1948 in beeld Het Hersteljaar 1948 Een groot volksideaal Nederland in 1948 FEUILLETON. Vondeling op de Vuurtoren Ondwi»®'® 14 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT iSrnoonhovensche Courant VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 Dikwijls hebben we in de loop van dit jaar de indruk gehad, dat Nederland een eiland van rust was temidden van een verwarde, re deloze en dikwijls radeloze wereld. Als wij hoorden van de stakingen, die andere landen teisterden, van de politieke kuiperijen en Staatsgrepen, van de elkander opvolgende mi nisteries, van uiteenvallende rijken, dan voel den wij ons veilig in de evenwichtigheid en bezonnenheid van ons volk. Misschien hebben wy daardoor nooit ten volle beseft hoe onvast eigenlijk de grond is. waarop wij lopen en hoe gemakkelijk wij in het moeras kunnen geraken. Nu op het ogenblik de Indonesische kwestie ons land in een vereenzaamde positie dreigt te dringen, wordt het misschien iets duidelijker, maar toch denkt men er waar schijnlijk niet aan. dat wij nog geenszins vas te grond onder de voeten hebben. Daarvoor is onze productiviteit nog te gering en onze financiële positie nog te zwak. In het voorjaar van 1D48 is het een ogen blik heel benauwd geweest. De buitenlandse credieten waren uitgeput en de Amerikaanse volksvertegenwoordiging treuzelde met het aannemen van het Marshall-plan. Bleef de in dat plan beloofde hulp uit, dan zouden wij onze invoer van levensmiddelen en grondstof fen hardhandig hebben moeten beperken en wij hadden plotseling ondervonden, dat Ne derland nog steeds niet leeft van de opbrengst het volgend jaar belooft de woningproductie belangrijk hoger te worden Een moeilijk te regelen punt blijft de huurwaarde, want de eigenaren van voor-oprlogse huizen kunnen niet langer met de oude opbrengst afgescheept worden. Huurverhoging zal onvermijdelijk zijn, maar t&e men die wil toestaan zonder het gehele loon- en prijspeil in beweging te brengen is ons. en wij menen: ook de rege ring. nog niet duidelijk. De onlangs genoem de huurbelasting is een volkomen vaag be grip. Het bedrijfsleven heeft met grote instem ming de vermindering van de staatsbemoeiin gen gezien en vraagt alleen maar, dat op die weg wordt voortgegaan. Minister Van den Brink heeft op dit punt meer vertrouwen ge wekt dan zijn voorgangers, maar wij moeten er aan toevoegen, dat hij daartoe pok de kans kreeg, doordat bij zijn optreden de ergste schaarste zo ongeveer overwonnen was. Het ligt voor de hand. dat men veel minder te spreken is over zijn collega minister Lieftinck, die voor een sluitende begroting moest zorgen en daartoe de belastingschroef stijf aange draaid heeft. Wel vertonen zij ramingen voor het volgend jaar een verheugende vooruit gang. maar dat neemt niet weg. dat talloze bedrijven onder ondragelijke belastingeisen gebukt gaan. In ieder geval moet er nu een eind komen aan de verzwaring van fiscale en sociale lasten, anders gebeuren er ongeluk ken. Het bedrijfsleven is reeds ver over zijn draagkracht belast, waardoor onvoldoende re serves kunnen worden gevormd voor vernieu wing en uitbreiding. Intussen opent de zo juist afgesloten han delsovereenkomst met West-Duitsland de mo gelijkheid van herstel van onze vroeger be langrijke handel op dit gebied. Wanneer daar bij Indonesië thans weer. dank zij de doortas tendheid van de regering eveneens tot nieu we economische ontplooiing mocht komen, dan zouden twee voorwaarden vervuld zijn, die onmisbaar zijn voor het herstel van de Nederlandse welvaart. Burgerlijk-militaire samenwerking door lt.koL J. Termaten van 1.1ju eigen aiueia, aocn voor een aeei teert op het maken van schulden. Gelukkig kwam het Marshall-plan er toch op tijd door en alles is goed gegaan, ook al doordat de voedselvoorziening zich. mede dank zij het gunstige weer. zo krachtig herstelde. Niettemin is het een feit, dat onze binnen landse levensstandaard .zowel als de voorzie ning van onze industrie met machines en grondstoffen in de loop van dit jaar geheel in het teken van Marshall zijn komen te staan. Wy mogen 1048 dus gerust het Marshall-jaar noemen. Voor die hulp moeten wy Amerika dank baar zijn, maar toch mogen we ook, dünktons wel eens zeggen, dat Amerika geen geringe morele verplichtingen tegenover de West- Europese landen had. Deze landen immers *yn het, die de stoot van Hitler's geweld opgevan gen hebben en die dus verwoest en uitgeplun derd zyn, terwyi de Amerikaanse schade be perkt bleef tot de dörecte oorlogsverliezen. Onze verarmingwas dus het gevolg van ons aandeel In de weerstand tegen de overweldi ger en wanneer wy de vernietiging van de dictaturen zien als een gemeenschappelyke taak van alle volken, die aan die stryd deel namen. dan is het ook niet meer dan biliyk, dat het land. dat voor die verarming niet al leen gespaard bleef, maar zelfs rijker werd dan ooit tevoren, zyn bondgenoten met mate riële hulp bystaat. Amerika heeft dit inder daad begrepen en daarom mogen wy met er- kentelykheid constateren, dat de Amerikanen op grootscheepse wyze de rest van de wereld weer op de been helpen. Als er nu maar geen spaak in het wiel gestoken wordt. zal. naar men bferekent, in verloop van vier jaar Euro pa ook economisch weer onafhankelijk zyn. Vier jaar pluk de bijna vier, die reeds verlo pen zyn Binds de bevrijding, maken een pe riode van acht jaar voor het overwinnen van de oorlogsgevolgen. Dat lijkt erg lang. als we nagaan hoe vroeger veel minder verwoeste oorlogen een nasleep hadden van tientallen jaren en soms zelfs het begin werden van het totaal varval van de beschaving, dan zijnacht jaren een merkwaardig korte tyd. Naar groter eenheid. Hoewel wy in deze rubriek geen politieke problemen plegen aan te roeren, dienen wy hierby toqh aan te stippen hoe de stryd om economisch herstel tevens een strijd tegen het communisme is geworden. De communisten hebben onder leiding van hun buitenlandse lastgevers overal getracht het economisch ra derwerk te verstoren, doch het resultaat is hoofdzakelijk geweest een algemene afkeer van hun systeem en hun methoden. Daardoor krygt Europa naast de materiële, thans ook de morele ondergrond, die noodzakeiyk is voor herwinning van de weivaart. Ons eigen land kenmerkte zich dus door tust en eensgezindheid en dat is des te op- merkeiyker, omdat de overgang van de schaarste naar een ruimere voorziening met levensbehoeften, niet zonder pynlijke erva ringen is gegaan. In het byzonder de stüging der levensmiddelenpryzen had gemakkelyk aanleiding kunnen worden tot sociale onrust, doch door de bezadigde leiding van de vak bonden en de pogingen van de regering om de overgang zoveel mogelijk te verzachten, bleven grote conflicten ons bespaard. Waar voor hulde aan beide instanties. Het woningvraagstuk. Het grootste probleem blijft de woningnood, die zowel een sociaal, als een economisch vraagstuk is. Sociaal omdat huisvesting een der eerste eisen van een welgeordende samen leving is en economisch, omdat het bouwen Van huizen nog steeds onzinnig duur Is. Ge lukkig ziet het er naar uit, dat in de persoon van minister In t Veld een bekwaam man aan het hoofd van Wederopbouw is gekomen; voor Hoewel reeds sinds meer dan 50 jaren het remplaeantenstelsel is afgeschaft en daarmede de persooniyke dienstplicht in ons land be staat. heeft deze verplichting nimmer voor de oorlog de bijzondere belangstelling getrokken van het Nederlandse Volk, doordat dit toen leefde in een zover van de werkelykheid af- wenkende droomwereld, dat niet veel meer dan een schyn-weermacht werd opgebouwd In stede van de gehele jeugd paraat te maken ter verdediging van huis en haard tegen de steeds dreigender gevaren. Wil stonden daarin trouwens niet alleen en geheel West-Europa heeft in bittere oorlogs- en bezettingsjaren de les geleerd: een Euro pees veldleger en daarnaast landelyke verde diging zullen voorshands de gehele Neder landse manneiyke bevolking gedurende een deel van hun jonge jaren tot militaire dienst verrichtingen roepen. Doordat bovendien Nederland reeds vanaf de bevrijding geroepen was orde en veilig heid te verzekeren in het 70 millioen zielen tellende aan onze zorgen toevertrouwde Indo nesië. in welks gebeuren thans een climax wordt bereikt, staat in ons van oudsher zo vreedzaam land het militair gebeuren nu reeds in het toppunt van medeleven en zoals hierboven werd geschetst dit zal voorshands in n'og steeds stijgende mate het geval biy- ven. daarin geleidelijk elk huisgezin betrek ken. De regeringsvoorlichtingsdiensten zullen het Nederlandse publiek centraal blyven inlich ten over de grote militair^ problemen. Voor my als Garnizoenscommandant van Schoonhoven (mede omvattend Gouda en de Krimpenerwaard) en Commandant van het Algemeen Depot der Koninklijke Landmacht (A.D.K.L.) is de voorlichtingstaak beperkt tot datgene wat van het A.D.K.L. werk de alge mene belangstelling verdient. Het A.D K.L. is nameiyk een geheel apart orgaan in de Kon. Landmacht, dat daarin enige nergens anders voorkomende functies ver vult. Zo verzond het in het afgelopen jaar in 17 transporten honderden militairen naar Oosten West. waaronder de Veldpredikers, de Aal moezeniers, het personeel van de Krijgsraden en van de Militaire Administratie, zulks met alle daaraan verbonden werkzaamheden als keuringen, injecties, doorlichting, kleding en delegaties. Met al dit uitgezonden personeel en haar in Nederland achtergebleven familiebetrekkingen onderhoudt het A.D.K.L. een levendige cor respondentie en het lost door middel van zyn Veldpredikers, Aalmoezenier en sociaal ver zorgingsorgaan met grote deskundigheid en met niet minder liefde en voortvarendheid alle soorten moeiiykheden en kleine en gro tere zorgen op, waartoe haar hulp steeds meer wordt ingeroepen, zulks in steeds inniger sa menwerking met de thuisfronten en andera instellingen overal in den lande. Daarnaast werd het A.D.K.L. belast piet de verzorging van alle langdurige zieken van de Koninklyke Landmacht, ruim 2000 zieke mili tairen onder wie een groot aantal T.B.C.-pa- tlënten en welke zieken thuis worden ver pleegd of zijn opgenomen in hospitalen, zie kenhuizen en sanatoria verspreid over het ge hele land en in Davos. Het ligt in de bedoeling ln het komende jaar adoptatle van deze zieken door de plaat- seiyke thuisfronten te bevorderen. Padvin dersorganisaties werden reeds ingeschakeld opdat onze jeugd de gebondenheid aan zyn zieken jong lere. Overigens werken ook hier tot tevredenheid de veldpredikers, aalmoezenier, en de sociale verzorgingsdienst en werden tijdens de na tionale herdenkingsdagen en de huiseiyke December-feesten vele bowyzen van nationaal medeleven gedemonstreerd. Tenslotte is het A.D.K.L. belast met de be- (Nadruk verboden). 12 De kleine deur van de lantaarnkamer was aan. de kant van de fjord, zodat het hem niet zollieel veel moeite kostte naar buiten te ko men. De meisjes zagen hem langs de ramen Zijn weg tegen de wind in naar het Zuidwes- telijke punt van de omloop banen. Er komt een groot schip deze kant op Jk vermoed een passagiersboot, hygde hy. toen hij met schuim overdekt terugkwam. Ik geloof, dat er iets niet in orde is. want er wor den maar steeds vuurpijlen afgeschoten en naar de auriscoop te oordelen, laten zy de stoomfluit aanhoudend werken. Hij liep direct door naar de voorraadkamer. Toen hy weer terug kwam, stonden de beide meisjes met opgewonden gezichten in oliejas- aen op hem te wachten. Onder zyn arm droeg hy een viertal vuurpyien. Jullie moeten niet na?.r buiten komen, voor ik deze afgeschoten heb. zei hy. En denk er vooral aan om je jassen goed om je knieën vast te maken. Ze hoorden het gesis van de vuurpijlen en vier sterrol schoten het luchtruim in. Drie witte pyien en een rode moesten de wachters op Frettenor ervan op de hoogte brengen, dat er iets niet in orde was. Olsen twijfelde er wel niet aan. dat zy zelf het schip en de sig nalen. welke men aan boord gaf. hadden ge zien, maar een bevestiging van zyn kant zou toch nooit kwaad kunnen. Met moeite tornden de meisjes tegen de wind op, om zich bij haar vader te voegen. Olsen was al weer naar de windzyde van de toren gegaan en ofschoon de eerste vlaag haar de adem benomen had, hielden zy aan en be reikten zy haar doel. Ze werden door een hoge golf begroet, maar Olsen drukte haar beiden naar beneden, zodat het water over haar heensloeg en achter haar ruggen langs de toren naar beneden vloeide. Hy wist, dat er geen gevaar voor haar was. Eerst zagen zy niets, dan een massa schuim dat met een ongeloofiyke snelheid over de rots schoot. Boven haar hoofden verdween de top van de vuurtoren in de duisternis van de nacht. En daartussen vocht het licht met zyn vijanden en overwon. Dagmar zag alleen het lichtschip „Lindesnua" en het geflikker van de vuurtoren op Frettenor, verder kon zU niets onderscheiden. Terwijl Olsen haar de richting, waarin zij kijken moesten trachttë aan te wyzen, moesten zy nog tweemaal voor een golf bukken. Maar na de tweede maal za gen zy werkelijk een kleine lichte stip, welke uit de zee scheen op te duiken. Na veel moei te gelukte het de bakboord- en stuurboord- lichten te onderscheiden, waardoor ze de rich ting van het schip konden bepalen. Maar tel kens werden de lichten door hoge golven aan het oog onttrokken. Aldoor maar vervolgde het Bchip zijn weg. handeling van de niet principiële deserteurs, een vraagstuk, dat aanvankelijk grote propor ties aannam, doch intussen weder is terugge lopen tot vrywel voor-oorlogse getallen. Vele honderden werden alsnog gebracht tot gevolg- geving aan het overheidsbevel om naar Indo nesië te gaan. zonder met de gevangenis ken nis te maken en anderzyds wordt voor ieder die voor de militaire rechter verschynt een dermate uitvoerig dossier samengesteld (le vensgeschiedenis, milieu, medisch-psychiatrisch en sociaal rapport en beoordeling van geeste lijke en militaire zijde) dat de rechter over gegevens beschikt als wel zelden in een strafproces het geval is en wordt ter terecht zitting naast de verdediger ook van geesteiy- ke en militaire zyde bystand verleend. De tyd in Schoonhoven doorgebracht ln voorlopig arrest, wordt voorts gemilitairiseerd in een streng oefensysteem tot heil van het moreel van de deserteur, terwijl op deze wy- ze de mogelijkheid van kostwinnersvergoeding blyft bestaan, waardoor vernietiging van het milieu kan worden voorkomen. Een klein staaltje van wat tegen de deser tie alzo wordt gedaan is het volgende: de aal moezenier legde in zyn volkswagen dit jaar Het jaar 1948 ia op het ogenblik dat deze regelen in druk verschijnen bezig historie te worden. En in zoverre onderscheidt het zich niets van andere, voorafgaande jaren, maar behalve dat 1948 historie wordt zal het in Neerlands annalen ook geboekstaafd worden als historisch en wel om meer dan een reden. In de eerste plaats geldt dat voor het Ne derlandse Vorstenhuis: Koningin Wilhelmina doet na een regering van een halve eeuw besef vandaag nog eens wat dat wil zeggen, een halve eeuw afstand van de troon ten gunste van haar dochter* Er is iets veranderd en er is lets gebleven? «r heeft een persoons wisseling plaats gehad, maar de zo hecht met Nederland verbonden Oranje-traditie is geble ven. Is het een te gewaagde sprong als wij. na te hebben stilgestaan by de verandering die zich in het vorstenhuis voltrok, onze blik ook rich ten naar zoiets prozaïsch als een bonneniyst? Vergelijk eens de toestand van dit ogenblik met die van een jaar geleden en besef in hoe verre onze regering reeds heeft afgerekend met die door iedereen verwenste bonnetjes nasleep die de oorlog met zich meegebracht heeft. Nog is de toestand niet zo. als wy die voor de oorlog hebben gekend, nog is niet alles te koop. maar de nog gerantsoeneerde artikelen zijn zo in aantal gedaald, dat ze spoedig op de vingers van één hand te tellen zullen zün. En 1049 zal waarschijniyk de to tale opheffing van de distributie brengen, dat wil zeggen de liquidatie van de oorlogsna sleep. Aan de andere kant van de Oceaan werd in April de wet op de hulpverlening aan het buitenland" aangenomen. Maar meer dan deze officiële betiteling zeggen ons begrippen als Marshall-dollars. Marshall-goederen. Marshall- landen. begrippen, die in 1948 werkelijkheid zyn geworden. Nederland is een van die zes tien ..Marshall-landen" en juist dat Is van zo verstrekkende betekenis. Wat een jaar of tien geleden nog een onduldbare inmenging in bui tenlandse aangelegenheden zou zyn genoemd, is thans werkelijkheid (een bittere noodzake- lykheid) geworden. En dat niemand daarom rouwig zy: ook in dit opzicht heeft Neder land. door zich te scharen onder de Marshall hulp ontvangende landen, definitief afscheid genomen van een voorby tijdperk. Er kwam dit Jaar een einde aan de Neder- ruim 30.000 k.m. af in familie- en milieube- zoek om daardoor te bereiken dat nog 35 de serteurs zich Indië-bereid verklaarden. Het meest frappante bij het A.D.K.L. is ech ter de spontane en steeds groeiende belang stelling en het medeleven van de gehele bur- gery met zyn Garnizoen. Een damescomité dat als in elk gezin, de sfeer helpt scheppen, een Contact-commissie onder voorzitterschap van de burgemeester en samengesteld uit alle kringen van maatschap- pelyk leven waarin voor alle moeiiykheden een open oor wordt gevonden, steeds inniger wordende samenwerking met de kerkbestu ren van alle richtingen in en om Schoonho ven en met alle onderwysautoriteiten rondom en in het Garnizoen met aan het hoofd de di recteur en de leraren van de Kweekschool, dit alles leidde tot een saamhorigheid tussen de gehele burgerij en de militairen, waarin de ene party in de andere opgaat, de militai ren ^overal by de burgers welkom zyn, samen vrywel elke dag ontspanningsavonden worden georganiseerd en genoten en waardoor het Garnizoen tehuizen bezit die ware pronkju welen zyn. waar wy allen trots op zyn- Hoe vol ook het Garnizoen dikwyls zit met militairen, nimmer biedt des avonds het stads beeld het desolate rondslenteren vafn militai ren. Deze samenwerking, dit begrip en medele ven van de gehele burgery met onze militai ren door wier uniform heen zy onze eigen Hollandse jeugd blyven zien. Is een zegen voor de dienstplichtigen, is een troost voor de ge zinnen waarin deze jongens thuishoren. Het streven is de samenwerking steeds ster ker te maken en beter en steeds verder uitte strekken in de omgeving: immers de vrye tydsbesteding is een vr aagstuk dat de belang stelling vraagt van geheel ons volk. Hulde zy hier gebracht aan de burgemees ter, de wethouders, de kerkbesturen, de onderwysautoriteiten. het verenigingsleven, kortom aan de gehele burgery in Schoonhoven en omgeving voor de wyze waarop hier de moeiiykheden worden onder ogen gezien en opgelost. In het komende jaar hopen wy te bereiken, dat iedere dienstplichtige ondanks de ver plaatsing uit zyn milieu zyn normale levens- wyxe, iyn studie, ontspanning en alles wat hij gewoon was te doen, normaal kan voortzetten en tevens dat geen troep naar Indonesië of naar de West vertrekt zonder dat in de pelo tons zelf bindingen zyn gevormd, waaruit die afdeling zelf de innerlyke kracht kan putten om te waken dat niemand moreel verloren gaat. Het ia de beste toerusting voor de verre lange tocht met grdte mogeiykheden voor de geesteiyke voorgangers in Oost en West. Moge 1949 ons samen de verwezeniyking van dit volksideaal brengen. Overste TERMATEN, landse politiek van neutraliteit, die het ge woon waa in vredestyd te voeren. Nederland trad met Engeland. Frankryk. België en Lux emburg toe tot een defensief verbond, waar van eertyda in vredestyd nimmer was ge hoord. De West-Europase Uitie. Voorlopig ligt als gevolg van de internationale omstandig heden. het accent van deze West-Europese sa menwerking nog op de militaire kant ervan, en dat is te betreuren. Geen land ter wereld kan zich heden ten dage permitteren weer een eiland van neutraliteit te zijn en zich als het ware met gesloten gordijnen terug te trekken in een egoistisch isolement. De tyd Is voorby dat Nederland kon zeggen: ..wy bemoeien ons niet met de internationale politiek", want die internationale politiek heeft zich met óns be moeid (en geldt hetzelfde niet voor ons alleen individueel ook?) Nederland heeft dat inge zien en van ..eiland-in-West-Europa" is het geworden tot deel-van-West-Europa. En reeds maakt het zich op om met zes andere mogend heden (waaronder drie van d« zogenaamde Grote Vyt) een nog groter verbond aan te gaan: de Noord Atlantische Unie. Zoals honderd jaar geleden 1848 het deed. bracht ook 1948 ons een Grondwetsherziening. Deze had betrekking op de verhouding tussen Nederland en zyn voormalige kolomen. Wat voorheen „Koninkryk der Nederlanden" heette en onder deze naam alles omvatte wat werd gevormd door het ryk in Europa plus de be zittingen in Oost en West. maakt plaats voor een andere staatkundige eenheid: de Neder lands-Indonesische Unie. Deze Unie bestaat uit twee elementen: enerzyds het (nieuwe} Ko ninkryk der Nederlanden (dat thans alleen nog zal bestaan uit Nederland en West-Indië), anderzyds de Verenigde Staten van Indonesië. De geboorte van deze nieuwe staatkundige eenheid is er een die met zware moeiiykhe den gepaard gaat. Het is hier niet de plaats om een uitvoerige beschouwing op te zetten over de reeks van conflicten die de verhou ding van Nederland tot de Indonesische repu bliek kenmerken. Volstaan wy met te zeggen dat het gezags-vraagstuk ginds zo'n groot pro bleem is gebleken, dat Nederland en de Re publiek het niet samen hebben kunnen op lossen. De gevolgen daarvan werpen een scha duw over de viering van de jaarwisseling in menig Nederlands gezin. Indien wij een fotopagina afdrukken met een verzameling van de belangrijk ste beelden uit het afgelopen jaar, dan spreekt het vanzelf dat bovenaan het regeringsjubileum en de troonwisseling herdacht worden. De feestverlichtingen en de ridderslag van prinses Wilhel mina hielden daarmede nauw ver band, en de brand in het koninklijk paleis te 's Gravenhage vermocht geert- schaduw te werpen op die feestelijke gebeurtenissen. Wanneer we ons land zien als lid van de internationale samenleving dan herinneren we ons de aankomst van 't eerste Marshall-graan in de Rotterdam se havens, de wereldraad der kerken die in Amsterdam bijeen kwam en de conferentie van de vijf West-Europese mogendheden in Den Haag. Onze ver houding tot Indonesië zal evenwel ve len nader aan het hart liggen dan de internationale verhoudingen. Minder misschien de bestuurswisseling die daar plaats had dan de belevenissen van de soldaten onder de evenaar van wie men toch hoopt, dat zij in het ko mend jaar ook aan een demobilisatie en terugkeer naar het vaderland zullen toekomen. Spreken we over sport dan zullen velen dadelijk aanvullen Fanny Blankers Koen, die lauweren oogstte op de Olympische spelen, maar in het eind van het jaar kwam toch zeker ook de nieuwe wereldkampioen dammen Piet Roozenburg in aanmerking voor een plaatje. De bijzondere rechtspleging werd Irt het afgelopen jaar bijna tot een eind gebracht. Een van de belangrijkste pro cessen daaruit was dat tegen Rauter. De grote geallieerden hebben onder* tussen hun houding ten opzichte van de Duitsers grondig herzien, Berlijn wordt door de lucht gevoed. Twee politieke moorden verwekten algemeen afschuw. Ghandi. en Berna- dotte, twee edele mensen, vielen door moordenaarshand. Een derde, de grote democraat Benesj vond eveneens eeq droevig maar nogal geheimzinnig ein de toen zijn Tsjecho Slowakije door de communistische macht opgeslokt werd In de rubriek Gemengd Nieuws kwa men de stakingen in Frankrijk telkens weer voor, maar veel dieper indruk maakte de ramp van de K.L.M. Con stellation „Nijmegen", die zoveel men senlevens eiste, en de brand in de Am sterdamse koelhuizen waarbij veel voedsel verloren ging. De minister-pre sident werd Doctor Drees en ook me vrouw Roosevelt kreeg een doctorsbul* De opvolger van wijlen haar man, Tru man, werd op verrassende wijze herko zen tot president van Amerika. Besluiten we met twee gebeurtenis sen waarmede iedereen of bijna ieder een in aanraking kwam, de verkiezin gen en de bestrijding van de Colorado» kevers. ze vernielen. Zodat èn schip èn toren van dit aardryk zouden verdwynen, met al de opva renden en bewoners! Olsen staarde naar het op en neer dansend# schip met halfversufte ogen. Hy zag als in een droom, dat de officieren en bemanning al hun krachten inspanden, om een botsing met da rots te voorkomen. Maar het gelukte hunnjet het schip ook maar een centimeter naar stuur boord te laten draaien, daar juist van dia kant gety en water hun verenigde aanval op het hulpeloze vaartuig richtten. Toen 't schip misschien nog maar tweë scheepslengten van de toren verwyderd was, meende Olsen een donkere gedaante op de brug een signaal naar het kaartenhuis te zien geven. Het vol gend ogenblik draaide het schip om. maar was nu tevens een volkomen machteloze speelbal van de golven geworden, van de golven, wel ke er vermaak ln schenen te vinden, het op de rotsen te pletter te werpen. Het schip werd opgenomen en op een hoog punt neergesmakt en alsof dat nog niet vol doende was. werd nogmaals het achterschip opgeheven. Zo kwam de boot, opzy liggend eindelyk tot rust. Olsen vond zyn stem terug, want hij wilde lliting geven aan de eerbied, welke hy voor die onbekende kapitein voelde, die. toen hy merkte, dat zyn schip verloren was .het liever op een ongunstiger plaats van de rots had ge zet. dan gevaar te lopen de vuurtoren te be schadigen of te vernielen. Daar gaat een goed schip, riep hy uit, onder bevel van een nobele kerel! (Wordt vervolgd), een noodlottig einde tegemoet. Het was niet zo heel moeiiyk de vaart van het schip te schatten. Daar het niet gemak kelijk was zich in de storm verstaanbaar ta maken, kroop Hildur naar Olsen en schreeuw de hem uit alle macht ln zyn oor: - Loopt het op de rots af? Ik ben er bang voor, schreeuwde hÜ te rug. Maar dan zyn zy verloren. Ja, tenzy -zij er in slagen in het Zuid westen er om heen te lopen. Olsen moest de meisjes een ogenblik alleen laten, om naar het licht te kyken. dat echter nog volkomen in orde bleek, zodat hy even later weer terug was. Hy vond de beide meis jes dicht tegen elkaar aangedrukt, om zo wei nig -mogelijk aangrypingspunten aan de wind te geven. Ze doen hun best om niet op de rots te lopen, riep hy. na enige tyd het schip aan dachtig gadegeslagen te hebben. Maar ze zyn al twee keer met hun voorsteven deze kant opgeslagen; ik ben erg bang. dat ze verloren zijn. En het was mischien maar om een uur te doen! Dan zou het gety veranderen en het schip te hulp komen, terwyi nu reeds een sleepboot met wakkere mannen aan boord op het pünt stond uit de haven van Chrlstian- sand te vertrekken, om een poging te wagen tot redding van het tot ondergang veroordeel de schip. Maar er was geen uur leven meer aan het schip beschoren. Op de toren hoorden zy nu duideiyk het loeien van de stoomfluit «n za gen zij de vuurpyien. welke onophoudeiyk werden afgevuurd, zonder dat «U in staat wa ren ook maar iets te doen. Het schip was nu in een nog slechtere positie dan toen zy het voor het eerst zagen. Het was veel dichter by de. rots gekomen, terwyi de wind nog maar steeds uit het Zuidwesten bleef razen en het gety' landwaarts was gericht. Eén uur en het schip zou gered zyn, maar dit uur werd het niet toegestaan. Kunnen we dan niets doen. schreeuwde Dagmar. half krankzinnig van ontzetting bij de gedachte, dat het schip daar voor hun ogen verbrijzeld zou worden. - Niets, klonk het somber. Zy zyn in Gods hand. Zy konden hun ogen niet afhouden„van het schip, dat zyn verderf tegemoet ging. De stoomfluit zweeg. Hadden de opvarenden de hoop opgegeven? Plotseling schoot een vrese- lykte gedachte door Olsen's hoofd. Rollend en stampend kwam het schip recht op hun aan. De vuurtoren stond op het hoogste deel van de rots, welke van het Zuidwesten naar het Noordwesten liep. By laag water echter kwam een groot deel van de grondvesten van de granieten kolos bloot. Wat, als dit schip, dat toch zeker tienduizend ton groet was, tegen de toren aanbotste? Het hing er maar vanaf, of het op het laatste ogenblik zou worden op getild of neergedrukt. Werd de voorsteven op het laatste moment omlaag gedrukt, dan zou het schip tegen de rots lopen, daar een stuk afslaan en waarschyniyk zelf in tweeën bre ken; in het andere geval zou het met zijn vol le gewicht tegen de vuurtoren oplopen en de- ,0 JmegW G/ianob

Schoonhovensche Courant | 1948 | | pagina 10