V LANDBOUW EN VEETEELT PLAATSELIJK NIEUWS De Benelux-landbouwtentoonstelling. te Eindhoven. LAATSTE BERICHTEN 2 N1TOW5BLAB TOUR ZtnB-iïo-I ®>d n i Couh^L-t >*Oe73^A3 *4 AUOtSTOS IBrt. Wat zegt de Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Warm weer. Veranderlijke bewolking met een afne mende kans op enkele verspreid optre dende onweersbuien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Warm weer. Op- en Ondergang der Zon. 24 Augustus; Op 5 37. onder 19 46. 25 Augustus; Op 5 39, onder 19.44. 26 Augustus; Op 5.41. onder 19.42. MAANSTAND. Wassende Maan. 24 Augustus- Op 5.34 onder 20 15. 25 Augustus; Op 7 06. onder 20 28. 26 Augustus; Op 8.36. onder 20 41 29 Augustus Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 24 Aug. 6 13 uur. 25 Aug. 7— uur. 28 Aug. 7 45 uur; 27 Aug 8 15 uur Keulen. 24 Aug., stand 0.22. val 0.06. <Ntit t;ollaiitetl)t lFnölirut Weest deelbaer van uw goet, alwaer hetdienen kan, Gy syt er maer de kneght of enckele dinner van. tuut en bovendien' aan de regeringen van Ne derland Frankrijk. Engeland en Amerika, daar deze landen een bijzonder belang hebben btj de welstand in het landbouwgebied van het Westelijk halfrond. PRODUCT DER N.V. GUMf ABRILX. 0\ ERSCHIE Nederland dringt aan op verlaging invoerrechten. De onmiddellijke overweging door de mi nisters van buitenlandse zaken van een al gemene verlaging van invoerrechten in alle landen werd gisteren in de Europere assem-» blee tijdens het ecunomische debat gevraagd door de Nederlandse afgevaardigde Van der Kieft. De heer Van der Kieft stelde aan de vergadering voor om aan de commissie voor economische zaken een resolutie ter overwe ging te geven, waarin gevraagd wordt „dat de Raad van Europa aan het comité der mi nisters verzoekt, onmiddellijke en algemene verlaging van invoerrechten in alle aangeslo ten landen te overwegen als eerste stap naar de uiteindelijke verwijdering van handelsbe lemmeringen Verwijzend naar de resultaten van Benelux zeide de heer Van der Kieft. dat de moge lijkheden van economische eenheid onder de naties en de verwijdering van handelsbelem meringen geen werkelijk effect kuhnen heb ben. tenzij men tot omwisselbaarheid van muntwaarden kan komen. De Benelux-erva- ring wees evenwel uit. dat deze omwissel baarheid slechts kan worden bereikt, indien de verschillen tussen twee belastingsystemen niet te groot zijn. Benelux, ofschoon geluk kig op weg naar eenheid, had daarom vol gens de heer Van der Kieft nog een lange weg af te leggen. Deze ervaring wees er volgens hem op. dat men tijdens deze zitting van de assemblee niet op belangrijke resultaten kan hopen, doch men moest voor de v-Qlken der aangesloten landen de nadruk blijven leggen op de ab solute noodzaak van nauwere economische samenwerking. DE OEFENINGEN 1^ LUXEMBURG. De chef van de Nederlandse Generale Staf en mevrouw Kruis, hebben gistermorgen, ver gezeld van de Nederlandse militaire attaché te Brussel, kolonel Forbes Wel», de operatie Edelweiss bijgewoond, welke gisteren door een detachement van het Nederlandse wapen der verbindingstroepen in de omgeving van de stad Luxemburg werd uitgevoerd. De generaal on derhield zich geruime tijd met officieren en manschappen over het verloop dezer operatie. De oefeningen, waaraan 700 manschappen deelnamen, bestonden gistermorgen voorna melijk uit een oefenrit in het bergachtige ter rein rondom de stad Luxemburg in samenwer king met een peleton van het wapen der Ko ninklijke Marechaussee, en uit het inrichten van een berichtendienst voor een grote ge vechtseenheid. Na afloop der oefeningen verklaarde kolo nel Laanen. die de operatie leidt, da» de oefe ningen een' bevredigend verloop hadden. Hij onderstreepte het grote belang, dat de verbin- dingstroepen hebben in de moderne legers en wees er op, dat dit wapen over een grot® re- aerve moet beschikken. „ROEKELOZE ONVERANTWOORDE LIJKHEID. De „New York Times" verklaarde gisteren, dat de tegenstanders in het congres van het regeringsprogramma voor het verlenen van militaire hulp door Amerika aan Europa zich schuldig maken aan „roekeloze onver antwoordelijkheid" „Slechts weinig sehatoren zijn bereid zover te gaan als het Huis van Afgevaardigden, dat het door da regering voorgestelde bedrag met de helft verminderde, doch ook in de senaat is een steeds toenemende druk op de regering waarneembaar, om de voorgestelde Amerikaanse hulp aan Europa te verminde- r«n", aldus h«t blad. HET ONTSLAG VAN DR. BARUCH. Sommige Amerikaanse kranten leggen ver band tussen president Trumans. aanvaarding van dr. Herman Baruchs ontslagaanvraag utt zijn functie als ambassadeur in Nederlanden het feit. dat de verhouding tussen de presi dent en de staatsman B ernard Baruch. de broer van de ambassadeur, de laatste tijd koeler is geworden. Intieme vrienden van ambassadeur Baruch te Washington verklaren, dat hij niet voor nemens was, geweest zijn post te veriatenen dat de aanvaarding van zijn ontslagaanvraag voor hem een verrassing was. Volgens deze kringen was Baruchs ontslagaanvraag In Ja nuari bij de president ingediend als een for maliteit overeenkomstig de gewoonte, dat functionnanssen van* de uitvoerende macht hun ontslag indienen als het hoofd van de uitvoerende macht -- de president zijn ambtstijd begint. Dr. Baruch zal Vrijdag met de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika terugkeren. VERBETERING LEVENSSTANDAARD IN LANPBOUW GEBIED. Teneinde te trachten de landen van het Westelijk halfrond te helpen bij de verbetering van de levensstandaard op het platteland, tieeft de voedsel- en landbouworgansatie van de Verenigde Naties in samenwerking met het Inter-Amerikaanse Instituut voor Landbouw wetenschap gisteren te Turrialra (Costa Rica) een technische bijeenkomst inzake landbouw kundige uitbreidingen bijeengeroepen, welke tot en met 2 September sal duren. Op de bijeenkomst zullen onderwerpen wor den behandeld als verbetering van de land bouwproductie en de vooruitzichten van de welstand op het platteland Er zijn uitnodigingen gezonden aan de Ame rikaanse republikeinen, die lid zijn van de orga nisatie of van het Inter-Amerikaanse Insti- BUITENLAND. Dr. ADENAUER WORDT KANSELIER. Dr Konrad Adenauer, voorzitter van de i West-Duitse Christen-democratische partij, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij kanselier zal worden van de nieuwe West- Duitse republiek. Hij zei. dat zijn partij een regering zal vormen, die de vrije economie zal hooghouden, zonder socialisme. Russisch ontvoeringsplan verijdeld. door Engelse soldaten. Maandagmiddag hebben ongewapende man schappen van de Engelse militaire politie te Wenen gewapende Russische militairen ver hinderd een Oostenrijker te ontvoeren, door een cordon om de Russische jeep te vor men. Gewapende Engelse soldaten werden later van een in de nabijheid gelegen kazerne ge haald om de Russische officieren tegen een menigte Weners te beschermen. Volgens het Engelse politierapport stopte een Russische jeep. waarin zich gewapende geüniformeerde Russen bevonden, op een brug om de weg te vragen. Een Oostenrijkse man in burger sprong toen voor bet raam van de auto en riep: „Ik word ontvoerd". Hij tracht te te vluchten, doch de Russen liepen hem na en sloegen hem met een revolver op het hoofd. Het voorval werd gezien door een Oosten rijkse chauffeur. die zijn vrachtauto dwars op het rijvlak zette, teneinde de weg af te snijden. Twintig ongewapende mannen van de En gelse militaire politie, die van een mars te rug kwamen, vormden daarop een cordon om de jeep. teneinde de Russische militairen, on der wie zich een kolonel bevond, voor de Oostenrijkers te beschermen. Verschillende Weense auto's werden door de bestuurders om de jeep opgesteld. Een chauffeur kroop onder de auto's doqj» en sneed de bander; van de jeep atuk. De Engelse politiemannen be vrijdden de Oostenrijker, dr. Karl Ronder- mann. wie de Russen de broek uitgetrokken hadden om ontvluchten te voorkomen. Hij werd met ernstige hoofdwonden naar het zie kenhuis overgebracht. Toen gewapende Engelse soldaten versche nen trokken de Russen zich terug. Dr. Sondermann verklaarde later dat hij op de terugtocht van een zakenreis naar Duitsland door Russisch# «oldaten op de grens van de Amerikaanse- en Russische zones van Oostenrijk uit de trein werd gehaald. Zij hielden hem te Saint Vapentin. Juist binnen de Russische zone. gevangen, waar zij hem gedurende een week ondervroegen en hem deg en nacht sloegen, aldus dr Sonderïhann. Zij beschuldigden hem van snionnage voor de Amerikanen. Maandag werd hem verteld dat hij naar het Russische hoofdkwartier te Baden zou worden overgebracht. Hil besliot toen te trachten op de weg door Wenen te ontsnappen. NATIONALISTISCH TEGENOFFENSIEF IN CHINA? Tsjiang Kai-Sjek is gisteren onverwacht te Kanton aangekomen. Uit gewoonlijk be trouwbare bron wordt vernomen dat Tsjiang voor gisteravond een spoedconferentie heeft bijeengeroepen om plannen op te stelllen voor een Nationalistische tegenoffensief. Het Chinese blad Ta Koeng Pao schrijft, dat Maandagavond te Kanion op een mili taire conferèntie was besloten een tegenof fensief in Centraal China in te zetten. De Nationalistische generaal Lioe An- Tsji zou meer dan 80.000 man troepen als versterking hebben gezonden naar de grens tussen Kwangtoeng en Kiangsi. ALBANESE PROTESTNOTA AAN JOEGO-SLAVIE. Albanië heeft in een protest nota Joegosla vië beschuldigd van vijandelijkheden aan «ie grens en geëist, dat „eens en altijd eeii einde wordt gemaakt aan deze opzettelijk vijandige daden". In een nota die de Joegoslavisrhe regering werd aangeboden, worden gevallen genoemd waarin Joegoslavische soldaten Albanees grondgebied zouden hebben betreden Rad lo-oorlog. De cominform, die vorig jaar bet regiem van Tito in Joegoslavië veroordeelde, is een radio-oorlog tegen de Joegoslavische leiders begonnen. Tussen de uitzendingen van radio Belgrado door wordt critiek op Tito gele verd. „Tito heeft u tot de verschoppelingen ge maakt zegt bijvoorbeeld een „spookstem" tussen de uitzendingen door. of ..Tito heeft u in ellende gestort" of Tito heeft de toorn van het machtige Rusland en van al uw buurstaten tegen u opgewekt Radio-Boedapest. de krachtigste zender in Centraal-Europa. is een nieuwe serie uitzen dingen in de Joegoslavische talen begonnen. Radio-Belgrado heeft gisteravond zijn zendtijd bijna een kwartier 'verlaat om de onderbrekingen door de „spookstem" te ont gaan. SCHELDWOORDEN TEGEN TIIO Het te Praag verschijnende communistische dagblad „Rudo Pravo" noemt maarschalk Tito in een artikel beurtelings een andere ..Hit- Ier, Mussolini. Fëhnco en Tsaldaris'Het blad schrijft, dat de jongste Russiscnc nota aan de Joegoslavische regering aantoont dat de „kliek in Belgrado" zal worden gestraft. „De laatste woorden van de Russische nota tonen aan. dat de fascist Tito geen reden heeft om te veronderstellen dat zijp terro ristische bewind vrije Russische burgers of onderdanen van andefe democratische lan den, die zich op Joegoslavisch grondgebied bevinden, ongestraft zal kunnen blijven be dreigen". aldus het blad. Het Russische blad „Pravda" verklaarde gisteren, dat de Joegoslavische regering zich thans definitief aan de zijde heeft geschaard van hen. „die de vijanden zijn van Rusland, van de volkeren der volksdèmocratische sta ten en van de gehele internationale commu nistische beweging." De Franse conservatieve „Figaro" schrijft: „De brug tussen Moskou en Belgrado is thans afgebroken en Moskou kan zijn tactiek nu niet meer veranderen. Moskou loert op het geringste incident en zal geen gelegenheid voorbij laten gaan om de regering te Bel grado aan te vallen. Het is nog steeds een nota-oorlog, doch da oproep aan de Komin- form-aanhangers ln Joegoslavië. bU wie de Russische nota duiWlijk op actie aandringt, schijnt er op te wijzen, dat het stadium van voorbereiding ten einde leopt." SPORTNIEUWS. «CHOOLJONOEN ZWEMT «ET KANAAL OVER. De 18-jarige Engelse schooljongen Philip Mickman is er heden in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Mickman ging vanmorgen te 8 uur 53 (Nederlandse en Engelse tijd) te Kingsdown aan land.23 uur en 13 minuten, nadat hij zich bij Kaap Gris Nez te water had begeven. K N V B. AFDELING DORDRECHT. Zaterdagmlddarvoetbal Gorinchem e.o. Programma, Zaterdag 27 Augustus 1919. Veen 1—Aalst 1; GJS 1—Andel 1: Woudrlchem 1—Amtid# 1; Brakel 1—Wijk 1; Peursum 1— Noordeloos 1: Altena 1—Schelluinen 1; Aal burg 2—Woudricbem 2; R. Boys 1—-Amtide 1. K Boys 8Wijk 2; Altena 2-Aal«t 2: Kerk wijk 1—SleeuwUk 2; Aalburg 3—'VeenJ.Zui- lichem 2—Sohelluinen 2. Kort nadat de laatste hamerslag gevallen en de laatste spade grond verzet waren op een vijftien hectare groot stuk terrein, dat nog zeer onlangs een woest stuk heidegrond was. heeft de Minister van Landbouw gisteren de Bene lux Landbouwtentoonstelling te Eindhoven geopend. Over 350.000 tegels wordt de bezoekende boer of burger langs een .voorbeeld-boerde rij" geleid. De moderne witte bedrijfsgebouwen trekken allereerst dc aandacht. Hier ia volko men gebroken met elke traditie. Het woonhuis is ruim en luchtig als een landhuis gebouwd met grote ramen. Een moderne woonkeuken, zitkamer en vier slaapkamers met stromend water en badgelegenheid vormen het idelaal. dat de ontwerpers zich voor de toekomst op het gemengde bedrijf van ongeveer 12 hecta ren hebben gesteld. Van het huis leidt een spoelkeuken naar de stal voor tien stuks rund vee. waarin aparte afdelingen voor jongvee, paarden, zieke dierer en vier varkens zijn ge bouwd. Een open kaoschuur en kippenhok met twee rensystemen maken deze. naar mening van de ontwerpers kleine boerderij, volledig. Over het uiterlijk van woonhuis en bedrijfsgebouw zijn reeds stormen van protest en bewonde ring in leringen van deskundigen opgegaan. Men verwacht een felle strijd voor en te gen dit moderne, goedkope type boerderij. Het landelijke en Benelux-karakter der ten toonstelling vindt men in de desbetreffende paviljoens. België is met een kostbare uitbeel ding van zijn ganse landbouw, het landbouw- credietwezen en het (coöperatieve, organisatie- werk uitgekomen. Men schat, dat deze inzen ding ongeveer anderhalf millioen francs gekost heeft. Het Nederlandse paviljoen is zo sober moge lijk gehouden. Het ministerie van landbouw geeft met behulp van geïllustreerde statistie ken uitbeelding van het „hoe en waarom" van de tot dusver gevolgde landbouwpolitiek, als ook van de wijze, waarop boer en tuinder in hun eigen voordeel hieraarf kunnen mede werken. Voorts vindt men stahds, waarin wordt uitgelegd, dat vele jongeren uit de boerenstand in de toekomst geen emplooi meer in de land en tuinbouw zullen kunnen vinden. Men wijst op de mogelijkheden van ontwik keling in andere richtingen als ambacht en (landbouwj-industne, alsook op de mogelijk heden van emigratie. Diverse landelijke orga- nisatiea hebben voorts hun inzendingen in het Nederlandse paviljoen ondergebracht. Luxemburg is met een klein paviljoen uit gekomen. dat de aandacht vraagt voor de teelt van rozen en wijndruiven. alsook voor touris- tische mogelijkheden van dit land. Een selectie van landbouwmachines, die ge schikt zijn voor gezamenlijke exploitatie door een aantal kleinbedrijven, inzendingen van di verse coöperaties en andere ondernemingen, een feestgebouw, taveernen, restaurants en dergelijke, een klein Lunapark en een terrein voor veekeuringen maken deze landbouwten toonstelling tot de grootste en meestomvatten- de. die Nederland ooit gekend heeft. Naar voorlopige schattingen heeft deze ten toonstelling. waar de laatste dagen voor de opening 1800 man in 500 auto's aan het werk waren, ongeveer een millioen gulden gekost, hullen de betalende inzendingen gerekend. Men rekent op een toeloop van tenminste 400 000 boeren en stedelingen. In voorvérkoop gingen reeds 150.000 kaarten weg. ELECTRISCHE WEIDE AFRASTERING. In plaats van prikkeldraad, wordt tegen woordig voor wBideafrastering steeds meer ge bruik gemaakt van zogenaamde electriëch schrikdraad Een schrikdraad staat ortder elec- trische spanning, met het doel paarden, vee en wild door de schok af te schrikken en verwij derd te houden van de plaats waar de draad gespannen-is. Op de installateur zowel ala op de gebruiker van een schrikdraad-installatie rust een grote verantwoordelijkheid, daar een Installatie, welke niet in orde is, verbranding, brand en zelfs de dood kan veroorzaken. De directeur-generaal van de arbeid heeft hel daarom nuttig geoordeeld, een boekwerkje het licht te doen zien met wenken voor de in stallateur en de gebruiker van de electrische schrikdraad-installatie. Schrijver is ir. A. H. O. W. de Bats. electro- technisch adviseur bij de Arbeidsinspectie. KIPPEN HOUDEN OP ONKRUID. Uit door Amerikaanse geleerden en we tenschappelijke onderzoekers verrichte proe ven ls gebleken, dat een veel voorkomende onkruidplant een uitstekend eiwitrijk kip penvoer levert. Men heeft ontdekt dat bedelaarskruid 10 eiwit bevat. Als men dit fijngehakt kippen voer toevoegt blijken de resultaten even goed of beter te zijn dan die welke m%t een toe voeging van gehakte eeuwige klaver bereikt worden. 'Proeven hebben aangetoond, dat door dit onkruid de groei bevorderd wordt en dat de kuikens snel volwassen worden. Men verwacht, dat deze ontdekking van zeer grote waarde is om de behoefte aan eiwitrijk veevoer te bevredigen in die stre ken waar dierlijk eiwit zeer schaars is'. ONDEUGDELIJKE COLüRADOKEVER- BESTRIJDING. Met de bestrijding van de coloradokever in de aardappelgewassen is het niet overal naar wens gegaan. In de plaatsen Wijk bij Duurstede. Cothen en Langbroek, zijn deze schadelijke insecten nog zo talnik. dat ze daar voor het opscheppen liggen. Er worden dan ook strenge maatregelen getroffen tot verbetering van een nauwkeurige verdelging. Verscheidehe percelen zijn totaal kaalgevre ten én dientengevolge voor het opbrengen Van een behoorlijke oogst uitgesrhskeld Me nig proces-verbaal is daarom ook het gevolg geweest van een slordige belangstelling voor de gewassen. PLAATSELIJK NIEUWS. LUCHTDOELARTILLERIE TREKT DOOR ZEELAND. Gorinchem. Een batterij luchtdoélartillerie uit Gopinchem maakt op het ogenblik een tournee door de provincie Zeelartd. Op ver schillende plaatsen worden demonstraties gegeven, waaraan ook wordt medegewerkt door een vliegtuig van de basis Gilzerijen. Het doel van deze demonstraties is: enerzijds oefening van het betrokken onderdeel, an derzijds propaganda voor dienstneming bij de oefenverbanden van de Nationale Reser ve. De eerste oefening werd Maandagavond onder veel belangstelling gehouden in de gemeente Kruiningen. Gouda. Ir, A. Schrooder. Is bij Koninklijk Besluit benoemd tot rijkszuivelconsulent in VBstc dienst te Gouda. Leerbroek. Voor' de Hervormde Kerk la f 209 06 gecollecteerd. Als leidsters dèr Hervormde Jongemeisjes vereniging .Wees een zegen" zijn benoemd de dames A. Heikoop en J. den Besten. GEMENGD NIEUWS. HET VUUR NADERDE ONZE GRENS. Zondag woedde in de bossen onder de ge meente Calmthout op Belgisch grondgebied een grote brand, waarvan de rookontwikke ling In het Z.W. van Brabant duidelijk waar neembaar was. Het vuur vond gretig voed sel in de aaneengelegen bossen en heide- complexen en eerst tegen het vallen van de avond slaagde men er in jiet vuur tegen te houden, waardoor kon worden voorkomen, dat de bfand ook op Nederlands gebied oversloeg. Het vuur kon worden tegenge- houden, doch niet worden gedoofd. Maan- dagmiddag lpaide het wederom op, doch verdere uitbreiding kon door spoedig ingrij pen worden voorkomen. Dinsdag brak we derom de lirand uit. nu in groter omvang dan Maandag bet geva lw.*s geweest. De brandweren van Ossendrecht. Woensdrecht en Bergen op Zoom. namen aan de bestrij ding deel. Men slaagde er na onvermoeid werken uiteindelijk in het vuur precies langs de grens een halt toe te roepen, nadat een l»,a km. lange brandgang was gegraven. VLIEGTUIGONGELUK IN CANADA Sedert Zondag was een vltegb,»ot van de Canadese Koninklijke Luchtmacht vermist. Gisteren werd he' wrak ontdekt ten Noorden van Winnipeg. Een reddingsploeg, die van daag het uitgebrande toefctei bereikte, deel de mede, dat alle 21 inzittenden om het le ven kwamen. Haarden pracht collectie voor Iedere beurs BROERSVELD 137-139 SCHIEDAM SCHOONHOVEN. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De koster van de Ned. Herv Kerk de heer H. Suur en zijn echtgenote, ondervon den 'gisteren bij hun gouden huwelijksfeest een overweldigende belangstelling. Ook de kerkeraad en kerkvoogden brachten een be zoek en de gelukwensen van de kerkvoog den gingen vergezeld van een kolossale taart, die een miniatuur-weergave was van de Herv. Kerk Vele bloemstukken sierden de kamers. 's-Avonds bracht Tavenu een serenade. Bloed. Bloed speelt in de moderne geneeskunde een grote rol. Dit „zeer bijzondere sap" werd reeds in de oudheid beschouwd als de drager van allerlei éigenschappen van de mens, ja van het leven zelfs. Verschillende uitdrukkin gen herinneren nog aan die opvattingen. Voor de moderne wetenschap Vormt het bloed, zijn samenstelling en functie in het llóhftam pen ge bied. waarop nog dagelijks nieuwe ontdekkin- gen worden gedaan. Reeds bestaat uit een vloeistof (plasma), waar in allerlei stoffen, die het lichaam nodig heeft, opgelost zijn en waarin een jroot aantal klei ne lichaampjes, de bloelichaampjes zw even Het stroomt door een buizenstelsel en zorgt zo. dat in elk hoekje van het lichaam de stoffen ko men. die het organisme nodig heeft om goed te kunnen functionneren Het is dus een zeer be langrijk en noodzakelijk bestanddeel van ons lichaam en het ligt voor de hand. dat afwijkin gen ervan, de gezondheid ernstig benadelen kunnen. De gedachte om dit „slechte" bloed te ver vangen door .gezond" bloed of een tekort aan te vullen met ..nieuw" bloed komt dan op. De eerste poging daartoe, waarvan wij we ten. werd gedatn in 1492 In de daarop vol gende eeuwen wordt he telkens weer gepro beerd Dit experimenteren eiste echter veel slachtoffers, dat Lodewijk XIV het bij de wet verbood. Pas in de eerste helft van de 19de eeuw had de Engelse vrouwenarts Blundell meer succes. Maar eerst door de ontdekking van de z g. bloedgroepen door Handsteiner in 1900. werd moderne bloedtransfusie mogelijk. Handsteiner vond. dat men dc mensen, naar bepaalde eigenschappen van het bloed, in vier groepen kon indelen (die tegenwoordig aange duid worden met de letters O. A. B of A B). Later werd deze indeling nog uitgebreider. Het blijkt nu dat een bloedtransfusie alleen kans van slagen heeft, wanneer er overeenstemming bestaat tussen de bloedgroepen van de gever (donor) en de ontvanger. Waar het eerst nodig was bij een transfusie het bloed van de gever direct over de brengen op de patiënt bleek het later mogelijk te zijn het bloed enige dagen te bewaren. Hierdoor werd het mogelijk, in ziekenhuizen een kleine voorraad bloed te vormen, die in dringende gevallen onmiddellijk ter beschikking stond (Bloedbank,. In vele gevallen is het niet nodig het totale bloed te geven, maar kan volstaan worden met de toediening van het plasma afzonderlijk. Te genwoordig is het mogelijk dit plasma te dro gen, waardoor een poeder ontstaat, dat prac- tisch onbeperkt houdbaar is. Door het op te los. sen in water, ontstaat dan weer normaal plas ma. Dit gedroogde plasma vindt een zeer uit gebreide toepassing en wordt op grote schaal bereid. In de laatste oorlog werd b.v. in Ame rika ongeveer 6 millioen liter bloed tot plas ma verwerkt. Waar bet niet mogaJJJk is dierlijk bloed voor bloedtransfusie te gebruiken, is het nodig, dat een groot aantal mensen bloed hiervoor afstaat. Hieraan te voor een gezonde donor niet het minste nadeel verbonden. Het Nederlandsche Roodc Kruis heeft in 1930 een organisatie ge vormd. de Centrale Bloedtransfusiedienst, die in ons land de inzameling en verdeling van bloed en plasma verzorgt Momenteel woaden de meeste bloedtransfusies (meer dan 20.000 per jaar) gedaan, met medewerking van het Roode Kruis. Maar om dit vlot te laten verlopen, is het nodig, dat er veel bloed komt. bloed, dat ge geven moet worden door u allen. Wanneer het Roode Kruis dan ook een beroep op u doet. aarzel don niet. Het kost u niets, en wellicht redt ge daardoor het leven van een medemens. GEVONDEN VOORWERPEN. Sierkammetje; fietssleutel; ceintuur: tabaks doos: distributiebescheiden; vulpen. Inlichtin gen op het politiebureau- ATLANTISCH PACT WORDT VANDAAG VAN KRACHT. Het Atlantisch pact wordt vandaag van kracht. President Truman zal om 17 30 uur een proclamatie uitvaardigen, waarbij het pact van kracht wordt, wanneer vertegen woordigers van de Franse regering het be- krachtigings-document van hun land komen deponeren. Frankrijk is ,de laatste ondertekenaar. Werkgroepen van de ambassades der landen, die deelnemen #an het Atlantisch Verdrag, zijn vanmorgen op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bijeengekomen om te be ginnen met het uitwerken van plannen van de organisatie, die zal worden opgericht in het k8der van het Atlantisch Verdrag. NATIONALE ROUWDAG IN FRANKRIJK. De Franse regering heeft de dag van van daag tot nationale rouwdag uitgeroepen. Ver makelijkheden in het gehele land zullen ge sloten zijn en op de officiële gebouwen zal de vlag halfstok wapperen. Ondanks de regen zijn vandaag ïflemve branden uitgebroken. Volgens een financieel blad heeft de wijnoogst een verlies van meer dan 20 procent geleden. NIEUWE JOEGOSLAVISCHE NOTA Het Joegoslavische persbureau Tanjoeg deelt heden mede. dat Joego-Slavie aan Rus land een nieuwe nota heelt gezonden, waar in wordt gezegd, dat Joego-Slavië bereid is aan Rusland alle Russische burgers uit te leveren, die door de Joego-Slavische rege ring worden vastgehouden. f Dit zou worden gedaan om een oplossing te vinden voor de geschillen tussen beide lan den. HET AMERIKAANSE WAPENPROGRAM De senaatscommissies voor buitenlandse betrekkingen en gewapende diensten hebben in gemeenschappelijke zitting 239010.000 dol lar toegewezen voor het wapenprogram voor Griekenland, Turkije, Perzië. Korea en de Philippijnen. De gezamelljke commissie schortte tot later ln de week de beslissing op hoeveel aan mi litaire steun gegeven zou worden aan de Eu ropese landen van het Atlantische pact vol gens het hulpprogram van president Tru man. WERPER» VAN HANDGRANATEN TER DOOD VEROORDEELD. De militaire' krijgsraad heeft, uitspraak doende tegen twee werpers van handgranaten te Soerabaja, beiden ter dood veroordeeld. K N AC. TEGEN NIEUW NUMMERSYSTEEM Langzamerhand kan de invoering van de kortgeleden aangenomen Wegenverkeerswet worden tegemoet gezien. Deze wet voorziet in een geheel gewijzigd systeem van numme ring der motorrijtuigen Het is namelijk de be doeling in het vervolg de nummers aan het motorrijtuig te verbinden in plaats van aan de eigenaar of houder. Indien dus een auto Van eigenaar verwisselt, zal de laatste onder het aan die auto verbonden nummer moeten gaan rijden. Dit nieuwe systeem brengt met zich medé. dat voor ongeveer 250.000 motorrijtui gen nieuwe nummerplaten zullen moeten wor den vervaardigd en wel telkens twee pér voer tuig. waaraan voor het motorwegverkeer een uitgave van wellicht l*/a a 2 millioen gulden zal zijn verbonden, zo zegt de KNAC. Gezien de huidige situatie in Nederland acht zij de invoering van deze kentekenrageling thans onverantwoord. De K.N.A.C. heeft zich daarom met een adres gewend tot de ministers van verkeer en wa terstaat. economische zaken en financiën, waarin zij verzoekt het huidige systeem van nummering te handhaven, totdat de tijdsom standigheden het toelaten om op het nieuwe systeem over te gaan. Met grote droéfheid geven wij kennis van het plot seling overlijden van onze lieve Broeder en Oom Cornells Johannes Jacobus Goedhart. Schoonhoven. 23 Aug. '40. J. C. GOEDHART. C. J. GOEDHART. Rotterdam: G. KUIJNTJES— GOEDHART. Hekendorp: C HONKOOP—TIEL. Overschie: G. A E. KUIJNTJES. J KUIJNTJESSMIT. Ede: J. W L. SPRUUT, E. C. SPRUIJT VAN WIJLAND. 1 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Mcnoonnovenscbe Courant WOENfcDAG 24 AUGUSTUS 1949. Znivelcongres nam besluiten van grote betekenis. Het internationaal zuivelcongrcs te Stock holm heeft, afgezien van de waardevolle uit wisseling van gedachten bij de discussies, ge leid tot enkele algemene besluiten van gro. te betekenis. Zo is bijvoorbeeld als richtlijn aangenomen, dat alle melk moet worden ver handeld (dat wil zeggen tussen boer en zuivel industrie tegen een prijs, gebaseerd op het ge halte van de kwaliteit ln vele landen wordt melk nog maar eenvoudig per liter afgeleverd zonder rekening te houden met het gehalte aan vet en andere vaste stoffen terwijl beta ling naar hygiëpische kwaliteit nog maar be trekkelijk weinig voorkomt. Ook in ons land is dit nog niet algemeen het geval, al kan bin nen afzienbare tijd verwacht worden, dat de regering te dien aarzien voorschriften zal gaan stellen. Het congres heeft de noodzaak daar van nogmaals fors onderstreept. Als norm voor de beoordeling of een vee stapel vrij van tuberculose kan worden ver klaard. werd voorgeschreven, dat het predi- caat „vrij van tuberculose" alleen mag wor. den verleend, wanneer de tuberculineproeven negatief uitvallen, nadat zij met een tussen ruimte van ten minste vier maanden zijn her haald. Tevens werd verklaard, dat het tot de taak van de zuivelindustrie behoort de strijd tegen veeziekter te ondersteunen Op het terreir van de techniek sprak het congres de wens uit. dat bij de vprdere ont wikkeling van de boterbereidingsmachine alle lar.den zullen samenwerken. In Nederland is met een Zweedse machine voor boterbereiding vorig jaar een langdurige proef geftomen. ter wijl thans een Duitse machine in onderzoek ls. die volgens een ander principe werkt Bei de proeven worden genomen door de zuivei- cooperaties. Het vraagstuk va» de zuivering en de ver wildering van afvalwater, dat door onze land genoot ir. Srhaafsma was ingeleid, kreeg bij zondere aandacht, waarbij de ervaringen van de heer Schaafsma tot leidraad der discussies dienden De bedoeling van de aanbevolen maatregelen is ten eerste te zorgen, dat zo min mogel«k waardevolle melkbestanddelen ver loren gaan en ten tweede, dat bet afvalwater zo zal werden gereinigd, dat bet zonder be zwaar in open water kan worden geloosd. Een interessant punt leverde tenslotte nog de resolutie op van de sectie van het tropische zuivelbedrijf. Daarin wordt aangedrongen op het vormen van voorlichtings- en studiegroe pen door de internationale zjivelbond. die tot taak zullen hebben na te gaan op welke wijze de voorziening met zuivelproducten het best kan worden georganiseerd in de dichtbevolkte steden in de tropen. Dit punt heeft in het bij zonder betekenis voor India en Indonesië, ook al is het zuivelverbruik in deze landen uiter mate gering. Het feit echter, dat het normale dieet van de bevolking in deze streken dik wijls een tekort aan dierlijk eiwit vertoont, i» reden om maatregelen te beramen, die dit ge bruik kunnen vergroten. Penicilline heeft ongunstige invloed op kaasbereiding. De fabriekmatige kaasbereiding heeft in de laatste tientallen jaren een hoge vlucht ge nomen. De kaasafzet vlot tot nu toe ook be ter dan die van de meeste andere voedings middelen en gebruiksartikelen, welke uit on ze zo rijkelijk vloeiende koeienmelk kunnen worden gefabriceerd. Om het afzetgebied echter in de toekomst te kunneif behouden, is het noodzakelijk, dat de kwaliteit vau de kaas zo goed mogelijk is en blijft. Van alle zijden doet men het mogelijke om kaas af te leveren van eerste kwaliteit, maar al de voor- en nazorgen geven nog geen garantie, dat de bereide kaas het gewenste voorkomen de Roede geur en smaak en de noodzakelijke oudbaarheid zal bezitten, indien de kaas- melk een stof bevat, die de aanwezige bac teriën, onder wier invloed de wrongel tot kaas wordt, verstoort. Een dergelijke stof is het geneesmiddel penicilline, dat de laatste jaren in steeds groter wordende hoeveelheden took beschikbaar gekomen is voor de behan deling van ziekten bij dieren. Het was reeds enkele jaren bekend, dat het penicilline een zeer gunstige invloed uit oefende op een bepaalde en veelvuldig voor komende vorm van uierontsteking. Het peni cilline wordt door bet uierweefsel zelf prac- tisch niet opgenomen: het blijft in de melK gangen en de vertakkingen daarvan. Door bepaald# atoffen. welke in het uierweefsel voorkomen, wordt een gedeelte van het pe nicilline onwerkzaam gemaakt, doch het me rendeel blijft onveranderd aanwezig en pas met het melken van de koe verdwijnt het grootste deel der aanwezige pemoline weer uit de uier en is in de melkemmer terecht *e^,mj, penicilline een prachtmiddel om bac teriën van hun schadelijke werking te bero ven. doch het is even werkzaam, of zelfs nog aterker tegen andere bacteriën, die veelvul dig in de natuur voorkomen en die vaak zeer gunstig zijn voor onze samenleving^ Tot de voor penicilline gevoelige bacteriën behoren ook de melkzuurbacteriën, die voor de zuring en de rijping van de kaas van zo grote betekenis zijn. Het gevolg van een en ander is. dat in de kaas een sterke gasont- wikkeling optreedt, waardoor te veel ope ningen in de kaas ontstaan, terwijl ook de smaak nadelig wordt beïnvloed, ja ze kan zelfs ongenietbaar en schadelijk voor de ge zondheid worden. Reeds zijn aan verschillende zuivel/abrie ken in Friesland storingen bij de kaasfabn- cage opgetreden, zodat de vraag gesteld wordt: Hoe kunnen wij ontkomen aan deze bedreiging voor de kaasindustrie? Een afdoende methode zou zijn het verbie den van de behandeling van melkkoeien met penicilline, waarmee echter met het badwa ter. ook het kindje zou worden weggegooid Een andere methode, die even radicaal is in haar uitwerking, is het thuis houden van de penicilline-bevattende melk. die. als de pe- nicilline-behandeling op een bedrijf niet te vaak wordt toegepast, aan de varkens en kal veren kan worden gevoerd. Voldoen de vee houders niet aan het hun gedaan verzoek de peniciliine-houdende melk thuis te houden, dan zou wel eens kunnen blijken, dat met dit geneesmiddel het paard van Troje is bin nengehaald. BESTRIJDING VAN AARDRUPSEN. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt de aandacht van de groentetelers op het plaat selijk veelvuldig voorkomen van aardrupsen Deze vreten 's nachts aan de onder- en bo vengrondse delen van verscheidene gewassen, ten gevolgë waarvan vooral bij andijvie en witlof belangrijke schade kan ontstaan. Aardrupsen kunnen worden bestreden door ze weg te zoeken bij de aangetaste planten. Meestal vindt men ze nog vlak bij de ver welkte planten in de grond Ook kan men ze verdelgen door een giftig lokaas bij de plan ten uit te strooien. Dit wordt bereid door 1 kg. verse tarwezemelen te vermengen met 40 gram Parijs-groen. Aan dit mengsel wordt toegevoegd 75 gram melasse, die men tevo ren heeft opgelost in 1 d.l. warm water, waarna aan de oplossing nog 6 y, d.l. water is toegevoegd. De verkregen oplossing wordt al roerende toegevoegd aan het droge meng sel van zemelen en Parijs-groen. Het aldus bereid giftige lokaas dient tegen de avond te worden uitgestrooid. AlbUsserdam. De heer W Drinkwaard slaagde te Den Haag voor de Nijverheidsak te N. J. Gevonden: paar gele kl-.mpen: leef- net, schop: speelgoedaapje: damesschoen; dou blé ring: armband: herenzakhorioge; heren rijwiel: enkele portemniwiaie's met inhoud: gummibadmüts. Inlichtingen bij de politie. Tafeltennis.tournooi. Alblasserdam. De T TC.N K.F houdt op 10 en 17 September in de nieuwe cantine van de Ned. Kabel Fabriek een fafedtennistournool. Voor alle leden van de Ned. Tafel Tennis Bond is deelneming opengesteld. Gepeeld worden, team-wedstrijden alleen le klassors. persoon lijk heren 2e. 3e en 4e klas! idem dame» 3e en 4e klas De inschrijving sluit "p 27 Augustus De directeur van de Ned. Kabel Fabriek, de heer J H. von Lindern. heeft vóór de team wedstrijden eën grote wisselbeker beschikbaar gesteld. Atblasserdam. The Music Boys "an Papen- dreeht gaven Zaterdagavond In de tent Kerk straat een concert. Men voerde een aardig pro gramma uit. dat zeer in de «maak viel. De vorige week hield het comité van de Middenstandsbeurs Almideo een Vergadering met de winkeliers. Men besloot in de week van 12 September met de inrichting en opbouw der stands in de manege Beyaert te beginnen Er zullen vermoedelijk 26 deelnemers zijn. onder wie een vertegenwoordiging van een reclame bureau Dordrecht en van de Glaskunstenaars te Leerdam. AlbUsserdam. De reisclub „Onder Ons" maakte vorige week een geslaagde toch ngar V^kenburg. waar men de gemeentegrot en de rufne van het kasteel Valkenburg bezocht. Woensdag maakten de leden van de reisclub Tuigerstraat een tocht naar Valkenburg en omgeving. Het was een zeer geslaagde reis. AlbUsserdam. De afdeling Kinderdijk van de Algemene Nederl. Metaal Bewerkersbond. kwam Donderdagavond in combinatie met de afdelingen Nieuw-Lekkerland en Oud-Alblas. in Tea Room met kern. en vertrouwensleden bijeen. De districtsbestuurder, de heer C. de Hay. sprak over het onderwerp: „Problemen rondom de industrialisatie". Hierna was gele. genheid tot het stellen van vragen. Ammeratol. Voetbal. A.SV. 3 speelde Zondag een oefenwedstrijd te Cabauw tegen de voetbalclub, die daar enige tijd geleden is opgericht en het aanstaande seizoen voor het eerst in de competitie zal uitkomen. Het was een aardige, gelijkopgaande wedstrijd, waarin A.S V. met de rust een 01 voorsprong had. Na de rust waren de doelpunten goed koper en gelukte het de Cabauwenaars vijf doelpunten te scoren.- terwijl A S V. nog drie maal het net vond. Met 54 kwam de thuis club dus als overwinnaar te voorschijn w deze fair gespeelde ontmoeting. Ammerstol. De postduivenvereniging „De Reisduif" hield een wedvlucht met jonge dui ven vanuit Marbehan. De afstand was 250 KM De prijzen werden als volgt behaald: C. K Zanen 1 7 en 13 gebr Looren de Jong 2 5 9 19 en 20; A Verwaal 3 14 15 en 25; L. Slingerland 4: Adr. Verschoor 6 en ?6; M. Loo ren de Jong 8; W de Jong 10-16 17 en 22; J. Stuurman 11 en 21 T de Man 12 P. Stigter 18 23 en 24: A. Dubbeldam 27. De duiven wa ren in vrijheid om 6.30 uur. Aankomst eerste duif 10 02 uur; aankomst laatste duif 10 29 uur. Op de vaktentoonstelling voor schoenma kers. die gehouden werd in de Haagse Dieren tuin. werd de heer G. Stigter met een inzen ding van reparatiewerk bekroond met een eer volle vermelding en een medaille. Benschop. Begunstigd door goed weer maak te de damclub „Denk en Zet" een uitstapje per bus. In Rotterdam maakte men eerst met een boot van de ..Spido" een interessante rond vaart door de havens, daarna bracht het ge zelschap een bezoek aan de diergaarde „Blij- dorp". Op het vliegveld Ypenhurg maakten Verschillende leden van het gezelschap met een Koolhoven toestel een rondvlucht boven de kuststreek en de zee. Vervo'gens bracht men een paar aangename uren door aan het Sehetcningse strand. Nadat het gezelschap gegeten had in de speeltuin met terras van de heer P. Faay te Rijswijk, oud-ingezetcne van Benschop, kortte men daar de tijd. totdat het donker geworden was In Scheveningen genoot het gezelschap tenslotte van het prach tige vuurwerk voor het Kurljaus De postduivenvereniging .De Bergvlie- gers" vloog mee in de wedvlucht vanaf St Quetitin jn Frankrijk, «en afstand van 285 K M De uitslag was: M. v. d. IJssel 1 en 3: Joh. Ver- bree 2 en 5. Benschop en Van Detft 4 9 10 en 13: Jan Verbree 6 en 11 Joh. van Vliet 7 en 8: G Zwanenburg 12 en 14. De duiven werden losgelaten om 10 uur Aankomst eerste duif 3 08 05 uur. aankomst laatste duif 5 0912 uur Bergambacht. Zaterdagmiddag had een harddraverij voor paarden plaats, uitgaan- »en daartoe speciaal .optredende com- een terrein van de heer J Snoek. Er •rtien paarden deel. Bij een der rit- jin spannende momenten voorkwa- viefeen berijder van het zadel Het paard kwa^j zonder ruiter door het publiek de weg ph er deden zich geen ongevallen voor. Ook d^berijder kreeg geen letsel. De op komst vWi het publiek was matig De prijs winnaars Vvaren: 1 Darwin van C Romijn te HillegersbVrg: 2 Crec. van P Broere te Krim pen aan deM<ek: 3 Fer van Silidar, van N.N. te Leidschendam; en 4 Norton, van A. de Bruin te Nieuwerk^rk aan de IJssel. B.Z.C. DAMES PROMOVEREN. Bergambacht. De B.Z.C dames, die ongesla gen kampioen zijn geworden, hebben ook bei de promotie-wedstriijirtf gewopnen Vrijdag avond wonnen zijymet 2—0 van Bodegraven en daarmedte njémoveerden zij naar de derde klasse van «^TC.N.Z B Een PZJU combinatie moest de meerdere in een 'SM. en P C comoinatie erkennen (51/. De mdëpiranten verloren van S.Z. en P C. met 3—2v Tnderdag brengt W.Z.C. (Woerden) met een n-, dames- en adspiranten zevental een :zoek aan B.Z.C. Bleskenagraaf. Uitgaande van het Groene Kruis zal in deze gemeente een moedercursus worden gehouden welke 7 September een aanvang neemt onder leiding van vister Van der Sar. Gtessendxm. De heer A. Langedijk slaagde te Rotterdam voor het manufacturen brevet. Giessen-Oudekerk. Zaterdagavond gaf de muziekvereniging „Crescendo" van Sliedrecht, onder leiding van de heer J. Boer, een popu lair concert op het dorp. De verschillende nummers werden keurig uitgevoerd en de aanwezigen genoten ten zeerste van de mooie muziek. Na afloop werd een serenade ge bracht bij een jarige op het dorp. Het gehele dorp toonde belangstelling voor dit gebeuren. Groot-Ammers. Op de 20 Augustus gehouden streek wedstrijden te Ottoland behaalde de landelijke rijverenigmg Liesveldruiters, de vol gende successen: Ind. dressuur, klas N: W. Boel tweede prijs; N. de Vos Nz. derde prijs. Ind. springen: P. Blókland tweede prijs W. Boel derde prijs. Dressuuproef viertallen: eerste prijs. verdelgt vlieg, vlo, luis, enz. O R G A N O N Groot-Ammers. De postduivenvereniging De Gevleugelde Bode StreefkerkGroot-Ammers hield Zaterdag haar laatste vlucht met jonge duiven vanuit St. Quintm. De afstand bedroeg 256 K M. In concours waren 133 duiven, die om 10.30 uur in vrijheid werden gesteld. De uitslag luidt: 1 2 7 en 25 Q. van Holten: 3 12 en 20 D J. van der Hee: 4 en 15 Joh. Mourik: 5 Jac Deelen; 6 M. L. de Jong: 8 11 en 26 K. P. Henderiks: 9 en 14 W. Kuijl; 10 K de Bruin; 1*3 gebr. Hakkesteegt; 16 en 27 B Burggraaf; 17 en 18 K de- Bruin; 19 en 21 Joh. Streef; 22 gebr Gelderblom 23 en 24 F Stout. Aankomst eerfte duif 3.06.13 uur. snelheid eerste duif 975.78 M. per minuut: aankomst laatste duif 3 32 39 uur; snelheid laatste duif 844.90 M. per minuut. Hoog Blokland. Ds Wiemar. ontving bij huis bezoek f 3 voor de G.Z B. en f 5 voor de kerk voogd».!. Raadsvergadering. Hoornaar. Hedenavond om 7.30 uur komt de gemeenteraad bijeen om een belangrijke agen da af te werken Ondermejfr zal de rekening '48 worden behandeld de aankoop van een toren klok asfaltering van de Groene Weg en het Streekplan voor de Alblassei waard dn Vijfhe- renlauden, PAARDENSPORT. Hoornaar Het aantal belangstellenden op het fokveedagterrein was Zaterdagavond zeer groot, toen de landelijke rijvereniging „De Giesscnruiters" demonstreerde Het terrein was van een groot aantal electrische lampen voorzien, welke enigszins sterker hadden kun nen zijn. Voor het aankondiger, van de diver se nummers was een geluidsinstallatie van de heer Wallaart uit Noordeloos. aangebracht. De voorzitter, de heer D. de Groot Cz.. uit Noordeloos. sprak een kort begroetingswoord, waarbij hij inzonderheid burgemeester en wethouders en de afgevaardigden van zuster verenigingen een hartelijk welkom toeriep. Inmiddels klonken opgewekte maraen over l-et terrein, gespeeld door het fanfarekorps „Volharding" uit Noordeloos. 'onder leiding van de heer A de Haan Gedurende de gehele avpnd verzorgde ..Volharding" een mooi pro gramma. De demonstraties van de Giesenrui- ters openden met een parade, waarna burge meester en wethouders de vereniging inspec teerden nadat ..Volharding" het volkslied had gespeeld. Eerst kwamen dressuurproeven waarbij met twee- en drietallen werd gespron gen. Bij de tweetallen werden de prijzen behaald als volgt: le prijs G. Timm°r en B. de Groot; 2e prijs T de Groot er. N, Bikker: en 3e prijs mej, M Bikker Cd en C de Groot. Drietallen: le prijs mej M Bikker. N Bik ker en T. de Groot: 2e prijs O de Groot. B. de Groot en G Timmer. Indiwdueel springen: le prijs G Timmer en B de Groot; 2e prijs mej M Bikker, le prijs D de Groot en 2e prijs N de Groot. Wonderlijke staaltjes van rijkunst werden getoond bij de vrijheids-dressuurproeven. waarbij los werd gereden, individueel en met gespan, waarop ééit» ruiter staande in draf. het terrein rondreed. Een stout stukje dres suur toonde mej. M. Bikker, die met een rij wiel over een liggend paard reed. Ook Izaak Boogers bleek zijn schimmel goed gedresseerd te hebben. Het nummer carrousselrijden viel goed ïiit. evenals het nummer, onder Moeders paraoluie. waarbij met verlichte bogen ge werkt werd De stoelendans was eveneens een nummer, dat insloeg. Het nummer hoeden af slaan is niet bepaald geslaagd. Burgemeester Schakel sprak via de micro foon de aanwezigen toe en hij roemde de pres taties van de G'essenruiters. Hij was van oor deel. dat hetgeen getoond was, de toets der critiek kon weerstaan. Hoornaar. Voetbaluitslag. Stedoco 2 Veen 2. 32 voor Stedoco KinderdUk. De evangelisatie vereniging „De Goede Tijding" hield Zaterdagavond een open lucht samenkomst aan de Beatrixweg. Als spreker trad op de heer Dalmeijer. van Schie dam. met het onderwerp: „Op weg naar de Heilstaat" Een zangkoor verleende medewer king. Er was een aandachtig gphoor. Lekkerkerk. Verschillende leden van de wandelsportvereniging ..Door Oefening Ver kregen" namen Zaterdag en Zondag deel aan de marsen van de Utrechtse Spoorweg Sport vereniging te Utrecht. Er was geen enkele uitvaller en de groepen verwierven een fraaie groepsmedaille Iedere deelnemer ontving een herinneringsmeflail'e. Voetbal. Het eerste elftal van Lek kerkerk nam Zondag deel aan de seriedag te Alblasserdam. Er was geloot tegen IFC. te Hendrik Ido Ambacht. L F C. stond aanvanke lijk met 2—0 achter, maar wist tenslotte gelijk spel te verkrijgen. Doordat zij met strafschop pen won. kwam ze in de winnüarsronde. Al blasserdam won van Zwijndrecht en hierdoor kwam L.F.C tegen Alblasserdam. L.F.C. nam vrij spoedig de leiding 10. maar haar tegen stander wist gelijk te maken 11. Tegen het einde nam L.F.C. opnieuw de leiding 21. met welke stand het einde aanbrak. L F.C. behaal de hiermede de eerste prijs, een lederen voet bal. Het tweede elftal speelde thuis vriendschap- pel ijk tegen D C.V III uit Krimpen aan de IJssel. L.F.C. nam voor rust een 50 voor sprong en na rust wist D C.V. de achterstand tot 5—2 te verkleinen. Met nog een doelpunt bracht L.F.C. de eindstand op 62. Uit de Radio-programma's. - ONS VOLKSLEGER. De directeur van de Nationale Reserve, ko lonel J Termaten zal Vrijdagavond van 19 15 tot 19.30 uur via de zender Hilversum II spreken over „Ons Volksleger". HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 10 15 Morgendienst; 11.00 Zon nebloem; 12.03 Saxofoon en Piano; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunchcon cert: 14 00 Kamerorkest: 14.40 Onder ons: 15.00 Sextet: 15.40 Gramofoon: 16.00 BijbeHezing; 1,7.00 Jeugdjournaal; 17.30 Sans Souci: 18 15 Causerie, 18 30 Strijdkrachten 19.00 Nieuws; 1930 Ac'ueel geluid: 20.00 Nieuws: 20.15 Plaat- varia; 21.00 Plaatsnamen en hun geschiede nis; 21.30 Tuinconcert; 22.15 Causerie; 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws; 23.15 Cy clus HILVERSUM II 415 M 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon: 9 30 Waterstanden: 10.00 Mor genwijding; 10.15 Gramofoon; 11.00 Carillon; 12 00 Gramofoon: 12 38 The Skymasters. 1300 Nieuws; 13 15 The Avroleans: 14.15 Solisten concert; 15 00 Klimop16.00 Gevarieerd pro gramma 17 00 Jeugdprogramma; 17.30 Suri naamse muziek; 18.00 Nieuws; 18.30 Muziek- journaal: 19.00 Orgel 19.30 Cabaret: 20.00 Nieuws; 20.15 Phil. Orkest: 2100 Hoorspel; 22.15 The Romancers; 22.45 Sport; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. VrUdag 26 Augustus. HILVERSUM I. 301 M. 7 00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon: 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoon; ^2 33 Koor: 13 00 Nieuws; 13.15 Sextet: 13 45 Mariniers Kapel: 14.40 Causerie; 15 00 Gramofoon: 15 40 Schrijvers 16 09 Resi dentie Orkest; 17 00 Piano; 17 48 Muziekgezel schap; 18 30 Strijdkrachten. 19 00 Nieuws: 19 30 Philh. Orkest; 21.15 Raad van Europa: 2l»35 Orgel. 22 00 Philh. Orkest; 22 45 Avondover denking: 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVFR£>UM H. 415 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon. 1005 Morgenwijding; 10.30 Vcor de vrouw: 11.05 Voordracht: 11.25 Accor. deon; 12 00 Bekende muziek: 12 45 Gramofoon; 1300 Nieuws. 13 15 Promenade Orkest. 1400 Kookkunst; 14 20 Kamerorkest: 15 00 Dichters; 15 20 Kamerorkest: 16 00 Viool: 16 30 Tussen twaalf en zestien; 17.00 Filmland; 17 20 Gra mofoon; 18 00 Nieuws. 18.15 De V A R A. feli citeert 19 00 Denk om de bocht: 19.30 Cursus; 20 00 Nieuws: 20 30 Goethe; 2100 Gramofoon; 2135 Vacnntieprogramma: 22 00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoon. 22.45 V PRO. conferentie,- 23.00 Nieuws. 23.15 Gramofoon. Geaf ook Uw lovon woor kleur! Jaag dia Rheumatlscho Pijnen uit Uw laden. 'r. Leven van Rheumatische Pijnen mag eigen lijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden van de ergste soort. Maak een einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit-Uw leden. Met Kruschen Salts. Ieder» morgen die kleine dosis «jlrijft alle pijnver- wekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende organen opwekt tot jeugdig® werking en die. waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn, voorziet van nieuwe energie. De zes minerale zouten van Kruschen z_ijn de zuiverste na tuurproducten, ieder voor zich nodig voor Uw orgapen, om afdoend en regelmatig te func tionneren. Helpt Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van in de vorm van nieuwe levensvreugd, van een opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. (Adv.) Moordrecht. Het verjaardagfonds, dat t«n ten doel heeft de aanschaffing van een ver warming in de Ned. Herv Kerk heeft over de maanden Juni en Juli f 125.07 opgebracht. Moordrecht. De postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden" hield twee wedvluch ten. n.l. Marbehan. 260 K.M.. en Dordrecht, 20 K M. De duiven uit Merbehan werden ge lost om 6.30 uur. Aankomst eerste duif 10.93 uur; aankomst laatste duif 10.30.9 uur. De uit slag luidt als volgt: 1 4 6 en 33 Th Pieterse; 2 7 15 18 20 nn 25 J Vermeer: 3 5 11 12 31 en 34 J. van Jeveren: 8 13 en 21 P Twigt: 9 en 10 Joh. Multem. 14 19 en 24 G. Twigt. 16 en 17 G. de Bruin; 22 en 23 gebr. Eegdeman; 26 C. Alphenaar: 27 Jac. Twigt; 28 en 29 A. J. H. Multem; 30 J. A. van den Bovenkamp; 32 P. Geleedts. De duiven uit Dordrecht werden gelost om 7.30 uur. Aankomst eerste duif 7.51.47 uur; aan komst laatste duif 8 3 49 uur. De uitslag luidt als volgt: 1 4 12 en 19 P. Twigt; 2 8 9 en 22 W. de Wit: 3 5 6 en 13 Th. Pieterse. 7 en 18 J. van Jeveren: 10 A. J. H Multem; 11 14 en 15 J. Palsgraat: 16 Joh Multem 17 Th. Krijgsman; 20 G. Twigt; 21 G de Bruin. FEUILLETON. Lfefdto onder hot schrikbewind. Hij rilde als hij aan die beslijkte schimge stalten dacht, die zich. in dat lugubere hol. na hun spookachtig nachtwerk zaten te ver kwikken. Hij liep door totdat hU. letterlijk ineenzinkend van vermoeidheid, zich voort sleepte tot op een grasveld aan de voet der Butte Montmartre. waar hij. gebroken en uitgeput, indutte, en gedurende een uur of twee onder een haag bleef liggen slapen. Doch klokke tien was hij weer op de pu blieke tribune van het Revolutionnair Tri bunaal. De zaal was wederom tot berstens vol en de atmosfeer om te bezwijken, hoe wel langs één zij alle vensters open stonden Buiten was het drukkend en donker, geen windje dat zich roerde, en een dreigende lucht hing laag over de stad. Parijs was ongemeen onrustig. De gehele stad scheen in deze bedompte morgen één en al woeligheid, dqpr een of andere onzichtbare macht aan het deigen. als een schip, dat, voor anker liggend, plotseling in beroering raakt en schokschommelt door het kielwater van een voorbijstevenend vaartuig. Het slaan der trommen, het hoorngeschal, dan eens dichtbij, dan weer veraf, was niet van de lucht en drqng door de open vensters naa|" binnen; en op een gegeven moment, reed met rinkelend paardentuig en denderende wie len een batterij kanonnen in hortende voort beweging beneden voorbij. Het rapalje ach ter de balustrade waa roeriger dan ooit; een bende ziedende, uitgeteerde schepsels, die duwden en zwaaiden en stuwden en lawaai den. met diepe keelgeluiden, zich oplossend in sombere éénklank. De atmosfeer was met electriciteit geladen, het onweer stond op losbreken. Eensklaps viel er een diepe stilte in de rumoerige gerechtszaal. Het geroezemoes en het lawaai vervloeide in een gerekt, gedempt gegons van verwachting, toen het deurtje, opzij van de nog lege ruimden van de kolos sale bank der beschuldigden, naar binnen openzwaaide en een gendarme verscheen. Hij geleidde nummer één van de ochtendploeg, een zwaar, sterk gebouwd individu. Deze pummelige. plompe figuur scheen een ruig- baardige man met spookachtig gezicht en holle ogen. en die van zijn plaats onder het publiek halsrekkend voor zich uit staarde, een hem bekende persoonlijkheid toe. De gevangene liet zijn blik in de zaal rondgaan. Toen hij zijn gezicht naar de tri bune wendde, herkende Hector Polydore. Zouzou's knecht. Wat had hij op de bank der beschuldigden te maken? En toen kwam na enige andere gevangenen, Martha, doodsbleek, nauwelijks in staat zich voort te slepen, en een beetje achter haar. in zijn beste plunje en vreselijk verbijsterd, de grijsharige oude tuinman, Alceste. En toen. na een hele troep anderen Zou- zou! De menigte murmelde haar hoge waar dering uit over haar zachte mooiheid, tc. n zij doorliep, eenvoudig .n in>esel.«"i Re'leed stralend in haar blondhe d. en knlm on gelooflijk kalrti. Met eën vriendelijk d3ni; knikje naar de haar begeleidende gendarme nam ze de plaats ln. die haar onder ,de ge vangenen werd aangewezen. Een gegil van woede steeg uit het gespuis op. toen verder een pappig-bleke. vette man de afsluiting in 't wilde kwam binnenstrom- pelen. .Op de tribune ging het van mond tot mond, dat het een graanspeculant was. Ter dood.' huilde het grauw. En weer zakte het getier in hun kelen terug. „A-a-ah!" gonsde het in een diepe bourdon-toon. en op hun tenen richtte zich het opdringende volk ach ter Hector op, spande zich in en sloofde zich uit om de laatste der gevangenen goed te zien. die door het deurtje zou worden bin nengeleid. Acht en veertig! gilde een vrouw Hector in 't oor. Doch hij hoorde haar niet. Loison kwam de bank der beschuldigden binnen Dat ze dapper zou wezen, dat wist hij. doch hij had niet gedacht haar zó vredig te zien. Haar ogen waren kalm; haar zacht, jeugdig voorhoofd, zonder enige plooi; en in derdaad. er sprak uit haar aanschijn een zó vreedzame rust. dat men haar thans het be zit van rein geluk zou hebben toegeschreven. Is waar. op het moment dat zij, op de drempel van het klapdeurtje, plots uit het .sombere half-duister van haar gevangenis in dat gekkenhuis van hitte en woest getier werd gestoten, ontzonk haar de moed en ?to kl ze daar een opi-n^i.K terugdeinz°rd O- d.e e van gez.'ihtc.n, welke van de z-tpi-n nrar haar toe scheen te gol ven. met gonzend gedreun, als van een to renklok. Doch de reactie was instinctief en volgde onmiddellijk. Er lag benieuwdheid. doch geen vrees op haatf gelaat, toen zij met vaste tred. haar gulden hoofd fier opgehe ven. de gendarme in de qveryolle bank volg de en haar plaats in de derde rij der be schuldigden innam. De zaal daverde weer van het lawaai. Het publiek schreeuwde en zong. en er klonken opgewonden stemmen van de banken, waar de beschuldigden luid onder elkander praat ten. of vrienden van hen. achter de balustra den. toeschreeuwden. Stentorstemmen, om stilte roepend, klonken boven de herrie uit, doch zonder baat; en opeens volgde een enorm voetengeschuifel, toen men opstond, om de binnentredende rechters te begroeten. Als in een droom hoorde Hector de stille rust. als met tegenzin op de stikvolle zaal nederdalen; zag hij een poodgevlekt gezicht onder pen zwart-geveerde hoed, vóórover ge bukt gaan van het podium der rechters _naar een tafel, waar. achter een brede fronton van opgetaste dossiers, de Openbare Aanklager te midden van zijn griffiers zetelde. Dan hoorde men het gegons van een -dreun-stem, die een eindeloos document $frabbelde en brak van alle kanten het kabaal opnieuw los. Doch Heétor hoorde het niet. De vergoor- de rechtszaal met haar beschimmelde muren: de vier rechters, die. met do verveling <5p hun gerief nonchfKmt in hun stoelen hin gen; de rechtstaande figuur van de gr ffier. door zijn bril op zijn manuscript turend, toen hij de akte van beschuldiging, onverstaan baar en op een raffeldeuntje doorholde, de drie rijen ruggen in de bank der beschuldig den; de blauwe rok en de buffelleren pa troontas van de gendarme bij elke gevange ne die gehele schouwplaats vervaagde voor zijn ogen. Het veranderend, uiteenvallend tafereel vervloeide in een dooreenwarrelen- de massa. slechts één gezicht in de chaos vrij laténd, dat er scherp en dierbaar boven uit rees. Loison's blik doorzocht de publieke tribu ne. Ze zat op de achterste rij der gevange nen. en met een slanke arm langs de boven rand der bank achter zich leunend, draaide ze zich half om en zag diep-ernstig in de op gewonden menigte achter de balustrade rond. Hector leunde voorover als vastgenageld. Hij wist dat ze hem naar hein uitkeek. Zou het mogelijk zijn, dat ze uit die massa starende gezichten het zijne "afou kpnnen onderscheiden? Hij had willen opspringen en uitschreeu wen: „Loison. hier ben ik. je Hector, die over je waakt, die aa» je denkt, die voor je bidt, die naar je smacht!" Doch hij voelde zich machteloos tot spreken en bewegen. Misschien dat een vage hoop op bevrijding nog in zijr binnenste flikkerde: misschien was hij ge slagen door de verstijvende angst voor de tragedie, die zich stond te voltrekken. Even dacht hij dat haar ogen de zijnen haddep ont moet. doch op datzelfde moment tikte haar de gendarme, die naast haar stond, op de schouder, om lfnar te beduiden, dat ze met haar gezicht naar de rechters toe moest zit ten. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2