8 Overdrijf niet D.D.D. Electrificatie Tweede Blok? MARKTBERICHTEN. Kantongerecht florinchem. :^kSp„p,:rT ,r S9,,;t r Holland FEUILLETON. Vondeling op de Vuurtoren LANDBOUW EN" VEETEELT. Welvaartsplan voor de Krimpenerwaard. Beidt uiv tijd. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN LTTRECHl - Schoonhovensche Courant VBIJDAG 4 MAABT 1949 Ammarttol. Voetbal. ASV. I speelt Zondag te Rotterdam tegen Saturnus. Voo: ASV. is deze ontmoeting van weinig belang meer. daar zij definitief de tweede plaats be zet. Saturnus echter zal, als deze club verliest, één of meer beslissingswedstrijden moetrn spe len voor de laatste plaatsen in deze afdeling. AS V. II krijgt Gouda IV op bezoek. Ook dit is een belangrijke wedstrijd, althans een gelijk spel betekent voor Gouda reeds het kampioenschap. Wij verwachten echter, dat de bezoekers wel op de volle buit beslag zullen leggen, ondanks het fe't. dat de reserves van A.S.V. destijds in Gouda gelijk speelden (00). Begrafenis A. Storm. Albluserdam. Dinsdagmorgen vond de be grafenis plaats van de heer A. Storm, in leven chauffeur bij de zuurstoffabriek de Alblas. De baar werd gevolgd door een aantal leden van het Chr mannenkoor. Aan de groeve voerden het woord de heer P de Pater, voorzitter van dit koor. de heer J. Broere, voorzitter van de Chr. Bestuurdersbond. de heer M Marinus- sen .directeur van de zuurstoffabriek de Al blas. en ds. Stolte. De oudste broer van de overledene dankte voor de laatste eer Alblaaserdam De afdeling AN.MB. belegde Maandag in „Tearoom'' een cursusvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer J. Lagendijk. De heer P. Bomos. distrtopbestuur der. behandelde het onderwerp „Wij zijn meer derjarig geworden". F.r volgde een geanimeer de discussie mét de aanwezige leden. Tafeltennis. De uitslagen van de bondscomptitie van de T.TC. N K. F luiden als volgt: SVA 3NKF 1 8— 2 HAKA 1 NKF 4 2—8: NKF 4SRA 3 7—3 NKF 3— VEKAZET 2; de laatste niet opgekomen. Arkel Betondoks Mannenkoor, onder lei ding van de heer C. de Ruijter. de toneelver eniging Tavenu uit Leerdam, en het mondac- cordeonkwartet The Pitywinens. gaven Zater dag een gezamenlijke zang-, muziek- en toneel voorstelling in Odina. Het mannenkoor ver zorgde op voortreffelijke wijze zes koornum- merg. afgewisseld door het accordeonkwartet. Na de pauze bracht Tavenu een spel van Will Brakenberg voor het voetlicht „Hyena's van de grens", een greep uit het smokkelleven Zo als we dat van Tavenu gowgnd zijn. was het •pal tot in de puntjes verzorgd. De Arkelse damclub speelde Maandag avond haar eerste promotie-wedstrijd tegen Nlauwpoort. De uitslag was 10—10. Bergambacht. Onder het motto „Nèrregens geen pijn" hield de zwemclub „B Z C." haar feestavond. De avond stond onder leiding van dr. Frese. die voorzitter is en tevens optrad als conferencier. Het was een avond vol afwisse ling. althans voor de pauze. De jongste leden der club voerden voordrachten en gedichten uit. Het optreden van mej. Rina de Bruijn verdient wal bijzonder vermelding. Een schimmengpel, lintendan». het tweemaal optre den van een hawaiian-trio straatmuzikanten, zang van de dames Zwartbol. een trompettist en een demonstratiecursus (lenigheidsoefening) door de badmeester asn acht leden, vulden de avond en Oogstten veel bijval. Na de pauze volgde de opvoering van het blijspel n twee bedrijven „Professor Daantje". Dit spel ver wekte veel hiraliteit en het werd goed ge speeld. De zaal was vrij goed bezet. Twee woningen. Berkenwoude. Burgemeester en wethouders kregen dezer dagen bericht, dat aan deze ge meente twee woningen toegewezen zijn. De aanbesteding van deze woningen kan nu spoe dig plaats vinden. Berkenwoude. Bij de rijkspoltiie is aangifte gedaan van het vinden va neen tentzeil en twee paer handschoenen. Da heer I. Marelis slaagde op het voor de Nedeilendse Organisatie voor Praktijkexa men voor het diploma Praktijk Boekhouden. Berkenwoude. De heer C. Korevaar. direc teur van het fanfarecorps D H T S Gis be noemd tot directeur van de harmonievereni ging „Stolwijk" te Stolwijk. Lekkerkrrk- Voetbal programma voor Zon- dag 6 Maart: Coal 2 (Rotterdam)—Lekkerkerk 2; Lekkerkerk 3—Bergambacht 1; Lekkerkerk 4—Haastrecht 3. Het tweede elftal moet zijn wedstrijd be- •list winnen .om een kans op het kampioen schap te behouden. Op 7 November werd hier met 4—1 gewonnen, maar nu zal het n et zo gemakkelijk gaan. daar Coal ook nog een kans heeft op het kampioenschap Het derde elftal zal wel trachten een punt te bemachtigen om van de onderste plaats te geraken. Hat vierde elftal zal bij de leiders van haar afdeling wel geen kans hebben om een punt in de wacht te slepen. Lexmond. De Geref. Knapenverenlgng .Sa muel" en de Kleine Meisjesvereniging ..Lente leven" hielden vorige week Vrijdag hun jaar vergadering. De heer T den Besten. u:t Hei en Boe.cop, had de leiding van die avond in handen De leden der verenigingen lazen in leidingen en declameerden en enkele meisjes vormden oen tableau. De ouders en andere be- langsttélenden waren zeer voldaan over de keu rig verzorgde avond. Ouderkerk a.d. IJsse!. .Zonsopgan g". Maandagavond draaide in de Geref Kerk de Jjvangelisatiefilm van de Paulusveren'gir.g" getiteld: „Zonsopgang". Het kerkgebouw was zeer goed bezet. Vooral de jeugd bleek sterk vertegenwoordigd Vooraf werd de kronings film van Koningin Juliana vartoond. waarop de aanwezigen staande twee coupletten van het „Wilhelmus" zongen. Daarna kwam de eigenlijke film van het evangelisatiewerk van de Paulusvereniging. Het begon met eenpro- pagandawoord van prof. dr. K- Dijk. van Kampen. Daarna kregen de aanwezigen door middel van de film een indruk van het werk dat de Baulusvereniging verricht, zoals de Jcctuurverspreidmg huis aan huis, onder de uitvarende militairen en mariniers te Am sterdam. het werk op de vloot. Ook kreeg men te zien het uitvaren van de Schevening- se vissersvloot met het hospitaal-kerkschip ..De Hoop" en het evangel isatiecentrum „De toespraak van prof .dr. C. G. Berkouwer, uit Nyenburg",. Tenslotte kwam de verfilmde Amsterdam. Oudewater. Contactavond. In het patronaatsgebouw vond Vrijdag een gezellige contactavond plaats tussen de leden van de Katholieke Arbeids-Jongeren. Jonge Midden standers. Jonge Boeren. Jonge Vrouwen Ge meenschap en de Reinildaciub. De zaal was geheel bezet. In zijn openingswoord zette de voorzitter der K.A Jduidelijk doel en streven van deze avond uiteen, namelijk om in den vervolge niet meer naast elkaar, maar zoveel mogelijk gezamenlijk bijeen te komen om zodoende contact met elkander op te nemen. Spreker zeide. dat de jongerenbewegingen op cultureel en godsd. gebied samen één eenheid moesten yorman en hoopte, dat deza avond zou mogen bijdragen tot versteviging van de band tus sen dochters en zonen van één land. één kerk. en één parochie. Aan deze woorden voegde de aalmoezenier nog een kort woord toe, waarna werd over gegaan tot het culturele gedeelte van de avond Allereerst werd het toneelstukje in één be drijf ..De moderne huisknecht" voor het voet licht gebracht, dat reeds de lachspieren in de zaal in beweging bracht. Daarna voerde de volksdansclub enkele mooie volksdansjes uit. d:e zeer in d'è smaak vielen, terwijl het ge- deelte voor de pauze werd besloten met mu ziek po de Imitat'e-xylophoon Dit bleek weer een groot succes te zijn. Tijdens de pauze werd chocolademelk met biscuit rondgediend. Het tweede gedeelte ving aan met enkela volks dansen. waarna het hoogtenunt van deze avond bereikt werd door de opvoering van de door de leden der K.A.J. geschreven schets in één bedryf. genaamd „Cabaret?". Hiervan heeft men kunnen genieten. Vooral de gebroeders G'egengack vertolkten hun rollen op subliem# wijze Dr Spaenhoff speelde eveneens zeer verdienstelijk. Oudewater. In ..Oudewater Vooruit" werd Zaterdag ten bate van het Rode Kruis een uitvoering gegeven uitgaand# ven de Ned. Bond van Plattelmdsvrouwen. afdeling Oude water en omgeving Voor het voetlicht werd gebracht ..Willy's vrouw" (de kribbebijter) De aanwezigen die jammer genoeg zeer weinig in getal waren hebben van dit goed gespeeld stuk kunnen genieten. De heer A. W. den Boer sprak een toepasselijk inlei dend woord. Maandagavond werd In het patronaat, uitgaande van het Kath. Thyisfront een uit voering gegeven ten bate van de militairen in Indonesië. De toneelclub „Artozona" van de K A.B.. voerde geheel belangeloos het blijspel De stier van Ca'ifornië" op. Dit stuk werd ook nu weer zeer goed gespeeld door deze nog zeer jonge club. De heer Verouden sprak een inleidend woord, terwijl tussen de bedrijven door pater Bannier nog een enkel woord sprak. Evenals Zaterdag in Oudewa ter Vooruit was de belangstelling maar zeer matig voor deze avond. Oudewater. De toneelgroep van de Ned. Bond t'an Plattelandsvrouwen afdeling Oude water en omstreken gaf Zaterdag een to neeluitvoering ten bate van het Ned- Rode Kruis Opgevoerd werd het toneelstuk ..Wil ly's Vrouw", een vrolijke familiegeschiede nis. Ondanks de matige bezetting van de zaal mag de uitvoering in alle opzichten geslaagd heten. Deze jonge toneelgroep, die onder de bekwame leiding van de 'heer Simonis staat, mogen de gerust als een aanwinst voor Oude water beschouwen. Vooral de dames Simonis en Meynen en de heren Yff en Koster gaven blijk van goede opvatting omtrent toneel spel. De zaalhouder, de heer Th. M. v. d. Hee, had zijn zaal voor deze uitvoering gra tis ter beschikking gesteld, zodat ondanks de matige opkomst van het publiek toch, nog een behoorlijk bedrag op het gironummer van het Rode Kruis gestort kon worden. A. den Boer, gemeente-secretaris, memoreerde in 't kort het prachtige werk van het Ned. Rode Kruis. Oudewater. Schaken Het tweede tiental van „Kijk Uit" speelde tegen Zuilen 3 en wist revanche te nemen voor de neder laag die zij leden in 1948 tegen Zuilen. Deze partij werd door „Kijk Uit" met 7>/r-2U gewonnen. Eindles snoeicursus. Maan dagavond had de eindles plaats van de snoei cursus, die deze winter gegeven is door de tuinbouwconsulent de heer S ven 't Slot. Aanwezig waren de heren De Bruijn. die de examens had afgenomen en de voorzitter van de N.F.Q., de heer Vergeer (afd. de Holl. IJl- sel) benevens de secretaris de heer J. Oost- veen uit glokland. De heer Slot stelde enkele vragen aangaande het geleerde, ook de heer De Bruijn deed enige vragen, waarna tot uit reiking der diplomas werd overgegaan, die de meeste hier wel hebben verdiend. De heer Slot sprak de wens uit het volgende seizoen weer een cursus te willen geven, want het was voor hem steeds 'n genoegen geweest hier les te geven. De heer De Bruijn voegde hier nog enkele woorden aan toe Do heer Th. Blom dankte de heer Slot voor de moeite die hij zich heeft getroost om alles zo duidelijk uiteen te zetten en bevattelijk te maken en bood hem als blijk van waardering een ca deau. aan. De voorzitter sprak een woord van waardering voor het werk det werd gepresteerd, waarna d# heer Slot de cursis ten dankzegde. Papendrecht. De stormschade. - Door de storm van deze week werd da Ichtleiding verstoord, zodat Dinsdagavond de hele dijk en de Veerweg van straatverlichting verstoken waren. Voor de dijk was de storing Woensdag- opgeheven. maar de Veerweg was npg in don- ker gehuld. Op de rivier waren enige schepen losgeslagen en kwamen daardoor dwars in de rivier te liggen. Overigens bleek de schade te bestaan uit kapotte dakpannen, vooral van ge bouwen op de Hoge Dijk en de Molenpolder. De buurtveren.ging „Beatrix" hield Woensdagavond in het gymnastieklokaal der Oost. Openbare Lagere School een feestavond. Wegens tamüieomstandigheden was de voorzit ter. de heer Leeuwenburg, opende de tweede voorzitter, de heer Donker, deze avond. Hij zette het doel en streven der buurtvereniging uiteen, waarna allen eerst een couplet van het Wilhelmus zongen. Met eigen krachten werden enige blijspelen en een schets opgevoerd, die zeer in de smaak van het publiek vielen. De regie berustte bij de heer J. Verschoor. De accordonist, de heer De Lange, uit Dordrecht, zorgde voor het rau- sikale gedeelte. Deze avonden zullen Donder dag en Vrijdag herhaald worden Des middags werden 180 kinderen op enige kinderfilms onthaald, die met enthousiasme door de jeugd werden gadegeslagen. Ook de tractaties vielen zeer in de smaak. benoeming aanvaard. De heer Konijnenberg, uit Wateringen, die onlangs tot ambtenaar ter gemeente-secretarie werd be noemd. heeft per 1 Maart deze functie aan vaard. Voetbal. Het programma voor a.s. Zondag vermeldt slechts twee wedstrijden en wel Papendrecht 4DFC 7 en DFC 6Papen- drecht 3. Omdat het veld in Papendrecht on der water heeft gestaan, zal waarschijnlijk dc eerste wedstrijd net doorgaan. GEWOND IN INDONESIË. Papendrecht. Bij de familie De Jager werd bericht ontvangen, da thun zoon A. de Jager in Indonesië werd gewond. Hij is in het hulp hospitaal te Batavia opgenomen. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Peursum. Het echtpaar J. Kloek-^Verheul herdacht dezer dagen zijn 50-jarige echtver bintenis. Beide echtelieden verkeren nog in een tamelijk goede gezondheid. Stolwijk. De Chr. gemengde zangvereniging „Soli D'eo Gloria" gaf in de bijzondere school haar uitvoering. De verschillende zangnum mers werden keurig vertolkt en daaruit bleek dat er ernst met de studie was gemaakt. De heer P. de Lange, hoofd dier school, opende de avond. Streefkerk. Tijdens de storm van Dinsdag is bij de veehouder P. Scheer een schuur inge stort. Doordat de zolder met ijzeren binten was versterkt, bleven de hooitil en de zijmuren staan. Verder werd de schuur grondig ver nield. De heer Scheer, die zat te melken, kwam met de schrik vrij; het vee kon uit de ravage worden gered. Verder wedr veel schede toegerraeht aan pannen en rieten daken. Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Wtddlnxveen. Over dit onderwerp spraken Dinsdagavond in het Centrum voor de AR en C H Kiesverenigingen alhier de heren P. Borst en M Rupperl. beide voorasnstsanne figuren in het Prot. Chr. verenigingsleven van werkgevers en werknemers. Belde spre kers belichtten ieder op htm eigen wijze de gesch edenis van deze bedrijfsorganisatie, de bedoeling van het thans ingediende wetsont werp. en de bezwaren die hiertegen moeten worden ingebracht. De heer Ruppcrt wees vooral met nadruk op de noodzaak, om. zo- dra men met bezwaren komt. daartegenover zelf constructieve denkbeelden naar voren te brengen, en hy wekte alle aanwezigen op om zich te scharen In een Prot. Christelijke organisatie van werkgevers of werknemers, om. evenals dit vroeger het geval v/as, uit eigen kring een organisatie op te bouwen, waarby men zoveel mogelijk zeggenschap houdt in eigen aangelegenheden. In de opbelde referaten volgende discussie kwam de vraag naar voren hoe de sprekers zich de behartiging van technische aangele genheden dachten, waarop werd geantwoord dat voor deze zaken een federatief verband van de „drie zuilen" de aangewezen weg ir. Ook werd gepleit voor éen vruchtdragende samenwerk.ng tussen werkgevers on arbei ders door middel van hun organisaties. De op brede schaal verleende medewerking aan de organisatie-Woltersom werd door de spre kers zeer betreurd, omdat deze nu zo gemak kelijk de weg baande tot een blijvend over- heidsingrypen. De vergadering stond onder leiding van de voorzitters van de beide kies verenigingen. De opkomst was. gezien het slechte weer. matig, hetgeen te betreuren la omdat deze zaak ons allen toch zo na aan het hart moet liggen. Benoeming godsdienst-onderwyzer. Wsddinxveen. De heer D. Oskam, gods dienst-onderwyzer in de Ned. Hervormde Kerk. werd in deze functie benoemd by de Herv. Geref Evangelisatie te Tolbert (Gr.) en te Culemborg. Wsddinxveen. Burgemeester en wethouders hebben in overleg met de bedrljvencommis- sie. aan de raad een voorstel gedaan om over te gaan tot de electrificatie van de Tweede Bloksweg in de Zuidplaspolder. Het is de be doeling. dat. zo mogelijk nog deze zomer, een bovengronds net wordt aangelegd. Een voor waarde is .dst de bewoners gedurende de eerstkomende vyf jaren een verplichte hoe veelheid stroom moeten sfnemen. namelijk 300 k.wh. voor de elf boerderyen en 80kwh voor de vier woningen alle bedragen per jaar. Hoewel deze" exploitatie vermoede- ïyk een verlies zal opleveren, dat wordt ge raamd op ruim f 600— per jaar. menen B. en W. dat dit geen reden mag zyn om het werk achterwege te laten, omdat anders de bewoners van de verst verwyderde delen der gemeente nimmer het genot van electriciteit zouden mogen smaken. Schelluinen. De heer J. Roos is benoemd tot secretaris van de afdeling van Het Groene Kruis voor deze gemeente en Giessen-Nieuw- kerk. als opvolger van de heer P. Los, die naar R'dam vertrokken ls. De heer Roos is met de voorzitter, de heer A. Langeraad benoemd tot afgevaardigde naar de provinciale buiten gewone vergadering te Rotterdam, waar een verbeterde pensioenregeling der wykzusters moet worden vastgesteld. ERNSTIGE MISHANDELING. IJsselstein. Op Zaterdag 17 October van het vorig jaar ontmoette de 39-jarige land arbeider G A. W alhier een vroegere vriend, W.v.A.. met wie hij indertyd eens een kwes tie had gehad. W„ die diep in het glaasje ge keken had. begroette de ander aanvankelyk met een lachend: „Wy zyn vrienden, niet waar?" De ander atemde.toe en gaf W. de hand. Daarop liet de aangeschotene zlinhand in een van de zakken van zyn „vriend" giy* den. kenneiyk met de bedoeling daar iets uit te halen, waarschynlijk een doosje sigaret ten Maar dat was A te familiaar en hy ver zette zich hier tegen Toen werd de landar beider woest en ging hy zUn „vriend" van zoeven danig te lijf. Hy sloeg hem een oog dicht en bracht hem bovendien nog een bloe dende wdnde in het' gelaat. Slechts hét op treden van omstanders redde A. van een nog ernstiger avery. Wegens deze ergerlijke mishandeling had W. zich Maandagmiddag voor de Utrechtse Politierechter te verantwoorden, die hem tot drie weken gevangenisstraf veroordeelde. Zevenhulzen. De damvereniging „Denk en Zet" speelde een vriendschappelijke wed- stryd tegen Bleiswyk. De einduitslag was 22—8 vóór Bleiswyk. 'S-HERTOGENBOSCH. 2 Maart. Vee markt Op de veemarkt werden aange voerd 3823 stuks vee. zijnde 1112 runderen. 176 lopefs. 1619 biggen. 656 nuchter# kalveren. 219 schapen en lammeren. 41 gelten. De pryzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien van f 550—775 per stuk; guiste koeien f 350—525; kalf vaarzen f 550—725; klamvaar- zen f 425—550; guiste vaarzen f 350475; pin ken t 225—375; graskalveren f 140—225; fok- nuchtere kalveren f 30—50; lopers f 7590; big gen f 50—75, schapen f 5585; lammeren f 40 —60. gelten f 30—60. GOUDA. 3 Maart. Veemarkt. Aan gevoerd 1 slachtvarken. geen noterng: 6 mage re varkens t 65—85; 119 biggen f 45—65. 83 runderen. 109 nuchtere kalveren, en 11 scha pen. (Deze laatste drie soorten werden over genomen door het Bedryfschap); 3 bokken en geiten f 2530. Handel flauw. Kaasmarkt. Aangevoerd 16 partyen. Prljaen: le kwal. met rijksmerk f 1.741.78, 2e kwal. f 1.701.78, inclusief opcenten. Han del vlug. De Zitting van Dinsdag was zeer zakelijk en de vrolyke noot ontbrak vrywel geheel, ook al door de behandeling van een aantal aanrijdingen. Allereerst had zich te verantwoorden D. v. A. te Giessen-Nieuwkerk. die met een te brede en zware vrachtwagen over de B-we gen in de Alblasserwaard had gereden. De verdediger voerde aan. dat v. A. voor de in deling van de Alblasserwaard op een offi ciële toewyzing van de regering een vracht wagen had gekocht, welke hem met opbouw op bijna f 20.000— kwam. Dezelfde regering wees daarop alle wegen van de Alblasser waard als B-wegen aan. waardoor alle vracht- ryders van de Alblasserwaard hun auto's op stal moeten laten staan, want ontheffingen worden niet verleend en toch moeten allen leven. Spreker vond ln deze gevallen over macht aanwezig. Nadat het O M. f 8 of 4 d.h. had geëist ontsloeg de kantonrechter v. A. van alle rechtsvervolging. G. van A. te Gorinchem was met haar rij wiel door het oranje-stoplicht gereden, zy was verwonderd daarvoor een verbaal te heb- ben gekregen, want ze had nog wel tegen de agent gezegd, dat ze het niet wist. Boven dien zei later by de kapper een mevrouw, dat ze net door het stoplicht was gereden, maar de agent had haar een waarschuwing gegeven. „Dan had ik toch zeker wel een waarschuwing kunnen krijgen" zei rrfej. v. A. en ze vond de behandeling nogal ongeiyk. „Die mevrouw heeft geboft was het bescheid van de kantonrechter en hy legde een straf op van f 4 boete of 3 dagen hechtenis. L. M. en W. v. d. H. te Kedichem hadden een leerplichtig kind met regelmatig de school laten bezoeken. Het bleek, dat armoe de oorzaak was van het verzuim, wint het kind had geen klompen en schoenen om naar school te gaan. Het OM. wilde dit niet aan- nemen, want kort te voren wös een groot bedrag aan kindertoeslag ontvangen, maar de hulsvrouw telde het eens op. welke schulden er mqe waren betaald en toen bleek er zeer weinig over. Het OM. vond het moeilijk hier een grote geldboete te vragen, maar hij waarschuwde de ouders, dat het wel eens kon gebeuren, dat zy uit de ouderiyke macht ontzet konden worden. De kantonrechter ver oordeelde conform de eis tot f 1-— of 1 dag hechtenis. BUURPKA4TJE EEN PUT. Enige tyd geleden kocht ik eer vracht ge stoomde aardappelen. Ik had er eigenlijk geen ruimte voor, maar de koopman raadde my aan een aardappelput te kopen. Ik had van zo'n ding nog met gehoord, en misschien zijn er lezers die er evenzo mee staan. Daarom vertel ik u dit. De put is eigenlijk een hok van cementplanken met de nodige palen en verbindingsijzers. Het hok kan vyf 'ton aard appelen bevatten. Met geringe moeite kan er een dergelijk hok naast gezet worden, dat derhalve voordeliger uitkomt Het hok van vijf ton kostte my honderd vyf en zeventig gulden. Een paar handigs jongelui kwamen het zetten en het stond in weinige minuten in elkaar Ik zou het nu niet graag willen missen. De aardappelen kunnen er lang in bewaard worden en als je ze koopt wanneer zc goedkoop zUn, kan je de prys van het hok er uithalen. Waar echter op gelet moet worden is de dag van het maaksel. Als een hok te verl gezet wordt gaan er enige plan ken scheuren én det is jammer. Daarom is er op de planken een datum gezet. Het grote gemak van een los hok is wel dat men het zonder moeite kan verzetten als het leeg is. Dat is een groot voordeel boven een vast ge metseld hok- Als je er een vloer inlegt van cementtegels en je brengt, er een dak op, dan kan je het ook gebruiken voor een varken, Ja hel gebeurde wel. dat men er een zeug in liet biggen. Zoals het hok ik elkaar gezet werd, zet men ook hele schuren van betonplanken, ja zelfs een woning. Er moet dan natuuriyk een dak op gemaakt worden, maar je hebt muren van meer dan twee meter hoog. En je hebt dan eveneens het voordeel dat de schuur ver plaatsbaar is. Daartegenover dient echter op gemerkt te worden dat cement niet altijd even prettig is .Na de vorige oorlog bouwde ik cementhokken voor varkens. By gebrek aan iets anders maakte ik het dak van sprei- riet en besmeerde dat met een laagje cement, hetwelk ik in de koolteer zette. In de zomer waren het goede hokken. Maar in de regen- tyd gingen de muren uitslaan en was het er nogal vochtig ln. Toen ik er later pannen oplegde was het heel wat verbeterd. Je moet soms weieens van de nood een deugd maken en er zyn honderden biggen in gefokt. Zc kan ook de aardappelput ons van allerlei nut JAN DE BOER. In het huis komen vela indrukken snél op ons af. Onmiddeliyk kunnen we schatten met welk soort mensen we te doen hebben Een bekend psycholoog vertelde eens. dat hy zyn m' -v cliënten beter vyf minuten in hun huis kan /cW, observe en, dan uren in zyn spreekkamer. O-raSy Moderne decoratie-middelen, zoals aardige rtDlP crunDTDvi pulletjes en grappige fantasie-figuurtjes ma- UKlE, ö^rlvIK I-1N «en het gemakkeiyk een persoonlijke nootln Een schort dratfen i* ceen schande £et,hui" l« brengen. Eenvoudige bloemen. ««agen is geen scnanne boeken en prenten kunnen da weg zyn tot gn als we het maar netjes houden, lie"^ 't vinden van een harmonisch accoord. Oude maken van een aardige stof en van een koperen en tinnen kannetjes met hun rijke goed model, kunnen ze eigenlijk hl-el Jjkurwwchakerlngen, dia geleefd hebben on flatteus zijn. De meeste vrouwen zien °-k,,n °pr „hcn( Tct er juist in een leuk .chort alleraardigst SSSalfc K.'pl" ui" ren ketels, asbakken, poken, enz. zy behoren De dame aan de telefoon fop bijgaar.- tot het verleden en.... tot het heden. Geeft de afbeelding) draagt een echte werk- h#t nlet.let| van ru,t- te weten dat we in de- streept katoen met effen afstekende de toekomst zo blijven zal. mits wy er goed biezen, met een grote zak. Dit schort voor zorgen Het is waar. het vergt tyd. maar moet echt aen alles-bedekker zijn. h#t lB de moei,e beslist wei waard Met krap geknipt, flink lang, be- "ï'Tkoper ™od va" «f™- schermt het de jïrk bij de gfootste schoonmaak. menging is van koper en zink. Mon kan ge- De jonge vrouw in de keuken draagt een coquet schortje (knippatroon nr. P. 57j van een lapje ge bloemde stof met ruches en hartvormig uitgeknipte bo- venlijn en zak. Haar man ziet haar graag in een fris schortje als hij thuis komt. Het staat huiselijk en het beschermt de schone blouse als we nog even in de pan moeten roeren voor het eten op tafel komt. Nummer drie (knippa troon P 58) draagt een echt japonschort, een soort vrouwen-overall van pope- line, katoen, kunstzijde of welk stevig en wasbaar materiaal ook. Ze draagt er 's zomers geen jurk on der en 's winters kan elk versleten japonnetje een warm onderlaagje zijn. Dit schortje is bij uitstek geschikt voor wie zijn kle ren InT het werk wil sparen en er toch netjes wil uit zien. Het is ook een aardig model voor huishoudsters, kinderjuffrouwen, kapsters vrouwen, die in hun werk hun kleren moeten beschermen tegen stof, vuil, draadjes en vocht. Het kan gegarneerd worden of simpel blijven. Dit japon- schort vervult velerlei nuttige functies, niet in de laatste plaats maakt het de draagster aantrekkelijk hij het werk. KNIPPATRONEN nr. P 56, P 57, P 58 verkrijgbaar k f 1.per stuk bij de redactie van dit blad. Bestellingen moe ten de verlangde maat vermelden en vergezeld zijn van het verschuldigde be drag in postzegels of per postwissel. DE CHARME VAN GLANZEND KOPER. Verzorf het met een liefde volle bend. Het is altyd een heel avontuur, om een vreemd huis binnen te stappan Reeds voor dat de deur geopend is voelt de bezoeker de atmosfeer. De atmosfeer, die uitstraalt van de gordy- nen voor de ramen, de brievenbus, de bel; allemaal hebben ze iets te vertellen. Wat een verschil ls er b.v. tussen glimmend gepoetst koper of geöxydeerd metaal op zo'n deur! $et eerste roept ons een joviaal welkom toe. terwyi het tweede de indruk van ongastvry- heid wekt. Altyd heb ik een zwak gehad voor goed gepoetste naambordjes; niet omdat ze getuigden van de aandacht, die er aan be steed was. maar omdat ik wist, dat dan van zelf de woning ook een welverzorgde indruk gou geven. alle polijst er. rpp' Vnoer het best onderhnv met poetspommade en kryt. Gebruik vooral' witte poetspomniade; deze wordt niet groen in de gleufjes. Wrijf de voorwerpenjnet de porrynade goed in. daarna uitwryven met een zachte doek (met wat kryt) om het vet weer weg te ne men. Voor effen koper is het echter niet aan te bevalen kryt ta gtbruiken, omdat het dan krassen achterlaat. Vlekken, die door 't poet sen met verdwynen. kunt u wegmaken met wat azyn of citroensap. Koper kan erg mooi worden, wanneer u het voor het poetsen op- schuurt. Gepolijst koper mag echter niet ge schuurd worden. U kunt het van het onge polijste onderscheiden door de mooie, spiegel gladde oppervlakte. Gebruineerd koper kunt u onderhouden met rode wryfwas of met roodaarde. Nieuwe voorwerpen van gebrui neerd koper wry ft men op met verdunde ro de wryfwas. pas later ls het nodig roodaarde te gaan gebruiken. NIEUWE WASMIDDELEN UIT AARDOLIE. De Bataafse petroleum maatschappU heeft, zoals reeds eerder werd gemeld, by haar raf- finadery te Rotterdam—Pernis op het ogen blik een fabriek in aanbouw voor de vervaar diging van een yvasmlddel uit aardolie. Deze meüwe wasmiddelen zullen binnenkort op de markt verschynen. Door deze op aardolie gebaseerde grondstof aldus de deskundige, zullen vetten, die thans voor de zeepfabricage worden gebruikt, voo» consumptie vrijkomen. Een der eigenschappen is. dat men met dit wasmiddel zelfs in zeewater, dat zeer hard is, uitnemend kan wassen. 3 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhovenscheCouranI v*ijdag«"i40,abt 19" Naar de boutade van Boutens. „O, land van mest en mist, van vuilen. kouden regen. Door sijpend stukske grpnd vol killen dauw en damp, vol vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaad'bre wegen. Vol jicht en parapluies. vol kiespijn en vol kramp!" 'O, land van wind en wolk en wijde horizonnen, O, kostbaar stukske grond, vo{ zon en frisse kleur, Vol vette, vruchVore klei waarop de volle aren Met rijpe korrels staan, vol zachte, zoete geur. O, land van mals, groen gras, en macht'ge waterstromen Van heesters, bloemen, fruit, en vreedzaam grazend vee Van vogels groot en klein qn macht'ge oude bomen Gewijde grond der Vaderen, ontwoekerd aan de zee Uw zon doorstoofde hei, uw schaduwrijke bossen, Vw molens langs de vaart met ruige wilgenrand, De "hemelkoepel welvend wijd en licht daar boven Hoe mooi is waar men kijkt, ons eigen vaderlandl A. H. (Nadruk verboden). 39 Toen ze de brief had gelezen, barstte ze in tranen uit. Het kan niet waar zyn. vader, snikte ze. 'ik ben ndjn leven lang uw dochter ge weestwaarom zou ik nu van u worden weggenomen? Ik geloof, dat het volkomen waar is, antwoordde Axel Olsen kalm. en de noodza- keiykheid om te troosten, was een weldaad voor hem zelf. Meneer Traill spreekt van bewijzen. Jy hebt hem leren kennen, ik heb ternauwernood een blik, een woord met hem gewisseld, maar ik krijg niet de indruk, dat hy een man is. die lichtvaardig dergelijke dingen zou beweren. Bovendien is het hele maal niet om te huilen, als er plotseling een schatrijke vader uit d« lucht komt vallen! Ik vind, zei Dagmar. dat de manier, waarop hij schrijft over de liefde, die je aan vader verschuldigd bent. wel heel sterk wijst op de echtheid van zyn aanspraken.... en ook heel erg voor hem pleit. En zich daarop tot vader wendend, ver volgde ze: e ^aderlief, als het u niet te zwaar valt. PAS OP MET DE PELSFOKKERIJ. Pelsfokkery ls een riskant bedryf. doordat het product, de pelzen, uitsluitend gebruikt worden voor de vervaardiging van luxe goe deren. Wanneer een algemene prijsdaling op komst is, zijn het altyd deze goederen, die het eerst onverkoopbaar blyken. De afgelo pen winter heeft dan ook zware prijsverla gingen voor bontjassen laten zien. Ook uit het buitenland komen vele berichten over een geweldige prijsval in de pelshandel. ten gevolge waarvan talrijke grote fokkerijen in Amerika hun productie op grote schaal in krimpen. Intussen wordt hier in Nederland de uit breiding van de fokkery van moerasbevers (nutriaratten) sterk gepropageerd. Wij zijn van mening, dat men met deze fokkerij uiterst voorzichtig moet zijn, daar de aanschaffing van enkele fokdieren zeer duur is, terwijl niets voorspeld kan worden over de op brengst van de nafok. .die men straks van eigen bedrijf zal kunnen verkopen. Het is daarom uiterst riskant op dit ogenblik veel geld te steken in de pelsfokkery. MEER WERK VOOR DE GRAS DROGERIJEN. Nu de regering contracten afsluit met de grasdrogerijen voor het drogen van voeder aardappelen. mag er ook wel- de aandacht op worden gevestigd, dat in Engeland uitsteken de resultaten zyn bereikt met het drogen van bietenkoppen. Hierby worden de bieten koppen en het loof gehakseld en tegelijk ver mengd met een ander minder suikerryk groenvoedergewas. Daardoor wordt voorko men. dat het suikersap te veel aan de droog- roosters aankoekt. De voedingswaarde van dit product komt in grote trekken overeen met die van goede kwaliteit jong gras. Na droging wordt het evenals gras en gedroogde aardappelen gemalen en als voedermeel ver kocht. Het ls echter wel noodzakelijk, dat men alleen koppen droogt, die niet in sterke mate verontreinigd zijn met zand en klei; anders ontstaan voedingsstoornissen bij het vee. De rentabiliteit van de grasdrogerijen zal zeker groter worden, wanneer deze verwachtingen ook voor het drogen van aardappelen en bietenkoppen worden ge bruikt, omdat zy daardoor het grootste deel van het jaar in bedrijf kunnen zijn. Dit zal tevens tengevolge hebben, dat de prijs van het gedroogde gras kan dalen, doordat de al gemene onkosten over een grotere productie kunnen worden omgeslagen. vertel me dan van myn moeder. Ze moet me herkend hebben en dat is de verklaring. Waarom ze me opeens een kus gaf. Gaf ze je een kus? vroeg Olsen. Ieder woord drukte een crescendo van verbazing uit. Ja. Op een middag kwam ze by my in de keuken op de vuurtoren. Terwyi Hil- dur en Payne even boven waren, naar u toe. was ze opeens onbegrypeiyk ontroerd, viel me om de hals en kuste me. Het verbaast me eigeniyk niet. Arme Nanette! Ze is ln zekere zin altijd een droom ster geweest. Nooit tevreden, altijd verlan gend naar iets anders, eeuwig onrustig. Eigeniyk was ze niet geschikt voor een kalm huiselyk leven. Ze had een rusteloze aard. Toen ik met haar trouwde, was ze achttien. Ik dacht, dat ik haar zou kunnen opvoeden, haar het aantrekkelijke van een rustig hui selijk leven zou kunnen leren waarderen. Maar het" was een vergissing. Misschien zou het een minder-meegaand karakter dan het myne gelukt zijn een betere echtgenote en huisvrouw van haar te m&ken. Toen ik met je moeder trouwde, was ik hoogleraar in de natuurkunde aan de Uni versiteit van Oslo. Je kijkt me een beetje on gelovig aan, omdat ik zo jong al professor was. maar je zult ook wel weten, dat ik lang de enige niet ben. die op die leeftijd de hoog- leraarstitel al had. Ik had vry vlug gestu deerd en een proefschrift geschreven, waar mee ik de aandacht van de wetenschappflijke kringen OP me vestigde, vandaar myn benoe- ELECTRISCHE AFRASTERING EN KUNSTWEIDEN. De electrische weide-afrastering is een grote aanwinst voor verbetering van de wy- ze van beweiden. Dit geldt voor de natuur lijke weiden, doch niet minder voor de kunst weiden, omdat men deze in vele gevallen slechts kan hooien als er geen afrastering omheen staat. De sloten langs het bouwland zijn dikwijls niet voldoende om het vee te beletten te gaan zwerven, terwyi op de ho gere zandgrond sloten zelfs geheel ontbre ken. In het buitenland ziet men dan ook vaak de dieren op deze kunstweidi-n aan de ket ting staan, zoals dit geschiedt in Denemar ken. Frankrijk en Engeland. De Nederlandse boeren kennen deze methode niet, wat een van de ooraaken is, dat de kunstweide hier minder populair is. Met behulp van electri sche afrasteringen wordt dit echter veel een voudiger. Een enkele draad, die over slechts weinig verplaatsbare ijzeren paaltjes op iso latieknoppen gespannen kan worden, is im mers volkomen afdoende En het is al heel eenvoudig om de dwarsdraad iedere dag en kele meters te verzetten. Zo ontvingen wy foto's uit Engeland, waarop men zelfs ziet hoe een akker voederboerenkool eenvoudig afgegraasd wordt. De draad wordt iedere dag enkele ryen verder gezet, het vee vreet de verse strook schoon op en vertrapt weinig en zo spaart men veel tijd uit. die anders nodig is voor het snijden, binnenrijden en weer uitdelen van het groenvoer. Deze be sparing kan zo groot zijn. dat de kosten van de afrastering er gemakkelijk uitkomen. WAT 18 DE GRENS VAN DE COÖPERATIE? Hoewel de coöperatie zonder enige twyfel voor de welvaart van de landbouw van bui tengewone betekenis is. geloven wy toch, dat men de coöperatie niet kan en niet mag uit breiden tot in het oneindige. Het platteland is in de ware zin van het woord een „samen leving". wat wil zeggen, dat de verschillende groepen van de plattelandsbevolking voor elkander werken en dus ieder hun taak en hun plaats hebben. Het zou niet aangaan, dat de coöperatie van de boeren de andere groe pen van die plattelandssamenleving zou ver stikken. Zo goed als aan de boer een zelfstan dig bedrijf toekomt, hebben tal van ambach ten in het dorp hun bestaansredenen en dus hun bestaansrecht. Zou de landbouwcoöpera tie er naar gaan streven ook deze op te slok ken. dan zouden .we hard hollen naar het coöperatieve dorp, waar een paar bestuur ders alles te zeggen zouden hebben; en dat is nu niet bepaald het Ideaal van onze boe ren en tuinders. De aanleiding tot deze ontboezeming is een plan van het Centraal Bureau te Rotterdam om vliegende colonnes in te stellen voor het onderhoud en de reparaties van coöperatief gekochte landbouwmachines. Deze reparatie dienst zou een soortgelyke taak vervullen als de Wegenwacht van de A.N.W.B., zo zegt men, doch wy menen, dat de vergelijking niet opgaat. De Wegenwacht patrouilleert langs de wegen helpt autobestuurders, die in moeiiykheden verkeren op plaatsen, waar geen hulp van een garage beschikbaar is. Maar meer dan Eerste Hulp geeft de Wegen wacht niet; het eigenlijke reparatiewerk blijft evenals vroeger de taak van de reparatiebe- dryven. By de landbouwmachines is de zaak geheel anders. Hier hebben we niet te maken met Onderzoek voor vaststelling van De „Vergadering van Afgevaardigden" der Stichting Krimpenerwaard (bestaande uit af gevaardigden uit het sociale, economische en culturele leven van alje gemeenten in de Krimpenerwaard) fywam op 28 Februari te Berkenwoude bijeèn onder voorzitterschap van de heer J. Aallbers, burgmeester van Krimpen aan de IJssel. voor het afwikkelen van verschillende huishoudeiyke zaken. On der meer werden de aftredende bestuursleden herkozen en werd in devacatures van de bestaande commissie voorzien. Een huishou- delyk reglement werd vastgesteld, begroting voor 1948-1949 en de rekening over het jaar 1948 goegekeurd en een controlecommissie voor de financien benoemd. Ook werden de reeds eerder gepubliceerde rapporten der commissie voor „Verkeerswe gen" en „Geschiedenis en Traditie" bespro ken. De commissies zullen hun werk voort zetten. Twee nieuwe commissies werden ingesteld, een onder voorzitterschap van Mr. L. C. A. Lepelaars, burgemeester van Haastrecht. Stolwijk en Vlist. met het doel de mogelijk heden van huisvesting van hulpbehoevenden en ouden van dagen onder de loupe te ne mén (event, de mogeiykheden te onderzoe ken voor het stichten van een tehuis); de an dere om te pogen de binding van de jeugd in de Krimpenerwaard aan eigen sfeer en om geving te bevorderen. Deze staat onder lei ding van ds. van Ewyck, Ned. Herv. Predi kant te Stolwyk. ming. tk was de opvolger van myn leermees ter. die veel met my op had. Dat ik myn be langstelling voor myn vak niet heb verloren hebben jullie kunnen merken aan myn proef nemingen met de auriscoop. De meisjesnaam van je moeder. Dag- mar. was Nanette de Courtray. De naam klinkt wel Frans, maar de familie woonde al geslachten in Noorwegen; waarschijnlyk zyn zy met Bernadotte naar Scandinavië ge komen. Toch heb ik me Échteraf wel eens afge vraagd. of in haar temperament niet iets zui delijks was gebleven. Zoals ik dus zei. ik had een wetenschappelijke loopbaan gekozen enik maak me niet aan zelfoverschatting schuldig als ik er by voeg. dat. als myn carrière niet afgebroken was. ik het waarschjjnlyk vèr zou hebben gebracht. En u werd vuurtorenwachter! Het was Hildur. die deze uitroep slaakte. Dagmar zat zwijgend, in gespannen ademloze verwachting voor wat er verder zou komen. Ze was volstrekt niet verbaasd te vernemen, dat haar vader van goede familie was. Ja. lampenpoetser en overbrenger van scheepssignalen! Zijn we er minder gelukkig om geweest? Een nadrukkelyk „neen" klonk uit twee monden tegelijk. - Jullie moet je intussen niet voorstellen, dat dat professoraat mij rijkdommen in bracht, hernam Olsen. Dergelijke functies betalen nooit over- matie en twintig, vijf en twin\ig jaar geleden De kostbare vaas. voertuigen, die zich ln een lange ry langs enkele gemakkelijk te controleren routes be wegen. doch met machines, die overal op het land verspreid zyn. Wanneer een dergelyke machine defect raakt, zal het luk-raak zyn als juist wanneer de storing optreedt zo'n re paratiewagen van het Centraal Bureau in de buurt is. Doorgaans zal het heel wat minder tyd en moeite kosten om even naar de dorps smid te gaan. Bijna alle boerderijen liggen Immers gegroepeerd rondom dorpen, zodat ook de verst afgelegen plaats betrekkelijk dicht bij een smedery is gelegen. In vele ge vallen beschikt de smid zelf over een jeep cf een motorfiets, of heeft de boer een mo torvoertuig. zodat onderdelen snel kunnen worden aangevoerd. Kan de schade niet ter plaatsg hersteld worden, dan wordt de ma chine naar de naby gelegen werkplaats ge bracht en daar onder handen genomen. Dit systeem is normaal, gezond en afdoehde en er is geen enkele reden om rijdende colon nes te gaan instellen, teneinde te gaan con curreren met de smeden. Wy vermoeden dan ook, dat dit gehele plan een gevolg is van het bekende conflict tussen het Centraal Bu reau en de importeurs van landbouwmachi nes met hun agenten (deze laatste zyn meestal de dorpssmeden). Het Centraal Bu reau wilde zelf machines invoeren en sloot daarmede smeden van de levering uit, waardoor deze hun provisie missen. Alleen het reparatiewerk zou dan nog door de sme den kunnen worden uitgevoerd. De smeden antwoordden daarop door het repareren van coöperatief gekochte machines te verbieden. Van beide zyden ging het dus hard tegen hard. De commissie voor een Streekwelvaarts- plan adviseerde om aan het Economisch Thechnologisch Instituut voor Zuid-Holland opdracht te verstrekken een sociaal econo misch onderzoek in de 12 gemeenten der Krimpenerwaard in te stellen. De opdracht is inmiddels verstrekt. Het rapport kan over 9 tot 12 maanden tegemoet worden gezien. Tot slot hield de heer A. G. van der Veen. doctorandus in de economie te Rotterdam, een causerie over een Provinciaal Plan. De heer Van der Veen begon met er op te wyzen, dat langzamerhand het denkbeeld gaat post vatten, dat wy onze vroegere wel vaart reeds spoedig teruggewonnen zullen hebben. Dat vele distributiemaatregelen zyn opgeheven de voorziening met tal van levens behoeften ruimer wordt en dat de productie boven het niveau van 1938 is gestegen, zyn evenzovele factoren, die by ons het zoeven genoemde denkbeeld doen ontstaan. In werkelykheid is het echter zo. dat al leen dank zij de Marshallhulp de (schUq)- welvaart van het ogenblik kan bestaan. Men kan zich dan ook afvragen of het wel juist is de comsumptie met de hulpmiddelen, on der dit plan verkregen, zover op te voeren als thans het geval is. temeer, omdat de vrees niet ongewettigd is, dat in de naaste toe komst (1952 einde Marshallhulp) de con sumptie drastisch beperkt moet worden. Wil men niet aan beperking van de con sumptie, dan betekent dit nog grotere krachts inspanning tot het bereiken van export. Wat nog minder dan tegenwoordig. Myn vader was ook een betrekkelyk arm man. Hy was grondeigenaar, maar zyn bezittingen waren verwaarloosd. Tydens zyn leVten. dat wil dus zeggen tot voor vyftien jaar. brachten ze hoogstens vyftien duizend kronen per jaar op, en dan moet je niet vragen wat daar nog af moest aan lasten. De laatste jaren nu er een actief rentmeester aan het hoofd staat, die de boel met kracht heeft gereorganiseerd, halen we er tussen de dertig en veertig dui zend uit dat is tenminste de moeite waard. Jullie herinnert je misschien nog flauw dat ik, in de tyd. dat ik in de Hardanger fjord was gestationneerd. eens een paar dagen met verlof ben geweest? Dat was voor de begra fenis van myn vader. Het geld. dat ik er nu van trek. is voor ons voldoende om een rus tig. welgesteld leven te leiden. Genoeg ojn jou in een positie te plaatsen. Hildur, pat mevrouw Aagaard tenslotte niet veel tegen je in te brengen had. Genoeg ook. Dagmar. om jou in staat te stellen om. als het zover is. de man van je keuze te kunnen volgen, hóe diens financiële situatie ook mag zyn. Maar is er geen mogelijkheid, vadertje, vroeg Dagmar, dat de oude tijden weer terugkomen? Wie zal het zeggen? Deze dingen staan niet in menselijke macht. Ik behoef jullie niet te vertellen, dat my» vader mU geen toelage by mijn salaris kon geven, waardoor ik op grote voet kon leven. Mijn studie had al genoeg offers Van hem gevergd. Toch trouwde ik. We moesten natuurlijk betrek De mensen van deze tijd verschillen met dia van voor 50 of 100 jaren. Wy denken anders, we spreken anders, we doen anders, maar oordelen we ook anders? De waarde van ons oordeel hangt af van de grond, waarop we dat oordeel vellen, wij moeten de eenzijdig heid afleggen. En dat is nooit gedaan, niet door pessimisten, en niet door optimisten. Ri het algemeen geloven we niet, dat de oordeel^ vellingen zich veel gewijzigd hebben. By een opgraving in Egypte werd de uiting gevonden uit ongeveer de vroegste beschavingstyd, waarin een oude man zich er over beklaagde, dat de wereld hoe langer hoe dieper zonk en dat. als het zo doorging, er niets van terecht zou komen. Vierhonderd jaar geleden vinden wij bij Anne Byns reeds de klacht, dat „het met de wereld zo droevig gaat en dat alle dienstmeisjes tegenwoordig (dat is omsteekf 1550) mevrouw willen zijn." De woorden van de Egyptenaar, die ze 5000 jaar geleden neerschreef en die van de dichte res. welke ze in de 16e eeuw uitte, kan men in onze tijd dagelyks horen herhalen. Het verleden laat zich niet objectief beoor delen. want wy <én dat nog sterker dan da eigen tijd met ónze ogen. wij maken het naar ónze voorstelling en de conclusie, waartoe men komt is. dat elke tijd zijn eigen waarde, zijn eigen tekorten en waardevolle elementen neen, Elke tijd staat tegenover het ideaal in zijn kleinheid en elke tijd heeft er ook 'eta van ih zich gedragen en verwezeniykt. Elke tijd staat tegenover zijn eigen problemen en heeft daar mede te maken .Wij hebben altijd weer af te meten naar het heilige en het verhevene en de tijd te zien in het licht van de eeuwigheid, dat is de altijd terugkerende taak der mensen. Men zal zich dan bewust worden van een on eindige taak en hoe meer de mensheid stijgt, des te meer zal dit bewustzijn blijven Wie an. ders doet. sust eigen gevoelens in slaap. De mensheid moet blijven streven, doet «H datniet meer. dan gaat zij dooi Elk geslacht zal staan voor eigen ideaal en aflnzalig de tijd. die geen hoger ideaal zou weten te stellen dan een uit een vorig geslacht. Die tyd zou sterven aan bereikte idealen. de agrarische export betreft, meent spreker in deze kring niet veel behoeven te zeggen. Bekend is hoe duur onze boter is vergele ken met bijvoorbeeld de Nieuw-Zeelandse. Engeland is bovendien, wat akkerbouwpro ducten betreft, verbonden met de Dominions, terwijl het bovendien zelf de agrarische pro ductie sterk heeft opgevoerd door de beschik bare cultuurgrond met 1,3 millioen ha. ta vergroten. Daar is verder het probleem Duitsland, dat sterk verarmd ls en weinig voor onze pro ductie kan betekenen. Weliswaar ls vooral verleden jaar de ex port van tuinbouwproducten niet onbevredi gend geweest, doch deze uitvoer wordt ge kenmerkt door een grote mate van onstand vastigheid. Het lijkt, dat wij ten opzichte van onze agrarische export alleen kunnen «kenen op uitvoer van condens, kaas en niet te dure tuinbouwproducten. Onze industriële export laat zich ook niet zo gunstig aanzien m ver band met concurrentie van oude. «owel jonge industrielanden. Enerzijds zullen wy degelijk# goedkope artikelen moeten trachten te siyten anderzijds loofwaardige kwaliteiten om een voorsprong op jonge landen te behouden en te kunnen concurreren met de oude strielanden. Spreker wyst er op. dat, terwijl op korte termyn gezien, onze econo mische toestand niet zo gunstig is. er op lange termijn nog niet de zekerheid van gun stige invloedtfi tegenover staat. Een Voort durende inspanning van ons volk zal gevraagd worden. Aannemende, hoewel op dit punt vry "sep tisch gestemd, dat wy er inderdaad in zullen slagen de twee problemen van het ogenblik die nauw met elkaar verbonden zyn. name- ïyk het sluitend maken van onze betalings balans en het opnemen van het bevolkings overschot in de industrie op te lossen, be- hekent dit versterkte industrialisatie. Wat wil dit zeggen? De bevolkingsaanwas van 100.000 zielen per jaar zal voor het overgrote deel. laten wy zeggen voor 60 in de Industrie moeten worden opgenomen. Alleen aan investeringen kost dat volgen# een vry lange raming 600 millioen. Er zullen industrieterreinen nodig zyn, die, wat Hol land betreft, voor f 100 000 per ha. bouwryp moeten worden gemaakt. Woningen en fa brieken moeten worden gebouwd. Dit alles zou moeten geschieden, doch er is in elk op zicht een tekort, omdat schaarste aan vreemde valute dwingt deze zo doelmatig mogeiyk te besteden. De provincie Zuid-Holland met zyn be langrijke landbouw, industrie, handel en scheepvaart en dichte bevolking staat voor problemen, die te vergelyken zyn met die van het land als geheel. Wy moeten per jaar. uitgaande van onze bekende veronderstelling, byvoorbeeld 10.000 kei ijk bescheiden leven, al was het voor een pasbeginnend gezin zonder kinderen een in komen. waarom menigeen my benyd zou hebben en waarmee ikzelf volkomen tevre den was. Maar Nanette 'kon zich hoe langer hoe moeilijker schikken in het sobere en ef fen bestaan van de vrouw van een geleerde. Zy hield van uitgaan, veel mensen ontvan gen. ze had behoefte aan mooie kleren, kort om aan al de dingen, waar een eerzuchtige jonge vrouw waarde aan hecht en die ik haar niet kon geven. Daarby kwam. dat ze. zoals ik daarnet al vertelde, heel moeilijk in het gewone gareel van maatschappelijke en huiseiyke plichten kon lopen. Ze was daarby ook wer kelijk een kunstenares. Ze zong buitenge woon mooi. ze leed er onder, dat 'ze haar ta lent niet anders kon uiten dan op zUn best in kleine, vriendschappeiyke kring; het to neel met zijn schittering en klatergoud, met zyn. dikwijls valse, beloften van roem en be wondering. trok haar met magische kracht. Er lnelp tenslotte geen redeneren, er hielpen geen goede woorden meer tegen; ze moest volgen wat ze haar roeping noemdealsof ze geen andere roeping had! Want inmiddels was jij geboren. Dagmar, en juist misschien doordat dit haar nog meer huiseiyke plich ten oplegde, werd ze steeds ontevredener en recalcitranter. Ze is uit mijn leven verdwe nen. een drang, sterker zelfs dan het moe derinstinct heeft haar weggedreven. Ze is naar Amerika gegaan. Eén brief -H ik nog van haar ontvangen, waarin za Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de buldweefsela. Met een variant op het spreekwoord, dat men niet te veel hooi op de vork moet ne men. zouden wy thans de boeren willen aan raden niet te veel aardappelen op de greep t» nemen; m.a.w. houdt de aardappelverbouw binnen redelijke grenzen. Maar wat zijn re delijke grenzen? Die kan men in de landbouw nooit vaststellen, omdat we ten eerste nooit van te voren kunnen zeggen hoe de oogst zal uitvallen en omdat bovendien de afzet ook niet anders dan bij benadering te schat ten is. Ten aanzien van de aardappelen op de klei hebben wy echter houwvast aan een be rekening van de Stichting voor de Landbouw, waarby geadviseerd wordt in 1949 niet meer dan 70.000 ha. van de zware gronden met aardappelen te betelen, wat een beperking met ruim 18.000 ha. is in vergelijking met het vorige jaar. Hierbij heeft men tevens het oog op het gevagr van overproductie van poot- aardappelen. waarvan wij in het afgelopen 6eizoen reeds een voorproefje hebben gehad. Dit advies is echter schynbaar in tegen stelling met de opwekking van de regering om de aardappelteelt uit te breiden, doch in feite bestaat deze tegenstelling niet. De rege ring immers heeft het oog op de productie van voederaardappelen, die niet van de klei, doch voor het overgrote deel van de zand en van de veenstreken komen. Toch zal men ook daar de aardappelteelt niet moeten over- dryven. In de eerste plaats is iedere te uit gebreide verbouw van een gewas al gevaar lijk doordat in de practijk blijkt, dat dan al lerlei ziekten hand over hand toenemen. Met de bedreiging van aardappelmoeheid bijna vlak voor onze deur moeten we wel degelijk oppasserf, dat niet te vaak aardappelen op dezelfde percelen worden verbouwd. Maar ook aannemende, dat het wat de groei be treft, nog voor de wind gaat met de teelt, mogen wy niet uit het oog verliezen, dat de zekerheid van de prys niet bestaat. De rege ring wil de prys van de aardappelen zelf niet garanderen, doch alleen die van de eind producten, dus van vlees, melk, enz. In de afgelopen winter is het met de aardappelen Blies bij elkaar genomen nog goed gegaan, maar we weten toch eigenlijk niets omtrent de toekomst. Tekenend is bijv. dat dRl rege ring haar aanvankeiyke toezegging vwi een prysgarantie voor gestoomde aardappelen niet gestand heeft kunnen doen wegens tech nische bezwaren. Daarentegen ls er nu wel een regeling gekomen voor het drogen ven aardappelen voor voederdoeleinden. Daarmee zijn zU, die gestoomd hebben, evenwel niet geholpen, wanneer eventueel de financiële uitkomsten van het gebruik van dit voeder zouden tegenvallen. Overigens is ook een mi nimumopbrengst van f 3 75 per 100 k g. aard appelen voor de drogerijen niet zo aanlox- keiyk, dat men op die basis de aardappel teelt maar kan uitbreiden. Twee gevaren. Er zyn n.l. twee gerote bedreigingen van de prys te duchten. De eerste is. dat de wereld- notering van landbouwproducten zo zal da len, dat men bU ons te lande het eigen ge wonnen veevoeder niet met voordeel zal kun nen gebruiken, althans niet voor exportpro ducten. Men mag dan zeggen, dat de boeren daarmee geen genoegen moeten nemen, de praktyk leert, dat de wet van vraag en aan dacht harder en machtiger is dan ieder goed voornemen van de regering. Het tweede ge vaar is van soortgelyke aard. n.l. dat door een toenemend aanbod van vlees en vet de varkensprijs niet op de huidige hoogte ge handhaafd kan blyven. De prysgarantie te dien aanzien geldt slechts voor dit jaar en dan nog alleen maar voor het binnenland. Het i? dus geenszins ondenkbaar, dat de aardappelen, omgezet in varkensvlees, spek, enz., hun prys toch niet kunnen opbrengen. Wy zouden daarom de raad willen geven niet meer aardappelen voor voederdoelem- den te verbouwen dan redeiykerwys voor de eigen veestapel nodig is. Reken dus niet te veel op de mogelijkheid van lonende ver koop voor voederdoeleinden. Deze is alleen mogelijk wanneer de regering zich daarvoor garant stelt. Laat de regering, indien zij in derdaad prUs stelt op een grote productie van voederaardappelen, de mogelijkheid van verbouw op contract openen, waarby een vaste prys reeds nu wordt», bepaald. Dan zou den de boeren weten waar ze aan toe zyn en weet de regefing ten naaste by over hoe veel voeder zy voor het volgend seizoen kan beschikken. Door beperking van de te con tracteren oppervlakte kan de regering dan ook haar eigen risico overzien. Maar het zou zeker niet verstandig zyn van de boeren wanneer zy uitsluitend op een onverbindend advies van de regering en zonder behoorlyke prijsgarantie te veel land zouden bestemmen voor de verbouw van aardappelen.

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3