Koninginnedag in deze streek De Nederlandse Tulpen Rally e. LAATSTE BERICHTEN CZZE2ZZK* NIEUWSBLAD VOOR ZriD-HOtXANO EN UTRECHT - Scboonhovmsche Courant WOENSDAG MEI 194» Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Kans op onweer. Meer bewolking met hier en daar een re- gen- of onweersbui. Meest zwakke en veranderlijke wind Nog vrij warm; in de kustgebieden echter plaatselijk een koele zeewind. Op. en Ondergang der Zon: 4 Mei: Op 5 06. onder 2009. 5 Mei: Op 5 04. onder 20.lt 6 Mei: Op 5.02 onder 20.12 MAANSTAND. Wassende Maan. 4 Mei: Op 9 02 onder 2.06. fir) 5 Mei: Op 10.25. onder 2 40. 6 Mei: Op 11.53 onder 3.04. 6 Mei Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 4 Mei p 55 uur; 5 Mei 10.52 uur. 6 Mei 12.02 uur; 7 Mei 122 uur. Keulen. ,4 Mei, stand 1.89. was 0 16. komst overtuigd. Hoe langer hoe meer wordt beseft, dat het -niet in de eerste plaats gaat om de geldelijke winst. Het onderwijs levert bijvoorbeeld ook geen zichtbare financiële voordelen op en toch steekt men er massa's geld in Zo is het ook met de landbouw. Maar daarom is ook een actieve politiek no dig. Men kan tNvisten over de maatregelen die daaruit voortvloeien. Emigratie? Ons land moet elk jaar aan honderddui- eijd mensen méér werk verschaffen In de landbouw is practisch geen mogerijkheid meer mensen op te nemen. Maar ook de emigra tie betekent geen oplossing. Dus mag men zeg gen. dat de met-agrarische bedrijven het be volkingsoverschot pioeten opnemen. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Want pro ductie is alleen mogelijk door samenwerking tussen kapitaal en arbeid., Een arbeider heeft niet alleen handen, maar ook machines no dig om te kunnen produceren. Dat zou in houden dat jaarlijks ongeveer anderhalf mil liard gulden in nieuwe industrieën gestoken moet worden om de bevolkingsaanwas op te vangen. Maar dat zou ook weer betekenerl^at de gehele bevolkingsaanwas in de industrie centra zou samenstromen. Dat nu is niet de bedoeling van het huidige bewind. Menstreeft naar een harmonische bevolkingsopbouw Men wil niet Frankrijk navolgen, maar het platteland ontwikkelen. Niet alleen de overheid, maar juist de bevolking heeft hter een taak. Er is op het platteland een ontkerkelijking waar te nemen. ;.De jeugd groeit ook np t plat teland meer en meer op «onder enige geestelijke binding. En dat Is een essen tieel punt. Wie het woord plattelands- politiek uitspreekt. zal zich rekenschap moeten geven van het geestelijk en cul tureel vacuum, dat in ons land en elders dreigt of reeds bestaat. In een actieve plattelandspolitiek zal ze ker grote aandacht aan dit punt geschonken moeten worden. Snellere opmars van Chinese communisten. De communistische troepen in China ver snellen hun opmars naar het Zuiden. Gister middag bezetten zij het door de regerings troepen verlaten Hangtsjou, 100 mijl ten Zuiden van Sjanghai. Door de val van Hangtsjou zijn de communistische troepen de nieuwe verdedigingslinie langs de Tsjicn- tong naar de kust dicht genaderd. Militaire waarnemers zijn van oordeel, dat de communistische troepen de regeringsstrijd- krachten in veertien dagen tijds zullen dwin gen de tweede grote rivier-verdedigingslinie zonder een belangrijke slag te verlaten. Ter zelfder tijd zouden zij de uiterst belangrijke verbinding over land met Zuid-China afsnij den. Volgens de commonistische radio zijn in de driehoek^ Sjanghai—Nanking—Hangtsjou meer dan 80.000 regeringsmanschappen gevangen genomen. Van de zijde der E.C.A. is verklaard.dat Sjanghai van voedsel zal worden voorzien, zolang deze stad in handen der regerings troepen is. Het economische leven onder vindt grote belemmering! onder meer dortr gebrek aan contant gdld. De dreiging van onlusten neemt toe Vele buitenlanders tref fen de laatste maatregelen om de stad te ver laten. In Kwantoeng. China's Zuidelijkste provin cie. beginnen ongeregelde communistische strijdkrachten, naar schatting 40 000 man. meer actjviteit te ontwikkelen. Door de verovering der twaalf ten Zuiden van de Jangt.se gelegen steden hebben de communistische troepen verbinding eekre gen met de Chinese guerillastrijders in dez? gebieden. De verovering der steden zou voor een groot deel te danken zijn aan deze gue rillastrijders. Zware Amerikaanse oorlogsschepen zijn de haven van Sjanghai uitgestoomd, omdat zij vreesden in de val te lopen Er zijn vol doende torpedojagers en andere lichte sche pen in de haven om de Amerikaanse burgers in geval van nood te evacueren. De hoofd macht der Amerikaans" vloot in de Chinese wateren twee kruisers en tien torpedo- bootjegers ligt in de haven van hef door de communisten bezette Tsintao voor anker. Samengevat is dit. wat de heer Friétema. uit Rotterdam, tot de vergadering van afge vaardigden te zeggen had. Zijn woorden wer den met grote aandacht gevolgd, niet alleen doordat hij ze wist te larderen met spreken de voorbeelden en anecdotes, niet alleen doordat hij kon spreken uit een rijke per- soonlijke ondervinding, maar zeker ook door dat het in de loop van zijn causerie meer en meer voor dê afgevaardigden duidelijk werd van hoe groot belang voor de streekgemeert- ichap de hier aangeroerde problemen zijn. Behalve, de verdienstelijke voordracht, werk te tot een goed contact met de toehoorders zeker ook mee het feit. dat dr. Frietema. oorspronkelijk afkomstig uit een van de kleinste Friese dorpen, het platteland ken nelijk een warm hart toedraagt. Vermelden wij nog. dat burgemeester Aal- oers bij zjjn opening de genodigden er\ de vertegenwoordigers van hoge provincialein stellingen bijzonder welkom heette en dat'de (rokerige) zaal gevuld Was met burgemees ters. afgevaardigden en belangstellenden uit alle gemeenten in de Krimpenerwaard. be halve uit Schoonhoven, dan kunnen wij'.be sluiten met mede te delen„ dat na de cause rie en de daarop aansluitende pauze, de heer Frietema nog een toelichting gaf op verschil lende aspecten, dit naar aanleiding van uit de vergadering gestelde vragen. PLAATSELIJK NIEUWS. INSPECTIE VERGADERING ONDERWIJS. De onderwijzeressen) van de Openbare en Bijzondere Scholen uit de Alftlasserwaard. de Vijfherenlanden en Schoonhoven, houden op Donderdag 12 Mei in De Doelen te Gormchem een inspectievergadering. Dé heer P. TaZe- laar. uit 'e-Gravenhage. inspecteur van het L. Oin algemene dienst, zal er Hét woord voe ren over ..Onderwijsvernieuwing en efficiëncy" en Pater Kemps, uit Baarle Nassau over ..Guido Gezelle in woord, muziek en zang" Aan de bijeenkomst is een tén^onstélling van schoolboeken en andere leermidelert., uitgaan de van enkele uitgevers, verbonden i MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. 3 Mei. Kaasmarkt Aanvaring. Gouderak. Een pas gerepareerd dat de IJssel uitvoer, kreeg nabij de Tapij- tenfabriek een aanvaring met de zandbak ..Nijmegen". Door de botsing viel de schip per overhoord, doch men wist hem weer spoedig te redden Het schip was echter zo beschadigd, dat het weer naar de scheeps werf terug moest keren, teneinde opnieuw een reparatie té ondergaan. Aanbesteding Bij een door de Technische Diénst van Gemeentewerken, en Bouw- en Woningtoezicht gehouden aanbe steding van het aanleggen van eijige straten en een toegangsweg met brug over de Ring vaart in het uitbreidingsplan Bleiswijk ..Oost", was de -aannemer P. de K\yaadste- niet voor f 47.076— de laagste inschrijver Kwaadaardig kalf. Toen de landbouwer J. de Vrij een kalf ifi de wel bracht, gaf het dier hem een trap tegen het bovenbeen, wat zo erg aankwam, dat hij zich under geneeskundige behandeling moest stel len. De dokter constateerde, dat het boven been gebroken was en achtte overbrenging naar het ziekenhuis nodig. Groot-Ammers. De Gevleugelde Bode Streef kerk—Groot-Ammers hield een wedvlucht van uit Vilvoorde. In concours waren 221 duiven. die om 1235 uur werden losgelaten. De af stand bedroeg 114 K M, De uitslag was: 1 9 en 18 K. de Bruin; 2 6 en 17 F. Stou:t 3 8 en 27 K. Heijboer: 4 en 19 W L Schippers 5 30 36 en 39 gebr. Vlot 7 en 38 D. van der Hee; 10 J. v. d. Graaf; 11 14 25 en 42 A. P de Lange: 12 en 21 Joh. Streef. 13 29 34 en 40 Joh. Wourik, 15 P. van Wijnen, 16 H. Borsje; 20 A. Eilkelenboom: 22 A Woudenberg 23 B Burggraaf 24 en 31 gebr Gelderblom; 26 en 35 D. Ouwerkerk; 28 Jac. Deelen, 32 gebr Hak- kesteegt. 33 J. Molenaar; 37 H van der Wal: 41 en 44 E Looyaard 43 Joh. de Ouden Aan komst eerste duif 2 35 42. snelheid 917 10 m per minuut; aankomst laatste duif 2.5232 snel heid 799.14 m. per minutlt. Kinderdijk. De maandelijkse collecte, die Zondag in de Ned. HerV Kerk gehouden werd ten behoeve van de kerkvoogdij, bracht f 59 50 op. Meerkerk. De kiesvereniging Gemeentebe langen heeft voor de gemeenteraadsverkiezing candidaat gesteld de heren: 1 G, Willemse; 2 J. Slob: 3 Joh. van dèr Heiden, 4 A. B. Kok: 5 B. Kok. 6 J. van der Meulen. 7 G. van Ipe- ren; 8 P. van Leeuwen Sr.; 9 J. Vervoorn, en 10 P. Kloek. EERSTE WETHOUDER BEDANKT. Nleuwerkerk aan de IJssel. De heer Chr. Ames, die zitting had voor de Partij van de Arbeid, heeft bedankt éls gemeenteraadslid. Hij was tevens eerste wethouder en voorzit ter van de bedrijvcommissie. Zijn opvolgers op de lijst zijn de heren H. Vryenhoek. W Boevé en K. Dekker. Reeuwyk. Gevonden: een gummischoen en een tramingsblouse Terug bu wachtmees ter Van der Aa. hoek Platteweg—Weth. Ven- téweg. SCHOONHOVEN. 49 56 opgebracht, Giessen-Nieuw^erk. De leden der Ned Herv. J.V. en de meisjesvereniging ..Dorcas' hebben voor de militairen in de Oost f 253.75 bijeengebracht Verder verzamelden zij vele !>akjes shag. sigaretten, pepermunt enz. - Op de kaasmarkt te Bodegraven waren Dins dag aangevoerd 64 partijen. Prijzen: le soort f 1.73—1 78. 2e soort f 1 65—1 72. zware soort tot f 1-81. Handel matig. RAADSAGENDA. Er is een openbare vergadering van de ge meenteraad bijeengeroepen tegen Vrijdag 6 Mei om 2 uur. De punten van behandeling zijn: Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Voorstel tot het toekennen van een subsidie aan de plaat selijke commissie ..Steun Wettig Gezag" Voorstel tot wijziging van de bouwverorde ning. Wijziging politie-verordening. Wijziging gemeente-begroting dienst 1948 en 1949. Wij ziging bedrijfs-begrotin^en. dienst 1948. Voor stel inzake verhuring van tuingrond. Wijzi ging van raadsbesluit inzake verhaal inkoop sommen krachtens de pensioenwet. Schrijven van Ged. Staten inzake de bezoldigingsrege ling gemeente-personeel. Wijziging verorde ning heffing van keur- en ^lachtlonen. Voor stel tot aan- en verkoop van strookjes grond. Dit is pas de tweede raadsvergadering, die in dit jaar gehouden wordt. DODENHERDENKING. Evenals vorig jaar zal de herdenking van hen. die in de strijd voor het vaderland ge vallen zijn. hedenavond om 6 uur aanvan gen in de grote loods op het Bastion. Daar het programma, met het oog op de stilte, die betracht moet worden om 8 uur. echter zeer nauwkeurig en op tijd afgewerkt dient to worden is het noodzakelijk, dat men aich reeds om kwart voor zes naar het Bastion begeeft. De werkgevers dienen er dus-reke ning mee te houden, dat zij hun personeel vanmiddag tijdig vrijaf geven. Tijdens de stille tocht naar de Algemene Begraafplaats wordt niet gesproken Tevens wordt de inwoners verzocht reeds om half zes de vlag halfstok uit te steken. BEVRIJDINGSDAG. Daar eerst gisteren van regeringszijde de toezegging kwam. dat de werknemers hun personeel op bevrijdingsdag 's middags vrij mochten geven, was het ..Oranje Boven" niet meer mogelijk een feestprogramma voor de gehele dag samen te stallen. Men moest zo doende volstaan met en;ge feestelijkheden in de avonduren. Het programma zal morgen avond om kwart voor zeven aanvangen met een voetbalwedstrijd tussen Sportclub en een elftal, 'dat samengesteld is uit leerlingen van de Rijksvakschool Om 9 uur zal Toageno een muzikale rondgang maken door de stad en tot besluit volgt om 10 uur op de. Stenen- brug een hal champêtre Bij deze woor den zal men denken aan dezelfde feestelijk heid. die voor afgelopen Zaterdag op het programma stond en die op een groot fiasco uitliep. doordat de geluidsinstallatie niet funetionneerde Alles zal erhter in het werk woeden gesteld om morgenavond het bal rhampétre te doen slagen Hiervoor is de medewerking reeds verzekerd van de RVV. band. d'e het muzikale gedeelte zal verzor gen. De scholen hebben morgen de gehele dag vrij. GEVONDEN VOORWERPEN. Paaf dameshèndschOenen. broche, bankbil jet. zakmes, sleutel, ^aar wanten, handdoek, ceintuur, jongensjasje, muts. hartdschoen, broche, muts. schoentje, rozenkrans, alpino muts. schoentje, jongensjasje, vulpotlood, drie portemonnaies. haarkam, sleutel, ceihtuur. sigarettenkoker, deken, zakdoen. Inlichtingen op het politiebureau. KONING LEOPOLD WEN8T 8POEDIQ TERUG TE KEREN. Koning Leopold heeft gisteren nog eens te kennen gegeven, dat hij spoedig naar België wenst terug te keren. In een brief aan zijn broer, prins-regent Karei, schrijft hij: „Ik ben er van overtuigd, dat gij met mij van mening zijt. dat de tijd is gekomen om tot constitutineel normale toestanden terug te keren. De onmogelijkheid om te regeren door toedoen van de vijand bestaat niet meer. al dus he|t schrijven, omdat er geen vijand meer is. Hij verzoekt daarom terug te keren tot de oude toestand. De tegenwoordige kan niet voortduren. NATSIR AFGETREDEN AI.S ADVISEUR REPUBLIKEINSE DELEG(VTIIJ. Moh Natsir. die behalve republikeins mi nister van voorlichting, ook adviseur van da republikeit^e delegatie was. is als adviseur afgetreden. Een republikeins woordvoerder verklaarde, dat dit aftrgden „niet in de eer ste plaats" in verband staat met de gerucht makende verklaring, die vorige week van Re publikeinse zijde werd uitgegeven. Deze ver klaring gat het standpunt van de republikein se delegatie weer ten aanzien van de resoluti* van do Veiligheidsraad van 28 Januari. ARBEIDSWET BLIJFT. De regering van president Truman heeft een zware nederlaag geleden door toedoen van een coalitie van Zuidelüke democraten en republikeinen, die Dinsdagavond in hei Huis van Afgevaardigden bij wijze van proel een wetsontwerp aannam tot handhaving, van de voornaamste bepalingen van de arbeidswe' van Taft en Hartley welke door de vakvereni gingen als tegen de arbeiders gericht wordt beschouwd BEHANDELING INDONESISCHE KWESTIE DOOR V.N. De politieke commissie van de Algemene Vergadering der VN. zal na de behandeling van het verzoek tot toelating van Israel als lid der Verenigde Naties, de Indonesische kwestie behandelen. BOEKEN. CONFERENTIE RAAD VAN EUROPA. In het St. James-palace te Londen is gis termorgen de conferentie gèopend van de tien ministers van buitenlandse zaken over de Raad van Europa. De conferentie zal drie dagen duren. Men Wil komen tot goedkeuring en voltoóiing van de ontwerpstatuten voor een Raad van Euro pa. avelke vorige maand door de ambassa deurs van de tien mogendheden zijn voorbe reid. De vertegenwoordigde landen zijn: Noor wegen' Denemarken. Zweden. Italië en Ier land en de vijf rrfbgendheden van de West- Europese Unie. De ontwerpstatuten voorzien in de oprichting van een adviserende assem blee en een uitvoerend comité van ministers. De assemblee zou komen te bestaan uit 87 gedelegeerden van de tien ledenstaten. name lijk achttien van Engeland, evenals van Frankrijk en Italië, zes van België, van Zwe den en van Nederland, vier van Denemar ken. van Ierland en van Noorwegen en drie van Luxemburg. Ter conferentie zal beslist worden over de vraag, fif-- Griekenland en Turkije thans of later tot de raad moeten worden toegelaten De drie grote Westelijke mogendheden zijn het er reeds over eens geworden, dat West- Duitsland in aanmerking komt voor lidmaat schap wanneer «en Westduitse regering in .'unctie komt. Men verwacht, dat de ministers van buiten landse zaken der tien Europese mogendheden ledenavond een handvest zullen onderteke nen. dat de fundamenten legt voor een Raad vnn Europa. De conferentie zal vervolgens een commis sie oprichten, welke technische voorbereidin gen moet treffen voor de Raad van Europa die naar verwachting in Augustus te Straats burg bijeen zal komen. Naar men verwacht, zullen de ministers van buitenlandse zaken der landen van de West-Europese Unie en Italië. Ierland. Zwe den. Noorwegen en Denemarken hedenavond het handvest ondertekenen, dat de funda menten legt voor een Raad van Europa, be staande uit een adviserend ..parlement" en een uitvoerend „kabinet". Ter conferentie zal beslist worden of Grie kenland en Turkije thans of later tot de Raad moeten worden toegelaten Men is van oor deel. dat Italië en Frankrijk voorstander zijn van een zo spoedig mogelyke toelating De Scandinavische landen zouden de beslissing aan de Raad zelf over willen laten. De drie grote Westelijke mogendheden zijn het er over eens, dat Duitsland by de totstandko ming van een West-Duitse regering in aan- marking voor kat lidmaataci-wo tcnmj Alblasserdam. De feesten, georganiseerd door de Oranjevereniging Wilhelmina zijn behalve op financieel gebied goed geslaagd. De vlaggentooi was spontaan en talrijke bur gers en vreemdelingen woonden de massa zang der schoolkinderen bij. die onder lei ding van de heer Wupperman mooie vader landse liederen zongen. Op het terrein ach ter de Manege vonden de volksspelen plaats en tevens was daar een filmvoorstelling. Dit maal werd de ringrijderij niet zoals gewoon lijk in de Kerkstraat gehouden, maar op het feestterrein. Een bijzondere attractie vormde de ontspanningsrit voor auto's door de Al- blasserwaard. De voorzitter der jury de heer J. H. Smit, reikte in „Het Vergulde Paard" de prijzen uit. waaronder een aan burge meester Looij. De be; 'e muziekcorpsen „Ex celsior" en „Soli Deo Gloria" komt een woord van lof toe want zij waren de gehele dag in de weer voor begeleiding van groepen en concerten or het feestterrein. Het aantal be zoekers op dit feest, dat met een schitterend vuurwerk werd besloten, was door het gure weer minder groot. Ammerstol. De buurtvereniging ..Het Ne ring" bood haar leden Zaterdagavond in Het Gebouw een gezellige avond aan. Na een welkomstwoord doof de voorzitter, de heer T. de Graaf, traden op de twee vrolijke Woudduifjes met liedjes bij de guitaar. daar na volgden ernst en luim zich op met schet sen en declamatie. Na de pauze voerde T 0\i. de klucht op: „Als de klok drie uur slaat". Er heerste een gezellige stemming en het ap plaus bewees dat' er van het vertoonde ge noten was. Na een verloting werd de avond besloten met een bal onder leiding van het ensemble P. Bakker. Giessendam. Koninginnedag is door de Oranjevereniging op bescheiden wijze ge vierd. Des avonds om zeven uur werd nabij het station een Oranjeboom geplant, waarbr de voorzitter de heer J. Hulster 'een korte rede hield, getuigende van de liefde voor het Oranjehuis. Na deze plechtigheid gaven de muziekvereniging EMS., de mondaccordeon- vereniging „Bravo" en de accordeonvereni ging Apollo" een concert. Hoewel het weer niet meewerkte was er toch grote belang stelling. Gouderak. Bij— de viering van de veertig ste verjaardag van Koningin Juliana gaf de muziekvereniging „Caecilia" in de muziek tent op het Dorp een concert. Haastrecht. Het programma, dat in deze gemeente opgesteld was voor de viering van Koninginnedag, bevatte enkel een openlucht- concert te geven door de muziekvereniging ..Concordia". Dit concert vond echter geèn doorgang in de open lucht, maar het werd uitgevoerd in gebouw „Concordia". Lekkerkerk. De viering van Koninginne dag werd des morgens acht uur begonnen met klokgelui. Om negen uur trokken de bei de plaatselijke muziekverenigingen ..Juliana" en „Excelsior" er op uit om de schoolkinde ren op te halen, die om 10 uur voor het raad- huis onder leiding van de héér J. Hoek. hoofd der Prinses Julianaschool en met begelei ding van „Juliana" verschillende vaderlandse liederen zongen. Burgemeester mr. G. C. van der Willigen, hield een korte toespraak, waarin hij wees op de belangstelling van de Koningin voor de jeugd en hoopte dat de jeugd ook wederkerig belangstelling zou heb ben voor het Koninklijk Gezin. Na afmars naar de Koningin Wilhelminaachool werden de schoolkinderen daar door de Oranjevere niging getracteerd. 's Middags waren er di verse volksspelen, onder andere ringrijden i-pI txefaan, cinaJsabjJitaa voor zeer grote deelname bestond. De mu ziekvereniging „Juliana" trok door het dorp en gaf op verschillende punten en'ge num mers. 's Avonds was er lampionoptocht met de beide muziekverenigingen, waaraan hon derden deelnamen Hjet was jammer dat het weer niet meewerkte, maar dat kon de feest vreugde niet temperen- Nleuw-Lekkerland. Koninginnedag is op Sobfre wijze gevierd, aangezien de Oranje vereniging „Wilhelmina" besloten had. omop- 7 Juli verschillende feestelijkheden te doen plaats hebben. Zaterdagavond werd alleen een lampionoptocht gehouden met medewer king van de muziekvereniging „Apollo". Ouderkerk a.d. IJssel. Koninginnedag is rustig voorbij gegaan. „Excelsior" gaf op verschillende pupten van de gemeente een concert, en maakte een mars door de Dorps straat. De buurtvereniging aan de Kerkweg had haar erepoorten geplaatst, die een fees telijke aanblik boden. In „De Schans" orga niseerde de buurtvereniging „Julifina" des middags kinderspelen en des avonds volks spelen. die menig vermakelijk moment ople verden. Oudewater. Nadat om half drie Zaterdag middag met een muzikale rondgang door de stad de feestelijkheden werden aangevangen werd ongeveer te drie uur begonnen met de volksspelen. De uitslag van de wedstrijder, luidt als volgt Het touwklimmen bracht de volgende acht prijswinnaars: G. Burger. G Boele. A Th. v. d Hoogen. C. Deurwaarder, A. Kruiswijk. A. Brunt, J. G Olijve en W Casteleijn. Dé prijzen voor het ringsteken per fiets werden gewonnen door: le prijs A. Brouwer; 2e pr. N. de Bruin 3e pr, A. Ver geer; 4e pr. F. de Wit; 5e pr Gerrie Kwa- kernaak. De prijzen voor de kanorace wei den gewonnen door: G. Burger. J. Knotters. F. de Wit. J. Maas en C. Deurwaarder. Te rijf uur vond de start plaats voor de singel loop. waarvan de afstand ongeveer 2900 me ter bedroeg. Van de 31 deelnemers arriveer den als eersten; l A- Brouwer. 2 B Over beek; 3 K Stijnman, 4 K. Kamermans en 5 L. Vermelj. Te acht uur werd op de Markt door de muziekvereniging ..Juliana" eer. concert gegeven met medewerking van het Oudewaters Mannenkoor. Dit concert mag zeer geslaagd heten. Het ls jammer, dat een gedeelte van het publiek de zeer goede zang van het mannenkoor niet naar waarde wist te waarderen Om tien uur werd het pro gramma besloten met een lichtstoet. waarbij echter weinig lichtpunten vielen op te mer ken. Vrolijkheid was er echter genoeg. Papendrecht. In verband met de omstan digheden is afgezien van een algeheel ge meentelijk feest. Niettegenstaande heeft ..Oranjedag" de kinderen der leden een zeer prettige en aangename middag bezorgd. Drie honderd kinderen werden Zaterdag in de Blauwe Zaal ontvangen en daar 'bezig gehouden met aardige tekenfilmpjes. Zij werden volop getracteerd en ontvingen nog een cadeutje. Dat deze middag geslaagd is. bleek wel. dat een ouder, die in de zaal aan- wezig was. een bedrag van f 25 beschik baar stelde. De muziekvereniging Excelsior heeft 's avonds nog een concert gegeven Voor dit concert was van de zijde van het publiek veel belangstelling. Ook The Music Boys hebben de Koninginnedag nog enige luister bijgezet door een mars door de ge meente te houden. ReeuwUk. Reeuwijk heeft ln alle Stilte de geboortedag van Koningin Juliana herdacht. Aan de Weth. Venteweg had het bestuur vart de buurtvereniging „Eendracht" voor de kin deren een feestje georganiseerd, waarbij eni- ONDERDRUKKING EN VERZET. Deze aflevering 11 van het grote werk „OnaevdrUKiung en Verzet" bevat gruwzame bladzijden, want het behandelt de monster lijkheden gepleegd in concentratiekampen, vrouwenkampen, gevangenissen en de ellen de van de grote trek uit Arnhem. We nemen er eru.eie aelen uit over. „Collectieve zowel als individuele straffen haucien doorgaans dit gemeen, dat eens te meer de driekwart liter waterige soep van aardappelen of zuurkool ingehouden werd. "®Vöör ue zoveelste maal moest men het afge beulde lichaam op de narde brits leggen zon der voedsel ontvangen te hebben". „De S.S. had het uiteraard nog weer heel in t byzonacr begrepen op de Joodse Ne derlanders. Die waren vogelvrij. Ieaere be waker had het volste recht bijvoorbeeld de rnuis van een Jood weg te grissen en die in de op slraile des doous verooden zone vlak voor hei prixkemraau te werpen. De onge- lUKKige kreeg aan het bevet zijn muts t£ gaan halen. Ha.en betekende dat de man. naar Du.tse begrippen, oegonnen was te vluchten. Niet nalen betenenue verzet tegen de S.S. ■beioe gevallen betekende een kogel, de dood, die weer een naam toevoegde aan de lange, iange njst van siachtoflers. Want de iijslwas lang. „lmn.eis ae S.S-er, die een gevangene op de vluent neerknalde, werd beloond met extra ver lol en een gelüpremie. „Lnige weken löng, bijna iedere avond, terwy» ue nemei in net Westen rood gekleurd was van oe 'ondergaande zon en de ruim •iuoü ge vangenen in ae broei-nitte van de ba- lakken droomden van de nakende vrijheid, kionxen achter de berkenhaag felle geweer schoten, een salvo, oat de auem van al die au.zenaen een ogenblik afsnoerüe. En dab in OiC ve.-suirikKeiyke doodse stilte, die dan over het xainp viel. klonken met regelma tige tussenpozen revolverschoten. Onze lip pen telden...* éentweedrie viervijf zes. Zes nekschoten „£.en myner vrienden ging met 700 man op transport, toen dit uitgeladen werd waren er nog m leven." „Daar stoncten in de hof een halfdozijn ketels om ai het eten dat van de patiënten en verp.egend personeel overbleef te verza melen en dn waaroevolle voedsel ging naar'de varkens van de S.S. commandant. En dat teiwijl enkele meters verder onze mede gevangenen de hongerdood stierven." „Voor de vrouw werd geen werk te zwaar geacht. Zij heeft daar bossen moeten rooien, graaf- en spitwerk verrichten, loopgraven aanleggen en du alles onder het meao gen- loz® slaan der beulen. Een mijner vriendin nen heeft met anuere vrouwen, bij vriezend weer. urenlang tot aan het middel ln een beerput staan werken." „Uren en uren moesten we (vrouwen) m het kamp appèl staan in de bijtende kou zonder eten of drinken. En dan moesten we allen achter elkaar met een ruimte van on geveer 4 meter in de pas krachtig en mili tair langs deze kerels defileren', en ieder, die wankelde of van het staan extra dikke benen gekregen had we hadden immers allen hongeroedeem werd er tussen uit gehaald Deze ongelukkige vrouwen werden dan naakt in het koude waslokaal in een blok opgeslo ten en daar. zonder eten aan hun lot over gelaten. totdat zij de volgende dag met auto's ter Vergassing werd weggebracht. Wat zich daar afspeelde kan niemand navertellen. Al leen van wat wij, die er levend doorheen kwamen, meemaakten, kunnen we trachten SPORTNIEUWS. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR HET ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Het is zo langzamerhand in brede kringen wel bekend, dat Zaterdag 7 Mei as een hoog tijdag wordt voor het Nederlandse Zaterdag- voetbal Want op die dag wordt ten derda male de strijd aangebonden tegen het Bel gische elftal, waarvoor ditmaal het Utrechtse Stadion als toneel van de strijd gekozen is. Het Nederlands elftal ls inmiddels samenge steld en het blijkt een sterke Westelijke in slag te hebben, hetgeen niet zo verwonder lijk is als men bedenkt, dat het Zaterdag voetbal zijn oorsprong hoofdzakelijk in het Westen vond en dat daar vele grote clubs zijn gevestigd. Niettemin gaat het gehele, Utrechtse gebied, het Goot en de Westelijke Veluwe met grote sprongen zijn achterstand inhalen en zo langzamerhand wordt dit gro te gebied een waar cen'rum van Zaterdag- voetbal De tijd lijkt ons niet ver meer af. dat bet centrum des lands toonaangevend gaat worden Het is ter stimulering, dat juist daarom deze wedstrijd in Utrecht wordt ge speeld. Het contact met de Belgen is nu drie jaar oud en daarom ligt een diepere oorzaak ten grondslag dan alleen maar elf spelers een genoeglijke wedstrijd te bezorgen tegen el/ Belgische spelers. Neen. deze wedstrijden zijn door de Bond in de eerste plaats ingesteld ter verdere stimulering van het Zaterdag» voetbal en ter verhoging van het spelpeil. GEMENGD NIEUWS. DE VERHOUDING OOST-WEST. Wij geven hierbij enige cijfers, die Jicht werpen op de machtsverhouding tussen de economische krachten, verenigd in de landen van het Atlantic-pact en die van het door Rusland geleide OoBt-blok. Atlantic-pact Oost-blok Bevolking 332.3 millioen 289.5 millioen Scheepsruimté 56.3 mill, ton 1.6 mill, ton Aard-olie 1700'mill. vaten 201.7 mill, vaten Steenkool 980.5 mill, ton 404.7 mill, ton Staal 112.5 mill, ton 31.3 mill, ton Motorvoertuigen 40.9 millioen 1.4 millioen Uit deze sobere cijfers spreekt veel meer dan uit een opsomming van landen, welk een formidabele macht zich in het Atlantisch pact verenigd heeft. Zelfs wanneer de Rus sen er in zouden "slagen de rest van Duits land in hun macht te krijgen, zouden zij nog# lang niet in evenwicht zijn met het poten tieel van het Westen. Daar komt nog bij. dat bij de bovenstaande opsomming Mexico. Mid den- en Zuid-Amerika. Afrika, Turkije en Azië buiten beschouwing zijn gelaten, ter wijl die delen van de wereld wel toeganke lijk zijn voor de Westerse economie, maar niet voor de Russische in geval van oorlog Reeds deze geweldige opeenhoping van pro ductie binnen het Atlantisch Pact schept een zodanig overwicht over het Oost-blok. dat het voor de Russen onmogelijk is een oorlof te riskeren. AMERIKAANSE EI6EN. Twee Nederlandse meisjes voldeden aan dt talloze eisen, die Amerika stelt aan een ste- wardesse: ze dragen geen bril. ze zijn niet verloofd, niet jonger dan 21 en niet ouder dan 28 jaar. niet groter dan 1.70 meter en niet kleiner dan 1.58 meter en tenslotte we gen ze minder dan 128 pond. Wat het ge wicht betreft kennen de Amerikanen slecht» een grens naar boven. En zij werden uit 2300 Europese sollicitanten, tezamen met nog zei andere meisjes (3 uit Engeland. 2 uit Scan dinavië en 1 uit Frankrijk) uitverkoren door de American Overseas Airlines om te wor den opgeleid tot stewardesse op het Europe se vliegnet van deze Amerikaanse luchtvaart maatschappij tegen een salaris van f 399 pe) maand. Het zijn de 23-jarige Betty van der Burg uit Den Hang. die tot verleden week toe werkzaam was bij de Nederlandse ambassade in Londen, en de 22-jarige Jetty Verselewel de Witt Hamer uit Noordwijk. voor wie dit de eerste betrekking is. BETERE TREINVERBINDING MET ZEELAND. De nieuwe dienstregeling der Nederlands* Spoorwegen, die op 15 Mei ingaat, houdt voor Zeeland een flinke verbetering in. Behalve de stoomtreinen, die dan iets vlugger gaan rijden, wordt een aantal Diesel-electrische treinen ingeschakeld voor de lange afstan den. Van Maandag tm. Vrijdag zal driemaal per dag een Diesel met drie wagons van Rot terdam naar Vlissingen en terug rijden Deze treinen zullen niet stoppen in Dor drecht en Roosendaal, maar van Rotterdam regelrecht doorrijden naar Bergen op Zoom, wat een grote tijdsbesparing betekent Over het traject RotterdamVlissingen rijdt men - u „1,4 r-,r thans drie uur en acht minuten. Volgens de een vaag beeld te geven. Dé geschiedenis van nieuwe dienstregeling zullen de stoomtreinen "A" hier negentien minuten korter over gaan doen. terwijl Diesels voor deze zelfde afstand slechts een uur en drie kwartier nod'g heb ben. de Russische non. die een in wanhoopskre ten uitbarstend meisje uit de groep der ter dood veroordeelden sleurde en zelf op haar nlaats gmg slaaa. is bekend g TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT BchoonRovcnschc Coor»nt WOENSDAG 4 MEI 3 Donderdag 5 Mei. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 11.00 Orgel; 12.00 Trio; 12.30 Piano; 13.00 Nieuws; 13.20 Musette Orkest; 14.00 „Nederland bouwt op"; 14.15 Solisten concert; 15.00 „Klimop". HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.30 Waterstanden, 9.35 Gra mofoon; 10.15 Morgendienst: 11.00 De Zonne bloem; 11.40 Gramofoon; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Zangrecital; 14.00 Gra mofoon; 14.40 Even onder ons; 15.00 Kamer orkest. HILVERSUM I en II. Nationaal Programma. 1603 Feestelijke klanken; 1645 Voordracht; 17.15 Nederlandse volks- en boerendansen, 18.00 Nieuws; 18.15 Toespraak; 18.30 Stradiva Sextet; 19.00 Toespraak; 19.10 Om het kamp vuur; 19 30 Vier jaren opbouw in Nederland; 20 00 Nieuws; 20.05 Uitzending bijeenkomst herdenking der bevrijding; 21 05 Het lied van Nederland; 22.00 Vuurwerk door bekende ar- tisten; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportages; 23.30 Vrydag 6 Mei. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; B.15 Gramofoon; 10.05 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Piano11.05 Voordracht 11.25 Accordeon; 12.00 „Uit de dagen van Pier. rot"; 12.45 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Me- tropole Orkest; 14.00 Kookkunst; 14.20 Zang spel; 1500 Dichters 15.20 Gramofoon; 16.00 the Ramblers; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon; 18.30 Strijdkrach ten; 19.00 Denk om de bocht, 19.30 De Gewes ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Trio; 20.30 Cursus, 21.00 Gramofoon; 21.20 Klankbeeld: 22.05 Weekover zicht; 22 20 Gramofoon; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8.00 Nieuws; 615 Gramofoon: 9.30 Waterstanden: 9 35 Kus- tengevecht; 10.05 Gramofoon, 10.30 Morgen dienst; IJ.00 Gramofoon; 11.20 Pianorecital; 12.00 Sextet; 12.33 Koor, 13.00 Nieuws; 13.15 Vry en Blij; 14.00 Cyclus; 14.40 Causerie; 15.00 Mariniers Kapel; 15.40 Schrijvers, 16.00 Gramofoon- 16 20 Orgel: 16.40 Voordracht; 17.00 Cyclus; 17.35 Gramofoon; 18.15 De Vijf Zapa- kara's; 18.30 Causerie 19.00 Nieuws; 19.15 Regeringsuitzending; 10.45 C. N. V.; 20.00 Nieuws, 20.15 Vrolijk programma; 21.30 Fami- lie-competitie: 2205 Causerie; 22 25 Kwartet; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws-, 23.15 Gramofoon. Cubt Uollanbj'ttit lBp£t)tpt Gy leeft gelyck een mensch, dat is naer wysen raet, Doet nae de rede eyst, S niet soo de wereld oétet. GEMENGD NIEUWS. BUURTTRAM VERVANGE1 AUTOBUSSEN/ Een groot aantal autoriteiten, onder wie enkele burgemeesters van /e betreffende ge meenten. waren in het gebouw van de Ne derlandse Buurtspoorweg Maatschappij te Zeist aanwezig bij de uitvaart van de aller laatste tram. die Maandag op de trajecten Utrecht—Zeist. Doorn—Zeist en Amersfoort— Zeist nog reed en vervangen is door een in volle omvang ingestelde autobusdienst. Vijf tien sprekers deden de tram uitgeleide. SIGARETTEN FABRIEKEN WEER IN BEDRIJF De British American Tobacco Cy en de Turmac. de twee Amsterdamse sigaretten- fabrieken. waar 27 Januari een staking uit brak om een winstuitkering van 4 procent, zijn weer bijna volledig ln bedrijf. De staking is officieel 27 April precies drie maanden na het uitbreken opgehe ven. De beide fabrieken waren toen reeds enkele weken gedeeltelijk in bedrijf, daar verscheidene stakers zich druppelsgewijs weer hadden aangemeld. In een verklaring van de stakers wordt onder meer gezegd: „Dat zij het met Verantwoord achten tn verband met het misdadige optreden van de vijanden van de arbeidersklasse, die voor geen enkel ter- reurmiddel terugdeinzen, langer op deze wij ze de strijd voort te zetten en de jeugdige werkers aan deze terreur bloot te stellen". Twee keer werd het tabaksfantsoen voor de heren met een derde en voor de dames met de helft verminderd. Een groot deel van de arbeider» is weer in de bedrijven opgeno- ONTMASKERING. De gemeenteraad van. Atlanta in Georgia, de haard van de Klu Klux Klan. heeft.een stemmig besloten tot het verbieden van het dragen van kapmaskers door deze Antise- mietische. Anti-katholieke en tegen de ne gers gerichte organisatie. Het dragen van maskers in het openbaar, behalve bij zekere festiviteiten, is strafbaar gesteld met een boele van tweehonderd dollar of dertig dar gen gevangenisstraf. TWEE ZWENDELAARS GEGREPEN. De Rotterdamse politie is er in geslaagd twee oplichters te arresteren, die gerudende ruim een jaar vele mensen in Rotterdam. Amsterdam. Arnhem. Nijmegen. Haarlem en wellicht ook in andere plaatsen voor duizen den guldens hebben opgelicht door waarde loze stukjes glas voor diamanten of briljan- ien te laten doorgaan. HAAGSE STUCADOORS STAKEN. Op een -«drukbezochte vergadering te 's-Gra- venhage hebben de Haagse stucadoors (ge zellen) onafhankelijk van hun bonden met grote meerderheid van stemmen besloten niet aan het werk te gaan zolang niet door de overheid aan hun eisen is voldaan. De stucadoors verlangen een uurloon van f 1.20 met 25 pCt. toeslag, hetgeen neerkomt op een basis loon van f 67,50 en afschaffing van alle tarieven. Verder werd ook het uniforme ontslagboekje verworpen. Dit is een ontslag- bewijs. waarin staat aangetekend, dat de werknèmer zijn vorige dienstbetrekking met medewerking van zijn toenmalige werkgever heeft verlaten. ATOOMSPLITSING IN BELGIE. Binnenkort zal België een hoogspannings installatie voor het splitsen- van atomen in gebruik nemen, welke vervaardigd is door de Philipsfabrleken. Het is een generator van hetzelfde type als die. welke zich te Oxford en te Cambridge bevinden. Hij kan een span ning leveren van 1 200.000 volt. Het apparaat ls thans voor het publiek te bezichtigen op de technische tentoonstelling, welke Zaterdag te Luik is geopend Door de ze installatie zal het België mogelijk worden zijn eigen radio-actieve insotopen te ver vaardigen. sAbotage? Van de zijde der brandweer te Branden burg (Russische zone van Duitsland) is me degedeeld. dat er brand is geweest in drie grote fabrieken, in de stad. Nadere bijzon derheden wilde men niet geven. De met Engelse toestemming verschijnen de „Telegraf" schrijft, dat de branden Vrijdag zyn uitgebroken en de drije fabrieken bijna geheel hebben vernield. Volgens dit blad brak gelijktijdig brand uit bij de Thealmann Scheepswerven, een stijfselfabriek en de voormalige rijwielenfabriek „Excelsior" Hoge Russische functionarissen, zo vervolgt de „Telegraf" en leden van de economische commissie voor de Russische zone hebben een bespreking gehand met de directeuren der fabrieken, waarna 25 arbeiders werden gearresteerd op beschuldiging van sabotage. concentratiekamp als museum. Het vroegere concentratiekamp Mauthausen bij Linz. dat in' een nationaal museum ter nagedachtenis van de duizenden. die daar hun leven verloren, is omgeschapen, is Maandé'g voor het publiek opengesteld. De Oostenrijkse regering had 790.000 shilling voor dit doel bestemd. Het „strafhuis" werd in zijn vorige staat hersteld, met gaskamer, cre matorium en executie- en gevangeniscellen. Het washuis werd in een kapel veranderd. Vijf van de 24 barakken van het kamp, waar van er een bekend was als de „hongerbarak" werden in haar oorspronkelijke toestand ge handhaafd. De terreinen om de andere ba rakken zijn met gras en bloemen beplant om het geheel een parkaaiizien te geven. De kampmuren waarlangs eens talloze draden onder stroom liepen, zijn hersteld. Een ste nen gedenkteken is opgericht op de plaats, waar duizenden werden terechtgesteld. De onderkomens van het kamppersoneel zullen ingericht worden als verblijf voor de velen lie naar men verwacht een bezoek zullen brengen aan dit tragisch oord., NIEUWE CANADESE STRAAL- VLIEGTUIGMOTOR. Naar de Canadese minister van defensie. Brooke Claxton. Dinsdag heeft verklaard, meent Canada de machtigste straalvliegtuig motor ter wereld gebouwd te hébben. Hij zelde. dat de motor, bekend onder de naam „Orenda". in een nieuw jachtvliegtuig met straalaandrijving, met de fabricage waarvan Canada dit jaar een begin hoopte te maken, zou kunnen worden aangebracht. De nieuwe Canadese jager zou de Britse Vampire ver vangen. Intussen zouden er geen nieuwe Vampires meer van Engeland gekocht wor den. Van de 85 Vampires, die Canada had gekocht, zijn er 8 neergestort. Zij zouden met vervangen worden. TURFSTFOOISELFABRIEK UITGEBRAND Gisternacht iS de turfstrooiselfabriek van G. J. M. Gabriel en Zoon te Enschede door een felle brand voor het grootste deel ln de as gelegd. Het vuur vond gretig voedsel in de opgeslagen turf. die voor export was be stemd en waai van vandaag een deel naar Zwitserland zou worden verzonden. Dank zij het optreden van de Enschedese brandweer kon de machinekamer gespaard blijven. Met de fabriek gingen twee nabij staande turfloodsen verloren. Ook een aan tal lorries en een zo goed als nieuwe vracht auto gingen in de vlammen op. De schade bedraagt meer dan f 100.000.en wordt ge deeltelijk door verzekering gedekt. PRACHTIGE HERSENOPERATIE. Professor Herbert Olivecrona. de beroemde Zweedse hersenchirurg, heëft onlangs bij een operatie, die 12 uur duurde, en voor een deel verfilmd werd. uit de hersenen van een 28- jarigë jonge man een gezwel verwijderd, dat zo groot was als een vuist. Het gezwel stond op doorbreken en de patiënt leed aan dui zelingen en krampen. De geopereerde was in 14 dagen weer op de been en heeft juist éen miltiaire herhalingscursus gevolgd. Haarden enorme «erterinf fl». f190. f210. f 250 ete. «OERSVEID 137-139 SCHIEDAM FOUT IN TIJDSAANDUIDING. Het vlootobservatorium van Amerika zal een nieuwe post In Florida vestigen om een fout in de tijdsaanduiding te corrigeren. De ze fout bedraagt het een en veertigduizend ste deel van een seconde per dag. Geleerden hebben deze fout. die drie seconden per eeuw bedraagt, „behoorlijk slecht" genoemd. Men verwacht, dat met het mooie weer in Florida, het mogelijk zal zijn. de fout te ver minderen tot een elfduizendste van een se conde per dag of tot een seconde in de drie honderd jaar. De oorzaak van de fout ligt in het feit, dat de aarde langzamer gaat draaien. LANGE HAREN. In een vorig nummer namen we een foto op van een troep Indonesische guerrillastrijders, waaronder vermeld stond, dat zij gezworen hadden hun haren niet te zullen knippen, voor de Nederlanders van Java verdreven zijn. Zij. die in Indië zijn geweest zullen van dat bericht wel vreemd hebben opgekeken, om dat zij allen weten, dat de Javanen hun ha ren altijd lang dragen en die niet. zoals de Europeanen, regelmatig laten knippen. Nu zag men echter wel óp de foto, dat de haardracht van de daarop afgebeelde Javanen aanmerke lijk langer was dan bij andere en ook zal men zich de foto's herinneren van Javanen, getooid met een fez inplaats van een hoofddoek en met kort geknipte haren. Er blykt uit een en ander wel. dat de adat der Javanen ook op het punt van haardracht veranderd moet zijn en dat zij er niet meer. zoals voorheen, aan vast houden hun haren ongekort te dragen. VADER VIEL MET BABY. Zondagmiddag is de 30-jarige Linders uit Helmond met zijn 2 maanden oude baby uit het raam van de tweede verdieping geval, len. L. werd met een zware schedelbasisfrac- tuur in het ziekenhuis opgenomen, waar hij Maandag aan de verwondingen is bezweken. De baby kreeg bij de val geen letsel. Let op de Coloradokever!! Het warme weer in April heeft tot gevolg gehad, dat reeds vele coloradokevers tevoor schijn kwamen, vooral in het Zuiden en Oos ten van het land. Hoewel nog niet overal het aardappelgewas, dat de kevers tot voedsel dient, boven de grond staat, kunnen vooral op ernstig besmette percelen de aanwezige kevers grote schade aan het opkomende ge was aanrichten. Ook Verdere versprei ding te voorkomen, dringt de Plantenziek- tenkundige Dienst er ten zeerste op aan het pas opgekomen gewas grondig te inspecte ren op het voorkomen van kevers en daarbij de granen en andere gewassen niet te ver- geten. De vernietiging van de kevers kan geschie den door doodknijpen en in ernstige geval len door spuiten of stuiven. In het begin van het seizoen is calcium- arsenaat ter bestrijding van de vretende ke vers aan te bevelen. Later in het seizoen kunnen zowel calciumarsenaat als D DT.- middelen worden gebruikt. Via de uitzendingen van het KNMI. om 5 45 6 45 en 12.30 uur, zullen de telers re gelmatig op de hoogte worden gehouden. Drie dagen in een auto: HutM! bij iinkoopvjn dia Imiftoco" P laudiLWfM bij aankoop van d«n dit stuk nep (Méi ffinkiliirt, tfii di:i combmiti* mg niit ii voirraid hibbin. kunnan pir •mgnnda wirdm nirziii, uilig dl vaorriad strikt I Bel of schrijf: RH6DF.L Den Haag, Tel 114488- 1140T2 III. L I I III BBIIIIE (Van onze speciale verslaggever.) Om 4 uur loopt met luid geratel de eerste wekker af. Na een haastig ontbijt op de hotel kamer. spoeden we ons naar de garage, waar de volgepakte auto op ons staat te wachten. Tegen 5 uur arriveren wij op de Vijverberg, waar inmiddels, vele tientallen auto's gestart zijn. Om 5 uur 57 komt onze beurt. Een paar woorden van de startcommissie, een handdruk, een goede reis. een vJagsignaal. en dan begint het. Wij zijn gestart, de tocht gaat beginnen. Het eerste stuk in Nederland. Full speed gaat het door Den Haag, rich ting Rotterdam. Op alle kruispunten staan ver keersagenten en houden de weg voor de r?1- lye-rijders vrij. 't Is gelukkig nog niet druk on derweg en al heel snel komt Rotterdam in zicht. Niet lang duurt het tot de grens. Bij Wuest- wesel is hel een drukte van belang. Overal behulpzame mense®, -leden van de R.A.C.- West, wegen-wacht. Shell-service enz. De douane is buitengewoon geschikt, ook de Bel gische douané werkt hard mee en na 10 mi nuten is alles weer achter de rug. 't Is in middels 7 uur 15 en om 10.00 moeten we in Brussel zijn. Dat gaat gefnakkelijk en ruim half liegen zijn we er al, maar we zijn te vroeg en mogen niet aan de controle komen. Een klein rondritje dpot de stad. De Franse douane levert al even weinig moeilijkheden op en dé tocht naar Parijs ver loopt voortreffelijk 't Gróen van de bomen is in België verder dan in Holland, maar in Noord-Frankrijk is het weer kaler. Intussen merkten we al. dat we de hele reis wel by dezelfde auto's zullen blijven rijden, want tel kens gaan we eens een deelnemer voorbij, om daarna weer door een andere, ot dezelfde, gepasseerd te worden. Om half Vier komt Parijs in zicht. In de ver te ligt de reusachtige stad met haar boven alles uitstekende Eifeltoren op de lage heuvels langs d^ Seine. 't Weer is voortreffelijk en de stralende zon schijnt over het prachtige land en het kleurige Parijs. Zo stil als het op de grote wegen in Frankrijk is (de benzine is er scherp gerant soeneerd), zo druk is het in Parijs. Al spoe dig zijn we in het centrum, op zoek naar de Place Vendóme, waar de controle is. Soms in rijen van zes auto's naast elkaar gaat het door de straten, waar agenten met witte gummi-stokken en fluitjes het romme lige verkeer pogen te leiden. Maar 't gelukt en prachtig op tijd arriveren wij aan de tweede controleplaats van deze Tulpen-rallye. 't Geld wordt gewisseld en om 16.39 vertrek ken we weer met 550 K.M. voor de boeg, en als volgende doel: Bordeaux, waar wij uiter lijk om 3.39 in de nacht moeten arriveren. De tocht uit Parijs gaat vlot. langs de Eifeltoren, door Versailles met zyn prachtige paleis, langs Charlres, waar wij een vluuchtige blik wierpen op de schitterende oude kathedraal, die een maal werd gebouwd door 't landvolk uit de dorpen in de omgeving^ naar Tours waar wij de Loire oversteken. 't Is stil op de Franse wegen en van de auto's, die wij tegen komen, zijn de meeste, merkwaardigerwijze. Hollandse toeristen. Tours is erg verwoest door de oorlog. Op een marktplein, waar wij met een luid gepiep een bocht nemen, staat een heel gezelschap jonge Francaises. die ons nog een laatste vro lijke groet toeroepen, en dan valt langzaam de avond over het wijde, zacht glooiende Fran se land. De schaduwen worden langer, en de zön gaat bloedrcod onder. Voor 't laatst zien wij de lentepracht van de bloeiende appelbo men langs de weg. en dan wordt het don ker. De eerste nacht. Onze hele wereld is dan de kleine cabine van onze auto. die tot nu toe zonder mankeren voortgerend heeft langs de wegen. Een van ons drieën zal het eerst gaan sla pen. Achterin is de .slaapkamer" en ook dë „provisiekamer". «Ik doe mijn pantoffels aan, die ik dahrna vrijwel de hele tocht heb aan gehouden (wat zeer is aan te bevelen voor zo n lange rit). Ik heb dienst voor de „navi gatie" tot 10 uur. Dan zal iK slapen, en van af Bordeaux zal ik opnieuw de weg uitzoeken. Wij hebben n.l. telkens 1 chaiffeur. en „na vigator". die met de kaart en met een zoek licht werkt, en één die moet slapen. Maar van dit laatste komt niet veel. want de toeht is er veel te interessant en te opwindend voor. 't Zal dan ook aan het eind blijken, dat wij niet meer can ongeveer vijf uur geslapen hebbsn in 't geheel. Om half elt tanken wij nog eens in Poitiers en drinken haastig een kop koffie in een klein café, waar een aantal Franse boeren brood zit te eten en wijn drinkt, t Is er gezellig en de waardin blijkt voi belangstelling voor de rallye. Maar we hebben geen tijd meer. Wij wassen ons hoofd meteau de cologne om fit te blijven en ook de waardin doet mee. .Bonsoir, madame au revoir" en voort gaat het weer de donkere nacht in. Bordeaux 2 uur 9. Ineens zitten we midden in de drukte. Een heel Hollands autodorp midden in de stad. Aan de controle is koffie en worst te krijgen. 3.39 uur; Start uit Bordeaux. Voor ons ligt 't Franse hoogland naar ons gevoel het moei lijkste traject. We hebben besloten niet langs de hoogste wegen te rijden zodat ons traject iets langer wordt en wel ruim 700 K.M. tot Lyon. Wij rijden over Perigueux. Linnoges. Mont- lucon. Lapalisse. Zowel voor de chauffeur als voor de „navigator" is dit traject een zware opgave en onze chauffeur heeft nog .geen kwartier geslapen sinds vanochtend. Toch lapt hij het hem feilloos tot Lyon. Vóór Perigueux gaat no. 130 ons voorby, hij zat onsi al een hele tij'd op de hielen, maar nog geen twee minuten later rijdt hij verkeerd, en dat is nu al de derde keer deze avond, 't Sportieve ele ment wordt nu werkelijk nog sterk vergroot door het spannend zoeken naar de goede weg. Want er zijn vele route s, die mogelijk zijn en tenslotte is het een wedstrijd en isiedere rallye-rijders wel een „collejje" als ook een „concurrent". En eerlijk gezegd doen wij het er een beetje om. om zodra er een achter ons blijft rijden, kennelijk onrvan ons te profiteren hem voorbij te laten gaan juist voor 'n moeilijk kruispunt of een stadje. En dat hééft ver schillende malen succes. Zo heeft een rijder b.v. prompt een verkeerde weg ingeslagen, die circa 20 KM. om was. Bij Linnoges begint het te dagen. In het Oosten wordt het lich ter en wij rijden de opkomende zon tegemoet. In de dalen van Auvergne stijgen de nevels op en 't landschap is werkelijk schitterend. Om 14.10 komen wij in Lyon. Net nog even tijd om een kwartiertje door de stad te lo pen en een paar winkels binnen te gaan. Maar om 14 51 moeten we al weer verder, en dan gaat 't weer terug naar het Noorden. Naar huis. Eerst door het mooie land van Bourgogne, waar overal de wijnakkers op de heuvels lig gen met hun rijke „chateaux". In de oude hoofdstad Dyon stoppen we even om sinaas appels te kopen en bananen. Dit blijkt de hele tocht steeds weer het beste voedsel te zijn om fit te blijven. Een paar sinaasappels en weg is de slaap en de vermoeidheid Na Bourgondië komt het land van de Mar- ne. en van St. Diziër tot Reims heb ik wer kelijk een paar uur geslapen. De nacht is in middels opnieuw gevallen en weer zien we al leen het licht van onze koplampen en horen, we het pittige en feilloze gebrom van onze mo tor. De wagen houdt zich prima. Nog mets is er aan geweest. Door de radio horen wij even een verslaggever van de Tulpenrallye. EEN SPECIALE VERSSLAGGEVER MAAKTE DE EERSTE NEDERLAND SE TULPENRALLYE. DIE VORIGE WEEK GEHOUDEN WERD. MEE. DEZE STERRIT. MET ALS EINDPUNT HET BOLLENCENTRUM NOORDWIJK, VÖERDE DOOR HALF WEST-EUROPA. DE ERVARINGEN VAN ONZE MAN BESCHRIJFT HIJ IN NEVENSTAAND ARTIKEL. en lachen we een beetje over de ryke fanta sie van de radio-man. die overigens een heel smakelijk verhaal opdist; en dan Komt Een stad. waaraan we geen prettige her innering zullen houden. Nergens is de weg zo slecht aangegeven en om 12 uur lijkt de stad al haast uitgestorven. Wy rijden mis. en weer mis. en nog eens een keer. Maar eindelyk zijn we er dan toch uit. Dan echter begint een ware duivellit, want tot overmaat van ramp vergissen wij ons een uur bij de tijd- berekening. Waarschijnlijk door onze slape rige hoofden, maar we berekenen, dat we voor een route van 180 K.M. nog maar 3 uur heb ben met inbegrip van de grens. Racen, jon gens. anders halen we het niet meer! En in eens zij we afle drie weer klaar wakker en brullen we werkelijk door de donkere nacht. Spoorlijnen en trambanen, die de weg krui sen. zijn geen oponthoud meer. Of ze goed of slecht liggen, geeft niet. vooruit maar. geen vaart minderen, alleen maar „kop in, jongens en dan wil het wel eens, dat onze auto met zijn vier wielen tegelijk van de grond springt. Maar ook de nieuwe banden houden zich voor treffelijk. ze.liggen muurvast, en we hebben geen lekke band gehad. Om 4.37 moeten we in Brussel zijn. Er ztjn nog meer laatkomers en iedereen probeert het eerste aan de grens te zijn. Dan rijdt de en® verkeerd, dan weer de andere, maar ze blij ven toch dicht bü elkaar Wij binden op een gegeven ogenblik een nek-aan-nek race aan met een Lincoln Zephir enwinnen deze. want we zijn het eerst aan de grens. En dan gebeurt het. dat we met snerpend gepiep om 4 uur 35 stoppen bij de controle en dan blijkt het. dat het nog maar 3.35 is Ezels, die wij zijn! Enfin. 1 uur slapen voor alle drie tegelijk, is de beloning. In de vroege ochtend van Donderdag komen wij weer terug in Ne derland. Daar is alles subliem in orde. Aan de grens begint het al. Iedereen staat klaar om ons te helpen, en vanaf dat ogenblik, if het waarlijk een zegetocht. Breda. Arnhem. Leeuwarden. Noordwyk. Overal verkeersagenten, die een voorbeeld zijn van vriendelijkheid en correctheid, overal juichende mensen, overal cadeaux en verras singen. Auto', die niet meedoen, stoppen om ons te laten passeren, vrachtauto-chauffeurc, die wij achterop rijden, gaan helemaal recht» rijden, minderen vaart en wenken ons om ons voorby te laten gaan. Zelfs een tram conducteur in Nijmegen stopt zijn tram mid den op een kruispunt om ons voorrang te ge ven. Een de hele organisatie is prima voor elkaar. Eindelijk om kwart voor vijf komt Noordwijk in 't zicht en om 16 uur 48 eindigt onze eerste Tulpenrallye. juist op tijd. zonder strafpunten, en zelfs zonder te veel vermoeidheid. Jam mer alleen, dat de dag die stralend begon, ein digde met een stromende regen, waardoor de feestlcijke versiering van Noordwijk in letter lijke zin in het water viel. Maar de tocht zit er op. en zij is goed volbracht. En al hebben we geeft prijs ge wonnen. omdat de klassementsproeven, die de volgende dag plaats hebben, hel aap te veel af hankelijk blijken van trucwerk, zoals gladda achterbanden, eenzijdige remming, enztoch hebben we het gevoel, dat wij het er behoor lijk hebben afgeoracht. En de Tulpenrallye in haar geheel blijkt een waar succes te zijn. dat voor een niet gering deel te danken is aan da voortreffelijke organisatie. Wij hopen van harte, dat er nog vele rallye» zullen volgen. FEUILLETON. Held* onder het schrikbewind. Daarbij kwam nog hetgeen zich vanavond had afgespeeld. Ogenschijnlijk was hij er in geslaagd ongezien uit dat atelier weg te ko men- doch wat stond er te gebeuren, indien de concierge zich zijn bezoek zou herinne ren en in staat zou wezen de jonge man te beschrijven, die naar burger Engstrom had gevraagd en het huis was binnengegaan, doch die men er niet weer had zien uitkomen? Kon hij veilig naar zijn hotel terugkeren? En als hU anderzijds dat niet deed en zijn valies in de steek liet. zou dat dan geen ach terdocht opwekken. Hij had de mantel, dip Loison hem had ge geven. uitgetrokken en nu zijn hoed weer opgezet, terwijl hij de mantel over zijn arm droeg. HU stapte door. zortder acht té geven waar hij liep. zich het hoofd pijnigend om in dat verschrikkelijk dilemma een uitweg te vinden. Wat moest hij doen? Tot wie zich te wenden? Waarom had mr. Gray niet de mo gelijkheid van Engstrom's arrestatie onder de ogen gezien, en daarmee het uiteenvallen van de gehele organisatie? Een tik aan zijn arm deed hem plotseling uit zijn overpeinzing opschrikken. In zijn ogen weerkaatste een schel licht. Een man met -ten walmende toorts stond onder een booggewelf, waarboven, op een piek gesto ken, de rode vrijheidsmuts hing. En aan zUn zijde stond, naar zijn gelaat opgrynzende Grand-Duc, de Burger Commissaris, met een gescheurde houppelande om. die zijn mon sterachtige bochèl bedekte, doch niet ver stopte. U is laat aan de wandel, burger, zei hij- het zijn anders woelige tijden voor nachte lijke zwerftochten! Hector spande zich in. zich te vermannen Zijn wandeling had hem naar de Rue der Fille8-Saint-Thomas teruggevoerd. Hij stond voor het hoofdkwartier der Lepeléfier Sec tie. Mijn eerste avond in Parijs. Burger Commissaris, antwoordde hy, pogende de koude angstrilling, die als een walging hem bekroop, te overmeesteren. Ikik wou het leven in de stad zo ééns een beetje aan zien. Ik heb gedineerd in het Palais-Royal ik bedoel in het Palais-Egalité! De dwerg keek nors. Een poel van losbandigheid, jongmens zei hij streng. Binnenkort zal het ernstige en reine streven van goede patriotten die kanker uit het Staatslichaam wegsnijflen Hef zijn daar allen verraders en spionnen, slaven van Pitt en van Vorck. die, met hun buitenland» goud, het moreel van de repu bliek zoeken omlaag te halen. Doch een ver schrikkelijke wraak zal hen achterhalen. Hun zonden zullen in bloed worden weggespoeld Onze heelmeesteres, de guillotine, zal haar werk doen. tot heil van de Eén en Ondeel bare Republiek. Gisteren veertig! Een en zes tig morgen! Niet genoeg! Niet genoeg Hy sprak ln geestvervoering, zyn gele ogen vuurschietend, zyn handen in eindeloos ge wriemel. Hy trok zijn haveloze mantel om zichhe^n Kom. zei hy. ga mee een kroes brande- wyn met mij en met de redders van de Re publiek drinken. Hy wendde zich tot de man met de toorts Als er om mij wordt gevraagd, zei hU hem. dan ben ik in café Chrétien! Daarop stak hy zyh arm doör die van Hector en wandelden ze -met hun beide de stille straat op. Een kort ogenblik worstelde Hector met een gevoel van schrik. Dat gedrochtelyke Crea tuur met zijn razend gepraat over bloed er nog eens bloed, vervulde hem met zodanige afschuw, dat het louter contact van diem arm met zyn mouw hem duizelig maakte Nochtans vocht hij vastberaden dat verlam mend angstgevoel weg. Het Noodlot wilde het nu eenmaal, dat hij de identiteit van Jean-Frangois Charpentier zou behouden er dat verbijsterende avontuur zou doorzetten Hy moest zyn verstand by elkaar houder zei hy tot zichzelf, want hij zou al zijn zelf vertrouwen hebben in te roepen, om de be proevingen- die të komen stonden het hoofd te bieden. Voor iemand nog zo jong als u. merkte de Commissaris op. terwijl zij voortliepenen hun voetstappen in de stille straat weerklon ken. is u in een uitzonderlijk bevoorrechte positie, burger. De Republiek heeft zoveel ogen nodig als de honderdkoppige draak, om de vuile moordenaars na te speuren, die in het geheim de uitmoording van burgers be ramen. Ik ben aan de Sectie met werk over laden en kan niet zoveel afdoen als ik wel zou willen, maar u is jong en actief en zult van me leren. Kyk' Zag u dat jongmen» Maurice aan de Sectie vanavond, die flinke kerel met dat bruine haar? Dat is een glad de jongen! een kranig type voor u; maar Ik ben het die hem alles wat hij weet heb ge leerd. Verlaat je op Grand-Duc. m'n vriend! (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2