saagStsffi- LANDBOUW EN VEETEELT PLAATSELIJK NIEUWS rticsrï/s- Ouderdag LAATSTE BERICHTEN Provinciale Ruiterdag 5?ïï,kE«kd;»dd^.e.rroS sa FEUILLETON. Liefde onder het schrikbewind. t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scboonüovenscbe Conrint WOENSDAG 81 AUGUSTUS 1949 Wat zegt de Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Geleidelijk wat koeler. Meest zwaar bewolkt met morgen plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige, langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West Tamelijk warme nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag Later in het Westen van het land echter iets koeler. Op- en Ondergang drr Zon. 31 Augustus: Op 5 49. onder 19.31. 1 September: Op 5.50. onder 19.29. 2 September: Op 5.52. onder 19.26. MAANSTAND. Wassende Maan. 31 Augustus- Op 15 58. onder 22 34 1 September: Op 17.06. onder 23 27 2 September: Op 17.55. onder9 7 September Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 31 Aug. 11.21 uur; 1 Sept 12.23 uur. 2 Sent. 1.54 uur; 3 Sent. 2 44 uur. Keulen. 31 Aug. stand 0.23, val 0.04. Op SP AARZEGELS initiatief van de Nationale Spaarrnnd Cubi Lollantfitir ITT pptrent De bliksem van de nydt bestookt oock hooghe wallen Soodat door haer gewoel oock torens kunnen vallen. te ontmaskeren voor het oog van het Joego slavische volk*". In de Russische nota wordt ontkend, dat generalissimus Stalin in zijn brief aan de Oostenrijkse kanselier dr. Karl Renner zou hebben toegegeven dat de Oostenrijkse gren zen met zouden mogen worden gewijzigd en dat dienovereenkomstig geen wijzjgingen van de Oostenrijks-Joegoslavische grens, ten voor dele van Joego-Slavië zouden mogen plaats vinden. Rusland jaagt Duitsers naar 't Griekse strijdtoneel. Vijf leden van de Duitse politie in de Rus sische zone zijn naar de Amerikaanse zone uitgeweken om te ontkomen aan recrutering voor militaire dienst bij de communistische guerillastrijdkrachten in Griekenland, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaan se militaire bestuur meegedeeld. De vijf vluchtelingen hadden de Amerikaanse auto riteiten verteld, dat 18 a 20 van hun colle ga s van plan waren gisteren ook te vluch ten. De politiemannen waren in uniform en in het bezit van legergeweren en pistolen met ammunitie. Zij waren tussen 18 en 25 jaar oud. Zf) verklaarden dat de bezettipgs- autoriteiten in Oost-Duitsland bezig zijn op grote sphaal recruten in te lijven voor de strijd in Griekenland De bedoeling is alle ongehuwde Duitse politie-mannen beneden de leeftijd van 25 jaar naar het Griekse strijdtoneel te zenden. Er worden met behulp van de ingelijfden geregelde militaire een heden gevormd, die met de guerilla-strijd- krachten in Griekenland moeten samenwer ken. De uiteindelijke beslissing omtrent de vraag of de uit Oost-Duitsland naar Beieren gevluchte Duitse politie-mannen aldaar mo gen blijven, berust bil een geheel uit Duit sers samengestelde zuiveringscommissie. Joegoslavië vraagt lening aan Amerika. Joegoslavië heeft de Amerikaanse export- lmportbank om een lening verzocht. Dit is het eerste rechtstreekse verzoek om finan ciële hulp van Tito sedert zijn breuk met Moskou, bijna 15 maanden geleden. De minister van buitenlandse zaken. Ache- son. steunt het Joego-Slavische verzoek. De lening moet Tito helpen de economische ..blokkade'' te overwinnen, die door Rusland en zijn satellieten is opgelegd Ambtenaren verklaren. dat Joego-Slavië ongeveer 25 millioen dollar wenst voor de aankoop van Amerikaanse machinerieën en uitrusting voor de lood-, koper- en zinkmij- nen. Joego-Slavië heeft voorgesteld de lening af te lossen door leverantie van metalen, zo» als de drie genoemde Een missie van de in ternationale bank bevindt zich thans in Joe go-Slavië om de projecten te onderzoeken, waarvoor de lening gevraagd wordt. PROTEST TEGEN ONTMANTELING. Ongeveer achtduizend personen hebben gis teren in Oberhausen (Ruhrgebied) een pro testdemonstratie gehouden tegen de ontman teling van een fabriek voor synthetische ben zine. waarmede gisteren begonnen werd. De demonstratie was georganiseerd door plaat selijke afdelingen van politieke partijen, in dustriëlen en burgerlijke en kerkelijke auto riteiten. PROCES OVER BOFK BETREFFENDE OOST-EUROPA. Een boek van d* Franse schrijver Renaud de Jouvenel is aanleiding geworden tot een pro ces. dat in de herfst gevoerd zal worden en dat ongetwijfeld zekere wearklank zal heb ben De Jouvenel. die in zijn boek de staf breekt over de regimes in de landen van Oost-Euro pa en voor het tot stand komen van de vdlks- democratfen is voor de rechtbank gedaagd op verzoek van Kupi. onder-voorzitter van het onlangs opgerichte Albanese ..nationale comi té". Diano. gewezen Italiaans gevolmachtigd minister te Moskou, en C M Dimitrof. gewezen Bulgaars gezant en voorzitter van het „comi té der Bulgaren in ballingschap". t DE SCHADE IN FRANKRIJK. Na afloop van de kabinetsraad werd ver nomen. dat de door de bosbranden in Frank rijk veroorzaakte schade op ongeveer 5 mil liard frank wordt geraamd Door het nemen van een reeks maatregelen hoopt men ech ter drie milliard te kunnen terugwinnen on der meer door het spoedig vellen en uitvoe ren van de beschadigde bomen. DOODVONNISSEN TE PRAAG. In een officieel communiqué, dat gisteren te Praag is uitgegeven, wordt medegedeeld, dat de staatsrechtbank te Praag zes personen tot de doodstraf, tien tot levenslange gevan genisstraf en verscheidene andere tot straf fen van 1 tot 25 jaar dwangarbeid heeft veroordeeld. In het communiqué wordt onder meer gezegd: .De hoofdschuldigen spionneerien voor rekening van eén Westelijke imperialis tische mogendheid. Volgens de richtlijnen van de spionnagediensten dier mogendheid, alsmede op bevel van sommige leiders der Tjechoslowaakse emigranten. bereiden zij een gewapende samenzwering voor met het doel het regime der volksdemocratie ten val te brengen'. samenwerking met de Nederlandse Spaarbankbond. de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank. de Coöperatieve Centrale Raiffeisen-Bank en de Rijkspostspaarbank, zal zeer binnenkort door alle spaarbanken in Nederland een actie worden ingezet ter be vordering van het regelmatig sparen door kinderen van 6—16 jaar. Bü deze actie zal gebruik gemaakt worden van speciaal voor dit doel vervaardigde ze gels. welke in series van 10 worden uitgege ven. alsmede van goed uitgevoerde verzamel kaarten. waarin telkens 20 zegels (dus 2 com plete series) geplakt kunnen worden. De le serie zegels zal bestaan uit afbeel dingen van torens met carillons, de 2e uit afbeeldingen van verschillende in Nederland bestaande molentypen. Aangezien met deze actie vooral beoogd wordt het regelmatig sparen aan te wakke ten. en ook het minder bedeelde kind alle gelegenheid moet hebben om hieraan deel te nemen, is de afgifté van zegels en verza melkaarten niet afhankelijk gesteld van de grootte van het bedrag dat als spaargeld tel kens wordt afgedragen, doch van de regel maat waarmede het sparen plaats heeft. De gratis-uitreiking van verzamelkaarten zal bij alle banken en postkantoren plaats hebben van Maandag 12 tot en met Vrijdag 30 September as. In aanmerking komen alle kinderen van 6 tot 16 jaar. die in genoemde periode enig spaargeld bij een spaarbank of een postkan toor afdragen het zij door directe bijschrij- op het spaarbankboekje, hetzij via het school of clubsparen als onderdeel van een spaar bank. De gratis-uitreiking der bijbehorende ze gels (die nog niet gereed zijn), zal als volgt geschieden: Van 1—15 October zegel 1 van de serie torens; van 16—31 October zegel 2 van de serie torens: van 115 November zegel 3 van de serie torens enz. In aanmerking komen alle kinderen van 6—16 jaar die in de periode, waarin bepaal de zégels worden uitgegevcp. enig spaargeld bij een spaarbank of een postkantoor afdra gen. Bij wllze van uitzondering zullen ook in de periode van 1 tot en met 15 October 1949 nog verzamelkaarten worden uitgereikt, doch dan uitsluitend aan kinderen van 6—16 jaar. die zich in die periode als nieuwe spaarders aanmelden, of die om bijzondere redenen hun kans in September hebben gemist. OVERZEESE GEBIEDEN. TERREURACTIE. Reeds sedert geruime tijd wordt de Si- doardjo-Delta in onrust gehouden door een groep van ongeveer 500 elementen, die gro te rietbranden heeft veroorzaakt, tot in de onmiddellijke nabijheid van de suikerfabrie ken en grote hoeveelheden suiker heeft ge stolen. De militaire patrouilles worden door hen bedreigd en zij hebben borden geplaatst met het opschrift ..Verboden voor militai ren". De streek is practiseh zonder bestuur, daar vele dorpsbestuurders werden ontvoerd. Het gebied is door de benden opgeëist als ..patrouillegebied". Enige dagen geleden zijn nabij Kediri. in de omgeving van Papar. twee rampokkers door de T.N.I. neergeschoten, waarna de lij ken enige dagen als afschrikwekkend voor beeld aan de bevolking werden ten toon ge steld. Ongeregeldheden te Poerwokerto. Tijdens ongeregeldheden in Poerwokerto op 25 Augustus zijn drie Indonesiërs gedood en vier gewond. Op het Marktplein was een me nigte van ongeveer tienduizend mensen «amen gestroomd in verband met de aangekondigde aankomst ven de Sultan van Djokja. De Sul tan had zijn reis echter tot het begin van deze week uitgesteld. Toen de Sultan niet arriveer de. werd de menigte onrustig en gooide ste nen naar de Nederlandse militairen. Drie op poststaande leden van de militaire politie wer den door de menigte ingesloten en met stenen bekogeld De politic lr ste waarschuwingsscho ten. welke uit de menigte werden beantwoord. Tenslotte gelukte het de menigte uiteen te drij ven. Uit Magelang wordt gemeld, dat gewapende militaire groepen uit de omgeving de stad bin nen drongen met het doel een grote militaire demonstratie te houden bij de aankomst van de Sultan van Djokja. die op 25 Augustus een bezoek zou brengen aan Magelang. BESCHIETING EN OVERROMPELING. GEMENGD NIEUWS. ONGELUKKIGE NOODLANDING. Bij het vliegveld Twente was een Spitfire van dc militaire luchtvaart Woensdag door mo torstoring gedwongen een noodlanding te ma ken. Het vliegtuig kwam buiten het veld te recht en werd zwaar beschadigd. De piloot werd levensgevaarlijk gewond eh naar een zie kenhuis in Enschede vervoerd. De naam van de piloot is A C J dc Jong, Hij is 25 jaar en afkomstig uit Rijen (N.-B VERKEERDE INJECTIE HAD DOOD TENGEVOLGE. Door een noodlottige vergissing van een verpleegster is in het ziekenhuis „Eudokia" te Rotterdam een 72-jarige vrouw, die daar verpleegd werd gestorven. De verpleegster had haar een verkeerde injectie toegediend. Dezelfde injectie gaf zij later aan een man nelijke patiënt, maar door de dood van de vtouw opmerkzaam gemaakt, hebben de dok toren de vergissing nog tijdig bemerkt en maatregelen genomen, zodat de man er geen nadelige gevolgen van ondervonden heeft. GIULIANO EIST VOLKSSTEMMING. De bandiet Salvatore Giuliano éist in een Ingezonden stuk in de Sicilaanse pers. dat een volksstemming wordt gehouden om vast te stellen of hij als een vogelvrije dan wel als held behandeld dient te worden Hij geeft de regering twee weken tijd om de stemming te arrangeren. In eén gisteren gepubliceerd inge zonden stuk zei Giuliano. dat hij ..bijna bele digd" was over het ..afmzalig gehalte" van de politiemacht, die in het veld gebracht is om hem uit zijn schuilplaats te verdrijven. ZELFMOORD IN DE KERK. Een jonge man is gisteren in de St. Pie terskerk van een hoogte van vijftig meter omlaag gesprongen. Hij kwam terecht op de marmeren vloer. Op het stoffelijk overschot van de zelfmoordenaar werd een veel ge bruikt gebedenboek aangetroffen. Toeristen en bedevaartgangers zagen tot hun afgrijzen het lichaam vallen. De St. Pieterskerk werd onmiddellijk na dit voorval gesloten. Zij is thans ontwijd en het gebouw zal niet eerder voor het publiek worden opengesteld, voor dat het wederom is gewijd. Zes maanden geleden heeft op dezelfde wijze een andere jongeman zelfmoord in de St. Pieterskerk gepleegd. INTERNATIONALE ZWENDEL IN VALSE DOLLARBILJETTEN. De Franse en Engelse politie verzamelt be wijzen tegen twee Fransen en een Engelsman, die. naar men gelooft, de voornaamste orga nisatoren zijn van een bende, die honderddui zenden valse dollarbiljetten in omloop heeft gebracht. De Franse politie en de Amerikaanse ge heime dienst hebben massa's vals geld ter waarde van 234 millioen dollar gevonden bij een overval, die onlangs werd gèdaan op een boerderij bij Marseille, waar valse munters ge durende meer dan een jaar hebben gewerkt. heer H .C. de Goelj heeft hen met een uit gebreid programma een geslaagde avond ge boden. Namens de ouders der militairen sprak ds. P. J. Grondel uit Farmsum, een woord van grote waardering, voor de wijze waarop de Ouderdag was georganiseerd. Hij uitte zijn vertrouwen in het officierskorps, onder wiens leiding deze .soldaten zijn geoe fend. Kolonel Sluijter heeft in een uitgebrei de toespraak tal van herinneringen uit zijn Indische jaren naar vorén gebracht en de militairen gewezen op de waarde der per soonlijkheid. Aan het euide van de avond sprak ds. J. C. Brokken. nuzikanten uit de lil. Kapel heeft bo bezetting. parade, die gister- SCHOONHOVEN. Op 19 Augustue werd een jeep. waarin een planter met acht gewapende ondernemings wachters en vier man Indonesisch personeel zaten, gedurende een half uur beschoten De jeep met aanhangwagen, bestuurd door de planter, weigerde, en stopte op een vlak ter rein. Onmiddellijk hierop volgde de beschie ting vanuit het omliggende terrein, waarbij wonder boven wonder geen slachtoffers vie len Zelfs de jeep werd niet geraakt. Op het horen van de schoten rukte onmiddellijk een K N I L -patrouille uit. doch de bende wist te ontsnappen. Daa-gs te voren werden in hetzelfde gebied werklieden, die in de on- dernemingsaanplant werkzaam waren, door een bende onder vuur genomen Ook hierbij Vielen geen slachtoffers te betreuren Naar eerst thans bekend wordt, werd in de namiddag van de 17e Augustus de elec- trische centrale van een onderneming in het Tjiandjoerse. door een bende overrompeld. De twee aanwezige machinisten en drie man cndernemingswacht werden door de bende weggevoerd. Toegesnelde militaire hulp kreeg vuurcon- tact met een ongeveer 100 man sterke ben de. gekleed in groene uniformen met stalen helmen. De bende was zwaar gewapend en wist te ontkomen. In een nabij gelegen kampong werden de twee machinisten ongedeerd teruggevonden. Twee dagen later meldden de drie ontvoer de ondernemingswachten zich op de onder neming. Zij waren door de bende vrijgela ten. MISDADIGHEID NEEMT TOE. Naar eerst thans bekend geworden is zijn kort voor het van kracht worden van de order tot het staken van de vijandelijkheden acht tien onderwijzers van twee volksscholen in een plaöts in de omgeving van Malang. des nachts uit hun huizen ontvoerd en verdwe nen. In Blitar zijn na het ingaan van de or der tot het staken van het vuren pamfletten verspreid, die een oproep inhielden om de vijandelijkheden tegen de ..Nederlandse ka pitalisten" voort te zetten en die ondertekend waren met hamer en sikkel. In Madioen is de misdadigheid sedert het ingaan van de order toegenomen. Vele on gure elementen komen thans vrij de stad binnen en overvallen door gewapende en ge maskerde lieden zijn daar aan de orde van de dag Vooral de minder goed gesitueerden zijn hiervan het slachtoffer», aangezien de wel- gestelden nadr het centrum van de stad ver huisd zijn. RODE kruis oefening. De transportcolonnes van het Nedérlandse Rode Kruis uit Schoonhoven. Gouda en Bo degraven hebben een gezamenlijke oefening gehouden te Gouda. Op een doodlopend spoor tussen Winterdijk en Nieuwe Vaart waren twee wagons aangebracht, waarvan veron dersteld werd. dat zij op elkaar gereden wa ren. In en op de wagons en langs dé spoor dijk lagen de slachtoffers, niet zoals gewoon lijk met een kaartje om hun hals. waarop de verwondingen stonden, maar met nage bootste wonden, die de werkelijkheid zéér dicht naderden. Grimeurs hadden namelijk de slachtoffers van de nodige ..verwondingen" voorzien. Om op het terrein van dc ramp te komen, moesten de colonnes eerst een nood brug slaan over een sloot van tien meter breedte. Terwijl de mannen van de colonnes op dc plaats des onheils de eerste hulp ver leenden aan de „gewonden", richtten de da mesleden in „De Beursklok" een noodzie kenhuis in. De oefeningen hadden een bijzonder vlot verloop en al waren er ook enige fouten, het geheel stemt tot grote tevredenheid. UITDAGINGS-BILJARTWEDSTRIJD. Gisteravond is in de biljartzaal van de Stadsherberg de eerste van twee uitdagings biljartwedstrijden gehouden tussen de tien beste militaire spelers eo de tien beste spe- „T.O.P.". Er werd groepsgewijze gespeeld. Iers van de Schoonhovense Biljartvereniging Militairen. W. Vincent G. Oosterhout J Suijkerbuik Volman F. Elich 'P. Burger 't Mannetje Lent Lodestein Grobben Hoogste serie 65 16 13 5 Caramboles 378 TOP Totaal aantal caramboles 1064 Hoogste serie Caramboles Jac. Jansen G v. d Werken T Kouveld B Stigter K. Th. Murck B Veer B. Brand P. van Veen J Verkerk W. Kavelaars Vele vreemdelingen hebben zich gisteren door de straten van Schoonhoven bewogen, ouders, verloofden, broers en zusters van de soldaten, die Vrijdag naar Indonesië vertrek ken. Het was de laatste dbg. dat de familie leden met hun jongen kónden doorbrengen en hoewel zo n dag nooit een aangename kan zijn. tot dankbaarheid sterhde hij in ieder ge- •val. De morgenuren brachten de verwanten door met de bezichtiging van het depót. Schoonhoven schijnt in de militaire we reld wel in een goed blaadje te staan, ge zien de uitstekende muziekkorpsen, die voor nagenoeg elke gebeurten s overkomen. In Den Haag moet men er) nog moeite voor doen om de Koninklijke Militaire Kapel op koninginnedag voor een concert te charteren en gistermorgen concerteerde dit korps on der leiding van de kapelmeester Rocus van Yperen zo maar een half taur op de Stenen- brug. Er bestond bijzondér veel belangstel ling voor dit concert, natuurlijk het is eens iets ènders dan de Huzaren van Boreel. die men reeds kent alsof het stad zelf zijn. De Kon. vendien een veel grotere Voor de beëdiging en middag óp 't Sportterrein] plaats vond. toon den ook zeer vele burgers hun belangstel ling. In de handen van kolonel Sluyter leg den daar drie officieren dè eed af. Voordat hij tot het voltrekken vin de plechtigheid overging wees de kolonel op de betekenis van de eed. Deze eed is geen contract, maar eén plechtige belofte, waarmede de geest in overeenstemming moet zjjnj Nadat hij de eed had afgenomen sprak kolonel Sluyter nog enige woorden van waardéring tot de luite nant Van Dieren, die vorige week te Amers foort beëdigd was als beroepsofficier. De plechtigheid werd beëindigd met een mars door de stad en een défilé voor de auto riteiten. die zich bij het Stadhuis hadden op gesteld. Toen keerde dc rust in de straten weer. Alleen gisteravond om ongfveer tien uur was het nog even druk op de i Stenenbrug. maar een gezellige drukte was dit niet. Daar na men de militairen afscheiq van hun ouders en van hun verloofden, van hMP broers en zusters. En zij wuifden de autobussen na. tot zij om de hoek van de Lopikerstraat ver dwenen. KINDERWAGEN OMVERGEREDEN. Gistermiddag reed een Wielrijder, die ver moedelijk met helemaal nuchter was. op de Haven een kinderwagen omver. Het kind. dat er in lag. kwam onzacht met de straat keien in aanraking, maar Het liep geen ver wondingen op. De politie rhaakte proces-ver baal op tegen de fietser. DE WAPENHULP. Een sub-commissie van dé Amerikaanse Se naat heeft meegedeeld. daj onder de leiders, van de Senaat overeenstemming is bereikt over het bedrag, dat voor jnilitaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact zal worden toegewezen. Men gelooft, dét zij het voorstel van Senator Vandenberg hebben aanvaard om het program tot een milliard dollar te beper ken op voorwaarde, dat het voorstel tot ver strekking van 155 millioen dollar voor gereed schappen en grondstoffen vpor de wapenpro ductie in Europa niet wordt aangetast. Russische troepenbewegingen. Er heerste heden te Belgrado een rustige stemming De inhoud van de Russische nota was nog niet gepubliceerd! Er heerste wel enige ongerustheid in de Joegoslavische hoofdstad in verband met be trouwbaar geachte berichten, volgens welke in Zuid-Hongarije Russisché troepen zouden worden samengetrokken, ih deze berichten v/as sprake van een gehelè divisie en van gedeelten van twee divisie# gevechtswagens Gisteravond deden te Belgrado geruchten de ronde over nieuwe Sowjét-Russische troe penversterkingen De mogelijkheid, dat dezé troepenbewegin gen voorbereidingen zouden [kunnen zijn voor een eventuele aanval op Joegoslavië, werd door diplomatieke waarnemers te Belgrado niet geheel uitgesloten geacht. Engeland richt een vraag. De correspondent van de „New York Ti mes meldt uit Belgrado, dét de Engelse re gering de Joego-Slavische (regering officieel heeft gevraagd, welke houding zij zou aan nemen indien de huidige crisis in de Balkan openlijk aan de Veiligheidsraad voorgelegd zou worden Er was nog geen officieel ant woord gegeven. lende dressuur proeven een aanvang, waaraan een keurcollecte van paarden deelnam. In de jury. hadden zitting: Dressuur achttallen de heren F. den Hartog te Hoog-Blokland. H. 'W. Bouwman Ferschuur en C. de Groot te Oostsg. wijk. Individuele dressuur de heren J. Krocn» te Voorburg en P. Rippen te Waddinxveen; en idem klasse B: I J. M. van Velzen te Gouda en A. P. H. v. d. Breggen te Waddinxveen Als spreker voor de microfoon fungeerde de heer H Ouwerkerk. dierenarts te Oud-Al- blas. die de regelingen volgens programma in handen hield. Verder bevonden zich ondfr de aanwezigen afgevaardigden van de Bond van Zuid-Holland en Noord-Brabant en afgevaar digden van de Kon. Federatie, alsmede burge meester Looij. De algehele leiding berustte bij de heer J. Manders. voorzitter van de Bond. en secreta ris van „Beijaert". Voor de medische dienst waren aanwezig dr. A. de Haan, uit Alblasserdam. en H Ouwer kerk. dierenarts te Oud-Alblas, alsmede EH. B.O. en Ned. Rode Kruis groepen. In verschillende ringen werd volgens het reglement van de Kon Federatie gereden en vooral de dressuren achttallen stonden in het teken der belangstelling Het paardenminnend publiek genoot volop van het reageren van de dieren op de mens. Bij de achttallen werd Siegfried. Stolwijk- Bergambacht, kampioen met 37.04 punten, en behaalde hiermede voor de derde maal de wisselplaquette van het gewest Zuid-Holland en Noord-Brabant: tweede werden de Mar- grietruiters met 36.14 punten, derde Maasrui- tres met 34.83 punten: vijfde Dubbeldam en Omstreken met 33 64 punten Individuele dressuur. Kampioene mej. L. de Graaf met Margootje (Borefse Ruiters) 6.17; 2 A. P. Bras met Mephisto (Dubbeldam en omstreken) 5 96; 3 P. van Leeuwen met Hanny (Maasruiters) 5.92; 4 D Bodegom met Evelea (Siegfried 5.86 5 W. den Braanker met Ga- tootje (Beijaert) 5 82; 6 J. C. Boer met Moor tje (Beijaert) 5.68: en 7 J. Boer met Kistr (Borefse! Ruiters) 5 28 Veelzijjdigheidsproeven. Kampioen D Bode. gom mei E&ela 23.30 punten (Siegfried): 2 G Baan mrt Arencol22 60 punten (Beijaert): 3 P. van Leeuwen met Hanny I960 punten (Maapruiters)4 W den Braanker met Ga- tootje 18.10 punten (Beijaert); en 5 J. Boer met Kista 14.40 punten (Borefse Ruiters,. De Instructeur van Siegfried kreeg de ere prijs mét 39 punten Deze prijs was een wissel beker van de combinatie Rotterdammers, en een rystokje. geschonken door de heer C. Brands te Schoonhoven voor het hoogst be. haalde aantal punten. Individuele dressuur. B le ring: Kampioen A. P. Bnss met Henk (dubbeldam en omstre ken) 6 46 2 A. Dijkshoorn met Marje (Maas. ruiters 6 36: 3 L. Touw met Geertje (Over- Maasruitérs) 6 20; 4 C. Hogendoorn met Ideal (Maasruijers; 6.10: 5 Ph. Koetsier met Sjor! (Gouwe Ruiters) 607. Individuele dressuur. B 2e ring: Kampioen P Sonneveld met David (Maasruiters) 6 91, 2 mevr. Bobnstra met Schalk (Beijaert) 6 71; 3 A. van Toledo met Bell Booij (Over Maasrui ters; 6 28: 4 A Hogendijk met Flnrianus (Nas sau Ouwerkerk) 6; 5 J. van Ballegooi met Ben- to (Dubbeldam en Omstreken) 592: en ideru A. Valk imet Kwik 5.92 eervolle vermelding. Concours-Hipplque. 's Middmgs om 2 uur nam het eoncours-hippi que een aanvang Als jury-leden fungeerden mevr S Ripping—v. d. Bruggen, uit Wad dinxveen; hievr G- B de GrootKooij, uit Oosterwijk; en de heren: I. J. M. van Velsen uit Gouda; P. Ripping, uit Waddinxveen; en C. de Groot- uit Oosterwijk. Over het geheel genomen is dit concours ge slaagd en er waren spannende en mooie mo menten tijdens de .springnummers. De één spannen voor dames en hetzelfde nummer voor de heren brachten de nodige afwisseling, als mede de oogstwagens. Het glanspunt was ech ter de grote parade onder leiding van instruc teur A. P. Boer. van Rotterdam, waaraan deelnamen de Beijaert. Borefse en Siegfried Ruiters. Gouwe- en Lekruiters. Nassau Ouwer- kerk. Zederik. en Overmaase Ruiters. Ma- griet en Develruiters en Dubbeldam en om streken. Voorafgegaan door acht trompetiers van Siegfried en Borefse Ruiters, deden honderd amazones en ruiters hun entree achter hun standaards en vlaggen, wat een imposant schouwspel opleverde. Toen zij opgesteld stonden, werd het Wilhelmus gespeeld en maakten burgemeester Looij en de heren J D. Manders. voorzitter van de Bond van Zd Holland en Noord-Brabant, vergezeld van de heer P W de .Tongh de Leeuw, hoofdbesturslid van de Kon Federatie een inspectiegang. Hierna werden de prijswinnaars bekend ge maakt en de kampioen gehuldigd. Papendrecht. De PV „De Luchtbode" hield Zondag een wedvlucht uit Arlon, De duivqn werden om 7 25 uur losgelaten met zeer fraai vliegweer. De aankomst was als volgt: 1 8 en 24 F Verhoef 2 Ph Broere: 3 9 22 en 23 T. van de Graaf; 4 en 5 B de Penning; 6 11 12 14 en 27 M. E. Zegelaar; 7 LuijendijkVeth, 1P A. Bot. 122 107 118 118 143 Verdediging van Belgrado. Totaal aantal caramboles 1173 Morgenavond wordt in café Veen de twee de helft van de wedstrijd gespeeld. De R A.O. heeft enige prijzen beschikbaar ge steld. die na afloop van de wedstrijd van morgenavond door kolonel Sluyter zullen worden uitgereikt. HENGELSUCCES. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de hengelaarsverenjginf „Het Baarsje" te Gorinchem werd Zondag in die plaats een groot nationaal concours gehouden. Uit het gehele land waren vissers naar d'e Btad ge komen; zelfs een vereniging uit België nam aan het concours deel. De burgemeester van Gorinchem. mr. L. J. R. Ridder van Rappard reikte 's avonds met een geestige toespraak de 140 prijzen uit. De hoofdprijs, een ameublement, werd ge wonnen door J. Endeveld. lid van „Het Baarsje" te Schoonhoven. „Het Baarsje" be haalde tevens de tweede CQrpsprijs, een lau werkrans. AFSCHEIDSAVOND. Het Chr. Militair Tehuis bevatte gister avond vele van de mannen, die Vrijdag naar Indonesië vertrekken. Sommigen waren nog in gezelschap van hun verwanten. Het ge zelschap „Orgiplmavi", onder leiding van de mönschapp«n van eenheder Iichtdoelgeschut voor de bedaking van Bel- grado hebben verklaard „sjlke minuut van hun tijd te gebruiken om Ihun defensie-ap paraat te vergroten In een ingezonden stuk in het communistische blad „Borba zeggen zij. dat zij gereed zijn de souvereiniteit van Joego-Slavië te verdedigen" tegen onverschil lig welke aanvaller". PLAATSELIJK NIEUWS. Bloedtr&nsfusiedjienst. Nleuwpoort Bij de heer H J Roth. West- Binnenhaven, alhier, zijn inlichtingen te beko men omtrent de mogelijkheid om bloed af te staan ten behoeve van dé Bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis. Alblasserdam Onder grote belangstelling, vooral des middags, heeft de Landelijke Rij- vereniging „Beijaert" op het oude voetbalveld Zaterdag een concours georganiseerd, waarop de kampioenschappen van de Kon. Federatie van Landelijke Rijverenigingen voor Zuid-Hol land van Noord-Brabant werden verreden. Twee en vijftig personen, önder wie burge- meester Looij, en het gemeentebestuur, en ver- schillende inwoners van Alblasserdam en plaatsen in de omgeving en enige rijvereni gingen hadde-i gelden beschikbaar gesteld voor de aankoop van prijzen. 's Morgens om acht uur na Ben de verschil- KERK EN SCHOOL.- GEREF. KERKEN Beroepen te Tilburg (vac. J .de Vries) P. Visser te Gorinchem. GEREF GEMEENTEN. Bedankt voor Middelharnis D. L. Aangeen- brug te Dordrecht. waking van Bei- PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. OTTOLAND Donderdag 1 September, nm. 2 uur. ds. F. Anker. Huwelijksinzegening. CHR. GEREF. KERK. MEERKERK. Donderdag 1 September, 'sav, 7 uur ds. Driessen. van Rotterdam. GEREF. GEMEENTEN. CAPELLE AAN DE IJSSEL De Ruyter- straat. Donderdag 1 September, nm. 2 30 uur. ds. J. van den Berg, van Utrecht, Huwelijksbe vestiging; 's avonds 7.30 uur. ds. J. van de» Berg GIESSENDAM. Donderdag 1 September, 'a avonds 7 uur, ds. De Gier. van Lisse. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL Buffelstraat Donderdag 1 September, 's avonds 7.30 uur, df heer T. de Jong. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN, 30 Aug. Kaasmarkt Aanvoer 178 partijen kaas Eerste soort f 1 78 1 1.84; tweede soort f 1.721.76, zwar# soort f 193. Handel vlug. GROOT-AMMERS. 27 Aug. Kaasmarkt. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aangevoerd 12 partijen met te zamen 240 stuks kazen, wegende 1680 K G. Prijzen: Extra f 179, met rijksmerk le soort f 173—176; met rijks- merk 2e soort t 170—172. Handel matig. TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZPID-HOLLANP EN UTRECHT SchoonhoTtnsch» Con«B' WOENSDAG 81 AUGUSTUS 1949 Lusteloze stemming op tarwe- markt. Op de inlandse tarwemarkt Jieerst momen teel een zeer lusteloze stemming De groothan del en de meelfabrieken bieden thans een zo lage prijs, dat er voor de normale bona fide tussenhandel geen winstmarge over blijft. De door de regering gegarandeerde richtprijs voor de tarwe bedraagt f 21.50 tot f 23. Hier voor moet düs worden ingekocht, maar de prijs, die door de meelfabrieken thans wordt geboden, ligt slechts even boven de f 21.50, zodat de handel zijn onkosten met gedekt ziet. Een en ander is een gevolg van de zeer ruime aanvoeren van graan op de binnenland se markt..omdat vele landbouwers tengevolge van de zeer slechte bedrijfsresultaten in 1948. thans zo spoedig mogelijk er toe overgaan hun oogst te gelde te maken. Rogge, gerst en haver zijn producten, die de markt willig op neemt. omdat veevoeder nog steeds een te kort bestaat. Voor tarwe is dit echter door de ruime aan kopen in het buitenland een ander geval Bo vendien ligt de buitenlandse aankoopprijs bo ven de garantieprijs van f 2150 Een en der heeft gevolg een zeer flauwe markt. Deskundigen voorzagen deze situatie reeds vroeg en in de maand Mei gehouden vergade ring van de Coöperatieve Centrale Raiffeisen Rank te Utrecht, werd van landbouwerszilde aangedrongen op het geven van voorschotten op de graanoogst. Deze oogst zou dan in centrale pakhuizen installatie welke niet in orde is. verbran ding. brand en zelfs de dood kan veroorza ken. De Directeur-Generaal van de Arbeid heeft daarom huttig geoordeeld een boekwerkje het licht te doen zien met wenken voor de installateur en de gebruiker van dc electri- Sche schrikdraadinslallatie. De schrijver. Ir. A. H O W de Bats. elcc- trotechnisch adviseur bij de Arbeidsinspectie, geeft in het boekje aanwijzingen betreffende de aanleg en inlichtingen over spanningge vers. Voorts wordt ruim aandacht geschon ken aan de ervaringen en de ongevallen met schrikdraden in het buitenland. Tot slot wor den de controlemaatregelen behandeld. Plannen fondsvorming consumptie-aardappelen. voeder en daarmee lonende prijzen voor de producenten bevorderd. Een tweede kwestie is. of fondsvorming zal passen in de land bouwpolitiek op lange termijn. Voorts die nen exportmogelijkheden van aardappelen, die van sterke invloed op het binnenlands prijs peil zijn. in aanmerking te worden genomen. Zoals men weet. kent de tuinbouw produc tenfondsen om de prijzen bij overschotten (doordraaien) te steunen. Vlugschrift over de aardappel moeheid Nu sedert half Juli 1949 de wet op de be strijding der aardappelmoeheid in werking is getredpn en ook de algemeen geldende uit voeringsbeschikkingen dezer dagen zullen worden gepubliceerd, is het van groot be lang. dat iedere aardappelteler volledig op de hoogte is met het gevaar dat deze r ekte inhoudt voor onze aardappelteelt en in het algemeen ook voor de export van land- en tuinbouwgewasscn. Capelle a.d. IJssel. Oranjefeest. De Oranjevereniging „De Schinkel" geeft ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een oranjefeest op het terrein aan de Kanaal- weg. De feestelijkheden zullen Vrijdagavond geopend worden met een concert van de mu ziekvereniging „Eendracht Maakt Macht" De gymnastiekvereniging C.G.V. zal een uitvoe ring geven. Voor Zaterdag is een program ma opgesteld, dat s' morgens om 9 uur aan- vangt met een optocht van de schoolkinde ren De burgemeester, die wordt afgehaald van de boerderij Vermaat. zal daarna op het^ feestterrein de opening verrichten, "s Mid dags worden volksspelen gehouden op het Uit de Radio-programma's, Donderdag 1 September. geiaen zuuuen gcuiuiD. -_t- dien de noodzaak hiertoe dwingt Bij een (tijdelijk) overschot van aardappelen zou het prijsbedervend deel uit dc markt genomen kunnen worden tegen een bedrag, dat de teler tegen verlies beschermt en diens be staanszekerheid bevordert. Bij tekorten aan op oe 8««m,uuBov. aardappelen stijgen de consumptieprijzen Bil Deze oogst zou dan in centrale pakhuizen overschot zakken die prijzen echter vaak toi moeten worden opgeslagen en door aan do op het peii van voederaardappelen voor vee. ooeren een zeker bedrag als voorschot uit te waardoor verlies voor de producent. °ntstaat betalen, zou de bevoorrading geleidelijk kun- indien een fonds nn" eremgins Macht" weer een concert De feestelijkheden worden om elf uur besloten met het afste ken van vuurwerk. AANBESTEDING VIER HUIZEN. Giev»end«m. Voor rekening van het ge meentebestuur is aanbesteed het bouwen van luinoouwgewaasc-ii. vjer arbeiderswoningen nabij het station. De De wet schrijft onder andere ecyi wissel- uitsiag ls a)s volet: A. van Dijk te Hardinx- Over het principe om tot het vormen van bouw voor. waarbij slechts eens in de drie 442OG; firma D Kroon te Giessendam een fonds tot stabilisering van aardappelprij- jaren aardappelen mogen worden geteeld op 4400o; 5. Blokland te Hardinxveld f 43.312: zen over te gaan wordt in landbouwkringen hetzelfde stuk grond, mits er op dat stuk j Boo(.aard te Giesendam f 42 987: firma J. van beraadslaagd. grond nog geen aardappelmoeheid Di)k te Giessendam f 42.787: gebr. De Kok te De gedachten gaan uit naar een heffing genomen. Is een terrein besmet dan zal voor Giessendam f 42 761: firma Wervenbos te Har- MimM nnnorulak De aldus verkregen ppn ernter aantal jaren de aardappelteelt op A245Q. yj f)e Ruiter te Hardinx- firma A de Zwart te Giessen- gebr. Bakker te Giessendam 7"""». van a 11 uür 's'avond? geeft HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; Voor tarwe is dit echter door de ruime aan- beraadslaagd grond nog geen aaru^.,,.^ .eiu «««.- Giessendam f 42.787: gebr. De Kok te kopen in het buitenland een ander geval Bo- De gedachten gaan uit naar een heffing genomen. Is een terrein besmet dan zal voor dam f 42 761firma Wervenbos te Har. vendien ligt de buitenlandse aankoopprijs bo- per beteeld oppervlak De aldus vorkregen ecn groter aantal jaren de aardappelteelt op - ld f 42,450: W de Ruiter te Hardinx ven de garantieprijs van f 2150 Een en an- Eelden zouden gebruikt kunnen wordeji. in- dat terrein moeten worden nagelaten en. met f 41 985 firma A de Zwart te Giessem der heeft gevolg een zeer flauwe markt. dien de noodzaak hiertoe dwingt Bij een het oog op liet verspreidingsgevaar van de f br Bakker te Giesscndan betalen, zou de DevoorraumK nen geschieden. Hierdoor zou worden voorko men. dat door overmatig groot aanbod de markt zou instorten. Aan dit verzoek is tot dusverre echter nog geen gevolg gegeven. GEEN SCHADEVERGOEDING VOOR NALATftlE BOEREN. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. de heer Borst, heeft de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorzie ning schriftelijk vragen gesteld over het op treden van veldmuizen en de mogelijkheid de gedupeerde boeren een schadevergoeding uit te keren. Minister Mansholt heeft thans geantwoord, dat. hoewel hij ervan overtuigd is dade schade voor de betrokken boeren aanzien)li k ls. op grond van de mogelijkheden, die In Tuime mate bestaan hebben om de schade te voorkomen of te beperken, er geen reden aanwezig is tot schadevergoeding inaien een idiiui wumi ren geen bezwaren hebben om normale op pervlakten met aardappelen te telen. Hier door wordt tevens aan de Wens om zoveel mogelijk veevoëöer uit eigen bodem te win nen. voldaan. De vraag is. of de organisaties, verenigd in de Stichting voor de Landbouw zelf tot fondsvorming moeten overgaan ofwel op de overheid moeten blijven steunen Bij de grote aardappeloogst 1948 heeft de rege ring het stomen van aardappelen voor vee- aaiuai ooiuoi/umw.. aai terrein moeten worden nagelaten en. mei het oog op het verspreidingsgevaar van de cysten (dc bolletjes met eieren van het aard- appelaaltje). zal op deze terreinen ook de teelt van bloembollen, boomkwëkenjgewas- sen. kool planten, koolraapplanten, slekbieten en ander voortplantingsmateriaal. dat met grond wordt gedistribueerd, verboden wor- den. Al deze maatregelen zijn nodig, om in de toekomst nog een lonende aardappelteelt in Nederland te kunnen uitoefenen e» voor de komende jaren de export van agrarische pro ducten 'veilig te stellen. Bij de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen is thans op aanvrage en na inzending van 6 cent in postzegels vlug schrift No. 62 verkrijgbaar dat. voorzien van afbeeldingen, een duidelijke beschrijving geeft van het wezen der aardappelmoeheid en voorts. Hbe deze ziekte kan worden voorko men en bestreden. H ia uramoioon. iu 10 muincimiciuv, neblqprrt; 1203 Zang en Piano. 1233 Lunch concert; 13 00 Nieuws; 13.20 Lunchconcert; 14 00 Gramofdon. 14 40 Onder ons; 15 00 Omroep or kest 16.00 Bijbellezing; 17.00 Jeugdjournaal; 17 30 Koor; 1815 Land- en Tuinbouw; 18 30 Strijdkrachten; 19 00 Nieuws: 19 30 Zeeverken- nerskanjip; 20.00 Nieuws; 20.15 Plaatvaria; 21.00 Calvinistisch Studentencongres: 2130 Tuincon- cert 22 15 Causerie: 22 45 Avondoverdenking» 23 00 Nieuws; 23.15 Cytlus. HILVERSUM II. 415 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoon 9 30 Waterstanden; 10 00 Mor genwijding; 10.15 Gramofoon; 12 38 Orgel 13 00 Nieuws 13.15 The Avroleans 14 15 Solistencon- -ert: 15.00 Klimop. 16.00 Goethe; 17.00 Kalei- doscoop; 17.40 Ronde Tafelconferentie: 18 00 Nieuws); 18 30 Maria Zamora: 19.00 Stafmu- veid I H.BOU Aiiina TV uv - - Nieuws 10 3D maria z-aniuia. 10.™ dam f 41.993; gebr. Bakker te Giessendam zjek ^5 Nieuws: 19 30 Muziekfestival; 20 40 f 41.100; firma P van de Minkelis te Giessen- Hoor^pDi 21.05 Surinaamse muziek. 21.25 Gra- Alblasserdam. In de vacature ontstaan door het entslag van de heer A. Putter, onderwijzer aan de Nat. Chr. School, is met ingang van 1 September benoemd de heer J. W. Sluyver te Giessendam. gaSn "De p\ant^ onderwUz^raaif de Nat ^ee^^Go^sfalg1- .r,!:i.L«^nn Tmirion ontstaan, indien 15 I1CV pn mededelingen aoor ae rmuu "7."- dat er moeilijkheden zouden ontstaan, 'nd'™ niet bij eerste waarneming van veldmuizen met de bestrijding begonnen werd. JJaast zwaar aangetaste percelen van ,n fezen latige boeren liggen andere percelen, wiaar geen of slechts weinig schade valt "aar te nemen. Op deze percelen blijkt dan veelaL overeenkomstig de gegeven ndvtezen. in het vnoriaar of de vroege zomer de plaag te zijn bestreden Het gebruik van giftige tarwekor rels als bestrijdingsmiddel is thans in bouw- a';%tb..rei. r-ï: K Ammerstol. In deze gemeente is een be grafenisvereniging opgericht, die ten doel heeft bij sterfgevallen voor alle dingen te zorgen. Voorheen werd dat altijd gedaan door buren, maar de laatste tijd gingen er stemmen op. om te komen tot een vereni ging met een vast aantal dragers. Ammerstol. Voetbal. Zaterdagavond speelde A S V I de laatste wedstrijd voor de Lekstreek zomeravond competitie tegen Berg- r. t—mnarstlllir PU hP alle verkeer zijn gesloten De weg Alblas serdam—Bleskensgraaf is weer vrij. Nu de nieuwe huisnummering en straat benamingen zijn aangebracht is het gewenst dat een ieder zijn relaties hiervan op de hoogte stelt, in, verband met de adressering van poststukken. Bij een huwelijksinzegening in de Ned. Herv. Kerk werden voor de kerk gecollec teerd twee giften van f 25 en één van f 10. Uitstapje- brandweer. Benschop. De traditioneel .geworden tocht van de Vrijwillige Brandweervereniging is Woensdag gehouden. Vroeg in de morgen, toen het nog duister was. werd gestart en omstreeks 7 uur arriveerde het gezelschap reeds te Deventer, waar men een uur ver- loefde De tocht ging verder naar de Holter- dam f 40844: firma J P. Verheul te Giessen dam f 40.300 J W van der Meijden te Har dinxveld f 30965; A. van Houwelingcn te Har dinxveld f 39 647: A. Oskam te Papendrecht. f 39 400: M. Stout te Hardinxveld f 39 343: fir ma Joh. de Kok te Giessendam f 37 950; en J. en T. Bijkerk te Hendrik Ido Ambacht f 35.800 De gunning is aangehouden. Giessendam. De in de Ned. Herv. Kerk ge houden extra collecte ten bate van de Ned. Herv. Kerk en de pastorie van Opheusden he,eft f 326 opgebracht. AFSCHEID DS. A. BREURE. Giessen-Nieuwkerk. Zondagavond nam ds. A. Breure. Ned. Herv. predikant, na een arbeid van ongeveer vier jaar. afscheid van deze ge meente. De kerk was geheel bezet. Tot tekst had de predikant gekozen Lucas 12 vers 35: .Laat uw lendenen omgord zijn en de kaarsen brandende Naar aanleiding hiervan wekte spreker de gemeente op getrouw te zijn tot het einde, opdat zij eens de rust moge sma ken. die overblijft vooi het volk van God. Na het zingen van Psalm 98 vers 4 en dank gebed. volgden de gebruikelijke toespraken. In zijn toespraak tot de kerkeraad en het college van kerkvoogden en notabelen, liet spreker duidelijk uitkomen, dat hij met dank baarheid terugzag op de goede verstandhou ding. Hij. die als jong candidaat hier geko men was. gevoelde vooral in de eerste tijd. de steun van ouderen zo zeer nodig te hebben. Deze was hem hier door allen steeds gegeven. Vervolgens richtte hij het woord tot de ver schillende verenigingen. Hij kon hierin kort zijn. daar hij van alle In de afgelopen week al afscheid hsd genomen Wel wekte hij voor- namelijk de lidmatenkring en mannenvereni- ging op in de vaeaturetijd troüw de vergade ringen te bezoeken, daar het van onschatbaar 0 nieuw», nou Hoorsppl 21.05 Surinaamse muziek; 21.25 Gra. mofoon: 22 00 Voordracht 22 35 The Skymas» ters; 2J.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Vrijdag 2 September. HILVERSUM 1 301 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Gramofoon. 10 20 Amusements Orkest; 1100 Zonnebloem: 1145 Piano en Zang; 12 33 Lunchconcert; 13 00 Nieuws- 13 20 Luncb- vert; 14.00 Promenade Orkest; )4 3u Uabaret. 15 00 Promenade Orkest; 15 20 Maf- 1 T,14 1 O AA TAnuaKInom trichts 17.15 leest. kracht beurs, Cyclu gebed Stedelijk* "Órkestf 1600 Zonnebloem; kinderkoor: 17.45 Wat het buitenland 1800 Symphonette Orkest: 1830 Strijd- iv 19 00 Nieuws; 19 30 Benelux Jaar- 20 00 Nieuws: 20 20 Philh. Orkest; 2130 22 10 Metropole Orkest, 22 45 Avond- 23.00 Nieuws; 23.15 Kamermuziek. HILVERSUM II. 415 M 7.00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Glramofoon: 9 30 Waterstanden: 10.05 Mor genwijding, 10.30 Voor de vrouw: 11.10 Voor dracht 11.30 Accordeon: 12 00 Orgel; 12.45 P«*- no 13 00 Nieuws: 13.15 Gramofoon; 14.00 Kook kunst; 14 20 Solistenconcert; 15.00 Dichters; 15 20 Platencabaret; 16.00 Piano; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17 00 Kwartet; 17.20 Wij en de muziek: 18.00 Nieuws. 18.15 De V.A.R.A. fe liciteert: 19 00 Denk om de bocht. 19.30 Goethe: 20 00 Nieuws: 20.05 Orgel; 20.30 Goethe, 21.00 Grnmpfoon; 2130 Orgel 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Gramofoon; 22.45 Avond- J.ANDBOUWRUBRIEK. De radio-uitzendingen ten behoeve van d« landbouw in het landbouwkwartier van het mi. nisterje. zullen met ingang van 12 September worden hervat. Evenals voorheen, zal mende ze uitzendingen elke Maandagavond van 19 45 20 0b uur via de zender Hilversum I kunnen beluislteren Ook in het komende seizoen zal het ïana- 1(.„«O ri»i*n hestaan Cause- ringer, te beeoeken. daar het van onschatbaar Oor m net ynoe - „Uch nogwel ntogeUf. Het trote berwaar dcor dro „st net »a,r NUverde,JP» W "et r.vjjn de Geref. Kerk Aan het eind. richt., hij het .preker in h, oorzaak "dat het naar Nijverdal voor een kijkje in het ravijn .en*"tijdContbreekt" voorhe, ne.en van de gp.d Jeer lauwer. De ^SSTSe*^?. 5!^'^ A. nieae nog ro goed mogelijk, te 5-0 op^ te«™>'d de vnor een h.ro.k aan de olieboringen F>SevenwelWdat™ct de boeren thans veelal t,jd ontbreek, voor dige Dienst wordt «ttacM dë"'plaag nog «0 goed mogelijk t. bestrijden, onder meer door kunstmatige be vloeiing. Bij aanhoudend vochtig weer mag een natuurlijk einde van de plaag worden verwacht. De Arbeidsinspectie doet een boekje open over de Electrische weideafrastering. w derd te houden van de plaats, waar de Kans zag om oe CCI IC hiervoor wel enige malen aanwezig wai Zondag trokken A.S.V. 2 en 3 naar Bode graven, om daar enkele vriendschappelijke wedstrijden te spelen. Eerst bond A.S.V. a de strijd aan tegen Bodegraven 3. wsarb'j de gastheren met 6-2 In de meerderheid bleven. Hierna kwamen A.S.V. 2 en Bodegraven 2 m het veld A S V benutte in de eerste helft de kansen goed en had bij de rust een 2-4i voor sprong. Na de rust werd dc bal door de Bo- voor een bezoek aan de olieboringen, uitge voerd door de N V. Ned. Aardoliemaatschap pij De rondleider .de heer Pisuisse. van de afdeling Pers en publiciteit gaf allereerst een explicatie aan de hand van verschillende kaarten van het oliegebied. Daaruit bleek, dat de olie gevonden wordt op een gemid delde diepte van BOO a 900 meter. De wijze van het totstandkomen van een boorput werd zeer duidelijk aangegeven. Drie en ne gentig putten zijn geboord, waarvan er mo menteel 50 in exifloitatie zijn De dagelijkse I..AU. 1. 1 O 'JIJ Inn nar olmial dat ift 1/3 jming van nuiaDescn«iui,,*i'e> het vee en wegens de gemakkelijke ver- Bikheicf*^!!0 zogFnaamde^rantsoenbeweldmg. hardlng van (le Zu ewaar, dat behalve mere (vacBntiegangers> doen ongeiuKiuiKci wij» - keer door een in het nauw gedreven achter speler in eigen veste, zodat de score op 3 6 in het voordeel van A.S.V kwam. A s. Zondag om 2 30 uur speelt A.S.V I op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen Bode eraven I welke wedstrijd om 1 uur wordt voor afgegaan door een juniorenmatch tussen bo vengenoemde clubs. Bleskensgraaf. Wegens verbreding en ver harding van de Zuidweg zal deze vanaf de •- Molenaarsgraaf voor verdelgt vlieg, vlo, luis, enz. ORG O S S 68 Dat is ze niet. antwoordde hij: ik kan S ctekcnd "l«. E„ - hier brkk ïUn stem •- zender een laatste poging te doen. kan ik biet he dood zien Ingeea. ZHU°viei'°P hniebn en vatte haar taille. ïk bid je. help ona! Je kent F.uqmen fa naar hem toe. en »«n dat ik gaarne mezelf wil overieveren. Indien hij dat kind «enade wil ,chenken. HU zal m zijn schik vezen, els hij op mti. dc hsnd kan leggen. Zouzou. ga naar Eouquier. ik bid je er om. z* was in een vreemd nadenken geraakt. Langzaam lei ze haar hand tegen haarvoor- hoofd an .treek ze haar vingers door haar glanzend haar. Toen boog ze voorover en hief ham in haar armen op. -- Het is bijna hopëloos. zei ze. maar ik sal nat probaren. Mer. kan nooit weten. Arme ^Haar hoofd zonk voorover, en snikkend vUl m cp zijn schouder. Opeens week ze.on- dar «an stortvloed van tranen, achteruit, en 5™zal doen wat ik kan. behMfde K. Luiatar! Zorg dat je vanavond om acht uur «•óér da kark van St. Germamde-l Auxerrois bent. en ik zal je er door een boodschapper laten weten hoe of wat! En nu moed. Ze gaf hem hartelijk de hand. Hij nam die. en haalde Zouzou naar zich toe. Hij had haar zijn dank willen uitdrukken, doch de woor den wilden niet komen. Ze liet zich gaan en stak hem impulsief haar lippen toe toen vluchtte ze met gebogen hoofd het zaaltje uit. Buiten, vóór de Conciergerie. stond onder een laaghangende hemel, met de kleuren- vlekking van een lijk in ontbinding, een steeds aanzwellende, opduwende menigte op eengepakt. Slechts de ijzeren hekken van het Cour-de-Mai hielden haar van de wachtende tuimelkarren gescheiden. De opgewonden heid van het grauw was op kookpunt. Vreem de geruchten, ongelooflijke geruchten, gingen van mond tot mond. De afgevaardigde Tal- lien was in de Conventie vermoord; Burger Robespierre had men overschreeuwd en hem het doorspreken belet. Burger Robespierre was in staat van beschuldiging gesteld: de Commune vergaderde in permanente zitting in het Hotel de Ville. Troepen, in lange ge lederen. trokken met vliegende vaandels en slaande trom langs de kaden naar de Place de Grève, en van tijd tot tijd patrouilleerde een groep cavalerie-olfi^ieren met gevederde hoeden en tricolore sjerpen over de keien. Een intens gemurmel scheen van overal uit de hele stad op te stijgen, die ademloos onj de die onmeedogende, loden hemel neer lag. De faubourgs waren in opstand. zo liep het gerucht, en de wind voerde het iroaucue is iouu iun yci cnna»,. van de Nederlandse behoefte. Ook werd nog aangegeven hoe de olie vanaf de pompen die op de putten staan, door een ondergrondse leiding via het meetstation wordt gevoerd naar het overlaadstastiorvr van waar de olie per trein "naar Pernis wordt gevoerd naar de raffinaderij. Per etmaal worden vier treinen vervoerd. Hierna werd het gezelschap rondgeleid over de terreinen voor het in ogenschouw nemen yan de practische oliewinning. Boorputten, oliepomperi. alsmede het meetstation en over- laadstation werden bezichtigd. Van hieruit werd nog even een trip gemaakt naar Odoorn, voor een kort bezoek aan dr. H. de Jongh, vroeger arts te Benschop. Daarna ging het naar Emmen. waar in hotel Homan het diner gereed stond. Met een welkome onder breking in het Prins Bernharddal te Apel doorn. arriveerde men 's avonds te Benschop. Capelle aan de IJssel. Dezer dagen werden vier kippen gestolen van E. Brussee, wonen de aan de Schoordijk. Van de dader ontbreekt elk spoor geroffel der trommen aan. die in het Oos telijk deel der stad alarm sloegen. Geduren de de namiddag die voortschreed, werd van minuut tot minuut de zwetende massa bij de hekken steeds dichter saamgedrongen. U ze hun ogen gevestigd hielden naar die grim mige hoek der binnenplaats, naar de norse poort, die gauw zou worden geopend om de wachtende karren te vullen. Deze onbeweeglijke portaaldeuren hielden Hector's ogen geboeid. Hij had geduwd en gestoten totdat hij heel vooraan in het ge drang was. en nu stond hij met zijn ogen ter hoogte van de top van 't hoge wiel der eerste kar achter de hekken. Hij werd gemarteld naar lichaam en naar geest. Denken was zie- lesmart: niet denken een onmogelijkheid, en het scheen hem toe. alsof hij op een mensen leeftijd van geestesfoltering terug zag Tel kens en telkens, terwijl die beklemmende na middag voortzeulde, zei hij tot zichzelf: „Aanstonds zullen die deuren opengaan. En ik zal tellen. Het zullen er vier-en-veertig zijn. die in de karren zullen gaan. vier-en- veertig. niet vijf-en-veertig". Tot gek wor- dens toe hamerden ze obséderend zijn brein, die cijfers: „vier-en-veertig. niet vijf-en-veer- tig. vier-en-veertig. niet vijf-en-veertig". En toen stak er plotseling van achter de deuren gerucht op: een vaag onbestemd ru moer. dat op slag de aandacht der ontzag lijke mensenménigte tot zich trok en vast hield Een dof geraas van uit de gevangenis, en de deuren schokten. Men nam de bouten af. Iemand trok hem aan zijn mouw. Korze lig schudde hij de ongelegen-koïnende van nen kan Met danKbaarneia Rewaagnp mi >«m de goede verstandhouding, welke bestaat tot de Geref Kerk Aan het einde richtte hij het woord tot de gehele gemeente, dankte die ook namens zijrt vrouw voor de hartelijkheid van allen ondervonden. Het deed hem goed ook zo veel bekende gezichten uit Hoornaar te zien. waar hij geruimen tijd consulent is geweest. Met de gemeente Gods onmisbare zegen te wensen, eindigde hij zijn rede. Ds. Wieman te Hoog-Blokland. nam hier na het woord en dankte collega Breure voor de vriendschap, welke hij en zijn vrouw steeds hadden ontvangen en de bereidwilligheid tot de overname van een gedeelte van het consu lentschap te Hoornaar. Daarna sprak ouderling Van der Leun. die domine dankte voor al ?ijn werk in gemeente en verenigingen. Dat er wederkerig liefde en bereidheid tot het horen van het Woord Gods in de gemeente was. bewijst wel de grote op komst iedere Zondag weer. Spreker verzocht de gemeente de scheidende leeraar en zyn vrouw toe te zingen Psalm 121 vers 4 Ds Breure dankte de sprekers voor hun hartelijke woorden er, de verenigingen, als mede de kerkeraad voor het blijvend aanden ken. namelijk een Statenbijbel hem geschon ken. Tenslotte werd gezongen Psalm 68 vers 16 en sprak ds. Breure voor de laatste maal de zegen over de gemeente uit. Zeer velen maakten nog gebruik om as. en mevrouw Breure voor de laatste maal de hand te drukken. Giessen-Nieuwkerk. i» -- van de burgemeester en de inspecteur van de brandweer, de heer Jansen, werd een de monstratie gegeven met de brandspuit. In zeer korte tijd werd veel water gegeven, zo dat de autoriteiten zeer tevreden waren Bin nenkort zal nogmaals een demonstratie plaats hebben. - Ds. van Bekkum heeft met de Gerefor zich af. Opnieuw werd hij aan zijn arm ge trokken. Hij keerde zich nijdig om. en staarde in een gelaat dat hem bekend was. het hartstochtelijk gezicht van een donker uitziende jonge man. Citoyen. zei de vreemdeling op een in nemende. beschaafde toon. er zweeft me zoiets voor de geest, dat bij onze laatste ont moeting u een afspraak met mij hebt ge- die u in gebreke zijt gebleven te aanwijzingen in het belang van de dagelijks# I landbouwpractijk. Als eerste spreker in het nieuwe seizoen zei optreden de heer Jr. A W. van der Plemche. directeur van de tuinbouw, die een voorargent zal houden over de kwaliteitsverbeteringen van onze tuinbouwproducten, in het bijzonder met betrekking tot de versteviging van de marktpositie van de voortbrengselen van dt tuinbouw. i 'm meerde knapen- en kleine meisjesverenigln| een achtdaags uitstapje* gemaakt. Als kam peerplaats werd gë^éozen het prachtige goed Warnsborn" bij Arnhem. Vandaar uit werden verschillende fiets- en wandeltoch ten ondernomen. Mede door het schitterend zomerweer is het voor de kinderen een week van ongekend genot geweest. KENTERING. Gotiderak. Binnenkort zullen enige perce len \it de Dorpsstraat verkocht worden. Hieronder bevindt zich een metaalwarenfa- briel'. waar voorheen' niet minder dan 20 ar beiders een bestaan vonden. Het is betreu- n aardig voor een op industriegebied zo dorp. dat dit stuk industrie, dat in dei) beginne veelbelovend scheen, thans moei opgeheven. Gcjuderak. Men is thans bezig de dljkver- licht ng te verbeteren. Verschillende lichtpun- - ten worden bijgemaakt en het laat zich aan zien, dat de gemeente tijdens de komende win- In tegenwoordigheid termaanden weer over een voor-oorlogse dijk- j. van verlichting zal beschikken. De Chr. J .V. „Prediker 12 la" maakt» lutobus een uitstapje naar de Veluwe. Gcudriaan. Tot wijkverpleegster der Groe ne Kruisafdeling is tijdelijk benoemd zuster 'veld te Dordrecht. maakt houden! Voor een ogenblik greep zijn gedachte terug naar iets. als een vluchtige heugenis aan het St. James-Koffiehuis. de lage. lange lokaliteit, met haar zand-bestrooide vloer, haar muurschilderingen en pijpenrekken. en uit een doodse stilte het opklinken van die zelfde stem. uitroepende: „Ik zal u er voor doden!" Doch hij wierp die herinnering van zich. Wat kon hem de Vicomte de Solesnes en zijn eer thans schelen' De deuren gingen open. en hij moest nauwkeurig opletten, hij moest tellen.... Pardon, citoyen. hield de beminnelijke stem bij zijn oor aan. maar ik heb iemand bij me. die er eveneens naar hunkert, de ken nismaking met u te hernieuwen. Hector schokschouderde wrevelig. Wat had hij met die man te maken? Ze hadden nu de deuren naar binnen wijd open geslagen. De kop van een rij gendarmen verscheen. Rond om hen golfde opgewonden de mensenzee. Plotseling klampte een ijzeren greep zijn arm vast; hij poogde in één woestheid zich loste rukken, doch de omklemming liet niet los. en meteen werd zijn andere arm vastgegrepen. de Rl|i{il Vico bli- alle kanten was hij door mannen la >rm omsingeld. ij verweerde zich geweldig, trachtte zich de beknelling te bevrijden, en de zich rc ringende menigte stoof gillend en ra- van angst uiteen, het was een toneel paniek en verschrikking, waarbij ieder heil in de vlucht zocht em men elkaar ir de voet liep. Hij kon zich) aan de om- oeving niet ontwringen, en bijna vóór hij rekenschap kon geven, dat hij een ge- ilgene was. waren zijn beide armen rug- rts naar elkander toe gewrongen en voel» hij de schrijnende scherpte van touw om polsen. In een uiterst# wanhoopspoging zijn overrompelaars van zich af te schud- sprong hij de hoogte in. en daarbij zijn 1 in de nek werpend, zag hij Grand-Duc zich geposteerd, met een duivelse grijns triomf in zijn gel# hagedisse-ogen Naast bultenaar stond, met een vergenoegde ilach op zijn tartend, donker gezicht, de imte de Solesnes. We zullen maar niet proberen hem door gedrang heen te krijgen, zei Grand-Duc. Houdt hem vast. en als de karren weg zijn' de volte is afgezakt, dan zullen we hem „De Muizenval" stoppen, rtij bleef HectorAoal aankijken. - Tenminste zatMaurice niet ongewroke® ven! zei hij. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2