GAL»' praatavond van du Hek PLAATSELIJK NIEUWS Gemeente raden THEE Vele plannen voor de toekomst. Dit jaar geen woningtoewijzing? melkzaak Anton Coops werkkrachten Voorjaar 1949 E. van Andel BcdUcij-iacsieUut i flinke jongen Flinke hulp 4234 A. PLAS „Beschadigingen in da Fruitteelt" „De afzetproblemen van fruit" Niemeijers Het mecdeUgett adccs DE RADIOBEURS hig.uTTsW.AP THOR ZTHD-HOI.HVT) EN CTRECHT SchoonrioTmuclre Conrut VRIJDAG 4 MAART 194» woningen houwen, inhalen van achterstanden vervanging van krotwoningen niet medege- rekend. Er moeten ln de eerstvolgende 5 jaar hon derden H.A. industrieterrein bouwrijp wor den gemaakt, wat gemiddeld f 100.000 per H.A. kost. Fabrieken worden gebouwd, am bachtsscholen gesticht, ontsluitende wegen aangelegd. Spreker gaat op enkele punten nog nader in en vraagt zich af of de omvang van deze problemen op zichzelf er al niet voor pl?it, dat met een zekere planmatigheid aan hun oplossing wordt gewerkt. De industrieterreinen moeten bijvoorbeeld daar komen, waar zij het hardst nodig zijn; opgelet moet Worden, dat niet een teveel ontstaat, omdat hier rente en kapitaalverlies Uit volgt. De heer Van der Veen onlwjkkelt dan zijn aenkbeelden over een provinciaal plan. waar bij hij uitgaat van industrievestiging ten aan- «ien waarvan hij zich sterk op de historische ontwikkeling (verkeersligging. arbeidsvoor den ing) baseert. Hij is voorstander van een «ekere mate van decentralisatie van de in dustrie binnen de provincie, welke er toekan leiden, dat regionale bevolkingsoverschotten In streekcentra werk zullen vinden. Aan de hand van een kaart licht spreker een en an der nader toe, waarbij ook enkele naar zijn oordeel belangrijke wegen niet vergeten wor ding, als zodanig noemt hij ook de Oost-West verbinding (de Centrale Weg) door de Küm- penerwaard. De heer Van der Veen is van oordeel, dat een goed plan vooral kan betekenen een bron van inspiratie voor de bevolking, die dan weet. waar zij aan toe is. Enterzijds zijn uit- breidings- en streekplannen in een provinci aal plan op te nemen, anderzijds moet uit de verschillende provinciale plannen een natio naal plan, niet m de eerste plaats als bestem- mingsplan. doch als plan van petie gezien, worden samengesteld. Dan kan een evenwicht tussen landbouw en industrie benaderd worden, zowel wat be treft de arbeidsvoorziening als het bodem- gebruik. De heer Van der Veen besloot zijn causerie met dank uit te spreken voor de hem geboden gelegenheid juist voor de Vergade ring van Afgevaardigden uit de Krimpener- waard zijn denkbeelden te ontvouwen. 8CHOONMAAKSTERSSTAKING GEËINDIGD. Na een staking van bijna acht weken heb ben de schoonmaaksters van Amsterdam gis termorgen besloten de staking op te heffen en Maandag het werk te hervatten. Zij hebben de overtuiging, dat de maatregelen, welke tegen de staaksters zijn genomen, ongedaan zullen worden gemaakt en hun eisen o.a. verho ging van het uurloon van 60 tot 68 cent m de eerstvolgende vergadering van de centra le commissie voor georganiseerd overleg ter sprake zullen komen. Mijn wol y zó waardevol was ik veilig in IxMaton t i s Er wordt een sociaal-economisch rapport samengesteld. PAPENDRECHT. In de op Donderdag 24 Februari gehouden raadsvergadering, sprak burgemeester Keizer een Nieuwjaarsrede uit, die we ln het kort laten volgen. In 1948 ■temde de raad tegen geen enkel voorstel van het college van B. en W., hetgeen een aanwij- «ing mag heten, voor de goede harmonie, waarin men de vraagstukken oplost en het Kote vertrouwen, dat men in B. en W. stelt, i stichting van een badhuis zal zeer binnen kort een' feit worden. B. en W. wensen hun volle medewerking te verlenen aan het vesti gen van nieuwe industriën. omdat Nederland maar één keus heeft en dat is: industrialise ren. Aan het ontwerp uitbreidingsplan op de buitendijkse gronden in het Oostelijk gedeelte ter grootte van 80 H.A., wordt met bekwame spoed gewerkt. B. en W. zijn in staat de plan nen ten aanzien van de Ketelplaat te verwe zenlijken. Zij durven zeggen, dat de vestiging van industrie op dit terrein niet de krachten van de gemeente te boven gaat. zoals men be weert. Wij zullen tijd noch moeite sparen dit plan, uit te voeren in het belang van de industrialisatie van Nederland. Wij zullen wer ken en tonen, wat werkers vermogen. Be gin Maart zal een maatschappelijk werkster in dienst der gemeente treden. Plannen voor de afinleg vai» een weg Papendrechtse Dijk Kraaihoek—Veerweg zullen binnenkort de raad bereiken. Als B. en W. de zekerheid hebben, dat de materialen er voor aanwezig zijn. kan de raad eveneens voorstellen verwachten tot de bouw van een tehuis voor ouden van da gen en van e<?n aula op de begraafplaats. Het plan voor de riolering is in voorbereiding, evenals het plan tot de bouw van een zuive ringsinstallatie in Kraaihoek. Nog dit jaar stel len B. en W. j zich voor over te gaan tot de oprichting en 'instandhouding van een vereni gingsgebouw in zo nodig het behartigen van algemene Papendrechtse sociale en culturele belangen. Alle verenigingen en andere groepe ringen kunnen zich hierbij aansluiten. Mocht van hoger hand bezwaar worden gemaakt te1- gen het verlenen van een bescheiden subsi die voor kleuteronderwijs, dan hopen B. en W. dat het particulier Initiatief sterk genoeg zal ■ijn om de plannen door te zetten. De woningbouw houdt geen gelijke tred met de bevolkingsaanwas. Het aantal samenwonin gen bedraagt 150, terwijl vele huizen zijn ver sleten. Vier goedgekeurde plannen tot de bouw van 72 huizen liggen gereed. Da heer Oskam sprak als oudste raads lid woorden van lof tot B. en W. voor het be leid van 5. en W., waarna de afwerking van de agenda begon. Allereérst werd hulde gebracht aan de heer O .Baldé, die gemeend heeft te moeten bedan ken als lid van de raad. Gedurende de jaren 1927 tot 1931 en van October 1937 tot heden is de heer Baldé lid van de raad geweest, gedu- ren de laatste periode onafgebroken als wet houder en, tijdens de burgemeestersvacature als waarnemend burgemeester. Veel heeft hij on der moeilijke omstandigheden ln het belang van de gemeente Papendrecht mogen doen. Er zal een schriftelijke dankbetuiging aan hem worden toegezonden. De heer v. d. Graaf was wegens droeve om standigheden verhinderd ter vergadering aan wezig te zijn. De geloofsbrieven van het nieuw-inkomend lid, de heer Stehouwer, wedden onderzocht en er werd tot toelating geadviseerd en beslo ten. Een tekening van de zuiveringsinstallatie is ter informatie ter inzage gelegd. Aan de heer v. d. Velden werd een toeslag ad 10 pCt. of f 400 verleend op zijn aanneem- som voor het ophalen van huisvuil in 1948. Voorts werd opdracht gegeven om voor de gemeente Papendrceht een sociaal-économisch rapport te doen samenstellen. Zonder stemming of beraadslaging passeert de hamer het voorstel van B. en W. om een strook grond (kade) en water, gelegen achter de woningen aan de Veerweg van de provin cie niet over te nemen. Het voorstel om het oude raadhuis tot bad huis in te richten, gaat eveneens onder de ha mer door. Dit is een voorziening, die op hy giënisch gebied zeer noodzakelijk s. Men hoopt, dat de opening spoedig zal kunnen plaats vinden. Het uitbreidingsplan Slobbengors wordt de finitief vastgesteld. Tegen dit plan is van geen enkele zijde bezwaar gemaakt. De exploitatiekosten van het lager onder wijs worden per leerling voor het jaar 1949 vastgesteld op f 20.20 en f 17 24. Na de rondvraag volgde sluiting. Pucto - Pucto! -Poctolih! B. en Wwaren een beetje voorbarig. SCHELLUINEN. De raad kwam op Maan dag 28 Februari in openbare vergadering bij een. onder voor zitterschap van burgemeester R. Sterk. De heren J. de Kuyper en N. Duy- zer waren afwezig. Nadat de voorzitter de resultaten van twee openbare aanbestedingen had medege deeld. besloot de raad het vergroten der be graafplaats en het aanbrengen van een weg met het verder bouwrijp maken van het ge meentelijk bouwterrein op te dragen aan de heer H. de Jong te Hardinxveld, die voor beide werken met respectievelijk f 5180 en f 15568 de laagste inschrijver was. Men be sloot een kasgeldlening van f 21000 te slui ten. om beide werken te kunnen betalen. Intussen, zo zei de voorzitter, is de heer De Jong met toestemming van B. enW. reeds met het werfe begonnen, in het ver trouwen. dat de raad hem als aannemer zou aanwijzen. De heer Huiiitian was van mening, dat B. en W. zo iets niet meer moeten doen: dan had men maar eerder een raadszitting moe ten uitschrijven. De voorzitter meende, dat de heer Huisman spijkers op laag water zocht; zijns inziens hebben B. en W. eerder een pluim verdiend. De heren Verhoef en De Krey waren van mening, dat de bouw der gemeente-wo ningen veel te langzaam gaat. De heer Ver hoef twijfelde aan de bewering, dat de hui zen over drie weken bewoonbaar zouden zijn. De voorzitter achtte deze opmerkin gen misplaatst. Door de abnormale tijd schiet men elders ook langzaam op. Hij kent een gemeente, waar aan de bouw van veertig huizen vaak maar één metselaar werkt. De heer Huis m-a n vroeg of het raadsbe sluit, om nog vier woningen tp bouwen kon worden uitgevoerd. De voorzitter vreesde van niet; er moeten buiten de twee grootste steden in Zuid-Holland voor 1949 nog maar 600 wonin gen toegewezen worden. En het zou een won der zijn, als Schelluinen daar een deel van kreeg. De heer Huisman besprak verder de slechte toestand van de Voordijk en vond verdere uitbreiding der straatverlichting nood zakelijk. De voorzitter zei. dat hij Gorkum zou verzoeken, de Voordijk behoorlijk te onder houden. Gorkum onderhandelt nog steeds met het waterschap „De Overwaard" over over dracht van de onderhoudsplicht. Schelluinen, dat een derde der onderhoudkosten moet be talen, wacht op een concept-besluit inzake deze overdracht. De voorzitter zal onderzoeken, wat de kosten van de gewenste uitbreiding der weg- verlichting zullen zyn. Nadat de heer K. de Kr ei} verzocht had, de weg achter de kerk, sedert kort eigen dom van de gemeente, van een beplanting te voorzien, ging de raad op verzoek van de heer Huisman over in geheime zitting.om hem gelegenheid te geven over de toewyzing der nieuwe gemeente-woningen te spreken. Mondhygiëne Elk« poslifngmet IVOROL Is «an wars mondwassina. ZONDAGSDIENST ARTSEN KRIMPENER- WAARD. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandagoch tend 8 uur zijn aanwezig de artsen: J. G. Antvelink te Schoonhoven. Telefoon K 1823 432; Joh. Bouman te Gouderak. Telefoon K 1827—312; H. Frese te Bergambacht. Telefoon K 1825—214; W. J. eeuwenburg te Ouder kerk aan de IJssel. Telefoon K 1894—206. ZONDAGSDIENST ARTSEN Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Deze dienst wordt van Zaterdagmiddag 5 Maart. nm. 2 uur. tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door dokter P. J. R. de Wit te Giessen-Nieuwkerk, Telefoon 5; en dokter W. Fckkema te Leerbroek. Telefoon 11. DOKTERSDIENST MOORDRECHT. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de dokterdienst in deze gemeente waargenomen worden door dr. S. J. Hage te Nieuwerkerk aan de IJssel. Te lefoon K 1803—305. ZONDAGSDIENST ARTSEN Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De Zondagsdienst voor de artsen wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waarge nomen door dokter Hoving te Oudewater. 'fé- lefoon 57. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven Bergambacht. Deze dienst wordt op 5 en 8 Maart waar genomen door de heer Scheijgrond te Schoon hoven. Telefoon K 1823379. Amelde. Mej. D. Zweeren slaagde to Utrecht voor het diploma coupeuse. Arkel. Op de Rijkspostspaarbank werd in Februari ingelegd f 3712.85 en terugbetaald t 3719.70. Bergambacht. De onderlinge competitiewed- Mrija van de damclub werd voortgezet met als resultaat de volgende uitslagen: W. Kroo- ne—P. Vermaat 1—1; J. Graafland—K. Mak 1—1; C. Teeuwen—M. Scholten 1—1; B. van HerkF. van Daalen 0—2; A. C. P. de Lan genJ. Speksnijder 02, G. Graafland—L. Noorlander 11; G. GraaflandA. Pek 2-0; A. PostF. van Dalen 11; D. van den Berg T. v. d. Hek 2—0; F. van Daalen—L. Noor- lander 2—0; C. DeelenA. de Joode afgebro ken. Bleakensgraaf. Tot hoofd der school met de Bijbel is benoemd de heer J. Joosse, onder wijzer te Groot-Ammers. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de school met de Bijbel, heeft zich geen enkele sollicitant aangemeld. De heer W. Jongeneer Jzn., wethouder. Stelt zich by de a.s. verkiezing voer de ge meenteraad. niet meer herkiesbaar. Op de candidatenlijst voor lid van de gemeenteraad der S G.P. zijn geplaatst de heren L. Bons. H. de Haan. Noordergraaf, A. Verhoef. J. Broer en N. Bons. De schade, aangericht door de storm, is ook hier vrij groot. Honderden pannen wer den verbrijzeld, terwijl ook vele rieten da ken het moesten ontgelden. Giessendam. De storm heeft ook in deze gemeente nog al schade aangericht. Vooral de rieten daken van de grote boerderijen taebbeh het moetert ontgelden. Mej. N. Bdie per fiets naar kantoor zou gaan, geraakte1 door de sterke wind van de weg en kwam tn het water terecht, maar zij wist zelf op het droge te komen. Bij de heer V. R. werd een schuur geheel omver geworpen. Onder voorzitterschap van de heer D. de Rooij werd de veertigste jaarvergadering van de Koningin Wilhelminaschool gehouden. In April zal het 40 jaar geleden zijn dat de Bchool werd opgericht. Na een kort openings woord werden de jaarverslagen gelezen, Waarin de voornaamste gebeurtenissen ge durende de 40 jaren waren opgenomen. De heren P Lock en J. Nederveen werden als bestuurslid hgrkozen. De heren P. Boer en C. Ritmeester werden gekozen tot leden van de controlecommissie. De heer W. Loeve sloot met dankgebed. Mej. G. van Noordennen slaagde te Dordrecht voor het diploma Engelse Han delscorrespondentie. De heer K. Verdoold, hoofdcontroleur der fok- en melkcontrolevereniging „De Tijd geest", ontving van de Provinciale Commissie voor de Rundveefokkerij, een getuigeschrift met het predicaat „zeer goed" voor het bij houden der boeken van bovengenoemde ver eniging over 1948. Het is reeds de vierde keer dat de heer Verdoold een dergelijke Vermel ding ontving, namelijk over 1945 en 1946 een eerste klasse en over 1947 zelfs het predicaat uitmuntend. De vereniging Volksonderwijs afdeling Stolwyk. hield in de zaal van de heer Noo- men een propaganda-avond voor haar leden en donateurs. Zoals gewoonlijk was de zaal geheel bezet. Nadat enige kinderen wat ten beste hadden gegeven, kreeg de heer B. A. van den Bosch, hoofd der le O.L.-school het woord, die in een gloedvolle rede de werk zaamheden van Volksonderwijs weergaf. Een dankbaar applaus beloonde de spreker. Hierna werd het toneelstuk „De truc van Tienus", klucht in twee bedrijven opgevoerd. Dat dit spel in de geest viel getuigde wel het uitbun dig gelach. Aan het slot vond de gebruikelijke verloting plaats. Over de maand Februari werd bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 5962.49 en te rugbetaald f 6037.23. Het plaatselijke NIWIN-comité heeft een filmavond gehouden. Er werd een aantal films vertoond over Indonesië en de reis daarheen. Ook werd een verloting gehouden waarvan de opbrengst f 131- bedroeg. Dit bedrag zal geheel ten goede komen aan jon gens uit deze gemeente die in Indonesië ver- blyven. De opkomst voor deze avond had groter kunnen zijn. Giessen-Nieuwkerk. De extra collecte voor de Ned. Herv. Kerk heeft f( 559.87 opgebracht Vanwege de geweldige storm, woei bij de wed. Vermeulen, de gehele achtergevel uit haar woonhuis. Verder moesten hier en daar de daken het ontgelden. Vele pannen en schoorstenen werden beschadigd. Ook was de stroomvoorziening gedurende lange tijd niet intact. GEEN RESULTAAT. Hel- en Boeicop. Het boren naar aardolie in deze gemeente blijkt een negatief resul taat opgeleverd te hebben. Tot op ongeveer 1000 meter is er geboord, waarna de werk zaamheden zijn gestaakt Thans wordt de boortpren gesloopt om elders weer te wor den opgebouwd. Scheepvaartverkeer. Het aantal schepen dat in op- en afwaartse richting de Zwaanskuikenbrug door het Mer- wedekanaal passeerde bedroeg 1900. De maand daarvoor bedroeg dit aantal 1937. Koud bad. Toen de heer de V. in het laatst der vorige week met een polder- stok bij een bruggehoofd onder Bolgarïjen de wetering wilde overspringen, brak de stok halverwege middendoor, waardoor hU geheel onder de waterspiegel verdween. Hoewel hij zich had bezeerd, wist hij spoedig op het dro ge te komen. Gevonden: Een herensok; twee kinder wantjes. Inlichtingen bij de politie. De storm. De storm die van Maan dag op Dinsdagnacht woedde, heeft nog al wat schade in de?e gemeente aangericht. Vooral de rieten- en pannendaken moesten het ontgelden. De heer K. ging in verband met de storm. Dinsdagmorgen met zijn zoon naar een in het weiland achter zijn woning staand kip penhok kijken. Toen de zoon. die wat voor uit was gelopen in de nabijheid van het hok kwam, wesd dit opeens door een zware wind vlaag opgenomen en een eind weggesleurd. Een gedeelte kwam op de zoon van K. te recht. Nadat deze door zijn vader bevrijd was werd hij huiswaarts gebracht, waar hij voor lopig rust zal houden in afwachting of er geen nadelige gevolgen zullen zijn. Hoornaar. De jaarvergadering van Zieken huishulp. die onder leiding van de heer A. Bongers werd gehouden, was slecht be zocht. Het jaarverslag van de penningmeester gaf van 1948 een voordelig slot van ruim f 600. De heren C. de Bruijn. C. Verspui en D. Hakkesteegt werden tot bestuursleden her kozen. In de financiële commissie werden benoemd de heren H. Slob en J. A, van Houwelingen. In de vergadering van de Partij van de Arbeid werd de candidatenlijst voor de a.t. raadsverkiezingen samengesteld. Lijstaan voerder is weer het raadslid de heer F. Bronkhorst. De jaarvergadering van de Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie, die geleid werd door de heer A. Bongers uit Hoornaar, stond in het middelpunt der belangstelling. Onder de vele aanwezigen merkten we onder meer op de heer Sturinga. voorzitter van de Landelijke Commissie voor K.I.. Ir. P Ver hoeven, rijksveeteeltconsulent. de heer De Jong, districtshoofdcontroleur voor de melk- controle gezondheidsdienst, de heer A. M. A. van Langeraad. technisch adviseur der K. I. De voorzitter sprak er in hartelijke bewoor dingen zijn voldoening over uit. dat genoem de heren zich moeite hebben getroost naar Hoornaar te komen om de vakproblemen on der ogen te zien. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Slob Gzn., was te ho ren, dat het ledental van 21 is gestegen tot 50 en dat de drachtigheid een gunstig ver loop hefft en alles naar wens verloopt. Het verslag van de penningmeester, de heer C. de Bruin werd eveneens goedgekeurd, onder dankbetuiging voor het goede beheer. In de plaats van de heer C. de Groot, die wegens beëindiging van zijn bedrijf als bestuurslid bedankte, werd zijn zoon de heer D. de Groot gekozen en als bestuurslid werd herkozen de heer J. Boer te Giessen-Nieuwkerk. Hierna werd een onderlinge bespreking gehouden, waarbij vele aanwezigen vragen stelden, die alle werden beantwoord. Vervolg op Pagina 5. me meldde, dat ze een engagement had ge vonden aan een opera in Boston. Verder heb ik nooit meer iets van haar gehoord; ik heb er, eerlijk gezegd, ook nooit moeite voor ge daan. Vandaar ook. dat haar aangenomen naam me niets zei, toen ik die op de vuur toren hoorde. Toen ze weg was. heb ik my uit de wereld teruggetrokken. Ik had genoeg van alles; myn bitterheid is na al die jaren misschien nog niet eens helemaal uitgesleten. Dat ik in de vuurtorendienst verzeild raakte, is puur toe val. Het was het idee van een vriend, die ik van m'n ellende had verteld. Het leven op een vuurtoren met zijn eenzaamheid, zijn zwijgzaamheid, zyn vergezichten over de ein deloze zee met haar eeuwig-wisselende schoon heid beviel my. Ik vond er rustige tevre denheid en het was. met betrekkelijk gevaar, afwisselend en spannend; het liet gelegen heid tot studie en nadenken, het bracht vre dige dagen en droomloze nachten; ^ïet was in één woord beter dan het leven aan land tussen de mensen, die niets anders doen dan jagen naar roefti en eer en geld en daar het heiligste voor opofferen. En doordat ik niet geheel onbemiddeld was. behoefde ik my de kleine luxes en genoegens die een beschaafd man nu eenmaal niet missen kan, niet te ont zeggen en kon ik jullie een opvoeding geven die niet al te ver was beneden die, welke jullie gekregen zouden hebben, wanneer ik als professor myn plaats in de woelige we reld was blijven innemen. Alleen mijn ver trouwde notaris en onze huishoudster, juf frouw Lundberg, weten myn geschiedenis. En nu heeft het noodlotof God's hand.... je moeder en my na zoveel jaren weer sa mengebracht. Er viel een lang stilzwijgen. Eindelijk vroeg Dag mar: Vader, is myn moeder nog alty'd uw wettige vrouw? Uit het feit. dat. zoals Payne me ver telde, zij de herhaalde aanzoeken van me neer Traill zo hardnekkig heeft afgewezen, leid ik dat af. Toen Axel Olsen de naam van de million- nair in verband met zyn vrouw noemde, slaakte Hildur een lichte kreet van pijnlijke ontsteltenis om deze wonderlijke samenloop. Maar ze zei geen woord. Ik geloof, zei Olsen. na een nieuwe pau ze, dat we voor vanavond genoeg over onze moeilijkheden hebben gesproken, vooral na alles wat we de laatste dagen hebben doorgemaakt. Morgen komt er weer een dag Morgenochtend hoop ik meneer Traill te ont moeten. Hy is een nobel man en een man van de wereld. Ik zal hem alles vertellen, wat ik jullie vanavond heb verteld. En ook aan Payne, want zo jong als hy is, hecht ik toch grote waarde aan zijn oordeel. Maar wat we nu vóór alles nodig hebben, is rust; ik wil jullie wel eerlijk zeggen, dat ik inwen dig heel bly ben, dat myn chefs de verant woordelijkheid van mij hebben afgenomen en r.e;-oen gecommandeerd naar huis te gaan. Geef me nu maar allebei een kus en dan moesten we maat* eens een stevig glas warme punch nemen.... tenzy jullie de voorkeur geven aan champagne. Hildur's zonnige neiging om de grappige kant van de dingen te zien, kwam weer bo ven. Wenst u éen schijfje citroen in uw groc, professor? vroeg ze met de intonatie van een sociëteitskelner. Dagmar zette een kleine koperen ketel op het vuur. Ze hadden hun somberheid nu alle drie van zich afgeschud en forceerden zich tot een stemming, die iets opgewekts had., want in dit aardige landhuis was verdriet een onwelkome gasttoen ze verrast werden door een scherp kloppen op de buitendeur. Juffrouw Lundberg en het dienstmeisje waren al naar bed. uitgeput door de angstige onzekerheid over het lot van hun huisgeno ten op de toren. Dus ging Olsen zelf naar de deur en de beide meisjes luisterden in spanning. Ze hoorden hun vader zeggen: Hallo, Mikkelsen, wat is er aan de hand? Mikkelsen was een brigadier van politie, die ze heel goed kenden. Het spyt me. dat ik u lastig moet val; len, zei de man, maar et is iets heel eigen aardigs gebeurd. Ik kwam een minuut of tien geleden een dame tegen, een vreemdelinge, die me de weg naar uw huis vroeg. Die wees ik haar. maar omdat de dame me erg van streek leek. volgde ik haar langzaam. Ik was erg verbaasd, toen ik haar door het raam van uw woning naar binnen zag kijken. Zo ver als ik zien kon, stond ze te huilen om stenen te vermurwen en ik verbeeldde me. dat ze wilde kloppen, maar toch niet goed durfde. Waar is ze ml? Waar is ze gebleven? Olsen trad naar buiten in het maanlicht. De meisjes, bleek en trillend op haar benen, volgden hem. Ze holde weer het tuinpad af en viel als een blok neer vlak bij het hek. Ik was net te laat om haar op te vangen. Ik heb haar opgebeurd en op een bank gezet. Daar is ze! Ik dacht, dat het het beste was, voordat ik haar hierheen bracht.... om u even te ver tellen. Voordat Olsen zich bewoog snelde Dagmar de tuin in, gevolgd door Hildur. Aan een he vige aandoening ten prooi, volgde de vuur torenwachter haar. Hij zag Dagmar bukken over een onbeweeglijke gestalte, die half-in- eengezakt op de tuinbank zat. De gracieuse figuur van de bewusteloze vrouw vormde een lichte last voor de sterke, jonge armen. Olsen hoorde Hildur fluisteren.... Dagmar. zU is het! Maar de dochter, haar moeder tegen zich aandrukkend, zei rustig: Vader, ze is naar huis gekomen.,., mis schien sterft ze. We moeten haar naar bin nen brengen. •ij gaf geen onmiddellijk antwoord. Wat moest hy zeggen? Néén? Hy wendde zich tot de brigadier. Ik ben je zeer verplicht. Mikkelsen, zei hy. We kennen mevrouw! Je zou me een groot plezier doen, tenminste als je dat met je plicht overeen kunt brengen, om met nie mand over dit voorval te spreken. Maar wacht! Als je langs hotel „Bellevue" komt, wil je daar dan even zeggen, dat mevrouw Vansittart plotseling op straat is flauw ge vallen en dat er in mijn huis voor haar wordt gezorgd? Ik zal er voor zorgen, zei de politie-be- ambte en salueerde. Toen hij het tuinpad afliep, vroeg hU zich af. wie die mevrouw Vansittart wel kon zijn en waarom juffrouw Dagmar had gezegd, dat ze „naar huis was gekomen". Daarop draaide hij zich om en keek naar het huls, waarin de andere juist waren bin nengegaan. Hij lachte in zichzelf. Stel je voor. bromde hij. -~ Ik behan del hem. alsof hij een onvervalste baron is. En Ik denk. dat mijn baantje nog heel wat beter betaalt wordt dan het zijne! Maar in elk geval, het is een dappere kerel! En ik ben biy. dat ik het maar heb gedaan; voor hem en voor die meisjes. Wat zagen die er an ders weer piekfijn uit! Het is me altyd eer raadsel geweest hoe ze op die manier kunr leven van het traktement van een vuu renwachter. Maar enfin, dat zyn myn z nietl (Wordt verve 7 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHV Schoonhovensche Courant VRIJDAG 4 «liASi 114» Hit de Radioprogramma's. k. Zaterdag 5 Maart. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 11.00 De Zonnebloem; 1145 Schoolradio; 12.15 Metropóle Orkest; 13.00 Strydkrachten: 13.30 Klaas van Beek; 14.10 Gramofoon; 15.10 Muziekcuyzu*; 15.30 Koor; 1610 Gramofoon; 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 17.15 journalistiek weekoverzciht; 18 30 Strydkrachten 18 00 Nieuws; 19 30 Ztng; 20 00 Nieuws; 20 20 Lichtbaken. 21.00 Negen heit de klok; 22.00 Weekend-serenade; 23.00 Nieuws; 23.25 Kamerorkest. HILVERSUM II 401 M 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 12.00 Accordeola; 13.00 Nieuw»; 1320 The Ramblers; 14.00 Zang; 1430 Man nierskapel; 1500 Streekuitzending. 15 25 Ka merorkest; 16 25 André Kostelanetz; 17.00 Gra mofoon, 17.30 Om en nabij de twintig; 18 00 Nieuws, 18.15 Zang; 19 00 Artistieke staalkaart; 1930 Causerie; 20 00 Nieuws; 20.15 Promenade Orkest; 21.00 Socialistisch commentaar; 21.15 Winkel van Sinkel; 2200 Vlndobona Schram- meln; 22 25 Schets; 2240 Orgel; 23.00 Nieuws; 28.15 Biljarten; 23 25 Gramofoon. Zondag 8 Maart. Hilversum i. 301 m. 84)0 Nieuws-, 825 Hoogmis; 9 30 Nieuws; 10.00 Kerkdienst; 11 30 Gramofoon; 12.16 Apologie; 12.40 Orkest zon der Naom. 13.00 Nieuws; 13 25 Orkest zonder Naam; 14.05 Viool en Piano; 14.30 Concertge bouw OrkeBt; 15.35 Lezing; 16 25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18 30 Strijdkrachten. 19 00 Zang; 19.30 Nieuws; 19 50 Boeken. 20.00 Nieuws; 20.12 Uit en Thuis; 23.00 Nieuws; 23.16 Omroep Or kest. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 8.15 Man vraagt; 945 Geesteiyk leven; 10 00 Trio; 1030 Briefgeheim; 10 50 Flie refluiters; 11.16 Triangel; 12.00 Metropols Or. kest 12 40 Zang; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole Orkest; 14.05 Boeken 1430 Piano en Clarinet; 14 50 Zangj 15 3» Philh. Orkest. 1630 Sport; 17.00 Meisjeskoor; 17.30 Ome Keesje; 18.00 Nieuws; 18.15 Boeken; 18.30 Studlodienst; 19 00 Kinderdienst; 1930 Bijbelvertelling; 2000 Nieuws, 20.15 Orchestra Miniature. 20.45 Her sengymnastiek; 21.15 Franse muziek; 2155 Hoorspel; 22.30 Piano, 23 00 Nieuws-, 23.15 Gra- Msandag 9 Maart. HILVERSUM I. 301 M 7.00 en 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 1100 Gra mofoon. 12.33 Koor; 13 00 Nieuws. 13 10 Man- dolinata; 14 00 Schoolradio; 14.35 Gramofoon; 16 0Q Bijbellezing; 16 45 Zang. 17.15 Sans Sauci; 18.00 Piano. 1830 Strydkrachten; 19.00 Nieuws. 1915 Boeken; 20 00 Nieuws: 20 15 Orgelcon cert, 2100 Hoorspel; 22.00 Strijkorkest. 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM ri. 415 M 7.00 en 8.00 Nieuws: 8 15 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Gramofoon; 1200 Accordeola. 13 00 Nieuws; 13 20 The Ramblers; 14 00 Piano; 1435 Cause rie; 14 50 Koor en Orkest; 15 25 Hoorspel; 16 35 Orgel; 17.00 De school is upit; 17 30 Gramo foon. 1800 Nieuws: 18 20 Malando; 1900 Doua ne; 10 30 Viool en Piano 20 00 Nieuws: 20.15 Pennies from heaven, 20.50 Ducdalf: 21.10 Ope ra-concert; 22.15 China; 22 30 Kanttekeningen; 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. TEGENGAAN VAN AARDAPPELMOEHEÏD. De directeur van de plantenziektenkundige dienst, dr. C J. Briejer. zal Maandag 7 Maart van 19 45 tot 20 00 uur via Hilversum 1 een ra dio-causerie houden. In deze causerie, die ge titeld is „Een ernstig woord tot de aardappel telers". zal dr. Briejer aangeven, welke maat regelen dienen worden genomen om een uit breiding van de aardappelmoeheid tegen te gaan. GEMENGD NIEUWS. WEDEROM DOODSTRAF GEEI8T. De procureur-fiscaal bij het Haagse bijzon dere gerechtshof eiste gistermorgen wederom de doodstraf tegen de „Kriminal-sekretar" Franz Fischer, een van de leiders van het „Juden-referat" ven de S.D. ONTPLOFFING IN WAPENFABRIEK. In een kleine wapenfabriek in Turkije heeft zich een ontploffing voorgedaan, die de fa briek vernielde. Op het tijdstip der ontplof fing bevonden zich ongeveer 200 arbeiders in de fabriek. Men vreest vele persoonlyke on gelukken. De zware ontploffing werd veroor zaakt door brand. Kans op verdere ontplof fingen maakte het reddingswerk onmogelyk. Velen zijn gewond door in het rond vliegen de stukken. Op acht kilometer in de omtrek werden de ruiten verbrijzeld. Tot dusverre heeft de ontploffing 60 doden geëist. KERK EN SCHOOL. NED. HERV KERK. Aangenomen naar Koudekerk aan de Rijp d6. Poort te Giessen-Oudekerk. Aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht J. F- Roth te Sliedrecht. Bedankt voor Ridderkerk J J Poot te Bar- neveld. bedankt voor Zetten-Andelst A. J. Tim mer te Polsbroek; bedankt voor Wijngaarden W. van Tuyl. candidaat te Utrecht. GEREF. KERKEN. Beroepen te Capelle aan de IJssel C. Ch. Griffioen, candidaat te Utrecht. Aangenomen na»r Bergambacht candidaat J. Firet te Dordrecht GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Moercapelle Chr. van Dam te Werkendam. VERVOLG SCHOONHOVEN. NUTS BP A ARB ANK. Gedurende de maand Februari werd aan de Nutsspaarbank ingelegd f 33 287.70 en te rugbetaald f 33015. LAND TUSSEN DRIE RIVIEREN. Op 9 Maart wordt in het Nutsgebouw de bekende film over de Krimpenerwaard: „Land tussen drie rivieren" vertoond, vervaardigd door de Haastrechtse cineast Piet Maree Hiervoor heeft hy maandenlang door de waard gezworven om de gunstige momenten af te wachten voor de verfilming van karak teristieke plekjes. In een aangename afwis seling volgen op elkaar: natuurtaferelen, ty pische koppen, het werk ln de Industrieën, dorpsgezichten, het werk van de boer en ge bouwen van monumentale waarde Achtereen volgens maakt het camera-oog .zoals wij vo rig Jaar bU de première reeds uitvoerig be richtten. een reis langs de IJssel. de Lek en de Vlist. De film wordt overdag vertoond voor de schooljeugd. WAAROM WIJ NIET?" Februari is. wat betreft de ontspanning, een droge maand geweest voor de militairen hier ter stede. Terwijl ar anders elke week minstens een. soms zelfs drie ontspannings avonden georganiseerd werden was er de laatste vijf weken niets te doen tengevolge van het feit. dat het depot te dun bevolkt was door de versnderingen en verbouwin gen. die pleets gevonden hebben. Woensdag is dat te kort echter weer aangevuld door de komst van de recruten en de RA-O. heeft nog diezelfde dag de gelegenheid te baat ge nomen om deze nieuwelingen een echte R.AO.-ontspanningsavond voor te zetten. Het amateur-kleinkunstgezelschap, dat die avond in het St. Jozephgebouw ten tonele verscheen, kwam uit Den Haag en hef be stond uit veert'en militairen een twee Mar- va's de laatste twee meer voor de „show", want van prestaties harerzijds is gedurende het gehale optreden weinig gebleken. Het initiatief, waarop de kleinkunstenaars hun optreden baseerden, namelijk om als militai ren iets te doen voor militairen, is in ieder geval prijzenswaardig en zy hebben laten zien, dat zij geruit kunnen zeggen „Waarom wij niet?". Zeker, er kwamen passages voor. die min der goed slaagden, maar daartegenover ston den weer gedeelten, die succes opleverden, zoals byvoorbeeld de ..Telefoonscène", waar in de hakkelaar goed in vorm was. En dan die conferencier! Wanneer het zyn bedoeling was om echt droog te zyn. dan ia hy daar zeker boven verwachting in geslaagd. De mu- sikale leden van het gezelschap, die samen een band vormden veroverden in een ogen blik de harten van de hot-jazz-swing-lief- hebbers. In dit genre lieten zy dan ook enige uitstekende nummers horen- D. sneltekenaar, die vaardig met syn stift manoeuvreerde en Jn een oogwend allerlei carlcaturen op het palier toverde, bewees hiermede dat hU even eens zijn vak verstaat. De avond i* goed geslaagd, niet alleen uit het oogpunt van het vermaak, maar ook door het feit. dat de nieuwelingen zich reeds da eerste dag in Schoonhoven thuis voelden. GARNIZOENSDIENST- Wst in vele jaren niet meer is gebeurd zal Zondagmiddag hier weer eens plaats hebben. Ten behoeve va nde recruten zal Zondagmid dag om 3 uur in de Nederl Hervormde Kerl een godsdienstoefening worden gehouden, waarin de legerpredikant majoor ds. J. C Brokken hoopt voor te gaan Deze dienst, die voor de militairen verplicht is, is voor d« burgery eveneens toegankeiijk. CULTURELE ONTWIKKELING. Er zijn wel eens bezwaren aangevoerd, dat hier geen gelegenheid is voor de leerlingen va nda rijksvakschool om zich, buiten de Ichool. cultureel te ontwikkelen. Deze be zwaren dienden dan als argument voor da overplaatsing van de school naar elders. Thans zal daarin voorzien worden. De school heeft bij de Minister een subsidie aan gevraagd en in afwachting daarvan en ter bespoediging heeft de schoolvereniging R.V.V Zich garant gesteld, zodat reeds spoedig de uitvoering kan plaats vinden van een cultu reel ontwikkelingsplan. Maandag 14 Maart zal de heer H. J. M. Basart, directeur van de Academie van Beel dende Kunsten te Rotterdam een lezing hou den met lichtbeelden over het onderwerp; „Techniek en geschiedenia van de glasschil derkunst". Deze lezing is voor de leerlingen verplicht, doch ook andere belangstellenden, die zich daartoe vooraf opgeven kunnen hier van profiteren. Als de subsidie verleend wordt, zullen in 1949 zes lezingen gehouden worden. VOETBAL. A.s. Zondag speelt Sportclub I een oefen wedstrijd tegen Moordrecht I, een oude ri vaal uit deze omgeving. Moordrecht speelt in de derde klas. zodat men Zondag op een mooie spannende wedstrijd kan rekenen. Om 12 uur speelt Sportclub 3 tegen DONK 3. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Geertje Willemyntje Maria. d. van T- H. Heijkoop en G. M. van der Starre. Getrouwd: C. van Heijst. 32 j., en A. Kok, 23 J. Overleden: H. Verkerk, 83 j. Onze hartewens vervuld. Hedcneendochter geboren WILHEIMINA YVONNE ANTOINETTE H. C. PIJLMAN W. H. PIJLMAN- Oud H.usd.n Bey en Eddy Schoonhoven, 4 Maart 1949. Terstond gevraagd: Een leeftijd 15 óTó laar G. Verkerk Rietdekker - Bergambacht Gevraagd: Buurandlanstbadu goed kunnende melken A. Teeuwen, D 49. Bergambacht post Schoonhoven gevraagd vool* Dinsdag en Vrijdag Mevr. d. Rovaart Nleuw-Lekkeiland Vanaf heden zijn vrij telefonisch aange sloten onder no. ,.In den Gulden Wlnckel" Kleiweg 103 - Gouda Te koop: Een met veel Hessen verkoop en veel boter omzet J. C. Sluis, Lopikeritraat 73a SCHOONHOVEN Drogist Gouds Orgatonlcum Tonlkum Nsurjr Tonicum Bonnsma Eerste Alblasservraardsche Veilingsvereniging te GROOT-AMMERS In samenwerking met het Rtikstuinbouwconsulent. schap zal er een worden gehouden op Donderdag 10 Maart a.s. des avonds hall acht in Café v. d. Mark te Langerak De Heer J. J. DE REGT van de Plantenziektekundige dienst zal een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp en de heer A. VAN STRAALEN bestuurslid van het Centraal Bureau v. d. Veilingen, zal spreken over: Gelegenheid tgt het stellen van vragenII KOMT ALLEN ENTREE VRIJ ©Ir altijb hoopt be 6e#te moeren pief) heel gargïj en hommer (Spotten Bestel daafom Uw drukwerk b8 S. W. N. van Nooten Schoonhoven - Telef. 207 V „VLIEGENDE VLEUGELS" o.„i r k„...i binnenkort ARTI SILVER PLATED FABRIEK SPOORSINGEI SCHOONHOVEN vraagt voor direct bekwame voor da slijperij au palljetarlj Ook ongeschoolden kunnen ter opleiding geplaatst worden. Aanmelden san de fabriek Heren Landbouwers Tuinden en Volkstuinders Binnen enkele dagen worden verwacht grote partijen door de N.A.K. gekeurde vroege en late Poot-aardappelen van de beste Friese kleigronden en uit de Oelderse Achterhoek; waarvan de vroege soorten zijn voorgeklemd of belicht, ipeciaal de hoogste klasse AA, A en AB in de voor deligste maten 28/35 en 35/45. Tevens verkrijgbaar: Alle soorten tuin-, bloem-, landbouw- en zakizaden voor weidebouw. Aanbiedingen: „IN DE FRUITBOOM" Haven O.Z. 51 Schoonhoven P.S. De tuin- bloem- en landbouw-zaden zijn uitsluitend verkrijgbaar aan ons oude adres HAVEN W.Z. 52. is steeds bij Kinderwagens, keus uit 15 modellen vanal f 84.50 Waimachlne», Erres, Micro, Rubll enz., desgewenst mat aan gebouwde kar. Als U een stofzuiger koopt, dan geen ricico maar een eerste klas merk. Holland, Eleetra, Ruton, Waldorp of Erres zuiger wij hebben ze steeds ln voorraad, desgewenst betaling in overleg met koper. De schoonmaak komt koop nu een nieuwe lamp we hebben keus uit 50 stuks prijzen vanaf l 14 50 compleet met pendel en gratis ophangen. Wij brengen U de nieuwste T. L. verlichting, voor kamer, kantoor en winkel, vraagt ons vrijblijvend kosten berekening Radio-, Jilips, Waldorp, Erres, ook voor reparatie. Aanbevelend, E. van Andel, Groot-Ammer. - Telefoon 5 que jipon van zijden crcpe ruunc klokrok. f 31-90 effen wollen velours mantel, geheel gevocid I 70-30 rfante! van wollen diagonad elours. gch. gevoerd }4<63 Effen zijden voorjaar** ppoihfJOJJ Ome Voorjaarscollcctic biedt U thans reeds een grote keuie in japonnen en mantels in de nieuwste modekleuren en dessins. Hier zijn enkele modellen uit ohzc collectie tegen prijzen, die laget dan ooit zijn. Koopt mi, want onze sortering if nu nog groot. Een mooie tilden linnen ftpon m fleurig blocmdessin f 21,73 Klei^S22 Voor do tchoonmaak HARDBOARD. Wy hebben voor U prachtig HARDBOARD voor het ma ken van plafonds en kamer tjes. De platen zijn lang 3.05. 2.75. 2 44. 1 83 M - Alle platen zijn breed 122 M Prys per M2. 2-60. Ook Regels. Steiltjes, Latten. HOUTHANDEL D, v. HALM Meerkerk RADIO Wij zijn ook ruim gesorteerd ln 17, - 2 an 6 volt Langandiik 35 - Gorlnchem De Uitgevers van dit Blad kunnen onder geen oma •tandigheid de adressen verstrekken van degenen die onder nummer ad* verteren. Om in contact met d« adverteerderi te komen, schrijve men een brief aan ons Bureau, met opj de enveloppe het num mer uit de advertenti#

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 4