Struikrovers bestrijden C.C.D. PLAATSELIJK NIEUWS éCHOOL. fwTt Z jonge vrouw vermoord Enorme pakhuisbrand De hedendaagse landbouwpolitiek FEUILLETON. Litfde onder het schrikbewind. I riiKlinSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Srnoonhovenscne Cousyit VRIJDAG S JUKI 19 H Geldis Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag- avond (opgemaakt te 10 uur). Veel bewolking. Over het algemeen vee] bewolking met nu en dan enige regen of motregen, voor namelijk in het Wesien van het land. ma tige. aan de kust tijdelijk krachtige Zui delijke wind. Des nachts minder koud. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 3 Juni: Op 4 25. onder 20 52. 4 Juni: Op 4 24. onder 20 53. 5 Juni: Op 4 23. onder 20.54. 6 Juni: Op 4.22. onder 20.56. 7 Juni: Op 4 22. onder 20.56. 8 Juni: Op 4.21, onder 20.56. MAANSTAND. Wassende Maan. 3 Juni: Op 11.07. onder 118. 4 Juni: Op 12.33. onder 143. 5 Juni: Op 13.59. onder 1.55. 6 Jurti: Op 15.25. onder 2 07. "fc 7 Juni: Op 16,54. onder 2 20. y 8 Juni: Op 18.25. onder 2.35. 11 Juni Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 3 Juni 10 51 uur; 4 Juni 11.51 uur. 5 Juni 102 uur: 6 Juni 2 08 uur. 7 Juni- 2 25 uu;r 8 Jugi 3.17 uur Keulen. 3 Mei. onveranderd. OVERZEESE GEBIEDEN. OVERDRACHT FUNCTIE H.V.K. Dr. L. Beel heeft gistermorgen zijnbe voegdheden als hoge vertegenwoordiger van de kroon ovei gedragen aan zijn opvolger, de heer A. H. J. Lovink. die enkele uren tevo ren uit Nederland was aangekomen. Bij de plechtigheid van de» ambtsoverdracht' waren een aantal burgerlijke en militaire Neder landse autoriteiten aanwezig, de leden van de voorlopige federale regering, de leiders van de door de Nederlanaers gevormde sta ten. de leden van de commissie van de V.N. voor Indonesië en de leden van het corps consulaire Van republikeinse zijde waren geen vertegenwoordigers aanwezig. Dr. Beel verklaarde in een korte toespraak dat hij zijp ambt had neergelegd omdat hij de voorwaarden van de kortelings tot stand gekomen Nederlands-republikeinse overeen komst over het herstel van de republikeinse regering te Djokjakarta als ..onaanvaard baar" beschouwde Hij wees op de moeilijk- Jeden. die nog overwonnen moeten worden en wenste zijn opvolger goed succes. DR. BEEL NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Dr Beel is gisteren naar Nederland ver trokken per K L M -vliegtuig. Hem werd uit geleide gedaan door een groot aantal belang stellenden. dat het restaurant van het vlieg veld Kemajoran geheel vulde, onder wie ver schillende leiders van deelstaten, dr. van Royen en leden van de Nederlandse delega- tie. leden der i-oorlopige federale regering, leden van de Commissie der Verenigde Na ties. leden van het corps consulair, leden der bijeenkomst Federaal Overleg, de adjudant van de heer Lovink en tal van burgerlijke en militaire autoriteiten. BOEDtRMAN GEWOND? Te Madioen wordt verteld, dat de republi keinse generaal Soedirman thans in de ber gen tussen Ponorogo en Patjitan verblijft. Hij zou op zijn vlucht uit Djokja door twee scho ten in de borst zijn getroffen Van deze ver wonding is hij pog niet hersteld.Hij zou thans optreden als adviseur van extremisten in dit BUITENLAND. NIEUWE MINISTERPRESIDENT IN CHINA. Maarschalk Yen Hsi-Sjan. voormalig gou verneur van de provincie Sjansi en plaats vervangend commandant in Noord-China heeft de benoeming tot minister-president in de nationalistische regering aanvaard als opvolger van Ho Yrng Tsjin, die Maandag met zijn kabinet ontslag heeft ingediend. Interzonaal goederenverkeer Het stakingscomité \an de ..Unie der On afhankelijke Vakbonden", de met-communis tische organisatie, waarbij de stakende West- Beriijnse spoormannen zijn aangesloten eft besloten tot hervatting van het goederen verkeer per trein tussen de Westelijke en. Oostelijke sector met het oog op de levens- middelenvoorziening van West-BerUjn. zon der evenwel zijn eisen te laten varen. Uit de uitslagen v«n de stemming der West-Berljjnse spoorwegstakers over de vraag of zij de x oorwaarden van de onder Russi sche controle staande spoorwegdirectie zul len aanvaarden, is gebleken, dat een over weldigende meerderheid Voor voortzetting der staking is. 13477 stakers stemden oor voortzetting van de staking en slechts 389 Stemden tegen de voortzetting. Het Amerikaanse militaire bestuur te Ber lijn heeft gisteren geweigerd een Russische eis in te willigen, welke inhield dat de West- Berlijnse politie uit de spoorwegstations in West-Berlijn moest worden teruggetrokken. De plaatsvervangende Russische militaire gouverneur van Duitsland, luitenant-generaal Dratvin, heeft de Westelijke geallieerden he den. in een brief aan de Amerikaanse mili taire gouverneur van Berlijn ervan beschul digd de overeenkomst betreffende het be stuur van Berlijn te hebben geschonden, aangezien zij in de afgelopen maand de ver antwoordelijkheid op zich hebben genomen voor het handhaven van de orde over het in de Westelijke Meetoren van Berlijn gelegen gedeelte van de onder Russische controle staande spoorweg. Voorts beschuldigde Drat vin het Amerikaanse militaire personeel er van zich rechtstreeks In de wanordelijkhe den te mengen. ENGELSE ACTIE TEGEN OOST-EUROPESE STATEN. De Engelse regering heeft bekend gemsskt dat Engeland en Amerika voornemens zijn binnenkort een conferentie bijeen te roepen van de Amerikaanse. Engelse en Russische hoofden der missies in Hongarije. Bulgarije en Roemenië ter bespreVng van de bepalin gen betreffende de rechten van de mens in de vredesverdragen. Naar aanleiding van de veroordeling van kardinaal Mindszenthy en de oppositief-ider Maniu in Hongarije en Roemen e en van de terechtstelling van de oppositieleider Petkof en het proces tegeh de 15 Protestantse gees telijken iri Bulgarije hadden Engeland en Amerika bij deze landen geprotesteerd we gens schending van de vredesverdragen. De antwoorden van de regeringen dezer landen werden door Engeland „ten zeerste onbevredigend" genoemd. CYRENAICA TOT ONAFHANKELIJKE STAAT UITGEROEPEN. Groot-Senoessi Emir Idriss el Senoessie heeft Woensdagavond voor het nationale congres te Bengasi de onafhankelijkheid van Ore- naica. het Oostelijk deel van Libye. dat aan Egypte grenst, afgekondigd en de Engelse regering verzocht om erkenning van zijn overneming van alle bestuursiuncMes. Hij zei voornemens te zijn een nationale regering te vormen, gebaseerd op een gekozen parle ment. Engeland heeft bij monde van de Engelse beheerder van Cyrenaiea. bekend gemnskt, dat het de Groot-Senoessi. geestelijk en we- reldlyk leider van een kwart milli-ien No madische Senoessis. als hoofd an de rege ring van Cyrenaiea. met alken -'erdntwoor- deiykheid voor binnenlandse aangelegen heden. erkende, en de vorming van een na tionale regering aanvaardde De Engelse re gering zal de Groot-Senoessi uitnodigen naar Londen te komen voor besprekingen over de nieuwe regering. Volgens de Engelse verklaring zal niets gedaan worden, dat de uiteindelijke toekomst van Libye als één ge heel nadebg kan beïnvloeden De verklaring van Emir Idriss werd door de leden van het nationale congres met gro te bijval ontvangen, alsook door de buiten zijn paleis verzamelde menigte. Cyrenaiea. dat in 1932 onder •Italiaans-fas cistisch bewind kwam. stond sedert de oor log onder Engels militair bestuur, dat met de Groot-Senoessi samenwerkte. Arabieren tegen Cyrenaiea'* onafhankelijkheid. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga heeft verklaard, dat de uit roeping van Cyrenaiea's onafhankelijkheid een nieuw voorbeeld is. dat Engeland slechts zijn eigen belangen in het oog houdt en niet die van de Arabische landen. De Arabieren kunnen zich niet neerleg gen bij de nieuwe toestand in Cyrenaiea. die de imperialisten hebben geschapen om hun oogmerken te bevorderen" KERK El* NED. HERV. KERK Bedankt voor Lexmon. J. J. Harderwijk. Beroepen te Nieuwerkcrk aan de IJssel ds. J. J. Timmer te Harderwijk, in de vacature wegens het emeriaat van ds. A. C. Vollen- weider. GEREF. KERK. Beroepen te Rijsoord ds. Knsutt te Lex- PLAATSELIJK NIEUWS. HONDERD JAAR GOEDEWAAGEN'S BANK Gouda. Het honderdjarig bestaan van het bankiershuis T Goedewaagen en Zonen s Woensdag met een receptie in hotel De Zalm gevierd. Uit alle delen van het land waren personen overgekomen, om de drie firman ten geluk te wensen. Ongeveer 250 hand te- Hij sprak daarom geen gelegenheidspreek uit. Ds. Beerenkamp las Genesis 22 en sprak ervolgens naar aanleiding van Catechismui en sprak Zondag 10 Aan het van de dienst bad hij dat de Minder heidsgroep niet te lang meer noodkerk zou behoeven te zijn. maar zou kynnen terugke ren in de Ned. Herv. Kerk. De voorzitter van het bestuur der groep, de heer R. Bron, wijdde na afloop van de predikatie enige goede woorden aan het werk door ds. Beerenkamp in Schoonhoven verricht, waarbij hij de gemeente verzocht Psalm 121 4 te zingen Een klein comité uit de groep bood de predikant de geschenken aan die zouden kunnen dienen als aanden ken aan Schoonhoven, wsarop nog gezongen werd Gezang 274 1 en 5. Tenslotte namen alle aanwezigen met een handdruk afscheid van hun voorganger en diens echtgenote, die voor deze gelegenheid ook naar Schoonhoven w Uit de Radio-programma's. !k (iEMENGD NIEUWS. VLIEGTUIG MAAKT NOODLANDING. Gistermorgen moest een Spitfire van de n)i]itaire vliegbasis Twenthe tussen Markelo en Lochem een noodlanding maken. Nadat het vliegtuig een draadversperring van het weiland had meegetrokken kwam het tot stilstand tegen een afrasteringspaal De propeller werd vernield en ook het landings gestel werd beschadigd. De vlieger kwam met de schrik vrij. Gisteravond is in het park Sonsbeek te Arnhem een moord gepleégd. De 30-jarige G B heeft de 22-jarige mej. R F- met een pistoolschot gedood. De vrouw was op slag dood. De dader werd ter plaatse gearres teerd ei? daarna opgesloten. De aanleiding tot 6 ring. Drie ondergedoken S.S.-ers gepakt Rechercheurs van de rijkspolitie hebben gisternacht enkele geslaagde huiszoekingen gedaan in de omgeving van het Oudekerks- n. Het was hen bekend. plein te Amsterdam, dat enkele voortvluchtige ex-S.S.-ei* en een ex-lid van de Feldgendarmene, nth hier moesten ophouden,. Het is hen gelukt deze drie vinden en aan te houden. Zij na het einde van de oorlog ondergedoken i hadden dus kans gezien vier jaar Onderge doken te blijven. Een van hen was in België bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij deel had uitgemaakt van een Jagdkomman- do. Het ernstige vermoeden bestaat, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het ver moorden van arrestanten. Hij zal niet aan België worden uitgele verd. doch het Belgische doesier tal naar Nederland worden opgezonden, zodat in Ne derland bij de berechting rekening kan wor den gehouden, met netgeen hij in Be'gië heeft gedaan. De drie arrestanten hebben Nederlandse nationaliteit. MOEDER VERRIED HAAR ZOON. Een huiselijke twi$t was in 1943 aanl«iding voor de moeder van de gedeserteerde S S.-er Van Eick. om een boodschap te zenden naar de S D dat haar zoon bij haar was onder gedoken. S.D.-ers kwamen de deserteur ha len: deze dreigde me teen pistool en het ge volg was. dat van E werd doodgeschoten. De moeder moest zich voor dit verraad verant woorden voor het bijzonder hot te Arnhem. De procureur-fisöaal eiste acht maanden ge vangenisstraf. De moeder wendde zich indertijd tot de S.D., omdat haar zoon omgang had met een in haar ogen slechte vrouw en omdat zij hieraan een eind wilde maken. De verdediger vroeg het hof er rekening mede te houden, dst de vrouw overspannen was. Pleiter wees bovendien op het feit. dat deze vrouw, die haar zoon voor haar ogen zag doodschieten, reeds zeer zwaar is getrof fen. Uitspraak op 10 Juni. Brandmeester gedood. Vannacht is in de drie pakhuizen „De drie Koorendragersaan de Oude Schans te Am sterdam qoor nog onbekende oorzaak een enorme brand uitgebroken. Depakhuisruim ten, waar onder andere meubels, huiden en lompen waren opgeslagen, stonden in een minimum van tijd in lichterlaaie. De vuur gloed was in alle delen van de stad duidelijk zichtbrfhr en tot ver in de omgeving hing een •verstikkende rook. In anderhalf uur ontwikkelde de brand zich tot een van de« ernstigste, welke de hoofdstad teisterde sedert de bevrijding. Ge weldige hoeveelheden vodden, leer, meube len en lompen werden een prooi van het vuur en daarbij tevens de prachtige oude pakhuizen. Teen de brand enige uren gebroed had, stortte met donderend geweld een stuk van de voorgevel van een der pakhuizen op straat. Dit gebeurde zeer onverwachts en een der brandweerlieden, de brandmeester De Boer, kon niet meer tijdig wegkomen Hij werd geraakt door een stuk gevelsteen en kwam in het water terecht. Brandweerlieden en burgers slaagden er echter in de zeer zwaar gewonde en bewusteloos geraakte brandmeester op de wal te brengen. Hij werd onmiddellijk naar het Binnengasthuis ver voerd, waar hij in de loop van de nacht is overleden Brandmeester De Boer bereikte de leeftijd van 47 jaar Hij laat een vrouw en vier kinderen achter Om vijf uur vanmorgen rukte het grootste deel van het brandweermateriaal in. Pogin gen van de recherche om een onderzoek in de panden in te stellen, bleken voorshands nog onmogelijk, wegens d« grote ravage en hitte. Het nablussingswerk was hedenmorgen nog in volle gang en men verwachtte, dat het niet voor de middag beëindigd zou zijn. keningen werden in het receptieboek ge plaatst. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissaris vsn de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mr. L. A Kesper. bur gemeester mr .dr. K. F O. James en de col leges van Burgemeester en Wethouders van Schoonhoven en Lopik Het personeel hul digde des morgens de firmanten in een in tieme bijeenkomst Zondagsdienst Artsen. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn- aanwezig de artsen: G. J. Barten te Schoonhoven. Telef. K 1823—339, J. N. B van der Grient te Bergambacht. Telefoon K 1825—216 W. J Leeuwenburg te Ouder kerk aan de iJsspl. Telefoon K 1894—266. C. G A. von Lindern te Krimpen aan de Lek. Te lefoon K 1895-451. Bergambacht. Artsendienst. Van Maandag ochtend 8 uur tot Dinsdagochtend 8 uur is aanwezig J. N. B van der Grient. Telefoon K 1825—216. Lekkerkerk en Krimpen aan de Lek. Art sendienst. Van Maandagochtend 8 uur tot Dins- dagochtend 8 uur is aanwezig C. G. A. von Lin dern. Krimpen aan-de Lek. Tel. K 1895—451. Gouderak en Ouderkerk. Artsendienst. Van Maandagochtend 8 uur tot Dinsdagochtend 8 uur is aanwezig W. J. Leeuwenburg, Ouder kerk. Telef. K 1894—266. Arkel Meerkerk - Noordelooc en Glesen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 4 Juni nm. 2 uur tot Dinsdagmorgen 7 Juni wordt de medische dienst gedaan door dokter W. Fokkens te Leerbroek. Telefoon 11; en dokter P. J. R. de Wit te Giessen-Nieuwkerk. Telef. 5. Moordrecht. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Dinsdagochtend 8 uur .aldus beide Pinkster dagen. zal de doktersdiengt in deze gemeente waargenomen ivorden door dr. J. D, van Wes tendorp alhier Telefoon K 1827—315. Dr. Van Westendorp neemt opk waar voor de gemeen te Nieuwerkerk aan de IJssel. Haastrecht - Polsbroek - Ojjdewaler. De doktesrdienst wort "op beide Pinkster dagen in deze gemeenten waargenomen door dokter Muhring te Polsbroek. Telefoon K 1822 EINDEXAMEN KWEEKSCHOOL. Zes leerlingen van de Rijkskweekschool zijn gisteren geslaagd voor het eindexamen. Het zijn de dames Uf S. L. de Kuiper. L. Monshouwer, M. W. Scheer uit Schoonhoven en de heren J. A. Oudenaarde. G. van Veld huizen en A. van der Werken, respectievelijk afkomstig uit Goudriaan. Gouda en Schoon hoven. NIEUWE E.H.B.O.-ER8. Dr Montagne uit Gouda heeft Woensdag avond cursisten van de plaatselijke vereni ging voor EHBO. het examen afgenomen. Alle candidaten slaagden. Het zijn de dames M. Schuman. F. S. W v Os v. d Abeelen en C. N. M Driesen en de heren C. L de Vries. J. G Molenaar. H. Mulder. C. D Lagerpaat en N. R. Visser. HET NIEUWJ5 WATER-POLO SEIZOEN. Hoewel de kalender reeds de zomermaand aanwijst is er van warm weer. dus van warm water, nog weinig te bespeuren. Maar het nieuwe seizoen is er echter en daarom'v erd de indeling van de zomercompetitie vastge steld. De SZ en PC-dames zullen hun tegenstan ders vinden in de dames der BZC (Berg ambacht), Gouwe (Waddinxveen) en GZC (Gouda). Onze adspiranten zullen de junio res van BZC. DZV (Oudewater) en GZC te genover zich zien. terwijl het 2e zevental in de strijd zal moeten tegeh Boskoop I. BZC II. Leerbroek Zevenhuizen - Blelswtfk. Dr. W H. Verduyn den Boer te Zevenhuizen Telefoon K 1802—2$*. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN, ichoonhovtf* Jtferr&rabi Deze dienst wordt op Zaterdag 4. Zondag 5 en Maan'ag 6 Juni waargenomen door deheer Wensink te Bergambacht. Telefoon K 1825 357 (bij geen gehoor 214). SCHOONHOVEN. HOOG BEZOEK. Twee dagen achtereen waren de vlaggen uitgestoken van stadhuis en toren, maar de tweede dag. gisteren, wapperde behalve de Nederlandse driekleur ook de Finse vlag van de beide monumentale gebouwen. Dat was natuurlijk ter gelegenheid van het bezoek van de Finse gezant aan onze gemeente. Voorafgegaan door een jeep van de mare chaussee en twee motoragenten van de rijks politie arriveerde de auto met het hoge ge zelschap te elf uur voor het ptadhuis. Daar- uit stegen de gezant met diens echtgenote en de heer Schmal. lid van GedStaten van Zuid-Holland en consul van Finland te Den Haag met zijn gade De ve-welkoming vond plaats in de raadzaal, waar behalve de leden van het college van B. en W. met hun dames ook aanwezig waren de beide kolonels. Ter- nTaten en Sluyter. van het garnizoen hier ter stede. In enige korte woorden begroette de bur gemeester de gezant de heer Paivio Ivalo, waarbij hij enkele puntên uit de geschiede nis en ontwikkeling van Schoonhoven naar voren bracht. Deze begroeting werd uitge sproken in het Nederlands en de gezant ant woordde ook in onze moedertaal, die hij uit stekend verstaat en met enieg moeite ook spreekt. Zou dit alleen reeds een bewijs zijn van de ernst wd.-.iede de heer I.aio zijn teak oovat. nog duideliiker spreekt dat uit zijn bezoek. In een onderhoud, dat wij met hem moenten hebben, vertelde hij dat het zijn streven is van het land waar hij zijn taak vervult, meer te leren kennen dan al len de residentie Hrf bezocht, dav-toe ver schillende markante plaatsen van zijn ambts gebied. In dat streven werd hij ernstig ge steund door zijn vrouw, die vloeiend Neder lands spreekt en die ook grote belangstelling voor de bezienswaardigheden van Schoonho ven aan de dag legde. De gezant vertelde ons op onze desbetreffende vraag, dat het zeker niet onmogelijk is dat uit zijn bezoek aan Schoonhoven handelsverkeer ontstond tussen de zilverstad in Holland en het stille hoge Finland. Hij zou dat toejuichen, want hij vond de Nederlanders een sympathiek soort mengen, die in veel overeen kwamen met zijn landgenoten. 's Middags bracht het gezelschap een be zoek aan de zilverfabriek H. Hooykaas en de plateelbakkerij, een programma, dat Woens dagmiddag ook was afgewerkt door de wet houders van 's-Gravenhage. die toen ook of ficieel op het stadhuis ontvangen werden. Van beide bezoeken getuigden onze ge meentebestuurderen dat zij zèer genoeglijk ge weest waren en dat zij tot en beter onder ling begrip veel hadden bijgedragen. AFSCHEID DS. BEERENKAMP. In de beroemde .oude Martinikerk te Gro ningen zal op 19 Juni de bevestiging en in trede plaats vinden van ds. Beerenkamp. Het afscheid uit zijn tegenwoordige gemeente ging daaraan vooraf en eveneens de laatste dienst GZC V en BZ en PC I (Bodegraven) Het eerste zevental is ingedeeld bij AZC Alphen ad. Rijn). Sleutelstad (Leiden) en de twee Haagse clubs Vitesse én HPSV (Haagse Po litie Sport Ver). Ofschoon voorspellingen omtrent prestaties van het eerste zevental alleen maar voorbarig kunnen zijn. is het verloop der zeer zware winter-comnetitre toch opmerkelijk. SZ en PC I eindigde na melijk. temidden van zeer sterke tegenspe lers. als 2e op de ranglijst, vlak achter de Delftse «♦udentenploeg. Vanavond speelt het eerste zevental zijn eerste wedstrijd in Leiden tegen Sleutelstad. Groot aantal officieren heëdigd De zon deed zich Woensdagmiddag, toen op het Sportveld de parade en beëdiging plaats vond, krachtiger gevoelen dan dit jaar nog het geval is geweest. De vijf en dertig officieren, die beëdigd werden zullen de temperatuur nog wel tamelijk laag gevon den hebben, want zij brachten allen reeds verschillende jaren docr in Indië. Anders was dit echter met de militairen, die ter opluis tering van de plechtigheid in gelederen langs de rartd van het veld opgesteld stonden Drie van hen vielen in onmacht, toen zij zo lang met gepresenteerd geweer stram in de hou ding moesten staan. In gezelschap van generaal J. H Jager, die speciaal voor deze gelegenheid naar Schoon hoven was gekomen en van kolonel Sluiter, verrichtte kolonel Termaten de inspectie van de troeperf. waarna deze autoriteiten zich plaatsen voor de groep officieren, die in het midden van het veld opgesteld stond. Dit maal waren het. zoals gewoonlijk, geen twee de luitenants, die hun intrede deden in het officierskorps, maar de meeste van hen droe gen reeds de rang van eerste luitenant, ka pitein en sommigen zelfs die van majoor. Deze officieren kennen vrijwel allen Indo nesië reeds uit ervaring, omdat zij dasr ver schillende jaren in bestuurstaken werkzaam waren. Na hun repatriëring werden zij in het leger opgenomen met de bedoeling hen naar Indonesië te laten terugkeren om btj de dienst van de kwartiermeester-generaal hoofdzakelijk hij de aan- en afvoertroepen en in de magazijnen een belangrijke taakte vervullen. Men verwacht, dat de aanstelling van deze ervaren tropenkenners een gunstig resultaat zal opleveren. Voordat de garnizoenscommandant over ging tot het afnemen van de eden wees hij op de grote verantwoordelijkheid, die men r'oor het afleggen van een dergelijke plech tige belofte op zich neemt Trouw zwe-ea aan de Koningin betekent, dat men tot zijn laatste ademtocht moet strijden voor het Huts van Oranje en voor het Nederlandse volk. Dit kan niet anders geschieden dan wanneer men gehoorzaamt aan de wetten En tenslotte moet er onderwerping zijn aan de krijgstucht, in tijd van vrede maar ook in tijd van oorlog. Terwijl een kleine bezetting van het trom petterkorps van de Huzaren van Boreel het volkslied speelde, klonk vijfendertig maal het plechtige: „Ik zweer trouw aan de Ko ningin. gehoorzaamheid San de wetten, on derwerping aan de krijgstucht, zo waarlijk helpe mij God Almachtig". Na deze plechtigheid maakten velen, on der wie een groot aantal familieleden van de beëdigden, gebruik van de gelegenheid de nieuwbenoemde officieren geluk te wensen. Het geduid van de vele mensen, die zich inmiddels op de Stenenbrug opstelden om het défilé bij te wonén, dat daar afgenomen zou worden, werd flink op de proef gesteld, want het duurde geruime tijd voordat een doordringend tromgeroffel aankondigde, dat de mars door de stad begonnen was. Voor afgegaan door de Huzaren van Boreel. die 's middags om 1 uur reeds grote belangstel ling hadden bij hun concert op de Stenen- brug. trokken de troepen voorbij de autori teiten en met het einde van de mars door de stad kwam ook het einde aan de plechtig heid. De beëdigde officieren vertrekken vandaag reeds met de ..Zuiderkruis" naar Indonesië. Daarom is gisteren deze Indié-gangers met hun familieleden een gezamenlijke afscheids maaltijd aangeboden, waar ongeveer 600 per sonen aan deelnampn. f MENSEN IN PENSION. Zaterdag 4 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon; 10.05 Morgenwijding. 10.35* Gramofoon; 11.35 Zang en Piano, 12.00 Gra mofoon. 12.33 Orgelspel; 1300 Regeringsuitzen ding; 13.30 The Ramblers; 14.00 A.J.C.; 14 20 Mariniers Kapel; 15.00 Zomer in Limburg; 15 25 Omroep Kamerorkest; 16 35 Koorwerken; 17.00 Gramofoon; 17.30 Om en naby de twin tig; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Reportage; 19.10 Staalkaart 19.30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep Orkest. 20 45 Zon nig programma: 2145 Socialistisch commen taar. 22 00 Sextet; 22 35 Flitsen uit het leven; 22 40 Accoraeoia; 23.ut) Nieuws, 23.15 Gramc* foon. HILVERSUM II. 415 M- 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon. 9 30 Waterstanden: 9 35 Gra- mofoop. 1100 De Zonnebloem; 1203 Zang en Orgel; 12 33 Om en om. 13.00 Nieuws; 13 20 Om en om; 13.50 Jsnm en'Toneel. 14.10 Zang; 14.40 Boegen 15.10 Muziekcursus; 15.30 Jon geren Concert; 16.10 Gramofoon. 16.30 Grego riaans; - 17 00 De Wigwam. 18.00 Reportage 1830 Journalistiek weekoverzicht; 1900 Nieuws 1925 Amusements Orkest; 20.00 Nieuws 20.20 Lichtbaken; 2100 Orkest zonder Naam; 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 Nieuws; 23.15 K. mermuz.ek. Zondag 5 Juni. HILVERSUM 1. 301 M. 8 00 Nieuws. 8.17 Gramotoon; 9 45 Geestelijk leven; lu.JU Kerk dienst; 12.00 Folitie Kapel; 13.01) Nieuws; 1320 Gramofoon; 14.05 Boeken; 14.30 Opera; 16 00 Sn.ymasiers; 16 30 Sport .1..00 Conferentie, 17.80 Gramofoon; 18.00 Nieuws, 13 30 Strydkracn- ten, 19.00 Kadiolympus; 19.30 Gramofoon; 20 00 Nieuws, 20.15 Musicorda; 20.45 Hoorspel; 21.20 Theater Orxes;t 22.00 Raadt maar raak, 233.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 8.00 Nieuws; 8.30 Morgenwijding, 930 Nieuws, 955 Hoogmis 1140 Pianoconcert; 12.15 Apologie; 13.0G Nieuws. 13.20 Klaas van Beeck, 14.00 Kamer muziek 14.55 Philh. Orkest, 16.25 Vespers 17.00 Studiodienst. 18.30 Orgel; 18.45 Cantate,- 19 30 Nieuws; 19.50 Boeken; 20.12 Uit en Thuis; 2300 Nieuws, 23.16 Gramofoon. Maandag 6 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramoloon, 10.00 Hoorspel; 10.30 Kerk dienst. 11.30 Voordracht, 12.00 The Romancers; 13.0 Nieuws; 13.20 The Avroleans; 14.00 Film krant; 14.30 Vergeelde partituren; 15.00 Ca baret, 15.40 The Dansant, 16.30 Sport; 17.00 Jeugdbond; 18.80 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 1900 Zang. 20.00 Nieuws; 20.05 Kadioscoop; 22.30 Viool en Piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gra mofoon. HILVERSUM II. 415 RL-8.00 Nieuws; 8 25 Hoogmis 9.30 Jubo. 12.30 André Kostelanetz; 13.00 Nieuws; 1400 Jubo; 15.30 Meisjeskoor; 16 30 Jub.o, 18.30 Trio; 19.00 Nieuws; 1915 Koor ------ 21.25 Koor en Orkest; 22.15 Jubo; 5 Symph. Orkest. 7 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 12.00 Promenade Orkest; 13.00 Nieuws. 14.00 Met naald en schaar; 14 30 Ma- 1 tinee. 16 40 De Schoolbel; 17 00 Kinderkoor; 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten; 19.10 Pa rijs, 39.00 Nieuws; 20.18 Grairsofoon; 2Ü.00 Alt en Piano; 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 12.03 Zang en Piano; 1300 Nieuws; 14.20 Orkest zonder Naam; 1400 Kwartet; 14.30 Onder ons; 15.00 Gramofoon; 16.00 Zonnebloem; 16.30 Bedevaart; 18.20 Klaas van Beèck; 19.00 Nieuws; 19.15 Zang en Pia no 20.00 Nieuws; 20 12 Utr. Stedelijk Orkest; 2145 Blaasinstrumenten; 23.00 Nieuws. 23.15 2300 Nieuws, s Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8 18 Gramofoon 10 20 Voor de vrouw; 12 00 Accordeola, 13.00 Nieuws. 13 20 Malando; 14.15 Kamermuziek 1500 Regenboog; 1600 Gramo foon; 17.15 Metropole Orkest; 18 00 Nieuws; 18 30 Strijdkrachten; 1900 Lezing 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws 20.20 Concert; 21.10 Hoorspel, 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 So- hstenconcert; 1200 Koor; 13.00 Nieuws; 13 15 Mandolinata. 14.00 Bondsdag; 15 15 Alma Rlu- sica17.30 Orgel en Piano18.00 Zang; 18 30 Spraakstoornissen; 19 00 Nieuws, 20.00 Nieuws 20.15 Kerk op weg; 23 00 Nieuws; 23.15 Gramo- foon. kostgangers. Zonder uitzondering waren alle spelers ten volle voor hun rol geschikt en zij bezorgden daardoor het publiek een aange name avond. De waardering van de toeschou wers kwam duidelijk tot uiting door het stormachtige applaus, dat het gezelschap na afloop van het spel in ontvangst had te ne men. NUTSBIOSCOOP. Een probleem, waarmede aan de dag van vandaag nog duizenden mensen worstelen is het grote gebrek aan woonruimte. Dit vraag stuk is niet alleen op te lossen met het bou wen van n euwe huizen, althans nift in korte tijd. Daarom moet er ook iets anders op ge vonden worden en de eerste oplossing, die voor de hand ligt. is, dat mensen, die be schikken over meer woonruimte dan nood zakelijk is. een gedeelte van hun huis af staan. De eigenaars van grote huizen zijn er echter niet erg op gesteld een gedeelte van hun domein aan vreemden af te staan en wanneer zij hiertoe toch gedwongen worden ontstaan er dikwijls onaangename toestan den. die zich kenmerken door ruzie en on enigheid. Het is een goede gedachte geweest van Monopole film een- stuk van dit probleem op het witte doek te brengen in „Een koninkrijk voor een huis". De acteurs en actrices, die deze geschiedenis vertolken zijn allen Ne derlanders. Een van hen is Henriëtte Davids. In het verhaal komen ook nog een bon- n enz wende) en de gevangenis voor. maar de comedie begint en eindigt op het woning, bureau. De film is rijk aan humor, maar daarnaast is door de gehele geschiedenis heen een goede moraal geweven. Laat ieder, dis daartoe enigszins in de gelegenheid is dit Hoewel het toneelseizoen van de R A.O. .li. .—/HiT ~aT'reeds al* 8eéindi8d was beschouwd heeft het de predikant leidde als vaste voorganger depot toch Woensdagavond nog een toneel- Product van Nederlandse bodem gaan zien vaüi Minderheidsgroep uit de Ned. Herv. avond georganiseerd voor zij.n manschappen 18 ze"er de moeite waard. De toneelvereniging O.V.U. uit Vlaardingen bracht toen In het Nutsgebouw het stuk ..Mensen in pension" voor het voetlicht en de manier, waarop dit geschiedde, was uit stekend Het gehele verhaal speelt zich afin een pension, dat geëxploiteerd, wordt door «en dame, die als moeder zorgt voor haar Kerk te Schoonhoven. Woensdagavond was te dier gelegenheid het kerkgebouw van de Remonstr. Gemeente geheel gevuld met be langstellenden. die eerst een kort inleidend woord van de predikant aanhoorden, waar bij hij uiteenzette dat in een kerkdienst niet een persoon In het middelpunt moest staan. BURGERLIJKE 8TAND. Geboren: Antonius Hendricus Cornells. Z. van S .J. van Engelen en A van Beek - Ge trouwd: C. Sterk, 33 j. en G. van Geelen. 40 jaar. - Overleden: G S C. Kraaijenbrink. 61 jaar. A. van Grootheest, 77 j., echtgenoot vair J. den Hoed. 5 NIEUWSBLAD VOÓK ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant i VRIJDAG 3 JUNI 1949 LANDBOUW EN VEETEELT. De minister van Landbouw. Vissery en Voed selvoorziening. de heer S. L. Mansholt, heefi te Utrecht op de algemene deelnemers verga dering der slichting voor Nederlandse zell- standige handel en industrie, gesproken over „De hedendaagse landbouwpolitiek' De minister gaf een uitvoerige uiteenzetting van het landbouwbeleid, maar besprak meer in het byzonder, wat voor de nandel en industrie van belang is. Hy erkende, dat er uiteraard tegenstellingen bestaan, die echter weggewerkt moeten worden. De heer Mansholt oetoogdi.-. y dat het landbouwbeleid moet worden gevoerd in 't kader van de nationale economie en dat het doel ervan is: de bestaanszekerheid van de boer. de tuinder en de arbeider op een rede lijk peil. ook in verhouding tot andere groe- pen. Hoe is dit te béreiken Door voorzichtig stapje voor stapje verder te gaan. rekening houdend met de wereldverhoudingen, de mark ten en de arbeidsverhoudingen. Ook na de oorlog is er geen wezenlijk land bouwbeleid gevoerd. Er werden alleen maat regelen getroffen ten bate van dc Nederlandse economie, als gevolg van schaarste en armoe de. Men weet. dat de resultaten met ongunstig zijn geweest maar wel is er uit voortgevloeid een zekere verstarring en de neiging te gaan leunen op de overheid Nu echter verkeren wy in een overgangsperiode, daar de schaagste. be houdens van steenkolen, vrywei is verdwenen. Van landbouwzude bestaat een zekere vrees, dat men thans, na jarenlange regelingen, de laan zal worden uitgestuurd, terwijl de han del en de industrie ineer verlangen naar het 4 vrye spel der maatschappelyke krachten. Het moeilyke is. dat daartussen geen keuze kan worden gedaan, maar dat er een samengaan van beide zijden moet worden gevonden. Voor de landbouw zal men mogelyke andere ontwik kelingen op de wereld moeten afzwakken, voor 8over deze door prijsval invloed hebben op de landbouw. Dit gunstige element is intussen aanwezig, dat men crisis wil voorkomen door Internationaal overleg. Verder moet er redelyke bestaans- en ar- beidsmogelijkheid blijven, waarbij in het oog dient te worden gehouden, dat de situatie na de oorlog heel anders is dan ervoor. Wij kufl- nen öp de wereldmarkt met die grondstoffen voor de landbouw kopen, die we vroeger kon- den kopen, als gevolg van de deyiezen-posi- tie. Inkrimpingzo zette de minister ujteen is practisch onmogelijk. Maar dan blyft eigenlijk alleen over de mogelijkheid tot in tensivering op de basis van 2 8 millioen stuks stuks rundvee. 22.5 millioen varkens en 1518 millioen kippen, en dan moet een gropt deel van de voedingsmiddelen voor deze vee- - stapel door de landbouw zelf worden voort gebracht. Het staat vast. dat de èigenproduc- tie van gras van van ruwvoeder nog aanzienlijk kan toenemen. Natuurlijk is dit alles nadelig voor de handel, maar de deviezen-positie dwingt hiertoe. Daarnevens kan de beschikba re arbeid nu nuttiger gebruikt worden dan in het verleden Toch schenkt dit nog geen re delijke bestaansmogelijkheid, want deze houdt nauw verband met de afzetgeiegenheid. en f deze is helaas niet zuiver vast te stellen. In tussen is da bevolking vergroot en ook op an dere wijze is de consumptie toegenomen, b.v. van melk en groente. In het kort gezegd komt het dus neer op: groter consumptie en hand- 4 haven van de zo belangryke export, die ver leden jaar voor 48 pCt. voor rekening kwam van de landbouw sector De verzekering van de redelijke bestaans zekerheid door productie en afzet moet ge vonden worden door verdeling van de verant woordelijkheid tussen de betrokkenen en de overheid. Deze laatste kan alleen de verwer- kihg van de productie aanmoedigen, maar niet doarprijsgarantie dezaak in de hand houden. Dit brengt met zich ruime vrijheid voor het particulier initiatief zowel bij de coöperatieve als de particuliere handel en industrie. De minister merkt hierna op. dat er deson- danks nu toch ook weer stemmen opgaan te gen de geheel vrije concurrentie, want velen willen dit niet accepteren Voor de overheid blijft een taak het voorkomen van ondraaglij ke risico's, dat geschiedt b.^. ten aanzien van het varkensvlees en de eieren. Men kan zich wel allerlei andere maatregelen voorstellen, maar de moeilykheid is ze ook uit te voeren Het is zaak, dat in al deze vraagstukken het georganiseerde bedrijfsleven zijn stem laat ho ren, En daarmede zijn wij"al heel ver. De minister ontveinsde zich piet. dat er veel in het vage blijft en moet MUven Aan de an dere kant vestigde hy er de aandacht op, dat handel en industrie moeten inzien, dat het landbouwbeleid ook voor haar van belang is. omdat een crisis in de landbouw ook haar meesleept, zo goed als de landbouw een haar steunende handel en industrie niet kan ontbe ren. Dit alles wyst op de noodzaak van een goed begrip over en weer. By de beantwoording van zeer vele vragen, zei de minister tenslotte nog. dat er tussen coöperatie en particuliere handel een zeker evenwicht moet ontstaan. Het boerenbelang is niet gebaat met uitsluitend vrye handel en een cooperatfb zou inslapen, indie de vrye handel haar niet wakker hield. verkoop ter beschikking komen. EEN EXPORTEI PER KIP MINDER. Hoewel de distributie van kali zal dienen Pluimveehouders moeten ten behoeve van te worden gehandhaafd zal het op grond van de export voor de periode van 5 Juni tot en de verwachtingen met betrekking tot de in- met 2 Juli zeven eieren per kip leveren. In voer mogeiyk zyn een aantal normen te ver- het voorafgaande tijdperk moesten acht eie- hogen. ren worden geleverd. Ér is mlddvli d.» MUGGEN Q QAT VLIEGEN Zd" i de praciische. voordelige sluilzak 65 cent Sproeten? SPRUTOL VRIJE VERKOOP VAN STIKSTOF MESTSTOFFEN. De uitbreidings- en herstelwerkzaamheden bij de Nederlandse Stikstof-industrie zullen in de loop van het seizoen 1949/1950 bun definitieve beslag krijgen. Op grond van de verhoogde productie, die hiervan het gevolg zal zyn. is besloten de distributie van stik stofmeststoffen per 1 Juli 1949 op te heffen- Aangezien de industrie bij voorrang op de tot 31 Juli nog geldige stikstofbonnen zal moeten afleveren, zullen eerst in de loop van het volgende seizoen voorraden voor directe In het woeste gebergte van Sicilië opereert reeds vele maanden lang een bandiet, een roverhoofdman van middeleeuwse allur^ Hy begon zijn carrière toen hij vluchtte voor de Italiaanse C C Ddie hem gesnapt had bij htt vervoeren van graan zonder vervoers- bewys. De toenmaals eenvoudige en onop vallende boerenjongen Giuliano. hield er heel gewone begrippen op na. Zyn redenering was: Dit is mijn graan en ik wil het vervoe ren. Hij wenste niet dat rechters of politie mannen daarin de neus staken en toen men hem gevankelijk naar het gerechtsgebouw wilde overbrengen nam hij de wijk naar de bergen. Langzajnerhand verzamelde hy daar lotgenoten om zich heen en om in hun on derhoud te voorzien, pleegden zij roofover vallen en schudden rijke reizigers uit. De Italiaanse politie kon dat niet gedogen en zond een patrouille uit om Giuliano te van gen. Dat gelukte niet; een politieman sneu velde. twee anderen werden gewond en de drie overgeschoten dienders moesten zoge zegd met de kous op de kop naar huis. Toen werd Sicilië volgeplakt met oproepen aan de bevolking om aanwijzingen te verstrekken over de verblyfplaats van de roverhoofd man. Maar die oproepen bleven zonder uit werking. Integendeel, de bevolking help', tel kens weer Giuliano en de zynen te ontvluch ten. wanneer zij in het nauw raken. De kwestie is, dat de eenvoudige Siciliaanse boeren het roerend eens zyn met Giuliano. Ook zy willen graag verlost zyn van de C.C.D. en bovendien vinden ze de manier waarop Giuliano in zijn onderhoud voorziet helemaal niet verwerpelyk. Bij het plegen van zijn roverijen gaat deze namelyk met overleg te werk. Hy overvalt bijvoorbeeld het buiten van een groot-grondbezitter, neemt daar alles mee wat van waarde is en wat bruikbaar is. Slechts een klein gedeelte daar van heeft hij zelf nodig voor zijn troep. De rest van de buit verdeelt hij onder de arme boeren en de nooddruftige landarbeiders, om dat. naar hij daarbij vertelt, de boeren e gen- lyk de weelde verdiend hebben, die is opge tast in het buiten. Hij blijft dus ook hierbij even eenvoudig in zijn redenering als in de kwestie van zijn gfaan. Hij zegt niet anders te doen dan de vruchten van het land te brengen aan de eigenlijke rechthebbenden. Zyn macht op het eiland berust dus niet op terreur, maar eerder op het tegendeel daarvan. Daarom is het zo uiterst moeilyk voor de politie, versterkt met carabinieri (de Italiaanse marechaussee) om Giuliano te van gen. Al weten de speurders byna zeker dat hij geslagen heeft in 'n bepaalde boerderij, dan nog zullen zij bij ondervraging van de be woners vernemen, dat die nooit van Giuliano gehoord hebben en dat zy zeker niet zo slecht zouden zijn om hem onderdak te ver schaffen. Het onderzoek en het verhoor ver gen veel tyd en ondertussen is Giuliano al weer verdwenen. Zoals gezegd, dat duurt nu reeds vele maanden. Steeds meer gaat de be volking dansen naar de pypen van Giuliano en steeds minder woi'den de aanwijzingen van de zich dagelijks als machteloos presen terende politiemannen opgevolgd De C CD heeft op het eiland hoegenaamd niets meer te vertellen. De grofste overtredingen wor den in koelen bloede begaan en als de C C D daartegen wil optreden is het gevolg slechts dat er weer een man naar de bende van Giuliano vlucht en dat er weer een huis wordt toegevoegd aan de vele plaatsen waar de bendeleden een zekere schuilplaats kun nen vinden. De politie spant alle krachten in. zoals uit de hierbij afgedrukte foto's blijkt. In het rotsachtige gebergte zijn per manente posten ingericht, waar zwaar bewa pende carabinieri pogen een glimp op te van gen van de bende. Op de andere foto fouil leert een Italiaanse CC.D.-er een voorbij ganger op een weg die naar het hooggeberg te voert. Het is namelijk zo. dat Giuliano wei nieuwe leden aan zijn bende toevoegt, maar zij moeten kunnen aantonen, dat zij gevlucht zijn voor een gerechtelijke bedreiging. Zou de man op de foto een dagvaarding by zich hebben, dan ïykt het vry zeker dat hij op weg is naar de bende en op die manier hoopt de argwanend toeziende; politie dan weer een kleine aanwyzing te krijgen in welke rich ting de bende van Giuliano gezocht moet worden. LANDDAG VOLKSONDERWIJS. De Merwekring van „Volksonderwijs" zal deze zomer in Ameide een landdag houden, welke zal staan onder leiding van burge meester De Boer van Hardinxceld. Minister In 't Veld komt weer Naar wy v^rhemen. ligt het in de bedoe ling van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting op Vrijdag 10 Juhi een bezoek te brengen aan Arkel. Gorinchem en Hardinxveld. De bedoeling van dit bezoek schijnt de be zichtiging eningebruikname van woningen te Hardinxveld. de montagebouw te Gorinchem. de zogenaamde Airy woningen die deze week gereed komen, en een bezichtiging te Arkel van de verdiepingsmqntagewoning, zals deze momenteel geconstrueerd en uitgevoerd wordt op de N.V. Arkel Betondak. Alblasserdam. V e r k e e r s o n g'e va 1. Zaterdagavond geraakte een motorryder ter hoogte van de Pylstoep de macht over zyn stuur kwijt. Na een botsing werd hy van het voertuig geslingerd. Na medische hulp van dr. A. de Haan werd het slachtoffer met enige schaafwonden en vermoedelijk kneuzingen per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Beijaert demonstratie De landelijke rijveremging ..Beijaert" gaf Zater dag 28 Mei op het terrein van de gebr. Ste- houwer te Hendrik Ido Ambacht een demon stratie ten bate van de vereniging Het Groe ne Kruis aldaar. ..Beijaert" voerde een keur- programma uit. dat zeer in .de smaak viel bij het publiek. Alblasserdam. De duivenhoudersvereniging „De Postduif" hield vanuit Roosendaal een wedvlucht. De duiven werden losgelaten om 1.30 uur. Aankomst eerste duif 1 49 56; laat ste duif 1.57.26. Prijswinnaars waren- A. de Boef 1 5 10 17 25 en 29: Joh. de Bie 2; M. de Groot 3; BoomTuytel 4; A. den Hartog 6 en 14. Alblasserdam. Athletiek. De A.A.A. nam deel aan de jeugdwedstrijd te Rotterdam. H. Rozendaal behaalde met 4 44 RL verspringen de eerste prys. H. v. Steenis met kogelstoten de derde prijs; H. Dijk ver beterde het clubrecord met 24.5 en Inge Ne- derlof haalde bij de meisjes op de 80 M. de tyd van 11.7 seconden. Schaken. De schaakvereniging speelde de volgende partijen: J. G. Rooker A. Dupain 20, C. KlerkA. C. H. v. d. ""er 10: L. "A. StamG. van Tilburg 1—0; Van der VeerZ. Boele 10; Z. BoeleD. Boele 20; D. BoeleL. A. Stam 11; A. den Boef J. G. Rooker 1—0. Ameide. Zaterdagavond concerteerden de Chr. muziekvereniging „Crescendo" en de Chr. zangvereniging ..Sursum Corda" op het concoursterreln aan de Broek«eweg. ..Sur sum Corda" opende onder leiding van de heer Sint Nicoïaas met zes zangnummers, welke aandachtig door de vele aanwezigen werden aangehoord en telkens met hiid applaus beloond. Het bezoek was biironder groot, dank zij het prachtige weer. Vervol gens nam „Crescendo" on'te- pid'ng van de heer H. van Mechpjnn uit Den Haag plaats in de tent. Zij opende met koraal. Dit korps gaf een mooi concert to- vgenheid van het PO-'ar-r» bestaan van t'n'o". Bij ieder nummer werd luid geapplaudisseerd. Na de pauze volgden o.a. ..Strauszher- inneringen" en fragmenten uit ..De Vogel koopman". Ook deze muzieknummers vielen in de smaak. De ere-voorzitter, de heer Van Tuyi. dankte met goedgekozen woorden bei de verenigingen voor de spontane wyze van feest van de geest Drieërlei betekenis heeft Pinkste ren: feest van de natuur, feest van de wet en feest van de geest. Het is een feest van de natuur, omdat het valt in de blijde tijd dat de natuur zich hertooit met schoon gewaad; bomen worden groen, weilanden worden kleurig, de avonden zijn lang en wy verdromen de uren. Wij herleven. Feest van de wet was het by de Jo den en daarmede ziju we in de zede lijke wereld, die hoger is dan de na tuurlijke. De wet legt beperkingen op en handen, bindt de mensen in hun plichten aan elkander en zegt: „Gij zult niet!" Dat is hoger dan de na tuurlijke uitleving van onze ongebrei delde verlangens en gevoelens. Het natuurlijke ontziet niet en spaart niet, leeft voor zichzelf en kent geen be perking. Maar in" het Christendom is de Joodse wet afgeschaft en staan we in de vrijheid. Zo is het Christendom meer dan het Jodendom en is het Pinksterfeest voor de Christenen he feest van de geest.' De wet schreef voor „Gij zult niet" maar de geest bepaalt „IK wil". Pink steren in Christelijke zin is de geest drift, de bezieling, die eenmaal kwam over de leerlingen. Als de geestdrift, de bezieling, over ons komt dan worden we gedreven door de geest, niet meer door de natuur, niet meer door de wet, maar dooi* de Heilige Geest, die bezielt met heilige wil. Dan breken we met het oude, met de na tuur, die zichzelf handhaaft, met de wet die een uiterlijke band is en we voelen.dat het heilige willen, het enige is dat heersèn moet in ons en in de wereld. Dat is het levendwekkende van Pinksteren, dat is het echt christelijke, de levendmakende adem van de Geest, die over ons heen vaart en het ons aanzegt dat wij moeten opstaan en het leven ingaan, gedreven door de wil, die als een heilige macht in ons leven is ontwaakt. medewerking tot het welslagen van dit groots opgezette concours. Hij gaf de toezegging, dat. wanneer zij iets dergelijks van plan wa- nren. zij ook op de volle medewerking van Unie konden rekenen. Het was jammer dat het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" zich te ruggetrokken had wegens principiële bezwa ren. nadat het eerst van plan was mede te werken, omdat dit bij stemming was uitge maakt. terwijl „Zanglust" om practische re denen niet kon deelnemen aan een concert De bekende Amsterdamse Politiekapel onder leiding van kapelmeester Pinkse, zal Zaterdagavond van 810 uur "een concert geven. Het programma voor het concours op twee de Pinksterdag luidt; 3e afd. harmonie: De Eendracht te -Herpt: 3e afd. gem. koren: Erichem's gemengd koor. 3e afd. kinderko ren: Van knop tot bloem, E verdingen; 2e afd. gem. koren: Zang en Vriendschap. Eemdyk; 3e afd. fanfare: Gezelschap Brokking. Lex- mond: 2e afd. dameskoren: Prinses Margriet, Everdingen: Onder Ons. Cabauw (Lopik); 2e afd. fanfare: Volharding. Noordeloos; le afd. gem. kouen: Lautate Dominum. Zijder- veldZanglust. Hellevoetsluis en Zanglust te Ameide. le afd. fanfare. Excelsior. "Hage- stein. Afd. Uitmuntendheid: Excelsior. Lex- mond. Ere afd. gem. koren: Perseverance. Nieuwerkerk ad IJssel en ere afd. fanfare Door hulp tot stand gebracht. Berkenwoude. Na afloop van de concert-wedstryd heeft in het dorp een marswedstrijd plaats. Daarna volgt de ere-wedstryd en tot slot een con cert door de Harmonievereniging Crescendo te Sliedrecht. Het uitvoerend comité zal 2e Pinksterdag alles in het werk stellen het de vreemdelingen zo aangenaam mogeiyk te ma ken. Ameide. Zaterdag hield de postduivenver eniging „De Snelvlucht" een wedvlucht mtt oude duiven vanaf Roosendaal. De afstand was 58 K.M. De uitslag was als volgt; A. van Gel deren 1 en 11; Jac. Rietveld 2 en 15; J. Koek- man 3 en 20, F. Verheij 4 18 '7 en 18, J. Mes- ker 5 en 8. Afdeling Junioren: Arie de Groot 1; Ger- rit Streefkerk 2, Wim Uitenbogaard 3; Jo van der Leeden 4 Zaterdagmiddag speelde ASVA 1 op eigen terrein en verloor met 21 van Woudrichem 1. ASVA 2 verloor met 42 van Woudrichem 2 Ameide. Mej. T. Rietveld slaagde te Utrecht voor het diploma costumière. 21 nemen, twee dagen nadat zy uit het atelier was verdwenen! Hy lèchte vals. De grote uil ziet in het dónker, zei hij. Ik herinner 't my zeer goed. Burger Charpentier. antwoordde de Commissaris. Wat evenwel nóg curieuzer is. is. dat twee dagen nadat de politie Engstrom's huis had doorzocht, het meisje van madame Aicard's atelier haar werk in de steek liet en zich uit de voeten maakte. En eerst toen werd ont dekt dat een zwarte zijden mantel mankeer de! Toch niet dezelfde dien ik bij vergissing had meegenomen? Volmaakt dezelfde! Hector haalde zyn schouders op. Het is inderdaad gelukkig, zei hy. dat ik goed sta aangeschreven, anders zou men. veronderstel ik. nog kunnen zeggen, datryjjn connectie tot die mantel verdacht was. Ik hoop dat ik bij u boven alle verdenking sta. Burger Commissaris? De bult wierp hem een raadselachtige blik toe. Waar het de veiligheid der Republjek geldt, repliceerde hij. staat niemand boven verdenking. Doch maak je niet angstig. Bur ger! We zullen de waarheid aan het licHt brengen. We weten al. dat Engstrom zich van dat meisje bediende, om hem de winkel in te laten, zodat hij. zonder te worden ge zien. door die achter-toegang zijn huis kon bereiken. We zyn ook reeds haar vrienden op 't spoor, zelfs het jongmens dat aangaan de de Burgeres Mallet nieuws trachtte te ver- Drie dagen later verliet Burger Couthon Parijs. Op dokter's voorschrift ging hij een kortstondige kuur in de badplaats St. Amand maken. Hij was gewoon te beweren, dat hy bij zyn periodiek verbiyf aan di« minerale bronnen grote baat vond en de dokter moe digde hem in dit geloof aan. Een grote, bruuske man. die Dr. Largier met een glad. rond gezicht, straalogend dóór zijn hoornen bril. en die met rusteloze hand aldoor de sporen van snuiftabak, van voren op zijn donkergroene overjas wegknipte. Door voorzichtig geschipper had hy zijn car rière gemaakt. Nog nooit had hij zich in de medicijnen bloot gegeven, en hij paste die zelfde veilige eenvoudige tactiek in de po litiek toe. Op deze wyze handig laverende, had hem het hoge getij der Revolutie uit een provinciaal, stilstaand watertje, naar een goed beschutte haven in Parijs opgestuwd, waar hy er behagen in schepte de rekenin gen der honoraria bij de aanzienlijkè poli tieke personages, die hy bediende, niet in te sturen, uit overweging van zekere materiële voordelen, welke deze waardevolle relatiën hem opleverden. De brave Dokter Largier stak zijn neus m vele dingeii aan de meeste waarvan een luchtje was. Hij ging veel om met bankiers en wissel-agenten en oorlogs-contractanten. Wanneer er een millioen livres-transactie in verrot hooi of schoenen met papieren zolen voor het uittrekkende leger viel tot stand te brengen: wanneer een behendig gemanipu leerde situatie in de politiek, op een afge sproken tijdstip de rentes deed rijzen of da len. wist die innemende en goed geïnfor meerde Dr. Largier. door een fluistefwoordje hier of een kort briefje daar. gewoonlijk zijn deel van de oogst binnen te halen. Hy was een populaire figuur in de wormstekige fi nanciële wereld van de Eerste Republiek, want in de kringen die hij geregeld oezocht. was een eerlijk mens een zeldzaamheid, en aangezien hij geen karakter had. had hij ook geen vyanden. Voor het overige was zyn patriotisme. dat van het vurigst allooi was. evenals zijn diagnosen volstrekt zonder enige verbinding; hij was een geducht prater, en er dol op. in zijn redevoeringen met zijn klassieke opleiding te geuren. Mijn vriend, zei hy tegen Couthon, toen de avond van Loison's bezoek, die achtens waardige man in zyn bed lag te schokken en te hikken. voor een chronische dorsolen- de-pachymeningitis als waaraan u lijdende is. is, geloof me. niets to goed als een heilzame badkuu^ in Saint-Amand. Hoe juist heeft de Griekse wysgeer^het gezegd: „Ariston men hudor" „niets boven water". Een kleine, verkoelende artsenij, die ik u zal voorschrij ven. een dag of wat uitrusten Van uwe. u overigens onvermoeibaar latende veelvuldige werkzaamheden „sub tegmine fagi". de toe- gewyde nauwlettendheid van uw nobele ge zellin. de charmante burgeresse. zullen ik. Largier. verzekert zulks in alle vertrouwen die geestkracht indien dan al niet uw vol le lichaamssterkte, wanj ik. nederige volge ling van Aesculapius, kan helaas! geen won deren doen herstellen, welke voor de vei ligheid der natie onontbeerlijk is. Ga. waar dige patriot, zoek in uw Gallisch Tusculum een kort respijt van uw verpletterende ambtsbezigheden. Leg u zelf die opoffering op en doe de harten opleven van hen, die u liefhebben en bewonderen! HU liet zich deze gezwollen volzinnen mei gewichtige zalving ontrollen, en na zijn bril met een pand van zijn jas stevig te hebben opgewreven, wipte hij hem weer op zijn neus en staarde er met engelachtige blik door heen. ngar zijn patiënt. Doch 's dokters idyllische taferelen be haagden de invalide in gene dele. Hy «was uiterst afkerig om. zelfs voor ene dag. van de leiding der dingen afstand te doen.. In dien hij dokter's raad zou moeten opvolgen, dan stelde hy tot voorwaarde, dat zyn secre taris met hem mee zou gaan. Largier kende de heerszuchtige aard van zijn patiënt te goed. om te trachten hem te weerstaan Opperbest, stemde hij toe. Mit& u overtuigd zijt dat u er beter aan zult doen uw amanuensis bij u te hebben, dan hem in Parijs te laten .alwaar hij ten uwe behoeve de loop der politieke gebeurtenissen in het oog zou*-kunnen houden. De patiënt weifelde, hetgeen de dokter te voren wist. Couthon's achterdochtige aard zag op slag alle soorten van intriges door zijn vyanden op touw gezet, zodra hy maar even zyn rug had afgedraaid. .Na een stortvloed van argumenten en een tweede vernietigen de. geleerde oratie van de brave Dr. Lar gier. werd een compromis getrbffen. waarbij Burger Charpentier in Parys zou blijven' doch dagelijks een kort overzicht van de lo pende gebeurtenissen zou opstellen, dat elke avond per koerier naar Saint-Amand zou worden verzonden. Hector's hart juichte. Sedert de scène van vanochtend, had hem een hevige afkeer van de kreupele bevangen. Dit walgelijke crea tuur. met zijn vuile adem en zijn kleffe aan raking. zijn onverzadelijke eerzucht en onbe grensde aanmatiging en ijdelheid, zijn tijger achtige wreedheid, getemperd achter het mom van overdreven bourgeois-keurigheid, scheen hem op dit ogenblik weerzinwekken der toe. dan zelfs de in-verdorven bloeddor stige Fouquier. die. alles bij elkaar genomen, niet beter of slechter was dan hy scheen. In de dagen die nu volgden, vervulde alleen reeds de aanwezigheid van de kreupele de jonkman met afgryzen. doch de gedachte aan de*ophanden zijnde verademing hielden hem opgewekt De ochtend van het vertrek brak aan. Be neden in de frisheid van de vroege Juni- morgen stond de reiskoets voor de straat deur. Javoir. de gendarme die Couthon naar de badplaats moest vergezellen, was bezig met de rolwagen sekuur boven op het rij tuig te bergen. Boven maakte Hector, onder het oog van Couthon. aantekening van hon derd-en-een verschillende instructies, die de kreupele, gekleed voor de reis. hem van zyn sofa af dicteerde. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2