GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Vrouw vermoord I NIEUWSBLAD VOOR EUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscn® Courant VRIJDAG 8 Al RU, 184» Wat zegt De Bilt? Afnemend buiig. Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatren lichte nacht vorst. Overdag wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende Wuien Langs de Wadden-eilanden aan vankelijk nog krachtige. overigens meest matige wind tussen Noord en West. Ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. Op- en Ondergang der Zon: 8 April: Op 6 00. onder 19 215. 9 ApHl: Op 5 58. onder 19 26. 10 April: Op 5.56. onder 19 28. 11 April: Op 5.54. onder 1930. MAANSTANp: Wassende Maan. 8 April: Op 12.44, onder 4.37. vj 9 April: Op 14.15. onder 4 *9. 10 April: Op J5.47. onder 5.15. 11 April: Op 17.19. onder 5.29. 13 April Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 8 April 139 uur; 9 Anril 216 uur. 10 April 3.36 uur; 11 April 4 30 uur. Keulen. 8 April, stand 1.20, was 0.03. PLAATSELIJK NIEUWS. Bergambacht. De voetbalvereniging ..De Zwaluwen" gaf haar jaarlijkse ontspannings avond in de .bovenzaal van 't Centrum. De opkomst van belangstellenden was bevredi gend te noemen. De heer Kok opende de avond, waarna de Bergambachtse toneelgroep een vrolijke geschiedenis opvoerde: ..Het be gon in 'n gracht", onder regie van de heer A. Prins. Het stuk werd keurig en vlot ge speeld en de spelers oogstten veel bijval. De voorzitter der vereniging, de heer H. Zanen sprak het sluitingswoord, waarna een bal werd gehouden, waarvoor de Hartog's Har- monisten. die tussen de bedrijven speelden, de muziek verzorgden. De toneelgroep werd een taart aangeboden. DIPLOMAS HUISHOUDSCHOOL. ^Gorinchem. Vorige week zijn de einddiplo ma's uitgereikt van de twee-jarige cursus van de Nijverheidsschool voor meisjes. De vol gende leerlingen behaalden het getuigschrift: N. Buiteman. Arkel; J. van Duffelen. Gorin chem; M. van HartingSveld, Gorinchem; W. van der Heiden. Meerkerk W. Klop. Har- dinxveld; M. Kool. Meerkerk. W, Kooij, Ar kel; R. Rijnhout, Arkel. Eén leerling werd afgewezen. Gorinchem. Toen me] T uit Gorinchem Dinsdagavond omstreeks halftien vanuit de richüng Scheliuinen over de Dordtse dijk naar haar woonplaats fietste, kwam een onbekend persoon haar per fiets achterop Hij reed haar voorbij en keerde daarna om Nadat zij elkaar waren gepasseerd kwam hij weer achter haar aan en op het moment dat hij haar voorbij zou rijden gaf hij haar een slag op het hoofd. De man trok haar daarna de dijk af en trachtte daar onzedelijke han delingen te plegen. Na een heftige worsteling wist mej. T. haar belager te ontvluchten. Zij merkte op. dat de dader verdween in de richting Scheliuinen. De politie stelt een on derzoek in. maar tot op heden heeft dit nog geen resultaat. BLEISTV/JK KAMPIOEN. Gouderak „H.GB." moest het in de beslis singswedstrijd om de bondskampioenstitel te gen de damclub ..Bleiswijk" afleggen. De wedstrijd, welke in café Verkaik te Stolwij» kersluis gespeeld werd. leverde Bleiswijk een overwinning van 146. wa&rmede tevens het kampioenschap verkregen wetfd. Goudersk. Voor het examen coupeuse zijn geslaagd de dames T. C. Eegdeman en W. Ver kaik. Sleepzuiger voor Frankrijk te water gelalen. Kinderdijk. Ondanks storm en regen is gis termiddag om twaalf uur met goed gevolg van de werf van L. Smit en Zoon te Kinderdijk te water gelaten de dubbelschroef Diesel-elec- trische sleepzuiger „Pierre Durepaire". ge bouwd in opdracht van het Franse ministerie van publieke werken, verkeer en tourisme en bestemd voor de haven te Bordeaux. Deze sleepzuiger is 87.50 M. lang. 15 M. breed. 6 M. diep. en heeft een bumnhoud van 1300 N13. Het vaartuig is uitgerust mét drie hoofd-diesel-dynamo-aggregaten en een hulp dito. De zuiger wordt voorzien van een ge patenteerde zuigbuisconstructie. waardoor het «chip zelfs bij hoge zeegang ongestoord kan blijven werken. Er is de naam aan gegeven van wijlen ir. Pierre Durepaire. de energieke wa terbouwkundige van het Franse minister» van publieke werken, die er onder meer in slaag de in Saint Nazaire de vaargeul gereed te krijgen, waardoor het moderne Franse slag schip Jean Bart. dat in afbouw was aan de werf in Saint Nazaire, ontsnappen kon juist één dag voor de Duitse stoottroepen deze stad bezetten. De doopplechtigheid geschiedde gistermor gen door mevr. Bolzinger. de weduwe van ir. Pierre Durepaire. die in gezelschap was van haar zoon. Mede waren aanwezig de heren La Grange directeur van de haven van Bordeaux. Berthault. vice-consul van Frankrijk te Rot terdam. Foin namens het m'nlsfefie van open bare werken te Parijs, en F M. A. van den RoVaart. burgemeester van Kinderdijk. Krimpen ad. IJssel. Gevonden Portemonnaie met inhoud, armband Inlich tingen bij de politie. Benoemd Met ingang van 1 April werd als gemeente timmerman-werkman be- nuoemd de heer Chr. Gilles te Nienwnoort. De collecte ten bate van de Ned. Herv. mefsjesvereniging Tryfosaheeft f 165 51 opgebracht. Tentoonstelling De jaarlijkse tentoonstelling van tekeningen zal op 9 April van de AVondnijverheidsschool 2al op 9 April gehouden wordep in het gymnastieklokaal van de Openb. lagere School III aan de Oos- terstraat. DIPLOMA'S AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL Lekkerkerk. Bij het examen aan de Ge meentelijke Avondnijverheidsschool slaagden voor het diploma Electro-techniek: B. C. Noor- land. Streefkerk; voor Scheepsbouw: A. J. Oosterwijk. Nieuw-Lekkerland, H. Bak enA. Zwartbol, beiden alhier. Meubelmaken: A v d Berg. Streefkerk; Timmerlieden: G. van der Graaf. B. IJ. de Bruin. A. C. van Donk. C. den Ouden en A. Verwaal, tllen alhier; Monteurs: W van den Berg en K. de Bruin. 1 beiden Streefkerk: H D. de Vries. E. Vrij. C 11 vas Wijnén. B. Nobel. I Noordergraaf Adri., J. de Ridder. J. D Ros en P. Middel koop. Voetbal Zaterdagmiddag spelen Lekkerkerk JuniorenUnio Junioren L.F.C op bqide punti fraaie pos: en beslag leg"' Biljarten Onder grote belangstel ling had in café „Schoonzicht" de prijsuit reiking plaats van het Schollevaar-Tournooi. De humorist Martien van Schie en zijn en semble luisterden de avond op. Er werden in dit tournooi 30801 caramboles gemaakt. De heer C. Gouwens, lid van „De Amstel- bron" is geplaatst in de eindstrijd om het persoonlijk kampioenschap van het gewest Zuid-Holland West 4e klasse van de NBB De wedstrijden worden gehouden op 9 en 10 April te Den Haag. In café ..Schoonzicht" worden de wedstrijden gespeeld om het per soonlijk kampioenschap 2e klasse van het DistricJ Kritnpenerwaard van de N.B.B. Meerkerk De heer R v. d Vegt Jrbe haalde te Utrecht het rijksdiploma hoefbeslag Maandag hield de Bond voor Staatspen- sionneripg een proprganda-avond in de zaal van de heer D. C. de Kuiper, met het doel een afdeling op te richten. De zaal was slechts ma tig bezet Nadat de vóprzitter een korte toe spraak had gehouden, werd een geluidsfilm vertoond met als hoofdfilm ..Oene en Anke" (Oud en Arm). De vertoning viel zeer in de smaak van de aanwezigen. Moordrecht. Voetbal. Voor de be ker-competitie speelt Moordrecht I Zondag op haar terrein aan de Middelweg tegen Bo degraven I. Moordrecht kan tn staat geacht worden de beide punten te veroveren. Moor drecht III speelt voor de competitie tfe Gou derak tegen G >uderak III. terwijl Zaterdag middag voor de juniorencompetitie Moor drecht A te Gouda tegen Gouda g speelt. Laatste Nutsavond. Moordrecht. In de grote zaal van hotel Het Posthuis hield de afdeling Moordrecht-Gou derak van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen haar laatste Nutsavond van dit sei zoen. Deze laatste avond kan als bijzonder geslaagd beschouwd worden. Voor het depar tement trad op de onderwijzerstoneelvereni ging ..De Goudsbloem" uit Gouda met het be kende blijspel van Henk Bakker „Het paard van Troje". De Goudsbloem gaf van dit werk een frisse en vlotte opvoering. Elk der me dewerkenden had een bijzonder goede opvat ting van de te vertolken rol. De ontknopin gen volgden elkander in een spannend en vlot tempo op. Wellicht hadden sommige mede werkenden iets harder kunnen spreken, aan gezien somstijds achter in de zaal iets van het gesprokene verloren ging. Een bijzonder geanimeerd bal hield alle aanwezigen nog ge ruime tijd bijeen. De Oranjevereniging Moordrecht hield in hotel Het Posthuis haar jaarvergadering Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 330 leden telt. De ontvangsten waren f 1447 95. De uitgaven f 1356 30 Het batig saldo bedraagt f 91 65. De aftredende bestuursleden de heren J W de Jong en W J. Vis Verden herkozen. Na enige discussie besloot de vergadering, gezien de onzekere toestanden op 30 Anril geen feesten te orga niseren. Wat betreft het 12'-jarig huwelijks feest van Konirtgin Juliana en Prins Bern- hard zal voorlopig een afwachtende houding worden aangenomen en zien hoe de alge mene toestand zich ontwikkelt. In beginsel besloot de vergadering om evenals vorig jaar wederom «en i>is voor de ouden van dagen Uit déze gemeente te organisefen. Moordrecht. Er heeft ziel) een voorlopig co mité gevormd, dat nog zal worden uitgebreid en dat tot doel heeft te komen tot oprich ting van een plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. In dit comité hebben zitting de heren H. A. de Wilde. J. W. Schuddebeurs, P. de Jong. J. Dirkzwager en J. Schalkwijk. Raadsvergadering. Ouderkerk aan de IJssel. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen op Maandag 11 April, ten raadhuize. nm. 7.30 uur. De agenda luidt: Vaststelling verordening op de heffing van besmettelijke ziektengelden; Aanvulling salaris- en kinderbjjslagverorde- ning gemeente-personeel: Beschikbaarstelling crediet voor ophoping terrein, gelegen aan de Burgem. Neetstraat en Kerkweg. nabij de ambtswoning voor de burgemeester. Oudewater. Voetbal. Zaterdagmid dag worden de navolgende junioren-wedstrij den gespeeld: Unio a—Jodan Boys a. Oude water aSchoonhoven a; Lekkerkerk a— Unio b. Zondag speelt OVS 1 om 2 uur in Gouda een bekerwedstrijd tegen Gouda Het resultaat zal wel een nederlaag zijn tegen deze behoorlijke tweede klasser. OVS 2 en OVS 3 komen niet in het veld. Unio 1 speelt Zondag een oefenpartijtje te gen RVC te Reeuwijk. Unio 2 speelt haar laatste competitiewedstrijd op eigen terrein tegen Moercapelle 1. Unio 3 komt deze week niet binnen de krijtlijnen. Unio 4 speelt in Gouda tegen Donk 5 een competitiewedstrijd Een gelijk spel zou voor de Oudewaterfie club geen slecht resultaat zijn. WEGEN VERBETERING. Ouderkerk a d. IJssel. Hat technisch perso neel van de KrimpenerwBard heeft de ge deelten van Oudelandseweg en Kerkweg. die in de afgelopen winter afbrokkelingen in het wegdek vertoonden, opnieuw van een te$r- gf.ntlaag voorzien. Oudewater. Maandagavond hield de Konin gin Wilhelmina Vereniging in de 'taal Oude water Vooruit haar jaarlijkse algemene le denvergadering De waarnemend voorzitter, de heer G. A. Schoonderwoerd. opende de ver gadering en heette alle aanwezigen van har te welkom. Spreker memoreerde het vertrek van de voorzitter, de heer A. E. van den Bosch en merkte verder op. dat de geringe opkomst het bestuur enigszins teleurstelde, doch aan de andere kant weer een bewijs is van het grote vertrouwen, dat in het bestuur wordt gesteld. De heer Van Dijk geeft een financieel jaar verslag. waaruit blijkt, dat de uitg. f 6176 27 bedroegen en de inkomsten f 6228.67. zodat er een batig saldo is van f 52 40. welke saldo zijns inziens hoger zou ziin, indien n'et moest worden overgegaan tpt de aanschaffing van diverse kapitaalgoederen Het ledental bedroeg in 1947 1411 en in 1948 1370. zodat een gering verües van 41 leden is te constateren. Bij de bestuursverkiezing werden de aftre dende bestuursleden, de heren J G. van der Burch, H. van Ingen en W. de Pijper herko zen. Hiernp ontspon zich een discussie over de naam der vereniging. Het bestuur stelde voor de naam te wijzigen in Wilhelmina Vereni ging. zulks in verband met de door Prinses Wilhelmina geuite wens. De vergadering is het jvei-inedo in bet geheel niet eens en met vrii- wel algemene stemmen wordt besloten de naapi Komnein Wilhelmina Vereniging te handhaven H'cna bes'oof ren n'e'iwe statu ten en een huishoudelijk reelerrient te ont- v.»rpen waartoe eB" cemmics:e wordt 'n"esteld Het boekjaar wordt dan gewiizlgd van Mei tot Anril en Jami""' tot December, terwii' de contributie voor 1949 wordt benasld np f 1 50. Hierna ontvouwt bet bestuur plannen voor de feestelijkheden Het' programma voo- 30 Anril bestaat uit volksspelen, een singeilooo. een roneert met medewerking van hot n--n"*okoor en een m"'""ale rondgang met lampionnen. De heldenherdenking van 4 Mei zal op dezelfde wijze geschieden als gebruike lijk is. Op 5 Mei zal net programma beslaan u*t een costuumwedstrijd voor Kinderen, een nationaal filmprogramma in het patronaat, een ruitersportdemon&irat.e, een concert, een gc- yarieerd avondprogramma en eventueel vuur werk. De vergadering gaat met de plannen van het bestuur- actoord. Bij de rondvraag wordi nog gesproken over de plannen der plaatselijke middenstandsver eniging met betrexking tot de organisatie van een beurs. In de bestuursvergadering werd 'Me heer Schoonderwoerd gekozen tot voorzitter, en de heer G. A. de Jong tot tweede voorzitter der vereniging. Verkeers-ongeval. Op de pro vinciale weg vond Maandagmiddag een auto ongeluk plaats, dat bijzonder goed is afgelo pen. Wegens een defect aan de stuurinrichting van zijn auto, kwam de landbouwer Pak. uit Willeskop, in aanraking met een bestel-auto van de firma Paul Kaiser uit Rotterdam. Laatstgenoemde wagen liep slechts enige scha de op, doch het door Pak bestuurde motorrij tuig werd dusdanig vernield! dat het moest worden weggesleept. De bestuurder kwam er met een vleeswond aan het hoofd p.t. Tijdelijk onderwijzeres Aan gezien de nieuwbenoemde onderwijzeres aan de School met de Bijbel nog niet in functie kan treden, ts voor de tijd van twee naanden ols zodanig benoemd mevr Verdonk. Per 1 April werden aan de O. L. £rhool dertien cn aan ue Schoei met de Bijbel 42 roeuwe leerlingen toegelaten Verlaging hondenbelasting. Papendrecht, Met ingang van het jaar -1949 zal het belastingtarief voor luxe honden ver laagd worden van f 15 op i 10 per hond per jaar. Papendrecht. Het plan tot het stichten van een gemeentelijk badhuis in het oude raadhuis heeft de goedkeuring van Gedepu teerde Staten verkregen. Met bekwame spoed zal thans aan de verwezenlijking van het plan gewerkt worden. Men hoopt, dat over enkele maanden een badinrichting geopend zal wor den. NIEUWE VERGADERRUIMTE. Papendrecht. Het gemeentelijk technisch personeel heeft de bovenruimte der brand weerkazerne verbouwd tot een behoorlijke vergaderlokaliteit. Ook hier is dus weer een voorziening tot stand gekomen, waaraan in deze gemeente een dringende behoefte was. •INBRAAK. Papendrecht. Maandagavond hebben, ter- w-yj de bewoners afwezig waren, inbrekers zich toegang verschaft tot de woning van de heer S Met medeneming van eivg geld zijn de onverlaten verdween De politie stelt een onderzoek in. Dit is reeds de tweede keer in een korte tijd, dat bij de heer S. ingebroken werd. Voetbal. Op verzoek van de voet balvereniging Papendrecht zal de wedstrijd Hardinxveld 2Papendrecht 2 Zaterdagmidag om 5 uur gespeeld' worden. Vanzelfsprekend moeten de kampioenen deze wedstrijd win nen. Papendrecht 3 speelt Zondagmorgen thu s tegen OTV 3 en Papendrecht 4 ont vangt op dezelfde tijd DMC 3. Het eerste elf tal heeft rnst voor de bekercompetitie. Het Junioren.-programma voor Zaterdag is: Pa pendrecht a—Fluks a Papendrecht bSüe- drecht b. ASW B—Papendrecht er, Papen drecht d—Rijsoord* e. STORMSCHADE AAN BOUWLAND. Waddinxveen. Door de zware storm van Maandag hebben de bouwlanden veel geleden. Veel grond ging in stof op, waarbij dan te vens het zaad. dat in de grond lag. werd me- genomen. Verschillende gedeelten zullen over- gezaaid moeten worden. Waddinxveen. Bij de veehouder O. stierf een paard, nadat het een levend veulen ter we reld had gebracht. Waddinxveen. De uitslag van de door Stuur man en Zn. gehouden aanbesteding voor het bouwen van een overgebouw voor de fa. P. J. v. d. Want aan de Prins Hendrikstraat te Gouda is als volgt: H. Bakker. Giesscndam f 60.500. A, de Wilde. Gouda f 61 415; C. van Dijk. Nieuwveen f 66740; LVermeer, Moor drecht f 67.382; A. Rehorst. Waddinxveen f 68480; A. van Weelde. Nieuwerkerk ad. IJssel f 68.850; Koster De Rooy. Waddinx veen f 68 863; J. Boer. Krimpen ad. IJssel f 69 100, De gunning volgt. Waddinxveen. Gevonden: twee gebor duurde kleedjes; 1 bruine glacé handschoen; 1 portemonnaie met inhoud; 1 zwarte glacé handschoen. Inlichtingen politiebureau. Kantongerecht Gorinchem. In de zitting van het kantongerecht op 5 April werd de zaak tegpn G D. K uit Go rinchem. die geen spiegel op zijn motorrij wiel had. voor nader onderzoek aangehou den. evenals de zaak tegen H. Buit Leer broek B had zijn rijwiel zonder slot op straat laten staan. J. C. B., uit Giessen-Nieuwkerk had het verkeer in groot gevaar gebracht, door met een te grote snelheid per fiets door de AF- keistraat te Gorinchem. te rijden. Hij kreeg vier gulden of twee dagen- De heer A. H. te Gormcbem had een aan rijding veroorzaakt bij het kruispunt te Vianen wat hem f 100 boete kostte of vijftig dagen. J. A. K. te Leerdam, die met een. aanhang wagen aan een auto zonder verlichting had gereden, \yerd veroordeeld tot f 10of vijf dagen. T. de W. uit Sliedrecht had met zijn auto aan het verkeer van rechts geen voor rang verleend. Bij de veroordeling, die f 10 of vijf dagen luidt, zei de W. in hoger beroep te zullen gaan. H B. en P. J. de «X. te Gorinchem hadden zonder luistervergunning een radio voorhan den en voor dit feit werden zij respectievelijk veroordeeld tot f 8 of vier dagen en f 5 of twee dagen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor: Ouderkerk ad. IJssel A. Breure te Giessen-Nieuwkerk. Bedankt voor Lexmond ds. H. Harkema, van Wijk bij Heusden. Beroepen té Wilnis A. Breure te Giessen- Nieuwkerk. die bedankte voor Ouderkerk aan de IJssel. Bedankt voor Lexmond H. Harkema te Wijk bij Heusden. GEREF. KERKEN. Beroepen te Reeuwijk A. Ferwerda. candi- daat te Amsterdam. Beroepen te Reeuwijk candidaat Verweda. ven Am-.telvem PREDIKBEUKf EN. GEREF. GEMEENTE. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Zaterdag 8 April, 's avonds 7 uur. ds. Lichtenberg, van Vlaardingen. OUD GEREF. GFMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Bermweg Oost 554. Maandag 11 April, 's avonds 7 uur. ds. W. Blaak, van Geldermalsen. SCHOONHOVEN. AFSCHEIDSPARADE. Ter gelegenheid van de Ouderdag zal Dins dag in het garnizoen een afscheidsparade worden gehouden door het personeel dat op 27 April na#r Indonesië vertrekt. Tijdens de ze parade zal de beëdiging plaats vinden van twee reserve 2e luitenants. De parade en de beëdiging zal om twee uur plaats hebben op het Sportterrein, waarna een mars door de stad wordt gemaakt met een défilé voor de autoriteiten voor het Stadhuis. Het geheel wordt opgeluisterd met muziek door het Trompetterkorps van de Huzaren van Boreel. NUTSBIOSCOOP De Nutsbioscoop leeft sedert enige wéken in een Wild-West periode, waaraan nog geen eind komt. Thans verschijnt namelijk „Hoog in 't zadel", een film. die wat betreft de in houd niet zo heel veel verschilt met de films van de vorige twee weken. ..Hoog ini 't zadel" is een Wild-West film als alle andere. Door een vrouw een „zeer heldhaftige" rol te la ten spelen heeft men getracht van deze his torie nog iets aantrekkelijks te maken Het geheel lijkt echter zeer onwaarschijnlijk. TONEEL. De toneelvereniging O. en O. uit Nunspeet die enkele maayden geleden in het gebouw St. Jozeph veel succes boekte met de opvoe ring van het toneelstuk „Tot wederdienst be reid". is Woensdag weer voor de R.A.O. op getreden. toen met „Een schoonmoeder uit duizend". Wanneer wij een vergelijking trek ken tussen deze twee uitvoeringen dan moet 'gezegd worden, dat het eerste optreden be ter was dan dat van Woensdag. Enkele spe lers en speelsters waren niet bijzonder ge schikt voor hun rol en de mannelijke leden wierpen nog al eens een steelse blik naar de soufileur, omdat zij hun rollen niet vlot ken den. Dit was echter niet het geval met de heer D van Zalk. die een uitstekend geslaag de vertolking gaf van een oude huisbaas Wel het meest opvallend was het spel van de schoonmoeder (mevr. Veldkamp), die zich in al haar gedragingen werkelijk een „schoon moeder uit duizend" toonde Over het alge meen was het gpeltempo echter wel traag iets. wat ook reeds opviel bij het vorige op treden. AUTO DOOR BRUG GEZAKT Een auto met gestoomde aardappelen is Woensdagmiddag bu het opryden van het erf \an de Gebroeders de Ruiter in de Bergam bacht** Buurt met de achterwielen door de brug gezakt. VOETBAL. Ook de derde tegenstander uit de promo tie competitie speelt a s. Zondag hier op het sportterrein tegen Schoonhoven I. Dan komt Woerden I op bezoek. Uit werd in een slecht gespeelde wedstrijd verloren, maar spelend zoals de laatste wedstrijd, belooft het een spannende wedstrijd te worden, waarbij Sportclub zeker niet kansloos is. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Petroneila Maria. d. van A Mos- tert en K. Hartman. Elizabeth Maria. d. van J. L. Deerenberg en E. Steenbergen. Overleden: T. de Groot. 82 jweduwnaar van F van Houwelingen. L. Eegdeman. 79 j., weduwnaar van J. Boogaard. ACTIE VOOR VRIJE INTERNATIONALE ARBEIDERSORGANISATIE. De Amerikaanse Arbeidersorganisatie heeft een oproep doen uitgaan om te komen tot een Verenigde Wereldfederatie van vrije Vakver enigingen In de oproep wordt het huidige wereldverbond van vakverenigingen beschre ven als een in dienst van de Russische dicta- - tuur staande vijfde colonne. IRAK ONDERSCHRIJFT WAPEN- STH.STANDSOVEREENKOMST NIET. Dr. Ralph Bunche heeft medegedeeld, dat de Transjordaanse delegatie, die Zondag de wa penstilstandsovereenkomst met de Israëlische delegatie heeft getekend niet bevoegd was te onderhandelen voor de Iraakse strijdkrach ten. die zich in de Nabloesjenin-Toelkarin driehoek bevinden. OUDSTE INWONFR VAN NEDERLAND OVERLEDEN. Gisteren is te Hoofddorp, na e»n ziekte van enige dagen, overleden opa Kooy. de oudste inwoner van Nederlpnd. Opa Kooy. die 7 Maart de Jeeftijd van 104 jaar bereikte, had negen kinderen en meer dan 100 klein- en achterkleinkinderen. BENELUX-BE8PREKINGEN TE DEN HAAG Op 20 April zal de Raad van Presidenten van de Rjjdert van de Benelux te Den Haag bijeenkomen. Op 21 April vergadert, even eens te Den Haag. de Raad voor Economische Aangelegenheden. Op Goede Vrijdag zullen alle rijksdiensten gesloten zijn. De Zaterdag tussen Goede Vrij dag en Pasen wordt als een gewone werkdag beschouwd met dien verstande, dat zij. die niet wonen in de plaats, waar zij werken, vrijaf kunnen krijgen mits deze vrije uren worden ingehaald. MF.LKBETALING NAAR KWALITEIT. Donderdag 21 April a s. komt de Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Friesland in leden vergadering bijeen te Leeuwarden Er zal o.m. aan de orde komen een voorstel van het hoofdbestuur om te bepalen, dat met ingang van 12 Mei a s. de leden de door hen van vee houders ontvangen melk zullen^, verrekenen met inachtneming van de kwaliteit PRINS ASCHWIN IN NEDERLAND. Gisteravond om zeven uur kwam prins Aschwin. de broer van Z K.H. prins Bernhard met een K L M-vliegtuig op Schiphol aan Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de koninklijke familie. Maan dag a s. reist hij door naar New York P-ins Aschwin zal in de Verenigde Staten zijn stu- Berlljnse gravenschenders gearresteerd. Nadat leden der Berlijnse politie nachten lang middernachtwaken hadden gehouden achter grafstenen in alle vier de Berlijnse sectoren, werd in de afgelopen nacht hun waakzaamheid beloond. Zeven mannen en een vrouw zijn gearresteerd, die ervan wor- den beschuldigd de doden van gouden tan den en platina kunstgebitten te hebben be- roofd Volgens de politie hebben de arrestan ten bekend niet minder dan 350 graven te hebben geopend. Onder de door de gravenschenders geplun derde graven bevinden zich die van de over- leden Duitse keizers Wilhelm I en Friedricb III Deze gVavcn bevonden zich in een Mau soleum. in de Engelse sector van Berlijn. De jacht op de gravenschenders heeft meer dan vier maanden geduurd. Zij werd inge zet. toen de politie klachten ontving van per sonen. die meldden dat graven hunner fami lieleden waren geschonden. WEER EEN VREDES-COMMI8SIE. Een voorstel om een sub-commissie voor onderzoek en verzoening in te stellen als een methode om internationale geschillen op vreedzame wijze te regelen, is gisteren door de ..Tweede Politieke Commissie" van de al gemene vergadering der V N. aangenomen met 41 tegen zes stemmen bij drie onthou dingen. In het voorstel, dat door de kleine assem blee aan de commis.-ie was voorgelegd, werd eveneens aangedrongen op bevordering vao de internationale samenwerking. ZWARE AANVALLEN OP THEE FABRIEKEN. Eerst thans is bekend geworden, dat zware aanvallen door bendes zijn uitgevoerd op twee theefabrieken ten Noordqp van Soeka- boemi. De commandant van een onderne- mingswacht werd gedood en 11 ondernemings wachters en enige vrouwen werden ontvoerd. De kazerne van de wacht en een munitie depot vlogen in brand, voordat de bende ver dreven was. De aanval werd uitgevoerd door vijf groepen van 30 man. die tot de fabriek doordrongen De toegesnelde politie en mili tairen verdreven echter de groepen. Een po- litie-agent jverd hierbij gedood en twee auto en een benzinevoorraad werden in brand ge stoken. In een pand aan de Kometensingel te Am sterdam is Woensdagmorgen het lijk gevon den van de bewoonster, de 26-jarige Fran- sisca Arler Ün de woonkamer heerste een grote wanorde. Naast het lijk werd een ha mer gevonden. Het bovenlichaam vertoond» zowel wonden van messteken als van slagen met de hamer. De politie heeft de ge-vezen echtgenoot van het slachtoffer, dat gesc.ioi- den was. gearresteerd en' eveneens een vriend van de vermoorde vrouw De Tiend is echter weer losgelaten. De vrouw stond gunstig bekend. Haar gewezen echtgenoot echter was reeds entge malen met de politie in aanraking geweest wegens huisvrede breuk, verzet en belemmering in het uitoe fenen van zijn functie van een ambtenaar Na de scheiding kwam hij nog geregeld bij de vrouw onder het voorwendsel zyn kind te bezoeken. Hij viel zyn vroegere echtgenote herhaaldelijk lastig. Het verhoor heeft aan liet licht gebracht, dat hij Dinsdag nog eea bezoek had gebracht aan de vrouw. DESERTEUR ALS VU LRVREETSTER. Donna Delbert. die sedert drie Jaren in tal rijke Engelse Music-Halls optrad als waarzeg ster en vuutvreetster, is te New-Castle aan gehouden. Zu heelt bekend de soldaat John Hill tf zijn. die uit het Amerikaanse leger u gedeserteerd. Een Amerikaans officier is Hill komen afhalen en heeft verklaard, dat hij, nadat zijn haar zal geknipt zyn, opnieuw dienst zal moeten nemen. MISLUKTE BANKOVERVAL. Gisteravond heeft een man tevergeefs ge probeerd een overval te plegen op een filiaal van een tuinbouwbank te Amsterdam. HU drong het gebouw, waaraan tevens een woning verbonden is, binnen en bedreigde de filiaal houder met een revolver. Op het hulpgeroep van de familie kwamen buren toegesneld en de overvaller nam hierop de vlucht. De buurt bewoners zetten onmiddellijk de achtervolging ir, en onder luid geroep van ..Houdt de dief", achtervolgde men de man. Hij slaagde er ech ter in zijn achtervolgers kwijt te raken. De po- litie kent de identiteit van de bankrover. TWEE SCHEPEN GEZONKEN. Nabij de haveningang van Wemeldinge is gisteren het ongeveer 280 ton metende Bel gische schip „Martha", dat met zand onder weg was van Dordrecht naar Belgie. tenge volge van de storm gezonken. Een motorvis vaartuig kon nog juist de opvarenden red den. Er waren vermoedelijk vier personen aan boord. De geredden zyn te Wemeldinge aan wal gebracht. In de Westerschelde zonk het 986 ton me tende Belgische schip SB 277, van de Belgi sche Maatschappij. De SB 277 werd gesleept door de sleepboot ..Zwerver". Men vermoedt dat deze sleepboot de opvarenden naar Hoe- dekenpkerke heeft gebracht. GOUDSMOKKELAAR GEGREPEN- Enkele dagen geleden werd aan de Frans- Belgische grens een auto in beslag genomen, welke 25 millioen Franse francs en 25 kg. goud over de grens wilde smokkelen. Naar de Belgische kranten thaus berichten, zouden de eigenaar van de auto en zijn vrouw opge sloten zijn te Avesnes (Frankrijk). Het be treft h.er Osias Majerczyk. van Nederlandse nationaliteit, verblijf houdend te New York, waar hij vice-voorzitter. is van de raad van beheer van een vulpenfabriek. Het inbeslag genomene vertegenwoordigt een waarde van 45 millioen Franse francs. De douane eist bovendien een geldboete van 175 millioen francs. Volgens de verklaring van de smokkelaars moest het goud dienen voor de aankoop van eigendommen in Zwit serland. PROV. ALMANAK. De Prov. Almanak voor Zuid-Holland be vat dit jaar 450 bladzijden en if dus een lijvig boekdeel geworden, dat weer zorgvuldig en uitgebreid is samengesteld met gegevens over staats-, provinciale- en gemeentelijke colleges, waterschappen, armwezen, 'krankzinnigenver- pleg ng. onderwijs, handel. Nijverheid, land bouw enz. De almanak kim niet voortdurend worden uitgebreid en dus moeten er nu en dan ook inlichtingen vervallen. Zo missen we de op gaven van de jaren, waarop de burgemeesters werden benoemd, terwijl de jaarweddenrege- lingen van burgemeesters en secretarissen en ontvangers rnf alleen wordt vermeid in de daarvoor geldende reglementen. STAATSLOTERIJ. In de Steitsiote-ii is een p-Hs van 25.000 r~ i op num. .-.er 11012. NIEUWSBLAD VOOR ZllID HOLLAND EN UTRECHT Schoonbovenscbe Courant VRIJDAG 8 APRIL 1949 Polsbroek. In verband met de op handen aijnde gemeenteraadsverkiezingen heeft de Anti-Revolutionaire Kiesveremg.ng Dinsdag avond in de gemeentezaal een ledenvergade ring gehouden, waarvoor niet zeer veel be langstelling bestond, want met inbegrip van het bestuur waren slechts twintig van de zes tig leden aanwezig In zijn openingswoord zeide de voorzittei. de heer A v. d Berg. dat er in de verschillende regeringszaken meer rekening moest worden gehouden met Gods Woord. Er was een schrijven ingekomen van de heer T. de Heer. dat hij niet op de ver gadering tegenwoordig kon zijn. en dat hij bij de verkiezing van candidaten voor de ge meenteraad ni#t meer op de lijst voor zou komen De secretaris, de heer A. van Buu- ren, die deze mededeling voorlas, schetste in enige woorden de grote verdiensten van de heer De Heer. onder meer als secretaris van de kiesvereniging Het jaarverslag gaf een daling aan van het ledental van 64 tot 60. ter wiji de penningmeester melding maakte van een nadelig saldo van f 16.55 De heren J de Pater en P Verstoep, die als bestuursleden aftredend waren, werden herkozen. Voordat men een aanvang maakte met de vaststelling van de groslijst voor de gemeen teraad deelde de voorzitter mede. dat men in overleg met de plaatselijke CH Kiesvereni ging besloten had bij de verkiezingen met een candidatenlijst uit te korrten. De candida- tenlijst werd daarna als volgt samengesteld' 1 p. Verstoep. 2 J. Bassa 3 A. v. d Berg. 4 L. Markus; 5 P. Koolwijk; 6 Jac. Kok; 7 K de Wit. In de rondvraag gingen er stemmen op die het beleid van B eji W inzake de toewij zing van woonruimte hekeldpn Men was het er namelijk niet mee eens. dat personen van buiten de gemeenten eerder een woning toe gewezen kregen dan inwoners Ook maakte men aanmerking op de verbetering, van het schoolplein van de Samuëlschool te Polsbroe- kerdam. Wanneer de verbetering uitgevoerd wordt, zoals B en W. dat thans willen, zal men over twee jaar nog grotere bedragen aai' het plein ten koste moeten leggen, daar de rand van het plein dan geheel verzakt zal zijn. Daarom oordeelde men het beter, dat nu een grondig herstel aangebracht wordt door enkele heipalen te slaan. Wat betreft de kos ten is dit wel mogelijk, daar het bedrag, waarvoor de verbouwing van de school ge schiedt. ruim f 4500.— beneden de raming ligt. Scheliuinen. Om het werk van het kerke lijk comité ten bate der Schellulnse jonge mannen in Indonesië te kunnen voortzetten krijgen de kerkbezoekers bij de uitgang der Hervormde Kerk gelegenheid hun gaven in een collectebus te doen. Het comité heeft reeds een pakket aan genoemde militairen gezonden. Raadsvergadering. Sliedrecht. De gemeenteraad zal op Maan dag 11 April des namiddags te 7.15 uur in vergadering bijeenkomen. De te behandelen onderwerpen zijn: Voorstel van *B. en W tot het verlenen va» een crediet voor verbete ring van de verlichting van de Stationsweg en het Stationsplein Idem tot het verlenen van een subsidie aan de Volkshogeschool ie Rokanje. Idem tot aankoop van dê woning Havenstraat 25. Idem tto wijziging van de verordening regelende de voorwaarden be treffende de levering van electrische stroom Havenstraat 25. Idem tot wijziging van de •alarisregeling voor hetgemeente-personeel Idem tot het in exploitable geven van de 78 woningen op de uitbreiding-binnendijks aan de vereniging tot verbetering der volkshuis vesting „Sliedrecht". Vaststelling comptabili- teitsbesluit. Ziekenhulp NV.V. In het eerste kwartaal 1949 heeft het Nederlands Vakver bond weer hulp geboden aan leden die door ziekte in bijzondere omstandigheden verke ren Totaal werd een bedrag van f 848 22 uit- gekeerd Dit bedrag was voornamelijk be stemd voor extra voeding, hulp in de huis houding en sanatorium-uitrusting. Sliedrecht. Voetbal. Sliedrecht heeft de vierde klasser 's-Gravendeel voorde beker-competitie een gevoelig lesje gegeven Met niet mindér dan 10—1 werd deze laatste geklopt. Het spel van s-Gravendeel viel da nig tegen en geen enkele maal heeft mennet onze doelman De Baat lastig gemaakt Door de zwakke tegenstand had ons elftal het spel geheel ln handen en ging 't er maar om hoe hoog de score zou worden. Lissenburg nam het eerste doelpunt voor zijn rekening en met de rust was de stand reeds tot 4—0 opge voerd. Na de rust liep Sliedrecht hard van stapel en binnen tien minuten was het reeds 7—0. waaronder een juweel van een doel punt van Vogel Na de 9e goal vocht s-Gra vendeel hardnekkig om de dubbele cijfers te voorkomen, maar het kon tenslotte niet ver hinderen dat deze door toedoen van Lissen- burg ontstonden. De Junioren hebben zich kranig geweerd. A slaagde er in om het ongeslagen Unitas A ln Gorinchem met 21 de eerste nederlaag toe te brengen. De B's deden met onder voor de grotere broers en de leiders uit deze al- deling Geluksvogels A werd met 4—0 geklopt. De C-junioren speelden in Woudrichem tegen de club van die naam en kwamen met een verdiend gelijk spel 1—1 thuis Tenslotte speelden de B's in Leerdam tegen LSV B eveneens met ,1—1 gelijk. Contactavond P.v.d.A. Sliedrecht. In de grote zaal van het Thalia- kebouw organiseerde de afdeling van de Par ty v. d Arbeid Vrijdagavond een avond De zaal was slechts matig bezet Al lereerst kwam de arbeiderszangveremging „De Volksstem" voor het voetlicht, d'e*"- keie strijdliederen ten beste gaf Mevr Bud ding bracht declamatie Vervolgéns betrad het trio. mevr. Broekhuis, zang. de heer Kila piano, en de heer De Boer. viool, het podium De bezoekers werden met een geselecteerd programma verrast. Het is inderdaad een vreugde dit trio aan het werk te zien Als attractie declameerde mevr Budding nog een gedicht van Henriètte Roland Holst terwijl .daarna de heer De Boer enkele liedjes met guitaar ten beste gaf. De laatste beurt van optreden was aan de toneelvereniging ginter Nos". die de klucht ..Mr. King" opvoerde. Stolwijk. Geslaagd Deheer P. Berkouwer Jr slaagde aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam voor het candlcfaatsexamen economie. In de afgelopen maand hebben 54 spaar ders' bij de Rijkspostspaarbank f 5688 inge legd. terwijl aan 20 personen f 12225 werd terugbetaald. Het twee jarig dochtertje van de lamme P J van Pelt viel van de zoldertrap en kreeg daarbij een lichte hersenschudding. COMITÉ STEUN WETTIG GEZAG. Stolwijk. De burgemees#r heeft een comité „Steun Wettig Gezag' samengesteld, bestaan de uit de heren J. A. de Vrij; W Both Hz C. G. van den Berg; K. Verdoold en A. Anker Dz. M_ Het verjaringsfonds ten bate van deNed Herv Kerk heeft over de maand Maart I 403 opgebracht. StolwUk. Van een vrachtauto beladen met pakken stro. van de fouragehandelaar van Wijngaarden uit Sliedrecht. vielen Jwintig pakken af. doordat de lading was gaan ver schuiven Zy vernielden daarby een brug leuning van de heer Rabouw en vielen ge deeltelijk te water. Het verkeer ondervond geen vertraging, terwijl de schade onderling werd geregeld. Een bewoner uit Berkenwoude reed des nachts in de langs de Benedenkerkseweg ge legen Wetering. Enige vrienden trokken hem op het droge Drankmisbruik schijnt in deze zaak niet vreemd geweest te zijn. DIPLOMA'S BIJZ AVONDVAKTEKEN- SCHOOL. Waddinxveen. De volgende leerlingen ver wierven het einddiploma 4-jarige cursus vak- tekenonderwijs: E Stolker (le prijs): E. Bone faas (2e prijs); J. J. Treffers (3e prijs); Corn. Broer (4e prijs) W. van Leeuwen. W. van der Starre J de Bruijn. A Both, en P. Treffers, allen Waddinxveen en L. Konijn. Boskoop. Het aanvullend diploma A kon worden uit gereikt aan A A. van Oort. ONGEVAL VOOR DE RECHTBANK. IJsselstein. In de ochtend van 18 Februari bracht de 53-jarige expediteur W. van R. al hier met een zware vrachtwagen een aantal meubelen aan een woning op het Kerkplein te Jutphaas. Toen hij na het lossen het voer tuig weer in beweging wilde brengen, klon ken verschrikte kreten van vrouwen uit de omgeving hem in de oren en riep de hem begeleidende ioon angstig ..Stop. vader, stop' Maar het was reeds te laat: bij het achteruit rijden van de wagen was een spelend kind.' een meisje van ongeveer 2t jaar. onder de zware vrachtwagen geraakt en verpletterd. In verband met dit onheil had de expedi teur zich Dinsdag voor de Meervoudige Ka mer van de Utrechtse Rechtbank te verant woorden. waar hem het veroorzaken van rwaar lichamelijk letsel, de dood ten gevolge hebbend, ten laste werd gelegd De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte met de nodige voorzichtigheidsmaatregelen bij het achteruitrijden in acht had genomen, onder meer door te verzuimen bij het star ten van de wagon een waarschuwingssignaal te geven. Daarom eiste hij tegen v. R. een maand hechtenis. De verdediger, mr de Vink uit Utreeht. bestreed de conclusie van de Officier en be toogde dat het niet onwaarschijnlijk was. dat het kind zich onder de wagen bevond toen het voertuig startte .Evenmin achtte pleiter liet uitgesloten dat de begeleidende jongen een verkeerde opdracht gegeven heeft Derhalve concludeerde mr. de Vink tot vrijspraak. Uitspraak 19 April. gen gevallen de straf met boven de voorlo pige hechtenis uitging. Alle processen heb ben maandenlang geduurd. De processen hebben als schouwspel na af loop van datJegen de topfiguren spoedig hun aantrekkelykneid verloren Zij waren, afge zien van de vrij zeldzame belangwekkende ge tuigenverhoren. zoveel als veldslagen metdo- ciimenten. In een der processen voor het Amerikaanse gerecht werden 6400 docu menten ter tafel gebracht, hetgeen afge zien van de zaak tegen Goring en de zijnen, een record was De zorgvuldigheid, waarmee de Nazi-bureaucratie al haar eigen misdaden in geheime i^pporten heeft te boek gesteld, is de aanklagers in deze processen goed te pas gekomen. Het waren vrijwel steeds SS.-functionaris- sen. die in deze rechtszalen de meest ver bluffende getuigenissen van onmenselijkheden hebben afgelegd. Het grootste deel der ge tuigen bestond uit voormalige medewerkers van het regiem, vee] geringer was het aan tal getuigen, dat uit hel kamp der vervolg den kwam. Ook de verdediging heeft in deze. toch zo sterk uiteen lopeijde processen, vaak dezelfde argumenten4 moeten herhalen. Doch hoe ver der men van de Duitse capitulatie verwijderd raakte en hoe duidelijker zich de geallieerde tweedracht ging manifesteren, hoe nadruk kelijker de pleidooien zijn geworden. MYSTERIEUS ZEILSCHIP. De Amerikaanse kustwacht stelt een on derzoek in naar een mysterieus zeilschip, een schoener van vijftien meter lengte, welke verlaten ronddrijft voor de kust van Zuid- Carohna Opvarenden van een tankboot meld den dat zij de schoener in volle zee waren tegengekomen en hadden gepraaid. Toen er geen antwoord kwam. was de tanker langszij gekomen. Men bespeurde geen teken van le ven. De meeste zeilen waren geborgen. Het scheepje was witgeschilderd en droeg geen naam. Aan boord bevond zich nog een red dingssloep. Deze vondst roept herinneringen op aan een dergelijk geval, dat van de Marie Celeste, een Amerikaans schip dat in 1871 op de Atlanti sche Oceaan werd gevonden met volle zeiler doch onbemand. In de kajuit stond de tafel gedekt en in het logboék vond men een nie' voltooide aantekening. Het weer was niet van dien aard geweest, dat men kon aannemen dat de gehele bemanning over botjrd was ge slagen. Niets wees er op. dat er een aan vaardbare oorzaak was geweest voor het ver laten van het schip. Men heeft van de bemanning nooit meer taal of teken gehoord en het mysterie is on opgelost gebleven. BINNENBANDLOZE AUTOBAND. Tegen het einde van dit jaar zal in En schede een aanvang worden gemaakt met de productie van een nieuwe autoband, welke men het beste de binnenbandloze autoband zou kunnen noemen. Deze autoband, die op normale wijze moet^ worden opgepompt, be zit de eigenschap, dat eventuele gaten in de band zichzelf dichten. HANDEL IN GESTOLEN GRAF8TZNEN. De recherche te Enschede heeft een ver tegenwoordiger gearresteerd, die er een ge woonte van had gemaakt, graven op het oude Katholieke kelkhof in Enschede van hun ste nen te ontdoen, en deze dan voor een flinke prijs van de hand te doen. Op*deze wijze heeft hij minstens 25 zerken verhandeld De zaken brachten hem 1000 gulden op. Het ge val lekte uit, toen een heer op het pelitie- bureau kwam vertellen, dat het 30 jaar oude graf van zijn vrouw was geschonden. De randstenen waren verdwenen. Politieonder zoek op het kerkhof wees uit. dat van meer graven zelfs de complete grafzerken waren verdwenen. KUNSTSCHILDER IN DIENST VAN VALSEMUNTERS. Kort geleden werd in Capellenbos door de Belgische politie een kunstschildef gearres teerd. die zich met de vervaardiging van Ne- deflandse bankbiljetten bezig hield. Nader vernemen wij thans, dat hij handelde in op dracht van een combinatie van drie mannen die zich met vervalsing op grote schaal bezig hielden en grote sommen zouden hebben ver diend. als de Belgische politie niet tijdig had ingegrepen. De kunstschilder en zijn drie op drachtgevers zijn gearresteerd en er zullen zeer waarschijnlijk nog Wer arrestaties vol gen. Duizenden blanco velletjes papier lagen al klaar om in bankbiljetten te worden herscha pen De kunstschilder had het Nederlandse biljet van 100 gulden zo kn^p nagetekend, dat het zelfs voor deskundigen nauwelijks van een echt was te onderscheiden. Hij had zelfs kans gezien, het watermerfc na te boot sen De vervalsers waren echter over hun fabricaai nog niet volkomen tevreden, juist waren zij bezig, kleine correcties op de cli ché'» aan te brengen, toen de Belgische po litie de gehele drukkerij, cliché's. papier eri verdere ingrediënten in beslag nam. WOESTIJNEN WORDEN VRUCHTBAAR. In Zuid-Australië liggen uitgestrekte land streken, waarop practisch niets wil groeien. Soms treft men nog wat stug gras aan. doch schapen kan men daarop zelfs niet houden. Nauwkeurig wetenschappelijk onderzoek van de bodem heeft nu aangetoond, dat in deze gronden verschillende spore-elementen ont breken. d w z. stoffen, die in de 'cultuurgrond in uiterst kleine hoeveelheden plegen voor te komen. Dergelijke stoffen zijn bijv mangaan, kobalt, koper, molybdeen en zink. Nadat men uiterst kleine hoeveelheden van deze elemen ten door de onvruchtbare woestijnbodem had gemengÖ. bleek het mogelijk, wanneer al thans de regenval voldoende was. een goede plantengroei op deze bodem te krijgen. Het onderzoek bracht verder aan het licht, dat voor grasgroei in het bijzonder molybdeen nodig is. dat schapen niet gedijen als er geen kobalt en koper in de bodem voorkomt en dat voor de in Australië inheeitjie bomen enig zink onmisbaar is. De groei van haver bleek op onvruchtbare gronden plotseling mo gelijk te worden, nadat superfosfaat gemengd was met' een zeer kleine hoeveelheid man gaan. Deze spore-elementen komen nagenoeg alle voor in de vliegas van steenkool, dat is de uiterst lichte as. die met de rook de lucht in gaat. Deze vliegas kan men echter ook op vangen met speciale apparaten, doch zij be vat ook voor de groei schadelijke stoffen, zo dat men ze niet zonder meer voor bemesting kan gebruiken. De vliegas moet eerst worden uitgeloogd. Men hoopt thans op deze wijze grote delen van Australië, die thans nage- noeg Woestijnen zijn. geschikt te maken voor plantengroei, waarmee ook het klimaat zal verbeteren. Door plantengroei krijgt men n l een goede regulering van de watervoorzie ning. Vooral bebossing geeft uitstekende re sultaten VERKEERSREGELING VANUIT DE LUCHT Bij de voetbalwedstrijd Nederland-Frankrijk die 23 April in het stadion Feyenoord ge speeld zal worden, zal voor de eerste maalin Nederland een vliegtuig worden gebruikt voor de regeling van het verkeer. Dit vlieg tuig zal gedurende een aantal uren rondcir kelen over de parkeerterreinen en toevoer wegen en radiografisch inlichtingen over (ie situatie aan de centrale post van de verkeers politie doorgeven. De verkeersregeling ge schiedt dan verder van de centrale post uit. die op haar beurt weer radiografisch met di verse posten in verbinding staat. BRILLANTEN BRUILOFT. Het echtpaar F. Lambrechts—Montre te Nieuw Borgvliet. een tot de gemeente Bergen op Zoom behorend kerkdorp, viert op 23 April zijn 65-jarig huwelijksfeest. De 10 ge huwde kinderen. 63 kleinkinderen en 86 ach terkleinkinderen zijn allen op het feest geno digd. Het gehele dorp zal worden versierd en alle dorpsbewoners zullen op Brabantse wij ze aan de feestviering deelnemen. De brui degom is 88 jaar en nog goed gezond, zyn bruid is de greeds gepasseerd. PROCESSEN TE NEURENBERG TEN EINDE. Met het vonnia ln het proces tegdfi de ver tegenwoordigers van de buitenlandse dienst wordt de reeks van Neurenberger processen teneinde gebracht. Sedert November 1945 heeft de aanvankelijk internationale, daarna Amerikaanse gerechtsmachine er onafgebro ken gedraaid. In totaal hebben 209 beklaag den voor de Neurenberger rechters gestaan Het Nazi-Duitsland was in al zijn schakerin gen vertegenwoordigd van het keurkorps der S S. af tot aan de soms niets politieke amb tenaren en diplomaten, die tijdens Hitiers regiem in het zadel zijn gebleven. Na de 21 Nazi-leiders, waarmee het internationale mi litaire tribunaal de reeks opende, hebben in de Neurenberger gerechtszalen achtereenvol gens groespgewyze terecht gestaan de leiden de figuren der N.S.D A.P.. de generaals en de door Hitler tot generaal bevorderde S S-ers, de economische steunpilaren van het regiem de juristen, de industriëlen, de artsen en ex perts in* verdelgingstechniek.. De balans van de Neurenberger processen vertoont tot heden 37 doodvonnissen. 23 ver oordelingen tot levenslange gevangenisstraf 3 tot 25 jaar. 14 tot 20 jaar. 30 tot 10 tot 15 jaren. 36 tot kortere vrijheidsstraffen. Vijf Beklaagden hebben voor het vonnis zelfmoord gepleegd Het uitstel in vijf gevallen wegens ziekte betekent waarschijnlijk afstel. Zes be klaagden werden vrijgesproken, terwijl inne- GEMEE.NTEHADEN. Verandering van straatnamen. Beplanting van straten. BLESKENSGRAAF. De gemeenteraad kwam Woensuag 6 April in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Dek king. De heer A. de Haan was afwezig. Enkele ingekomen stukken, waaronder de goedkeuring van Ged. Staten voor de kasgeld lening en huur \'an de woningen van de poli tie. gaan zonder bespreking onder de hamer door. Men besluit f 25 subsidie te verlenen voon de te Ottoland te houden fokveedag voor klein vee. Het voorschot o*) de exploitatievergoeding voor de School met de Bijbel voor 1949 wordt vastgesteld op t 2534. Hierna komt aan de orde naamsverandering van verschillende straten. De straat vanaf de boerderij van C. Romeijn tot en met de zui velfabriek heet ..Dorpsstraat"; die vanaf J. W van den Berg tot J. A. Jongeneel „Kerk straat". De in de volksmond gedoopte „Ach terweg" zal heten „Lindenstraat". De straat ten Westen. Noorden en Oosten van de uit breiding heeft *nu de naam: Zevenhovense straat en de straat, die genoemde straat ver bindt met de Lindenstraat. wordt genoemd ..Graafstroomstraat" Ook de wijkindeling on dergaat een verandering. Het gedeelte vanaf begin Hofwegen 'Noordziidet tot aan de Kerk straat. wordt Wiik A Het gedeelte vanaf de straat tot aan het einde van Bleskensgraaf wordt wijk B: het gedeelte vanaf begin Hof wegen (Zuidzijde) tot aan Dorpsstraat wordt Wijk C en de weg ten Westen vaa de Dorps straat Wiik D Ook zal een nieuwe huisnum mering .plaats hebben. Het nieuwe nummer zal op een emailleplaatje aan de huizen wor den bevestigd. Tevens werd met algemene stemmen beslo ten de straten, gelegen in de nieuwe uitbrei ding in te delen in klasse B en deze straten ge sloten te verklaren voor motorrijtuigen, waar van de belasting van enig wiel het gewicht van 1000 kg te boven gaat. Van een en ander kan ontheffing worden verleend, met het oog op het toepad naar landerijen. Men besloot de strdten te beplanten met hoog opgaande bomen. Het voorstel van de heer Versluis om andere bomen, dan wilgen te planten, werd met 1 stem tegen verworpen. Na wiizjging der begroting 1948 volgde de/ rondvraag. De heer A a n t j e s drong er op aan het terrein van de uitbreiding bil J. W van den Berg langs die straat af te sluiten. De heer Noordergraaf vroeg, wan neer met het aanleggen der brugjes wordt be gonnen. Wanneer er thans in Engeland een ongeluh bijvoorbeeld een vliegtuig ongeluk gebeurt op een plaats, die die zeer moeilijk over land te berei ken is, behoeven de slachtoffers toch niet lang meer zonder medische hulp le verkeren. De Engelse E acht macht oefent namelijk afdelingen Rode Kruis- verpleegsters in het parachutespringen. Óp de bovenste foto houden de vtr- plceasters zich gereed voor de sprong, op dc andere afbeelding verlaten zij. het vliegtuig. De behandeling van de zaak tegen John Haigh, die beschuldigd wordt van de moord op zes personen en de Jvernietiging van de l\jken in een zuur- bad, is voor het gerechtshof in Hors- ham begonnen. Deze foto is genomen toen de politie met de verdachte arriveerde. De voorzitter antwoordde, dat hiertoe al opdracht was gegeven. Ook wees de heer Noorder gr aaf nog op de slakkengang bij de afwerking der hui zen en vroeg tevens weer om voldoende af sluiting van de oude begraafplaats. Verder vroeg dé heer Versluis of het werk der bestrating aanbesteed werd of uit de hand werd opgedragen en hoe of het zat met het plaatsen van hokken 'óf schuurtjes bij de nieuwe woningen. De voorzitter antwoordde, dat er tegen gewaakt zal worden, geen ontsieringen aan te brengen. De heer Aantjes wees nog op het in de weg staan van een boom bij de herbestrating en of deze met het oog op de komende werk zaamheden niet zo spoedig mogelijk kon wor den verplant. Hierna sluiting. Uitbreiding Algemene - Begraafplaats- GOUDERAK. Dinsdagavond 29 Maart kwam de voltallige raad onder presidium van bur gemeester Bergman in openbare vergadering De raad ging direct in besloten zitting over en eerst na ruim twee uur werd de vergadering weer heropend. B, en W. stellen voor de lopende pacht van het gemeenteveer op basis van verhoogd be drag te verlengen tot 1 Januari 1950. Nadat* de heer Van Herk (a.r.) eerst naar de pachtsom geinformeerd heeft, gaat de raad hiermede accoord. De voorzitter deelt mee. dat Goude rak voor 1949 niet in aanmerking komt voor toewijzing van huizen; er is op aangedron gen zes woningen toegewezen te krygen, doch dit is zonder resultaat gebleven. Het basisplan woningen moet gewijzigd worden In verband met bebouwing in Katt^idijk en tegenwerking van de heren v. Dam en De Hertog. Voor verbetering der Langerol zijn pogw' gen aangewend, doch er moet nog een nader onderzoek worden ingesteld. De kosten van de uitbreiding en verbete ring van de algemene begraafplaats gaan de raming ver te boven, wat een breedvoerige discussie tengevolge heeft. De h«er De Leede Par) beweert dat de begraafplaats groot genoeg is. en acht uit breiding niet direct nodig; wel wil hij een nieuw baarhuisje en enige verbeteringen en hij stelt de raad voor zich hiertoe te beper- P De heer Noorlander (SGP.) wil het voorstel van de heer De Leede voor kennis geving aannemen. Hij vindt de begraafplaats te bekrompen. De heer De Leede verzet zich hiertegen en vindt, dat de heer Noorlander overdrijft. De heer v, Herk (a.r.) meent dat er nog voldoende ruimte is. Hij zou liever een nieu we begraafplaats zien. bijvoorbeeld bultende bebouwde kom. doch met het oog op de hoge kosten moet hiervan worden afgezien. De heer Huisman (P.v.d.A.) geeft toe, dat er nu nog geen gebrek aan ruimte i». doch wanneer een nieuw haarhuis geplaatst wordt, en paden worden aangelegd, dan ver liest men veel ruimte. De heer V leg geert (P.v.d.A.) stelt voor zich met het voorstel van p. efy W. in de Technische Dienst te verenigen, en dringt er op aan over te gaan tot algehele verbetering. De heer Slingerland (V.V.D.) sluit zich hierbij aan en wil het voorstel handha ven. Met algemene stemmen wordt hiertoe besloten. Een beroep van de heer Joh. Kasbergen inzake verplichte restauratie van een huizen complex in de Schoolstraat, wordt op voor stel van B. en W. met zes stemmen tegen afgewezen. De begroting 1949 alsmede de gemeente rekening 1946 zijn goedgekeurd Een verzoek van „Het Groene Kruis" om subsidie wordt tot een volgende vergadering aangehouden. Op voorstel van B. en W. wordt vergoe ding verleend van een voorschot voor lager onderwijs. Voorts stellen B. en W. voor van de heer Van Rooijen voor het gebruik van een werk plaats huur te heffen, waarmede de raad instemt. Dfe heer De Leede zou gaarne zien dat er ingegrepen werd tegen het voetballen rondom de begraafplaats. Ook de heer Noorlander onderstreept dit. te meer daar Het tijdens de kerkdiensten soms geweldig hinderlijk is. Hierna sluiting.

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2