landbouw en veeteelt 551 PLAATSELIJK NIEUWS tf.itsaisswïï rass rhii Err-fiJffis LAATSTE BERICHTEN j NIEUWSBLAD VOOR fcUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG BI JANUARI 1949 WAT ZEGT DE BILT? Veel wind. Wisselend bewolkt, overwegend droog, weer. Langs de Waddenkust tijdelijk stormachtige en langs de Hollandse kust tijdelijk harde Westelijke wind. Overi gens .matige tot krachtige wind. We*Lnig verandering in temperatuur. Op- en Ondergang der Zon: 21 Januari: Op 8.36, onder 17.09. 22 Januari: Op 8.35. onder 17.09. 23 Januari: Op 8 34. onder 17.11. 24 Januari: Op 8.32, onder 17.14. MAANSTAND. Afnemende Maan. /r 21 Januari: Op 0.51, onder 11.28. *4. 22 Januari: Op 2.16, onder 11.43. 23 Januari: Op 3.41. onder 12 03. 24 Januari: Op 5.05, onder 1229. 29 Januari Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 21 Jan. 11.34 uur; 22 Jan. 1237 uur. 23 Jan. 1.38 uur; 24 Jan. 3.uur. Keulen, 21 Jan., stand 2.35, was 0.48. AMERIKAANS CREDIET AAN ISRAEL. De Amerikaanse export-importbank heeft een lening van 35 millioen dollar aan Israël verstrekt en nog 65 millioen dollar gereser veerd voor later gebruik. De credieten die nen ter financiering van aankopen in Ame rika van landbouwwerktuigen en voor de be taling van diensten. PACT BUITEN V.N. OM? De Engelse lord kanselier, lord Jowitt, heeft de mogelijkheid geopperd van het deel nemen van Engeland aan een pact, „geheel buiten het handvest van de V.N. om, wat tot resultaat zou kunnen hebben, dat Rusland de V.N. verlaat. Tijdens de debatten over de buitenlandse politiek in het hogerhuis verklaarde Jowitt: „Ik geloof, dat wij een politiek van regionale verdragen moeten volgen. Ik stel me voor, dat we misschien zullen moeten overgaan tot een pact geheel buiten het handvest om. Wanneer wij dat doen zal de verdeling van de wereld in twee kampen nog meer beves tigd worden en waarschijnlijk zal Rusland dan besluiten de V.N. te verlaten. „Vrede en Vrijheid" REDE VAN TRUMAN. President Harry S. Truman, die gisteren officieel als 82ste president van Amerika zijn tweede ambtsperiode inging, heeft in zijn in augurele rede de toekomstige Amerikaanse politiek uiteengezet en een „vrede en vrij- heid"-programma aangekondigd. Truman verklaarde, dat Amerika en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegen over een regiem, dat een valse filosofie aan hangt, en legde er de nadruk op, dat hon derden millioenen mensen over de gehele wereld het met Amerika eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. Zijn „vrede en vrijheid"-programma om vatte de volgende punten: 1. Voortgezette steun voor de Verenigde Naties en het zoeken naar middelen om het gezag dezer organisatie te versterken. 2. Voortzetting van de Amerikaanse stel sels voor economisch wereldherstel. 3. Het versterken van vrijheidlievende lan den tegen de gevaren van agressie. 4. Een nieuw programma voor verbetering van de groei van in ontwikkeling achterge bleven gebieden door gebruikmaking van we tenschappelijke en industriële vooruitgang. Over de valse filosofie van het niet nader genoemde regiem zeide Truman: „Dat regiem hangt een valse filosofie aan, die voorgeeft vrijheid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden. Misleid door deze filo sofie hebben vele volken hun vrijheden op geofferd, om slechts tot hun smart te mer ken, dat bedrog en schijn armoede en tyran- nie hun beloning is". WEE DE WEERSTREVENDEN. De „Oostelijke" burgemeester van Berlijn, heeft verklaard, dat in het komende jaar stappen zullen worden gedaan om Oost-Ber- lijn in politiek en economisch opzicht meer in overeenstemming te brengen met de Rus sische zone van Duitsland. Hij uitte de be dreiging welke met applaus werd be groet dat „degenen, die niet met ons wil len samenwerken, hiervan de gevolgen zul len moeten dragen." Kou en griep hearacht allerwegen!- I M tin hardt Poeders xUn een segen! ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIMPE- NERWAARD. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagoch tend 8 uur zijn aanwezig de artsen: G. J. Bar- ten, Schoonhoven, Tel. K 1823-339 A. Blom, Krimpen a.d. IJssel, Tel. K 1895-355; J. N. B. van der Grient, Bergambacht. Tel. K 1825-216; W. J. Leeuwenburg, Ouderkerk a.d. IJssel, Tel. K 1894-266. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De doktersdienst woTOt van Zaterdagmid dag tot Maandagmorgen waargenomen door dokter Hoving te Oudewater, Tel. 57. Zondagsdienst artsen Arkel, Meerkerk, Leer broek, Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 22 Januari n.m. 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur wordt deze dienst waargenomen door dokter U. R. Brandsma, Telef. 7, Noordeloos en dokter B. J. Yff, Arkel Telef. 19. Moordrecht. Doktersdienst. Vanaf Za terdagmiddag 12 uur tot en met Maandag ochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemeente waargenomen worden door dr. S. J. Hage te Nieuwer kerk a.d. IJssel. Telefoon K 1803-305. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven-Bergambacht. 22 en 23 Januari de heer.Scheijgrond, Tel. K 1823-379. Alblaaaerdam. Bevolking. -~ Op 1 Jan. 1949 bedroeg het aantal inwoners van deze gemeente 7866, te weten 4004 mannen en 3862 vrouwen. Op 1 Januari 1948 waren er 7513 personen, waarvan 3811 mannen en 3702 vrou wen. Er is dus een bevolkingsaanwas van 353 personen, namelijk 193 mannen en 160 vrou wen. Het aantal geboorten bedroeg 215; het aantal sterfgevallen 59 .Er vestigden zich in deze gemeente 267 personen, terwijl er 214 vertrokken. Ameide. Bonte avond. De A.J.C. gaf Zaterdag voor een goed gevulde zaal een bon te avond. Er werd een afwisselend program ma ten beste gegeven van zang. dans en le kenspel. De 12-jarige Nellie de Lange bracht enige muziekstukjes op de piano ten gehore. Een gewestelijk bestuurslid sprak een inlei dend woord over ..Het doel van de jeugdor ganisatie". Ook waren er vrienden van Leer dam. Ammerstol en Hoog-Blokland aanwezig Een gezellige volksdans besloot de goed ge daagde avond. Bergambacht. Op Woensdag 12 dezer hield de Algemene Kleuterschool haar p.eon ikelijke uitvoering. De voorzitter, notaris Verstepg, heette die aanwezigen welkom, speciaal de burgemeester en de wethouders, die hij, te vens dankte voor hun steun. Hij gaf etn kort verslag over de toestand, waarin de vereni ging zich bevindt, hetwelk zeer gunstig was te noemen, aangezien zowil het leden- als het leerlingenaantal zich in stijgende lijn be vindt. Hierna voerde een toneelgroep bestaan de uit Bergambachtse spelers de klucht „Het begon in een gracht" op. welk stuk uitste kend werd gespeeld en van het begin tot het einde grote vrolijkheid in de zaal teweeg bracht. Een gezellig bal besloot de avond. TWINTIG JAAR JONGERENGROEP. Gouda. Vela. leden van de Landbouwjon- gerengroep waren Woensdag in Kunstmin bij eengekomen ter gelegenheid van" het twintig jarig bestaan van deze afdeling. 's Moigcns werd een alg?mere vergadering gehouden, waarop de heer C. Koel. uit Goude rak, in het bestuur werd gekozen. De bekende natuuronderzoeker J. P. Strij- bos, hield 's middags een causerie over de wal visvangst. De heer Strijbos heeft namelijk de eerste tocht van de „Willem Barendsznaar de Zuidpool meegemaakt. Zijn woorden wer den verduidelijkt met lichtbeelden. Op de avondbijeenkomst sprak eerst de voorzitter van de Jongerengroep, de heer C. P. Dogterom, uit Stolwijk. Hij memoreerde het ontstaan van de landbouw organisaties en wees op het grote nut van de Jongerengroep. Daarna kwam de heer A. van Wijnen, een der oprichters van de Bond van Kaaspro ducenten. aan het woord. Hij spoorde de jon geren aan. dat zij de vele moeilijkheden, die er bestaan op het gebied van de landbouw, moeten overwinnen. Hiertoe moet men ech ter ook kehnis bezitten. Namens „De Producent" en de Bond van Kaasproducenten boden de heren Stuurman en Hoogenboom gelukwensen aan. Tenslotte voerde de afdeling Goüderak het toneelstuk „Boerenstryd" op. dat zeer in de smaak cviel. De afdeling Lekkerkerk vèfzorg- de het muzikale gedeelte van de avond. Groot-Ammers. In de door firma Joh. Mop- 'rik en Co. geheel belangeloos beschikbaar ge stelde garage, had op 14 en 15 Januari j.l. een tentoonstelling plaats, uitgeschreven door de postduivenvereniging „Gevleugelde Bode" te StreefkerkGroot-Ammers. De heer Schippers sprak een openings woord. Vooral op de tweede dag was er veel bezoek. De volgende prijzen werden behaald: Klasse 1, oude doffers (bevlogen prijsvlie- gers 1 D. van der Hee; 2 Joh van der Hek; Klasse 2, oudé duivinnen (bevlogen prijsvlie- gers): 1 W. L. Schippers; 2 P Burggraaf. Klasse 3, oude doffers onbevlogen: 1 P. Burg graaf; 2 K. de Bruin; 3 Joh. van der Hek. Klasse 4, oude duivinnen onbevlogen: 1 J. de Jong; 2 A. Streef; 3 F. Stout. Klasse 3a, doffers, jaarlingen: 1 J. den Ouden, 2 D. Ouwerkerk; 3 Gebr. Rozendaal; 4 W. L. Schippers; 5 A. Eijkelenboom. Klasse 4a, duivinnen, jaarlingen: 1 M. Lo- ren de Jong; 2 F. Stout; 3 K .de Bruin; 4 J. den Ouden. Klasse 5, jonge doffers, prijsvliegers: 1 Bruin; 2 M. Loreri de Jong; 3 W. Kuijl; 4 K. Heijboer. Klasse 6. jonge duivinnen, prijsvliegers 1 Joh. Streef; 2D. va nder Hee; 3 A. P. de Tian- ge; 4 Joh. Mourik. Klasse 7, jonge doffers, bevlogen: 1 D. Ouwer kerk; 2 D. van der Hee; 3 Joh. den Ouden. Klasse 8, jonge duivinnen, bevlogen: 1 A. P. de Lange; 2 A. Simons; 3 Gebr. Gelderblom. Klasse 9, jonge doffers, onbevlogen; 1 T. van Loon; 2 A. Eijkelenboom; 3 B. Burggraaf; 4 R. van der Veer. Klasse 10. jonge duivinnen. onbevlogen: 1 P .Bouter; 2 Gebr. Van Namen; 3 J. van der Graaf; 4 C. de Rooij. Mooiste oude doffer, tevens mooiste gehele tentoonstelling: D. van der Hee. Mooistp oude dyivin: M. Loren de Jong. Mooiste jonge doffer: K. de Bruin. Mooiste jonge duivin: Joh. Streef. ZILVEREN JUBILEUM. Groot-Ammers. Op 19 Januari jL. herdacht de heer W. A. Korevaar de dag dat hij 25 jaar geleden in dienst is getreden bij Lak en Verffabriek firma Gebr. Brink, Groot- Ammers. Nadat de jubilaris met zijn echtge note aan zijn woning was afgehaald, werd dit feit met directie en personeel feestelijk herdacht in het kantoor der firma. Een der firmanten, de heer A. Brink, sprak de jubi laris, die thans expeditiechef is, toe en me moreerde de 25 jaren, gedurende welke hij in volle ijver gewerkt heeft. Spreker vervolg de, dat Korevaar door zijn nauwgezette ar beid mede een groot aandeel heeft in de op bouw van de zaak. Als waardering hiervoor werd hem een gouden horloge met inscriptie en de zilveren legpenning van de Vereniging van Verf- en Vernisfabrikanten in Nederland met bijbehorend getuigschrift aangeboden. De heren Koning en Vermeulen spraken de Jubilaris toe namens het fabrieks-, kantoor- en laboratoriumpersoneel en beden hem een rookfauteuil aan. Aan het einde van de mid dag dankte de heer Korevaar de directie en het personeel voor hetgeen hem was aange boden en sprak de wens uit, nog vele jaren aan het bedrijf werkzaam te mogen zijn. Haastrecht. Begin van brand. By de aardewerkfabriek van de heer R. van Duijvendijk, in Beneden Haastrecht, geraak te een stapel turf, bij felle wind, in brand. De autospuit trad in actie en wist spoedig de brand te blussen. De schade was niet groot. Gemeenteraad bijeen. Moordrecht. De burgemeester heeft heden avond om 19.30 uur de leden van de raad bij een geroepen voor een openbare vergadering Als voornaamte punten vermeldt de agenda: het vaststellen van de gemeente-begroting 1949; het verhuren van de woningen K 66 en K 38 aan de huidige bewoners; en een voor ste Ivan B. en W. om tot aankoop over te gaan van een aandeel ad f 250 van de N.V. K.I.W.A, Uitvoering „A.D.V.E.N.D.O.". Moordrecht. Het gemengd koor „Advendo", gaf onder leiding van haar dirigent, de heer Pascal Jansen, uit Gouda, in de grote zaal van hotel „Het Posthuis" haar jaaruitvoerig. Me vrouw Van der Heiden, de sopraan-soliste, bijzonder verdienstelijk begleid door mevr. A. S. van MarenDe Ruiter, oogstte met het bekende Stëndchen van Schubert, veel suc ces. Minder geslaagd waren de beide laatste nummers. Na de pauze werd het toneelwerk „Levensavond" opgevoerd, met veel succes. De spelers waren rolvast en gaven een juiste weergave van de rollen. De heer Van der Starre huldigde namens „Advendo" de heer Boree, die 25 jaren het secretariaat heeft ver vuld en bood hem een vulpen aan. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester en mevrouw Brandt. TEERKETEL ONTPLOFT. Moordrecht. Toen de chef-monteur J. van der Gaap en de monteur D. Oosterom kabei- massa wilden smelten, explodeerde plotseling de ketel, waarin deze massa werd gesmolten. Beide monteura kregen de gesmolten substan tie over hoofd en gezicht. Dr. Van Westen dorp was spoedig aanwezig en vervoerde bei de monteurs rechtstreeks naar het Van Iter- son Ziekenhuis te Gouda. Nadat zij aldaar be handeld waren, bleek, dat hun gezichtvermo gen niet geleden had. De gezichten waren ech ter zodanig verbrand, dat beide slachtoffers voor observatie, in het ziekenhuis opgenomen werden. Nleuwerkerk aan de IJssel. Tot commies in vaste dienst bij de belastingen is benoemd de heer A. Versluijs. Mary Pos hield voor de Bond van Plat telandsvrouwen Dinsdagavond een lezing over Afrika. Ze vertelde over de eerste nederzet ting, over het leven van Paul Kruger en zijn gezin en het leven der Afrikaanse bevolking in het stfgemeen. Haar woorden werden toege licht met lantaarnplaatjes. Het was een leer zame voordracht. Ottoland. Burgemeester Van Slijpe is me de aangewezen als lid van de gewestelijke commissie nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" Zuid-Holland. Plannen voor stichting van badhuis. PapendrechL Bij het gemeentebestuur be staan plannen om het oude raadhuis te laten verbouwen tot badinrichting. Ongetwijfeld zal zulk een inrichting voor deze gemeente een grote verbetering betekenen. BETERE STRAATVERLICHTING. Papendrecht. Nu de Veerdam een betere verlichting heeft gekregen, doordat de armen der lampen verlengd zijn, bestaat het voorne men voor iedere pae^ langs de dijk van een lamp te voorzien. Alle lampen zullen een gro tere lichtsterkte krijgen. Papendrecht Voetbal. Papendrecht I gaat Zondag naar Rotterdam, om daar D.C.L. I te ontmoeten. Het is te hopen, dët de roodi zwarten zich zullen herstellen na de slechte wedstrijd van Zondag j.l. Het overige programma luidt: Papendrecht 2 —Vuren 1; Papendrecht 3—OTO 3: Papen drecht 4DMC 3; Alblasserdam 4—Papen drecht 5. Waddinxveen. Gevonden: glacé heren handschoen. Inlichtingen bij de politie. CABARET-REVEU A.D.K.L. Hier ter stede wordt veel gedaan voor de militairen, die zich in de hospitalen bevin den. Meerder malen is dit reeds gebleken by het verzenden van pakketten, onder meer met Kerstmis. Daar er voor dergeiyke gebaren van medeleven echter nogal contanten nodig zijn, besloot het depot met eigen krachten een cabaret-revue op te voeren, waarvan de opbrengst zou worden besteed voor de mili tairen in de hospitalen. De inwoners van Schoonhoven hebben door hun grote opkomst naar het Nutsgebouw ook gisteravond weer getoond dat zij wat over hebben voor het mooie doel, waartoe het „AD.K.L." cabaretgezelschap optrad. Deze kleinkunstenaars zorgden voor een gezellige avond met muziek en schets, terwijl boven dien een goochelaar, een jongleur en een tap- danser wonderiyke staaltjes van hun kunnen vertoonden. Na het optreden van het gezelschap, dat in alle opzichten goed geslaagd Is, bleven de aanwezigen nog enige tyd by een op een ge zellig bal. FILM LIGA. Voor de Ned. Smalfilm Liga wordt deze week „De Ski-loper van de Zilverberg ver toond. Deze film speelt zich af in de Alpen en geeft een goed beeld van de ski-sport. Het verhaal ls doorweven met humor. VOETBAL. A.s. Zondag ontvangt Sportclub het Rot terdamse D.R.Z. Om in de running te biy- ven, zal zy moeten winnen. Daartoe, zyn ze wel in staat. Schoonhoven II moet naar Den Haag om Celeritas II te bekampen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Arie. z. van H V Dam en F. Oosterom. Mary Johanna Wilhelmi- na, d. van D. Th. Oosterbosch en A. Heij- koop. - Ondertrouwd: A. Meijer, 31 j. en C. P. Hartman. 23 j. C. van Heyst. 32 j. en A Kok, 23 j. - Overleden: C. I* M. Kaptijn, 42 j. A. van den Berg. 76 j., weduwe van J. Schilt: M. Boele, 67 j.. echtgenote van C. van Buren. COLLECTE BRACHT 10.000 OP. Eriigë tyd geleden heeft men in het kerk dorp Bramen een collecte gehouden om teko! men tot verlichting van het uurwerk van dé Ned. Herv. Kerk, het aanschaffen van een electrlsche luidinstallatie en het aanbrengen van enkele herstelwerkzaamheden. Deze col. lecte heeft omstreeks f 10.000 opgebracht Dezer dagen is de electrische luidinstaliat,e aangebracht. Elke dag zal om 12 en om 6 uur de klok luiden. Ook is het uurwerk thans bij avond verlicht. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Giessendam candidaat J. W. Kersten te Rotterdam. SCHOONHOVEN. ONS DEPOT. Reeds enkele malen hebben wy bericht over de plannen om in Schoonhoven recruten op te leiden. Thans zijn deze plannen zekerheid geworden en fcwfgin Maart zullen in onze ge meente 150 soldaten gelegerd worden om hun eerste opleiding te ontvangen. Het wordt hierdoor noodzake.lijk. dat er meer kazernering komt. Daarom is inmiddels de bouw van een barak aanbesteed, terwijl ook de voormalige synagoge in de toekomst veor militaire doeleinden zal worden aange wend. DE VEERDIENST IN HET AFGELOPEN JAAR. De opkomst v*n de nijverheid en de indus trie is duidelijk merkbaar aan de stijging van' het aantal personen en vervoermiddelen, die in het afgelopen jaar gebruik maakten van het veer. Gedurende 1948 werden in totaal 587.913 voetgangers overgezet, van wie 177.338 op abonnement .Het jaar daarvoor was het totaal aantal 515.539. van wie 116.568 op abon nement. 138.296 personen met rywiel (vorig jaar) 118-088 maakten eveneens gebruik -van het veer. Het aantal auto's, dat overgezet werd, bedroeg 50.479. verdeeld in 22.2Q1 per sonenauto's en 28.278 vrachtauto's. Over 1947 waren deze getallen respectieveiyk 35.020, 14.530 en 20.490. Hieronder vallen niet de mi litaire auto's en ook niet het postvervoer. BEVOLKING OVER 1948. In nagenoeg alle plaatsen van ons land is een duidelijk merkbare bevolkingsaanwas te constateren. Dis is ook het geval in Schoon hoven. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Ja nuari van dit jaar 5091. bestaande uit 2552 mannen en 2539 vrouwen. Op 1 Januari 1948 waren deze getallen respectieveiyk 4947. 2477 en 2470. Het inwoneraantal is dus in een jaar tijd met 144 gestegen. Bovendien biykt uit deze cyfers, dat de mannen in de meerder heid zyn. UITVOERING T.O.A.G.E.N.O. De muziekvereniging T.O.A.G.E.N.O. heeft Woensdagavond in het gebouw St. Jozepheen uitvoering gegeven voor donateurs en leden. Het eerste gedeelte van de avond werd ver zorgd door de muziekvereniging, die onder leiding van de directeur, de heer B. A. Hoon. verdlensteiyk vyf nummers ten gehore bracht van welk de Fantaisie-oUverture Priamoswel het beste slaagde. Het muzikale gedeelte werd besloten mèt het gezameniyk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus ter gelegen heid van de verjaardag van Prinses Margriet. De verzorging van de rest van de avond berustte by het cabaretgezelschap „De vro- ïyke Jantjes". Deze groep was geen ontbe- kende, want het was reeds de derde maal. dat zy voor T.O.A.G.E.N.O. optrad. „De vrolyke Jantjes" hebben de aanwezigen een avond vol frisse humor bezorgd. Zowel het gedeelte van muziek als dat van schets was ln goede han den. De uitvoering werd besloten m.et een ge zellig samenzyn, NUTSBIOSCOOP. De grote invloed, die de enkele jaren achter ons liggende oorlog op de literatuur en de film heeft, is duidelijk merkbaad. Een groot deel van de boeken en van de films, die te genwoordig verschynen. geven gebeurtenis sen weer uit de laatste wereldoorlog. Zo heeft men vorige week in een uitstekende film de gevolgen kunnen zien van een dergelijke tijd van verschrikking en moord. Deze week wordt er weer een rolprent vertoond, die betrek king heeft op de afgelopen oorlogsjaren. „Voor beulen geen genade" ls echter een geschiedenis, die zich afspeelt, wanneer de oorlog nog in volle gang is. Deze film handelt over het werk van de verzetslieden in Tsjecho Slowakye ty- dens de Duitse overheersing. Het is zeer ze ker de moeite waard dit filmwerk te gaan zien. GEMENGD NIEUWS. DODELIJK ONGEVAL MET GESTOLEN AUTO. Terwyl een garagehouder uit Heerde zich gisteravond in een café te Epe bevond, stal de 22-jarige F. P. uit Nunspeet diens voor het café Btaande personenauto. Als een dolleman raasde hij er mede in de richting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaariyke bocht maakt, naderde een tegenligger. P. raakte de macht over zyn stuur kwijt en hoe wel de chauffeur van de uit de tegenoverge- stelde richting komende wagen een botsing op het laatste ogenblik nog wist te vermy- den, reed P. in volle vaart tegen een boom. Zyn wftgen werd practisch geheel vernield. Hyzelf werd zwaar gewond naar een zieken huis in Apeldoorn overgebracht, waar hij kort daarop aan zyn verwondingen is over leden. STAMBOEKKOEIEN NAAB INDONESIË. Binnenkort gaat een zending van 35 stam boekkoeien van Friesland naar Indonesië. De ze dieren zyn bestemd voor twee bedryven in de omgeving-van Bandoeng. RUMOERIG BEGIN VAN RAADS VERGADERING. De gemeenteraad van Amsterdam kwam Woensdagmiddag in openbare vergadering byeen. Voordat met de behandeling van de agenda een begin werd gemaakt, stélde de heer Brandsen (C.P.N.) voor: terstond aan de orde stellen van een ingekomen adres van de Stakende schoonmaaksters der gemeenteiyke was- en andere inrichtingen, houdende een verzoek om verhoging van haar uurloon. Na geringe discussie werd dit voorstel met 23 tegen 9 stemmen verworpen. Van de publieke tribune klonken stemmen: „We kunnen niet langer wachten". „De scho len gaan stinken", en „dat noemen zich so cialisten". Men ging door met dat geroep, terwyi de tribune werd ontruimd. In de zaal zetten C.P.N.-fractieleden het geroep nofj enige tyd voort. DE STAKING TE AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gistermorgen drie lassers aangehouden, die rondgingen met intekenlijsten voor steun aan de stakers. Dit is zonder toestemming verboden. Twee stakende lassers, die enkele dagen geleden vier werkwilligen lastig vielen. Wer den gisteren door de politierechter tot 2es dagen hechtenis veroordeeld. Er zyn thans ruim 2500 stakers in de hoofdstad. EERSTE KUIKENS PER VLIEGTUIG NAAR FRANKRIJK. Hoewel het nog vroeg in het seizoen is. is de export van kuikens alweer begonnen. Gis termorgen vertrqk nameiyk voor het eerst in dit jaar een vliegtuig van Ypenburg naar Lille in Noord-Frankryk met een lading van vele donzige passagiers aan boord. Daarn^pe werd een begin gemaakt met een reeks „kui- kenvluchten", welke dit jaar naar Frankryk zullen worden uitgevoerd. RUIM HONDERD LANDGENOTEN VERRADEN. De 46-jarige petroleumventer J. J. F. de Groot uit Bodegraven hoorde Maandagmid dag 15 jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen wegens het verraden van talloze Nederlanders. Het begon in December 1944. Burgemeester Vonk van Bodegraven had een huis gevorderd, dat het eigendom was van verdachte's moeder. Verdachte was hierover zo verbolgen, dat hy de hulp inriep van de landwacht met het gevolg, dat de burgemees ter door de Duitsers werd gearresteerd en tydens het transport naar Rotterdam zoge naamd op de vlucht werd neergeschoten. Van dit ogenblik af hield De Groot zich intensief bezig met het aanbrengen van onderduikers, clandestiene slachters en handelaren, by de landwacht en de S.D. in Gouda en Rotterdam. Vast staat, aldus de advocaat-fiscaal by de Rotterdamse Kamer van het Haagse Byzondere Gerechts hof. mr. J. Donker, dat ruim 100 personen het slachtoffer werden. Behalve burgemeester Vonk vonden nog zeven mensen de dood in Duitse gevangenschap. Verdachte ontkende, dat de dood van bur gemeester Vonk het gevolg was geweest van zyn handelwyze. Ook gaf hy niet toe, on danks het bewysmateriaal, dat zich in het dos sier bevond, dat hy zoveel mensen had aan gegeven. 72 MILLIÓEH FRANC GEWONNEN. Drie. Engelsen hebben Dinsdag de bank in het Casino te Cannes doen springen. Met het baccaraspel hebben zy 60 millioen franc ge wonnen. Daarna hebben zy zich naar Nice begeven, waar zy nog 12 millioen franc heb ben eewonnen VLIEGTUIGRAMP IN INDIA. Het wrak van een Indisch vliegtuig, dat Zondag van Djammoe naar Srinagar was ver- trokken en sedert dien werd vermist, is waar- genomen naby de op 3000 meter hoogte ge. legen Banihal-pass. Men vermoedt, dat de uit vier koppen bestaande bemanning en de ne gen passagiers allen om het leven zyn gekg, men. VROUWELIJKE PILOTEN. Met ingang van 1 Februari zullen bij da Engelse militaire luchtvaart vrouwen ge plaatst kunnen worden. Zy zullen de rang van officier kunnen behalen. OUDE LAMP GEVONDEN. In de buurt Van Sonderhausen in de Rus sische. zone, hebben Duitse archeologen een 5000 jaar oude stenen lamp gevonden. Men meent, dat deze lamp de oudste is, welke ooit in ljuropa werd gevonden. BLINDE KREEG GEZICHTSVERMOGEN TERUG. N Een veertigjarige tuinarchitect te New- York, die gedurende twee jaar blind wai ge. weest. ontwaakte Woensdagmorgen met een zware hoofdpyn en bemerkte, dat hy zyn ge» zichtsvermogen terug had gekregen. HUWELIJKSZWENDELARIJ. De politie heeft een huwelijkszwendelaw opgesloten, de radiofabrikant W. K., uit voor- malig Overschie. Deze man knoopte op een avond in 1947 ln Antwerpen een praatje aan met een café-houdster. Hij deed zich voor als een beminnelijk vrygezel en sloot vriend schap. Uit deze vriendschap ontstonden trouwplannen. De vrouw vertrouwde hein volkomen. Als hy voor zaken naar Parijs moest, gaf zy hem allerlei lekkers mee en ook wel bedragjes van 5000 tot 10.000 francs. In 1948 namen de huweiyksplannen vastera vorm aan, wat tot gevolg had dat hy haa« eens moest uitnodigen naar Nederland teko- men, om er zyn huis te zien. Het was eed pracht villa die hy haar in Overschie toonde, d.w.z. hy liet het huis alleen aan de buiten kant zien. Er woönde n.l. een huishoudïteï in, zei hy. en die kun je onder de tegenwoor- dige omstandigheden niet een-twee-drie weg- krygen. Enfin, hy liet haar in elk geval zien waar de winkels waren: hier kon ze brood halen, daar vlees en tóe kruidenier was vlak om de boek. De Antwerpse caféhoudateu deed, in de Scheldestad teruggekomen, haas café van de hand voor 35.000 francs, waar» van er de volgende dag. toen de bruidegom in spé weer op visite kwam. 30 000 in diem zak verdwenen, waarmee de totale „lening tot honderd duizend francs was opgelopen, Eindelyk was dan de dag gekomen, waarop zy definitief naar Rotterdam kwam, beladen met zeven koffers. Tot haar grote verbazing kon zy ook nu nog niet in de villa, maar moest voorlopig in hotel „Terminus" in Den Haag logeren. Toen dit ten slotte te duur werd. kon de man niet anders doen dan haar by familie onderbrengen. Daar kreeg zyein» deiyk te horen, dat K. gehuwd was en vader van drie kinderen. De totaal geruineerde Ant» werpse heeft daarop via een advocaat aan gifte bij de politie gedaan, die K. arresteer de. Hy wordt Zaterdag a.s. voor de officier van justitie geleid. INSTALLATIE PRESIDENT TRUMAN. Gisteren ving president Harry S. Truman zyn eerste volledige ambtsperiode als presi. dent van Amerika aan. Volgens een schatting van de politie hebben 130.000 mensen, die zich op het terrein van het congres-gebouw bevonden, gadegeslagen, hoe president Truman de eed aflegde. Na afloop van de plechtigheid reed p^si- dent Truman door de regeringswyk van Was hington, gevolgd door een optocht, die de grootste is welke ooit in de geschiedenis van de Amerikaanse hoofdstad is gehouden. Honderdduizenden Amerikanen juichten de in zyn open wagen gezeten stralende presi dent toe. Een.grote parade begon byna een uur la ter. Een luchtvloot van 700 vliegtuigen dreun- boven de stad Maatregelen tot bestrijding toekomstige werkloosheid Met het oog op de mogeiykheid, dat ons land door de wisselingen in de conjunctuur nog weer eens zal worden bedreigd door mes- sa-werkloosheid, heeft de regering besloten, reeds thans te dien aanzien maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, indien onverhoopt opnieuw tekenen van een conjunctuuromslag voelbaar zouden worden. In verband daarmede is men overgegaan tot instelling van een inter-departementale com missie voor de werkgelegenheid, waarin alle ministeries zyn vertegenwoordigd, die op het voorkomen van werkloosheid invloed kunnen uitoefenen. Deze commissie zal omtrent voor genomen maatregelen regelmatig overleg ple» gen met de stichting van den arbeid. ONTPLOFFING EIST DODEN EN GEWONDEN. Om half negen hedenmorgen heeft zich te Amsterdam aan de rand van het IJ in een ark éen ontploffing voorgedaan, die volgens de eerste berichten minstens twee doden, één zwaar gewonde en één lichtgewon de heeft geëist. KANTONGERECHT TE GOUDA. Twee veehouders, een uit Ouderkerk a.d. IJssel en een uit StolwUk. hadden geweigerd het formulier te tekenen van de provinciale gezondheidsdienst voor dieren,waarmede zij zich als lid aan moester geven voor de t.b.o - bestrijding by het vee. Hun argument was dat er op het formulier de woorden voor kwamen „en andere dierziekten". De kanton rechter sDrak de beide landbouwers vrii s tweede blad nieuwsblad voor zuid-holland en utrecht fichoonhovensclic Contant VRIJDAG 21 JANUARI 1949 transport TUINBOUW-ARTIKELEN. Met behulp tan de moderne vervoersmid delen kunnen verse groenten en vruchten nv»r steeds grotere afstanden verzonden wor den In Amerika verzendt men deze produc- reeds over duizenden kilometers zonder S men voor bederf behoeft te vrezen. De toestand by de Nederlandse tumbouwexport is nog alt yd zo. dat zelfs by een vervoer over Af meer dan 500 k.m. dikwyls ernstig ver- Se, door bederf optreedt, aldus de heer H. M. Velders. de directeur van het Aan- en Ver. enoubureau voor de Tuinbouwproducten in een radiolezing. Hieruit volgt, dat het afzet- aebied van onze tuinbouw en fruitteelt op grote schaal kan worden uitgebreid hoor de Amerikaanse verpakkings- en transportmeöm- 4atoe te passen. De heer Velders_noemde de aanschaffing van gekoelde wagons en ge kielde auto's, zoals men in Canada en de Verenigde Staten gebruikt, zeer gewenst. Ook onze verpakking blyft ver achter by hetgeen feans mogelijk is. In de Noord-Amerikaanse Xkels koopt men de groenten envruchten keurig in cellophaan verpakt wat bederf voorkomt en de verkoop in het algemeenbe- vordert. De heer Veldefs meent, dat bij[goe de verzorging levering van zulke Nederland se groenten als bloemkool, sluitkool, tomaten (behalve tussen Juli en September), selderij- knol'^n en uien zelfs naar Canada mogelyk zal zijn. COC0SMEEL DOODDE KOEIEN. In December van het vorige jaar stierven een aantal koeien van een veehouder uit As- jendelft aan een geheimzinnige ziekte, die veel op dolheid leek. Het voedsel, dat voor de dieren was gebruikt, is ter onderzoek opge stuurd naar de kliniek vóór inwendige ziek ten van de Veerartsenijkundige Dienst in Utrecht, BU het onderzoek viel de aandacht co een party cocosmeel. dat als „gebroeid meel was gekocht en dus niet volkomen nor maal was. Het is gebleken, dat met minder dan één procent lood in het meel aanwezig is. en bovendien een grote hoeveelheid yzer. Men heeft hier dus met een loodvergiftigmg te doen gehad. Runderen, evenals andere her kauwers. zyn zeer gevoelig voor zware me talen en hun verbindingen. HET LID OP DE NEUS. Argentinië, dat op een tamelijk onbeschei den wijze gebruik heeft gemaakt van de na oorlogse schaarste aan levensmiddelen door abnormaal hoge prijzen te «ge», begint thana de nadelen van deze kortzichtige pon tiek t« voelen. Nu de productie dit jaar over beïanSjk gestegen is en de nwtk» daardoor gaan dalen, keren de kopers zien van de duurste landen af. waardoor Argen tinië met zijn voorraden bll^t/i^"e^mgen zelfs Italië, dat nogal nauwe betrekkingen met Argentinië onderhoudt, de invoer Araentiinse tarwe drastisch verminderd. Noord-Amerika heeft op het 0*e"bl^il?°*! hoeveelheden tarwe voor uitvoer en het zyn in de eerste plaats deze voorra den, bie binnen het kader van de Ma™hJl hulp naar Europa worden verscheept. De A centijnse tarwe heeft men daarvoor met no dig en de Marshall-administratie koopt die dan ook niet. Ook mogen de Europese landen hun Marshall-dollars met ™°r..A^door graan besteden. Niet alleen wordt daardoor de Argentynse tarweoogst geblokkeerd maa ook die van maïs en lynzaad. Onder van de buitengewoon hoge pryzen, die Ar gentinië voor het lynzaad rekende. is men ook in Noord-Amerika. Ierland en Engeland de productie daarvan gaan uitbreiden^ waar- door men thans niet meer geheel afhankeiyk van Argentinië is. Evenals bU de tarw® T den dan ook de maïs- en ïynzaadexportentot nader order geheel geleverd door Noord Amerika. De enige grote markt, die de Ar gentynen nu nog hebben, is Engeland- wat wel tengevolge zal hebben, dat ook Argen tinië *yn pryzen sterk zal moeten verlagen. DE GEVAARLIJKE MENS. Het bestaan van de mensheid wordt niet het meest bedreigd door "ekte"nva"0,?eS dieren of planten, door insecten, door wrnd of drooate maardoor de mens! Dat is de conclusie, die William Vogt (die nats te maken heeft met de Nederlandse Willem Vogt) trekt in zyn boek „De weg naar ov®r leving" (The Road to Survival), waarin hy een heel somber beeld ontwerpt van de voor uitzichten van de voedselvoorziening^ Deze Vogt is het hoofd van het Amerikaanse bu reau voor de bescherming van de grond en heeft als zodanig moeten ervaren in welk tempo de vruchtbaarheid van de grond ach teruit gaat. tengevolge van uitputting van de natuurlijke vruchtbaarheid, door verwoesting van het humusgejhalte en door ontbossing. Volgens zijn berekening zUn er op het ogen blik 2200 millioen mensen op de wereld, die mat elkander 2600 millioen acres cultuurgrond (1 acre 40 are) tot hun beschikking heb ben. Het aantal mensen neemt echter snel toe. terwijl reeds thans naar zijn mening de gemiddelde opbrengst van een acre land on toereikend is voor het onderhoud van een mens. Vooral in de verwaarlozing van het huisafval en van de stoffen, die in de riolen komen, ziet hy een groot verl es. daar men uit deze stoffen de compostmest zou kunnen halen, die de vruchtbaarheid van de grond op peil houdt. Toch menen wy. dat hy de toekomst al te donker inziet, omdat wij ook over steeds meer middelen beschikken tot vergroting van de oogsten. De Nederlandse opbrengsten, die ver boven het gemiddelde uitsteken, bewijzen hoeveel goed werk er nog gedaan kan wor den. r Geneesmiddel tegen huidaandoeningen, de Jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan heratellen. PLAATSELIJK NIEUWS. GELDELIJKE STEUN AAN K.N.S.B. De secretaris van de ijsbond Alblasser- waard. de heer D. Hendrikse te Groot-Am mers. heeft de bij deze bond aangesloten ys- clubs dringend verzocht, een geldelijke bij drage te verstrekken aan het Trainingsfonds van de Kon. Nederlandse Schaatsenryders- bond. Dit trainingsfonds, waaruit de uitzen ding van hardryders steeds bekostigd werd. is totaal uitgeput. Zonder geldelijke steun van ijsclubs en andere sportvrienden zullen Ne derlandse hardryders dit jaar in Davos en Oslo. waar om het Europees- en wereldkam pioenschap wordt gereden, ontbreken. Ameide. In het verenigingsgebouw gaf Vry- dag de Chr. zangvereniging en het kinder koor „Sursum Cord*" een goed geslaagde uit voering onder leiding van de heer A. P. Sint- nicolaas. uit Bolnes. Onder de vele aanwezigen bevond zich het bestuur van de Chr. eniginï uit Oud-Alblas, van welk koor de heer Sintnicolaas ook dirigent is. Er werd een aan tal mooie liederen gezongen Het kinderkoor en het gemengd koor voerden elk een ta bleau uit, dat bij de aanwezigen in de smaak viel Als pianist maakte de heer Sintnicolaas viel. Als pianist maakte de heer B. Sintmco- laas zich byzonder verdiensteiyK. Ameide. Op 14 Januari belegden de geza- menlijke vakbonden en de Part» vande Ar- heid een vergadering, waarop de heer F. van Kuilenburg, voorheen onderwyzer te Amei e, thans te Gorinchem, een ^^ter fat de turele onderwerpen. Het was jammer, films moesten vervallen, wegens een defect aan de lamp. Ammerstol. Do heer P. Stigter alhier was hii rit» aanbesteding voor onderhoud van de MkswegSin d® Provincie Zuid-Holland over 194» voor een perceel laagste inschrij. ver voor f 27.500.-— Het plaatseiyk „Niwin-comite he®" b«; richt ontvangen van de Ammerstolse milita ren in Indonesië, dat zy de paketten b®bb®n ontvangen. De inhoud werd zeer op prys ge steld. aeAïtid^.^1m^^tp»nd»de^W■ SMererA-Wfênf^; ^ïe;rg^e„ddePrrrfLr|e, programma voor dit voorjaar. ia' houdt met de op handen zi nde gemeente raadsverkiezingen werd uitgestippeld. Arkel De heer J. A. Verhoef slaagde te Delft voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur. LATE GEMEENTE-BEGROTING. Bergambacht. Zowel de voorbereiding als de uitvoering van de vele besluiten, die de raad gedurende de afgelopen maanden had genomen, heeft zoveel tijd 8®»™ M» niet mogelijk was de begroting 1949 voor de aanvang van het dienstjaar 8ereed te hebban voor de behandeling In de raad^ Het aai.zich thans aanzien, dat Burg. en Weth. In begin Februari tot aanbieding kunnen overgaan. Bersambacht. - Damclub. De onder linge competitiewedstryd werd voortgezet De uitslagen zyn als volgt: M. V^er-A^ Lger veld 2—0 A. Post—A. Pek 2—0. B. van Her* B Vermey 2-0; R Vermaat-Joh. Graaf- land 2-0; F. den Ouden-L. Vermeij 2-0. A. C. P. de Langen—Jac. Speksnijderl l, L. NoorlanderC. Teeuwen 2-0; H. Kamer M. Scholten 2-0; C. Deelen—W. Kroon 2 0. A. de Joode—H. Rehorst 2—0. In 't Centrum gaf de afdeling van Bouwvakarbeiders een uitvoering -Na n ope ningswoord van de voorzitter, werd het woord gegeven van de heer Brandsma. secretaris van de Bond, die de strijd van vroeger met de resultaten, welke heden ten dage voor de arbeiders worden bereikt. Aan de van voorbeelden wist hij zu ks op aantrekke lijke manier duidelijk te maken. Hierna volg de het optreden van het Harmoniecorps Alle Kameraden" uit Sliedrecht. dat een groot aan tal nummers zeer tot genoegen van het pu bliek ten beste gaf. hetgeen wel bleek u.thet daverend applaus, dat steeds volgde. Afwis selend gaven de „Klaver v.er" uit Ammer stol ëen mooi nummer. Na de pauze bracht de heer W van Buren enkele solonummers ten gehore. Aan het applaus, d?t daarop volg- de scheen geen einde te komen. In afwijking van de gewoonte werd dit maal geen toneel stuk opgevoerd, hetgeen aan het welslagen van de avond niets afdeed. Giessendam. Op de begroiil.g voor het dienstjaar 1949 is oen bedrug uitgetrokken voor aankoop van een mistbrandspuit. De opbrengst van de zendingsm-.rjes bedraagt van midden Augustus tot 31 Decem ber 1948 f 378.96. Glesscn-Oudckerk. De Zondag in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra collecte ten bate van de kerkvoogdy bracht f 97.29 op. Gles en-Oudekerk. Het bestuur van de Ned Herv.' Zondagsschool „Het Mosterd zaadje" heeft aan B. en W. dezer gemeente gevraagd om des Zondags een lokaal van de school te mogen gebruiken voor het houden van Zondagsschool. Het is de bedoeling de kinderen in twee groepen te splitsen. Hoog-Blokland. In de Ned. Herv. Kerk is t 113 37 ingezameld voor lijders aan vallende ziekten te Haarlem-Heemstede. Tot leidster van de Macht van t kleine is benoemd mevrouw Wieman. Hoornaar De damuitslag voor de districts competitie luidt: Ons Genoegen. Hoornaar - M.D.V. Meerkerk 6—14. Hardinxveld. Behoudens onvoorziene om standigheden zal de hulplandwachter Kees Verhagen op 21 Februari voor het Byzonder Gerechtshof Dordt terecht staan. Komt er een badhuis? Hardinxveld. Tegelijk met de aanbieding van de gemeente-begroting voor 1949 op 29 November van het vorige jaar deelden Bur- Eemeester en Wethouders de leden van de read mede. dat zij het wenselijk achtten in het belang van de volksgezondheid dat er een badhuis gesticht zou worden. Bij de be handeling van de begroting is hierover met nesnroken Daarom hebben B. en W. thans weer een schryven tot de raad gericht, waar- ta zy voorstellen in precipe te besluiten tot de stichting van een badhuis. B. en w- acbt®n de Sluisweg de meest geschikte piiiats. om dat de afstand tot deze weg. welke ongeveer in het midden van de gemeente is gelegen- noch voor de bewoners van B°^en;- n°ch voor die van Beneden-Hardinxveld een be zwaar kan zyn. Een voor het doel geschikt terrein is het aan de gemeente in eigendom •toebehorend perceel grond, gelegen ten Wes- ten van de giuisweg. ten Noorden van de RUksweg no. 15 en ten Zuiden van de wonmg van de heer K. van der W aal van Dyk. Lekkerkerk. De Lekkerkerkse vrijwillige brandweerlieden-vereniging „Door Ooefcmng Paraat" hield een byeenkomst in café „t Veerhuis" om afscheid te nemen vaa de commandant, de heer G. van der Voet Jf. die wegens zyn werkzaamheden buiten de ge meente ontslag had genomen. Tevens werd de heer Joh. Nobel Mz. als commandant ge ïnstalleerd. waarbij tegenwoordig waren het college van B. en W.. commandanten van de omliggende plaatsen en vertegenwoordigers van de brandweerinspectie. Namens B. en w. bood burgemeester mr. G. C. van der Willi gen aan de scheidende commandant, die n jaar deze functie had vervuld, een boekwerk aan. Namens de commandanten der omlig gende gemeenten werd een bloemstuk aange boden. De nieuwe commandant sprak na mens de vereniging woorden van dank en bood een wandbord aan. Een der brandweer inspecteurs gaf nog een theoretische les. De heer v. d. Voet dankte voor de prettige sa menwerking en de geschenken, waarna men nog enige tyd gezellig byeen bleef. Voetbal Zondag 23 Januari: Lekker kerk I - Zwervers I (Capelle aan de IJssel) Dfe Mussen III (R.darrt- Lekkerkerk IJ. Zwervers heeft nog een kleine kans voor de bovenste plaats, zodat het wel zyn uiterste kracht zal inspannen om op beide punten beslag te leggen. Het tweede elftal is er de laatste weken goed in en heeft nog een kleine kans op de bovenste plaats. m*ar dan zal op beide pun ten beslag gelegd moeten worden. leerbroek. De caféhouder A. de J. die zyn drank- en koffie te duur verkocht werd door de Dordtse economische rechter tot f 150 boete veroordeeld. Het kerkbestuur van de Hervormde Kerk heeft besloten de kerk inwendig op te knappen. Moordrecht. Sport. Moordrecht I gaat Zondag op bezoek bij C.K.C. te Kraling- sche Veer. Het krachtsverschil van beide ploegen is niet zo byzonder groot. Mogelyk geeft het terreinvoordesp by de thuisclub de doorslag om de beide jmnten in de wacht te slepen. Moordrecht II krygt bzeoek van Quick 4 uit Den Haag. Nieuw-Lekkerland. De heer J. Stam Nz. te Kinderdyk is te Rotterdam geslaagd voor het diploma boekhouden. In de Ned. Herv. Kerk werd Zondag een extra gift van f 25 ontvangen, bestemd voor de kerkvoogdij^ De onlangs opgerichte gereformeerde vrouwenvereniging hield Maandagavond haar eerste ledenvergadering. Mevrouw Bakk®r was voor deze avond presidente. Mevr. A. de Vries—de Jong hield een inleiding over arti kel 3 van de Ned. Geloofsbelydenis. waarop enige bespreking volgde. Na de pauze werd de bestuursverkiezing gehouden. Tot presi dente werd gekozen mevr. W. M Damsteegt— Damsleegt tot secretaresse mevr. A. de Vries—de Jong en tot penmngmeesteresse mevr. A. de Lange—van Vliet. Met algemene stemmen werd besloten de vereniging de naam te geven van „Wees een zegen". Noordeloos. Een auto van de heer H. de B. reed Zaterdag aan de Noordse weg te water. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ottoland. De veehouder G. had een grote schadepost, doordat twee van zyn. varkens moesten worden opgeruimd. Het vlies werd voor de consumptie goedgekeurd en gedistri bueerd Oud-Alblas. De heer A. Mabelis slaagde voor het exar^i modertie bedryfsadministra- De zangvereniging „Eensgezindheid stuurde naar 11 militairen, die in Indonesië verblijven, een pakketje, inhoudende 2 Pa^* je3 shag. 1 pakje sigaretten en ongeveer 5 rol len pepermunt. Ouderkerk a.d. IJssel. De afdeling Ouder kerk aan de IJssel van de Ned. Mil. Bond „Pro Rege" gaf Dinsdagavond in de Geref. Kerk een propaganda-avond. De Jsamenkomst was slecht bezocht. De voorzitter releveerde in korte trekken de geschiedenis van de plaat selijke afdeling. Zestig personen bewerkten in 1946 de gehele gemeente met als resultaat dat er ongeveer 450 leden waren met een contri butie van f 850. Nadien is de contributie te ruggelopen tot f 750. Daarna sprak ds. C. A. Vreugdenhil een kort. openingswoord. Kapite n L. Schmelzer Uit Vlissingen hield een causerie over „Onze jongens in Indone sië". Hij deelde o.a. mee. dat de cantme-wa- gen van de Kriyipenerwaard, aan de militai ren in Indonesië geschonken, zich in Cheri- bon bevindt. Hij dankte de bevolking zeer hartelijk voor dit geschenk, dat de militairen met geestdrift ontvangen hadden. Het bestuur van de afdeling bestaat thans uit de heren: A. W. Goudriaan, G. Nap. C. Bouter. P. M. Heuvelman, J. Hoogendyk. P. Mzn., D. Speksnijders Pz.. Ant. van Soest. C. C. van Veen en ds. C. A._ Vreugdenhil. De functies zullen onderling worden verdeeld. Eeuwfeest Holl. Mij. van Landbouw. Oudewater. In de zaal „Oudewater-* Voor uit" werd op feestelijke wyze het 100-jarig bestaan herdacht van de Holl; My. van Land bouw. afdeling Oudewater en omstreken. In de feestelijk versierde zaal waren 150 genodig den aanwezig, waaronder de burgemeester van Oudewater, de heer H. F. Arke. met de gemeente-secretaris, de heer A. W. den Boer. de heer ir. D. S. Tuynman, secretaris van het hoofdbestuur, met zyn echtgenote, de heren A. Huurman en C. P. Dogterom. resp. voor zitter en secretaris van Kring V van de Holl. Mij. van Landbouw, met hun dames, de bestu ren van de afdeling Oudewater van de Bond van Plattelandsvrouwen, de vereniging van jonge landbouwers „Arbeid en Kennis", de Coöperatieve Aankoop en Bankvereniging „Oudewater" .de afgevaardigden van de afde lingen Bodegraven en Woerden van de Holl. Maitschappij van Landbouw en de plaatselijke bureauhouder, de heer Burggraaf. De burgemeester van Oudewater bood zyn gelukwensen aan en besprak de verschillen en overeenkomst van stad en platteland. Vervolgens voerde het woord ir. Tuijnman, die ook in de eerste plaats zyn gelukwensen aanbood en het ontstaan van de maatschappy toelichtte. Hy besprak de resultaten, die wer den behaald in de afgelopen jaren en besprak de nieuwe landbouwpolitiek. In een geestige speech bdod de heer Huur man gelukwensen aan, die vergezeld gingen van een mooie bloemenmand. Ook de presidente van de Bond van Platte landsvrouwen bood haar gelukwensen aan. welk voorbeeld door verschillende verenigin gen en coöperatie werd gevolgd. Deze zeer gezellige byeenkomst werd opge luisterd door Fred Fagels Radio-revue. Dit gedeelte viel ook byzonder in de smaak van de aanwezigen. Na de koffietafel werd de avtjnd besloten met een rede van de vooorzitter. die vooral de jongeren opwekte in de toekomst hun bes te krachten te schenken aan de organisatie. Papendrecht. Schoorsteenbrand.— De brandweer rukte Maandagavond uit om een schoorsteenbrand te blussen in de Veer- weg. De brandweer behoefde echter geen dienst te doen. daar de bewoners de brand reeds zelf hadden geblust. ReeuwUk. De afdeling Reeuwyk van de V.V.D. hield in de zaal van de heer T. van Dam haar jaarvergadering onder voorzitter- Jeugd en film. In Den Haag is een congres gehouden, dat heeft besproken het vraagstuk: Film en jeuigd en wie kennis neemt -van he verhandelde op dat congres, bégrijpt hoeveie en welke g wichtige belangen verbonden zijn aan dat on derwerp. Daar hebben gesprokeu geeste1 ijken psychologen, burgemeesters. °PVoeJ®"' flim-importeur, een bioscoop-directeur, film-criticus, een jeugdleidster f"00*66" minister, namelijk minister R"tte"p D"® zeide in zyn rede iets. dat men de kern van het vraagstuk mag noemen. ..De ontwikkeling van het mnelijke lev®" van de jeugd, zeifle hy. voltrekt ^ni m hef tiger vormen daii in het verleden f »3"®" zijn de aanzienlijke veranderingen jn onze maatschappelijke structuur niet vreemd. Het verlangen om zelf het leven te gri e£ hevire indrukken te beleven »fh ln V™ r»ntreE,S»dht°vtrSm» I»*»- mensen reet groot: tiet merendeel-ler^bios coopbezoekers is beneden rle d°j beeldroman, de surrogaat-film, wordt veel meer geleren dan de roman en de film trekt 100 tot 200 maal zoveel bezoekers dan cte man lezers vindt." Wat de minister hier zegt is met de enige oorzaak van de invloed der film op het jonge geslacht, maar een der °°"akenV:,^!ofHALto" wees er bijvoorbeeld op. dat de fiUnde t schouwer in aanraking brengt met beelden en toestanden, waarin hy nooit in werkeUjkhe zal komen, hy laat zich er danzonderenige weerstand in wegglijden en dit ueen der grote gevaren van het drukke bioscoopbezoelr d°Watdweelind'de verslagen niet hebbe" aa"* getroffen en wat ons ook wel een der bezwa ren toeschijnt tegen het mateioos toelaten van de jeugd in de bioscoopzaien. dat is. dat in zeer vele films een soort van verminderde toerekenvatbaarheid of beter van verminderd schuldbewustzijn wordt verkondigd. Kleine en grote misdrijven worden voltrokken, maar aw ze gepleegd worden door een der ken" in het stuk, dan is de schuld met zo ZVWy vergeten wel eens dat wij door teveel te letten op de factoren die onze wil1 beïn vloeden. gevaar lopen de grote drijfkracht van onze geestelijke natuur te verliezen en we vergeten dat het beroep op het normals in de mens. zoals dat in de toerekenbaar, heid. de schuldidee en de straf tot uiting komt. zelfs diep in nood verkerende naturen overal de laatste resten van het normale ver zamelt en tot werkzaamheid brengt. Te veel Icrygen de jeugdige personen te horen dat ae oorzaken van hun afdwalingen hier of daar buiten hen zelf liggen en met het wonder-v woord „puberteit" wordt dikwyls elk spoor van schuldbesef uitgewist. Men zou verkeerd doen met op de ium te veel te schuld te laden van de verwildering der jeugd. Dit kan men ook opmaken uit het volgende verschijnsel. Hier te lande is het toezicht en de voorcensuur op de film aan- merkeiyk strenger dan in andere landen. Lag nu in de filmvoorstellingen een belangryk deel van het toenemen dier verwildering dan zou Nederland .in dat opzicht een byzonder goed figuur moeten maken. Helaas echter i« zulks geenszins het geval. JLast van «enuwenf ftiijnhardt's ZenuwtabiatMB helpen U er urerhcen. schap van de heer Th Koet Uit te u"- gebrachte jaarverslagen bleek, dat het leden tal stationair was gebleven en dat de finan ciële toestand van de afdeling gunstig ge noemd kon worden. Dè heer D. Ro#l en r Verkerk werden tot bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer A. G. van Dam, die niet herkiesbaar was. werd benoemd de heer G. Breedyk. Doordat de ketting van haar rUwielbrak, geraakte Woensdag voormiddag het dochter tje van de opperwachtmeester Visse by de R.K. kerk te Repuwijk-dorp in de sloot. Een voorbyganger bracht het meisje op het dro ge. waarna zy by de familie Vergeer vandro- ge kleren werd voorzien. Schelluinen. De mondaccordeonclub D.O.K. heeft in haar jaarvergadering tot voorzitter gekozen de heer J. Smits, en tot penning meester de heer C. den Braven Tz. Verder werden in het bestuur gekozen de heren J. de Bruijn en T. Verhoef. Biykens het verslag van de penningmeester is de club financieel achteruit gegaan en acht men toeneming van het aantal donateurs nodig. Men besloot tot stichting van een spaarfonds, om daaruit la ter uniformen voor de leden aan te schaffen. Waddinxveen. A a n r y d i ng. De 9- jarige J. Tanis wilde Woensdagmorgen bij het ingaan van de school aan de Oranjelaan plotseling de weg oversteken, waardoor hy tegen de auto van de heer P. opliep. Hij werd met enkele bloedende hoofdwonden opgeno men, en kon. na door een arts te zyn verbon den, haar huis worden vervoerd. FEUILLETON. Vondeling op deVuurtoren 21 (Nadruk verboden). Bt lust geen thee, protestee»de Mimi. Al. er geen koffie is. wil ik *®«hf Heb maar een beetje geduld, dan sul je eens zien wat Ik jullie voor lekkers breng Maar ik zou de thee toch maar opdrinken. Zij is lekker en warm. En nu naar binnen; alle bei! Hij opende de deur half an ze verdwenen. HU hoorde mevrouw Taylor, een andere Amerikaanse touriste. zeggen: Heb ik jullie niet gezegd, dat je die twee kleine schatten het beste hun eigen boontjes kon laten doppen? Payne ging weer naar het dienstvertrek te rug en vond Olsen bezig de laatste resten van zyn beachuit in een lege theekop te dopen. De vuurtorenwachter begroette zyn jonge vriend met een glimlach. Ik denk. begon hy. dat u evenals alle anderen hier. nog nooit in uw leven zo n trek hebt gehad! O, dat schikt nogal. Dan bent u een gelukkige kerel. Ik ben anders geen grote eter. maar op het ogenblik aou ik een enorme biefstuk kunnen verorbe ren! Neen. in dat soort dingen heb ik in de regel meer trek tegen een uur of één. ant woordde Payne glimlachend. Olsen pikte de laatste beschuitkruimel van zyn bord en dronk zyn kop leeg tot er «een druppel meer in zat. Toen raadpleegde hy de barometer. Nog niet veel moois, zei hij somber. als de wind maar een beetje wou gaan lig gen. of tenminste draaien. Voordat de boot ons kan bereiken, moet het weer al heel erg opknappen, maar we zouden tenminste een boei kunnen binnenhalen, die uitgegooid werd en zo onze voorraad wat aanvullen. Staat het er werkeiyk zo slecht voor? vroeg Payne. De beide mannen keken elkaar ernstig aan. Heel slecht, antwoordde Olsen. Payne tuitte de lippen. Hy haalde een ko ker te voorschyn. waarin nog twee sigaren Z8L Laten we de voorraad eeriyk delen; een sigaar montert op. Olsen nam het waardevolle geschenk dank baar aan en de pittige, geurige sigaar had in derdaad een goede uitwerking op zyn stem ming. Gelukkig heb ik een flinke voorraad ta bak zei hy. Dat zal de mannen rustig hou den! Tussen haakjes, hebt u verstand van scheikunde? Ik heb een cursus aan de Yala-Univer- siteit gevolgd, dat is alles. Kan Colza-olie in voedsel worden om gezet? Die bevat wel eetbare vetten, was het antwoord, maar voor zover»! ik weet. is, be halve bepaalde chemicaliën voor de omzet ting ook nog oververhitte stoom van onge veer 600 graden Fahrenheit nodig en die zul len we hier wel niet kunnen krygen! Olsen maakte een wanhopig gebaar en juist op dat ogenblik kwam Dagmar binnen. Vader, zei ze. heeft meneer Payne u niet gezegd, dat u moet gaan slapen? U moet nu allebei slap-m. minstens tot een uur of elf. Meneer Crons'edt stuurt een man naar boven om de wacht te houdfn. Hy zal u niet sto re». Hy brengt ook wat dekens en kussens mee die ir op de vloer kunt neerleggen. Ik heb 'ze speciaal voor u by elkaar gescharreld! Rusten? Op dit uur van de dag? ant woordde Axel Olsen. Onmogelijk! Het is niet onmogeiyk, dat weet u zelf ook 'vel: De „IJgdrasil" komt niet eerder te rug dan met hoog water. U moet gaan rus ten anders holidt u het niet vol. Ze liep bedryvig door het vertrek heen en weer. als een toegewyde huisvrouw, aan wier zorgende blik niets ontgaat. Op een gegeven moment vroeg ze verwon derd: Meneer Pjyne, waar is uw theekop? Die heb ik.... al naar beneden gebracht. legde hij uit. Er was iets in de hele manier, waarop Payne zich gedroeg, dat haar onmiddellyk by intuïtie deed voelen, dat er iets „niet in de haak" was. Waar beneden? vroeg ze. Ik elk ge val in de keuken. Daar beo ik niet van- daan geweest sedert u uw ontbijt en dst van lege theekop aou kunnen vinden. vader op een blad hebt meegenomen. Ik heb alleen ontbeten, bracht Axel Olsen in het midden. Meneer Payne had dat al eerder gedaan! Maar dat heeft hy niet. hield Dagmar vol. Ik wil, dat hyKv Zy hield opeens op. Deze impertinente Amerikaan had zich de vryheid gepermit teerd haar een knipoogje te geven, «en sig naal. dat moest betekenen: Maak je met be zorgd over my! U hebt uw thee en biscuit aan iemand 'weggpgeven. viel ze opeens uit. Wie was het? Zegt u het alstublieft! Wel, zei hy op een toon, die weinig leek op zyn gedecideerde manier van spreken van gewooniyk: Ik hadniet zo byzonder veel hon ger.... en toen kwam ik die arme stumpers van kleine meisjes tegen, die om een extra'tje liepen te schooierenEn ik dacht by.... mezelf.het hindert niemand als Vader, zei Dagmar verontwaardigd. hy heeft geen kruimel eten gehad. Dan neem je hem mee naar beneden en geeft hem wat. zei Olsen. U moet myn conversatie overigens heel interessant hebben gevonden, terwijl ik at! Maar nu alle gekheid daargelaten meneer Payne; u zult me een ge noegen doen door in uw goedhartigheid geen verdere inbreuk meer te maken op de regels. We staan of vallen met elkaar; één wet voor allen! Payne, met het gevoel van een betrapte misdadiger, leade Dagmar uit waar zij de Ik zal in het vervolg een wakend oog op u houden, zei ze. terwijl ze naar beneden liepen. Gaat u gang. zei hy opgewekt. dat if alles wat ik begeer! HOOFDSTUK 11. Mevrouw VansitUrt krUrt een boodschap. De kwellingen en ontberingen, die in deze uren als bUen om ^e vuurtoren op de rots zwermden, waren veel en velerlei. Vochtige kleren, gebrek aan voedsel, bedompte atmos feer in de kleine ruimten en tegeiykertyd koude tocht, zodra er een deur openging, een tdenemend getal zieken zonder de mogeiyk- heid om hun geneeskundige hulp of genees middelen te verschaffen en het groeiend be sef. dat de verlossing uit al deze ellende eer een kwestie van dagen dan van uren was. t)e taak van Dagmar en Hildur was boven- menseiyk zwaar. Ze moesten de voedselvoor ziening voor een kleine negentig mensen be werkstelligen met kook- en eetgerei, dat be stemd was voor het gebruik van drie en te- gelyk zorgen, dat ieders kleine rantsoen zó was. dat het in geen enkel opzicht de afgunst van een ander kon opwekken. Maar ze slaag den erin. zo goed en kwaad als het ging, voor deze problemen een oplossing te vinden! Met behulp van lege jampotten en sardineblikjes konden x twintig personen tegelijk bedienen (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2