PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN Klank en Weerklank Bedrijfsorganisatie zal afhangen van de geestelijke volkskracht t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensch© Courant WOENSDAG Vt ATRIL 19« Wat zegt De Bilt? Verwachting van Woensdagavond tot Donderdagavond (opgemaakt te 10 uur). Wat meer bewolking. Minder koude nacht met alleen in het Zuid-Oostelijk deel van het land nog hier en daar lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst. Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lich te regen of motregen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid- West. Overdag iets hogere temperatuur. Op. en Ondergang der Zon: 27 April: Qp 5 19. onder 19.57. 28 April: Óp 517. onder 19 59. 29 April: Op 5.15, onder 20,00. MAANSTAND. Wassende Maar 27 April: Op 5.03. onder 191 28 April: Op 5 14. onder 20 31. 29 April: Op 5.28. onder 2148 6 Mei Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 27 April 5 43 uur: 28 April 6 13 uur. 29 April 6 41 uur; 30 April 7.10 uur. Keulen. 27 April, stand 163. was 0.05. achtte echter ruim voldoende tijd aanwezig tussen thans en de streefdatum voor de instel ling van een West-Duitse regering in Juli. Men acht het logisch, dat na Moskou en Londen Parijs de raad van ministers van bui tenlandse zaken zal ontvangen. Voorbereiding tot opheffing? Volgens Duitse politici, die verklaren, dat zij in nauw contact staan met het Russische militaire bestuur, heeft het Russische hoofd kwartier te Karlshorst gisteren bevel uit Mos kou ontvangen, dat onmiddellijk alle technische voorbereidingen voor opheffing van de blok kade getroffen moeten worden. Volgens mededeling van officiële zijde zou Rusland bereid zijn de verkeersbeperkingen te Berlijn op te heffen voorafgaande aan even tuele besprekingen en alleen op deze voor waarde. dat de datum wordt vastgesteld voor latere bijeenkomst van de ministers van bui tenlandse zaken ter hervatting van de vier- mogendhedenbesprekingen over Duitsland. DE AMERIKAANSE LANDBOUWPOLITIEK De Amerikaanse minister van landbouw Brannan. heeft voor de landbouwcommissie van de senaat een overzicht gegeven van het nieuwe landbouwprogram van Amerika. In sommige Amerikaanse politieke kringen beschouwt men dit program als een belang rijke stap op de weg naar „socialisatie" in Amerika. Dit plan. waarvan de kosten niet door Brannan konden worden vastgesteld, is ge baseerd op het onderscheid tussen de aan bederf onderhevige en de niet aan bederf onderhevige landbouwproducten. AMERIKAANSE MINISTER VAN MARINE AFGETREDEN. John Sullivan de Amerikaanse minister van marine, is afgetreden in protest tegen de atopzetting van de bouw van het reuzen- vliegtuigmoederschip „United States", van 65.000 ton. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Naar „Le Peuple" van particuliere zijde te Bern verneemt, zou koning Leopold op aan dringen van zijn naaste medewerkers oor spronkelijk van plan zijn geweest 15 Mei naar België terug te keren. Reacties in de linkse pers zouden de vorst evenwel van zijn voornemen hebben afgebracht. Ook het onderhoud tussen de koning en - eerste minister Spaak zou. volgens het blad. geenszins de wending hebban genomen, die de vorst had verwacht. Hoewel de koning «ijn voornemen, tegen de wil van het parle ment in naar België terug te keren, dus blijkbaar heeft laten varen, roept het socia listische blad zijn lezers op Waakzaam te blijven. Iedere machtsgreep van de zijde der koningsgezmden zou, aldus Le Peuple. een heftige reactie van het linkse volksdeel ver wekken. Er touden algemene stakingen worden uit geroepen. die het gehele economische leven in België zullen verlammen. De Belgische socialisten zijn bereid een strijd aan te bin den. die zij als de meest gerechtvaardigde beschouwen, welke zij ooit hebben gestreden, zo besluit het blad. ACTIVITEIT IN CHINA VERSLAPT. De gevechtsactiviteit van de communistische legers langs de spoorlijn Nanking—Sjanghai is aanzienlijk verslapt. Slechts hier en daar ope reerden kleine eenheden. De treinenloop op de lijn Sjanghai—Hangtsjou was normaal. In het gebied van Sjanghai worden steeds meer troepen samengetrokken, en alles wijst er op. dat de nationalistische regering niet van plan is om de stand zonder slag of stoot prijs te geven. Communistische strijdkrachten, welke naar Ejoetsjou oprukken, zouden op korte afstand ten Westen van die stad door regeringstroepen* zijn tegengehouden. Sjoeantsjin is in commu nistische handen gevallen. Gisteren zijn de laatste hoge nationalisti sche regeringsfunctionarissen per vliegtuig uit Sjanghai naar Kanton vertrokken. OVERZEESE GEBIEDEN. GANDHI II. De oud-gouverneur van Sumatra's Oost kust, jhr. B. C. C. M. M. van Suchtelen. heeft aan de koningin een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Ik ben diep beschaamd over het slinge rende. karakterloze, onbekwame Indische be leid van het Nederlandse kabinet, dat. in plaats van krachtig zelfbewust op te treden de guerilla tracht af te kopen door middel van capitulatie aan de Kremlin- en dollar satelliet Soekarno. Dat helpt bovendien na tuurlijk niets en de regering kan doorgaan met wekelijks goedkoop leedwezen betuigen over door haar schuld nodeloos geofferd bloed. Met dergelijke houding wordt onze nationale eer in binnen- en buitenland op nieuw door een dieptepunt van vernedering gesleurd» Als protest daartegen zal ik. daar elk an der middel strandt op ministeriële onaan doenlijkheid en lauwheid bij ons partijge vangen volk. met ingang van Zaterdag 30 April in hongerstaking overgaan, net zo lang tot een radicale wijziging In het Indische be leid zal worden ingeluid, gepaard aan aftre den der hoofdschuldigen. Ik eis een vrij In donesië van Oost en van West. staatsrechte lijk volkomen gelijkwaardig aan een vrij Nederland van West en van Oost. beide lan den onder vrije Oranje. Geen kfiechtensta- ten. geen partijgeknecht koningschap Afschriften van dit telegram worden ge zonder aan de Raad van State, aan de minis terraad en aan de voorzitters van de Eerste •a Tweede Kamer. COMMUNISTEN HET BEST BEWAPEND. VUfhonéerd ton munitie gevonden. In het gebied van Djokja is sedert het be gin van de actie reeds ruim vijfhonderd ton munitie en springstoffen gevonden. Hoewel waarschijnlijk nog voorraden aanwezig zijn, begint men reeds te merken dat de republi keinse strijdgroepen in deze streken naar men zegt. voor een belangrijk deel commu nistisch georiënteerd tekort aan voorraden beginnen te krijgen. Opvallend is, dat juist de communistische groepen telkenmale het best bewapend blijken te zijn. Hoewel het uiteraard moeilijk is vast te stellen, in hoe verre de wel en niet-communistisch georiën teerde groepen het met elkaar aan de stok krijgen, merkt men hier. evenals elders, roms schietpartijen in gebieden, waarop dat tijd stip zeker geen Nederlandse patrouilles in het veld zijn. De conclusie dat republikeinse groepen onderling in strijd zijn. ligt in der gelijke gevallen voor de hand. GEMENGD NIEUWS. TER ELFDER URE. Maandagochtend stond een bruidegom voor de historische kerk van de „Heilige Maria der Engelen" te Assisie zijn bruid na te kij ken. die met een andere jonge map in een auto bet hazenpad had gekozen Juist toen de huwelijksplechtigheid in bij zijn van wederzijdse ouders en vrienden zou beginnen, daalde de bruid de altaartredan af onder het voorwendsel, dat zij haar hand tasje buiten in een auto had laten liggen Zonder zich verder te bedenken stapte zij in de race-auto van een andere jonge man. die zich haastte haar buiten bereik van de brui degom te brengen. Als pleister op de wonde der gekrenkte trots eiste de bruidegom, dat de zuster der bruid met hem in de echt zou worden ver bonden. Na een lange discussie met de pas toor en de beide families werd deze eis af gewezen en de bruidegom verliet met zyn vrienden de kerk om zijn troost in het brui- loftsontbyt te zoeken. NIEUWE OLIEVONDSTEN IN OOSTENRIJK. Het blad Winer Mont8g" maakt melding van sensationele olievondsten in de nabijheid van Matzen in Oostenrijk. Nieuwe boringen, die daar onder Russische controle zijn ver richt. zouden onverwacht gunstige resultaten hebben opgeleverd. LANDBOUW EN VEETEELT. HOOFDAFDELING TUINBOUW STICHTING VOOR DE LANDBOUW. De hoofdafdaling Tuinbouw van de Stich ting voor de Landbouw is thans definitief in het leven geroepen. In deze organisatie heb ben vertegenwoordigers van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen (3). de Neder landse Fruittelersorganisatie (3). van de Chris telijke en Katholieke Boeren- en Tuinders- bonden en van het Kon. Ned. Landbouwcomité (ieder 2 en van de drie grote landarbeiders bonden (ieder 2) zitting genomen. Met vertegenwoordigers van de vaktechni sche organisatie is nog geen overeenstemming bereikt. Men hoopt via een laatste vergadering van de organisatiecommissiés dezè organisaties alsnog voor de hoofdafdeling Tuinbouw te win nen. PRODUCTIEKOSTEN VAR EIEREN. Volgens berekeningen van het landbouw- economisch Instituut zal de kostprijs van een consumptie-ei over 1949 op vermeerdering*- bedrilven 11.3 cent en op gewone pluimvèe- bedrijven 10.2 cént bedragen. De productie van een broedei zal in 1949 gemiddeld 5.9 cent hoger llggerf. Bij de befekenlhg is het exportzegel voor eieren niet in aanmerking genomen. WINTERMELKPRIJS TOT 22 MEI. De Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat de pe riode waarin de zogenaamde wintermelkprijs wordt betaald, dit jaar verlengd wordt tot 22 Mei 1949 De zomerprijs v»n W/t ct. per k g. melk bij 3 3 pCt. Vet gaat dus eerst op 22 Mei 1949 in. De verlenging van de periode, waarin de wintermelkprijs van 19'/? cént geldt, houdt verband met een verhoging van de kostprijs van de melk door een stijging van de be drijfskosten tengevolge van de betaling van de premie voor het bédrijfspensioenfonds voor de landbouw. PLAATSELIJK NIEUWS. DE WONINGBOUW IN DE ALBLASSER- WAARD. Zoals reeds eerder vermeld. Zijn er tal van kleine gemeenten, die uit het bouwvolume 1949 geen enkele woning kregen toegewezen Men verklaarde, dat er rekening mee moet worden gehouden, dat vóór 1954 geeó kans zal zijn op een woning. VOORZITTER VAN GRONDKAMER. De heer F. den Hartog te Hoog-Blokland is bij Koninklijk Besluit benoemd tot voorzitter van oe grondkamer voor Zuid-Holland. „VREDESACTIE" OVER GRENS CORRECTIES. Ammerstol. Het bestuur van de stichting „Algemene Nederlandse Vredesactié" heeft zich tot de minister-president gewend met een schrijven waarin het zijn leedwezen betuigt dat de regering de grenscorrecties heeft vol trokken zonder de bevolking van de betrokken Duitse gebieden hierin te hebben gekend. Het bestuur acht deze gang van zaken in strijd met het zelfbeschikkingsrecht der volken vastgelegd in het „Atlantisch Verdrag" en de verklaring van de rechten van de mens. Athletiek. Ammerstol. Bij de Paasveldloop in Delft wist in een Zeer sterk bezet veld. Bestaande uit 44 deelnemers, de AS V.-junior B de Vos op de 18e plaats te eindigen. Bh de daarna gehouden veldloop over 3]/r kmwaarin de A. B en C-klasse tegelijk startten, werd C. v. d. Dool 14e in totaal en derde in klasseC. AUTO IN DE GRAAFSTROOM. Bleskensgraaf. Een vertegenwoordiger van de firma Douwe Egbert reed met een luxe auto in de Graafstroom. De inzittende be vond zich daardoor in een hachelijke positie. De schauffeur Schutte, die op de plaats van het ongeluk verscheen, sloeg een ruit van de auto in. waardoor de verongelukte zich kon redden. Hierbij liep hij echter door de glas scherven zulke wonden op, dat hij zich on der behandeling moest stellen van dr. Burg graaf te Molenaarsgraaf, nadat mevr. Ingelse een noodverband had aangebracht. De firma De Jong uit Dordrecht bracht later de auto met een kraanwagen op het droge. De dames L. Slotboom en E. Kersber gen slaagden te Rotterdam voor het diploma costumière. Bleskensgraaf- De kerkvoogdij werd weder om verblijd met een gift van f 25 en één van f 20. Op de kerk ruste nog een schuld van on geveer f 30.000 aan onbetaalde posten. Om deze te kunnen voldoen, zijn weer nieuwe schuldbekentenissen uitgegeven, waarop is In getekend voor f 24.0Q0. Al enkele dagen wordt aan de zuivel fabriek „De Graafstroom" meer dan 100.000 liter melk per dag afgeleverd. Voor dit re cord werd op de fabriek de vlag gehesen. AFZONDERLIJKE C H. LIJST. Bergambacht. De Chr. Hist. Unie ia voor nemens om bij de as gemeenteraadsverkie zing weder met een eigen lijst uit te kome.i. evenals in 1939 De heer De Haan. die voor de Chr. Hist. Unie zitting had. werd bij zijn vertrek opgevolgd door de heer ÜTIllanken. De samenwerking met de AR. Party komt hiermede tot een eind. Nieuwe oplossjng van financiële moeilijkheden? GIE5SENDAM. Vrijdagavond ging de ge meenteraad accoord met een voorstel van B en Wdat een merkwaardige illustratie is van de financiële moeilijkheden, waarin sommige ge meenten momenteel verkeren. De gemeente wilde een geldlening op lange termijn aangaan van f 132 000. Voor financiering van de bouw van tien woningen was destijds een kasgeldle ning aangegaan, maar nu de huizen reeds be woond rijn. werd het hoog tijd een vaste geld lening aan te gaan. Een der richtlijnen, die het ministerie van financien voor gemeenten heeft vastgesteld is. dgt het rentepercentage niet hoger mag zijn dan 3 1 4 pCt. Geen enkele bank was bereid of in staat tegen die rente voet te lenen. Men vroeg minstens 3«/s pCt. Men heeft nu de kwestie opgelost, door de plaatselijke woningbouwvereniging een geldle ning te laten aangaan tegen 3'/t pCtwaar voor de gemeente dan volledig borg blijft. Het bankierskantoor Staal en Co verleent bemid deling. Bij de debatten vroegen verschillende leden zich af, of Ged. Stated déze ontduiking of omzeiling van de voorschriften, goed zullen keuren. Giessendam is de eerste gemeente in Zuid-Holland die op dergelijke wijze dit pro bleem tracht op te lossen, en waarschijnlijk zelfs de eerste gemeente in het land. zodat de beslissing van de Prpv. Staten met veel be langstelling wordt tegemoet gezien. Glessen-Nieuwkerk. De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden ten bate van het Studie fonds heeft f 91.65 opgebracht. Maandagmiddag werd onder grote belang stelling op de algemene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot vah de op zo tragische wijze om het leven gekomen heer L-. Kuipers, woonachtig te Geleen. Acht kran sen dekte de baar. Aan de groeve sprak al lereerst een vertegenwoordiger van het mijn bedrijf. die de overledene schetste als een zeer ijverig en bekwaam arbeidskracht voor het be drijf. Daarna spraken nog een collega en buur man uit Geleen. Vervolgens zijn zwager de heer Muilwijk, terwijl een broer van de overledene namens de wederzijdse familie dankte voor de grote belangstelling en medeleven. Het slot woord sprak mejuffrouw Doets. voorgangster bij de Protestantenbond te Sliedrecht. die woorden van troost sprak tot de jonge wedu we en haar enigst kind. Vergadering Boerenleenbank. Lekkerkerk. De Coöperatieve Boerenleen bank hield Woensdag haar jaarlijkse alge mene vergadering in „Het Bonte Paard". Het jaarverslag van de kassier, de heer Joh. W. Pruijt. handelde over de stand op de Jubi leumtentoonstelling 1898—1948. de regerings maatregelen voor geldwezen en het af treden van de heër C. van Herk. De reke ning en balans van het 45e boekjaar wer den vastgesteld met een winstsaldo van f 7910.20. waarvan een gedeelte gebruikt zal worden voor afschrijving van het gebouw Het restant zal bij de reserve gevoegd wor den. Tot lid van het bestuur werd met op een na algemene stemmen herkozen de heer D. A. Oskam. Tot lid van de Raad van Toe zicht werd in de vacature C. van Herk met grote meerderheid gekozen de heer Adr. Slin gerland Adrzn. In de commissie van controle werden herbenoemd de heren R Broere Adrz. en A. P. Streefland. Van de ledenlijst werden wegens overlijden veertien personen afgevoerd. Na de rondvraag, waarvan ënkele leden gebruik maakten, bracht de voorzitter dank aan de heer C. van Herk. die zich niet meer herkiesbaar had gesteld als lid van de Raad van Toezicht, voor de nauwgezette ver vulling in zijn functie en de aangename sa menwerking gedurende 24 jaren. GOl TPAAR- SCHOONHOVEN. J. G. J. NIEKERK. t Slechts veertien dagen geleden is de heer G. J. Niekerk ter aarde besteld. Bij die plech tigheid kon zijn broer, de heer Jac. Niekerk niet aanwezig zijn. omdat hij om gezond heidsredenen binnenshuis moest blijven. Dat betekende evenwel niet dat de heer Niekerk ziek was. Zijn overlijden op Maandagavond is dan ook geheel onverwacht gekomen. De gehele dag had hij op de gebruikelijke wijze gepasseerd en zijn levenslicht ging des avonds uit. voordat een geneesheer aanwezig kon zijn. De overledene, die de leeftijd van 82 jaar bereikte, heeft enige functies in het Schoon- hovense openbare leven verricht, hoewel zijn zaak. de zilverfab^ek fa gebr Niekerk ver- reweg hef grootste deel van zijn activiteit verkreeg Daarin heeft hij gedurende 60 jaar de leidende post bekleed en uit dien hoofde is hij dan ook gedurende een aantal jaren bestuurslid geweest van de Nijverheidsver- eniging Daarnaast is hij ruim veertig jaren lang regent geweest van het Geref Wees huis en in het college van regenten heeft hij lange tijd de presidentszetel bezet De school voor Chr Volksonderwijs, waarvan hij tot de oprichters behoorde, telde hem vele jaren onder de bestuursleden. Buiten de Schoonhovense gemeenschap stond zijn functie als lid van de Raad van Beroep voor de sociale verzekering, een in stelling verbonden aan de Raden van Arbeid. In die gemeenschap was ae ontslapene een zeer geziene persoonlijkheid. De begrafenis is bepaald op Vrijdagmiddag 2 uur. EEN 8PAAK IN VELE WIELEN. De politie heeft een lelijke spaak gestoken in de wielen van de fietsen, wier eigenaars zich reeds voorgenomen hadden Zaterdag middag een kans te wagen in de wielerwed strijd. die zou beginnen op het Olivier van Noortplein en. na een route door de stad. daar ook zou eindigen, net als verleden jaar dus. De dienaresse der wet vindt het. met het oog op het verkeer, echter te gevaarlijk, dat het parcours weer door de stad gaat en daarom heeft zij de wedstrijd verboden. Van zelfsprekend zou dit een grote teleurstelling betekenen voor de „renners" en niet minder voor de toeschouwers. Men heeft daarom een oplossing gezocht en ook gevonden, al laat zij dan nogal iets te wensen over. De wed strijd zal nu namelijk verreden worden op het voetbalveld. Degenen, die zich reeds voor gesteld hebben topsnelheden te bereiken of te aanschouwen kunnen dus deze illusies wel laten varen. Laten we er maar niet aan den ken. dat het bovendien nog wel eens zou kunnen regenen vbor Zaterdagmiddag. Maar we mogen toch ook het „grote voordeel", dat er aan verbonden is. niet over het hoofd zien. Dit geldt speciaal voor de fietsers, die een duikeling maken met hun stalen ros: Het is beter vallen in het gras dan op de stenen! PROGRAMMA VAN T.A.V*E.N.U. Het concert, dat T.A.V.E.N.U. Zaterdag avond om half acht in de muziektent zal ge ven. in het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van Koningin Juliana, bevat zes nummers. Na de opening met het Wilhelmus worden zes nummers uit-, gevoerd. Deze zijn achtereenvolgens: Cham pion mars. van Molenaar; Le Roucher Fan- tomès. van Popy: Colonel Bogey op parade, van Alford; Wiener Praterjeben. van Trans- lataur; Marche du Heros. Wien Neerlands Bloed. Nichols en Stolwijk. Op 5 Mei zullen de echteliedon P. J. Natzijl en M. Verhoef de dag herden ken. waarop zij voor vijftig jaar in het hu welijk traden. De bruidegom is 77 en de bruid 72 jaar. Zij genieten beiden nog een uitstekende gezondheid en zijn daarbij zeer kras. Als een bijzonderheid zij daarbij nog Veïfteld dat Natzijl met do kermis gedurende 50 jaar met een koekkraam een standplaats heeft ingenomen. Duivensport. De postduivenver eniging „De Blauwe Doffer" hield een wed vlucht vanuit Gorinchem, afstand 33 k.m. De uitslag Was: 1 en 11 G Scheer: 2 en 14 P. Bol, 3. 9. 16 en 17 B. Schmidt; 4 en 19 J. An ker; 5 T. Koot; 6. 10 en 15 A. van den Heu vel; 7 en 13 D. Mastenbroek; 8 en 20 N Dek ker; 12 W. de Bondt; 13. 21 en 22 J. Sleeu- wenhoek; 18 S. Uittènbogaard. Op het te Amsterdam gehouden con cours in het Bayogebouw. behaalde de man dolineclub een eerste prijs in de derde af- delihg met 276 punten. De Beyerse Pasen was dit jaar weer drukker bezocht dan vorige jaren. Dacht men voorheen dat het spoedig tot het verleden zou gaan behoren, dit was toch niet het ge val. De oude traditie blijkt in ere te worden gehouden. Ook waren weer twee koekkra men op het terrein aanwezig. t)e caféhou ders hadden voor gezellige muziek gezorgd. Sliedrecht De driedaagse bazar van de har monievereniging „Crescendo" heeft aan de verwachtingen beantwoord. Er was grote be langstelling. De netto opbrengst wordt ge schat op' f 2300. welk bedrag nodig is om de muzikanten ih uniformen te steken. De Paascollecte. welke In de Ned. Herv. Kerk. gebouw Maranatha en gebouw Tolsteeg werd gehouden, heeft f 634 03 opgebracht. INBREKERS-TRIO KRIJGT Jl/, JAAR. De Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank deed Dinsdag uitspraak in de zaak tegen de drie jongemannen, die zich in Januari j.l. schuldig hebben gemaakt aan diefstal met verbreking en inklimming in de boerdery an de gebroeders K. te Lopik. Zowel de 24-jarige 5- S. en de 30-jarige grondwerker P. B beiden uit Schoonhoven afkomstig, als de 20-jarige fabrieksarbeider N. A. E uit Lopik. kregen elk anderhalf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest opge legd. Geëist was 2 jaar gevangenisstraf tegen elk. TWEEKAMP. De gymnastiekvereniging „D O S." heeft vo rige woek een tweekamp georganiseerd tegen „O.K.K." uit Ouderkerk aan de IJssel. De ploe gen bestonden uit twaalf dames en acht heren, van wie respectievelijk negen en als hoogst geclasseerden geplaatjt werden. De tweekamp werd uitgestreden is zes nummers. „D.O.S." heeft niet erg van zich laten spre ken in deze wedstrijd, want de vereniging moet op alle nummers de meerderheid van „O K.K." erkennep. Het was duidelijk op te merken, dat „O.K.K." serièus was voorbereid op deze tweekamp. De uitslag was: O.K.K.- dames 705,6 punten; D.O.S.-dames 643,3 punten; O K K.-heren 483.2 punten en D.O.S.-heren 456.8 punten. Tijdens de wedstrijd viel mevr. Goemans uit de ringen en kwam zo ongeluk kig terecht, dat zij haar pols brak. De leider van <.D.O S .de heer P de Jong. heeft zijn ontslag genomen en zal de vereniging met 1 Juni verlaten. Hij wordt opgevolgd door de heer Van Arkel Jr.. uit Gorinchem. „BARON KNEUT". De soldaten. di«" vandaag met de ..Water man" naar Indonesië Vertrekken, zullen de laatste avond van hun verblijf in Nederland niet gauw vergeten. De R.A.O. heeft hen gis teren namelijk een uitvoering voorgezet, die de gedachten aan het afscheid van hun klei ne vaderland geheel teruggedrongen heeft. Het gezelschap Slem Nieuwenhuizen eiste hen geheel voor zich op met de klucht „Baron Kneut". In deze vermakelijke geschiedenis draaide alles om de leider van het gezel schap. de heer Siem Nieuwenhuizen. die als Hannes, de oerdomme huisknecht van een dokter (S. Nieuwenhuizen Jr.) het gehele publiek van het begin tot het einde onbe daarlijk liet lachen. De grappige woordspe lingenen de dwaze gedragingen van Hannes, alles was in volkomen overeenstemming met het woord klucht. Ook de andere spelers wa ren voor hun tfak berekend. De barones (mevr. C. Nieuwenhuizen), de freule (mevr. Spa) en de huishoudster (mevr. Eldering) zij pasten allen volkomen in de geest, die in het stuk heerst, kostelijke humor, zotternij, die de mensen aan een stuk door doet schudden van het lachen. Aan het applaus, dat deze artisten In ontvangst hadden te nemen, kwam •chier geen eind. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. 26 April. Kaasmarkt- Aanvoer 44 partijen. Prijzen eerste soort f 1.76f 1.78. tweede soort f 1.72—1.74. Han del matig. ROTTERAM. 26 April. Veemarkt. Aanvoer 4054 dieren. Prijzen per stuk: Kalf- koeien f 900. f 775, f 650; melkkoeien f 900.' f 775, f 650; varêkoeien f 550. f 450. f 375; vaarzen f 660. f 530. f 430; pinken f 525. f 450, f 350; graskalveren f 325. f 225. f 125; biggen f 65. f 55. f 45; werkpaarden f 850. f 650. f 500; hitten f 650. f 550, f 400; slachtpaarden per Kg. f l.|0, f 1.20, i 1—, INFORMELE BESPREKINGEN TE BATAVIA. De heren Van Royen en Moh. Hatta hebben hedenochtend een onderhoud gehad, hetwelk de derde informele bijeenkomst tussen beide staatslieden was sedert de komst van Hatta, Zondagmiddag, te Batavia. 8TUDIETOCHT VAN PRINS BERNHARD DOOR UTRECHT. Prins Bernhard is voornomens op 25 Mei wederom een „provincietocht" te maken, dit maal door Zuid-Ooat, Zuid en Zuid-West Utrecht. De generaal J. G. M. v. d. Plassche, hoofd van de afdeling geheime inlich tingendienst van de generale staf, zocht en vond in en na de oorlogsdagen troost en rust bij de apen. Hij had het, ver klaarde hijzelf, op de zenuwen gekre gen en als dat te erg werd dan ging hj naar het dierenpark in Wassenaar naar de apen, waar hg zich kennelijk zo te huis gevoelde, dat zijn geschokte zenu wen tot rust konden komen. Nu lijkt het misschien wat ongewoon, dat een generaal van de generale staf zo'n last heeft van zenuwen, maar als we de rapporten lezen van de parle mentaire enquêtecommissie dan wordt het ons verklaarbaar dat de ge neraal nerveus werd en geestelijke bij stand zoc"ht bij de Wassenaarse apen, die veel minder last van zenuwen had den dan de generale staf. Want het was niet alleen generaal v. d. Plassche maar de gehele staf laboreerde aan ze nuwen eii niet allen hadden het goede inzicht om naar de apen te gaan. Men zou, voor dat rapport verscheen gedacht hebben dat op een bureau van de geheime inlichtingendienst mannen zaten met ernstige, strakke gezichten, die rustig en doelbewust de ingekomen berichten bestudeerden en daarna maatregelen namen. Kundige, sterke mannen van sta-oast, die voor niets be vreesd waren. In werkelijkheid leek het er meer op een gesticht voor zwak zinnigen. Men klaagde er over dat „al lerlei nare berichten" binnenkwamen, de dames die schijnen daar ook te zijn geweest) gingen huilen en maakten zich zenuwachtig. Generaal v. d. Plas sche heeft 't er, naar hij zelf vindt, goed afgebracht, want hij verklaarde aan de commissie: „Maar ik heb het er ten slotte wel een beetje van op mijn zenu wen gekregen. Het heeft veel van mijn zenuwen gevergd, maar laat hü er dan trots op volgen ik ben er niet aan gegaan". Toch schijnt hj het lelijk te pakken hebben gehad, want de opperste chef van de afdeling, generaal Fabius, zei tot v. d. Plassche: „Je moet met die in lichtingendienst ophouden. Iedereen wordt zenuwachtig. De commandant van het veldleger wordt er zb zenuw-' achtig van". Maar generaal v. d. Plassche was een stoer man. hj hield niet op met de inlichtingendienst, doch putte kracht aan het apenbezoek en hervatte dan, zj het ook met gespannen zenuwen, de inlichtingendienst, die zulke nare be richten bracht dat de dames er van aan het huilen sloegen. Ook de opperbevelhebber, generaal Reunders had last van zenuwen. Hj gaf order dat de berichten niet meer gezonden moesten worden aan de mi nister van oorlog „omdat hj (Reyn- ders) dan maar lastig gevallen werd". Dat kon de opperbevelhebber niet door staan, omdat hj het middeltje van v. d. Plassche niet kende en niet wist dat er zulke geneeskrachtige apen in Was senaar verbljf hielden. Bovendien be stond het gevaar dat ook de minister van al deze nare berichten het te kwaad zou krjgen met zjn zenuwen. Een andere officier van de generale staf, kolonel Somer, die werkzaam was op het studiebureau heeft aan de en quêtecommissie verteld, dat de gene raals v. d. Plassche en vooral Fabius „huiverig waren om de Koningin over de juiste stand van zaken in te lich ten Dut begrjpen en dat waarderen wj. De juiste stand van zaken aan de Ko ningin mededelen zou betekenen te moe ten zeggen: Majesteit, wc hebben alle maal erg last van de zenuwen en dat komt door die nare berichten. De da mes zitten er bj te huilen en wj moe telkens naar de apen lopen om op sterkte te bijven. Het is nog een geluk dat generaal v. d. Plassche zo goed vertrouwd was met apen en dat hj ten slotte er niet aan is gegaan. Wat zou er van ons land geworden zjn als er eens geen apen geweest waren in Wassenaar. GEBOUW INGE8TORT. Zeven personen kwamen om het leven en 23 werden onder de puinhopen bedolven, toen gisteravond in het oude gedeelte van Cairo een gebouw van zeven Verdiepingen instortte. 63 personen zijn aan de dood ontkomen. Meu is begonnen met het reddingswerk. GEPANTSERDE AUTO TOT STAAN GEBRACHT. Wederom hebben gepantserde smokkel auto's geopereerd, thans in de grensstreek onder Goirle. Uit de Patersdreef bij Nieuw- kerk kwam Maandagmiddag een smokkel auto de Poppelseweg oprijden. Enige com miezen. die de auto zagen, wierpen eenspij- kerband voor de wielen, waardoor enige ban den vernield werden. Toch reed de auto nog door en eerst een schot, dat een der com miezen op de wagen loste en de motorkap trof. vermocht de wagen te doen stoppen Een der' inzittenden poogde te vluchten, doch een schot in de knie deed deze poging fhi8lukken; een vrouw, die in de wagen zat, werd gearresteerd. Volgens haar verklaringen was zij met de auto gelift. De gewonde man. de 20-jarige R. uit Turn- hout werd naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. De smokkelauto bevatte tapijten, wanddoeken, tafel- en divankleden en meer van dergelijke smokkelwaar. Des avonds om ongeveer 10 uur dook nog een gepantserde auto uit dezelfde richting op. Deze kon echter, niettegenstaande de geno men maatregelen in het duister ontkomen. 1 IVvr-EDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonnovenscn© courant WOENSDAG 27 APRIL 1»M ENGELS SCHIP V REIS. EERSTE Een Amerikaans journalist, die een artikel wilde schrijven over de Stichting van de Ar beid. vToeg een der gedelegeerden: Wat doen Jullie als er gestaakt wordt? Er wordt niet gestaakt, was het ant woord. Goed, maar als er toch gestaakt wordt? De arbeiders die in de stichting verte genwoordigd zijn staken niet meer. Maar éls zij staken? Daar gaat het nu juist om. dat zij niet staken! De Amerikaan begreep er niets van en vertrok in raadselen naar Amerika terug, waar men nog midden in de klassenstrijd zit omdat de organisatie van de arbeid er èen eeuw ten achter is. Dit vertelde prof. mr. B. C. Slotemaker In een voordracht over overheid en bedrijfsle ven. Het was een illustratie van de menta liteit heersend in de Stichting van de Arbeid en die hij naar voren bracht als de mentali teit die de aanhangige publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal moeten beheersen, zal zij slagen. Hij ging in het kort de historische groei van de organisatie van het bedrijfsleven na: na de Franse revolutie onthouding van over heidsbemoeiing: in het laatste kwart der vo rige eeuw staatsinterventie om misstanden te bestrijden (beperking van kinder- en vrou wenarbeid). in deze eeuw staatsregeling, ook van de normale arbeidsverhoudingen. Tege lijkertijd rees er in verschillende kringen verzet tegen, dat de sociale regelingen door de overheid werden opgelegd Men kwam Si fsorganisatie hwR niets temaken met ..de souvereiniteit in «ionn irrino- tv.... reanjisorgamsaue neert mets te maken zindheid dergenen die in de nieuwe organen zullen zitten. Voor de oorlog waren er ook adviescolleges, maar met even veel adviezen als leden In de Stichting van de Arbeid heersen ook verschillen van meningen, maar men komt tot één advies, een compromis waarvoor men gezamenlijk de verantwoor delijkheid draagt. In de komende bedrijfs organisatie zal het er ook om gaan of men gemeenschappelijke verantwoordelijkheid wil opbrengen en de verantwoordelijkheid niet overlaat aan de overheid. Het zal afhangen van de geestelijke volkskracht of werknemer en werkgever elkaar zullen vinden in een voldoende hecht verband om de zaken zelf te regelen die nu nog aan de overheid zijn overgelaten. Het wetsontwerp P B O. is sterk doordron gen van de gedachte dat de overheid een zeer grote rol zal moeten blijven spelen, om dat men in die geestelijke volkskracht nog niet voldoende vertrouwen, heeft. Spreker verwacht echter van de bedrijfsorganisatie alleen heil als zij niet wordt opgelegd, maar van onderen op wordt opgebouwd door het bedrijfsleven zélf (nog eens: werkgevers én arbeiders). Er werden spreker drie vragen gesteld Aan zijn antwoorden ontlenen wij: Het is zeer goed te begrijpen, dat vele arbeiders vast houden aan de eis tot socialisatie. Zij willen niet weer het gevaar lopen, zonder meer op straat gezet te worden. Alleen een bedrijfsorganisatie waarin zij volwaardig partij zijn. kan hen voldoende zekerheid ver schaffen om af te zien van socialisatie. De De 11.500 ton metende mailboot Magdalena "van de Engelse „Royal Mail Lines" is op haar eerste thuisreis voor Rio de Janeiro In tweeën gebroken en gezonken. Gisteren was het schip op een rif gelopen en door zijn passagiers verlaten, doch men slaagde er in het schip vlot te krijgen en men begon het naar de haven van Rio te slepen. De Magda lena maakte snel water en de aan het strand samengestroomde menigte zag haar met de voorsteven diep weggezonken. De toestand werd tenslotte zo onhoudbaar, dat de beman ning het schip moest verlaten en enige se conden daarna brak het in tweeën. Men heeft alle hoop het schip nog te kunnen bergen opgegeven. De Magdalena was voor twee millioen pond sterling verzekerd. Achttien stuks vee verbrand. Twaalf koeien, twee kalveren en vier pin ken werden het slachtoffer van een brand, die woedde op een boerderij onder Willems oord bij Steenwijk. Dank zij een brandmuur bleef het voorhuis gespaard. De Steenwijker brandweer kon slechts met één slang water geven Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. Een verliefd paartje, dat zijn fietsen tegen achterkant van de boerderij had gezet. MOORDENAAR VAN TAXI-CHAUFFEUR KRIJGT LEVENSLANG. De arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage veroordeelde conform de eis de 23- jarige H. J. Barendsen uit Hilversum we gens moord op de Rotterdamse taxi-chauf feur Clobus. tot levenslange gevangenisstraf wegens moord Zijn broer de 17-jarige W H Barendsen. eveneens uit Hilversum, werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens medeplichtig heid aan diefstal. MAN IN EI GESTIKT. Toen de 56-jarige boomkweker in een café op de Weesperzijde te Amsterdam een ei wilde eten schoot dit in zijn luchtpijp, waar door hij stikte. RESTAURATIE SCHERMER MOLEN8. Van de 53 watermolens, dié de polder Schermer eens rijk was. zijn er sinds de electrificatie van de polder nog maar der tien overgebleven. De storm vah begin Maart heeft echter danig huisgehouden orjder dit landschapsschoon. Twee molens, staande tus sen Schermerhorn en Ursem moesten dien tengevolge worden afgebroken Negen kunnen nog gerestaureerd worden Vijf zijn bedrijfs klaar en kunnen eventueel nog dienst doen zoals zij dat deden tijdens de bezetting, toen de electrificatie stop stond. Het polderbe stuur heeft daarom besloten tot restauratie vond na zijn wandeling in de bossen Slechts van deze molens, waarvan de kosten op een hoopje verwrongen staal terug. f 40.000 worden geraamd. AFSCHEID DS. HAVERKAMP. met „de souvereiniteit in eigen kring" (Kuy- per), met de „subsidiariteitsbeginsel" <R K.) met de „functionele decentralisatie", omdat men de overheidsbemoeiing topzwaar zag worden, omdat de door ambtenaren opge maakte wetten te omvangrijk en voor de leek onleesbaar werden, omdat men de sociale vraagstukken in eigen kring zelf wilde op lossen. wilde komen tot rechtsvorming ih eigen kring. In deze periode viel ook de groei van het organisatiewezen van arbeiders en werkge vers en het zijn nu hun organisaties die or ganische rechtsvorming mogelijk maken. Men heeft altijd geleerd dat de klassenstrijd de laatste wijsheid was in de verhouding tussen arbeider en werkgever. Toch was er reeds voor de laatste oorlog regelmatig overleg in organisatorisch verband, doch na de bevrij ding kwam dit nog sterker tot uiting door de oprichting van de Stichting van de Arbeid De samenwerking van arbeiders en werk gevers in deze organisatie is voorlopig be perkt tot sociale vraagstukken. Bedrijfsorga nisatorische samenwerking, ook met de over- geleide economie. Onder elke vorm van eco nomie zal er een organisatie moeten zijn waarin arbeiders, werkgevers en overheid met elkaar kunnen spreken. De heer Korteling. voorzitter van de Wel vaartsstichting. leidde de spreker in en be dankte hem voor zijn verhelderende voor dracht. iggenschap van de arbeider in de komende bedrijfsorga-. nisatie wordt aanvaard. De taak is nog be perkt tot overleg, teneinde de overheid van advies te dienen, maar de organische rechts vorming is in gang (wetsontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en wetsont werp ondernemingsraden; reorganisatie en unificatie der sociale verzekering in studie), waarbij gelijkwaardige partijen in onderling overleg tot besluiten zullen komen onder toezicht v*n overheidswege. Volgens spreker zal het slagen van da nieuwe rechtsontwikkeling niet zozeer af hangen van de wetten dan wel van de ge- Langerak. Ds. B. Haverkamp, die ruim twee jaren deze gemeente gediend heeft, nam Zondagmiddag voor een goed gevulde kerk afscheid van de gemeente, in verband met zijn vertrek naar Veen (N.B.). Bij zijn inlei ding merkte hij allereerst op. dat hij thans bij zijn vertrek, evenals bij zijn intrede wenste te wijzen op de noodzakelijkheid om Jezus Christus te leren kennen als Verlosser en Zaligmaker. Gedurende de tijd, die tus sen deze tijdstippen ligt. aldus spreker, heb ik steeds hierop gewezen en ook thans, in dit uur van afscheid, predik ik U Jezus Christus. Vervolgens behandelde hij naar aanleiding van zijn tekst uit Tim. 2 8. vier punten, daarbij uitgaande van de gedachte: „Houdt in gedachtenis Jezus Christus". In dien dit steeds voor ogen gehouden werd. was spreker er van overtuigd, dat de bren ger van de Boodschap bijzaak werd. maar dat alles ging draaien om de Boodschapper. Na deze predikatie richtte hij zich aller eerst tot de kerkeraad. met wie hij steeds zeer prettig samengewerkt had; daarna tot de kerkvoogdij, die gedurende de tijd van zijn verblijf de stoffelijke belangen van de kerk steeds op prachtige wijze behartigd had en tot de koster, organisten en voorlezer. Spreker hoopte dat de gemeente spoedig een nieuwe herder en leraar zou mogen ontvan gen en dat hem dezelfde trouw en aanhanke lijkheid betoond zou worden, als spreker on dervonden had. Tenslotte richtte de schei dende predikant zich tot het college van bur gemeester en wethouders en tot zijn pingcol lega's. die bijna allen tegenwoordif waren, waarbij hy opmerkte, dat hun aantaj inmid dels door de vela vacatures tot een klein getal teruggelopen was. maar dat- hy niette min hoopte, dat hier sprake zou zyn vaneen „Gideonsbende", waarvan, ondanks baar ge ringe aantal, grote kracht zou uitgaan. Spre ker verzekerde hen. dat hy zich steeds ..thuis' 'gevoeld had in 'deze Ring. Ook sprak hy nog enkele woorden tot de toekomstige consulent, ds. Kagenaar. van Vlanen. Voor het laatst richtte hij zich daarna tot de ge meente en hield hen nogmaals zijn afschelds- tekst voor; „Houdt in gedachtenis Jezus Christus!" Namens de kerkeraad richtte ouderling Na enige uren zware arbeid had men't vuur Swynenburg zich in de eerste plaats tot de In zoverre onder de knie. dat het beneden- scheidende predikant en zijn echtgenote, gedeelte van de fabriek, waarin de visser ij -\ waarby hy de wens uitsprak, dat Gods on- maatschappy Vlaardingen haar grote opslag-misbare zegen hen steeds vergezellen zou en plaatsen heeft, vrijwel behouden kon worden \jat zijn loon voor de arbeid hier verricht, geacht, al moet de waterschade dan zeer aan- »°8 eens zou blijken in de Dag der Dagen, zieniyk genoemd worden. De volgende in de rij sprekers was de heer De meubelfabriek „Vredenbregt" is prac- De Vries, die namens de kerkvoogdij ds geheel gebrand en van de aanwezige Haverkamp dankte voor de arbeid in hetbe- GEMENGD NIEUWS. VIER JAAR VOOR MOORDENAAR. Vier jaar met aftrek luidt het vonnis, dat de Amsterdamse rechtbank velde over de 24-jarige Pool Joseph Prokop. die in de nacht van 2 op 3 October van het vorig jaar te Amsterdam zyn vriend, de 26-jarige scheeps- bouwarbeider J. de Weyer met een tot dolk geslepen broodmes doodstak. POLITICUS IN DE DOP. ,7.v Wim Simonz. een negentienjarige H B.S.-er a?ÏIhLm- «Ui JJKSW heeft in Zaanda® het initiatief genomen om geoordeeld, de gedachte van mede*ggenschap bij de komende gemeenteraadsverkiezingen een gecombineerde lijst in te dienen door de Middenstandsparty, Comité Handhaving Rijks eenheid. de groep Weiter en de Onafhanke- lyke Nationale Party. Hy is overtuigd, dat deze gecombineerde ïyst ten minste een zetel zal krijgen. Meubelfabriek uitgebrand Gisternacht ontdekte een nachtwaker brand in de Vlaardingse meubelfabriek „Vreden bregt". gevestigd in het pand Koningin Wil- helminahaven 1. 2 ien 3. De brand was uit- 3ebroken op de tweede verdieping. Hoewel e brandweer het vuur met 20 stralen be streed. en dus ruim 10.000 L. water per mi nuut in de brandende massa's werd gewor- pen. ging de inventaris, bestaande uit grote voorraden meubelen en vele kostbare ma chines, geheel verloren. De schade, welke op ruim 3 ton wordt geschat, is slechts gedeel- telyk door verzekering gedekt. Over de oor- kaak van de brand tast men nog volkomen in het duister. Gemek ven de kunst machines is weinig meer dan een verwron gen massa over. De eigenaar van de lampe- kappenfabriek heeft zo goed als geheel zyn inventaris kunnen redden. Het personeel yan de meubelfabriek bestond uit 40 man. Als gij sr mes opstaat af srmsB naar bsd gast... Rheumatische pijnen, knagend en slopend voor en na. ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen zal U een openbaring zyn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zy het regelmatig gebruik met biyde verbazing een ander mens voelt, jonger, vitaler, niet meer dat stramme envry van pyn. Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist. (Adv.). lang der gemeente. Daarna sprak ds. Kage naar, allereerst in zyn kwaliteit van toekom stige consulent en wees daarbij op het feit dat het voor hem geen gemakkelijke taak zou zijn. de plaats van ds. Haverkamp in te nemen, hoewel hy anderzyds weer was over tuigd van wel, aangezien door hem door Gods genade zulke schitterende fundamen ten gelegd waren. Ook namens de Ring sprak deze nog een kort woord. Ds. Haverkamp dankte tenslotte alle spre kers voor hun goede wensen en de waarde rende woorden tot hem en zyn echtgenote gericht. Na het dankgebed zong de gemeente de scheidende predikant en zijn echtgenote de zegenbede toe uit Psalm 121, waarna le den van de meisjes-verenigingen op schitte rende wyze nog enkele toepasselyke liede ren zongen. In de consistorie bestond tenslotte nog ge legenheid de scheidende predikant en zyn achtgenote de hand te drukken, waarvan een vry druk gebruik gemaakt werd. Gouda. Een mooi onderdeel van het feest programma voor Koninginnedag is de ring- rijdery voor paren met tweewielige rytuigen die 's morgen om 10 uur op de Markt gehou den wordt. De prijzen zyn de moeite waard, terwyl er bovendien extra pryzen zyn voor het mooist versierde rytuig en het mooist ge- costumeerde paar. Schip voor Finland wordt te water gelaten Hardinxveld. Qp de scheepswerf „De Mer- wede" zal op Donderdag 12 Mei de „Sirius" van stapel lopen, het eerste schip, dat werd gebouwd in het kader van het Nederlands- Fins handelsverdrag. De Sirius is een 4000 tons vracht- en passagiersschip, dat is ge bouwd voor rekening van de rederij Finska Angfartygs Aktieboiaget te Helsinki. By de plechtigheden zullen het Fins en het Nederlandse volkslied worden gezongen door het mannenkoor van de personeelsver eniging De Merwede. Men verwacht, dat ver tegenwoordigers der regering de tewaterla ting zullen bywonen. L.F.C. heeft een meevaller. Lekkerkerk. Doordat De Zwervers uit Capel- le aan de IJssel zich op eigen veld lieten ver slaan door Florissant uit Rotterdam, wat al gemeen niet verwacht werd, komt Lekkerkerk 1 in de volgende ronde van de bekerwedstry- den van de K N.V.B. Het derde elftal heeft het in de laatste thuis- weastryd tegen Bergambacht 1 niet verder kunnen brengen dan een geiyk spel 11. Met de rust was de stand nog dubbel blank. Nk de rust nam Bergambacht spoedig de leiding 01. maar binnen het kwartier wps de stand weer geiyk 11. Hoewel L.F.C. nog sterk aan vallen speelde, konden zy het net niet meer vinden. L.F.C. 3 heeft nu evenveel punten als Woer den 3 en er zal nu een beslissingswedstryd op neutraal terrein nodig zyn om uit te maken wie de onderste plaats zal bezetten van de eer ste klasse G.V.B. Gunning woningbouw. Lekkerkerk. Het bouwen van zes woningen voor ouden van dagen aan de Wilhelmi na- straat is gegund aan de laagste inschryfsters firma D. Siyk en Zonen. OVERDRACHT VAN SCHEPEN. Nieuw-Lekkerland. Te KinderdUk had Don- dagdagmiddag de overdracht plaats van vyf schepen, gebouwd op Hollandse werven voor rekening van de Poolse regering. Na een ge slaagde proeftocht had men de schepen, drie sleepboten en twee loodsafhaalboten naar het terrein van wijlen de heer J. Pot ge voerd. De Nederlandse en jde Poolse vlag waren aan de waterkant opgesteld. Boven het geheel cirkelde enige uren een vliegtuig voor het nemen' van luchtfoto's, terwyl te vens film- en geluidsopnamen gemaakt wer den voor vertoning onder het „wereld nieuws". Er waren «vele genodigden aanwe zig. waaronder de Poolse gezant, de heer K. Pruszynski. Als spreker voeTde het woord de heer D. C. Epdert. president van de Scheeps- bouwexport Centrale, die de schepen over droeg aan de afgevaardigde van de Poolse regering. Hy sprak zijn rede in het Frans uit. De Poolse gezant aanvaardde de opdracht namens zyn regering en droeg de schepen weer over aan de MaatschappU, onder wier vlag zij zullen varen. Hij sprak zijn rede in het Nederlands uit. Van de sleepboten zijn er twee dubbelschroef en één enkel schroef Dit is de eerste groep schepen van drie se ries. die in aanbouw zyn. Een byzonderheid is. dat deze schepen op eigen kracht door binnen waterwegen via Duitsland naar Po len zullen gaan. Uit de Radio=programma's. !k. Donderdag 28 ApriL HILVERSUM I. 301 M.— 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 11.20 Piano en Fluit; 12.00 Gramofoon; 12.38 Piano-duo; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole Orkest; 14.00 Causerie; 14-15 Solistenconcert; 15.00 Klimop; 16.00 Van vier tq,t vyf; 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier, 17.30 Muziekjournaal; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Strip; 19.10 The Romancers; "20.00 Nieuws; 20.15 Concertgebouw Orkest; 22.40 Koor; 23.0' Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.20 Gramofoon; 940 Schoolradio; 10.15 Mor gendienst; 11.00 De Zonnebloem; 11.40 School radio; 12.38 Promenade Orkest; 13.00 Nieuws; 13 20 Promenade Orkest; 14.00 Ensemble: 14 40 Onder ons, 15.00 Omroep Orkest; 16.00 Bybel- lezing; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Gramofoon; 1800 Leger des Heils; 18.15 Land- en Tuin bouw, 18.40 Cyclus; 19 00 Nieuws; 19.15 Orgel; 19.45 Gramofoon; 20.00 Nieuws; 20.15 Ster avond; 21.30 Familiecompetitie; 22.05 Cause rie; 22.25 Pianoduo; 22.45 Avondoverdenking* 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Vrijdag 29 April. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Pianorecital; 11.05 Voordracht; 11.25 Orgel; 12.00 Gevarieerd programma; 12.45 Gramo foon; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwintet; 14 00 Kook kunst; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Dichters-, 16.00 Gramofoon; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Kwartet; 17.20 Wy en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Denk om de bocht; 19.15 West-Europees com mentaar; 19.30 De Gewesten; 20.00 Nieuws, 20.05 Fluit, Viool en Piano; 20.30 Cursus; 21.00 Gramofoon; 21.30 Hoorspel, 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Gramofoon; 22 45 Avondwy. din^; 2300 Nieuws; 23-15 Causerie; 23.30 Gra mofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8 00 Nieuws, 8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 10.05 Gramofoon, 11.00 De Zonne bloem, 12.00 Liederen; 12 33 Verrassingsconcert 13 00 Nieuws; 13.20 De Zevenklapper; 1400 Koorzang; 14.30 Negen heit de klok; 15.15 Me tropole Orkest; 16 00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltyd; 17.15 Pianorecital; 17.45 Wat het buitenland leest; 1800 Militaire Band; 18 45 Klankbeeld, 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuit zending: 19.45 BelgischLuxemburgs program ma 20.00 Nieuws; 20 12 Opera; 22 15 Cyclus; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foon. BOEKEN. De huisvrouwen uit vroeger tyden hadden 't heel wat gemakkeiyker dan de tegenwoor- dige. maar die van onze eeuw hebben 't in ander opzicht weer gemakkelijker dan haar voorzaten. ÜSë vrouwen uit bijvoorbeeld de 17e eeuw hadden keuze uit dienstboden, zo veel als zy verlangden. Zy moesten vele din gen doen. die nu door anderen verricht wor den. of die zy thans taant en klaar kunnen kopen. Maar hoeveel ingewikkelder en „we tenschappelijker" ite nu het huishouden ge worden. Huishouden doen. kinderopvoeding, eten bereiden enz. ia een vak geworden dat geleerd en onderhouden dient te worden en het aantal handleidingen hiervoor ia ver- mearderd met het boek „Moeders Wereld". Het boek van de dagelijkse problemen der Vrouw, door Maria Christsanti. (Uitg. La Riviere Sc Voorhoeve 5.40). Het is een leidraad voor de actieve huis vrouw. die er in eenvoudige, voor elk be- grypelijke taal alles in kan vinden, waar mede zy te maken heeft: het werk in de keuken, recepten, de inrichting van het huis, planten, handwerken, was. kinderverzorging, spelletjes, verzorging van het uiterlijk, goede manieren, ziekte en gezondheid, een uitge breide vraagbaak, waarin de moeder en de huisvrouw niet licht tevergeefs naar een ant woord zal zoeken op de vele vragen, die ziek in haar vak voordoen. De schryfster zelf versierde het boek mei 90 tekeningen. ZILVEREN JUBILEUM. NleHW-Lekkerland. De heer A. de Jong Aznvertegenwoordiger van de N.V. Holl. Puddingpoederfabriek „Hapé", herdacht Za- dag 23 April het feit. dat hij vóór 25 jaar als zo danig in functie trad. De directie wenste hem 's morgens in zyn woning geluk. Bij monde van de directeur, de heer J. M. Stam. werd hem tevens dank gebracht voor hetgeen hy in die 25 jaar voor de vennootschap heeft ge daan. Als biyk van «rkenteiykheld bood men hem een fraaie bloemenmand en een ge schenk onder couvert aan. In de loop van de dag kwamen meerdere felicitaties binnen en werden bloemstukken aan huis bezorgd. De jubilaris bracht het verdere deel van de dag met familie en vrienden in de huiseiyka kring door. De heer E. Baas slaagde te 's-Graven- hage voor de N.O. akte Nh. eerste gedeelte. FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind 15 Er Is hem een ongeluk overkomen. Jam merde zy. De hele avond héb ik hier zit ten wachten, of ik ook zyn stap op de trap «ou horen. En hy komt maar niet! Op de schoorsteenmantel, waarboven een portret hing. tikte plechtig een grote vergul de pendule. Hector gevoelde de angst van de oude vrouw zich van hem meester maken. Hy deed een poging om het van zich af te schud den. Hy keek naar de klok. Het is nog feen half tien. zei hy geruststellend. De oude vrouw wrong zich de handen. In die twee jaren dat ik by hem ben weeklaagde ze. is hy nog nooit zo laat thuis gekomen als nu. Ik heb een gevoel, m'sieu dat iets ergs met hem moet zyn gebeurd. Ik heb vannacht van vlêermuizen gedroomd er dat voorspelt altijd ongeluk! Luister! Er is Iemand aan de deur! Ze nam gauw haar kaars en sloop weg Hector hoorde de voordeur openen en het gesis van een gefluisterd gesprek in de ves tibule. Toen slaakte de oude vrouw een angst kreet. en haar licht en sloffende voetstapper aiopen verder de gang door. De deur van de woonkamer werd geopend Een zware man stond op de drempel. Hy had donkere vurige ogen en een grote zwarte anor. Zyn gelaat was verwrongen van ver moeidheid en zyn pélérine-mantel zag gry» Van het «tof. Loom en achterdochtig nam hy Hector op. Daarop sloot hy de deur en kwam nader de kamer binnen. Met sporengerinkel atapte hy op Hector af. Snuift u? vroeg hy. De jonkman schrikte op. Zeker, antwoordde hy, «ich spoedig her stellende. U permitteert, dat ik.... En hy haalde uit zyn zak een scharlaken rode snuifdoos, en het deksel met zyn duim opwippende, hield hy haar de ander voor. 's Mans barse gelaatsuitdrukking verzachtte U is dus gekomen, zéi hy. Hy keerde zich zenuwachtig om naar de deur. De oude vrouw stond daar met eer tuithoed op en een shawl om haar Behouders geslagen. O Hemel! mompelde ze. Ons allen zo ir 't ongeluk te storten! Ik ga heen. Messieurs' Ga. beste vrouw.' antwoordde de grote man. En als Je je leven lief hebt. kom dar Vliet terug. Ze slofte zacht henen en de anderen hoor den de voordeur hard dichtslaan. Toen wendde de zware- man zich tot Hec tor. Er moet Engstrom iets zyn overkomen zei hy snel. Hy zou my in het café Conti by de Pont Neuf om zes uur ontmoeten. Nog nooit te voren heeft hy een afspraak ver zuimd. Het was van vitaal belang dat hy mi' moest spreken. Ik heb van Brussel aan éér stuk hierheen gereden. Hy keek rond met opgejaagde blik. Hy placht me nooit hier naar toe te la ten komen. Maar ik dacht dat hy ziek moest wezen. Bn ik durf niet by me te biyven dra gen. wat ik naar Parys keb meegebracht. Ik ging hem vroeger altyd verslag uitbrenger aan zyn verbiyf in de rue des Petits-Champs Hy heeft daar een boekwinkel, weet u. Ik dacht dat hy bankier was! zei Heetor Alleen hier in huis. Ziin bank is bene den. In de rue des Petits-Champs is zyr naam Poirier! Hemel, wie is dat. De bel aan de voordeur had hevig gerin keld. De beide mannen slopen gezamenlijk op hun tenen de corridor in. Door de deur hoor den ze een stem die in dolzinnigheid fluis terde; Doe open. om Godswil! Simon! -prevelde de dikke man en trok de klink weg. Een man stoof binnen. Blootshoofd, buiter adem. Met schokkend handgebaar beduidde hy hem de deur te sluiten. - Engstromstootte hy uit. Niet hier,*zei de zware man en hy trok hem mee naar de woonkamer. Vertel op, zei hy, toen ze rondom de lamp zaten. Ze pakten hem op, van morgenin de winkelik was op weg om hem verslag t< gaan uitbrengenik heb alles gezien. Ik probeerde nog een paar woorden met hem te wisselenmaar ze bewaakten hem var te dichtbij. Om twaalf uur werd hy voor het Tribunaal gebracht. Hy trok zyn schouders op met een wan hopig gebaar. Vanavondbegon hy, en hy barstte in tranen uit De zware man fronste het voorhoofd. Nu al? zei hy halfluid. Toen: Hebben ze nog iemand anders gepakt? Woest wierp Simon zyn hoofd in de nek Hector zag in het lamplicht de tranen op zyn gelaat glimmen. Van Brink, die hondsvot. Ze rekenden hem om acht uur op zyn kamers in. Hy heef» hun de plaats verklapt. Ik hoorde het aan de Sectie en ging naar café Conti, om je te waar schuwen. Jules zei me dat je hierheen zou gaan. Philippe, zie je te redden! Ze kunnen -nu elke minuut hier zyn. Hy sprong op en snelde naar de deur. Kom je mee? riep hy uit. Eén ogenblik nog! zei rustig de zware man. Adieu! riep de andere. Simon, wacht even! Er is iets dat je nog moet doen! Red je! Ik heb je gewaarschuwd.... Hy verdween, en zy hoorden de deur hard dichtslaan. Uit zyn borstzak had Philippe een bundeltje dun. vodderig papier gehaald dat hy boven de lamp hield, totdat het vlam vatte. Hy onderhield de vlam en zag oplet tend toe. dat de papieren opbrandden, totdat ze een verkoolde massa waren, die hij op het vloerkleed plattrapte. Daarna hief hy de lamp en staarde op het portret dat hovende schoorsteenmantel hing. Arme vriend! zei hy. Terwyi hy over Philippe's schouder heen keek. zag Hector een grote kop als van eer leeuw, gevat in een aureool van kastanje bruine krullen. Het was het gelaat van de rustige, trotse man, die hü die avond op weg naac de guillotine had gezien. Hy zou een kreet van verbazing hebben geslaakt, had Philippe, terwyl hy de lamp neerzette, hero niet terstond by zyn mouw beetgepakt. Nu moeten wy gauw weg. zei hy. Kom! Hy blies de lamp uit en de kamer was ln duisternis gehuld. Een flauw schynsel viel van de vestibule door de glasruiten van de deur. Plotseling weerklonk van verre een doffe slag. toen een schreeuw, een schrille gil. en stampende voeten die de trappen op stormden. Daar zyn ze! zei de zware man en stond stokstijf. Hy hield een pistool in zyn hand. Vriend, ze hy. we zyn te laat. ze zyn al op de trap. Wild hiidde de bel: ze konden het heen en weer rukken en het gerammel van hetyzer- draad duideiyk horen. Ruwe handen bonktêr op de deur. Monsieur, zei de zware man cyj vaste toon, ik groet u! In de flauwe lichtval die van het portaal door de duisternis drong, zag Hector zijn metgezel snel zyn wapen opheffen. Instinct matig greep hy naar diens hand. doch het was reeds te laat. Er klonk een oorverdoven de knal en de zware man stortte, om zich zelf draaiend, dood op de vloer neer, tafel en lamp in zyn val medeslepende. Van de grond steeg een geluid op van iets dat gutste Een dik walmpje van zwarte rook hing in de lucht en de kamer rook naar verschoten kruit. Buiten aan de voordeur verdubbelde het Lawaai (Wordt vervolgd)

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2