GEMEENTERADEN PLAATSELIJK NIEUWS hemelvAARt LAATSTE BERICHTEN t NIEUWSBLAD VOOR ZP1D HOLLAND EN UTRECm scftoonhovenscbe loarani WOENSDAG 25 MEI 1949 Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond- tot Don derdagavond (opgemaakt te 10 uur). Hetzelfde weertype. Over het algemeen veel bewolking met hier en daar enkele buien. Meest matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid-West en West. Aanhoudend tamelijk koud weer. Op. en Ondergang der Zon: 25 Mei: Op 4.33 onder 20.41. 26 Mei: Op 4.32. onder 2042. 27 Mei: Op 4 31. onder 20 43. MAANSTAND: Afnemende Maan. 25 Mei: Op 3 22. onder 1H 17. Q. 26 Mei: Op 3.35. onder 10.33. 27 Mei: Op 3-53. onder 20 51. 27 Mei Nieuwe Maan Hoog water te Schoonhoven: 25 Mei 4 18 uur; 26 Mei 5 06 uur. 27 Mei 5.37 uur; 28 Mei 6 12 uur. Kéulen, 25 Mei. stand 199. val 0.02. Nederland terug yoor het volgen van een drie-jarige studie aan de Hogere Krijgsschool. Vervolgens werd hij gedetacheerd bh de Ge nerale Staf in Indonesië. In 1934 volgde spoe dig zijn bevordering tot kapitein. Toen de Japanse invasie naderde, ging kapitein Spoor met een regeringsopdracht naai- Australië, waar hij zich met volle energie wijdde aan de opbouw van de Nederlandse Spionnage- dienst (Nefis). Na de capitulatie van Japan keerde hij als kolonel en directeur van de Nefis in Indonesië terug In September 1946 volgde zijn benoeming tot luitenant-generaal, commandant van het leger in Indonesië en hoofd van het departe ment van Oorlog aldaar Op 23 Mei 1949 te kende HM. Koningin Juliana het besluit tot zijn bevordering tot generaal. Generaal Spoor is onder andere comman deur in de Orde van Oranje Nassau en dra ger van de Medal of Freedom met de pal men. Generaal Spoor was een hartstochtelijk beoefenaar van muziek. Hij was een harde werker, die werkdagen maakte van 's och tends zeven uur tot middernacht met slechts een kleine onderbreking voor. de maaltijden. Een knap strateeg, die twee politieke acties .eidde. Een leger-commandant die door de troepen in Indonesië op de handen gedragen werd. Het Franse persbureau A.FP. vernam uit gezaghebbende bron. dat generaal Spoor een hartaanval heeft gehad Genereal-majoor D C. Buurman van Vree den. chef van de Generale Staf. is belast met de waarneming van de functie van leger commandant in Indonesië. VULKAAN IN WERKING. De vulkaan Merapi op Sumatra is weer on rustig Gistermorgen werd een brede rook met aspluim uitgestoten ter hoogte van ze ker 2 000 M. Onder de bevolking zijn geen verschijnselen van onrust. HONDERD MENSEN VERDRONKEN. Op de Meghna-rlvier in Oost-Bengalen, is een veerboot met 200 mensen aan boord om geslagen. Ongeveer honderd personen "zijn verdronken. PLAATSELIJK NIEUWS. KRING ALBLASSERWAARD t.B.T.B. Deze kring kwam in jaarvergadering bijeen in de landbouwschool te Ottoland. onder voorzitterschap van de heer J. Aantjes Jzn. De 10 plaatselijke afdelingen waren met on geveer veertig afgevaardigden vertegen woordigd. Men deed enkele mededelingen over de Bondsdag op eind Juni in Middel burg te houden. Er werden drie afgevaardig den aangewezen. Daarna deed het hoofd der school, de heer Weyenberg verslag over de «choolzaken in 1949. De school blijkt in bloei ende toestand te verkeren, inzonderheid de invoering van het vak melken bleek uitste kend geslaagd en door de Directie van het landbouwonderwijs gewaardeerd. De cursus 1949 kon met 25 nieuwe leerlingen beginnen. Het verslag van de secretaris, de heer K. Aantjes. deed uitkomen dat de school en kring in omvang en betekenis steeds voor uitgaan. Men dankte voor de medewerking uit vrijwel elke kring. Inzonderheid gaven de gemeentebesturen daaraan uiting Dat bleek ook uit het verslag van de penning meester. de heer C. v.d. Wolf die kon aan tonen dat de financiële toestand zeer gezond is. Van de rekening-commissie bleek nog geen schriftelijk rapport, zodat dit in de vol gende algemene vergadering wordt meege deeld. De aftredende bestuursleden werden herkozen, doch de voorzitter vèrbond hierbij de voorwaarde dat hij op korte termijn zijn werk aan jongeren wenst over te dragen. De commissie inzake t.b.c.-bestrijding zal zo spoedig mogelijk rapport uitbrengen Over bedrijfsvoorlichting werden enige mededelin-" gen van belang gedaan. Men gaf een korte uiteenzetting over de financiering van de winterschool. de afdracht aan een Stichting en verbetering van het bondsblad. Het puntprijs- handhaving van rundvee na afloop van de distributie gaf aanleiding tot een zeer uit voerige discussie. Men besloot Holl. Brab. te verzoeken de nodige samenwerking te zoeken om prijsval bij grote aanvoer te voorkomen. Hierbij kwam eventueel fondsvorming ter sprake. Het punt verplichte verzekering van zelfstandigen deed de tongen los komen. Over deze zaak werd scherp van gedachten gewis seld en deze zaak werd afgewezen. Balvert krijgt levenslang. Gouda. Op 18 Mei eiste de procureur-fis caal bij het Haagse bijzonder gerechtshof le venslange gevangenisstraf tegen de 33-jarige J. C. Balvert uit Gouda Aanvankelijk trad hij in dienst van de N S K Kdoch wist het later in de S.S. tot „unterscharfuhrer" te brengen. Hij vocht geruime tijd aan het Rus sische front. In Nederland teruggekeerd ope reerde hij voor de Duitsers in Gouda en om streken waar hij tal van personen arresteerde mishandelde en aan de S D. overleverde. Het hof veroordeelde hem gisteren conform de eis. 'GEBOORTE te laat aangegeven. Lopik. Toen de heer O. dezer dagen vader werd. ontging hem blijkbaar het feit. dat de geboorteaangifte aan het gemeen tesecretarie moet geschieden binnen drie da gen na de geboorte De gelukkige vader ver scheen echter eerst de vierde dag ten ge meentehuize. en volgens de wet mocht de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand daar door de pasgeboren zoon niet zonder meer in het register inschrijven. De heer O. ont ving inplaats van het geboortebewijs een pro cesverbaal. Lexmond. Donderdag hield de ziekenhuis- verpleging Draagt Elkanders Lasten een ledenvergadering in café De gouden leeuw". De vergadering was matig bezocht. De voorzitter, de heer B A. van Overhegen gaf een financieel overzicht van 1947. De reserve werd vergroot met ongeveer f 500.—. In 1948 stond men er iets minder goed voor; er kon zelfs op een klein nadelig saldo gerekend worden als alle betalingen waren gedaan. Het bestuur moest dezé maal een contribu tieverhoging voorstellen, dit in verband met de verhoging van verpleegkosten. Huls aan huis werden reeds convocaties bezorgd, die hiervan meldden. De vergadering ging met algemene stemmen met het voorstel aecoord. De heer C. Vink werd gekozen tot lid van de controlecommissie. Tot bestuursleden werden gekozen en herkozen de heren M van Bek- kum. J de Jong Gzn. en Jac. de Jong. De in casseerder van DEL., de heer Joh. Rietveld, kreeg waarderende woorden te horen over zijn werk. Moordrecht. In een bijeenkomst van het hoofdstembureau vond de loting van de lijs ten voor de gemeenteraadsverkiezingen plaats. De uitslag is als volgt: 1 Partij van de Arbeid: 2 AR 3 V.V.D.. 4 St. Geref. Par tij. Lijst K.V.P. De postduivenvereniging ..De Gevleu gelde Vrienden hield een wedvlucht variaf Ciney (België). De duiven werden gelost om 7 uur Aankomst eerste duif 10.36 49. laatste duif 11.9.57. De uitslag luidt als volgt: J. Ver meer 1. 3. 13. 18. 24 en 31; J. van Jeveren 2 en 32; G Twigt 4. W de Wit 5. 6. 7. 11. 17. Het comité Moordrecht-Indonesië hield in de Ned Herv. Kerk een druk bezochte con tactavond. Als orgelsolist trad op de heer P. W. Vrijland, organist van de Ned. Herv Kerk. De oud-legerpredikant ds. Nijhuis hield een Inleiding over het onderwerp: ..On ze jongetis in Indonesië". De zangverenigin- gen „Sursum Corda". „Excelsior" en „Ad- vendo" zongen enkele liederen. Tot slot zong men gezamenlijk: 'k Wil U o God mijn dank betaéen. Door de verkoop van programma's en een collecte werden wederom gelden bij eengebracht om het contact met de Moor- drechtse militairen in Indonesië te kunnen onderhouden. LUSTRUMAVOND V.C.J.C. Moordrecht. D? V.C.J.C.. afdaling Moor drecht organiseerde in verband met het 10- jarig bestaan een lustrum-avond in hotel „Het Posthuis", waarvoor zeer veel belang stelling bestond. Alle leden en oud-leden wa ren voor deze avond uitgenodigd, zomede de leden van de damesvereniging Maria Martha. Voor de pauze werd een revue, samen gesteld uit clubherinneringen en door de Vrije Vogels en enkele oud-leden ten tonele gebracht. Bij de voorstelling van „Hoe een avond döor Vrije Vogelmeisjes doorgebracht wordt" kwamen de volksdansen zeer goed tot haar recht. Na de pauze voerde de afde ling Stolwijk op sobere en ernstige wijze het lekenspel „Michael" op Mevr. W. Sóhudde- beursPrummel. die deze avond leidde, sprak een slotwoord, waarna gezamenlijk lied 16 uit de V.C.J.C. bundel „Tot de Taak" werd gezongen- Stolwijk. De collecte voor „Simavi" heeft in deze gemeente Zaterdag f 125.73 opgebracht. RAADSLID OVERLEDEN. Noordcloos. In de ouderdom van 56 jaren ia te zijnen huize overleden de heer F H. van der Kant. die in de gemeenteraad de Par tij van de Arbeid vertegenwoordigde. Lopik. Tot hoofdingeland van het hoogheem raadschap van de Lekdijk Benedondam* en VBn de IJsseldam zijn benoemd de heren P C. Verhoef. J den Hartogh. G. van Klaren en Joh. Bosch. Bij de zitting van het hoofdstemburaau werden de candidatenlijsten voor de gemeen teraadsverkiezingen als volgt genummerd: 1 J. Kortenhoeven; 2 H. Hakkesteegt! 3 L. Hoo- gendoorn, 4 J. van leperen; 5 J- J- van Kats. LAND- EN TUINBOUWTENTOON STELLING. Reeuwijk. Het plan van het te Reeuwfjk gevormde comité, onder voorzitterschap van burgemeester Feitsma. om te komen tot het houdën van een Land- en Tuinbouwtentoon stelling met feestviering in deze gemeente, begint vastere vorm aan te nemen. Er is thans ook een commissie benoemd uit de Jongerengroep der boeren, die op zich heb ben genomen het organiseren van een kaas dag in een overdekte stand. Daarnaast zullen •ook de tuinders met hun producten verschij nen. Men sprak er ook over om de beschik king te verkrijgen van het weiland van de veehouder W J. van Dijk aan de Reeuwijkse Brug. Ook bepaalde men de tentoonstelling te doen houden op 26 Augustus. Er zullen nog vele plannen nader worden uitgewerkt, waarbij natuurlijk gehoopt wordt op aller medewerking. DE LOZING VAN RIOOLWATER. Schelluinen. Het waterschap „De Over waard" heeft een verzoek van het gemeente bestuur. om het rioolwater van de nieuwe ge meente-woningen te mogën lozen op het boe zemwater van de Schelluinse Vliet afgewe zen. B. en W. zullen de gemeenteraad voor stellen. hiertegen in beroep te gaan bij Ge deputeerde Staten van Z.-H. Een collecte voor „Kinderbescherming", een combinatie van zes christelijke gestich te^ in ons land. heeft f 20.83 opgebracht. De voetbalclub D.OS. heeft een keuze commissie ingesteld. Leden zijn de heren P. J. de Bruijn. P. D. Blomaard. P. B. Verhoef. M. de Kuijper en L. Klop. Hoogheemraad benoemd. Slledrecht. De heer Adr. Volker. directeur de firma Adr. Volker s Mij. tot uitvoering van openbare werken, is bij Koninklijk besluit be noemd tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap de Alblasserwaard met Arkel bene den de Zouwe. Aangezien de heer Adr. Vol ker in het komende jaar 70 jaar wordt, geldt deze benoeming slechts voor één jaar. ZILVEREN JUBILEUM. Slledrecht. De heer T. van Hoek herdacht4 Donderdag het feit. dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de heer A. van Bennekom. De heer Van Hoek kwam in 1924 als noodhulp in de fietsenherstelplaats van de heer Van Bennekom. wiens bedrijf thans is uitgegroeid tot de scheepswerf en machinefabriek. In tegenwoordigheid van made-firmanten en het gehele personeel, werd de jubilaris door een collega toegesproken, waarna hem namens het personeel de gebruikelijke stoel werd aan geboden Namens de firma ontving hij een couvert met inhoud, terwijl zijn echtgenote een' bloemenmand werd aangeboden. Streefkerk Tot voorzitter van de polder Streefkerk met Kortenbroek en tot heemraad van die polder zijn herbenoemd respectieve lijk de heren A P. Timmer en J. P. de Haan. die beide aan de gewone beurt van aftreding waren. Beide heren namen hun herbenoeming aan. Tot ouderling van d« Ned. Herv, Kerk is in de vacature C Aaldijk benoemd de heer M. Bakker. Maandagmorgen vergaderde in het pol- dérhuis de stemgerechtigde ingelanden van de polder Streefkerk met Kortenbroek. onder voorzitterschap van de heer A P Timmer. De aanwezigen vertegenwoordigden tezamen 161 stemmen. De voorzitter gaf een kort over zicht van hetgeen in het afgelopen jaar in de polder ia gepasseerd. Op voorstel van het be stuur werd met algemene stemmen besloten de jaarwedden van de watermolenaars samen te voegen en vast te stellen op f 472. met een tijdelijke loonbijslag van f 20. terwijl de pen sioengrondslag werd vastgesteld op f 550. De rekening over 1948 werd vastgesteld met in ontvangsten op f 28.776,7! en uitgaven op f 23 406.31 Het batig slot was f 1280.40. De be groting 1949 werd vastgesteld in ontvangsten en in uitgaven op f 28 248.83 De polderlasten voor 1840 werden vastgesteld op f 13 per H A. (vorig jaar f 12). Tot leden van de cómmissie belast met het nazien der in het volgend jaar af te leggen rekening werden benoemd de heren J. van der Vlist. A Blom en C. Verhoeff Ar met als plaatsvervangende leden de heren W. Verhoeff en J. Noorland en D. de Jong. Op de vragen omtrent de plannen voor verbetering van de polderbemaling gaf de voor zitter enige inlichtingen. Een dezer dagen hield de afdeling van dé Bond* van Plattelandsvrouwen een verga dering. waarin een propagandafilm van de biscuitfabriek „Victoria" vertoond werd. Tij- dens de pauze werd thee geschonken en bood de fabriek enige versnaperingen aan. De op komst was bevredigend. Gevonden: een vulpenhouder. Inlich tingen bij de rijkspolitie. Twee branden. Waddlnxveen. Maandagmiddag werd de brandweer gealarmeerd door bewoners van de Wilhelrmnskade. Het bleek, dat kinderen met vuur hadden gespeeld, en dat daardoor een hooüjerg bU de woningen van de families Van Br^gen en Burger in brand was geraakt. Ook de aan deze woningen gebouwde schuur had reeds vlam gevat. Met behulp van omwonen den waren beide woningen binnen ongelooflijk korte tijd ontruimd De brandweer kon het vuur gelukkig beperken tot de schuur, en na enkele uren nablussen, kon worden ingerukt. Dinsdagmorgen 7 uur moest men al weer uitrukken, ditmaal naar de Onderweg, waar een schuur met veel houtwerk bij de woning van A van Hoven in brand was geraakt, door dat een vonk uit een kacheltje het rieten dak had aangestoken Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was. brandde de ge hele schuur af. doch op het nippertje kon de woning, die op 1 meter afstand stond, wor den gespaard Een kozijn en een dakgoot had den reeds vlam gevat. Ook de gehele inven taris van de schuur ging verloren. Lekkerkerk Voetbal. Zondagmiddag zou Lekkerkerk 1 een vriendschappelijke wed- strijd spelen tegen Alblasserdam 1. maar tn verband met het Zaterdag bekend geworden bericht van het sneuvelen van het lid J. van der Wal Gz.. is deze wedstrijd uitgesteld. Schoonhoven 3 en Lekkerkerk 3 speelden een bekorwedstrijd voor de G V.B. LFC nam spoedig de leiding 0—1. maar na een kwar tier spelen moest een L-F.C.-er wegens een voetblessure uitvallen en aangezien er geen reserve meegegaan was .speelde men verder met tien man. L F C. wist toch vol te houden en een punt te bemachtigen, daar de eindstand 2—2 wérd Het vierde elftal wist op beide punten beslag te leggen in de wedstrijd Oudewater 3Lek kerkerk 4. De uitslag was 0—1. SPORTNIEUWS. KNVB. AFDELING GOUDA. Programma Zendag 29 Mei. Bekerwedstrijden. Groep 1. Afdeling A: Esto—Nieuwerkerk; BergambachtWSEGroot-Ammers— RVC Afdeling B: Groeneweg—UNIO, Nieuwkoop —GDS Moeicapelle—Boskoop. Groep 2. Afdeling A: Lekxerkerk 3—Haas trecht 2, Gouderak 2Oudewater 2. Schoon hoven 3 vrij. Afdeling B: Nieuwkoop 2—Bodegraven 2; Olympia 3—Gouda 4, UNIO 2 vrij. Groep 3. Afdeling A: Nieuwerkerk 2—Woer den 4. Ammerst. S.V. 3—UNIO 3; Stolwijk 3 vrij. Afdeling B DONK 4—Bodegraven 3. Berg ambacht 2Gouderak 3; Haastrecht 3 vry. Afdeling C: RVC 2—Lekkerkerk 4. Moor drecht 3Oudewater 3. GDS 2 vrij. Afdekng D: Waddinxveor, 3Moercapelle 2- Gouda 7Groeneweg 2, Groot-Ammers 2 VEP 3. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Programma Zaterdag 28 Mei. Bekerwedstrijden. - Afdeling A; Verheul-»Spint; Woerden Z Sportlust 2. Afdeling B: Victorie—Boskoop Z (terrein Boskoop); Ibis—Jodan'Boy* 2. J UNIORENCOMPLTITIE. Programma Zaterdag 28 Mei. Afdeling A. Groep 1: Schoonhoven a—DONK a, Jodan Boys a—GSV a uitgesteld. ON A a Gouda a: UNIO a—Oudewater a. Groep 2: Boskoop a—VEP a. Sportlust a— Nieuwkoop a; GDS a—Woerden a. Groep 3: DONK bWaddlnxveen a; ONA b —Gouda b; Nieuwerkerk a—Groeneweg a. Afdeling B Groep 1: Stolwijk a—Schoonho ven b. Groep 2: DONK cNieuwerkerk b. Groep 3: Boskoop cVEP b; GDS b—Woer- den b; WSF. a—Bodegraven b. Groep 4: Olympia c—ONA d (terrein ONA); Jodan Boys c—GDS c uitgesteld. Groep 5: Haastrecht bBoskoop d; ONA Gouda e. SCHOONHOVEN. DE SOCIALE TAAK DER GEMEENTE. Ovar dit onderwerp sprak Maandagavond in een goed bezochte vergadering der Anti- Rev. Kiesvereniging, burgemeester L. Schuman van Lopik. Na een korte uiteenzetting van de historische ontwikkeling der gemeenten, wees hij op de huidige dnang naar centralisatie, waardoor de zelfstandigheid der gemeenten verloren dreigt te gaan. De sociale taak der gemeenten grondde de heer Schuman op dé door de raadsleden afgelegde eed of belofte Deze taak zag de inleider zeer ruim en ze omvat de stimulering van wat door particu lier initiatief op sociaa' terrein tot stand kwam en tot verhoging der volksgezondheid of volkskracht kan leiden. De woningnood noemde spreker het grootste sociale kwkad. waarin de gemeente een onmiskenbare en zeer duidelijke roeping heeft. Hij laakté de hou ding van hen. die in staat zijn woonruimte af te staan en dit nalaten en drong er op aan. om met Samaritaanse bewogenheid mede te werken aan de oplossing van dit grote probleem Op duidelijke wijze beantwoordde de spreker aaarrta een groot aantal vragen. NUTSWOSCOOP In de middeleeuwen, omstreeks de 13e eeuw. was de adel van grot? betekenis en dit heeft zijn stempel gedrukt op de litteratuur van die tijd. Toen verschenen namelijk de ridder romans. die het ridderleven verheerlijkten en die grote avonturen en dappere daden van ridders bevatten. In deze verhalen komen personen voor. die wel bestaan hebben, bij voorbeeld Karei de Groote en Koning Ar thur. maar zij behandelen meestal een ge schiedenis. waarvan de hoofdpersoon een le gendarische figuur is. zoals Parcival de graal ridder en Roeland. Dergelijke figuren waren voor de middeleeuwse mens een voorbeeld van ongeëvenaarde moed en kracht. In Engeland was aan het einde der middel eeuwen de denkbeeldige persoon Robin Hood het ideaal van het volk. evenals Koning Ar thur toen het ideaal was van de hogere volks klasse. Het volk zag in Robin Hood de held. die de rijken plunderde en de armen steun de door de eigendommen eerlijk te verdelen. De film „De zoon van Robin Hood", die op Hemelvaartsdag draait, is gebaseerd op de eigenschappen van deze legendarische held. In de middeleeuwen heerst in Engeland een regent, die een ware tyrannie uitoefent. Robin Hood komt dan op voor het volk en voor de jonge koningszoon en hij brengt na verschillende dappere daden verlossing. De koning kan dan zijn troon weer bestijgen. De titel van de film spreekt echter speciaal over „de zoon" van Robin Hood. Deze heeft inder daad een groot aandeel in de omverwerping van de tyrannie. maar hij dient het meestom fleur te brengen aan het verhaal, doordat hij in een liefdesgeschiedenis verwikkeld raakt. Na veel .wederwaardigheden en tegenslagen krijgen de geliefden elkaar (natuurlijk). Het is wel een aangename ontspanning als men in de tegenwoordige tijd. waarin men slechts hoort spreken over atoombommen, raketten, straalvliegtuigen en tanks, eens kan zien hoe de mensen zich vroeger moesten be helpen met lans. boog, hooivork en paard. Jeugdconcert. Radio-uitzending vanuit Zaal Muilwijk. Sedert enkele jaren worden vanwege de Nederlandse Radio Unie voor de ULO-scho- len. de kweekscholen en voor de scholen voor middelbaar onderwijs opvoerende concerten gegeven Deze concerten vinden plaats om de veertien dagen, telkens in een andere plaats en zij worden verzorgd door o« beste kunstenaars in den lande Het doel van deze uitvoeringen, de jeugd iets méér bij te brengén over de ntuziek. wordt reeds voof een groot deel bereikt met de toelich ting. op de composities, die ten gehore wor den gebracht. Dank zij het overleg, dat burgemeester Nieuwenhuisen gepleegd heeft met de Ne derlandse Radio Unie worden thans de leer lingen van de Rijksvakschool, de Ulo-schol®n en van de Kweekschool in de gelegenheid gesteld een dergelijk concert bij te wonen. Vanmiddag treedt namelijk in zaal Muilwijk ëen kamermuziekgezelschap op. dat bestaat uit Jan Maarten Komter. fluit en gitaar. Ries de Hilster gitaar. Hartveld, viool. Annie van Riel viool. Gerard Vermeulen, altviool en Henk Lovey, cello. Er worden onder meer werken uitgevoerd van Telemann. Schnabel. ore1!! en Borrherini. De heer Komter geeft vooraf de toelichting. Ook degenen, die geen vo'g®n aan de bovengenoemd# scholen kunnen het concert beluisteren, want s* >wp, V8r""'<ldag om 2 uur vanuit zaal sum H uitEeionden via de zender Hllver- WANDEI.SPORT. De wandelsportvereniging „Schoonhoven" neemt op Hemelvaartsdag deel aan een tocht over 30 K Mgeorganiseerd door de W.S.V. zevendorp60 t^ht Asperen' dè zogenaamde In de Maandag J.l. gehouden ledenvergade ring werd o.a. tot bestuurslid gekozen mej F. Kramer. Tevens werd besloten een spaarfonds voor pet aanschaffen van clubcostuums in het leven te roepen. Voorts zijn enkele leden in training voor de bekende vierdaagse afstandsmarsen te Nijme gen. JEUGD VOETBALTOURNOOI. Het beloofd voor de voetballiefhebbers mor gen een goede dag te worden. Vier elftallen, waarin geen oudere spelers dan 20 jaar mogen meespelen, zullen elkaar bexampen. Het pro gramma is: 10.30 uur GS.V.—Schoonhoven; 1145 uur Olympia—D C.V. Na een junioren wedstrijd volgt 's middags de verliezers- en winnaararonde. DAM- EN SCHAAKCLUB „DENK EN ZET". Maandag j.l speelde „Denk en Zet" een vriendschappelijke danswedstrijd tegen Berg ambacht. De uitslag was ais volgt: Denk en Zet Bergambacht. M. Droog—G. Graafland 02 W. van der HorstC. Deeien 20 A. BouterJac. Speksnijder 20 A. van der LeedenF. den Ouden20 N. W. VosA. C. P. de Lange 02 A. Mesker—A. de Joode 20 P. de Jong—M. Scholten 02 M. Visser—F. van Daalen 2—0 J MaaslandP. Vermaat 1j B. de Hoop—W. Kroon 2—0 A. DuelL. Noorlander 0—.2 G. Wijland—B. Vermeij 02 G. van der LeedenA- Pek1i Totaal-uitslag 1412 GEVONDEN VOORWERPEN. Sleutel; en slagersmes. Inlichtingen op het politiebureau. MARKTBERICHTEN. j GEEN OVERNAME VAN NUCHTERE yp KALVEREN MEER. ^fet ingang van Maandag 30 Mei zullen op de zogenaamde overname bedrijven geen rtuchtere kalveren meer worden overgenomen. Dit zijn de bedrijven van de firma Baas en Domburg te Bodegraven; Lunenburg en De Zeeuw te Woerden; Stout en Boer te Nieu werkerk aan de Ussel, en C. van der Pijl te Tef Aar. ,vHetzelfdc geldt voor de extra overname- niarkt voor nuchtere kalveren op Maandag te Delft. Van 30 Mei af zullen nuchtere kalveren al- leep kunnen worden geleverd op de gewon# mürktdagen te Gorinchem. Rotterdam. Mid- delharnis. Delft. Gouda en Leiden Op 6 Juni (Pinkstermaandag) zal te Gorin- ehern geen slachtvee worden overgenomen. Nuchtere kalveren en schapen kunnen op Dinsdag 7 Juni worden geleverd. Grootve* wordt in die week te Gorinchem niet overge nomen. BODEGRAVEN 24 Mei. Kaa sjnarkt. - Aangevoerd 184 partijen kaas. Prijzen: Eerste soort f 1.711 74. tweedé soört f 1.65—1.69; zware tot f 1.78. Handel Bauw. De blanke bloesems van den boom In lentefrisheid 't hart bekoren 't Is kort. Wij weten van tevoren 't Ontwaken uit die Meise droom Hier moet veel schoons en liefs verloren De tijd lacht om een traan en zucht Wij zijn niet tot een bloem geboren Doel van ons leven is de vrucht. Het Paasfeest brengt ons 't teer ontwaken Op Hemelvaart zien wjj de vrucht Al moest de bloem in 't stof geraken Iets beters hangt in zomerlucht. Discipelen wilden Jezus houden Het scheiden doet toch altijd pijn Maar, voor wie op Zijn woorden bouwden Zal Hemelvaart toch beter zijn. Geliefden kiinnen wij niet missen 't Is of een steen ons hart Jiezwaart Maar als genade mocht beslissen Is 't smart'lgk sterven hemelvaart. v. O. WESTELIJKE MOGENDHEDEN WILLEN IN GEEN GEVAL TOEGEVEN. Minister Acheson zette op de conferentie van de Grote Vier uiteen, dat de Wes terse mogendheden vastbesloten waren de door hen gedane stappen, om de Duitsera meer verantwoordelijkheid te geven, niet on gedaan te maken Hierdoor zou alles, wat in de afgelopen 18 maanden was bereikt, voor niets zijn geweest. Amerikaans verzoek voor demo; cratisch Duitsland. In een door de Amerikaanse vereniging voor een democratisch Duitsland aan Dean Ache son gezonden telegram dringen 56 vooraan staande Amerikanen er bij deze op aan do Parijse conferentie een program voor te leg gen. dat gericht is op de wederinstelling van een centrale, democratische regering voor ge heel Duitsland en wederopneming van dat land in de familie van staten. Einde Berlijnse spoorweg staking? De onder communistische controle staande - spoor lied envakbond van ae Russische sector heeft vandaag de spoorwegdirectie verzocht, het loon der in de Westelijke sectoren wo nende spoormannen in Westmarken uit te betalen en de stakers aangespoord het werk te hervatten. Aanvankelijk verklaarde deze bond de eisen van de stakers onverantwoord. Een woordvoerder van de stakers verklaar de. dat de mannen het werk niet zouden her vatten voordat de spoorwegdirectie beslist beloofde de lonen in Westmarken uit te be talen. De directeur van de onder Russisch toe zicht staande spoorwegen te Berlijn, Kreike- meyer. heeft alle Berlijnse spoorwegbeamb ten opdracht gegeven de schade te herstel len. die gedurende de staking is aangericht en alles gereed te maken voor een spoedig* hervatting van het normale treinverkeer. Volgens de Duitse politie zijn de Russisch* troepen, die stations in de Westelijke secto ren bezet gehouden hebben, tezamen met de spoorwegpolitic vertrokken Communistische troepen In Sjanghai. Hedenmorgen vröeg zijn door de commu nisten geleide groepen Sjanghai, het grootste handelscentrum van China, binnengetrokken, ▼an alle politieposten wapperde dc witte vlag. De winkels waren gesloten en de stra ten verlaten, terwijl de communisten verder in de stad doordrongen. In de nacht waren alle versperringen in de straten omgehaald en de politie had de anti-communistische leu zen van de muren verwijderd. Het binnentrekken der communisten begon enkele uren nadat duizenden manschappen van de nationalistische verdediging, onder dekking van hun luchtmacht, ten Noorden uit de stgd waren getrokken naar Woesoeng. De bezetting van de stad geschiedde orde lijk en syctematisch en zonder ernstige ge lijk en systematisch en zonder ernstige ge vechten. De communistische troepen toonden een perfectie discipline. De nationalisten waren verdedigingsstellin gen aan het opwerpen bij de bruggen over de Soetsjou in het Noorden van de stad. welke wijk nog niet geheel door hun achterhoede was geëvacueerd. Vele hooggeplaatste functionarissen van de regering zijn in de loop van de nacht per vliegtuig uit de stad vertrokken. Vereniging van ex-N.S.B.-ers opgerold. Belangrijke lijst gevonden. Opnieuw heeft de rijkspolitie een einde weten te mtken aan pogingen om een ver eniging van oud-N S B -ers te vormen. Dit maal was de hoofdzetel in Driebergen nabij Utrecht en ging de actie uit van oud-officie ren van de Nederlandse Arbeidsdienst. Eergisteren heeft de rijkspolitie een Inval gedaan bij Koelman in Driebergen en bij Pauw in Maartensdijk. Een groot aantal fo to's van Hitier, een portret van Mussert en een uitgebreide correspondentie tussen de leden van het dfcmité onderling werden in beslag genomen. De belangrijkste vondst was evenwel een lijst van mensen, die voor hulp in aanmer- king kwamen. Verscheidenen van hen worden nog steeds gezocht, hetzij omdat zij uit een kamp wisten te ontsnappen hetzij om andere redenen Doordat de lijst ook hun onderduik adressen bevatte, konden zij onverwijld in gerekend worden Hieruit blijkt opnieuw dat het uiteindelijk doel van de vereniging was, hulp te verlenen aan mensen, die nog bij de justitie in het krijt staan. Van de zijde van rijkspolitie deelde men mede. dat met het oprollen van deze vereni ging zeer waarschijnlijk definitief een einde is gekomen aan alle pogingen van vroegere N.SB-ers om opnieuw enige organisatie ir het leven te roepen. VROUWENMOORDENAAR BEKENT. Gisteren heeft de 60-Jarige meubelmaker T.. d e Zondagmorgen gear.esteerd werd. toen de 71-jarige vrouw, met wie hij in de Hudson- straat te Amsterdam samenwoonde, dood in de woning werd aangetroffen, bekend de vrouvi» met oen glasscherf te hebben gestoken. 8 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR J5UID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 25 MEI 181^ KRIMPEN AAN DE LEK. Vrijdagavond 20 Mei kwam de gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester G. J. van Oordt in openbare vergadering bijeen. Van de Bond van Ned- Overheidspers. is een verzoek ingekomen om geen bijdrage te vor deren van de ambtenaren voor inkoop van pensioen. Daar in een vorige vergadering be sloten werd het verhaal van 100 pCt. terug te brengen op 75 pCt.. stellen B. en W. voor. me de uij overweging dat een eventuele wijzi ging gezien de financiële toestand van de ge meente geen hogere goedkeuring zal verlan gen, afwijzend op het verzoek te beslissen* Aldus wordt besloten. In verband met het besluit van B. en W. tot intrekking van een voorgeschreven woning- ruÜ, neemt de woonruimtecommissie, bestaan de uit de heren M. J. Kasbergen. H. de Boom, P. Burggraaf. G. van den Berg en F. J. AI- blas in haar geheel ontslag. Over de voorzie ning in de vacatures wordt enige discussie ge voerd met het gevolg, dat de raad overgaat in besloten zitting. Van de N V. Stoomboot Reederij op de Lek is een verzoek ingekomen om een bijdrage te verlenen In de kosten van het maken van een wachthuisje voor de bussen en de veerdienst Slikkerveer. De kosten worden geraamd op rond f 1700. B. en W. stellen voor. dat elke par tij een derde van de kosten voor haar reke ning neemt. Het heeft de heer Dekker verwonderd, dat deze beide behoorlijk functionnerende maatschappijen voor dit doel een bijdrage -an de gemeenschap vragen, doch hij zal yoor het voorstel van B en W stemmen. De heer Van Vliet zegt. dat hij destijds het idee geopperd heeft, om te bemiddelen, maar niet dat de gemeente financieel bij draagt. De voorzitter meent, dat wanneer de gemeente bijzondere eisen stelt aan een derge lijk gebouwtje, het redelijk is. dat zij die ex tra kosten betaalt. Desgevraagd deelt spreker nog mede. dat een bijdrage wordt verleend in de stichtingskosten. Het onderhoud is voor de eigenaar. De heer Boogaerdt vindt het wel een hoog bedrag, doch gelooft, dat het wel in het belang van de gemeente is als de raad er toe besluit. De heer Van Vliet zegt niet tegen het voorstel te zijn. Het is evenwel goed het vraag stuk van alle kanten te bekijken. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna conform hpt voorstel van B en W. besloten. De landhoofden aan de Tiendweg voldoen wat de hoogte betreft, niet meer aan de keur van de polder Krimpen aan de Lek. Daarom eist het bestuur van genoeitide polder, dat al le 50 landhoofden op hoogte worden gebracht. De kosten bedragen rond f 1260. Na enige discussie, waarin de heer Dekker herinnert aan de woorden, die wijlen wethou der Van Duijvendijk 15 jaar geleden sprak, dat de Tiendweg niet geheel in orde was. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten het crediet van f 1260 te verlenen. Hpt hoofd van de Prinses Margrietschool. vraagt nieuwe schoolborden, daar de tegen woordige niet meer voldoen aan de geringste eisen en ook volgens de schoolarts zo gauw mogelijk moeten verdwijnen. Zonder hoofdelijke stemming besluit men het benodigde crediet te verlenen. Bij een begiotingswijziging. waarop een be- v drag is uitgetrokken voor kosten van het ma- kken van bestek en tekeningen voor een riool- euiveringsinrichting. geeft de voorzitter een uitvoerige toelichting op het plan. dat bij de begroting 1950 in verdere behandeling zal komen. Een stukje weiland wordt aan J. Huijzer vprtiuurd tegen een vergoeding berekend naar f 90 per H.A. In de rondvraag vraagt de heer Lifdorp welke geneesheer de militairen behandelt, die thuis ziek liggen. De voorzitter zegt te zullen informeren bij het Departement van Oorlog. De heer Verhoeff meent, dat de straat naambordjes aan de verkeerde zijde van de weg zijn aangebracht, terwijl de heer Roest informeert naar het proces betreffende vernie ling van een landhoofd. Nadat de heer v. d. Kreeke de vervuilde eloot bij de Kerkestoep ter sprake heeft ge bracht. sluit de voorzitter de vergade ring^^ Of olj achttien bant of tachtig, Uw Rheu- matiache pijnan doan hun slopand wark en ge voelt U een wrak en afgeleefd, ver vóór Uw tijd. Zorg ervoor, die slopende kwaa. te boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen.kuur waaraan talloze lijders aan rheumatische pij nen een nieuw leven te danken hebben. Kru- echen een zuiver natuur.product. een sa menstel van zes minerale zouten met een er kend aansporende werking op de bloedzuive rende «rganen. Daarom is. luist waar on™1** ver bloed zich demonstreert in Rheumatiacne pijnen. Kruschen Salts de redder tn de nood Begin ermee - hoe eerder hoe befeiy iedere morgen de kleine dosis Maar wèl regelmatig. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Dro* Sist. (Adv) Wethouder en raadslid benoemd. NIEUWERKERK AD. IJSSEL. In de ge meenteraadsvergadering van Donderdag was de heer A. H. Carlier afwezig. Er is een brief van de heer Chr. Ames, waarin hij meedeelt, dat hij door enige omstandigheden en door zijn gezondheid genoodzaakt is. ontsla*g te nemen als raadslid, wethouder en voorzitter van de be- drijven-commissie. De verstandhouding met B en W. was zeer goed. eveneens met die leden van de raad. die zijn wethouderschap waardeerden. Hij heeft aangename herinne ringen aan die tijd. In een tweede brief ver klaart hij op medisch advies niet in te kun; nen gaan op het verzoek om aan te blijven. De voorzitter voelt zich gedrongen om even bij het heengaan uit de raad van de heert Ames stil te staan. Sinds 8 Nov. 1945 was hij wethouder en hij heeft zich steeds met ijver en nauwgezetheid van zijn taak ge kweten. ook voor de bedrijvencommissie. Spreker eindigt met de wens uit te spreken, dat de gezondheid van de heer Ames weer goed mag worden. De geloofsbrieven van de heer K* Dekker worden onderzocht en in orde bevonden, waarop tot toelating geadviseerd wordt. Hierna volgt de wethouders-benoeming. Vóór de stemming zegt de heer V u i k. dat zijn fractie (P.v.d.A.). aanspraak maakt op de Wethouderszetel en daar de heer Ver boom het onmogelijk waar kan nemen, stelt h^j voor de .heer P. de Man te kiezen. De voorzitter zegt, dat de raad hier vrij in is. Bij de eerste stèmming hebben de heren Tuch, De Man en Beuverij respectievelijk vier, drie en één stem. Er was één blanco stem. De heer Tuch merkt op. dat hij het wet houderschap onmogelijk aan kan nemen. De uitslag van de tweede stemming was: Beuverij 2; De Man 3; Tuch 1; Vente2: blan co 1 stem Bij de derde stemming behaalde de heer Beuverij zes en de heer De Man drie stemmen, zodat de heer Beuverij ten slotte als wethouder gekozen was. die ook zijn benoeming aannam. Bij de rondvraag stelde wethouder Kool haas voor de straat van de woningbouw Joh. Tomstraat te noemen en het gedeelte Hoofd weg. dat van het Rijk overgenomen is, Burg. Jasstraat. De heer Verboom vindt dit voorstel een oplossing en kan er zijn volle stem aan ge- De voorzitter zegt. dat het eerste voor stel uitgaat van B. en W. en voor het tweede zegt hij hartelijk dank. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel goedgekeurd. De heer V e n t e vraagt naar het werk aan de Hoofdweg en hoever het staat met een nieuwe gemeente-architect. Naar aanleiding van de uiteenzetting van de voorzitter wordt besloten, het besluit van de raad om de Hoofdweg te verlagen in te trekken. Het zal later in eigen beheer en on der leiding van de heer Fijan uitgevoerd worden. V/at de benoeming van de architect betreft zegt de voorzitter, dat de voordracht nog niet gereed is, maar zij zal zo spoedig moge lijk aan de raad voorgelegd worden. Hierna sluiting. Feestelijke voorjaars kaasmarkt. Bovendien een automarkt. Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft besloten het reeds bestaande marktwezen uit te breiden met een automarkt, die op Vrijdag middag zal worden gehouden. Op 3 Juni zal de opening plaats hebben. Bodegraven is voor een automarkt wel een uitermate geschikte plaats. Intussen heeft de marktoommissie ook over wogen wat er gedaan kon worden om ny de kaasdistributie ten einde loopt en kwaliteit weer een rol gaat spelen de nationale en internationale naam van de volvette boeren kaas. die nergens ter wereld overtroffen wordt en voor de handel waarvan Bodegraven het be langrijkste centrum is weer te herstellen. Het succes, dat verleden jaar geoogst werd met een historische" feestmarkt. heeft er toe geleid, dat men besloten heeft voortaan ieder jaar. wan neer de echte Meikaas voor het eerst wordt aangevoerd, een feestelijke voorjaarsmarkt te houden. Aan de kaasbereiders is gevraagd op die dag hun kaas te komen markten in het historisch boerencostuum en zoveel mogelijk op de wijze, waarop dit een halve -eeuw gele den geschiedde Verleden jaar is dat een groot succes geworden en het staat n ual vast. dat er dit jaar nog veel meer boeren en boerinnen in ouderwetse kledij ter markt zullen komen. Natuurlijk worden daarvoor ook dit jaar weer prijzen beschikbaar gesteld, maar bovendien worden prijzen uitgeloofd voor extra zware partijen kaas en voor uitzonderlijke goede kwa liteiten. Het plan heeft de volle sympathie van alle autoriteiten op dit gebied en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland heeft toegezegd op deze dag Bodegraven te be zoeken. Melkersexamen. Op 13. 16 en 19 Mei werd te Ottoland van drie groepen van de leerlingen van de vier de klas der Chr. Lagere Landbouwschool al daar he; melkersexamen afgenomen. Al e can- didaten slaagden. De geslaagden zijn: J. A. van den Berg J.Wz. te Wijngaarden; C. den Hartog en Fl. de Jong te Noordeloos! P. Smit en A. de Wild te Wijngaarden; B. A. Korevaar en L. de Boër te Giessendam; J. L. Groeneveld te Ottoland;, P. Hoogendyk C.Gz. te Bleskensgraaf; B. Blok land en G. Zwijnenburg te Goudriaan; A. Rau- wert Boer te Giessen-Nieuwkerk; E. Terlouw .te Goudriaan; A Kortleve te Brandwijk; L. van Dieren en W Beijen te Tienhoven; H. Blokland en T van Dijk te Noordeloos (Slin- geland). G van Bezooijen te Meerkerk; G den Besten te Leerbroek; P. Groen Wz. te Peur- sum. r De lessen werden gegeven op het bedrijf van J. C. Aantjes. Bij het examen waren aanwezig de heren A Pos en Verdoold van het Rijks- zuivelconsulentschap te Gouda en bij de laatste les ir. Schaafsma, waarnemend Rijkszuivelcon sulent. In de jury hadden mede zitting de he ren J. Dijkstra te Goudriaan en J. C. Aantjes Jzn te Ottoland. Dank zij de voortreffelijke lessen van de voormelker, de heer W. Wingelaar te Gies sen-Nieuwkerk, kan het melkonderwijs aan de school zeer geslaagd genoemd worden. Alblasserdam. De afdeling Volksonderwijs kwam onder leiding van haar voorzitter, de heer J. J. de Kramer, in de Prinses Marijke School bijeen. Uit het jaaroverzicht van de secretaris, de heer A. N. van den Heuvel bleek, dat het le dental stijgende is en nu veertig bedraagt. Het verslag van de penningmeester, de heer A. Verveer, meldde een batig saldo. De actie voor het toenemen van het leerlingental van School III werd in den brede besproken, als mede het winnen van leden of donateurs voor de Stichting Ablasserdamse Kleuterscholen De aftredende bestuursleden, de heren v. d. Heu vel en P. R. SIboff. werden bij acclamatie her kozen. Na de rondvraag die meer punten van huis houdelijke aard opleverde, sprak de voorzitter woorden van welkom tot de heer Jansen, de nieuw benoemde onderwijzer aan School II. Overdracht pelita=woningen. Alblasserdam. Op 27 Mei zullen zoals wij gemeld hebben 28 Pelita-woningen officieel worden overgedragen. De burgemeester zal 's morgens de genodigden ontvangen. De minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting zal enige woorden spreken, waarna de genodigden de woningen zullen bezichtigen, waarvan enkele reeds bewoond zijn. 's Mid dags zal een bezoëk gebracht worden aan de kabelfabriek en de scheepswerf .De Noord", waar de bewoners der huizen een werkkring zullen' vinden. De stichting „Pelita". die vooral hulpbe hoevende grote gezinnen onder de slachtof fers der Japanse bezetting helpt, heeft tot nu toe door haar woningbouw aan 375 gegadig den onderdak kunnen verschaffen. TEWATERLATING „DOMBURGH". Alblasserdam. Onder grote belangstelling, vooral van de zijde van scheepvaartautori teiten. is Zaterdag van de werf „De Noord" het motorvrachtschip „Dorburgh" van stapel gelopen. Het schip, het tweede in aanbouw zijnde, is gebouwd in opdracht van de N.V. W. H. Muller in Rotterdam en bestemd voor de dienst Rotterdam—Paramaribo. De doop plechtigheid werd verricht door de echtge note van de Paramaribose vertegenwoordiger der firma Muller. De „Domburgh" heeft een lengte van 251.6 voet; de breedte is 40 voet; de holte tot het hoofddek 14.3 voet. Het laadvermogen is 1200 ton. Er is voor zes passagiers accomo- datie aan boord. De snelheid is 14 mijl per uur. Onder de vele autoriteiten, die de tewa terlating bijwoonden, was o.'a. burgemeester mr. Looy. van Alblasserdam. Alblasserdam. De afdeling Algemene Invali den Bond organiseerde Donderdag 19 Mei in „Het Vergulde Paardeen bijeenkomst voor het uitreiken van een invaliden wagen aan de heer A. de Ruiter. De voorzitter, de heer A. Stolk, richtte een woord van welkom tot burgemeester Looij en de familie van De Rui ter, alsmede de leden der afdeling. Nadat de heer De Ruiter tper auto was gearriveerd, reik te burgemeestei®tiOoij met toepasselijke woor den het wagentje over. Hij dankte hierbij het bestuur, dat met de hulp der leden de helft van de kostprijs had bijeengebracht De andere helft schonk de gemeente. Bij zijn rondrit op Den Dam had De Ruiter veel belangstelling. In een vergadering van dè Chr. Bestuur- dersbond werd als voorzitter in de vacature van de heer J. Broere gekozen de heer A. de Jong. In het ere-comité voor het te organiseren concours ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de muziekvereniging Soli Deo Glo ria. hebben zitting de heren L. Looij. burge meester, voorzitter; ir. F. Boonstrg, dr. A. de Haan. H .v .d. Haspel. A. v. d. Klink. ir. G. A. van der Koogh. B. J M. Leis. J. H v. Lindern, J. D. Manders. ir. M. Mërinissen. notaris M. Ruizeveld, A .Rijkee. dr. P. Schaap, J. E. Smit. J. U. Smit. M. Vliegenthart .dr. J. R. F. van Weering, en de dames H. PotSmit en M. W. SmitKoeman. De jury bestaat uit de heren H. J. A. Bokhove te Breda. Adr. E. Boorsma te Amsterdam, en C. van Wijnen te Sliedrecht. Zaterdag 4 Juni vindt een concert plaats, waar aan alle plaatselijke muziek en zangvereni gingen mede werken. Ten slotte is er een prij- zeneomité gevormd, waarvan voorzitter is de heer C. Stellaard Bz. Amelde. In de zitting van het hoofdstem- bureau zijn bij loting de candidatenlijsten als volgt genummerd: 1 AR. Partij; 2 'Partij van de Arbeid; 3 V.V.D. Zaterdagmiddag speelde ASVA II een uit wedstrijd te Schelluinen en verloor met 40. Men treft thans voorbereidingen voor het groot nationaal muziek- en zangconcours. De tenten verrijzen en de electrische verlichting wordt aangelegd.-Ter gelegenheid van het ju bileum van „Unie" boden inwoners veel prij zen aan. terwijl de heer W. Oosterling te Lex mond zijn felicitatie vergezeld deed gaan van een lauwerkrans. Ammerstol. Sportdag Zondag zal op het sportterrein een sportdag worden gehouden waarvan de opbrengst geheel bestemd is voor de reis van ouden van dagen. Er zullen ver schillende takken van sport worden beoefend, onder andere gymnastiek, athletiek en voet bal. De hoofdschotel is een voetbalwedstrijd tussen A S.V. I en Schoonhoven I. Met Hemelvaartsdag wordt te Groot-Am mers een seriewedstrijddag gehouden, waaraan ook A.S.V. met een combinatie van het eerste en het tweede elftal zal deelnemen. Om 10.30 uur wordt begonnen met de wedstrijd Groot- Ammers-^-A.S.V en daarna speelt Schoonhoven tegen Nieuw-Lekkerland. In de namiddag vol gen dan de verliezers- en winnaarsronden. Ammerstol. Sportmiddag. Zondag middag zal op het voetbalterrein ten bate van de reis voor ouden van dagen een sportmid dag worden georganiseerd, waaraan deelnemen de gymnastiek-, athletiek- en voetbalvereni gingen. Het geheel wordt opgeluisterd met mu ziek van Excelsior en Erveka. Ammerstol. De postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven vanuit Ciney De afstand bedroeg 182 KM. De prijzen werden als volgt behaald: W. de Jong 1 2 en 13: Gebr. Looren de Jong 3 en 14, A Verwaal 4: Adr Verschoor 5 en 16; Joh. te Hennepe 6 en 21; E. C. Zanen 7 en 18: J. Stuurman 8 en 12; G. J Beend 9; C. H. Zanen 10 22 en 23: L. Slingerland 11 en 17; C. Mourik 15 en 20; T. de Man 19 Duiven in vrijheid 7 uur. Aankomst eerste duif 10 uur 33 min. 42 sec Laatste duif 11 uur 30 min. 29 sec. In concours waren 70 duiven. TERAARDEBESTELLING P. J. DIRK8. Arkel. Onder zeer grote belangstelling en blijken van medeleven, had Vrijdagmiddag op de algemene begraafplaats de ter aarde bestel ling plaats van wijlen de heer P. J. Dirks. De baar met het stoffelijk overschot, die be dekt was met vele kransen en bloemstukken, werd grafwaarts gedragen door leden van de brandweer, waarvan de overledene comman dant geweest was. Aan de groeve voerde namens de gemeente het woord burgemeester H. Scheffer, de heer A. W de Goeij namens de directie van de N.V. Betondak, en de heren J. Kooij en C. Vroege namens personeel en fabrieksarbeiders vereniging. Als laatste sprak ds. Borgman tot de nabestaanden een kort woord, waarna hij voorging in gebed. De heer A. Vink dankte namens de familie voor de blijken van medeleven. Als commandant der brandweer voorzitter van de gemeeptelijke dibnst voor sociale zorg. bestuurslid van de ijsclub Keulse Vaart, en lid van verschillende plaatselijke verenigingen, verliest de gemeente een actieve, persoon in de heer Dirks. Benschop. De postduivenvereniging hield op 21 Mei een wedvlucht vanaf Quivrain, waarvan de uitslag als volgt is: Benschop en Van Delft 1. 2. 4, 6. 9. 11 en 18: Joh. v. Vliet 3. 5. 7. 8. 10. 17 en 19: Joh. Verbree 12 en 13; Jan Rietveld 14. 15 en 16; Jan Verbree 20 Aankomst eerste duif 3 u. 51.56; laatste duif 4 u. 29.52. LAAGSTE INSCHRIJFSTER. Bergambacht. De firma De Langen en Van den Berg, aannemers, was voor f 73.000 laagste inschrijfster voor de bouw van zes woningen te Schoonhoven. Bergambacht* Bij besluit van het hoofdstem bureau zijn dz volgende nummers aan de in gediende lijsten voor de gemeenteraad toege kend: 1 Partij van de Arbeid; 2 C.P.N.; 3 St. G.P.; 4 Chr. Hist; 5 V.V.D.; 6 A R. Bergambacht. De collecte voor de Stichting 194045 bracht in deze gemeente f 1291.67 en in Ammerstol f 66 20 op. MOND- EN KLAUWZEER GEWEKEN. Bergambacht. Alle twaalf gevallen van mond- en klauwzeer onder de veestapel zijn thans door de Veeartsenijkundige Dienst als geweken verklaard. Uit de Radioprogramma's. Donderdag 26 Mei. HILVERSUM I. 301 M. - 8.00 Nieuws- 8.15 Gramofoon; 10.30 Kinderkoor; 11.00 Kamer-or kest; 12.00 Piere Palla. 12 38 Metropole Or kest 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchmuziek- 14.15 Concert; 15 00 Klimop; 16 00 Van vier tót vijf- 17.00 Sportrevue; 17.30 Cabaret; 18.00 Nieuws; 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Strip: 19.10 The Ro mancers; 20.00 Nieuws; 20 15 Opera Concert; 21 15 Voordracht; 21.35 „Vlaanderenland"; 22 0(5 De Speeldoos; 22.25 Zang-declamatie: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws; 8.30 Vroegdienst; 9 30 Nieuws- en Waterstanden: 10.00 Hoogmis; 11.30 Kwartet; 12.03 Gramp- foon; 12 33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 1400 Reportage Bondsvergade ring; 17.00 Orgel 17.30 Weens Philh. Orkest; 18.00 Kwartet; 18.15 Leger des Heils: 1830 Vrij en Blij; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage; 20.00 Nieuws: 20.15 Strijkorkest; 20.45 Hemelvaart; 21.05 Ensemble 21.30 Concert: 22.15 Causerie; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Vrijdag 27 Mei. HILVERSUM I 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws: 8 15 Gramofoon 10.05 Morgenwijding: 10.30 Voor de vrouw: 11.05 Verhaal; 11.25 Orgel; 12 00 The Rhythm. Club: 12.45 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 John Renova: 14 00 Kookkunst, 14 20 Solistenconcert; 15.00 Dichters; 15.20 Gra mofoon: 16.00 Gramofoon: 16.30 Tussen twaalf en zestien: 17.00 Piano 17.20 Wij' en de mu ziek; 18 00 Nieuws: 18.15 Accordeon: 18.30 Strijdkracthen: 19 00 Denk om de bocht; 19.30 Voordracht 20 00 Nieuws 20.05 Orgel: 20.30 Cursus: 21.00 Gramofoon; 21.30 Hoorspel: 22.00 Buitenlandse weekoverzicht; 22.15 Gramofoon; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.30 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M 7 00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio: 10 05 Gramofoon: 1100 De Zonne bloem 11.40 Schoolradio: 1203 Zangrecital; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws 13 20 Lunch concert: 14 00 Gramofoon: 14 30 Negen heit de klok; 15.15 Gramofoon; 16 00 De Zonnebloem; 17.00 Na schooltijd: 1715 Kinderkoor; 18 00 Amusements Orkestf 18.45 Klankbeeld". 19.00 Nieuws 1915 Regeringsuitzending: 19 45 Bel gischLuxemburgs programma: 2000 Nieuws-, 20 12 Omroep Kamerorkest- 21.10 Concert: 21.45 Lezingen-cyclus 22 00 Radio Philh. Orkest; 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo. foon. Bleskensgraaf. Voor de kerk werden weer 1 gift van f 25. 2 van f 20 en 1 van f 10 ont vangen. terwijl bovendien een schuldbekente nis werd geschonken van f 200. De collecte voor de Kinderbescherming heeft f 92.91 opgebracht. De candidatenlijsten voor de gemeente raad in zijn openbare zitting bij loting ge- nuinmerd als volgt: 1 Partij van de Arbeid en V.V.D. (verbonden lijst); 2 SGP.; en 3 AR. Op de lijsten komen respectievelijk als num mer één voor J. Versluis. L. Bons en K. Aah» tjes. REVOLVERAANSLAG OP MEISJE. Dordrecht. De 22-jarige Dordtenaar J. A. B. heeft in de Hoofdstraat te Dordrecht met een revolver een aanslag gepleegd op het 18- jarige meisje H. J. H. de V. Het schot, dat hij loste, trof het meisje gelukkig niet. Haar ouders stelden direct de politie in kennis van het voorgevallene. Deze gaf de zaak over aan de marechaussee, aangezien B. militair is. D« dader werd binnen enkele uren gearresteerd.' Ongeval. Giessendam. De heer G .M. K. had Zaterdig het ongeluk, dat b- het vastmaken van een wagen, die geladen was met rietmatten, het touw brak, waardoor hij zo kwam te vallen.' dat hij zich vrij ernstig bezeerde. Nadat ge neeskundige hulp was ingeroepen, bleek, dat hij eén hersenschudding had opgelopen, ter wijl ook een pols gebrokén was. De mondharmonic avereniging „Brava" heeft zich aangesloten bij de Kring Gorkuro van de Ned. Bond van Mondharmonicaverenl- gingen. De uitslag van de loting voor de numm«- ring van de candidatenlijslen voor de op Maan. dag 20 Juni te houden gemeenteraadsverkiezin gen is,: 1 Partij van de Ajrbeid; 2 A.R.; 8 S.G. P.; 4 C.H.; en 5 V.V.D. De heer C. Rietveld van de H.A.N.Y.T.O. te Gorinchem een nieuwe fiets. De heer A. Heek slaagde te Rotterdam voor het diploma voor het schildersbedrijf. Giessendam. De extra collecte in de Ned. Herv. Kerk bestemd voor tiet fonds uitbreiding heeft f 383.76 opgebracht. won bij de verloting FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. 87 IK zal het u vertellen, zei hij. In een of in beide van zijn twee huizen, moet hij een geheime achter-ingang hebben gehad, waar hij in het ene karakter binnenkwam, om het huis in het andere karakter aan de vóórzij te verlaten. Dèt kwam niet op bij de stommeling, die tot gisteren dat .geding in handen had. Het is de allereerste gevolgtrek king die ik mankte. En ik zal er dadelijk naar handelen. Morgen zullen we een nauw gezette huiszoeking in beide panden instel len. Hij wreef zich blij in zijn handen. Je zult zien dat ik op het juiste spoór ben. zei hij. Hij liet zich van de tafel op de grond glij den en stak Hector zijn linkerhand toe. Ik ga heen. zei hij. Ik zal vannacht niet op mijn bed zijn. Ik moet het gehele ge val bestuderen. Mijn hele dag is verbeuzeld door die malle poppenkasterij. de aanbidding van de God der Sans-Culottes. Als je die man vandaag had gezien, opgedirkt en op zijn Jantje-trap-netjes voortdribbel end. zorgvul dig een afstand bewarend tussen hem en zijn mede-afgevaardigden, en zich rondwen telend in de toejuichingen der idiote m#ssa! Robespierre. Robespierre, hoogmoed komt voor de val! Hij streek het stof van zijn hoed en klapte hem kranig op zijn hoofd. Je zult burger Couthon wel namens mij zeggen, dat het onderzoek inzake Engstrom in gang is. Burger, ik groet u! En hij vertrok. Hector met het gevoel ach terlatend: dat langzaam en zeker de wateren hem van alle kanten meer en meer insloten. ..De hitte was ontzettend. De ene dag na de andere, brandde de zon meedogenloos uiteen hemel als van gesmolten metaal. Bij tijden, als de hete wind uit de richting van de Place de la Révolution wervelende wolken van on gezond. verstikkend stof langs de verwaar loosde straten 'deed aandwarrelen. dreef er in de rue St Honoré een misselijke verrottings- lucht binnen, die van de bloedige slacht plaats aan de voet van de guillotine op steeg. De stank was zo walgingwekkend. in zonderheid OP een avond, toen de uitge droogde stad smachtend scheen neer te lig gen. amechtig in de bloedrode zonsonder gang. dat de bewoners van het Quartier be gonnen te morren. Het geprotesteer groeide aan en was tenslotte inderdaad zo luid. dat Hector op zekere dag. onder Burger Cou- thon's dictee, het uittreksel van een decreet neerschreef, verordenende om de guillotine naar de afgelegen Faubourg Saint-Antoine te verplaatsen. Het decreet werd stipt nageleefd. Daarna hoorde de wemelende straat onder Couthon's vensters niet langer meer het gedender van de wielen, wanneer de dagelijkse processie der karren, die elke dag langer werd. over de keien door de geïntimideerde en mompe lende mensenmassa's heen. voortratelde. Couthon's huiselijk leven was zeer kalm. Zijn vrouw was eert bedaarde, stille burge res. die door het leven ging met een verbijs terde uit.drukking op haar onbewegelijk ge laat. alsof zij de schok van haar man's ver heffing tot zo een hoge macht nooit was te boven gekomen. Zoals de meeste vrouwen van haar positie, had ze niet het flauwste be grip van de- verschrikkelijke gebeurtenissen, die rondom haar zich afspeelden. Ze besefte alleen dat er bepaalde, echte voordelen aan vast zaten, de vrouw van de machtige Con- ventionnel te zijn. Zo was er somtijds een rijtuig beschikbaar, om er mee uit te gaan. en dikwijls waren er plaatsbiljetten voor de schouwburg. Maar het beste van alles was. dat" ze ver schoond bleef van de narigheden met de voedselvoorziening, waarmee de opgejaagde Parijse huisvrouw in de zomer van '94 te kampen had. De oneindige files, die dagelijks in de smoorhitte voor de winkels stonden, kenden haar niet. Het heerlijkste wittebrood, kalfshersens. zwezeriken en verdere lek kernijen. die de moeilijke eetlust van haar sukkelende man opwekten en streelden, wa ren altijd tot haar beschikking. Ze had een in het oog springend diep.ont zag voor haar echtgenoot, hoewel hij heel hartelijk met haar omging en haar vriendelijk toesprak. Ze was goedhartig, waaraan een ze kere vadsigheid gepaard ging. en meer dan eens vroeg ze Couthon. of hij zijn invloed wou laten gelden ten gunste van een beschei den vriend of kennisje. Voor het overige hield ze zichzelf helemaal op de achtergrond, steeds bezig met haar keuken en haar kin deren. twee prachtige jongens met krullende gouden lokken en cherubijnengezichtjes. Cou thon was dol op zijn kinderen en placht ze uren lang bij zich in de kamer te houden, terwijl hij. bij voorbeeld, met een uitvinder een ontwerp besprak voor een „vier-hoof- den-guillotine", of Hector een wreedaardig decreet dicteerde, waarbij bloedige weér- wraaje werd verordend tegen een of andere provinciestad. Hector nam al zijn maaltijden, uitgezon derd zijn ontbijt, aan zijn meesters tafel. In de eerste dagen was angst zijn trouwe met gezel. Niet dat hij bang was dat zijn werke lijke nationaliteit zou worden vermoed; want niet alleen dat hij Frans schreef en sprak als een Fransman, maar ook zijn Frans bloed had zijn temperament een natuurlijk aanpas singsvermogen verleend, dat de bekrompen heid van zijn opvoeding nooit had vermogen uit te wissen. Het viel hem echter wanho pend hard. om zijn mentaliteit met die van deze bloed-mensen in overeenstemmihg te brengen en hij moest bij voortduring op zijn hoede wezen, dat zijn gevoelens hem niet zouden verraden. Meer nog maakte hij zich nu bezorgd over zijn onbekendheid met de Franse politiek. Hij voelde 't er naar toe gaan. dat dit hem «ou verklappen. Doch geleidelijk begon het hem duidelijk te worden, dat onder het tegen woordig bewind alleen de ingewijden4 enig belang in de politieke aangelegenheden stel den. Blijkbaar dacht Couthon niet. dat zijn secretaris van het gros der Fransen -zou ver schillen. En uit betgeen Hector 7.0 van de los verspreide referentiën betreffende de car- hem duidelijk, dat deze val van de Bastille had nault. de Franse gezant hem daar ontmoet en ge rière van Burger Charpentier oppikte, bleek Frankrijk, vóór de erlaten. Burger Reg- te Kopenhagen, had bruikte hem. om de leden van de verschillen ie missies te spion- visorisch Gouverne- uitgezonden, pen. Men yeronder- ian dat Charpentier ft op de hoogte was. neren, die door het Pre ment naar Denemarken om legervoorraden te kt stelde dus niet anders, van de lopende zaken nii Hector was vlug van bekrip en hij vatte de draad die door de dingei liep gauw genoeg, om een van naijver ademende lof van de Conventionnel in te oogsten, De figuur van Coutho verbazend. Hij kon zich ken. zondheid was ellendig, de pijnen, hij at zo goed nooit gaf hij er ai durf te be-vonderen. Zijn ge- lij bestierf het Van ls niemendal, doch Hij leefde alleen op en door zijn brein, onophoudelijk, onver moeibaar werkend lichaam: een fangticus. een praCtisch dood och koel en vastbe raden. die zijn hele leven in dienst Staat had gesteld. Zijn onvervalste vader landsliefde scheen hem tegen de schanddaden van zijn collega's te bejhoeden. Evenals zij, was h(j wreed was alsof een motief, hofe dorst, persoonlijk wraakf evoel of privé voor delen en gewin, hem inspireerde. interesseerde hem er niet van losma- de dogenloos. doch het er dan louter bloed- Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2