DEKENS PLAATSELIJK NIEUWS IC- De moord te Kollum. UNICUM E«n flinke Dienstbode bde\! met Pakhuis, C. van Bokkum RIJWIELEN Zogpoeder Textielnieuws c/?eU eleotueq Huismoeders, Zangauond ponytractor mot maatbalk Uw stofzuiger O defect - H. A. do luchtbandenwagens, COR 0UWENEEL BIEDT U: Lieve's Veetonicum 1 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 9 MAAKT 194» Alblasscrdam. Een melktankauto van „De Graafstroom" moest Donderdagmiddag op de Vinkenpolderweg uitwijken voor een tege moet komende wagen. De tankwagen zakte door de uitwijking in de berm en gleed weg. Met behulp van een kraanwagen werd de auto op de dijk gezet. Schaakclub. Met aanvankelijk 15 leden is hier een schaakclub opgericht. In het voorlopig bestuur hebben zitting de heren P. J. C. J. Peskens. J. B. Treure. en A. H. C. Verveer In de Tearoom werd Maandag met animo geschaakt. Deze dag bluft voorlopig de clubavond. De afdelingen Alblasaerdam en Hendrik Ido Ambacht van de Bond van Plattelands vrouwen belegden in „Het Wapen van Alblss- Berdam" een bijeenkomst onder leiding van mej. Pe Boer. Mej. Aafje Top, voordrachtkun stenares. bracht enkele voordrachten ten ge hore. In de pauze werden enkele volksdansen Uitgevoerd onder leiding van mevr. Talmon— Hoek. Nadat mevr Stehouwer en mevr. Nor- tier, presidentes van de afdelingen Hendrik Ido Ambacht en Streefkerk, nog het woord ge voerd hadden, werd deze zeer geanimeerde avond gesloten. De nieuw benoemde onderwijzer aan de Koningin Julianaschooi, de heer A. C. de Graaf te Stolwijk, heeft bericht gezonden, dat hij deze benoeming niet aanvaardt. In een spoed eisende vergadering zal de raad een andere functionaris benoemen. In de vacature van voorzitter van de Chr. Nat. Schoolvereniging, ontstaan door de ont slagname van de heer C. den Ouden, is be noemd de heer A. Lolkus. Met gunstig gevolg is vorige week op de werf „De Noord" het eerste van de twee in aanbouw zijnde motorvrachtschepen voor de Rederij N.V. Wm. Muller en Co. te Rotterdam ed „Vrljburcb" te water gelaten. Binnenkort zal de te water lating van het tweede schip plaats vinden. Raadsvergadering. Brandwijk. De gemeenteraad zal op Don derdag 3 Maart des morgens om 10.45 uur in openbare vergadering bijeenkomen. De agen da vermeldt onder meer: Vaststelling exploi tatievergoeding bijz. lager onderwijs en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven over 1947. Begrotingswij ziging. Voorlopige vaststelling gemeente-reke ning. dienst 1847. Giessendam. Mej. M. C. van Dommelen slaagde te Utrecht voor het examen costu- mière. Het plaatselijk comité va nhet Nat. Insti tuut „Steun Wettig Gezag" is met een lid uit gebreid, namelijk de heer G. van der Zalm. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Voorzitter de heer H. A. Dekker; secretaris de heer G. van der Zalm; penningmeester de heer D. de Hooij; en leden de heren P. van der Sluijs. J. van Dijk. en H. W. van der Meijden. Burgemeester H. C. Vermaat is ere voorzitter. De afdeling Giessendam—Hardinxveld van Volksonderwijs hield Vrijdag haar jaar vergadering in de zaal van de heer G. Trap man. De opkomst was vrij goed. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental thans 316 bedraagt, terwijl de kas een batig saldo van f 179.21 bleek te bevatten. De avonden waarop de culturele films van het Voorlich tingsbureau van de voedingsraad en de Ne derlandse Spoorwegen vertoond tsijn. kunnen els geslaagd worden beschouwd. Van bestuurs zijde is men vast beslbten. op de reeds inge slagen weg voort te gaan. De altredende be stuursleden. de heren P. van der Sluijs en G. J. Holleman. werden herkozen. Tot lid van de controlecommissie werd in de vacature J. de Jong gekozen de heer W. C. van Dijk. Op voorstel va nhet bestuur werd verder besloten de derde film in dit seizoen, namelijk die be treffende de Leerdamse Glasfabriek, te ver tonen op 16 Maart. Als gewoonlijk zal de win- terpropaganda worden besloten door het ge ven van een propaganda feestavond op 6 April. Aan de aannemers de firma J. P. Ver heul en J. W. van der Meijden is het bouwen van een boerderij te Drongelen gegund voor ten bedrag van f 121.800. Giessen-Oudekerk. Onder leiding van ds. Poort hielden de Ned. Herv. Meisjesvereniging ,Wees een Zegen" en de Ned. Herv. Jonge- lingsvereniging „Ora et Labora" een gecombi- neerde jaarvergadering. De belangstelling was vr(j groot. Een Bijbellezing over Lucas 10 van vers 25 —37 over de Barmhartige Samaritaan door mej. A. Zanen, werd gevolgd door het verslag van de heer W. den Toom over het afgelopen jaar der Jongelingsvereniging. Er zijn thana 15 leden, waarvan enkele jongens in Indonesië In militaire dienst zijn, terwijl de kas een klein overschot heeft. Mej. G. Kamsteeg gaf Wen verslag van de Meisjesvereniging, die thans 24 leden telt, terwijl de kas een iets groter ba tig saldo vertoonde. Op keurige wijze de den elf meisjes een voordracht over de elf provinciën. De heer Th. Trapman behandelde een onderwerp over kerkgeschiedenis „Jets over de eerste zendelingen in ons land" Ver schillende afgevaardigden brachten felicita ties over, zowel mondeling als schriftelijk. De collecte bracht ruim f 51 op, terwijl de verlo ting ruim f 75 opleverde. Tijdens de pauze werd koffie met koek rondgediend, waarna de heer W. den Toom Art. 24 der Ned. Ge loofsbelijdenis behandelde, en de heer F. Kreukniet het vrije onderwerp over de jeugd uiteen zette. Afwisselend deden de leden pas sende voordrachten, terwijl de meisjes enige liederen zongen. Honderd jaar Holl. Mij. van Landbouw. Gorinchem. De afdeling Gorinchem en om streken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, heeft Vrijdagavond in Roxy haar honderdjarig bestaan herdacht. De voorzitter van de afdeling, de heer A. C. Vermeulen, uit Kedichem, richtte een bijzon der welkomstwoord tot de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Gorinchem, me vrouw I. van AndelSpruit, loco-burgemees ter. en de heer M. D. van Kekem, gemeente secretaris De heer Vermeulen hield daarop een rede. waarin hij de oprichting van de afdeling en de belangrijkste gebeurtenissen uit de afge lopen honderd jaar in herinnering bracht. Hij besloot zijn toespraak met de woorden, dat de afdeling zich. ondanks haar hoge leeftijd, nog zeer jeugdig voelt en hij sprak de hoop uit, dat zii zou mogen blijven bloeien tot welvaart van de boerenstand. Zeer velen maakten gebruik van de gele genheid tot feliciteren, die daarna geboden werd. De afdelingen Papendrecht. Alblasser- dam. Giessendam en Groot-Ammers hadden bloemstukken gezonden. Namens het gemeen- svr. Van Andel—Spruit de gelukwensen over. Zij wees op de grote In vloed. die de maatschappij heeft op het mooie werk van de boerenstand. De heer F. den Hartog, uit Hoog-Blokland, algemeen voorzitter van de Hollandse Maat schappij van Landbouw, en lid van de Tweede Kamer, bood zyn gelukwensen aan en sprak de hoop uit. dat de afdeling een nieuwe eeuw van voorspoed tegemoet mag gaan. Verder voerden nog het woanj de heer Van IJzeren, namens de afdeling Arkel. de heer Jorissen, namens het hoofdbestuur, de heer,J. den Hartog als vertegenwoordiger van de Kring AlblasserwSard en Vyfherenlandcn, en de afdelingen Noordeloos, Hoornaar en Hoog- Blokland. en van de Coöperatieve Boerenleen bank te Gorinchem. De rij der sprekers werd gesloten door de heer H. de Hoop. die als voor zitter van de Kring Meerkerk zijn beste wen sen overbracht. Nadat verversingen waren rondgediend, vertoonde de heer Jorissen een film over de tentoonstelling op Houtrust. De avond werd met een gezellig samensijn besloten. BETER ONDERHOUD PARALLELWEG. Gorinchem. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben op een in Januari ingediende klacht over de gevaarlijke toestand van de Parallel weg geantwoord, dat de klacht bij onderzoek gegrond gehlektn is en dat zii het bestuur van de polder ,.De Banne van Gorinchem en Kwakernaat" opnieuw hebben aangeschre ven. de weg en de brug in behoorlijke staat van onderhoud te brengen. Arkel. Donderdag 8 Maart zal de gemeente lijke vuilophaaldienst ook haar reinigings- taak gaan verrichten langs de percelen gele gen aan de Hoogbloklandse weg, de Stations weg. de Schoolstraat, het Kerkeind en de On derweg. Hoornaar. De Herv. Meisjesvereniging „Trytose" hield een dezer dagen haar jaar vergadering. De school was goed bezet toen ds. Breure uit Giessen-Nieuwkerk de bijeen komst met gebed opende. De leden werkten een mooi en leerzaam programma af dat bij de bezoekers goed in de smaak viel. In de pauze werden mooie werkstukjes verloot ten bate van de kas. De chocolademelk ontbrak ook ditmaal niet. Zoals gebruikelijk voerden ook enige afgevaardigden het woord. Ten bate van de Herv. Kerk Is f 132.41 gecollecteerd. In Batavia overleden. Krimpen aan de Lek. De familie Van den Berg ontving gisteren het treurige bericht uit Batavia, dat de zoon des huizes Cornells in het militair hospitaal te Batavia aan de pok ken is overleden. Corn. v. d. Berg was 23 jaar oud. Lang erak. Raadivtrgsdar ng. De gemeenteraad is tegen Donderdag 3 Maart, des voormiddags om half elf. in vergadering bijeengeroepen. De agenda vermeldt onder meer: Mededelingen en ingekomen stukken; Toelating van de heer J- van Veen als raads lid; Vaststelling vergoeding over 1949 aan de vereniging De School met den Bijbel: Adres van de afdeling NleuwpoortSchoonhoven van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging waar in verzocht wordt het verplaatsingskostenbe- sluit voor de gemeente-ambtenaren van toe passing te verklaren voor de bnderwijsers: Wijziging der begroting, dienst 1948; Schrij ven van Gedeputeerde Staten, betreffend^ verhoging tarief wegenbelasting; Vaststelling pensioensgrondslagen. Verlenging ontruiming? termijn onbewoonbaar verklaarde* woningen; Wijziging strafverordening. AFSCHEID DE HEER v. d. KLOOSTER. Nieuw-Lekkerland. Onder grote belangstel ling van kinderen, ouders en genodigden, werd Vrijdagavond in de Openbare School de jaarlijkse ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer D. v. d. Klooster, bracht verslag uit over het afgelopen jaar en liet uit komen, dat het de laatste maal was, dat hij hier een ouderavond zou leiden, wegens ver trek naar Amsterdam. Hij zeide, dat hij steeds met genoegen in de gemeente had gewerkt, en dat hij de Openbare School van Nieuw-Lek- kerland steeds dankbaar zou gedenken. Daarna kwam de verkiezing van een lid der oudercommissie aan de orde in de plaats van de heer J. Huisman, die geen kinderen meer op school had en dus ontslag moest nemen. Hiervoor werd de heer J. Deelen gekozen. Een aantal kinderen declameerden vervol gens mooie verzen .In de pauze beatond gele genheid het werk der leerlingen te bezich tigen. Na de pauze kwam het flanjpunt van de avond, de opvoering van de kinderoperette „Hans en Grietje". Hoewel er slechts een korte tijd van voorbereiding was. is de opvoering toch goed geslaagd. De aankleding van het to neel. de costuums en de grimering waren keu rig verzorgd. De ouders beloonde de kinde ren met een dankbaar applaus. Aan het einde sprak de heer Bijl. onderwij- eer aan de school, het scheidende hoofd har telijk toe. Hij noemde hem een harde werker en wees op de prettige samenwerking. Namens het personeel en de oudercommissie bood hij hem een schilderij aan. voorstellende de mo lens te Kinderdijk. De leerlingen schonken hem een schemerlamp. Drie jongens gaven de heer v. d. Klooster een gong. terwijl één leerling hem een eigengemaakt bloemenbakje ter hand stelde. Namens de oudercommissie voerde de heer Huisman het woord. De heer v. d. Klooser dankte daarna voor de waardevolle woorden en de mooie geschen ken. Zaterdagavond werd in de Openbare School dezelfde operette „Hans en Grietje" opgevoerd voor de leden van de afdeling Nieuw-Lekker- land van de vereniging Volksonderwijs. Er was ook nu veel belangstelling. De opvoe ring slaagde beter dan de vorige avond en vond luide bijval. De voorzitter deelde mede. dat het 200ste lid van de afdeling was ingeschreven. Het was de heer W. Bravetiboer te Kinderdijk. Men bood hem een boekwerk aan. De heer J. Deelèn bracht aah het einde dartk aan de voorzitter, de heer v. d. Klooster, voor hetgeen hij voor Volksonderwijs heeft gedaan en wenste hem in zijn nieuwe standplaats all* goeds toe. Nieuw-Lekkerland. De AR. kiesvereniging „Nederland en Oranje I" kwam onder leiding van de heer J. M. Stam in ledenvergadering bijeen. Na enige bespreking, betreffende het samenwerken met andere kiesverenigingen bü de gemeenteraadsverkiezingen, verkreeg de heer Kogeler. van Zwijndrecht, het woord, voor het houden van zijn rede „Tijd en Taak". Sprekers causerie handelde over het verleden en het heden, over de taak van toen en die van nu. De rede werd met aandacht gevolgd, en de vragen, die na afloop wérden gesteld. werden op bevredigende wijze beantwoord. Voetbaluitslag van Zaterdag: Heerjana- dam 1—WE 1 4—2; Heerjansdam 2—WE 2 I—-4. onderwijzeres aan de Opcnba- Tot ti tydeiyk al is me mevr. M. A. Th. Baardman—Kuypers alhier. In de Chr. School te Kinderdijk werd Zaterdagavond een gecombineerde ringverga- dering gehouden door vier J.V.'s en vier M.V.'s op G.Q.. namelijk uit Nieuw-Lekkerland, Al- blasserdam. Krimpen aan de Lek en Lekker- kerk. De leiding berustte bij de voorzitter van de Ring. de heer P. van Ek. Mej. S. Timmer mans. van Alblasserdam. hield een inleiding over het onderwerp: „Jong in het huisgezin van Christus", waarover na de pauze een be spreking volgde. Na enige ontspanning sloot de presidente van de Kring. mej. C. Bakker, deze gezellige avond met dankgebed. Nieuwpoort. Steun Wettig Gezag. De plaatselijke commissie van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" heeft alle man nelijk^ inwoners van 21 jaar en ouder uit Nieuwpoort en Lgngerak uitgenodigd voor een bijeenkomst op Vrijdag 4 Maart, 's avonds om half acht. in café Van der Mark, waar de lieer J. A. Jansen Manenschijn, voorzitter van de Gewestelijk# Commisie voor Zuid-Holland Zuid-Oost. de doelstelling van dit Instituut n«- der uiteen zal zetten. Beroepen predikant op be zoek. De beroepen predikant, candidaat W. van Tuyl te Utrecht zal Woensdag 2 Maart een bezoek aan onze gemeente brengen. Per sonen. die met hem kennis willen maken, zul len hiertoe 's middags van 3 tot 4 uur gelegen heid ontvangen in de consistorie. Jeugddienst. De aangekondigde jeugddienst op Woensdagavond aanstaande, kan wegens ziekte van ds. De Boer. van Put ten, die in deze dienst zou voorgaan, niet plaats vinden. Viering Koninginnedag. Het bestuur van de Oranjevereniging heeft in een onlans gehouden vergadering besloten, nog geen plannen te maken voor een feestviering op 30 April, zulks met het oog op de toestand in Indonesië. Mocht deze zich in de nog res terende tijd niet ten gunste wijzigen, dan zal men In geen geval tot feestviering over gaan. Gouden huwelijksfeest. Vori ge week herdacht het echtpaar N. Verheij— Maat wegens familieomstandigheden in alle stilte zijn 50-jarige echtvereniging. Noordeloos. Onlangs werd door de jeugd verenigingen in de pastorie van de Ned. Herv. Kerk een bazar gehouden. Met de op brengst is een bedrag van f 750 beschikbaar gestald voor de Zending en f 30 voor het Protestants Militair Thuisfront. Ottoland. De Ned. Herv. Meisjesvereniging op Garef. Grondslag „Martha" reikta san vijf tien gezinnen onderkleding uit sonder pun ten, die uit de kas was aangekocht bij de Fe deratie van Diaconiën in de Ned. Herv. Kerk. Bij nadere beschikking van da minister van oorlog ia aan de heer J. Hamerpegt. die tegen 23 Maart bij de marine was opgeroe pen, vrijstelling van opkomst verleend. Hij is thana aangewezen elf buitengewoon dienst plichtige. In de collecte In de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift van f 10 voor de kerk aan getroffen. DE NIEUWE MOTORVEERBOOT. Ouderkerk aan de Usacl. De nieuwe veer boot, die per 1 Mei de veerdienst Ouderkerk— Nieuwerkerk aan de JJsel zal gaan onderhou den, is gearriveerd en ligt gemeerd éan de scheepsbouw werf van de gebrg. SnoeiJ. Het is een snelvarend bootje, voorzien van een 18 P.K. ruwe oliemotor. Op het dek is een ka juit aanwezig ter beschutting plaats biedend aan zes a acht personen. De heer M. Gqu- driaan. die het veer van de gemeente kocht, zal hot veroudefde voetveer omzetten in een modern motorveer, dat aan alle eisen van de tegenwoordige tijd kan voldoen. Propaganda-avond. Papendrecht. De afdeling Papendrecht van de vereniging „Volkonderwijs" hield Donder dagavond voor een overvolle „Blauwe Zaal" een propaganda-avond. De spreker van deze avond, de heer 't Hooft, uit Maasdam, hield een gloedvolle rede voor het openbaar onder wijs. De avond werd verder gevuld met zang, toneel en dans door de leerlingen van de Openbare Scholen. Het zangspel „De Kikvors prins" en het toneelstukje „De Toverviool" vie len bijzonder in de smaak, evenels de cow boy-liedjes, uitgevoprd door twee jeugdige executanten. Aan het eind van de avond bood men de dames Vlasblom en Smits een doos bonbons aan. terwijl de heren Walraven en Kempeer dank wexd gebracht voor hun mede werking tot het welslagen van deze avond. Van hun belangstelling gaven blijk de schoolarts, de heer Te Boekhorst, de secretaris van de Kring Dordrecht, de heer Vermeij, van de N.O.V. en collega's uit de omtrek. PAPENDRECHT 2 KAMPIOEN. Papendrecht. Door de overwinning van Pa pendrecht 2 op Fluks 4, zijn de reserves kam pioen van hun afdeling geworden. Met de rust was de stand 1—1. Na de rust wist Papen drecht dr stand tot 3—1 op te voeren, nadat een penalty gemist was. Even voor het ainda bracht Fluks 4 door een strafschop de stand op 3—2, waarmede tevens het einde kwam, We wensen de rood-zwarten geluk met het kampioenschap en hopen, dat in de komende promotiewedstrijden de plaats ln de le klaa D.V.B. hernomen zal worden. De uitslagen der andere elftallen waren: E H B O. 5—Papendrecht 3 2—3; Papendrecht 5—A.S.W. 4 4—0. NOG GEEN BIJZONDER NEUTRAAL ONDERWIJS. Sliedrecht. In verband met het lange uit blijven van de Koninklijke goedkeuring, acht het bestuur der bijzondere neutrale school vereniging het ondoenlijk de cursus reeds op 1 Aprl te doen aanvangen. Het is dus nood zakelijk. dat de leerlingen zich op een andere school laten inschrijven. Sliedrecht. De afdeling van de Partij van de Arbeid, hield in de bovenzaal van de heer Schalk, onder leiding vah de voorzitter, de heer Venverloo, haar jaarvergadering. Na de opening bracht de secretaris, de heer Budding, verslag uit van de werkzaamheden van het afgelopen jaar. In het bijzonder me moreerde hij de oprichting van de afdeling Protestantse werkgemeenschap. De uitslag van de laatst gehouden Statenverkiezingen alsme de de colportage „Met volle Zeilen" werd be vredigend genoemd. De controlecommissie adviseerde de pen ningmeester, de heer A. Boer, te décharche- ren. De heer A. Venverloo brach.t als afge vaardigde van het Indonesisch congres, ver slag uit. terwijl de heer De RoofJ als voor zitter van de raadsfractie van de P. v. d. A. verslag uitbracht over de raadsvergaderingen van het afgelopjen jaar. De periodieke aftre dende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Bij de rondvraag stelden enkele leden vragen, die de voorzitter tot allef tevre denheid beantwoordde. De opkoms twas zeer bevredigend. ZILVEREN JUBILEUM KERKERAADS- LEDEN. Sliedrecht. Deze week herdachten de heren M. de Rouwe en A. G. de Waard de dag waar op ze voor 25 jaar voor het eerst werden be vestigd in het ambt van kerkeraadslid bij de Nederlands Hervormde Kerk. In de vergade ring van de kerkeraad werd dit feit in woor den. gepaard gaande met tastbare herinne ringen herdacht. Laagste inschrijfster. De fir ma v.h. A. P. Volker was met f 204 700 laag ste inschrijfster voor het verrichten van grondwerken ten behoeve aan de aanleg van het wegvak Aarlanderveen—Nieuwkoop, de provinciale weg no. 10. Het werk is voor re kening van Ged. Staten van Zuid-Holland. Geslaagd. Voor het in Utrecht af- gencwrfen examen moderne sierkunst slaagden de dames: VisserHuizer, J. Vet. R. Blam. M. Barten, R. Visser en D. Visser. Voor cou peuse slaagden de dame» A. Bons en W-MUn- ster, voor costumiére de dames W. Bakker, J. van der Aa en A. Slagboom en voor lin gerie de dames L. de Jong en B. van Rekum. De heer M. Boer slaagde te Dbrdrecht OP de machinistenschool voor het diploma A. Vrijdagavond hield de bestuurdersbond voor haar leden een cursusavond die vrij goed bezocht was. De heer Jongejan, directeur van het ge westelijk arbeidsbureau, hield een inleiding over het ontslagrecht, een onderwerp, drt aeer de belangstelling geniet. In een uitvoe rig botoog belichtte de inleider het ontslag- reoht. Uit de vele vragen, die volgden, bleek over duidelijk met welk een belangstelling het be toog van de heer Jongejan was gevolgd. Als blijk van waardering bood men de spre ker een boekwerk aan. GEMENGD NIEUWS. DOOR VALLENDE SCHOORSTEEN GETROFFEN. Een landbouwer te Heer Hugowaard. die gistermorgen op het dak van zijn woning iets wilde repareren, werd door een vallende schoorsteen, die door de storm losgeslagen was. tegen het hoofd getroffen. Hij viel naar beneden en werd met een schedelbaslsfrac- tuur opgenomen. Kort daarna is hy overle den, BLIKSEM SLOEG IN BOERDERIJ. Gistermorgen sloeg de bliksem in een boer derij in de Eierlandse polder op Texel. De boerdery. die pas gebouwd is en de vorige week door de bewoners betrokken werd, brandde voor een groot deel af. Alleen het woonhuis, dat door een brandmuur van het overige deel gescheiden was, bleef gespaard. Het meubilair, dat de bewoners er uit had den gesleept, ging echter verloren, doordat de wind plotseling draaide en de vlammen in de richting van de meubels Joeg. Voorts kwamen 4 paarden en 3 koeien om het le ven, terwyi een grote hoeveelheid hooi, stro en graan verloren ging. VEROORDELINGEN IN WARSCHAU. Twee Rooms-Kathoheke geestelijken zijn door een militair gerechtshof te Warschau tot respectievelijk 15 en 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens hulpverlening »an een an- ti-communistische ondergrondse organisatie Drie leden van deze organisatie werden ter dood veroordeeld en twee tot gevangenisstraf. Geruime tijd deden geruchten de ronde, dat de 31-jarige verpleegster R. V, uit Kol lum (Fr.), wier stoffelijk overschot op 5 Ju li van het vorige jaar werd gevonden in een water, niet door een ongeluk in het water was geraakt. Het meisje werd sedert de avond van de eerste Juli vermist- Bij onder zoek bleek, dat zij die avond, toen zij in de verpleging was. naar naailes was gegaan. Daarna had lij bij kennissen vertoefd tot on geveer elf uur. Van dat tijdstip af kon men haar gangen niet meer nagaan. Zoals gemeld heeft dezer dagen de arts T. de J. uit Kollum de gedeeltelijke bekentenis afgelegd de verpleegster op de avond van de eerste Juli. na een hooglopende ruzie, te hebben geslagen. HU heeft haar daarop bij de Wijgoesterbrug in Kollum in het water geworpen. Van bevoegde zijde werd thans medege deeld, dat niemand anders dan de gearres teerde arts jets met het gebeurde heeft uit te staan. De verdachte heeft tijdens het on derzoek, om zichzelf te redden, maar al te dikwijls de schuld op anderen willen wer pen, maar hij alleen is er schuldig aan. De verpleegster was aanvankeiyk werk ster; zU wilde vooruitkomen en volgde een cursus voor kraamverpleegster. Die studie verliep niet zo erg vlot. Zij stelde zich voor het lenen van studieboeken in verbinding met „dokter Theo", zoals de arts de J. door de patiënten werd genoemd. Zij kende deze dokter en kreeg enkele boeken van hem te leen. Haar familie was er door de aard van haar werk aan gewend, dat zij op ongeregel de uren of in de nacht thuiskwam. Toen echter bleek, dat zij gedurende de nacht van 1 OP 8 Juli niet thuis was geweest en ook tegen de morgen niet verscheen, informeer de men om zes uur 's morgens bij de dokter, of de verpleegster misschien bU hem thuis was. De dokter opende zelf de deur van zUn huis. maar zeide niet te weten waar de ge zochte was. De familie zette haar onderzoekingen toen voort en waarschuwde ook de politie. Er werd iemand gevonden, die de vermiste op de bewuste avond omstreeks elf uur op de Trekweg te Kollum had zien lopen. Er reed op die weg ook een nieuwe auto. die, naar deze getuige meende, van de dokter was. De auto stopte en de getuige geloofde, dat de kraamverzorgster instapte. Andere getuigen hebben het meisje op die avond herkend toen zy langs de waterkant liep. In de vooravond van de vyfde Juli zagen enige personen, by wie zich een neef van de vermiste bevond, een lichaam drijven. Het bleek het stoffelijk overschot van mej. R. V. te zijn. De politie nam het in beslag. Er werd sectie toegepast en geconstateerd, dat het meisje in verwachting was. Dokter de J. had sedert 1947 getracht naar Indonesië uitgezonden te worden als arts. Hij had zich daartoe bij het Rode Kruis gemeld. Aanvankelijk waren zijn pogingen zonder succes, doch in het eerste kwartaal van 1948 De kerken en het communisme. Het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken heeft na zijn eerste vergadering een boodschap aan de deelnemende kerken gericht, waaraan het volgende wordt ontleend: „In Augustus 1948 op de assemblee van de wereldraad van kerken, hebben de 150 kerken, die lid zijn van de raad in de verantwoorde lijkheid. waarmee God de kerk in de wereld geste'd heeft, plechtig verklaard, dat zij de fundamentele rechten van de mens en van de godsdienst vrijheid willen handhaven. In talrijke landen van Europa en Azië bewe ren de regeringen de vryheid van geweten en van godsdienst te waarborgen, terwijl zij deze ln werkelijkheid verlochenen. De vrijheid van de kerk om Gods woord aan alle mensen op alle terreinen des levens te prediken, wordt beperkt. Christeiyke jeugdbewegingen worden verboden. Het komt voor. dat er ingegrepen wordt in de opleiding van de geestelijkheid en bij de benoeming van kerkelijke leiders. Aan de openbare evangelisatie-arbeid en aan de zending worden moeilijkheden in de weg gelegd. Het komt steeds vaker voor, dat ambts dragers en leden van kerken worden gear resteerd en gevangen gezet. In andere landen, waar de traditie van de vryheid schijnbaar bewaard wordt, vormt de toenemende overheidscontrole op handelen en denken van de bevolking, het ondergeschikt maken van ieder politiek optreden aan mili taire en strategische overwegignen en het beperken van de rechten van godsdienstige minderheden een steeds toenemende bedrei ging. wat door het merendeel van de christe nen nog niet wordt gezien. Ten aanzien van deze gevaren, herhalen wij wat de assemblee te Amsterdam als haar me ning heeft uitgesproken, namelijk, dat iedqr mens het recht heeft om zyn godsdienstige overtuiging tot uitdrukking te brengen in de eredienst, in het onderwijs en in de prak tijk en de gevolgen, die daaruit voortvloeien voor de verhouding in een sociale of politieke gemeenschap, kenbaar te maken en dat de aard en de bestemming van de mens uit hoofde van zijn schepping, verlossing en roeping, en hel handelen van de men in gezin, staat en cultuur grenzen aangeven, die de staat niet ongestraft kon overschrijden. Tegen tyrannie. hetzij openlijk of verborgen, die wel moet blijken uit onmenselijke hande lingen, die het geweten van de mensheid diep geschokt hebben, is een gezonde openbare mening een stevig bolwerk. Wij erkennen, dat de kerken, die onder omstandigheden leven waar de vrijheid, zoals die over het algemeen opgevat wordt, bedreigd wordt, zijn blootge steld aan bijzonder ernstige verzoekingen. Zo is er de verzoeking om de oude politieke ei sociale verordening te willen vededigen. Maar de kerk kent het woord. Niemand, die zijn hand aan de ploeg slaat, en ziet. naar het geen achter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods. Wij hebben de taak om het evangelie te verkondigen in de veranderde situatie, die, al brengt zij nieuwe moeilijkheden met zich, door God zo kan worden gebruikt, dat zij ook nieuwe mogelijkheden biedt. De beproeving, die bepaalde kerken moeten ondergaan, is een beproeving voor ons allen. Het gevaar is een gemeenschappelijk gevaar. De lijdende kerken moeten te allen tijde ver zekerd zyn van het gebed van haar mede christenen. Niemand mag zich onttrekken aan de ver antwoordelijkheid, die voor de gehele chris tenheid geldt, Het leven van leder christen afzonderlijk en van ieder christelijk gezin moet zo diep in Christus geworteld zijn. dat het geloof voortleeft, zelfs al zou de kerk een tijd lang iedere aardse «bescherming ont nomen zijn. al zou zij uiteengevallen zijn en van alles beroofd zijn. behalve van h»ar ver bondenheid met de Heer. ijet- conflict tussen kerk en wereld is riet nieuw De eerste bladzijden van de geschiede- nis der kerk verhalen ons reeds hoe de machthebbers bijéénvergaderd waren tegen de Heer en tegen gezalfden, maar zij vertellen ons ook, hoe God antwoordde op het gebed van de apostelen.' 'aldus besluit dt bood schap.' kreeg hij bericht, dat hij een op Borneo werk zame arts zou moeten vervangen. Dekter de J. zocht voor zijn praktijk Je Kollum een plaatsvervanger en vond die. Op de avond van de eerste Juli gaf de J- een afscheids avond voor patiënten en kennissen, omdat hij op 6 Juli naar Indonesië zou vertrekken. Om kwart over tien die avond namen de pa- tienten afscheid. De dokter zeide tegen zijn echtgenote, dat hij nog even enkele patiënten ging bezoeken; hij vertrok om goed elf uur. Op 2 Juli verliet de dokter Kollum om zich bij familie elders te vestigen- totdat hij napr Indonesië zou vertrekken. Telefonisch bleef hij zich op de hoogte houden van de resultaten van het onderzoek naar de ver miste. Op de morgen van fl Juli vertrok de J. per vliegtuig naar Batavia, tot grote spijt van d« officier van justitie te Leeuwarden, die de zaak in handen had en de arts nog als getuige had willen horen. Toen de officier van justitie enkele dagen later een proces verbaal van twee rijksrechercheurs over de zaak kreeg, kon hy zich niet losmaken van de indruk, dat de dokter schuldig was aan een misdaad en dat'diens vertrek als een vlucht zou kunnen worden gezien. Twee po litieagenten te Kollum hadden direct aan mis drijf gedacht. Het was echter moeilijk met bewijzen te komen. Er werd besloten de procureur-gene raal te Batavia te verzoeken de arts te ho ren. Op grond van het proces-verbaal van dit verhoor, welk proces-verbaal buitenge woon goed wordt genoemd, werd de arts op verzoek van de officier van justitie te Leeu warden in Batavia gearresteerd. Het verbaal versterkte het vermoeden, dat de J. moer van de. zaak in Kollum afwist. Hij werd per vlieg tuig naar ons land gebracht en opgesloten. Te Leeuwarden werd het onderzoek krach tig voortgezet. De arts werd herhaaldelijk verhoord, maar hij ontkende iets met deze zaak uitstaande te hebben. Hij gaf toe, dat hij de kraamverzorgster op de avond van haar verdwijning had gesproken. Hij zeide, dat hij haar had gehaald om hem te helpen by bevallingen. Dit bleek niet juist. De ge- arretsteerde ontkende eveneens hardnekkig, dat hy een verhouding had gehad met de kraamverzorgster. Er kwam bij het onderzoek nog aan het licht, dat de arts een halssnoer had medege nomen van een familielid van een zijner pa tienten. Voorts had de dotfter eind 1947 de ver pleegster gehaald voor een bevalling te Warf Stermolen. Er kwam vast te staan bij het onderzoek, dat noch daar noch elders bij een van de patiënten van de dokter een kindje geboren was. Ook dit gaf de J. tenslotte toe, waarna hu tevens bekende geregeld omganp te hebben gehad met mej. V. De zaak wordt nog nader onderzocht. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant Vroem»DAO t MAART 194» BUedrecht. Afscheid. Op de algemene j jsarvergadering van de Zondagsschoolvereni ging ..Onze Roeping Getrouw" .werd op har telijke wijze afscheid genomen van de dames Van Delft, die ruim 33 jaar aan deze Zon dagsschool verbonden waren geweest. De voorz'tter sprak de dames toe en bood een prachtig geschenk aan. De secretaris, gaf een overzicht van de af gelopen jaren en mej. Doets. de geestelijke teister, vertelde van de moeilijke tilden Ook zij bracht de dames'Van Delft harteliik dank. De heer Groen, voorzitter van de Vriiz. Herv. Vereniging ..Onze Roening Getrouw" betuigde evenéens zijn waardering voor het werk ver richt in de afeelonen 33 jaren. Mej. M. van Delft dankte mede namens haar zuster voor de harte'iike woorden en het fraaie geschenk. Sliedrecht. Gevonden: Verschillende wanten: halsketting; textielkaart paar klnder- kousen glpinomuts: schoolétui- twee hand schoenen: handbeschermer: armbandje: gym schoen- VhliotbeeVboek: ceintuur: ring met twee sleuteltjes: bijtring- rakdoek: paar zilve ren klompi»*: dameshandschoen. Inlichtingen bil de politie. Sliedrecht. Voetbal Sliedrecht speelde Zondag een nefenwed«triid teg*n de 3e klas kampioen ONA uit Gouda. Het is vooral voor de onzen een slechte wedstrijd geworden. Van de voorhoede g'ng heel wei nig uit en vooral de Jager was buitengewoon zwak. In de middenlinie waren van TeubnBen en Brandwijk afwezig waardoor deze linie be hoorlijk was verzwakt. ONA behaalde een kleine 32 overwinning, die het voorname lijk te danken heeft aan het zwakke keper- werk van de Baat. Bij geen van de drie gescoorde doelpunten ging de Baat vrij uit en het is voor Sliedrecht 7 te hopen, dat hij de volgende week in betere conditie zal zijn. Onze doelpunten waren van goed gehalte en werden beide door Vogel ge scoord. Het twoeste elftal, dat vier invallers tolde, verloor met 5—2 van de hekkensluiter DEH2. Het was weinig fraais wat er te zien was. Keper de Leur had geen beste dag en enkele doelpunten moeten op zijn rekening gebracht worden. Het derde elftal bofte, daar Umtas 2 met •lechts tien spelers op appél verscheen, waar door het de gelegenheid kreeg op beide pun ten beslag te leggen. Met de rust had Slie drecht reeds een 2—0 voorsprone. die na dè rust tot 6—0 werd opgevoerd. Door deze pverwining hebben de onzen zich vrijwel veilig gesteld voor de bezetting op de onderste plaats. STEUN WETTIG GEZAG. Sliedrecht. Onder leiding van burgemees- Ier Winkler belegde het instituut „Steun Wet tig Gezag" in het Thalia-gebouw een bijeen komst. Er waren 400 uitnodigingen verzonden doch •lethts 50 personen hadden aan de oproep ge hoor gegeven. Burgemeester Winkler wees op de grote tegenstelling die bestaat tussen Rusland en de landen, behorende tot het At lantische pact. De vrede betekent eigenlijk voortzetting van de oorlog, waardoor bet ge legde: „Wie de vrede wenst, bereidt zich voor ten oorlog", is ontstaan. Voor een autoritair bewind, voelen wij niets, aldus spreker. Voor de verdediging van ons hoogste goed de vryheid hebben wy mannen nodig die bereid zijn hiervoor een offer te brengen De burgemeester sprak de wens uit. dat zich voldoende vrijwilligers zullen aanmelden, op dat de regering het niet noodzakelijk zal ach ten ons verplichtingen op te leggen, waar door ons economisch leven nog meer ont wricht zou kunnen worden. In de zelfde geezt uitte zich burgemeester Schakel. Het zou hem zeer teleur stellen wanneer zich niet voldoende vrijwilliger» aanmeldden. Spreker deed een ernstig beroep op allen aanwezigen zich «an te «luiten bij de Nationale Reserve. Overste Durant besprak in het bijzonder d« rechten en plichten der vrijwilligers. Het w»s in het bijzonder voor de lichtingen 1941 en 1944 van belang zich op te geven, daar het anders niet ondenkbaar is. dat deze lichtin gen in mobilisatieverband worden opgeroe pen. Dit is voor de aangeslotenen bij de N R. niet meer mogelijk- Tijdens de pauze werd koffie aangeboden. Tot slot vertoonde de legervoorlichtingen- dienst enige Amerikaans# films. belang. Eon redenaar noemde spreker zich niet. Geen mooi gebouwde zinnen waren van hem te verwachten, maar hu had wat te zeg gen van Jezus Christus. Ongetwijfeld zijn in deze gemeente ook zon daren en zondaressen. Uit der aard gelooft niemand zich zondaar, doch het geloof komt alleen door inwerking van de Heilige Geest. De volgelingen van Troelstpa. Thorbecxe en Multatuli vermaande hij. dat men met braaf heid en idealisme schuldig staat tegenover God want Ik. Jezus Chr'stus. heb u wat te zeggen. De vromen stelde'hij de vraag: Hoe wordt men vroom? Immers, hoe "romer men is in eigen ogen. hoe Goddelozer tegenover God. Vroom kan men rlechts worden door inwer king van de H. Geest, Zalig wordt men niet door vroomheid, maar door vergeving van zonde en bekering. Zorgt, dat Jezus Christus in u woont. Na afloop der predikatie, zei ds.: Ontvangt mij als herder en leraar en geeft me een plaats in uw woning en uw hart. U moogt altijd bij. mij aankloppen en komt des Zondags trouw ter kerke, want „Ik heb u wat te zeg- gen". Burgemeester Keijzer verheugde zich over het feit. dat hij als voorzitter van de gemeen teraad kan zeggen, dat het hem genoegen deed na een periode van vijf jaar de predi kantplaats wederom bezet te zien. De ge meente stelde een eigen predikant op hoge prijs, want een vacature is nimmer bevorder- ïyk. Spreker deed een beroep op de samen werking van de kerkelijke met de burgerlijke gemeente. De armen- en gezinszorg moeten beider belangstelling hebben. Als inwoner van Papendrecht heette de burgemeester de domi nee eveneens hartelijk welkom. Zijn huis stond steeds voor hem open en hoopte op de meest vriendschappelijke wijze samen te wer ken. Met de bede: „De Heere zegene U,"' be sloot hij zijn rede Ds. Sirag sprak namens de Ring. Hii ver ontschuldigde de collega's, die niet aanwezig konden zijn en heette ds. Vroegindeweij har- telyk welkom. In de Ring waren vogels van diverse pluimage, maar hij hoopte toch, dat ds. een waardige 'plaats zou innemen. Ilij eindigde met de wens. dat ds. Vroegindeweij het woord in al zijn volheid aan de gemeente mocht brengen. De heer P T. Visser sorak als ouderling namens de kerkeraad woorden van welkom, en ds. Batenburg als consulent. Dez» verzocht de gemeente te laten zingen Psalm 89 9 D? Vroegindeweü dankte het college van B en W. voor de aanwezigheid en beloofde «a- m«n te werken in alles, wat tot heil der ge meente zou strekken. Aan de kerkvoogden en notabelen bracht hii mede namens zijn vrouw dank voor de uitnemende wiize. waar op zij de pastorie in orde hebben laten bren gen. De predikant toonde z'cb een voorstander van de School met de Bijbel, maar toch moest het mogelijk ziin samen te werken. Voor de jeugd wilde hij zich nuttig ma ken en wekte deze op trouw ter catechisatie te komen. Het was voor de ored'Vrfnt een groot voor recht. dat de wederzijdse ouders en zijn broers en zuster, aanwezig konden zijn bij deze plechtigheid De consulent dankte hij voor het afstand doen van de bevestigingen en voor het vete werk dat door hem werd verricht. Tenslotte deed hii een b-roep on de kerke raad en hoopte op wederzijdse samenwerking. De veten, rite uit Waddinxveen waren geko men. gaf hii de verzekering, dat hij hen niet zou vergeten. woning en aan het voorstel tot aankoop van twee aandelen in het „W aagfonds". Op eén vraag van de heer Van Zoest zegt de voorzitter, dat zo spoedig mogelijk met de afbraak begonnen zal worden. Het voorstel tot het weder invoeren van het klok luiden des avonds om half acht wordt goed gekeurd Een verzoek van de heer Hoger- waard om ook het luiden bij begrafenissen in te voeren vindt geen instemming. Er wordt een crediet van f 1100 verleend voor de ver groting van het uitbreidingsplan in onderde len. B. en W. worden vervolgens gemachtigd tot onderhandse aanbesteding van het bouwen van zes woningen voor ouden van dagen en tien dup'.ex-woningen. Voor de stichting van een badhuis wordt een commissie ingesteld, waarvan de burgemeester voorzitter is en waarin verder zitting hebben de heren Van Zoest. Den Ouden, Boom en Van den Dool. de laatste als secretaris. Voorschotten wor den verleend aan het bestuur der bijzondere school voor lichamelijke oefening; f 290.92 voor het 7e leerjaar: f 935 95 voor het uitge breid lager onderwijs. Voor nuttige hand werken; f 346.50 voor het uitgebreid lager on- derwijs. Men belluit aan de minister van onderwijs een verzoek te richten om de school voor openbaar voorlgëzet lager onderwijs buiten beschouwing te laten bij de vaststelling van het bedrag, daar deze school te weinig leer lingen heeft. Het bedrag per leerling voor het gewoon en het uitgebreid lager onderwijs wordt vast gesteld op respectievelijk f 22.48 en f 26 46.' De heer Feij,nenbuik verzoekt in de rondvraag betere verlichting achter in de Scheepmakersstraat. .De heer Nobel zegt. dat de verlichting 's morgens te laat aangaat. De heer Den Ouden vraagt enkele in lichtingen over de kosten van de brug tussen Emma- en Wilhelminastraat. De heer Hoogerwaard uit klachten over het uitbetalen van aan de gemeente ge leverde materialen of verrichte diensten, waarop zeer lang gewacht moet worden. Nadat de voorzitter de vragenstellers beantwoordt heeft, sluit hij de vergadering. JOE LOUIS WERELDKAMPIOEN.AF. Joe Louis heeft verklaard, dat hy afstand doet van de titel van wereldkampioen zwaar gewicht boksen, van welk besluit hy «Se na tional boxing association mededelmg heeft gedaan. K.N V.B. AFDELING DORDRECHT. Programma Zondag 6 Maart. OTO 1—Unittas 3. Emma 4-—''s-Gravendeel 2, Rios 2—Dubbeldam 5: Emma 3—Woudrichem 1, Emma 7—RCD 5: RCD 2—ASW 1 DFC 4— ODS 4 DFC 5—IFC 1; DFC 6—Papendrecht 3; Merwede 4DMC 3; Merwede 5Zwijn drecht 4: Fluks 3—OTO 2. Fluks 4—Merwe- bcys 2, EBOH 3—Dubbeldam 2 DMC 1-Unitas 4. DMC 2—Zwyndrecht 3. EBOH 4—OSS 2 EBOH 5ODS 5; SSW 3—OSS 3: Geluksvo- gels 4Raptim 2; Dubbeldam 3MerwesteUn 2; Dubbeldam 4—Stryen 3; Papendrecht 4-~ DFC 7; AlblasserdBm 2—Stryen 2; Hardinx veld 2—RCD 3; Raptim 1—Geluksvogels 2, SVW 3—Merwede 2; Vuren 1—Rios 1. ZATERDAOMIDDAGVOETBAL. DORDRECHT e.O. Programma 5 Maart. Heerjansdam 1—ASWH 1; Heerjansdam 3— ASWH 2: Tornado 1—De Zwerver 2; Wiel- drecht 1—WE 2; VVGZ 3—Oranje Wit 4. Maasdam 2—IFC 5, Grote Lindt 3—Pelikaan 3 KERK EN SCHOOL, NED. HERV. KERK. liMipw W ei'f f*eter Amée* A Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht J- F. Roth te Sliedrecht. Aangenomen naar Leeuwarden J. de Bruyn, te Gemert. die bedankte voor Holten. Bedankt voor Stavenisse A. Breure te Gies- ten-Nieuwkerk. geref. KERKEN. Beroepen te Bergambacht J. Firet, candidaat te Dordrecht. Bedankt voor Kralingsche Veer L. Dorst te Grypskerk; voor Herwijnen G. Visser te Haas- ^Beroepen te Nieuwerkerk aln de IJssel W. G. Berkhof, legerpredikant te Amersfoort, CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Werkendam N. dtf Jong te Mid- delhar rus. OUD GEREF. GEMEENTE- Beroepen te Ederveen M. A. Mieras te Krim- pen aan de IJssel. BEVESTIGING EN INTREDE. Papendrecht Zaterdagmiddag om drie uur had de bevestiging plaats van As. Vroegino'- weij in de Ned. Herv. Kerk door ds. W. Vroeg- indewey. uit Bleiswyk. Des avonds om half acht predikte dr. Vroc*- indeweij voor een vole xerk zyn intrc-'-r. Na het uitspreken van het votum, zong de ge meente Psalm 43 vers 3 en 4. waarop de voor ganger de tien artikelen des geloof» v®®r,as en een gedeelte uit Lucas 7 vanaf vers 36 Vervolgens vroeg ds. waarom de ««meentk hem geroepen had. Hij vroeg zich af of het de begeerte der gemeente was Gods woord te ho^ ren om Jezus Christus te leren kenne"-?f hebt ge my geroepen voor ïi^enbez0^: doop en sterfgevallen. Vervolgens yerzoebt hij alle mogeiyke hulp van de gemeente, bv. door hem te waarschuwen bij ernstige tiekem Daar na bepaalde hy zich by Lucas r ^40. J«UI antwoordende zeide tot hem: Simeon ik heb u wat te zeggen. En hy sprak: Meester zeg ^Daarna zong de gemeente Psalm 34 1 en 2. Voordat de dominé zijn predikatie aanving me- moreerde hy. dat dit de derde kee rdat hij een intrede mocht houden. In J'JjJJ gemeente had hy veel vriendenenyriendinnen gevonden. HU had wel aan kracht ingeboet sinds zijn laatste -ntredo. maar hi hiid iin ervaring gewonnen. Hij wss hierheen^geko men. omdat hii wat te zeggen had van aan ren: Magcheltje Adriana. d. van J. C. RUk- aart en R. van Wensveen. Getrouwd: G. Schep, 20 j„ en T. Bakker, 18 j. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Onder trouwd: A. Versteeg. 27 j„ en T. van Dam. 20 j. (te Berkenwoude). POLSBROEK. Geboren: Gijsberta. d* van de Bruin en E J. A. de Jong. Overleden: T. de Pater, 76 j. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Overleden: D. Otterspeer. 68 j„ echtgenoot van C. Vink. REEUWIJK. Geboren: Maria Johanna en Wilhelmina Maria, dochters van H. Lamer» en A. M. Eibers. Theodorus Mattheus Maria, z. van W. N. Vergeer en T. A. Moens. Anna Cornelia Maria. d. van A. G. van Leeu wen en C. J VlQoswijk. Ondertrouwd: G. J. van der Stoel. 28 j„ (te Hekendorp), en M. van Spengen, 27 j, Overleden: Twee le venloos geboren kinderen van het vr. en m. geslacht van J. van der Oest en A. Verbeek. STOLWIJK Ondertrouwd: P Swijnenburg, 28 j. (te Krimpen aan de IJsselen P. J. van den Heuvel. 22 j. C. T. Rietveld, 28 j„ en A. A. Noomen. 22 j. PREDIKBEURTEN. NED. HF.RV. KERK. BERGAMBACHT. Donderdag 3 Maart, 'a av. 7 uur. ds. J. van Sliedrecht. van Hulzen. GOUDERAK. Donderdag 3 Maart, avonds 7 uur. ds. Abma, van Rotterdam- Bldatond voor het Oewas. KINDERDIJK. Woensdag 2 Maart, 's avonds 7.30 uur. ds. Van dan Heuvel, van Schoonho ven. Bidstond voor het Oewas. LANGERAK Donderdag 3 Maart. avond» 7 uur. candidaat W van Tuyl,» van Utracht. LOPIK. Vrijdag 4 Maart, 's avond» 7 uur, ds. Van Dop, van Amelde. Redt voor de Jong»- lingsvereniging. OUDF.RKERK AAN DE IJSSEL WUkge- bouw Woensdag 2 Meart. 's avonds 7 uur. da. H G Abma, van Rotterdam—Delfshaven. POLSBROEK en VLIST. Donderdag 3 Maart, nm. 3 uur. ds. Timmer. HuwelUkrinxegening. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Buffelstraat Donderdag 3 Maart, 's avond» 7.30 uur. de heer T. de Jong. CHR. GEREF KERK. AMEIDE. Donderdag 8 Maart, 's avonds 7 uur. ds. W. Baaij. ven Alphen aan de Rijn. MEERKERK Donderdag 3 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Óverduin, ven Nieuwpoort. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw Rehoboth. Donder dag 3 Maart, 's avonds 7 30 uur. de heren Feijnvandraat. van Amersfoort, en Vink. uit Stadskanaal Evangelisatie-samenkomst. tegen navuil bij koeien Duhen's, Drogisterijen BURGERLIJKE STAND. GEMEENTERADEN. x NIEUW RAADSLID BEEDIGD. Klokluiden weer Ingevoerd. LF.KKÊRKFRK. De gemeenteraad kwam Woensdag bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. G. C. van der Willigen. De heren Eikeiboom en Oskam waren met ken nisgeving afwezig. De voorzitter opende deze eerste ver gadering in het nieuwe jaar met het uitspre ken van de beste wen»en voor de raadsleden en hun gezinnen. Hij memoreerde de Voor naamste feiten, die in het afgelopen jaar plaats vonden op het gebied van onderwijs, maatschappelijk hulpbetoon, ouderdomsvoor ziening. de toename van de bevolking en vooral ook de vaststelling van het uitbrei dingsplan. Daar het oudste raadslid niet aanwezig was «prak de heer Van Zoest namens da raad wederkerig de beste wensen uit voor de voorzitter en zUn gezin. Nadat de heer H. FeUnenbuik (P v d A.) is geïnstalleerd als lid van da raad wordt eer vol ontslai verleend aan de heer A. J van der Lare als hoofd van de Koningin Wilhel- minaschool met dank voor de in die functie bewaren diensten. De raad hecht zijn goedkeuring aan het voorstel tot verlenging van de ontruimings termijn van aen onbewoonbaar verklaarde Heden overleed plotseling tot onze diepe droefheid, in het Diacnnessenhuis De Wijk te Gouda, onze ge liefde Vrouw. Moeder Behuwd- en Grootmoeder Zuster. Behuwdzuster ên Tante JANNIGJE DE LANGEN, -geb. De Bruyn, in de ouderdom van 53 jaar en 8 maanden. Uit aller naam: P DE LANGEN. Bergambacht, 1 Maart '49 Dijklaan A 122. De teraardebesteUjng zal plaats hebben teoBergam- bacht op Zaterdag 5 Mrt. a.s„ van 12 tot 1 uur. Mevr. BEUVERY. 's-Graven- weg 252, Nieuwerkerk aan de IJssel, vraagt per 15 Maart: BENSCHOP. Geboren: Hendrina. d. van J- Brouwer en J- W Berg Johannes Teunls, a. van S. J van Vuuren en N. J. van Wouden berg. Ondertrouwd: H. J. van den IJssel (te Benschop) en J. M. da Kruijf (te Vrees wijk Overleden: P W. Molenaar. 1 j. C. Klever. 82 j. M. van den IJssel, 79 J. BENSCHOP. Geboren: Engeltje, d. van A. Verbree en J. Oskam. Maria Adriana Jo- aephina. d. van W. G. M da Haas en S. L. M- van den Anker. Petrus Bartholemeus Maria, i. van J. J. Miltenburg en G. A. M. Vink. BERGAMBACHT. Oeboren: Neeltje. d. van J. den Hartog en M. van de Werken. On dertrouwd: W. Stout, 28 jen J. S. Schilt. 23 j. T. Bouter. 47 j., (te Groot-Ammers). en J J. van den Heuvel. 43 j Getrouwd: C. de Jong. 33 J.. en A. Noorland. 28 j. (te Nieuw- Lekkerland). M. de Jong, 30 jen A. Noor- land. 24 j. (te Niouw-Lekkerland Overle den: L. J. Hooghoed. 77 j„ echtgenoot van K. ven Oosterom. M- de Jong. 83 j.. weduwe van H. Baartman. M. Benschop, 64 J. (over leden te 's-Gravenhage). BLESKENSGRAAF. Ondertrouwd: A. de Groot. 33 j„ en M. C. Verkuil. 32 J. tte Groot- Ammers). CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Jo hannes. z. van G. Wijland en P .de Boer Adriaan Augustinus. Z- van J. de Gelder en A. van der Gijp. Corstina. d. van H. Rie-t veld en L. Twigt. Maria. d. van M. P Maurik en J. Oosterom. Willemina. d. van M. A Suuriand en A Westbroek. Onder trouwd: W. J. van Canpellen. 26 Jen G. A. de Leeuw. 22 j. Getrouwd: T. C. Klein. 20 j.. en M. Pot. 20 j. GIESSENDAM. Geboren: Cornleis. z. van J Adnaanse en H A. KonUnenburg. Overle den: P. van Harten. 70 j„ weduwe van A van 't Hoog.Een levenloos aangegeven kind van A. van Houwelingen en K- Schliker. HARDINXVELD. Geboren: Maria Gijsber- tje. d. vna W Lenscn en N. Klop. Paulus. z van G. A. Putters en A. J. Bot. Jan. z van J. Verhoef en G Boon. Ondertrouwd: J. van der Zwaan en M Roverts. Getrouwd: C. Vlot en J. Versteeg. J. H. de Koning en H Hoekwater Overleden: L. J van den Hil. 62 j„ echtgenoot van H .Hoekwater J. C .de Heer. 44 j„ echtgenote ven W. v. Ipe- ren. B. Swets, 67 j.. echtgenoot van Ki Schalk. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Ma ria en Johanna, dochters van L. C. Rook en M de Groot. Johanna, d. van Jac. de Gel der en A. van der GljP Coratina ,d. van H. Rietveld en L. Twigt. Overleden: B Stuye. 71 j. echtgenote van W. Dekken - M A. Hilker. 52 j„ «echtgenoot van H. J v. d Klooster. 71 j. weduwnaar van S. Boon d. Klooster. - H. F. W Wiegman. 71 j we duwnaar van S. Boon. - P. van Zwienen. 83 j. LEKKERKERK. Geboren: Jacob, z. vén A. Kapteijn en E. Muilwük. - Getrouwd: A. Gouwens. 24 j.. en J. Hos. 22 j. MOORDRECHT. Geboren: Gerrigie. d. van B. Vermeer en J M Boggart - Getrouwd: C. Baas. 33 j- en W. K. Oudijk. 26 j. Overleden: W. C. Terlouw, 76 j„ eehtgen. ven M. Kerver- NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL- Gtebo- |f|p Te koop: WOONHUIS GARAGE EN LOODSEN, met Aanlegsteiger aan de ri vier de Lek. Alles zeer gun stig gelegen te GROOT-AMMERS. Schoonh. Veer No. 21. Voor alle doeleinden geschikt Te bevragen bij G. VAN DER HORST. Haven 9. Telef. 235, Schoonhoven. K. Fuite Arti Dordrecht Praktijk neergelegd De praktijk wordt op hetzelfde adres voortgezet «door Arts Vit voorraad leverbaar: Furgers E.NR., Un'on, Magneet, Germaan, Veeno, D-C.R., Ermo, Batavus, Avada, Simplex, Teeco, Juncker en R, S. Uusqvarna Trapnaal machines (inzinkbaar) Germaan Carrier- -nderatel Itadhulutraat T-f, Tel. Wl Schoonhoven- BEKENDMAKING. Ontgronding onder Lopik. BURGEMEESTER EN WET HOUDERS DER gemeente Lopik maken bekend: dat bij besluit van Gedepu teerde Staten van de provin cie Utrecht d.d. 15 Febr.ll949. 2e afdeling nr. 521/279. aan A. RIJNEVELD te Lopik voorlopig voorweerdeiyk ontheffing is verleend van het verbod, gesteld by ar tikel 2 van de verordening Utrecht, ten behoeve van op de ontgrondingen de afgraving van de per celen, kadastraal bekend gemeente Lopik, aectie B. nr. 1538. J Dit besluit Ifgt ten gemeen tehuize te Lopik met ingang van heden, gedurende veer tien dagen, voor belangheb benden ter inzage. Het beroep tegen dit besluit staat open tot aan het einde van de hierboven genoemde termyn. Lopik. 28 Febr. 1949. Burgemeester en Wethou ders voornoemd: De Burgemeester: SCHUMAN. De Secretaris: A. VEER. voor varkens DUHEN'S DROGISTERIJEN Ontvangen wollen en halfwollen 140 X 180 1 7.90 140 X 200 i 13.9» 160 X-200 1 17.90 180 X 220 I 15.65 170 X 220 f 22.50 160 X 235 I 20.93 SCHOONHOVEN - TELEF. 28» Lopikerstraat 10, Te koop: 1 CHEVROLET SEDAN '39 Stuurversnelling; •39 CHEVROLET COACH, als nieuw; OPEL '39, 4 o.d.k., rood leren bekleding; FORD '34 SEDAN, prima; 1 VERLENGDE JEEP. met cabine en open bak, goede conditie GARAGE ANKER. StolwUk. opgelet! Is Uw VLOERKLEED stukf Dan niet langer gewacht. Maar bU VAN DER LINDEN gebracht jw- WU repareren voor U Vloerkleden - Cocoelopere en Zakken. Oude Singel 7« Shhoonhovel op Zaterdag 5 Maart a.s te geven door de Christelijk Gemengde Zangvereniging „De L O f 11 e m" «e Berganbaeh' o.l.v. Directeur N. D. SIQOFF Medewerking verleend 't ilrljkorkeel en A. Kleijn. piano, in do Chr. School Aanvang uur. Enlrée I 1.— (bel. inbegr.) Kaarten verkrijgbaar aan de School. Uit voorraad T.rbadri d. MAISET HARRIS DZ IDEALE TRACTO» VOOR KLEINEMDRUVEM veaee Maaijlt Landbouwwerktuigen SCHOONHOVEN - TELEF. 36* Erkend installateur Geen bezwaar I Wtf repareren «11e 0 merken stnfsulgnro en «fja dezelfde dag weer prima ln orde. Lopikerslr. *3, Tel. *71, Schoonhoven Nieuwe voor op voeren, TE KOOP K. VAN MEIJEREN TELEFOON 339 STOLWIJK 24 UUR SERVICE Uw goederen de volgende dag bezorgd in meer dan 200 plaatsen in Nederland SCHOONHOVEN, TOL 8, TEL 226 - BERGAMBACHT, |OH. BLANKEN SIO. MAO. SUMATRA - ROTTERDAM. TEL. Z(5603 36718, 2(5823, -<904 bestelhui: ammeretol veerman Versterkingsmiddel voor koeien en paarden, vooral na uit puttende ziekten, chronische voedingsstoornissen, chronische huidziekten, dampigheid, engelse ziekte en beenverweking Verkrijgbaar bij i W. Kool. Winkelier. Benschop i

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3