Betalen of werkloos worden. GEMENGD NIEUWS Wat zegt De Bilt? gemengd nieuws. SCHOONHOVEN. Ou&t tDallan&éctjr '©(rêHent Onveiligheid neemt sterk toe. Anti-Russische communisten. De rechtzaak tegen de Haagse burgemeester. Finland Nederland 1-4. Wedloop met de tijd. Uit de Radioprogramma's. LAATSTE BERICHTEN LANDBOUW EN VEETEELT. Verhoging graslandproductie mogelijk en noodzakelijk Onverschilligheid en tevredenheid. Hebben boeren pensioen nodig? FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. 4^»,aBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTensche Coulant VKIJDAG 17 JUNI 1949 Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Weinig verandering. Over het algemeen veel bewolking, maar overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Noord. Aanttou jnd koud weer. Op- en Ondergang der Zon. 17 Juni: Op 4 19. onder 21.03. 18 Juni: Op 4.19. onder 21.03. 19 Juni: Op 4.19. onder 21.03. 20 Juni: Op 4 19. onder 21.03. MAANSTAND. Afnemende Maan. 17 Juni: Op 0.49. onder 1116. 18 Juni: Op 1.—. onder 12.27. A 19 Juni: Op 1.09, onder 13.37. w 20 Juni: Op 1 18. onder 14.47. 19 Juni Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven. 17 Juni 10.53 uur: 18 Juni 11.42 uur. 19 Juni 12.35 uur; 20 Juni 1.32 uur. Keulen. 17 Juni. stand 2.37 (0). MEISJE GEDOOD DOOR INSTORTENDE SCHUUR. In Weesperkarspel is een ernstig ongeluk ge beurd. dat aan een drie-jarig meisje het le ven heeft gekost. De heer Van Hagen, zand en gnndhandelaar. woonde met zijn gezin tij delijk in een oude schuur, waartegen een par tij zand en grind was gestort. Maandagnacht stortte plotseling één van de muren in. De slaapplaatsen werden onder het vallend ge steente bedolven. Een drie-jarig dochtertje werd gedood en de heer Van Hagen kreeg een verbrijzeld been. BEWONDERING De vakgroep spoor van de Nederlandse Eenheidsvakcentrale heeft het centrale sta kingscomité van de Zondagsstakers bij de Engelse spoorwegen een telegram gezonden van de volgende inhoud: WH volgen met grote bewondering uw actie voor redelijke arbeidsuren en besehou- 1 .wen deze als een aandeel in onze strijd te gen heeft: dr». B. houdt vol. dat het is uitbe taald. Op de terugreis uit Zwitserland zijn voor Bonte 15.000 gulden en 500 dollars meege smokkeld Dit geld is aan hem uitbetaald. Drs. B. behield ook geld in Zwitserland, waarvoor geen tegenwaarde zou zijn gegeven. Bij de huidige stand zan zaken wil men aan mr. Visser overtreding van de deviezenvoor- schriften opleggen; aan drs. B bovendien op lichting en verduistering, omdat fiij aan Bon te bepaalde toezeggingen zou hebben gedaan en geld zou hebben onthouden Wat mr. Visser betreft, aldus de procureur- generaal. betreft het hier een deviezenover- treding van ernstige omvang. Door de positie van de betrokkene wordt deze overtreding in hoge mate verzwaard Mr. Visser is direct na zijn ontslag in Rhijngeest opgenomen. Dit heeft het onderzoek vertraagd. Eerst kort ge leden heeft men hem als verdachte kunnen verhoren. Drs. Bos heeft dezelfde ovetredingen ge pleegd Daarnaast zijn hem ook misdrijven uit het Wetboek van Strafrecht ton laste gelegd. DE ZES HUIZEN. Het proefheien op het terrein aan de Ha venstraat waar de zes nieuwe woningen zullen verrijzen, heeft gistermiddag plaats gehad. De bevindingen daarbij waren van dien aard. dat vandaag het eigenlijke werk kan beginnen. Hedenmiddag zou de eerste paal geslagen wor den. Beter is het terug te gaen Dan een quaeden sprongh geduen. De toestand in Indonesië. In het officieel weekoverzicht betreffende de toestand in Indonesië wordt gezegd, dat. hoewel de toestand over het algemeen onger wyzigd is. de onveiligheid op Java in ver* schillende gebieden in bedenkelyke mate is toegenomen. In sommige gevallen wordt de indruk gewekt, aat de terreur waaraan de bevolking en vooral het Indonesische bestuur blootstaan, een georganiseerd karakter dra gen. Elders is toenemende druk van commu nistische zijde op de bevolking duidelijk merkbaar. De ontwikkeling van zaïcen in ve le gebieden op Sumatra is niet onbevredi gend. In Djokja vait een zekere mate van span ning te merken als gevolg van schietpartijen, die meest 's nachts, doch soms óok overdag plaats vinden. De activiteit van sluipschut ters langs de weg van Djokja naar Magelang is toegenomen. Intussen is het nodige gedaan ter voorbereiding van de overdracht van de burgerlijke diensten aan de republikeinse autoriteiten. In het Solose is het aantal ge- vechtsaanrakingen met benden verminderd, maar de druk op de bevolking en de aan vallen op niet-militaire objecten zijn toege nomen. In Solo gaan ondergrondse elemen ten. die vaak communistisch georiënteerd zijn. voort met hun pogingen brand te stich ten en gebouwen en instellingen te vernie tigen. Het is opvallen, dat het optreden van deze misdadigers de laatste tijd vaak gericht is tegen Arabieren. WERELDVERGADERING VOOR MORELE HERBEWAPENING. In de vergadering van cje Wereldassemblee voor morele herbewapening sprak onder an deren de zoon van de president van Oost- Indonesië. Soekawati. die verklaarde, dat in dien zowel Indonesië en Nederland de mo rele herbewapening aanvaardden, hij ervan overtuigd was. dat zij samen kunnen werken om een nieuwe wereld op te bouwen Toen Soekawati zijn rede geëindigd had, baande minister Joekes een weg door de me nigte naar het podium en schudd» hem de hand. Vervolgens betrad minister Joekes zelf het podium en zeide. dat hij in morele her bewapening een kracht had gevonden, die de mensen op hoog peil verenigt, hoever zij ook door natuurlijke en geestelijke verschillen gescheiden zijn. SPANNING IN ITALIË NEEMT TOK. De spanning in Italië is gisteren toegeno men doordat 2 millioen arbeiders 24 uur in Staking zijn gegaan en de onder communis tische leiding staande algemene arbeiders bond. die 6 millioen leden neet te tellen, met een algemene staking heeft gedreigd. Op verschillende plaatsen kwamen arbei ders in landelijke districten, die met hun dagstaking de vier weker geleden begonnen Staking der H/z millioen landarbeiders steu nen, met niet-stakers in botsing. VeTgpns een bekende Amerikaanse radio commentator staan de Russische regering en het regiem van de Chinese communisten zeer verbeten tegenover elkaar. De commentator schrijft, dat Mao Tse Toeng. de Chinese com munistische leider bitter anti-RusVsch is ge worden. Volgens de vredes-overeenkomst tus sen de Grote Vier was de belangrijke stad Dairen in de staat Mandsjoerije tussen China en Rusland verdeeld. Toen de Chinese natio nalisten hun gedeelte van die stad ontruim den trokken de Russen er direct in. Nu de Chinese communisten geheel Noord- en Mid- den-China controleren heeft Mao Tse Toeng de Russen lateh weten, dat hij het Chinese gedeelte van Dairen over wenst te nemen. De Russen hebben echter zijn aanspraken afge wezen. Als gevolg hiervan zijn de Chinese communistische leiders razend geworden. Nog een. Bane Andrejef. lid van de Joegoslavische ministerraad en vooraanstaand lid van de communistische partij, heeft n eegedeeld. dat het hem spijt pro-Komin'v.-n te zijn ge weest. Andrejef verklaarde, dat de ..begin selloze lastercampagne" van de Kominform en de ..onsocialistische daden van de Russi sche communistische partij -»gen de Joego slavische communisten" hem 'hans overtu'jd hadden van de „juistheid onrer partijpoli tiek". Hij dankte de Joegos'»vische commu nistische partij voor de ..kameraadst'iappe- lijke hulp en het begrip, hem getoond om zwakke houding te overw'unen". COMMISSIE VOOR ATOOM-ENERGIE GEEFT HET OP. De werkcommissie voor de atoom-energie, voortgekomen uit de commissie voor de atoom-energie der V.N.. heeft mei 8 s'emmen Voor. 2 tegen (Rusland en Oikraine) en 1 onthouding (Egypte) verklaard, dat zij niet in staat is om tot een overeenstemming te komen De werkcommissie .s var oordeel, dat het houden van verdere bijeenkomsten nutteloos is. totdat de grote mogendheden tot enige overeenstemming zijn gekomen over de controle der atoom-energie Dit besluit bezegelt practisch de reeds twee jaar heersende impasse in de besprekingen over de atoomenergie tussen Rusland en het Westen. KNOEIENDE EX-AMBTENAREN GESTRAFT. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeel de twee ex-ambtenaren van oe opsporings dienst motorvoertuigen namelijk de verdach ten Oosterhof uit Amsterdam en Damiaans uit Haarlem tot respectievelijk 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en 9 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest Deze verdachten waren leden van de dienst die na Mei 1945 controle moest uitoefenen op wat er gebeurde met Duitse en geallieer de militaire motorvoertuigen. De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir. dat naar zijn mening wettig en over tuigend bewezen, was dat beide verdachten ziqji schuldig hebben gemaakt aan oplich ting. heling en het aannemen van steekpen ningen. NASLEEP VAN ROOFOVERVAL OP POST KANTOOR. Voor de rechtbank te Rotterdam is een ge val van heling behandeld dat verband houdt met de d»efstal in het hoofdpostkantoor te Rotierdam. gepleegd op 24 Augustus 1946. en waarbij f 243 000 werd gestolen. De 41-ja- rige caféhouder P. P van der Veer. uit Rotter dam. ontving in September 1946 van een der misdadigers van de diefstal een bedrag van f 26 500 in bewaring, het aandeel van de por tier Mulder, die zijn medewerking had ver leend om de diefstal mogelijk te maken Een dag of tien later gaf Van der V het bankpa pier in bewaring aan een kennis, maar toen deze zag. wat het pakje bevatte, gaf hij het terug aan de caféhouder, die het daarna weer in bewaring gaf aan de 45-jarige verzekerings agent P. L van der Maris Beiden profiteer den er van. Van der V. 'nam telkens vrij be langrijke bedragen op en Van der M ..leen de" enige dirzenden guldens van het geld. waarvan hij wist. dat het afkomstig was van de diefstal uit het hoofdpostkantoor De Officiet eiste tegen Van der V een jaar en dr>e maanden gevangenisstraf tegen Van der M. een jaar, waarvan zes maanden vqor- waardelijk. Uitspraak over 14 dagen. BING CROSBl' HFREBOER? Volgens een Amerikaanse radiocommenta tor zal Bing Crosby Hollywood vaarwel zeg gen om hereboer te worden. De acteur zou bij Rockville in Maryland, even bulten Was hington, een boerderij hebben gekocht en daar gaan wonen. De strafrechterlijke zijde van de deviezen- zaak van de ontslagen Haagse burgemeester mr. W. A. J. Visser, en diens, eveneens ont- slagen, prive-secretaris, de referendaris drs. W. Bos is gisteren belicht door de procureur-ge neraal te Den Haag. Deze verklaarde, d&t drs. B. geweten heeft, dat van het vermogen van een industrieel. Bonte, uit Zeist, een verzwegen bestanddeel in Zwitserse frans bij de „Schweizensche Credie- tenstalt" te Zurich lag. Aangezien Bonte N.S. B -er was. stond hij onder beheer, welk beheer in handen was gelegd van drs. B De beheer der had het geld in Nederland nodig. Hy gaf een cheque van 50.000 Zwitserse francs af op naam van mr Visser. In Maart 1948 is de fa milie V. met drs. B. naar Zurich gevlogen De cheque werd geïnd en nadien werd een deel ervan in Nederlandse munt en dollars omge zet. Mr. V. behield 10.000 Zwitserse francs ert liet die bij genoemde bank op zijn naam zet ten. Hij heeft een tegenwaarde van f 10000 aan drs. B. overhandigd om aan Bonte te ge ven. Bonte klaagt, dat hij dit geld niet ontvau- Gisteravond hebben de Nederlanders in Helsinki de Finnen een 41 nederlaag toege bracht. Het Nederlandse elftal was als volgt sa mengesteld: Doel: Saris. Achter: Everse en Schijvenaar. Midden: Van Schijndel. Terlouw en De Vroet. Voor: Van der Tuyn. Schaap. Van Roessel. Wilkes en Clavan. Ree-is onmiddellijk bleek hoe zwaar het veld te befcpelen was Men had de grootste moeite om zich op dit glibberige vettige ter rein staande te houden. De regen had heel wat toeschouwers schi|fv gemaakt, geen wonder, dat vlak voor de wfci- strijd. misschien slechts 5 000 toeschouwers in het reusachtige stadion aanwezig waren, het geen een povere indruk maakte De eerste goede aanval van de Nederlandse voorhoede kwam pas na twaalf minuten, toen door fraai spel langs de grond de bal tenslotte bij Van der Tuyn belandde, die hoog voorzette. Van Roessel stond in vrije positie, maar deze eerstfe kans van de debuterende midvoor werd hoog over doel geschoten. Er volgde een klei ne veldmeerderheid van Oranje, maar het schieten op dit zware veld leverde zulke gro te problemen op. dat de meeste schoten van oftze aanval naast of over doel g ngen Geen wonder, dat het peil niet tot grote hoogte steeg en zo verliep het eerste half uur Uit een hoge voorzet van rechts kopte Van Roessel daarna onhoudbaar voor de Finse doel. verdediger de bal in het net (01). Met een 10 voorsprong voor Nederland werd aan de tweede helft begonnen. Direct na de hervatting wist Faas Wilkes het leder keurig voqr doe! te krijgen, waar Van Roessel. op drie meter van de doellijn staènde. maar voor het intrappen had Hij was zo ver rast dooV deze kfins. dat hij de bal half raak te en het Schot ging naast. Schaap kreeg even later de bal precies voor de voeten en zijn schot ging langs vele benen onhoudbaar in het Finse doel (0—2). Het Nederlandse overwicht bleef ook na dit tweede doelpunt Toen Van Roessel. na ruim een half uur spe len. het leder kreeg'toegespeeld, was hy met een handige beweging de back Mattin snel voorbij en van zeker 3D meter loste hi1 een scherp schot, dat via, de binnenkort van de paal doel trof (03) Zo ging men het laatste kwartier in. met een veilige voorsprong van de Oranjeploeg en met nog steeds de onze In de meerderhed Een vierde doelpunt liet niet lang op zich wach ten. Nadat keeper Sarnola enkele prachtige schoten keurig had gestopt, trof een kopbal van Van Schijndel. die in het Nederlandse elftal uitblonk, doel (04). Drie minuten voor het einde maakten de Finnen uit een zware doelworeteling een te. genpunt. (14). Met een 4—1 overwinning voor Nederland kwam dus het einde. ARTS. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde gisteren voor het artsexamen de heer F. C. Roosendaal. AANWINSTEN. Reeds enige malen in de afgelopen jaren hebben wij melding kunnen maken van nieu we aanwinsten, die de installatie van de rijksvak- en kunstnijverheidsschool kwamen verrijken. Het instrumentarium van die school heeft thans- weer een belangrijke uitbreiding ondergaan toen Woensdagmiddag twee kost bare apparaten van Zwitsers fabrikaat wer den afgeleverd Het gaat hier om een coördi nator-boormachine. waarmede met een on gelooflijke precisie horloge-onderdelen ver vaardigd kunnen worden en om een profiel projector. die het mogelijk maakt de ver vaardigde onderdelen tot in duizendste mil limeters te controleren Deze twee machines die een vrij grote zeldzaamheid in ons land zijn (aan de Technische Hogeschool te Delft is bijvoorbeeld eerst sinds een half jaar een profielprojector opgesteld) zijn beide bestemd \#ir het hoogste jaar van de cursus hologe- makers. De belangi'jke aanwinsten, die zeer nuttige diensten bij het onderwijs kunnen bewijzen, trokken begrijpelijkerwijs zeer de aandacht van de reünisten toen zij gister middag het oude schoolgebouw doorkruisten. Hun belangstelling werd daarbij ook getrok ken door de in de laatste jaren opvallend verbeterde outillage van de school, zoals wij die stap voor stap in onze berichtgeving ge volgd hebben, en door het onlangs ingerichte edelsteenlaboratorium. Daar zijri apparaten opgesteld voor het onderzoek van edelstenen en halfedelstenen en kwartsen. zodat de goud en zilversmeden die in hun werkkring tel kens met s<enen in aanraking komen ook op dit punt voldoende onderlegd de school ver laten Tot de apparatuur daar behoren onder meer een microscoop en een refractometer. benevens natuurlijk een grote collectie ertsen stenen, die overigens reeds van oudere datum ls. ANJERDAG 1949. PLAATSELIJK NIEUWS. Brandwijk. Heden Vrijdagavond om 8 uur komt de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Lekkerkerk. Bij Koninklijk Besluit* is toe gekend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranja-Hassau aan de heer A. Potuijt. knecht bij het timmerbedrijf van de heer H. de Vries. Stolwijk. Ds. Van Ewijck schrijft: Ook In deze gemeente zal morgen een collecte wor den gehouden voor het Reclasseringswerk Mogen velen dit zegenrijke werk ten bate van ontslagenen gevangenen mild gedenken. denkt men daarbij aan 4e beëindiging van de Marshall-hulp in 1952. want dan moeten wij alle in te voeren machines en grondstof fen weer zelf betalen. Ook is het gevaar niet ondenkbaar, dat de uitvoer moeilijker zal worden, doordat alle landen tegen elkander gaan opbieden. Wat Nederland thans doet is een poging om deze gevaren te ontlopen. Daartoe is o.a een Dienst voor de Industrialisatie ingesteld, waarvan men echter in het bedrijfsleven wei nig nuttig effect verwacht. Meer hoop heeft men op de uitwerking van de Benelux-plan- nen. waardoor een ruimer binnenlands af zetgebied voor onze producten kan worden verkr -gen. Een andere factor, die in ons voordeel werxt is het herstel van de produc tiviteit v.n '.VestO-iitsIand. waardoor het handelsverkeer mei West-Duitsland belang rijk kan toenemen. Van zeer grote betekenis zal he' ook z^j-., dat dc Nederlandse land bouw dit jaar weer het productiepeil van yóór d* oorlog bereikt heeft en er zelfs bo venuit gaat. Alles kzame.i zijn er voldoen de gunstig' fnciorer om te durven hopen, dat Nederland de wed'oop met de tijd zal winnen; dat dus onzé uestaaqsmiddelen zich voldoende snel zullen uitbreiden en zich te vens zullen aanpassen bij de behoefte van do wereldhandel. Binnenslands zijn de vooruit zichten vrij gunstig; de bouwnijverheid zal nog voor jaren volop werk hebben, terwijl ook de textielmarkt nog geenszins verzadigd is. De chemische industrie breidt zich snel uit. dank zU plastics en kunstvezel De me taalnijverheid daarentegen begint te voelen, dat verdere uitbreiding van de markt op moeilijkheden kan stuiten Maar al met al menen wij te mogen zeggen, dat onze kan sen om deze aanpassingsjaren zonder kleer scheuren door te komen, redelijk gunstig Ook in deze gemeente zal dit jaar weer voor het Prins Bernhard Fonds worden ge collecteerd Met de ingezamelde gelden wor den instellingen op het gebied van de kunst, wetenschap, volksontwikkeling en jeugdzorg gesteund. Deze collecte zal worden gehouden op de verjaardag van Prins Bernhard. 29 Juni. en enkele dagen daarvoor. Als bewijs voor een gift wordt een metalen anjer uitgereikt. Dit speldje moet gedurende 25 t.m. 29 Juni wor den gedsagen en in ieder geval op 29 Juni. Behalve een collecte huis aan huis zullen ook ijl verschillende winkels weer bussen staan, waarin een gave wordt verwacht. MONTAGEWONINGEN* Sinds de woningtoewijzing van zes huizen aan deze gemeente, is. zoals wij gemeld heb ben. een aanvullende toewijzing aan de pro vincies bekend gemaakt. Daarvan heeft Zuid- Holland 1000 woningen verkregen, die nog nader verdeeld moeten worden over die ge meenten. die hun bouwplannen zover gereed hebben, dat nog dit jaar de aanbesteding kan plaats hebben. Schoonhoven behoort tot die gemeenten. Bouwplannen voor grote aantallen woningen liggen hier gereed en dus heeft het gemeen tebestuur zich reeds ingespannen een deel van de aaii Zuid-Holland toegewezen huizen in Schoonhoven geplaatst te krijgen. Een moeilijkheid als men het zo noemen wil ls evenwel, dat de beschikbare duizend hui zen voor ongeveer drie kwart bestaan of moeten gaan bestaan uit zg. montagewonin gen. Daaruit vloeit voort, dat de mogelijk heid zqker niet uitgesloten geacht moet wor den. dat ook hier ter stede montagewonm-i gen zupen verrijzen. VAKSCHOOL-REÜNIE. De drukte, die de laatste dagen in verband met de Avondvierdaagse s avonds op straat heerst, ging gisteravond gepaard met vrolijke muziek, in verband met de reünie van de Rijks Vakschool. Achter de leden van ..Tavenu" trok een stoèt van oud-leerlingen, die zich naar het Nut begaf waar het slot van de dag. een ca baret- en dansavond werd gehouden. Het Wa» niet alleen de vrolijke muziek van de RV.V. Band en de voordracht van enkele oad-leerlingen. maar ook de in dit blad al verschillende malen besproken prestaties van de goochelaar en telephaath Eddy Schuier en de jongleur en tapdanser Joe Andy, die het gezelschap tot in de morgenuren in het versierde Nutsgebouw bijeen hielden. Dit ge hele programma, waarbij ook nog enkele vaar dige sneltekenaars hun kunnen toonden, na melijk de heer J. D. Fetter, en een leerling van de Vakschool, was goed verzorgd. ik. Zaterdag 18 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon; 10.05 Morgenwijding; 1035 Gramofoon; 11 35 Piano: 12.00 Accordeola; 12 31 Orgel: 13.00 Regeringsmtzendmg; 13 30 Om roep Orkest; 14.00 AJ.C. 14 20 Omroep Or* kest; 15.00 Streekuitzending. 15 25 Omroep Ka- v merorkest; 1625 Kamerkoor; 17.00 Gramofoon- 17.30 Om efTnabij de twintig; 1800 Nieuws; 18 30 Strijdkrachten. 19 00 Staalkaart.19.30 Le. zing. 20.00 Nieuws; 20 20 Politiekapel, 20 45 Zomerpotpourri; 2145 Socialistisch commen. taar. 22 00 Sextet. 22 25 Flitsen: 22 40 Kwar- tet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8 00 Nieuws- 8 15 Gramofoon, 930 Waterstanden. 9 35 Orgel| 1100 Zonnebloem; 1146 Schoolradio. 12.15 Pia-' no. 1233 Lunchconcert. 1300 Nieuws; 1320 Lunchconcert; 14.10 Violoncel en Piano. 14 50 Piano. 15 10 Muziekcursus. 15.30 Koraalmu- ziek. 16 10 Hit Parade Orkest; 16.30 Grego riaans; 17 Of) Wigwam; 18.00 Amusements Or kest, 18.30 Weekoverzicht; 19 00 Nieuws. 19 25 Piano; 20.00 Nieuws; 20 20 Lichtbaken; 2100 Orkest zonder Naam; 22 00 Promenade Or kest; 2230 Wij luiden de Zondag in; 23 00 Nieuws, 23.15 Gramofoon. Zondag 19 Juni. HILVERSUM I. 301 M 800 Nieuws, 8 15 Gramofoon; 9 45 Geestelijk leven. 10 30 Kerk dienst. 12.00 Bonaventura, 1300 Nieuws; 13 20 The Romancers, 14 05 Boeken; 14 30 Koor en Orkest 16 15 The Skymasters. 17 00 Kerk en Wereld: 17.30 Zomerfeest. 18.00 Nieuws; 18 30 Strijdkrachten; 19 00 Radiolympus; 19 30 Paul Godwin; 20.00 Nieuws. 2015 Zang en Orkest; 20 55 Hoorspel; 21 30 Koorfestival. 22 35 Kwar. tet, 23.00 Nieuws; 23 15 Gramofoon. HILVERSUM II 415 M 8 00 Nieuws; 8 30 Kerkdienst 9.30 Nieuws; 9 55 Hoogmis. 1140 Orkest; 12.15 Apologie; 1300 Nieuws. 1320 Klaas van Beeck. 14.00 Residentie Orkest. 14 40 Politie Kapel; 15.50 Kamerkoor; 16 25 Vespers; 17.00 Kerkdienst; 18 30 Clavecimbel; 18 45 lang 19 30 Nieuws; 19.50 Boeken 2012 Uit en Thuiü 23.00 Nieuws; 23 15 Gramofoon. Maandag 20 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7 00 en 8 00 Nieuw»; 8.15 Gramofoon; 12 00 The Rhythm Club; 12 38 Musette, 13 00 Nieuws: 1315 John Renova; 14 00 Wat gaat er om; 14 20 Gramofoon; 16 00 Solistenconcert. 16 45 Muziekcultuur; 18 00 Nieuws. 18 30 Strijdkrachten 19 00 Filmkrant; 20 00 Nieuws; 20 15 Piano en Orkest; 22 15 Gra-' mofoon; 2300 NieuwS; 2315 Swing Corner. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8 00 Nieuw»; 815 Gramofoon: 10.30 Morgendienst; 1120 Schrijvers: 11 40 Zang, 12.10 Metropole Orkest. 13.00 Nieuws; 1315 Mandolinata. 14 00 School radio; 14 35 Koor; 15.30 Piano16 00 Bijbelle- zing, 17 16 Schoolzangwcdstrijd. 18 30 Gramo foon; 19 00 Nieuws, 19.15 Boeken 20 00 Nieuws. 20.15 Promenade Orkest, 21.00 Volks- gezondheid; 21.20 Koor 2150 Or^el; 2215 Kwartet. 23.00 Nieuws; 23 15 Operette. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oude Tonge A. J. Timmer te Polsbroek. Bedankt voor Tholen (2e pred pl.) E R. Damsté te Groot-Ammers. voor Neder-He- mert P. J. Dorsman te Schelluinen. GEREF. KERKEN. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Alblasserdam T. Dorresteijn te Opheusaen. OUD-GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Utrecht W. van Dijk te Ca- pelle a.d. IJssel. VROUWELIJKE PREDIKANTEN IN FRANKRIJK? De natoniale synode van de Franse Her» vormde Kerk heeft de mogelijkheid erkend, om in buitengewone gevallen een ongehuwde vrouw met een geestelijk ambt te bekleden. Verschillende mensen, die in Nederland op verantwoordelijke posten staan, zowel in re geringsfuncties als in het bedrijfsleven, kij ken nu en dan schichtig om of zij soms aan d« horizon een spook zien opdoemen, n.l. het spook van de werkloosheid. In Amerika en België is dit spook reeds lent, geen spook meer. maar grimmige werkelijkheid en de hardnekkigheid, waarr ee het monster stand houdt in die landen, maakt ons hier wat on gerust. Het is immers in het geheel niet on denkbaar. dat ook in ons land weer werk loosheid zal gaan optreden. Dat kan bijna niet anders wanneer alle landen tegelijk pro beren hun uitvoer te bevorderen en hun in voer te verminderen; dat moet spaak lopen. De Engelsen bijv. ondervinden deze terug slag reeds heel sterk en zo is oro maar een enkel verschijnsel te noemen, daar de uit voer van tractoren dit jaar reeds een 5000 achter bij vorig jaar. In ons land gaat het tot nu toe goed. al hadden we in de afgelo pen winter wat meer werkloosheid dan in 1048. Uit de cijfers blijkt, dat in de afgelo pen winter de werkloosheid 20.000 personen groter was dan een jaar daarvoor, maar de cijfers van begin 1948 waren ook wel buiten gewoon laag. Waarvoor men thans vreest is dat de ar- beidsgelegeriheid zich niet sne1 genoeg zal uitbreiden om de bevolkingsaangroei op te vangen Zoals wij reeds eerder meldden is er in de industrie een investering <-vn ongeveer f 18000.per arbeidskracht nodig, een be drag. dat wij op het ogenblik niet kunnen opbrengen In de afgelopen jaren is het niet temin gelukt vier vijfde van de vereiste som bij elkaar te brengen, wat een opmerkelijke prestatie is geweest Men vreest echter, dat in de naaste toekomst toenemende moeilijk heden zullen optreden. In de eerst# plaats RIMBOEKISTEN. De werkcommissie uit het Niwin-comlté hier ter stede, die nu en dan plotselinge Ac tiviteit ontplooit als het er om gaat iets we zenlijks! te verrichten voor de militairen in Indonesjie, heeft zich thans gezet aan de or ganisatie van een rimboekistenactie. Die kis ten. inhoudende allerhande spelen en beno digdheden voor sport, worden, zoals men weet. gezonden naar de buitenposten in In donesië. waar geen andere mogelijkheid voor vertier bestaat dan juist hetgeen uit het va derland gezonden wordt. In de komende week zullen Soldaten hier huis aan huis het mede- ieven nfiet de troepen peilen NUTSBIOSCOOP. Evenals in ons land een wanhopige strijd 1» gevoerd tegen de Duitse vijand, is dat in In- *dié geschied, toen de Japanners dat tropen- land wilden bezetten. De Hollandse vlooKkeeft daar heldendaden verricht, maar ook op het land is ©en verbitterde strijd gestreden. De film ..Heldenstrijd" op Java, die deze week vertoond wordt, geeft hiervan een beeld. Deze rolprent toont de geschiedenis ven een troep je dappere Hollander» en Amerikanen, die on- leiding van een dokter na veel wederwaar digheden bntkwamen aan de Japanse bezetting. Deze film, die In technicolor i» uitgevoerd; zal zeker Ingflng vinden bij de toeichouwfer». BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik BoudewUn Maria, z. tfan C. J. M van den Bergh en J. A. Jamin Clementia Jóhanna. d. van C. W. van Diest en E. M. Stalenburg. - Getrouwd: G. C. Ver hoef. 24 j en M Duel. 23 j. - Overleden: W. M. Wennekes. 29 j D de Rooij. 71 J.. we duwnaar van J J Vermei) G van der Duisen. 60 j„ echtgenoot van M. Mulder - F A Murk, 70 j echtgenote van H. ven Breukelen. MINISTER VAN MAARSEVEEN „REALIS TISCH AAN DE OPTIMISTISCHE KANT". Voor zijn vertrek naar Indonesië stond de nieuwbenoemde minister van Overzeese Ge biedsdelen hedenochtend in het restaurant op Schiphol de pers te woord. „Mijn reis heeft geen andere bedoeling, zo zeide hij, dan mij te oriënteren over de toe- «tand in de Oost. Ik blijf twee en een halve week weg. „Denkt u. dat het republikeinse gezag groot genoeg is om tot staking van de vij andelijkheden te komen". „Ik ben noch te optimistiich. noch te pes simistisch. ik ben realistisch aan de optimis tische kent", antwoordde de minister. GRIEKSE AMBTENAREN HERVATTEN STAKING. Ongeveer 38.000 Griekse ambtenaren met inbegrip van de staf van radio-Athene, heb ben heden de staking, die op 30 Mei was af gelast. hervat. De stakers zeggen, dat de regering haa" belofte, die zij gaf toen de staking werd bf- eindigd, niet is nagekomen. De regering had beloofd aan hun eisen tot herziening van de lonen tegemoet te komen De vorige staking duurde een week en eindigde toen de rege- ring een deel der eisen van de ambtenaret> aanvaardde. SOLDAAT BIJ OEFENING GEDOOD. Bij een oefening op de Leusderhelde nabt, Amersfoort? Is gisteren de 18-Jarige soidaa' Piet Pannekeet uit Alkmaar door een loSse oefenpatroon, die op 4 meters afstand van hem werd afgeschoten, in zijn buik geraakt. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overgebracht. Enkele uren daarna li hij over leden. KOMINFORM-BIJEENKOMST BFEïNDIOD Volgens te Warschau verkregen inlichtin gen is de derde Kominform-bijeenkomst thans beëindigd. Het doel van de bijeenkomst zou geweest zijn om tegemoet te komen aan de eis van Rusland, economische maatregelen te treffen tegen het Joegoslavië van maar schalk Tito. Bevestiging hierover is nog niet verkregen. S TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 17 JUNI 1949 HET BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. In het landbouwkwartier van het Ministe rie van Landbouw zal Maandag van 19.45 19.55 uur voor de zender Hilversum I een vraaggesprek worden gehouden, waarin en kele mededelingen zullen worden gedaan met betrekking tot het op 1 Mei in werking getreden Pensioenfonds voor de Landbouw. REGERINGINZENDING OP LANDBOUW TENTOONSTELLING. Op de grote landbouwtentoonstelling, die van 23 Augustus tot 2 September a s. te Eind hoven wordt gehouden, is ruimte gereser veerd voor een inzending van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning. Staat de tentoonstelling reeds geheel in het teken van het gemengde bedrijf, de inzending van de overheid zal zich naar de ze betekenis richten binnen het kader van het huidige en het toekomstige landbouwbe leid. BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID BLIJFT NOODZAKELIJK. ..Een te grote lankmoedigheid bij de toe passing van de voorgestelde maatregelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid bete kent op de duur slechts nadeel voor de be trokken telers en voor de gehele Nederland se volkshuishouding", aldus de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening in zijn Memorie van Antwoord op het eindver slag der Commissie i van Rapporteurs der Eerste Kamer. Dit nadeel zal dan ongetwij feld groter blijken dan de opofferingen, wel ke bepaalde telers zich zullen moeten ge troosten. Een doeltreffende bestrijding van, de aardappelmoeheid vereist dan ook in ver band met het karakter van deze ziekte een consequente toepassing van de voorgestelde maatregelen. HOOFDPIJN! Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijntablctten. Koker 73 ct. veevoede^ is. zo- bij de aanvaarding aan de Lanobóuw- De ongunstige deviezenpositie. waarin ons land sedert de oorlog is komen te verkeren, dwingt ons tot, het treffen van maatregelen, welke althans' het huidige productiepeil waarborgen, zonder dat onze economische itructuur zodanige wijzigingen ondergaat.dat de hiervoor vereiste inspanning onze krach tten te boven gaat. Het aandeel, dat de land bouw hierbij inneemt en dat in belangrijke mate neerkomt op een verhoogde zelfvoor ziening op het terrein van de veevoederpro- ductie, is niet onaanzienlijk, maar kan niet temin. ondanks de sterk geïntensiveerde pro ductiemethoden. worden vergroot. Vooral wat betreft de aanleg van grasland hebben wij nog een achterstand in te halen en waar de voornaamste functie van de weidebouw wel het voortbrengen van ve als door ir. M. L. 't Hart bij van het ambt van Lector aan hogeschool werd betoogd, verdient het alle aanbeveling, dat aan de verhoging van de graslandproductie en aan de methoden, die voor dit doel dienen te worden aangewend, zo groot mogelijke aandacht wordt geschon- Hoewel in ons land de verhouding van de voederopbrengst grasland en granen geringer ls dan in de meeste landen, zodat wij onze weiden ais volwaardig cultuurland kunnen meetellen, moeten wéj vooral in de ondoel- meetellen. moeten wij vooral de achteruitgang •van de productiviteit van ons grasland in de ondoelmatige beweiding zoeken, vooral m ge bieden. waar iangdurige perioden van droogte optreden, welke tot ..overgrazing leiden. De goede kwaliteit en productie van ons gras land hangen in sterke mate samen met de zorgvuldigheid van beweiding, die in ons land. als geheel bezien, op vrij hoog peil staat, hoewel er nog aanzienlijke verschillen voorkomen, bijvoorbeeld tussen de weidege bieden en de streken met gemengd bedrijf. Als maatregelen om deze achteruitgang te- Een te gaan. kunnen in de eerste plaats een etere regeling van de beweiding worden ge noemd en daarmee gepaard gaande het w_in* nen en conserveren van voer in perioden met overvloedige groei voor perioden met slechte groei Door een methode van omwei- ding te volgen, hetgeen grote afrasterings- kosten medebrengt, maar waardoor de gras mat periodiek rust krilgt en zich van de be reiding kan herstellen, zijn tweemaal zo hoge opbrengsten mogelijk; het hangt echter van de economische verhoudingen af. of ait rendabel is. Bij de in ons land gebruikelijke beweidingssvstemen komt een belangrijk ge deelte van de grasgroei niet als veevoeder aan het vee ten nutte, men kan het rende ment in jaren van gemiddelde groei slechts op 60—70 pCt. schatten. Niettemin zijn in vele streken in ons land het opbrengstvermogen en de hoedanigheid van de weidegronden door ingrijpen van de mens verbeterd. Vooral door de aanwending van kunstmest is de productiviteit sterk toe genomen. Vergelijking in ons land brengt aan het licht, dat het goed verzorgde land twee tot driemaal zoveel opbrengt als het onbe- meste. In het buitenland is de stijging van het opbrengstvermogen van het grasland te danken aan de vervanging van het blti- vend grasland door kunstweiden, klavervel den en dergelijke, vooral de laatstgenoemde, de vlinderbloemigen, munten uit als snelle bodemverbeteraars. Hierbij heeft de wissel bouw een enorme omvang gekregen. Vooral ln Amerika heeft de lucerne-cultuur zich a Iterk uitgebreid. Deze ontwikkeling Is vooral ook hieraan te danken, dat de opbrengst aan veevoeder van dit speciaal ingezaaide weiland in vele gevallen hoger was dan van het natuurlijke grasland. De moderne plantenveredeling heeft hier grote successen geboekt: we zien dan ook dat in verschillende landen de kunst weiden het 2- tot 3-voudige opbrengen van het blijvend grasland. Opvallend is dat de netto-zetmeelwaarde-opbrengst van de kunst weiden irt verschillende gebieden overeen komt met die van het voornaamste graan gewas in andere landen. ^In ons land hebben we deze verhouding bij blijvend grasland reeds ongeveer bereikt, het spreekt dus van zelf. dat hier met kunstweiden nog een be langrijke vooruitgang van de productie valt te verwachten. In de eerste plaats wel door de voordelen, welke een gemengd bedrijf met wisselbouw biedt tegenover een gemengd bedrijf met bouwland en grasland geschei den Bij de wisselbouw kan het bouwland in veel sterkere mate en op goedkopere wijze van de organische stofproductie van 't gras land profiteren. Bovendien wordt de vruoht- wisseling gemakkelijker door het inschake len van gras en klbver. Ir 't Hart meent voorlopig te moeten be twijfelen of het wenselijk is. onze goedeblij- vende graslanden door kunstweiden te ver vangen De omzetting van blijvend grasland tot goed bouwland zal bovendien belangrijke cultuurtechnische maatregelen medebrengen, om tot een moderne, winstgevende "exploi tatie te komen. Of voorts de productie van kunstweiden aanmerkelijk hoger zal zijn dan die op het goede blijvende grasland onder gelijke omstandigheden, zal nog moeten blij ken. Ir 't Hart brak tenslotte een lans voor het veredelmgswerk van grasrassen, vooral in internationaal verband. Naast de kwaliteit van ons vee is het grasland de voornaamste peiler, waarop onze zuivelexport rust. Om onze positie als zuivel voortbrengend land te handhaven, zal het dan ook noodzakelijk zijn dat weidebouw op zo hoog mogelijk peil komt te staan. SUBSIDIES AAN KLEINE BEDRIJVEN IN ENGELAND. De Engelse regering heeft een plan aange kondigd om landarbeiders in staat te stellen boer of tuinder te worden. Het is niet de bedoeling deze mensen een huisje met wat land te geven en ze verder arbeider te laten (zoals dat in Nederland geschiedt krachtens de Landarbeiderswet). doch om ze werkelijk tot zelfstandig ondernemer te maken. Nu om vat het begrip ..kleinbedrijf' in Engeland blijkbaar heel wat meer dan bij ons te lan de. want het rapport van de desbetreffende commissie zegt. dat de bedrijven een inko men moeten kunnen opleveren van f 4000 tot f 5000.—. De bedrijven moeten op goede grond wqrden gesticht; voor de tuinderijen is geen maximummaat vastgesteld, terwijl men voorVde boerderijen zich eeh maximale grootte van ongeveer 20 H A. voorstelt. Voor de tuinbouwbedrijven acht men een kapitaal nodif£ van A7000.tot f 8000— en voor de boerderijen \tot 20 bunder van ongeveer f 20 000.—. De gegadigden zullen dit geld kunnen lenen tegen 3 pCt. Het eerste jaar behoeft niets te worden afgelost, doch daar na begint de terugbetaling, die in 15 jaar ge heel voltooid moet zijn. De jaarlijkse last an rente en aflossing komt dan dus op 9 a 10 pCt. Dit plan is een onderdeel van het streven om de Engelse landbouw intensiever te doen voeren en om het afvloeien van landarbeiders naar de industrie en naar het buitenland te voorkomen. Een van de geva ren. die aan dit plan verbonden zijn. is. dat bij dalende prijzen de vaste lasten te zwaar zullen drukken Hier is des te meer kans op, omdat de inventaris thans moet worden aan geschaft tegen hoge prijzen. DE RUNDER T.B.C.-BESTRIJDING IN ZEELAND. De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland voert een krachtige actie tot bestrijding .van de rundertuberculose. De ze campagne wordt echter weer grotendeels te niet gedaan, doordat de invoer van tuber culeus vee van buiten de provincie, met na me uit Noord- en Zuid-Holland, ongestoord doorgaat en de reageerders vrij onder de veehouders worden verhandeld. Zeeland is daardoor een verzamelplaats van tuberculeus vee geworden. Vooral is dat op het eiland Schouwen-Duiveland het geval. Dikwijls ko pen boeren runderen in de wetenschap, dat de diefen besmet zijn. Ora economische re denen en in het belang van de volksgezond heid acht men het dringend noodzakelijk, dat hierin verandering komt. Daarom heeft' het college van Ged Staten van Zeeland aan de Staten der Provincie een verordening voor gelegd. waarbij het verkopen of aankopen van rundvee wordt verboden, wanneer de dieren niet zijn voorzien van een geldige verklaring van een provinciale gezondheids dienst. dat zij vrij zijn van t.b.c. Slechts voor jongvee zonder brede tanden en mestvee worden bepaalde uitzonderingen gemaakt, doch ook dan moet gegarandeerd worden, dat die maatregelen worden getroffen, welke verdere besmetting onmogelijk maken. I lijkheid te dragen voor de voorzieningen voor de oude dag. hetzij dat zij deze willen gieten in de vorm van grondbezit, van een lijfrente, van een pensioenverzekering of an derszins. .Niet alleen particuliere instellingen belasten zich daarmee, er bestaat ook een coöperatief verzekeringsfonds voor dit doel. Natuurlijk draagt de boer dan meer risico, maar dat is nu eenmaal onvermijdelijk als men zelfstandig wil blijven. TEXTIEL IN FINLAND VRIJ. De Finnen zijn ons vóór; zij kunnen de res tanten van hun textielpunten als souvenir be waren. Op 1 Juni werd de distributie van alle textielgoederen in Finland opgeheven. Daar entegen heeft de Finse overheid de prijzen niet vrij gelaten; een prijsvaststelling voor alle goederen blijft gehandhaafd. Rhaumatischa Pijnan schietenUals aan ma» in da laden. v Maar za valian niet van da ana dag op da andere waar van U af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel van welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzijn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen en.... regelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld., En helemaal geen nare gewoonte. Maar vel regelmatig! Als eten en drinken! Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. „Uw kliemerig klimaat, maakt mij het bloed in de aderen tot modder", schreef de Genestet in zijn ..Boutade" en nu we. als de kachel niet brandt, zitten te kleumen, komen die woorden weer boven. Koud en guur is het en toch is er groei. Minder dan bij het in deze maand passende zomerweer, maar er is toch groei in de plan ten en bomen. Geen plant of boom die het zelfde blijft en dat is de eis. die elk mens zich zelf dient te stellen: groei moet er m hem zijn. ook al kleumt hij of siddert hij van tegenslagen en leed. o Het is natuurlijk dat alle planten groeien, en het is ook natuurlijk dat de mens veran dert. Zijn geest wordt rijper, zijn blik rui mer. ervaringen worden zijn deel, hoe zou hij kunnen blijven, die hij is? Maar er zijn ook dingen, die ons afhouden van de groei, de onverschillgheid en de tevredenheid. Het zijn de grote gevaren voor het zieleleven. Onverschillgheid niet voor het kwade, maar in die zin dat we ons afsluiten voor het grote leven en blijven in onze beperktheid, het ge moedelijke. genoegelijke leven heeft zovelen te pakken; wij trekken ons van de dingen niet veel aan. het gaat ons goed. dan is het immers best. Tevredenheid, is dat een euvel te noemen, is dat niet een veel geprezen deugd? Tevre den mogen we niet zijn met wat er om ons gebeurt en met wat er is in ons. De dommel is zoet en zacht, maar wee als wé de wereld nog zo kwaad niet vinden en als wij inge nomen zijn met de eigen zieletoestand en niet begrijpen, wat er eigenlijk zou moeten veranderen. Een heilige vrede moet ontwa ken in ons, anders wordt het hogere niet geboren. De vrede is goed. maar pas na de strijd, na de worsteling, anders is hij de dood. Groei moet er zijn in ons. groei naar het hogere. Maar dood de onverschilligheid en de tevre denheid, dan zal die groei komen. De landarbeiders zijn er zeer over voldaan dat hun pensioenfonds thans in »werking ge komen is: de boeren en tuinders hebben er echter alleen maar last van. want zij hebben er weer een hele administratie bij gekregen. En deze laatste is weer zo ingewikkeld ge maakt. dat de boeren er grijze haren van zouden krijgen, als zij die niet reeds lang hadden wegens dc crisis- en oorlogsromp slomp. de paperassen van de Raad van Ar beid. de loonbelasting en wat dies meer zij. Intussen is het landarbeiderspensioen nog niet erg hoog. want samengevoegd met het ouderdomspensioen Komt de uitkering aan de gemiddelde arbeider op f 18— per week Dat haalt dus lang niet de 60 pCt. van het laatst verdiende loon. zoals sioenregelingen wordt pensicten zo matig is. komt doordat tegenop ziet de financiële lasten nog zwaar der te maken De prijzen der landbouwpro ducten zouden immers dan moeten worden verhoogd (voor de tegenwoordige premie is trouwens reeds een verhoging in het voor uitzicht gesteld, terwijl de veeboeren een vergoeding ontvangen hebben door een lan gere handhaving van de wintermelkprijs). Al is dat pensioen dan niet hoog. het be schermt in ieder geval de arbeider tegen broodsgebrek op zijn oude dag, zodat hij niet meer afhankelijk is van zijn kinderen. Het was juist deze afhankelijkheid, die de laat ste jaren van zovele oude mensen versom berde Het invoeren van een pensioenrege ling in de landbouw mag dan ook worden beschouwd als een flinke stap in de goede richting. Maar. zo merkte een landbouwman dezer dagen op een vergadering op. daar mee zijn de boeren en tuinders zelf niet gebaat De arbeiders krijgen nu wel pensioen en het personeel van de boerenorganisaties ook. maar de boeren en tuinders zelf niet. Deze DEEN. DIE GEEN DEEN WAS. Aan de zeekant, nabij het plaatsje Klooster buren (Gr.) meerde dezer dagen een ranke kano. De enige inzittende, die in het dorp en kele inkopen wilde doen. gaf zich uit voor een Deen. Aan een landbouwer vertelde hij een avontuur, dat hy beleefd had met zijn ka no. Op de landbouwer, die hij om hulp ver zocht. maakte deze Deen geen betrouwbare indruk, temeer daar hij een horloge aanbood in ruil voor voedsel. Groot was de ver wondering van de landbouwersfamilie, toen men in de W.C. een portefeuille van de Deen vond. waarin zich tal van foto's van Duitse militairen bevonden. Het verhaal van deze man werd niet meer geloofd en men ging de po litie waarschuwen. Een streng verhoor werd afgenomen. Uit een lichamelijk onderzoek bleek dat de „Deen", die de voornamen van de Deense koning en de kleuren van de Deense vlag niet eens kende, tal van wonden van gra naatscherven afkomstig, had opgelppen. Hij gaf voor deze door een motorongeval te heb ben gekregen. De politie meent bier te maken te hebben met een Duitser, die liet een en an der op zijn kerfstok heeft. VLIEGENDE KAT. Radio Stockholm meldde, dat bij Sundsvall in Noord-Zweden een „kat" is geschoten, die in het bezit was van twee goed ontwikkelde vleugels, Ook aan de poten bevonden zich vlerken. Het dier was door een aantal perso- kwestie is niet nieuw, want de vraag of ook voor de zelfstandigen in land- en tuinbouw deelneming aan het pensioenfonds verplicht moest worden gesteld, is uitvoerig besproken bij de voorbereiding van de thans vankrécht geworden regeling Tenslotte bleken echter slechts twee der Ftandsorganisaties zich sjoor de verplichting uit te spreken, terwijl alle andere van oordeel waren, dat een zodajiige verplichting niet gewenst was. Alles goed en wel. zei de zo juist aangehaalde sprëker, --- maar ik weet. dat er talloze boeren en t|uin-J nen gezien, die verklaarden, dat de „kat" bij ACTIVITEIT RUSSISCHE STORINGS- ZENDERS NEEMT TOE. De Amerikaanse onder-minister van buiten landse zaken heeft verklaard, dat de storing door Rusland van de Engelse en Amerikaanse uitzendingen naar dit land sterk is toegeno men. Hij verklaarde, dat de Russen snel ge reageerd hebben om de maatregelen, die Enge land en Amerika tegen de storing hebben ge nomen. ondoeltreffend te maken. Ofschoon de Russen thans het genoegen smaken, dat de stem van Amerika in Rusland wel haast on hoorbaar is. onttrekt hun net van storings zenders zoveel technisch materaal aan hun zenders, dat zij verschillende uitzendingen naar het buitenland hebben moeten staken of verminderen. LEVENSLANG GEEIST TEGEN HAASE. De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Ge rechtshof te Leeuwarden heeft levenslang ga- eist tegen de 38-jarige „hauptsturmbahn- führer" B. G. Haase. De advocaat-fiscaal merkte op. dat deze zaak ingewikkeld en moeilijk was. Behalve de vele foutieve din gen. die verdachte heeft begaan, heeft hU ook veel goede dingen gedaan. ders zijn. die oud genoeg zijn om stil te gaan leven, maar die dat eepvoudig niet kunnen doen. omdat zij dan te veel in inkomen iou- 60 pCt. an het '«a'st den achteruit gaan Het .is inderdaad een feit y. j !L* ^Tu dat b'J de hoogte der belastingen, zoals die uitgekeerd en dat dit op het 0Renblik is vrijv el niemand voldoen- ogenblik is. vrij' de kan sparen om op li voldoen- tere leeftijd te kun nen rentenieren. Niet i Heen houdt men te weinig geld op zijn men overgespaard heeft. n<g rente op. dat men staan Om die reden wi die wij hier aan het rijf over. maar wat levert nog zo Wei- er niet van kan be de dan ook de ipan. oord lieten, dat aste pensioenpremie voor de boeren bijv. zou worden gelegd op de melkprijs, wftar- door automatisch een pmsioen aan de vee houders zou worden veizekerd. Ditzelfde; zou ook kunnen geschieden n de tuinbouw donr van de veilingopbrengst qe premie af te trek- 'oudiger dan het is. n en tuinders trek- uit melk of grien- ?n boer zijn totale levering van rrjelk. ken. Dit lijkt echter want lang niet alle boer ken hun gehele inkomer ten. Veronderstel, dat i inkomen krijgt door de slacht- appelen en granen, dan die en handelsvee. virkens. eieren, ahrd J:ou dus op ieder van lucten een pensioenheffing moeten gelegd en al weer moeten worden niatreerd Hiervoor zo raat nodig xijn. dat de geheel door bevroren zou worden. e. k.-weiMUGGEN VLIEGEN radicaal uHraaHj m de practiiche, ybordehge stmlz,ik 65 cent voudlgste uitvoering aan de regering leverde. sel. maar dan zou het zijn met alle bedrijfsvr zullen verreweg de 36Hij schrok. Zo. althans in zulke termen, had Bettv hem kortelings begroet; met ge lijke gratie was zijn nicht vóór hem in een dienaresse, spottend, neergenegen Met met minder fierheid dan lady Betty Marchmont. deed dit jonge meisle zich thans voor. doch tonder enige arrogantie; slechts eenvoudige sympathie en vriendschap spraken uit haar eenvallig jongmeisjesgelaat. Er kwam hem een welriekende geur tege moet. toen hij de drempel overschreed De lu-ht was licht doortrokken van de vlucntige reik van tuinreoeda. het zoete aroma, dat, elke verbannen Engelsman zich de een of andeie Engelse tuin dort herinneren, waar de na-ht-gaal de klare maan zijn hart uit stort. Hij zag de bloemen in de bloembak buiten het openstaande venster, waar de ster ren. trillend op de mantel van de nacht, in het klelie vertrek neerkeken. Het win een onogelijk zolderkamertje met een schuin dak. dat ste 1 afliep bij het witte moeselienen gordijn, dat heel achteraan neer hing en het bed afsloot. Dtch het was netjes en zindelijk. Do kale vloer was achoonge- schrobd: het kleine buffet zonder een spatje, het witte vaatwerk, aaneengerljd op de plan ken. blonk, en de paar kookketels die neer hingen. waren halder geechuurd Er stond een kleine klerenkast, twee stoelen en een rende tafel, waaroplneenkandalaar.de slan ke vlam van een kaarts geel trilde in de stille lucht. In een hoek stond een kookfor- nulsje. Ze kwam nader en sloot de deur. Dat alles, zei ze. terwijl ze haar armen uitstrekte. heb ik aan u te danken. M'sieu Jean! U moet daar niet over spreken! U hebt mij het leven gered. Loison! zei hij. Doch ztj stoorde zich niet aan wat hij er f tegen inbracht. Diezelfde avond dat ik u voor het eerst ontmoette, in de Rue de la Lol, ging ze voort, alsof ze niet had gehoord wat hij zei. stond het bijna bij me vast. om er voor goed een eind aan te maken. De Seine heeft een versnelde stroming, daar onder aan de Pont Notre Dame; een sprongetje en uit is het. In kon niet genoeg verdienen om eten te kopen en ik had agnhoudend honger. En vrienden behalve dan Engstrom. had ik niet. Hij was altijd vriendelijk voor me. doch voor hem was ik nooit anders dan het naaistertje, dat in de winkel moest blijven, om hem open te doen wanneer hij klopte, of elk ander, die de scharlakenrode tabaksdoos zou tonen. Hij had voor niets anders tijd dan voor zijn werk. want hij leed een opgejaagd leven, de ongelukkige. Toen kwam u. U sprak tot me opeen heel ar.dere manier dan wie ook. die ik ooit had ontmoet. U deed me denken aan iets. aan iemand in mijn leven wat zo ver weg schijnt, dat het zelfs minder is dan een her innering, iets dat opkomt en dadelijk weer verdwijnt, als de geur van mijn lieve feseda daar. Ik verlangde u weer te ontmoeten, om dat u in mij de oude avond kwam ik hier of ik had toen geen bed: zakken te slapen, die ik Ste-Geneviève had gesti het niet op te geven Ze brak af. Ze keek liet naar Hector. Haar gezicht was naar het wijl ze haar ogen li blauwe onmetelijkheid U kwam niet terilg. Ik bleef van Ma dame Aicard weg d|at is de patrone heffingen zouden ^rzameld en g< groot bedrijfsuitoefeni zijn. dat" men iflles want dan heeft >k voor goed get jheid. Waarschijnlijk este boeren er dan voelen z;lf de verantwoorde- het lopen de vleugels spreidde en zich met een waggelende gang voortbewoog Het dier wordt thans door zoologe» onderzocht. ABE LENSTRA NAAR ITALIË? Volgens de „Volkskrant" is het niet on waarschijnlijk. dat behalve Faas Wilkes ook Abe Lenstra ais beroepsvoetballer naar Italië zal gaan. Wilkes zal eerst eens poolshoogte nemen en als het hem goed bevalt zal Lenstra waarschijnlijk volgen. Lenstra heeft de laatste tijd nog enige aanbiedingen van Engelse clubs ontvangen, maar die heeft hij terzijde gelegd. FIETSEN IN OVERVLOED. De Nederlandse rijwielindustrie draait weer op volle toeren. In 1948 waren er in ons land 47 rijwielfabrieken en 152 ondernemingen, die fietsen bouwen uit losse onderdelen. Hun productie bereikte een totaal van 369.770 in 1948 tegen 200 964 in 1947 De invoer was in 1948 belangrijk kleiner dan in 1947. Ver kocht werden in 1948 371.091 rijwielen, wat 197 309 meer was dan het jaar daarvoor. De uitvoer van fietsen heeft slechts weinig be tekenis. want deze bedroeg het vorige jaar nog geen 5000 stuks, die hoofdzakelijk naar Oost- en West-Indië gingen. Het is jammer, dat onze rijwielen zp'n typisch Nederlands model hebben, want daardoor zijn ze voor andere Tanden niet geschikt Daar echter te verwachten is. dat de Nederlandse markt binnen afzienbare tijd verzadig# zal zijn. zul len de fabrikanten zich wel de vraag moe ten voorleggen of het niet noodzakelijk wordt ook modellen te bouwen, zoals men die in het buitenland vraagt. Deugdelijk seep. tijden terugriep. mijn kamer terlig- k placht op een [paar aan de Abattoir» van ilen en ik bejsloot weet niet waaron yr. Hat venster gekeerd, ter- dwalen in de diep- an de nacht. „Au Cupidon" onida zouden zeggen, dat ik ik bang was dkt ze de mantel had gesto len. Ik had maar een b iet je. een bitter tjeetje geld. Darras beneden, hij kon niet veel doen. assisteerde mij, maar want hij is even arm de gevangenis hadden üezet. ging mijn Ferdinand naar Parijs, bij het leger dienst te als ik hem kon terugvijnden. hij dan zorgen. Ferdo hie me: we waren maar met ons tweeën kinde ren Maar ik wist nie zoeken en Darras zei. bij het Uouvernemen Hij sprak ervarj, om nemen. Ik dacht dat. d altyd zielsveej vopr m ee| va: waar ik hem inoest dat we ons daarvoor moesten vervoegen. Toen herinnerde ik mii Couthon. Ik had mijn moeder meer dan eens horen zeggen, dat ze hem goed kende, vóórdat hij naar Parijs'was gegaan en daar een groot man bij de Con ventie werd. Als ik had geweten wat hij omtrent haar zou zeggen Haar stem brak en ze bracht haar beide handen naar haar ogen. Loison, zei Hector vertroostend, u moet niet aan hem denken! Neen, neen! zei ze. Dat zal ik niet. Maar ik kan het niet vergeten. En ik wil. ik moet u bedanken. M'sieu Jean, dat u me hebt ge red. dat u me 't leven mogelijk hebt ge maakt. Ik wou dat ik u kon tonen, hoezeer dankbaar ik u ben. Er is geen sprake van. lieve, zei hij met hese stem. Toer» hield hij haar van zich af en nam haar kritisch op. Dat is dus de nieuwe jurk? merkte hij op. Op mijn woord. Loison. u ziet er ver rukkelijk uit. Ik maak uw modiste mijn com pliment. mademoiselle! Ze kreeg een kleur van vergenoegdheid. Ik heb hem helemaal zelf gemaakt, gaf ze te kennen. Waarop ze, de armen uitstrekkende, lang zaam ronddraaide, opdat hij het costuum van alle kanten goed zou kunnen beschouwen. Ik heb ook fijne moeselien, verklaarde ze trots," genoeg om er eigenhandig een Zondagse zomerjurk van te maken Maar die is nog niet af Deze heb ik voor elke dag de stof is solide en ook voor wanneer ik na donker uitga, om te zien proviand op te duiken! Hij drong bij haar aan om voorzichtig te zijn; vertelde haar van zijn interview met Grand-Duc. Hij wachtte zich er echter voor. haar zijn jongste ontmoeting op de trap te onthullen; het zou tot niets dienen en haar ongetwijfeld schrik aanjagen. Heb je niemand buiten Parijs, bij wie je zou kunnen gaan? vroeg hij. Ze schudde het hoofd. Ben je met niemand van Engstrom'g mensen in contact? Met niemand, zei ze. Hij sprak nooit met me over zijn zaken en ik ken niemand van zijn eonnectiën. Behalve dan Darraa, M'sieu Jean, is u mijn enige vriend. Beloon me dan met binnen te blijvea, pleitte hij. geloof me. lieve kind. telken* wanneer ge u buiten de deur begeeft, ver. keer je in het grootste gevaar! i.e zuchtte vriendelijk. Ik zal doen. z&als u me verzoekt, be loofde ze. Ik geloof wfel. dat Darras mijn proviand zal willen verzorgen Maar het zal saai wezen hier aldoor te blyven zitten. U moet me dan ook dikwijls komen opzoeken, M'sieu Jean! Toen zette ze zich aan het waarnemen van de honneurs in haar miniatuur-woninkje, toonde hem haar kleine aankopen; een kof fiekan. enige blauw-met-witte Schalen en kommen, en dergelijke. Al die tijd snapte ze _door en vertelde van haar ervaringen in de winkels, het Vlaamse accent van de manu- facturier nahootsend, of het Poolse jargon van de tweede-hands koopman. bU wie ze haar zwarte schoenen had gekocht. Terwijl Hector haar luisterend gadesloeg, zag hij het kleine vlierinkje niet meer. en voor het eerst sedert vele dagen, daalde een vredig gevoel op hem neer. Het was hem. alsof hij in die stad van uitzinnigheid en bloedvergieten een veilige schuilplaats tegen de storm had ge vonden. een tehuis. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2