BEHANG»;' GLAS, VERF H „PEER mm Schouten* PLAATSELIJK NIEUWS eropentng SIGARENMAGAZIJN ANTON VERHOEF Fa GEBR. BRINK Fabrieksarbeiders jonge arbeiders UMcuUxtcev4H<l gemeentebeleid e IC. Snoei PEULVRUCHTEN H. A. van Baaren Grote brand Schoonhoven JAN BROUWER Gevraagd: TWEE SCHILDERS dienstbode Reclasserings-collecte op Zaterdag 18 Juni Betaal niet meer dan hoog nodig isl ALLEEN DEZE WEEK: Firma A. A. v. d. BUNT Speciale aanbieding; H/<tHiH0.ütcichicH0. Van Diest Spreekuren CONCERT Circus Royal VRIJZINNIGE KIEZERS VAN BERGAMBACHT 1. D. Hoogenboezem 2. KL van Vliet 3. Gerrit Broere 4. Jan Pons Pz. 5. Adr. van der Straaten Cz. 6. Joh. de Graaf 7. Dirk Oskam A.Dz. 8. G. van der Bas SCHOONHOVEN VOORHAVEN t - TEL 489 OP VRIJDAG 17 JUNI 1949 li«v oJrcs Uit voorraad leverbaar: kinderwagen opgelet I Rijwielen Inkoop JUveMimddettHUdeifl Prima Hooivorken De Verkiezing nadert f«lc NiealuJi «adwarlanfia mist zijn doei niet! AUTO Ü7 JANSE'S 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Sccoonborensehe Conrant WUeKMDAb 15 JUKI thans meer bevaarbaar dan berijdbaar is, Weer in berijdbare toestand te brengen. Op de informatie van dhr. Putman inzake het carillon antwoordt de voorzitter, dat de goedkeuring van Gedeputeerde Staten nog niet ,is afgakomen. De heer Van Engelen merkt op. dat de aanleg van het trottoir bij de Openbare School nimmer in de commissie van bijstand voor de publieke werken ter sprake is gebracht. De v o o r z i tter zegt, dat deze aanleg in het belang van de gezondheid en veiligheid der schoolkinderen noodzakelijk was. waarom deze onmiddellijk heeft plaats gehad. De heer Van Engelen merkt verder op dat de agenda der raadsvergadering overbelast Is. zodat het wenselijk is. meer raadsvergade ringen te houden die dan niet zolang behoe ven te duren als thans het geval is. De heer Bos wijst op de ondragelijke toe stand. welke heerst in de omgeving van en kele privaatputten. Hiernaar zal een onderzoek worden Inge- stelc. De hoer Van D ij k vraagt of geen moge lijkheid aanwezig is. dat de bewoners der nieu we woningen, wier keukenkast van de muur is gevallen en daardoor een schade leden van f 30 tot f 50, een schadevergoeding zullen krij gen. De voorzitter antwoordt, dat dit een civiele kwestie is tussen de bewoner en de aannemer. De heer Van D ij k zou verder gaarne zien dat een presentiegeld werd uitgekeerd voor de commissievergaderingen. De voorzitter zegt toe dat B. en W. terzake met een voorstel zullen komen. De heer De Wit merkt tenslotte op. dat een der nieuwe woningen reeds behoorlijk be gint te scheuren. De voorzitter antwoordt, dat hieraan bij de oplevering der woningen de nodige aan dacht zal worden geschonken. Hierna sluiting. Afdeling E.ti.B.O. kampioen van Nederland. Alblasserdam. Zaterdag vonden te Almelo de wedstrijden plaats om het kampioenschap E H B O van Nederland. Om de Zuid-Holland se kleuren te verdedigen troken onze plaats genoten de heren J. K. van Opijnen en J. Verwei). alsmede mej. Tr. Blom ten strijde. Zij behaalden met 884 punten een eerste prijs en de leider, de heer Van Opijnen met 168 pun ten de leidersprijs. an werden daardoor kam pioen van Nederland. In totaal behaalden zij: eerste nrys grote wisïelbeker. een zilveren legpenning geschonken door Koningin Julia na. drie draagmedailles en de leidersprijs een boekwerk, aangeboden door het district Over ijssel. Voorts kreeg de afdeling Alblasserdam een wisselbeker van de E.H.B.O. in haar bezit, van de Belgische zustervereniging. AFSCHEID DS. J. G. ABBItINGH. Benschop. Zondagmiddag hield ds. Abbringh In de Ned. Herv. Kerk zijn* afscheidspredika- tie wegens vertrek naar Oosterwolde (Geld Hoewel niet zo vol als bij de intrede, was de kerk tot in de hceken gevuld met belang stellenden. Velen uit de omliggende gemeenten hadden zich naar Benschop begeven om ds. Ab bringh, wellicht voor de laatste maal. te ho ren. Als tekst had de predikant gekozen Gal. 6 16, luidende: ..En zo velen als er naar deze re gel zullen wandelen, over dezelven zal zijn vrede en barmhartigheid, en over het Israël Gods". „Kinderkens, het is de laatste ure Deze woorden van Johannes komen onwillekeurig In de geest op. aldus spreker. ,.'t Is nu juist drie Jaar en één maand geleden, dat ik door mlin oude leermeester, ds. Kievit, bevestigd werd. die op onvergetelijke wijze sprak over het „wachter zijn" van de dienaar des Woords. 's Avonds mocht ik uit de brief aan de Colos- senzen spreken over de taak van de herder en leraar voor Christus in al zijn rijkdom en heerlijkheid voor te stellen Ban het volk. Dat heb ik gedaan en God heeft mijn werk gezien. Hoe is 't nu met het volk? Hebt gij 't profetische woord verworpen? Ook hier heb ik tot mijn smart de grote wereldgelijkvormig heid gezien. Verootmoediging past u!" Het thema van zijn prediking \was: Een woord ten .afscheid en hij verdeeldezijn stof In de punten: De aanwijzing in dit afscheidswoord gege ven. de belofte hierin geschonken en de vraag gesteld in dit afscheidswoord. Na de prediking richtte spreker zich in zijn toespraken allereerst tot ds. Koolhaas, van Lo- pikerkapel, de aanstaande consulent, en ver volgens tot de kerkernad De samenwerking eldus'spreker. is uitstekend geweest. In de va cante tijd wacht de kerkeraad een moeilijke taak. want deze gemeente heeft een politie agent nodig. Verder was spreker bevreesd, dat de stroming van het levende water zich wel eens zou kunnen verleggen. Doch Mijne gena de is u genoeg. Mijn kracht worde in zwak- he d volbracht." zo spreekt de Heere. Ds. Abbringh sprak ook waarderende woorden tot kerkvoogden en notabelen en dankte hen voor de wijze, waarop ze hem en zijn gezin ter wille zijn geweest. Hij wees nog op de noodzakelijkheid van kerkrestau ratie en hoopte, dat zij met de plhnnen hier voor verder zouden gaan Het kiescollege wenste hij een wijs beleid toe. bij het wachtende beroepingswerk. Verder verheugde spreker zich over de aan wezigheid van de ringpredikanten. Hij be treurde het heengaan van ds. Van Rootselaar, en het ongeval, dat ds. Enkelaar was over komen. Burgemeester en mevroyy Schreuders dank- te hij voor de medewerking en de ondervonden hartelijkheid. De plaatselijke overheid wenste hy Gods zegen toe Voorts noemde h(j allen, die in de kerk een functie vervplllen. alsmede de kerkeraden van Polsbroek. Montfoort en Vreeswijk, waar hij achtereenvolgens consulent is geweest. Ten laatste richtte ds. Abbringh zich tot de gemeente We hebben, aldus spreker, in deze drie jaren veel doorleefd, vreugde en smart hebben we met u gedeeld. We hebben gestaan aan sterfbedden en vele malen op de akker der doden. We zagen u onder 't Woord en het heeft aan hartelijkheid niet ontbroken. En toch heb lk het vaak moeilijk gehad, omdat gij in het geestelijke zo hardnekkig waart. Want in dit opzicht moet ik de woorden van uw vroegere herder en leraar ds. Kievit herhalen: ..lk heb u lief. gemeente van Benschop, maar gij zijt een zeer hardnekkig volk". Mocht de vraag: hoe krijg ik deel aan de mantel van de gerechtigheid van Christus, ook de uwe worden Blijft, aldus spreker, aan ons denken, ook als wij in Oosterwolde zijn. Blijft voor ons bidden, dat hebben we zo nodig. Aan het einde van de dienst werd de schei dende herder toegesproken door burgemees ter Schreuders. die hem namens de burgerlij ke gemeente dankte voor al zijn arbeid. Voorts spraken ouderling Verburg. uit Vreeswijk, en ds. Koolhaas, praetor van de ring, die de gemeente liet zingen Psalm 121 Ds Abbringh eindigde de dienst met het uitspreken van de zegenbede. NA ELF JAAR WF.F.R OP NEERLANDS BODEM. Gouderak. Het was Donderdag voor d- familie Verboom uit de Smitsstraat een blij de dag. toen de zoon sergeant W. Verboon na een verblijf van bijna elf jaren in Indi voor enkele maanden verlof weer in huw lijke kring terugkeerde Over enige tijd za hij dus weer naar Indonesië vertrekken. In geheel Gouderak waren de vlaggen uitgesto ken. terwijl de muziekvereniging ..Caecilia in de zaal van café Binnendijk een serenade gai Da heer Radder luald daarbij aeu har telijke toespraak. De heer Verboom vertelde enige van zijn ervaringen. De eerste jaren in Indië verliepen prettig, doch toen de oor log met Japan begon, brak een moeilijke pe riode aan. Met vele anderen werd hij op 5 Maart 1942 door de Jappen krijgsgevangen gemaakt, nadat hij eerst een schot in liet been had opgelopen. Drie en een halfjaar bracht hij in krijgsgevangenschap door in Burma, en wat hij daar doofleefde is met geen pen te beschrijven. Er werden bijvoor beeld drie kwartjes voor een dode rat be taald. men at boombladeren en er waren da gen, dat niet minder dan tien personen de hongerdood stierven. De krijgsgevangenen werden door de Jappen gebruikt om zich te gen de vijandelijkheden te dekken. Zo ge beurde het. dat op een boot waarop zich Ja panse officieren en oorlogsmaterialen bevon- 'den. duizend krijgsgevangenen aan boord ge nomen werden voor dekking. Het schip werd echter gebombardeerd. Verboom werd door een granaatscherfje in de borst getroffen. doch bleef gespaard. Na vijf uur in zee rond gedreven te hebben, werd hij opgepikt, om weer nieuwe narigheden in het kamp der krijgsgevangenen te beleven. Eerst na de ca pitulatie van Japan kwam hier een eind aan. Toen kregen de nog overlevenden, die daar toe in staat waren de gelegenheid in werke lijke dienst terug te keren. Gouderak. Op het te Utrecht gehouden exa men is mej. J. den Hertog geslaagd voor de acte onderwijzeres. Voor de Geref Zendingsbond is tijdens de Pinkster kerkdiensten f 166 13 gecollecteerd. Onder dit bedrag bevonden zich vijf giften van f 10. Hoog-Blokland. De collecte voor de Her vormde Kerk bracht f 148.84 op. Hoornaar. Ten bate van de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk is f 201.39 gecollec teerd Krimpen aan dc Lek- De collecte ten bate ven Simavi heeft 173.12 opgebracht. Lexmond. Rode Kruis. De collecte langs de huizen ten bate van het Ned. Rode Kruis heeft f 98.45 opgebracht. De candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing werden in deze gemeente als volgt genummerd- 1 Alg. Belang (D J. van der Heijden): 2 Partij van de Arbeid (J. de Jong Gz.); 3 H Geref Partij (J. H. C. Riet veld); 4 AR. (J. A Bikker); 5 C.H. (Jac. de Jong Thz.). De collecte voor Simavi bracht f 313 99 op. TWEE HUIZEN VERWOEST. Meerkerk. Vrijdagmiddag werd brand ont dekt op de zolder van de woning van de heer H. Alting. waarin tevens was gevestigd een brood- en banketbakkerij. De motor brandspuit was spoedig ter plaatse en gat di rect water, maar het vuur zette door. Ziende dat er een groot gevaar dreigde, want de bfand woedde in de dichtbebouwde Gorcum- se Straat, werden de brandweren uit omlig gende plaatsen opgeroepen, onder meer Go- rinchem, Leerdam en Betondak te Arkel. Ge zamenlijk werd het vuur, dat inmiddels was overgeslagen naar de grote met rietgedekte boerenbehuizing van de heer J. 't Lam, be streden. Daar de twee panden in lichtelaaie stonden en er niets meer te redden viel. vond men het de voornaamste taak de belendende percelen nat te houden. Bij één dezer wo ningen dreigde een mislukking. Bij de brood- en banketbakker de heer Van der Heidenen de kapper, de heer Nunninckhoven was het dak namelijk ook in brand geraakt, maar dit kon door de brandweer worden bebluÉMB Niet alleen de brandweer, maar oolc de rijkspolitie had handen vol werk in verband met het verkeer, want de Gorcumse Straat is de doortocht GorinchemUtrecht. Tegen half vijf was men de brand zover meester, dat uitbreiding uitgesloten was en het na- blussingswerk kon aanvangen. Beide panden brandden totaal uit, doch van de winkel en woning van de heer Alting bleef een gedeel te intact, hoewel veel waterschade werd ge leden. Van het meubilair kon een en ander worden gered. Over de oorzaak van de brand kon men niets positiefs vertellen, maar het is mogelijk dat het vierjarig zoontje van de heer Alting met lucifers heeft gespeeld, daör hij op de zolder was. toen de brand uitbrak. De schade is moeilijk te schatten, maar zal niet onder de 40.000 blijven. Later in de avond werd de motorspuit uit Leerdam tele fonisch teruggeroepen, want ook daar zou brand zijn uitgebroken. Nleuwerkerk aan de IJssel. Op de jaarver gadering van de coöperatieve bakkerij ..Ons Belang" werden de aftredende bestuursleden, de heren M. Ames en C. Oosterom. herkozen, terwijl als nieuwe leden de heren P. de Man N Vrijenhoek en A. Radder in het bestuur zitting namen. De heer L. van Dam werd als commissaris herkozen. Leerlingen van de eerste Openbare La gere School en van de Bijz. School Bermweg hebben Zaterdag aan de afstandsmars over 15 KM. te Kralingse Veer deelgenomen, met als resultaat, dat allen een medaille ontvingen Ook hebben vele ouderen individueel de mars over 30 K M. gelopen, waarbij verscheidenen in de zeer mooie tijd van 4>/s l'ur- Nieuw-I.ekkei land De a r. kiesvereniging „Nederland en Oranje II" kwam Donderdag avond in de Chr. School te Kinderdijk in le denvergadering bijeen. De voorzitter, de heer M Ridder, hield een korte openingsrede. Na een bespreking over de gemeenteraads verkiezing. hield de heer C. Stam. een rede over: „Publiekrechterlijke bedrijfsorgansaties' Spreker zette uiteen, dat het door de Grond wetsherziening van 1922 mogelijk is. dat een ■edrijfschap verordeningen maakt, bijvoor beeld evenals een gemeente, met rechtsgeldig- leid. Hierdoor is bedrijfsorganisatie mogelijk geworden De a r partij en ook het C.N.V. streven naar bedrijfstaksgewijze organisatie ea een vrije organisatie tussen patroon en arbei der. Hierop volgde een korte bespreking, waarbij uitkwam, dat ook in deze kwestie nog veel moeilijkheden en onzekerheden zijn. Voetbaluitslag. WE I en II maakten Zaterdag een uistapje naar Willem stad (N.-Br.). om een wedstrijd te spelen tegen de plaatselijke club „De Kogelvangers". Deze club organiseerde e°n nederlaagtournooi. waar aan twaalf clubs deelnamen. Het eerste elftal wist in een vooral voor de rust goed gespeelde wedstryd, een mooie 40 overwinning te behalen. Het tweede elftal deed het minder goed. Zij waren verzwakt door het niet opkomen van enkele spelers. Zij verloren met 31. Nieuw-LckUrrlfcnd. Een extra collecte in de Ned". Herv. Kerk ten bate van de Gereformeer de Zendingsbond bracht f 121 op. De reisvercniging ..Reislust" neeft be sloten om -p 12 Juli haar jaarlijkse uitstrpie te maken. Het doel van de tocht zal ditmaal Am sterdam. Haarlem en orr.i treken zijn. Noordeloos. Tot machinist voor het motor gemaal Noordzij is benoemd de heer D de Jong. zulks in de vacature van wijlen de heer F. H. van der Kant. Ten bate van het Rode Kruis is f 420.90 gecollecteerd. Wandelaars-Invasie. Ouderkerk a.d. IJssel. Zaterdagmiddag be leefde ons rustige dorp een ongewone inva sie van wandelaars die deelnamen aan de IJssel- en Lekstreekmars. Zowel individuele lopers als groepen kwamen via de Tiend weg- Westzijde de gemeente binnen, en sloegen op de viersprong de Kerk weg in. Hier «was op het terrein naast de Burgemeester Neetstraat gelegenheid voor een korte rust en het nut tigen van enkele verfrissingen. Vervolgens ging het de Kalvcystraat op en kruiste men de Dorpsstraat in de richting van het veer. De goede veerman kwam in dit geval geen hanfien. maar boten tekort om deze stroom te verwerken, zodat de heer A. Speksnijder met zijn motorschip hulp verleende. Er mar cheerden ongeveer 1000 personen voorbij. Ook uit deze gemeenté namen verschillende personen, onder andère een aantal leden van de gymnastiekvereniging O.KK deel aan de mars met gunstig resultaat. Allen ontvingen een herinneringsmedaille Ouderkerk aan de IJssel. Een passerende vrachtauto reed Zaterdagmiddag ten nadele van de heer J. Vaartjes een fiets stuk. die op het trottoir van zijn woning stond. Oudewater. Po 1 o-we d s t r y d e n Zaterdag werden in het zwembad polo-wed strijden gehouden, waarvan de uitslag als volgt is: O.Z.V. tegen S.V.B. en C. uit Den Haag. gewonnen door de club uit den Haag met 81. afdeling dames O.Z.V. IIS Z. en PC. I uit Schoonhoven, vriendschappelijk, gewonnen door de dames uit Schoonhoven met 10. De wedstrijd adspiranten O.Z.V. S.Z. en PC. uit Schoonhoven eindigde ineen gelijk spel 1—-1. —De 72-jarige visser B B. werd Zondag in verband met openbare dronkenschap in ar rest gesteld. Collecte reclassering Zater dag wordt huis aan huls een collecte gehou den voor de reclassering De baten van deze collecte komen ten goede aan de reclasse ring van alle gezindten"" Vo et bal. O.V.S. I speelde Zondag tegen D V.C. uit Delft een vriendschappelijke wedstrijd en wist een mooie 31 overwin ning te behalen. D.V.C. begon in een flink tempo en nam na een kwartier spelen de lei ding O.V.S. liet zich ook niet onbetuigd maar door het slechte schieten en hoofdzakelijk door de hechte verdediging, vooral van de keeper van D.V.C. bleven de doelpunten uit. Na de thee keerden de kansen en O.S.V. liet een ander spel zien. Na tien minuten wist v. Dam een prachtig jloelpunt te maken welke onhoudbaar was voor de keeper. De zelfde speler wist na korte tijd een tweede doel punt te scoren, waarna door de Pijper alle onzekerheid omtrent de ophanden zijnde overwinning werd weggenomen door het derde doelpunt te maken. Hiermee kwam het einde Een veteranen elftal van O.V.S. speelde te gen een veteranen elftal van D.V.C Deze wedstrijd eindigde jn een gelijk spel 1—1. Hoewel hier oudere spelers aan het woord waren (er was er zelfs een bij van 61 jaar) was hun spel nog zeer goed te noemen. Het kon echter niet Uitblijven, dat hier nogal eens aardige scenes te zien waren. M S V. uit Montfoort was Zondag ver tegenwoordigd met vier elftallen, te meten twee junioren- en twee senioren elnallen om enige wedstrijden «te spelen tegen Unio. Allereerst betraden de jongste junioren het veld. namelijk Unio c tegen M S V. c Beide elftallen wisten ieder tweemaal te doelpun ten. Daarna was het de beurt aan de b-ju- nioren. Unio versloeg hier MSV. met liefst 50. Om twee uur werd de wedstrijd Unio 2—MS.V. 2 gespeeld. Ook hier bleek Unio de sterkste te zijn. Met 20 moest MS.V. het onderspit delven. Het laatst werd ge speeld de wedstrijd Unio 1 tegen MS.V 1 Reeds vrij spoedig na de aftrap wist Unio* de leiding te nemen met een fraai doelpunt van rechtsbuiten Stoel Beide elftallen waren aan elkander gewaagd. Dit veranderde echter reeds na een half uur toen M.S.V. sterk in de meerderheid kwam. Een toegewezen pe nalty werd door MS.V. benut waardoor de stand weer gelijk werd. Voor de rust wist MSV nog tweemaal te scoren. In de twee de helft probeerde Unio. dat nu met de wind in de rug speelde de achterstand te verklei nen wat eerst tegen het einde van de wed strijd gelukte door een hard schot vanaf korte afstand van K. Streng. (23). Het laat ste kwartier van de wedstrijd kroop MS V. menig maal door het oog van de naald, door dat Unio soms wat te lang treuzelde. Met Unio in de aanval gaf de scheidsrechter Kom peer bet eindsignaal Reeuwijk. Gevonden: badpak; badmuts en kinderarmbandje. Inlichtingen bjj de poli tie. Eerste prijs. Het Reeuwijks Chr. gemengd koor onder leiding van de heer Loo- ren de Jong te Moercapelle. behaalde op het concours te Den Haag in de 2e afdeling een eerste prijs met 154 punten. Gezien de ver zwaarde eisen van het concours, mag dit een" mooie prestatie worden genoemd. Het koor be staat uit 60 leden, waarvan er 54 aan het con cours deelnamen. Mond- en klauwzeer. Kwamen in het oostelijk deel der gemeente de meeste gevallen van mond- en klauwzeer voor onder het vee, thans heerst deze ziekte voornamelijk in het westelijk deel. In het oostelijk deel zijn de meeste gevallen als geweken verklaard. VEEHOUDER WAS TEGEN T.B.C.- BESTRIJDING. Sliedrecht. De veehouder B. G. had zich om principiële redenen niet willen aansluiten bij de organisatie ter bestrijding van t.b.c. onder het vee. Hiervoor had hij zich te verant woorden voor de Dordtse kantonrechter, die hem een straf oplegde van f 10 of 5 dagen. B. nam hiermee geen genoegen en tekende appèl aan. Bij de Officier van Justitie had hij evenmin succes, aangezien de wet geen reke ning houdt met gemoedsbezwaren In het vonnis kwam geen wijziging. Vonnissen In de Gondstavenaffaire Sliedrecht. Wegens diefstal van drie goud staven, die in Juli 1948 door een baggermo len uit de Nieuwe Waterweg nagr boven werden gebracht, zijn gisteren door de Rot terdamse Rechtbank veroordeeld de 63-jange A Kant uit Dordrecht, de 46-jarige A van Hoek uit Sliedrecht. de 28-jarige D. vtjn Eyl en de .39-jarige J. Schild, beiden uit Dor drecht. respectievelijk tot 12 maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 8 maan den voorwaardelijk, 12 maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk. 10 maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De 39-jarige machinist H de Bruin uit Sliedrecht werd wegens het ver voeren en bewaren van een baar goud tot zes maanden met aftrek veroordeeld, waar van drie maanden voorwaardelijk. Wegens bemoeiingen mei de koop of verkoop» van het goud werden veroordeeld W. J. Otter- spoor, goudsmid te Rotterdam en H A. de Gruyl. eveneens goudsmid te Rotterdam, tot respectievelijk zes maanden voorwaardelijk met f 2000 boete subsidiair twee maanden hechtenis en f 250 boete subs. 50 dagen hech tenis. De 39-jarige W van den Akker uit Rotterdam werd wegens heling veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en een boe te van honderd gulden, subsidiair 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van alle in beslag genomen geld en een radiotoestel. Sliedrecht. Het echtpaar Kerkhof-Wijnhorst zal op 21 Juni zijn gouden huwelijksfeest vie ren De dag daarop, op 22 Juni. herdenkt het echtpaar StruijkGoedhart hetzelfde feit De echtelieden verkeren in goede gezondheid. Waddinxveen. De Oostpolder in Schieland heeft in een vergadering van ingelanden de rekening 1948 vastgesteld met een batig sal do van f 2552.16. De polderlasten zijn met in gang van 1949 verlaagd van f 15op f 14 per hectare. Men zal pogen de sluisjes en de ophaalbrug bij de Moordrechtse Tiendevyeg te doen verwijderen, aangezien hiervan geen gebruik meer wordt gemaakt Dc polder B'oemendaal stelde de rekening 1948 vast met een batig saldo van f 2319.97. De omslag voor 1949 is bepaald op f 12.per hectare tegen f 13— in 1948 Voor het onderhoud van de bruggen in de Bloemendaalseweg is over dit jaar f 3000uitgetrokken. Polowedstrijden. De uitslagen van de in de vorige week gehouden wedstrij den in het zwembad Kanaaldijk zijn: De Gouwe ILZC I heren 12, De Gouwe II —H Z. P C. III 0—4. De Gouwe II—BZCI dames 02. Gevonden: bos sleutels, portemonnaie met inhoud: strik. Inlichtingen bij de poli tie. Zevenhuizen De postduivenvereniging ..De Stormvhegers" hield een wedvlucht van Noyon De uitslag was als volgt: 1 9 en U Th. van Heijningen 2 en 8 F D. van Kranenburg; 3 6 en 13 C. Zweere; 4 5 7 10 en 14 A. Vente; 12 A van Rijs. De duiven waren los om 11 uur. Aankomst eerste duif 2 46 40 uur; laatste duif 3 18 57 uur. Het dameskoor ..Vox Jubilant" behaalde op het zangconcours te Den Haag in de af deling uitmuntendheid de derde prijs met 96 punten. GEMENGD NIEUWS. ERNSTIG TREINONGELUK. Gistermorgen heeft een Diesel-electrische trein op de onbewaakte overweg bij het sta tion Meppel. een met stenen geladen vracht auto aangereden De chauffeur van de auto werd uit de cabine geslingerd, maar liep geen letsel op Ernstiger waren de inzittenden van de stuurcabine van de Dieseltrein er aan toe. Met behulp van snijbranders moesten zij uit de geheel ingedrukte cabine bevrijd worden De trein-bestuurder K R Stuut uit Utrecht werd zo ernstig geraakt, dat hij aan zijn ver wondingen is overleden De treinbestuurder M. J. A. «Achterberg uit Utrecht, die mee reed om de weg te leren kennen, werd ern stig gewond. GARRY DAVIS DREIGT MET HONGER STAKING. Garry Davis, de eigengedoopte wereldbur ger. die zijn Amerikaanse paspoort verscheur de. heeft gedreigd in hongerstaking te gaan. indien hij volgende week niet zonder pas in België wordt toegelaten. NIEUW OLIEVELD IN ITALIË. In Noord-Italië is een uitgestrekt olieveld ontdekt. Het petroleumveld is gelegen te Cortemaggiere. in de provincie Piacenza De boringen hebben op verscheidene plaatsen uitstekende resultaten opgeleverd. CHIEF-PRESIDENT" VAN „PARTICULIER INITIATIEF" IN VRIJHEID. De officier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank) mr. baron van Dedem. heeft een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zeven maanden voorwaardelijk, met onder toezichtstelling van RK. reclassering en een psychiater, gevorderd tegen de 26- jarige ..chief-president" van ..particulier ini tiatief" R Th. F Lombert te Maastricht, die terecht had gestaan onder verdenking van oplichting. De verdediger pleitte vrijspraak en onmiddellijke invrijheidsstelling. De recht bank heeft dit verzoek ingewilligd en zal op 23 Juni uitspraak doen. AUTO-BOTSING. Gisteravond zijn op de grote verkeersweg Amsterdam—Den Haag nabij het viaduct van de Vijfhuizerweg een personenauto en een vrachtauto met elkaar in botsing gekomen. Van de vier inzittenden van de personen auto werden er een gedood, twee zwaar ge wond en een licht gewond. Vijftien jaar geëist tegen Den Breejen. Maandag heeft het Bijzonder Gerechtshof te Dordrecht zijn laatste zitting gehouden, waar bij de zaak werd behandeld tegen de politie- onderluitenant tijdens de bezettingsjaren, de 52-jarige Arie den Breejen. die met zijn col lega Harry Evers in Dordrecht en omgeving vele huiszoekingen heeft verricht, naar Joden, radio's en onderduikers, tengevolge waarvan 24 Joodse en 5 niet-Joodse landgenoten in den vreemde zijn omgekomen. Er moesten 16 ge tuigen en twee getuigen a décharge worden gehoord en het was reeds tegen half vijf toen de procureur-fiscaal zijn requisitoir hield. De landbouwers A. Korevaar. uit Molenaarsgraaf, en P. Schakel, uit Brandwijk, kwamen getui gen over de huiszoeking, die zij ontvingen van Den Breejen en Evers Een paar onderduikers en zij zelf moesten mee. Schakel heeft slechts een week gezeten, maar Korevaar verbleef vier maanden in Vught Het optreden van dit tweetal noemde Korevaar niet onmenselijk, maar Schakel noemde het scherp, want om schrik aan te jagen, werd zelfs tweemaal in de lucht geschoten. Verschillende Dordtse getuigen verklaarden het tegendeel en Den Breejen zou zich enke le malen liederlijk over de Koningin heb^-rn uitgelaten door portretten te verbranden óf om te draaien. Uit alles bleek, dat tgr het nogal ap Joden en illegalen voorri-.h hadden. De verdachte ww« ,ae zich geweldig en hield zich schuil achter zijn collega Evers, wie hij de schuld gaf. Verdachte verklaarde volkomen te beseffen dat hij fout was geweest, maar hij beriep zich maar al te veel op: „bevel is bevel". Hy had veel spijt van het gebeurde. De procureur-fiscaal hield een uitvoerig re- quisitoir. Volgens hem was weinig gezegd ten gunste van verdachte, die hij mede aanspra kelijk stelde voor de dood van de reeds ge noemde mensen. Zijn eis was 15 jaar met af trek Onzetting uit de kiesrechten achtte spre ker overbodig, omdat zijn toetreding tot de Duitse politie hem zijn Nederlands staatsbur gerschap heeft ontnomen. De verdediger hield een kort pleidooi, waar in hij wees op de straf, namelijk 8 jaar. waar toe Evers is veroordeeld Hij overlegde vele gunstige schriftelijke verklaringen \an men sen, die met Den Breejen te maken hadden en hij hoopte, dat het Hof eenzelfde uitspraak zou doen als in de zaak Evers. De uitspraak werd bepaald op over 14 da- gen te Den Haag Daar dit de laatste zitting was. is het vrij zeker, dat de Ameidenaar H. van der Zouwen voor een ander Hof zal moeten terechtstaan. LONDEN» SPOORWEGPERSONEEL DREIGT MET LANGZAAM-AAN-STAKING Gedelegeerden van 60000 man Londens spoorwegpersoneel besloten gisteren om op 4 Juli een langzaam-aan-staking te beginnen als de onderhandelingen over een loonsver hoging van 10 shillings per week niet wor- 1 den hervat. De secretaris van de Londense vakvereni- gihgsafdeling verklaarde, dat na 18 maanden nationalisatie, geld overal aan vermorst werd, terwijl de arbeiders gebrek leden. BURGERLIJKE STAND. BERGAMBACHT. Geboren: Johanna Wil- helmina. d. van A. van 't Verlaat en W M. de Vries. Luppo, z. van D. C. Kleljbeukei en H. Pijper. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Gerrit Pieter .z. van D. Zeeuw en H. J. de Groot. Jacob, z. van L. van Houselt en F. C. A. van den Akker Ondertrouwd: C. Stinis, 28 j:. en H. Pools. 23 j. Overleden: P Westbroek. 2 d. J van Genderen. 50 J echtgenoot van C. de Jong C. Goudriaan, 70 j:, weduwe van C de Vries. GOUDERAK. Geboren. Gerrit Willem, I. van H van Dam en G. Verboom. Johanna Cornelia, d. van C. H. van Vliet en M. C, Vermeulen. - Ondertrouwd; L. H. van Wij nen en E. Evegroen. C. Metselaar en E. de Bruijn. C. de Koning en A. Bouter. G. de Waardt en T. v. Dam. - Getrouwd: D. v. Buren. 26 j. en T. van Rij. 27 j. L. H. van Wijnen. 24 j. en E. Evegroen. 21 1. C. Met selaar. 27 en E. de Bruyn, 22 j. - Overle- den: G. Verkerk, 69 j., wed. van A. Slinger land. KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboran: Stoffelina Maria. d. van G. Visser en 8. M. Goor. Cornells, s. van J. de Jtfer en P.- Rotskes. Ondertrouwd: J. P. Ruijgrok, 27 J. (te Gouda), en W. C. de Bruin. 22 j. Getrouwd: D den Boer, 19 jen C. M. Kalk man, 17 j. Overleden: A. Noordegraaf, 75 J* echtgenoot van L. Jongeneel. LEKKERKERK. Getrouwd: J. Mudde. 37 j. en B van Sevenhoven. 33 j. te Gouda. T. Oostlander, 20 j. te Capelle a.d. IJssel en N. N. Verberk. 18 j. LEKKERKERK. Geboren: Boudewiln Cor nells, z. van P. H Breedveld en M. Scheer. Adriaan. z. van C Mudde en C. C. BuiJi. Gerrit. z. van J. L. Honkoop en A. Hak. Getrouwd: A. Berger. 26 j„ en A den Ouden, 24 j. Overleden: G C. Broere, 66 j., weduw naar van C. J. Constandse. LOPIK. Geboren: Johan Thomas, van C. A. Langerak en B. Veenvliet. Pieter, z. van J. M. Lekkerkerker en L. Vink. Pie ter. z. van A. de Vries en M. van de Griend. Anthonius Hendrikus. i. van H. Wiltenburg en A. M. van Rossum. Johanna, d. van P. Bosch en S. de Jong. Nicolaas Stephanus, z. van B A van Kat» en A. M. van Kats. Cornells Willem Albert, z. van L. Post en J. Molenaar. Bastiaan. z. van A. de Haaij en A Vermeulen. Aartje ,d. van J. M. van Elteren en G. A. de Leur. ««Jacoba, d van P. van den Berg en A. J. van Laar. Corne lia. z. van P. Schouten en M. van den Wijn gaard. Ondertrouwd: W. S. Verheul, 25 j-, en M. de Groot, 25 j. W Rejcoert. 34 j-, en D. de Vos, 30 j. R. Haazelager. 28 j en M. J Sluijs, 22 j. Getrouwd: C .H. Scha lij en L. de With. Overleden: M de Gier. 80 j.. echtgenote van W. Verhoef. H. van de Haar. 70 jweduwnaar van A. Damsteeg. MOORDRECHT. Geboren: Nelly, d. van A Verwoerd en J. E. Verkerke. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: Leendert. z van M. I Docters van Leeuwen en G M de Jong. Willempje. d. van H. Heu velman en W. Visser. Overleden: J Slin gerland, 33 j.. echtgenoot van C. Rerhorst. H. Ceelen. 39 j„ echtgenoot van M. van Duy- vendijk. OUDEWATER. Geboren: Fyke, z. van H. Achterberg en R. L. Bestebroer. -- Johannes Marinus Theodorus Franciscus. z. van Th. M. Vierbergen en L. A. Jansen (te Hoenkoop.«< Cornelis Adrianus Petrus, z. van C. A Vlooswijk en G. C. de Wit. (te Snelrewaard). Adrianus Martinus. z. van A. Slootjes en C. Stolwijk, (te Reeuwijk). 'Josepha Maria, Francisca Aloijsia, d. van A. M. Jooster en M. A H. Thewissen. Ondertrouwd: J. Bleijen- berg. 25 j., en M A .Montijn. 21 j. Ge trouwd: J. van Dijk. 27 j., en A. Vlaamaa 23 j. REEUWIJK. Geboren: Cornelis Maria, i van H. G. de Wit en G. M. Bakker. Cornells, z. van P. van Es en A. Schouten. Margaretha. d. van N den Boer en A. Graveland. Wil helmus Gerardus Maria. z. van W. N L- Heemskerk en A. A H. Ruigrok. Jacobus Cornelis z. van M. Hoogerbrug Getrouwd: J. vap der Smit, 44 jen A. C. Bitter, 31 j. P B V. Quatero. 31 j. (te Leiden), «n W van Beest. 26 j Overleden: D. Nobel. 21 j. (te Bajimkalang Ned. Oost-Indië). WADDINXVEEN. Geboren: Lena Neeltje. d. van J. van Noort en F. van Zwieten. Josephus Theodorus, z. van J. T Bulder en N. S. Karreman - Ondertrouwd: L. J de Jong en J. Wesseling. P C Bostelaar en M. A. van der Krans. - Getrouwd J. van Egdom en L. Kagchelland. - Overleden: W M. Steenland. 13 dagen. LOOP DER BEVOLKING. AMMERSTOL. Ingekomen: M de Waard. van Batavia. M. de Lange, van Bergambacht S M Snieder. echtgen van De Lange, van Haastrecht. Vertrokken: J. E van Dam. wed van Hoeijenbosch, naar Schoonhoven. BERGAMBACHT. Geboren: Wilhelmina Aar tje, d. van S. Kok en F K.H.Cordes. Jan. z. van J. van der Spek en J. Hoogendijk. Cornelis. z. van A. C. Stalenburg en G de Bruin. - Overleden: B Blanken, 56 j. geh met L. van der Wouden. Mfc.U »VüOt,Ali VUUl, vrorjursDAtt n rtmr i 1 en ZUIVERE LIJNOLIE-VERF Blanke |achtlak aanverwante Giom-erf di». kuuren ».ai 12.10 K.a. buttenlak - binnenlok artikelen. Grondvert1.60 waterverf,glaiendeurploUa Haren O.-Z. 43 Al* cd» Jd nemen wi) behang schilder- en glaswerk aan Verloofd Truus ter Wee en Jan van Dam. Boskoop. en f«n Halfwas Schilder bij GEBR. VAN ERKEL. Schilders Nieuwerkerk aan de IJssel. Gevraagd; Bakkersbediende of Halfwas Bediende voor gemengd bedri|f. Bakkerij GFBR. BLANKEN. Bergambacht C 107. Telefoon 323. Gevraagd: •en flinke voor d. en n. of voor dag dienstbode Adies K. Graafland. Provin cialewag West 25, Haastrecht Mevrouw A. POTSMIT vraagt tegen 1 Augustus: Een nette Dienstbode voor dag of dag en nacht. Woonark „Batavier". Alblas serdam MEISJE gevraagd voor spoedige indiensttreding door Mevr VAN DER VOS. Opperduit 474. Lekkerkerk. Terstcnd gevraagd: EEK DAGMEISJE. CAFE ROMEIN - Stolwijk. Biedt zich aan: HET MEISJE. Liefst in winkel. Brieven, onder No. 6770. aan het Bureau van dit Blad. SCHOONHOVENSCHE ZILVERF ABRIEK H. HOOIJKAAS vraagt voor het schoonhouden van Kantoor en of Faffriek: Mannelijk of Vrouwelijk Persoon Aanmelden: Kantoor Oranje straat 1. Nette Huiehoudster 'gevraagd tegen kleine vergoeding, bij gep spoorman. Leeftijd 55— 60 jaar: PG. Brieven, onder No 6415. aan Adv-Bureau HOUTMAN. - B. Martens- straat 6 - Gouda. KAASHANDEL. Gezocht Deelgenoot om voor gezamenlijke reke ning kaas op fe zetten en zaak uit te breiden Brieven, onder No. 5775 aan het Bureau van dit Blad De Nationale ten behoeve v*n recigsseringsinsteilfng voor alle ge zindten wordt te SCHOONHOVEN gehouden onder het motto: „GEEF HEM WEER EER KANS" Uitvoerend Comité: K E. de Kuiper A. Pluut C.Peerbolte - O van Os vin den Abeelen A I. J. Verroen H. I. Barneveid Onze voorjaarscollectie Kinderwagens hebben we wederom zeer uitgebreid met de modernste typen. Prijzen thans vanat 173.-. Ook Engnls* wagens, Vraagt ons uitgebrsid kleuren stalenboek ter inzage. Ook in Radiotoestellen een groot sortiment, als: Philips, Erres enz. voorradig. Vraagt xrljbl. demonstratie. Ook voor verhuur, prijs billijk. Desgewenst betaling na overleg, H. REHORST, Telefoon 371 Bergambacht Let op de prijzen VRUCHTENHAGELSLAG par 350 gram 32 cant PRIMA JAM per pot, voor 65 cent SPINAZIE per blik, 62 cent ZUURTJES, ISO gram voor 25 cent PUDDING 2 pakjes (inhoud voor 2 liter) 18 cent GORT per pak (super klasse I) 25 cent BISCUITS 250 gram voor 35 oont Schoonhoven Telefoon 2(0 liken (Old-finish) HUISKAMER bestaande uit: Dressoir (180 e.M.) 2 clubfauteuils, 4 stoelen en tafel I 700.-. Eiken (Old finish) HUISKAMER bestaande uit: Dressoir, (160 c.M.) 2 fauteuils, 4 stoelen en tafel I 320.-. Lopikertfraof 6 - Telefoon 365 Schoonhoven fOe' hen die gonn trouwen geen beter adrei VRIJDAG s.»., half acht, Ds. GRI3NIGT Rede Openb. 21. 't Nieuwe Jeruzalem. Gouda Kerk Zeugeetr. 38 F. v. d. STRAATEN Tandarts. Wijziging te Ouderkerk a/d IJssel ingaande 17 JUNI a.e. Uitsluitend SPREEKUUR Vrijdag van 58 uur nm. en volgens afspraak. Spreekuur Zaterdag vervalt. te Groot- Amain op Zaterdag 16 Juni door de muziekvereni ging „EXCELSIOR' van Ammeretol. Te koop: Bruin Paardentuig. zo goed als nieuw. - Adres: Goudriaan 139. Laken Verf fabriek GROOT-AMMERS O Voor direct gevraagd: en voor opleiding. AANMELDEN AAN KANTOOR. TE ZEVENHUIZEN op het terrein van Gebr Klapwijk, Zuldelnde komt Ned. grootste tweemaster met oen pracht collectie paarden, een geweldig program Zaterdag 18 Juni en Maandag 20 Juni 's avonds 8 uur voorstelling. Maandagmiddag 4.15 uur speciale Kin dei voorstelling. Profiteer van ons Programma en U steunt tegehjkerUjd de NI WIN voor een Rimboekist Haal t ij dig plaatskaarten DE DIRECTIE. Stemt op één der onderstaande n candidaten van lijst ■J ZIJ WAARBORGEN U EEN Te koop: GRAS om to hooien pl.m. 20 Are. M. HOOGENDOORN. Boven berg D 124- Bergambacht. 3 3 Thans en in de toekomst voor prima,sigaretten, sigaren, shag, pruim- en rooktabak VIRGINIA sigaretten: Rover, Tradition, Bond Street Three Castles, etc. SHAG: Sterling, D.E. Zilver, Selecta, Majestic, London, Post, etc. PRIMA SIGAREN EN TABAK van de bekende fabrieken Aanbevelend, TE KOOP: Een zg an. Te bevr Agent vd. blad H v. Buren, Oraafland C 9 Groot-Ammers Gevraagd wegens ziekte: BoerendiensHiode, goed kunnende melken en zelfetandig kunnende werken Brieven, onder No. 5765. aan het Bureau van dit Blad. Huismoeders, Is Uw VLOERKLEED «tukT Dan niet langer gewacht, Maar b(j VAH DER LINDEN gebrseht tHF* WU repareren voor U Vloerkleden - Coeoelopers en Oude Singel 78 Schoonhoven ZaJkken. onzt bekends kwaliteit belangrijk In prijs verlaagd I por halve kilo-bus 11.25 per kilo-bus12 25 Grondverf per kg. f 2-10 (uitsluitend de betere merken) Trapnaalmaehinee (ook electrleehe). ZIE ETALAGE. Autopeds bil ;bl! Stadhuisstraat 7 9 TeUf. 431 - Schoonhoven Zetpillen legen Aambeien •tfneullead ,*e mie* Sa d de ontdoken illfmvltetea het Inbrengen xeer gemakkelijk 1 30 poi deosje vae 11 ets kt. Dr. H. NANNING i rw». CJ>,« ftbr. H.Y.. Dn n..t oud goud xilver en bloedkorqlen tegen dafkoere Horlogerie „De Pleljt" Koestraat 96 Schoonhoven Deze week Extra aanbieding CAPUCIJNERS SS et. p. 500 gr. SR. BONEN 36 ct. p. 500 gr. ZUURTJES 250 gr. 35 ct. BONBONS 30 ct. 100 gr. VIJGEN 250 gr. 45 c«. BRUSSELSE-KERMIS 250 gr. 45 ct. VOORHAVEN 7 - SCHOONHOVEN ln diverss maten Hooiharken met grenen- ai wilgen stelen Zeiten-strijkers Zeisenstenen Stalen en Houten Zeisenbomen Haarspltten en -hamer* Gegalv. Gieten 10 L. ea 13 1. lehend Primo rubber tuiniloeg, Koperen Straolbre- ken, Slangklemmen onx. Gqionoprootoro Haven 70 Schoonhoven Wij leveren op korte ter mijn al Uw partij-drukwerk. Modern en smaakvol uitgevoerd. Drukkerij S Bt W N. van Nooten, Schoonhoven Haven 25 Telefoon K 1823-207 Laag* Tiendawag 52 - GOUDA a HET DRES voor Bruids- InduftrU» «n Architectonisch» Foto's Voor Bruiloft an komen wij bij U aan hull zondar prijïverhoglng Vergrotingen naar elk Portret Een in dit blad GARAGEBEDRIJF Telef. 16. Groot-Amman

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3