PLAATSELIJK NIEUWS T LAOTSTE BERICHTEN 2 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 2 MAART 1949 Wat zegt De BiSt? Nog guur weer. Afnemende wind tussen Noord-West en Noord, maar vooral tijdens buien nog zware windstoten. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele hagel- of sneeuw buien. Op- en Ondergang der Zon: 2 Maart; Op 7.25. onder 18 19 3 Maart: Op 7.23. onder 18 22. 4 Maart; Op 7.21, onder 1824. MAANSTAND. Wassende Mw. 2 Maart: Op 8 25. onder 21.18. 9 3 Maart: Op 8.34. onder 22.27. 4 Maart; Op 8.45, onder 23 40. 9 Maart Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 2 Maart 7 42 uur. 3 Maart 809 uur. 4 Maart 8.38 uur: 5 Maart 9 07 uur. Keulen. 2 Maart, stand 1.34. was 008. ©uöt Oollaiibsrtie IFupljem W't ledigh sit en gaept en lugert gantsche daegen, Die lyt gedurigh noot van duysent quaede slucgen. vraag of hij een opnieuw aanwakkerende •torm zou kunnen weerstaan. In Twente sneuvelden verder vele bomen als gevolg van de storm, zodat het verkeer gestremd werd. In Boekelo. Logger en Weer- feelo knapten de palen van het electrische net af. zodat de bewoners geruime tijd zonder stroom zaten. In de Lutte viel een zware boom op het huis van een jachtopziener, waardoor de woning zwaar werd beschadigd tn het woonwagenkamp te Oldenzaal werd een woonwagen door een hevige windstoot opgenomen en totaal vernield. Talrijke da ken werden zwaar beschadigd, schuttingen omvergeblazen en op vele plaatsen woeien schoorstenen van de daken. In Enschede Woeien verscheidene loodsen om cn in het centrum van de stad woei een dikke boom om, die het verkeer versperde. Van dak geslagen. De 46-jarige timmerman C. J. J. Hulskes uit Culemborg. die op het dak van het R.K. St. Barbara-ziekenhuis aldaar herstellingen verrichtte aan dakpannen, dia ten gevolge van de storm losgeraakt waren, is tijdens de ze werkzaamheden van het dak gewaaid en van een hoogte van 13 meter naar beneden gevallen. Het slachtoffer was op slag dood. Door vallende boom gedood. De atormen, die gisteren over ons land trokken hebben ta Leeilwarden een slacht offer geëist Twee meisjes, die zich des mor gens naar hun werk begaven werden door een neerstortende boom getroffen. Na ter plaatse verbonden te zijn, kon een der meis jes huiswaarts keren, maar het andere moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Het meisje, dat naar huis kon gaan. moest des middags echter in allerijl naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar het aan de be komen inwendige kneuzingen is overleden In de provincie Groningen stortten tal van boerderijen in .waardoor voor duizenden gul dens schade werd aangericht. In de stad Gro ningen zijn een dode en vijf gewonden te betreuren. In de stad werd een ware ravage aangericht. Enige zandsteenpilaren van de Martini-toren, welke op instorten stonden, moesten worden gestut. Tal van bomen waai den om. De vallende dakpannen leverden een groot gevaar op voor de voetgangers. Vier personen werden dan ook door rond slinge rende zinkstukken of dakpannen gewond en moesten naar het ziekenhuis worden overge bracht. De storm bracht ook het water in de kana len in beroering. Op het Winschoterdiep liep een veerbootje vol water, waardoor een ar beider verdronk. In het van Starkenborgh- kanaal sloeg een schip los en zonk. In de pro vincies Groningen en Drente, waaiden meer dan twintig boerderijen en schuren in, ter wijl de schade enorm groot is. Luchtvaart had geen last. D# burgerluchtvaart heeft weinig hinder van de weersomstandigheden van gisteren onder- ronden. AUe KLM. diensten functionnoerdcn normaal en de toestellen der lijndiensten ver- brokken en arriveerden vrijwel op tijd. OP ZEE. Woedend beukten de golven van de Noord se» op de duinen, waarboven zelfs de meeu wen zich niet meer durfden te wagen. De mige vogels, die men in dit onheilspellende weer nog in de lucht zag. waren kraaien. Hoge zware zeeën, alle gekroond met drifti ge witte schuimkarrtmen. gaven de zee een fantastische aanblik. Dat alle zeelieden, die zich in de afgelppen nacht op dit woelende water bevonden, een angstige tijd hebben doorgemaakt, behoeft geen betoog en dat er Verscheidene schepen waren, die in de strijd tegen de elementen het onderspit moesten delven, kan nauwelijks verwondering wek ken. De wind joeg de schepen in weerwil van hun sterke schroeven naar de kust en zo kwam als eerste in nóód het 1838 ton me lende Zweedse stoomschip ..C. A. Banck'. Het schip bevond zich op dat moment drie mijl ten Noordwesten van IJmuiden De stuurinrichting geraakte defect en radiogra fisch riep de kapitein sleepboot- en redding boothulp in. Via de kustwacht werd de be manning van de reddingboot „Neeltje Jacoba" gewaarschuwd Het kon echter geen verwondering wek ken. dat bij het slechte zicht (een fijne mot regen van zeewater Hing bijna constant en kele meters boven het zee-oppervlak) de kleine op de golven slingerende reddingboot er niet in slaagde de Zweedse boot te vin den. Daarop koos de krachtige sleepboot ..Noord- Holland" van de firma Wijsmuller zee. maar redding van het Zweedse schip was intussen onmogelijk geworden. De ..C. A. Banck" was namelijk afgedreven naar de kust en kon stranding niet meer vermijden. Stuurloos werd de boot over de banken heengeworpen en strandde iets voor half acht op het Bloe- mendaalse strand bij Zandvoort. De strand- reddingboot van de N.Z.H.R.M. voer vervol gens uit en haalde een der leden van de Zweedse bemanning aan boord. De overige opvarenden bleven op het schip. Zij verkeer den in geen enkel gevaar, want hun schip zat muurvast. Maar het werk van de ..Neeltje Jacoba" en de „Noord-Holland was nog niet afgelopen. Om acht uur geraakte een Noorse boot. het Stoomschip ..Hoyanger'. groot 4600 ton. pal ten Westen van IJmuiden. In het gezicht van de kust. in nood. De „Neeltje Jacoba en de „Noord-Holland", die nog op zee waren, wer den daarop naar dit Noorse schip gestuurd en om negen uur slaagde de „Noord-Holland" erin de „Hoyanger" te bereiken Ruufi 25 zeemijlen ten Noord-Westen van Den Helder verkeerde het Deense stoomschip „Karen Toft", een 2230 b. r. t. metende •met cokes geladen vrachtboot in nood. De sleepboot Holland van Doaksen. die reeds op zee was voor het Poolse vrlchtschip „Kato wice". zette koers naar het schip. De positie van het schip was geruime tijd hachelijk. Het Noorse schip „Rosa" kreeg voor de mond van de Eems moeilijkheden, omdat het machineschade had. Het is de Eems opgeva- Het motorschip „Erdal". dat Maandag uit Delfzijl vertrok, seinde, dat het zou trachten terug te keren. Nadat er telegrafisch contact met het vaartuig tot stand was gebracht, ont ving men kort daarop geen antwoord meer van het sdiip. De kustwacht van Terschelling ontving gis termorgen radiografisch het verzoek om as sistentie van de 1995 b.r.t. metende Poolse vrachtboot ..KatowiceDe moforreddingboot ..Brandaris" van de N.Z.H.R.M. voer om kwart voor tien uit en ook de sleepboot ..Hol land') van Doeksen koos zee. Buitengewone prestatie. Toen de Poolse vrachtboot reeds in de gol ven verdween kon de uit 26 koppen bestaan de bemanning nog gered worden. Met de maatschappijvlag in top keerde de „Branda ris'' naar Terschelling terug .Dit is een zeer bijzondere moeilijke redding geweest, zoals de laatste jaren niet is voorgekomen. De plek waar de Pool ten onder ging is een der ge vaarlijkste plaatsen langs onze kust. De schip per van de reddingsboot en zijn bemanning hebben met deze redding een buitengewone prestatie geleverd. Een uur. nadat de „Brandaris" met de 26 Polen in de haven van Terschelling was te ruggekeerd, stapte de bemanning opnieuw aan boord en zagen de bewoners van het eiland de regglngboot ten tweede male de hoge golven van de Noordzee doorklieven. Ditmaal was het doel een nog onbekende kustvaarder, die door het lichtschip „Terschel- lingerbank" was gesignaleerd. Blijkens noodsignalen was de Noorse stoom boot ..Rapid 2", op drift geslagen ten Noord westen van het lichtschip Helgoland. De „Tankar", die gistermorgen bij Schou- wenbank op drift geraakte eri hulp vroeg, is gistermiddag op de reede van Vlissingen aan gekomen en voor anker gegaan. De sleepboot „Schelde" ,die uitgevaren was, behoefde geen assistentie te verlenen. Het vijfduizend ton metende Amerikaanse stoomschip ..Cape Nome", en het negen dui zend ton metende Engelse stoomschip .City of Lucknow" zyn gistermorgen door de he vige storm in de monding van de Schelde aan de grond gelopen. Sleepboten stelden pogingen in het werk om de „Cape None" vlot te krijgen, doch slaagden hierin niet. Het Engelse schip kon vlot gesleept worden en zette zijn reis naar Antwerpen voort. Op Terschelling maakte men zich onge rust over de schelpenzuiger „Trio", uit Har- lingen. die Maandagavond met een tjalk opzij door de kustwacht in de „Meep" was ^aar- genomen. Gistermorgen was van het scheepje dat vijf man aan boord had. niets meer te bespeuren. De zuiger heeft later echter een veiiige ankerplaats gevonden. Nadat de reddingboot „Neeltje Jacoba" gis termorgen op een van haar gevaarlijkste tochten was uit geweest, sloeg vlak voor de pier door een hevige rukwind en een slag zee de stuurman over boord. Hij bleef drij ven op zijn zwemvest, maar het kostte zijn collega s grote moeite alvorens zij er in slaag den de drenkeling een boel toe te werpen, waarmede zij hem weer aan boord hesen. Aan boord van de sleepboot „Noord-Hol land". die ter assistentie van een in nood ver kerend Scandinavisch schipwas uitgevaren, waren drie gewonden, van "«wie één ernstig. De drie mannen sloegen by het overkomen van een stortzee tegen het dek. een hunner werd bijna overboord geslingerd, doch kon nog net worden gegrepen. Tengevolge van de weersomstandigheden moesten aJJe bootverbindingen tussen Enk- huizefi en Stavoren uitvallen. Ook de veerdienst Amerongen—Eek en Wiel was gestremd. Vele doden en gewonden tn Duitsland. Te Keulen zijn tengevolge van da hevige storm tien doden en tien gewenden Onge veer honderd huizen zijn beschadigd. Ge deelten van ruines der bombardementen zijn ingestort. De Dusseldorp zijn drie doden en meer dan twintig gewonden. In de streek van Koblenz en Mainz is het aantal gewonden aanzienlijk. Te Mainz werd een vrouw be dolven onder het puin van een stuk muur, dat door de wind werd omgeblazen. Een brandweerman, die aan de reddingspogingen deelnam, werd van een ladder geslingerd en zwaar gewond. Het noodweer In Engeland. Aan de Westkust van Engeland zijn door de hevige storm overstromingen voorgeko men. zoals men sedert 50 jaar niet heeft be leefd. In het Noordelijke deel van Norfolk heeft de zee versche.dene kleine vissersdor pen overstroomd. De straten en de weiden stonden onder waler. Het water reikte het vee tot aan de hals. De bewoners hadden toevlucht gezocht op de bovenste verdiepin gen der huizen. Te Dover ptonden de straten ey een spoor weg onder water. Golven van 20 meter hoog beukten tegen de pier. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. VEERTIEN PREDIKANTEN BEKENDEN. De vijftien Bulgaarse predikanten zijn thans allen verhoord en veertien van hen hebben be kend. dat zij sp onn. ge-diensten verricht heb ben voor Amerika en Engeland. Een van hen ontkende, dat hij gespionneeerd had. maar hij zeide. dat hij vel geldelijke fraude had ge pleegd Thans is men begonnen met het ho- reni van de 77 getuigenverklaringen. Dordrecht. De heer M. de Vlieger is te Utrecht geslaagd voor het semi-arts examen. DE BARENTS-ZEE WORDT KOUDER. Het Engelse visserij-laboratorium heeft be kend gemaakt, dat de Barents-zee. die ook voor de Nederlandse visserij een grote bron van in- komsten levert, geleidelijk afkoelt doordat de Pcol-ijsk.-p naar het Zuiden zakt Hierdoor wordt de visstand in dé Barentszee bedreigd Er is nog n et bekend, of deze afkoeling per manent is of slechts tijdelijk NEDERLANDS SCHIP GESTRAND. Het' Franse persbureau A F P. meldt ut Lon den. dat een naar men aanneemt Nederlandse kustvaarder is gestrand ten Zuid-Westen van Ratnsgate (Zuidkust van Engeland). Een red dingsboot is uitgevaren. AANHOUDEN VAN STIEREN. Op komst is een verordening van het Be drijfschap voor Vee en Vlees, waarbij de voorschriften inzake het aanhouden van stier kalveren en stieren worden gewijzigd. Onder de nieuwe regeling zullen stierkal veren zonder een «identiteitsbewijs mogen worden aangehouden tot een leeftijd van 8 maanden of fot een levend gewicht van 250 k.g. Wil men een stier van acht maanden en ouder aanhouden, dan blijft een identi teitsbewijs voorgeschreven. VEEVOEDERNORMEN. De voedertoewijzingen voor het tijdvak 13 Maart—7 Mei 1949 moeten voor het groot ste gedeelte berekend worden op basis van de registratiegegevens per 6 Maart 1949. Der halve wordt de veehouders aangeraden, de registratiekaart vóór 9 Maart 1949 bij de P.BH. in te leveren. Enkele normen werden verhoogd. Deze zijn thans: Vrouwelijk jongvee: 15 kg drachtige vaarzen: 15 kg melk- en kalfkoeien: 60 kg landbouwwerkpaarden op bedrijven met 0—2 hectaren bouwland: 50 kg 2 hectaren of meer bouwland 150 kg: hengsten van 1 tot 3 jaar: 150 k.g.; hengsten van 3 jaar of ouder: 250 kg. Overigens werden voor deze diersoorten geen normen gewijzigd. Voor contractvarkens gelden dezelfde voorschrif ten en normen als voorheen. DE SOWJETMIBBIE IN DE AMERIKAANSE ZONE. Generaal Clay, de Amerikaanse mliitaire gouverneur in Duitsland, heeft verklaard, dat de Russische repatrieringsmissie in de Ame- Ikaanse zone verstoken zal worden van water, electriciteit en gas. telefoon en andere facili teiten. wanneer zij niet Woensdagmorgen ver trokken is (de missie heeft eerder order gekre gen per 1 Maart te vertrekken). Een officier van de Sowjetmissie verklaar de. dat de missie zou blijven, totdat orders Aan de regering te Moskou ontvangen zouden zijn. STIJGING SRAARSALDI. De door de Nederlandse Spaarbankbond ge publiceerde cijfers wijzen uit. dat in de maand Januari 1949 bij de Spaarbanken bijna tien mil- üoen gulden meer werd ingelegd dan terug betaald. DE AMERIKAANSE VLOOTMANOEUVRES. aan boord van een Amerikaanse oorlogs bodem in de CaraibUche Zee. „Van de tot dusver gebruikte atoombom men kan geen enkele meer dan 1 vlegdekschip tegelijk treffen, indien deze op meer dan 1 mijl van elkaar verwijderd blijven.zo meent edmraal Blandy te mogen besluiten uit de ma noeuvres. die door de Amerikaanse vloot in de Caraibische Zee worden gehouden. GENERAAL CLAY NEEMT ONTSLAG. Generaal Lucius Clay wenst ontslag te ne- men als opperbevelhebber der Amerikaanse bezettingsstrijdkrachten in Duitsland, doch er is neg geen enkele schikking getroffen om hem te vervangen, zo verklaarde dënminister van oorlog. Kenneth Royal!na een onderhoud met president Truman. PROTEST TEGEN GEHEIMHOUDING INZAKE ATOOMBOM. Harold Urey. een vooraanstaande Ameri kaanse atoomgeleerde, zal er bij de Ameri kaanse regering op aandringen mededeling te doeft van het aantal atoombommen, dat zy bez.t en het rapport over de proefnemingen met atoombommen te Bikini vrij te geven. Dr. Urey heeft zich Vrijdag aangesloten bij een commissie van geleerden en zaken lieden. die protesteren tegen de voortduren de geheimhouding omtrent de atoombom. Zij gaven uitdrukking aan hun bezorgdheid, dat sommige militaire autoriteiten de nawerking van een atoombomexplosie als niet zo ernstig trachten voor te stellen. PLAATSELIJK NIEUWS. Oudewater. Voetbal. UNIO 1 en UNIG 3 hadden Zondag rust. UNIO 2 speelde thuis tegen Gouderak 2 en leed een nederlaag. Met 01 namen de be zoekers de be'de punten jnede. UNIO 4 verloor deze middag ook al. In Nieuwerkerk moest men met een 3—1 neder laag tegen het derde elftal van da vereniging van die naam genoegen hemen. OVS 1 en OVS 2 kwamen niet in het veld. OVS 3 ging op bezoek bij Schoonhoven 4. Zij liet zich daar de kaas niet van het brood eten en klopte de gastheren met 1—2. Aanbesteding bouw van schoollokaal. Polsbroek. Bij de aanben'eding van de bouw van een nieuw lokaal aan de bijzondere school ..Samuel" te Polsbroekerdam. welke Zaterdag gehouden werd, was de inschrij ving als volgt: G Strlen Zn„ Polsbroek f 18 200 C. van Duuren. Polsb~oek f 18.195; C. Vonk. Stol wijk f 13 850; A. A Kleef. Benschop f 18 100; Joh Schinkel. Polsbroek f 17 842: K. Enden. Lopik f 17.750: Jee. Boon. Benschop f 17 747; Jac. Teeuw. Polsbroek f 17.530; fa. Van Dam Zn„ Polsbroek f 17 228. A van Delft. Haastrecht f 17 050: J Boer IJsselstein f 16.185; fa. Bontenbal. Zevenhuizen f 16 175; fa. Kas- bergen. Moordrecht f 18 494; De gunning is aangehouden. Beroepen te Op en Neder Andel A. J. Tim mer te Polsbroek. Rceuffijk. Gevonden: een ceintuur, te rug bij mej. Vonk—Van 'Dijk, Mddelburg B 8 V1 e r 11 n g. Een schaap van de vee houder Van Spengen. in de afd. Oukoop, wierp dezer dagen vier Jammeren Dak van een huis gerukt, Door de storm vah Zondagnamiddag werd het dak van de boerenwoning V. in de afdeling Hin denburg van het huis gerukt. StolwUk. Vorige week werd in de zaal van het café Nomen een propagands-zuivelavond gegeven. Na opening door de voorzitter, de heer C. P Dogterom. gaf de heer K. Ade- ma, technisch ambtenaar bij het ftaascontrole. station te 's-Gravenhage, een overzicht van de gehouden kaasdag. Daarna werden enkele films op zuivelgebied vertoond. Tenslotte reik te de heer J. Verdoold, wethouder, bij ver hindering. van de burgemeester, de bij de kaaskeuring behaalde medailles uit. Uitgaande van het Reizend Drankweer Museum, werden onder leiding van ds. B. J Kanis 's middags voor de schoolkinderen en 's avonds voor het publiek, in de noodkerk enige films vertopnd. -~ Inplaats van de heer P Kroon, is tot di recteur van de plaatselijke muziekvereniging „Harmonie" benoemd de heer C. Korevaar, di recteur van het fanfarecorps „Door hulp tot stand gebracht" te Berkenwoude. Bij de in de Christelijke School door de heer M. J. van Gooswilligen gegèven eindles van de tweede fruitcursus. werd aan 18 cur sisten een diploma, aan vier cursisten een ge tto gschrift en aarTeen cursist een diploma met lof uitgereikt.' Hierbij waren de heren Van Erkel. assistent-landbouwconsulent, en Jac. Verdoold, wethouder, namens het gemeentebe stuur. tegenwoordig. Het geheel ging uit van de landbouwjongerengroep De afdeling Stolwijk van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen hield in de zaal van de heer Joh. Nomen een Australische avond. De zaal was voor deze gelegenheid fees telijk versierd en er heerste een gezellige stemming. Mevr. Lepelaars—Verzijde sprak over Australië in het algemeen: mevr. De Rui terKoolwijk sprak over „de oorspronkelijke bewoners"; mevr. De LeljDekker over „de vliegende dokters": mevr. BerkouwerDe Groot over schriftelijk onderwijs; en mevr. Kool—Kroon voorleesstuk pioniersvrouwen: mevr. ScheerHailing over „schapen en wol" en mevr. RenesVerdoold over „Het bonds- werk in Australië". In de pauze werd Austra lisch gebak rondgediend Er werd mededeling gedaan, dat van Australische vrouwen uit Queensland een boek met foto's was ontvan gen. Stolwijk. Woensdag 9 Maart hoopt het echtpaar G. van Dam en A. A. van Dam Anker de dag té herdenken, dat het voor 55 jaar in de echt werd verbonden. De bruide gom is 77 jaar en de bru'd 75 laar. Beiden genieten nog een goede «gezondheid. Middenstandsvereniging;. Waddinxveen. De plaatselijke vereniging" van industriële en handeldrijvende^mtidden- stand kwam Donderdagavond in jaarvergade ring bijeen. De heer J. van Nielen werd bij acclamatie tot secretaris herkozen. Burgemeester Warnaar hield na de pauze een causerie over verschillende middenstandspro blemen Hii gaf de aanwezigen op zeer dui delijke wijze een .denkbeeld va nde aspecten van de middenstand in deze tijd Hierop volg de een prettige gedachtenwisseling. Men be sloot om in Maart een feestelijke samenkomst' te houden. DE WONINGBOUW. Waddinxveen, Maandag vierden de aanne mer en zijn werklieden feest omdat de vlag kon worden geplaatst op het laatste huis van het tweede complex van 31 woningen aan de Sniepweg. Al deze huizen staan nu onder dak. en er wordt hard gewerkt om ze spoe dig bewoonbaar te maken. Er wordt nu met spanning uitgezien, naar de toewijzing van de te bouwen woningen in 1949 Bovendien wordt op 11 Maart de verbetering aanbe steed van 30 woningen van de woningbouw vereniging „Waddinxveen" aan de Kerkweg. Een strook van de Pette zal worden verbreed en achter de woningen komen flinke berg plaatsen met WC. Zodra deze werkzaamhe den klaar zijn, zal vermoedelijk een groen strook op de rand van de Pette worden ge plaatst. waardoor het gezicht vanaf het spoorwegstation en het Sniepwegkwartier aanzienlijk verfraaid zal worden. HONDERD JAAR ZUIDPLASPOLDER. Waddinxveen. Dezer dagen heeft de heer A. Kroes, dijkgraaf van d« ZUldplaspolder. een commissie geïnstalleerd, die het bestuur zal ad viseren over de stichting van een monument of gedenkteken in de Zuidplaspolder. ter her innering aan het feit. dat deze polder 100 jaar geleden droog werd gemaakt. De commissie bestaat uit de heren P van der Bas te Moor- drecht. M. Hijkoop JFz. alhier. 8. Paul Cz. te Zevenhuizen en K. van der Torren te Gou da. BRAND IN MOLEN. Zevenhuizen. Tengevolge van blikseminslag brak brand uit in de molen van de heer v. d. Bos. staande langs de Rotte. Door het kor date optreden der andere molenbewoners, die de brand trachtten te blussen met emmers wa. ter en het spoed:g en krachtdadig ingrijpen van de Zevenhuizende Vrijwillige Brandweer, bleef de brand tot de kap van de molen be perkt. De brandweer van Waddinxveen, die ter assistentie was geroepen, behoefde geen d'enst te doen. De kap verbrandde voor een vierde gedeelte, terwijl de inboedel veel wa terschade opliep. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor Burgemeester A. Boer gaf door zijn aanwezigheid blijk van zijn belang stelling voor het gebeuren. Persoonlijk heeft hij zich in het inwendige van de molen op de hoogte gesteld ven de blussingswerkzaamhe- den. SCHOONHOVEN. 'LINNENGOED GESTOLEN. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de twee zusters D„ uit Franeker. die in betrekking waren in hotel Belvédère. Zij hadden zich enig linnengoed van dat hotel toegeëigend. De meisjes, die nog minderjarig waren, zijn op transport gesteld near Fra neker en daar bij huri ouders teruggebracht. STORM EN STORMSCHADE. Schoonhoven is er niet beter, maar zeker ook niet slechter afgekomen dan andere Ne derlandse plaatsen, die gebeukt werden door het geweld van de orkaan van gisteren. Het is hier niet zo. dat gehele gevels of zelfs ge bouwtjes werden weggerukt In alle gevallen bleef de uitwerking van het natuurgeweld beperkt tot lichte schade, maar het aqptalder beschadigingen is zo groot, dat er nog bij geen benadering een volledige lijst van op te maken zou zijn. Schoonhoven, bekend om zijn zeer oude en weinig solide dakconstructies, telt bijna geen huis. dat niet een paar pan nen. een stuk schoorsteen of een hoek van een dak mist. Die rondwapperende pannen vlogen hier en daar door de ruiten en inde Kerkstraat werd een groot houten bord dat Ook als slachtoffer van de storm was weg gevallen opgenomen en door een van de eta lageruiten van kledingmagazijn P. J. Groe nen geworpen. De schuttingen in Schoonhoven hebben ook een zwaar etmaal achter de rug en vele hoogbejaarden daaronder hebben het loodje gelegd. Aan de rivier was het de gehele dag door een in de letterlijke zin adembenemende be zigheid naar het woeste spel van golven te kijken. De schuimvlokjes en opgejaagde gol- veneherten vlogen daar de stoutmoedigen om de oren en de veerlieden hebben diensten ge maakt. die hen lang zullen heugen. Vooral de ovartochten van Zuid naar Noord werden soms zeer bemoeilijkt, zo zelfs dat het voor kwam, dat de pont een kwartier lang wor stelde om de Schoonhovense wal weer te be reiken. Vroeg in de avond kwam het door de storm opgestuwde hoge tij. het gebied buiten de Veerpoort overstromen, waardoor het pont- verkeer tijdelijk stilgelegd moest worden toen de balken in de poort gingen om het water te keren. Het water is niet bijzonder hoog geweest (2.70 boven N A.P) hetgeen overeenkomt met enkele centimeters water in de poort. Vanochtend waren er bij vloed geen moeilijkheden. PADVINDERS PROPAGANDA-AVOND. Het is hodig dat aan de jeugd die door de oorlog ontwricht is, veel aandacht wordt be- steeds om haar in de juiste banen te leiden. Hierbij speelt de padvinderij een grote rol De heer P. Brolsma. voorzitter van de plaatselijke afdeling der Nederlandse pad vinders vereniging, wekte gisteravond in zaal Muilwijk op de propaganda-avond van de groepen ..Montgomery" en ..Olivier van Noort" alle aanwezigen op, het werk der pad vinderij zoveel mogelijk te steunen. Het programma van die avond bestond voor het grootste deel uit een toneelstukje in vijf bedrijven, waarin een beroep werd gedaan op de trouw en eerlijkheid van een padvin der. Een werk. waar de leidsters der welpen en ook de welpen zelf eer mee behaalden was het welpenspel aan het slot van de avond, waarbij een boot. uitgerust met kraai ennest en bemanning op het toneel ver scheen. Het stuk eindigde met het bekende loflied op Nederlands kust. De heer Brolsma dankte voornamelijk de padvinders-band uit Kinderdijk, die veel bij gedragen heeft tot de gezellige stemming in de zaal. die grotendeels gevuld was met ouders en genodigden. Voorts noemde hij de heer Berendsen. die voor de verloting in de pauze, twee taarten gebakken had en de dis- tricts-commissaris uit Gouda, de heer Beilo, die ook aanwezig was. Mej. Brouwer had zich verdienstelijk gemaakt, door het ver vaardigen van de boot voor het wclpenspe) en de tekeningen op de programma's. VERNIEUWDE KAZERNE. Voor het eerst in de geschiedenis van hel garnizoen komen vandaag dienstplichtige re- cruten voor eerste oefening naar Schoonho ven. In de mobilisatie van 1939 waren het geen recruten die hier de kazerne kwamen bevolken en in het grijs verleden, in de tijd van het instructie-bataljon, waren het geen dienstplichtigen, die als burger hier kwamen en als militair vertrokken. Vandaag komen evenwel ruim 300 dienstplichtigen uit alle provinciaën des land afkomstig zich hier melden. De gehele dag door zuilen grotere en kleinere gróepjes met de gewone lijnbus sen uit Utrecht en Gouda aankomen. Van de grens van de stad worden zij per auto naar het barakkenkamp gebracht voor gezond heidsonderzoek en vandaar gaan zij naar de kazerne, waar een perfecte organisatie ge reed jtaat om de jongelieden te voorzien van al die attributen die van deze burgers mili tairen moeten maken. Zij worden daarna gelegerd in de kazerne, die een volledige metamorphose heeft onder gaan in de afgelopen weken. Van het som bere duistere gebouw met de ouderwetse chambrees. die in jaren van grotere weelde op het gebied van huisvesting wel eens on geschikt geacht werden voor het doel waar voor zij gebouwd waren, is nu een lichte hel dere kazerne gemaakt. Schilders, metselaars en timmerlieden hebben in ongelofelijke kor te tijd dit werk verricht, waarbij het dikwijls nodig was. nachten door te Werken. Dat ge schiedde ook in de afgelopen nacht en steeds hebben daarbij de hier reeds gelegerde mili tairen gestraften) op voorbeeldige wijze me degewerkt. Het resultaat van al die inspan ning hebben wij in ogenschoüw mogen ne men. Wij traden daarbij binnen doof de cen trale ingang in de kazerne Aan de vers ge witte muur hangt daar een helder rood bord met de woorden; „Ik hoop dat ik trots kan zijn op mijn zoon"; de ondertekening luidt „een moeder". Dit is geen gefingeerde moe- dei; het zijn de woorden van de moeder van eert der recruten. die vandaag hier in dienst komen en zU zijn aan het garnizoenscom mando geschreven in antwoord op een rond schrijven dat van hieruit gericht werd aan de ouders van al die 310 jongelieden. Behal ve op de vervulling van hun taak slaat dit devies ongetwijfeld ook op het gedrag van degenen, die straks hier soldaat zullen zijn en daarbij moet zeker ook in aanmerking genomen worden de zorg voor het gebouw, waarin zij gelegerd worden. Wij zeiden het reeds het is met grote Inspanning ortTgeto- verd in een kazerne, die er zijn mag, al moest er dan gewoekerd worden met de beschik bare ruimte om plaats te vinden voor al die kribben en kasten, tafels en gewe$rrek}cen. Behalve aan een fris en degelijk uiterlijk van de kamers en gangen is ook gewerkt aan groter veiligheid In het gebouw in geval van brand. De bouten trappen worden metsteen' gaas bekleed, in de gangen zijn branddeuren aangebracht en in de trappenhuizen zijn bran^kranen met slangen geplaatst. De keuken is vernieuwd, zowel naar in richting als naar wandbetegeling. zodat hier een hygiënisch culinair centrum ontstond De grote cantine tenslotte doet vandaag dienst als uitreikingsplaats van sokken, schoenen, klosjes garen, ransels, overjassen en vele tientallen andere sootten artikelen tezamen vormende een hoge berg van duizenderlei kledingstukken en gebruiksvoorwerpen, die de bagage van de soldaat gaan vormen. De uitreiking daarvan, de belangrijkste gebeur tenis van vandaag, hopen wij in ons volgend nummer nader te bespreken. BEROEMDE ZANGERS. De Koninklijke Utr. Mannenzangvereniging herdenkt in ae loop van dit jaar haar hon derd-jarig bestaan. In de grote loods op het Bastion zal dit bekende koor op 22 Maart op verzoek van het bestuur van het Chr. Mili tair Tehuis een zangavond geven ten behoe ve van het garnizoen en ten bate van dat Tehuis. Het Schoonhovens Kamerorkest, on der leiding van de heer G. v. d. Beek, zal zijn medewerking verlenen. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderwantje. das, kindarportemonnaie, pet. want. muts, leren want, alpinomuts. In* lichtingen op het politiebureau. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN,. 1 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 4 partijen. Prijzen: le soort van t 1.73—1.70. Handel vlug. ROTTERDAM. 1 Maart. Veemarkt. - Aanvoer in totaal 2931 stuks, waarvan 173 vet. te koeien en ossen. 983 gebruiksvee. 127 gras kalveren. 750 nuchtere kalveren. 465 biggen, 30 veulens. 233 paarden. 51 schapen en lamme, ren. 84 bokken en geiten. 30 varkens. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien le srt, t 870. 2e soort f 730. 3e soort f 625, melkkoeien le soort f 870, 2e soort f 730. 3e soort f 623; varekoelen le soort f 490. 2e soort f 300, 3e srt. f 300; vaarzen le soort f 600, 2e soort f 450. 3a soort t 350. pinken le soort f 450. Ze soort t 375, 3e soort f 275: graskalveren le soort f 270. 2e soort f 170. 3e soort f 100: biggen le soort f 65. 2e soort f 55. 3e soort f 40: hitten le soort f 600. 2e soort f 500. 3e soort f 300; paarden v.-erk le soort f 800. 2e soort f 600, 3e soort f 435; paarden slacht per kg. -e soort f 1 4° 2e soort f 1.20. 3e soort f 1.10. 5 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID - H OLI, AND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant LANDBOUW EN VEETEELT. LANDBOU W-O VERLEG TUSSEN NEDERLAND EN DUITSLAND. Tijdens een conferentie tussen de stichting voor de landbouw en vertegenwoordigers der Duitse landbouworganisaties zijn voorlopige afspraken gemaakt ter bestudering van vraag stukken op het gebiea van onderlinge produc tie- en marktordening. Het ligt in de bedoeling ter voorkoming van wederzijds markt- en prijsbederf in grote lij nen tot overeenstemming te komen over plan matiger productie in beide landen op de ge bieden van tuinbouw (groenten), akkerbouw (pootgoed en zaa.zaad), fok- cn gebruiksvee. eieren en zuivel. Het komend overleg, dat reeds in deze maand zou plaats vinden, kan, naar wat dejuinbouw betreft, als voorloper worden beschouwd van de Europese tuin- bouw-conferentie. die van 20 tot 22 April te Londen zal worden gehouden. De mond= en klauwzeer- bestrijding. De groeiende internationale samenwerking op veeartsenijkundig-wetenschappelijk gebied kwam zeer tot uiting in het in November'48 te Warschau gehouden F A O.-congres, waar vele landen vertegenwoordigd waren. Doch ook elders is soms een interessante ontwik keling waar te nemen. Een voorbeeld vormt de gang van zaken met betrekking tot de be strijding van het mond- en klauwzeer in Mexico. Het daarmee samenhangende onder zoekingswerk in Amerika en de rol welke het staatsveeartsenijkundige onderzoekings instituut te Amsterdam hierbij speelt. Het uitbreken van een grote mond- en klauwzeer-epidemie in Mexico in het jaar 1947, welke onder de veehouders in Amerika onrust veroorzaakte, bracht de regering van Amerika ertoe zich actief met de bestrijding in Mexico bezig te houden en het onderzoe kingswerk op dit gebied aan te vatten. Aanvankelijk had de bestrijding echter zeer weinig succes. De gevolgde methode, het af slachten van het besmette vee op grote schaal, stuitte op steeds groter weerstand van de Mexicaanse bevolking, mede. omdat de vergoedingsregeling te wensen overliet. Onze landgenoot, dr. Frenkel. directeur van het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinstituut, die in 1947 een studiereis naar Amerika maakte, heeft bij deze gelegenheid desge vraagd aldaar aangeraden, naast de gevolgde methode van afslachting ook een ruime toe passing aan de vaccinatie van het gezonde niet-verdachte vee te geven. Hij achtte het aanbevelenswaardig, zolang er omtrent het type der heersende smetstof niets naders be kend was. entstof te laten bereiden met de smetstof welke in Mexico werd aangetroffen. Dit advies is door het „Bureau of Animal Industrie" een afdeling van het ministerie van landbouw aanvaard, hetgeen als ge volg had, dat aan enige Europese laboratoria de productie van entstof werd verzocht waar in Mexicaans virus verwerkt werd. In 1948 begaf dr. Frenkel zich andermaal naar Ame rika, thans* op uitnodiging van het ministerie van landbouw aldaar, teneinde besprekingen te voeren over de te volgen gedragslijn in Mexico en tevens om van gedachten te wis selen over toekomstige samenwerking met be trekking tot onderzoekingen over mond- en klauwzeer. Aan dit bezoek was een excursie haar Mexico verbonden, teneinde een indruk te verkrijgen van de plaatselijke omstandig heden. w Het dreigende besmettingsgevaar had in Amerika mede tot gevolg, dat meer aandacht aan het onderzoek naar de bestrijdings- methoden werd besteed. Dank zij de zeer goede resultaten van het Nederlandse product, hetgeen een bestelling voor 500.000 entstof-doses van Amerikaanse zijde opleverde en de uitstekende indruk welke de Nederlandse arbeid op dit gebied in het algemeen de Amerikanen maakte, werd vooral ook de hulp der Nederlandse onderzoekers ingeroepen. Het Amerikaanse ministerie van landbouw verzocht, enige Amerikaanse deskundigen voor ongeveer een jaar in het Amsterdamse instituut tewerk te mogen stellen, teneinde vertrouwd te geraken met de aldaar toegepaste methoden van ent stof-bereiding. Dit plan is voor wat Amsterdam betreft sedert enige tijd verwezenlijkt, zodat daar nu een vertegenwoordiger van het „Bureau of Animal Industrie" van het Amerikaanse tjninisterie van landbouw en een professor werkzaam zijn. Voorts zal er waarschijnlijk binnenkort nog een derde Amerikaanse be zoeker te Amsterdam arriveren om de methode van entstof-bereiding met behulp van de nieuwste Amerikaanse instrumenten te vervolmaken Zoals bekend, berust de nieuwe Neder landse methode van entstof-bereiding, die door dr. Frenkel ontwikkeld is, op weefsel cultuur. Zij zal het gebruik van levende dieren overbodig maken, als in de nodige outillage voorzien is. Het zal misschien bin nen enkele jaren mogelijk zijn de entstof winning op deze wijze ook op grote schaal te doen plaats hebben. Thans worden nog grote hoeveelheden van de entstof te Rotter dam bereid uit virus verkregen door besmet ting van levende dieren, waartoe speciaal Iers vee wordt aangevoerd. In Ierland kent men namelijk het mond- en klauwzeer niet, zodat de van daar afkomstige gevoelige run deren goed materiaal voor de entstof-berei ding opleveren. HET INSCnAREN VAN VEE. l In de staatscourant van gister is onder meer opgenomen een beschikking, waarbij de maximumprijzen voor het inscharen van vee worden vastgesteld. De wetenschap wUkt niet. Uitvoering Damorkest. Benschop. Het Damorkest gaf op 24 en 25 Februari in café Van Vliet te Polsbroeker dam een goed geslaagde uitvoering. De avon den bestonden uit een muzikaal gedeelte en een gedeelte, waarin de opvoering plaats vond van het toneelspel in 2 bedrijven: „Paul speelt het klaar". Het orkest speelde onder leiding van de heer J. Kaasschieter uit Schoonhoven een aantal nummers, die zeer bij het publiek in de smaak vielen. Ter af wisseling traden twee „kleuters" op en wer den enkele solostukjes gespeeld en gezongen. Ook het toneelstukje ging er bij de aanwe zigen in. Tijdens de pauze vond de gebrui kelijke verloting plaats met mooie prijzen, ter dekking van de onkosten. Een waardig en prachtig slot vormde het tableau, voor stellende een schip, bemand met de Neder landse Marine, waaronder we ook diverse Marva's ontdekten. Mej. G. VerdouwOskam ontving een bouquet bloemen voor de ver leende medewerking en de heer Kaasschieter een mooi boekwerk. Bergambacht. ®e dames T. Ooms. Tr. Bur ger alhier en C. Goossen te Ammerstol. slaagden te Rotterdam RF. voor het examen lingerie-coupeuse. De dames Tr. Broere. Gr. van Dijk en A. van den Bosch slaagden voor costumière. In de "vacature C. J. Duhen is tot lid van de commissie tot weging van schoolver zuim gekozen de heer T .de Bruijn. die zijn benoeming heeft aangenomen. Bergambacht. Schurft Na vier ja ren komt weer schurft voor onder de schapen; de heer P. Hogendoorn deed hiervan aan gifte. Een rechtse lijst ln een leden vergadering werd het bestuur der A R. kies vereniging gemachtigd om onder ogen te zien in hoeverre het mogelijk is bij de komende gemeenteraadsverkiezing met andere rechtse groepen met één lijst uit te komen. In een goed gevulde zaal van ,,'t Cen trum" hield de gemengde zangvereniging „Nut en Genoegen" onder leiding van haar directeur, de heer P. Kroon te Stolwijk, haar jaarlijkse uitvoering. Verschillende solo's en duo-zangnummers werden keurig ten gehore gebracht. Hierby verleende het Stolwijkse Strijkje medewerking. Daarna volgde de op voering van het toneelstuk „Levensgang". Hoewel een aantal nieuwe spelers ten tonele was verschenen, werd het stuk uitstekend gespeeld, wat wel bleek uit het veelvuldig ap plaus. De goed geslaagde avond werd met bal besloten. Jeugddienst Vatiwege het Cen traal Verband van Ned. Herv. jeugdvereni gingen werd in de Ned. Herv. Kerk de laatste bijeenkomst van deze winter gehouden. Als spreker trad op ds. P. M. van Galen te Bra- kel, die naar aanleiding van Mattheus 12 32 het onderwerp behandelde „De zonde tegen de Heilige Geest". Allereerst bracht hij de onvergefelijke zonde als een geheimzinnige zonde in het midden. Wanneer men aan de ze zonde toe is. valt niet te zeggen. Vandaar de geheimzinnigheid, waarvan God ons niets heeft geopenbaard. Heeft men de grens van deze zonde bereikt, dan is geen terugkeer meer mogelijk. Juist voor degenen, die vroe ger godsdienstig waren, althans een gods dienstige opvoeding hadden, bestaat 't mees te gevaar tot die zonde te komen, wanneer zij namelijk de godsdienst vaarwel zeggen. Voorts toonde hij aan hoe de Farizeërs tot de zonde zijn gekomen. Een aandachtig, vrij talrijk gehoor woonde deze interessante le zing bij. Capelle aan de IJssel. De oud-leerlingen van de Chr. School aan de IJsselmondse Laan, die 20 Januari haar 50-jarig bestaan herdacht, hield in de Geref. Kerk aan de IJsselmondse Laan een vergadering, bij welke gelegenheid het ruime kerkgebouw tot de laatste plaats bezet was. Op vlotte wijze werd een rijk gevarieerd programma afgewerkt, waarin tal van weder- waardigheden uit het schoolleven van diverse oud-leerlingen in de afgelopen halve eeuw de revue passeerden. Het comité bood het schoolbestuur een be drag in geld aan. waarvoor een gedenkplaat in de school geplaatst zal worden. Krimpen aan de Lek. Tien woningen. De woningbouwvereniging „Ons Belang" heeft het bouwen van tien woningen in het uitbreidingsplan opgedragen aan de aanne merscombinatie J. Oskam. J. Mudde en G. v. d. Berg. allen te Krimpen aan de Lek. Krimpen aan de IJssel. Voetbal. Voor de vierde achtereenvolgende maal heeft DCV Zondag met een oneven goal een nederlaag geleden. Ook de laatste uitwedstrijd tegen Fortuna in Vlaardingen ging met 2—1 verloren waardoor het gevaar voor een der onderste plaatsen weer dreigender is geworden. Er res ten DCV thans nog drie thuiswedstrijden, na melijk tegen Coal. Emma en RFC. Hieruit zullen minstens drie punten dienen behaald te worden, om van degradatiewedstrijden gevrij waard te blijven. De wedstrijd tegen Fortuna stond wel op een zeer laag peil .aangezien de schuin over het veld staande stormwind be hoorlijk voetbal onmogelijk maakte. Dat For tuna deze partij, waarin meer ballen buiten dan binnen de lijnen terecht kwamen, tenslot te met 2—1 won, dankte het aan een gro tere vechtlust en een klein beetje geluk. Reeds na vijf minuten spelen gelukte het Fortuna de leiding te nemen, toen uit een vrije schop de bal goed voor het DCV doel werd ge plaatst en door de middenvoor v. d. Waal werd ingeschoten. Tot aan de rust bleef het een gelijk opgaande strijd, waarin aan beide zijden slecht geplaatst en nog minder gescho ten werd. Vijf minuten na de hervatting was het weer de middenvoor van Fortuna. die met een goed geplaatst schot de voorsprong wist te vergroten. Hierna kwam DCV meer in de aanval en na een kwartier slaagde linksbui ten A. Koolmees er in de achterstand tot 21 te verkleinen. Wel Weef DCV in het laatste half uur met het voordeel van de wind in de meerderheid, maar de onsapvenhangende aan vallen konden de achterhoede van Fortuna niet al te zeer verontrusten en nadat in de laat ste minuut de lat nOg redding had gebracht voor Fortuna, toen de bal uit een hoekschop werd ingekopt, kwam het einde met een ver diende Vlaardingse pverwinning. De verdere uitslagen van Zondag zijn: Nep- tunus 8—DCV 4 2—5: CW 8—DCV 5 4—2; Steeds Volharden 5—DCV 6 2—2. Junoren: DHZ al—SCV al 0—3; Hillesluis a2—DCV a2 1—4; DCV b—SFC b 1—0. Het programma voor Zondag 6 Maart luidt: DCV—Coal 2 uur; KWS DCV 3. 12 uur; RFC 8—DCV 4. 1130 uur:- DHZ 6—DCV 5. 11.30 uur: DCV 6—AVS 3, 10.30 uur. Met de wedstrijd tegen Coal gaat DCV Zon dag een aanvang maken met haar poging om in de drie nog resterende thuiswedstrijden het tweede klasserschap voor een jaar veilig te stellen. Ongetwijfeld is hierbij van belang, dat Coal weinig baat meer heeft bij de uit slag van deze wedstrijd, aangezien de Rot terdamse club voor de bovenste noch voor de onderste plaats in aanmerking komt. Voor DCV daarentegen staan er grote belangen op het spel. want bij een nieuwe nederlaag zijn onze plaatsgenoten vrijwel zeker aangewezen voor het spelen van degradatiewedstrijden. Lekkerkerk. De biljartvereniging „L.B.C. behaalde in het H. J. Schrijver's Tournooi te Schoonhoven de tweede prijs, een zilveren lauwertak. De gymnastiekvereniging „Kracht door Oefening"' hield Woensdagavond haar jaarver gadering in café Veerhuis. De secretaris, de heer W. de Jong. las het jaarverslag, dat voor al de viering van het 40-jarig bestaan me moreerde. en de uitstekende leiding van de heer W. van Herk prees. Het verslag van de penningmeester, de heer K. van der Wouden Cz. werd goedgekeurd met een batig saldo van f 201.21. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen mej. M, Boon en de heer G. de Jong, en gekozen mej. A. Streefland en de heren Joh. M. Vos en J. Kwakernaak. In de kascammissie werd herkozen de heer C. van Wijnen en gekozen de heer D. van der Woudert. Er werden verschillende huishou delijke zaken besproken .Bij de sluiting bracht de voorzitter dank aan de aftredende be stuursleden. De afdeling,, van de Nederlandse Protes tantenbond hield Donderdag haar ,1881816 le zing in dit seizoen. De aanwezigen volgden met grote aandacht de causerie van prof. dr. G. Sevenster te Leiden: „Hoe moet een mens le ven volgens het Nieuwe Testament". Na af loop dankte de voorzitter.,ds. IJ. van Dijk. de '•spreker voor zijn uiteenzetting. In de pauze werden een aantal loten verkocht voor het so ciale werk van de Nederlandse Protestanten bond. In de Woensdag gehouden gemeenteraads vergadering besloot men tot het weder invoe ren van het klokluiden, dat 's avonds om 7.30 uur zal plaats hebben. Lekkerkerk IIExcelsior '20 II (R'dam) I1 Lekkerkerk. Lekkerkerk II heeft haar klei ne kans op het kampioenschap verspeeld door een punt te moeten afstaan. De straffe wind staat dwars over het veld en LFC heeft di rect enig overwicht. Na 10 minuten weet de linksbuiten zijn club de leiding te geven 10. Hoewel dezelfde speler voor rust nog enkele kansen krijgt, gaan ze door slecht schieten en mede door de sterke wind verloren. Na rust is Excelsior meer in de aanval en vecht om nog van de onderste plaats te komen. Na een kwartier heeft de midvoor succes 11. Hoe beide clubs ook spelen om de overwin ning te behalen, de keepers weten steeds op tijd in te grijpen, zodat bij het eindsignaal de stand nog gelijk is 11, waarbij Excelsior nog het meest gebaat is. Het vierde elftal heeft bezoek gehad van Bergambacht II. dat in beide helften eenmaal wist te scoren, zodat ze met een 02 over winning huiswaarts konden keren. De heer J. Kwakernaak is gekozen tot secretaris van de gymnastiekvereniging „Kracht door Oefening". Algemeen kampioenschap dammen. Moordrecht. Voor het algemeen kampioen schap dammen van het district Gouda speelde Moordrecht I haar tweede wedstrijd tegen het sterke Damlust uit Stölwijkersluis. Nadat de eerste wedstrijd werd verloren met 137, nam Moordrecht thans revanche door met 119 te zegevieren. Een uitstekende prestatie van Moordrecht. Thans is een beslissingswedstrijd nodig om de kampioen aan te wijzen. Nieuwerkerk aan de IJssel. Het corres pondentschap „Pro Rege" is omgezet in een afdeling. De heer M de Kool treedt op als voorzitter en de heer J. van Gelderen als se cretaris-penningmeester. Mej. M. Karreman. helpster aan de. Chr. kleuterschool is tegen 1 April benoemd aan de Chr. kleuterschool in Rotterdam-Zuid. EERVOL ONTSLAG. Nieuwerkerk aan de IJssel. De heer C. C. Duiverman. is na 30-jarige dienst bij de Ned. Spoorwegen op 60-jarige leeftijd met pensioen gegaan. Vele jaren was hij spoorwachter aan de overweg Kerklaan. Bij zijn afscheid mocht hij zich verheugen in de belangstelling van ve le autoriteiten. Ouderkerk aan de IJssel. De gymnastiek vereniging „O.K.K." hield Donderdag in de bo. venzaal van de „Harmonie" een goed geslaag de gymnastiek-avond. De voorzitter, de heer H. P. de Bruin, was zeer tevreden over de ver richtingen van „O.K.K." in 1948. speciaal die op het bondsfeest te Arnhem waren belang rijk. Het programma, dat voor de dames rek. le- nigheidsproef. Drug. dansje en knotsoefenin gen bevatte, en voor de heren paard, hoogrek, vrije oefeningen en brug. werd vlot afge werkt en getuigde van diepgaande studie. De verrichtingen van mej. Cath. Neven en van de heren H. P. en P .de Bruin en H. van Walsum waren van superieure kwaliteit. De uitreiking van het vaardigheidsdiploma aan acht dames ontlokte een hartelijk applaus. Het daarna door enige leden opgevoerde to neelstuk „Achtér de wolken schijnt toch de zon" werd feilloos opgevoerd. Alle spelers wa ren hun plaats waard en sommigen vielen bijzonder op. Tot slot volgde een geanimeerd bal. Ouderkerk aan de IJaael. De heer P. C. van Bork. hoofdbrandmeester te 's-Gravenhage, door het Departement van Binnenlandse Za ken belast met het geven van leiding aan de plaatselijke brandweercorpsen, deelde mede, dat de op de zo geslaagde brandweer-propa- ganda-avond vertoonde brandweerfilm voor deze gelegenheid in bruikleen waren afgestaan door de Amerikaanse ambassade te Den Haag. De verdienstelijke leider stelde dit gebaar van de Amerikaanse ambassade op hoge prijs. Uit de Radio=programma's. J AlSaWvAMwLKEflBURG'S Lc.V£R7kA kF'IT RKT i RKKÏJuHAAR Donderdag 3 Maart. HILVERSUM I. 301 M. 7 00 en 8.00 Nieuwst 8.15 Gramofoon; 940 Schoolradio; 10.15 Mor gendienst; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 School radio; 12.03 Zang en Piano; 12.33 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws; 13.25 Gramofoon; 14.00 Ra dio Orkest; 14 40 Onder ons; 15.00 Gramo foon; 1600 Bijbellezing: 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Ensemble; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Strijdkrachten: 19.00 Nieuws: 19.15 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.15 Vrolijk programma; 21.30 Familie-competitie; 22.05 Causerie; 22 25 Piano; 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet; 23:45 Gra- mofobn. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoon; 11.45 Voor de vrouw; 12.00 Gramo foon; 12.38 The Rythm Club; 13.00 Nieuws; 13 20 Metropole Orkest; 14.00 Causerie; 14.20 Solistenprogramma; 15.00 Ziekenbezoek; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier; 17.30 Modelvliegtuigbouwers; 17.35 Piano; 1800 Nieuws; 18.30 Maria Zamora; 19.00 Strip; 19.10 Avondschool; 1945 Gramofoon; 20 00 Nieuws: 20.15 Concertgebouw Orkest; 22.30 Piano; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. VrUdag 4 Maart. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 NieuwSj 8.15 Gramofoon, 9.35 Schoolradio; 10 20 Gra mofoon; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Schoolradio: 12.03 Pianorecital; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13 25 Lunchconcert; 14.00 Kamermu ziek 14 30 Gramofoon: 16 00 De Zonnebloem; 17 00 Na schooltijd; 17.15 Cyclus; 17 45 Cause rie; 18.00 Amusements Orkest; 18.30 Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 1915 Klankbeeld; 19.30 BelgischLuxemburgs programma, 20.0Q Nieuws; 20.20 Requiem; 22 00 Klankbeeld: 22.43 Avondgebed: 23 00 Nieuws; 23.15 Reportage^ 22.35 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7 00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Gramofoon: 9.30 Waterstanden; 935 Gra mofoon; 10 00 Morgenwijding: 10.30 Voor de viouw; 11.00 Voordracht; 11.20Gramofoon; 12.00 Orgel; 12.45 Orkest van David Rose; 13.00 Nieuws: 13.20 The Avroleans; 14.00 Kook kunst: 14 20 Kamerorkest; 15 00 Boekenschouw; 15.20 Kamerorkest: 16.00 Orgel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Gramofoon; 17.20 Mu ziek; 18 00 Nieuws; 1815 Accordeon; 18.45 Kwartet: 19 00 Denk om de bocht ;19.30 De Ge westen. 20.00 Nieuws. 2005 Piano; 20.30 Be< schouwing: 21.00 Gramofoon: 21.30 Hoorspel; 2200 Weekoverzicht; 22.15 Gramofoon: 224Ï Avondwijding: 23 00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Gramofoon. Ouderkerk aan de IJssel. In de vacature wijlen de heer C. Bouter. is tot voorzitter vag de plaatselijke vereniging voor ziëkenhuisver- pleging „Helpt Elkander" gekozen de heef Ant. van Wijk. Het bestuur is nu samengesteld uit de he ren: Ant. van Wtfk, eerste voorzitter; P. Gou- driaan. tweede voorzitter; A. Holdermane, eerste secretarisP. Pols Cz.. tweede secreta ris; W van Rijswijk Kz„ penningmeester. Le den. die in een ziekenhuis moeten worden op genomen. moeten zich voortaan ter verkrij ging van een garantiebewijs, dus vervoegen bij de heer Ant. van Wijk. Dorpsstraat, zulkf alleen op vertoon van hun kwitantiekaart. Ouderkerk a.d. IJssel. De Chr gemengde zangvereniging „Oefening en Stichting" hield Zaterdag in de Geref. Kerk een jubileum- zanguitvoering in verband met haar 25-jaria bestaan. Het ruime kerkgebouw was vrijwel geheel bezet. Het programma dat uit achi nummers voor gemengd koor en sopraan solo bestond, werd op uitstekende wijze afge werkt. Bijzondere vermelding verdient het nummer „Soli Deo Gloria", cantate voor koor, solo en piano-begeleiding, dat subliem werd vertolkt. Ook het nummer „Sanetus" van H, Caljee. werd op verzoek van één der aanwe zigen aan het slot nogmaals gezongen. Van de gelegenheid tot feliciteren maakten gebruik de heren A. Hoogendijk. oud-voorzit ter. thans ere-lid uit Oudewater; P. Noor- lander, namens de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen en een afgevaardigde van het Chr. gemengd koor. „Zanglust", uil Slikkerveer, terwijl er zeer vele schriftelijke felicitaties waren. Burgemeester Neet wa» wegens ziekte verhinderd. Ouderkerk a. d. IJssel. Vanwege de Bond van Belastingconsulenten te Den Haag ge houden examens slaagde de heer J. LitteJ voor het vak Belastingrecht en behaalde hier mede het diploma Belastingconsulent. ONDERHANDELINGEN OVER REEUWIJKSE PLASSEN AFGEBROKEN. Reevwljk. B. en W. hebben besloten de on derhandelingen met de gemeenten Den Haag, Rotterdam en Gouda, betreffende de stichting van een Piasschap, af te breken. FEUILLETON. Vondeling op de Vuurtoren (Nadruk verboden). 38 Ook mevrouw Aagaard was ten zeerste on der de indruk. Node had zij haar toestem ming tot de verloving van haar zoon met Hildur gegeven; met zijn sterke wil had hij haar die toestemming eigenlijk afgedwon genen jw dit.' Björn veiltak de spanning. Hebt u er wat tegen, dat we roken, moe der? vroeg hij. De situatie eist tabak. Vind Je ook niet Payne? Als mevrouw er niets tegen heeft.... Ik vind, dat verschillende soorten vergif op het ogenblik als opwekking kunnen dienst doen. Hier oom, u een cognac. En u, mevrouw, een glas champagne. Nadat het gezelschap een beetje tot zich zelf was gekomen, ging Payne monter voort: Weet u, wat me het meest treft in die gehele pijnlijke situatie? De manier, waarop Olsen het behandelde! Hij moet toch een ge voel hebben gehad alsof hij een klap in het gezicht kreeg. Plotseling zijn vrouw weer te zien na een scheiding van meer dan twintig jaar! Hij heeft deze storm net zo dapper ge trotseerd als de storm op de toren. Maar ik geloof, dat als deze storm is overgewaaid, de lucht ook wel weer helder zal worden! Ongelukkigerwijze gaan deze soortstor- men niet zo gauw liggen, merkte mevrouw Aagaard op. Hoe meer zij over de historie nadacht, hoe verdrietiger zij werd. Jonge mensen zoals u. ging ze voort, realiseren zich niet, wat voor uitwerking der gelijke onaangename dingen voor het familie leven kunnen hebben. Hoe z-l de invloed - n de vroegere verhouding van haar ouders op het verder leven van Dagmar Olsen zijn? En wat het andere meisje betreft Mevrouw Aagaard hief in wanhoop haar handen omhoog. De adoptie van Hildur. „h^t kind van de zee" kreeg in haar verbeelding een andere betekenis, nu zij ze zag tegen de sombere achtergrond van Olsen's huwelijks leven! Björn legde zijn hand op de schouder van zijn moeder. Moeder! riep hij uit. voordat u nog één woord zegt. wil ik u iets vertellen, wat u be hoort te weten. Hildur ls de dochter van De schok, die zij nu weer kreeg, kon zeker niet minder groot zijn, dan die Axel Olsen daarnet had ontvangen. Alleen was zij van heel wat minder pijnlijke aard! Toen zij een weinig bekomen was. luister de ze in gespannen aandacht naar Hildur's geschiedenis. Ondertussen werden Olsen en de twee diepgeschokte. bedroefde meisjes door ge dienstige kellners naar de hall bege'eid. Daar gekomen moesten zij. rustig en met opge wekte gezichten de betuigihgen van een op gewonden belangstelling, die hun verscho ning begrijpelijkerwijs wekte, in ontvangst Het was nog niet laat: pas half tien onge veer. Terwijl de portier een auto haalde, ver spreidde zich in en buiten het hotel de tij ding. dat Axel Olsen en zijn dochters, wier kordaatheid en uithoudingsvermogen zozeer de algemene bewondering hadden gewekt, bij de deur stonden. Hopen mensen, meest volslagen vreemden, dromden om het drietal heen en kwamen hen de hand drukken. Buiten verzamelde zich een menigte, zodat een paar politie agenten een pad naar de auto moesten vrij maken. Zó was hun triumfale uittocht uit het hotel. Met glimlachende gezichten en vrien delijke woorden stapten ze in, terwijl hun harten bloedden. Het was een verademing, toen ze eindelijk in de huiskamer van Olsen's huis in een der moderne buitenwijken van de stad, bijeen zaten. Dagmar knielde neer bfj de voeten van haar vader, toen hij zich in zijn armstoel liet neerzinken. Vader, begon ze. Ik bewijs u. dat we ons goed zullen houden. Vertel u maar, wat u vindt, dat we moeten weten. Hildur trok een voetenbankje bij en zette zich daarop, haar handen om hadr knieën ge vouwen. Olsen zuchtte diep. Zijn sterke wil had hem voor een ogenblik in de steek gelaten. Hii voor terug, om de beide meisjes, die hij altijd verre had kunnen houden van het kwaad en het lelijke ln de wereld, het verhaal te doen van zijn jammerlijk-mislukt huwelijksleven. Het was of Dagmar iets vermoedde van wat er iy hem omging. Vertel maar niets, als het u pijn doet, vadertje. "Maar ik ben bereid meer te lijden, dan ik in al deze dagen en nacjiten heb uit gestaan, als het uw verdriet verminderen kan. Het is Gods wil. antwoordde hij zacht. dat ik zoveel beproevingen te doorstaan krijg jn een periode van mijn leven, waarin ik dacht, dat mij nog een paar jaren van kalm geluk zouden zijn beschoren. Er is niets op de wereld, dat ons van u kan scheiden, verzeke'rde Dagmar geroerd. Neen. niets, voegde Hildur er met even veel nadruk bij. terwijl zij zich dichter tegen Olsen nestelde. Hij glimlachte veelbetekenend. Je vergeet, dat er een ernstige kans is. dat jij me in ieder geval gaat verlaten, ter- wille van een ander. Ze bloosde hevig. Dat is juist het afschuwelijke van te gaan trouwen, zei het meisje met vuur. Je hebt meisjes, die dolblij zijn. juist omdat ze daar een nieuw leven onder vreemden be ginnen. Maar als ze er zo over denken, kun nen ze nooit een gelukkig thuis hebben ge had. Als ik overtuigd was. dat mijn huwelijk met Björn een scheiding zou betekenen van u en Dagmar.... Zou je hem opgeven en schreien tot Je geen tranen meer had, nietwaar? Neen, kin deren. dat is niet de manier om er over te praten. Ik zal jullie wat vertellen. Jullie moet je voorbereiden op heel onverwachte veran deringen in je leven. Twee buitengewoon belangrijke gebeurtenissen hebben in een paar uur plaats gehad. Dagmar. jij hebt van avond voor het eerst in je leven je moeder gezien en Hildur heeft haar vader gezien. Ik wist al twee dagen, dat meneer Traill Hil dur's Vader is. Een ogenblik vreesden Hildur en Dagmar allebei, dat de geestelijke en lichamelijke spanning van de laatste dagen zijn geest had verbijsterd. Wat hy in haar ogen las, was niet in de eerste plaats ongelovige verwondering maar schrik. Hildur. zei hij na een pauze. ik heb daar niet veel aan toe te voegen. Bewijzen voor wat ik je vertel, heb ik niet. maar eeri man als meneer Traill zou me niet geschre ven hebben gelijk hij deed. als hij niet heel zeker van zijn zaak was. Hier is de brief. Lees hem hardop! Hij overhandigde naar de brief van haar vader. Dagmar. die volkomen sprakeloos was, keek over haar schouder en samen ontcijfer den zij het ietwat kriebelige handschrift een man. die jarenlang niet veel anders met de pen had gedaan, dan alleen zijn handte kening zetten. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2