PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN NH-. nMll.An VQOB ZP1T)-HOLLAND EN DTRECHT - Scboonhovensctie Courant WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uuï). Afnemend buiig. Wisselende bewolkt met'nog hier en daar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-Westelijke wind; overi gens matige tot krachtige, maar geleide lijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tamelijk koel weer. Op- en Ondergang der Zon. 3 Augustus: Op 5 04. onder 20 28. 4 Augustus: Op 5.05. onder 20 26 5 Augustus: Op 5.07. onder 20 22. MAANSTAND. Wassende Maan. 3 Augustus: Op 16 48. onder 23.54. ff i Augustus: Op 18 06. onderM 5 Augustus: Op 19 09 onder 0 37. 9 Augustus Volle Maan. Hoog water te (Schoonhoven: 3 Aug. 12 80 uur. 4 Aug. 2 10 uur. 5 Aug. 2 44 uur: 8 Aug 4 03 uur. Keulen. 3 Aug.. stand 0.46. val 0 01. Oubt ©ollanbgttjr iTpébrnt Wanneer het water stille staet, Wanneer de mensche ledigli gaet, Wanneer het yser roesten moet, Met één van drie en blüft er cjocdt. HANDELSOVEREENKOMST TUSSEN RUSLAND EN ROOD CHINA. De communistische radiozender Peiping heeft bekend gemaakt, dat er. na te Moskou gevoerde besprekingen, een handelsverdrag voor de tijd van een jaar tot stand is geko men tussen de communistische regering van China en Rusland. NIEUW COMMUNISTISCH OFFENSIEF IN CHINA. Volgens te Kanton óntvangen berichten hebben zes communistische legers in Noord- China een nieuw offensief ingezet, dat zich ontwikkelt in de richting van het bergach tige Kansoe. Het doe] van dit offensief schijnt te zijn het breken van de kracht der strijd macht van de Mohammedaanse generaal Ma Poe-Feng. wiens nationalistische troepen in de afgelopen twee maanden de communisti sche strijdkrachten krachtige slagen hebben toegebracht. In Zutd'China blijven de communistische troepen oprukken ddbr de provincies, die be kend staan onder de gezamenlijke naam van „rijstschuur van China De burgemeester van Sanghai. generaal Tsjen Ji, heeft verklaard dat de communis tische strijdkrachten hun opmars in Zuide-, itjke richting versnellen. „Men verwacht", aldus generaal Tsjen Ji. „dat het gehele land nog dit jaar zal worden bevrijd". COMMUNISTISCHE RADIO OVER ONT SNAPPING „AMETHYST". Het in communistische handen zijnde orrfroep station van Peiping beweerde gisteravond, dat de „Amethyst". tijdens haar ontsnapping, een Chinees passagiersschip, op de Jangtse tot zin ken zou hebben gebracht, waardoor honder den passagiers om het leven zijn gekomen Volgens radio-Peiping dwong de „Amethys" het Chinese passagiersschip „Kianglang" langs zijde te komen, waarna de Engelse oorlogs bodem de „Kiangling" als schild zou hebben gebruikt tegen beschietingen door de artille rie der communistische strijdkrachten Vervolgens wordt een communistische gene raal geciteerd, die gezegd zou hebben, dat de communistische troepen de „Amethyst" met seinen beduidden te stoppen, doch dat het oor logsvaartuig daarop het vuur op de „Kiang ling" opende, die in brand werd geschoten en tonk. De Engelse admiraliteit heeft gisteravond de beweringen van radio-Peiping tegenge sproken- HOWLEY VRAAGT ONTSLAG. Brigade-generaal Howley. de Amerikaanse commandant te Berlijn, heeft verzocht be gin September uit zijn functie te worden ontheven. Howley is sinds Juli 1945 com mandant van de Amerikaanse sector van Berlijh geweest. NEDERLANDERS IN CHINA MOETEN EVACUEREN. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft aan de Nederlandse vertegenwoordigér te Kanton opdracht gègeven de Nederlan ders en Nederlandse onderdanen in Zuid- China in overweging te geven te evacueren. COMMUNISTISCHE OPROEP TOT BETOGING. De communistische vereniging nBtrijders voor Vrede en Vrijheid" heeft de Parijze- naars opgeroepen. Vrijdag op de Place de la Concorde, tegenover de Amerikaanse am bassade, bijeen te komen, teneinde generaal Bradley, de stafchef van het Amerikaanse leger, resoluties, moties en protesten te over handigen „om blijk te geven van hun vre deswil". DE LONEN VAN DE DUITSE SPOOR WEGARBEIDERS. De drie Westelijke militaire commandan ten hebben besloten het West-Berlijnse stads bestuur te machtigen de lonen van ongeveer 2000 spoorwegarbeiders, die in West-Berlijn wonen en in de Oostelijke sector werken, in Westelijkt marken om te wisselen. De arbeiders werden, sedert het einde van de Berlijnse spoorwegstaking op 28 Juni. door het spoorwegbestuur. dat onder Russi sche controle staat, in Oostelijke marken uit betaald. Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft totnogtoe slechts 40 pCt. der lonen in Wes telijke merken omgewisseld. L.B. GEDWONGEN TEWERKSTELLING VAN DUITSE VROUWEN. Het officiële, in de Duitse taal verschijnen de Amerikaanse dagblad „Neut Zeitung" meldt dat thana een groot aantal vrouwen in de in dustrie-bedrijven in de provincie Tburingen (Russische zone) te werk wordt gesteld, ten einde de plaatsen in te namen v^n mannen, die naar de uraniumijmijnen zijn gezonden. Volgens het blad zullen vóór het einde van dit jaar twaalf duizend vrouwen op deze wij ze de plaatsen van mannen hebben ingeno men. Het met Engelse vergunning verschijnende dagblad „Soïlialdemokrat meldt, dat zestien ar beiders uit de uranium-mijnen Vrijdag door een Russisch militair gerechtshof te Dresden tot gevengenistraffen zijn veroordeeld wegens het bedreven van sabotafa. GRIEKSE AMBTENAREN-STAKING UITGESTELD. De Griekse ambtenaren, die gisteren in staking zouden gaan. hebben besloten de staking tot 17 Augustus uit te stallen. PLAATSELIJK NIEUWS. TERAARDEBESTELLING C. J. KROON. Alhlasserdam. Op de Alg Begraafplaats is Maandag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de heer C. J. Kroon, in leven chef machinist van het motorgemaal Nederwaard. Behalve deze functie was de overledene com mandant van de brandweer Nieuw-Lekkerland en voorzitter van de Oranjevereniging Trouw aan Oranje te Kinderdijk, en vervulde talrijke functies op kerkelijk en economisch gebied. Nadat de kist door acht molenaars ten gra ve was gedragen, voerden verschillènde spre kers het waord. Namens de Zondagsschool „Jezofat". waar de overledene 21 jaar deel van de leiding uit maakte. sprak de heer Korteweg: namens de A R. kiesvereniging „Nederland en Oranje'' te Nieuw-Lekkerland. de beer M. de Ridder. De heer Kroon behoorde tot de oprichters van de afdeling en namens het bestuur van de Neder waard. de voorzitter, de heer F. vafl den Berg, van Bleskensgraaf. Het slotwoord werd gesproken door ds. Fey- ter. Geref. predikant te Nieuw-Lekkerland. Een familielid dankte voor de laatste eer Er was veel belangstelling. Het verkeer over de brug over de Noord. Alblasserdam. Op vragen van het Twèede Kamerlid, de heer De Ruiter (c.h.) betreffende het vrijgeven van de verkeerfebrug over de Noord bij Alhlasserdam voor paardentractie en langzaam verkeer, heeft de Minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord, dat de geslo tenverklaring van deze bryg voor paarden tractie en ander langzaam verkeer, welke sinds de openstelling van de (mug in 1939 van kracht is. inderdaad voor de boerenbevolking onge rief betekent. Met het oog op het verkeersbelang is het ongewénst op deze brug het langzame verkeer onbeperkt toe te laten. Dt Minister heeft zich echter bereid verklaard, in bijzondere gevallen op daartoe gedaan verzoek ontheffing te ver lenen van het vérbod voor paardentractie of ander langzaam verkeer Een dergelijke ont heffing is inmiddels reeds enkele malen ver leend. Langs deze weg kan op bevredigende wijze worden tegemoetgekomen aan de bezwa ren van in de omgeving wonende boeren en tuinders, die voor de uitoefening van hun be drijf bij het gebruik van de brug bijzonder belang hebben- Verstoorde Gymnastiekuitvoering. Ameide. Zaterdagavond kwart voor zeven marcheerde de gymnastiekvereniging A.S.V.A. vèn Den Dam onder leiding van de heer Van Arkel, uit Gorinehem. naar het sportveld te Tienhoven, om daar de jaarlijkse openlucht- gymnastiek uitvoering te geven. De stoet werd voorafgegaan door vaandeldrager en kleine trom. Ook reed een auto mee. waarop de heer P Diepenhorst een geluidversterker had ge plaatst. waaruit enige pittige marsen klonken Het was jammer, dat na enkele nummers de regen neerkletterde op het sportveld, zodat de Uitvoering moest worden afgelast. Velen had den de moeite genomen deze uitvoering bij te wonen. Enige groepen uit Schoonhoven. Meer kerk en Noordeloos deden mee aan de estafe*- te-loop. De winnaars waren: groep heren: Meerkerk le prijs. Ameide 2e prijs: Noordeloos 3e prijs: en bij de groep dame:: Schoonhoven le prijs: Ameide 2e prijs: Noordeloos 3e prijs. A.S.V.A. aal in de maand September deze gymnast itk-uitvoering herhalen Ameide. Voetbgl. A.S.V A I en II speelden Zaterdagmiddag gelijk spel in de uit wedstrijd te Veen en Woudrichem. Ammerstol. De lieren C. van den Dool. J. Hoejenbos en P. van der Wouden en de da mes F. M. van Laarhoven en J. de Jong. zijn te Gouda geslaagd voor het Middenstands diploma. De postduivenvereniging „De Reisdliif" hield een wedvlucht met jonge duiven van uit Maastricht. Dg afstand was 135 k.m. De prijzen werden als volgt behaald: W. de Jong 1. 14. 15. 16. 27 en 28. Adr. Verschoor 2. 25 en 31: Joh. te Hênnepe 3. 4. 12. 22 en 23; G. Looren de Jong 5; G. J. Brand 6 eti 19; W. van Buren 7. 30 en 33; J. Stuurman 8 en 26; W. den Hoed 9 fen 18 T. de Man 10; C. H. Zanen 11 en 24: P. Stigter 13 en 21; A. Dubbeldam 17 en 32; J P. de Man 20. A. Verwaal 29. Duiven in vrijheid 8.15 uur. Aankomst eerste duif 10 uur 02 min. 21 sec laatste duif 10 uur 22 min. 41 sec. Ammerstol. Op de rijkspostspaarbank is inge legd over de maand Juli f 2870 en terugbetaald t 1667.56. GEITENKEURING. Bergambacht. Begunstigd door prachtig zo merweer hield de geitenfokvereniging Don derdag haar jaarlijkse zomerkeuring. die uit stekend verlopen is. De uitslag van de keuring was als volgt; 11 ongehoornde lammeren. Over het alge meen best ontwikkelde lammeren, doch het beenwerk liet nogal eens te wensen over. Prij zen werden toegekend aan de dieren van B. Ooms. W. de Pater, en J. van den Berg. Bij de gehoornde en bonte lammeren behaal de een goed lam van Randwijk een prijs Eén-jarige melkgriten. Goede klasse, le Bets van N. Rooken. Forse geit met goed uier en goed beenwerk. 2. Dit. van J. van den Bérg. Mooi type geit met metig beenwerk. 3. Willie, van C. Pootuit. Geit van vrij goed type. doch ook niet te sterk in de benen. Twee-jarige geiten. 1. Lena, van J. van den Berg. Goed ontwikkelde geit met vrij goed beenwerk. 2 Roze, van H den Hertog. Goed- soortlge geit met slijtege in de benen. Oudere geiten. Vrij goede klesse. la Geit van H. den Hartog. Mooie diepe geit met best uier. iets slijtage in de koten; lb. Jennie, van J. Speksnijder. Niet veel minder dgn la. doch iets zwakker op de benen. Gehoornde en bonte geiten. Twee vrij goe de Toggenburgers van de heer De Leeuw. Dit zijn geiten van geheel ander type dan onze Jluid-Hollandse geiten. Ze blinken uit door goed beenwerk. Giessmdem. De heer B. Bakker slaagde voor het Middenstandsdiploma. Gouderak. Voor de spelende damverenigin gen in de competitie om de IJsselbeker ia de stand van die aard geworden, dat Gouderak met Moordrecht een beslissingswedstrijd zal moeten spelen. Moordrecht. De damvereniging Moordrecht speelde voor de IJsielbekerdbmpetitie tegen L.U.T.O. te Ouderkerk aan de IJssel. De uit slag luidt als volgt: P. Twigt—A. Kreuk 2—0: J. Verhoef—G. Melgers 0—2; G. M. van Jeve- ren n. o. 2—0; H. Admiraal—n. o. 20; C. TerlouwJ. van Vliet 1—1: M. Boere—M Vuijk 0—2; W ven der Panne—C. Van Vliet 2—0; G. de Bruin—n. o. 2—0; J. v»n der Panne— J. Twigt 2—0; J. Blom—L. Krijgsman 2—0. Moordrecht wint met 15—5. Voetbal. Moordrceht 1 speelde een propaganda-wedstrijd te Nieuwerkerk aan de Ussel tegen haar mede derde klasser The Ri- met doelpunten gescoord door B van Adri- cbem, J. Woordmeijer en H. Overeijnder Zij legde hiermede beslag op de fraaie beker. MIDDELWEG WORDT VERBETERD. Moordrecht. Dijkgraaf en heemraden van de Zuidplaspolder in Sc^ieland. hebben gisteren te Waddinxveen in hotel De Unie aanbesteed het verbeteren van de Middelweg. De laagste in schrijver was de firma Van der Sluis en Hol te Gouda voor f 14.750. Hoogste inschrijver was Reefs Aannemingsmaatschappij te Oldenzaol voor f 22.500. Er waren zeven inschrijvers. De gunning werd aangehouden. Nfeuwpoort. Gedurende de maand Juli werd bij de rijkspostspaarbank ingelegd een bedrag van f 3061.15. terwijl een bedrag van f 1768 werd terugbetaald De heer H. Ouwerkerk Czn. slaagde voor het Middenstandsdiploma Onze dorpsgenote. mej. O de Bondt. heeft ook dit jaar de Vierdaagse volbracht en daar mede de naam van de w andelsportverenigng „Voorwaarts Mars" weer hoog gehouden. De heer A te Hennepe slaagde voor het diploma typogrèaf. afdeling handzetten. Raadsvergadering. Fapendreehi. De gemeenteraad zal morgen in openbare vergadering bijeenkomen ter be. handeling van de volgende agendapunten: Be- eediging van het nieuw inkomend lid. de heer H. van Weelden. Onderzoek geloofsbrieven der wegens periodieke aftreding inkomende leden. Wijziging gemeente-begroting, dienst 1949 en 1048 Verordening woning badhuisrechten; In stelling rechtsverordening tot onteigening van gronden in het uitbreidingsplan Kraaihoek. Vaststelling exploitatie vergoeding bijz. scho len over 1948, Vastelling van de win- kefsiuitingsv^-ordenfng Beslising op de aanvrage voor de aanschaffing van kachels Oost bijzondere school (Jullannschooi). Aankoop van gronden in het uitbreidingsplan Kraaihoek. Bouw van tien kleine woningwet woningen in het uitbreidingsplan Kraaihoek. Papendrecht. De postduivenvereniging De Luchtbode" hield een wedvlucht vanuit Maas tricht. De afstand was 129 KM. De duiven werden om 8.15 uur losgelaten met bewolkte lucht en Z.ZW. wind. De eerste tien prijswin naars zijn: 1 0 en 51 M- de Maat 2 11 26 en 33 A Herwig; 3 10 13 24 en 43 D. Blootshoofd; 4 49 50 54 58 en 68 M. Zegelaar; 5 18 19 25 en 59 T. v. d. Graaf 6 B. Penning, 7 37 38 48 en 64 Luijendijk—Veth: 8 56 en 60 Van Rijswijk; 9 55 en 67 B. van Duin: 12 en 27 Kortland Aankomst aarste duif 6 59 05 uur. snelheid 1262 3 M. pef minuut. Aankomst laatste prijs- duif 10 14 17 uur. snelheid 1064.7 m. per minuut. De stand van het kampioenschap jonge dui ven ia nu na vier vluchten: 1 T. Verhoef 694 punten; 2 A. Herwig 693 punten; 3 en 4 M E. Zegelaar en T. v d Graaf 649 punten: 5 Joh. de Groot 889 punten; 6 B. van Duin 586 pun ten: 7 Nederlof—Veth 508 punten. De heer J- Verhoef, die de vorige week het kampioenschap voor de fondvluchten behaalde, verwierf tevens met z jn doffer M 48.22.3424 het kampioenschap fond doffer en duif. De heren L. P. de Koning en M. Klop slaagden voor het middenstandsdiploma. Papendrecht 2—Alhlasserdam 2 4—1. Papendrecht In een schitterend gespeelde wedstrijd heeft Papendrecht 2 zich wederom in heer nederlaagwedstrijden de meerdere getoond, thans van Alhlasserdam Niettegen- stafnde Alblatserdam meermalen gevaarlijk voor het Papendrecht doel kwam opzetten, wist Schorer zijn doel op meesterlijke wijze schoon te houden Een bg|. die werkelijk onhoudbaar wgs. moest hij latèn passeren Het eerste Pa pendrecht doelpunt voor de rust moest wegens buitenspel geannuleerd worden. Voor de rust benutte J. Dekker een mooi aangegeven bal 1—0. Met deze stand kwam de rust. Direct na de rust kwam Alhlasserdam weer gevaarlijk opzetten Eén niet begrijpen in de rood-zwarte achterhoede was oorzaak, dat de rechtsbinnen van Albksserdam Schorer het nakijken gaf Weer wa* het J. Dekker, die het leidinggevende doelpunt voor Papendrecht scoorde 2—1 De onvermoeibare Oscar verschalkte de Alblasser. damse keeper door een handige voorzet van réchts netjes over de keeper heen in het doel te koppen 3—1. Enige tijd later zette Papen drecht een aanval op. die J. Dekker besloot met onhoudbaar in te schieten 4—1. Het derde elftal moest wederom de neder laag lijden in de strijd tegen Alhlasserdam 3 en wel met 4M) BRUTALE S.S.-ERS. Negen vroegere SS.-ers van de Hitler-ju- gend stonden gisteren terecht voor een Frans militair gerechtshof te Rijssel. wegens execu tie van 86 Franse mannen en jongens als ver geldingsmaatregel voor sabotage aan een spoorlijn. Een der verdachten was obersturmführer Hauck. die met de Hitlergroet antwoorde. toen zijn naam werd afgeroepen. Hij ontving een scherpe berisping van de president, die hem vervolgens vroeg: „Zes-en tachtig levens werden geofferd voor een be schadigde spoorrails Begrijpt u. waarom u en uw kameraden voor een Frans militair ge rechtshof staan?". Rauck antwoordde: „Neen": doch zei later, dat hij de terechtstelling „oprecht betreurde". Hij weet het gebeuren san de atmosfeer van oorlog en bombardementen". „Wü konden niet toestaan, dat materiaal vernield werd. dat on- ge moeders en zusters in Duitsland maakten en dat reeds met haar bloed bevlekt was." zo zéid^hij. SCHOONHOVEN. DAGTOUR. $let drie bussen van de V.A.VO vertrok ken gistermorgen om 7 uur ongeveer 158 Schoonhovenaren voor de gratis tocht, die de winkeliersvereniging „Schoonhoven Voor uit" en de R.-K. Middenstandsvereniging ge organiseerd hadden voor degenen, die in de week van de verkoopaetie de meeste zegels verzamelden. Het weer werkte echter niet bijzorgler mee. want het grootste gedeelte van d» dag viel er een stromende regen Dit neemt echter niet Weg. dat het gezelschap zich gedurende de gehele reis geamuseerd heeft. Via Utrecht en Zeist en Ede bereikic men Otterlo. waar men emge tijd door bracht in het Natuurpark „De Hooge Ve- luwe". Op die plaats werd ook geluncht. Over Hoenderlo en Uchelen kwam men aan in Apeldoorn. In het vermaak-centriim „Het Prins Bernlwrddahl'. dat daar met een be zoek vereerd werd, gebeurde echter iets minder aangenaams. De* 16-jarige J. Rik- koert. woonde aan de Opweg, kreeg name lijk een ongeluk met een caduce schommel. Toen hij zich op dat speeltuig bevond, brak er iets en de jongen kreeg een ijzeren pen in zijn dijbeen. Hij werd naar een zieken huis in Utrecht overgebracht en in de afge lopen nacht met een ziekenauto naar zijn woonplaats vervoerd. Ng dit voorval werd de reis voortgezet naar het strand- en vermaakcentrum Oud- Valkeveen. waar men de warme maaltijd gebruikte. Op de tocht naar die plaats kwam men langs Paleis Soeatdijk. De thuisreis ging over Bussum en Hilver sum. in welke plaats men een rondrit langs de study's maakte INDIE-GANGERS. Onder de militairen, die hedenmorgen met het troepentransportschip „Kota Inten" naar Indonesië vertrokken zijn. bevinden zich ne gentig manschappen van het depot Schoonho ven. Bij hen is ook een gedeelte van de groep officieren, die onlangs beéedigd werd. OEFENINGEN AFGELAST wegens slechte weer- Tweehonderdvijftig manschappen van het de- pot Schoonhoven waren Maandag naar Katwijk vertrokken om daar twee weken door te bren gen met oefeningen Het verblijf in die plaats was echter spoediger aan 'n eind. dan men ver wacht had. want gisteravond laat kwamen de soldaten in volledige uitrusting en met veel ge druis reeds in Schoonhoven terug Door de ongunstige weersomstandigheden konden de plannen namelijk niet ten uitvoer gebracht worden. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand Juli werd aan de Nutsspaarbank ingelegd f 35328,77 en terug betaald f 33326.98. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen de benoeming tot bijz, hulp. pred. te Everdingen P. J Steenbeek. a s. cm. predikant te Oudewater, die bedankte voor do benoeming als Jiulppred. te Eemnes-Binnen. GEREF. KERKEN (Art. 31). Bedankt voor Loenen aan de Vecht en Zou. tespui ds. Th. C. F. van Kamp te Alblasser damNieuw-Lekkerland. EENHEIDSPOGINGEN. De kerkeraad der Geref. Kerk van Noord- Wijk-Binnen heeft een voorstel gezonden aan de generale synode, waarin hij opmerkt, van oordeel te zijn. dat elke samenspreking tus sen de Geref. Kerken en die onderhoudende artikel 31 K O. in de huidige situatie niet doeltreffend is te achten, waarom hu daarin op de duur een gevaar ziet voor de hereni ging van beide kerken. Het dreigende resultaat zal uitgeputte be rusting wezen en derhalve een ongewilde maar niet minder lastige consolidatie van de breuk De kerkeraad is er van overtuigd, dat uit de leeruitspraken van Sneek-UtreoM 1942-1943 en Utrecht 1946 zeer veel misver standen ziin ontstaan en dat deze uitspraken daardoor in feite belemmeringen en aansto ten zijn geworden voor de samenwoning van broeders van hetzelfde huis. Nu is de kerke raad van mening dat al wie Schrift en Drie Formulieren van Enigheid belijdt en wenst té handhavem |n één kerkelijke gemeenschap re(jen vprzoejtj ker, overwegen aan al de genoemde niet langer kerkelijk gezag te hereniging te zoeken. PREDIKBFURTEN. GEREF .GEMEENTEN. BE^KENWOUDE Vrijdag 5 Augustus, 's av 7 uur. ds. Van de Ketterij, vah Vlaardinger' thuishoren, keraad te uitspraken verlenen en zo de- INGEZONDEN. VUILNISBELT. Door familie- en andere banden sterk gebon- den aan de Lekstreek, het gebied van land en water, dat nooit zal nalaten zijn aantrekkings kracht te blijven behouden, voor wie eenmaal daar mocht toeven, gevoel ik ook immer weer de stille ingetogen schoonheid van het staója met zijn altijd nog welsprekende getuigen van vroegere welvaart, waar ook nu nog steeds noeste vlUt werkt in een tak van nijverheid van internationale faam. En daarom moet me het volgende van het hart Hoe is het moi;elijk. dat een gemeente, wnar de spreekwoofdelijke Hollandse zindelijk, held je van ieder huis en uit elk straatje tegen, blinkt, het kan toleresen. dat in haar midden een zo rotte stee die reputatie in gevaar brengt, n l de vuilnisbelt aan de uitgang der stnd naar Willige.-Langersk. En dan te weten dat ditzelfde geval daar 2(1 jaar geleden ook al lag Is er nu werkelijk geen mogelijkheid hef vriendelijke stadje aan de Lek ook nog een» t« mogen aanschouwen zónder dit euvel? F. ESVELDT. Arnhem. P. C. Hooftstraat 30. BOTERMARKT. Aanvoer 6 pond. Prijs f 1 25. GEVONDEN VOORWERPEN. Duimstok: kinderarmbandje: damestas; kinder. portemoYmaie; vulpen; broche; kleedje; fiets- sleutel: haarstrik: zwempak: sleutel; zilverbon: burgerlijke ST*ND. AMMERSTOL Ondertrouwd: P Bakker 23 jen L. Verschoor. 24 j. Getrouwd- O Boom. 22 jen G C Schilt. IB j. J. W den Ouden. 26 j. en L. Rubbeldam, 25 j. Over leden: H. Verhek. 73 j. BERGAMBACHT Geboren: Jan Pieter. z. ven W Stout en J S Schilt. Gerdina. d van D van de Velde en L. Burger. Ondertrouwd. W. Kool. 24 j. /te Rotterdam), en M. van den Berg. 23 j. Getrouwd; J. Oosterwijk. 28 j. en W Duhen. 22 j Overleden: C. Mak, 81 j. echtgenote van J. Burger. BLESKENSGRAAF. Geboren: Arigje, d. van G. Vonk en M. Roest. Cornells, z. vgn M. Koutstaal en G Slob. Leendert. z. van J C. Ter louw en E. Donk. - Ondertrouwd: *A. Dubbeldam. 27 j. (te Giessendam), en A. Baan, HOOG-BLOKLAND. Geboren: Aagje Jaco bs. d van P. van Lent en K. Versluis. HEKENDORP. Geboren: Jan. z. van J. P van herenrijwiel; stuk van een kunstgebit. Inlich- Berg en J. Duran. Overleden: A. Zwij- tingen op het politie-bureau. GEMENGD NIEUWS. VERZOEK OM MEER FLIKKERLICHTEN. Naar aanleiding van de ernstige ongeval, len. die zich- gedurende de laatste maanden bij verschillende onbewaakte overwegen heb ben voorgedaan, heeft het bestuur van de K N A C. zich met een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend, waarin zij er op aandringt het aantal flikkerlicht- installaties zd spoedig mogelijk uit te brei den tot het nodige aantal. „STAAKT HET VUREN" AFGEKONDIGD. Hedenmorgen is te Batavia en te Djokja de order tot het staken van de vijandelijk heden afgekondigd. Tevens zijn de documen ten. die in gezamenlijk overleg tussen par tijen zijn opgesteld voor publicatie vrijge geven. „De order tot het staken der vijandelijk heden zal op Java binnen een week en op Sumatra binnen elf dagen van kracht moe ten worden", aldus Moh. Roem. HET ZWEMVERBOD TE HEEMSKERK In «en \ergadering van de gemeenteraad van Heemskerk is ter sprake gekomen het geruchtmakende vérbod tot zwemmen en zonnebaden op het strand van deze gemeen te. Een van de twee voor de Partij van de Arbeid zitting hebbende raadsleden heefteen motie ingedfend, waarin hij zijn mede-raads leden voorstelde hun afkeuring uit te spre ken over de gedragslijn dié het college van B e» W. in deze heeft gevolgd Deze motie is met op twee na algemene stemmen ver- p vTa" .SÏ» voor. STov$r>X.£ Or Van Royen naar Pandit Nehru. Ira katholiek, ware» er tegen. M<m Roem d[clde mede dal h)J Zat,rdag De burgemeester de heer H. Nielen. heeft „sar H„,g „1 vertrekken als vice-voor- van de gelegenheid gebruik gemaakt om er zitfer van de republikeinse delegatie. Mr. A mat de meeste nadruk op te wljren dat aan K. Pringgodigdo, de «acretarla-genaraal der het strand van Heemskerk wel gnwomraen republikeinse delegatie, vertrekt op t Augus- mag worden. Da gewraakte bepaling heeft tus voor het troffen van voorber.ldina.n betrekking op 300 meter strand, die eerst jnlangs rijn gepacht. Op een ander gedeel- WEER SLACHTOFFERS VAN DE „ROERMOND" GEVONDEN. Nederlandse en Italiaanse duiker» hebben vandaag opnieuw een slachtoffer van de ramp met de „Roermond" gevonden. Het lichaam is nog niet geïdentificeerd. Men hoopt, dat men de lichamen van de twee nog niet ge vonden slachtoffers vanavond omhoog zal halen. te. dat wordt geëxploiteerd door een maat schappij. het Noorderbad geheten, mag wel degelijk gezwommen en gebaad worden. Het stuk strand, dat onlangs gepacht werd, zal bestemd worden voor diegenen die geen be hoefte aan dit strandvermaak hebben Ook voör deze categorie moet er gelegenheid zijn zich aan het strand op te houden, aldus de burgemeester. GIFTIGE BESSEN GEGETEN. Het twee-jarig zoontje van de familie Van E.. te Lunteren. bevond zich dezer dagen met zijn zesjarig zusje in een kruidentuin, waar ver- r,p» scheidene planten voor medicinale doeleinden oPORTNIEUWS worden gekweekt. De kir.dderen plukten bessen en aten daar van Des avonds deden zich bij het knaapje vergiftigingsverschijnselen voor. Hoewel me dische hulp spoedig tor plaatse was. mocht men er zelfs door het toedienen van tegengift ma in slagen de kleine te redden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de gif- tus voor het treffen van voorbereidingen. Moh. Roem zeide: „De Nederlands-Indonesi- ■ehe Unie dient de vorm te hebben van „een licht-unie". Dr. Van Royen zal op zijn reis naar Ne- derland een bezoek brengen aan Pandit Nehru. DE AMERIKAANSE DEFENSIE. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 356 tegen zeven stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de minis ter van defensie. Louis Johnson, nieuwe be voegdheden krijgt als hoofd van alle strijd krachten van Amerika. K N V B. AFDELING DORDRECHT. Zaterdagmiddagvoetbal Gorinehem e o. Programma voor Zaterdag 6 Augustus. Andel 1—Ameide 1: Aalst 1—Wijk 1; Hellouw 1—Ameide 2; Altena 1—GJS 2: Almkerk 1— -t - ---- Zuilicheip 1; Wijk 2—Kerkwijk 1; Brakel 2— sing Hope uit Rotterdam. Na een spannende tige bessen afkomstig waren van de monnik»- Stedoco 2 Aalburg 3—Altena 2; kerkwiik 2 wedstrijd wist Moordrecht met 3—0 te winnen kap. Altena 3- Well 2—Aadal 3 nenburg. 51 j. LANGE RUIGE WEIDE Overleden: L. A. van Schaik, 53 j„ echtgenote van J. de Ko ning. LEKKERKERK. Geboren: Gerrit Marinus, z. van J. Molenaar en M A. Kalkman Teu- nis. z. van firn van der Velden en S Nobel - Getrouwd- W Littel. 28 jen A. M. Mudde. 25' j. Overleden: G Mudde. 61 j., echtge noot van M. A. Broere. MOORDRECHT. Geboren: Geertruida. d van J Kruiswijk en J. Zuidem. Onder-* trouwd: W varv der Spree. 28 j. (te Gouda), en M. Evegroen. 21 j. Getrouwd: L. J. van Gent. 22 jen W. D. Verhoeff. 22 j. NIEUWERKFRJC AAN DE IJSSEL. Gebo ren- Hermanus Franciscus. z. van A Kool en A. Segers. Jan. z. van A. Stougie en C. Sprmjt. Getrouwd. W. Oosterom, 24 j„ en C. Goedegehuure. 21 j. Overleden: H. Slagt, 60 jechtgen. van T. Koetsier. NOORDELOOS. Overleden: M. B. van det Haven 78 j OTTOLAND Ondertrouwd: A. J. Verhoeff 23 jen J A de Ruiter. 23 j. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Geboren: A Rinkman—Treure. d. M BurgerHoo- gendijk. z. Ondertrouwd: A. Deelen. 28 jen M. I. Ketting. 28 j. H. Oosterom. 29 j„ en J. Trouwborst. 26 j. PAPEKOP. Overleden: A. Maaljen, 64 jwed van N W. Lekkerkerker. REEUWIJK Heboren: Jozef Gerardu». z. van N. J Moons «n M. F. Bunmk. Johannes CorneHs Leonardus. z. van T. C. Vergeer en W. J, Spruijt. Theodoriis Gerardus. z. van J G. van der Made en J E Verhoef On. dertrouwd: K. Oosterwijk, 25 j en J. Eve groen. 22 j (te Montfoort). Overleden (t* Gouda): F. H. Versteeg. 4 m. WADDINXVEEN Geboren: Theo. z. van J. Langendam en J. W. van Loon Carolina Lucretla. d van C. Boersma en A. M. van den Berg. Geert Jan. z. van A. G. van Omme ren en K. Heij. Garitr Jan. z. van J Mole naar en H. R. Koren. Cornelus Johannes Maria. z. van J. Boere en A. G. Kaptelim Elisabeth Maria, d van W. J. Moons en M M. G. Vermeulen Wllhelmina Johanna Maria, d. van N. E. Mulder en E. M. van Nugteren Ondertrouwd: C. Boon en G. Dullemeijer S Versloot en J. Hoogendoorn. Getrouwd T. Sliedrecht en A. M. Bos. Overleden: E. van dér Meer. 74 j., echtgenote van P. Koet sier. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. 2 Aug, Kaasmarkt. Aangevoerd 184 partijen. Prijzen: le soort f 1.68 tot f 1.74. 2e soort f 1.82 tot f 1-67, zwarf soort tot t L&Q. Handel traag I 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenschs Couran» WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1M» LIEFDADIGHEIDS^ EDVLUCHT. De Gorinchcmse Combinatie van postduiven- houders heeft vèn het Bondsbestuur der Ned. Alg. Bond van Postduivenhouders .toestem, niing gekregen om bij haar tienjarig bestaan een liefdadigheidswedvlucht te organiseren met jonge duiven, vanuit Marbchan op Zondag 21 Augustus. v Alle bondsleden, wier hokken gelegen zijn binnen een straal van ongeveer 30 K.M. rond Gorinehem. kunnen aan dit concours deelne- nie. Een aanzienlijk percentage der opbrengst komt ten goede aan de Ned Ver. tot bestrij ding der T.B.C. en aan de Ned. Bloedtransfusie dienst. Alblassecdam. Op een vorige week gehouden gemeenteavond belegd door de Ned. Herv. Kerk. heeft ds W. Sirag. en namens de ^kerk voogdij, de heer Van den Oever, de bouwplan nen van een nieuw te bouwen wijkgebouw in het uitbreidingsplan Kinderdijk onder de loupe genomen. Vooral van de te Kinderdijk wonen de lidmaten waren velen tegenwoordig. Een collëcte voor het Bouwfonds bracht f 113.50 op. Voor het Mulo-examen zijn de volgende leerlingen van de Chr. Ulo School geslaagd voor diploma B: J. Rlngersma te Bleskens graaf; voor A: Mary Bas. Arie de Boer. Arnold de Haan. Nelly de Jong. Adri Korteland. Cor- rie Stok. Teun Verwoert. Bert Bes te Bles kensgraaf. Hans van Dongen te Nieuw-Lm- kerland Harry Haksteeg en Lcnie de Zeeuw te Hendrik Ido Ambacht; en Jan L. Vlot te-Oud- Alblas. Alhlasserdam. EHBO De afdeling EH B O. zal de eerste zome/avondoefening houden op 12 Augustus De leiding heeft dr T. A. Hooftman De oefening vindt plaats des avonds om half acht in de tuin van de Corn Vroege Stichting. Voor het middenstands diploma alg. Han delskennis zijn geslaagd de heren G. Lerents- veld. A Goudriaan. J W de Jong Az C. van Es en J M. dp Jong Hz. De schaakvereniging Alhlasserdam kwam onder leiding van de voorzitter, de heer A A. C. van der Veer in Tea Room de vorige week in ledenvergadering bijeen. Men besloot wegens gebrek aan voldoende leden het aansluiten bij de Kon. Ned. Schaakhond nog even uit te stel len en een krachtige propaganda actie in te zetten. Alhlasserdam Van de Alblassérdamsc auto rijschool zijn te Dordrecht voor het chauffeurs diploma geslaagd: mej. W Stel en de heren Ir. M. de Groot. P R. de Hoop. C de Graaf. J. Penning. G Verbeek. J. Rozendaal, A. Gort, A. Leis. A. de Lange en A. Engels. JACOBUSDAG. Alhlasserdam. Behalve de paardenmarkt, die dezer dagen gehouden werd. gaf de Dordtse Post Harmonie op de St Jacobusdag in de tent Kerkstraat een geslaagd 'concert, dat veel be langstelling trok. Dit was ook het geval met de paardenrennen op het oude voetbalveld aan de Rijksweg -Het waren rennen met sul- keijs over 300 meter. Er waren zeer spannen de races ^ij. Slechts één incident deed zich voor door het Breken van een sulkeij van het paard Bolceij-Norton. Gelukkig kwemen paard en rij der er goed af Behalve wat lange tussen pauzes Is alles vlot verlopen. Hieronder volgt de uit slag: Bolceij—Norton tegen Fleying Star: Fleying Star winnaar. D MadrigalCrek: Crek win naar JavalonNorbert-Gui: N. Gui winnaar; Fer. van Sillidar—Darwin; Darwin winnaar: Zeppelin H. alleen over de baan stilstaand nummer. Tweede omloop: Zeppelin HFleying Star; Fl. Star winnaar; Norbert GuiCrek N. Gui winnaar; Darwir. alleen over de baan. Om de vierde en vijfde prijs: Zeppelin H Crek winnaar vierde priis Crek (eigenaar P Broere f 50); vijfde prijs Zeppelin H. (eigenaar Bakker, f 25). 1 Darwing—Fleving Staf. Darwin winnaar: 3e prijs Fleying Star (eigenaar H Bruinee. f 75). Finale: Darwin—Norbert Gui door Darwin gewonnen; le prijs Darwin (eigenaar T Ro- meijn. f 200) 2e prijs Norbert Gui (eigenaar P. Broere. f 100). Troostprijs f 40 gewonnen door het paard r er van Sillidar. De starter was de heer C. Vergaai): als speaker fungeerde zeer goed de heer Jac. Ootemnn. Na afloop van de races gingen velen naar het café van J. van .Krimpen waar de band van Johny Zilverschoon optrad. Ametde. De Chr gemengde zangvereniging „Sursum Corda" behaalde op het concours te Hierden in de tweede afdeling met 318 pun ten een eerste prijs, terwijl zij bovendien in de ere-wedstrijd een tweede ereprijs behaalde De colleges van B en W. van Ameide en Tienhoven hebben benoemd tot tweede ambte naar ter secretarie, de heer I. van de Nadort. die per 1 October de militaire dienst gaat ver- at™Mej A. Labee en de'heren P. Boon. A. de Kruijk. T Lakerveld. H. Oosterom en JMes- ker slaagden Vrijdag voor het middenstands di ploma. Ammerstol. t)e gemengde zangver. Aurora behaalde op het zangconcours te Nijmegen in de ere-afdeling met 347 punten een eerste prijs. Ammerstol. Voetbal. Voor de Lek streekcompetitie is A.S.V. zowel Zaterdag als Zondag in het veld geweest. Zaterdagavond trok een combinatie van het eerste en tweede elftal naar Nieuw-Lekkerland om V.VE. tc bekampen. Over het algemeen was het een ge- lijkopgaande strijd, waarbij de A.S.V -aanval len wel iets gevaarlijker waren. De rust was met een (1—2 voorpsrong voor A.S.V. inge gaan en na de rust werd deze tot 0—3 ver hoogd. Vijf minuten voor het einde wist V.V.E. echter de eer te redden en in de laatste mi nuut werd het zelfs nog 2—3. Zondagmiddag kwam A.S.V. wederom in het veld en wel te Bergambacht tegen het eer ste elftal aldaar. A.S.V. telde éép invaller voor haar rechtsbinnen, terwijl na korte tijd ook de rechtshalf zo in botsing kwam. dat hij van ver der spelen moest afzien. Het werd een zeer lauwe vertoning, waarbij de thuisclub nog wel de meeste geestdrift bleek te bezitten. De 20 voorsprong, die deze club door twee doelpun ten van de linksbu'-ten had verkregen bij de rust. was dan ook niet eeheel onverdiend. Ook na de rust kon AS.V haar normale vorm niet bereiken en de blauw-zwarten maakten er zelfs 30 van door een hard schot van hun mid- half. Er kwam geen wijziging meer in de stand. Het programma voor Zaterdag luidt: §tol- wijkA.S.V. te Stolwijk en V.V.E.—Bergam bacht te Nieuw-Lekkerland. Benschop. De gemengde zangvereniging Ex celsior te Polsbroekertlam onder" leiding j/an de heer Kaasschietei' te Schoonhoven, behaal de op het concours te Hierden met 326 punten een eerste prijs in de eerste afdeling. De uitslag van de Wedvlucht vanaf Neuf- villes door de duivenvereniging ï^als vólgt: M v. d. IJssel 1 5 12 en 10 G Zwanenburg 2 en 15: Benschop en Van t)elft 3 11 16 en 18; J. Verbree 4 8 en 10; Joh. van Vliet 6 9 13 en 20 J. Rietveld 1 en 14 Aankomst eerste duif 2.55 uur: laatste duif 3.40 uur. Bergambacht. Waterpolo. De JLZC. dames zijn op weg het kampioenschap te be halen. Van G.Z.C. II wisten zij te winnen met 2—1 en van Gouwe II met 40. Zij hebben slechts één punt nodig om het afdelhigskam- pioenschap te behalen. B.Z.C. II nam te Gouda revanche voor de ne derlaag van vorige week door G.Z.C. V met 54 te verslaan. In een zeer spannende wedstrijd won B.Z.C. I met 2—1 van S.V.G T. I (Den Haag). Hier door heeft B.Z.C. haar positie in de ranglijst aanmerkelijk verbeterd. Mej. A. Kamer, onderwijzeres aan de bijzondere school te Polsbroek, de heer G. C. Voogd, onderwijzer der bijz. school en de heer P. L. van der Munnik. onderwijzer aan een openbare school te Rotterdam, slpagden voor het examen ter verkrijging van het tweede ge deelte van de hoofdakte. Zij zijn daarmede in het bezit gekomen van het volledige diploma Mej. M^van Eijk. en de heren P Fredrik- ze. A de Groot BzC. Romeijn. J Potuijt Dz T den Ouden FzC. Kok Az.. P van Vliet en T. van Dsm behaalden het Middenstands diploma. Bergambacht. Gedurende do maand Juli werd ten postkantore ingelegd f 13 858,23 en tergubetaald f 6 483.86. Mej C. H. Bok. onderwijzeres aan de School met den Bijbel, is geslaagd voor de ak te handwerken akte K). De heer Tj. de Boer. oud-onderwijzer aan dezelfde school, slaagde voor het B-gedeelte van de hoofdakte. De zevende klasse van de School met den Bijbel maakte een gratis schoolreisje wegens het behalen van een prijs van de grote lande lijke Raedthuys kleur- en tekenwedstrijd- De firma Janse. uit Groot-Ammers. bracht de jon gens naar Utrecht waar men de Domtoren be klom. Vervolgens zette men de reis voort naar Ouwehand's Dierenpark te Rhenen. waar een gratis maaltijd werd aangeboden. Daarna ging men naar parK Rozendaal bij Arnhem, waar de kettingbrug en de bedriegertjes de volle belangstelling hadden. Het slot van de dag be stond in het bezoeken van de speeltuin op de Leusderhei nabij Austerlitz. Zaterdagavond gaven de harmonievereni ging ..Excelsior" van Ammerstol. het jeugdor kest (e Ammerstol. en de harmonievereniging „Exeelsior" achtereenvolgens een concert. On danks de regen tijdens de eerste uren was de belangstelling groot. Alle nummers werden goed uitgevoerd. Ibrwijl de populaire nummers van het jeugdorkest wel bijzonder in de smaak vielen. t Bleskensgraaf. Een met melk geladen auto van de zuivelfabriek De Graafstroom geraak te aan de Wijngaardse Steeg te water Met eem kraanwagen van de firma Van Mill, uit Go- rinkhem. werd de auto weer op de weg ge bracht. Bij dit ongeval ging heel wat melk verloren. De nieuwe nummering der woningen is geschied. Het nummer is aangebracht doormid del van een emaille plaatje en op eeh op vallende plaats. Capelle aan de IJssel. De Chr, reisvereniging „Onder Ons" in de uitbreiding West. maakte per autobuis een reisje naar Amsterdam. Via Den Haag.en Zandvoort. In Amsterdam werd een rondvaart door de havens gemaakt 's Avonds keerde men via 't Gooi en Utrecht huiswaarts. - Glessen-Nieuwkerk. Voor het Middenstands examen Algemene Handelskennis zijn geslaagd mejuffrouw Annie Hoogenboezenv de heren P de Kreij, G. Harrewijp en A. P. Haeser. Laatst genoemde is woonachtig te Peursum. Aan het Pinkeveer werd de jaarlijkse geitenkeuring gehouden. Als altijd, was voor deze keuring veel"publieke belangstelling. De uitslag was als volgt: Eén-jarige geiten: De medaille van de Pro vinciale Bond de heer A. Maat. Eerste en twee de prijs de heer L. Klop. derde en vierde prijs de heer R- Rikkers vrijfde prijs de heer A. Tukker- en zesde prijs de heer P. Sterk. Twee-jarige geiten en ouder: Eerste prijs de heer A. van Kleef. Het dier werd ingeschreven in het Keur-stamboek; tweede en derde prijs de ^ïeer P. Sterk. Lammeren *van 1949: Eerste prijs de heer A Tukker; tweede en derde prijs de heer A. van Kleef vierde prijs de heer T de Kuioer( vijf de en zesde prijs de heer P. van Holt«n De burgemeester van Giessen-Nieuwkerk. Peursum en Sehelluinen zal door vacantie af wezig zijn vanaf 6 tot en met 20 Augustus. De wethouders in deze gemeenten treden gedu rende die tijd als plaatsvervangers op. De zangvereniging „Giesscnkoor" maakte met de directeur, de heer KaaSschicter te Schodnhoven. per autobus een reis naar Den Haag en ScheveninV'ii. Des namiddags nam men te Rotterdam deel aan een zaalconcours, waar in de afdeling „Uitmuntendheid" een 2de prijs werd behaald biet 276 punlen. Voetbal De vre'balwedstrjjd P.V V II—-Altena III eindigde met een 5—2 overwin ning voor P^.V.V. Hardlnxveld. De gemeenteraad zal Donder dagavond om 7.30 uur in openbare vergade- ding bijeenkomen. De ag°nda vermeldt o.a Stemming over het vóorstel van burgemees ter en wethouders tot het ter beschikking stel len van het gemeentelijk sportterrein aan de voetbalvereniging ..Hardinxveld'waaromtrent in de vorige vergaderinft de stemmen staak ten Voorstel van burgemeester en wethouders tot het.bepalen van de plaats waar éen bad huis zal wórden gesticht. Als voren tot het ver lenen van een erediet voor het doen ontwer. pen van bouwplannen voor het tehuis voor ouden van dagen. Als voren om toe te treden ais lid van de centrale vereniging voor schooi en werktuinen en bootnplantdagen in Neder land. Als voren tot het aankopen van drie aan delen N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten ad f 1000. Als voren tot aankoop van een perceel grond ten w;esten van de stoep van de Wilhelminalaan en tot uitgifte in erfpacht van een gedeelte van deze grond aan J. R. Ver schoor Als voren tot vaststelling van een ver ordening tot toekenning yan een gratificatie aan personeel van de gemeente over 1949. Als voren inzake herziening gemeentegrenzen. Als voren inzake verpachting (J. van Hoven). Vast stelling comptabiliteitsbesiuiten. Onderzoek ge loofsbrieven. KIND GERED. Hoog-Blokland. Mej. E. van der Giessen De Jong bemerkte, dat een drie-jarig zoontje van de heer J. de Groot in de Gracht was ge raakt en zich reeds in zinkende toestand be vond. Zij begat zich gekleed te water en red de de kleine. Hoornaar Burgemeester Schakel (elfde maal) en mej A Verspulj (derde maal) hebben ook dit jaar de Vierdaagse te Nijmegen tot een goed einde gebracht De leerlingen van de Bijzondere School muakten Vrijdag onder leiding van het onder wijzend personeel een reisje naar de omstre ken van Arnhem. De kinderen hadden een genotvolle dag. Krimpen aan de Lek. De postduivenvereni ging „De Reisduif" hield Zondag een wed vlucht vanuit Bordeaux. De afstand was 877 K.M. De uitslag is als volgt; 1 D. Nobel, 2 K. Kooyman; 3 C. A. Heijkoop. Idem voor jonge duiven van Maastricht. Af stand 138 K M. Uitslag 1 M. C. de Jong; 2 en 4 C. van der Linden; 3 17 en 18 G Stout. 5 en 8 J Romijn: 6 L. H. van Wijnen; 7 J W. Mos: 9»P Neef; 10 H. Nobel. 11 J. Schild: 12 en 13 K. Kooyman. 14 W. J. Gouwens: 15 D. C Vis ser: 16 C. de Hoop en L v. d. Heuvel, 19 W. T. Graafland; 20 M. Westbroek. Krimpen aan de IJssel'. Het gemengd koor Juliana behaalde op het zangconcours te Nij megen in de ere-afdeling met 293 punten een tweede prijs. Door hond gebeten. Lange Ruige Welde. De 17-jarige dochter van de heer v. d. B. werd door een hond van de veehouder De H zodanig gebeten, dat zij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. O R G A N O n Lange Ruige Welde. Vrijdag maakten de kinderen van de vier hoogste klassen van de Christelijke School Kerkweg hun jaarlijks uit stapje onder leiding van de heer Verheij. Voor de middag werd het Dierenpark met speeltuin te Rhenen bezocht en men bracht ook een be zoek aan het kerkhof op de Grebbcberg. Het overige van de dag werd doorgebracht in'bos en hei. Lekkerkerk. De onderstaande leerlingen van de cursus van het Inst voor M'^denst -ont wikkeling zijn te Gouda voor het Middst.-diplo ma Algemene Handelskennis gesaagd P. A. Broere, mej. H. van der Graaf. mej. N. C. de Jong, mej. A. M. Lindeboom D Slijk (met lof), mej. A Stuijt. T. 'Vos. H. van der Wouden en D. van Zwienèn. Van de particuliere cursus slaagden de heren G. Eikelboom en G. Slingerland. Thuiskomst „Vierdaagse lopers" van D.O.V. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag om 4 uur kwa men de „Vierdaagse lopers" van de wandelsport vereniging „Door Oefening Verkregen" bü het veer van Nieuw-Lekkerland aan. De overige Jeden van D.O.V. stonden op de dijk opgesteld met de harmonievereniging ..Excelsior" en ver der familieleden, oud-vierdaagse lopers(sters) en honderden belangstellende dorpsgenoten. Bij de aankomst van de veerboot speelde de muziek. Burgemeester mr. G, C. v. d. Willigen sprak zijn felicitatie uit voor de kranige prestatie, inzonderheid aan de vier leden, dié reeds voor de derde maal de marsen volbracht hebben. JüniorenlOTren boden aan ieder een fraai bou quet met feu b'auw-wit lint (Vevenigingskleu- rer.) aan. Eer. enthousiaste supportstcr stelde vqpr allen eep stuk chocolade beschikbaar. Nadat de muziek nog enkele vrolijke liede ren bad laten horen, werd nog een mars door een deel der gementp gemaakt en gmg men naar h"t bevlagde clubhuis cafétaria „Centraal" waar men nog enige tiid bijeen bleef. Bij de groep was één uitvaller. Degenen die de marden volbrarht hebben zijn mej J J. van der Wonden (driemaal), mej. J J Zandbergen en de heren A de Boer. A d"n Boon. Gt. Broere (tweemaal). B van Dam (driemaal), P Heijkoop. Jat de Jager, 5 H A Peters. L Timmerman (driemaal), en C. v. d. Wouden Dr (driemaal). Bij de huid'ging worden de verzórgprs mej. S* Broer en de heer P. Rotsteeg natuurlijk ook betrokken. H Bovendien hebben nog drie dorpsgenoten de marsen volbracht namelijk een in militair verband, de heer A Mudde en individueel de heren Js. de Jager en K. van der Wouden. Lekkerkerk. Zaterdagmiddag hield het dis trict Krimpenerwaard van de Nederlandse Bil jartbond haar jaarvergadering in café „t Veerhuis". Na behandeling der ingekomen stukken volgde het verslag van de kascommis- sie Het jaarverslag van de secretaris gewaag de van een opgewekt verenigingsleven en het verslag van de penningmeester, de heer A. C. Vermeulen, sloot met e"n batig saldo van ruim f 400. De begroting voor het seizoen 194950 werd vastgesteld. De aftredende bestuursleden P. van Veen. K. van Vliet en T. A. Koot wer den herkozen. Na bespreking van de aan staande competitie werden tot afgevaardig den naar de bondsvergadering gekozen de he ren C. van Vliet en P. van Veen. Voetbaluitslag. Zaterdagavond werd vriendschappelijk gespeeld tussen een L.F.C.- combinatie en een D.C V.-combinatie uit Krim pen aan de IJssel. De uitslag was 23. LEKKAGES IN WATERLEIDINGBUIZEN. Lekkerkerk. De waterleidingbuizen in de Kerkweg moesten in één dag tijd op drie plaatsen gerestaureerd worden wegens lekka ge. Enkele dagen later ontstond weer lekkage op een andere plaats. Het zware verkeer zal hiervan vermoedelijk wel de oorzaak zijn. Meerkerk. Zaterdagavond gaf de muziekver eniging „Euphonia" een gecombineerd concert in de muziektent met medewerking van de muziekvereniging „Ad Astra" uit Asperen. „Harp en Luit" uit Vuren en „Aurora" te Leer dam. „Aurora" arriveerde om acht uur in schit terende uniformen en onder het spelen van een pittige mars Gedurende het concert was er veel belangstelling. Het was echter jammer, dat het in de vooravond iets regende, maar het succes van de avond was er niet minder om. De laatste mars werd gezamenlijk door alle verenigingen gespeeld. Nieuwerkerk aan de IJssel. De heren A. Both en A v. d. Hoek. hulpbesteUers. zijn mot ingang van 30 Juli aangesteld als bestellers in vaste dienst bü de P T.T. Leden van de Coop. Landbouw Ver. met hun vrouwen hebben met bussen een tocht ge maakt door de kuststreek van Zuid- en Noord- Holland met een ëiezoek aan enkele badplaat sen. In Amsterdam maakte men een boottocht door de grachten en havens. Op de terugreis werd in Zeist een warme maaltijd gebruikt, aangeboden door de vereniging Zaterdagavond heeft de muziekvereniging .D.K.V." een ruiterfeest gehouden in samen werking met de ruitersportvereniging „De Een- drachtruiters" te Zevenhuizen. Alle nummers werden keurig uitgevoerd en het geheel werd opgeluisterd door pittige muziek. Nieuw-Lekkerland. Een groep technici van J. en K Smit's machinefabrieken te Kinder dijk bracht op Woensdag 27 Juli een bezoek Uit de Radio-programma's. Donderdag 4 Augustus. HILVERSUM I 301 M. 7 00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon. 10.15 Morgenwijding; 1100 Zonnebloem; 12 03 Lunchconcert; 13.00 Nipuwp; 13.20 Piano; 14 00 Gramofoon; 14 40 Onder ons;» Id.00 Residentie Orkest. 16.00 Bijbellezing. 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Zingende en voordragend» jeusd, 17.50 Gramofoon: 18 40 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19 30 Actueel geluid; 20 00 Nieuws: 20.15 Platasvaria; 2100 Causerie; 2130 Vrij en Blij 22.15 Causerie; 22.45 Avondover denking; 2300 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM I. 415 M. 7.00 eh 8 00 Nieuwgi 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden; 10 00 MorP genvvijding; 10.15 Gramofoon: 12.00 Muzikapl progiamma. 12 38 Kamermuziek 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole Orkest^ 14 15 Solistenconcert; 15 00 Klimop, 16 00 Shakespeare's werken; 17.00 Jeugdprogramma; 17 30 Kwintet; 18 00 Nieuws; 18 30 Kwintet: 19 00 Gramofoon; 19.30 Gramo foon 20 00 Nieuws 20.05 The Romancers; 20 28 Hoorspel: 2105 BBC. Symph. Orkest: 22.00 Cyclus; 22.15 Gevarieerd programma; 23.00 Nieuws; 2315 Gramofoon. Vrijdag 5 Augustus. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Gramofoon 11.00 Zonnebloem: 11.35 Als de ziele luistert. 12 03 Piano-recital 12 33 Lunchconcert; 13 00 Nieuws; 13 20 Lunchcon cert. 14 00 Koor en Orkest. 15 20 Cabaret. 16 00 Zonnebloem; 17 15 Kinderkoor; 17 45 Wat hét buitenland ieest: 18.00 Orke«t zonder Naam; 18 30 Strijdkrachten; 1900 Niéuws: 19 30 Bel gischLuxemburgs programma: 20 00 Nieuws. 20 12 promenade Concert: 2100 Mis-composl- ties: 21.35 Harmonie: 22 20 Dansorkest; 22 43 Avondgebed. 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II 415 M —7 00 en 8 00 Nieuw»; 8 15 Gramofoon 9 30 Waterstanden: 1005 Mor genwijding; 10.30 Voor de vrouw; 1105 Voor dracht; 11.25 Vincentino; 1200 Grampfoon; 13.00 Nieuws; 13.15 The Skymaster?; 14.00 Kookkunst. 14.20 Concert: 15.00 Boekenschouw; 15 20 Jeugduitzending; 16.00 Gramofoon; 16 30 Tussen twaalf en zestien; 17,00 Piano: 17.30 Kg. mermuziek: 18.00 Nieuws; 18.15 Accordeon: 1900 Denk om de bocht; 19 30 Causerie: 2000 Nieuws; 20 30 Cursus; 21.00 Gramofoon; 21 S0 Vacantie. 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Gramofoon; 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23 15 Gramofoon. aan N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Bezichtigd werd de fabricage van gloeilam? pen. T L. buizen, radio's en van Philitf «rtikp. Jen. Het geheel gaf een massa 1* indruk- In de electrische acoustiekzaal werden mo derne geluidversterkers gezien en gehoord, stereofonie beluisterd en tot slot een film over atoomsplitsing vertoond. De ontvangst had plaats in het ontspan ningsgebouw. waar 's middags een warm* lunch werd aangeboden. De reis weöd gemaakt per touringcar, waar mede men van het ene fabrieksgebouw naar het andere reed. De heenreis- ging over Baarié-Nassau an de terugreis over 's-Hertogenbosch, waar 4* St. Janskerk bezichtigd werd. In de Ned. Herv Kerk werd een collécta gehouden voor de Herv. Ger. Evangeliéatid ta Ammerstol. De opbrengst was f 73.94. Mej. D. Oskamp heeft in verband mat haar voorgenomen huwelijk, ontslag genoman als onderwijzeres van de Herv. Zondagsschool „Samuël". welke functie zij 4iaar vervuldé. De heren J. den Ouden. C. V. d. Beak en M. Molenaar Rz slaagden voor het Mid denstandsdiploma In de maand Juli is in de Ned. Herv. Kerk te Kinderdijk aan extra giften gecoUae- teerd. voor de kerkvoogdij f 25 en driemaal f 10; voor het klokkenfonds tweemaal f 10 an driemaal f 1; en vodr het pastoriéfonds f 10 en f 1. De Chr. gem. zangvereniging .Omnia cum Deo", dirigent de heer A. P. Sintnicolaas, behaalde Zaterdagmiddag op het zaalconcoura in Lommerrijk te Hillegersberg in de tweede afdeling een eerste prijs m%t 328 punten. OPENING SPORTTERREIN. Nieuwpoort-Langerak. Onder het spelen van opgewekte melodieën door de plaatselij ke muziekvereniging „Kunst Na Arbeid" trok Zaterdag een schare sportliefhebbers naar het fabrieksterrein van de fa. Minkema. w*a* de officiële opening van het nieuwe sport terrein zou plaats vinden met een wedstrijd tussen „Migro en een combinatie van d^dria andere fabriekselftallen. Omstreeks ztven uur. toen de muziekvereniging een rondgang over het veld gemaakt had en de dijk be hoorlijk gevuld was met publiek, droeg de heer D. Minkema het sportterrein, waarvoor de benodigde grond geheel gratis ter beschik- FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. &6 -.UI Het rijtuig van Monsieur is voor. bul derde een leuk stentorgeluid. Fouquier en zijn jakhals hadden grote pret van de mop. Een glimp van humor kwam in Darras' ogen terug. Hij boog plechtstatig naar de Publieke Aanklager. Ik zal maar zo vrij zijn vóór te gaan! zej hij en zo schreed, met opgericht hoofd en glunderende ogen en met trotse glimlach op de lippen. Dr. Darras, laatste lijk verbonden aan La Salpêtrière. door het beschot zijn Maker tegemoet. Het enge vertrek was in rumoer van wan hopige afscheidstonelen. Het was een schril jammërgeschrei. een schouderschokkend snik ken en gekerm van zielesmart. toen de zwaargebouwde jonge kerels met rode kap pen. hun kudde in de corridor dreven. Doch Hector hoorde niets. Hij stond als een ge houwen beeld, uitstarend door de kleine deur. waardoor Darras, van La Salpêtrière, was verdwenen. 'Plotseling merkte hij dat Fouquier tot hem ■prak. De aangrenzende kamer was leeg en door het open venster, dat op de zonbesche nen binnenplaats uitzag, klonk hot sonore gemurmel op van een grote mensenmassa, als het geraas van de zee in een schelp. En boven dit geruis uit dreunde het zware ge dender van wielen. Zeg uit mijn naam aan Burger Cou- thonFouquier gaf hem een lang monde ling antwoord mee Hector moest zich erg inspannen om het te memoreren. Zijn herse nen waren als in slingering, heen en weer schommelend tussen die brave, oprechte fi guur die in deze ogenblikken door de stra ten van Parijs werd géreden en Loison. weer loos en verlaten, zonder geld en zonder vrienden, neergebogen op de kale vloer van haar kamertje Javoir stond bij het loket te wachten. Hij was even omgelopen naar de vofirkant van het Paleis, om de karren te zien wegrijden en vertelde Hector een lang verhaal betref fende een komieke knul in een gescheurde korte broek, die grappen had verkocht, toen hij in de kar klom. Doch Hector sloeg er geen acht op. Hij was in beslag genomen door de gedachte dat hij onmiddellijk naar Loison moest gaan. doch eerst moest hij te rug naar Couthon en Fouquier's antwoord overbrengen, dat. zoals hij wist. van groot belang was. Waarom had Fouquier het niet op papier gezet, zodat Javoir die brief had kunnen bezorgen? Hector zou stellig wel een voorwendsel hebben bedacht, om alsdan de gendarme te bewegen, die missive" in zijn plaats af te geven. Doch hij zou nooit bij de Normandiër een mondelinge boodschap in diens dikke kop hebbéh kunnen krijgen. Hij moest die zelf overbrengen. Maar als dat eenmaal achter de rug was. hoe kon hij het dan aanleggen, om voor een paar uren weg te komen? Het was al lang twee uur en de zon stond hoog aan de hemel, toen zij door de schroei ende namiddaghitte langzaam terugwandel den. Bij de weg was het als in een oven en de hopen vuilnis en afval, die langs de ver waarloosde straten lagen te rotten, verspreid den een ellendige stank. Ze liepen zoveel mogelijk in de schaduw en zo bereikten ze tegen een uur of drie. via de Place du Car rousel en de rue de 1'Echelle. de rue St. Ho- noré. Ze hadden zo wat een honderd meter voortgelopen en waren niet zo ver meer van Coulbon. toen Hector plotseling, aan de over zij van de straat. Grand-Due in het oog kreeg. De bultenaar was hun maar een paar passen voor. en liep in dezelfde richting. Hij was vergezeld van een vrouwenfiguur, een magere, hoekige verschijning, sober in het zwart gekleed. Tot zijn ontsteltenis herkende Hector de zure. bejaarde première van de mantelzaak in de rue de la Loi. Het was de tegenaanval. Thans begreep Hector Fotheringay dat hij was uitgepraat. Hier voor zijn ogen zag hij. waarop dan Grand-Due's gesnoef wgs geba seerd. dat hij met bewijzen zou aankomen. De première was ten laatste gevonden. Waar schijnlijk zou zij zich Hector herinneren, want een jongeman moest "wel een zeldzame bezoeker in dat mantel-atelier geweest zijn: doch. hetzij ze hem' herkennen zou of niet. ze zou wel. uit angst voor haar eigen hachje. Reen keus hebben dan om zijn identiteit te bevestigen. Haar getuigenis zou voor Couthon voldoen de wezen. Maar èl te goed was Hector de achterdochtige aard van de Conventionnel bekend, evenmin was hij de krankzinnige haat vergeten, waarvan Couthon ten opzich te van Loison had blijk gegeven. Het spel was uit. Hij kon naar Couthon niet terug gaan. Van nu af aan. was hij. evenajs Loison evenals die brave, kranige Darras, een uit- geworpene. Vreemd genoeg, hij gevoelde iets als een opluchting in het verschiet. De hoogspanning van zijn positie was nagenoeg onhoudbaar geworden. Hij kon de angsttoestand, waarin hij aanhoudend verkeerde door de rol die hij zich had opgelegd, blijven dragon; hij kon moedig de wetenschap onder de ogen zien. dat. op de achtergrond. Grand-Duc ijverig en methodisch aan het werk was. met het spin nen van het web om hem. Hector, te ver strikken Wat hem ^echter terneer drukte en hem. lichamelijk als geestelijk, met walging vervulde, was de dagelijkse aanraking en om gang met die moordmaniakken, die bloedhon den. Met stellige zekerheid was het ronddo len. bet zwerversleven van de vogelvrij vei klaarde te verkiezen boven de vertrouwelij ke omgang met die vampyrs! De zucht naar vrijheid vervulde zijn hele wezen, vrijheid, liefelijk in zijn neusgaten, als de gepr van ingesnoven berglucht' Dfich die zelfbeschikking had hij nog niet herwonnen. Eerst moest hij zijn waakhond kwijt wezen, bovendien kon Grand-Duc zich elke minuut omdraaien en hem zien. En eveneens, ergens in hun kielzog, bewoog zich een van die shiipgestalten. die hem thans steeds volgden, wanneer hij uitging. On merkbaar vertraagde Hector zijn gang toen hij. de welkome zonnetent van een wün- kroegjs bespeurende, er achter heen wipte, uit het gezicht van de bochel, juist toert deze aan de overzij het trottoir moest verlaten, om naar Couthons kant over te steken. Hector zette zijn hoed af. en wiste het. klamme zweet van zijn voorhoofd. Vrind, zei hij tot Javoir. die was blijven staan, ik ben dood-op van vermoeidheid, w kan geen stap meer verder doen. zwejy je. Ik moet gaan zitten, om in de koelte even uit te blazen. Vergeet niet dat ik pas ziek geweest en nog niet helemaal op krachten, ben gekomen. Doch ik wil je hiet vsyv ie ambtsplichten terughouden Ga naar Couthen'S. kantoor terug, verzoek ik je. en mocht de burger naar me vragen, zeg dan dat ik on derweg ben en onmiddellijk kom. De gendarme aarzelde en keek langs rijn neus. Daarop keek hij naar Hector ep v»ji hem keek hij naar de straat, die zich in hitte baadde, en van de straat naar de imposante rij flessen welke, in slagorde opgesteld, ver lokkend glansden in het getemperde licht, dat tot achteraan in het beschaduwde wijn huis binnen viel. Als de burger zich niet wel gevoelt, zei hij langzaam. dan is het beter dat ik bij hem blijf. Misschien dat een glaasje wijl» En de rest verwerkende, begon hij ggp zijn afhangende snorrebaard te kluiven en likt* smakkend zijn lippen. De kastelein, die van zijn siesta achter in 't lokaal te midden van zwermen vliegen was overeind gesprongen, sloofde zich uit #a

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2