SCHOONHOVEN Sensationele Üerstreelame Ketsünis 194-è I. Tedouw m „DE ZON AtöMUeipt M. L. Deerenberg G. PORSUL Het adres Zuivelproducten Keukenuitzet - Rookfauteuil Wollen Deken H- A. VAN BAAREN ,Uti Wapen i/<oh ScUmhUoush' „Centrum Bar" PLAATSELIJK NIEUWS Vanaf Woensdag 15 December tlm 24 December ontvangt iedere bezoeker van onder* staande winkeliers een bon, waarop in vele gevallen een leuke prijs vermeld staat. Als hoofdprijzen worden beschikbaar gesteld: met nog honderde andere prijzen, waaronder een grote vette Kalkoen. maakt II het leven goedkoper Pindakaas p. pot 87 cent HAVEN 70 SCHOONHOVEN Juwelier Opticien Hortoner Perma t 6.~ „Cold" en „Dual"-wave „In de Fruit-Boom" KERSEN BONBONS Drogisterij HAVEN 33 voor*al Uw T~ is en blijft ït* li. ACTIE 18 AELEEH VAI DE H ATEA WINKELIEB8 De schaatskampioen- schappen. Twaalf jaar in plaats van doodstraf. Nieuwe Burgemeester Batig slot van zestien mille. FEUILLETON. Vondeling op de Vuurtoren KERSTBOOM-ACTIE HAVEN Alle prijzen zijn vanaf Woensdag 15 December te bezichiigen in de etalages van de heer A. C. Duel, Haven 63, Schoonhoven Deelnemers aan deze actie zijn: Fa. A. A. van de Bunt, W. Groenen, G. Oraveland, W. Jonkheid, „De Zon", van Meerkerk, Wolff's Geschenkenhuis, J.van der Hek, A. C. Duel, Fa. Brand Zn., G. Porsul, Albert Heijn, A. Elsenaar, dames Breedveld, P. van der Hek, A. van der Hek, Wed. Smit, Brouwer, van der Ree-PJuut, Bek.' de Groot (Centrum-Bar), Driessen, M. L. Deerenberg, Fa. W. Timmer, H. A. van Baaren, G. de Jong, B. A. Hoon, J. Terlouw, J. H. Kok. JÉ} Mshkthk voor alle soorten schoeisel in de betere kwaliteit en pasvorm Tevens le klas reparatie-inrichting. Deeln. Kerstboom-actie HAVEN 80 - TELEF. 385 SCHOONHOVEN Deelname Kerstboom-actie Haven Ruime sortering kinderjurkjes voor de komende Kerstdagen Alle maten. Wollen baby-pakjes, jurkjes, capes enz. Links geweven dameskousen. Prachtige dames sjaals. ff HAVEN 74 - SCHOONHOVEN Rijke keuze in alle soorten Kerstartikelen! Kerstballen, Kaars jes, Lamettaslingers, tafellopers, klókken tafelversiering enz. Luxe- en Huish. cadeaux in alle prijzen. Lederwaren, Tassen in alle soorten. Portefeuilles, Portemonnai'es, enz. Speelgoederen - Mecanodozen. Fa. H. M. DEN UIJL Haven 36 Giro 254523 - [Telefoon 281 Schoonhoven Het beste systeem met buitenverwarminy met of zonder stroom Spec, pigmenteren en haarverven vanaf f 4.30 HAVIK U - TILtr. 46é - fCHOONHOVIN Verhoogt Uw Kerststemming door inkopen te doen Speciaal daarvoor ontvangen een schitterende collectie Edel-Fruit (zie de Kerst-etalage) Iets bijzonders: iets fijns: iets beters: Een sortering van de hoogste kwaliteiten. Tot dure appelen C (Moes-appelen). Dagelijkse aanvoer van verse groenten, w.o. Bloemkool, Witlof, Breda'se spruiten, Glas-andijvie, enz. (Aangesloten aan de Kerstboom-actie) Aanbevelend, JO VAN DER HEK HAVEN O.Z. 51, SCHOONHOVEN Uw adres voor aardappelen, groenten, fruit, primeurs conser ven en gezouten groenten. Machinaal schrappen en snijden: Speciaal in het opmaken van Fruitmanden. Bestellingen wor den gratis thuis bezorgd. Voor dezf Kerstactie vestigen wij Uw aandacht op de vanouds bekende overheerlijke met echte likeur vulling per 100 gram 50 cent. Zo als altijd ruim gesorteerd. Ook in Biscuits en koekjes. Koopt onderstaande artikelen bij A. Elsenaar, Gediplomeerd Drogist An\jskoekjes, Kandij, Anysspirikis, Abdijsiroop, FameJsiroop, Wybert, Verbandwatten, Verbandgaas, Pleister, Gummie warmwaterzakken, Verwarmingskussen electr., Infraphil lamp enz. Haven 75 - Schoonhoven ELECTRA-E RADIO-SERVICE sc» Gevestigd sinds 1898 Dc kracht van onze verkoop Ie oaz« .jorrlem" en garantie au baf bazoakaa aaa da tachalacba dlanttan dar labrlakaa op garagalda UJdan. DUE WIE* WIU MADIO'S Radio en gramofoon, Radio-buizen wisselaars, Electr. Kachels, Electr. Pick ups, Electr. Elementen, Scheerspiegels, Kristals Elementen, Electr. Theemutsen Electr. Stofzuigers, Electr. Strijkijzers, Electr. verw. Dekens. Alle Batterijen, Z-aklantaams, Electr. Zeilwrijvers, Electr. Snelkokers, Electr. Voetstoven, Electr. Theelichten, Electr Gramofoonnaalden Electr. Gram.-motoren, Electr. Dompelaars, Electr. Kookplaten Electr. Bureaulampen, Electr. Sierlampen als molen, haarden, Electr. Bedkruiken, Electr. Wasmachines, Handwringers, Span- ningzockcrs, Philishave, Infraphiel, Hadiotafels, T.L.-Buizen. VERLICHTING Kappen, wand, tafel, vloer. De verlichting en electr. aparaten v. Schoonhoven en omgeving. Zie etalage met Likeuren Limonadesiroop Advocaat Wachtlokaal Autobunen Rijwiel «tailing Haven 56 Inlichtingen Geopend vanaf 5 uur Ned. Spoorwegen 8 s morgens en Autobussen KOFFIE METSCHOONHOVEN BIER LIMONADE EN LxkECHT Schnonhovensche Courant MAANDAG 13 DECEMBEB 194b Arkei. Dinsdagavond trad in Odina voor het personeel van de N.V. Betondak het ca baretgezelschap van Fred Fagel op. De revue Dat is lachen'' werd voor het voetlicht ge bracht en in een vlot tempo afgewerkt. De pianist Cas Oosthoek gaf een aantal soli ten beste, die zeer in de smaal: vielen bij het tal rijke publiek. Ook de schets .Half en zacht van de wegenwacht" oogstte de nodige bij val. Alblasserdam. Nederland beschikt op het ogenblik over een paar uitstekende hardrij ders op de schaats, onder wie Kees Broekman favoriet is, ter deelneming van de Europese en wereldkampioenschappen, die in de ko mende winter resp. in Oslo en in Davos ver reden zullen worden. Aangezien er evenwel een grote som nodig is voor de uitzending en training van deze rijders heeft de Kon. Ned. Schaatsbond (K.N.S.Been beroep gedaan op de ijsclubs om een bijdrage in deze kosten te leveren. Zonder deze steun is training en uit zending onmogelijk en daardoor zou Neder land een prachtige kans op sportfaam verlo ren zien gaan. Namens de ijsbond Alblasserwaard heeft burgemeester mr. Looy Zaterdag op een ver gadering van de Zuid-Hollandse Ijsbond ver klaard. dat de Alblasserwaard een bijdrage van ten minste f 500.— voor dit doel garan deert. AlbUsierdam. De voormalige NSB.-burge meester van deze gemeente de 5fi-jarige P.H. Oldemans. die veertien dagen geleden door de Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzon der Gerechtshof de doodstraf tegen zich hoor de eisen, is Vrijdagmorgen veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek, uit buiting van de beide kiesrechten en van het recht tot het bekleden van ambten, beide voor de duur van het leven. In de motivering van dit vonnis worden als gronden van een verlichting van de op te leg gen straf aangevoerd, dat het Hof wel wil aannemen, dat verdachte enkele malen heeft getracht, een arrestatie door de vijand te voorkomen; dat hij aan het eind van de be zetting heeft bevorderd, dat zijn gemeente voor verwoestingen werd gespaard en de in de nabijheid gelegen brug niet werd opgebla zen en ook anderzins wel van een zekere menslievende houding heeft blijk gegeven H*t hof is echter van mening, dat dit alles in verhouding tot verdachte's wandaden vrij wel in het niet verzinkt. Van iets meer belang acht het hof het. dat vardachte volgens het over hem ingediende spychiatnsche rapport, verminderd hoewel alechts in geringere mate voor zijn misdra gingen toerekenbaar is. In hoge mate houdt het Hof rekening met de zeer ernstige en hoogst verwerpelijke mis handelingen en geestelijke kwellingen, waar aan verdachte tijdens zijn internering als po litiek deiinquent bloot heeft gestaan. Volgens hgt psychiatrisch rapport heeft dit tot neer slachtigheid en zelfmoord neigingen bij Olde mans geleid, waardoor opneming in een psy chiatrische inrichting noodzakelijk werd. alles niet was gebeurd zou hij, zo niet tot de hoogste, dan toch zeker tot een aanmerkelijke langere vrijheidsstraf veroor deeld zijn, dan nu het geval is. Verdachte heeft besloten van dit vonnis in cassatie te gaan. Haastrecht. Op de vorige week gehouden vergadering van de Haastrechtse IJsclub wa ren 51 leden aanwezig. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de ontvangsten over het jaar 1947 f 550 48 hadden bedragen en de uitgaven f 343.82. zodat er een batig slot was van f 206,59. In het bestuur werden herkozen de heren E. Brouwer de Koning. A. Bakker. W. van Duuren. C. M. Eegdeman en P. v d Linde Er werden twaalf aandllen uitgeloot van de ijstent. Hardinxveld. Woensdagavond kwamen de ouders van de schoolgaande kinderen en de leden van dg schoolvereniging van de Chr School te Boven-Hardinxveld bijeen tot het houden van een ouderavond. De heer Van Bokhorst, onderwijzer aan het Chr. Doof- stommenmstituut „Effatha" te Voorburg ver telde aan de hand van aardige lichtbeelden, het een en ander van deze arbeid op het tér- rein van de Christelijke barmhartigheid. De leerlingen van de hoogste klas brachten na de pauze nog enige liederen ten gehore, waar na de heer Nieuwenhuis, hoofd der school, iets vertelde over het onderwijs op zijn school. Woensdagavond hield de afdeling van Het Groene Kruis te Boven-Hardinxveld in zaal Van Zwicnen een ledenvergadering. De voorzitter, de heer J. M. Hilbrands. opende de vergadering en heette de aanwezigen (be halve het bestuur waren 2 leden aanwezig! hartelijk welkom. Naar aanleiding van dit verslag deelt de voorzitter nog mede. dat hij nog bij verschil lende raadsleden is geweest omtrent de aan gevraagde subsidie in verband met aanstel ling van een 2e wykztffeter. Ook is be.'et ge vraagd bij burgemeester en wethouders, doen alles is op niets uitgelopen, zodat de vereni ging thans zonder subsidie van de gemeente is. Subsidie is gevraagd, doch in de laatstge houden vergadering van de raad in handen gesteld van*»B. en W. om advies. Daarna wordt de begroting vastgesteld .welke in ont vangsten wordt geraamd op f 8500.en in uitgaven op f 7000. Wanneer tot aanstelling van een 2e wijkzuster wordt overgegaan zul len deze uitgaven ruim f 10.000.bedragen. Hoornaar. De heer A. Bongers is herbe noemd in het bestuur van Wijkverpleging Voor de vacante betrekking van onder wijzeres aan de openbare school hebben zich vier sollicitanten aangemeld. De najaarsvergadering van Het Groene Kruis was slecht bezocht. Behalve het bestuur waren slechts twee leden tegenwoordig. De begroting 1949 werd goedgekeurd. Herkozen werden als bestuursleden de heren C. ver spui, C. de Bruin. C. A. de Kuiper en A. Bon gers. Gouden Huwelijksfeest. Hoog-Blokland Het echtpaar J. de Koning vierde op 9 December zijn gouden huwelijks feest Er werden vele bloemen en geschenken overhandigd. Lekkerkerk. Nu de heer A. Boon geen zit ting kan nemen in dè gemeenteraad is de vol gende candidaat op4ie lijst van de Partij van de Arbeid de heer N W. Verhoog. Nieuwlsnd. Raadsvergadering Dinsdagavond komt de gemeenteraad in open bare zitting bijeen. Nleuw-Lckkerland. Een 6-jarig jongetje van L .Th. van E.. werd Woensdag door een meis je. dat per fiets naar school ging. aangere den. Het knaapje viel en brak het rechter been. Dr. A. van Waasbergen verleende de pagandist. de heer A. Hagen, secretaris van de federatie vrfn bestuurdersbonden in Zuid- Holland te 's-Gravenhage. De spreker hield een warm pleidooi voor de moderne vakbe weging en uitte zijn blijdschap over de groei van de plaatselijke afdeling. Binnenkort al dus de begaafde spreker zal het wetsont werp inzake medezeggenschap in de bedrijven in de Kamer in behandeling komen. Wij zul len hierdoor rechten krijgen, die niet te on derschatten zijn. maar het zal ons ook ver plichtingen opleggen. Daarna voerde de to neelgroep „Morgenrood" van Krimpen ad. IJssel het stuk „De martelgang van Kromme Lindert" op. Maar dan 3 uur heeft de over volle zaal hiervan genoten. Alle spe\prs waren hun plaats ten volle waard. Na een verloting waarvan de opbrengst bestemd is voor een zomeruitstapje door de ouden van dagen, sloot de voorzitter de geslaagde avond. Oudewater. In verband met liet bedanken van wethouder W. B. vtr> Dijk en de daarop volgende benoeming tot wethouder van de heer J. W Hagoort. werd door B en W. als plaatsvervangend burgemeester aangewezen de heer A. Hoogenboom. De heer G Verdouw, sedert Augustus 1946 werkzaam op de afdeling algemene za ken ter secretarie .dezer gemeente werd met ingang van 1 Januari 1949 benoemd tot Klerk typist in vaste dienst ter secretarie der ge meente Bleiswijk, Kerkklokken. Binnen zeer korte tijd zullen de voor de toren der RK. kerk bestemde nieuwe klokken arriveren. Zoals be kend werden in het voorjaar van 1943 de prachtige, door de fam Putman geschonken klokken, door de bezetters uit de toren ge roofd. Papendrecht. Bij de op gisteravond gehou den bestuursvergadering van „Contact" ble ken er veel moeilijkheden te bestaan ten op zichte van het vullen der aan de militairen in Indië te verzenden pakketten. De bezwaren betroffen voornamelijk de rookartikelen. In verband hiermede doet het bestuur een drin gend beroep op de ingezetenen om deze moei lijkheden uit de weg te ruimen, zodat de pak ketten nog deze maand verzonden kunnen worden. Dammen. Het tweede tiental van Pa pendrecht speelde haar voorlaatste competi tiewedstrijd tegen Heerjansdam I. Het ver loor met 14—6. wat geen slecht resultaat is omdat Papendrecht met 4 invallers verscheen. Frauduleuie slachting. Reeuwyk Bij een inwoner in de afdeling Sluipwijk deed de politie een inval op ver moeden van frauduleuze slachting van een schaap als huirslachting zonder de vereiste vergunning. Enig reeds gewekt vlees werd aangetroffen. Tegen de bewoner van het pand en tegen de slager werd proces-verbaal opge maakt. Zaterdag ontstond in de vleesroker ij van de slager v.'H. een schoorsteenbrand, welke met eigen middelen werd geblust. Er ont stond enige schade aan het gebouw. In een auto arriveerden Maandagmiddag St. Nicolaas en Zwarte Piet aan de openbare lagere school A te Reeuwijk-dorp. Het hoofd van de school, de heer Hack. heette de Sint ;ijn knecht welkom. De kinderen werden •rs getracteerd. Gevonden: Een rijzweep, terug bij F. op allerlei lekkers getracteerd. Gevonden: Een Sloof, Reeuwal D 79. Slledrecht. De buurtvereniging „De Vrolijke Buurt" heeft ook dit jaar het Sint Nicolaas- feest gevierd. Voor deze avond had men de medewerking van de toneelvereniging „Onder Ons", die de klucht „Het geld dat stom is", voor het voetlicht bracht. Hommerson's band zorgde voor de muzikale omlijsting. Onder auspiciën van de bestuurdersbond is vorige week eveneens een St. Nicolaasfeest gevierd, dat een prettig en vlot verloop had. De zaal was geheel bezet en de Sinterklaas liedjes werden onder leiding van de pianist Van Ooyen spontaan door het jonge volkje gezongen. Na de vertoning van enkele teken heer A. van Hoek. voedselcommissaris voor Zuid-Holland het onderwerp „Benelux en de veehouderij" behandelde. De voorzitter, de heer J. van den Berg. opende de vergadering en gaf een algemene beschouwing over de Benelux. De Benelux heeft zijn bestaansrecht bewezen en hij hoopt dat daarom de boeren zich aan zullen sluiten bij hun organisatie. Hierna kwam de heer Van Hoek aan het woord. Spreker was ook van mening dat de Unie goed is. hoewel wij er rekening mee moeten houden, dat alles duurder zal wor den. Door de Unie kan welvaart ontstaan, spreker vraagt zich af wat de Nederlandse boer zal doen als de grens weg valt en hij vraagt zich af welke maatregelen zullen wor den genomen door de Nederlandse landbouw. Naar sprekers mening moeten de prijzen in België zakken. De industrie is daar veel zwaarder en de bevolkmgseisen zijn lager dan bij ons. De boer werkt daar veelal in de industrie, terwijl zijn vrouw de boerderij voor haar rekening neemt. Een koe levert er ge middeld 700 liter per jaar minder op dan bij ons. zodat men daar zuivelproducten moet importeren. De zuivel zal dus automatisch naar België gaan en de Zwitserse en Deense kaas zal op de markt geen rol meer spelen. De Hollandse Stichting van de Landbouw houdt bij de regering zo lang aan totdat alles is opgelost .Het gaat er maar om dat men in 1950 startklaar is voor de Unie. Door enkele aanwezigen werden vragen gesteld, die de spreker bevredigend beantwoordde. Slledrecht Gevonden: Boord, want kinder- portemonnaie; paar grijze kinderwanten; cos- tuumrok, sjaal p. oorwarmers, want, zakdoek, portemonnaie, want. portemonnaie, halsket ting, zakmes, nummerbord, want, sjaal, etui met vulpen en potlood, bankbiljet, kinder- want. haar strik, breinaalden. Inlichtingen bij de politie. Vianen. Bij KB. is met ingang van 1 Ja nuari 1949 benoemd tot burgemeester der ge meenten Vianen en Lexmond de heer G B. Pellikaan. leraar aan het Christelijk Lyceum te Alphen aan den Rijn. Waddinxvecn. Donderdagavond kwamen de leden van de IJsclub Nooit Gedacht in ver gadering bijeen. De heer Bonefaas bedankte wegens zijn hoge leeftijd als bestuurslid. In zijn plaats werd gekozen de heer A. v. d. Zijden. Op voorstel van een der leden werd besloten, om in het eerstkomend wintersei zoen een koppelwedstrijd te houden ten bate van liefdadige instellingen. De eerste wed strijd zal worden gegeven voor de UNAC. Het bestuur deelde mede. dat het clubhuis aanzienlijk is uitgebreid. Zonder schade voor de baan. is de Pette 5 meter ingekort. De voorzitter dankte de leden voor het medele ven tijdens zijn ziekte. Bietencampagne. Gedurende het af gelopen, seizoen werden op de weegbrug aan dc Noordkade in totaal 23.500.000 kg. bie ten gewogen. Waddinxveen. Fiets gestolen Woensdagmiddag bemerkte een bezoekster van de firma Verbakei aan de' Zuidkade. dat haar zo goed als nieuwe fiets, die zij op slot voor de winkel had neergezet, was verdwe nen. Gevonden paar wanten, das. handschoen, gedeelte van een lasapparaat, want, alpino muts, kammetje. Als gij ar mis opstaat of ormoo mar bod gaat Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na. ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat ia. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zjj- het regelmatig gebruik irfct blijde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envrij van pijn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.). -- --- gezongen. i\a ae vertoning va» enncic vcn.cn- eerste geneeskundtge hulp. Daarna is t kind mm y/m dj met pl,t dB IB>1_ naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. WJJr hu lkh enige l(|d met de jeugd onder. Oud-AlbUs. De collecte voor het gemeen- hield .Tot slot kwam Jan Klaassen nog op het telljk armbestuur en voor de diaconie bracht witte doek. f 341.78 op. Training. In de wintermaanden üurwerk-vorllohtlnr voltooid. de junioren van de voetbalvereniging ju Sliedrecht enige tijd van het spelen van wed- /-niurrArrr'n nr«M Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdagavond heeft 8tryden verstoken. Dan kan de training met GEMEENTERADEN, de verlichting van het torenuurwerk voor het gezamehlijk plaats vinden zoals in de zomer- eerst gebrand. Men kan nu op ongeveer een niaanden. Het is daarom een goede gedachte halve kilometer afstand van de toren, duide- van da jujnofen-commissie om een contact- lijk zien hoe laat heMs.^De verachting geen avond te orgamseren. De voorzitter, de heer vorige week_ in openbare vergadering bijeen. c j- u... t£jia lai het woord voeren om de junioren) - -- REKENING-COURANT OVEREENKOMST. in de avond boven de huizen van het dorp een mooi effect. De heer J. W. de Veer. hoofd van de Chr. School II a.d. Lageweg. is benoemd tot hoofd van de te Gouda op te richten Chr. School voor buitengewoon lager onderwijs. Deze vereniging heeft echter nog geen loka liteiten en onderwijzerswoning, zodat Jiet nog wel geruime tijd zal duren alsvorens de heer De Veer verhuizen kan. Om deze redenen bij te brengen, welke rephten. maar vooral ook welke plichten zij aan de vereniging ver schuldigd zijn De avond zal verder op pret tige wijze worden gevuld. NOGMAALS DE BAANHOEKBRLG. 8liedrecht. In een rapport van de provin cie omtrent het begrotings-onderzoek wordt r~ 7nogmaals gewezen op de grote moeilijkheden heeft hij danook nog geen ontslag gevraag d,e worden ondervonden by het niet draai- „u_.u„.j j baaf maken van de Baanhoekbrug De fabrie. ken en industrieën bovens.rooms van Slie drecht langs de Merwede. ondervinden hier- OUD-ALBLAS. De gemeenteraad kwam irige week in openbare vergade: Wethouder De Haan was afwezig als schoolhoofd a.d. Lageweg. De vakbeweging. Ouderkerk a.d. IJssel. Nadat avond de bestuurdersbond van de moderne vakbeweging alhier in de „Harmonie" voor de kinderen van de leden een goed geslaagd St. Nicolaasfeest had gegeven, gaf de vakbe weging Donderdagavond voor haar 200 leden een propaganda-avond. De voorzitter, de heer H. Hendriks, deed mededeling Van de groei van de afdeling en gaf het woord aan de pro van alle narigheid. Als de toezegging minister van verkeer verwezenlijkt zal wor den. is het noodzakelijk dat de provincie fi nanciële steun verleent. Sliedrecht. Onder auspiciën van de afde ling van de Hollandse Maatschappij van Landbouw is Donderdagavond in het C.J M.V. gebouw een vergadering belegd waarop de Men besloot een rekening-courant-overeen komst aan te gaan met de Bank van Neder landse Gemeenten tot een bedrag van. f 18000. De salaris-regeling van het secretarie-perso neel zal opnieuw aan Gedeputeerde Staten worden voorgesteld. De leden van de commissie tot wering v»n schoolverzuim, welke aftredend zijn, worden met algemene stemmen herbenoemd. By de rondvraag biykt, dat de straatver lichting tot de gehele gemeente zal worden uitgebreid en ook 's morgens zal branden. REEUWIJK. De gemeenteraad kwam Vrij dagavond onder voorzitterschap van burge meester Feitsma in vergadering bijeen. De gemeente-begroting, alsmede die der be drijven 1949 werden aan de raad aangebo- llit de Radio-programma's. i l Dinsdag 14 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding 1015 Gramofoon; 11.00 Kinderopvoeding; 11 39Wek ker; 12.00 Trio, 12.30 Weerpraatje; 13 00 Nieuws; 13.20 Skymasters: 14 Voor de wouw; 14.30 Matinee; 16.40 Schoolbel; 17.00 Kinder koor. 17.30 Gramofoon: 18.00 Nieuws. 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Radio Strip; 19.15 Mu- sica Antiqua; 20.00 Nieuws: 12.15 Bonte Trein; 21.35 Gramofoon; 22.15 Buitenlands overzicht: 22 30 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7. en 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden: 9.35 Gra mofoon; 10.30 Schoolradio; 1100 Gramofoon, 11.30 „Als de ziele luistert"; 12 03 Lunchcon cert; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws. 13.25 Zhng en Piano; 13.45 Uit het Boek der Boeken; 14.00 Cyclus; 14.30 Onder ons; 15.00 Schoolradio; 15.30 Concert; 16.00 „De Zonnebloem"; 16.30 Ziekenlof. 17.00 Na Schooltijd; 17.15 Gramofoon; 17.30 Felicita ties; 17.45 Ensemble; 18.30 Causerie: 19.00 Nienws; 19.15 Zang en Orgel; 19.30 Pater Wesseling; 19.45 Zang en Orgel; 20.00 Nieuws; 20.12 Carmen; 22.35 West Europees commen taar; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Woensdag 15 December. HILVERSUM I. 301 M. 7 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofóon; 10.20 Voor de Vrouw; 11.00 Gramofoon; 12.00 Accordeola; 12.30 Weer praatje; 12.33 Voor het Platteland; 12.38 Ki- lima Hawaiians; 13.00 Nieuws; 13.20 Prome nade Orkest. 14 00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Hoorspel: 15.30 Regen boog; 16.00 Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij; 17.15 Piano duo. 17.35 Gramofoon; 18.00 Nieuws; 18.30 Regeringsuitzending; 19 00 Lezing; 19.15 'Gra mofoon; 1930 Voor de jeugd: 19.45 Uit de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouw orkest; 21.00 Hoorspel; 22.00 Koor; 22,15 Me- tr'opole Orkest; 22 45 Poëzie; 23.00 Nieuws 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9 00 Ziekenbezoek; 9 30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoon. 10.30 Morgen dienst: 11.00 Gramofoon; 11.15 Hoorspel; 1150 Ensemble; 1230 Weeroverzicht; 12.33 Advent- stonde; 13.00 Nieuws; 1315 Ensemble. 14 00 Orkest. 14 30 Causerie; 15.00 Kwartet, 15 40 de Varianten; 16.15 Voor de jongens en meis jes; 17.30 Piano; 18.00 Koren en Korpsen; 18.30 Gramofoon, 19 00 Nieuws; 1915 Rege ringsuitzending; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Engelse les: 20.00 Nieuws; 2015 Kwartet: 20.83 Lezing; 2100 Concert; 22.30 Sopraan; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.20 Cau serie; 23.35 Gramofoon. den. Wanneer er in de rijksbijdrage geen wijziging komt, dan is er een batig slot van ruim f 16000.—. aldus burgemeester Feitsma Er is gedacht aan aanschaffing van een nieu we motorbrandspuit en het aanbrengen van centrale verwarming in het gemeentehuis. Het aangaan van een rekening-courant overeenkomst tot een bedrag van f 00000 mat de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd goedgekeurd. Aan het adres van het bestuur van het Bu reau „Esperanto" te Amsterdam, om „Espe ranto" als verplicht leervak in het onderwijs programma van alle kweekscholen voor on- derwUzers en. onderwijzeressen in ons land, op te nemen, werd met 9 stemmen voor e» 2 tegen adhaesie betuigd. Aan de heer G. van der Heijden alhier, werd een strook grond ter grootte van 200 M2 gelegen aan de plas 's Gravenbroek vool f 500.verkocht. Een verordening op de heffing van rechten voor het ophalen van huisvuil werd vastge steld. Het meegeven van huisvuil is niet ver plichtend gesteld maar zy, die het wel willen meegeven, zullen f 2.— per jaar moe ten betalen. De prijs voor oververbruik van water uit1 de waterleiding werd vastgesteld op 16 cent per M3. Tot leden van de dienst van sociale zaken werden herbenoemd de heren M. Zwijnen- burg en C. van den Heuvel. Aan de heer Romijn te Gouda werd opzijn verzoek voor de bouw van een woning aan de Pla4teweg te Reeuwijk een 2e hypotheek verleend van f 2037.—. De voorzitter deed mededeling, dat B. en W. bezoek hadden gekregen van een deputa tie uit Ammerzoden en Well, welke voor de verleende hulp dank bracht en daarbij een plaquette aanbood. Het stuk zal worden In gemetseld boven de deur van de kamer van de secretaris in de hal vanf het gemeente huis. In de rondvraag werd bekend gemaakt, dat op 17 December de aanbesteding zal plaats hebben van een aantal huizen aan de Kon Wilhelminastraat. (Nadruk verboden). Andersen maakte geen tegenwerpingen. Hij wist. dat Olsen's voorstel goed was erfc hy be loofde stilzwijgendheid wat het gevecht met da haai betrof. Vuurtorenwachters begrijpen over het algemeen vlug de redenen, die een ander kan hebben om geen ruchtbaarheid aan zijn daden te geven. Zij leven in zichzelf ge keerd en eenzaam. Het lawaai ,de herrie en da doe'.ozc activiteit van het leven aan de Wal zijn hun vreemd. Nadat ze dus voor de onmiddellijke toe komst van de drenkeling hadden gezorgd, gin- *en zij van elkaar. Olsen wierp zich vermoeid op een bed om een zeer nodige rust te genie ten, terwijl de anderen de vele plichten, die hen wachtten, gingen vervullen. Toen de dokter kwam. schudde hij 't hoofd. Ik begiijp niet, hoe die in het leven is gebleven, het is vel over been, zei hy Olsen legde de zaak uit: met de theorie die hij er over had opgesteld. Ja, de wegen van de nathur zijn wonder- hnarlijk, gaf de dokter toe. Ik zal zorgen, dat ze de eerstkomende dagen goed wordt verzorgd, het ^s een buiten gewoon zeldzaam geval. Andersen had het zover gebracht, dat de kleertjes van het kind droog waren. In een schone deken gewikkeld, werd ze in de sloep van de stoomboot neergelaten. Deze nam ook de kapotte boot op sleeptouw mee naar Chris- tiansand. - Diezelfde avond bracht een visser een briefje van juffrouw Lundberg. Onder ande ren schreef zij. dat de kleren van het kind heel mooi waren en waarschijnlijk een hele boel hadden gekost. De dokier had gezegd, dat het kind koorts had. %naar dat kwam waarschijnlijk van de toestand van haar huid en lippen en van de uitputting. Olsen los de brief aan zijn makkers voor. toen ze met hun drieën op de^,.promenade" wandelden. Als haar familie niet opduikt hoe wil je haar dan noemen, vroeg Knut. Trygvasaon. was het onmiddellijke ant woord. De voorbijvarende mailboot bracht me op het Idee en het is een nationale naam. De beide andere knikten instemmend. Maar Knut merkte op:" Dat is heel aardig gevonden voor de „T", maar nu de ,.H" nog Hildur, klonk het even prompt als zo- even. Zo heette mijn grootmoeder, en het past prachtig bij de historische achternaam. Dat is dus afgesproken, riep Knut uit, op eerf toon alsof hij het voorstel had gedaan en hij wees met zijn pijp in de richting van Christiansand. Ik hoop maar dat juffrouw Hildur Trygvasson het goed maakt en vast slaapt. En dat ze tot ee* mooie en goede vrouw opgroeit! Olsen, antwoordde niet. A ij ging naar bin nen om voor het licht te zorgen. Vijf minuten later knipperden een groot aantal lichten langs de kust van Noorwegen tegen elkaar, om pas .met het aanbreken van de morgen hun lich- ^tende ogen weer te sluiten. HOOFDSTUK III. Het signaal. Aan de voet van een hoge trap. welke van de kade naar de stille wateren van de haven van Christiansand voerde, lag een flinke boot gemeerd. De twee personen, die in de boot zaten, verschilden genoeg om de aandacht te trekken van een groot aantal leeglopers, die pruimend stonden toe te kijken. De man in de boot was een door de zon ver brande zeeman, de andere passag.er een fris. jong meisje. De zeeman was zo gebruind door de zon en de zilte lucht, dat hij in kleur veel overeenkomst met zijn schip was gaan vertot nen. Maar man en schip zagen er beide ver-s trouwendwekkend uit. Het fijnbesneden ge zicht van het meisje deed aan een camee den ken. Haar lichtblonde haar en blauwe ogen en haar gezonde gelaatskleur, welke getuig de van veel leven in de buitenlucht, gaven haar. zonder dat zij direct een schoonheid was, iets buitengewoon aantrekkelijks. Dat zij niet voor het eerst aan boord was, zagen de vaklui, die boven over een leuning hingen, onder anderen aan de manier, y/aar- op zij op de'hevig schommelende boot heen en weer liep. terwijl ze bezig was voorraden m de bergplaatsen te sjouwen. Ze droeg een mantel en een rok van groen laken, met rood afgezet en een grote, witte zonnehoed. Onder haar mantel kwam een wit te jersey te voorschijn. Strom, de schipper van de „Ingebjorg" zo heette de boot was met zijn zeilen be zig en terwijl zij aan het werk waren, praat ten zij en wat zij zeiden, werd woord voor woord door de toekijkers afgeluisterd. Denk Je. dat het weer zo zal blijven? vroeg het meisje De barometer daalt wel. juffrouw, maar ik geloof dat we. nu de wind omloopt, hoog stens voor wat regen bang behoeven te zijn. Denk je, dat we op tijd op de rots zullen komen? Ik zal mijn best doen. juffrouw IJildur. Je wilt mü toch niet vertellen, dat w(J. na al onze toebereidselen, nog overrichterzake zullen moeten terugkeren? Haar verontwaardiging toverde een glim lach op het gelaat van haar metgezel. Net een mahoniehouten tafel, .welke vrolijk wordt, noemde Hildur dit altijd. U komt in deze tijd van het j»ar met geen andere boot dan de „Ingebjorg" zo ga«W op de rots, juffrouw Hildur. zei de schipper, Het wordt tijd, dat we weggaan, maar juffrouw Dagmar komt maar niet met de de kens. ging hij voort O Niels, hoe kun je dat nu zeggen, ze Hep Nu daar is ze al. maar hard lopen doet ze niet. Ze heeft een Jongeman opgepikt. Is er wel een mededeling, welke een meisje van negentien nieuwsgieriger maakt dan een dergelijke? Hildur Trygvasson rekte haar hals uit, ora naar de aankomenden te kijken. Acht. het is Björn, riep zij een jeetje teleurgesteld, maar ze wuifde hem toch vro- lyk toe. De toekijkende luisteraars hadden zich om gekeerd om naar de jongelui te kijken, dit door Hildur zo opgewekt werden begroet. Dagmar Olsen was een opvallend knap meisje. Ze was wat groter dan Hildur en z« had het bruine haar en de grijze ogen van haar vader. Ook de ongedwongen ietwat trotse houding van het hoofd, had ze met haar vader gemeen en ze had zijn fijne, spre kende gelaatstrekken. Haar figuur was lenig en gracieus. Ze was vrijwel precies eender gekleed als haar pleegzuster. Ze stapte vlug voort, met een elegance en een ongedwongenheid, zoalt men die niet vaak ziet by een meisje va» haar leeftijd. Op haar gezichtje lag door het harde lopen en misschien ook nog door wat anders, een rode blos. iWordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3