AKKERTJE T~ LAATSTE BERICHTEN Nederlandse Landbouw moet zeer krachtige activiteit ontwikkelen. Het bedrijf zal trachten de waterlevering op het tegen woordige peil te handhaven. Vooroorlogse n elk iroductie weer bereikt RAT NIEUWSMI.AU VOUK ZLIU-HOLLAND en UTRECHT SchoonhoTemcMe cout.nl Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Droog. Af en toe matige, overigena zwakke wind tussen Noord en West. In de vroege ochtend hier en daar mist. Morgen over dag droog en op de meeste plftatsen vrij zonnig weer. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Op. en Ondergang der Zon: 20 Mei: Op 4 40. onder 20.34 21 Mei: Op 4 38. onder 20.39. 22 Mei: Op 4.37. onder 20.37. 23 Mei: Op 4.36, onder 20.38. MAAN8TANI): Afnemende Maan. 20 Mei: Op 2.31. onder 1220. 21 Mei: Op 2 42. onder 13.32. Q. 22 Mei: Op 2.52, onder 14 42. 23 Mei: Op 3.02, onder 15.52. 27 Mei Nieuwe Maan Hoog water te Schoonhoven: 20 Mei 12 24 uur; 21 Mei 1 34 uur. 22 Mei 1.45 uur; 23 Mei 2 52 uur. Keulen. 20 Mei. stand 1.08. was 0.08 WAARNEMINGSSTATION LEIDSE STER RENWACHT NAAR ADSTRALIET Het waarnemingsstation van de Leidse ster renwacht te Johannesburg in Zuid-Afrika zal mogelijkerwijs op den duur naar het nieuwe Australische observatorium van de berg Stromlo nabij de Australische hoofdstad wor den verplaatst. De waarnemers te Johannesburg ondervin den last van de nabijheid van de zich sterk uitbreidende stad. ENGEL8 HOGERHUIS KEURT ATLAN TISCH PACT GOED. Het Engelse Hogerhuis heeft eenstemmig zijn goedkeuring verleend aan bet Atlan tisch Pact. SABOTAGE OORZAAK VAN MUNITIE- TREIN-ONTPLOFFING. Naar het West-Berlijnse blad „Sozial De mokrat" meldt, is sabotage de oorzaak van de ontploffing van de Russische munitietrein op# 12 Mei bij Wolmirstedt in de Russische zone. Mijnscherven zouden in de nabijheid van het treinwrak zijn gevonden. 5t*OP- V KI JU AG W Mkl 1949 SCHOONHOVEN. neem een Dreigend kaasconflict. Ondanks het feit. dat de kaasproductie hier te lande op het ogenblik hoger is dan de laatste jaren en in weerwil van de grote voorraden, in koelhuizen en pakhuizen op geslagen. dreigt een ernstig conflict in de kaasdistributie op korte termijn. Er heerst n.l. in de kringen van binnenland se kaashandelaren grote ontevredenheid over de prijzenpolitiek der regering met name over de maximumprijzen van de jonge kaas. welke volgens de betrokkenen geen voldoen de winstmarge voor de handel toélaten. De Federatie van Kaashandelaren, wier streven is gericht op de vrije prijsvorming en de algehele opheffing van de kaasdistri butie. heeft thans tot een krasse maatregel besloten. In een gisteren te Utrecht gehou den vergadering, waar een groot aantal kaas handelaren uit alle delen van het land aan wezig was. werd met-zo goed als algemene stemmen besloten de verkoop van jonge kaas aan detaillisten stop te zetten, wanneer niet op korte termijn op de jonge kaas een bruto winstmarge van 12 ct. per kilo wordt ver kregen. Uit de geanimeetde besprekingen, waarbij de consequenties van deze krasse maatregel door de vergadering onder de ogen werden gezien, bleek wel dat wij op het ogenblik staan aan de vooravond van een kaascrisis, welke vooral aan de consumenten met de smalle beurzen grote moeilijkheden kan be rokkenen. NIESBUI KOSTTE EEN MENSENLEVEN. Een 46-jarige wielrijder, die Maandagmor- 5en op de Stadhouderskade te ^Amsterdam oor een auto werd aangereden en met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis werd opgenomen, is overleden. De oorzaak van de aanrijding was een niesbui van de bestuur der van de auto,, waardoor deze even de macht over zijn stuur verloor. Hij had er genoeg van. Een door een 27-jarige vlieger bestuurd vliegtuig van de Russische luchtmacht is Woensdagmiddag geland op een militair vlieg veld in de nabijheid van Stockholm. Door een verkeerde manoeuvre raakte het toestel een heuveltje en viel het op de grond te pletter. De bestuurder bleef ongedeerd. Heti bleek dat de jeugdige officier uit eigen wil naar Zweden was gegaan. Het Zweedse departement van buitenland se zaken, heeft gisteren afwijzend beschikt op een verzoek van de Russische regering om een onderhoud te hebben met de luite nant-vlieger. De piloot, wiens naam geheim wordt ge houden. heeft de Zweedse regering om ver blijf verzocht. Na zijn landing verklaarde hij. dat hij genoeg had van het Russische sy steem. Hij zeide geen angst te hebben voor vergeldingsmaatregelen, daar zijn vrouw naar Siberië gedeporteerd was. de gemeenteraadsverkiezingen, masr het»op- treden van dit. voor Schoonhoven niet on bekende, gezelschap, waarvan de leden in de schaduw der anoniemiteit wensen te blijven, oogstte welverdiend succes van de volle Nutszaal. hoewel de souplesse van ervaren cabaretiers duidelijk ontbrak Het publiek werd op aangename wijze beziggehouden, de toneel wijzigingen gingen buitengewoon snel. en de eenvoudige hulprfUddelen waarvan de spelers zich bedienden verleenden een apar te charme aan de gehele avond In de pauze sprak de heer Liefaart uit Am sterdam een propaganda-redevoenng uit, waarbij hij wees op de ontwikkeling welke de arbeiders in de afgelopen 50 jaar als groep hebben doorgemaakt en op het belang van de aanstaande verkiezingen. De inzet daarbij ie de sociale zekerheid van de wieg tot het graf en de medezeggenschap in de bedrijven, waarnaar de Partij v. d Arbeid streeft Naar onze mening had de prettige voordracht van de heer Liefaart een aandachtiger gehoor verdiend. De leider van de P.vd.A.-fractie uit de ge meenteraad. C. Peerbolte. heeft spreker en spelers in zijn sluitingswoord dank gebracht ovoor het gebodene. D AMES ATHLETIEK AFDELING. De athletieksport in ons land verheugt zich momenteel in een enorme belang stelling. De Olympische successen van onze landgenoten op de Londense Spelen zullen daaraan zeker niet vreemd zijn Ook Schoon hoven ontkomt niet aan deze tendenz en Dinsdagavond vond een bespreking plaatsom te.u,g.?r,ak?" tot 8tlcht'nu van een dames- athletiekafdeling Twintig dames waren aan wezig en besloten Dinsdagavond met de training te beginnen. Sportclub heeft in haar midden twee ervaren instructeurs met een jarenlange wedstrijdroutine en theoretische Bebted kennis, die aan deze afdeling leiding zullen S HET CARILLON. Het getjingel. dat de herstelwerkzaamhe den aan het carillon begeleidde is gisteren herbegonnen. Na onze vorige publicatie hier over zijn blijkbaar de moeilijkheden met de draadlef%rantie plotseling overwonnen en thans is het vooruitzicht geopend, dat de res tauratie snel tot een eind gebracht zal wor den Het schijnt al zeer nabij te zijn. dat het carillon herboren opgeleverd zal worden. Twee kolonels. Toen gisteren kolonel J W. Sluiter hier ter stede arriveerde, leek dat niet geheel in over eenstemming te zijn met het bericht, dat er nog generlei beslissing genomen was ten aanzien van een eventuele commando-wisse ling van kolonel Termaten. De heer Sluiter is immers genoemd als waarschijnlijk opvol- hund en met een serie medaillgs van ver ger van de heer Termaten. wanneer deze be- schillende tentoonstellingen zal de neus op- noemd zou worden tot directeur van de Na- trekken voor een soortgenoot, die minder be- tionaie Reserve. Maar aan het bezoek van de deeld Is met een aanlokkelijk uiterlijk, en die heer Sluiter, die overigens nog een dag of minder lekkere hapjes ontvangt. Hieruit twaalf hier zal blijven, mogen geen verkeer- blijkt, dat een hond wijs is, wijzer dan ver- conclusies verbonden worden. Hij is na- schillende mensen, want dip willen overal on- melyk hier slechts als gast en daarop ligt de derscheid in maken, zelfs in de honden. Maar nadruk. GROTE ZANGUITVOERING. De Joods als „studio". Schoonhoven beleefde Woensdagavond in de loods op het Bastion een primeur. Het K.R.O. Koor. dat dikwijls uitzendingen Vbor de radio verzorgt, trad toen nameUjx met zijn 120 le den voor de R.A.O. op, en dit was de eerste avond, dat het koor buiten de studio een proef- programma afwerkte. De vele genodigden, militairen en burgers kwamen onder de indruk van de machtige zang. het gedragen Ave Verum en da jube lende melodieën uit bekende operettes. Wety werk het grootste succes had. valt-moeilijk te zeggen Natuurlijk zijn er atlijd nummers, die bijzonder opvallen, en dit was hier het geval met ..Avontuur in Castella een gedeelte uit de operette van die naam. Dit stuk werd nog bij hét slot als toegift gezongen. Ook de ra dio-pianist Willy Francois, had de volle aan dacht en niet in het minst de dirigent Ge rard Vermeulen, die tevens optreedt ais eerst* violist bij het Radio Philharmonisch Orkest. Buiten de loods stond een grote opnapie- auto. afkomstig van de R.A.O. Er welden ver schillende platen opgenomen, waarvan er een reeds in de pauze werd gedraaid. Door de woorden „attentie, opname na vijf telien d e door de loods klonken bij het oveizingen vpn een gedeelte uit een wals van Strauss, werd een echta studiosfeer gescha pen. TWEE ONGEVALLEN TEGELIJK. Het .vijf-jarig zoontje van de heer T. Zij- derlaap zal gisteravond op de auto van de heer Kramer, die in het weiland reed. waar vee opgehaald moest worden. Door het schokken van dit voertuig viel het ventje cr af en werd met een hersenschudding opge nomen. Dokter Antvelink, die spoedig ter plaatse was. was nog niet gereed met de be handeling van dit slachtoffer of hij werd reeds weggeroepen voor een ander ongeval. In dj» bedrijfsvoetbalwedstrijd, die gespeeld werd tussen een ploeg van de fa. Huisman en een van de fa. Baardwijk uit Nieuwpoort. brak namelijk de speler Kuyf zijn been. Hij werd naar het St. Jozeph-paviljoen te Gouda overgebracht. SPOORKAARTJES. geven. NUT8BIOSCOOP. Een hond is nu eenmaal een hond. of hij een mooie huid heeft of een lelijke, of hij de naam draagt van Terrier of wanneer hy een vieze straathond is. Geen hond met een mooie het is ten enenmale nomogelijk de natuur van een dergelijk huisdier te onderdrukken en daarin blijven óok alle honden gelijk. Ziehier het onderwerp waarop de film van deze week gebaseerd is. Men ziet wel de aanlokkelijke titel ..Kaizerwals". maar dit is slechts de vlag. die een minder goede lading bedekt, want in werkelijkheid is Keizerwals een echte gewone hondjesfilm. waarin eigenijlk wel zeer over dreven wordt gehandeld met deze (trouwe) die ren Men heeft getracht met zang van Bing •Crosby en met wat balletmuziek aan dit (wei nig smakelijke) verhaal een enigszins aantrek kelijk cachet te geven. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Jacob, z. van P van der Maas en J J. van 't Veer Hendrik, z van P. de Langen en A. Bitter. Hendrikus, z. van H. H. Murk en H. C. van Breukelen Ondertrouwd: C. Sterk. 33 j, en G. van Gee- len. 40 j. N. Heijkoop. 30 j. en M. N. Kout- staal, 23 j. Getrouwd: P Kok. 21 j. en J. M de Goeij. 24 j. Overleden: C. van As- peren. 26 j. A. van Vliet, 66 weduwe van H. Looren de Jong. POGINGEN VERZOENINGSCOMMISSIE VOOR BALKAN MISLUKT. Dr. Evatt, de Australische minister van bui tenlandse zaken, heeft bekend gemSakt er niet in geslaagd te zijn een politieke en territoriale overeenkomst tussen Griekenland en zijn Noordelijke buurlanden tot stand te brengen. DE „KLEINE BLOKKADE". De „kleine blokkade" door de Russen bij Helmstedt werd in de loop can gisteravond op geheven onder de mededeling, dat zij van daag weer zou worden ingesteld. Terwijl de drie uur lange optocht van Duitse vrachtwagens met voedsel voor Ber lijn de Russische zone binnenreed, zonden de Engelse en Amerikaanse plaatsvervangende militaire gouverneurs brieven aan de Russi sche opperbevelhebber, waarin geprotesteerd werd tegen de verkeersbeperkingen. Eerste Hbllandse nieuwe. Hedenmorgen meerde de Katwijker logger KW 227 „Karei doorman" in de vissershaven van IJmuiden mei aan boord 36 kantjes nieu we Hollandse hy-ing en won daarmee de race. die in de afgelopen vier en twintig uur is begonnen tussen de hanringvloten op de Noordzee. f De schipper "vertelde, dat deze reis de kortste is. die hij ooit heeft gemaakt. Woens dagmorgen om kwart over tien was hij „aan schot" gegaan. DE STRIJD OM 8JANGHAL De eerste bommen van de onder commu nistische leiding staande strijdkrachten zijn in Sjanghai gevallen. De communistische en nationalistische strijdkrachten waren in het n Pootoeng gewikkeld in een strijd van man tegen man. Volgens de radio dor 26 Mei 1949 In verband met Hemelvaartsdag ver soeken wU degenen, die In ons blad van 27 Mei willen adverteren, er voor zorg te dragen dat hun opgaven ons uiterlijk Woensdag 25 Mei bereiken. Het is niet zeker dat later binnengeko men advertentie's nog opgenomen zul len gunnen worden. MARKTBERICHTEN. Chinese communisten zouden In dit gebied het afgelopen weekeind 10.000 man der na tionalistische troepen „in de pan gehakt" zijn. Tan Malakka doodgeschoten? Het blad „Trompet Masjarakat" heeft te Soerabaja vernomen, dat Tan Malakka zou zijn neergeschoten door kolonel Soengkono en majoor Sabaruddin van het republikeinse leger. Laastgenoemde zoü eerst aan de zijde van Tan Malakka hebben gestaan. Volgens de „Sinpo" te Batavia, die dit bericht heeft overgenomen, kon dit bericht nog niet be vestigd worden. INGEZONDEN. In een vorig nummer hebben wij melding gemaakt van het voornemen van de Spoor- "NTorWIjmrU*» Straalvlft>nf-ufnc>n we*en de voorverkoop van relskaartjes hier jNeaenanase straalvliegtuigen ter Stede en in enkele plaatsen in de omge- hebben gebreken Woensdagmiddag startte een straalvliegtuig van de jachtvliegschool der Nederlandse Luchtmacht van het vliegveld Twenthe. Tij dens de start weigerden opeens belde moto ren en daardoor kon het toestel* niet In de lucht blijven. Het kwam in de omgeving van het vliegveld terecht. Het tweepersoons vlieg tuig is zwaar beschadigd. De twee inzitten den. een instructeur en een leerling kwamen er met de schrik af. Van Woensdagmorgen af gold voor alle itraalvllegtuigen van de Nederlandse Lucht macht tot nader order een startverbod, ip verband met het feit, dat men onaerdeien uit Engeland verwachtte. Het ongeval van Woensdag blijkt namelijk niet alleen te staan. Ongeveer anderhalve week geleden, sloegen van een s-ranlvlieg- tuig boven het vliegveld Leeuwv-den op 25.000 voet hoogte beide motoren af. De pi loot wist zijn toestel met grote moeite in glijvlucht naar beneden te brengen, waarbij bleek, dat het landlngsgesteld niét werkte. De piloot slaagde er toen tevens nog in een geslaagde buiklanding te maken en zodoen de ongedeerd aan de grond te komen. De commandant van het squadron op Leeu warden. de majoor-vlieger Flinterman. jver- kwam kortgeleden vlak bij het vliegveld te Brussel iets dergelijks. Ook van zijn toestel sloegen de motoren af. doch ook hij wist vei lig het vliegveld te bereiken. van de zijde Van de militaire luchtvaart kon men geen verklaring geven van het feit, Waarom 't Vliegtuig op Twenthp Woens dag. ondanks het Startverbod, toch gestart was. De berichten, die melding maken van een startverbod voor de straalvlirj jigen, zijn niét jut»t, zo meldde men later. Van de meeste straaljagers op Twenthe zijn op het ogepblik de remschoenen, een snej slijtend onderdeel, niet iheer in voorraad. Nieuwe aaïïVoer is nog onderweg en tot deze arri- \e«t zullen de toestellen op de grond blij ven. Er is geen sprake, om welke reden dan ook, van een startverbod. ving stop te zetten en wij hebben niet schroomd onze mening daarover te zeggen. Gelukkig hebben de Spoorwegen getoond, dat zij oog hebben voor het nut van een vlotte bediening van de reizigers. Zij heb ben er jn toegestemd, dat althans in Schoonhoven de voorverkoop gehandhaafd blijft, maar zij kunnen daarop geen korting vo: de wederverkoper meer toestaan. De h**' Timmer heeft thans besloten treinrei- z na Schoonhoven kaartjes te blijven leve ren. ook al kan hij daarop de gebruikelijke drie procent korting niet meer verdienen. MËI-VIERING. Op 4 Mei kon de Partij van de Arbeid hiet, zoals in de bedoeling had gelegen, de Mei viering houden, omdat Nederland op die dag zijn doden uit de oorlog herdacht. De viering werd uitgesteld tot 18 Mei en men had daar voor het leken-cabaret „De Knijpkat" bereid gevonden de avond te vullen en het deed dit op een wijze, welke alle lof verdient. Van- selfsprekend waren alle schetsen politiek ge tint en vooral nu afgestemd op de aanstaan- De winter is voorbij en de volgend* nog ver, indien er een goede ver warming in u woning is dan kunt u gerust zijn. maar zo niet. maakt dan nu speciale wensen ons bekend. En u kunt er van verzekerd zijn dat u goe de verwarming krijgt in uw woning, maar doe hel nu, want ook dit jaar is de levering van haarden en kachels in dlverze uitvoering 2eer beperkt. De diieaaats kookkachel, de hooggeroém de aie zelfs dichters insplreercf is nu uitvoorraad te leveren. HAARDEN EN KACHELHANDEL G. TROMPETTER Lopikerstraat 49-51 - Tel. 392 SCHOONHOVEN PLAATSELIJK NIEUWS. Nieuw-Lekkerland. Het hoofdstembureaü voor de gemeenteraadsverkiezing heeft in zijn openbare vergadering van 17 Mei alle ingeleverde lijsten geldig verklaard en de daarop voorkomende candidaten gehandhaafd. In de Chr. Sehool te Kinderdijk kwam de afdeling Alblasserdam en omstreken van de Chr. Venenjging van Ned. Technici in le denvergadering bijeen. De voorzitter, de heer A. de Jong, vroeg ontheffing van zyn func tie. wegens zijn benoeming als voorzitter van de besturenbond. In zijn plaats werd geko zen de heer Ant. de Klerk te Nieuw-Lekker land' Daarna volgde een bespreking van de agenda voor de «lgemene vergadering te Doorn. Als afgevaardigden naar die verga dering werden benoemd de heren A. de Jong. D. Uittengogaard en P C. Kooiman. De vergadering was goed bezocht. ZWARE WALS STORTTE VAN DIJK. Nieuw-Lekkerland. Om het voetbalveld van V.V.E. gelijk te maken, kon het bestuur een vlakwals in bruikleen krijgen van de firma J. en K. Smit te Kinderdijk. Maandagmiddag werd de wals, die' ongeveer acht ton weegt, naar het veld vervoerd door middel vaneen legerwagen. Ter hoogte van de Schoordijk geraakte het gevaérte aan het glijden en stortte van de hóge dijk af. De persoon, die met het vervoer was belast, wist zich bijtijds in veiligheid te stellen, 'g Avonds werd de wals met behelp van een kraan wagen op "de dijk gebracht en naar het terrein vervoerd. Vrijdag nam dr. Terpstra van zeven cursisten het exara«i£ af voor het ie Jaars diploma EH B O. Hiérvan slaagden zes per sonen. te weten mej. C. van Leeuwen, en de heren I. de Jager D. Meerkerk, P. Stout. C. Stout en J. van Wijrten. - Uit de ter viaie liggende rekening van de polder Nieuw-Lekkerland blijkt, dat in 1948 de ontvangsten bedroegen f 17461.87 en de uitgaven f 43251.54. Het nadelig saldo ia f 25789.87. De begroting voor 1949 is in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 69787.0i. Uitneembare ZanS^Jger Sliedrecht. Dezer dagen is men begonnen met het vervoer van een ul#neembare elec- trigche zandzuiger van Sliedrecht naar 's-Hertbgenbosch. Deze zuiger werd gebouwd naar het ontwerp van ir. Bos van de fa. B*>s en K^lia en gebouwd op de scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Klop". Het ver voer van de gedeelten van de zuiger ge schiedt te water van Sliedrecht naar 's-Her- togehboach. in welke laatste gemeente de stukken op vrachtwagens worden overgeladen om gebracht te worden naar plan Zuid. dat is het polderland ten Zuiden der stad (tus sen 's-Hertogenbosch en 8int Michielsgestel), dat straks door middel van de nieuwe zui ger zal worden opgehoogd. Met dit werk zal anderhalf jaar gemoeid zijn. Men heeft om trent de nieuwe zuiger grote verwachtingen. M^n heeft berekend dat hij 40000 kubieke mëter zand per week in het poldergebied zal werken. De zuiger wordt op de grens van 's-Hertogenbosch en Sint Michielsgestel ge monteerd. Als hij over drie weken in wer king ia, graaft hij om zich heen het zand weg. wat tot gevolg heeft, dat hy op de diuur in een meer komt te liggen. Tot heden bediende de fa Bos en Kalis zich van stoom- 2juigers. die over water werden vervoerden ëen haven of kanaal als erkbasis nodig had den. De nieuwe electrlsche zuiger daerente- «-.n graaft zichzelf een waterbisis. WONINGWEE Hl. Streefkerk, 17 Mei 1949. Mijnheer dë Redacteur, MUn bewering in mijn Ingezonden stuk in de Schoonhovensche Courant van 13 Mei. dat in de laatst gehouden jaarvergadering van Het Groene Kruis te Streefkerk, waar ik met tegenwoordig kon zijn. door de voorzitter, notaris mr. J W. Nortier. beledigende woor den zouden zijn geuit, inzake mijn handel wijze als voorzitter van de Woningbouwver eniging „Beter Wonen", blijkt in verband met de sedertdien door mij ontvangen in lichtingen volkomen onjuist te zijn.0 Ik acht het mijn plicht die bewering, die mij door anderen verkeerd ia voorgespiegeld, geheel te heroepen Na kennisneming van de julate toedracht is mij voorts gebleken, dat ter verkrijging van een huia het stellen van eigen belang bo ven het belang van Het Groene Kruis door de voorzitter niet heeft plaats gehad. U dankend voor het beschikbaar stellen van de plaatsruimte Hoogachtend. W. L. SCHHIPPERS. Voorzitter van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" te Streefkerk. WIJZIGING MARKTDATA. In verband met Hemelvaartsdag op 26 Mei zal te Delft op Vrijdag 27 Mei grootvee voor de slacht worden overgenomen. Nuchtere kalveren en schapen kunnen op Woensdag 25 Mei worden geleverd. Te Gouda zal in de week van Hemelvaarts dag geen grootvee worden overgenomen. Nuchtere kalveren en schapen kunnen hier geleverd worden op Woensdag 25 Mei. WOERDEN. 18 Mei. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt te Woerden waren heden aan gevoerd 153 partijen. Ie soort f 172—f 177. 2e soort f 166170. Zware 181. Handel traag GOUDA. 19 Mei. Veemarkt. Aanifc- voerd 17 slachtvarkens. geen notering; 3 ma gere varkens f 6075: 200 biggen f 4060. handel traag; 3 marktrunderen f 850650. han del vlug: 22 runderen. 54 nuchtere kalveren. 9 schapen (de laatste drie soorten werden over genomen door het Bedrijfschap) 284 lamme ren f 2232.50, handel matig, 14 bokken er geiten f 2040 handel vlug: 1 hond. Kaasmarkt. Op de kaasmarkt wa ren Donderdag aangevoerd 232 partijen. Prij zen: le kwal met rijksmerk f 1 701 76. 2e kwal. met rijksmerk f 1 661 69. extra kwa liteit tot. f 1.82. alles inclusief opzet. Handel kalm 'S-HERTOGENBOSCH. 18 Mei. Vee- markt. Op de markt van Woensdag wer den aangevoerd 5283 stuks vee. zijnde 1764 runderen. 140 lopers, 1962 biggen. 398 nuch tere kalveren. 973 schapen en lammeren. I zeugen. 18 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalf- koeien van f 600—800 per stuk; gulste koeien f 400—550 per stuk: kalfvaarren f 575—775 per stuk: klamvsarzen f 475—575 per stuk: gulste vaarzen f 375—650 pe rstuk; voor export ho gere prllzen: pinken f 275—375 per stuk: gras- kalveren fi 150—280 per stuk. nuchtere fok- ial veren f 35—70 per stuk; lopers f 6585 per 'Astuk; biggen f 45—65 per stuk; schapen f 45—70 per stak. lammeren f 18—32 per stuk; geiten f 30—55 per stuk; ooien met lammeren f 78 —105. KERK EN SCHOOL. KINDERBESCHERMING EN RECLAS SERING. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft mr. J W Blankert te Gouda benoemd tot secretaris van de sectie kinderbeschef- ming en reclassering. NED. HERV KERK. Beroepen te Lexmond J. J. Timmer te Har derwijk. Beroepen naar Ouderkerk ad. IJsael, da. J. de Lange te Nunspeet GEREF KERKEN Art 31 K O. Beroepen te Hooghalen Th. C F van Kamp te Alblasserdam—Nieuw-Lekkerland. NED HERV. KERK. Bedankt voor IJaaelateln: Jae. Vermaal la Amersfoort. Gezonde huid vrij van allerlei oatulverhedea. Purol doet wonde ren. Doos >0 ct» Om bestaanszekerheid te krtyfen Woensdag hield de Hollandse Maatschappij van Landbouw haar algemene vergadering te Rotterdam. De algemeen voorzitter, de heer F. den Hartog. uit Noordeloós. zei in zijn openings rede onder meer. dat tot zijn voldoening de activiteit in de organisatie in het algemeen uitstekend is en dat de samenwerking met andere organisaties en de Stichting voor den Landbouw bevredigend kan worden genoemd. Spreker verwachtte, dat de behoefte aan een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie (P B O voor de landbouw zich op korte ter mijn zal doen gevoelen .waarvoor een spoe dige totstandkoming van de wet op de P.B-C. aanbeveling verdient. Zonder de redelijkheid van de getroffen sociale voorzleplngen in de landbouw, maar ook enigszins te kort te willen doen. meende spreker, dat de daaruit voortvloeiende finan ciële lasten op den duur door het landbouw- bedrijfsleven niet gemakkelijk te dragen zul len zijn. Niettegenstaande de vele teleurstellingen, die bij de bestrijdihg van de rundertubercu- lose worden ondervonden, drong spreker er op aan om vol te houden om deze gevreesde ziekte de baas te worden. In dit verband kan echter financiële hulp van zijde der over heid niet worden ontbeerd. Over de toekomstige ontwikkelingen In de landbouw zeide de spreker, dat sljn verwachtingen dienaangaande niet hoog gespannen zUn. Samenwerking In Bene- lux-verband achtte spreker een voordeel, alhoewel hU zich afvroeg In hoeverre be paalde marktordenende maatregelen door onze Benelux-partners doorkruist en te niet gedaan kunnen worden. De Nederlandse landbouw zal in dese zelf een krachtige activiteit moeten ont wikkelen. wil hij de naaste toekomst niet voor onaangename verrassingen komen te staan. Na behandeling van het huishoudelijk ge deelte werd een prae-advles van het hoofd bestuur in behandeling gebrgcht. Hierin werd gesteld, da,t, wil de landbouw in de naaste toekomst op bestaanszekerheid kunnen reke nen. het waarschijnlijk geacht moet worden, dat zulks slechts mogelijk ig, indien min of meer ingrijpende maatregelen worden aan vaard. Behalve de moeilijkheid dat, zolang de dis tributie Van levensmiddelen van dierlijke oorsprong niet is opgeheven, het moeilijk is te voorspellen, welk deel van de productie in het binnenland is te plaatsen, is er de moeilijkheid, dat er ten aanzien van de ex port op langere termijn evenmin voldoende inzicht bestaat Dit houdt In, dat de land bouw rekening moet houden met het feit. dat een deel van zijn productie niet. of al thans tegen niet-lonende prijzen, kan worden afgezet Daar juist het prijsbederf als gevolg van afzetmoeilijkheden lich mat name in de landbouw vaak sterk doet gevoelen, kunnen misschien productiebeperkende maatregelen op den duur niet gemist worden. Ter vergadering bleek, dat men nog enigs zins vreemd tegenover deze kijk op de toe komstige ontwikkeling stond, zodet besloten werd deze stof in een afzonderlijke algeme ne vergadering opnieuw aan de orde testel len. DE VRIJHEID IN LANDBOUWBEDRIJF. De Bond van Verenigingen van Landbouw Jongeren in Friesland „De Jongereln". hield eveneens Woensdag zijn traditionele „Jonge- reindag" in Samenwerking met de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland. Op deze vergadering voerde onder meer de minister van landbouw, visserij en voed selvoorziening S L Mansholt het woord. Spreker zeide. dat in het bijzonder de land bouwer zich zorgen maakt over het huidig bestaan en dat in de toekomst. Over de vraag, welke levensmogelijkheden het platteland in de toekomst kan bieden, zeide de minister, dat men m het algemeen ten plattelands geneigd is te zeggen, dat de vraag over de levensmogelijkheden ls opge lost. als de overheid de melkjfcijs maar vast stelt op 25 cent. Zo eenvoudig is het echter niet. De levensmogelijkheden ten plattelan- de worden niet bepaald door de landbou wende bevolking en het is ook niet zo. dat de landbouw de eerste plaats in ons land in neemt, hoewel hij een zeer grote rol in onze samenleving speelt. Het zwaartepunt van de bevolking ligt in de steden Het wel en wee van het platteland is afhankelijk van de stad. maar ook omgekeerd is het waar, dat de stad afhankelijk is van het platteland. Volgens spreker zal -de landbouw een nog grotere plaats moeten gaan innemen, daar de bevolking over de gehele wereld met 15 '"o sedert 1938 is toegenomen, terwijl de opper vlakte cultuurgrond nauwelijks groter werd. De landbouw kan die snelle aanwas niet bij houden. Een goed geleide landbouwpolitiek is van zeer groot belang. Ook iri ons land moet de landbouw-productie to hoog moge lijk worden opgevoerd, wil men komen tot een welvaartspolltlek. De weg naar bestaanszekerheid. Het recht van de landbouwer op bestaans zekerheid kan langa twee wegen bereikt wor den. zo zeide spreker In de eerste plaats zouden we kunnen komen tot een absolute staatscontrole over alles, wat de boer pro duceert. Maar er ls ook een andere weg, nai mei ijk zoveel mogelijk de vrijheid ln het be drijf onaangetast laten. Tot het laatste hééft de regering besloten. Het Inslaan van die nieuwe koags is met zekere vrees door velen geconstateerd. Het doel moet thans zijn het betrachten van een gelijkmatige ontwikke ling van productie en afzet. Wij moesten thans bewust maatregelen treffen, die moe ten voorkomen, dat de ellende van voorheen weer de boerderij binnengaat, zo zeide spre ker. s TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG «6 MEI 1949 LANDBOUW EN VEETEELT. PRACTIJKAANWIJZINGEN VOOR DE LANDBOUW. In de practijkaanwijzihgen in de radioru briek ten behoeve van de landbouw zijn met betrekking tot het gebruik van giftige stof fen bij de bestrijding van ziekten en plagen in de landbouw, enkele belangrijke instruc ties gegeven In het bijzonder is de aandacht gevestigd op het bewaren van die giftige bestrijdings middelen dp het bedrijf. De bestrijdingsmid delen moeten op een zodanige plaats be waard wolfden, dat zij onbereikbaar zijn voor kinderen én dieren, terwijl men er boven dien voor dient te zorgen, dat ze nooit ver wisseld kunnen worden met levensmiddelen of voer voor het vee. De prijs van melasse is met f 4.per kg verlaagd, hetgeen van groot belang is voor het inkuilen De prijs voor de groothandel bedraagt nu f 8 per 100 k.g. af fabriek', zo dat de prijs franco thuisbezorgd f 12 f 13 ls. waarbij dan nog 1 mapnd vatenhuur is In begrepen. Wanneer men bedenkt, dat 100 kg melasse dezelfde voederwaarde heeft als 50 kg. zetmeel en men vergelijkt de prijs met de prijzen van gemengd graan of aardép- eppels. dan blijkt wel duidelijk, dat men met melasse voordeliger werkt. Het inkuilen met melasse slaagt in het algemeen zeer goed in dien men zorgvuldig blijft werken, dus voor- el niet te dikke lagen gras nemen en zorgen dat de bovenste lagen van de silo's wat ex tra krijgen. Bovendien dient men het verlies ean perssap tegen te gaan, aangezien het uitstekend geschikt is voor varkensvoer. Dit kan men bereiken door het in een goed af gedekt putje op te vangen. Het is een goede geldbelegging een deel van het melkgeld te besteden aan ruiters. De prijs van vierpootruiters bedraagt f 2 85 per stuk, hetgeen dus bij een aantal van 40 stuks neerkomt op f 114. Wanneer men goed ruitert. kan men reke nen. dat het hooi 3 eiwit meer bevat. Dat ls dus bij een höoi-opbrengst van 4000 k g per H.A. 120 kg. eiwit, die^een waarde heb ben van ongeveer f 120.Tiet ruiterenkost 8 k 10 uur arbeid per H.A Rekent mën daarvoor f 8.f 10— per H.A.. dan blijkt hieruit dat in een jaar tijd de kosten van aanschaffing zijn terugverdiend, hetgeen ook in de volgende jaren een voordeel van on geveer f }00.per H.A. betekent. Steekproeven naar de grootte van de veestapel. Enige weken geleden is tot de Nederlandse veehouders het verzoek gericht volle mede werking te verlenen aan de steekproeven, welke het Centraal Bureau voor de Statis tiek in dit voorjaar met betrekking tot de Nederlandse veestapel is gaan houden, ge zien het grote belang van deze steekproe ven. In de loop van 1948 ontstond hier te lande As behoefte de steekproevenmethode. naast het gebruik ervan als middel voor het ver krijgen van gegevens over de akkerbouw, ook toe te passen b(j de vpehr be paling van de grootte van de veestapel In verband met de grotere vrijheid in het •anhouden van vee werd het namelijk wen selijk geacht met kortere tussenpozen van STREEP AAN [E BALK! TT het verloop op de hoogte te blijven dan door middel van volledige tellingen; zo is het de bedoeling de varkens maandelijks, de hoen ders elk kwartaal te tellen. Ook brengt het algemeen streven naar bezuiniging met zich mede de in Amerika reeds lang gebruike lijke steekproef-methode meer ingang te doen vinden. Wat is feitelijk een steekproef? De graan handelaar. die beslissen moet over de kwali teit van de te kopen partijen graan, doet dit door uit verschillende takken een monster te nemen; de kaashandelaar, die verschil lende soorten keuren moet. neemt hier en daar een proef met zijn kaasboor. Zij allen werken, zij het op min of meer eenvoudige wijze, met de steekproefmethode. Vanzelfsprekend moet bij een voorsteek- proef door de grotere verscheidenheid van het grondmateriaal en de grote verschillen in bedrijf sty pe een veel ingewikkelder weg gekozen worden om een inzicht te verkrij gen, dan in de hier gegeven voorbeelden. Toepassing bij veestapels. Bij de berekening van de veesteekproe ven worden de resultaten niet voor de 9®- hele steekproef berekend, maar voor elke grootte-klasse afzonderlijk. Dit draagt ertoe bij de resultaten te verbeteren. Voor de hoenderstapel leverde de op 16 Maart ge houden steekproef een totaalcijfer op dat slechts 2 pCt verschilde van de uitkomst van de registratiekaarten Bij de varkenssteek proeven. welke elke maand gehouden wor den. is de berekeningswijze iets ingewikkel der. doordat de steekproefuitkomsten van maand tot maand met elkaar vergeleken kunnen worden. Hier was "het resultaat voor de totale varkensstapel eveneens 2 pCt. er schillend van de registratie-uitkomst De re sultaten voor de afzonderlijke soorten: fok- varkens. mestvarkens en biggen vertonen grote»* afwijkingen, welke door oen nauw keurige werkwijze bij de volgende tellingen verbeterd zullen worden. Beperking overlaat bU komende veesteekproeven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek be schikt over adreskaarten van alle Neder landse bedrijven en kan dus d,e keuze van de adressen langs machinale weg doen geschie den. Zou deze keuze aan plaatselijke des kundigen worden overgelaten, hetgeen op het eerste gezicht voor de hand zou liggen, dan zouden deze wellicht een keuze in een bepaalde richting doen. Hierdoor zouden ook de totaalcijfers beinvloed worden. Voorts is een belangrijke voorwaarde voor het slagen van een steekproef de medewer king van de landbouwers of veehouders, welke door het lot aangewezen werden? Dour hun medewerking te verlenen, steunen zij een goed doel. namelijk het verschaffen van een betrouwbaar irtzicht in 4e ontwikkeling van de veestapel, niet in de eerste plaats in het belang van de Overheid, maar ;n het be lang van hun eigen bedrijfstak. Anderzijds is het verlangen, niet meer te worden lastig gevallen dan strikt nodig is. uitermate bil lijk. Daarom zal er ernstig naar worden ge streefd. het aantal bezoeken aan de bedrij ven te beperken en -de varkens- en kippen- steekproef gelijktijdig te doen plaats htboen (tweede helft van Juni). Ook zal de var- kenssteekproef in Mei gelijktijdig met de Inventarisatie worden gehouden; in die pro vincies waar geen zitdagen worden gehou den. kunnen de tellers dan tegelijk net in ventarisatie- en het steekproefformulier in vullen. Voor de overige provincies is de da tum op 23 Mei bepaald, dus nadat de inven tarisatie-drukte achter de rug is. MOND- EN KLAUWZEER. In de week van 1 tot 8 Mei deden zich de volgende sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer voor: runderen 4; big gen 21; lammeren 22. DIEVENBENDE VAN ZEVENTIG MAN. De politie te Frankfort heeft een bende van 73 man. geleid door een 19-jarige jon gen. opgerold, die de laatste drie jaar suiker, koffie en steenkool uit goederenwagons heeft gestolen. De 42-jarige-boekhouder M. J. van Broek hoven is door de Rotterdamse rechtbank wegens verduistering veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Verdachte, die in dienst was bij een transportbedrijf in Kralingse Veer. was ten Jaste gelegd, zijn firma voor ongeveer f 32 000 doch minstens voor 20 000 gulden te hebben benadeeld. Hij was belast met het beheer van ruim honderd huizen te Lobith. Hij knoeide echter in de boeken en noteerde hogere bedragen voor reparaties dan werd uitgegeven. Ook eigende hij zich een be langrijk deel van de hem betaalde huren toe. Drinkwaterleiding Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Dat botvhent geen of weinig water voor dr meeste aangeslotenen. Reeds lang was bekend, dat hit stieekwaterleidinghedrijf Alblasserwaard en Vijfheerenlanden ln 't geheel niet voldeed en naar aanleiding van berichten, die af en toe In de kranten verschenen, leek het het dagelijks bestuur het beste om eens openhartig te praten. Dan we ten de streekbewoners tenminste wat te wachten staat. Woensdagmorgen had de bijeen komst plaats onder leiding van burgemeester Geleedst, die de aanwezigen begroette, en het woord gaf aan Ir. De Graaf, uit Bnvsum. die tijdelijk de technische leiding heeft. Aan de hand van grafieken, werd de achteruitgang van het buitenmateriaal getoond. Gerekend wordt, dat 60 pCt. van het geproduceerde water door grote en kleine lekken verloren gaat. Het waterverbruik is 2'/» zoveel aic In het eerste jaar. Het 210 K.M lange buizen net moet radicaal worden vernieuwd, want het Is totaal versleten Men hoopt dit jaar de buizen in Leerbroek en Nieuwland te vernieuwen. Het zal 10 a 12 jaren duren eer een normale waterlevering weer verzekerd is. De kosten van vernieuwing zullen het enorme bedrag bergen van f 2.600.000. De stichting van het gehele bedrijf, gebouwen en to ren inbegrepen, kostte f 1.130.000.) De laatste week van April heeft een re cord hoeveelheid melk naar de zuivelfabrie ken doen toestromen. De hoeveelheid be droeg in totaal 106 millioen kg., waarmee drie weken eerder dan vorig jaar de 100 millioenstreep werd overschreden- In 1948 is alleen in de twee laatste weken van Mei een* productie van iets meer dan 100 mil lioen k g. behaald, waarna een geleidelijke daling begon. De thans bereikte productie van 106 millioen is de hoogste van na de oor log Verwacht mag worden, dat de cijfers, die aan het eind van deze week bekend wor den betreffende de productie in de eerste week van Mei een voortgaande stijging zul len aantonen. Deze verhoging zal trouwens nog wel tot aan het eind van Mei doorgaan en daarmee zal in de loop vamdere maand hoogstwaarschijnlijk de melkproductie stijgen tot boven file van 1939 Bovendien is de melk thans belangrijk vetter dan vocjr de oorlog. Het gemiddelde vetgehalte bedroeg eind April voor het geheel 3,56. wat alweer 0.7 hoger is dan in de overeenkomstige week in 1948. Het vetgehalte van dezelfde periode van 1939 is niet bekend, doch dit aal omstreeks 3.2 of 3.3 pCt. zijn geweest. De Nederlandse rundveestapel is op het ogenblik nog 400 000 stuks kleiner dan voor de oorlog (jongvee inbegrepen) Dat niettemin de melkstroom alweer evén groot is en bovendien het vet gehalte zoveel hoger, bewijst, dat de kwali teit van onze veestapel, belangrijk is verbe terd. Het verbruik aan melk in de huishou ding is op het ogenblik 10 pCt. hoger dap vorig jaar De productie van boter en kaas ls met tientallen procenten gestegen. Er wordt zelfs op het ogenblik bijna tweemaal eoveel 40+ kaas gemaakt als een jaar gele den. Een zeer gelukkige omstandigheid, is, dat de mond- en klauwzeeruitbarsting van vorig jaar weer bedwongen is. In 1946 hebben we de laatste grote tongblaarepidemie gehad. terwijl in de daarop volgende twee jaren de ziekte bijna totaal verdwenen was. Het vo rige najaar steeg het aantal gevallen weer met sprongen, zodat het er een ogenblik be- depkelijk uitzag De cijfers van de laatste weken toonden gelukkig een snel dalende besmetting aan en wij mogen thans wel zeg gen. dat het gevaar voor een grote uitbar- ting afgewend ls. Waarschijnlijk hebben we dit voor een groot deel mede te danken aan de inenting. Ondanks de enorme productie van zuivel producten zijn de kaasprijzen de laatste we ken snel gestegen Natuurlijk ging vooral het restant oude kaas tegen hoge prijzen weg. maar ook de jonge kaas steeg in prijs, hoewel de maximumverkoopprTjs voor het binnenland met een dubbeltje verlaagd was. De oorzaak hiervan is. dat de vooruitzich ten voor de export zeer gunstig zijn en bo vendien iedere bonafide handelaar thans ex- portrecht kan krijgen. Daarom koopt de han del thans zijn pakhuizen vol. ook al gaat dat tegen prijzen, die niet loriend zouden zijn. als men daar de maximumprijs voor jonge kaas in het binnenland tegenover stelt. Hoe deze speculatie zal uitvallen is in het geheel met te voorzien. LEKKEN, LEKKEN. LEKKEN De drinkwaterleiding de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden maakt 'n moeilijke tijd door. Dit bedrijf, dat de watervoorz.emng van 23 gemeenten verzorgt, is in 1936 gesticht. Bij het maken van het project is men uitge gaan van een maximale daglevering van 2200 M3welke hoeveelheid volgens de toen opge stelde berkeningen pas in 1965 bereikt zou worden. Het gemiddeld verbruik per .ïoofd (inwoner) en per dag." dat voor de eerste ex ploits tic jaren aangenomen was op 50 liter, zou dan gestegen zijn tot 70 liter. Voor een huisgezin van 5 personen zou dit betekenen, dat per dag 35 emmers water zou den kunnen worden verbruikt. De ervaring heeft echter geleerd dat deze hoeveelheden aan de lage kant zijn. Dc plaatsing van vaste wastafels, closets met waterspoeling en badkuipen, veroorzaakte on middellijk een sterke stijging van de wateraf- name. In het eerste cxploitatiejaar van het be drijf bedroeg het gemiddeld \eibruik per hoofd en per dag 58 liter; daarna steeg dit van jaar tot jaar om reeds in 1946 eirn hoeveelheid te bereiken van 12J ltier. hierbij is echter inbegrepen het water, dat tussen het pompstation en de aangesloten woningen, ver loren gaat. x Een gemiddeld dagve bruik per hoofd van 128 liter is voor een Nederlandse plattelands- voorziening ongelooflijk. Er zijn natuurlijk gezinnen, ó'a water ver spillen. maar de lekken onderweg zullen wel de hoofdoorzaak vormen van dat hoge „ver bruik". Bij de bouw der waterleiding is de keuze van de toe te passen materialen voor het hoofdleidingnet en voor de huisaansluitingen gevallen op staal. Op iedere plaats, waar de asfaltering door de een of andere oorzaak schade oploopt, is een aantasting van de stalen pijpwand onver mijdelijk. welke op de duur tot doorvreting leidt, omdat de toenmaals aangebrachte buis bescherming volgens de huidige stand der techniek, aanwijsbare fabricage fouten ver toont Het bovenstaande heeft er toe geleid, dat het bedrijf reeds spoedig te k„.:..;en kreeg met doorgeroeste hoofd- en dienstleidingen, welk euvel van jaar tot jaar toenam. Een ander gevaar waaraan het leidingnet in de Alblasserwaard is blootgesteld en waar van voornamelijk de pijpverbindingen te lij den hebben, wordt gevormd door trilling de bodem tengevolge van het verkeer. Zonder al te ver in te gaan op de techni sche details van deze kwestie, mag niet ver zwegen worden, dat reeds vanaf het eerste bedrijfsjaar een groot aantal lekken moet worden toegeschreven aan laatstgenoemde oorzaak. Het uitschieten van zo'n verbinding ver- it - VLIEGEN oorzaakt in de meeste gevallen een dusdanig waterverlies, dat belangrijke delen van het voorzieningsgebied volledig worden droogge legd. Na grondige herstelling mag worden ver wacht. dat dit euvel voor goed tot het verle den behoort. Anders is het echter gesield met de lek ken. veroorzaakt door doorroesting van de pijp wand. Deze aantasting is niet te stuiten en leidt er toe. dat geleidelijk belangrijke ge deelten van het leidingnet ontijdig vernieuwd moeten worden. Het is van het grootste belang, dat deze roestlekjes, al schijnen ze van nog zo geringe omvang, ten spoedigste ter kennis van het be drijf worden gebracht. H,et doorroestingsproces doet in rteeds er ger mate zijn funeste invloed gevoelen, het geen op de duur tot een ware noodtoestand moet leiden, indien niet tijdig maatregelen worden., genomen. Dé' grot* schaarste asn pijpmaioriaal en vooral aan die soorten, welke in de bodem van de Alblasserwaard niet worden aange tast. i« ftyrzaak dat vernieuwingen slechts in een langzaam tempo tot stand kunnen' wor den gebracht. Wat nu? I.; 1&»7 is het ie-ti'ngnet uitgebreid met een 8 lange ia.cl.r.g naar de gemeente Wijn gaarden. be hiervoor gebezigde pijpen zijn vervaaiuigJ ven asbvsi-cement +.J. Etermt pij pen). Het is bij opgravingen gebleken dat de ze kiuin^na li jaa. nog geen spoor van aan- tasn..£ vertoom, hetzelfde geldt voor een proefstuk, aangcorncht in de leiding tussen Gondriaan en Nieuwpoort. De verbindingen oezer pijpen is. door toe passing van beweegDare koppelingen, zodanig, dm geen gevaar voor lekkage door bodem- trnilng te duchten is. Behalve de technische zijde van liet ver- nieuwingsvraagstuk. dient echter ook de fi nanciële kant onder het oog te worden ge zien. Men moet bedenken, dat de materiaalpry- zen het 3- a 4-voudige bedragen van die in 1939. Iedere vernieuwing eist derhalve een zeer groot bedrag- Behalve deze posten van de exploitatiereke ning vragen ook die van electrische stroom, lo nen, salarissen enz. belangrijk hogere bedra gen dan voorheen. Hier zijn dus in het kort de voornaamste oorzaken samen gevat, welke er toe leiden, dat zelfs.'ondanks de onlangs ingevoerde tariefs verhoging. voorlopig ieder jaar met een na delig saldo rekening gehouden zal moeten worden. Deze tekorten dienen door de aangesloten gemeenten te worden overbrugd. Hoeseer het tekort schieten door het Waterleidingbedrijf in haar verplich ting tot waterlevering ook door 't be stuur wordt betreurd, is dit niet bij machte hierin op korte termijn ver andering te brengen. Alleen een uiterst sulnig gebruik door de aangeslotenen kan hierin verbete ring brengen. Wanneer de huisvrouwen ertoe gebracht zouden kunnen worden niet allen op dezelfde De mens en de oorloe; Ja. wat in ons nummer van j 1. Maandag in de rubriek „Klank en Weerklank" werd gezegd, geloven we. We geloven dat de men sen macht en moed en kracht zullen vinden om voor goed. voor altijd een einde te ma ken aan de oorlog. Maar daartoe behoort nog iets anders dan alleen de uiterlijke vre- des-organisaties. De mensen zijn ongemeen knap en hebben wonderen van techniek, genie en kennis bijeen gebracht, maar de voortgang der ge weldige stoffelijke belangen der menselijke krachten is ongetwijfeld de religieuse en zedelijke verzorging der zielen ver vooruit gesneld. Daarom heben de hoog opgevoerd* uiterlijke betrekkingen en verhoudingen aan leid ng gegeven tot wrijving en vijandschap. Het resultaat daarvan is de toestand van prikkelbare ontevredenheid, van onbevredig- de^en kortzichtige zelfhandhaving, waarinde brühdende vraagstukken van onze tijd in het geheel niet op te lossen zijn. maar slecht» uitgangspunten worden voor onophoudelijk* wederkerige opstokerij en verbittering. De oorlog heeft de mensen hun ware toe stand in een spiegel voorgehouden. Door de schijn der uitwendige orde en vredelievend heid zag men de vulkanische krachten niet, d.e in hun ongelouterd instinctleven op de loer lagen. Niemand verlangde oorlog en daarom hielden wij elkaar voor vredelievend en wij melkten nifet door welke boze harts tochten wij allen tegen elkaar bezeten wa- len en hoe onze dagelijkse omgang doordron gen was van ruwe afweer-effecten en kort zichtige zelfzucht. Dat dit alles onvermijde lijk van het individu moest overslaan naar de volken en zich daar eindelijk op een vre selijke wijze moest openbaren, zagen we niet. De vrede was daarom eigenlijk slechts dr kunstmatige buitenzijde van een geheel an ders geaarden toestand der zielen; de nood zakelijke uitdrukking voor deze toestand e» tegelijk de straf er voor was de oorlog. Een duurzame vrede eist dat de beteuge ling der natuurkrachten ln het binnenste van de mens met groter ernst ter hand wordt genomen en dat men gaat beseffen, dat de cultuur niet alleen berusten kan op techniek en strijd van belangen, maar dat hogere ziele- krachten in werking gesteld moeten worden om een blijvende vrede te kunnen verkrll- gen. dag te wassen of straten teschrftbhen en nim- mer meer water te gebruiken.'dan strikt nood- zakelijk is. zou de watervoorziening stellig be langrijk verbeteren. Somber vooruitxlehi Bedenkt wel, dat iedere emmer water, die onnodig getapt wordt, aan de verderop wonen, den wordt onthouden Mede in dit verband wotdt de aandacht et op gevestigd van diegenen, welke door georek aan water zeer onthand zijn. dat het moge lijk door het doen aanbrengen van een voor- raaütankje in hun woning, zichzelf steeds van water te voorzien. Een dergelijk tankje, ge plaatst op zolder, ter grootte van circa 150 liter, wordt auiomatijsch gevuld in lijden, waar op voldoende druk in de leiding aanwezig i* Daalt de druk. dan begint men uit de lank voorraad te tappen. De hoeveelheden water, welke thans dage lijks gevraagd worden, veroorzaken een per manente overbelasting van de bronnen-, fil ters- en pompinstallatie; de bedrijfszekerheid van deze onderdelen wordt hierdoor ernstig in gevaar gebracht. De Drinkwaterleiding is zich ten volle be wust van het grote gevaar, dat hierin achullt' en treft voorbereidingen om althans de water aflevering op het huidige peil te kunnen hand haven. In Leerbroek en Nieuwland zullen de bui zen nu vervangen worden door eternitbuizen. Deze zijn in beperkte mate verkijgbaar en uit dien hoofde kan aan het besluit om ook dit jaar te Molenaarsgraaf nieuwe buizen te leg gen niet worden voldaan. Burgemeester Geleedst zeide met angst en vrees de hoogtijdagen van de zindelijke Hol landse huisvrouw tegemoet te zien. Want dan komen uit verschillende windstreken telefoni sche klaagliederen.dat er geen water is en hej bedrijf staat thans machteloos. Er is een vijfjarenplan ontworpen en in die tijd zal per jaar en per inwoner moeten worden bijgedragen in de kosten. Beschaafde Sieraden Ht/outtrteen in goud en zilvtr FEUILLETON. Llalde onder het schrikbewind. 38 I Hijgend viel hij terug, de ogen^mel—bloed belopen en het schuim qp zijn mond. Hec tor kwam tot het besef dat dit neurotische creatuur, een en al hersens, een gevaarlijker moorddadige was. dan zelfs Fouquier en z'ijn kopftukken „de spoedbestellers r Nu gö ik naar de Conventie, zei Cou- thoiji na een poos Haal uit de kamer hier naast mijn mantel en hoed. burger; je zult ze op de canapé vinden. Hector gehoorzaamde en assisteerde de kreupele met diens toilet, om zich voor de straat toonbaar te maken. Couthon oogde hem bij alles na. Je bent sterk, zei hij Je moet me naar beneden dragen, naar mijn rolwagen Ja zult wel niet zo onhandig zijn als die ezel Van 'n Javoir. de gendarme die in mijn dienst ■taat! Kom hier om één uur terug, jongmens en ik zal je met je dienstplichten in kennis ■tellen! Hij strekte zijn armen uit en sloeg ze klemmend om Hector's nek. Zijn plaid gleed op de grond, twee ineengetrokken, benge lende benen aan de dag brengend, nietig als van een kind. slap ais van een speelpop. Zijn ■dem rook benauwd en zijn handen waren koud en klef. als het lijf van een kikvors. Met een onoverwinnelijk gevoel van weer- lin nam Hector hem op hij waa niet zwaar ea droeg hem de kamer uit. Onder de koetspoort wachtte nog steeds de gendarmjl met de wagen. Het was een stevig gebouwp ding met lemoenkleurig fluweel be kleed./op twee solide houten voorwielen en een WIein achterwiel. Boven de beide armen stagen twee krukken uit, welke, door mid del van tandraderen die in de voorwielen grepen, de inzittende in staat zelfde zichzelf voort te bewegen- In dat vreemde voertuig deponeerde Hector zijn last; de gendarme rolde omzichtig de wagen van het trottoir op de straatweg, en met uitstaande ellebogen, het hoofd voorover gestoken en vlug manoeu vrerende handen, ging nu de Conventionnel ratelend over de straatkeien voort. Hij had niet nodig om ruimte te verzoeken, want het geluid van zijn naderend aanrollen dreef het verkeer in de straat op zij. de mensen wer den stil of fluisterden vol ontzag binnens monds; Dat is Couthon! Zo trad Hector Fotheringay in zyn nieuw emplooy. Iedere ochtend om acht uur was hij in de rue St. Honoré. en van dat uur tot in de late avond, soms tot ver in de nacht, moest hij altijd kladr staan in dienst van de verlamde. Hij was verbluft van de ontem bare energie, die in dat verschrompelde lichaam huisde. Lange perioden van ontzet tende lichaamskwellingen. berstende hoofd pijnen en vlagen van geweldige hikaanval- len vermochten niet de verwonderlijke werk kracht van de Conventionnel aan te tasten. Op zijn schouders viel de last van het over grote deel dar uitgebreide administratieve hervormingen van het Staatsbestuur: hij volg de nauwlettend ho* de oolitiake gebeurte nissen in de provincie zich ontwikkelden: hij bekommerde zich in hoge mate met de ver reweg belangrijkste kwestie van de voedsel voorziening van Parijs en was zowel een van de veelvuldigste, als kwalitatief vruchtbaar ste woordvoerders op de tribune der Conven tie. Hij stelde het diepgaanste belang ln het werk van het Revolutionnair Tribunaal, en in talloze gevallen stelde hij persoonlijk de instructien op voor de Publieke Aanklager en dikwijls eveneens voor de President van het Hof. Zijn geweldige taaiheid nam het initiatief tot. en was het inspirerende genie van de nieuwe wet die aan het Revolutionnair Tri bunaal alle schijn onttrok van ook maar in de verste verte gelijk te staan met een jus titieel gerechtshof Het was zijn wil dat hij of zjjtt mede-dictators in het Provisorisch Gouvernement, Robespierre en Saint-Just, bij het uitvaardigen van een bevel tot in hechtenisneming van een verdachte, deze in één adem de dood zouden doen ingaan. En aldus werd de grote schaduw van het Schrik bewind die over Parijs viel. steeds langer, wanneer de volgeladen karren zich naar de guillotine log voortbewogen; het aantal ge blindeerde winkels in de rue Saint Honoré, de ruïne of de vlucht van de winkeliers aan tonend, werd eveneens steeds groter, en het Palais-Egalité. dat Hector nog kortgeleden zo uitgelaten had gevonden, werd donker en eenzaam. Doch de Secretaris van Burger Couthon. bezig van het krieken van de dag tot het val len van de avond, was biy mét het werk. omdat het hem zo weinig tijd liet om te denken aan het klinkende, driehoekige mes. dat hij dag en nacht zwevend meende te zien hangen boven zijn hoofd Steeds spookte de gedachte aan het ont stellend gevaarlijke van zijn positie hem door het hoofd. Het vervolgde hem als een kwel geest. Als hij zich door de vieze volksmas sa's. die zich de hele dag in de omtrek van de Conventie ophielden, een weg baande en bespeurde, hoe de Revolutie de droesem van het Parijse gepeupel, dat ten allen tijde, uit een oogpunt van daadkracht, het geweldigste grauw- ter wereld was. naar de oppervlakte had gebracht, voelde hij zich verloren, uit gesloten. een strohalm die doelloos op een verbolgen oceaan meedreef. Het kostte hem zijn nachtrust in die hete. adembenemende nachten, die een verschroeiende Juni over Parijs had gebracht. Nacht aan nacht, schrok hij, badende in zweet, wakker van een of andere afgrijselij ke nachtmerrie, nu eens bevolkt door Fou- quies en diens vrienden, dan weer door Cou thon met zijn stinkende adem en loodkleu rige tronie. Of hij was weer terug in Eng- strom's huis met de man Philippe, die vlak naast hem dood neerstortte, en hij sprong ontsteld op. mpt de reuk van verbrand kruit ijl zijn neusgaten, het geluid van dreunende voetstappen in zijn oren. Doch de kruitlucht was slechts de geur van pasgebrande koffie en de voetstappen di* van de meid. die hem kwam wakkan Somtijds zweefde Betty, fris en heerlijk- riekend door zijn dromen, steeds ontwijkend, onbereikbaar. Hij verlangde dan naar de aan raking van haar klein, koel handje om hem op te beuren, hij spande in de slaap zijn oren in. om het geluid te horen van haar ^em, die hem altijd zo sterk had getroffen Doch hij kon haar niet bereiken: steeds trachtten gedaanten» tussen hen te treden, de Vicomte met zijn brandende, hartstochtelijke ogen. of Maxeter. hem. zijn vroegere vriend, met koude, hooghartige blik ignorerend. En dan opende hy zyn ogen naaf de vlammende zonneschijn van alweer een dag. met de nog natte tranen van vurig verlangen op zijn kaken. Hij was nu in de rue Helvétius gehuisven bij Burgeres Fourbe, op een paar minuten afstands van Burger Couthon. Zij was een aangetrouwde nicht van de gendarme Javoir. een der twee lyfwachtpn van Couthon. en die hem het verblijf als zindeiyk en netjes had gerecommandeerd. Voor het ogenblik was het, hoe dan ook. des jonkman's plan om zichzelf zo weinig opvallend mogelyk voor te doen. Hij was daai/om blij, zijn reiskoffer van het Hotel des Etats Unis. met zijn aan houdend druk geloop van de komende en gaande man. over te brengen naar de vre dige rust van de bescheiden achter-slaapka mer in Madame FoUrbe's huis. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2