'PLAATSELIJK NIEUWS Bcotod MOTORSPROEIMACHINES Sc/uuUcft's TOONTJE EZELSVEL Een nijver volkje aatu Iedere huisvrouw spaart graag f BRAND ZOON biedt de gelegenheid „Als t uoh Brand is, is het goed!" Sproeimachinefabriek E. C. W. v.d. HOVEN BARENDRECHT - Tel. 461 K1806 ICTOna T.i.1, JtwcMtf%iddeUh.Udciif tScliriJL -n HET WITTE HUIS BRILLEN! Uw bril stuk J. H. KEUKEN H. A. DE LANGEN, iffort! LU VA-LOTEN 297"/. TREKKING 297"i' Kousanladders ophalen I nieuwsblad voor zuid-holland en utrecht Bchoonhovensche Courant WOENSDAG U JUNI 184» VERGROTINNG PARKEERPLAATS. STOLWIJK De raad dezer gemeente kwam onder voorzitterschap van burgemeester mr. L. C. A. Lepelaars op 13 Juni in openbare Vergaednng bijeen. De ingekomen stukken werden voor kennis geving aangenomen. Aan de orde was een voorstel vari* B. en W. tot vaststelling van een verordening tot regeling van het verhaal van bijdrage ingevol ge de Pensioenwet. De voorzitter lichtte toe. dat dit ver haal zo geregeld zal worden, dat de helft voor rekening van de werknemer en de andere helft voor rekening van de gemeente zal komen. De heer Sloof (p.v.d.a.) had gaarne gezien, dat de gemeente het gehele verhaal zou dra gen. doch kan zich na een nadere uiteenzetting met het voorstel verenigen. Hierna werd ,net voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel v%p B. en W. tot vaststelling van eon verordening tot wering van ontsieren de reclame werd met algemene stemmen aan genomen. De reclames hondenbelasting werden aan gehouden tot een volgende vergadering. Hierna volgde een voorstel van B. en W. om een bedrag van f 1000 beschikbaar te stellen voor het vergroten van- de parkeerplaats bij de algemen ebegraafplaats aan de zijde der ge- algemeene begraafplaats aan de zijde der ge- mep'ntewoninpen. De heer Sloof (p.v.d.a.) zag gaarne, dat óok aan de-andere zijde van de parkeerruim te een dergelijke verbetering werd aange bracht. Na enige discussie besloot men eerst het thans voorgestelde te doen uitvoeren en daar na het andere onder het oog te zien. Enkele besluiten tot wijziging van de ge meentebegroting 1948 en 1949 werden conform de ingediende ontwerpen goedgekeurd. Bij de rondvrfiag sprak weth. De V r ij er zijn misnoegen over uit. dat zovele der Groe ne Kruis kastjes werden vernield. Hij vroeg de mogelijkheid onder het oog te zien om dit »e Weren, desnoods door op plaatsen, waar dit mogelijk is. de kastjes op éen vanaf de weg zichtbare plaats op de erven van aan de weg gelegen percelen te plaatsen. De voorzitter zei. dat dit een teleurstel ling was geworden en ook het Groene Kruis bestuur staat hier mactheloos tegenover. bracht de heer De Vrij (p.v.d.a.)ter sprake, dat er nog steeds geen muziektent is. De concerten vlr.den plaats op enkele planken, welke zijn gelegen op veilingkisten. De voorzotter deelde hierop mede. dat er plannen bestaan om ultneembare muziektenten op wielen te gaan bezichtigen. Ziet mbn hier iets in, dan kan het een en ander in overwe ging worden genomen De heer Anker (vrije kieaverdrong aan op afwerking van de werkzaamheden inzake de closets in de woningen aan de Bllwijker- weg. Tevens vroeg hij aandacht te besteden aan het onderhoud van de woning bewoond dcor het gezin Roest. De voorzitter zegde toe. het een en an der op te dragen. De heer O o s t er o m (s g p.) betreurde het. dat mpt de afgelopen kermis weer enige wan ordelijkheden hadden plaats gevonden Onder meer waren enkele passerende auto's door ker- misgangers tegengehouden, die de portieren openrukten. De v o o r z 11 ter antwoordde, dat de poli tie hiertegen handelend is opgetreden. De heer Both (ar.) informeerde naar het transformatorhuisje aan de Tentweg. De voorzitter antwoordde, dat van ho gerhand geen toestemming was verkregen cm op de voorgestelde plaats te bouwen, zodat rr nu gezocht word: naar een andere plaats in die omgeving. Tevens deelde de voorzitter mede. dat de gem. lichtfabrieken te Gouda een tweede gebouwtje hebben toegezegd, hetgeen dan voor Benedenkerk en Benedenheul is bestemd. De heer SI o o f vroeg maatregelen te ne men. dat de schoolkinderen omtrent het mid daguur veilig uit de Schoolstraat de drukke hoek WijdstraatTentweg kunnen passeren. Wethouder De Vr ij antwoordde hierop, dat hij zulks in de oudercommissie had be sproken. en dat nu om 12 uur een der oude re leerlingen op de hoek zal staan om de kin deren te waarschuwen voor naderend verkeer Tevens vroeg de heer Sloof inlichtingen omtrent een gezinsverzorgster. De voorzitter antwoordde, dat dit meer op het terrein van het particulier initiatief ligt. De heer Anker deelde namens het Groene Kruis mede. dat deze vereniging alle pogin gen in het werk stelt om dit doel te verwe zenlijken. Namens de classis Gouda van de Ger. Kerk voerde ds. Vreugdenhil uit Ouderkerk a.d. JJssel het woord, die ds. Kalkman prees voor zijn onvermoeid werken in het belang van de Heilige Dienst. Hij wees erop. dat de ambt genoten altijd zo rijkelijk voorzien worden uit de ervaringen van ds. Kalkman. Hierna zong de gemeente op verzoek van ds. Vreug denhil Ps. 121 4 Vervolgens sprak burgemeester Brandt. Hij gaf een beschrijving van het ambt van pre dikant en bood namens het gemeentebestuur zijn gelukwensen aan. Hierna dankte de afgevaardigde van dc Ger Kerk te Krimpen aan de Lek voor de belangstelling, die deze gemeente nog steeds van ds. Kalkman geniet De herdenkings dienst werd besloten met het zingen van Ps 7» 1. Nleuw-Lekkerland. De damclub ..Denk en Zet'' hield .n de bovenzaal van café Van Vliet een simultaanwedstnjd. welke werd geleid door de heer S. Boer. kampioen te Albla dam. Deze speelde tegen dertien borden. De tslag was: acht partijen verloren. 4 en één gewonnen. De Istand was 20-6. Hel bestuur van de Oranjevereniging „Wilhelmlna" heeft besloten om in het pro gramma van de feestelijkheden op 9 Juli nog op te nemen het houden van een allegorische optocht. De route zal zijn van de ZIJdeweg tot de Schoordijk. Nieuw-Lekkerland. De muziekvereniging Apollo gaf Woensdagavond op een terrein aan de Middelweg haar eerste concert In dit sei zoen. De belangstelling was niet groot, wat wel voornamelijk aan de weersgesteldheid lag en de uitslag van de stemming, die die avond be- drecht I en II te Katwijk aan Zee tegen Quick Boys I en II. Quick Boys I is kamp-oen van Nederland van de Zaterdagmiddagcompe titie Moordrecht I en II hebben beide de eer- ste prijs behaald in het door de V V. D.S.O. te Zoetermecr uitgeschreven nederlaagtour- nooi. Moordrecht I won met 4—1 en Moor drecht II met 7—2. welke score door geen an dere vereniging meer werd behaald. Papend recht. Totaal uitgebracht aantal stemmen 2878 (2723). Van onwaarde waren 127 stemmen. P.v.d.A. 1149 (991); SGP. 304 (314); CPN(24K; C.H.U. en AR. 1308 (1175); Lijst v. d. Meulen 117 (0> Ze telverdeling: P.v.d.A. 5 (4); S.G.P. 2 (1); C. H.U. en A R 6 (5). Voor de Partij van de Arbeid zullen zit ting nemen de heren: C v. d. Heuvel. P. T. Schenkel. G. v. d. Graaf. H. Donker en C. van Wijngaarden. Voor de A R eu C.H.U.: J. C. van Dijk. P. Stehouwer. M. G Visser. L. Nugteren. E. Groen en H. van Weefden. Voor de S.G.P.: M. Dekkers en W. Bakker. Papendrecht. Aan de West Openbare La gere School is met ingang van 20 Juni tot tij delijk onderwijzeres benoemd mej. J. C. J. Planken. De postduivenvereniging De Luchtbode hield Zondag een wedvlucht vanaf Tilburg. De afstand was 42 KM. Da prijzen werden be haald als volgt:. 1 B. de Renning, 2 e» 8 M. de Baat; 3 F. Verhoef: 4 en 17 Joh. de Groot: 5 gebr. Stout. Aankomst eerste duif 918.25. snelheid 660.65 M aankomst laatste prijsduif 9-2921 uur. snelheid 546.83 M. Papendrecht. Korfbal. PK C l won Zaterdagmiddag met 3—0 van T.H.O.R. Rotterdam. Alblasserdam. De wijk van Ds Batenburg, die Maandag met vacantie gegaan is, wordt nu Waargenomen door Ds. W. Sirag. Alblasserdam. Tien leden van de wandel club Kloos en achttien leden van de wandel club O. en O. namen deel aan de avond vier daagse te Dordrecht die daar verleden week werd gehouden Aan alle wandelaars werd het vierdaagse Kruis uitgereikt. Dezelfde ploegen nemen deze week deel aan de verkeers actie. GEEN FEESTELIJKHEDEN. Bleskepsgruf. In overeenstemming met de wens van het Koninklijk Paar heeft het be stuur van de Oranjevereniging ..Oranje Bo ven'' besloten van alle feestelijkheden ter ge legenheid van de l2t/*-jarige echtvereniging Van de Koningin en de Prins, af te zien. NIEUWE WONINGEN BETROKKEN. Bleskensgraaf. De 24 nieuwe woningen van de nieuwbouw zijn op twee na alle betrokken De nog openstaande woningen j^ijn reads toe gezegd. Het zou wel wensl eijknzij. 1283123 de verbetering van de Zevenhovenstraat. die gevaarlijk wordt voor rljverkeer en wandelaars ter hand wordt genomen. Bleskensgraaf. De Ni win-collecte voor de Rimboekislen heeft f 154 opgebracht. Gevonden: een mestvork en een overall. Inlichtingen bij de politie. Gie&sendam. Tot stationschef aan het sta tion in deze gemeente is benoemd de heer J. Pracht, thans in gelijke functie te Veenen- daal. Voor het fonds Uitbreiding werd in de Ned. Herv. Kerk f 360 40 gecollecteerd. De heer G. van de Bree slaagde te Go- rinchem aan de Chr. Kweekschool voor het onderwijzersdiploma. INTREDE VAN DS. POORT. Giessen-Oudekerk. Zondagmiddag had in Koudekerk aan ce Rijn de intrede plaats van ds. J. Poort, die vorige week van hier is ver trokken. als predikant der Ned. Herv. Kerk aldaar. Des morgens had de bevestiging plaats door zijn schoonvader ds. B. Tuinstra. naar aanleiding van Romeinen 8 vers 34 laatste ge deelte Behalve des morgens was ook des mid dags het kerkgebouw geheel gevuld met be langstellenden. Aan de aanwezige vrienden uit Giessen-Oudekerk wilde ds. Poort de dankbare verzekering meegeven, dat hij en zijn gezin het hier naar hun zin hadden, waarna hij toe spraken hield tot kerkeragd. kerkvoogdij, kos ter. organist, ringcollega's, catechisanten, jonge kerk enz. Als intrede preek behandelde de pvedikarg. Handelingen 4 vers 12, n.l.: En de ealigheid is in geen ander, want er is ook onder de hemel geen andere naam. die onder de mensen gegeven is. door welken wij moe ten zalig worden. Op eenvoudige wijze zette hij deze tekst nader uiteen, wijzende op het zaligmakende geloof door Jezus Christus. Daar na volgden toespraken door ouderling Van der Vegte. namens de kerkeraad. burgemeester Verheul, van Koudekerk, loco-burgemeester Van Dam. van Hazerswoude, en ds. Chr. van der Leeden. van Hazerswoude als consulent der gemeente Koudekerk. Op verzoek van de tonsulent werd ds. Poort toegezongen Gezang 269 vers 2. Namens de ring Alphen was aan wezig ds. J. P. Honnef, van Leiderdorp. Groot-Ammers. De postduivenvereniging „De Gevleugelde Bode" te Streefkerk-Groot- Ammers hield een wedvlucht vanaf Creil <Fr.>. In concours waren 120 duiven, die om 9 uur losgelaten werden. De afstand was 339 k.m. De uitslag is: 1. 4 en 22 Gebr. Gelder blom: 2. 6 en 13 Gebr. Vlot. 3 Gebr. Hakke- steegt: 5 en 10 W. L. Schippers; 7 en 20 Joh. Mourik; 8 en 14 Joh. Streef. 9 en 11 Am. Eijkelenboom; 12 F Stopt; 15. 16 en 18 Kr. de Bruin; 17 A. P. de Lange, 21 A Groenen dijk; 23 H. v. d. Wal. 24 Jo de Jong. Aan komst eerste duif 3.13 28 uur. snelheid 907 80 M per minuut. Aankomst laatste duif 4 28.27 uur. Hoornaar. Mej. C. Hakkesteegt slaagde een dezer dagen voor het eind-examen gymna sium. Voor de G.Z.B. is f 237.18 gecollecteerd. Hoog-Blokland. De heer B Leendertse kwam godanig te vallen, dat hij een grote hoofdwond opliep. Langerak. Onze vroegere dorpsgenoot de heer B. van der Laan. slaagde te Oostburg aan het Openbaar Lyceum voor het eindex amen Afdelmg B 5-jatige cursus R.H.BS. Steun Wettig Getag. Langer&k. Veertien personen, afkomstig uit vier gemeenten, namelijk Ameide. Tienhoven. La n ger a k en Nieuwpoort, zijn vorige week in de bijgondere school begonnen met hun oplei ding De eerste lessen werden gegeven door een adjudant van het garnizoen Schoonhoven. Gratie vliegtocht Lekkerkerk. Mej F Mudde Ad lid van de wandclsportvereniging ..Door oefening ver kregen' is een van de gelukkigen, die op 31 Augustus recht hebben op een gratis vlieg tocht op een der binnenlandse luchtlijnen De KLM had namelijk op tweede Pinksterdag Jubileum wandeltochten georganiseerd waar bij iedere 200ste deelnemer (ster) een vlieg tocht mee zou mogen maken. De collecte voor de reclassering heeft op gebracht f 83.80. Lekkerkerk. De In de Ned. Herv. Kerk en haar Zondagsschool gehouden collecte voor de pending heeft f 184.35 opgebracht. Het eerste elftal van L.F.C. speelde Zater dag voor de nederlaagserie van 't Centrum te Capelle aan de IJssel en won met 13. HERDENKINGSDIENST. Moordrecht. In de Ned. Herv Kerk had een herdenkingsdienst plaats ter gelegenheid van het 25-jarig ambtsjubileum van ds. D. P. Kalkman. Na het votum werd gezongen Ps. 77 7. Ds Kalkman hield een predikatie naar aanleiding van de woorden opgetekend in Jes. 40 8. De jubilaris stond uitvoerig stil bij de aanvang van zijn bediening in de gemeente Krimpen aan de Lek en de dagen dat hij beslissen moest over een beroep naar Moordrecht. Spreker prees de samenwer king met de kerkeraad en was dankbaar.dat de gemeente had toegestaan, dat hij naast zijn ambt ook werkzaam mocht zijn voor de schippersbevolking en geruime tijd als leger- predikant. Spreker was overtuigd, dat hij door de genade Gods zijn ambt had mogen bekleden Na de predikatie zong de gemeen te Ps. 119 53. Hierna sprak de heer H. Rietveld als ouderling van de kerkeraad der Ger Kerk. waarbij hij de familie Kalkman dankte voor alles wat zij voor de gpmeente mochten zijn. H'erna zong de gemeente Ps. 122 3. kend werd. - Onder voorzitterschap van mevrouw v, d. Rcovaart kwam Donderdagavond de afdeling Nieuw-Lekkerland van de veren, voor Plat telandsvrouwen in ledenvergadering bijeen. Dit maal waren ook gasten' tegenwoordig. De pre sidente heette in het bijzonder welkom de heer Matthijssen te Alblasserdam. die een filmvoor stelling zou geven. Na een korte uiteenzetting over deze films, werd eerst een beeld te zien gegeven van tand. volk en leefwijze van Suri name. Na de pauze kwamen Volendam en Mar ken op het doek. en als slot volgde de lente in eigen streek, de Alblasserwaard. Burge meester v. d. Rovaart dankte namens alle aan wezigen de heer Matthijssen voor zijn prach tige avond. Nieuwpoort. Indien alle benoemde raads leden hun benoeming aannemen, zal de nieuwe raad als volgt samengesteld zijn: A. G Slob Jac. Baron en G. Stigter (Gem. Be lang); T. v. 't Hoog en G den Hoed (AR H Rietveld en J. van Ommen (S.G.P De enige mutatie is de vervanging van de heer R Vermeulen, thans nog wethouder, door de gooni kano inlichtingen bij de politie, heer G. den Hoed. De heer Vermeulen is na melijk door ziekte verhinderd, nogmaals zit ting <ie nemen in de raad. Otteland. De collecte voor het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest heeft X 15.50 opge bracht. uit BUITENLANDS BEZOEK. Heeuivijk. Deze week stopte aan de Oud- Reeuwykse tol een touringcar met ongeveer twintig Denen. Het gezelschap begal zich te voet naar dc afdeling Oud-Reeuwllk en be- itchtlgde daar een aantal boerderijen en het landschap. Een scharenslijper die daar stond maakte inmiddels goede zaken. 55-Jarlge bruiloft In het water gevallen. Reeuw ijk. Toen deze week het echtpaar T van Roon en P. Schouten (alom bekend als tante Pie) het 55-jar.g huwelukafeest vierden, had tante Pie het ongeluk uit te glijden aan de stoep, waardoor zij in het pias- water viel. Gelukkig werd het ongeval bij tijds opgemerkt, wat tot gevolg had dat de 55-jarig getrouwde nog net bijtijds op het droge werd gebracht. De verdere feestelijk heden moesten worden afgelast. Gevonden: vulpen, dekzeil, twee-per- Woningbouwvereniging in 't gelijk. Bealult van B. en W. vernietigd. Ouderkerk aan de IJsset. Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland hebben het verzet \an de woningbouwvereniging Samenwerking te gen de vordering door %et gemeentebestuur van twee der door die vereniging gebouwde tien woningen gegrond verklaard, en het des betreffend besluit van B. en W. vernietigd. Ouderkerk aan de IJafcel. De postduivenver eniging Keer Weer hield Zaterdag een wed vlucht met oude duiven vanuit Creil (Frank rijk). De afstand was 340 K.M Er namen 160 duiven deel. die om thegen uur gelost wer den. Aankomst eerste duif 3 uur 25 mih. 44 sec.; laatste duif 4 uur 27 m. De prijzen werden als volgt behaald: 1 P. Linfien Mz 2 en 40 A. van Ommen 3 13 16 24 35 en 37 A. van Win den. 4 12 17 29 31 en 3<} Ant. Trouwborst; 5 15 83 39 en 26 P. Petersen. De burgemeester heeft zich voorgesteld op 22 Juni in de stemlokalen een bus te plaat sen, waarin ieder een gift kan doen voor het geschenk aan de Koningin en de Prins der Nederlanden ter gelegenheid van hun kope ren bruiloft. Moordrecht. De postduivenvereniging De Ge vleugelde Vrienden hield een wedvlucht Vanaf Dourdan (Fr De afstand was 430 KM De duiven werden gelost om 6.15 uur. Aankomst eerste duif 13.57.7 Laatste duif 15 24 11 uur. De uitslag luidt als volgt: 1 11 en 12 J. Ver meer; 2 G. de Bruin: 3 en 20 Joh. MuRem; 4 en 6 G Twlgt. 5 St den Hartog. De collette ten bate van het reclasse- ringswerk heeft in totaal f 147.27 opge bracht, Voetbal. Op 29 Juni ontvangt een Moordrecht-combinatie bezoek van Jodan Boys 1 uit Gouda. Op 2 Juli spelen Moor- Wljngaarden. Voor de G Z B is f 46 80 ge collecteerd. De Zendingsbusjes brachten f 115 op. Waddinxveen. Gevonden: zilver kettinkje Inlichtingen bij de politie. PmI van irnnnen I êiijahMrdt's Zeouwnhltttti helpen U er «srerheen BURGERLIJKE STAND. GIESSF.NDAM. Geboren: Willem, z- van J. Z Leeuwis en J. Blokland Alberta Ja cobs. d. van J. Hartog en V. Trompetter. Alida Elisabeth, d van P. Baardman en H. Boelhouwer. Johannes, z. van G. den Dik ken en A. J. den Haan. Ondertrouwd: P. Gelderblom. 25 j., en G. G Baggerman. 28 j. G. van Tiggelen. 30 jen M. Peele. 21 j. Overleden: P. Verschoor. 14 m. HOOG-BLOKLAND. Ondertrouwd: A. Bassa en K. Buizer. HOORNAAR. Getrouwd: K. de Groot en W. van Genderen. NIEUWLAND. Ondertrouwd: A. de Jong en G Verwolt. OTTOLAND. Getrouwd: T. Groen, 24 j., en M. Aanen. 21 j. LOOP DER BEVOLKING. GIESSENDAM Ingekomen peraonen:: A. Terpstra en gezin, van Meliaaant naar Prins Hendrikstraat 15. B. Dammers van C.B R. naar C 74; Vertrokken personen: J. van der Wal en gezin, van Prins Hendrikstraat 15 naar Hendrik Ido Ambacht. Kerkstraat 12aA. de Haas. van B 282a naar Hardinxveld. Rivier dijk A 548; J. Poort en gezin, en B. Tuin- stra. en echtgenote en mej W van Houwelih- gen. van A 104 naar Koudekerk aan de Rbn. Brugstraat 1: P. A. Ruitenberg, van C 147 naar Süedfecht, Jan Steenstraat 20. In de zomermaanden bieden onze polders een fleurige en levendige aan blik. Als de oogsttijd aan breekt verandert de kalme, bezadigde Hollandse boer in een jachtende werker, die met de hand aan de zeis en 't oog naar hoven in tempo zijn hooi tracht te bergen, vóór de regen die plannen verijdelt. Het arbeidsrhgtJimc van de hooibouwendc hoer is be wonderenswaardigals de. laaiende zon boven de wei landen zengt, doet het kleurrijke toneel denken aan schilderijen van Vin cent van Gogh, die de zo merse landarbeid bjj voor keur bezigde als motief voor zijn zongedrenkte, vlammende doeken. Maar, welke romantische of kunstzinnige bespiegelin gen de hooibouw ook wek ken mag, voor de boer is het een periode van onaf gebroken, zware arbeid. Men vergelijkt die mense lijke bedrijvigheid vaak met de vlijt van insecten, die in kolonies leven. De wijze Salomo gebruikte bjj voorkeur ren mierenstadijjb als vergelijkingsmateriaal, maar in onze omgeving zijn er ook nog andere diertjes, die de boeren in ijver en organisatievermogen eve naren. Hier en daar ziet men de kasten of strokor- ven, van amateur-bijenhou ders. die hun dagelijkse boterham dik kunnen be- (moer) mee, één der won derlijke gebeurtenissen uit het bijenleven. Hoog 'in de blauwe lucht vindt de pa ring plaats en de. uitver koren gemaal, een der Dumlend in 't veld. smeren wet voedzame na- tuurhoningMaar de groot ste vreugde van het bijen- houden wordt niet veroor zaakt door die zoete lek kernij. maar door de merk waardige staaltjes van economie en organisatie, die 't bijenvolk te zien geven. Ge hebt op Uw wande lingen waarschijnlijk meer malen die zoemende vlieg kunstenaars ontmoet. Met een frappante snelheid duiken zij van bloem in bloem, kostelijke nectar garend. Misschien ook hebt ge op een zonnige dag één dezer diertjes met grote snelheid in de lucht zien verdwijnen, gevolgd door anderen- Dan maakte ge waarschijnlijk de bruid- vlucht van de koningin darren, moet dit met de. dood bekopen. Minder ro mantisch verloopt het le ven van de werkbijen, die hun gehele leven in „hooi bouw - tempo" arbeiden moeten. De bi) als individu is een zeer zonderling en kunstig gebouwd wezen. Hebt ge b.v. ooit bevroed, dat de bijenzintuigen zete len in de sprieten en dat deze sprieten zijn bezet met niet minder dan 30.000 zintuiqorgaantjes elkDe ogen zijn zelfs voor de biologen nog een raad sel en de merkwaardige bouw van de vleugeltjes, waarmee 440 slagen pe-r seconde gemaakt kunnen worden, is een dankbaar studieobject. Deze vliegende wonder dier tjes verzamelen ons het ..goddelijke Ambrosia" de al eeuwenlang bekende nectar, die Bruintje de beer uit de middeleeuwse fabel van de vos Reinaer- rde, al in verleiding bracht. Maar niet alleen met 't oog op die zoetstof zijn de bijen van belang. Insecten in het algemeen en bijen in het bijzonder, z{jn onmisbaar in onze samen leving. Een scherpzinnig bioloog heeft uitgerekend, dat er van de 915.000 thans bekende diersoorten 750.000 insecten zijn. Wan neer deze diertjes en voor al z\j die voor de bestui ving zorgen, er niet waren, zou de wereld terugvallen in een chaos waarin voor planten nog dieren be- bestaansmogelijkheid zou zijn. Ge ziet dus, de nijvere zoemer die ge ontmoet in de polder, behoedt U met zijn millioenen medebur gers, voor de ondergang. Misschien bek\jkl ge nu de groene bijenkasten en de schilderachtige korven met andere ogen. Want het zjjn vooral de in volken verenigde groepen, die 't nuttigste werk doen en de meest overtuigende bewij zen van organisatietalent geven. L. GEMENGD NIEUWS. AGRARISCHE AFDELING JAARBEURS UTRECHT. De agrarische pfdeling op de van 8—15 September te houden najaarsbeurs is meteen oppervlakte van 10.000 M2. thans definitie/ ingedeeld. Het middenterrein wordt voornamelijk ge reserveerd voor de Nederlandse industrie, die hier om. sproeimachines. bemalinginstalla ties, transportwagens en landbouwwerktuigen zullen demonstreren, terwijl ook de vakgroep smederij een gedeelte v*n het middenvak zal inrichten De overige terreinvakken zijn ver huurd aan deelnemers, die voornamelijk met buitenlands materiaal ter beurs zullen var- schijnen. BIJKOMSTIGHEDEN. In ..Graficus" wordt verteld, dat een grafi sche handelaar dezer dagen uit het buiten land een machine ontving, die hem f 2400 kostte Daarmee was hij echter niet klaar, u%nt tot de ..bijkomstigheden" behoorden de kosten, die betrekking hadden op uitvoer vergunning. vracht, verzekering, invoerver gunning. invoerrecht, statistiekrecht. devie- zenprovisie. consentgeld én omzetbelasting Alles te samen tot een bedrag van f 494. Zo gaat het. Veel paperassen, veel kosten. DUITSE KROONPRINS KRIJGT „HUIZE DOORN" NIET TERUG. De raad voor het rechtsherstel heeft hèt beroep van de Duitse kroonprin? tegen de beslissing van het Nederlandse beheersinsti tuut. dat hem op 28 Mei 1948 een non-enemy verklaring (ontvijanding) ontzegde, verwor. Een. Prins Friedrich Wilhelm von Hohenzol- >rn zal dus ..Huize Doorn" en ander voor malig bezit van zijn vader in Nederland niet terugkrijgen. Oude vrouw vermoord. In een woonschuit liggende In de Vliet na bij de scheepswerf Schakenbos te Leldsendam heeft zich Maandagmiddag een bloedig dra ma afgespeeld. Toen de rijkspolitie ter plaat se kwam. vond zij aan boord van de schuit het lijk van de ongeveer 64-jarige mevrouw M.. badend in het bloed. Haar ongeveer 10 jaar jongere echtgenoot werd aangetroffen In zodanige toestand van overspanning, dat niet alleen verhoor niet mogelijk was. doch overbrenging naar een zenuwinrichting nood zakelijk bleek. GEVAARLIJKE FILM. Een 52-jarige vrouw uit Luton ia na het zien van de Amerikaanse film „De Slangen kuil". die handelt over krankzinnigengestich ten. in een dergelijke inrichting opgenomen. Haar man. een buschauffeur, verklaarde dat de vrouw, na de rolprent in een Londensa bioscoop gezien te hebben, „vreemd" begon te doen. Zij dacht dat haar man haar wilde vergiftigen en begon te gillen als een gees teszieke vrouw. Twee dagen later is de vrouw in een inrichting voor geestesziekten opge nomen. De echtgenoot heeft verklaard, dat de vrouw vólkomen normaal %*a» voor zij da film zag en dat er geen krankzinnigheid in de familie voorkomt. HOGE FRANSE AMBTENAREN ONTSLAGEN. Vijftien hoge ambtenaren ta Veraaillaa zijn ontslagen wegens deelneming aan een amb- tenarenstaking van 24 uur, ondanka da waar schuwing der regering, dat verantwoordelij ke ambtenaren gestraft zouden worden, in dien zij staakten. STAKINGEN IN ITALIË DUREN VOORT. Zaterdagavond zijn de onderhandelingen tussen Italiaanse landarbeiders en grondbe zitters. met minister Fanfani als bemiddelaar. tweede maal in een impasse geraakt. Beide partije?) waren het reeds een* gewor den over vervanging van gewestelijke ar beidscontracten door een nationaal contract, doch beide verwierpen een voorstel van Fan fani. dat de stakers het werk zouden hervat ten. terwijl een commissie de bestaande grie ven zou gaan onderzoeken. Inmiddels waren versterkingen naar Bari gezonden, nadat aldaar een boer door sta kende landarbeiders was gedood en een an dere ernstig gewond. Het aantal doden fteeg hiermede tot zeven. Te Oria bij Brindisi verrichtte de politie acht arrestaties, nadat vierhonderd stakers het bureau van de burgemeester hadden bezet. Vice-premier Saragat. minister van de koopvaardij, riep Zaterdagavond de twintig duizend stakende zeelieden te Genua op. het werk te hervatten. Een 24500 ton metende Italiaanse pakketboot werd door de «taking opgehouden. Saragat verklaarde met de eisen van de stakers om hoger loon en pensioenen te sym pathiseren. en beloofde een verstrekkende wettelijke regeling Te Florence zjjn de metaalarbeider# in staking gegaan. ,.ÏK HEB EEN MOORD GEPLEEGD". ..Ik heb een moord gepleegd", vertelde een Engels sprekende man. die zich met bebloed gezicht en handen dezer dagen bij het mili- kair hospitaal in Den Haag meldde. De re cherche. afdeling moordzaken, rukte uit ..om het lijk te zoeken" De vermoorde had ech ter de benen genomen. De Amerikaanse zeeman echter vloog in een politie-trucje. Tijdens zijn verhoor stond hij zwaar te zwaaien op zijn zeebenen, om dat hij niet bepaald nuchter was. „Piet. sta nou niet aan het gebouw te schudden, je ziet toch. dat die vent niet op zijn benen kan blijven staan", waarschuwde een rechercheur zijn collega. De Amerikaan schoot in de lach en daarmee werd hij Nederlander. Het is een man uit Deventer, die er reeds eerder in slaagde zijn rol als Amerikaan zo goed te spelen, dat men hem zes weken gratis in pen ziekenhuis verpleegde en zeven weken in het Transit-kamp te Hoek van Holland de kost gaf. voordat hij ontmaskerd werd. Hvl was nu weer uit op gratis verpleging bij de po litie als pseudn-moordenaar. Welk logies hem niet verleend ia. HEJ „WAARHEIDSSERUM". De leden van de Belgische Unie voor straf recht hebben zich tegen het gebruik van het z.g.n. waarheidsserum in de rechtspraak uit- gesproket Tijdens 'ijdens een vergadering van de Unie. wel ke gewijd was aan het probleem der narco- analyse en in het bijzonder aan het gebruik van het waarheidsserum bij de gerechtelijke instructie, bleken de rechtsgeleerden het er over eens te zijn dat het scrum de patiënt spraakzaam maakt, dooh dat dit niet nood zakelijkerwijze tot het ontdekken van de waarheid leidt. Zulks geldt in het bijzonder, indien de betrokkene er zich van bewust Is. dat men hem een verdovend middel heeft toegediend. De meeste aanwezigen keurden het gebruik van het serum af. omdat de beklaagde in een toestand komt te verkeren, waarin hij niet meer kan oordelen over hetgeen hij al dan niet wil zeggen. Tenslotte werd htt gebruik van verdovende middelen ter verkrijging van een bekentenis met algemene «temmen af gekeurd. De vergadering werd voorgezeter door de procureur-generaal bil het hof van cassatie. Cornil. 8 NIEUWSBLAD TOOK ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoontaovensche Courant WOENSDAG H JTDtt 184» Mr. Kesper in Krimpen. DE VEILIG VERKEERACTIE IN ZUID- HOLLAND. In verband met de actie voor veilig verkeer, waarbij vooral de jeugdtrainer „Bob' een gro- le rol zal spelen, heeft de Commissaris der Koningin in dc provincie Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, besloten die gemeente in zijn pro vincie met een prijs te onderscheiden, welke er in slaagt op de meest bijzondere en opval lende wijze de aandacht op Bob en door hem op het veilig verkeer te vestigen Vanavond om half acht maakt Bob zijn cn- trea in Krimpen aah de Lek, waar onder de genodigden zich dan ook mr. Kesper zal bevin den. TERAARDEBESTELLING L. M. KLOOTWIJK Berkenwoude. Onder buitengewoon grote belangstelling heeft Vrijdagmiddag op de alge mene begraafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van de heer L. M. Klootwijk, in leven hoofd van de openbare lagere school. Voor het sterf huis hadden de leerlingen van de school zich in twee rijen opgesteld. Vooraan de lijkstoet liepen enkele oud-leerlingen met bloemstuk ken Achter de familieleden volgden onder an dere burgemeester Gautier. met de beide wethouders, de heren de Groot en Rehorst, het hnofd van dc Bijzondere lagere school, de heer Heikoop, collega's van de overledene uit ver schillende plaatsen uit de omtrek. afge> aar- digden van het Niwin-comilé. van het comité Steun Wettig Gezag, van het Ned. Herv Kerk koor. van de Oran.everen ging. van de IJsclub van Volksonderwijs, van het Nut van het Al gemeen en enkele cursisten van de Midden standscursus. Op de begraafplaats nam allereerst burge meester Gautier het woord. Hij sprak namens het college van B en W. eii namens dc gehele gemeente woorden van dank voor alles, wat de heer Klootwijk voor de bevólking deed. niet alleen voor de kindeten. maar ook voor de ouderen, voor wie hij een raadgever was en bovenal een vriend. In de weinige jaren, dat hij in deze gemeente werkzaam was. wist de heer Klootwijk de harten te winnen van allen, die in zijn omgeving kwamen. De burge meester sprak ook over de prettige wijze, waarop hU steeds als vriend met de heer Klootwijk had omgegaan. Hij bésloot met de woorden: „Wij zullen u nooit vergeten en uw nabestaanden zullen wij met alles bijstaan" Een afgevaardigde van de afdeling Moor drecht van de kring van hoofdonderwijEers. sprak woorden van dank voor alles, wat de overledene voor het onderwijs had gedaan. Het hoofd van de Openbare Lagere School uit Stolwijk, de heer Van den Hosch. die ge zamenlijk met de heer Klootwijk de Midden standscursus had verzorgd, sprak als collega. Deze spreker richtte speciaal woorden van troost tot de familie. Hij sprak tenslotte na mens mej. Eerland. onderwijzeres aan de school van de overledene, woorden van dank voor de prettige, «^menwerking Een afgevaardigde van het Niwin-bestuur sprak zijn waardering uit voor het feit. dat de heer Klootwijk zijn beste krachten voor de"mi. litairen in Indië had gegeven. Namens alle onderwijzers uit Rotterdam, in welke plaats de heer Klootwijk twintig jaar werkzaam was. sprak een collega woorden van medeleven. De heer C. van Vliet was de tolk van alle verenigingen uit Berkenwoude. toen hij de overledene dankte voor alles, wat hij voor de verenigingen gedaan had. Ds. Priester sprak tenslotte naar aanleiding van het achtste vers van Psalm 103 woorden van troost. Hij schetste ook de grote verdien ste van de overledene door het werk. dat hij verrichtte aan de bibliotheek, bij het jeugd werk en voor de samenwerking. Nadat een broer van de overledene had ge dankt voor de belangstelling werden vele bloemstukken en kransen aan de groeve ge legd. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 21 Juni. Veehiarkt. Aanvoer in totaal 2971 stuks, waarvan 125 vette koeien en ossen 915 gebruiks vee. 84 graskalveren. 647 nuchtere kalveren. 355 big gen. 61 veulens. 263 paarden. 324 schapen en lammeren. 1(71 bokken en geiten. 96 varkens. De prijzen waren bis volgt) Kalf koeien le soort f 875. 2e soort f 765. 3e soort f 645 melk koe en le soort f 875, 2e soort f 765. 3e söort f 645 varekoéieo le sdbrt f 5Ó0. 2e soort f 430. 3e soort f 360, vaarzen le soort f 640, 2e soort f 520. 3e soort f 400; pinken le soort f 530. 2e soort f 430. 3e soort f 350; graskalveren le soort f 340. 2e soort f 240. 3e soort f 120; big gen le soort f 53. 2e soort f 45. 3e soort f 40: hitten le soort f 760. 2e soort f 560, 3e soort f 425; paarden werk le soort f 885. 2e soort f 685, 3e soort f 525, paarden slacht per kg. f 1.50. t 1.30, t 1.10. BODEGRAVEN. 21 .Juni. - Kaasmarkt. Aangevoerd 184 partijen kaas. le soort van f 1.69—1.74; 2e soort van f 1 64—1 63; zware soort tot f 1.78. Handel matig. EERSTE ALBLASSERWAARDSE VEILING VERENIGING. Modernisering en uitbreiding van het bedrijf. Toen vorige week de eerste (kersen-)vei ling van dit seizoen gehouden werd, werd tevens aan de Eerste Alblasserwaardse Vei lingvereniging te Gelkencs. een modern af- mijntoestcl in gebruik genomen, namelijk een electriéche veilingklok. De noodzakelijkheid van een dergelijke klok had zich reeds lang doen gevoelen, maar andere werkzaamheden drongen de behoefte aan een veilingklok op de achtergrond De plaatsing van een nieuwe loods was vorige jaar meer urgent, aangezien door dc toena me van de aanvoer, de laatste tijd dikwijls veel fruit in de open lucht uitgestald moest worden. Het bestaande gebouw kon maar een gering gedeelte van de steeds groter worden de aanvoer bergen, zodat uitbreiding van de bergruimtq een eerste eis was. Toen de loods vorige jaar geplaatst was. werd hiermede in een. dringende behoefte voorzien, maar ook een verkooplokaal met zitplaatsen voor de# kopers was dringend noodzakelijk. Een op lossing hiervoor werd gevonden, door het oude veilinggebouw, dat inmiddels „overbo dig" was geworden, hiervoor in te richten en van zitplaatsen te voorzien, terwijl het ach terste gedeelte verbouwd werd tot een mo dern kantoor. Alleen het ontbreken van een modern afmijntoestel deed zich toen nog ge voelen. Naast de kopers was vooral de veiling meester, de heer A. de Waard, zeer gebaat met deze nieuwe aanwinst. Hij kan nu rustig de loop van de wijzer volgen, zulks in te genstelling met voorheen, toen hij de bedra gen afriep. Het veilingbedrijf in zijn geheel voldoet thans aan de eisen, die redelijkerwijs gesteld kunnen worden De kopers genieten thans de grootst mogelijke service. Maar ook voor de belangen van de aanvoerders wordt terdege gewaakt. Ook voor hen is de service, die de veiling biedt, aanmerkelijk verbetéki. waar toe voor® de aanschaffing van een auto. die drie maar per weck alle aanvoerders langs rijdt, niet weinig heeft bijgedragen Zowel de volle als de lege kisten worden thuis ge haald 6n bezorgd. Gevraagd voor direct: Een Halfwas of vergevord. Leerling. BAKKERIJ J. P KLEIN. C 123. Ouderkerk a.d. IJssel. Geneesmiddelen Ontsmettlngsmatirlaal Donderdags te Gouda OPENBARE VERKOPING. NOTARIS A. T. v. d. LEEDEN te Ouderkerk aan de IJssel tal op Vrijdag 24 Juni '49, 'i morgens 10 uur, In het perceel A 107 le Gouderak (bij het Dorp), in het open baar verkopen: Lintzaagbank (dlam. 75 c.m. 4 Houtdraaibanken, Schuur- en Slijpmachine met losse electro motoren (3- 1' i en 1/3 PK) en Drijf- werk; Lintzaagbank (dlam. 43 c.m.); Cirkelzaagbankje zonder aandrijving. GROTE VULKACHEL MET PIJPEN SCHAKEL- EN VERDEELKASTEN met lei dingen; Beitels. Vijlen. Boren en ve te andere Gereedschappen. 2 M3. BEUKENHOUT; enig bewerkt HOUT en het geen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Morgens vóór de ver koop afgenummerd te bezich tigen. asjflten' y *3077 Gevraagd voor Herensalon: Aank. Bediende of Leerling. D DUIVEN. - Dames- en Herenkapper - Krimpen aan de IJssel - Tuinstraat 27. Telefoon 376. Gevraagd per 1 Aukustus METS NET JE voor dag en nacht; in klein gezin Zondags vrij? 70. per maand netto. - Pauwen laan 89, Den Haag. Vanaf Vrijdag 2% Juni a i. geven wij voortaan iedere koper bil aankoop van 30 cent levensmiddelen één apaarzegel, die geplakt kan worden op een door ons te verstrekken spaarkaart Op deze kaart kunnen 100 zegel? geplakt wordenwanneer deze kaart vol geplakt is. geeft dege recht op f 1.— aan goederen of contant. Daarom voolr al Uw levenemiddelen naar SPECIALITEIT IN KOFFIE EN THEE Goed gésoiteerd ln alle vooraanstaande merkartikelen I Voor warme dagen; HERO DRANKEN (Cassis. Perl, Cherise) slechts 25 et. per fles. Diverse smaken limonadesiroop. Grote voorraad Amstelbleren Haven 12, Tel.212, Schoonhoven Wij heren en beiorgen let Polsbroek Benschop Willlge- Langerak Cabauw Ammerstol Bergambacht Boven- en Benedenberg Vlist en Stad Te leveren in verschillende modellen ONZE SPROEIMACHINES HEBBEN: BRONZEN POMPEN LUCHTGEKOELDE MOTOREN MET OHEBADVERTRAGING VERSTELBARE WIELEN SPROEIBUIZEN VAN 8 TOT 18 METER ONGEKENDE NEVEL VERSTUIVING SNELLE ZELFVULLER TANKS VAN 200 TOT 1000 LITER VOOR TRACTOR- EN PAARDENTRACTIE GRATIS DEMONSTRATIE aan de fabriek van alle machines. Vraagt offerte of reuigersbezoek' 3 minuten van t station. Verrukkelijk... zo'n „BIJ DE THEE" bij Uw thee! „Doe als de Engelsman" raadt Vlctorientje U, „en maak van het theedrinken een lichte raaaltfld. Serveer er altijd iets lichtverteerbaara b(J. Dat maakt krachtige, goed- gezette thee dubbel lekker en extra verkwikkend. Vooral als U „By de Thee' biscuitjes van Victoria presenteert." „Bjj de Thee" is een speciaal thee-biscuitje. heer- HJk bros. vrjj soet en met een ffjn vanllle-aroma. En er gaan er 60 in een half pond! Vraag er Uw winkelier altyd naar! EEN WEDUWE op leeftijd. ZOEKT een vrijs Zit-Slaapkamer en biedt zich tevens aan als hulp i.d. huishouding In Lekkerkerk. Brieven, onder No. 5800. aan het Bureau van dit Blad. DEZE WEEK ZUURTJES 33 ct. p. 250 gr. N 3 ROLLEN ZUURTJES 25 ct. LIMONADE SIROOP 90 ct. P. fl.. ABRIKOZEN STUDENTENHAVER BRUIDSSUIKERS p. 250 gr. 50 Ct. 216 VOORHAVEN 7 «CHOONHOVEN Voor Uw Notsawtalccs De Drukkerij ▼an de Jchoaehoveete Cour aal DRUKKERIJ S. A W. N. VAN NOOTEN SCHOONHOVEN. Voor vacantie en op reis Toiletzeep Scheerbenodigdheden Parfums - Toiletpooder - Brillantine Voor de hengelsport hebben wij een mooie collectie hengels (ook toppen voor hengels) simmen haken enz. enz. Voor verjaardagen jubileum etc. grote collectie passende geschenken voor Dames en Heren Voor de huishouding ruim gesorteerd in diverse soorten huishoudelijke artikelen Er is voor „elck. wat wilsM in Loplkeritraat 4 - Schoonhoven Wij kunnen hem weer netjes iepareren Alle soorten monturen in voorraad Ook glasbollen en dé glazen geslepen zo u zelf wenst Voor Ziekenfonds leden 20% korting op de gehele bril,* plus korting op de glazen van het Ziekenfonds. Opticien ZIEKENFONDS LEVERANCIER Lekdijk 28 - Telefoon 296 KRIMPEN A.D. IJSSEL op gebied van maar een adres ELECTR. LICHT KRACHT en RADIO Lopikeretraat 43, SCHOONHOVEN Telefoon 471 Wij hebben een pracht sortering Salon- en Huiskamerlampen, Wand- en Schemerverllchting Stofzuigers, Strijkijzera, Radio tafels, en*, enz. enz. Te koop govraagd: Een volledige Kaasmaak- Inrentaris. Brieven aan M C. DE JONG. B 27. Spijk, bij Gorinchem. TE KOOP GEVRAAGD; I electro MOTOR, 24 Volt. gelijkstroom, pl.m. 1500 omwentelingen per mi nuut, i/j P K. Adres: H v. NOOD. p.a. Machine fabriek „Bolnes", - Krimpen aan de Lek. 15» Jaarlijkse L JaarUjkse Lu va Verloting 60 cent der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart 14.vJ. 26-10- 48. 2e Afd.A lG06.1G07.1Gai 3 Vérlotingen A.B.C. lader hoofdprijs t.w.v. 10.000 én ieder met de pracht-pryzen vermeld o/d raambiljetten b/d K.L.M., Lissone, Kiosken, Sig.mag. Giro 241.000 I Verkoop la veile «eng LUVA LOTIN 40 r.m ie SCHOONHOVEN »a do Wel v Di|k baeo L*2lenb,om O'JDEWATER ugHufimr 'Oilvd )M»b«ra v Buren STREEfKERK tal» Meerkerk Te koopt: HET GRASGEWftS van drie morgen Hooiland bij R. DE GROOT, No. 26, Brandwijk. De avonturen van in één dag klaar Fa. JAC. NEVEN Zn. Voorstraat 122, LEKKERKERK. De Uitgevers van dit Blad kunnen onder geen om standigheid da adressen verstrekken van degenen die onder nummer ad verteren Om in contact met de adverteerden te komen, schrijve man een brief aan ons Bureau, met op de enveloppe het num mer uit de advertentie Terwijl dé and'ren met z'n allen De brug af rollen, buit'len. vallen. „Hangt doctor Snel ln grote last En klampt zich aan de brugrand vast. „Als 'k vél", dénkt hij. ..ben ik verkouden" Maar ach. hij kan zich niet meer houden En hij valt plomp! als een stuk lood Juist in de schoorsteen van de boot. En als de brug weer is gesloten. Staat ook de Ford wea>- op z'n poten. Terwijl Professor. Toontie' en Daan Onthutst de doctor gaderlnan. Die. spartelend in rok en roet. Verzengd wordt in de schoorsteengloed En langzaam, mèt de boot. verdwijnt, En reddeloos verloren sctujntl

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3