Gekijf over schoolbouw LAATSTE BERICHTEN Uitslagen Gemeenteraadsverkiezingen Plotselinge verwo f en bij het vee. WTECTTSBLA1) VOOB Ztrip HOI-LANI) EN DTRECHT ScRMnhminetie Coonnt WOFNSDAG 22 JUNI 19«| Wat zegt De Bilt? GeldiK van Woensdaeavon Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Meest zwakke wind. Over het algemeen veel bewolx.ng. maar overwegend droog weer Meest zwakke wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets hogerd temperatuur dan vandaar Op- en Ondergang der Zon. 22 Juni: Op 4.20, onder 21.04 23 Juni: Op 4 20, onaer 21.04. 24 Juni: Op 420. onder 2104. MAANSTAND. Afnemende Maan. 22 Juni: Op 1.41. onder 17.15. 23 Juni: Op l.öti, onncr 18.22. 24 Juni: Op 2.18. onder 10.50. 27 Juni Nieuwe Maan Hoog water te Schoonhoven. 22 Juni 2.41 uur; 23 Juni 3 36 uur- 24 Juni 424 uur; 25 Juni'5.04 uur. Keulen. 22 Juni. stand 1.90. val 0.09. Westelijke delegaties, ondanks de voldoening ovar het feit dat er tenminste een overeen komst gemaakt is. het best samen vatten in da woorden van een zegsman ..wait and see Het Oostenrijkse verdrag is op papier een stuk verder gekomen. Doch het wachten is op de vraag, of de plaatsvervangers de nog hangende geschillen zullen kunnen oplossen. Wisjinsky's volkomen verrassende slo^acte van Maandagavond doet eerder een voortge zette harde strubbeling dan een vlotte af po king der zaken verwachten. De Russische opinie is tevreden over de te Parijs bereikte overeenkomsten, waarin zij een teken van opklaring .van de internatio nale toestand en een eerite schrede naar de regeling van de vrede ziet. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Twee doden. Onder Wyhe nabij Zwolle is gistermiddag 'n kleine personenauto, die met te grote snelheid «en bocjit nam. gekanteld en tegen 'n vracht- autp opgereden De personenauto werd tien meter door de vrachtauto meegesleurd en vloog in brand. Nadat de Wijhese brandweer het vuur had geblust, kon men vaststellen dat de twee inzittenden om. het leven waren gekomen. Zij konden echter" niet worden ge ïdentificeerd De auto was een Minor, afkom stig uit Overijssel. De chauffeur van de vrachtauto kwam met dc schrik vrij. Hij was de enige ooggetuige Wegens brandgevaar was het verkeer op de weg geruime tijd ge stremd. DOODSTRAF TEGEN HAASE UITGE SPROKEN. Nadat de verdedigers In langdurige zittingen van de Gromngse Kamer van het Bijzondere Gerechtshof uitvoerige pleidooien in de zaak tegen de 38-jarige Haase hadden gehouden, hee't het hof vonnis gewezen. Het hof achtte het merendeel van de ten laste gelegde ffi- ten bewezen. Verdachte droeg uiteindelijk dè veran woordelijkheid voor de activiteiten van de S.ri. groepen in het Noorden. Uit de ■finxachtige houding van verdachte tijdens de zittngen bleek geen enkel teken van be rouw. Het hof achtte slechts de doodstraf hier de juiste. De advocaat-fiscaal had le venslang geëist. HARDNEKKIGE BRAND IN DE HOOFDSTAD. In de vooravond heeft in de hoofdstad gis teren een zeer hardnekkige textielbrand ge woed, waarmede de brandweer bijna twee uur werk heeft gehad. Het vuur is ontstaan op de derde etage van het zes etages hoge pand aan de N Z. Voorburgwal van de Han del Mij. Leihem. een firma in tapijten, de kens, gordijnstoffen en manufacturen. Een dikke gele rookmapsa kringelde reeds uit de ramen aan voor- en achterzijde van het 30 meter lange pand. toen de brandweer arri veerde. De enorme rookontwikkeling maak ten het de brandweerlieden onmogelijk de vuurhaard te bereiken. Bovendien werden aij zwaar gehinderd door de overal dicht op elkaar gestapelde matten en rollen gordijn stof. De rookontwikkeling was zo enorm, dat een groot gedeelte van de Voorburgwal was gehuld in een dikke gele mist. Weldra sloegen de vlammen ook op de vierde en de vijfde en korte tijd later op de Zesde verdieping over. Om even over half acht stortte het dak aan de voorzijde met donderend geweld in. Nu kreeg de felle wind pas goed vat op het vuur en weldra laaiden de vlammen hoog op boven dit «malle pand. Pas nadat met een tweede ladderwagen ook aan de achterzijde op het dak kon worden 3 «spoten, had men het vuur spoedig onder e knre. De brandweer had met vrij veel pech te kampen, want tot drie keer toespron gen op het critieke moment slangen. PLAATSELIJK NIEUWS. HERDENKINGSDIENST. Ammerstol. Ds. Hugenholtz hield Zondag morgen voor een geheel gevuld kerkgebouw een herdenkingsdienst ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubileum. Na de prediking richtte spreker zich tot de gemeerte en her dacht in de eerste plaats diegenen die in de loop der 25 jaar aan de kerk ontvallen wa ren. Hierna bood de heer C. van Harten, ouderling, namens de Her'vormde Gemeente met een hartelijk dankwoord aan ds en mevr. Hugenholtz een platelen wandbord aan met een afbeelding van de kerk Hij ver zocht de gemeente te zingen psalm 134 3. Burgemeester Diepenhorst sprak namens de burgerlijke gemeente Hij roemde de toede verstandhouding en dankte namens allen voor de steun, welke men steeds ondervonden had van ds en mevr. Hugenholtz. De heer P. H. van den Berg. kerkvoogd, sprak namens de kerkvoogdij. De dienst werd met het zingen van gezang 121 (Nieuwe Bundel) besloten De extra collecte voor de kerkrestaura tie. die Zondag bij de herdenkingsdienst in de Ned. Herv Kerk gehouden werd, heeft t 102.36 opgebracht. Bergambacht I - A.S.V. I 2-8 Ammerstol. A.S.V. I speelde Zondag een vriendschappelijke wedstrijd te Bergambacht, waarvan de opbrengst bestemd was voor een reisje van dè ouden van dagen in die gemeen te. In deze wedstrijd is wel gebleken, dat er tussen de 4e klasse KN VB en de afdeling nog wel enig verschil bestaat, want de thuis club werd met 8-2 verslagen Met de rust was de stand reeds 0-6 voor A.S.V.. waarbij vrij wel de gehele voorhoede van A S.V te pas kwam. Na de rust had Bergambacht enig windvoordeel en kwam hierdoor wat riteer in de aanval. Na vijf minuten redde Kpppen met een goed achot de eer (1-6) A.S.V. vond nu nog tweemaal he net. terwijl de linksbuiten Kok voor de gastheren nog een voltreffer plaatste. Bij A.S.V. waa midvoor Den Hoed met vier goals top'.corer. voor de overige doel punten zorgden G Stigter. J een match gespeeld tussen een veteranen elf tal van A.S.V. en een brandweerelftal uit Gouda. raadsvergadering. Bergambacht. De gemeenteraad komt mor genavond om acht uur tn vergadering bijeen ter behandeling ven de volgeitue punten; Ver zoek om aunae&,e te betuigen aan een aoor de Stichting van de Krimpenerwaard gezonden adres aan de Provinciale Staten dezer pro vincie inzake de verkeersvooizieninge» in de Krimpener waard; Verzoek van het bestuur van de Landbouwjongereng.oep van ae Bond van Kaasproducenten te Gouaa om subsidie in de kosten van een fruitteeltcursus gehouden in deze gemeente; Verzoek van het bestuur van de Oranjevereniging „Oranje Nasëau om een subsidie van f 845 in de kosten van een mo nument voor de oorlogsslachtoffers; Vaststel ling van het vergoeaingsoedrag in de exploi tatiekosten van de School met de Bijbei over het jaar 1948; Voorstel van B. en W om aan da heer C. van der Qraaf voorwaardelijk toe stemming te verlenen dat het houten gebouw, dienende tot kerk op het door de gemeente ont eigende terrein gep.aöiöt biijit; voorstel van B, en W. tot verhuring van een perceeltje boom gaard te Bergstoep aan J. D. Burger en een perceeltje grasland aan P. van def Hek; Voor stel tot wijziging van de ..Salarisverordening 1947 Bergambacht"; Voorstel tot aanvulling en wijz.giiig van de Algem. Jrolilieverordening, voor deze gemeente; Voorstel van B en W. tot verhoging van de rechten geheven voor het voltrekken van een huwelijk; Voorstel van B. en W. tot intrekking van de bestaande en tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van keurrechten Vleeskeuringsdienst Voorstel van B en W. om aan de bucnung het Bergambèchtse Zwembad f 3500 te lenen tot vern.euwing en vet betering van het zwem. bad; Voorstel van B. en W, tot verlichting van de gemeentetoren bij feestelijke gelegenheden. Voorstel tot verlening verzekering gemeente gelden legen benadeling door gemeente-perso- neei; Cc-mpiabilite.tsbe&iuiten; Voorstel tot wij ziging van het besluit ex art. 55 bis der L.O. wet 1920. alsmede van het besluit ex art. 101, 5e lid dier wet. beide over 1949. Bergambacht. W a t er p 01 O. Maandag speelde BZC I in Den Haag tegen ZWP 1. Ze verloor met 12^—0. Vrijdagavond herstelde BZC I zich van loze nederlaag djir dc Berg stoep met 3—1 van ZWOS I (Den Haag) te winnen. Vooraf speelde een BZC-combinatie tegen Sparta (ftnntpen—Lexkerxerk). BZC won met 40. Bestuur en commiaarissen van de Oranjevereniging „Oranje Nassau' hebben be sloten op de dag. dat het Koningspaar zijn ko peren huwelijksfeest viert, geen teesteiykheden te organiseren. Wèl zal de muziekvereniging worden verzocht 's avonds een mars door hei dorp te doen en een concert te geven. De by de stemlokalen voor de gemeente raadsverkiezing geplaatste collectebussen voor aanbieding van een passend geschenk aan hel Koninklijk Paar. dat 7 Juli zijn koperen hu welijksfeest viert,' hadden een innoud van f 132.70. De aftredende gecommitteerden van de polder, de heren J. Potui.it Jz.. Fl. de Jong. P. P. Stuurman Az. en T. Spijker, werden her kozen. In de plaats van de heer J. Boer Cz die niet herkiesbaar was door >het bereiken van de leeftijdsgrens van 70 jaren, wérd geko zen de heer A. Dekker. Bergambacht. Onze vroegeie dorpsgenoot, de heer H. J. Oskam Jz., slaagde te Utrecht voor het doctoraal examen w.s- en natuur kunde met als hoofdvak natuurkunde. Benschop. De uitslag van de wedvlucht van uit Creil uitgeschreven dóór de postduiven vereniging 16 als volgt: Benschop en van Delft 1; Joh. v. Vliet 2. 3. 5. 6; J. Rietveld 4. Benschop. De collecte ten bate van de Nat Reclassering heeft f 63.22 opgebracht. De heer T. J. Bos slaagde te Utrecht vcór het eindexamen H BSafdeling B De in de Ned. Herv. Kerk gehouden col- lecet ten bate van üe Geref. Zendingsbond heeft f 233.50 opgebracht. j Auto met varkens te water. Benséhop. Toen de vrachtrijder Schouten Maandagmorgen vnieg bij T. Roodenburg in 't Bovene.nd een var.ien zou oplaaen. verzuim de hij de auto op de remmen te zetten, wear- dcor er plotseling beweg.ng in de vrachtauto kwam. De wagen reed van de weg af en kwam geoee'telijK in de weler.ng terecht. Door snel ingrijpen wist men ae reeds in de auto zijnde varkens uit hun benarde positie te red- dén. De vrachtauto was beschadigd. Capelle a.d. Ussel. Anjer-comité In deze gemeente werd een Anjer-comité op gericht. met het doel jaarlijks een collecte te houden voor het Anjer-fonds, onderdeel van het Prins Be-nhardfonds. Burgemees ter J. van Dijk werd tot ere-voorzitter van dit comité benoemd. Ongeval. Mevr. J. Groen—van Adrlghem viel in haar woning van een trap en bekwam enige verwondingen, die in het ziekenhuis te Rotterdam verbonden werden. Zij kon weer naar haar wohing vervoerd worden. DODELIJK ONGEVAL. Lexmond. Dinsdagavond omstreeks half tien kwam de 61-jarige echtgenote van de heer Swets voor haar woning uit de bus van de richting Utrecht Zij stak daarbij de straat over en heeft toen een uit de richting Gorin- chem komênde auto niet gezien. Zij werd daar door gegrepen en vrijwel op slag gedood. De chauffeur treft geen schuld. OFFICIEEL BEZOEK. Moordrecht. Op Maandag 27 Juni zal de heer Kesper. commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland een officieel bezoek aan de gemeente brengen. Het programma voor dit bezoek zal nader bekend gemaakt worden. Nteuwerkerk a.d. Ussel. Ongeveer 150 ou den van dagen hebben met 30 auto's en een autobus eèn reisje gemaakt naar de Grebbe- be.g en omgeving. Ook werd een speeltuin bij de Pyramide van Austerlitz bezocht. Allen waren hoogst voldaan over dit gratis uitstapje. De collecte voor dê reclassering heeft nettf t 71.57 opgebracht. Zaterdagavond hebben vele ouders en verdere belangstellenden de nieuwe éerste O.L.S. bezichtigd. De muziekvereniging D K V. zorgde voor de muzikale afwisseling, terwijl ook thee en oliebollen verkrijgbaar waren. De netto opbrengst werd gestort in net fonds voor aanschaf van een film-projector. Mevr. Bier. presidente van het vrouwen-co mité. overhandigde de voorzitter van Volks onderwijs een enveloppe met inhoud, eveneens voor genoemd fonds bestemd Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzon dere school aan de Bermweg is benoemd de heer A. Ramakers te Rotterdam. Nteuwerkerk a. d. IJsscl. Gevonden: Sigarettenraller en ploegschaar. Inlichtingen op het politiebureau. Ouderkerk aan de IJssel. De heer J K Aei- gelo. onderwijzer aan de Chr. school I. die de laatste weken drie benoemingen ontving in gelijke betrekking te Oude-Pekcla. Midden- meer en Capelle (N -Br.) heeft thans de be noeming van Oude-Pekela geaccepteerd. Ouderkerk aan de Ussel. De padvinders- groep „Christiaan de Wet" bereikte bij de IJs sel- en Lekstrèèkmars als elfde de finish In de afdeling Jeugd- en burgergroepen (22 K.M.). Bij de 30 KM. mars kwam de gymnastiekver eniging als nummer 10a aan. r- P a a rd op hol. Een paard van de heer Baas in de Kromme, dat voor een met melkgereedschap geladen wagen was gespan nen. sloèg vorige week in het weiland op hol. In vliegende vaart ging het naar de Tiendweg. waarbij de wagen telkens wat van het ge reedschap verloor. Daar gekomen, kwam hét dier vóór een over de sloot gelegen losse vlonder, joeg zonder stukken te maken over deze overbrugging heen. kruiste de Tiendweg én rende he terf op van de landb.' J. M. van der Bés. Daar ging het rakelings langs de hoeve, het paard nroakte een bocht om de hooi berg. en rèed tenslotte in een te nauwe door gang tussen twee schuren met de wagen klem. Er was geen rtielkbus in de wagen meer over gebleven. De raad komt byeen. Ouderkerk a.d. IJssel. De gemeenteraad is dóór de burgemeester bijeengeroepen te gen Vrijdagavond half acht. De agendaziet er als volgt uit: 1 Opening 2 Notulen. 3 Me dedelingen. 4 Ingekomen stukken. 5 Vaststel ling nieuwe salarisverordening gemeenteper- soneel. 6 Wijziging begrotingen 1948 en 1949. 7 Rondvraag 8 Sluitinf. Groot aantal konUnen vermoord. Reeuwi|k. Ruim 150 konijnen liepen op een veld in de afdeling Middelburg van de groen- tenhandelaar de heer M. Tol. Toen deze Zon dagmorgen bij zijn konijnen kwam. vond hij er 108 vermoord door één of waarschijnlijk meei de-é honden. Het waren volwassenen en halfwas konijnen, een schadepost van ruim f 250.-. KIND VERDRONKEN. Streefkerk. Er is een vergadering van de raad bijeengeroepen tegen Vrijdag 24 Juni. des namiddags te 7 30 uur. Onderwerpen ter be handeling: Beëdiging nieuw benoemd raadslid de heer J C van der Hee: Benoeming wethou der (vacature wijlen K C de Bondt); Benoe ming commissie als bedoeld bij art 8 woon- ruimtewet 1947. Staatsbl. H. 291; Jaarwedde- regeling gemeente-ambtenaren; Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening grodt f 30.000; Wijziging gemeente-begroting 1948 en 1949. OPENING SPORTWEEK. Waddinxveen. De loco-burgemeester, wet houder A. Oudijk, opende Zaterdagmiddag in het gemeentelijk zwembad aan de Kanaaldijk, de vierde Waddinxvoense sportweek. Het door hem gesprokene werd door de heer T. Ververs, voorzitter van het Sportweek-comité, beant woord. Inmiddels waren de competitiewedstrijden van de leerlingen der lagere scholen reeds be gonnen. Wegens de lage temperaturen van het water ging het zwemmen door fabriëksploegen niet door en begon men direct met de waterpolo- wedstrijden. De damesploeg van G.Z.C Gouda won van de Gouwe dames met 4—2. terwijl de Waddinx- veense herenploeg het met 3—1 moest afleg gen tegen G.Z.C. heren. Öe mars varr de léden der gymnastiekver eniging T.O.O.S. langs de Kerkweg bracht weer veel mensen op de been Velen bewonderden daarna op het sportterrein Noordeinde de turn- demonstraties.van de dames en heren van de keurploeg van de Rotterdamse Turnbond, en de gymnastiekvereniging O.S.S. Zevenhuizen. De avond werd besloten met een openlucht filmvoorstelling op het Stationsplein. Van alles, wat de snor-tweek b'edt. wordt eet\ film opgenomen, die Zaterdagavond zal worden ve ono. e neens op het Stations plein. Woningbouw te 's-Gravenhage aanbesteed. Zevenhuizen. Gisteren werd te 's-Gravenha ge aanbesteed het bouwen van dertig dubbele en tien enkele portiekhuizen, bevattende 208 woningen en twéé winkels. Hoogste inschrij ver in massa was de firma Bontenbal te Ze venhuizen f 2.273.000; laagste firma Van Vliet té Rotterdam f 2.033.300. den. omdat plotseling weer vlammen lekten langs de gordijnen voor de ramen aan de straat Het kwaad was evenwel snel bezwo ren. zodat de werkelijke brandschade op de woonverdieping zich beperkt tot het voorste gedeelte De waterschade daar is evenwel omvangrijker. In de werkplaats zelf is even eens door het bluswater groter schade aan gericht. dan door de vlammen in de korte spanne tijds. dat zij vrij spel hadden In to taal is de schade echter aanzienlijk. Het streven van de brandweer om met zo weinig mogelijk water de brand te blussen heeft in dit geval dus in zoverre een goed resultaat opgelèverd. dat het achterste gedeelte van de bovenwoning practisch ongedeerd pit de brand te voorschijn is gekomen. De nablussitig in de werkplaats werd tei hand genomen met een krachtige, doch fijn verdeelde straal van de motorspuit. die op de Haven stond opgesteld Het materiaal voor de eigenlijke blussing werd ook dit keer weer gele verd door het kleine handslnngenwagen- tje, nu bemand met de heren Klip en Snoei die hulp ontvingen van dienstvaardige om. standers. Deze hebben zich ook verdienstelijk gemaakt inet het wegslepen van een zuurstof- cylinder uit de brandende werkplaats, waar het apparaat groot gevaar opleverde. De ervaring met de slechte druk op de wa terleiding en de nogal onwillige brandkraan op die leiding, zijn aanleiding om de ap paratuur op dit punt aan grondige controle te onderwerpen. De knecht Driessen moest zich met vrij ern. stige brandwonden, tengevolge van de ben. zine. onder behandeling van een geneesheer stellen. VEILIG VERKEER. Zoals wij reeds veertien dagen geleden meldden wordt in vele plaatsen van ons land op het ogenblik bijzondere aandacht besteed aan de kinderbescherming in het verkeer. Thans heeft ook Schoonhoven enige voorbe reiding getroffen om aan deze actie deel te nemen. Behalve de aandacht die op de scho. len aan dit onderwerp geschonken zal wor den zal ook hier het hoogtepunt van de ac- tic gevormd worden door de intocht van Bob de jeugdverkeerstrainer. Het blijft voorlopig nog een geheim wie Bob zal zijn. doch het vormt een van de attracties van de actie té raden wie hij in werkelijkheid is. Vrijdag middag zal hij om twee uur met enige pïech- tighèid worden ingehaald. Van de grens der gemeente gaat het In optocht naar het stad huis. Daar zal hij door de burgemeester wor- den ontvangen ter overreiking van de brief van prins Bernhard. BEDRIJFSVOETBAL. Op het Sportelubterrein werd Maandag, avond een wedstrijd gespeeld tussen een elf. tal van de Sehoonhovensche Zilverfabriek H. Hoovkaas en het veteranen-elftal van Sportclub Over het algemeen scheen het laatste de sterkste combinatie te vormen, doch men wist dat niet in doelpunten uitte drukken. Integendeel reeds voor de rust nam het H H.-elftal de leiding door zijn midvoor, korte tijd later gevolgd door de gelijkmaker van dè veteranen. In de tweede helft kreeg het H.H elftal een strafschop toegewezen, die het goed benutte en daardoor wederom de leiding nam Het einde kwam met deze stand 2—1 voor H.H. WATERPOLO. Bij de vriendschappelijke ontmoetjngen lus- sen S.Z. en PC. en de Bergambachtse Zwem. club gisterenavond In ons bad. wisten ln de Ju- niorenwedstryd de BZC -ers met 4—0 te win- nen. terwijl de Schoonhovense combinatie van tweede en dorde zevental zijn overwicht or B ZC. II met een 30 zag uitgedrukt. De Bergambachtse dames lieten helaas ver. stek gaan Vanavond gaat S.Z. ep P.C. I r^ar Alphen aan de Rijn voor de (derde) competitie wed strijd tegen A.ZG I. DUIVENVLUCHT. De P V. ,.De Luchtpost" hield een wedvlucht vanuit Dourdan (Frankrijk). Afstand 430 KM.. Duiven in vrijheid 6.15 uur. Aankomst eerste duif 2.20 42 uur laatste duif 3 16 33 uur. De VOORZORGSMAATREGEL VAN BERAN Dinsdagavond is bevestigd, dat de aartsbis schop van Praag, mgr. Beran. hét consistorium dér TSjecho Slowaakse bisschoppen, heeft ont bonden. Hij heeft hun voorgeschreven bij wijz.é van voorzorgsmaatregel hun administratie m het geheim te. voeren BERLIJNSE SPOORWEGSTAKING WORDT VOORTGEZET. De lelers van de Berlijnse spoorweksta- king hebben in een hedenmorgen gehouden vergadering de aanbeveling van de Weste lijke commandanten tot hervatting van het v erk van de hand gewezen. AangévOerd werd èat de veiligheid van de spoormannen niet voldoende gewaarborgd was. WERVELSTORM MAAKT HONDERDEN SLACHTOFFERS IN JAPAN. Eén wervelstorm, die niet de voorspelde loop nam. heeft gisteren Japan geteisterd. 225 personen kwamen om het leven, onder wie 128 passagiers van e'en veerboot. Bijna 1400 per sonen w-orden vermist. Nog heden overeenstemming in Batavia? Een vliegtuig van de V.N. is hedenmorgen naar Diokja vertrokken om de sultan af te ha len. w ens aanwezigheid te Batavia vereist werd in verband met de besprekingen over het staken van het vuren. Van het uur v«n aankomst van de sultan te Batavia en van het' prijzen werden als volgt behaald: A. Koore- verloop der daarna volgende besprekingen zal het afhangen, of nog heden een formele over eenkomst bereikt kan worden. ReeuwUk. Zaterdag was een driejarig kind van de familie P. Th. Vergeer in de afd. Ran- denburg enkele minuten aan het ouderlijk toezicht ontsnapt. Het kind geraakte in de sloot en verdronk jammerlijk. Het bestuur van de Onderlinge Brand verzekering „Reeuwijk en Omstreken" heeft tot voorzitter gekozen de heer A. van den èen dergelijke omvang heeft aangenomen, "dat U PPk' FN ^fHfini goich, talk! in d. plaats van wijlen de heer het „de Roemeense risering ernstige beaorsd. M:KK SCIIUOL. GEWAPEND VERZET IN ROEMENIE. De' „Daily Telegraph" meldt, dat volgens „betrouwbare" berichten uit Wenen gewapend verzet in de bergstreken van Roemenië door georganiseerde anti-communistische groepen vaar 1 3 4 en ,7; A. van der Heul 2: D. van der Heul 5: J. G Saveur 6. Vandaag inkorvep Chateiesux. 615 K M. GESLAAGD. Mcj. G. Hoefnagel slaagde te Amsterdam voor het diploma typen. Me;. L. Verlegh behaalde dit diploma ia Gouda. Moons. Tot tweede voorzitter werd benoemd de heer C. Stolwijk. Ongeval. De heer H. Koster, wo nende in de afdeling Sluipwijk, die werk zaam was bij de grondwerken aan de spoor baan te Oudewater, kreeg van de mechané- ache stamper een stoot tegen het hoofd, waardoor «en wond ontstond. Hij liep tevens een h<?-senschudding op. Hij werd met de trein naar Gouda vervoerd én in het zieken huis opgenomen. heid veroorzaakt". Men meent, dat kortelings volledige informaties van het Roemeense leger in het geweer zijn gebracht om te pogen de opstandelingen te onderdrukken. HET AUTO-ONGELUK BIJ W1JHE. De slachtoffers van het ernstige auto-onge luk bij Wyhe. zijn thans beiden geïdentificeerd. Het Zijn G Pluim, wijnhandelaar, en J. Blei. rijwielhandelaar, beiden gehuwd en afkomstig uit Zwartsluis. Ammerstol. In de nieuw gekozen gémeen- teraad hebben de volgende heren zitting: Voor de Partij varf de Arbeid: P. de Leèuw den Bouter, P. de Man Fzn.. L. Kooi. T. de Graaf. Voor de C.P.N.: A. Brand. J. Ooms. Voor de neutrale: C. van Harten. Gorinchem. De verkiezing voor 17 leden van de gemeenteraad (vorige verkiezing 15 leden) had de volgende uitslag: Partij van de Arbeid 3*67 (3653): A R. en C H. 1922 (1746). VVD 1246 (988): Katli Volkspartij 918 (835): Communisten 350 (549); Staatk. Geref. Partij 189 (94). De zetelverdeling is als volgt: PvdA 8 ze tels (oude raad 7); A R. en CH. 4 (3); V.V.D. 3 (2), K.V.P. 2 (2): C.P.N. 0 (1): SGP.O(O). Gekozen werden: Pv.d.A.: A. C. Swaters. J. Schipper, mevr I. M. G. van Andel— Spruijt. G. J. Kroef, A. C. Tuinenburg. Abr Roza. mevr. Th. M. T. Huurman—v. d. Voet. A. J. Meyer. A.R. en C.H.: mr. E. J. E. G. Vonkenberg. H. van Hoogdalem. W. A. Links, allen A R. De heer E. R. van Eibergen Sant- hagens (C Hwerd met voorkeurstemmen gekozen. V.V.D.mr. J. A. Overwater. A. P. W. van Hofwegen. H. Snoek. K.V.P: J. F. Pennings. W. J. van Beers Jr. Giessendam. De uitslag van de gemeente raadsverkiezing is als volgt: Pv.d.A 401 (271); AR 543 (603): V.V.D. 261 (263) CH 327 (250); S.G.P 655 (607). Gekozen zijn: Pv.d.A.: A. van Loon en J. Stam. beiden aftredend; AR.: M. van Dom melen. G. Huisman en W. Muilwijk; SGP: D. de Rooij. J. Kazen en D Sluimer, allen aftredend; CH.: B M. van Noordennen, aftr t - en T. Dukel; V.V.D.: C. Tukker, aftredend Duhen. en K.De C.H. wint een zetel van de V V D v.d. Werken. De wedstrijd had een zeer «por- Als nieuwe raadsleden komen in de raad tief verloop. de heren T Dukel CH); M. van Dommelen, 'Donderdagavond wordt op het sportte, rem G. Hulsman en W. Muilwijk (A.R.) Van de A.R. hebben zich niet herkiesbaar gesteld de herèn J. de Mik (wethouder en A. Korevaar. ln de plaats van de heer W. H. van derMeiJ- den, die als nummer drie op de A.R. lijst staat komt thans nummer tien van die lijst, de heer W. Muilwijk. Dit ia het gevolg van een actie van enkele A.R. mannen, die de heer W. Muilwijk gékozen wilden zien. De ze behoorden tot de Gér. Kerk art. 31 (be zwaarden). Ook de heer D. Muilwijk, num mer twee van de VVD lijst. Is niet herkozén wegens een zetelverlies van de V.V.D. Gouderak. Totaal uitgebracht aantal stem men 1039 (1016). Pv.d.A. 325 (387): SC,P 224: AR. 246 (gecomb. 433)i V.V.D 244 (198) Zeterverdeling: Pv.d.A. 2 (3); SGP. 1. AR. 2 (gecomb. 3). V.V.D. 2 (1). Gekozen zijn de heren A. Huisman. J. C. Vleggeert. C. Noorlander. A. v. d. Leede. M. van Erk, M. Slingerland. T. van Schioveen. Hardlnxveld. De uitslag yan de gemeente raadsverkiezing is als volgt: Totaal aantal uit gebrachte stemmen 3061; ongeldig 134. Party van de Arbeid 1304 stemmen (1142). aantal raadszetels 5 (4): A R. 798 (803). 3 (3); C.P.N. 161 (287) 0 (1); SGP 973 (875) 3 (3), V VD. 427 (408) 2 (2). SCHOONHOVEN. süedrecht. Totaal uitglbracht aantal gel dige Hemmen 7420 Pv.d.A: 2982 (2599 Chr. Hist. Unie: 1172 (902). VVD. 703 (619) Soc Arb. Verk Blok 338 (781); AR 1062 (1007): SGP 1035 (1294). Zetelverdeling: Pv.d.A. 7; CHU 3; VVD 2 Soc. Arb. Verk. blok geen; A R 2. en S G P. 3. Er is moeilijk een vergelijking te maken met de vorige raadsverkiezing, aangezien er toen nog twee lijsten waren. n.l. Partij van de armen (Bok) en de Protestantse Unie (Bicker), die reap 107 en 121 stemmen ver wierven. De gemeenteraad tal met twee ze tels worden uitgebreid en op 17 worden ge- braeht SCHOONHOVEN ACHTER EEN „IJZEREN GORDIJN". Zoals elders in dit nummer uitvoeriger vermeld wordt, heeft dc streek-commissie V.V.V. Krimpenerwaard gisteren een pröpa- ganda-excursie door de gehele waard onder nomen om de belangstelling van Nederland te richten op de ongerepte polderschoonheid en liefelijke plaatsjes, die de vacantieganger hier kan vinden. Bij die tócht werd geen be zoek gebracht aan Schoonhoven, omdat deze gemeente geen lid is van de streekcommis- sie Aanvankelijk was dat wel het geval, doch Schoonhoven heeft dat lidmaatschap opge zegd. omdat het meent rechtstreeks voldoen de belangstelling te kunnen trekken. Weer werk voor de brandweer. LOODGIETERSWERKPLAATS UITGEBRAND. De nog maar kort herstelde brandweer alarminstallatie riep gisterenmiddag even na vier uur de spuitgasten weer op voor de strijd tegen het vuur. dat op dat moment woedde in de werkplaats van de heer L. van Dam. Een knecht was daar in afwezigheid van de heer Van Dam, bezig geweest met het vullen van een fles met benzine, terwij] in de nabijheid een soldeerapparaat stond te branden Met de explosie van de voorraad benzine begon de brand, die aanvankelijk be perkt bleek te kunnen worden tot de werk plaats zelf. Het vuur was daar bereids ge blust met drie slangen op de waterleiding, toen uit de bovenwoning nog dikke rookwol ken opstegen. Het waterleidingnet bleek even wel lang niet voldoende druk te hebben om het plafond van de werkplaats afdoende te bespuiten. Het vuur heeft zich althans een weg weten te banen tussen de vloerdelen van de verdieping en een lambrizering. zo dat opnieuw de weinig krachtige waterlei- dingstralen op het pand gericht moesten wor- NED. HERV KERK Berpepen te Gouderak A. J. Timmer te Pols broek. Aangenomen naar Giessen-Nieuwkerk (£s. A Luteijn te Loenen a.d. Vecht; naar Hen- drik-Ido-Ambacht. C Batenburg te Alblas- serdam. Bedankt voor: Hien en Dodewaard, D. B. Hagenaar te Vianen; voor Ridderkerk J. W. de Bruyn te Sprang. Bedankt voor Tholen (2e pr. pl.) E. R. Dam- sté te Groot-Ammers. OUD GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Utrecht ds W. van,Dijk te Ca pelle aan de IJssel. ONDERWIJS-VERNIEUWING. Het is de minister van Onderwijs ernst met zijn voornemen om middelen te zoeken tot beperking van de leerstof. Het komt hem voor, dat het bijbrengen van aterk-gespecia- liseerde kennis aan leerlingen, die daarvan bij hun verdere opleiding geen profijt heb ben. niet Wei-verdedigbaar is. en des te min der. wanneer belangrijke zaken van algeme ne aard daardoor in het gedrang komen Lou ter beperking van de leerstof zou geen uit- komst brengen. Concentratie van de leerstof en het leggen van verband tussen de onder- scheiwene vakken is evenzeer geboden, aldus is medegedeeld in een uitvoerig overzicht van het ministerie. GRATIS STUDEREN, ALS Voor die studenten, die zich bereid verkla ren na afloop van hun universitair^ studie zich 10 jaar lang als leraar in dienst te stel len van het middelbaar onderwijs, zal de minister van Onderwijs- beurzen verstrekker voor de universitaire studie. PREDIKBFURTFN. NED HERV. KERK. BERGAMBACHT Uitgetredenen- Ned. Herv. Kerk Donderdag 23 Juni. s avonds 7 uur. ds Visser, van Rotterdam HOOG-BLOKLAND Donderdag 23 Juni, nm. 2 uur. ds. J Wisman OUD faEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Bermwégiaan. Woensdag 22 Juni. 's avonds 7 uur ,ds H. Vlot Donderdag 23 Juni. 'g avonds 730 uur. dr heer T. de Jong. VRIJ EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Zaal Har- monie. Donderdag 23 Juni. 's avonds 7 uur, ds. C. Smits, van Driebergen. I wwLEDE BLAP. NTEPWSBLAP VOOR ZTJIP-HQLLAND EN UTRECHT Sehoonhovensche Courant WOENSDAG 22 JtTNI 1948 LANDBOUW EN VEETEELT. i. Enige kennis van de eerste hulp bij onge lukken is voor de veehouder wel nodig, want hoe vaak komen er op de boerderij of in het bedrijf kleine ongevallen voor. waaruit een pieer of minder ernstige verwonding ont- «taat. In zo'n geval moet men weten, wat men doet of beter gezegd wat men laten moet. want men ziet maar al te vaak dat er uit drang om het gewonde dier te helpen, of uit «ngst dat het dood zal bloeden, allerlei dom me dingen gedaan worden, waardoor de la tere genezing dan belangrijk vertraagd wordt, of wel allerlei ongewenste complica ties optreden. Het schijnt dat de aanblik van bloed vele mensen van streek maakt en dan vooral wan- peer het een enigszins ernstige bloeding be treft. Ze raken dan het hoofd kwijt en doen allerlei dwaze dingen. Denk er in de eerste plaats aan. dat er een oud spreekwoord is. dat zegt. dat het morsen van melk en bloed «ltijd erger lijkt dan het in werkelijkheid is. Een goed gezond dier. dat ook verder in behoorlijke conditie is. kan heus nog wel wat bloed missen, ja zal van een aderlating van 6 k 7 liter nog niet veel nadeel onder- Vinden. Blijf dus. wanneer er een ongeluk heeft plaats gevonden, waarbij een dier be trokken is. kalm en kijk de zaak eerst even terdege aan, alvorens te gaan ingrijpen. Bekijk goed op welke plaats de wond zit, hoe ze er uit ziet en welke kleur het bloed heeft. Ook de kwestie of het gelijkmatig uit de wonde vloeit, dan wel of het bloed een schokkende beweging maakt is van veel be lang. Hegt gij dit waargenomen, iets wal toch piet veel tijd behoeft te kosten, zend dan een boodschap naar de veearts en zorg dat de gene die er heen gaat of die opbelt van de bovengenoemde bijzonderheden op de hoogte is. Het weten van dergelijke nadere gegevens is voor de deskundige heel gemakkelijk, daar hij dan enigszins geprepareerd is op v.at hy te doen zal hebben en daarmede bij het mee- pemen van instrumenten en verbandmateri- «al rekening kan houden. Wij wezen hierboven op de kleur van het bloed. Het donkerrode bl»ed komt uit de •deren. In deze aderen heeft het bloed in de regel niet zo n grote druk en daarom zal zo'n pderlyke bloeding dan ook vaak vanzelf stop pen of wel niet zoveel voorzorgen als een •lagaderiyke eisen, teneinde doodbloeden te Voorkomen. Het bloed heeft nu ln de aderen een vrij donkere kleur. Dit in tegenstelling met het ■lagaderiyke bloed dat veel helderder van lüeur is. In de slagaderen is een veel hogere druk aanwezig dan ln de aderen. Het bloed spuit «r dan ook met éfen achokkende straal uit ln gelijk rhythme met het kloppen van het hart. Dergeiyke verwondingen zijn zeer gevaar- ïyk. daar hierby doodbloeden, vooral wan neer de wond groot is. maar al te gemakke- luk kan voorkomen. By deze verwondingen cal de eigenaar of andere belangstellende dan ook vaak genoodzaakt zijn om zelf op te tre den alvorens de deskundige gearriveerd is. Zit de wonde aan een been. dan is de zaak piet zo lastig. Wanneer de bloeding niet te «terk is. kan men meestal volstaan met de wonde met behulp van een stevige zwachtel of een reep schoon linnen of katoen stevig te verbinden. Het bloed stolt dan in het ver band en daardoor treedt dan ook een atel- 1?ing van de bloeding in de wond op. Wel een «chip geen srhip - wel een schip t- gebn achlp. Wat te doen? Denk er vooral om dat het verband vol doende lang is. zodat er een goede dikke laag om komt. Gebruik anders desnoods meer verbanden. In ernstige gevallen zal een der gelijk verband, ook al wordt het stevig aan gehaald. niet voldoende zijn en is het na korte tijd doorweekt. Nu wordt de zaak be- denkelyk en zal men yker de wond moeten afbinden, iets wat trouwenS bij een ernstige slagaderlijke bloeding meestal toch zal moe ten gebeuren. Dit afbinden geschiedt het gemakkelijkste met een reep breed elastiek, dus bijvoorbeeld een kousenband, een gasslang of dergelijke. Dit elastiek legt men dan bij een slagader lijke bloeding, dus waarbij helderrood bloed schoksgewijs te voorschijn komt. tussen de wonde en het lichaam, wanneer het een been betreft. Men wikkelt het elastiek stevig om het been en maakt het met behulp van een touwtje vast. Is er geen elastiek by de hand., dan kan men ook gebruik maken van een brede band. echter liefst geen touw of smal band. daar dit teveel snydt. Deze band wordt dan met behulp van een stokje stevig aangedraaid, net zo lang tot men de bloeding ziet ver minderen. Heeft het aanleggen van de band geen succes, dan is dat een teken dat men de slag ader niet te pakken heeft en zal men gogd doen het op een andere plaats te proberen. (Wordt vervolgd). Dr. R. LANDBOUWWEEK. Aan het reeds bekend gemaakte program ma van de landbouwweek, die te Wagenin- gen zal worden gehouden, zyn toegevoegd enkele voordrachten over ruilverkaveling die op Woensdag 13 Juli zullen worden gehou den. BOEKEN. „Het is niet altyd even gemakkelijk om de mens tot in zyn hart te benaderen. Ieder mens heeft barricades opgebouwd om de vesting van zy innerlyke zieleven te verdedigen met wils kracht en volharding." schryft ds. J. H. Kuiper in liet begin van zyn boek „ER GAAT EEN DOMINEE VOORBIJ" (ultg. La Riviere Voojrhoeve. f 2.60). Deze titel is typerend voor het (gehele boek'. Men kent de uitdrukking, die gebruikt wordt, als in een gezelschap plot seling de gesprekken een ogenblikk verstom men. Als men dat zegt,, bedoelt het niets sputtends, niets oneerbiedigs jegens de predi kanten, maar toch ziet er wel iets raillerends in. Zo is ook het boek van ds. Kuiper. Hy be spreekt de vele verschillende verhoudingen en functies,waarin een dominee by zijn werk komt en' in een groot aantal hoofdstukken schetst hy de predikant als gewoon mens, als manne quin. als voerman, als veerman, als boeman, als vakman enz. Natuuriyk zyn de betrekkin gen, die hy noemt, alle figuurlijk. Neen. niet alle. niet in de hoofdstukken, waarin de schrij ver de dominee beziet als echtgenoot, als va der en als men mens. maar bij de andere wel We Zullen een paar voorbeelden geven. Uit het hoofdstuk „Als veerman „De dominee een veerman. Hy is het niet en wil het met zijn. omdat hij het met kan en niet mag zyn. Hij is niet meer dan een gids. die de weg wil wijzen, maar hij is de weg niet. Hy is niet meer dan een profeet, die van de waarheid getuigen wil. maar hy ia de waar- heid niet." Uit de domiee als vakman: „Het mensenhart, het jonge hart en het oude hart. is levend materiaal. Dat siaat ge niet als het yzer. Dat schaaft ge met als het hout. Dat klooft ge niet als een diamant Maar dat verzorgt ge als een knop. die zwellen gaat en als een bloem, die zich openen zal. Voor de verzorging van dat materiaal heeft God zyn hc veniers aangesteld. De dominee behoort tot hen. maar de ouders in de eerste plaats." E.i overal door het boek prent hij de lezer in toch te begrUpen. dat de dominee een mens is als een ander, „die niet boven, maar naast u staat Hij klaagt niet over zyn moeilyk- heden. -hU vertelt en laat ze zien. welke vreem de eisen of verwachtingen sommigen stellen van een geestelijke leider En dan. aan het slot van het boek. zegt hy iets. dat men in het boek lezende wel be merkt heeft. Ds. Kuiper schryft daar: ..Wie veel met mensen in aanraking komt. ziet telkens weer de humor; en dat heilzame middel tegen depressie en ontmoediging laat hy zich niet ontnemen." Dat biykt wel uit het gezonde, olijke en toch degelyke boek. dat ds. Kuiper het juiste en goede gevoel en begrip voor de kosteiyke werking van de humor. Misschien zullen er lezers -zijn. die moppe ren. dat de dominee dit alles dieper. fUner. navranter, verbeeldingsrijker en voornamer had kunnen Uiten. Ja. dat zou kunnen, maa» nooit inniger, zo van binnen uit tot op het merg verwarmd door een prachtige menselijk heid. die opschynt achter een klare vlam van een liefdevol levenshart. ÜEMENGD NIEUWS. VADER SLOOT KINDEREN DRIE DAGEN OP. Een schoenmaker in Amsterdam, vader van twee lastige zoons, had Zaterdagmiddag ten einde raad, de kinderen in een berghok op gesloten ln de hoop. dat zij in deze donkere ruimte wel tot inkeer zouden komen. Zelf was hij met zijn vrouw en dochtertje naar Zandvoort gegaan. Maandag schenen de jon gens lang genoeg naar hun zin straf te heb ben gehad. Zij wisten niet beter te doen dan brand te stichten. Gelukkig konden zij zelf door een luik ontspappen en was de brand weer in staat met een paar emmers water het vuur te blussen. De kinderpolitie heeft zich over de twee belhamels ontfermd. VROl'W UIT HET RAAM GESTORT. Een 23-jar:'ge vrouw, die de keukenramen op de le etage van haar woning te Amster dam stond te lappen, geraakte met een van haar benen in de voor de vensterbank ge spannen waslijnen verward en viel naar be neden. Zij is aan de opgelopen verwondingen overleden. Haar echtgenoot, die in de keu ken stond en het ongeluk zag gebeuren, kon h%ar niet meer gry pen. IS DE „HOME-WAVE" SCHADELIJK? Zoals bekend is onlangs een nieuw pro duct op de markt ver&chenen. de zogenaam de „Home Wave", een permanent, welke de vrouw zich zonder medewerking van haar kapper thuis zou kunnen aanleggen. De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft hier in aanleiding gevonden om in een circulaire te wijzen op de gevaren, welke verbonden zouden zijn aan de toepassing van „Home Wave Deze gevaren zouden voortvloeien uit de samenstelling van de te gebruiken vloei stoffen en neutralisatiezouten. DE HtltDENRTNG VAN DE EERSTE VLUCHT BOVEN NEDERLAND. Onder auspiciën der Koninklijke Neder landse Vereniging voor Luchtvaart zal op Zaterdag 25 Juni te Etten en Leur het feit worden herdacht, dat 40 jaar geleden de graaf De Lambert als eerste met een vlieg tuig boven Nederland vloog. Dit jubileum valt eigenlijk op Maandag 27 Juni. maar omdat de meeste mensen op een werkdag de herdenking niet zouden kunnen bijwonen, zijn de plechtigheden op Zaterdag 25 Juni gesteld. NIEUWE CRISIS DREIGT IN ENGELSE KOLENMIJN. Arthur Horner, algemeen secretaris van de Engelse mynwerkersbond. heeft verklaard, dat een nieuwe crisis in de steenkolenmijnen be dreigt. Sedert de maand Maart, aldus de com munistische leider van de vakbond, daalt het aantal mijnwerkers ziendero® n en indien men zo voortgaat, zulten er op het einde van het jaar nog slechts 700.000 zijn. dit is zoveel als bij het einde van de crisis in 1946. LUCHTAANVALLEN OP VELDMUIZEN. De bestrijding der veldmuizen in Luxemburg is krachtig ter hand genomen. Sedert Zaterdag worden de schadelijke knaagdieren, die de ge hele Luxemburgse oogst dreigen te verwoesten met acht ploegen van vliegtuigen van Se land bouwkundige dienst aangevallen. De plaag wordt in het bijzonder met typhusbaccillen be streden. OVERSTROMING IN ANATOLIE. Tokat in Noord-Anatolië (Turkije) is over stroomd ten gevolge van een zestien uur du rende staHregen Veertig personen zyn naar gemeld Verdronken en 80 dakloos. Vijf duizend personen zyn dakloos. Grote gebie den bouwland staan blank. De juiste verlie zen zijn nog niet bekend. GEMEENTERADEN. BRANDWIJK. In de Vrijdagavond gehouden langdurige zitting van de gemeenteraad heer ste weer een gespannen sfeer. Nadat Burge meester Brouwer de zitting met gebed had geopend, maakte de heer A. Tukker een opmerking naar aanleiding van de gelezen no tulen. Hy wilde hierover een redevoering gaan houden, maar de voorzitter die infor meerde of de inhoud der notulen juist was. wSt de heer Tukker moest toegeven, gaf te kennen dat hy geen verdere uitwyding 'wen ste. Op het verzoek van de Christelyke Land bouw Winterschool te Gorinchem om ter dek king van een exploitatietekort een extra sub sidie te mogen ontvangen werd gunstig be schikt. Want naast de f 50 jaarlijkse subsi die zal nog per leerling uit deze gemeente f 25— worden gegeven, met dien verstande dat gewone en extra subsidie nooit boven f 100.zullen gaan. De heer Tukker stelde de vraag of het wel nodig was deze school extra te steunen want te Ottoland is toch ook een Christelyke landbouwschool. De Voorzitter zeide. dat Gorinchem de veri olgschooi is van Ottoland. Goedgekeurd werd de vyfjaarlykse uitkering met het be stuur der bijzondere school. De ontvangsten waren f 12507.68 en de uitgaven 13774.39. De rekening 1948 van het burg. armbestuur werd vastgesteld op een bedrag van f 1016.50 aan beide zyden. Tot lid van het waterleiding- bestuur werd benoemd d? heer C. Korevaar en tot plaatsvervanger de heer Verwey. Voor de gemeente Molenaarsgraaf werd een nieu we gemeenschappeiyke regeling vastgesteld inzake toelating van kinderen op de openbare Mhool te Branduyk. Daarna kwam het „Schilderen en witten van de burgemeesters woning ter tafel. De heer Van der Glessen zou dit jaar willen grondverven en volgend jaar afverven. om zodoende de kosten over twee jaar te ver delen. De voorzitter noemde dit een schriel standpunt, want zoiets gebeurt ook aan een boerenhofstede niet. De heer Korevaar zeide dat de bedoe ling van Van der Giessen was de grondverf te laten besterven. Met het gesprek dat werd «gevoerd tussen de voorzitter en de heer Tujt- ker bleek, dat vorig jaar f 750.voor dit doel was uitgetrokken. Men besloot tot uitvoering van het gehele werk over te gaan. De aanschaffing en inrichting van een nieuwe4 openbare school kwam daarna aan de orde. Nadat de voorzitter had voorge licht wat zo allemaal moet worden vernieuwd en opgeknapt aan het interieur der openbare school kwamen de tongen los. Wat de bouw van de nieuwe school met twee lokalen betreft, de afscheiding geschiedt met door een houten schot, doch door een stenen muur. wat volgens de voorzitter is geschied op last van de Inspecteur by het L.O. ..De Inspecteur meet met twee maten!" Deze uitdrukking liet de heer Tukker horen. Hij merkte op. dat in andere nieuwe scholen wel houten schotten zijn aangebracht. De heer van der Giessen is teleurge steld over de muurscheiding, want nu kan ln de school geen jaarvergadering van de jeugd- Gespannen sfeer verenigingen plaats hebben. De voorzitter zeide. dat geprobeerd is een houten afscheiding te krygen maar de In specteur wilde er niet van weten. De heer van der Giessen. hoewel geen voorstander dat de school voor allerlei doel einden zou worden gebruikt zou toch ee« al gemeen protest willen indienen om de zaak veranderd te krygen. „De school is voor het onderwijs en niet voor vergaderingen", merkte de voorzitter kregel op. ..Daar moet toch ook gelegenheid voor zijn", voorzitter, vulde de heer Tukker aan. ..Er is toch een verenigingsgebouw zei de heer Verwey. Wethouder Den Besten zei. dat er in Brandwyk nooit één iaad tegen het gebruiken van de school voor vergadering is geweest. De heer Verwey heeft klachten gehoord over bekrassen der banken en verontreinigen der inktpotten. Het is vervelend verlopen, maar 't is voorby vulde de heer Van der Giessen aan De heer Korevaar betreurt het. dat geen houten schot is gebouwd. De stand van het verenigingsgebouw noemde hy ten opzichte van het centrum ongunstig. De heer Van der Giessen betreurt het, dat nu de Zondagsschool in de kerk móet wor den gehouden. Dat zyn 100 kinderen. „Dan is de school toch te klein." merkte de voorzitter op. Want deze biedt plaats aan 50 kinderen Is dit dezelfde Onderwysinspecteur. die eerst het terrein voor de schoolbouw afkeurde en later goedkeurde? vroeg de heer Tukker „Ja. Tukker", zei de voorzitter, maar U weet toch de omstandigheden en de wijzigin gen hierby?". De heer Tukker zei. dat er bij de aan besteding van de boüw een besluit was het hout van de oude school te gebruiken, maar nu is er niéuw hout gebruikt. De kosten werden er niet hoger door en bij het gebruik van nieuw hout wordt de school als permanent en niet als semipermanent aan gemerkt. waardoor we de lening op een lan ger aflossingstermijn konden plaatsen", ant woordde de voorzitter. ..Het is niet te rymen, dat men oud hout tegen nieuw kan ruilen", merkte de heer Tukker op. De voorzitter werd kwaad en zei. dat hy evenmin als Tukker een technicus was. Maar zoals gebouwd is. was nodig. De kosten komen niet boven de raming dus hebben we niets te vertellen. De heer Tukker zeide, dat veel nieuw hout in Omloop is, d»t slechter is dan oud hout. De voorzitter noemde deze uitdrukking een verdachtmaking tegenover de bouwkun dige. opzichter en aannemer Van Kleef. Wat geven ons al die besluiten die we ge nomen hebben?", zei de heer Tukker. De voorzitter kreeg er genoeg van en voegde de heer Tukker minder vrienflelyk toe. dat hij het bestek beter had moeten lezen. Het Uit de Radio-programma's. k. Donderdag 23 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 8.15 Gramofoon; 1100 Trio; 11.45 Causerie, 12. „Swanee River", 12 38 De Speeldoos; 13.00 Nieuws, 13.15 Aansluiting BBC, 14.15 Solistenpiogramma; 15.00 Klimop, 16.00 Van vi;r tct vijf. 17.00 Jeugdprogramma; 17.45 Sport, 1800 Nieuws, 18.30 Strijdkrachten 19 30 Strip; 19 45 Regerinnsuitzending; 20.00 Nieuws; 20.15 Hollandfestival; ^2.30 Gramcn foon: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM 2. 415 M. 7.00 en 800 Nieuws. 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 9.40 Schoolradio- 10.15 Morgendienst, 11.00 Zonne bloem; 11.40 Schoolradio; 12.03 Zang. 12.33 Lunchconcert; 13 00 Nieuws; 13 20 Luncheon- cert; 14 00 Kon. Mil. Kapel 14.40 Onder ons; 15.00 Kamerorkest: 16 00 Bybellezing, 17.00 Jeugdjourhaal; 17.30 Zingende en voordragen de jeugd; 18.15 Land en tuinbouw: 1830 Koor; 19 00 Nieuws; 19 30 Actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Causerie; 21.20 Omroeporkest: 22.05 Causerie; 22 25 Omroep orkest; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws: 23.15 Gramofoon. Vrijdag 24 Juni. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 fin 8.00 Nieuws. 815 Gramofoon; 10.05 Mor8enwijding; 10.30 Voor de Vrouw; 10 45 F(uit en Piano; 11.15 Verhaal; 11.35 Accordeon; 12.00 Orgel, 12.45 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 Ensemble; 14 00 Kookkunst; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Dichters; 15.20 Kamerorkest; 16.00 Vincentino, 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Koorfan tasie; 17 20 Wij en de muiiek; 18 00 Nieuws: 18.30 Strijdkrachten; 19.00 ï>enk om de bocht; 19 30 Voordracht; 20 00 Niéuws; 20.05 Piano; 20.30 Cursus, 21 00 Gramofoón; 21.30 Bont pro gramma; 22.00 Weekoverzicht; 22.15 Gramo foon; 22.45 Avondwijding; 23-00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8 00 Nieuws, 8 30 Hoogmis: 9 30 Waterstanden; 9.35 School radio; 1Q.05 Gramofoon; 11.0Q Zonnebloem: 12.03 Piano; 12.33 Lunchconcert; 13 00 Nieu\y§, 13 20 Bietenbouwers. 14 00 Koor; 14 SO^Cabö- ret; 15 30 Concert; 16.00 ZonnebloemT" 17.15 Amusementsorkest; 18.00 Zang; 18.30 Piano; 19 00 Nieuws; 19 30 Orkest Zonder Naam; 20.00 Nieuws; 20.12 Kamermuziek, 21.25 Mis. 21.55 Causerie; 22 10 Metropole orkest; 22 45 Avond gebed, 23.00 Nieuws, 23.15 Gramofoon. éHiöt l)allanböct)e Gact sent een esel naer Parys Gy kryyht hem weeder even wys. ligt niet op onze weg om nu zo lang na t» praten, want er is overal rekening mee gehou den. Voor een vroiyke noot zorgde de heer Ver» we ij. die vertelde dat Van Kleef hem gezegd had dat het nog met zo'n aanbevelende be trekking was om de tyd door te brengen met verroeste kromme spijkers recht te slaan. Dat werk was hem te groot. Toen de raad eindelyk terugkeerde tot het agendapunt waar het ora ging bleek, dat de kosten vari alles tesamen f 1593.50 zullen be dragen. Hierby is inbegrepen f 392.50 voor het schilderer^ der schoolbanken. De heer Van der Giessen liet zich de volgende woorden ontvallen „Als er voor de Zondagsschoolkinderen geen plaats in de school was. dan mochten de banken wel iets minder mooi zyn. De voorzitter, die wederom boos werd voegde de heer van der Giessen toe. dat hij niet naar links of rechts mocht kyken. maar dat hy zitting had als raadslid tet behartiging van het gemeentebelang. Uw standpunt is on» juist, want het is voor personeel en kinderen prettig als alles er goed uitziet. De heer Van der Giessen antwoordde, dat de voorzitter hem niet begreep. Hij be doelde dat iemand zyn woning wei eens zo mooi kon maken dat de eigenaar hem niet durft bewonen. „Neen Van der Giessen. uw gezegde is voor geen tweeërlei uitleg vatbaar", zei de V o o r- z i 11 e r. „Is de Zondagsschool geen gemeentebelang voorzitter?", vroeg de heer Tukker, waarop de voorzitter antwoordde dat hy zich daarover niet wenste uit te laten, méar hij gaf de heer Tukker in overweging er geen andere zaken by .te halen. De heer Korevaar vroeg of beide am bachtslieden kans hadden tot inschryving naar het schilderswerk. wat de voorzitter bevestigde. Hierna werd zonder hoofdeiyke stemming besloten bovenstaand bedrag beschikbaar t« stellen. Hierdoor wordt de school inwendig goed in orde gebracht Nadat de begrotingen 1948 en 1949 *aren gewijzigd, volgde sluiting. FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. 88 U is lichter dan ik. fluisterde hy. klim op myn rug en zie dat u boven op de muur komt en trek.... hem dan naar u op. Wacht even! Bind het touw om uw arm. zo! Klaar? Hy bukte zich opzij tegen de muur aan. werkte zich op die bewegelyke rug over eind. Doch hy kon de top van de muur niet bereiken. Hij sprong weer op de grond. Dar ras beurde zijn gloeiend rode kop op. - In twee sprongen kan ik het doen. ge loof ik. fluisterde de jonkman. - alleen ik moet een aanloopje nemen. Laat uw hoofd nog weer eens zakken, asjeblieft! Hy maakte het touw van zUn arm los en liep een paar meters in het gangetje terug. Met het daarop genomen vliegende vaartje, ■prong hy luchtig op de brede rug en van daar naar de top van de muur. Het ruwe ce ment reet hem zyn vingers open. doch zUn greep was vast en liet niet los. Met een forse hys. verplaatste hij, even gespierd als be hendig, zyn houvast naar het ijzeren hek werk waarmee de muur was bezet en trok zich daaraan op. Het was op dat ogenblik dat het geluid van voetstappen, die van de straat de ingang van het steegje naderden, hen bereikte. Ze hoor den het geiyktijdig. Gauw, fluisterde Darras van beneden, tut touwl Hij slingerde het naar boven. Hector miste het bU de eerste poging. De voetstappen kwamen naderby. De tweede worp van de grote man had beter resultaat. Deze keer pakte Hector het touw. en zich tegen 't hek werk stuttende, begon hij het vormloze cor pus op te halen, dat door het om zyn middel heen geslagen koord veel weg had van het model van een zandloper. Het gewicht was ontzettend zwaar. Het zweet rolde langs Hector's gezicht, daar hij met sterk gespannen spieren, terwijl het touw hem diep in het vlees sneed, hand overhand het logge pak ophees, dat ilingefend en bot send boven op de muur aankwam. Thans klonken stemmen van de ingang der steeg dronken stemmen in luid gedebatteer. Blijk baar had een clubje nachtbrakers aan de hoek der straat halt gemaakt, alvorens huistoe uit elkaar te gaan. Tenlaatste had het lichaam de top be reikt. Met een wanhopig gezwoeg, dat een foltering was voor zijn doorploegde, gekneus de handen, trok hy dat dode gewicht op de smalle rollaag. Hy keek aan de andere kant van de muur naar beneden. Aan de voet der zachtruisende bomen in de tuin achter hem. stond het gras hoog en vochtig. De glanzende maneschijn verlichte de grashalmen, ritselend en wuivend in de nachtkoelte. Met een laatste inspanning bracht hij de zware zak omhoog, boven het traliehek, en smeet die erover heen naar beneden. Met een gedempte plof ver dween het corpus in de in 't wild groeiende grasmassa Hoe helder scheen de maan.' Op zijn ver heven standplaats moest hij een in het oog vallend punt zyn voof elkeen, die het weg getje afkwam. En. o schrik! de onzichtbare groep aan de toegang van het steegje was nu aan het afscheid nemen. Tot morgen! zei een stem. Goede nacht! antwoordde een luidruchtig troepje in koor. Toen volgde een verward gemurmel van mensen, die met en door elkander praatten, en daarop wederom het holle geluid van voetstappen die in de straat weerklonken. En Darras stond nog op de grond! Terwijl hij één been om het hekwerk geslingerd hield en zich tegen de staven aandrukte, leunde Hector voorover, zover als zyn toegestoken hand reiken kon. Darrai greep die. Terwyi hij dat deed, keek Hector op. Een man kwam het steegje in. Hector kon hem in het maanlicht duidelijk zien. een vry ge zette figuur met een enigszins slingerende gang Gave de Hemel dat de vent zó dron ken was. dat hy. indien hy hen mocht zien. niet het benul zou hebben om alarm te ma ken! De inspanning van Hector's spieren was geweldig. Hij dacht dat zijn arm uit het ge wricht zou worden getrokken. Doch; hy was jong en sterk en zijn greep was als een schroef. Hij trok Darras gestadig op. totdat de grote man veilig naast hem boven op de muur stond. De dronkaard had voor een deur. nog geen tien meters verder, halt gemaakt. Doch hy keek niet op: hy frommelde naar zijn huis sleutel Geluidloos klauterden de mannen het roestige hek over. en zonder ook maar even om te zien. lieten ze zich aan de andere kant van de muur op de grond neerploffen. Op nieuw namen ze hun last op. en sterk hy- gende. waggelden zij voort, doör een wilder nis van opsprietend gras en distelen. Het was pikdonker onder de bomen, doch Darras raakte niet uit de koers. Het was niet voor de eerste maal (die gedachte kwam bij Hector op) dat zijn metgezel de muur in de nacht was overgeklommen. Ze bevonden zich in een oude tuin. sinds lang reeds der ver waarlozing prijsgegeven, met gehavende en afgebrokkelde beeldengroepen, die spookach tig aandeden in het licht der maan. welke argwanend door het gebladerte scheen te gluren naar de beide mannen, die daar in de stilte voortploeterden. Zy liepen langs een hoge. bakstenen muur met een lange, inktzwarte silhouet van een of ander gebouw er achter en kwamen aan een houten schutting, die zy langs gingen, tot ze een deur hadden bereikt. Hier legden ze wederom hun vracht in het gras neer. terwyi Darras, naar Hector gebarende om te wachten, met een haak ging morrelen. De deur week terug en hij glipte er door. Die vreemde man bezat het geheim van de stille beweging. Als een schaduw zweefde hij heen. Het ene ogenblik was hy hier. bij de deur rondsnuffelende, en het volgende was hij verdwenen in de nacht. jh- Ps-st! Zyn baardig gezicht verscheen aan de deuropening. Wederom namen ze hun zware last op. De deur gaf toegang naar een brede, vlak ke helling, die naar de rivier afliep. Verder op. by grote kubussen van koopwaren fusten, zakken veevoeder en dergelyke die langs de glooiingen in hoge stapels waren opgesteld, donkerden de vage. langwerpige vormen der lichters, die langs de kaden la gen gemeerd. Darras wist van geen stilstaan. Hy j'achtla zyn kameraad langs de kade vuort, terwyi za zich zoveel mogelijk in het donker bewogen, totdat zij. vóór zich uit, de omtrekken van een brug onderscheidden. De kade versmal de zich hier aanmerkelyk, om er onder door te lopen. Niet voordat ze door de Egyptischeduis ternis. die onder de bruggeboog heerste, wa ren omhuld, hield Darras halt en maakte door een duw-bewegirjg Hector kenbaar, om het pak samen neer te leggen. Links en rechts van hen beiden, in de open ruimte, goten de lichten van de brug hun geel schijn sel uit. De stilte was intens. Het zwakke ge- kabbel van de snelvlietende rivier tegen de kaaimuur was het enige geluid. Hector zette zijn hoed af en veegde het zweet weg. dat van zijn aangezicht neer- droop. Doch Darras gunde zich geen ogen blik. Neerhurkende, maakte hy het koord los, waarmede de zak was dichtgebonden en de opening uitspreidende ontdeed hij de zak snel van zijn inhoud. Iets dat witachtig sche merde. kwam in het donker te voorschijn, dp naakte romp van een man, zonder hoofd met rood omrande nek.... (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2