PLAATSELIJK NIEUWS Daadwerkelijke hulp. Uit de Radioprogramma's 4 -ieiJVtSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchooohoTeiucht Coumnl WOENSDAG 22 DECEMBER vers, opdat ook het publiek te voren kan ken nis nemen wat er in de raadsvergaderingen pan de orde komt. Men zou daar zeer blij moe zijn en het verkort de vergaderingen, zodat niet de stukken geheel voorgelezen behoeven te worden. B en W. houden het angstvallig tegen en het zijn toch geen geheimen, die hier behandeld wordt. In de omgeving wordt zulks wel gedaan. Wethouder De Mik was er eerst niet te gen. maar hU vindt het niet goed. dat het pu bliek door middel van de pers eerder op de hoogte Zijn van de stukken als de raadsleden. De heer Van Loon bestrijdt deze mening van wethouder De Mik. Er gaan minstens 24 uur overheen eer de pers de verslagen vgn de verslaggevers kan publiceren, zodat, wanneer de brieven tegelijk aan de raadsleden en de verslaggevers verzonden zouden worden, de raadsleden er eerder van op de hoogte zijn als het publiek in de couranten. „Giessen- dam blijft weer ontbreken". De heer Tukker (v.v.d.): Is Giessendam dan de enige gemeente? De heer Van Loon zegt, dat in Gorin- chem. Hardinxveld, Sliedrecht. Papendrecnt enz. de stukken wel tijdig doorgegeven wor den. De heer Tukker zegt, er geen bezwaar tegen te hebben; en de heer Stam (P.v.d.A.) sluit zich hierbij aan. De heer Kazen vraagt of er des mor gens ook licht brandt bij het torenuurwerk van de Ned. Herv. Kerk, daar zulks toch in de voorwaarde was opgenomen. Naar hij ver nam, is dat niet het geval. De Voorzitter zal met de kerkvoogdij daarover spreken. De heer C. Tukker (v.v.d.) vraagt hoe het komt. dat de motor van de luidinstallatie van de toren er nog niet is. De Voorzitter zegt, dat de fabriek er nog niet mee klaar is. De heer Tukker zou de keurlonen voor het slachten van een varken voor huisslachting verlaagd willen zien van f 5 op f 3, evenals in andere omliggende plattelandsgemeenten. De Voorzitter zegt, dat de verordening pas is vastgesteld. De heer Tukker zou het dan voor het volgend jaar veranderd willen zien. De heer Tukker vraagt tenslotte of het niet mogelijk is om meer huizen te bouwen te Giessen-Oudekerk. De Voorzitter zegt. dat het de bedoe ling is in Giessendam te bouwen, daar B. en W. van mening zijn, dat de behoefte aan wonin gen te Giessendam groter is dan te Giessen- Oudekerk. Daarna sluit de Voorzitter de vergade ring. ONTEVREDEN RAADSLID. GOUDERAK. De gemeenteraad kwam op 14 December bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bergman. Aan het verzoek der streekcommissie van de Krimpenerwaard voor een bijdrage van 5 cent per inwoner wordt voldaan. Vervolgens komt aan de orde de herziening der leges verordeniijg. De trouwgelden on dergaan een verhoging en worden gesteld op f 10, f 15 en f 30. De gemeenterekening aluit met een batig alot van f 16.000. Met algemene stemmen wordt tot vaststel ling besloten. De heer Vleggeert vindt, dat op de begroting 1940 weinig is aan te merken, doch hij belicht even de woningmisère. Van de 13 gesloopt* huizen zijn er slechts twee herbouwd waar nog bijkomt, dat een vrijkomende wo ning beschikbaar gesteld wordt aan iemand buiten de gemeente, omdat hij in een bepaald bedrijf werkt. De Voorzitter snijdt hem de pas af. en merkt op, dat de raad niet het recht heeft hierover te apreken, zulks ingevolge van een hem bekende bepaling. De heer Vleggeert wil echter weten, of er wel gewerkt wordt aan het uitbreidings plan en de daarmee in verband staande ont eigening. Hij betreurt het. niet beter te zijn ingelicht over het vastrecht. Tenslotte zou hij. gezien het blussingsmateriaal van de brandweer een pompinstallatie willen aan schaffen. wat in het belang der gemeente zou zijn. Daarna merkt hij op, dat de verbetering van het veer niet werd aanbesteed. Nu reeda vertonen zich afwijkingen. Er is volgens spre ker niet voldoende controle geweest. De Kerkhoflaan wordt na de verbetering nog steeds misbruikt en afgesloten. Spreker zougaarne zien. dat hier werd ingegrepen. De Voorzitter zegt, de volle aandacht hieraan te zullen besteden. De heer De Leede spreekt namens de ar. fractie en valt de ppst voor de Technische dienst aan. Deze post van f 3000 vindt spro- ker te hoog voor een kleine gemeente. De heer Slingerland beschikt over ge gevens. welke er op wijzen, dat voor 1949 de uitgaven naar schatting f 3900 zullen bedra gen, aangezien de Technische Dienst in Gou derak 1950 uur werken zal. De heer Vleggeert vindt de post even eens vrij hoog, maar zegt. dat, wanneer de Techniache Dienst geen werk verricht, dan een gemeente-architect moet worden aange steld, wat toch niet voordeliger zal uitko- De heer Slingerland ziet twee moge lijkheden, doch geeft de voorkeur aan de Tech nische Dienst. De heer Van Herk (ar.) kan deze me ning niet delen. Een goed onderlegd architect Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat ntfitwi a m» u komt volgens hem voordeliger uit. Hii ves- het presentiegeld voïr de Mad^iXtagen deïïe-- - 14,.D?.«"»ber verg.. komt volgens hem voordeliger uit. Hij ves tigt tevens de aandacht op de post onder houdskosten van het veer. en vindt deze te laag. Hij stelt voor deze post tot f 1200 op te voeren. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en met 2 tegen 5 stemmen verworpen. Het totale eindcijfer der begroting bedraagt f 82.147 De rekening van het gem. waterleidingbe drijf sluit met een batig saldo van f 641. die van het G E B. met een batig saldo van f 2900. De rekening van Maatschappelijk Hulpbetoon heeft aan ontvangsten en uitgaven een totaal telling van f 5840. De heer G. Mouw wordt herkozen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. In de comissie tot wering van schoolver zuim werd gekozen de lieer H. Bassa. Her kozen werden de heren G. Mouw, T. Rehorst, Jac. Markus en S. Tom. Daarna sluiting. GROND VOOR WONINGBOUW. MOLENAARSGRAAF. De gemeenteraad kwam Zaterdagmorgen in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester D. Brouwer. Bij de ingekomen stukken was'een mede deling van de heer A. Vonk, dat hij zijn be noeming tot lid van het burgerlijk armbe stuur aanvaardde, in de vacature J .Boon. Ook was er een mededeling van het bur gerlijk armbestuur betreffende functieverde ling. waaruit blijkt, dat thans voorzitter is de heer A. Vonk en administrateur de heer C. van IJzeren. is vastgesteld op f 3 per persoon per verga dering. De Voorzitter deelt mede. dat met het bestuur van de polder Molennaarsgraaf onder handelingen worden gevoerd over ruiling van twee stukjes grond van de polder tegen een stukje van de gemeente met bijbetaling door de gemeente, ten behoeve van grond voor de woningbouwvereniging. De heer B. Tukker dringt aan op zpoed. opdat weid rgeneiaowgen opdat weldra enige woningen kunnen wor den gebouwd. De leden van de commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd. De gemeenterekening, dienst 1944, wordt na opmerking van Ged. Staten, opnieuw vast gesteld. Vervolgens wordt een besluit vastgesteld, betreffende de vijfjaarlijkse afrekening van de kosten van het onderwijs met de bijzonderè lagere school. Op verzoek van de bijz. lagere school wordt het bedrag per leerling voor 1949 vastgesteld op f 25. Dit betreft echter uitsluitend het jaar- 1949. De begroting van het burgerlijk armbestuur met als inkomsten en uitgaven f 1965.06, wordt goedgekeurd. De gemeente-begroting, dienst 1949, wordt overeenkomstig het ontwerp van B. en W vast gesteld. De gewone dienst vermeldt aan in komsten en uitgaven f 30.482,54, met als on voorzien een post van f 110, en de kapitaal- de gemeenteraad voltallig onder lei ding van burgemeester Geleedst. Wegens het onklaar geraken van het electrisch licht moest een uur bij kaarslicht worden vergaderd. Bij de opening werd het overleden oud raadslid. de heer G. van Mourik, herdacht door een minuut stilte ln acht te nemen. De burge meester sprnk woorden van dank voor alles wat de overledene in zijn lange ambtsperiode in het belang der gemeente heeft gedaan. Het verzoek van de ambtenaren ter secretarie om een toelage, nu zij ook geruime tijd het werk van de tweede ambtenaar ter secreta rie verrichten, werd aangehouden, evenals een verzoek van de Sanatoriumvereniging „Wij- zicht" te Dordrecht, die om steun vraagt voor de verpleging van een ingezetene. Vele agendapunten waren gewone formaui- teiten, die met een hamertik werden beslecht. Over een verzoek van P. den Besten om het electrische lichtnet op de Zijlkade tot zijn spel; 17.20 Voor de jeugd; 17.35 Gramofoon" wnninif uit it* hrftirion u/orrl Innir aorUonoci. innn 10 K' Sl Donderdag 23 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuw., 8.15 Gramofoon; 11.00 Pianospel. 11:45 Kerst' verhaal; 12.00 Gramofoon; 12.30 Voor land" en tuinbouw; 12.33 In 't Spionnetje 12ia Speeldoos; 13.00 Nieuws; 13.20 Skymastera- 14.00 Reportage; 14.20 Concert: 15.00 Zieken' bezoek; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Hoor* Alblasserdam. Tot ouderlingen en diakenen in de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de he ren A. Stout, A. van Stek, P. Groeneveld, E. Ouweneel en B. Kooijman. De christelijke knapenveren. „Hoop der Toekomst" kwam in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, de heer Van Asperen. De heef* De Pater hield een in leiding over „De kreupel geborene genezen". De oudste leerlingen zongen een lied, waar in de 33 verenigingsjaren werden gememo reerd. Uit het verslag van de penningmeester bleek een batig saldo in kas van f 171. Uit dat van de secretaris bleek een ledental van 90 leden. Tevens deelde hij mede dat de bi bliotheek een tekort aan boeken heeft. Er werden verschillende felicitaties uitgebracht. Een collecte bracht f 44.74 op. Nadat enkele samenspraken waren uitgevoerd en liederen gezongen, sloot ds. Sire#f met dankgebed. Voetbal. Alblasserdam I—Spar taan I 26. Strijen II—Alblasserdam II 40. Alblasserdam III—Meerkerk II 1—0. Arkel. Nadat door de raad een desbetref fende verordening was uitgevaardigd om te -0 komen tot een vuilnis ophaaldienst langs de Benschop. Dit gevaarte met zijn zware woning uit te breiden, werd lang gediscussi eerd. B. en W. stelden voor 1/3 van de kos ten te betalen, maar de heer Boars wilde 2 3 betalen, en de heer 't Lam wilde het gehele bedrag betalen. Hoewel de Voorzit te r een vurig pleitbe zorger was van het voorstel van het college, werd toch het voorstel van de heer 't Lam aangenomen, met de stemmen van beide wet houders en de heer Ruintjes tegen. De rondvraag had niet veel omhanden. Kapitaal De heer Den Besten, die de vergadering YUUJ, iailu. CI1 VUJ dienst aan inkomsten 1 4654.SI, en uitgaven bijwoonde, ingenomen met het besluit Klaas van Beech; 13.00 Nieuws; 13.25 dras»: f 5784,89. want het betekende voor hem een voordeel f00n. 13 45 Hors d' Oeuvre; 14.00 Metropols Na de rondvraag volgt sluiting. van f 2l0> Orkest; 14.40 Causerie; 15.00 Gramofoon; 1530 Omroep Orkest; 16.00 Adventsdienst; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Koor: 18.00 Gramofoon; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Piano-duo; 18.45 Voor pientere piekeraars; 19.00 Nieuws;' 1915 Kerstliederen; 19.30 Actueel geluid; 39 45 Or- gel; 20.00 Nieuws; 20.05 Antwerpse KerstUit. zending; 21.15 Kerkconcert; 2145 Familiecom petitie; 22.15 Causerie 22.35 Gramofoon, 23 09 Nieuws; 23.15 Gramofoon. 18.00 Nieuws; 18.15" Sportpraatje; 1 krachten; 19 00 Radio-strip; 19.10 Avondschool- 19.45 Regeringsuitzending; 20 00 Nieuws; 20.05 West-Europees commentaar; 20.15 Over mu ziek. 21.35 Christkindlieder21.55 Pierre Pal- la; 22.10 Internationale vraagstukken; 22.25 Tom Erich; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws* 8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 9 35 Qra. mofoon; 10.15 Morgendienst- 1045 Gramo foon; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Gramofoon; 12.03 Piano; 12.30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 percelen gelegen aan de Folkertsstraat. Ar- kelse dam en Schotdeuren, zal thans per 1 Januari deze verordening van kracht worden. Het heeft even geduurd voor een kar met paard en man gevonden was en aan de no dige medewerking schijnt het ook wel eens ontbróken te hebben, maar op 6 Janu de vuilnisman zijn eerste ronde doen, om dit vervolgens voorlopig elke Donderdag te her halen. Misschien zullen er ln de perste tijd gebreken aan kleven, maar de plannen tot verbetering en uitbreiding zullen niet uitblij ven. Voor zover men er geen andere bestem- 11MJU ming voor heeft is ieder verplicht zijn as en steviging van de reiskas werden in de pauze enkele door de jeugd vervaardigde stukjes bij huisviul in gesloten kisten .bussen of emmers te verzamelen, vroegtijdig buiten te zettenen het de ophaler mede te geven. De aanslagen in de kosten van deze dienst zijn geraamd naar de huurwaarde van de percelen waar langs de dienst functioneert. De Kerstvergadering van de Partij van de Arbeid, zoals deze al enkele jaren gebrui kelijk is, wordt op Dinsdag 28 December ge houden in Odina. Spreker op die avond is ds. P. E. Boele van Varsseveld. Benschop. In de vacature van begrafenis dienaar, ontstaan door het overlijden van de heer A. Verweij is thans benoemd de heer E. Benschop. Ongewoon verkeer. Zaterdag morgen was "de Zuidzijdse weg in deze ge meente vanaf 't Hemeltje tot. aan G. v. d. Berg gedurende vier uren afgesloten voor het verkeer, daar een vreemdsoortig voertuig zich met een snelheid van 600 meter per uur over de weg verplaatste, daarbij de gehele weg- breedte in beslag nemende. Dit voertuig was een 38-tons hijskraan, die gebracht moest wor den op het werk van de wegaanleg Lopik Benschop. Dit gevaarte met zijn zware rups banden had natuurlijk veel bekijks. Hier en daar ontstonden door de zware druk scheu ren in het teerwegdek. welke echter direct met koudteer werden dichtgemaakt. Bergambacht. De Gereformeerde Knapen- Jongemeiajesclub „Des Konings Jeugd" n in jaarvergadering bijeen. Na de ge bruikelijke opening door één der leiders, de heer B. van Stam, werd het jaarverslag bij wijze van samenspraak voorgedragen. Hierna volgde de bespreking van twee onderwerpen, namelijk Kerstfeest door Gury de Jong en „Floris V" door Wijnand van Stam. Ter ver opbod verkocht, terwijl een grote taart op Amerikaanse wijze werd verkocht. Dit bracht in totaal ruim f 80.— op. De avond die verder voeringen in de zaal van de heer J. Binnen dijk. Woensdagavond voor donateurs en ge nodigden en Zaterdagavond voor het publiek. Na het muzikale gedeelte van* het program ma voerde de Moordrechtse toneelvereniging „Een rare familie" op. De gymnastiekvereniging T.H.O.R. be gaf zich Zaterdagavond naar Moordrecht, ten einde daar een jeugduitvoering te geven. De ze uitvoering is goed geslaagd. „Ons Voordeel" bestaat 45 Jaar. Haastrecht. De leden van de brandstoffen- vereniging kwamen Zaterdag ten huize van de heer M. J. van Zuilen in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. van Zeist, sprak de hoop uit, dat deze vergadering, waar in tevens het 45-jarig bestaan van de vereni ging herdacht zou worden, gezellig zou ver lopen. Nadat aan de aanwezigen verversingen waren aangeboden werden de verslagen van secretaris en penningmeester gelezen. Hieruit bleek, dat de vereniging thans 135 leden telt. In het boekjaar 1946—1947 was f 8878,70 ont vangen en f 8704,75 uitgegeven, zodat er een batig saldo was van f 174.04. In het bestuur werden herkozen de heren M. C. Dekker, C. Kooiman. J. van Zeist. In de vacature van de heer J. C. Broer werd de heer L. van Dijk gekozen. Hierna kwam de herdenking van het 45-ja- rig bestaan aan de orde. De leveranciers, de heren Vermij uit Gouda wensten de vereni ging geluk met dit Jubileum en dankten voor het vertrouwen, dat zij 23 jaren achtereen hadden genoten. Na de verloting van enige hektoiiters eierkolen werd de vergadering be sloten. De afdeling van de moderne bouwvak arbeidersbond kwam ln jaarvergadering bij een in café Donk. Uit het verslag van de se cretaris bleek, dat het ledental groeiende is. De penningmeester maakte melding van een batig slot van f 90.03. De voorzitter, de heer P. Stout, de secretaris-penningmeester, de heer J. Boom en de commissaris, de heer M. Kortleven, werden herkozen. Vrijdag 24 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Kerstliederen; 11.00 Voordracht; 11.15 Gramofoon; 12.30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 Sport en Prognose; 12.45 Piano-duo; 13 00 Nieuws: 13 20 Divertimento Orkest: 14 00 Kookkunst; 14.20 Kerstprogramma; 15 20 Om- roep Orkest; 16.00 The Ramblers; 16.30 Tus sen twaalf en zestien; 17.00 Orgel; 17.20 Over muziek; 18.00 Nieuws: 18.15 Accordeon; 1830 Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 1915 Accordeon, 19.30 Kerkdienst; 20 30 Kerstpro gramma; 21.00 Men vraagt; 21.30 Verhaal; 2200 Weekoverzicht: 22.15 Op vleug'len van mu ziek; 22.45 Avondwijding: 23.00 Nieuws; 2310 In terra Pax; 23.00 Keistnachtdienst; 1.00 Slui ting. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuwsj 8.15 Gramofoon: 930 Waterstanden; 9.35 Gra mofoon; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Gramofoonj 12 03 Metropole Orkest; 13.00 Nieuws: 13.25 Vi ool en Piano; 13.50 Op de korrel; 13.00 Ora torium; 17.00 Verhaal; 17.15 Gregoriaans: 17 45 Wat het buitenland leest 18 00 Promenade Or kest; 18 30 Cyclus; 19.00 Nieuws: 19.15 Gramo foon: 19 30 Koor; 10 45 Avondgebed; 20 00 Nieuws; 20.12 Viool en Piano: 20 30 Kerkcon cert; 2100 Kamermuziek; zl.35 Concert; 2237 Actualiteiten: 22 45 BelgischLuxemburgs programma; 2300 Nieuws: 2315 Kerstliederen? 23.40 Carillon: 23.55 Kerstklokken; 24.00 Nacht mis; 1.00 Sluiting. Hoog-Bloklsnd. De uitvoering van de ver eniging „Symphonia" is Donderdag en Zater- werd gevuld met voordracht en" declamatie" daga.v°nd g°ed gesIaagd" N/ast ean aa"tal drnpt» »on -1 muziek- en zangnummers, die goed werden droeg een gezellig karakter en werd door ve le oudera en jongelui bijgewoond. Bergambacht. De heer D. Oskam Jac.zn. slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen II in de diergeneeskunde. MAN VERDRONKEN. Bleskensgraaf. De 33-jarige A. Wemmers Jzn., is, toen hij per fiets naar zijn werk ging te water geraakt en verdronken. De overle dene leed aan vallende ziekte en is vermoe delijk op zijn reis door een toeval getroffen. Het «lachtoffer laat een vrouw en twee kin deren achter. Voor de kerk werd een gift ven f 20 en een van f 10.— gecollecteerd. Capelle aan de IJssel. Dienst voor so ciale zorg. Uitgaande van het Bur gerlijk Armbestuur is in deze gemeente ten gemeentehuize een dienst voor sociale zorg in gesteld. Dit? bureau is belast met door het arm bestuur genomen besluiten. Het registreert al le woningzoekenden en het dient de woon- ruimtecommissie van advies. Verder geeft het alle mogelijke inlichtingen Jnzake overbrug gingsuitkering. sociale bijstandsregeling, ouder domsvoorziening, kostwinnersvergoeding enz. uitgevoerd ,werd een blijspel in, drie bedrij ven opgevoerd, genaamd „Achter de wolken schijnt de zon". Dit stuk werd goed gespeeld. Hoornaar. De afdeling van Volksonderwijs heeft Zaterdagavond haar propaganda-bijeen- komst gehouden .welke goed was bezocht. De voorzitter opende de bijeenkomst ifiet een woord van welkom tot de aanwezigen, inzon derheid tot de spreker, de heer R. Gaasbeek uit Amsterdam. Een herdenkingswoord werd gesproken in verband met het verscheiden van de onderwijzeres, Aevrouw Sterrenburg. Vervolgens betrad de heer Van Gaasbeek het podium om een rede uit te spreken, waarin hij de rechten en plichten van de openbare school paar voren bracht. Vervolgens trad de tbneelclub „Inter Nos" uit Sliedrecht voor het voetlicht met „Mr. King", een detective verhaal. De inhoud van 't spel was boeiend en over 't algemeen werd er goed gespeeld. Hoornaar. Mej. Salet te Delft heeft de be noeming tot onderwijzeres op de openbare school aangenomen. Zij treedt 1 Jan. 1949 in functie. Voetbal. Stedoco 1Zwervers 1, Slikkerveer 52; Stedoco 2Kerkwijk 1 02. Krimpen a.d. IJssel. De heer T. van Dam Gouderak. De plaatselijke muziekvereniging slaagde aan de slagersvakschool te Utrecht gaf onder leiding van de dirigent, de heer met het hoogste aantal punten. Hij legde hier- Jansen uit Schiedam, vorige week twee uit- mee tevens beslag op de gilden penning. Lekkerkerk. Kerkconcert. Het kerkkoor der Ned. Herv. gemeente zal Dop- derdagavond 23 December in de Ned. Herv, Kerk een kerkconcert geven. Aan deze uit* voering werken tevens mede mevr. (?ré van SchaijkTimmerman, sopraan, het gemengd koor „De Blauwe Zangers" en hét sympho- nie-orkest „Symphonia". Het geheel staat on* der leiding van de heer F. Timmermans, die ook de orgelbegeleiding verzorgt en tevens enkele orgelsoli zal spelen. Lekkerkerk. De ijsvereniging „Lekkerkerk" hield haar jaarlijkse ledenvergadering in café „Het Bonte Paard". De voorzitter, de heerD. A. Oskam, opende en herdacht het overleden ere-lid, de heer J. H. Oskam. De rekening van de penningmeester werd goedgekeurd met een batig saldo. De contributie voor het boek jaar 18491950 werd vastgesteld op f 2—, Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren H. Ligthart Schenk en M. de Jong Hz. en in de vacature G. v. d. Voet Jr. werd de heer A. J. Neven gekozen. Tot commissa rissen werden herkozen de heren C. M. v. d. Graaf, W. Breedveld Jz. en A. C. Streefland en in de vacature A. J. Neven de heer H. vau Bloemendaal. Het Lekkerkerks Vrouwenkoor gaf ia samenwerking met het Krirppens Vrouwen koor een concert in de bovenzaal van Gé-Ar, Naast zang, van enkele liederen, welke voor af door de dirigent de heer J. van Dijk wer den toegelipht, werden quatre mains en de clamatie ten gehore gebracht. Het geheel viel bij het talrijk opgekomen publiek zeer in de smaak en ioter nummer werd met een ver diend applart^ beloond. Tot penningmeesteresse van het dames koor „Inter Nos" is gekozen mevr. T. Hake mulderde Bruin. ■tuurd om u assistenten' te brengen. Dat vind ik aardig van hem. De „Aegir" kan onmogelijk bij ons ko men, zei Olsen, ik zal seinen „landing on mogelijk", dat bespaart hun een vergeefse reis. Uit een kastje nam hij de vlaggen, die hij nodig had om de „Aegir" op de hoogte te brengen. Toen ze naaf het schip keken, zagen ze door hun kijkers drie witte wolkjes uit de stoomfluit komen, die als Bignaal dienden dat Bij begrepen waren. Maar door de wind hadden zij van de fluit niets gehoord. Toevallig keek Dagmar in de richting van het tafeltje, waarop haar vader's uitvinding atond. Kijk. uw instrument reageert werkelijk op de stoomfluit, riep zij verbaasd uit. Wat heeft de „Aegir" voor een sirene? vroeg Olsen. O, dat is het grootste stuk op het hele schip en de trots van meneer Nordenstierna. Ze zeggen, dat hij net zoveel stoom gebruikt voor zijn stoomfluit als voor zijn machines. Haar vader lachte. Ze vervolgden hun koers toch, merkte hij op. Ze hebben mijn seinen toch gezien. Langzaam maar zeker kwam de „Aegir" naderbij; de wind was wel tegen, maar het ty hadden fcy mee en als de wind niet weer plc #eling omliep, zouden zij ook op de thuis reis niet tegen wind en water hoeven te kam pen. Maar in elk geval zou het nog wel een uur duren voor de „Aegir" by de vuurtoren was en Olsen ging dus naar beneden om voorra den naar boven te halen, zodat hy op alle ge beurtenissen voorbereid zou zyn. By deze wind was hy genoodzaakt het licht onder ho ge druk te laten branden en door het onge luk van die middag had hij nog geen tijd ge had iets uit de voorraadkamer naar boven te brengen. De beide meisjes, die niets anders hadden om zich mee bezig te houden, tuurden naar het schip en vonden, dat het verbazend lang zaam opschoot. Toen Olsen zich weer by haar voegde kwam er wat meer afwisseling, want daar hy beter met zeekykers kon omgaan dan zy. kon hy haar allerlei vertellen, wat zy zelf niet ontdekt hadden en anders pas veel later zou den hebben opgemerkt. Mijn twee nieuwe assistenten zyn aan boord, zei hy, maar Nordenstierna zie ik niet. Voor zover ik kan zien. zou ik zeggen, dat Aagaard aan het stuurwiel staat in de oliejas van Niels. O, dan heeft hy zyn moeder toch in de steek gelaten, riep Dagmar uit. Hy zal wel helemaal niet naar haar toe gegaan zijn, vulde Hildur aan. De arme Jongen! Morgen zou hy met ons uitgegaan zijn. Het is erg aardig van hem, dat hy door zet om ons even te begroeten, want er is geen sprake van, dat hy hier kan komen, en we zullen ook wel niet veel tegen elkaar kunnen zeggen; we hebben hier maar een kleine scheepsroeper De „Aegir" bleef inderdaad op eerbiedige afstand van de vuurtoren. Toen het onmoge- ïyk bleek voor het schip dichterbij te komen, kwamen de drie bewoners van de toren ln oliejassen en zuidwesters naar buiten. Aagaard die het roer aan een matroos had overgege ven, liep naar de voormast, waaraan hij zich stevig vastklemde, terwijl hy met zijn hoofd en de ene arm, die hy vry had, heftige geba ren maakte. Waarom doet hy zo gek, riep Hildur te gen de wind ln. Een schitterend systeem semaphoor— ja die Björn is een slimme jongen, schreeuw de Olser) terug, waarop Hildur beschaamd haar mond hield. Björn gebruikte het gewone Morsestelsel; voor de punten gaf hy een knik met zijn hoofd, voor de strepen zwaaide hy met zijn arm. Nadat Olsen geseind had, dat hy de be doeling begreep, werd de vraag geformu leerd: Alles wel? •—Ja, was het antwoord Leen en Pontin bereikten ziekenhuis, was het volgende bericht. Pontin gecompliceerde breuk. By beter weer komen wy morgen terug. Groeten aan Hildur en Dagmar. Het weer ziet er slecht uit. Weinig hoop 'op tennissen morgen. Zal myn best doen. Adieu. De boot koerste naar open zee. om de ge- gevaarlijke branding te vermyden. Toen ze weer met hun drieen in de toren kamer waren, zorgden de meisjes voor thee en even later zaten ze met Axel Olsen te con- versereh over het nieuws van de laatste twee maanden. Over een week was zyn diensttijd weer om en voorgoed; het waren zyn laatste dagen op de vuurtoren en dat maakte Olsen stil. Hij zou met zyn dochters naar het bui tenland gaan ,als tenminste Hildur en Björn spoedig wensten te trouwen. Hy had het al lang zien aankomen, dat Björn Hildur zou vragen zyn vrouw te wor den. Hy had de jongen van kinds af aan ge kend en mocht hem graag lijden. De even tuele tegenstand van mevrouw Aagaard vond hy hoogst onbelangryk. Hy moest inwfndig lachen, hoe het haar verrassen zou, als hy de belangen van zyn aangenomen dochter zou verdedigen; zy zou dan bemerken, dat hij nog iets anders was dan vuurtorenwachter. Natuuriyk wist heel Christiansand, dat hy van goede familie was, niet onbemiddeld en min of meer een geleerde. De eerste t-.vee dingen bleken voldoende uit de opvoeding, die hy de meisjes had gegeven. Al was hij maar vuurtorenwachter, zijn dochters werden over al ontvangen. Men beschouwde hem als een ongevaariyke dromer .Alleen iemand als me vrouw Aagaard, die opgeblazen en laatdun kend was en" hoopte door een gefortuneerd huwelijk van haar zoon haar ontredderde fi nanciën te herstellen, haalde de neus voor de frisse aardige meisjes op. Zonder dat zy enig Idee hadden van de ge dachten, die haar vader bezig hielden, zaten de beide meisjes het morse-alphabet te leren uit een handboekje, dat Olsen had opgezocht. Toen de stormachtige nacht donker en on« heilspellend viel .brandde als gewoonlijk de lamp in het bovenste vertrek en Olsen hield de meisjes met allerlei uitleggingen bezig om haar aandacht af te leiden van de woedende zee en de storm buiten. Na enige tijd joeg hy ze naar de keuken om voor het eten te zorgen. Daar hij dg lamp niet kon verlaten en de meisjes er niets voor voelden alleen te eten. droegen zy het diner van drie gerechten bij het flauwe schijnsel van een soort stallantaarn vijf trappen op. Maar haar goed humeur had daar niet ondet te lijden, integendeel. Na het eten keek Dagmar toevallig ophaal horloge en riep verbaasd: Het is pas acht uur; wat gaat die tijd langzaam! Ja, jullie moeten maar vroeg naar bed gaan, nemen jullie myn kamer, allebei de banken zijn heel goed om op te slapen Nu moeten jullie even op het licht passen, ter wijl ik ga sluiten. Uit angst voor inbrekers, riep Hildul lachend. Ja, en wat voor inbrekers: wind. regea en hagel! Ik moet alles vastzetten. Gaan Jul- li^strgks maar rustig slapen tot ik je morgei» kom roepen. Toen Olsen weer aan zijn verslag zat t# schryven, vroeg Dagmar: Om half twee is het hoog water, hé va der? Hij knikte alsof het een heel onbelangrijk^ zaak betrof. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT achoonhovenscbe Courant ENSDAG 22 DECEMBER 1948 Lekkerkerk. Voetbal. Het eerste elftal heeft van de lastige uitwedstrijd tegen Florissant I te Rotterdam een punt medege bracht. doordat met 1-1 gelijk gespeeld werd. Het tweede elftal legde beslag op beide pun ten in de wedstrijd tegen D.J.S. II uit Rotter dam In de eerste helft nam L.F.C. de leiding. In de tweede helft maakte D.J.S.. doordat de L.F.C.-keeper het uitzicht belemmerd werd door een der backs gelyk 1—1. Toen D.J.S. een overtreding beging schoot men de bal goed in en had L.F.C. weer de leiding 2—1. Meerkerk. De Kerstcollecte bracht f 420.05 op en de collecte voor de kerkvoogdy f 220. Molenaarsgraaf-Brandwyk. Op haar verzoek Is met 1 Januari 1949 eervol ontslag verleend aan mej. Mol. die vyf jaar als kraamverzorg ster voor Het Groene Kruis werkzaam was. In haar plaats is benoemd mej. A. A. Brou wer, van Brandwijk.. De klaproos-collecte heeft in deze ge meente f 51.— opgebracht. Raadsvergadering. Moordrecht. De burgemeester heeft de le den van de raad voor een openbare vergade ring bijeen geroepen op Woensdagavond 22 dezer De agenda vermeldt als voornaamste punten een prae-advies inzake wijziging van het bouwplan der 34 woningen op grond van een daartoe strekkend verzoek van de Wo ningbouwvereniging Moordrecht en een voor stel van B. en W. om premiën beschikbaar te stellen voor woningverbetering. Voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Moordrecht-Gouderak hield de heer 6. Lantinga uit Ryswijk. een lezing met licht beelden over Noord-Amerika. Met grote be langstelling luisterde men naar het vele we tenswaardige over de Verenigde Staten en Canada, ook in verband met de mogelyice emigratie naar die landen Dammen. Voor de wintercompeti tie van het damdistrict Gouda speelde Dam- lust II tegen Moordrecht I. De uitslag was 3—17 ln het voordeel van Moordrecht. Nlenw-Lekkerland. De heer D. v. d. Kloos ter. hoofd van de openbare school, is be- bóémd tot onderwijzer aan de Prof. H. Bur gerschool te Amsterdam. Botsing. Donderdagmiddag had bU een bocht van de weg een aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's. De auto van defir- Van Vliet uit Ter Aar stopte plotseling, waar door de auto van de firma v. d. Herik uit H.I.-Ambacht in volle vaart er tegen op reed Beide voertuigen werden vry ernstig beschadigd. Het eerste kon nog op eigen kracht verder ryden, doch het tweede moest ■weggesleept worden. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer was enige tyd gestrem^er belangstelling van ouders en genodigden, hield de Meisjesveremging Mirjam" Woensdagavond haar jaarvergade ring onder leiding van mej. M. Damsteegt. In haar welk&nastwoord betrok deze voorname lijk de beroepen predikant, ds. de Feyter en diens echtgenote, die juist een bezoek aan de gemeente brachten. Het programma, dat on derwerpen uit de bijbelse en vaderlandse ge schiedenis bevatte, benevens samenspraken en tableaux, werd vlot afgewerkt. Ds. de Feijter sprak de vereniging hartelijk toe. Tijdens de samenzang, die werd begon nen met twee coupletten van het Wilhelmus, werd een collect^ voor de vereniging gehou den, welke f 29 opbracht. Ouderling D. de Haan sloot de avond. Nlenw-Lekkerland. De AR. kiesvereniging „Nederland en Oranje II" te Kinderdijk, kwam Woensdagavond in de Chr. School in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer M. Ridder. Men besloot de jaarver gader iq|i in Januari te houden en hiervoor een spreker uit te nodigen. Hierna hield de heer P. de Jong een inleiding over „Het com munisme", waarby hy vooral sprak over het beginsel. Een uitvoerige bespreking Volgde. In de Chr. Schoo,l te Kinderdijk hielden Donderdagavond de Ned. Herv. Jongelings- verengiing „Calvyn" en de knapenvereniging „Jozef" een gecombineerde jaarvergadering. Onderwerpen uit de gewyde geschiedenis, de kerkgeschiedenis en vaderlandse geschiede nis vormden dehoofdschotel van het pro gramma. Ter afwisseling werden enige voor drachten gedaan. De heer W. J. v. d. Kraats sprak een slotwoord. Nieuw-Lekkerland. Voetbal. Zater dagmiddag speelde V.V.E II op eigen terrein tegen Zwerver II van Kinderdijk. De uitslag was 62. V.V.E. had rust. Noordeloos. De Christelijke Landarbeiders bonden hebben in de bijzondere school onder leiding van de heer F. Slob uit Hoornaar een streekvergadèring gehouden, die goed was be zocht. Twee districtsbestuurders hielden een rede. Het was een leerzame avond, waarimje verschillende vakproblemen werden bepW- Maandag is een aanvang gemaakt met de bouw van de eerste twee woningen voor rekening van de gemeente. Het werk wordt uitgevoerd door G. van Noordennen, Hoor naar. Noordelooa. Ernstig ongeLttk. De heer J. Kon is Zaterdagavond van de hflöitil gevallen en werd met een ernstig ge kneusde nekwervel per auto naar 't zieken huis vervoerd. De toestand is thans redeiyk. Het bestuur van de Schóól met den By- bel heeft aan mej. Boes uit Tienhoven (Utr. op haar verzoek eervol ontslag verleend te gen 1 Jan. 1049 als tijdeiyk onderwijzeres. lp deze functie is in tijdeiyke dienst benoemd mevrouw van Bekkum te Lexmond. In de vacature wyien de heer A. Bulzer is tot bestuurslid van het Groene Kruis be noemd de heer J. H. van Meeteren. De vereniging Ziekenhuisverpleging heetf ln dit jaar een financiële terugslag van on geveer f 1000. Vandaar werd in de jaarver gadering besloten de contributie te verhogen en wel als volgt. Leden beneden 16 jaar van 2 op 3 cent per week en leden boven 16 jaar van 10 op 15 cent. Ook zag men zich genood zaakt de ligdagen in een ziekenhuis te ver lagen. n.l. van 70 op 60, zodat thans maar tot 60 dagen verpleeggeld wordt betaald. Als be tertoren, terwyi het verhoogde wegdek plaatse van een grintlaag werd voorzien. Reeuwyk. Kerstwyding. De Ned! I Herv. Jeugdverenigingen op G G. aangesloten I by het Centraal Verbond, geven, met mede- I werking van de Chr. Zangvereniging ..Soli I Deo Gloria" op Donderdagavond in de Ned. I Herv. Kerk te Reeuwijk-dorp, een Kerst- I avond. De opening zal plaats hebben door ds. I H. Roelofsen uit Bodegraven, oud-predikant I dezer gerflfcente. De avond zal gevuld worden I met zang, gediqhten en andere onderwerpen. I Zaterdagavond gaf de toneelvereniging I „V.I.O.S." in ,de zaal van mevr. Lagerweij een uitvoering, voor een stampvolle zaal. Opge voerd werd het toneelstuk getiteld: „Onder één dak" van Fabricius. Het stuk werd vlot gespeeld. Een dankbaar applaus bewees dat het in de smaak was gevallen. Burgemeester Feitsma dankte de spelers voor hun spel. Ec» gezellig bal besloot de avond. WONING-TOEWIJZING. Sliedrecht. Het ligt ln de bedoeling van het gemeentebestuur in de komende dagen in V— overleg met de huisvestigingscommissie. een Ned. Herv. Kerk heeft deze maand f 33.75 op- begin te maken met de toewijzing van 78 wo- gebracht. ningen. Getracht zal worden voor Kerstmis Ouderkerk a.d. IJssel. „Spirit I" kreeg Za- de eerste 36 wonmgen toe te wijzen die, nag terdagmAdag „Jodan-Boys 2" op bezoek. Voor verwacht mag worden, in JanUMi. Februari de rust wist Spint zich kranig te verdedigep en Maart g«*ed v^ic£tmoet tegen de sterkere Boys. zodat de rust zonde'r op het vele werk dat Werdoor verricht moet doelpunten aanving. Daarna nam Spirit het worden, heeft de ^rgemeester besioten voor ,p«, in_ handen, doordat d. ™U. mldvoor top., «e, Woen^jeehÏÏt tot nadere aankondiging geen spreekuur. Laagste inschrijfster. Da dienst van publieke werken te Amsterdam heeft aanbesteed het maken en bedrijfsvaar- dig opleveren van de bovenbouw van een en kelvoudig ophaalbrug langs de' Schilkel in t Jaagpad, met bijkomende werken. Voor het tweede gedeelte was Kooijman's Constructie werkplaatsen de laagste inschrijfster. Sport en Ontspanningsver eniging. Onder de naam van S.P.S. is een sport- en ontspanningsvereniging opge richt. Elf leden van het politiecorps lieten zich reeds als lid inschrUven. stuursleden werden herkozen de heren G Bo- vekerk, W. Slob en J. Duijm. In de vacature wylcn de heer A. Buizer werd de heer H. Kuljl m de commissie van toezicht gekozen. Noordeloos. Volksonderwys heeft Vrydag- en Zaterdagavond een propaganda-byeen- komst gehouden, die goed werd bezocht. Na een openingswoord door de voorzitter, heeft de heer Koek een propaganda-rede gehou den. Spreker wees op de mooie taak die de openbare school heeft te vervullen ten op zichte van de jeugd. Een toneelclub van Volksonderwijs uit Gorinchem vertolkte voor treffelijk een toneelstuk. Ottoland. Wegens het aftreden van de he ren G. van Buuren en G. Romeljn zyn de heren A. Bons en J .C. Aantjes respectievelijk gekozen tot ouderling en diaken van de Ge reformeerde Kerk. Dfe veehouder J. K. alhier, had een grote schadepost, daar plotseling een van zyn beste koeien stierf. Het dier werd naar de nood- slachtplaats vervoerd. Het vlees werd voor de consumptie goedgekeurd. De maandelijkse extra collecte voor de Spirit de leiding gaf. Het slot was. dat de Jo dan-Boys een nederlaag moesten incasseren (2—1). Spirit II ging naar Ibis te Waddinx- veen. Door haar slechte'spel leed zij een ver pletterende 101 nederlaag. In het voorlopig comité van oprichting van een Chr. Lyceum te Gouda werd be noemd dr. W. J. Leeuwenburg alhier. Ouderkerk a.d. IJssel. Onder voorzitter schap van de heer D. de Bruin gaf de har monievereniging „Excelsior" in de bovenzaal van de „Harmonie" haar jaarlijkse uitvoe ring. De voorzitter liet sombere klanken ho ren, over de toestand, waarin de vereniging verkeert. Het onderhoud van de instrumenten is zeer kostbaar. Nieuwe instrumenten kosten gemiddeld f 500 a f 600 per stuk. Spoedige financiële hulp kan slechts een liquidatie Sliedrecht. De plannen tot stichting vaneen voorkomen. De vereniging werkte daarna on- tweede speeltuin in het centrum van de ge- der leiding van haar directeur, de heer D. de meente beginnen vastere vorm aan te ne- Jong. een keurig muiiekprogramma af, en men. Het topbestuur der speeltuinorganisaties had na elk stuk een hfcrtelijk applaus in ont- heeft van B. en W. de toezegging ontvangen, vangst te nemen. Het door enige leden op- dat voor dit doel een terrein beschikbaar zal gevoerde toneelstuk „De schat uit de Congo" worden gesteld gelegen in het Noordelijke werd een succes. Alle rollen waren in goede gedeelte van de nieuw aan te leggen straat TWEEDE SPEELTUIN. handen. De hoofdrol-vertolkster, mevr. JS. Somers viel byzonder op. Daarna betrad de voorzitter van de Oranje-vereniging „Oranje- Nassau". de heer J. C. van Reeuwyk het po dium om' alle Ouderkerkers op te roepen „Excelsior" te helpen. alle Ouderkerkers op te roepen te helpen. Ouderkerk a.d. IJssel. De kleilaag van het in wording zynde terrein is in de afgelopen week door voortdurende nieuwe opsluiting tot bijna dijkshoogte gekomen naby de wa- GEMENGD NIEUWS. Enige tyd geleden heeft de actieve land- bouwconsulent voor Utrecht en Z.O. Noord- Holland. ir. J. M. A. Penders. voor de radio gesproken over de verbeteringen, die de boe ren in hun bedrijf kunnen aanbrengen en de aandacht gevestigd op de financiële hulp. die de regering daaeby geeft. Men kan subsidie krijgen voor aankoop van goede gras- en kla verzaden, voor de bouw van silos, giefkel ders en mestplaten. voor het aanleggen van electrische weide-afrasteringen, voor het bou wen van aardappelbewaarplaatsen) en voor het coöperatief aanschaffen van landbouw-, machines. Daarnaast bestaat ook de subsidie regeling voor aardappelstomers, doch dit heeft meestal geen betrekking op de boeren zelf. Dat dit alles mogeiyk is. schijnt nog lang met algemeen bekend te zijn, zeer ten nadeje van de boeren zelf,* want wanneer zij van de geboden gelegenheid tot bedrijfsver- betering gebruik maken, zal de productie sty- gen en zal er minder verloren gaan aan waar devol materiaal, waardoor hun bedrijf veel •terker komt te staan. Daar is in de eerste plaats de hulp by het aanschaffen van gras- en klaverzaden. De be doeling daarvan is onproductief blijvend gras land te vervangen door productieve kunst welden. Het slechte grasland wordt dan ge- ■cheurd en dus als het ware by het bouw land gevoerd, waarby men in de vruchtwis seling enkele jaren van kunstweide opneemt. Deze maatregel maakt het mogelijk de op brengst van dergelijke stukken slee" «ras- land minstens te verdubbelen, terwijl de ge hele akkerbouw er gezonder door worm. Wanneer dergelijk land als b1ouwland..Jv?„^ behandeld, doch fcyv. iedere vier of vijl weer wordt Ingezaaid met gras en k'aV^ dan verbeteren humusgehalte. structuur en vruchtbaarheid. Er is in de nog voor ons lig gende wintermaanden, zo lang het zo dro g en zo zacht biyft. als op het ogenblUr, gele genheid genoeg om half-productief en min derwaardig grasland te scheuren en klaar te maken voor het inzaaien met een weidemeng- sel al of niet onder dekvrucht. Met alleen Dloeaen kriiat rr.en deze grond echter niet ln de gewenste toestand; meestal blijven dan repen onverteerde zode in de bouwvoor 1 g- aen waardoor de bovenlaag uitdroogt. Veel beter is het zo'n weide eerst flink te b«wer- krett met een schijveneg of om de gehelei be werking te laten uitvoeren met een frees machine. De zode wordt dan geheel verkrui- meld en door de bouwlaag verdeeld. Over de noodzaak van het bouwen van gicrkelders. mestplaten en silo s hebben wij reeds zo vaak geschreven, dat wij hierop niet nogmaals willen ingaan. Wij verbazen onsjfer alleen maar over ,dat er in ons land nog zo veel boeren zyn. die dag ip dag uit waarde volle mest- en voederstoffen verloren laten gaan uit sleur en slordigheid. Betere arbeidsverdeling. Ir. Penders wees ook op de noodzaak van betere verdeling van de arbeid over het ge- hole jaar. Vroeger, toen men alleen van het hooien afhankeiyk was voor de winning van wintervoer, was de hooityd een korte en zeer vermoeiende en spannende tyd op de veebe drijven. In de andere jaargetijden kon men bet werk gemakkelijk af. Alles hing e^va" af of het hooien slaagde of niet. Thans staat niet meer zoveel op één kaart; door reeds1 in Mei te beginnen met grasdrogen en inkuilen, door het huiien meer over de zomerrnaanden te veueler door middel van omweiden en door het gras te ruiteren. kan men de drukte van de hooimaand wegnemen en veranderen in een geiljkmetige arbeidsverdeling over de g-hMe weMeperiode. Daardoor kan men sei- noenatbeid uitsparen en ragt eigen krachten steeds volbezet zyn. Op de gemengde bedry- ven, of op de graslandbedrijven. waar men de zo even genoemde slechte weiden in bouw land heeft geljgd. kan men voorts door de verbouw van groenvoer en bieten de voorzie ning van veevoeder nog groter en nog regel matiger maken. Het bedryf wordt don ook zomers onafhankelijk, doordat er altijd voer is, zelfs bij grote droogte De productiviteit neemt daartoe toe, zowel per hectare als per koe, terwijl de varkens- en kippenstapel met een minimum abn kosten kunnen worden vergroot. Dat alles geeft een veel breder^ grondslag aan het boerenbestaan. Het is thans de tijd orn !e overwegen welke van dergely- ke maatregelen voor elk bedrijf .afzonderlyk in aanmerking komen. Het best doet men daar over overleg te plegen met de ryks- landbouwconsulent of met een van zyn as sistenten. NIET DE DOODSTRAF, MAAR TWAALF JAAR. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gistermorgen de Sachenarbeiter bij de afdeling Utrecht van de Sicherheits- dienst, de Duitser A. A. Albanj tot 12 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest Veertien dagen geleden had de advocaat-fis caal de doodstraf tegen Albani geëist. VROUW BESTAIf HAAR VRIEND EN BEKOCHT DAT MEt DE DOOD. De 48-jarige Amsterdamse koopman E. F. M. Steenman ging de 23ste September j.l.^met tienduizend gulden per auto naar Schiedam om een rekening te betalen. Hy nam een vriendin mede. met wie hij. toen ln Schiedam geen gehoor werd gekregen, in Den Haag een „vroiyk avondje" op touw zette. Op de terugweg naar Amsterdam mer*Je hü dat hij zijn f 10.000.— kwyt was en wilde terugkeren naar Den Haag. ZUn gezellin die later de dievegge van het geld bleek wilde daar niet van horen. Zy drong er op aan dat de man haar zou laten uitstappen. Er ontstond een worsteling in de rijdende auto, tengevolge waarvan het vehikel na en kele rare capriolen in de berm van de weg vloog en over de kop sloeg. De vrouw viel by deze buiteling uit de auto en werd zo ernstig gewond, dat zij ter plaatse overleed. Uit de mantelzak van de dode.werd een deel van het gestolen geld te voorschijn gehaald. Zeshon derd gulden bleken te ontbreken en zyn nooit achterhaald. De koopman werd beschuldigd van dood door schuld, aangezien hy en zijn vriendin in Den Haag enkele café» hadden bezocht en alcohol hadden gebruikt. De Haarlemse recht bank behandelde deze aanklacht op 2 Decem ber. De officier van justitie, mr. B. v. d. Burg, eiste twee maanden hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewys. Het verhaal van vefdachte over de diefstal en de worsteling, ten dele gestaafd door oog getuigen die de vreemde capriolen van de auto hadden gezien, werd als verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. G s- teren deed de rechtbank uitspraak en veroor deelde S. tot een maand hechtenis. DE RUZIE PLOTSELING TEN EINDE. Twee Amsterdamse handelaren hadden op de weekmarkt te Slttard Donderdagmorgen nogal hooglopende woordenwisehng gekregen met enkele vrouwen, die stof wilden kopen en het over pryzen en kwaliteiten niet eens wer den. Er kwam zo'n kabaal van. dat niet al leen de politie erby te pas kwam. maar ook een controleur van de prijsbeheersing kwam kijken. Op slag veranderde het geval van aan zien. toen de ambtenaar nuchter en zakelijk de hele voorraad van de Amsterdamse koop lieden in beslag nam. omdat de koopwaar niet geprijsd was uitgestald. Enkele honderden rollen wollen stoffen zhn naar het politiebu reau gebracht. BELONING. In een dorp in de omgeving van Helmond vond een meisje van amper 6 jaar een por tefeuille met als inhoud de bonkaarten van een ge^in en 100 gulden aan bankpapier. Het kind gaf de portefeuille aan moeder en uit de inhoud bleek, wie de eigenaar was. De vrouw nam het kind en een ander meisje mee om de vondst te bzzorgen. Bij het adres aangekomen bleek, dat de vrouw des huizes nog niet had gemerkt, dat zy de portefeuille had verloren. Haar man bewees zijn dankbaarheid door te zeggerr ..Ja, die kinderen hebben toch wel een koekje verdiend." De kleine vindster kreeg twee koekjes en het andere meisje 1. ONVOORZICHTIG LAKSPUITER VEROORDEELD. De 27-jarige lakspuiter E. Verwey uit Vlaardingen is gistermorgen door de Rotter damse Rechtbank \feroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk en f 40.— boete wegens brandstichting door schuld. V. had ondanks het verbod „Niet roken" in een laksppitery een sigaret opgestoken. De brandende kop van de lucifer kwam terecht ln een vat met een zeer brandbare stof, die vlam vatte. Een felle brand was het gevolg, die een groot deel van de fabriek vernielde en een schade van ongeveer f 65.000 veroorzaakte. DROOGDOK OPGEBLAZEN. Te Wilhelmshaven is Vrijdag een droogdok waarin schepen tot een grootte van 10.000 ton in dok konden gaan. opgeblazen. Het dok had dicht by de stad ligging. UIT EEN RAAM GESPRONGEN. Laurence Duggan. voormalig functionaris van het Amerikaanse departement van bui tenlandse zaken, die ervan beschuldigd is be trokken te zijn geweest bij een conpnunisti- op de uitbreiding binnendyks. De koopman L. v. d. H. was in beroep I gegaan inzake een vonnis van de tuchtrech- I ter. die hem wegens te duur verkopen van 1 dweilen veroordeeld had tot een boete van I 50.—. De verdachte was van mening, dat hy I niet fout was. want ondanks zijn te hoge prijs I was zijn winstmarge lager dan toegestaan I was. De waarnemend substituut officieb van I justitie, vroeg bevestiging van het vonnis, doch de politierechter ontsloeg verdachte van rechtsvervolging. Vandersteg. Het contactvaartuig van het nationaal comity „Onze Marine". De Vandersteg is aangekomen en heeft ligplaats gekregen in de haven aan de loswal. Onder leiding van burgemeester Winkler heeft zich een comité van ontvangst samengesteld, dat onder leiding van de commandant van dit vaartuig, kapitein Boersma. het mooie vaar tuig heeft bezffchtigd. Hierna was het publiek in de gelegenheid de motorboot te bezichti gen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Sliedrecht. De N V. Bagger Mij. Bos en Kalis was voor f 169.000 en f 165.300 minste inschrijfster voor het baggerwerk tot onder houd van de bodemdiepten in de haven van Delfzijl gedureijde 1949. Streefkerk. Het fanfarecorps „O.K.K." gaf twee zeer geslaagde uitvoeringen in de zaal van café Meerkerk. Onder leiding van de di recteur de heer de Jong uit R dam werden de nummers zeer goed uitgevoerd. De opvoering van een aardig toneelstuk besloot de avond. In de algemene vergadering van het leesgezelschap -„Minerva" stelden de aftre dende voorzitter, de heer H. Roelink en secre taris-penningmeester de heer W. C .^ooy zich niet meer herkiesbaar. In hun plaatsen wer den gekozen de heren J. J. van Aartrijk en W. L. Schippess. De rekening over het afge lopen jaar sloot met een nadelig saldo van f 22.59. Men besloot de abonnementen van drie tijdschriften op te zeggen en hiervoor andere aan te schaffen. De contributie werd gesteld op f 20.— per jaar. De verkoop van 32 boeken bracht op f 51.95. Maandag zijn zonder ceremonieel in de grafkelder van de familie Vonck twee as-ur nen van wijlen L. M Vonck en zyn echtge note, bijgezet. Zevenhuizen. Het fanfarecorps „De Kleine ^he spionnsgegroep .il Maandagavond uit het Trompetter" gaf Vrijdag en Zaterdag een mt- raam van een hu's te New York gesprongen voering in hotel „Vos De muzikanten kre- en kwam daarby om het leven. Duggan is noemd als een dergenen, die vertrouwelijke inlichtingen aan de koerier van een commu nistische spionne gegroep gegeven zouden heb ben. —7* gen een welverdiend applaus voor de num mers, die zy uitvoerden. Hierna voerde de Rotterdamse toneelveren. „Nieuwe Kracht" het toneelstuk „Wie is de vader?" op. Alle spelers vertolkten hun rol voortreffeiyk. Een paar warme huaspantoffelt Op verzoek van enkele lezeressen plaatsen wy dit mgal een patroon voor een paar aa- mespantoffels om zelf te maken. Een goed idee in deze dure tM. Nu de I avonden zo lang zyn, hebben wetydom zeil van alles te maken, en het scheelt direct een stuk als we al diekleinigheden niet behoe L ven te kopen. Bovendien beginnen we ge- P makkeiUkor aan werkjes, zoals het maken van handschoenen en pantoffels, dan a a grote stukken, waar we de naaimachine dij gebruiken moeten. Als materiaal voor deze aardige pantoffels hebben wfe allereerst een lapje stevige^ stof, byv. mantelstof of vilt nodig, dat gebruikt I wordt voor de bovenkant van de pantoffels. I Verder een lapje flanel, waarmee de pantof- I fels en de zooltjes gevoerd worden, en een I siukje Jute of stevig vilt voor de buitenzooi. I Voor de zooltjes zelf nemen we een stukje I karton. Tenslotte zoeken we voor de ganje- I ring nog wat knoopjes en draadjes wol by I elkaar of een randje bont. Hoe we «e makpn. I We beginnen met het knippen van de bin- I nenzooltjes. Hiervoor zetten we een schoen I of pantoffel op het karton en trekken daar I met potlood omheen. Het zooltje wordt nu I één c.M. binnen deze lyn uitgeknipt. Daarna I knippen we de zooltjes nog eens uit het fla- I nel, maar nu met een naad er bij. Het flanel I trekken we nu over de bovenzijde van de I kartonnen zooltjes, door de randen er om- I heen te naaien of te plakken. I Nu meten we* jiajiwkeurig de lengte en de I omtrek van het zhdltje, en maken dan oppa- I pier de tekening voor de bovenkant van de I pantoffel. Is de helft van de omtrek van het I zooltje byv. 30 c.M., dan krygt ook de teke- I ning een lengte van 30 c.M. Is het zooltje I dat U zo juist klaar hebt gemaakt, langer of I korter, dan maakt U de tekening op papier I evenredig groter of kleiner. De andere ma- i ten kunnen meestal aangehouden worden I Middenvoor 8 C.M.. zykanten 6 c.M. I Volgens het patroon wordt de bovenkant I van de pantoffel^ zowel uit de dikke stof als uit het flanel geknipt. De voering wordt nu met een fijn steekje tegen de stof genaaid en dan wordt de bovenkant eerst gegarneerd door het bont er langs te zetten of met kra len en wol een aardig motief aan te bren gen. Daarna kan de bovenkant onder de bin nenzool bevestigd worden. Van jute of vilt wordt nu de buitenzool op maat geknipt en onder de pantoffels gé- naald. Voor het naaiwerk langs de zool en aan de achterkant van de pantoffel gebrui ken we IJzergaren, want pantoffels hebben bij het lopen nu eenmaal veel te ïyden. pok al zouden we ze alleen maar in huia dragen, Som, wordt noij viil «n, een sprookje werkelijkheid. Een nis zeer m be kend slaande vrouw in Kopenhuqen hel korhjeleden Molaar overli/den een vermogen nat! bijna twee mlHioen gutden na. De enfmrfgenaam, een acli- terneef van de vrouw, wordt hier doorzijn collega's gefeliciteerd. was chauffeur op een melkauto in Chicago (Amerikg). TE DURE BANKETLETTERS. De tuchtrechter voor de prijzen te Amster dam, veroordeelde Vrydagmiddag de eigen» res van een banketbakkerszaak in Amsterdam tot een geldboete van f 2.000. f Voor Sint Nicolaas verkocht zy banketlet ters van ongeveer 500 gifcm voor f 7.50 pet stuk, dit is ongeveer f 5.— te veel. Zy placht erbij te zeggen, dat de prys wel wat hoog is, maar dat men dan ook iets buitengewoon! kreeg. De rechter zeide, dat hem gebleken is. dat de banketbakkers onder elkaar afgesprokeh hadden, pryzen te zullen berekenen, die va rieerden van f 7.50 tot f 10. Deze vrouw ver oordeelde hij tot een boete van f 2.000. maar hij zei er by, dat bakkers, die nu gesnap! worden voor het verkppen van banket tegen te hoge prijzen aanmerkelijk hogere geldboe ten zullen kragen. DE PLATTELANDSVROUWEN IN AMERIKA Mevrouw R. Oud—Stofberg, vice-vodfzitstel de Noord-Hollandse afdeling van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrouwen, ia na een tournée van ruim twee maanden door Amerika in Nederland teruggekeerd. Zy heeft in Amerika een studie gemaakt van het léven der plattelandsvrouwen aldaar en heeft voor de toekomst nuttige contacten kunnei) léggen tussen de Nederlandse en Amerikaanse orga nisaties op dat gebied. ZU ondervond overal I de gastvrijheid van de vrouwenverenigingen, die blijkens de reacties zeer gesteld waren op nader contact mét haar Nederlandse vereni? ging. Mevrouw Ou$ deelde mede, dat zij zeer on der de indfuk was gekomen van het opge wekte kerkeiyke leven in de Amerikaan*# dorpen en dorpskernen. I Ten aanzien van de emigratiekansen voor I Nederlanders zeide mevrouw Oud, dat door I de trek van jonge Amerikaanse plattelander! I naar de xteden een gebrek aan arbeidskrach- I ten is ontstaan, zodat byvoorbeeld in een I staat als Virginia talryke Nederlandse boe I renknechts een bestaan zouden kunnen

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 3