In Amerika op reis. LAATSTE BERICHTEN Aankoop nieuwe autobrandspuit. I NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOHAND EN UTRECHT schoonhovensche Courant WOENSDAG 30 MAART 184» Wat zegt De Bilt? Droog en zonnig weer met in de och tend plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Hier en daar in de kuststreken tijdelijk een koele zeewind; overigens temperatuur op lopend tot ongeveer dezelfde waarden als gisteren. Op- en Ondergang der Zon: 30 Maart: Op 621. onder 1909. 31 Maart; Op 6.19. onder 19.11. 1 &pril: Op 6.26. onder 1913. MAANSTAND: Wassende Maan. 30 Maart; Op 6.43, onder 20 16. 31 Maart: Op 6 54. onder 21 29. 1 April: Op 7.06. onder 22 44 (^7 6 April Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven- 30 Maart 6 44 uur. 31 Maart 7 10 uur. 1 April 7.41 uur. 2 April 7.58 uur. Keulen. 30 Maart, stand 154. val 0.06. GEMENGD NIEUWS. VROUWEN IN RUSSISCHE DWANG ARBEIDERSKAMPEN. Een persoon in Engeland, die verklaart ontsnapt te zijn uit een Russisch kamp voor gedwongen arbeid. I verklaart, dat Transylva nische gezinnen (thans West-Roemen'ë) in 1945 opdracht ontvingen een vrouwelijk lid aan het rode leger af te staan Hij had in 1946 twaalf jonge Hongaarse en Duitse vrou wen ontmoet in een kamp voor gedwongen arbeid in de Oeral. Vele vrouwen werden naar dwangarbeiderskampen in de Oeral overgebracht en werden onmenselijk behan deld en gedwongen een jaar in de mijnen te werken. Sommige kampbewoners hadden Duitse vrouwen gezien, die zich lichamelijk in een ellendige toestand bevonden. Deze vrouwen verklaarden, dat er ongeveer 600 vrouwen in een kamp gedwongen werden bomen te kapoen en turf te steken. Zij wa ren allen ziek en bijna verhongerd. Do per soon zelf zeide van December 1945 tot Juni '47 gedwongen te ^ijn geweest in een grote fabriek voor zware machinerieën in het 'Oeralmoeras te werken. Iedere dag zag hij lange rijen Russische vrouwen en mannen naar de fabriek mar cheren onder geleide van met geweren -:n bajonetten gewapende opzichters", die altijd bloedhonden bij zich hadden. GASLEVERANCIER GESTRAFT. Dr Gerhard Peters, directeur van de fir ma, die het „Cycloon B-gas" leverde, be schuldigd van deelneming aan moord op 3 500 000 personen die door middel van dit gas in de Duitse concentratiekampen werdpn terechtgesteld, is veroordeeld tot 5 jaar dwangarbeid en tot het verlies van zijn bur gerrechten gedurende drie jaar. Hij zeide niet geweten te hebben, dat het gas op on schuldige anti-nazi's werd gebruikt. AMERIKAANSE SOLDATEN IN TSJECHOSLÓWAKIJE VEROORDEELD Het staatsgerechtshof te Praag heeft twee Amerikaanse soldaten ..schuldig" bevonden aan het bedrijven van spionnage. De beide beklaagden zijn tot 10 en 19 jaar dwangar beid veroordeeld. Het proces tegen de beide soldaten werd met gesloten deuren gevoerd. De Amerikaan se autoriteiten zijn niet ingelicht over het verloop van het proces. „BURGERWACHT" TEGEN JEUGD- BALDADIGHEID. Dt vernielingen aan speeltuinen, jonge boompjes, beplantingen en huizen in aan bouw waarvan de ruiten bij tientallen zijn ingekogeld door de jeugd aangericht, vor men een probleem, waarvoor de politie in de uitgestrekte gemeente Venlo gedeeltelijk- machteloos staat. Dit is voor de bewoners van het Blerickse tuindorp aanleiding ge worden een soort „burger-wacht" in het le ven te roepen, waarvan de leden het werk van de politie zullen aanvullen en beurte lings ..patrouille" zullen lopen. EEN JAAR VOORWAARDELIJK. Eis tegen ex-dlrecteur van C.K.D. Na een langdurige zitting heeft de procu reur-fiscaal van het bijzonder gerechtshof te Arnhem tegen de voormalige directeur van 't Centraal Distributiekantoor S. de Hooi een gevangenisstraf van een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist en ontzetting uit de beide .kiesrechten voor de tijd van tien jaar De H. werd onder meer poging tot arrestatie, met assistentie van de Grüne Polizei. van ds. Slomp/» ten laste ge legd en tevens zou hij een distribdtieam^bte- naar. die verdacht werd van diefstal van distributiebescheiden, aan de politie hebben overgeleverd. DE KWESTIE Dr. SAMUELS. De discipelen van dr. Samuels uit ver schillende delen van Nederland zjjn bijeen gekomen en hebben een adres gericht tot de Eerste en Tweede Kamer, het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde en de Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst van de volgende in houd: Ondergetekenden. Nederlandse artsen, betuigen hun instemming met de korte- golvenbehandeling van Dr. J. Samuels en protesteren tegen de werkwijze van de Commissie Brutel de la Riviére. die door haar onvolledig en eenzijdig onderzoek tot een onjuist resultaat moest leiden. PLAATSELIJK NIEUWS. Ammerstol—GS.V. 1—2. Ammerstol. Voetbal. Door met 2—1 tê verliezen, is AS.V. uitgeschakeld in de strijd om de K.N.V.B. beker. Het was geen hoogstaande wedstrijd. Voor de rust waren de partijen aan elkaar gewaagd. Na ongeveer een half uur nam G.S.V. uit een mélle aan val met een hard schot de leiding (01). waarmee ook gerus'. werd. Ook na de rust was het krachtsversehil gering, doch mooi spel viel er weinig te gëhieten. Na een kwartier scoorde A.S.V. uit een doelworste- ling door W. den Hoed de gelijkmaker (11). G.S.V. wist echter uit een corner met een mooie kopbal opnieuw de stand in haar voor deel te brengen (12) De thuisclub tracht te nog wel het spel te verplaatsen, doch de pogingen bleven zonder resultaat. Tegen het einde deed zich nog een incident voor. met het gevolg, dat de linksbuiten en rechtshalf van A.S.V. door de scheidsrechter naar de kleedkamer werden verwezen Vooraf werd een wedstrijd gespeeld tus sen een jeugdelftal van A.S.V. en een dito elf tal van G.S.V A S V won met 32 Zaterdag speelde» d» Junioren in Bergam bacht tegen hun collega's en boekten een flinke 06 overwinning. De wedstrijd A.S.V. 2—Bergambacht 1 werd uitgesteld. ONTVANGST PASTOOR BACHG. Benschop. De nieuwe pastoor hield Vrij dagavond zijn feestelijke intocht in de ge meente. Omstreeks half zeven arriveerde de póstoor aan het Hemeltje, waar een groep ruiters hem opwachtte. Het R.K. kerk- en armbestuur waren mede aanwezig. Voorafge gaan door diverse verenigingen en de mu ziekvereniging „Onderling "Genoegen" ging de stoet naar de kerk. waar pater Willibror- dus de nieuwe herder toesprak, en hem na mens alle parochianen van harte feliciteerde met zijn benoeming Deken Verhegge ver richtte daarna de plechtige installatie. E»n paar bruidjes boden pastoor Baehg een bouquet anjers aan Er bestond veel belang stelling van de zijde van de ingezetenen Ook het voltallig college van B en W. en de ge meente-secretaris woonden de installatie plechtigheid bij. Bergambacht. Wegens stoornis in de hoog spanningskabel waren Bergambacht en Am merstol Zaterdagavond ongeveer vijf kwar tier verstoken van electriciteit. Bij onderzoek door de Lichtfabrieken te Gouda werd het defect aan de kabel in de Kadijkschelaan gevonden. Zaterdagavond beeft, waarschijnlijk een 1 groepte jongelui, de kwaadaardigheid gehad in Benedenberg een zaaimachine. die op een dam stond, in het water te rijden en bij de wed J Boer is een gedeelte van het ijzeren draaihek op de dam voor haar woning, spoor loos verdwenen. Gouden muziekvereniging. UapelJe aan de IJssel. 50-jarjg bestaan „Eendracht Maakt Macht" De muziek vereniging Eendracht Maakt Macht", her denkt dezer dagen haar 50-jarig bestaan De herdenking van dit feit zal in vijf feest avonden herdacht worden. Op deze avqpden wordt een verloting gehouden, waarvan de op brengst dienen moet orrt een kastekort van ongeveer f 500 weg te werken. Gorinchem. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde de heer J. Noorduijn voor het candidaats-examen Indonesische taal- en let terkunde. Landwachters voor het gerecht. Gouda. De procureur-fiscaal bij het bijzon der gerechtshof te Den Haag eiste tegen drie leden van de voormalige landwacht te Gouda dé kruidenier D Broer, zijn collega C. A. Deenink uit Gouda en de veevoederhande laar M. Slingerland uit Hekendorp. respec tievelijk 10. 10. en 12 jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal achtte bewezen, dat deze lieden als landwachters of hulpland- wachters behulpzaam zijn geweest bij het opsporen en arresteren van onderduikers en illegale werkers. Na deze drie landwachters zullen terecht staan de groepsleider. P. T. van Leeuwen, oud-inspecteur van het Centraal Distributiekantoor en de handelsreiziger M H Krabhuis. beiden uit Gouda. De uitspraak in de drie eerste zaken is be paald op 12 April. Gouderak. Bij het diploma turnen van TH O R.' waren de uitslagen als volgt: Jongens A: J. Vink 35 1 4 punt eerste prijs. H. Boon 34 1 4 punt tweede prijs; A. Terlouw en J. Heuvelman 33 punten derde prijs. Jongens B: T. Vink 3U/a pun* «erste prijs; C. Ooms 281/2 punt tweede prijs; D. Heuvel man 27 3 4 punt derde prijs. Kleuters: K. Aschelman 16 punten eerste prijs. N. van Jeveren 15Vg punt tweede prijs; D. van Noort. M. van der Kaa, en B. Rien- stra 15 puntpn. derde prijs. Meisjes B; C Huisman 31 punten eerste prijs N. Palsgraaf 31 punten. eerAte prijs; R. Os kam 301/2 punt. tweede prijs; A. Hailing -30 punten, derde prijs; A. van Dijk 30 punten, derde prijs. Meisjes A: A. Evegroen 39*/t punt. eerste prijs: A. Eegdeman 37»/2 punt. tweede prijs; C. van Krimpen 36 3 4 punt derde prijs. Dames junioren: 2e graad: L. van Hoorn 90' i punt eerste prijs: T. Hailing 89 3/4 punt tweede prijs; C. Oosterom 88 1/4 punt tweede prijs. Dames junioren: 3e graad: T. van Dam 90 3 4 punt eerste prijs: T. van Noort 881 4 punt tweede prijs; A. van Vliet 851 4 punt derde prijs. Dammen. Met de wedstrijd om het bondskampioenschap kon HGB Blelswijk.niet hebben. De uitslag van de eerste wedstrijd was 146 in het voordeel van Ble'swijk. Heden Woensdag 30 Maart wordt de tweede wedstrijd in de zaal Binnendijk gespeeld. Gouderak. Bij de gemeenteraadsverkiezing zijn de rechtse partijfracties van de A.-R. en de S G P. niet voornerqens, om evenals bij de vorige raadsverkiezing met een gecom bineerde lijst uit te komen. Elke partij zal met een afzonderlijke candidatenlijst uitko men. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra gift van f 10.in de collecte aangetroffen. ZILVEREN JUBILEUM CONGIERGE. Haastrecht. Op 1 April zal de heer F. W Gronert de dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar als congierge van het museum van de Stichting Bisdom van Vliet in dienst trad De wed. J. Boer viel Zondag in haar woning en brak een béen. Zij werd overge bracht naar „De Wijk" te Gouda. Lekkerkerk. De heer J. Vierstra. is gekozen tot penningmeester van de Vereniging Zie ken huis verpleging. onderafdeling van de af deling Lekkerkerk van de Zuid-Hollandse vereniging „Het Groene Kruis". Het Waaggebouw verdwijnt. Lekkerkerk. Het Waaggebouw aan de Voorstraat is sedert de enorme toename van net autoverkeer een lelijke sta-in de weg Lelijk, niet alleen omdat het zo ver op de weg is gebouwd, maar ook van aanzien Iets sierlijks is er tenminste niet aan te ontdek ken. Vroeger werden in het gebouw veel varkens gewogen, die per boot naar Rotter dam werden vervoerd, maar thans staat „De Waag" reeds verschillende jaren nutteloos Het is daarom een wijs besluit geweest van het gemeentebestuur dit gebouw af te bre ken. Maandag is men met deze werkzaam heden begonnen en wanneer het werk ge reed is zal er een grote verruiming zijn ont staan voor het verkeer. De mogelijkheid wordt thans overwogen om op- de plaats van het Waaggebouw, maar dan zeer dicht aan de kant van de weg. een wachtlokaal voor de autobussen te plaatsen Lekkerkerk 3Moercapelle 1 2—3. Lekkerkerk. Het was een gelijkopgaande strijd Moercapelle was sneller en gevaarlij ker en heeft de overwinning verdiend. Moer- capele speelt eerst met de wind in de rug en is het meest in de aanval Als na twintig mi nuten L.F.C weer een aanval onderneemt, komt de midvoor alleen voor de uitge'one"- keeper. omspeelt hem «n plaatst de bal in het lege doel 10. De vreugde is van korte duur. want nadat de deklat redding heeft ge bracht. wordt even later ingeschoten 11. Di rect daarna beukt een schot weder de dek lat, maar het is uitstel, want bij een corner wordt ingeschoten 12 Na rust is L.F.C. met windvoordeel het meest in de aanval. Er komt echter na 15 minuten juist een doelpunt aan de andere kant door een snelle aanval van Moercapelle. 13. LF.C geeft het niet op en na 55 minuten verkleind de midvoor de ach terstand 2—3. Het begint er thans somber uit te zien voor het derde elftal op de onderste plaats. Zoals verwacht werd. heeft het vierde elf tal van de leiders van de afdeling tegen Haas trecht 3 verlprejï. Het zag er eerst wel niet naar uit. warit L.F.C. had een 20 voor sprong. maar Haastrecht wist tenslotte toch nog een benauwde 23 zege uit het vuur te slepen. Gemeenteraadsverkiezing. Lopik. De stemming voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad is voor deze gemeente bepaald op 22 Juni. De burgemees ter is. voorzitter van het centraal stembureau. De wethouders Van Kats en Hakkeeteegt zijn aangewezen als voorzitters van de beide ande re stembureaux. Als plaatsvervangers zijn be noemd de raadsleden Schep en Van Iperen. AMBTSJUBILEUM VAN BURGEMEESTER SCHUMAN. Lopik. Het 12' ^-jarig ambtsjubileum van burgemeester L. Schuman. waarvan wij twee weken geleden melding maakten, is geheel zonder uiterlijk vertoon vergleden Toen gis teren evenwel de gemeenteraad voor een ge wone zitting bijeen was. hebben de beide wet houders. de heren Hakkesteegt en Van Kats van de gelegenheid gebruik gemaakt in korte toespraken het voor de gemeente heugelijke feit te onderstrepen Zij wezen daarbij op het geen in de afgelopen jaren door burgemees ter Schuman was tot stand gebracht en de moeilijkheden en tegenslagen, die hij daarbij had ondervonden. In zijn antwoord heeft de burgemeester de lof afgewezen en die grotendeels gedelegeerd aan de leden van 'het college en van de raad. zonder wier medewerking hli niets had kun nen beretken. Bovenal bracht hij dank aan Gód voor de leiding, die hij op zijn pad van Hem had ondervonden In het raadsverslag komen wij op een en ander nader terug. Twee huizen Lopikerkapel. Het ligt in het voornemen van het gemeentebestuur bij de volgende etap pe in de woningbouw in de buurtschap Lo pikerkapel twee huizen te doen verrijzen. Die zullen evenwel zo worden ingericht, dat zjj geschikt zijn voor voorlopige bewoning door vier gezinnen. Comité MoordrechtIndonesië. Moordrecht Het comité MoordrechtIndo nesië heeft wederom van zich doen spreken. Om de militairen uit deze gemeente weer een pakket te doen toekomen, werd een grote in zameling gehouden, die bijzonder is geslaagd. De collecte bracht f 458 19 op. terwijl diverse geschenken in natura in ontvangst werden ge nomen. Het comité hoopt ten spoedigste met de verzending van de pakketten een aanvang te maken. Motor in brand. Nieuwerkerk ad IJssel. Zaterdagmorgen vloog bij het starten bij Ton's benzinestation eën motorfiets in brand. Voor de hoogop- laaiende vlammen* met zand gedoofd waren, was aan de Tnotor reeds grote schade ont staan. De verkiezing van de gemeenteraad zal in deze gemeente plaats hebben op Woens dag 22 Juni. Nieuwerkerk ad. IJssel. Gevonden: pas lood. big. armbandje, baretje. schoudertas, paar wanten. Inlichtingen op het politiebu reau. Papendrecht. Voetbal. Het tweede elf tal. dat kampioen van zijn afdeling is. heeft tegen Vuren 1 een verdiende 1—0 nederlaag geleden. De voorhoede zag geen kans het vij andelijke doel te doorboren. Zelfs een penalty werd door de. keeper vah Vuren gekeerd. Vu ren. dat vinnig speelde, wist vijf minuten voor het eind het winnende doelpunt te scoren. Papendrecht 3. dat eveneens kampioen is. won van O.D.S. 5 met 91. Papendrecht 4 won verdiend van D.F.C. 7 met 40. De uitslagen der juniorenwedstrijden wa ren: EBOH a—Papendrecht a 60; Papen drecht bDFC c 32; Papendrecht cGroote Lindt a 14 Papendrecht d—EBOH d 03. Zaterdagvond hield de mondaccordeon- verenigmg „The Music Boys" een contact avond in de „Blauwe Zaal". De voorzitter, de heer Groenendijk, gaf na enige inlcidénde woorden de leiding aar> de directeur, de heer K. de Vogel, uit Dubbeldam. De muzieknum mers. die ten gehore werden gebracht, waren van goed gehalte. Het „Nonnenkoor" uit Ca sanova met solozang, viel bijzonder in de smaak. De TM B Band. tnder leiding van de heer Groenendijk, bracht een verzoekprogramma dat uit Hawaiianliedjes bestond. Met eigen krachten werden enkele schetsen opgevoerd waarop een luid applaus volgde De heer Hansum. uit Sliedrecht. lijmde met een praatje de verschillende nummers aan al kaar. Bovendien was er een luisterwedstrijd in gelast. waaraan velen mededen en waaraan prijzen verbonden waren. Na de pauze werd een toneelstuk opgevoerd en liet de mondac- cordeonvereniging zich nogmaals horen. Genadeslag voor v. g. I. 0. school. Sliedrecht. Door minister Gielen werd enige tijd geleden het verplichte achtste leerjaar, dat tijdens de bezetting was inge voerd. tot 1950 opgeheven. Dit was een ge nade slag voor de school voor voortgezet ge woon lager onderwijs. Het aantal leerlingen zal met 1 April namelijk van 25 tot 9 dalen. Hierdoor zal het voortbestaan der school ernstig in gevaar komen. B. en W. stellen de raad voor om de heer C. Teeuw. onderwijzer aan die school over te plaatsen naar o.l. school 6. terwijl de heer C. van der Vlies, van school 6 overgeplaatst zal worden naar de V.G.L.O. school Deze kracht zal dan per 1 Mei op wachtgeld worden geplaatst. In verband met het terugvallen van het aantal leerlingen stellen B en W de raad voor de heer J. A Broekhuis, onderwijzer in lichamelijke oefeningen, mevr. A. van LeeuwenIpenburg en me}. A A. M van Dalen eervol ontslag te verlenen als leer krachten aan die school. Woningbouw. Wllllge-Langerak. Het gemeentebestuur heeft in principe besloten voorbereidingen te treffen tot het bouwen van g®n in deze gemeente pUjlTS VARKEN NAAR TRUMAN. Twee, smeden uit Kiel zijn met een varken^, aan een touw vertrokken met bestemming voor Washington, om te po gen van president Truman gedaan te krijgen, dat het voederrantsoen voor de varkens in Duitsland wordt verhoogd. Het varken heeft een kartonnen bord om de nek, waarop staat: „Dit arme varken uit Kiel is op weg naar de pre sident van Amerika, om te schreeuwen om meer voeder voor zijn Duitse ka meraden". De twee smeden rekenen er op. dat hun verschijnen met het varken onder de in Bremen gestationeerde Amerikanen zoveel sensatie zal wekken, dat men hen helpen zal aan vrije overtocht naar Amerika op een Amerikaans schip. Zij willen het varken aan president Truman aanbieden Wanneer zij in Bremen geen passage kunnen krijgen, willen ze naar Nederland gaan waar ze dan door een Nederlandse kapitein geholpen -zouden worden. SCHOONHOVEN. FILMAVOND AMILKO. Tien autobussen hebben gisteravond druk werk gehad om de veehouders uit het melk- wmningsgebied van de Amilko naar Schoon hoven te vervoeren, waar in het Nutsgebouw een filmavond werd gehouden, die uitging van deze zuivelfabriek Deze avond was hoofdzakelijk georganiseerd om het contact tussen de melkleveranciers en de melkverwer- kers te verstevigen, zo zeide de heer den Hol lander. directeur van de fabriek, in zijn ope ningswoord. De film „Melkvorming en mejk- winning" bracht de aanwezigen op de hoogte van de manier, waarop de melk in de koe gevormd wordt. De tweede rolprent, die ver toond werd. had tot titel „Van veertig ze genrijke melkjaren". Deze film. die opgeno men was ter gelegenheid van het veertig-ja rig bestaan van de Vereniging voor Zuivel industrie en Melkhygiëne, gaf een beeld .van de verhouding tussen de melkveehouders en de fabrikanten gedurende verschillende ja ren. Hedenavond zal deze filmvertoning, even eens in het Nutsgebouw. herhaald worden. INZAMELING VOOR MILITAIREN. De inzameling, die de Nederlands Her- vormde Gemeente heeft gehouden om de QPAPT^IFl IWS Ned. Herv. militairen uit deze plaats, die in orUZUvra, Indonesië vertoeven, een pakket te kunnen zenden, heeft behalve vele giften in natura ruim f 300.opgeleverd. KERK EN SCHOOL. NÉD. HERV. KERK. Aangenomen naar Duivendrecht: E. J. C Verbeek te SJeeuwJjk. AMERIKAANSE PREDIKANTEN ONDERSCHEIDEN. Namens Koningin Juliana heeft de Neder landse consul-generaal te New York Maan dag m een korte plechtigheid bet officier kruis in de Orde van Oranje Nassau uitge reikt aan twee Amerikaanse dominees, d. heren E. M. North en G. Garlington, verte genwoordigers van het Amerikaanse Bijbei genootschap, dat tijdens de oorlog fondsen en middelen verschafte, waardoor het het Ne derlandse Bijbelgenootschap mogelijk was, zijn werk in Indonesië voort te zetten. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT Uftgetredenen Ned Herv. Kerk. Donderdag 31 Maart, 's av. 7 uur. de heer L. Gebraad, van Leersum. GIESSEN-OUDEKERK. Woensdag 30 Maart, nm. 2,30, uur. ds. Joh. Poort. Huwelijksinzege ning. Beroepen te Den Ham, toez., A. Breure te Giessen-Nieuwkerk. LEKKERKERK Herv. Evangelisatie Don derdag 31 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Van der Poel. van Giessendam. LOPIK. Woensdag 30 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Koolhaas, van Lopikerkapel. Bidstond voor het Gewas. WIJNGAARDEN Donderdag 31 Maart, 'sav. 7 uur. ds. Van ^Sliedrecht van Huizen. Rede voor de JV OUD GEREF GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL Buffelstraat. Donderdag 31 Maart, 's avonds 7.30 uur. d» heer T. de Jong. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE Donderdag 31 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Baaij, van Alphen aan de Rijn. VRIJE EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har monie. Donderdag 31 Maart, 's avonds 7 uur, ds. C. Smit. van Driebergen. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw Rehoboth. Donder dag 31 Maaft. 's avonds 7.30 uur. de heer Pas man. van Haarlem. Evangelisatie-samenkomst ZANGAVOND. Hedenavond zal het Christelijk Gemengd Koor met medewerking van solisten een zanguitvoering geven in de Gereformeerde Kerk'. De toegang voor deze avond is vry. GEVONDEN VOORWERPEN. Kleerhangertje. paar glacé handschoenen; alpino-muts. fox-terrier; kettinkje met me daillon: haarstrik: sleutel, ceintuur; hondje; paar wanten; zakdoek: twee sleutels; armband Inlichtingen op het politiebureau. DE MARSHALL-HULP EN INDONESIË. De enige weken geleden aangekondigde po ging om de Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten, is mislukt. De senaatscommissie heeft het voorstel om geen dollars te verstrek ken aan landen, die de aanwijzingen van de Veiligheidsraad niet opvolgen, van de hand ge wezen Dit voorstel had ten doel. Nederland te dwingen om Indonesië te ontruimen'. Militaire dictatuur in Syrië. Kolonel Zaim. de opperbevelhebber van het Sjyrische leger, heeft zichzelf vandaag tot „dictator" uitgeroepen en een militair regiem in Syrië ingesteld. In een proclamatie,, die door de Syrische radiostations is omgeroepen, deelde Zaim het volk mede. dat hij de macht had overgeno men „in verband met de verslechterende toe stand en om ons te bevrijden van de men sen. die nationalisten beweren te zijn". „Het is niet. omdat wij verlangend zijn zulks te doen", aldus de proclamatie, „maar omdat liet noodzakelijk is zolang er nog geen behoorlijke democratische regering is inge steld". V Bij een tweede proclamatie werd voor het gehele land de staat van beleg afgekondigd en voor alle steden en dorpen een uitgaaps- verbod ingesteld van fl uur voor de middag tot nader order. Een derde proclamatie verbiedt op straffe des doods het dragen van wapenen. Kolonel Zaim. die ook directeur-generaal van de veiligheidsdienst is geweest, werd in Mei van het vorig jaar stafchef van het le ger Henri Vigier de assistent van dr. Ralph Bunche. de bemiddelaar van de V.N. voor Pa lestina. is gisteren van Rhodos naar Damascus verrokken om de Israelisch-Svrische wapen stilstandsonderhandelingen te openen. DERTIEN DODEN BIJ ONGEVAL IN EGYPTE. Dertien studenten werden gedood en acht ernstig gewond toen het dak van een Mo hammedaanse school instortte te Kafr el Zayat een provinciestad tussen Cairo en Alexandrië. ELF GENERATIES VAN PREDIKANTEN. Een waarschijnlijk uniek feit in de# geschie denis van het christendom is de omstandig heid dat in de Zweedse familie Boethus. het predikschap gedurende elf geslachten van vader op zoon is overgegaan Aan deze tra ditie is eergisteren een eind gekomen, toen de predikant Edvard Boethus zijn laatste dienst leidde in de oude kerk van Norberg. STAATSLOTERIJ. Op lot nr. 16005 is een prijs van 50.000 gevallen. OPEN GASKRAAN. Terwijl haar 26-jarige echtgenoot l3g te slapen in zijn bed. draaide Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw in Am- sterdam-Nrtord de gaskraan ópen. nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning De man werd echter 'g ochtends toch wak ker. rook de gaslucht. zette de ramen open en draaide de kraan weer dicht. Daarna doorzocht hij het huis en wendde zieh tot de politie, toen hij bemerkte, dat zijn vrouw met de baby was verdwenen. Voor de recherche bekende de vrouw ge poogd te hébben haar man van het leven te beroven. K.N.V.B. AFD. DORDRECHT. Programma voor Zondag 3 April. OTO 1—Unitas 3; OTO 2—Alblasserdam 2; Emma 3—EBOH 3; Rios 1—Fluks 4; Emma .5— EBOH 5; Rios 2—IFC 4: RCD 3—Vuren 1: Merwede 3—DFC 5; Fluks 3—Dubbeldam 3 OSS 2—Strijen 2; SSW 2—DMC 1; Geluksvo gels 3—ASW 3; Dubbeldam 2—SVW 3; IFC 2— EBOH 4 Alblasserdam 4ASW 4, Hardinx- veld 3DFC 6; Unitas 4Meerkerk 1; Raptiir. 2Dubbeldam 5; Raptim 1Hardinxveld 2 Woudrichem 1—ODS 4 (Zaterdag 2 April). ZATERDAGMIDDAGVOETBAL DORDRECHT e o. Bekerprogramma 2 April. De SchieGr. Lindt 1; De Zwerver 1SVD 1 Hëerjansdam 1RPP 1; Veen 1Stedoeo 1 Altena 1—Oranje Wit 1; Sleeuwijk 1—WGZ 1 WE 1—Wieldrecht 1. Aalst 1—Koz. Boys 1 Zuilichem 1Aalburg 1; Piershil 1Pelikaai 1; ZDVH U-Rijsiord 1 Competitieprogramma 2 April. •Gr Lindt 2—WGZ 2; Tornado 2—Maasdam 1, OOVD 1Rijsoord 4: Maasdam 2—ASWH 4. BURGERLIJKE STAND. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren; Mensje, d. van H. Bovekerk en A. Jongeneel. Cent. z. van P. van der Welle en C. Twigt. Ondertrouwd; K. H. van Winden. 24 j.. en A. M. de Jong. 19 j. Getrouwd: J. de Kreij, 25 j.. en N. Koot. 19 j. C. den Breejen eu A. A. Korevaar. GIESSENDAM. Geboren: Sytze Cornells, z. van J. H. Kok en A. Hellinga. Marinus Leendert. z. van W. A. Punt en W. van der Graaf. Gerda Pieternella, d. van D. P. de Jong en P. T. Bos. Marinus Cornells, z. van C- de Kok en M. Broekhuijzen. Onder trouwd: W. Koorevaar, 39 j.. en M. van Ben- nekum. 43 j. A. van Noordenne, 25 j.. en A. P. van Beest. 23 j. J. Schakel. 32 j„ en M. Kooijman. 24 j. G. van Tilburg. 24 J» en L. M. Walraven. 25 j. HARDINXVELD. Geboren: Gerrigje Neeltje d. van M. Maas en N. Paans. Floris. z. van C. Kuijntjes en M. den Tek. Lijntje, d. van P. Versloot en A. Slob. Johan. z. van A. Muilwijk en L. Groeneveld. Getrouwd: J. den Breejen en A. Klop. C. Versteeg en P. Breur. Overleden: J. H. van Iterson, 27 f., echtgenote van J W. van 't Verlaat. T. Brand. 69* j., weduwnaar van A. Boerman. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Mag- dalena en Maarten, d. en z. van C. Pols en M Heuvelman. - Pieter, z. van P. Mes en T. K Treuren. Ondertrouwd: W. Schouten. 25 j., en G. Brussé, 24 j. Getrouwd: Joh. van Rijswijk. 34 j„ en C. Brussé. 46 j. W. Lek- kerkerker, 22 j„ en G Luyten, 22 j. Over leden: W. den Hollander, 80 j., wed. van Joh Rolloos. NOORDELOOS. Getrouwd: P. Verwolf er A. Slob. OTTOLAND. Geboren: Catharina Francina d. van J. van den Berg en J. Hummelman. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Overleden. J. van Vliet, 79 j., echtgenoot van N. hal der Linde. REEUWIJK. Geboren: Frank. z. van J. Bian- chi en T. M Schretzmeijer. Wilhelmus Cor nells Johannes, z. van A. W de Jong en C. W Verkleij. Ondertrouwd: C. Schouten. 30 j. (te Bodegraven), en M. C Verburg. 25 j. Overleden (te Gouda): C. S. J. Streng. 6 d. SLIEDRECHT. Geboren: Gerrigje Cornelia, d. van J. Visser en C. J. Visser. Geertje Aartje Jacoba. d. van A. Kroon en E. Ritmees ter. Annigje Martijntje, d. van P. Breed- veld en A. M. van den Heuvel. Baltus Hui- bert. z. van B H. Alblas en A. A. Vuijk. Adrianus Adriaan. z. van J. Zegelaar en P. van den Herik. Hendrik, z. van A. Huijzer en C. Koolmees. Dick. z. van A. van der Star re en N. Boele. Pieter en Maaike, z en d van D. Versluis en E. J J. Muilwijk. Corne lls Hermanns, z van J Leeuwestem en G A Schot. Ondertrouwd: A L Adriaanse 48 .1en J den U11I. 49 j. A Baartman. 37 j. en A Gelderhlom. 34 j. - E. J van den Brand 29 jen A. Hartig 23 j Getrouwd K. H. Lanser. 28 jen W van den Berg. 17 j M. de Jong 32 jen J. Groenewegen. 26 j A. van Noordftnne. 25 j en A P. van Be»st 23 j. (te GiessendamOverleden: N Vu(jk 72 j.. weduwe van G Brandwijk 8 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhoyenscbe Courant I WOENSDAG 30 MAART 1819 Klank en Weerklank De Amerikaanse geleerde dr. Brad- leu, die specialiteit is in bömmen en bijzonderlijk in atoom-bommen heeft een paar verstandige dingen gezegd. De wereld is zo langzamerhand ver trouwd geraakt met deze laatste vin ding der westerse beschaving en een teer groot aantal medemensen is er zeker van dat het gebruik van deze cultuurdragers niet ver meer af is. Nu heeft dr. Bradleu vier punten genoemd, die b{j verstandig inzicht wat meer ge rustheid kunnen geven op dat punt. Ten eerste zegt hij moet men niet denken dat er een geheim bestaat om trent die bom. Geloof niet, beweert deze Amerikaan, dat alleen Amerika dat geheim ként Rusland weet er ook alles van. Ten tweede moet men niet denken dat er een fabrieksgeheim is van atoom-bommen. Wel heeft ver moedelijk Amerika daarin een. zekere voorsprong, maar ieder land dat een atoomtoren kan bouwen, kan pluto nium maken en het is waarschijnlijk, en welhaast zeker, dat Rusland genoeg Duitse geleerden heeft médegenomen naar het gelukkige land der bolsjewis ten om atoombommen te kunnen ma ken. De derde geruststelling is dat de atoomhom geen absoluut wapen is, waartegen ge'en verweer mogelijk is. Het gebruik is aan een bepaalde be perking gebonden en zij behoren wel degeljjk op tactische en strategische wijze te worden toegepast. En de vierde troost is dat de bom niet van zo groot en overwegend belang is als men meent. De waardevan de atoombom is minder groot dat men gelooft. Zijn dat nu wel wat men noemen mag geruststellingen? Ze lijken toch immers veel meer beangstigend? Néén, goed bezien zijn deze deskuji- dige boodschappen bevredigend. Als inderdaad Rusland, en misschien ook andere landen, atoombommen kunnen mak én zal het met dit vernietigings wapen gaan als met de giftgassen, die alle landen bezaten, maar die geen van hen durfde gebruiken, omdat zij wis ten dat ze dan onmiddellijk met gelijke munt zouden worden betaald. De bommen kunnen worden vervaardigd, ze zijn reeds gemaakt, maar liggen in magazijn en zullen daar blijven, want de tweede wereldoorlog heeft geleerd dat men geen wapens gebruikt, waar tegen geen afdgende verweermiddel bestaat en het verweer, waarover dr. Bradley spreekt is nogal twijfelachtig en niet beproefd. Zij, die niettemin zich bezorgd Wij ven maken over de naaste toekomst, kunnen hun onrust matigen of ver drijven door toepassing van een een voudig middel. Naar gejang de mgte van hun vrees kunnen zij die inper ken. De minst bevreesden kunnen een termijn stellen van bijvoorbeeld een jaar, waarin nog geen oorlog is te wachten en de hoogste bevreesden mo gen die stellen op één dag fn zich de zekerheid voorhouden dat althans mor gen de oorlog nog niet zal uitbreken. Dat uitstel van èètidag verlengen*zij dagelijks en leven dan elke dag in vol komen gerustheid omtrent de wereld vrede. GEMENGD NIEUWS. HARINGOVERVLOED VERWACHT. Volgens een Zweedse visser, nieuwe „haring-periode" in rende welke er zo veel gevange dat de vangsten niet altijd gel kunnen worden. Deze haringpej tot 20 jaar zal duren, zal ge\l door een tijd van 60 tot 70 jag welke haring schaars zal zijn. ringperiode liep van 2877 tot 1 het hoogtepunt van deze periode vingen de vissers 215 000 ton haring, ongeveer tien keer zo veel als thans gemiddeld wordt gevangen. Zweedse geleerden zijn het met de mening van de vissers eens. TELEVISIE GEVAARLIJKE CONCURRENT Directeuren van schouwburgen en biosco pen in Londen maken zich zorgen over de toekomst vanwege de plaats, welke de tele visie by het publiek gaat innemen. Reeds is een vermindering van het thea terbezoek. dat vlak na de oorlog zeer druk was. te constateren en de directies vrezen, dat dit bezoek nog meer zal afnemen, omdat de televisie de mensen thuis houdt. DE MOEDER, DIE HAAR KIND IN DE STEEK LIET. Gisteren werd de 26-jarige Aagje de H— de B., die op 5 September 1948 haar 2-jarig kind in de hal van het Apollotheater te 's-Gravenhage achterliet, door de Haagse rechtbank strafbaar verklaard, doch haar op neming in een krankzinnigengesticht werd bevolen. Tot tv/eemaal toe werd de zaak voor de rechtbank in behandeling genomen. Bij de eerste behandeling werd 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf geëist, doch op grönd van het inmiddels uitgebrachte psychiatrische rapport, vroeg de officier van justitie bij de tweede behandeling ontslag van rechtsver volging en opneming in een krankzinnigen gesticht voor de tijd van een jaar. In b»t land van de dollar. 9 I gebruikt IV. Deze regels worden geschreven in de trein. Eigens tussen Chicago en Grand Rapids. De trein snelt voort door het zanderige wilde landschap aan de oevers van het Michigan- meer. Heuvels, zandvlakten, dennebomen, moe rassen en kreken. Soms kun je even het meer zien. een eindeloze watervlakte, glinsterend in de prille zon. Het water in de kreken en plas sen is stil en helder en er hangt een waas over de bomen. Het voorjaar is in de lucht, je kunt het overal aan merken. Er zijn treinen en treinen. Ik ril. wanneer ik denk aan koude wagons, zonder glas in de ruiten, waarin wij vlak na de bevrijding reis den, doos weer en wind. En wanneer ik denk aan de overvolle, smoorhete en kwalijkrieken- de coupés in Frankrijk'en Italië, krijg ik een raar gevoel imirfijn maag. Nee. dan deze trein, de Pere Marquette, nieuwe streamliner, die eerst sinds enige maanden op dit traject in ge bruik is genomen. Coupé's zijn er niet. elk rij tuig vormt een geheel, smaakvol aangekleed en met een dubbele rij zitplaatsen aan weers zijden. Hier zit je in 'n gemakkelijke leun stoel en wanneer je slaperig wordt, druk je op een knopje en je zitplaats verandert automa tisch in een ligstoel. De hele treih is „air conditioned". altijd de juiste temperatuur, be- hagelijk warm in de winter, heerlijk koel in de zomer. Elk rijtuig heeft zijn eigen lounge, waar je in gemakkelijke clubfauteuils kunt zit ten praten en roken. En inplaats van nauwe toiletten zijn er complete kamers met vaste .wastafels en alle mogelijke andere^erieven, al les in onberispelijke conditie. Wanneer je je verveelt, ga fe een wande ling dpor de trein maken. Een druk op een knop en de deur naar het volgende rijtuig glijdt geruisloos open om achter je weer dicht te glijden. Er is een bar in deze trein, waar alle mogelijke dranken geserveerd worden en er is een zeer luxueuze diningcar. De service is er voortreffelijk en het voedsel uitstekend. Na het eten steek je een sigaret op en vef- laat je de diningcar. Hier behoef je zelfs op geen knopje te druken. de deuren gaan auto matisch open door middel van een „magisch oog". Je wandelt verder de trein door. Het laatste rijtuig is de z.g.n. „uitkijkwagen". het beeft grote ramen en de ronde achterwand is grotendeels in glas uitgevoerd. Hier heb je een prachtig uitzicht, je ziet de rails onder de trein doorvliegen, al maar door. tot ze als een blinkende streep samenkomen en uit het ge zicht verdwijnen En wanneet1 je hier nog niet genoeg ziet. klim je'de trap op naar de obser vatietoren. een glazen koepel bovenop de trein waar je rustig in de zon kunt zitten genieten van het wijdse uitzicht. Je kunt hier over de hele trein heenzien. een gigantische slang, die met een 100 km. vaart door het zonnige land schap glijdt. Er is soms een wonderliike Ironie In de loop der geschiedenis. Toen de Spanjaarden honder den jaren geleden in de binnenlanden van Afne- rika doordrongen, vonden zij gebieden met een hoge beschaving Eén ding echter was é?r on bekend: het wiel. Eeuwen zijn voorbijgegaan. En vandaag aan de dag? Wielen denderen over de rails: snelle treinen schieten door de onmetelijke vlakten van dit land. Wielen snor? ren over de gladde betonwegen: iedereen jak kert hier in ziin eigen auto rond. Wielen rol len traag nve/ «rtiHe akkereropd: tractors doen overal 'A w^re dat nog kirt geleden dmr vele paarden werd gedaan. Dit is de wereld van het wiel: jachtig verkeer, vaart en effi ciency. Ik denk terug aan mijn eerste treinreis hier. New York—Holland6 Michigan, ongeveer 1500 km. 's Avonds om 6 uur stapte ik op de trein in het enorme Central Station in New York. Het was een bitter koude avond ën het sneeuwde. In de trein merkte je van dit alles niets. We aten rustig ons supper in de dining car. zaten nog wat ni te praten en zochten vervolgens ons bed op in de Pullmanwagen. Toen ik de volgende morgen wakker werd. waren wij dicht biji Detroit. Duizend kilometer door een bitter koude winternacht, terwijl je in een zacht bed ligt te slapen. Later heb ik vaker dergelijke reizen moeten maken. Het Zuiden in en het verre Westen. En altijd was het eigenlijk een plezierreisje, plezierig en comfortabel. Eigenlijk kun je zeggen, dat de spoorwegen de States gemaakt hebben tot wat het is. De grote trek' naar het Westen begon eerst nadat de spoorwegen de weg gebaand hadden. Grote gebieden werden geopend, die voorheen bij ge brek aan transportmogelijkheden gesloten wa ren gebleven. Amerika groeide met het puf fen van hijgende locomotiefjes, die langzaam hun lasten door de prairies Zeulden, met het huilen van de stoomfluit en het ratelen van de spoorwegtelegraaf. met het «voortdenderen van snelle personentreinen. Het is echter niet alleen de trein, die Ame rika tot het land van het wiel maakt. Je hebt van je leven niet zoveel auto's gezien als in dit land. De boeren rijden in hun glanzende automobiels naar de stad, de arbeiders jakke ren 's morgens in hun karretjes naar de fa- fabriek en de kantoormeneer. die slechts een paar straten te gaan heeft, haalt toch zijn wa gen uit de garage. Lopen is helemaal uit de mode en een huis zonder garage is geen huis. Het doet er niet toe. of je een millionnair bent of een schoenpoetser. Alles is het in het enè geval misschien een glanzende Cadillac en n het andere geval een aftandse mod^l A Ford. In het Seminary, waar ik twee semesters stu deerde. was ik één van de twee of drie studen ten. die er geen eigen wagen op na hielden. Zelfs de „Highschool-kids". de H.B.S.-ers. ko men voor een groot deel met hun auto naar school. En wanneer ze er geen auto op na hou den. dan hebben ze toch allicht e.en» motorfiets of een motorscooter, waar ze op rond tuffen. .Fietsen worden maar weinig gebruikt, meest al door kinderen en ze worden eigenlyk als speelgoëü beschouwd. Dan zijn er nog de snel le Greyhoundbussen, die kris-kras doof het land hun diensten onderhouden en voor de erg haastigen en de erg rijken: het vliegtuig. Alle steden van enige betekenis hebben hun vlieg veld en het reizen per vliegtuig wordt met de dag populairder. Hoe sneller, hoe beter. Dit is wel een van de kenmerkendste trek ken van het Amerikaanse leven. Vergeleken met dit land gaat- het leven in Europa zo ge noeglijk kalmpjes en fraagjes. Waar wij met uren rekenen rekent de Amerikaan met mi nuten en seconden. Als je een behoorlijke wagen hebt. en^een gemiddelde maakt van 90 of 100 km. per uur. deug je niet. Voorll on der de jongelui vind je een massa roekeloze rijders. Er gaat geen dag voorbij, of je leest van ongelukken Ér is een jacht, een gejaagd heid. die het leven hier in z'n ban houdt. De Amerikaan moet snelheid hebben, hij moet over dë wegAi racen, van de ene plaats naar de andere vliegen, anders leeft hij niet. Een teken van jong. onstuimig leven. Of ook een teken van innerlijke onrust misschien? DRIEVOUDIGE POGING TOT MOORD. In de nacht van 25 op 26 Maart heeft de Groninger recherche de 43-jarige gescheiden vrouw T. E. gearresteerd, die verdacht wordt van een drievoudige poging tot moord op haar echtgenoot D. te Assen. De vrouw-trouwde in 1946 met deze D. en aanvankelijk liet de verstandhouding weinig te wensen over. tot dal de man langdurig ziek werd. De vrouw \atte toen het plan op haar man van het leven te beroven, waarvoor zij de eerste keer vergif in een beker mengde. De poging mislukte echter, doordat de man een onaan gename smaak proefde. Een week nadien had de tweede poging plaats. Leveneens met ver gif. dat zij in de medicijnen deed. Ook deze poging werd ontdekt en toen de vrouw merk te dat zij als gifmengster faalde, nam zij eem ander middel te baat. Een misdadig plan ont stond. dat zij met veel kalmte en scherp zinnigheid ten uitvoer-legde. Op een nacht, terwijl haar man rustig sliep siöop ze de ka mer in. sloot een openstaand raam en na er zich van te hebben overtuigd, dat er vol doende gasmunten in de meter waren, zette zij de kraan van de gaslamp open en sloot de kamer zorgvuldig af. In een ander ver trek wachtte zij daarna op de dood van haar man. Deze werd echter tijdig wakker en sloot de gastoevoer af. De noodzakelijkheid om elders verpleegd te worden redde de man tenslotte van een zekere dood. De vrouw kreeg daardoor geen gelegenheid meer om haar misdadige plannen ten uitvoer te leg gen. De tijdelijke afwezigheid van D. maak te het de vrouw, die inmiddels Assen had verlaten, mogelijk een vrolijk leventje te lei den. waarop nogal het een en ander aan te merken was. In die tussentijd had D. echter argwaan gekregen en deed van zijn vermoe den aangifte bij de politie. De Asser recher che begon een intensief onderzoek en wist voldoende gegevens te verzamelen, welke een arrestatie wettigden. In de, nacht van 25 op 26 Maart werd zij in Groningen gearres teerd. DOODSTRAF TEGFN VAN RAPPARD UITGESPROKEN. Het bijzonder gerechtshof te 's-Gravennage deed Maandag uitspraak in de zaak tegen de voormalige leider van de N S.N A P. dr. Ernst Herman Ridder van Rappard. tegen wie de procureur-fiscaal bij genoemd hof veertien dagen geleden de doodstraf eiste. Het hof be vestigde deze eis, en veroordeelde van Rap pard tot de zwaarste straf. KINDEREN ATEN VERGIFTIGE WATERPLANT. Drie kinderen waren Zondag bij ae wo ning van de familie Vonk te Loosdrecht op een omgekeerde boot aan de waterkant aan het winkeltje spelen met potjes en pannetjes waarin zij grind, zand en water hadden ge daan. Een 14-jarige jongen had in zijn on wetendheid een plant uit het water gehaald, waarvan hij de knol in stukjes .sneed en deze in een der potjes deed. Toen de jongen was weggegaan, hebben de kinderen de stukjes knol opgegeten. Reeds spoedig openbaardên zich vergiftigingsverschijnselen. Een onmid dellijk gewaarschuwde arts liet de kinderen naar het Diaconessenhuis te Hilversum over brengen. - Bij aankomst bleek een der kinde ren, het driejarig dochtertje van de familie Vonk reeds te zijn overleden. De beide an deren konden xloor onmiddellijk medisch in grijpen van d™ dood worden gergd. Bij het onderzoek is gebleken, dat de kihderen de knol van de waterschering hebben gegeten. Donderdag 31 Maarfc. HILVERSUM I 301 M 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.40 Schoolradio; 1015 Mor gendienst; 11.00'De •Zonnebloem; 11 40 School radio; 12.03 Gramofoon; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws: 13 25 Lunchconcert; 14.00 Man nenkoor- 14 40 Even onder ons; 15 00 Kamer orkest; ft.30 Piano-recital; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Jeugdjournaal, 17.30* Viool-recital; 18.00 Leger des Heils; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Or- gel; 19.45 Regeringsuitzending, 20.00 Nieuws-, 20.15 Steravond; 21.30 Familiecompelitie; 22.05 Causerie, 22.25 Piano-duo; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet; 23.45 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 815 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoon; 11.45 Causerie; 12.00 Orgel; 12.38 Gra mofoon; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwintet; 14.00 Wereldpers 14.20 Solistenconcert; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier; 17.30 Model vliegtuigbouwers; 17.30 Gramofoon; 18.00 Nieuws. 18.30 Pierre Palla; 19.00 Strip; 19.10 Avondschool; 2000 Nieuws. 20.15 Radio PhiUi. Orkest; 21.00 Hoorspel; 22.05 Ensemble; 22.45 Causerie; 23.Q0Wieuws; 23.15 Reportage. 23.25 Gramofoon. Vrijdag 1 April. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws 8.15 Gramofoon; 9.00 Philadelphia Orkest; 10.05 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano; 11.05 Verfca,': il-25 Accordeon, 12.00 Plere Pall»; 12.45' Gramofoon; 23.00 Nieuws; 13.20 Hollandse liedjes, 14.00 Kookkunst; 14.20 Omroep Kamerorkest; 15.00,Poëzie; 15.20 Gra mofoon; 16 00 The Ramblers; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Grarfiofoon, 17.20 Mu ziek;, 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon; 18.30 Strijdkrachten; 1900 Denk om de bocht; 1930 De Gewesten; 20.00 Nieuws; 20 05 Vidol en Pia no; 20.30 Cursus; 2100 Gramofoon; 21.30 Bant halfuur: 22.00 Buitenlands weekoverzicht: $2.15 Gramofoon 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws 23.15 Causerie;, 23.30 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws. 815 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 935 Schoolradio; 10 20 Gramofoon: 1100 De Zon nebloem; 1140 Schoolradio: 1203 Gramofoon-, 12 33 Verrassingsconcert; 13.00 Nieuws; 13 20 Viool en Piano; 14 00 Gramofoon: 15.15 Omroep Orkest; 16.00 De Zonnebloem; 17.00 Na school tijd: 17.15 Gramofoon; 17.45 Wat het buiten land leest: 18.00 Pianoduo-. 18.30 Kinderkoor; 18.45 Klankbeeld; 19.00 Nieuws- 19 30 Belgisch- Luxemburgs programma: 20 00 Nieuws, 20 12 Zangspel: 21.30 Cyrlus: 22.00 Causerie. 2210 Cyclus: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, 2825 Gramofoon. ePuöt Öollanbpcljt Wie te geweldigh pocht en niet volbrengen kan Wordt door éyn eygen daet, een spot van alle man. GEMEENTERADEN. v Irouiben wordt duurder AMEIDE. De gemeenteraad kwam Woens dagmorgen 23 Maart in langdurige openbare zitting bvjeen. Bfirgemeester L u ij e n d ij k opende deze eerste zitting, in dit jaar met de gebruikelijke Nieuwjaarswens, welke werd beantwoord door wethouder De Groot, die ook mede namens het college van wethouders sprak en daarna door de heer De K r u ij k namens de raads fracties. Onder het lezen van de notulen ontstond een klein incident, doordat een paar raadsle den een gesprek voerden, waarbij wethouder De Groot wees op de qnbeléefdheid hiervan tegenover de ambtenaar, die de nMulen De ingekomen stukken bestonden in hoofd zaak uit goedgekeurde raadsbesluiten. De rekeningen 1946 en 1949 waren# beide vastgesteld. Die voor 1949 werd op verzoek van Ged. Staten gewijzigd. Een bedrag van f 2000 van de gewone dienst werd namelijk overge heveld naar de reserve. Een verzoek van de Christelijke schoolver eniging om voor dit jaar het gebruikelijke voorschot te mogen ontvangen, werd goedge keurd. Het zal f 4000 bedragen. De rekening 1948 van de genoemde-school .werd goedgekeurd. Wegenste veel uitbetaald voorschot zal f 355.50 in de gemeentekas wor den teruggestort. t De gebroeders Oosterom stelden grond be schikbaar voor opberging van zand. Op voorstel van B. en W. zullen zij hier voor f 10 per jaar ontvangen. Een paar jaren-geleden hebben vijf gemeen ten. waarvan Ameide er een was, bij een be paalde gelegenheid bloemen geschonken en de ze te Schoonhoven gekocht. Te Ameide Vond men,de prijs eéhter van die aard. dat men tot nog toe niet betaalde. Heden had de leveran cier de gerechtsdeurwaarder een brief lateh schrijven, waarin werd te kennen gegeven, dat de leverancier een civiel proces zou aan gaan met het gemeentebestuur. B. en W. stel den voor deze narigheid uit de wereld te hel pen. door te betalen, waartoe zonder hoofde lijke stemming besloten werd. Ameide's brievenbus, die in een portiek vpn het P.T.T. kantoor zit. is 's avonds in duister nis gehuld en bijna onvindbaar als 's avonds de straatverlichting niet meer brandt. Een aantal inwoners had vorig najaar pen verzoek tot de gemeente gericht om een lampje aan te leggen. Van de zijde van de PTT. bestond geen medewerking en daar men. nadat het verzoek was ingekomen, had besloten de FEUILLETON. Lieide onder het schrikbewind De ogen van de Vicomte schoten vuur. Hij was op 't punt van te gaan spreken, toen de markies een vette knoesthand op zijn met kant bezette mouw lei. Hij pointeerde zijn kleine ogen. door een leven van ondeugd versuft, op het gloeiende toornige gelaat van de Guardsman. Hij bleef er bij zitten. Monsieur, u beledigt ons! m Fotheringay haalde zijn schouders op. Mijn opmerkingen waren tot uw vriend «ericht. Maar. u kunt ze voor u zelf in ont vangst nemen als u dit verlangt! hij pau seerde en het hoeft u niets te kosten! De markies d' Aligre greep plots naar zijn degen, doch op dat ogenblik ontstond in de zaal een groot rumoer. Een groepje officie- Ten plaatste zich tussen de tegenstanders. Ik zal u er voor doden! schreeuwde de Vicomte over de versperring van afwerende armen heen. Verbolgens tot de markies: Neen. neen Markies, hij is mijn manj Mijn vriend, lord Maxeter. zal verheugd zijn uw vriend, wie ook, te ontvangen' kaatste Fotheringay terug. Max. ging hy door. ik reken op je.' Iemand gaf hem zijn hoed. Het waï mr. 6ray, die hem met zijn scherpe ogen vreemd aankeek. Fotheringay maakte «en stramme buiging naar hem en verwijderde zich daar op uit het koffiehuis. De hele dag was het misgegaan, zo over dacht de jonkman, toen hij langzaam naar Chelsea reed. waar Lady Betty Marchmont met haar tantéT de douairière gravin van Orjjex. woonde. Meer dan hij zich zelf wou bekennen, was hij bezorgd over de toestand van zijn financiën, want er liepen transac ties met zekere onfrisse Hebreeën van Long Acre. waaromtrent hij angstvallig zijn op passer onkundig had gehouden. Zijn kapitaal was niet groot en hij wist. hetgeen Maxeter en zijn overige vrienden niet wisten, dat de bezittingen, waarvan hij de erfgenaam was, reeds zeer drukkend met hypotheken waren bezwaard. Hij werd zich in steeds toenemen de mate ervan bewust, dat zijn middelen niet in het oneindige zijn hoge levenseisen als man-van-de-wereld het hoofd zouden kunnen bieden. Hij zou er ernstig aan moe ten gaan denken om eea huwelijk te sluiten en zich te vestigen voor het te laat was. Zijn ontmoeting met de émigrés had hem geheel van streek gemaakt. Het deerde hem niet dat twee duels, misschien drie. op het grote mi^aar van vanmorgen zouden vol gen. Doch dat hoongezegde van de Vicomte betreffende £ie rode uniformen waarvan de stad vol was. knaagde hem. Het knaagde hem, omdat het voor zover 't Fotheringay betrof, zo treffend raak was. Ik Zal hem ervoor doden! mompelde hU en woest sloeg hij zijn sporen in Paladin's flanken. Zijn zenuwen waren nog in opstand, toen hij in de popperige salon van Lady Orifex werd binnengelaten. Betty zat aan het clave- cimbel. inzichzelf een oud lied van Lulli neuriënde, terwijl haar tantes gezelschaps dame Baronesse von Schlippenbach. de ver armde dochter van een edelman aan het Hannqverse Hof van George II.«aan het ven ster over haar borduurraam gebogen zat. De melodie brak toen hij binnentrad plot seling af. bij een aangehouden .uittrillende ,noot. Betty stond op en liet zich in een als grarv bedoelde diepe dienaresse neerzinken. De baronesse en ik. zei ze. terwijl ze haar mooie ogen neersloeg. zijn diep ge voelig voor de eer welke. mr. Fotheringay ons wil aandoen door zich ons nietig bestaan te herinneren. En met wijd uitspreidende rokken verzonk ze voor hem opnieuw in een plongeon. Ge scheen de laatste keer'zo blü. dat ge me kwijt zoudt raken. Betty, .antwoordde de jonkman met een blos. dat ik dacht dat mijn aanwezigheid niet zou worden ge mist.' Dat werd ze dan ook niet. sir, In gene dele! kaatste Lady Betty terug, het hoofd in den nek werpende. Vreemd als het moge schijnen, wist ik er wonderwel in te slagen mij zonder u te amuseren. Inderdaad vraag ik me af waarom ge u vandaag hebt moe ten dérangeren! En haar grote ogen naar hem in geveins de verbazing opslaande, liet ze zich in een vergulde leunstoel neer en begon met haar patrijshond te spelen. Fotheringay schoot een stoel bij en zette zich naast haar neer. Inderdaad. Betty, was ik door mijn mi litaire plichten veel in beslag genofhen begon hij. Hij trachtte haar te vertederen, doch de wijze waarop ze hem had ontvan gen. had zijn verbittering verergerd, en nu, dat hij aan "t woord was. werd hij zich be wust dat hij zijn gesprek verkeerd had in- ge"t. s Dat heb ik dan ook Woensdagavond bij de Rotonde gemeend te bemerken, antwoord de ze plagend Ik verbeeldde me toen udaar gezien te hebben in kranig gezelschap met mr Angelo en mr. Bannister, de acteur en.... nog anderen, die buiten kijf eveneens door militaire plichten waren gebonden Waart ge Woensdag in Ranelagh? zei de jonkman, ik heb u niet gezien. Met wie waart ge er? Ik ben zozeer door mijn society-püch- ten in beslag genomen, dat verzeker ik u plechtig, dat ik het mij ternauwernobd her inner. dupliceerde ze spottend. Ik was, geloof ik. met mrs. Sheringham en majoor Doyle. En er hadden zich velen bij ons ge zelschap aangesloten. Ik meen dat de prins van Wales er bij was Fotheringay beet zich op de lippen. Ge vliegt hoog. Betty, my dear, zei hij. Ik wist niet dat ge de prins van Wales onder uw kennissen telde. J? Hoe zonderling het moge schijrifn. het is zo. kaatste ze terug, haar hoofd opheffen de. En met later dan gisteravond was ik no| in Carlton House om de prins in het kamer- muziekkwartet te horen spelen. Zijn ko ninklijke hoogheid is inderdaad bewonderens- waard op de cello! Fotheringay haalde "ïijn schouders op. Er waren maar weinig mannen in zijn kring die het zouden ondernemen om met een jong meisje over de persoonlijkheid van de prins van Wales te gaan discussiëren. Betty, zei hij met' gedempte stem. zend de barones weg. ik moet u spreken. -/ Schlippenbach. verzocht het meisje op gemoedelijke toon. wil je ons even alleen la ten? Neef Hector heeft geheimen mee te delen! Teueres Kind. zei» de barones, van haar borduurraam opziende. het komt mij fern von voegzaam voor dat een jonge maagd allein mit een jongen man zoude bleifen. Uwe oude Schlippenrbach kann schweigen. Het is ja een Familie tracfitioon. Queen Ca rolina. zeeliger nd&edachteniss, heeft von weilen mein vader gezegt: Der Schlippen bach, zo heeft zij gezegt. is zo dicht wie ein pott! Schlippenbach! riep ze uit. op afdoend* toon. Ga heen als ik het u zeg! (Wordt vervqjgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2