Bed LANDBOUW en veeteelt PLAATSELIJK NIEUWS #>uöt OoUanöscDt nppslirnt Ta. Brand Bh. LAATSTE BERICHTEN Mens en gemeenschap i NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECH^ Schoonhovenscfto Courant VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 Wat zegt De Bilt? Meer bewolking. Geldig V8n Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Van het Westen uit langzaam toenemen de bewolking met later plaatselijk enige regen. In het Oosten van het land echter nog gedurende eon groot deel van de dag droog' weer Matige, later langs de kust nu en dan kracntige wind Uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Op- en Ondergang der Zon. 5 Augustus: Op 5.01. onder 20 22. 6 Augustus: Op 5 08, onder 20 22. 7 Augustus: Op 5.10. onder 20 20. Augustus: Op 5 11. onder 20.19. MAANSTAND. Wassende Maan. 5 Augustus: Op 19 09. onder 0 37. 0 Augustus: Op 29 54. onder 136. ff 7 Augustus: Op 20.25, onder 2 48 8 Augustus: Op 2o 46. onder 4 06 B Augustus Volle Maan. Koog water te Schoonhoven: 5 Aug. 2.44 uur; 6 Aug. 4 08 uur. 7 Aug. 5.04 uur; 8 Aug. 8 14 uur. Keulen, 5 Aug.. stand 0.43, val 0.01. Oock harde reden vun een vriendt, li balsem, die ten goede dient. ders was dat In Ede. het grote aanvoercen- trum van de blauwe troepen, dat volkomen verrast werd door de rode luehtaanval. En nu na 24 uur van deze oefening Phoe- ftix. een symbolische naam. in verband met de wederopbouw van de Koninklijke Land macht. beginnen de verhoudingen zich af te tekenen. Het is duidelijk dat de blauwe troe- Jlén langzamerhand gereed zijn voor de grote tegenaanval die de roden moet terug werpen. Maar de roden zijn ver opgedron gen en de blauwen wacht een zware taak. Het huishouden ie velde. De taak van de verzorglngstroepen II. Van ome eigen verslaggever: Op een vies stuk carton aan een boom ge prikt langs de weg van Epe naar Nunspeet staat te lezen: „Nette meisjes gevraagd voor het schoon- ïnaken van aardappelen. Kost vrij." Dat IS een grapje van het personeel Van de bataljonskeuken, waar de Voeding van 800 k 900 man wordt verzorgd. De keuken Staat opgesteld langs een van de vele slin gerpaadjes, die door de Veluwse bossen lei den. maar het is helemaal geen indrukwek kende vérton.ng. Er staan tegenwoordig geen grote keukenwagens meer met rokende Schoorstenen. Het enige wat elke voorbij ganger. practlsch gesproken de gehele dag door. kan 2ien is een troep aardapi>elen Schrappend# soldaten. Zij vormen een ploeg- je hulppersoneel, weiks bezigheden niet an ders zijn dan het schoonmaken van de voor de maaltijden benodigde grote hoeveelheden groenten e.d. Zij hebben ook het bord aan de boom geprikt, waaruit geconcludeerd mag worden, dat de stemming hgjemaal niet lijdt, zomin onder het vrij eetftonige werk, als onder de telkens neerklaterende slag- buien. Hun gesprekken worden begeleid door het gegons van de benzinebranders, dielabgs het paadje staan opgesteld. Die hebben de plaats ingenomen van de keukenwagens. Van ijzeren voetstukken wordt een omgekeerde 'goot aan elkaar gezet, daarop komen tien gamellen en aan Weerskanten ervoor staan de benzinevergassers, die hun hitte onder •en druk van 20 atmospheren door de goot en dus onder de kookketeltjes Stuwen. Ook dat koken zelf is continubedrijf. Is ochtends het theewater gekookt, dan wordt onmiddellijk de koffie voor twaalf uur ge reed gemaakt en nog voor die door de keel gaten van de hongerige soldaten verdwenen Is. staat de sergeant-kok ai uit te rekenen, - waar hij zijn gamellen pap en waar de rode kool Zal koken. „Bediening". Een moeilijkheid is natuurlijk, de etens waren warm te houden van het ogenblik, waarop ze gereed zijn tot het tijdstip van verorbering. Niet alleen in de keuken zelf la dat een probleem, maar vooral bij het rondbrengen van het eten langs de troepeh. De oplossing is gevonden op ongeveer de zelfde wijze als dat in een huishouden zou geschieden. De kleine kookgamellen ot de grote verzamelketels gaan in hooiklsten en daar blijven ze bewaard tot er uit geput wordt om het eten te verdelen. Dat kan ziin tot hét eten aan de keuken afgehaald wordt, zoals onze verslaggever deed. maar het kan ook zijn tot de vrachtauto, die de hooikistan rijdt, aangekomen is bij een van de vele groepjes van vijftien of twintig man. die ln de hei ingegraven zitten. Dat rondbrengen is een vak apart. Het vergt groot doorzet tingsvermogen van de bemanning van de vrachtauto en een koel berekend gemoed. Alle soldaten, of zij nu onder vijandelijk vuur liggen of niet. moeten drie maal per dag „bediend" worden. Het is dan ook niet' voor niets, dat de gamellen goede deksels hebben, want de tocht naar de voorste linies voert veelmaals niet alleen langs slinger paadjes. maar ook door kleine zandverstui vingen. door kuilen ln de hei of tussen de bosjes door. Overal verspreid zit het batal jon en overal moet het eten gebracht wor den. Brengen en taaien. Het kan pas gebracht worden als het eerst Ïehaald is. De menagemeesters die bij de eüken zijn ingedeeld, hebben dan ook meestal nachtwerk om te zorgen, dat de vol gende dag de aardappelschillers weer aan het werk kunnen, dat er drinkwater is om de groente te wassen en om thee te zetten. Het kan voorkomen, dat zij naar de divisie voorraadplaats rijden en daar niets meer vinden Dan moeten zij doorrijden naar de volgende post. Deze mensen kunnen niet leggen: ,,'t Is al laat we zullen morgen wel eens zien. Morgen moet het eten weer klaar lijn. moeten de soldaten gevoed werden, want alechts van een goed gevoed militair kan verwacht worden dat hij goéd vecht. Er wordt met enthousiasme „gevochten" dus ls het eten goed. De verzorgingstroepen wer ken uitstekend. SAMENWERKENDE LANDEN. •TATUUT RAAD VAN EUROPA VAN KRACHT. Het «tatuur van de Raad van Europa is Woensdag van kracht geworcjpn, doordat de zeven noodzakelijke bekrachtigingen hiervan thans op het Engelse ministerie van buiten landse laken zijn gedeponeerd. Het statuut moet thans nog door Frankrijk, België Nederland worden bekrachtigd, Eerste Kamer aanvaardt Atlantisch Verdrag. De Eerste Kamer heeft het Atlantisch Ver drag met 29 tegen 2 stemmen (communis ten) aanvaard Het debat duurde drie uur. De heer Schalker (CPN.) toonde gich een verklaard tegenstander van het verdrag. Enige sprekers betreurden het, dat de poli tieke ontwikkeling tot dit Verdrag heeft ge leid. Liever hadden zij de vorming ven een derde Europese macht als balans tuasen de machten van Amerika en Rusland gezien. Minister Stikker heeft het ontwerp verde digd. AMERIKAANSE STAFCHEFS IN PARIJS. De drie Amerikaanse stafchefs zijn gister avond in Parijs aangekomen, waar zij de militaire besprekingen in het kader *van het Atlantisch Pact zullen voortzetten Tientel len politie-agenten stonden rond het vlieg veld. waar ae Franse stafchefs van leger, marine en de luchtmacht de bezoekers be groetten. De Amerikanen zouden hedenoch tend een onderhoud van drie uur hebben met de Franse stafchefs. Men verwachtte, dat ge- nerftal Jean de Lattre de Tasslgny. vice-ed- miraal Robert JaUjard en luchtmaarschalk Sir James Robb. de chefs van de landmacht, marine en luchtmacht van de WeSt-Europe- se Unie. bij de besprekingen aanwezig zou den zijn. Marshallhulp wordt niet ver minderd. De Amerikaanse Senaat heeft voor de Marshall-hulp in het tweede jaar van hét Europese herstelprogramma 1949 '50 een be drag van 3628380000 dollar goedgekeurd. Tevens keurde de Senaat een bedrag van 1 074 millioen dollar goed voor de financie ring van de Marshall-hulp in het laatste kwartaal van het eerste jaar (1948/'4Ö) De door de begrotingscommissie voorgestelde vermindering van laatstgenoemd bedrag met 74 millioen dollar werd dus niet toegepast. De Senaat verwierp een voorstel om een bedrag van 1 350 millioen dollars van degel- den voor het plan-Marshall té reserveren voor de aankoop van Amerikaanse landbouw producten. Truman doet niet minder. President Truman heeft verklaard niet te willen weten van een vermindering van het bedrag, dat door hem voor wapenhulp- aan bevriende landen, is gevraagd, namelijk 1 450.000.000 dollar. OVERZEESE GEBIEDEN. FINANCIERING TERUGKEER REPU BLIKEINSE REGERING. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gerbrandy (AR.) betreffende de finan ciering van de terugkeer der republikeinse regering naar DJokja. heeft de heer Van Maarseveen. minister van overzeese gebieds delen. geantwoord, dat in beginsel besloten is. dat de regering van Indonesië de terug keer der republikeinse regering naar Djökja zal financieren. De regering van Indonesië besloot een voorlopig bedrag van 10 millioen Nederlands-Indische lopende munt beschik baar te stellen ter bestrijding van de daar uit voortvloeiende eerste uitgaven. l'ERTREK DEELNEMERS RONDETAFEL. CONFERENTIE. De heren Van Royen. Sultan Hamid. Blom. Gieben, Van Schelle en de secretaris-gehe- Pring- t de „Curac? mmg Van gisteren af zullen vrijwel dagelijks raai van de republikeinse delegatie Pring- godigdo zijn gisteren met de .Curacao" tlrt Batavia naar Den Haag afgereisd. n vrijwel deelnemers aan de ronde-tafel conferentie vertrekken. Agar schatting in totaal 139 Morgen vertrekt Mnh. Halta. die enige da gen te Nieuw Delhi zal vertoeven. De heer Chritchley is naar Londen ver trokken. Vanwaar hij zich naar Den Haag zal begeven. In een speciaal interview met „Merdeka" heeft de heer Van Royen gezegd, dat de re sultaten der besprekingen van de laatste 3;; maand zuilen worden gewaardeerd naar de wijze, waarop de order tot het staken der vijandelijkheden zal worden uitgevoerd. MILITAIRE WAARNEMERS VERTROKKEN De kolonel Carlock en de majoor Montana. Amerikaanse militaire waarnemers der V.N ln Indonesië, zijn gisteren uit Batavia met het vliegtuig van de V N. naar Amerika ver trokken. Beiden werden enige weken gele den naar Amerika teruggeroepen. PLAATSELIJK NIEUWS. Bergambacht. De gemeenteraad komt Dins dagavond in openbare vergadering bijeen tér behandeling van de volgende agenda: Vef- zoék van het Moderamen van het bestuur van de bond tegen het schenden van Gods Heilige Naam om een jaarlijkse subsidie tn de kosten verbonden aan $e bestrijding van het vloeken met afwijzend advies van bur gemeester en wethouders. Verzoek van de Verenig ng „Pro Juventute" te Rotterdam om een jaarlijkse subsidie met voorstel van bur gemeester en wethouders om f 10— toe te kennen. Opmerkingen op de op 23 Juli jl. vastgestelde verordening tot wijziging van de Algemene Politieverordening dezer gemeente. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verhuur van de localiteit in het postkan toor aan de distributiedienst voor f 1.per week. Voorstel tot het aanbrengen van berg ruimte ten behoeve van de bovenbewoners der duplex-Woningen van dë Woningbouw vereniging Comptabiliteitsbesluiten. Voor stel van burgemeester en wethouders tot toe lating als raadslid van alle gekozenen. Voor stel van burgemeester en wethouders om ln beginsel te besluiten tot de bouw van een nieuw gemeentehuis met ambtswoning voor de burgemeester. Wat eventueel verder ter tafel zal worden gebracht. Lanrerak-Nleuwpoort. De duivensportlief- hebbers te Nieuwpoort en Lingerak. aange sloten bij de „Gevleugelde Bode" te Streef kerk, hielden onderling een wedvlucht ilfH als volgt: le prjjs G. Boll, 2e prijs E. Looij- aard. 3e prijs W. Kuijl en de 4e prijs W. Rozendaal. Hardinxveld is voor annexatie. Hartfinxveld. De gemeenteraad heeft aich in de vergadering van gtateravond uitgesproken voor annexatie met Giessendam. Men was een. stemmig v$n mening, dat het samengaan van deze beide gemeenten grote economische voor. delen met zich mee zou brengen. Een uitvoe rig verslag van deze vergadering volgt nog. BRAND IN LANDBOUW8CHUUR. Hoornaar. Hedenmorgen ora acht uur ont dekte men brand in de bovenverdieping van de landbouwschuur van de landbouwer A. Aanen aan de Lage Giesaen. De brandweren van Hoornaar, Noordelooa en Hoog-Biekland rukten uit en wisten te voorkomen, dat de grote boerderij, die zeer dicht in de nabij heid van de schuur staat, een prooi der vlammen werd. Tevens slaagde men er in het benedengedeelte van de schuur te be houden. Het boxengedeelte b randde Uit. Hooibroei is oorzaak van deze brand. Restauratie raadhuis goed gekeurd. Nieuwpoort. Zoals bekend is. zijn de plan nen om te komen tot restauratie van het uit 1897 daterende stadhuis, na de oorlog weef in behandeling genomen. Daar de kosten van deze restauratie voor de gemeente te hoog waren, is toen aan het rijk en aan de pro vincie verzocht, een subsidie te verlenen. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft ter voldoening ean dit verzoek een subsidie toegezegd van 40 pCt. van de restauratiekosten, zijnde f 30.000 terwijl door de Provinciale Staten een sub sidie vah 15 pCt. Is verleend. Door bepaalde omstandigheden kon echter nog steeds met tot aanbesteding der werkzaamheden wor den overgegaan. Thans heeft echter het Rijksbureau voor Monumentenzorg toestem ming verleend tot onderhandse aanbesteding. Als dus de gunning heeft plaats gehad en is goedgekeurd, kon met de uitvoering van dit zo noodzakelijke werk een aanvang worden gemaakt. MELKERSWEDSTRIJD, ottoland. Op 19 en 21 Juli werd op de be drijven van de veehouders T. J. Bos en B G. Bons een melkerswedstrijd gehouden, uitgaan de van de Chr. Jonge Boeren- en Tuinder Or ganisatie Alblasserwaard (Centrum). De uitslag is als Volgt: Groep 1- C. van Bruggen te Tienhoven 195'/j; T. van Dijk te Noordeloos 183: B P. de Wild te Wijngaarden 182 A. Rouwert Boer te Gies sen-Nieuwkerk 181: J Versluis te Nieuw-Lek- kerland 1781/»; S. VRn Gils te Noordeloos 178, G Willemse ie Meerkerk 178, A. J. van den Berg te Wijngaarden 176'/* Groep II: T. Spek te Streefkerk 179</»: C. H. van den 'Berg te Wijngaarden 177, D de Wild te Wijngaarden 178'/,; M. Hoeke te Leerbroek 174i/tJ. L. Groeneveld 174 en S. Stuv 174. be:, den te Ottoland: A, Kortleve te Brandwijx 1721/.: B. G. Bons te Ottoland 109'/s: P. Smits te Wijngaarden 165. De jury bestond uit de heren: ir Schrooders. rijkazuivelconsulent te Gouda: en A. Pos. hoofd, assistent; J. Dijkstra te Goudriaan en K. Helj- boer te Groot-Ammers. Bij groep III werdA de heren Schrooders en Por vervangen door de heren Vos en Ver doold. terwijl de heer J. C. Aantjes ook in de jury sitting nam. I DE VOLLE ZEGELKAARTEN stroman binnen an dito zovaal guldens betalen wij terug! Ook U kunt hiervan profiteren door Uw levensmiddelen te ko pen bij de HAVÜN 12 OUD-LEERLINGEN KWEEKSCHOOL OP REIS. Een aantal oud-leerlingen van de Rijks kweekschool is gistermorgen in alle vroegte per bus van de V.A.V.O. vertrokken voor een negendaagse reis naar de Franse Alpen. Morg avond hoopt men Samoens te berei ken, waar men enige dagen zal blijven. Van die plaats uit worden dan tochten gemaakt in de omtrek. Dinsdag wordt de tócht voort gezet met als einddoel Qenève. De terugtocht gaat over Basel en Vianden. in welke plaat sen men zal overnachten. Vrijdag zal het ge zelschap weer in Nederland terugkeren. MEDAILLE „GOUDEN HANDEN". De Ark van Noach, die de heer G. den Butter in ruim drie en een half jaar tijds \evvaard.gdc. is op de tcntodnstelling „Gou den Handen" te Ede bekroond met de twee de prijs in de afdeling Kunst Houtbewer king Deze prijs bestaat uit een mediille met Inscriptie. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken: W. Kaasschieter, van Koestr. 130 naar 's-Gravenhage. Oud Schevenlngse- weg 42—44; D. Kaasschieter, van Koestr 130 naar 's-Gravenhage, Acaciastraat 170; A. Lo- benstgijn. Kruispoortstr. 3 naar Vlaardingen. Stationsstraat 52; C J. Seton. Spoorstraat 54 naar Utrecht. Willem Barendtzstr 26: A. den Besten. Ie 01- v. Noortstr. 43 naar Katwijk, vliegveld Valkenburg: C. van Ginkel. geb. Fortuin. Havenslraalse Wal 2. naar Hille- gom, Vosselaan 84, J. Chr. Meijer en gezin, van Haven 29a naar Utrecht, woonschip ..Merafto"; P. W de Wijs. Appelstraat H naar Eindhoven. Stratunseind 48; W. Rijne- veld en gezin, van Koningin Emmastraat 12 naar Ooslerbeek (gem. Renkum), Weverstr. 29 A. J. Verlaan. van Haven 53 naar Kat wijk. vliegveld Valkenburg; Th. J. van der Maat en gezin, van Próvenlerstraat 3. naar Haastrecht. Grote Haven 17; J. C. den Bes ten. van Proveniergtraat 9. naar Naarden. Vermeerlaan 2. E. M. Blokland, van Hiven 7 Voor de prijswinnaars der groepen werd een naar Bleskensgrpaf. B 132: M. J. Koppenol. boekwerkje beschikbaar gesteld van Lopikc-strpat 59. naar Woudenberg. Sta- Het geheel gaf een goede indruk, al wer- tionsweg 296; H. Smit. van Lekdijk 4 naar den bij groep II onnodig verschillende fouten Zaandam. 2e Oranjestraat 8; F, J, Driesen, gemaakt van Haven 10. naar Bloemendaal. Pr. Mau- Deze eerste melkerswedstrijd in de Alblas- ritslaan 130, T. Bakker, van Lange Weistr. serwaard heeft ten doel het melken op zJch- naar Gouderak. A 88: C. Mak. van Ko- zelf en de zindelijkheid bij de melkwlnning ningin Julianastraat 13. naar Lopik, S. L. v. zoveel mogelijk te bevorderen, daar dit de Alterenlaan 4; M. E. C. Beenakker, van Koe- eerste eis is bij het verkrijgen van een kwali- straat 140. naar Breda. Nieuwe Huizen 41; teitsproduct. D Gelderblom en gezin, van Lekdijk 2 naar Als tweede eil komt de verwerking van de Curacao; M. G. de Rijk. van Loplkerstraat 14 melk. die hier en daar op de fabriek gebeurt. Ingekomen: J. Kluifstra en gezin, van Win- jm. Reitdiepstraat 1. naar Koningin Julia nastraat 5; A. Verhoef, van Hilversum. maar toch zijn er nog vele zelfkazers. zodat hier ook voor de boerendochters uit onze streek gelegenheid ia rrtee te helpen e»n goed product te fabriceren. Deze gelegenheid biedt zich aan in de vorm van een cursus ln kaas bereiding. Deze cursus bestaat uit 17 lessen en be- Loosdr. flqs 7, naar Voorhaven 1; J. Brand en gezin, van Lekkerkerk. Kerkweg 135 naar Koestraat 40; C. den Ouden en gezin, van Berpambacht. A 41, naar Koestraat 109; A. gint aanstaande winter. Het is de bedoeling M. C. Duhen, van fiefgambacht. B 190. naar een cursus te houden voor 8treefkerk. Groot- Ammer# Langerak en een voor Goudriaan. Ottoland. Molenaarsgraaf. Brandwijk. Polsbroek. De Christelijk gemengde zang vereniging „Ons Koor" behaalde op het zaal- concoura te Zelat in de afdeling Uitmun tendheid met 215 punteh een tweede prijs. Sliedrecht. Bij de door de Rijkswaterstaat gehouden onderhandse aanbesteding voor het maken van het ëerste gedeelte vsn de door trekking van hef zijkanaal van de Twenthe- kanalen near Almelo ls het laagst ingeschre ven voor f 414.000.— door J. Visser Bzn. te Sliedrecht. Sliedrecht. Benoemd. Tot con- g erge van hét B.V L. gebouw is benoemd de heer G. B. van der Linden, gepensioneerd agent van politie. Tot oplichter van de speeltuin 't Cen trum. gelegen aan de Thorbeccelean is be noemd de heer M. de Roon. gepensioneerd agent van politie. Ongeval op Rijksweg. Waddinxvecn. Donderdagmorgen passeerde by de brug over de Gouwe een luxe auto van af Apeldoorn, richting Vlaardingen, bestuurd door de heer Smit, uit Vlaardingen. Zijn echt genote d'e op dat moment een portier beter wil. de sluiten, kon dit door de snelheid en do kracht van de wind n et houden Zij viel uit de auto en werd een eind meegesleurd. Met velschillende hoofdwonden is zij naar een zie kenhuis te Gouda overgebracht De bestuur der «eraakte. omdat hij plötftéling remde, met zijn hoofd krachtig in aanraking met het dssh- bord. doch kon ter plaatse wórden verbonden. Later kon het echtpaar de reis naar huis ver volgen. Koestrkat 109 H. Beuving en gezin, Van Renkum. Weverstraat 29. naar Koningin Em mastraat 12: A. O. de Jong van Larteerak, naar Koestraat 113, A. Schrlek. van Hilver sum, Noordweg 37. naar Lekdijk 19; H. J. Verroen en gezin, van Haastrecht. Grote Ha ven 17. naar Havenstr. Wal 22; J. C. Brehm van Haastrecht. Grote Haven 17. naar Ha- venstraatse Wal 22; C. Stoppelenburg, van Stolwfjk. Bosweg 13, naar Kerkweg 9. BURGERLIJKE 8TAND. Geboren: Bonefaclus Jacobus en Aartje Jacobs, z. en d. van B. J Velthuizen en A. Scholten. - Ondertrouwd: A. A. C. van Bakel. 21 j. en M. E. Suur. 22 j. Overleden: W. Bekkenk, 80 j., echtgenoot van T Smith. D. Staat. 81 ,j., wed. van W. J. Vlegbert. NUUBEBOWV - SCHOONHOVEN Prinses Irene 5 Auguitus 1949 Aanvang 8 uur KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Lóón op Zand ds A. J Tim mer te Polsbroek en Vlist; voor Meerkerk ds. H. N. van Hensbergen te Schalkwijk. Bedankt voor Meerkerk H N. van Hens- bergen te Schalkwijk; voor Loon op Zand A J. Timmer te Polsbroek en Vlist. CHR. OEREF. KERKEN. Beroepen te Gouda P. Op den Velde, can didal te Wormer. GEMENGD' NIFIJWS. GRATIE. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan M Hinse en J. J. Rutger. beiden tot de doodstraf veroordeeld door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. Beiden waren lid van de colonne Henneicke en hebben een groot aandeel gehad in het op sporen van Joodse landgenoten. EPIDEMIE VAN KINDERVERLAMMING IN AMERIKA. Te New York warm gisteren 58 nieuwe gevallen van kinderverlamming het groot ste aantal op één dag in dit jaar. In totaal zijn er dit jaar 468 gevallen van kinderver lamming te New York tegen 87 in dezelfde .periode van het vorig jaar. Volgens officiële cijfers breidt de epidemie zich in het land nog uit. BUS IN RAVIJN GESTORT. Achttien personen zijn om het leven ge komen en 25 gewond, doordat een bus bij de afdaling van een berg nabij Marrakas (Marakko) in een ravijn van ongeveer 150 De heren A. C, M, Feelj en p. Be.ten zijn b'vlPdM' geslaagd voor het kappersexamen, dat te Oou- Iu",Pe»"en d« «ewonden. da afgenomen werd. bliksem sloeG in boerderij. NUTSBIOSCOOF. In de afgelopen nacht barstte boven West- r.n rtu v.,..,* mftaf Friesland een hevig onweer los. Om half vijf Jongen, die hard moet werken om de .inprg rio hiiir»m oon u..,Q_j a mo'èd" zïf^rdïlren'vïrwL:S,lCrJS,n "S Sndd.°De iSTr inboedel, de landbouwmachine, e» voorraad hcói gingen in de vlammen op KINDJE DRONK MIERENZUUR. SCHOONHOVEN. ENGELg M O. De heer A. J. Oskam, vroeger woonachtig in Schoonhoven en thans werkzaam te Eind hoven. slaagde te Amsterdam voor het exa men M.O. Engels C. (handelsbriefwisseling). KAPPERSEXAMEN. neer hij na veel wederwaardigheden in een spionnage-complot het meisje, dat hij in ge dachten steeds voor zich had gezien, in zijn armen kan nemen. Dit is zeer beknopt de inhoud van de film „Het verborgen leven van Walter Mitty", die deze week in de Een kindje van twee en een half jaar te Hengelo bemachtigde in een onbewaakt ogen blik een flesje met mierenzuur. en dronk de Nutsbioscoop vertoond wordt. De hoofdrol in inhoud op. Hoewel onmiddellijk medische deze film wordt vertolkt door Danny Kaye hulp werd Ingeroepen, mocht dit niet meer en die naam betekent, dat het wel de moeite baten. In het ziekenhuis, waarheen het kind loont deze rolprent te gaan «en. was overgebracht, is de kleme overleden. Doof radio-Vaticeiia is gemeld, dat 'da (communistische) Roemeense politie in da afgelopen nacht invallen heeft gedaan in kloosters ie Boekarest, waarbü kloosiereigen.' dornmen werden meegevoerd en kloosterbe woners zijn mishandeld. Ook in sommige katholieke ziekenhuizen deed de Roemeense politie een inval lp een geval werden dokters en verpleegsters ir vrachtauto's gezet en naar cortcentratiekam' pen overgebracht. DE GELOOFSSTRIJD IN SLOWAKIJE. Radio-Vaticana heeft gisteren verklaani dat de tegenstand der Katholieken in Slo-' wskije voortduurt, ondanks het geweiddadii optreden van de politie. Volgens radio-Vs. ticana heeft de politie van het dorp Dolm. Kruppa het vuur eeopend op een meniEfc! die de pastoor Verdedigde, als gevolg waar- van een persoon werd gedood en verschei, dene andere ernstig gewond. Ook in eenaan. tal andere dorpen Vonden hevige botsingen tussen de politie en de bevolking plaats AMERIKA WAARSCHUWT CHINESE COMMUNISTEN. Amerika heeft het communistische China waarschu.wd tegen pogingen „aanvallen uit ta vneren tegen China's buurlanden". De Ame. rikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson. liet deze waarschuwing horen in een verklaring, toegjvoegd aan een omvangHjir witboek over „de Amerikaanse betrekkingen met China". De verklaring somt de voornaam sfe beginselen op van de Amerikaanse politiek tegenover China als gevolg van de commu? "mstische overwinningen. Acheson zegt ondet meer: „als het commurAtische regiem zich zgj lenen voor het Russische imperialisme en za1 pogen aanvallen uit te voeren tegen ChkiFi buurlanden, zullen wij en de andere leden v&n de V.N. maatregelen nemen". Een groep Amerikaanse senatoren heeft be sloten ernaar te streven, dat van het bedrag van 1450 millioen dollar, dat volgens de Ame rikaanse regering voor het militaire bijstands- programma dient le worden uitgetrokken. 17j millioen dollar zal worden besteed voor het verlenen van militaire hulp aan nationalistisch China. Rijst en koffie blijven op de bon, De regering heeft overwogen, of de rantsoe- nering van rijst en koffie reeds thans beëln» digd tou kunnen worden. Daarbij is echter gebleken, dat de deviesft. situatie met betrekking tot beide artikelen on. voldoende mogelijkheden biedt, dé voorziening van koffie en rijst bij vrije consumptie op bevredigende wijse te verzekeren. Rijst wordt» bovendien nog steeds volgens internationaal verdelingssysteem gerantsoeneerd, zodat Neder land afhankelijk blijft Van de toewijzingen, tf, meer. omdat landen, waar rijst het hoofdvow. sel is. voorgaan bij de interhationale verde ling ven de beschikbare rijat. Rijst en koffn blijven derhalve gerantsoeneerd. SPORTNIEUWS. 2WARE STRAF VOOR WEltELDRAMMOS» DAMMEN wegens het verstrekken van onjuiste gege vens in verband met de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1948. was door het bestuur van de Nederlandse Dambond een voorlopig schorsingsbesluit uitgevaardigd WÉeo P. Roozenburg en D. van der Staay. Het bestuur van de Nederlandse Dambond heeft thöns besloten P. Roozenburg definitief ie Schorsen voor de tijd van één jaar, eindigen de op 22 Mei 1950. én legde hem tevens een boete van f 125 op. D. van der Staay kreeg eenzelfde strafmaat met een boete van f 50. J, H. de Kluijver werd een schorsing opgelegd tot 24 Juli 1950 en een boete van f 100. Aan W Roozenburg werd een schorsing van dertig dagen opgelegd. J L. G. van Dijck en J. H. Ansems kregen een schriftelijke berisping. Gedurende de schorsingsperiode is het ve» boden deel te nemen aan wedstrijden. In wel» ke vorm ook. Eveneens is het verboden simul- taan-séances te geven, blindpartijen te spele» of lezingen te houden. MARKTBERICHTEN. VËE- EN PAARDENDAGEN. Op 7 en 8 September zullen te Utrecht OP een terrein achter de slagersvakschool, in* tionalc vee- en paardententoónsteihngen en concourses hippique worden georganiseerd. Op de eerste dag lullen onder toezicht van dé Bond voor de Nederlandse Warmbloed fokkerij demonstraties worden gegeven met het Nederlandse warmbloedpaard. Achttien hengsten van 3 tot 10 jaar en 39 merriea van 3 en 4 jaar. zoWel van het Groningss» het Gelders type, zullen in de keuringsbar nen verschijnen. Ook 2al op die dag de Koninklijke Neder landse Federatie van Landelijke Rijvereni- gingen haar kampioenschap van Nederlaag laten verrijden. De bedoeling van de organisatoren 1| om de talrijke buitenlandse bezoekers van de Utrechtse jaarbeurs, die tegelijkertijd wordt gehouden te gaan interesseren voor het Ne derlandse warmbloedpaard. Na de oorlog i« reeds een uitgebreid contact gelegd met het buitenland en zo werden in 1949 aan Italië 400 warmbloedoaarden geleverd. Oostenrijk deed een bestelling ter waarde van f 250.000 en uit Spanje Jis een bestelling binnengeko men voor 3000'paarden Ook zijn reeds paar den geleverd aan België. Denemarken. Ar gentinië. Brazilië heeft een bestelling gedaan ter waarde van f 600.000.en er zijn onder handelingen geopend met Equador. In het kader van deze tentoonstelling zul len tevens het Nederlandse Hackney-stam- boek, alsmede het Shetland Pony stamboek hun centrale keuringen organiseren. GOUDA, 4 Augustus. Veemarkt. Aan gevoerd: 44 margere varkens f 60—80: 370 biggen f 32—42. 1 mager rund f 400. 3 bok* ken en geiten f 20—30. Overgenomen doot het bedrijfschap werden de volgende dieren:) 35 runderen. 25 nuchtere kalveren, 1 graa- kalf en 388 schapen. Handel matig. GOUDA. 4 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 260 partijen. Prijzen: le kwal. met rijksmerk f 1 67—-1,72. 2e kwal. met rijksmerk f 1.02—1 66. extra zware kwaliteit tot f 1.99, extra kwaliteit f 1 73—1 83. Handel kalm. WOERDEN, 3 Aur Kaasmarkt Aanvoer 316 partijen. Prijzen: le soort t 1-tfl, 2e soorti f 1.611 65, extra zware f 1.85. Hatv del traag. GROOT-AMMERS. 3 Aug. Eerste Alblasser- waardse Veiltngsvereniging Oomskinderen &- 30 cent; N-H suikerperen 5—12 cent: yellow transparant 15—35 cent; perzikrode zomerip- pel 5—19 cent: krozen 35 cent early laxton 6t cent early rivers 27 cent, eldense blauwen 2881 cent C 4 I TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN DTRECHï f Tarwe-regeling voor Zuid-Holland Telers, die voor het product tarwe onder de dorsregeltng ressorteren, zijn verplicht de door hen geoogste hoeveelheid tarwe af te leveren aan een erkende tarwehandelaar dan wel aan een erkende zaaizaadhandelaar, met uitzondering van de hoeveelheden, waarvoor toewijzingen uit fcigen oogst voor consump tie- dan wel zaaidoeleinden werden af gegeven. Aflevering mag uitsluitend geschie den tegen in ontvangstneming v&n een afle- veringsbewijs T. of Z.T.. af te geven door de handelaar/ontvanger, (le exemplaar). Hoeveelheden tarwe waarop geen leve- fingsverplichting rust (opbrengsten van op pervlakten van 50 are of minder, hoeveel heden waarvoor toewijzingen uit eigen oogst werden afgegeven) mogen, indien geheel dan wel gedeeltelijk tot aflevering van deze hoe veelheden wordt overgegaan eveneens uit sluitend worden afgeleverd aan een erkende tarwehandelaar dan wel erkende zaaizaad handelaar wederom tegen in ontvangstne ming van een T.- resp. 1. T.-afleveringsbe- Wijs. Gemengd gewas dan wel gemengd graan waarvan het product tarwe epn bestanddeel uitmaakt, ongeacht het percentage, wordt op grond van de verordening als tarwe aange merkt en mag dus uitsluitend worden afge leverd aan een erkend tarwehandelaar of Ifcaaizaadhandelaar. Het vervoersverbod vooi1 het product tar we blyft onverminderd van kracht Bij al- levering door een teler aan een handelaar dan wel door een handelaar aan een hande jaar of het A.V.A. dan wel door een hande laar aan een verwerker dient het vervoer te zijn gedekt door het tweede exemplaar van het T - resp. H - resp. I -geieidebiljet. Bij vervoer van een partij, die eigendom blijtt van de teler, dient een R-geleidebiljet te worden aangevraagd bij de P.B.H.; geen geieidebiljet is nodig voor vervoer van hoe veelheden tarwe van 250 kg. of minder.,wel ke worden vervoerd van het bedrijf van een teler rechtstreeks naar het bedrijf van een molenaar en waarvan het vervoer plaats vindt binnen een straal van 15 k.m. Wel zal het in dit geval verplicht zijn. dat aan de zakken een label is bevestigd, vermeldende de naam en het adres van de molenaar en het adres van de betrokken teler. Dit laatste geldt eveneens voor het ver voer van het bedrijf van de teler naar een hij hem in dienst zijnde landarbeider dan "Vel van de woning van de landarbeider naar de molenaar. Er zal worden gestreefd naar een telers- M prijs van gemiddeld f 22.50 per 10 kg. fran co pakhuis handelaar, met dien verstande, dat deze prijs in de loop van het seizoen zal oplopen van f 21.50 in Augustus 1949 tot ff 23.50 in Juni 1950. Definitief is besloten, dat de telers ten aanzien van de producten rogge, gerst, ha ver en gemengd gewas voor de oogst 1949 geen leveringsverplichting zal worden opge legd. Met ingang van 1 Augustus 1949 is het verbod tot het kopen en verkopen, afleve ren en ontvangen, alsmede het vervoeren van de producten rogge, gerst, haver en/of gjmengd gewas van inlandse oogst niet meer van kracht. Ook voor de handel in genoem de producten uit Inlandse oogst gelden met ingang van 1 Augustus 1949 geen voorschrif ten meer. EEN KLEINE MELKMACHINE. Een Engelse fabriek is aan de markt geko men met een kleine melkmachine, die onge veer f 375 kost. Het is een normale el'ectrische machine, die echter slechts twee koeien tegelijk jnelkt op een enkele emmer. De aandrijving geschiedt door een draagbaar eleqtrisch motor tje. dat tegelijk met de luchtpomp in een keu rig kastje is gebouwd en er uitziet als een ra dio-apparaat. Het apparaat is geschikt voor iedere voltage tussen 32 en 250 volt. Overal, waar maar een stopcontact is. kan het net zo eenvoudig worden aangesloten als een stofzui ger; doordat slechts een enkele emmer behoeft te worden bediend, heeft het toestel een mi nimum aan leidingen en buizen. Bovendien kan desgewenst voor streken, waar geen elec- trische stroom is. de electromotor vervangen worden door een klein benzine-motortje met niet meer dan 34 cc cylinder-inhoud. Het schijnt, dat deze machine inderdaad het vraag stuk van het machinaal melken op kleine be drijven een heel stuk dichter bjj zijn oplos- sing brengt. MERKWAARDIGE ERVARING. Op de onlangs de Wageningen Jlhouden veeteeltdag besprak Dr. Grashuis van ..De Schothorst" het verband, dat waarschijnlijk bestaat tussen de voeding en de vruchtbaar heid van het vee. De vraag, die gesteld .werd. is dus of de onvruchtbaarheid, waar- *mee onze veehouders de laatste jaren zo te kampen hebben, misschien zijn oorzaak vindt in voedingsfouten. Het kan immers zijn. dat bij een betere voeding de bacteriën, die on« vruchtbaarheid veroorzaken, geen kans krip» gen zich in het dierlijk lichaam te ontwik- 9 kelen. Dr. Grashuis heeft in ieder geval een onmiskenbare samenhang kunnen vaststel len. maar omdat wij nog zo weinig weten .FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. «7 Langzaam zonk haar hoofd op haar borst Deer, en ze barstte in 'n crisis van hartstoch telijk geschrei uit. Hij stond naast haar en liet haar droefheid de vrije loop. Tranen, zei hij in zichzelf, zijn beter dan haar stenen wanhoop. Na een wijle hief ze haar gelaat op. haar ogen wezenloos door tranen omneveld. Hij ging weg om eten te kopen, zei ze. Sinds eergisteravond heb ik gewacht en hij ls niet teruggekomen. Toen ze kwamen om zijn kamer te betrekken, vreesde ikvrees de ik l)et ergste. i Ze zag hem aan met diep-smartelijke uit drukking. Wanneerwanneer gebeurde 't? Deze namiddag. Hij ging glimlachend de dood tegemoet, als de moedige man die hij was. En met zijn laatste gedachten was hij by jou. Opnieuw stroomden haar tranen, doch ze was nu kalmer. Ze haalde een linnen doekje voor de dag en droogde haar ogen Ze stond op en stak hem in volle waardigheid haar kleine hand toe. Ik dank u. M'sieur Jean, dat u me dit bent komen zeggen, zei ze. Het ging met groot gevaar gepaard, hetgeen u hebt ge daan, en geloof me. ik ben u er dankbaar voor. Adieu, beste vriend, en 't beste. Hij nam haar hand aan, doch hield die in de zijne. van de betekenis van verschillende stoffen in de voeding is het nog niet mogelijk pre cies aan te geven waar de schoen wringt. Daarom geeft Dr. Grashuis het advies de veevoeding zo gevarieerd mogelijk te doen zijn; dan heeft men veel minder risico van het optreden van bepaalde tekorten. Bij de discussie deelde de spreker nog mede. dat op „De Schothorst", waar de dieren volgens dit principe gevoerd worden, ook koeien uit de omtrek bij de stieTen ter dekking woeden toegelaten. Het is vrijwel zeker, dat daar onder vee is. dat uit met onvruchtbaarheid besmette stallen komt. Was de onvrucht baarheid alleen een infectie, dan zou dus ook deze besmetting op „De Schothorst" gebracht moeten worden. Men heeft echter geen na delige gevolgen geconstateerd van het laten dekken van deze runderen van andere vee houders. Dit pleit dus wel heel sterk voc het argument, dat een bptere voeding ook een grotere Weerstand tegen de besmetting met onvruchtbaarheid geeft. Landbouwprijzen. De heer H. D. Louwes. heeft onlangs op een vergadering van de Stichting voor de Landbouw verklaard, dat de landbouw er voor bedankt nog langer de pakdragende ezel van de samenleving te zijn Nu het prijspeil algemeen begint te zak ken. althans op de wereldmarkten, acht men het gevaar groot, dat men zal trachten op de landbouw te verhalen, wat men bultende landbouw aan inkomen achteruit gaat. De boeren willen wel hun deel dragen als er over de gehele linie versoberd moet wor den. maar zij zullen zich er tegen verzetten dat men de landbouwprijzen zal maken tot de sluitpost van de nationale huishoudreke- ning Spreker waarschuwde ervoor, daj men niet moet menen, dat Benelux in dat op zicht veel beter zal zijn dan Nederland al leen. ook al zijn de agrarische prijzen in België en Luxemburg hoger dan bij pns. Inderdaad is het niet ondenkbaar, dat de Belgische prijzen eerder tot het Nederland se peil zullen dalen, dan dat de Nederlandse prijzen zullen optrekken tot de hoogte van de Belgische markt. En dat Nederlandse peil is reeds aan het dalen. Zo is de koolzaad- prijs van f 60.— op f 55.teruggebracht, terwijl na l Januari de varkensprijs met on geveer 10 pCt. verminderd zal worden. Hoe de melkprijs zal uitvallen is nog niet be kend. maar men moet wel voorbereid zijn op een poging om ook deze niet onbelang rijk te verminderen. De veevoederprljseii. Wat nu daarbij van het grootste belang wordt is de prijs van de binnenlandse voe- Veertigjarig jubileum. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat aan de heer G. Hupkes het dierenartsdiploma werd uitgereikt. Hij verwierf in de jaren, die volg den. een uitgebreide practijk en wérd in Gou da en omgeving een bekende en geachte per soonlijkheid. Dit vindt ook voor een groot ge deelte zijn oorzaak in het feit. dat de heer Hupkes een voorname pleats inneemt in het verenigingsleven, waarvoor hij. naast zijn drukke werkzaamheden als dierenarts, nog tijd wist te vinden. Zo is hij onder meer oprichter van De Kring Gouda en Omstreken van Practiserende Dierenartsen", die nu ongeveer Je zendt me dus weg. Loisonvroeg hij. Ze knikte, met afgewend gelaat. Ik ben een gevaar voor al mijn vrien den. zei ze met gedempte stem. In uw po sitie kunt u zich niet veroorloven mij te kennen. De spionnen der Jacobynen zijn overal, en ook u zoudt dan uw leven op het schavot eindigen. In een plotselinge opwelling trok ze haar hand terug. Ik smeekte u al vroeger, dat we uit elkander zouden gaan! riep ze op gespannen toon uit. U hebt uw eigen leven te leven en ik wil u niet meesleuren. Hij poogde niet haar hand weer te grijpen. Denk je dat ik je zo aan je lot zou over laten, nadat je mij het leven hebt gered' riep hij hartstochtelijk uit. Darras' laatste woorden, tot mij gericht, waren om je aan mijn hoefje toe te vertrouwen. En kan je ge loven dat ik een opdracht als deze zou ver zaken? Ik verlang uw medelijden niet. ant woordde ze met een lichte beklemming in haar stem. Loison hij vatte haar arm en wendde haar tot vlak tegenover zich. naar zich toe je grieft me diep. met te denken dat ik je had verlaten. Heb je mijn briefje niet ontvangen' Ik was door straatrovers aange vallen en lag zes dagen bewusteloos. Ik zou anders mijn woord hebben gehouden, om je weer te bezoeken! Ze wendde haar hoofd af en knikte. Haar vingers trokken een plooi in haar kleed. Ik heb u in miin Bedachten onr#chtaan- Scht/vuuvtcR na-i Cour*n» dergranen. De handel in deze producten, dus rogge, gerst en haver is tamelijk onverwacht vrijgegeven. Nu hopen de akkerbouwers, dat deze producten door de krappe invoer van veevoeder, goed aan de prijs zullen blijven, maar de veehouders, die bedreigd worden door een lagere prijs voor de melk eri voor het vlees, hebben Juist lagere prijzen voor hun onmisbare grondstoffen nodig. Vooral het kleine veehoudersbedrijf. dat weinig eigen verbouwd voer heeft, zou hierdoor in moei lijkheden kunnen komen. Zo lang de ov.er- heid tussen akkerbouw en veehouderij in stond. was het mogelijk het veevoeder tegen redelijke prijzen ter beschikking te stellen; een vrije markt daarentegen zal vrijwel al tijd hetzij de ene. hetzij de andere groep duperen. Daarom acht men het in de land bouw noodzakelijk, dat er op de een of an dere wijze een „buffer" tussen verkopers en gebruikers van binnenlands veevoeder blijft bestaan. Deze bufferregeling was reeds vrij wel kant en klaar, toen de regering plotse ling de voorbereiding van de uitvoering 1-et stopzetten. Dit is voor de organisaties aan leiding geworden om te verklaren, dat zij onder deze omstandigheden geen enkele ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken op zich kunnen nemen. Toch kunnen wij ons het standpunt van de rege-ing wel be grijpen. want het is nog heel moeilijk om te voorzien, hoe de veevoedervoorziening zal lopen. Het aanbod en de prijzen van buiten lands graan na de oogst kunnen allerlei ver rassingen opleveren en bovendien weten wij evenmin wat onze eigeri bedrijven zullen oogsten Bij een zo onoverzichtelijke toe komst is het verklaarbaar, dat men lie'-e" perst even de kat uit de boom kiikt, Alles goed en wel. zullen de boeren zeggen, opéén voorwaarde en die is. dat de landbouw niet het kind van de rekening wordt. KWALITEITSCONTROLE EIERF.N. De mening, dat de kwaliteitscontrole voor eieren uitsluitend plaats heeft bij de verza melaar is niet juist. De Verordening Kwa liteitscontrole Eieren Binnenland voorziet in een controle gedurende de gehele weg. die het ei aflegt, voordat het van de verzame laar af. de consument heeft bereikt. Als zo danig z(jn hierbij dus naast de verzamelaar ook de grossier en de detaillist betrokken. Overal waar de kwaliteit van het el zoda nig is achteruitgegaan, dat het niet meer vol doet aan de eisëft. welke voor „eerste soort" zijn vastgesteld, moet het stempel „tweede soort" worden aangebracht. Dit geldt dus ook voor de handelaar, grossier zowel als detail list. De controle bij de detaillisten ligt ge heel bij de Keuringsdienst van Waren Krachtens de Verordening Kwaliteitscon trole Eieren Buitenland staan ook de ex porteieren onder controle, zelfs een zeer strei ge. Er gaat practisch geen partij de grens over of door een steekproef is beoor deeld of de kwaliteit van de eieren in over eenstemming is met de gestelde eisen. dertig jaar bestaat, en waarvan hij de laatste jaren voorzitter is. Ook richtte hij de Keuringsdienst voor Vee en 7lees in de gemeenten Reeuwijk. Haastrecht Moordrecht en Gouderak op Na het overgaan van deze dienst naar de Keuringsdienst te Gouda werd hij benoemd tot plaatsvervan gend directeur van het slachthuis te Gouda en belast met de keuring van het op de markt aangevoerde vee. De jubilaris bekleedt nog bij meer vereni gingen de functie van voorzitter en wel bij de afdeling Gouda tot Bescherming van Dieren en de Vereniging Vriendschap en Weldadigheid tot bereiding en uitreiking van economische soep. De jubilaris verheugt zich in het bezit van een goede gezondheid en hoopt nog lange tijd met dezelfde ijver en liefde voor zijn vak zijn werk voort te zetten. Het jubileum wordt in familiekring buiten de stad gevierd. De samenvoeging van gemeenten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben onder meer de mening van de Sliedrechtse raad ge vraagd ten aanzien van de herziening van de gemeentegrens tussen Sliedrecht en Giessen dam. De gemeente Sliedrecht heeft terzake deze kwestie geen bezwaren, doch wel wensen. B. en W. van Sliedrecht hebben Ged. Staten om een onderhoud gevraagd, teneinde deze kwestie na der te kunnen toelichten. Het plan tot samenvoeging van gemeenten in de Alblasserwaard. zoals dat door Ged. Sta ten is opgesteld, is echter te Giessendam met ontstemming ontvangen. Enkele ingezetenen hebben een actie op touw gezet, om Giessen dam ongeschonden te houden en de gemeente te verrijken met een gedeelte van het grond, gebied de Peulen, dat thans aan Hardinxvell behoort Zoals men weet. had CieRsendam ook oorspronkelijk aan de Kroon verzocht om toe. voeging van de Peulen aan haar grondgebied. De leiding van de actie berust bij de heer C. Baardman de schrijver van „Biesbosch" en andëre romans. Deze voerde op een vergadering aan. dat het reeds vast zou staan, dat een der grootste machinefabrieken uit Hengelo te Boven-Har dinxveld 2ou worden gevestigd. Een der groot- gedaan. zei ze met zachte stem. en ik vraag u excuus, beste vriend. U hebt me uit Couthon's handen gered, u verstrekte me voeding toen ik gebrek leed en kleedde me toen ik haveloos rondliep. Ik heb daar verder nooit om gedacht! bracht de jonkman haar onder 't oog Dat weet ik, dat weet ik! antwoordde ze kalmerend, en glimlachte. Doch nu zijn we quittes, beste vriend, en kunnen dus ieder onze weg gaan! Ze stak hem haar hand toe. Doch zacht duwde hij die terzij en vatte haar bij de schouders. Hoor mij aan! riep hij uit. Het was geen plichtsgevoel dat me hierheen voerde, noch jegens jou. noch tegenover Darras. Ik ben hier gekomen omdatomdatO, begrijp je me niet? Thans was zij het. die hèm aankeek, met half geopende lippen, terwijl haar boezem onder haar kanten fichu snel op en neer ging. Doch zij antwoordde niet. Wanhopig eri hartstochtelijk voer hij voort: Sinds die eerste avond bij Engstrom bleef ik steeds aan je denken. Dag en nacht zijn mijn gedachten van je vervuld geweest. Ik benik ben niet wat ik schijn. Loison. Eén mistasting in al die weken, dat we el kaar sinds onze eerste ontmoeting kennen, had me regelrecht op het schavot gebracht. Doch wat mij wakend en slapend achter volgde. 't was het gevaar dat jij liep. het be sef dat je ln Parijs alleen en onbeschermd was. en dat ik er machteloos tegenoverstond om ie od te zoeken mn voor je te zorgen. Ea ste grieven van Giessendam is namelijk, dat Boven-Hardinxveld streeft naar de alleenheer schappij in de eventueel te vormen nieuwe gemeente. Er is daar een haventerrein gepro jecteerd. benevens een industrieterrein. Dit zou de exploitatie van de Peulen te Neder- Hardinxveld in de weg staan, en bebouwing van die grond is luist een levensbelang voor Giessendam Er is een comité samengesteld, be staande uit vjjf personen, dat een actie zal gaan voeren om Giessendam ongeschonden te hou den. De gemeenteraad van Giessendam heeft zich bijnp en bloc gekeerd tegen die voorstel len van Ged. Staten in de huidige vorm De voorzitter beweerde o.a„ dat Giessendam ten dode is opgeschreven, wanneer er geen uitbreidingsmogelijkheid komt. Hij kon zich met de voorstellen verenigen onder de voor waarde. dat Wijk A van Giessendam (Gie«- sen-Oudekerk) niet zou worden afgescheiden en dat te Boven-Hardinxveld een hulpsecretarie zou komen. De binnengemeenten kunnen zich beter met de plannen verenigen. De raad van Schelluincn ging er in principe mee accoord. dat een klein gedeelte van Hardinxveld (11 woningen) bij hfar grondgebied zal komen Ook de vroede vaderen van Giessen-Nieuwkerk konden zieii met de vorming van een n euwe agrarische gemeente (Giessen-Nieuwkerk. Peursum en Wijk A van Giessendam) verenigen Voorzich tigheidshalve besloot men de financiële kwestie later onder de loupe te nemen. Ruitersport. Alblssserdam. De landeliike rijverenig.ng „Beyaert" nam aan-het concours hippique deel te Zuidland (Voorne en Pu'ten). In de afdel'ng-dressuur voor achttallen (ge vorderden) behaaHe n n de v'erde prijs en in dip voor viertallen (neuwelingen) de derde prijs. Meer succes had men met de individuele dressuur. Van de tien plaatsen in deze afdeling deden dne Bevnert rubers van zich spreken, namelijk W den Braanker tweede prijs; J. C. Boer derde prijs C St -houwer vijfde prijs. Met Klavertje-Drie legde men beslag op de vierde prijs. Het grootste succes van deze dag behaalde W den Braanker met Gatootje bij het indivi dueel springen. Hij wist beslag te leggen op de eerste nriis Hij sprons foutloos en behflalde het hdogste cijfer voor stijl. Dit succes be zorgde Den Braanker een prachtige wisselbe ker en een herinneringsgeschenk, zijnde een Delfts blauw cigarettenbeker. Alblassevdam. Duivensport. „De Postduif" hield een wedvlucht met jonge dui ven vanuit Vervilles (België). Afstand 154 K M. Los 12.15 uur. Aankomst eerste duif 2 22.48. laatste prijsduif 2.3423. Prijswinnaars waren: M. Stout 1 19 41 47 57 58 en 68 T. Nijhof! 2 4 35 45 48 51 62 en 63: E. Dijk 3 en 17 A den Boef en Zn. 5 26 27 44 en 70; G Stout 6 38 en 43 KortlandVonk 7: C. Koudstaa) 8 50 en 66. A Herlaar 9 18 en 29. A. Mabelis 10 33 en 55; Boon—Tuijtel 11 32 en 53 Aan de laatste wedvlucht met oude duiven vanuit Bordeaux, afstand 873 K M namen 69 duiven deel. De duiven werden Donderdag middag te 1 uur in vrljhiid gesteld. Vrijdags bereikten dertien duiven hun hok, terwijl de laatste prijsduif Zaterdagmorgen te 6 33,25 aan kwam De eerste duif werd geconstateerd Vrij dagmiddag om 1 44 56 uur De uitslag is als volgt: C. Koutstaal 1 en a, M. de Groot 2 en 9, K. Gras 3 en 7 Joh. Gaal 4 T Nijhoff 6; W van der Rheo 8: D de Kok 10 W Wensveen 11. Boon—Tuijtel 12; Kortland—Vonk 13; M. Stout 14. Arkel. Op de Rijkspostspaarbank werd over Juli 1949 ingelegd f 6292 14 en terugbetaald f 2184 65. Op het zaalconcours te Hillegersberg behaalde de gemengde arbeiderszangvereni ging „De Stem des Volks", onder leiding van de heer Kaasschieter te Schoonhoven een eerste prijs in de derde afdeling. FAILLISSEMENTEN. Gouda. Op 27 Juli werd het faillissement uitgesproken tegen N. de Wit, Raam 10, en W. F Spruyt, Spieringstraat 69. Gouderak. Het Gouderakse Dameskoor be haalde op een zangconcours te Rotterdam met 315 punten een eerste prijs. Groot-Ammers. Van de middenstandscursus in deze gemeente ^slaagden in Dordrecht de candidaten: P. Bakker, D. Ouwerkerk. H. Brok king, R. van 't Hoog, R. van der Ham. A. van den Heul. J. C. de Kovel. M. de Kreij. W. Kuijl. A. Labee, H. Ouwerkerk. C. Terlouw en P. Korporaal. Groot-Ammers. De postduivenvereniging De Gevleugelde Bode StreefkerkGroot-Ammers. hield Zaterdag een wecjvlucht vanuit Neut- villes. De afstand was 163 K.M. De duiven wa ren los om 12.15 uur. In concours waren 250 duiven. De uitslag was: 1. 5. 14 en 22 G van Holten; 2 10 15 18 23 26 31 en 43 Joh. Mourik: 3 36 en 48 J. van der Graaf 4 42 en 47 gebr. Vlot: 6 en 9 Jo de Jong: 7 en 20 J Terlouw 8 39 en 45 H. Borsje: 11 Jan de Ouden; 12 S. Luijendyk; 13 en 49 gebr. Gelderblom; 16 W L. Schippers; 17 G Boll 19 Jac. Deelen, 21 E. Looyaard; 24 en 30 R P. Hendrikse: 25 en 33 H. van der Wal; 27 34 en 41 Jo de Ouden, 28 W Kuijl: 29 T van Loon 32 K de Bruin. 35 gebr. Rozendaal 37 en 44 A. Simons 38 A. P. de Lange; 40 D. van der Hee; 40 M. L. nu. dat ik vrij ben. ben ik onmiddellijk naar je toe "gekomen. Ach. Loison, zeg me dat je wist dat ik komen zou! Haar gezicht was nu zeer dicht bij het zij ne en hij zag een glanzende kleur in haar bleke wangen opstijgen. Die andere vrouw, met wie je die dag uit rijden was, murmelde zij. Heb je diezelfde woorden ook tegen haar gezegd? Hij staarde haar verbaasd aan. Hij had he lemaal met meer gedacht aan de blonde Zouzou. Lieve, riep hij uit. die vrouw waste voorschijn gehaald om mij tot een bedrieger te schandvlekken. Ze was de vriendin van de man. wiens verpersoonlijking ik ben. Doch. op mijn woord, inplaats van mij te verloochenen beweerde ze. door 'n vrouwen- gril. dat ik haar minnaar was en voerde me een week naar de campagne mee! Ik was in haar macht en kon me niet dadelijk los scheuren. omdat ze me dan zou hebben ver raden. Het is een goedhartig schepsel, maar ze doet me niets. Je gelooft toch niet. dat ik op haar verliefd ben. jrel? Een handje sloop naar voren en speelde met zijn das. Tranen welden op in haar ogen. O. ik was zo ongelukkig.-toen ik je zag. fluisterde ze. Hij haalde haar naar zich toe. Langzaam wonden zich haar armen om zijn hals. Loison! murmelde hij. Ze sloeg haar ogen op naar de zijne, door VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1949 Bij de Nazi's, bij de fascisten, was de staat, de gemeenschap, alles, het individu, de mens. op zich zelf-niets. De mens werd beschouwd als een on-onderscheidde deel van een massa, er was niets eigens, niets zelfstandigs aan hem. kalkkorrels, die saamgevoegd een blok vormden. Maar zo wil de mens van deze tijd niet zijn. De Staat, begrijpt hij. moet zijn steun hebben, hij wil leven naar de wetten die hem gesteld zijn, maar hij wil toch ook zichzelf blijven, geen stuk van een dode een heid. We moeten, ook buiten het fascisme om. er voor blijven waken, dat we zó niet wor den. dat we ons zelf blijven en dat we in deze tijd van machines niet veel meer wor den dan het verlengstuk van de machine De anarchisten gaan nog verder, zij willen niet weten van staat en regering, van wetten en plichten, want. zo geloven zij. in alle ernst, de mens zal dan naar zijn diepste wezen hoog en verheven stain, in volle vrijheid van handelen en zij zullen met elkaar er voor elkaar leven. Och. och vóór de mens tot zo'n staat van volmaaktheid gekomen zal zijn. zal hij heel veel rroeten veranderen en men mag eerder betwijfelen of hij ooit daartoe zal geraken. De proeven, die in dergelijke stichtingen of kolonies wel zijn genomen, zijn alle mis lukt. alle gestrand op de zwakheden, de gebreken, de zelfzucht, de ijdelheid. de ja loezie van de mens. Wij kunnen alle persoonlijkheden zijn, zodra we dat zelf maar ernstig willen. We zijn dat niet als we opgaan in het algemene, in het vlakke gelijke, ons in niets onder scheiden van de ons omringende mensen. En als we het doen. dan lopen we nog het ge vaar dat de anderen ons riRPt schuine ogen aanzien, omdat wij anders zijn en anders doen dan zij. Wat de anarchisten willen is niet de verheffing van enkele personen, maar die van allen. Zij nemen aan. dat zo iets mogelijk is en dat alle mensen gelijkmatig tot eert zo hoog niveau kunnen komen, dat geen wetten, geen politie en geen soldaten meer nodig 2ijn. Is het niet als of men zou zeggen wij gaan alle ziekten en kwalen afschaffen? Men moet echter ook niet te veel de na druk leggen op de persoonlijkheid tegenover de gemeenschap, tegenover de massa, want dan treedt het individualisme op. Een indi vidualist is iets geheel anders dan een peri soonlijkheid. De individualist gelooft v#n zich zelf dat hij leeft in een aparte sfeer, dat hij belangrijker is dan zijn omgeving; hij heeft geen gemeenschapsgevoel en de andere mensen gaan hem niet aan. Hij ge looft alleen aan zichzelf, hij zoekt het „ik" en hij vindt dat ook overal. De persoonlijkheid stelt zich juist tegen over de individualist, want zou men deze zijn gang laten gaan. dan zou de wereld beheerst worden door machten, waar we niet de hand op kunnen leggen en die we kunnen tasten noch aanwijzen. De persoonlijkheid mag niet zó verheven worden en niet zo machtig wor den dat zij de gemeenschap schaadt, maar daartegenover mag ook de gemeenschap niet zo op de voorgrond trqden. dat de persoon lijkheid niet meer wordt dan een deel zon der betekenis. Een harmonische eenheid moet worden gezocht. de Jong, 50 Jo van Gemeren Aankomst eer ste duif 2.31 48 uur. gfielheid 1193 70; aankomst laatste duif 2 40.47, snelheid 1122 48. Druk scheepvaartverkeer. Hei- en Boeicop. Wanneer men veel gebruik moet maken van de Zwaanskuikenbrug. heeft men vooral de afgelopen maand nog al eens moeten wachten met het oog op hét zeer druk ken scheepvaartverkeer. De afgelopen maand behaalde het verkeer te water een record, daar 3884 schepen in op- en afwaartse richting de Zwaanskuikenbrug door het Merwedekanaal passeerden, wat mede zijn oorzaak vindt in de bijzonder lage waterstand en de vele jachten, die passeren. In de maand Juni bedroeg het aantal passerende schepen 2578. Vernieuwing hulsaansluitingen. Hei- en Boeicop. In verband met de ver nieuwing van het wegdek heeft men een be ging gemaakt met het vernieuwen van de huisaansluitingen van de waterleiding. De be staande ijzeren buizen worden door koperen vervangen. Mond- en Klauwzeer. Hel- en Boeicop. Onder enkele veestapels komt mond- en klauwzeer voor. Het blijkt ech. ter niet van ernstige aard te zijn. Kinderdijk. Mej. A. P Berlijn slaagde te Rotterdam voor het diploma secretaresse. Lekkerkerk. De vereniging De Postduif hield Zondag een wedvlucht vanuit Maastricht Af stand 136 K M. Jonge duiven. Deelname 271 dieren. Lostijd 815 uur Aankomst eerste duif 10.04 25 uur en laatste duif 10.15 29 uur. Snel- haar tranen heen hem liefdevol aanziend. Hoe is eigenlijk je naam. vroeg ze. De nacht viel over de Seine. De laatste vu ren van de zonsondergang waren gedoofd en prachtige kleuren die hadden nagegloeid waren tot fletse tinten in de onheilzwangere avondschemering vervaagd. De dag bleef aan de einder nog schoorvoetend natoeven. alt jaloers op de trotse glans van de gele halve maan. welke, op haar zij geleund en meteen schitterende ster omlaag als een spoor aan wijde hemelboog voortreed. Aan gene zijde van de Pont-Neuf verrees het massale, oude Louvre, zwart en somber, terwijl rondom zijn machtig silhouet, en op de bruggen, de lichten begonnen te twirfke- len. Op de voorgrond wierpen de rode lan tarentjes van een rist hooischepen een bloed rode. verbrokkelde weerschijn op het vlie tende water, en aan de hoek der kade, waar deze door de rue Dauphin werd onderbro ken. wierp een gele lantaren een schemerige lichtbundel over het terras van Café Conti. Het was er een prettig zitje, buiten vóór het café. in die warme Juli-avond. Van de rivier blies een aangenaam koeltje, dat de bedwelmende geur der oude. langs de oever geplante linden deed aanwaaien. Een gezel lig stemmengemurmel verspreidde zich van de tafeltjes onder het gestreepte scherm, nu en dan vermengd met het schuren van éërt glas op het marmer, het geklikklak der do minostenen. of het raffelen der dobbelste nen van het triktrakspel. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2