ZtMaton HOOfOPitN Straf. AKKERTJES tV LAATSTE BERICHTEN Zeventig millioen boeren vragen de aandacht Een verenigd Europa Nir.uwBBI.An TOOB ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - scnoonnoïensclw cou Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Nog weinig verandering. In de kustprovincies overdrijvende viiol- genveldeu Nog bijna overal droog weer Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en West. Woinig verande ring in temperatuur In het oven ge ge deelte van het land tamelijk heldere en koude nacht met plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toene mende bewolking, maar nog droog weer en iets hogere temperaturen dan van daag. Weinig wind. Op. en Ondergang der Zon: 13 Mei: Op 4 50. onder 20.23. 14 Mei: Op 4 48. onder 20 25. 15 Mei: Op 4 47. onder 20 26. 16 Mei: Op 4 45. onder 20 28 MAANSTAND: Afnemende Maan. 13 Mei: Op 2226. onder 4 54 14 Mei: Op 2345. onder 5 27. 15 Mei: Op —e—, onder 614. 16 Mei: Op 0 46 onder 7J7. 19 Mei Laatste Kwartier. Hoor water te Schoenhoven: ,13 Mei 619 uur 14 Mei 7.05 uur. i5 Mei 7.52 rur; 16 Met 8 40 uur. Keuler^ 18 Mei. stand 1.54. val 0 07. <Pub( eollanbjttjt n?pébrpt. Groen fruyt is wonder taay, het wit niet van den lak Tast naer een rype peer, 8oo plukt yhy niet geniack. (Vervolg van pagina 1). se regering de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg aanvaard. Zij is tot dit besluit geleid door de overwe ging. dat de gewenste opbouw van de Vere nigde Stalen van Indonesiè als een souverel- ne staal en de tot stand koining van de Unie met Nederland vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thane gevoerd wordt, piaats maakt voor overleg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder •en eind kan komen aan de offers, aan -men senlevens. die slechts verantwoord zijn. zo lang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn. die bfetaald moet worden aan een betere toekomst, welke zonder deze of fers niet bereikbaar is. Maar zodra de ver antwoordelijke politieke leiders van een volk de redelijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem als dit. waaronder het be staan van bijna 100 millioen mensen nu reeds sinds Veljs jsren gebukt gaat. zijn zij ver plicht deze mogelijkheid niet onbeproefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van de Neder landse regering is zuik een mogelijkheid thans aanwezig. Van overheersend belang zijn de goede be doelingen. In het licht daarvan vei bleekt de betekenis van bepalingen, die op zichzelf een van beide partijen zwaar kunnen vallen en zelfs te zwaar zouden zijn. indien zij aan de goede bedoelingen van de wederpartij zou moeten twijfelen. De jongste geschiedenis van het Indone sisch probleem is rijk aan teleurstellingen voor alle betrokken partijen Het heeft geen nut op dit ogenblik na te gaan waaraan die teleurstellingen te wijten zijn, maar wel mag de wens worden uitgesproken, dat een nieu we geest zal intreden, waaruit men de kracht zal putten om de in het verleden begane fou ten te vermijden en aan het lot van de vol ken van Indonesië en Nederland een beslis sende kentering ten goede te geven Door deze hoop geleid heeft de Nederland se regering de resultaten van de onvermoei de arbeid van dr. Van Roycn en zijn mede werkers aanvaard. Het is mogelijk, dat de thans ingeslagen weg., vooral in de beginne, moeilijk begaan baar zal blijken en dat wij daarop nog hin dernissen zullen aantreffen, die een minder door tegenslagen gehard volk dan het onze zouden afschrikken. Moge de overeenkomst van Batavia van 7 Mei 1949. die de naam van Van Royen-Roem- Statements zal dragen, onder Gods Zegen de smartelijke historie der laatste vier jaren besluiten en een tijdperk inluiden, waafin wederzijds beginp, wederzijdse oprechtheid, wederzijdse goede wil. hulp en bijstand zul len tonen, wat deze factoreh vermogen voor een mensheid, die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad OVERZEESE GEBIEDEN. BERUCHT TERRORIST GEARRESTEERD Militairen van het detachement Kecjajan hebben dezer dagen gevangen genomen tie .generaal-majoor Moeljono van da guerilla's. reeds lang om zijn vele misdaden ge zocht terrorist. De toestand In Indonesië. Ondernemingspersoneel doodgeschoten. In de afgelopen weken heeft het langzaam herstel in Indonesië zich gehandhaafd. On enkele plaatsen, speciaal in Middeii-Java, werden op 1 Mei communistische pamfletten verspreid. Te Solo. waar het communisme nog actief is, begint de Moslimse gemeenschap zich rekenschap te geven van het commu nistische gevaar, dat zich ter plaatse open baart door terreur roof en brandstichting Te Djokja hebben de inwendige spannin gen. als gevolg van de ontwikkeling der be- sprekingen. te Batavia, geleid tot een toene ming van het aantal incidenten, waarbij van vuurwapenen werd gebruikt gemaakt In de nieuwe gebieden van Oost-Java reeft de gunstige ontwikkeling zich voortge zet De toestand is echter onbevredigend ge bleven in het Malangse te Probolinggo én te Kraksaan Woensdagmiddag werden uit een hinder laag doodgeschoten de heer H A Kernkamp, administrateur van V ..Tjibantet", alsmede Last, van Kennwent Z«Bu«iibliiua JU er wvetheea. VRIJDAG 13 MEI 1949 NIEUWS alleen kijkers zijn. maar ook kopers. De ver- NUTSBIOBCOOP. schillende standhouders waren allen uiterst Vele dichters en schrijvers hebben een tevreden over de tot dusver bereikte resul- werk vervaardigd, geïnspireerd op de liefde taten. De Hanijto, die voor de eerste maal van een moeder, die door alles heen ha.in wordt gehouden, heeft getoond leverurvat- zorgen wijdt aan haar gezin, aan haar k i- ondernemingswachter De Send. £)e fabrieken te Deift en Alblasserdam Europeaan drie mannen waren in een jeep gezeten, toen zij werden beschoten De onderneming was enige weken geleden vanwege de In deze streek heersende onveiligheid op militair be vel gesloten. De administrateur had zich naar de onderneming begeven om de situatie op te nemen. Federale stem: 1 Bed moet aanblijven. De „Warta Indonesia" van gisteren neemt op haar voorpagina een schrijven op ..van geachte federale zijde', waarin op dr Beel een beroep wordt gedaan om aan te blijven als Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. ..Ons inziens is het thans, nu de federalisten een zware tijd tegemoet gaan. de plicht van de heer Beel. op zijn post te blijven, teneinde de gevolgen van de door hem met-gewenste overeenstemming zo goed mogelijk te onder vangen en de zaken in goede banen te lei den. Door te blijven en hoofd te bieden aan een mogelijk nog ongunstiger wending in de situatie, bewijst hij aan federaal Indonesië een grater dienst dan door heen te gaan", aldus de inzender van het artikel. ING CENTRALE DORDT. gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Dor drecht heeft een openbare aanbesteding ge houden voor de bouw van een schakelstation in Slikkerveer De hoogste inschrijfster was de firma J L. Kooijman te Slikkerveer, met f 204 870: de laagste inschrijver was het Bouw- en Aannemingsbedrijf v h W. en C. van den Bosch te Dordreeht, met f 134.600. BONDSDAG C.J.M.V, Op Hemelvaartsdag wordt .in dg Haagse Houtjusthallen de jaarlijkse bondsdag van het ..Christelijk Jongemannen Verbond, het C.J.M.V, gehouden Öp deze 96ste bondsdag worden meer dan 10:000 jongeren uit alle oorden des lands verwacht. Verdere uitbreiding kabelfabriek. Alblasserdam. De exploitatie van de N.V Nederlandse Kabelfabriek hjeeft. blijkens het jaarverslag in 1943 f 5 529.507 opgeleverd Hiervan wordt voor afschrijving bestemd f 2939.288. Het saldo winst bedraagt f 2JJ65.758. vorig jaar f 2 519.118. waaruit een rubber-onderneming -dividend van 8 pCt. worgt voorgesteld, nog niet bekende jdirectie acht de uitkomsten bevredi- ware/toj|het gehele jaar ruimschoots van or ders voorzien en dientengevolge kon een nog iets gunstiger bedrijfsbezetting worden ver kregen dan in 1947 Maatregelen worden ge nomen om de prodqetie van de beide fabrie ken verder te vergroten, teneinde zich nog meer dan tot nu toe te kunnen aanpassen aan de gewenste en voorgéschreven levertij den. Belangrijke bedragen moesten hiervoor 6 Jac geïnvesteerd worden en zullen ook verder nodig zijn. Maatregelen zijn genomen om nog in 1949 met de opstelling van een electro-oven en de inrichting van de daarbij behorende gie terij-installatie gereed te komen, zodat deze uitbreiding waarschijnlijk nog dit jaar aan de productie zal kunnen deelnemen. Ondanks vele moeilijkheden stemt het tot voldoening dat de buitenlandse relaties gestadig uitge breid konden worden. baarheid t* hebben en komt dan ook zeer zeker volgend jaar terug, mogelijk met nog meer stands. Eerste prijs EHBO. Giessendam. De Giessendamse afdeling van de EH B.O. behaalde op de wedstrijden te Dordrecht een eerste prijs. Meerkerk. De collecte voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft f 265.60 opgebracht. Groot-Ammers. Do Postduivenvereniging ..De Gevleugelde Bode te StreefkerkGroot- Ammers. hield een wedvlucht vanaf Mons. In concours waren 185 duiven, die om 12 uur los gelaten werden. De afstand was 174 K M. De uitslag is: 1 Joh. den Ouden; 2 en 7 Fr Stout; 3 en 6 G. Boll: 4 K. Heljboer; 5 en 13 W. L. Schippers; 8 en 22 Joh. Mounk; 9 K. de Bruijn 10 en 26 gebr. Gelderblom; 11 P. Bouter, 12 15 23 en 33 A- P- de Lange; 14 M. L. de Jong; 16 G. de Groot, 17 A. Groenendijk: 18 B. Rozendaal 19 G. van Holten. 20 24 en 30 A. Woudenberg; 21 Jan den Ouden: 25 E. Looij- aard 27 Jo de Jong 28 en 35 H van der Wal; 29 P L de Jong 31 A Eijkelenboom; 32 en 34 gebr. Vlot: 36 J va nder Graaf: 37 Jo van Ge- maren. Aankomst eerste duif 2 38.52. snelheid 1066,44 per minuut, laatste duif 3.28.20 fel heid 838 68. I.exmond Dinsdag werden bij de voorzitter van het stembureeu de volgende candidaten- lijsten voor de gemeenteraadsverkiezing inge diend: A.-R 1 J A Bikker; 2 F A. den Hartogh; 3 P. C Manschot: 4 C. Bos; 5 W. Hoeijenbos; 6 P. Rietveld: 7 A den Hartog: 8 A. F. Hart man: 9 P. 't Lam 10 T. van Zessen. C.-H 1 Jac. de Jong; 2 Piet Rietveld: 3 Jan van Dieren: 4 C. Manschot.. 5 M. Schilt; an Dieren: 7 C. Versluis. De voorlezing van de regeringsverklaring vorderde 25 minuten. Overeenkomstig het voorstel van de voor zitter wordt besloten de beraadslaging over de verklaring uit tc stellen tot Dinsdag 17 Mei te één uur. WERKZOEKENDEN UIT „NIEUW- NEDERLAND". Het Gewestelijke Arbeidsbureau te Sittard verleende voor 230 man van de 400 werkzoe kenden uit de zelfkant, die zich aanmeldden, bemiddeling Honderdtien mijnwerkers 1uit kriit gebied, die voornamelijk werken op mij- hen {e Hiickelboven en Palemberg in Duits land. werden geke-urd voor dienstneming in de Nederlandse mijnen. Aan negenenzeven tig vrouwelijke personen werd een betrek king als dienstbode en als dagmeisje be zorgd Het arbeidsbureau te Sittard kreeg on ge veel* vierhonderd aanvragen uit het gr- help land. om een dienstbode uit deze streek. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Voor het bestuderen van emigratiemoge- lijkherien voor Nederlanders in Australië ls dÜarheen vertrokken drs. De Groot namens de cenwale Stichting Landbouwemigratie. OPBRENGST KINDERZEGELS MEER DAN HALF MILLIOEN! De kinderpostzegels hebben dit keer ruim twee ton meer opgebracht dan het jaar te voren. In 1947 waren de baten „Voor het Kind" f 362 360 48 terwijl 1948 een bedrag van f 565 729 84 opleverde f In elke Nederlandse huishoudportemonnaie tellen de centen &en dubbeltjes weer mee en op de offervaardigheid van het publiek wordt in steeds toenemende mate een beroep ge daan Met grote dankbaarheid mag daarom worden vastgesteld dat het Nederlandse volk voor zijn ..misdeelde jeugd'' nog altijd véél over heeft SCHEPEN VAN EN NAAR DE OOST. Kot* Baroe RotterdamBatavia* pass. 11/5 uur Pantellana. Oranjp 11 5 van Suez Amsterdam-Singapore Volendam BataviaRotterdam. pass 11 5 13 uur MJnicoy. Willem Ruys Rotterdam—Batavia, pass 11 5 22 uur Guardafui Zuiderkruis 12 5 810 van Batavia te Rotter- libajak Rotterdam— Batavia 12/5 te Ad*n. SAMENWERKENDE LANDEN. ENGELS LAGERHUIS KEURT ATLAN TISCH PACT GOED. Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren met 333 tegen zes stemmen een regeringsmotie aanvaard, waarin het Atlantisch Pact* wordt goedgekeurd. r. Spanje is onverbeterlijk. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson. heeft verklaard, dat de Amerikaanse politiek er op gericht is, Spanje te doen opnemen in de Europese ge meenschap Bij het stemmen over de reso lutie in de V N over het herstel der diplo matieke betrekkingen met Spanje zou Ame rika zich van stemming onthouden. f Tot zijn leedwezen kon hij namelijk in Spanje geen voortgang zien wat betreft de mocratische idealen. Hij zeide. dat het non sens was te verklaren, dat Amerika's hou ding jegens Spanje ingegeven werd door het feit. dat Spanje Rooms-kathollek was De Amerikaanse handel had evenmin Iets te maken met deze politiek. Het was van geen belang of Artierika in Madrid al dan niet door een ambassadeur of een zaakgelastigde werd vertegenwoordigd. Wel van belang was. of de resolutie van de VN. tot zekere hervormingen door generaal Franco had geleid, welke het herstel der di plomatieke betrekkingen uitvoerbaar zou maken. Dit was niet het geval geweest Spanje te brandmerken als ..fascistisch en dictatoriaal" wat het zeker is had tot niets geleid. Het was van belang wat er in Spanje zelf geoeurde en wat er gedaan kon worden „om Spanje terug te brengen in de gemeenschap der vrije landen" en het deel te doen nemen aan de inspanningen op economisch en de fensief gebied Acheson zeide. dat geen der voor de vrij heid fundamentele rechten, zoals een onaf hankelijke rechterlijke macht, jury-recht spraak. godsdienstvrijheid en recht van ver gadering, in Spanje bestond. Niemand wil Spanje de wet voorschrijven, zei Acheson. doch er kan geen behoorlijke band bestaan tussen Spanje en de andere landen van West-Europa, voordat Spanje een begin maakt met het scheppen van een meer democratische toestand Zolang Spanje dit niet doet. heeft het geen zin een ambassa deur te Madrid te hebben. De internationale tarwe- overeenkomst. In de memorie van toelichting op de inter nationale tarweovereenkomst heeft de minis ter van buitenlandse taken medegedeeld, dat de door Nederland ondertekende internatio nale tarwe overeenkomst, niet zou worden bekrachtigd. De verschillen tussen de overeenkomst van 6 Maart 1948 en de thans ter goedkeuring aan de Staten-Generapl voorgelegde over eenkomst. die op 23 Maart te Washington werd ondertekend, betreffen in hoofdzaak de prijzen, de duur der overeenkomst en de door Nederland in te voeren hoeveelheid. De onderhandelingen hebben uiteindelijk geleid tot een verlaging van de maximum prijs met 0.20 dollars, zodat deze in de hui dige overeenkomst werd vastgesteld op 180 dollars. De jaarlijks dalende minimum-prijs werd gehandhaafd, met dien verstande, dat deze voor het laatste jaar thans 1.20 dollars bedraagt. De duur der overeenkomst werd. in tegenstelling tot de overeenkomst van 6 Maart 1948. die voor 5 jaren werd aangegaan, op 4 jaren bepaald Terwijl Nederland zich in de vorige over eenkomst had verbonden tot een jaarlijks ge garandeerde afname van 835000 ton. waar van 85 000 ton bestemd was voor de over zeese gebiedsdelen, is in de onderhavige overeenkomst een jaarlijkse afname van 625 000 ton voor Nederland, de Nederlandse Antillen en Suriname en van 75.000 tem voor Indonesië gegarandeerd. Het wordt betreurd, dat Argentinië en Rusland zich uiteindelijk niet bij de over eenkomst hebben aangesloten. Indien dit laatste wtel het geval zou zijn geweest, zou er ook voor N'edcrlifid aanleiding hebben bestaan, da ïnVoerboeveelhcid te verhogen. Ameide. De postduivenvereniging ..De Snel- vlucht' hield Zaterdag een wedvlucht van uit Roosendaal. De afstand bedroeg 58 K M De uitslag was als Volgt: IJ L. de pans 1 13 18 19 en 35. P van get Wal 2 4 en 12: F Tukker 3; J. Koekman 5; H. Boon 6 33 en 34; C. Uiten- bogaard 7 en 30; D. Bouwmeester 8; gebr. Tukker 9 18 en 24 A. Tupkker 10 29 en 36; J. van Gelderen 11 A. van der Gryh 14. A. La- kerveld 15, C. van der Lijn 17; Jac. Verheij 20 en 26: Ant. van Gelderen 21 27 en 28: J. M de Jong 22. Jac. Rietveld 23: W. den Hartog' 25 31 en 32 Afdeling Junioren: 1 Arie de Groot; 2 en, 3 Arie Tukker 4 Jd Van der Leeden; 6 gebr Terlouw7 Wim Uftfehbogaard. Het Benschopse verzetsdrama. VERRADERS VEROORDEELD. De voormalige burgemeester van IJssel- stein. H. Moot, tegen wie op 28 April door de procureur-fiscaal de doodstraf was geëist, werd gisteren door het bijzonder gerechts hof te Utrecht veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en ontzetting mt alle rechten. ïh de laatste maanden van de .oorlog heeft hü. aldus de beschuldiging, an .samenwerking mot de ge meenteboden D' J. de With en met W. M Boon. tijdens de bezetting opzichter bij het voedselcommissariaat te IJsselstein, de on dergrondse activiteit in Benschop aan de Duitsers verraden. Bij overvallen. gie op het verraad volgden.^ zijn negen inwoners van Benschop gefusilleerd. De With is voor zijn aandeel in het veoraad to U jaar mét aftrek en Boon tot elf jaar veroordeeld, de laatste met het recht van cassatie. De eis tegen hen luidde resp. 20 en 12 jaar. Partij va,n de Arbeid: 1 Jan de Jong Gzn 2 A. van den Heuvel: 3 C Horden: 4 H. de Jong; 5 K. A de Jong; 6 D. Chaigneau; 7 M. van den Heuvel: 8 G J de Jong. Algemeen Belang: 1 D. van der Heiden, 2 C. Bassa Pz 3 Alew. Scherpenzeel: 4 W van Buuren; 5 H. Scherpenzeel, 6 P. Boogaard; 7 W Stravers. Molenaarsgraaf. De verzwaring van de weg Alblasserdam-Vuilendam is thans tot de kom van deze gemeente gereed gekomen. Geen verkiezingen. Ottoland. Bij de gehouden candidaatstel- ling voor leden van de gemeenteraad werd slechts één lijst ingediend, waarop bovenaan de thans zittende raadsleden voorkomen, zo dat er geen stemming gehouden zal worden. deren, zelfs wanneer deze él groot geworden zijn en 'n plaats in de wereld ingenomen heb ben. De moeder neemt immers een zeer be langrijke plaats in in het leven van haar kind, dat zij meer dan de vader dit kan doen van jongs af aan heeft opgevoed, dat zij met haar grootste zorg omgaf, toen het nog heel jong was en dat zij later, wan neer het ouder werd. ook nog steeds tracht te te begrijpen en te helpen, wanneer er zich moeilijkheden voordeden jn het leven van haar kind. Een film. die gebaseerd is op dit mqpie onderwerp, is „Ik herinner me moe der". In deze film vertelt een meisje de her inneringen aan haar moeder, die op de haar eigen manier het gezin door allerlei mo f. lijkhedeij heenleidde. ,.Ik herinner me mc dreis een' eenvoudige geschiedenis, maar zij is zeer verdienstelijk weergegeven en het verdient zeker aanbeveling deze rolprent te gaan zien. Bio-vacantieoord. Gisteren zijn twee kinderen uit Schoonho ven vertrokken naar het Bio-vacantieoord ..Russenduin" te Bergen aan Zee De Stich ting „Bio-vacantieoord" stelt jaarlijks- een aantal zwakke kinderen in de gelegenheid enige weken in dit herstellingsoord door te brengen. Dit verblijf wordt bekostigd van de opbrengst van de Bio-cdïlecte, die tweemaal per jaar in alle bioscopen van ons land ge- houden Wordt. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henderina. d. van P. Bot en G. M. Stekelenburg. Aart. z. van G. P van den Berg en A. G. van der Vlist. - Onder trouwd: J. Kars, '23 j. en A P. Brouwer. 24 i KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Moordrecht J. J. Brijker t» Arum. MIDDELBARE MEISJESSCHOOL IN TIEL7 Te Tiel bestaan. behoudens goedkeuring van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in ver gevorderd stadium verkerende plannen om aan de Rijks H.H.S. een afdeling middelbare meisjesschool met beperkt wiskunde-programma te verbinden. Het accent bij deze opleiding zal vooral gelegd worden op de Nederlandse taal en letterkunde alsmede op de moderne talen. Op het programma staan voorts aardrijks kunde. geschiedenis, kunstgeschiedenis. Het ligt in de bedoeling, om, wanneer dt departementale goedkeuring verkregen is met ingang van 1 September met deze cur sus te beginnen. Bleskensgraaf. De candidatenlijsten vopr de gemeenteraad bevatten de volgende na men: A.-R K. Aantjes (aftr 1C Schep (aftr); A. de Haan (aftr J. Span; W Jon- geneel J.Az.; P Boer, A. de Hoop en A A. van Dam. SGP: t. Bons J B. Noordèr- graaf aftr.); H de Haan (aftr): J. Broer; PI. Boele; A. Verhoeff en N. Boni. P.v.d-A. en V.V.D. (verbopden lijst): J Versluis (aftr.): M. den Hartog; A. v. d Herik; M. - Brandwijk: At de Groot A. C. Hofland, R ci-urwaarurn/r-ai Elzinga en Memdect 4e Jpng De wethouders ovUUljlNnUVcN. W. Jongeneel Jzn..,,-,die zitting heeft voor S.G.P., heeft zich niet meer herkiesbaar ge steld. Zondagsdienst Artsen. Krimpenerwaard. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen:: G. J. Barton te Schoonhoven. Telefoon K 1823339; H Frese te Bergambacht, Telef. K 1825—214! W J Leeuwenburg te Ouderkerk aan de IJs- sel. Telefoon K 1894—266; C. G. A. von Lin- dern te Krimpen aan de Lek. Tel. K 1895—451. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag I4 Mei n.m. 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur wordt deze dienst ge daan door dokter U. R. Brandsma te Noorde loos. Telefoon 7; en dokter B. J. Yff te Ar kel. Telefoon 19. Haastrecht - Oudewater - Polsbroek. De Zondagsdienst v%n de artsen wordt van af Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waar genomen door dokter Muhring te Polsbroek. Telefoon K 1822—203. Moordrecht. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemteente waargenomen worden door S J. Hage te Nieuwerkerk aan de Usael. Tele foon K 1803—305. Zevenhuizen - Bleiswijk. Medische dienst: dr J. Tol. uit Bleiwijk. Te lefoon K 1892—500. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Deze dienst wordt op Zaterdag 14 en Zondag 15 Mei waargenomen door de heer Scheijgrond te Schoonhoven. Telef. K 1823379. ZWARE AANVALLEN OP SJANGHAI. De onder communistische leiding staande le gers hebben vandaag zware aanvallen gedaan op "de steunpunten van de verdedigingslinie van Sjanghai. Meer dan tienduizend man communistiache troeuen deden onder ateun van artillerie eati aanval op Aitsjong. het Noordelijk bastion van de verdedigingslinie op 15 K.M. ten Westen van Lioeho. Hoogste onderscheiding; voor twee Nederlands* verpleegsters. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis heeft van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève be richt ontvangen, dat de Florence Nightingale medaille is verleend aan zuster .Sjouke Hoi- ting van de gemeentelijke sociale dienst te Arnhem en aan me.) Eike Flikkema. ver pleeghulp bij het Nederlandse Roode Krui» in Indonesië. De Florence Nightingale medaille wordt hoogste onderscheiding die een verpleegster ten deel kan vallen voor bijzondere toewij- j ding aan de aan haar zorg entoevertrouwd» patiënten.. De Florece Nightingale medaille wordt eenmaal in de twee jaren op of omstreek/ de geboortedag van Florence Nightingale 12 Mei verleend aan ten hoogstfe 36 ver- pleegstera over de gehele wereld. Brandwfjk. Geslaagd. De heer J. van Tuijl is te Den Haag geslaagd voor het examen Burgerlijke Utiliteitsbouw. Schip voor Finland van stapel gelopen. Glessendam. In het kader van een Fins- Nederlands handelsverdrag worden hier te lande schepen gebouwd voor Finse rederijen. Op de scheepswerf en machinefabriek- „De ^Merwede" te Hardmxveld werd gisteren het eerste van deze schepen te Wafer gelaten. Op dezelfde dag werd eerr contract getekend waarbij „De- Meauéde':- van dezelfde Finse rederij opdracht kreeg een tweede schip te bouwen van gelijke afmetingen all de tewa- ZEER ZWAAR DUIVENEI. De heer A. Vendrig vond een duivenei van 65 gram in het hok. wat een grote zeld zaamheid is. daar een normaal duivenei 22 gram weegt. BOUW VAN ZES WONINGEN AAN BESTEED. Hedenmorgen om 11 uur is ten Stadhuize de bouw van zes woningen in de Havenstraat aanbesteed. Er waren zes inschrijvingen: Fa. dc Langen 81 v d. Berg. B'nmbacht f 73 000 Fa. Van Arkcl. Gorinchem f 74 400. Aann bedr. A. Klomp. Beverw|k f 71912. H. Bakker er ZnGiessendam f 79 500. J. Bakker. Hoog-Blokland f 79 264. B. Molenaar. Schoonhoven f 73 300 n De bouw was begroot op ongeveer f 71!000. OUDERAVOND CHR. U.L.O. SCHOOL. De belangstelling voor de ouderavond was ter gelatén „Sirius". .Zodra de helling vrij Woensdag bijzonder groot De opkomst was urne ü'prH hp(fnnhan*mat Aa lripliaffmna ,mnp J.t 'j. -u vas werd bggonnen "met de kiellegging voor het tweede Schip. Het motorschip „Sirius" werd. evenals het volgende schip dusraebouwd voor Rekening van de Finse refierij „Finska Angfartygs aktiebolagat" te Heisingfors .Het schip is van het zg shelterdektype en wordt gebouwd onder toezicht van het bureau .Veritas, hoog ste klasse, met speciale ijsversterking. Dc hoofdafmetingen zijn als volgt: lengte over alles 10740 meier, breedte op spt. 1420 me ter. holte tot shelterdek 867 meter, dead weight circa 4000 ton. pe snelheid is ca 1414 knoop pet uur. oprzaak, dat 'de vergadering te laat begon. Voor een volgende maal zal naar een ruimere localiteit worden omgezien. De voorzitter, bur gemeester L Schuman. v»n Lopik. wees op de noodzaak ^:ich het voorrecht van het bezitten van Christelijke Scholen bewust te zijn. De agenda bevatte declamatie door leerlin gen der hoogste klasse. Onder leiding van de heer W S van Dam droegen zij gedichten voor. die bterekking hadden op ouder- en kin derliefde. De 32 leerlingen, die vorig jaar het diplQ- ma behaalden, waren op deze avond aanwe zig De tweede voorzitter, de heer H Scheer, richtte zich tot hen met een gelukwens eq bood ONTMANTELING IN JAPAN STOPGEZET Amerika heeft bevel gegeven tot het stop* zetten van verdere ♦erwijdering van instal laties uit de Japanse fabrieken, welke voor herstelbetaling zijn bestemd Generaal-majoor Frank McCoy (Amerika) deelde de commissie voor het Verre Oosten mede. dat zelfs fabrieken, die als „primair voor de oorlogsproductie" zijn geclassificeerd nodig zijn om Japans economisch herstel t» verhaasten. China, de Philippijnen. Nedcrlan<|. (voor Indonesië) en Engeland ontvingen tot op he den in beperkte hoeveelheden ontmanteld» fabrieksinstallaties uit Japan als h,erstelbe toling-j CHINESE SCHEPEN NAAR COMMUNISTEN OVERGELOPEN. Volgens een te San Francisco ontvangen be richt van de Chinese communistische radio- Teiping, zijh 25 schepen van de nationalisti sche kustverdediging, waaronder twee torpedo jagers, naar de communisten overgelopen. Toen de communisten de Jangtse overstaken, hadden nog 231 andere schepen zich aan dt communisten Overgegeven. MARKTBERICHTEN. GOUDA. 12 Mei Veemarkt. Aange voerd: 13 slacht varkens, geen notering32 magere varkens f 6070; 757 biggen f 40— f 60. 3 marktrunderen f 450550; 23 runde ren; 39 nuchtere kalveren 5 schapen. De laatste drie soorten zijn overgenomen door het Bedrijfschap. 287 lammeren, geen no{p- 014 ringfc 6 bokken en geiten f 17.50—30; 1 hond. Het was voor Hardmxveld een bijzondere elk een bijbel aan. ter herinnering aan hun ja- Hancrel matig. .a nn h. ren op de u.l.o school Van hun kant toonden Kaasmarkt Aanvoer 152 par ■deze jongelui hun dnnkbaarheid voor het on- tijen, eerste kwaliteit met rijksmerk f 1.73— derwijs. door bij monde van de heer J van ----- der Pauw een fraaie schilderij voor de be stuurskamer aan te bieden. Het is een werk van de heer K. J. Hondius, dat het schoolge bouw uitbeeldt. dag Op de ene-tribune hadden vooraanstaan de persoonlijkheden uit handel, industrie en «cheepvaarfkringen plaats genomen. Tegen half zes verzamelden zich op het podium de leden va nhet Mayienkoor „De Merwezangers", van de personeelsvereniging van „De Merwede Zij zongen het Finse volkslied (in de Nederlandse tekst) en het Wilhelmus. Terwijl dit gezang over de werf klonk, verrichtte mevrouw Gunhild-Krögiua. de echtgenote van de hoofddirtecteur der F.A.A. de doopplechtigheid en voor de lie deren ten einde gezongen waren, gleed de „Sirius" in zijn element. ZAKENLEVEN OP HANIJTO. Gorinchem. De Hanijto mag zich* elke dag in grote belangstelling verheugen, wat voor Gorkums middenstand een verheugend teken is. Ngg gunstiger ia, dat vele bezoekers niet f 176 Tweede kwaliteit met rijksmerk f 1.70 f 1.72. Extra kwaliteit tot f 1.81 inclusiei opzet. 's-HERTOGENBOSCH. 12 Mei. Veemarkt Op de Bossche markt van gisteren werden aangevoerd 5424 stuks vee. zijnde 1559 run deren. 527 nuchtere kalveren. 23 zeugen. 169 lopers. 2298 biggen, 827 schapen en lammeren en 21 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien van f 600f 825 p. stuk; - guiste koeien f 400—550; kalfvaarzen f 550— clële Avondvierdaagse van de Nederlandse f 775; klamvaarzen f 450-^550; guiste vaarzen Wandelsport Bond worden gehouden van 14 f 400—625, voor export; p'inken f 275—f 375, tot en met 17 Juni. De organisatie is inhan- graskalvej-en f 130225; nuchtere fokkalve- den van de Vji S V. ..Schoonhoven", In sa- ren f 40—75; lopers f 7085; biggen f 4570; menwerking met het Garnizoen Schapen f 5075; lammeren f 18t—27; geiten De eerste drie avonden" is de afstand 15 f 3060 en ooien met lammeren f 80f 10P k.m., de laatste avond 20 km. per «tuk. WANDELSPORT. Morgen neemt de wandelsportvereniging ..Schoonhoven" deel aan de Loevestein-mars te Gorinchem over 30 k m Öit jaar zal ook te Schoonhoven de offi- I11LEDF. BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTKL' Hl SchoonhoTensche Courant RADECKER BIJ ZIJN MONUMENT. OPENLUCHT BEELDHOUW- TENTOON STELLING. "ï)e voorbereidingen voor Openluchtten toonstelling van Europese beeldhouwkunst „Sonsbeek 1949" zijn bijna afgesloten. Nog enkele Weken en de hand zal worden gelegd aan de inrichting van het beroemde park. Want 1 Juli as. wordt de unieke tentoon stelling. die voor geheel West Europa van frote betekenis is. geopend. De aanleg van liet park met zijn versiering van bloemen en planten zal ongetwijfeld alle krachten van Arnhema plantsoenendienst opeisen. In het grote geheel van bloemen, planten en bomen moeten de kostbare beeldhouwwerken van de hand van Europa's grootste beeldhouwers volledig tot hun recht komen. Hoewel de lijst vante exposeren beeld houwwerken nog niet volledig is kan gere kend worden op een achttal werkstukken van de grote Franse meester Auguate Rodln (overleden 1917), waaronder waarschijnlijk ook de beroemde beeldengroep /„Burgers "Van Salais". Frankrijk brengt trouwens van ver- 'heidene zijner grote zonen kunstwerken. Uit Duitsland verschijnen werken van de grote beeldhouwen Lehmbruck en Barlach, terwijl uit België, Denemarken - el! Engeland een inzending komt van recente beeldhouw kunst. Hiermejde is de verzameling inzendingen nog lang'niet uitgeput. Afgezien van onder handelingen. die nog met buitenlandera lo pen. zal Nederland zelf werken van zijn beeldhouwers brengen, waaronder beelden, die nog niet eerder zijn tentoongesteld. Rëdecker legt de laatste hand aan een groot oorlogsmonumeht bestemd voor Waal wijk, dat voor het eerst op de expositie zal worden uitgebracht. (Zie afbeelding). Zo zal dus de tentoonstelling van Europese beeldhouwkunst in Park Sonsbeek. waarvan Koningin Juliana het beschermvrouweschap aanvaardde, één der belangrijkste cultuur evenementen van 1949 zijn. LANDBOUW EN VEETEELT. NEDERLANDSE BOTER KAN WEER MEEDOEN. De laatste jaren hadden onze boeren het ge loof in de boter «érioren. Van alle kanten hoorden zp. dat het buitenland tegen fantas tisch lage prijzen leveren kon. terwijl w(j ex tra duur waren. Dat is ook een tijd lang wel zo geweest, maar het laatste jaar is de toe stand snel te onzen gunste veranderd. Het waren vooral Australië en Nieuw-Zeeland, waarvan de iage prijzen acherp afstaken bij de Nederlandse. Die landen voerden de eerste jaren na de bevrijding boter uit voor onge veer f 180 per kg. De Nederlandse boter was daartentegen 2»/t maal zo duur. want die moest f 4.50 opbrengen. In die tijd waren de Denen veel goedkoper, want zij leverden aan Enge land voor ongeveer f 2 40. Het zag er dus naar uit. dat de Nederlandse boter in het geheel met meer in het buitenland verkocht zou kunnen w orden. De Denen voerden echter hun boter met verlies uit en zij konden dit niet lang volhouden. Tegelijk stegen ook in Austra lië en Nieuw-Zeeland de productiekosten. Hoe het daar nu staat met de bedrijfskosten weten we niet precies, maar wel is bekend, dat Australië en Nieuw-Zeeland alleen naar En geland goedkope boter en kaas leveren. Tocii is ook deze prijs voor boter gestegen tot f 2.45 per kg. Zij leveren daarvoor 90 pCt. van hun export overschot, maar het restant, dat in an dere landen dan Engeland wordt verkocht, moet f 3.94 opbrengen. Daarmee is voor dc Nederlandse boter de concurrentie uit die hoek vervallen .want onze boter wordt thans door de regering overgenomen voor f 3.88. Ook in Canada, waar de boter ruim f 3 80 op brengt. is men op hetzelfde niveau aangeko men. terwijl de Deense boter, af fabriek, f 3 00 oplevert. In België schommelt de de tailprijs om f 4 50 en in Zwitserland om f 6. Merkwaardig is. dat Nieuw-Zeelandrfe boter in Zwitserland op het ogenblik verkocht wordt voor ongeveer f 5.40 Hier steekt waarschijn lijk de Zwitserse regering een deel van de op brengst in haar zak. Uit deze cijfers blijkt wel. dat onze boter er helemaal niet zo slecht voorstaat als meh de laatste jaren meende. Zo pas is weer een aanvullende handelsover eenkomst met Frankrijk gesloten, waardoor in de eerstvolgende twee maanden nog 4000 ton boter extra naar dat land kan worden ver- kocht. De Europese Beweging, die een Verenigd Europa voorstaat, wordt wel iteeda actiever maar li nog altijd geen echte volksbeweging geworden. De gedachte leeft In leidende kringen, waar men inilet. dat een staatkundig verdeeld Europa de grootste nmelte «al heb ben tot welvaart en onafhankelijkheid te komen. Maar Jammer genoeg ls het gevoel van noodxaak nog steeds niet doorgedrongen tot het brede publiek. Men is het er wel mee eens. maar het staat te ver van het volk af. En toch heeft leder van ons er het groot ste belang bU. dat op de een of andere wljse so'n Verenigd Europa tot stand komt. Voor de Nederlandse boeren geldt dit wel In het blonder, want onse landbouw Is tot armoéde gedoemd, wanneer w|J onse producten niet aan de Enropese buurlanden kunnen verko pen. En de sekerheld. dat wij aan hen sullen kunnen leveren, kan alleen gegeven worden wanneer er Inderdaad xo'n Verenigd Europa een einde maakt aan de hindernissen, die thans nog door de nationale grensen worden opgeworpen. in West-Europa driemaal zo hoog ia als in Noord-Amenka en dat het handhaven van deze Intensieve landbouw volstrekt onmis baar is voor de Europese welvaart Wat Europa zal moeten invoeren aan broodgraan en veevoeder mag nooit aanleiding worden t«t het omlaag brengen van de Europese landbouwproducten tot een prijspeil, waar voor onze boeren redelijkerwijze niet kunnen werken. Op voorstel van de Nederlandse ge delegeerde heeft het Congres de richtlijnen der Benelux-landen voor de landbouwpoli tiek overgenomen. In deze richtlijnen wordt met nadruk gezegd, dat de regeringen tot taak hebben er gezamenlijk voor ffe zorgen, dat de productie en de afzet van landbouw- voortbrengselen voor de samenwerkende lan den als een geheel gezien, met elkander in •venwicht gebracht moeten 'worden. Deze gedachten zullen nu in de loop van het jaar verder worden uitgewerkt. Wanneer de Europese Beweging er in slaagt een aan tal landbouwmaatregelen voor te stellen, waarvan iedere boer of tuinder kan zeggen: „daar ben ik het mee eens. want die kant moet het uit", dan zal de Europese Beweging wortel kunnen schieten in ons landbouwen de volk. De Europese Beweging had tot nu toe niet bijzonder veel aandacht besteed aan deland- bouw, doch daarin is gelukkig thans een wij ziging ten goede gekomen op het Economi sche Congres, dat deze beweging van 20 tot 25 April JJL hield in de Engelse stad West- minster. Vooral onze Nederlandse gedele geerde voor landbouwzaken, mr. J. Linthorst Homan, heeft daar opbouwend werk ver richt. Er is nu inderdaad een uitgangspunt gevonden voor een behandeling van de land bouwvraagstukken op zodanige wijze, dat 'naar practische resultaten toe wordt ge werkt. Dit komt hierop neer. dat de belan gen van alle West-Europese boeren en boe renarbeiders. wier aantal wij op omstreeks 70 millioen schatten, thans door de Europese Beweging als één geheel zullen worden be studeerd Dat is geen kleinigheid, want de Nederlandse boer heeft heel andere zorgen dan bijv. de Italiaanse, en als men weet hoe veel moeite het al kost om de belangen van de Nederlandse en de Belgische boeren te verzoenen, kan men zich voorstellen hoe moeilijk het is een aanvaardbare landbouw politiek voor geheel West-Europa te ontwer pen. Eén duidelijk doel. Op voorstel van de landbouwsectie heeft hat congres nu besloten tot instelling van speciale raden voor de onderscheiden pro ducten. die gezamenlijk een Europese land bouwpolitiek moeten opstellen, waarbij al die producten uit al die landen tot hun recht komen. In de eerste plaats is daarvoor een Europese „taakverdeling" nodig. Als Neder land bijv. bU uitstek geschikt is om de rest van Europa te voorzien van zuivel, pootgoed. zaaizaden, groenten, enzdan moet bij deze landbouwpolitiek verklaard worden, dat de instandhouding van het intensieve Neder landse landbouwbedrijf een algemeen Euro pees belang is. Het doel van de landbouw politiek zal ztjn de Europese markt in dé eerste plaats te reserveren voor de Europese landbouwproducten. Men zal moeten toege ven. dat hier de levensbelangen van alle West-Europese boeren aan de orde komen, landbouwsectie heeft daarbij overwo- IN BELGIE GOEDKOPER LEVEN TEN KOSTE VAN DE BOER. In Belgiè dalén de kosten van het levenson derhoud. Wel is de levensstandaard nog steeds meer dan 3i/r maal zo kostbaar als voor de oorlog, maar iedere maand wordt het toch wat goedkoper. De kosten van levensonderhoud stonden in Februari van-sflit jaar cp 388,1 pCt. en daalden in Maart tot 381,5 pCt. Maar de ze daling werd vrijwel uitsluitend veroorzaakt door het goedkoper worden van de producten van de eigen landbouw. Het gunstiger cijfer werd n.l. verkregen door prijsdaling voor melk, binnenlandse boter, rund- en varkensvet, dar kens- en kalfsvlees, ham en spek. Het c.ige niet-Belgische product en het enige niet-agra- rische product, dat tot de prijsdaling bij droeg. was chocolade. Het is di^s de Belgische boer. die het goedkoper worden van het le gen. dat de gemiddelde productie per H.A. ven te dragen krijgt. Ju VERZORGING VAN DE EIEREN. Nu de warme maanden aankomen, moet men nog meer zorg besteden aan de kwaliteit van de eieren dan in de wintermaanden. Wan neer in de romer de eieren Levuild raken met mest. zal dat eerder tot vermindering vat. de kwaliteit aaniedmg geven. Tijdens de warmte vermenigvuldige 1 zien de lactericn uit de mest natuurlijk veel sneller. Maar wan neer men Ie eieren probeert schoon te was-" sen. maaxt men het nog orjï". ij et was sen wordt het dunne beschermende lijmachtige laagje, dat de eischaal aan de buitenkant be dekt en de porièn in de schaal afsluit voor van buitenaf binnendringende bacteriën, ver wijderd. Tegelijk wordt door het wassen de mest. die aan het ei kleeft, gedeeltelijk in het water opgelost en zo krijgt men een versprei ding van de mestbacterien over de gehele schaal, die nu niet meer zijn natuurlijke be scherming heeft. Het wassen van eieren moe# dus ten sterkste worden afgeraden, wanneer men de Weren aan de handel aflevert. Aange zien bevuilde eieren echter onooglijk zijn en minder goed worden betaald, dan zindeijlke. is het zaak te zorgen, dat de eieren met vuil wor den. Daartoe moeten de legnesten schoonge houden worden. Wel zijn er enkele kippen, die steeds weer de nesten bevuilen, doch deze kent men spoedig genoeg en wanneer men het e uit het nest neemt, moet men tegelijk opletten of het nest nog wel schoon is. Het is een kleine moeite, die echter wel zijn beloning krijgt. Overtredingen van 't besluit aardappelmoeheid. In Januari van dit jaar is op grond van het besluit aardappelmoeheid 1943 op een aantal terreinen de aardappelteelt verboden. Deze terreinen zijn alle besmet met het zo zeer gevreesde aardappelaaltje en alleen door de verbouw van aardappelen achterwege te laten, kan de besmetting langzamerhand wor den teruggebracht en tenslotte verdwijnen. Er zijn echter telers, die toch aardappelen hebben gepoot op besmette terreinen. Hier tegen zal zeer streng worden opgetreden door rooien verplicht te stellen en de over treders van het besluit strafrechtelijk te doen vervolgen. Dat deze besmetting verdwijnt, is het directe belang van de betrokken teler, maar helaas wordt dit niet allerwege inge zien. Een waarschuwing heeft reeds tot gevolg gehad, dat een teler thans vrijwillig de ge pote aardappelen heeft verwijderd. In dit ge val is mft de waarschuwing volstaan en be stond de mogelijkheid een ander gewas te telen. Andere telers, die in strijd met het opgelegde verbod aardappelen hebben ge poot, wordt dringend aangeraden, dit voor beeld te volgen. Dit zal hen veel schade en moeilijkheden besparen, want met kracht moet de hand worden gehouden aan het be ginsel: „geen aardappelen op besmet ter rein". INGEZONDEN. WONINGWEE. Streefkerk, 7 Mei 1949. Mijnheer de Redacted#. Het woningprobleem doet zich niet alleen voelen in de maatschappelijke toestanden, maar er vloeien ook dikwijls onaangename situaties uit voort door ontevredenheid en onenigheid over de verdeling van woonruim te. Reeds geruime tijd doen zich deze twee laatste feiten ook in deze gemeente voor. Wij hebben hier namelijk de woningbouwvereni ging „Beter Wonen", van welke organisatie Dt voorzitter ben. Nu heeft de plaatselijke vereniging van het Groene Kruis reeds ettelijke maanden geledeh bij „Beter Wonen" een aanvraag in gediend voor woonruimte voor de verpleeg ster. Eenmaal kwam er ook een woning vrij, 4i« geschikt was voor de zuster, maar het huis werd toen toegewezen aan de tegenwoor dige voorzitter van „Het Groene Krui#", die het nodig had in zijn functie van notaris. De aanvraag van ..Het Groene Kruis" voor een woning voor de verpleegster bleef dus van kracht en in verschillende vergaderin gen van de woningbouwvereniging is er ook daarna over gesproken om aan haar een huis toe te wijzen. Toen heb ik mij daartegen echter steeds ten sterkste verzet, daar ik van het standpunt uitging, dat de woningen ge bouwd werden voor de arbeidersklasse, te meer daar „Het Öroene Kruis" eerst veel later lid werd van „Beter Wonen" dan de andere gegadigden Op de laatste vergade ring van „Beter Wonen" wilde het bestuur echter met alle geweld een woning toewij zen aan de verpleegster. Wanneer men hier mee niet instemde, zou men zelfs overgaan tot vordering. Door dit argument zwichtte ik. Dat was echter een fout van mij, want later bleek, dat het woord vorderen slechts ge bruikt was om mij over te halen. In de algemene vergadering heb ik dan ook direct mijn toestemming ingetrokkén. Ik wees de vergadering toen ook op de minder faire manier, waarop zij hadden getracht mij een rad voor de ogen te draaieq en dit ver oorzaakte nogal wat critiek. Bij de stemming bleek echter, dat de zuster geen woning toe gewezen kreeg. Het doel. dat ik nastreefde door mijn te genstand, was dus enkel en alleen gericht op het belang van de leden van de woningbouw vereniging en ljet vloeide niet voort uit anti pathie tegen Het Groene Kruis, van welke LMd* onder hst schrikbewind. 12 Burger Couthon woont op de tweede étage boven de entresol, antwoordde de gen darme. Maar zonder een afspraak is het outteloon. Bovendien gaat hij dadelijk uit naar de Conventie. Ziedaar! zei de Publieke Aanklager, en overhandigde een papier. De lijst van de •en en zestig, die morgen door Sanson's ven- «terraampie zullen niezen! Ik heb er 'de naam afgevoerd .van die fielt van een ci-devant abbé hce heet die ook weer Marchand. kan dat? gaf de cipier aan - Juist! Hat Comité wil hem in de och tendstond opnieuw ondervragen; we zullen hem dus bij de avondploeg indelen. Ik waag het te beweren, dat het voor Hfem op hetzelfde neer zal komen, of ye hem bij de completen of bij de vroegmis een kopje kleiner ma ken! De cipier grinnikte. Daarop zei hij: Heeft burger Sanson met u gesproken over de moeite die we hebben met de kar- Ja, Ja. antwoordde de man aan de tafel. Daar «al werk van gemaakt worden' Doch de cipier was niet bevredigd. Hij had een hoop klachten. De karren kwamen te laat. De touwen, die ze weef meebrachten. waren nooit schoon gemaakt en zaten nog zó stijf in het bloed, dat ze niet dan met grote moeite weer dienst konden doen De Publieke Aanklager ging gretig op al die dé tails in. rapporten, verslagep en memoranda opdiepende uit de onmetelijke stapels corres pondentie. die voor hem lagen. Geleidelijk ging er bij Hector een licht op, terwijl hij met afgrijzen het zo doodgewone gediscus sieer over de ijzingwekkende bijkomstighe den van hun bloedig bedrijf volgde, name lijk. dat die man met het lijkkleurig, pokda lig gezicht en de doffe vischogen met rode randen door tekort aan slaap, het type was van de gewichtig-doende ambtenaar, de kleinzielige bureaucraat, peuterig en bekrom pen. breedsprakerig. hoogdravend en pedant, steeds overstelpt met extra-werk. achter dochtig jegens iedereen, niemand anders vertrouwende dan zichzelf. Ten laatste verwijderde zich de cipier met de lijst in zijn hand. Eerst toen wenkte Fou- quier-Tinville. zijn levenloze ogen opslaande naar de deur waar Hector was blijven staan, de jonkman, om dichter aan de tafel te ko men. U hebt me laten wachten, burger Char- pentier. zei hij op droge, vormelijke toon. Zoals ik vernam, hebt u je aan de Sectie Le- peletier al vroeg in de avond aangemeld. Waarom moet ik u laten roepen? Hector had reeds waargenomen, dat de nieuwe^eiders van Frankrijk elke dosis vlei taal, hoe groot ook. konden verzwelgen. Ik wilde niet graag de Publieke Aan klager dérangeren. die. zoals elkeën weet, dag en nacht, voor het heil der natie arbeidt. Ik was van plan te schrijven en te vragen, wanneer het de burger gelegen zou komen me te ontvangen. Fouquier glimlachte en liqt zjjn gele tan den zien. Die glimlach, constateerde Hector, was erger dan* zijn fronsen De guillotine geeft mij de handen vol. antwoordde hi), en er is steeds meer werk in aantocht. Hoofden moeten er vallen als dakpannen, alvorens het vaderland veilig is. Met koortsige handen begon hij in de mas sa's papieren die voor hem lagen, te rom melen. Commissaris Regnault schreef my van Kopenhagen uit, ten uwe gunste. Hij is wél over u te spreken, jongmens. Ik heb op het moment hier die brief niet bij de hand. doch, krachtens 's burgers aanbeveling, stel ik me voor een proef met u te nemen. Vriend Reg nault vertelt, dat die rapporten nopens de leden van onze zending naar Denerharken uw werk waren! Dat is goed! Een spion, die zijn loon waard is, moet door achterbaks ge kuip rTaast uiterlijk gekruip, zich in het ver trouwen van zijn makkers weten in te drin- 'gen!.... r Uit een karaf, die naast hem stond, schonk hij zich een volle beker onversneden in en sloeg 't naar binnen. Ztjn stem was schreeu werig en ordin«ir. zijn taal ruw en met weer- tinwekkende vloeken doorspekt. Nooit had Hector zich zulk een bizar mengsel van bloedbandiet en bureaucraat kunnen inden- ke/i. even arrogant jegens zijn ondergeschik ten als hU. naar zijn taxatie, kruiperig was tegenover zyn superieuren. Zyn adem stonk naar drank en zijn handen trilden. Er was een verwrongen trek in zUn gezicht, alsof hij bang was voor de slaap en de uren die hij alleen zou moeten doorbrengen. Het was dui delijk te zien. dat hij helemaal gedragen werd door arbeid en alcohol, om zijn gedach ten afgeleid te houden van de spooksels, wier namen de stoffige dossiers vulden, die opzijn tafel ordeloos neerlagen. U hebt aanleg voor spionnage. zegt Regnault. hervatte hij Hebt u een fijne neus voor samenzweringen, burger? Kunt u de duistere wegen naspeuren van dat ad dergebroed van priesters, die onder de vrU- heidsmuts schuil gaan* Kunt u de gangen bespieden van die verraderiyke schurken van 'p Danton en 'n Hérbert. die op de onder gang der natie samenspannen? Ik heb werk voof u, burger, belangrijk werk. Maar ik zal u eerst toetsen, eerst moet Ik de proef met Z(jn schorre stem zakte tot een fluisteren zyn hoofd zonk voorover op zijn borst, zijn onheils-ogen waren gesluietd. Zijn onder kaak kwyide terwyi lïy. in* zyn «toel weg gedoken, in de ruimte staarde met hét lege. VRUDAG II MEI 1941 We lezen nog dageiyks van de straffen, die worden opgelegd aan de mannen en vrou wen. die tijdens de oorlog misdaden hebben bedreven jegens het land of jegens hun landgenoten. De bedoeling van de opgelegde straf is nog altijd dezelfde als die vervat is in de woorden welke Hooft heeft geschre ven en die gebeiteld werden boven de in gang van de strafgevangenis te Amsterdam: ..Schrik niet. ik wreek geen kwaad, maar [dwing tot goed Straf is mijn hand. maar lieflijk mijn* [gemoed." Het doel van elke straf moet zijn geen wraak, maar het bijbrengen van inzicht, het moed geven om een beter leven te beginnen en het bestrijden van misdadige neigingen Daar om is het verkeerd en zelfs een noodlottige fout om hen. die ontoerekeningsvatbaar wor den verklaard, geheel van straf te vrywa- ren. In de taal van de kerkelijke tucht heet de straf „medicamentum spirituale", een geestelijk geneesmiddel. In Londen liep eens vrouwelijke officier van het Leger des Heils op straat en werd lastig gevallen door een kwajongen. Zij draaide zich om en gaf de jongen een flinke klap in zyn gezicht De gestrafte vroeg of dat nu soms salvation be tekende. omdat de Engelse naam voor het Leger des Heils is Salvation (Heils) army. „Ja. antwoordde de officier, straf is heil." Het behoort tot de oudste ervaringen van de mensen, dat verzoening en boete indieh zij tenminste niet louter werktuigelijk vol trokken worden, maar door de schuldige in nerlijk wordt aanvaard een door niets te vervangen geneesmiddel is tegen demonische overmoed van het instinct- en gemoedsleven en de zedelijke strydkracht van de mens te gen ongeordende natuur buitengewoon ver sterken. u De beroemde Franse zenuwarts Charcot heeft in een van zyn geschriften verklaard, dat stellig elke zenuwlijder zich een ogen blik kan herinneren, waarop hij weerstand had kunnen bieden. Dat ogenblik had hij door eigen schuld ongebruikt voorbU laten gaan, daarna was het voortdurend achteruit gegaan. Dit onthult iets van het geheim van onze geestelijke vrijheid, dat door geen ma terialistische theorieën kan worden weerlegd, omdat het door de inneriyke ervaring te luid en te eenstemmig erkend wordt. Terecht heeft de Russische schrijver Dosto- jewski gezegd: „Een eervolle behandeling kan zelfs hem weer oprichlen. in wien het beeld Gods byna was uitgewist. Was Uw wol veilig in instelling ik zelf lid ben. Het Groene Krui* was het laatst op de lijst van. „Beter Wonen" gekomen en de ander* leden hadden du* voorrang. Deze bepaling i« ook in bet regle ment opgenomen. Dat ik ook voor Het Groe ne Kruis steeds mijn uiterste best heb ge daan is wel gebleken kort na de bevrijding, toen ik voor deze vereniging tijdens de fees lelijkheden f 800 bij elkaar bracht met de Zlgeunergroep en vorig Jaar, toen ik op de ze manier ruim f 300.af kon dragen. Daarom stuit het my wel zeer tegen de borst dat in de laatstgehouden vergadering van Het Groene Kruis waarop ik helaas niet tegenwoordig kon zijn de voorzitter van die vereniging byzonder veel aan wist te merken op myn handelwijze als voorzitter van de woningbouwvereniging, by het voor stel betreffende de toewijzing van een wo ning aan de zuster. Het ia mij onbegrypelijk, dat geen enkel lid tegen deze beledigende woorden van de voorzitter is opgekomen. Op de volgende jaarvergadering van Het Groene Kruis hoop ik echter zelf aanwezig te zUn en dan zal Ik mij ten volle verdedigen tegen een dergelijke smaad. Want een woningbouw, die gebaseerd is op de vooruitgang van de gehele gemeente en van de arbeidersklasse/ acht Ik noodzakelijker dan een zusterwoning, die de Groene Kruisvereniging reeds enkele malen aan haar neus voorby heeft laten gaan. U dankend voor het beschikbaar atellen van de plaatsruimte, verbiyf ik Hoogachtend. W L. SCHIPPERS Sr.. p Voorzitter van de Woningbouw vereniging JBeter Wonen". migraine, schele hoofdpijn Gi] behoeft niet ateeds aan hoofdpijn te lijden I Eénof twee'AKKERTJESënwëgisdepijn AKKERTJES zqn ware pljnverdrijvere. he /pen direct f verstarde oog van een idioot Het was alsol hy altijd iets zag tussen hemzelf en de vuile kasten rondom aan de muren. Doch plots schrikte hy op. en moeizaam streek hij zyn hand over zyn voorhoofd. Wat heb ik toch weer gezegd? Wie isu? Hy staarde verwezen naar Hector. Toen: Ha ja, zei hy. zich herinnerende. Het betrof burger Couthon. Ik ben er weer. Hy heeft me gevraagd, of ik een geschikt jong- mens voor hem wist. als' geheim secretaris. Veertien dagen geleden heeft hy me voor *t eerst erover gesproken en telkens wanneer hy me ziet. wil hy weten of ik de rechte man voor hem gevonden heb. Gedurende die twee wekén, burger Charpentier, heb ik de post onbezet gehouden met de gedachte dat u de rechte man was. \en juist van avond nog, schold burger Couthon me uit voor luilak, omdat ik hem in de steek liet. En onderwijl ben je de hele tijd al in Parys, zonder je by me aan te melden. Indien ik slechts had geweten, bur ger begon Hector. Ta, ta. ta! zei hy prikkelbaar. De be trekking is nog open. Eén woord van my er u hebt haar. Maar wat ik zeggen wou Hy sprak, met een zichtbare poging tot concentratie, wat duidelijjc wees op hersens, afgemoord door overweflrtheid in allerlei exessen. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2