De ernstige woningnood. AKKERTJE BDÜSÏROOP M AISTEELT ZANGAVOND Qijsnaht ADEM LAATSTE BERICHTEN Levensdilettanten. Cetoé Kachelpa^ta 1NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Srhoonhovensche Courant VRIJDAG 25 FEBRUARI 1949 Wat zegt De Bilt? Droog weer. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige of zwakke Weste lijke wind. In de middag ongeveer de zelfde temperatuur als gisteren. Op- en Ondergang der Zon: 25 Februari: Op 736. onder 1812. 26 Februari: Op 7 34. onder 18,13. 27 Februari: Op 7.32, onder 1815.' 28 Februari: Op 7.30. onder 18.17. MAANSTAND. Afnemende Maan fT 25 Februari: Op 7 21, onder 15.17. 26 Februari: Oo 740. onder 18.32. 27 Februari: Op 7.54, onder 1746. 28 Februari: Op 8.06, ondre 1857. 28 Februari Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 25 Febr. 4 52 uur; 26 Febr. 5 36 uur. 27 Febr. 6.14 uur; 28 Febr. 6.46 uur. PLAATSELIJK NIEUWS. diploma Vakbekwaamheid IN MELKHANDEL. Vanwege de Vereniging van Consumptie melkveehouders en Handelaren in Consump- tiemelk voor plaatselijk gebruik in de Krim- pener- en Alblasserwaard (V.C.K.A.) werden te Lekkerkerk in het wijkgebouw van het ging van het diploma Vakbekwaamheid in krijging van .het diploma Vakbekwaamheid In de Melkhandel. Evenals vorig jaar bestond de examencom missie uit de Mfcren mr. G. C. van der Willi gen. Lekkerkerk, voorzitter; W. H. Padmos te Rotterdam en A. A. Oskam te Stolwijk, met als assistent J. A. Boon, Lekkerkerk. Er waren elf candidaten. die allen zijn ge slaagd. namelijk: B. M. G. Brandwijk te Brandwijk: W. van Ieperen te Vianen: C. Xoutitaal te Schoonhoven; C. J. Maat te Lan- gerak; J. G. Molenaar te Schoonhoven; J. Slob te Lopik; G. H. Verhoeven te Giesscn- dam; A. G. J. Versteeg te Vianen; P. A. C. Versteeg te Vianen en W. van der Zouwen te Giessen-Nieuwkerk. SPOORWEGBOUWPLANNEN. De president van de Nederlandse Spoor wegen. ir. F. Q. de Hollander, heeft enige mededelingen gedaan over de spoorwegbouw plannen voor Rotterdam. BÜ het ontwerpen der plannen vormde de aanwezigheid van het Maasstation een beletsel, reden waarom het oude plan om het Maasstation op te hef fen. weer opgenomen werd. Vanuit het Oos ten (Nieuwerkerk) zal een nieuwe spoorlijn worden aangelegd. Een belartgrijk: ondérdeel vormt de bouw van een nieuw station D.P. De nieuwe lijn uit de richting Nieuwerkerk zal achter het Kralingse bos op de ceintuurbaan komen en over de Rotte aansluiten op het station D.P. Het nieuwe station zal 3 meter hoger komen te liggen dan nu het geval is. In verband hiermede is een nieuw viaduct aan de Schie- kade noodzakelijk. TRAILER MET HOUT IN DE LEK. Bergambacht. Gistermiddag om vier uur reed een trailer uit Wormerveer. die geladen was met hout. de veerpont op. Toen de auto Zich bijna geheel op het vaartuig bevond, waarop ook reeds een vrachtauto stond, bleek dat de aanhangwagen te lang was. zodat het voertuig terug moest. Bij het teruguit van de pont rijden brak echter de ketting van de achterste klep van de pont en door de druk van de auto dreef het vaartuig van de wal pf, zodat de trailer in de Lek terecht kwam. De chauffeur wist zich nog bijtijds in veilig heid te stellen. Gisteravond om tien uur kon de veerdienst eerst weer normaal voortgezet worden. Hoornaar. De heren A. van den Dool en B. van den Heuvel, werden Donderdag in de laarvergadering van de afdeling van de Bouwvakarbeidersbond herkozen als be stuursleden. De distriotsbestuurder, de heer De Vries, uit Haarlem, hield een mooie rede Men stelde vele vragen, die alle werden be antwoord. De leiding berustte bij de heer J. de Groot te Hoog-Blokland. Bij de heer A. G. Aanen werd Dinsdag door twee honden een schaap gedood. Hoornaar. De heer F. Nyboer te Lunteren Is benoemd tot hoofd van de bijzondere school Hij nam de benoeming aan. Lexmond. In verband met de voorjaars werkzaamheden der boeren zullen de kerk diensten in de Ned. Herv. Kerk 's avonds een half uur later aanvangen ,dus om 6 30 uur. Faillissement., Op 16 Februari is het faillissement uitgesproken van G. J. Versluis. Mr. L. F. Dingemans te Gorinchem is aangewezen als curator. Meerkerk. In de plaats van de heer P. de Jong, die bedankte, werd de heer P C. van Dam tot bestuurslid der A.R. kiesvereniging gekozen. MEVR, M. C. JAS—SCHAARDENBURG. Nieuwerkerk aan de IJssel. fra een langdu rige ziekte is Zondag in Huize Rustoord te Voorburg overleden mevr. M. C. das—Schaar denburg, echtgenote van burgemeester F. Jas. De crematie heeft Woenrr'.ag plaats gehad te Driehui s-Westerveld. Noordeloos. De Joflgelingsverenlging hield in de Chr. Geref. Kerk een goed geslaagde ringvergadering. waarin een onderwerp werd behandeld .Na de pauze volgde het zakelijke gedeelte, namelijk de behandeling van de jaarverslagen. NIEUWE TORENKLOK GEARRIVEERD. Noordeloos. De nieuwe torenklok is aange komen en opgehangen. Het geluid is prach tig en tot ver in de omtrek te horen. Ouderkerk a. d. IJssel. De heer J. de Jong slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen Nederlands recht. Oudewater. Gevonden: vulpen, kindermuts, paar danfbshandschoenen. jongensfiets, zil verbon. Inlichtingen bij de politie. Fapendrecht. Voetbal. Papendrecht 2 kan zich Zondag kampioen der afdeling noe men. als het de wedstrijd tegen Fluks "4 wint. Het overige programma luidt: E.B.O.H. 5 Papendrecht 3; Papendrecht 5A.S.W. 4. Polsbroek. Toen mej. M. R. dezer dagen aan de Kerkvliet bezig was met het spoelen van de was viel zij voorover in het diepe water. Zij zag echter kans op eigen kracht weer op het droge te komen. Eeeuwyk. De afdeling Reeuwijk Zoetwater visserij „Buiten verwachting" hield haar jaar vergadering in de zaal van de heer N. J. van Dam. De rekening van de penningmeester gaf aan dat de ontvangsten «waren geweest 311.55. de uitgaven 150.72. saldo 160.63. Men besloot voor 150.potvis (monté- kleine palinkjes) aan te kopen voor uitzet ting in de plassen en in de polder waters in de omtrek. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heren N. J. van Dam, KI. van den Berg en T. van Roon. Tot afgevaardigden naar de algemene ver gadering van de Nederlandse Heidemaat schappij werden benoemd de heren KI. van den Berg en T. van Wijk. Van de rond vraag werd nog enig gebruik gemaakt. Gevonden: een kinderschoentje en een want. Terug bij K. van der Berg. F 27. Sliedrecht. De heer B. J. Bakker slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het candidaatsexamen voor electrotechnisch ingenieur. Wadc' nxveen. Dinsdag hield de plaatselijke kiesvereniging van de C.H.U. in net vereni gingsgebouw achter de N.H. Kerk een con tact-avond. die onder voorzitterschap stond van de heer J. van Steijn. Ds. G. V.K. Hu- genholz. van Woubrugge .hield een causarie over „Christus' Koningschap, de pers en wij", waarin hij er de aanwezigen van doordrong, dat Chris'us. naast enige Verlosser te zijn van de zonde, ook de Koning is. de enige Koning, over alles, hemel en aarde, en dus oc-k v "1 polit'eke leven. Hij w ook co het geweldig grote belang van de dagblad- pes. Hierna volgde nog een aangename gc- dachtenwissellng. Zilveren pennin -meester. Waddlnxvecn. In een vergadering van de plaatselijke afdeling van de Algemene Ned. Bond van Meubelmakers huldigde de voor zitter, de heer M. Schouten namens alle le den de aftredende penningmeester, de heer A. Schouten. Deze had 25 jaar lang de afde ling als penningmeester uitstekend gediend. Men bood hem een rooktafel aan. Het hoofd bestuur van de Bond bracht ook zijn erken telijkheid over, en bood hem met zijn echt genote een week gratis vacantie aan in Troelstra-oord. Tot zijn opvolger werd de heer Matth. Vink gekozen. De heer A. Bone faas ontving in verband met zijn 25-jarig lid maatschap van de Bond de bekende pla quette. IJsselstein. De heer G. J. de Morree slaag de aan <Se Technische Hogeschool te Delft voor het ingenieursexamen voor vliegtuig bouwkundig ingenieur. Zaterdagavond 26 Februari hoopt de Chr. Zangvereniging SOLI DEO GLORIA te Stolwijk een zangavond I te geven in de Chr. School. Aanvang 's avonds 7 30 uur. Entree f 0.75. SCHOONHOVEN. AANBIEDING HULDEBLIJK. Aan de koster van de Ned. Herv. Kerk. de heer J. H. Suur, werd gisteravond in ver band met zijn 40-jarig jubileum als koster, namens de catechisanten en de Bijbelkring een huldeblijk aangeboden. Behalve de laatst genoemden was ook de kerkenraad en de kerkvoogdij vertegenwoordigd. Ds. J. v. d. Heuvel sprak woorden van waardering voor de arbeid van de heer Suur. De na-oorlogse tijd. aldus spreker, wordt ge kenmerkt door het verschijnsel, dat de ar beid van vele ouderen niet voldoende ge waardeerd wordt en dat dezen spoedig door de jongeren opzij gedrongen worden. Tot zijn genoegen constateerde de predikant echter, dat de arbeid van de heer Suur. wel gewaar deerd wordt, ook door de kerkelijke jeugd. Hij bood de kastor en diens echtgenote een dressoir aan en sprak de wens uit. dat God hem in de komende levensjaren zal zegenen en hem de krachten zal geven om zijn ar beid tot genoegen van de gemeente te ver richten De heer Suur sprak hierna woorden van dank. HET CHR. MILITAIR TEHUIB. In verband met de komst der recruten. heeft het bestuur van het Chr. Militair Te huis van de regenten van het Geref. Wees huis de beschikking gekregen over üe gehele benedenverdieping van dat gebouw. Het ligt in de bedoeling naast de tegenwoordige ont spanningszaal een ruime studie- en leeszaal in te richten, terwijl opk een afzonderlijke ruimte voor tafeltennis zaj worden inge richt. W. F. ITJESHORST. f Na een ongesteldheid van slechts twee da gen, overleed te Sassenheim op 86-jarige leef tijd de heer W. F. Itjeshorst. Gedurende vele jaren vgrtegenwordigde hij het Jhr. Hist. Volksdeel in de gemeenteraad. Hij was lid van de Nijverheidsvereniging voor goud- en zilversmedèn, mede-oprichter en Jarenlang be stuurslid van de School voor Chr. Volksonder wijs. mede-oprichter der Chi# U.L.O. School, terwijl hij de Nederl. Herv. Kerk jarenlang als kerkvoogd diende. De overledene vas een man met een mild hart. De begrafenis zal Zaterdagmiddag alhier plaats vinden. DE BAZAR VAN T.A.V.E.N.U. Van alle verenigingen, die een plaats als Schoonhoven telt), zijn de muziekverenigin gen wel degene, die het meeste geld nodig hebben om zich overeind te houden. Iemand, die lid is van een koor. heeft zijn instrument, zijn stem .steeds bij zich en hij heeft dit ge kregen zonder dat het hem iets kostte. Bij een muziekvereniging is dit echter heel an ders; wanneer hier nieuwe instrumenten aan gekocht moeten worden is er direct veel geld nodig, vooral in de dure tijd van he den. Voor deze moeilijkheid zat ook Tavenu en daar dit corps ook geen Croesus is. moest men wel een manier bedenken om aan de benodigde contanten voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten te komen. De op lossing werd gevonden in het organiseren van een fancy-fair en na veel en verdienste lijk werk. van verschillende inwoners kon burgemeester Nieuwenhuizen gisteravond in het Nutsgebouw de bazar openen. De burgemees ter wees op de onmisbaarheid van een mu ziekvereniging. vooral bij feestelijke gebeur tenissen en sprak de hoop uit, dat de fancy- fair de verwachte resultaten zou opleveren, zodat er een flink bedrag in het instrumen tenfonds gestort zou kunnen worden. De woorden van dank en waardering, die de voorzitter van de fancy-fair-commissie. de heer J. W. F. van Os van de Abeelen en de voorziter van Tavenu, de heer Voorsluis, richtten aan het adres Van allen, die bij de organisatie hun steentje hadden bijdragen, waren zeer op hun plaats, daarvan getuigde de grote hóeveelheid en de bonte verschei denheid van de prijzen, die met verschillen de attracties te winnen waren. Bij de aanblik van een mooie kip met tien kuikens, die voor verloting was beschikbaar gesteld door de heer R. de Hoop. kon nage noeg niemand Tiet laten om ook een kans te wagen. Voor de grote verloting, waaraan als hoofdprijzen een prachtige schemerlamp en een eikenhouten naaidoos verbonden zijn, vond eveneens ieders belangstelling, zoals trouwens elke afdeling van de bazar, die vijftien vermakelijkheden telt. De deur van het .bijzonders" van de fancy-fair, het „Lach- huis" stond geen ogenblik stil, en de bezoe kers „lachten" ook als zij er uit kwamen. De mooista afdeling van de bazar is wel die, waarin verschillende handwerkjes en kledingstukken tentoongesteld zijn. Al deze voorwerpen zijn vervaardigd door inwoon sters van Schoonhoven. Het damescomité, dat bestond uit twaalf dames .heeft heel wat ge daan voor de tot standkoming van deze ba zar. De gehele avond was de Nutszaal gevuld met een dringende mensenmassa. Voor de opening van de fancy-fair maakte Tavenu een rondgang door de stad. NUTSBIOSCOOP. Ieder mens moet op zijn tijd ontspanning hebben, iets, dat zijn geest op een aangename manier bezig houdt, zonder deze te ver moeien. Iemand, die de gehele dag zware arbeid verricht heeft, voelt zich behagelijk. wanneer hij 's avonds op zijn gemak de krant kan lezen; iemand, die zich lange tijd bezig gehouden heeft met moeilijk verteer bare lectuur, is blij. als hij weer eens iets onder ogen krijgt, dat hij kan lezen zonder dat hij zijn geest daarbij behoeft in te span nen. Van de grootste staatslieden ia het be kend, dat zij. na een dag van vele beslom meringen. niet gingen slapeh voordat zij een of andere lichte roman geilezen hadden. Zo heeft ieder .rijp ontspanning. „Tahia, do eilandprinses'de kjeurenfiltn, die deze week vertoond wordt is als een dergelijke ontspan ning te beschouwen. Het (liefdes) vei haal. dat zich afspeelt op een (romantisch) Zuid- zee-eiland, is heel gemakkelijk te volgen en heeft (natuurlijk) een happy end. Burgerlijke stand. Geboren: Cornelja. d. van H. J. Schep en P. de Jong. Jannigje Maria Petroneim, d. van P. van Bruinessen en ty. P. v. Oostérom. Everdine Jacobp Johanna, d. van G. van Geelen en C. Oldenboom. Bertha, d. van C. Speksnydpr en Ooms. - Emmy Josette, d. van G. C. Sièmond en E. Focke. - Ge trouwd: I. Lakerveld, 25 j en S. W. Duel. 21 j. - Overleden: W. den Hertog, 87 j., we duwe van H. Benschop. GEMENGD NIEUWS. WEER OPSTAND IN DURBAN? Aan detachementen van de marine en het leger in Durban is bevel gegeven zich ge reed te houdën om onmiddellijk in actie te komen, en aanzienlijke politieversterkingen worden naar de stad gedirigeerd, omdat ge vreesd wordt, dat de inheemsén van plan zijn een nieuwe aanval tegen de Indiërs te ondernemen. WERKSTERSSTAKING EN SCHOOL VERZUIM. Dinsdagavond hebben «burgers aan de wo- :en van schoolgaande kinderen In de Am- wijk Kattenburg de mededeling érs gedaan, dat er "Woensdag geen school zou worden gehouden. Dit in verband met de moeilijkheden, die het gevolg zijn van de staking der schoonmaaksters. Mede als ge volg daarvan, waren Woensdagmorgen van de 950 leerlingen der diverse scholen in die wijk slechts 350 leerlingen aanwezig. Reeds enige malen hebben wij in deze ru briek melding gemaakt van het aantal hui zen. dat het SchoonhOvense gemeentebestuur zou willen bouwen, maar waarvoor waar schijnlijk de practische mogelijkheden niet zullen blijken te bestaan. Liefst 92 huizon stonden en staan eigenlijk nog op het programma, maar het is al te optimistisch, zoals de lezer reeds weet. te verdachten, dat die huizen werkelijk gebouwd zullen wor den. De beslissing hoeveel huizen Schoonho ven wél zal mogen aanbesteden is nog steeds niet genomen en wij weten niet of dat een gunstig of een ongunstig teken is. Misschien is alleen de griep oorzaak van het uitstel! Ondertussen verstrijken de weken en maan den zonder dat er iets gedaan kan worden aan de leniging van de woningnood- Die is inderdaad hier ter stede zeer ernstig. Niet minder dan 150 gegadigden staan op de wachtlijst voor woonruimte. Wij betrekken hierbij nog niet de ongeveer 180 huizen, die de leden van de vaste staf van het garnizoen met hun gezinnen dadelijk zouden kunnen bevolken, wij spreken nog niet van de be hoeften die eventuele nieuwe industrieën zouden hebben. Nu reeds heeft de bevolking van Schoonhoven, zoals die op het ogenblik is, een tekort aan woonruimte, overeenko- mepde met ongeveer 150 huizen. Het is dus helemaal niet Overdreven als de gemeente op het plan-Opweg 80 woningen wil bouwen. Nog minder mag men zeggen dat het inhalig is tegenover andere gemeenten wanneer Schoonhoven, behalve die tachtig huizen, rechten laat gelden op de twaalf huizen, die reeds in het afgelopen jaër gebouwd zouden warden, maar waarvoor nog steeds geen aan- bestedingstoestemifting is verkregen. Dat maakt het totaal van 92. En nu gaan Ged. Staten van het te geringe aantal woningen dat Zuid-Holland toegewezen kreeg, een vej- aeling maken en Schoonhoven ziet de toe komst met' zo.g tegemoet. Het rekent na tuurlijk in de eerste plaats op de 12 wonin gen van vorig jaar, maar welk deel van het plan van de 80 toegewezen woningen zal wor den, is nog geenszins duidelijk. De verwach tingen mochten vooral niet hoog gespannen worden. We zouden de verdelers en het ge meentebestuur, dat Schoonhovens zaak moet bepleiten, nog eens met grote nadruk willen herinneren aan het feit, dat ook nu reeds in Schoonhoven een belangrijk aantal indus trieën gevestigd is. Dat die grote en kleine bedrijven voor hun personeelsleden huizen vragen, dat die ondernemingen in veel ge vallen personeel willen aantrekken, maar dat er geen huizen beschikbaar zijn. Wij we ten uit andere provincies, dat daar in soort gelijke gevallen speciale toewijzingen ten be hoeve van de nijverheid gedaan worden, zo dat naast het gewone rantsoen woningen een extra contingent wordt verstrekt aan die plaatsen waar de industrie bijzondere moei lijkheden ondervindt tengevolge van woning nood. Dat is hier zeker het geval en er zal bij de vaststelling van de toewijzing voor het plan-Opweg aan Schoonhoven rekening •mede gehouden moeten worden. KANTONGERECHT TE GOUDA. Op een avond in December van het vorige jaar reed een luxe auto op de Goudse rijweg onder Stolwijk tot aan de kap in de langs de weg gelegen sloot. De twee inzittenden, een worstfabrikant uit Streefkerk, die tevens de eigenaar was van de auto, en een handelaar uit Stolwijk, zagen kans om uit het voertuig te komen, maar toen zij zich op het droge bevonden, kwam er een agent bij hen en de ze bemerkte, dat de heren onder Invloed van sterke drank waren. Voor dit feit hadden zij zich deze week voor de kantonrechter te ver antwoorden en daar vertelde de fabrikant, dat de handelaar achter het stuur had geze ten, maar de handelaar zei. dat de fabrikant als bestuurder fungeerde. Over veertien da gen zal in deze zaak uitspraak gedaan wor den. Een eigenaardige vertoning was het. toen het voltallig bestuur van de middenstands vereniging te Nieuwerkerk ad. IJssel op het matje verscheen. In October had dit bestuur namelijk tot besluit van de winkelweek een grote verloting georganiseerd, zonder dat men daarvoor de benodigde toestemming had verkregen. De voorzitter zeide, dat men reeds jaren een dergelijke attractie op touw had gezet en dat men er nog nooit last mee had gekregen. Zij wisten helemaal niet, dat !k Februari HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoon, 11.00 Zonnebloem. 1145 Schoolradio. 12.33 Lunchconcert. 1300 Rege ringsuitzending. 13 30 Gramofoon. 13.60 Film en toneel. 14.20 Engelse les. 14.40 Koor. 15.10 Muziekcultus 15 30 Metropols orkest. 15 55 Hongarije. 16 10 Harmonie. 16 30 Gregoriaans 17.00 Wigwam. 18.15 Weekoverzicht. 18.31) Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.25 Promena- de orkest. 20.00 Nieuws. 20.20 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok. 21 4^5 Estafette. 22 00 Weekend Serenade. 23.00 Nieuws. 23.25 Gra- HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8 00 Nieuws 8 15 Gramofoon 10.00 Morgenwijding. 10 20 Feuilleton. 10.35 Continuebcdryven. 11.33 Piano. 12.00 Vincentinó. 12.33 Orgel. scmcgcu. Hij Wisuii niMt'iiiBcu mei, uai er een vergunning nodig was. De rechter schonk 1* nn cSan?bl?.rs; Vj 00 30 geloof aan de woorden van de voorzitter, maar dit verheelde niet, dat het bestuur de lotetfjWet had overtreden. Elk bestuurslid werd veroordeeld tot een gulden boete Twintig overtredingen van d6 Arbéidswet waren ten laste gelegd aan een speelgoed fabrikant uit Waddinxveen. Hij had zijn per soneel over laten werken, terwijl hij niet in het bezit was van een overwerkvergunning. De eis tegen de overtreder was een boete van f 260, maar de rechter was milder en veroordeelde hem tot f 130. HUWELIJKSZWENDELAAR. ®e Amsterdamse politie heeft een 88-jarige man aangehouden, die enige tijd geleden in de dagbladen een huwelijksadvertentie pu bliceerde, waarin hij zeide. dat een bemid deld heer, vermogend, met een klein lichaams gebrek. grootgrondbezitter. kennismaking zocht met een beschaafde dame. Op deze ad vertentie waren 60 brieven binnengekomen. De man heeft kans gezien 30 van deze 60 schrijfsters t* bezoeken. Hij stelde zich voor als de secretaris van de ..vermogende heer" en v^rklaardp de opdracht te hebben kennis te maken en inlichtingen in te winnen om trent de schrijfsters. Aan een van hen ver telde hij een gering salaris te hebben en graag voor zijn bemiddeling wat te ontvan gen. bijvoorbeeld een bedrag van 3 a 400 gulden. De vrouw had geen geld in huis en Zo nam hij genoegen met een voorschot van 10. Toen hij eenmaal weg was kreeg de vrouw argwaan en zocht contact met de politie. De man is thans wegens oplichting en poging tot oplichting aangehouden. J>E A TO OM-ENK KG JU Harmonie. 15.00 Streekuitzcnding. 15.25 Om roep kamerorkest. 16.10 Komt u binnen. 16 25 Gramofoon. 16 45 Sportpraatje. 17.00 Cabaret 17.30 Om en nabij de twintig. 18.00 Nieuws. 18.25 Populaire liedjes. 19.00 Staalkaart 19 30 Klankbeeld. 20 00 Nieuws. 20.15 Accordeola. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 „Win- ter''. 22.00 Sextet. 22 25 Schets. 22 40 Kwartet 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoon. Zondag 27 Februari. HILVERSUM L 301 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.30 Vroegdienst; 8.30 Nieuws; 9.55 Hoogmis; 11.40 Pianoconcert; 12.15 Apo logie; 12.40 Orkest zonder Naam; 13.00 Nieuws- 13 25 Orkest zonder Naam; 14 05 Kamermu ziek; 16.10 Reportage: 1625 Vespers. 17.00 Kerkdienst; 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Koor; 19.30 Nieuws; 19.50 Boeken; 20.12 Uit en thuis- 23.00 Nieuws; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws-, 8.15 Gramofoon; 840 Barcarole; 9 15 Men vraagt; 945 Geestelijk leven: 10.30 Kerkdienst, 1200 Scheepskapel12 40 Piano 13.Q0 Nieuws; 13.20 Mimosa* 14 05 Boeken. 14.30 Koor; 15.05 Radio Philharmonisch Orkest; 16.10 The Skymas- ters: 16.30 Sport; 17.00 Provinciale dag; 17.30 Ome Keesje; 1800 Nieuws; 18.15 Cabaret; 1900 Radiolympus; 19 30 Gramofoon: 20 00 Nieuws; 20.18 Operette Theater; 21.15 Hoorspel- 21.50 De Speeldoos; 22 05 Hoorspel 22.30 Sextet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Maandag 28 Februari. HILVERSUM L 301 M. 7 00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gra mofoon; 12.33 Metropole Orkest; 13.00 Nieuws; 13.18 Mandolinata. 14.00 Schoolradio; 14.35 Gramofoon; 16 00 Bijbellezing; 16 4# Orgel; 17.00 "".oor; 18.00 Piano; 18.30 Strijdkrachten; 1900 n« jivoor, lo.uv rinno. 10 ov pu ijuRracmen. ivvv &^*SEdSS,*L!R SSSKWKr S-eps 18,6 1930 Actueel „luid. professor Otto Hahn. heeft gisteren in Gies- sen (Amerikaanse zone) verklaard, dat Ame rika bij machte is elke wegk plutönlum, de grondstof voor de atoombom, bij kilo's te be reiden Ook Rusland kan aanzienlijke hoe veelheden produceren. In de Europese landen kan men slechts kleine hoeveelheden voor wetenschappelijke doeleinden bereiden. Professor Hahn verklaarde opnieuw, dat men tijdens de oorlog in Duitsland wegéns gebrek aan grondstoffen geen atoombom had kunnen vervaardigen, ondanks de theoreti sche kennis. Over de aanwending van de atoomenergie voor vredesdoeleinden spreken de. zeide prof. Hghn. dat deze behalve voor het opwekken van warmte, ëlectriciteit en voor het aandrijven van schepen van zeer grote betekenis voor de geneeskunde was, De Duitse onderzoekers krijgen voor hun arbeid thans radio-actieve stoffen irit het buitenland. LEKKERKERK. Geboren; Cornelia Marian ne. d. van J. van Beek en A. Schouten. Getrouwd: R. Toering. 22 J. (te Deventer), en M. L. de Koning, 22 j. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Emmigje Engeltje Oeerjte, d. van A. J. den Duyf en A. Verburg. REEUWIJK. Geboren: Evert Johannes ,z. van J. van der Star en A Jongeneel. Mat- thijs. z. van A. Tol en J. la Grand. Gerrit. z. van G. van der Haar en A. S. Grvaensteijn. Ondertrouwd: F W. Hemerijek. 2 4j. (te Gouda), en A. van Dam. 25 j. Getrouwd: J. C .Bakker, 26 j., en A. Nobel, 24 j. OVERZEESE GEBIEDEN. LES VLIEGTUIG NEERGESTORT. Nabij het vliegveld Kalldjati in West-Java ia een lesvliegtuigt neergestort. Hierbij werd de instructeur gedood en de leerling-vlieger gewond. SCHEPEN VAN EN NAAR INDIE. Groote Beer Amsterdam—Batavia 23-2 van Sa- bang. Kota Inteh Rotterdam—Batavia 23-2 2 uur van Port Said. Sibajak 23-2 van Batavia te Soerabaja. Zuiderkruis Soerabaja—Rotterdam pass. 23-2 Portsoedan. Waterman. RotterdamBatavia. 24-2 te Port Said. 20.4)0 Nieuws: 20.15 Omroep Orkeat; 21.00 Hoorspel; 21.30 Met band en plaat: 21.45 Zang; 22.15 Met band en plaat; 23.00 Nieuws; 23 15 HILVERSUM II. 415 M. 7 00 en 8.00 Nieuws; 815 Gramofoon; 10 00 Morgenwijding; 1015 Gramofoon; 12.00 Trio; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13 20 Promenade Orkest; 14 00 Wat gaat er om; 14.15 Operette Concert; 15 00 Bop- bonnierre: 16 00 Piano; 16.80 Musicaienddr; 17.30 Padvinder- 18.00 Nieuws; 18 30 Filmkrant; 19 00 Muslcordn; 19.80 Muziekbegrip; 20.00 Nieuws; 2005 Radioscoop 2230 Piano: 2300 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Swing-corner. Uw ademhalingsorganen *(ja door taai slym verstopt. Loa dat lastige en gevaarlijke sl(jm op! Neem nog vandaag de verzachtende, slijinop- lossende en krachtig i ingrijpende s MARKTBERICHTEN. GOUDA. 24 Febr. Veemarkt. Aange voerd: 2 overlopers f 60—85, 226 biggen f 45 f 80; 2 marktrunderen f 475575; 23 run deren; 108 nuchtere kalveren: 10 schapen (laatste drie overgenomen door het bedrijf schap voor Vee). Biggen en géiten geen aan voer. Handel matig. Kaasmarkt. Aangevoerd 23 partijen. Eerste kwaliteit met rijksmerk f 1.72—f 1.75. Tweede kwaliteit met rijksmerk t 1.691.71, inclusief opzet. Handel matig. 's-HERTOGENBOSCH. 24 Febr. Veemurkt. Op de markt van Woensdag werden aange voerd 3741 stuks vee, zijnde 1306 runderen, 155 lopers, 1331 biggen, 698 nuchtere Kalve ren. 192 schapen en lammeren. 59 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van f f 550—f 750 per stuk; guiste koeien van f 350—525 per stuk; kalf vaarzen f 500—f V25 per stuk; klamvaar^en f 425525 per stuk; guiste Vaarzen f 350—475 per stuk; pihkon f 250—375 per stuk, graskalveren van f 140 f 250 per stuk; lopers f 75—f 90 per stuk; biggen van f 50—f 75 per stuk; schapen f 55 KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Poortvliet A, J. Timmer te Polsbroek. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ouderkerk a.d. Amstel M. Overduin te NieuWpoort. Bedankt voor Papendrecht D. Henstra ta Broek op Langendijk. GEREF. KERKEN Art. 31. Tweetal te Apeldoorn B. Jongeling te Sap« pemeer en G. Koenekoop te Gouda. BIJEENKOMST MINISTERS BENELUX-LANDEN. De eerste ministers en de ministers Van buitenlandse zaken der Benelux-landen zul len Zondag te Brussel vergaderen, ter voor bereiding van de aanstaande Benelux-confe- rentie, die op 10 Maart in Den Haag word> gehouden. GEEN ANTI-COMMUNISTISCHE WET GEVING IN ENGELAND. Premier Attlee heeft een gisteren in het Lagerhuis gedane suggestie verworpen, in houdende dat meer anti-communistische wet ten in Engelahd jfou iijvoeren. naar het voor beeld van die in India en Frankrijk. Attlee verklaarde een dergelijke toevoe- f 85 per stuk; lammeren f 40—55 per 3tuk; geiten f 3060 per stuk. WOERDEN. 23 Febr. Kaasmarkt Op de Woensdag gehouden kaasmarkt werden 11 partijen aangevoerd. Prijzen: le soort f 170 173. 2e soort f 167—169. De handel was ma tig. "ging aan de bestaande wetgeving noch nood» "TOökelijk, noch wenselijk te achten. SPANNING OM DE BOSPORUS. Het Bulgaarse persbureau heeft een com munique gepubliceerd, waarin met klem Turkse berichten worden tegengesproken, als zouden Bugaarse troepenbewegingen aan da BulgaarsTurkse grens plaats vinden. BESCHIETINGEN EN ONTVOERINGEN. Toen een tuinemployé van een suikerfabriek Soerabaja met een collega het emplacement van een aangrenzende fabriek opreed, werd de wagen onder vuur genomen en de tuinemployé dodelijk getroffen Maandagmorgen viel een auto met politie- afloSsing in een hinderlaag; twee agenten werden gedood en één gewond. Te Lawang werd een alleenwonende wedu we op het terras van haar woning door ter* roristen vermoord. Op de suikerfabriek van Kebon Ageng wer den acht leden van de ondernemnigswacht ont voerd. Van hen is niets naders varanmen. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTensche Courant VKIJDAO I» FEBRUARI 1M» Klank en Weerklank fpen de wereld een aantal eeuwen jonge* was dan nu, was het haast van zelf sprektnd dat de edelen, de boven toon voerden en dat de rest van het mensdom er was om hen te dienen. Toen onze aarde enige eeuwen oudei was geworden, begon die macht te ta- nen en ging zij over naar de burgerij, die weldra bevorderd werd tot regenten families, maar de grote meerderheid dei bevolking was er nog om de weinige be voorrechten te dienen. Weer verouderde de maatschappij wat en toen begon die pxeerderhied der mensen in te zien, dat het toch wel wat vreemd en zelfs onbillijk was, dat velen moesten arbeiden om weinigen een ge makkelijk leven te bezorgen. De macht ging over op de wetdra gehate bour geoisie. waaronder men verstond ieder, die niet tot de arbeidende stand behoor- de. En toen kwamen de communisten, die nadrukkelijk betogen dat de heerschap pij toekomt aan de onderste lagen der bevolking. Het was fout toen de edelen anderen onderdruktenhet was verkeerd toen de regenten leefden op de kosten van werkende landgenoten: het was mis toen de bourgeoisie zich, zoals de term. luidde „vetmestte aan het zweet van de arbeider". Maar het is eveneens fout, verkeerd en mis als men verkondigt dat nu weer een andere groep tiran moet worden over de alle andere groepen. Er is dan geen vooruitgang, maar integendeel ach teruitgang: de maatschappij keert dan terug tot de toestand van voor eeuwen n.l. dat een minderheid gaat leven ten koste van de meerderheid. Of die min derheid bestaat uit edelen of uit com munisten maakt alleen verschil voor de bevoorrechten, niet voor het stelsel. De oplossing, de eenvoudige oplossing zou dus z\jn dat men tot het inzicht kwam dat er in het geheel geen klasse moet zijn die de rest overheerst, maar we z\jn bang dat het nog wel wat zat aanlopen voor men zover is. Zolang dat niet het geval is zegt men en herhaalt men dat elk land de rege ring heeft die het verdient. Dat gold vroeger, in de tijden van de regenten en de edelen, toen een tot wanhoop ge brachte menigte een troep soldaten nog de baas kon worden. Maar nu dient men dat gezegde af te schaffen. Nu kun nen enkele soldaten met een paar ma chinegeweren een aanval van honder den opstandigen afslaan. Die spreuk is nu dwaasheid gewor den. Hadden wij van 1940 tot 1Ó45 de regering die we verdiendenHebben op het ogenblik Hongarije, Roemenië, Po len, Tsjecho Slowakije en de verdere staten, die in naam der vrijheid en der mensen onder de hiel van Rusland ker men. de regering, die zij verdienenZij zouden doigraag deze door geweld aan de macht gekomen regeringen verwis selen voor een die wat minder „commu nistisch" is, maar de moderne bewape ning maakt elk verzet onmogelijk en men kan er zeker van zijn dat de com munisten in alle landen, waar zij op het kussen komen, zich even klemmend aan hun machtspositie zullen blijven vasthouden, als weleer de edelen en de regenten. LANDBOUW EN VEETEELT. VARKEN8 OP CREDIET. In het Zuiden van het land jijn de boeren leenbanken begonnen credieten aan de boe ren te verschaffen voor het uitbreiden van hun varkensstapel. Bij de huidige prijzen van biggen en voer is het 'n.l. de kleine zandboe ren niet mogelijk voldoende jonge varkens aan ta kopen. Met het crediet van de boeren leenbank kunnen zij dit nu wel doen. waarna het crediet moet worden afgetast als het var ken verkocht wordt. Het doel van deze cre dieten is de kleine boeren onafhankelijk te maken van de grote slachterijen, die ook big gen en voer of althans hét geld ervoor ter beschikking van de boeren stellen, doch op voorwaarde, dat de boer zijn varkens aan deze slachterijen zal leveren. 8LORDIGHEID KOST GELD. Het is merkwaardig, dat de boeren, die in het algemeen zuinig zijn, in sommige opzich ten het geld eenvoudig verkwisten. Dit ge beurt in velerlei vormen (verwaarlozing van machines, slordige bewaring van mest, man keren van gierputten, niet zorgvuldig inkui len. enz.) en 0 a. ook door onverschillig om te gaan met kunstmestzakken. Deze zakken kosten, zo schrijft ons de Stichting voor de Landbouw, op het ogenblik f 1 63. terwijl zij voor de oorlog maar een kwartje waard wa ren. Niettemin komt 50 pCt. van de zakken beschadigd van de boerderijen terug en 10 is zelfs volkomen onbruikbaar geworden. Dik wijls neemt men niet de moeite om het touw tje los te tornen, doch men snijdt de zakken eenvoudig met een mes open. Heel veel komt het voor. dat men de zakken ergens buiten laat liggen, waardoor ze in korte tijd volko men verloren gaan. De schade, die de land bouw daardoor aan zichzelf veroorzaakt, wordt bij de tegenwoordige prijzen, berekend op 2 tot 3 millioen gulden. EEN TRACTOR TEGEN DRIE PAARDEN. Men heeft berekend. d9t voor iedere trac tor. die bij de landbouw in gebruik komt. drie paarden kunnen worden afgeschaft. Doch de daling van het aantal paarden m Nederland gaat veel sneller dan de toeneming van het aantal tractoren rechtvaardigt Bij de telling van 1948 waren er nog 330 000 paarden, doch gezien het aantal dekkingen, verwacht men dat de inventarisatie van 1949 niet meer dan 286000 paarden'zal aanwijzen. Een daling dus met 44 000 stuks, waartegenover een winst staat van n et meer dan 3000 tractoren, wel ke overeenkomt met een besparfhg van 9000 paarden. De inkrimping van het aantal paar den wordt hoofdzakelijk veroorzaakt, doordat bij de tegenwoordige prijzen van de jonge paarden het opfokken van veulens geen voor deel meer oplevert. Het toenemende vervoer met vrachtauto's veroorzaakt bovendien, dat de behoefte aan paarden steeds verder af neemt. Maïs is een gewas, dat zich snel een plaats in de N derlandse landbouw verovert. Nadat aanvankelijk zonder veel succes propaganda was gemaakt voor de verbouw van maïs. speciaal met het oog op de productie van groenvoeder, is sinds 1934 de teelt er beter ingekomen. Sinds die tijd verbouwt men maïs ook voor de rijpe kolven, dus voor de korrels. In het begin ging het nog langzaam; in 1939 telde men in ons land nog niet meer dan 1000 H A. mais. doch in het afgelopen jaar waren er al 4600 H A met dit gewas be zaaid en dit jaar wordt nogmaals een grote uitbreiding verwacht. Zoals wij vorige week al schreven rekent de Directie van de Land bouw op een toeneming van de teelt tot 20.000 H A. na verloop van enkele jaren. Er is inderdaad alle reden voor uitbreiding van de maisteelt. Op de proefboerderij te Heino in Overijssel is gebleken, dat gemiddeld over 10 jaar rogge een opbrengst gaf van 3100 kg. per H.A. en mais 4200 kg. Bovendien be draagt de zetmeelwaarde van rogge slechts 71 en van mais 81. zodat een gewas mais minstens anderhalf maal zoveel voedings waarde oplevert als rogge. Ook is 4000 kg. mais helemaal geen hoge opbrengst, want goed bemeste percelen, die op tijd gezaaid en- goed schoongehouden zijn, halen gemakkelijk 6000 kg. Mais is «en graan, maar wordt verzorgd als een hakvrucht. doordat de planten zover uit elkander staan. Men krijgt uitstekende resultaten, wanneer men telkens drie of vier korrels bij elkaar plant met telkens 60 c.M. afstand naar alle zijden tot het volgende groepje. Wanneer men gewoon in vierkants- verband zaait, kan men het gewas in beiae richtingen gemakkelijk hakken en schoffelen. Om mais met succes te verbouwen, moet men enkele eigenaardigheden van dit gewas in het oog houden. In de eerste plaa' mais een plant uit warme streken, die dan ook in het geheel geen vorst kan verdragen. Daar om is zaaien op een tijdstip, waarop nog zware nachtvorsten verwacht kunnen worden altijd riskant. In het algemeen zaait men in ons land dus in begin Mei, in het Zuiden kan het wat vroeger, in het Noorden moet het wat later zijn. De hoeveelheid zaaizaad be draagt ongeveer 40 k.g. per H.A. Het zaad moet zeer kiemkrachtig zijn, dus men kope alleen zaad van uitstekende zaaizaadfirma's. Blijven de korrels te lang in de grond liggen zonder te kiemen, dan verrot het zaad spoe dig. Voor het snelle kiemen is het nodig, dat men een „warm" stuk grond kiest, d.w.z. een perceel, dat goed ontwaterd is. een goede structuur vertoont en liefst ook een hoog hu- musgehalte heeft. Verder moet men ec reke ning mee houden, dat mais voor de géweldi- ge groei van stengels en bladeren veel vocht nodig heeft en daartoe een zwaar v ■(stel sel ontwikkelt. Dit is alleen mogelijk op grond die diep tas is. De machtige wortels trekken dan ver de grond in en wanneer de planten eenmaal stevig geworteld zijn. zullen zij. ook in weken van droogte, geen stilstand in de groei vertonen. Zware beme Het spreekt vanzelf, dat een snel nd en zwaar producerend gewas veel voedings stoffen nodig heeft. Terwijl een gewas gge 65 kg. stikstof. 36 kg. fosforzuur en 80 kg. kali aan de grond onttrekt, legt een gewas mais beslag op 125 k.g. stikstof. 46 k g tos- forzuttr en 117 kg. kali. De beste resultaten krijgt men dan ook op zwaar bemeste grond of op de omgeploegde stoppe s van klaver, kunstweide of snijrogge. Op zulke grond geelt men de kali en het fosforzuur voor het zaaien, doch de stikstof liefst na het zaaien onmiddellijk om de plaatsen heen. waar de korrels liggen. De kiemende plant vindt dan onmiddellijk opneembare stikstof vlak bij de wortels, wat een snelle groei bevordert. De hoeveelheden hengen et van de bemesting- toestand van de grond en het U het beste zoveel te nemen als men gewend ia te ge bruiken voor een zware graanbemestmg. Voor stalmest, groenbemesting en compost is mais bijzonder dankbaar. Doordat men mais zo laat kan zaaiep ia het heel geschikt voor het bezetten van allerlei hoeken grond, die nog opengebleven zijn of waar andere gewassen een slechte stand vertonen. Met het oog op de vogelschade (vooral kraaien zijn verzot op de jonge scheuten) is het verstandig het zaaizaad te behandelen met een stof. die de vogels afschrikt, maar wanneer er veel kraaien in de buurt zijn en weinig mais wordt geteeld is het wel noodzakelijk ook krachtiger maatregelen te nemen. Het ophan gen van enkele dode kraaien geeft doorgaans nog het beste resultaat. In een volgend num mer hopen wij iets te vertellen over de meest aanbevolen rassen. ATOOMPRODUCTEN VOOR DE LAND BOUW? De voorzitter van de Amerikaanse Com missie voor Atoomenergie heeft medegedeeia, dat dit jaar verschillende producten, die bij de atoomsplitsing ontstaan, zullen worden be- praefd op hun waarde voor de landbouw. De meeste van deze stoffen schijnen op kunst mest betrekking te hebben en vooral op be paalde vormen van fosfaten. De invloed ven deze producten op de groei der gewassen zal op een aantal proefvelden worden nagegaan. Bovendien wordt begonnen met een on(*®r' zoek naar de uitwerking op de erfelijke eigenschappen van gewassen en van vee. laJg op de schedelhuid wordt met een „ge- helm" haarwater (hoofdzakelijk alcohol) week gehaakt en gaat door de daaropvolgende malssage afschilferen. Dan is de huid week geitioeg dat de haren hun weg naar buiten kunnen vinden. Massage en bestraling en nog een ander „watertje" zorgen er voor, dat de haren ook de nodige groei-energie krijgen enj de genezing is voltooid. De doktoren staan zeer sceptisch tegenover del uitvinders van haargroeimiddelen. Het komt veel voor, dat mensen beweren het middel te hebben gevonden dat de kaalhoof- dlgen in het bezit stelt van een nieuwe haar dos. Meestal kunnen de middelen de toets de» wetenschap niet doorstaan. Veelal is kaalhoofdigheid een' gevolg van de een of andere ziekte. En vaak komt in zulke geval len het haar spontaan terug na verloop van tijej. Dit zijn. aldus de medici, de gevallen waar de „uitvinders" naam mee maken, doch de kaalheid, die een gevolg is van toenemen de ouderdom, is volgens de medici niet tegen te gaan. De Amsterdamse kapper zegt nochtans, dat hjj successen heeft geboekt en staaft deze bekering met een reeks attesten van men sen. die hij heeft geholpen. Een van zijn te genwoordige clienten vertelde dat hij reeds srkt. dat zijn haar weer gaat groeien en zljh kaalheid niet het gevolg is van een „Professor'-oplichter. In samem nd ïenst is ikgd een i GEMENGD NIEUWS. NOG EEN KAPPER VOOR „KALE SCHEDELS" De „wonderkapper" In Een staat volgens de verklaring van zijn Amsterdamse collega Ch. L. Lens niet alleen met zijn vaardigheid haarloze schedels te dwingen tot nieuwe af gifte van haar. Hij heeft, naar hij zeide. reeds dertig jaar geleden zijn methode toegepast en vele glimmende schedels uitgerust met haren. Kapper Lens heeft ongeveer dezelfde theo rieën als zijn Drentse collega. In details is zijn behandeling iets anders. Hij onderzoekt de hoofdhuid met een vergrootglas en stelt dan zijn diagnose. In de meeste gevallen, zo zegt hij. is genezing mogelijk. Elke soort kaal heid eist een eigent behandeling. De hoorn- samenwerking met de rijksvreemdelin- de Arnhemse politie er ift ge slaagd een aarts-oplichter te Arnhem te ont maskeren. Deze schijn-geleerde. Roskam Brjinner genaamd, die zich ..profes§pr Ros kam" pleegde te noemen, had zijn arbeids terrein over g?heel ons land. Daar hij geen andere bronnen van inkomsten had het dóór hem geleide internationale taleninsti tuut trok maar weinig cursisten leefde hij van oplichting en chantage. Zelf verklaarde hij tegenover de politie, dat hij na vier jaar gymnasium van allerlei studeerde, maar ner gens behaalde hij een academische graad of eet ander bewijs van wetenschappelijke vor- mipg. Zo zou hij twee jaar staatsrecht hebben gei aan. in 1926. 1927 en 1928 in Leiden in de Oosterse letteren hebben gestudeerd, voorts In philosofie en waterstaatsrecht. Van 1931 tot 1940 zou hij directeur van de Brug- school te Den Haag zijn geweest. In 1939 ging hij over tot de Rooms-Katholieke gods dienst. Hij probeerde een leerstoel aan de Nijmeegse universiteit te krijgen. Dit is hem niet gelukt. In 1942 en daarna kreeg hij steun al» een door de bezetters in vrijheid belem merde intellectueel, maar tezelfder tijd gaf hij les in.... Russisch aan de ..Beauftragte des Reihskommissars" in de provincie Gel derland en zijn staf. „Professor". Fantastische prostaties heeft deze oplich ter] op zijn naam. Zo sprak hij voor een der omroepverenigingen (de AVRO) eens een nieuwjaarswens uit in 17 verschillende talen. Geen taal ter wereld of „professor Roskam' kende deze. Te goeder naam en faam bekend staande personen zouden door hem bedrogen zijn. Vooral interesseerde hij zich zeer voor de zogenaamde verdrukten. Daaronder vielen na de bevrijding niet alleen politieke delin quenten, maar ook Duitsers, die gaarne een verblijfsvergunning hadden, daar zij anders de' grens over gingen. Ook toekomstige emigranten konden bij hem terecht. Hij adverteerde in vele bladen mét zijn lessen, die hij gaf. met name in het Russisch en in het Spaans enz. Niet alleen liet hij zich in contanten beta len. ook kreeg hij allerlei schuldbekentenis- ■en of betaling in goederen, als radio's en dergelijke. Als rechtskundig raadsman trad deze 54- jarige pseudo-professor op en zo zullen er uit het dossier, dat een belangrijke omvang heeft, nog'tal van andere voorbeelden te ha len zijn. thans is hü opgesloten in het huis van be waring te Arnhem. De ..professor" werd ontmaskerd, omdat het een paar Duitsers zonder verblijfsvergunning teveel werd de grote bedragen, die hij voor zijn diensten vroeg, te voldoen. Zij gaven hem aan bij de rijksvreemdelingendien?t. De mensen van deze generatie zullen vrij wel allen een zekere vermoeidheid gevoelen. Twee wereldoorlogen, verbonden door een ja renlange criiis. een onzekere toekomst en een menigte \an bange vragerl. De mensen zijn moe. zij zoeken en tobben om rust en vrede te vinden, maar het leven blijft met ijzeren hand en koel gebiedend oog voorschrijven: vooruit! Een deel van de mens heid gaat vooruit, zij organiseren zich en strij den voor de toekomst, concentratie van bedrij ven wordt bewerkt, systemen uitgedacht, men streeft naar expansie. Er zit nog wel kracht in de wereld, maar tussen al die werkelijke en schijn-kracht. klinken de kreten omhoog van een vermoeide mensheid, die maar zo moeilijk is voort te drijven. Als het lichaam wèl wil. dan kan de geest het nog niet aan. blijft er de onrust en het grillige zoeken. Bij menigeen heeft dat zware, tobberige bestaan geleid tot twijfel aan alle waarden en idealen. Heel wat mensen tapen rond met ae twijfel in de ziel of er van de wereld wel ooit iets terecht zal komen. Zij staan sceptisch tegenover oude strevingen en bewegingen, waarvan zij het bankroet hebben aanschouwd, zij staan sceptisch tegenover elk pogen om de wereld in andere banen te leiden. En die scep sis. die twijfel, voltrekt zich in hun ganse le venshouding. Wanneer zó geen taeaa kun nen erkennen, dan bepaalt dat te^eluk hun geestelijke richting, die als vanzelf »c™n8- loos wordt. Zij erkennen8een waar!heu1 en geen zedelijkheid, maar ziy ontkennen ze ooK niet Wat is voor hen waarheid, wat zedelijk heid' Alle staat immers op losse .^roeven. Hierbij komt nog. dat zulke twijfelaars zien behaaglijk gevoelen in deze 1®v®.nS|,h°^jJJe ta- j.. -Ü Tjrh los maken van het eigennjxe ie til h! 'ch van PU'»» beid Geen enkel ideaal vindt meer toegang bij hen en het leven heeft voor ^n geen in houd meer. het biedt geen taak. geen inspan ning. het worden levens-dilettanten. Wié zich rekenschap geeft weet dat de twijiei die niet verder brengt, is uit den boze en ons tenslotte doet ondergaan. Onze weerstand ver dwijnt onze zielen worden leeg en verlaten. Wij kunnen ons wel verbeelden dat w W' heven zijn boven d.e tobben en wprstelaars. in het leven, maar de voosheid in zo n besta kan ons niet ontgaan. ZEER OUD SKELET GEVONDEN. Bij bouwwerkzaamheden in het Trichter- veld aan de Tongerseweg ta Maastricht is een belangrijke vondst gedaan. In een funderings- put. bestemd voor woningen stootte men op beenderen. Bij onderzoek van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek is komen vast te staan, dat men te doen had met een belangrijk aantal prae-historische menselijke skeletdelen. De beenderen zijn uitnemend geconserveerd. Het zijn hoogst waarschijn lijk de tot nu toe oudste lichamelijke men selijke overblijfselen, die in Nederland aan het daglicht zijn gekomen. Gelegen in een rivierklpilaag onder de oudere en jongere Limburgse löss, behoren Zij ongetwijfeld thuis in een later, portode van de ijstijd. Hierbij is gedacht aan de be^ kende onderkaakvondst in 1823. al kw"m deze van een geringere diepte naar 1bovem Het skelet, waarvan de onderk®.a* BJjJ. waar gebroken, doch overigens voU^ig be waard is. wijst op een volwassen, krachtig# en forse gestalte. FLINKE VERLAGING. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeti.en Haagse koopman veroordeeld tot een boete van Ti. subs 100 dagen hechtenis wegen, verhandelen van uit België gesmokkelde ga- lanterieën. Door de rechtbank te Den H«« werd hij indertijd veroordeeld tot 10.006 boete subs 360 dagen hechtenis, van welk vonnis hij in hoger beroep ging. STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD Woensdagmiddag om 5.17 uur registreerden de seismografen van het K.N.M.I. te De Bilt een buitengewoon sterke aarejbeving. waar van de haard lag op 5900 k.m. afstand in Oost-Noordoostelijke richting, dit is in he( grensgebied van centraal Azië en China. De bodem-beweging in Nederland bedroeg enige millimeters. DANK VAN AMERIKAANS PILOOT. Op 17 September 1944 sprong de Ameri kaan Richard Reardon uit New Albany bo ven Noord-Brabant uit zijn vliegtuig. De Duitsers kregen hem te pakken op het sta tion te Breda. Iemand voelde zo mee met de Amerikaan, dat hij hem stiekum een paar appels en wat sigaretten toestopte. Als dank daarvoor heeft de Amerikaan nu twee kisten appels en 10000 sigaretten naar Breda ge zonden. Het is de bedoeling de schenking te verdelen onder hen. die zich bij het onder duiken van geallieerde militairen en bij het binnenlandse verzet verdienstelijk hebben gemaakt. Tot nu toe is het echter onbekend, die des tijds de gulle Nederlander is geweest. De bur gemeester van Breda wil dat graag weten, want hij heeft een extra deel van de zendln# voor hem gereserveerd. Zie je die ster? Het is een straatlantaarnl f fla-ttever product Zóó mujart U er geen, geen één 11 FEUILLETON. Vondeling op de Vuurtoren (Nadruk verboden). 16 Zo begroette Traill met zelfbeheersing me vrouw Vansittart en gaf haar over aan de lorgen van een stewardess, die haar naar een ipeciaal voor haar ingerichte kajuit bracht. Payne stelde zijn oom aan Dagmar en Hil- dus voor en het was een vreemde gewaar wording voor de man om van aangezicht tot aangezicht met zijn verlóren-gewaande doch ter te staan. In elke levendige blik van haar mooie heldere ogen. in elke toon van haar prettige stem. in iedere glimlach en in elK gracieus klein gebaar, werd de sluimerende herinnering wakker aan de innig-geliefde vrouw van negentien jaar ge)eden. De reddingboot keerde naar de rots terug, waar de vier man vuurtorenpersonecl. die gekomen waren om Olsen af te tassen, nu hielpen om met de matrozen de gewonde mannen naar beneden te dragen en de zie len om de ingang te bereiken. Zodra deze tweede ploeg aan boord van de «leepboot was. zette zij koers naar Christian- «and; het dienstvaartuig zou later de ande ren aan land brengen. Er kwam aan uitbarsting van vw«lduf enthousiasme, toen de boot in de haven aan legde. De Juichkreten, waarmee de bewoners van het stadje en de van heinde en verre toegestroomde journalisten de redders en de geredden begroetten, overstemden de hart verscheurende snikken van zovelen. die ook waren gekomen, ofschoon ze wisten, dat zij onder de teruggekeerden van de toren ver geefs zouden zoeken naar hun dierbaren. Zo gauw zij er kans toe zagen, ontsnapten de beide meisjes bescheiden uit de loods, die tot ..receptie-paviljoen" voor de schipbreuke lingen was geïmproviseerd. Al de bewoners van het plaatsje kenden Dagmar en Hildur persoonlijk, of in elk geval van gezicht en de meisjes waren blij. dat ze thans de zprg voor de overlevenden van de „Dovrefjeld" aan an dere handen konden overlaten. Björn escor teerde haar naar een wachtende auto en reed met haar weg. Mevrouw Vansittart kwam pas te voor schijn uit haar kajuit, toen het dek van de sleepboot helemaal verlaten was. Traill wachtte op haar en in een keurig zwart cos- tuum met een passende hoed er bij haar gelante bewonderaar had tot in de puntjes voor haar gezorgd vond ze zichzelf weer toonbaar. Waarom ben je al die tijd beneden ge bleven? Vroeg hij. Het was heerlijk aan dek en het was de moeite waard te zien hoe de mensen hier verwelkomd zijn. Zie je die menigte nog op de kade? Ik ben volkomen uitgenut. antwoordde re. Breng me naar het hotel. Je hebt toch zeker kamers besproken, nietwaar? Natuurlijk. Wanneer ben je van plan uit Christian- sand weg te .gaan? Wel. dat is e<jn deel van de verras sing.- waar ik in mijn brief op heb ge zinspeeld. Daar kunnen we beter in het hotel over praten. Heb je een auto hier? Ja. Op hetzelfde ogenblik kwam Charlie Payne uit de loods te voorschijn en hij nam met zijn oom en mevrouw Vansittart in de auto plaats. Ik heb Aagaard en zijn moeder gevraagd om vanmiddag l" het hotel te komen eten. En de twee dochters van Olsen ook, deelde Traill onderweg mee. Oh. zei mevrouw Vansittart met een lichte kreet, je moet my excuseren. Ik.... Nee. Etta, je mag ons vanavond niet in de steek laten. Het is een te bijzondere ge legenheid. dat we allemaal onder deze om standigheden kunnen samenzijn. In vind het alleen jammer, dat Olsen niet van de partij kan .zijn; ik vind, dat ze hem wel van de ver dere dienst op de toren hadden kunnen vrU- stellen, na alles wat hy de laatste dagen heeft doorgemaakt. Ze hebben aangeboden hem af te los sen. maar hy heeft ervoor bedankt, vertelde Pavne. Twee uur later wachtten oom en neef hun gasten in de gereserveerde salon, waar yve- rige kellners bezig waren de tafel voor het diner in gereedheid te brengen. Een auto reed voor. Daar zyn Aagaard en zün moeder, kon digde Payne aan. en Traill haastte zich de kamer uit om zyn eerste gasten te ontvan gen. Mevrouw Aagaard was een goed-geconser- veerde dame met aristocratische manieren. Maar toch miste zy op dit ogenblik iets van haar gewone zekerheid. Ofschoon het hele land weerklonk van de glorie van haar zoon en haar moederhart zwol van trots, had zy toch smarteiyke uren doorgemaakt voor ze afstand had gedaan van haar lieflijk ideaal van een ryk huwelyk voor haar zoon. Toen de beide meisjes kwamen, trad zy ze heel statig en jnet vertoon van al haar waar digheid tegemoet; maar Hildur slaagde erin de onmisbare reserve, waarmee Bjorn's moe der haar begroette, te doen verdwynen. U wist het, zei ze zacht. Wy niet. Ze wilden het ons niet vertellen. Wat moet u een angst hebben uitgestaan, tot .u wist, dat hy in veiligheid was. Mevrouw Aagaard was ontwapend. Ze trok het verlegen meisjes naar zich toe en kuste haar. Lief kind, fluisterde ze. Ik begin nu te begrypen, waarom Björn zoveel van je houdt. Hy is myn enige zoon, maar jy bent hem waard. Tydens het diner was er heel wat te ver tellen en te luisteren. Alleen mevrouw Van sittart sprak weinig. Ze haastte zich niet met de maaltyd. Ze waren op mevrouw Vansit tart na, allemaal byzonder opgewekt en de misère van de dagen op de rots kon een boze droom zyn geweest, als het uiteriyk van vier leden van het gezelschap niet de duideiyke sporen van vermoeienis en ontbering had ge dragen. Toen de vroiyke conversatie haar hoogte punt had bereikt, kwam een kellner het ge zelschap storen. Hy boog zich over naar Traill en deed hem een ijpededeling. Dat doet me buitengewoon veel genoe gen, riep de Amerikaan uit. Laat meneer direct hier binnen. Het zal u allen genoegen doen te horen, vervolgde Traill, -— dat meneer Ols^n aan land is en hierheen is gekomen om zich bi] ons gezelschap te voegen. Mevrouw Vansittart onderdrukte een kreet Het beetje kleur, dat weer op haar gezicht gekomen was. verdween en maakte plaat? voor een dodelyke bleekheid. Toevallig ke ken de anderen in de richting van de deur er namen geen notitie van haar. Olsen trad binnen. Hy beantwoordde Traill's hartelyke begroeting en verklaarde de oorzaak van zyn plotselinge verschyning (Woedt verrelfd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2