Modelkamer verkoop \/&dacUf.cU 3 DODAT WACHT NIET' De „ALMIDCO" nodigt U voor een bezoek! modelkamer verkoop f Typisch Amerikaans T-.AU itlutte-cs LANDBOUW EN VEETEELT. Botermarkt bracht verrassingen Het'vlot niet met de particuliere woningbouw. Dorre levens. AKKERTJES# m YYHuni „aj;g WINTERMANTEL OF WINTERJAS GeOTS. SCHOONHOVENS' KLEDINGMAGAZIJN ■UCsl Lopikerstraat 46-48 - Schoonhoven Geopend 21, 22, 25 en 24 September 1949 r RADIO TOESTELLEN Dl UadLa Beucs VEEHOUDERS LIEVE'S BLOEDPOEDER van uitsluitend betere meubelen Woninginrichting VEDETTE Te koop aangeboden. Recepten en Werk wijze aangeboden Jachtgeweren Hausu* REPARATIE TOOMTJ E EZELiTEL IbHhh 5 SS deWe Van Hees Zn. GORKUM I TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT 8choonhovensche Courant VRIJDAG II SEPTEMBER Ml DIT JAAR GEEN AARDAPPELPANIEK. Nu het begin van de aardappeloogst voor de deur staat, vraagt men zich af. welke prijzen verwacht worden. Wij menen, dat het gevaar van een aardappelpaniek, zoals die vorig jaar optrad met snel dalende prij zen thans niet behoeft te worden gevreesd. In de eerste plaats zijn er veel minder aard appelen verbouwd dan vorig jaar. In 1948 werden geteeld 160 000 h^a consumptieaard appelen en 62000 HA. fabrieksaardappelen, dus totaal 222.000 H.A. Dit jaar hebben we 129.000 H.A. consumptie-aardappelen en 55.000 h.a, fabrieksaardappelen, dus in totaal 184.000 h.a. Dat is dus een vermindering van niet minder dan 38.000 h.a. De regering had gevraagd een uitbreiding met 20 000 h a., zo dat er op de nationale veevoeder-rekening eigenlijk 58 000 h a. aardappelen te kort ko men. Tegelijk echter is het aantal varkens in een jaar tijd met 50 pCt. toegenomen. In Mei 1948 waren er ruim 483 000 mestvarkens en dit jaar in dezelfde tijd bijna 678 000 Bo vendien neemt het aantal biggen nog steeds snel toe. Intussen zijn besprekingen gaande tussen vertegenwoordigers van de akkerbouw en die van de veehouderij om tot een orde ning van de aardappelmarkt te komen. Men is bezig met een plan om in den vervolge iedere aardappelteler een zekere heffing per h.a. te laten betalen, welk geld in een fonds gestort zal worden. Met dit fonds wil men dan in tijden van overvloed aardappelen op kopen. zodra de prijzen te veel gaan zak ken. Daarbij denkt men aan een prijs van ongeveer 6 ct. per k.g. De akkerbouw wenst .daartegenover de zekerheid te hebben, dat de veehouderij deze aardappelen, die ge stoomd zullen worden, ook zal kopen. Juist op dit punt zit de grote moeilijkheid: want een aardappelprijs van f 6.— per 100 k.g. komt overeen mét een voedergraanprijs van f 24a f 25.per 100 k.g Het buitenland se graan is echter voor minder dan f 20.— te koop en de veehouderij zou dus op be langrijk hoger kosten komen. Deze kuni.en alleen weer gedragen worden, wanneer de regering behoorlijke prijzen voor "lefes, melk:, enz. garandeert, maar dat hangt voor een groot deel weer af van de prijs, die het bui tenland wil betalen. Men zal echter eerst wel afwachten hoe het dit najaar met de prijzen gaat eer de besprekingen tot resul taten kunnen leiden. WARME DAGEN LEVERDEN ZURE MELK OP. De gloeiend hete dagen, die wij in Sep tember hebben gehad, hebben bij tal van zuivelfabrieken tienduizenden liters zure melk doen aankomen. In vele gevallen was de melk dik zuur bij ontvangst, zodat ze ge- algemeen erg klein is. Dit is schadelijk, want de verwerkingskosten per kg. melk zijn bij de kleine fabrieken hoger dan bij de grote. Men heeft nu besloten een deel van de Mars hall-gelden te besteden aan de bouw van nieu we. grotere bedrijven Het liefst zou men da delijk overgaan op zuivelfabrieken met een om- weigerd moest worden. In de meeste geval- zet van ongeveer 10 millioen kg. per jaar. maar n wordt dit veroorzaakt door onvoldoende men zal al blij zijn als bereikt kan worden dat de gemiddelde omzet verhoogd wordt tot 5 mil- wordt dit veroorzaakt door onvoldoende koeling en onvoldoende zindelijkheid op de boerderijen. Wanneer men de bussen dade lijk na het melken in koud water plaatst en dit water, wanneer de melk 's avonds niet wordt opgehaald, na enige uren ververst, zal men reeds veel betere melk krijgen. Van heel groot belang is ook. dat de melkbussen en ander melkgereedsehap dagelijks met heet sodawater worden uitgeboend en met schoon water worden nagespoeld Wie voldoende water of een koude kelder heeft behoeft nooit zure melk van de fabriek terug te krij gen. PLASTIC VOOR DE TUINBOUW. Plastic gaat een aanval wagen op het glas in de tuinbouw. Het is nog wel niet zo. dat er één-ruiters van plastic worden gemaakt, maar wel is er in Amerika een plastic-stolp in de handel gebracht, die gebruikt wordt om afzonderlijke planten te beschermen. Het systeem is op zichzelf niet nieuw: in Frank rijk en België gebruikt men reeds sinds 150 jaar glazen klokken, die echter te kostbaar zijn voor gebruik in het groot. In Nederland heeft men betere resultaten bereikt met wa renhuizen en met een-ruiters. In Engeland zijn de glazen klokken sinds enkele jaren meer en meer vervangen door dakvormig ge bogen glas met open zijkanten Met dit ma teriaal kan men hele rijen afdekken. Het nieuwe Amerikaanse product is weer klok- vormig. maar heeft vele voordelen boven glas. Het is licht, taai en veerkrachtig, zodat het vrijwel niet kan breken, hoogstens scheu ren. Het is bestand tegen hagel en de con structie is zo. dat een groot aantal van deze klokken in elkander gestapeld kunnen wor den. Aan de buitenrand van iedere klok tót- ten een paar plastic-nokken, waarop bij het stapelen de rand van de volgende klok komt te rusten. Klemmen of beschadigen is daar door uitgesloten en één man kan gemakkelijk een hele stapel plastic-klokken dragen. Het zou ons niet verbazen, als deze eerste toe passing van plastic in de tuinbouw spoedig gevolgd zou worden door verscheidene an dere. Het is een wonderlijk geval met de boter. Nog maar enkele wekengeleden werden de koelhuizen volgepropt tot er geen kilo meer bij kon en zag men met enige schrik het moment naderen, waarop zelfs opbergruimte zou gaan mankeren. Onder die omstandig heden werden vrij aanzienlijke partijen bo ter tegen onbekende prijzen naar Engeland uitgevoerd. In België fluistert men echter, dat deze boter in Engeland niet meer dan f 2.60 tot f 280 opbracht, hetgeen niet on waarschijnlijk is. daar de Denen voor leve ring tegen het najaar gecontracteerd hebben voor f 2.85. En thans slechts enkele weken later dus. staan we voor een botertekort Eerst kwam Frankrijk om 5.200 ton en nu vragen België en Luxemburg om een export die voorlopig wordt geschat op 15 000 ton. Daarmee is ieder gevaar voor eèn overvoe ring van de markt verdwenen. Tegelijk zijn Zwitserland. Frans Noord-Afrika en nog en kele andere landen als kopers op de boter markt verschenen en het is vrijwel zeker, dat wij niet in staat zullen zijn aan de vraag te voldoen. Dat is een heel wat andeni en heel wat prettiger geluid, dan wij in de eer ste helft van dit jaar 'hebben vernomen. Dit tiles is to plotseling gegaan, dat de Direc teur van de Jaarbeurs, mr. Milius. in zijn openingsrede van de Agrarische Jaarbeurs hog sprak van de ..zwakke positie" van de boter en de wenselijkheid om van boter op kaasproductie over te gaan. terwijl op dat- kelfde moment het Bedrijfschap voor Zuivel teeds een circulaire had uitgezonden, waar in werd vastgesteld in welke volgorde van voorkeur de verschillende .liefhebbets zullen worden bediend. Het eerst aan bod zijn onze Benelux-genoten. België en Luxemburg. Nu «Jeze landen besloten hebben aan Nederland- Se boter de voorkeur te geven bbven Deense moeten wij ook zorgen, te allen tijde aan hun behoeften te kunnen voldoen. Eerst daarna komen Zwitserland. Frankrijk en de andpre tanden rfver levering aan Engeland spreekt niemand meer! Niemand weet echter hoe het nu eigenlijk precies met deze transacties met Engeland staat. Deze nieuwe export naar de Benelux-lan- den levert In ieder geval de richtprijs op van f 4 20 per k g. Deze prijs is echter nog aanzienlijk beneden de geldende prijs in Bel gië. om welke reden een uitvoerheffing van f 73— per 100 k g. boter is ingesteld bij de hervatting van deze export. Deze heffing wordt wel door Nederland geïnd, maar vloeit Riet in de Nederlandse kas. Dat men deze effing heeft opgelegd is een tegemoetko ming aan de wensen van de Belgische boe ten. die met de import niet accoord konden gaan. indien geen maatregelen werden ge troffen om te voorkomen, dat de Nederland se boter de Belgische zou beconcurreren. Dit gevaar is thans volledig uitgeschakeld. Ook op de binnenlandse markt. Deze plotseling herleefde belangstelling voor onze boter is ook op de binnenlandse lioen kg.. Honderden kleine fabriekjes zullen dan gesloten worden Voor de bouw van nieu we fabrieken kan de helft van de bouwsom met een maximum van een millioen Kronen tegen 2 pCt. rente van de Staat worden ge leend. Het totale beschikbare crediet bedraagt 50 millioen Kronen. Een van de onderdelen van dit plan is. en dat mogen de Nederlandse zuivelbereiders wel in hun oren knopen, de ex- portboter niet meer in vaten te verpakken, doch in klein verpakking en die dippgekoeld uit te Voeren ZICHZELF DOODGETOVERD. In het dorpje Fatick, in Senegal, heeft zich een eigenaardige zaak van tovenarij voorge daan. dat twee slachtoffers heeft geëist. Nadat een man door een slang was gebe ten. bevalen twee tovenaressen hem in het midden van het dorpsplein te gaan liggen. Ze gingen vervolgens naast hem liggen en bevalen de inwoners van het dorp met stok ken het kwaad, dat ook in hen was gedron gen. te verwijderen. De dorpsbewoners volg den het bevel stipt op en sloegen er zo duch tig op los. dat de man en een der tovenares sen bezweken. De andere tovenares, die en kele ribben gebroken had. verkeert in zorg wekkende toestand. In verband met dit feit. zijn twaalf personen aangehouden. Een blan ke arts. die met de lijkschouwing van de man werd belast, heeft geen spoor van slan genbeten ontdekt. markt reeds duidelijk voelbaar. Iedereen wenst plotseling de zekerheid te hebben.dat hij over voldoende boter kan beschikken, nu de maanden van lage productie beginnen. Handelaren. *Ue anders hoegenaamd geen export-belangstelling vertoonden, kopen plot seling partijen tegen prijzen, die de f 4. per k.g. naderen. Daar de handelsprijs door de verlaging van de inleveringsvergoeding tot f 3.88 gezakt was. betekent dit. dat de al gemene opbrengst van de boter eveneens be ter wordt. De oorzaak van deze plotselinge belang stelling voor de boter is zonder twijfel in de eerste plaats de abnormale droogte van de afgelopen zomer, waardoor de grasgroei en daarmee de melkproductie in België veel harder is achteruitgegaan dan verwacht werd. Het opmerkelijke feit is, dat in België en Luxemburg het boterverbruik zo hoog blijft, hoewel de prijs er nog veel hoger is dan in Nederland Maar wie zich door deze ontwikkeling ge dupeerd voelen, dat zijn de Deense boeren. De Deense regering heeft immers voor een periode van vjjf ja»r aan Engeland de leve ring toegezegd van drie kwart van alle bo ter. die door Denemarken geëxporteerd zal worden. Voor het eerste jaar is de prijs daarvoor vastgesteld op f 2 85. terwijl het jaar daarop de prijzen nooit meer dan 10 hoger of lager zullen zijn. Dit betekent, dat indien de verbetering op de botermarkt mocht aanhouden ten hoogste een prijs zal kunnen worden gemaakt van ongeveer f 3.14. Laten wij echter van onze kant niet menen, dat thans alle gevaren voor de Nederlandse boter verdwenen zijn. Het is nog zeer goed mogelijk, dat de grote buitenlandse vraag niet meer dan een tijdelijk verschijnsel is. Over de vooruitzichten voor de volgende zo mer zouden wij bijv. niet graag iets durven voorspellen. GROTERE FABRIEKEN LAGERE KOSTEN. Denemarken bezit zeer veel kleine zuivelfa brieken. die niet economisch werken. Bij een onderzoek, ingesteld 4in 1948, bleek, dat er 1340 cpoperatieve en 254 particuliere zuivelfabrie ken «n melkinrichtingen waren, waarvan slechts 4 pCt. meer dan 5 millioen kg. per jaar verwerkte. 8 pCt tussen 4 en 5 millioen. 16 pCt. tussen 3 en 4 millioen. 31 pCt. tussen 2 en 3 millioen. 32 pCt. tussen 1 en 2 millioen. en 9 pCt. zelfs minder dan 1 millioen kg. melk per jaar. De gemiddelde coöperatieve zuivelfabriek in Nederland verwerkt ruim 6 millioen kg., waaruit blijkt, dat de Deense fabriek in het Wel worden op het ogenblik in ons land vrij veel woningen gebouwd, maar het aan deel, dat de particuliere bouwers daarin heb ben. is nog steeds gering. De voornaamste opdrachtgevers van bouwwerken zijn ge meenten. verenigingen en industriëlen, wel ke laatsten woningen laten bouwen voor hun personeel. Er wordt echter naar verhouding nog maar heel weinig gebouwd voor reke ning van particulieren. Dat is ook niet te verwonderen, omdat voor de oorlog wonin gen konden worden gebouwd als belegging, terwijl thans nieuwe woningen volkomen af hankelijk zijn van de mate. waarin de rege ring een bijdrage in de huur geeft. Het ge volg is. dat op het ogenblik niet meer dan 10 tot 15 pCt. van alle woningen worden ge zet voor rekening van particulieren, terwijl dit percentage in normale tijden 80 pCt. be droeg. Behalve de moeilijkheid van de hoge bouwkosten is er ook nog de moeilijkheid met de verhuring. Wanneer een ondernemer een aantal woningen bouwt, mag hij ze niet zelf verhuren. De toewijzing geschiedt door, of althans na tussenkomst van de gemeente lijke huisvestingsdiensten. Daartegen hebben de meeste ondernemers grote bezwaren. Zij zouden liever, tenminste een deel der wonin gen. zelf willen verhuren. Het is echter dui delijk. dat de overheid daarirt niet kan toe stemmen. Een eerlijke en onpartijdige toe wijzing van de woningen is bij de huidige schaarste alleen mogelijk, wanneer alle be schikbare woningen worden uitgegeven door een centrale instelling. Dit is inderdaad een belemmering voor de particuliere bouw. doch schaarste maakt distributie nu eenmaal on vermijdelijk. Tot 1 Juli van dit jaar zijn na de bevrij ding in totaal ruim 67.000 nieuwe woningen opgeleverd, terwijl er op die datum 37.609 in aanbouw waren. Van dit totaal waren om streeks 16000 woningen gebouwd met hulp van de rijksfinaneieringsregeling voor parti culiere huizen. Van de zijde van de bouw- industrie pleit men thans voor een wijziging van deze financiële regeling. Men meent.dat het uitkeren van een rijkspremie, waardoor de werkelijke bouwkosten verlaagd zouden wr-'en, veel meer resultaat zou hebben dan een subsidie op de huren, waarmee de huur waarde ondanks hoge bouwkosten tot een betaalbaar peil worden teruggebracht. Een premieregeling zou. zo betoogt men. het bou wen mogelijk maken voor beleggers met be perkte kapitalen, waardoor men ook zeker der zou zijn van de werkelijke huurop^ brengst. Het is duidelijk, dat een dergelijke premieregeling voor de staat zware lasten zou meebrengen, aangezien deze weer geld zou moeten lenen om als premie aan de bou wers te verstrekken. Het woningbouwvraag- stuk blijft ingewikkeld, hoe men het ook Er l« é«n mlddal, dat MUGGEN VLIEGEN radicaal ultroalt J OOT POEDER i de pracltsche, voordelige sfwlzak 65 c ent Overval op boerenleenbank. Woensdagavond hebben vier gemaskerde mannen een overval gepleegd op de boeren leenbank aan de Smeetlandsedijk te IJssel monde. In de boerenleenbank, die des avonds van 7—9 uur geopend is. was. behalve de bankhouder, niemand aanwezig. Van de vier mannen waren er twee met een automatisch pistool gewapend. Om on herkenbaar te zijn. droegen zij een masker Onder bedreiging met de pistolen dwongen zij de kassier een tas met geld af te geven, die zich in een lade naast hem bevond. De tas bevatte ongeveerzestienduizend gulden. De gehele overval speelde zich in enkele minu ten af. De mannen sloten de bankhouder op in de kluis van de boerenleenbank en ver dwenen. Ieder spoor van de daders ont breekt nog. INDIE DOOR EEN RUS ONTDEKT. Naar het Russische' persbureau, Tass meldt, was de eerste Europeaan, die naar Indië reisde, en met dit land economische handelsbetrekkingen aanknoopte, de Russische handelaar Athanase Kititin, die in 1469 uit Zedar in Rusland met een lading goederen vertrok, de Wolga afvoer tot Astrakan, de Kaspische Zee overstak, en door Perzië Indië bereikte. 25 jaar voordat Vasco di Gama Indië ontdekte. BRAND IN GOEDERENTREIN. Door onbekende oorzaak raakte Woensdag een goederentrein beladen met balen stroo tussen Nijverdal en Wierden in brand. De trem stopte direct toen de brand werd ont dekt. De brandweer uit Nijverdal en Wier den was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat de gehele voorraad, welke zich in en op de wagen bevond een prooi van het vuur werd. TE WEINIG BLIKSEMAFLEIDERS. Een hete zomer als deze brengt onvermij delijk een groot aantal onweersbuien met zich mee. waarvan even onvermijdelijk tien tallen boerderijen het slachtoffer worden. Tenminste onvermijdelijk, zolang veel té weinig boerderijen van bliksemafleiders wor den voorzien. Het i% wel vreemd, dat boer derijen. die een zo grote trefkans voor blik seminslag bieden voor de overgrote meer derheid niet tegen het hemelvuur zijn be schermd. Bij een telling van 30.000 boerde rijen. kort na de oorlog gedaan, bleken slechts 600. dus niet meer dan 2t, pCt. van bliksemafleiders te zijn voorzien. Het gun stigst was de toestand in Groningen. Fries land en de Achterhoek. Noord- en Zuid- Holland gaven daarentegen buitengewoon la ge cijfers te zien. Nu toont de brandstatistiek aan. dat gemiddeld een boerderij met blik sembeveiliging achtmaal minder kans heeft op brand, dan een zonder bliksemafleider. De best beveiligde -boerderij is die. welke met pannen of leien is bedekt en van een goed aangelegd systeem van bliksemafleiding is voorzien. De meeste slachtoffers vallen bij boerderijen zonder beveiliging, die met riet of stro zijn bedekt. Deze boerderijen lopen 80-maal zoveel gevaar als de beveiligde boer derijen met pannen. Als men even bedenkt hoe kostbaar op het ogenblik nieuwbouw is en hoe betrekkelijk weinig een bliksembe veiligingsinstallatie kost, is het onbegrijpe lijk. dat niettemin bijna alle boerderijen on beschermd worden gelaten. Ieder jaar bran den in Nederland in totaal 600 boerderijen af. Daarbij zijn heel veel gevallen van kort sluiting, maar ook tientallen, die veroor zaakt worden door blikseminslag. Deze laat ste groep kan en moet belangrijk vermin derd worden. FEUILLETON. Liefde onder het schrikbi.ilnd. 15 Wat voor koop anders, dan men een laaghartig canaille als Fouquier met een nooie vrouw doet sluiten? Vroeg ze. Hij snakte naar adem. Jijbegon hij. Ze knikte met een lichte huiveïing. Spreekt er niet over. smeekte ze. Ik verliet de Conciergerie met het vrijlatings biljet. Hij barstte in een luide smartkreet uit. En je kwam te laat! Hanriot had de karren opgejaagd om hun weg te vervolgen! Ze staarde hem aan. Wel neen. riep ze in verbazing uit. Heb je dan mijn brief niet ontvangen? Wees kalm. Je doet me zeer! Want Hector had haar bij haar armen ge grepen en haar vrij onzacht tegenover zich gewrongen. Wat zeg je daar? schreeuwde hij hor tend uit Wat zeg je daar' Maar zie je dan niet dat Je me doodmartelt? Is Loison nog In leven? Zijn heftigheid joeg haar angst aan. Ineen hoek der sofa ineengedrongen, knikte ze. Kom tot kalmte, verzocht ze hem. Ga zitten en laat me uitvertellen Waar is ze? Is ze in veiligheid? Is ze buiten gevaar? Ja ja! Zo meteen zal ik al je vragen be antwoorden. Je moet kalm wezen, best# vriend, kalm en moedig. De karren waren reeds vertrokken, toen ik de Conciergerie verliet; doch ik ging ze met mijn rijtuig ach terop en we haalden ze eerst op de Place du Tröne zelf In. Ik legde mijn bewijs over en de kleine werd onmiddellijk vrijgelaten. Maar zeg me toch, smeekte hij met ver wilderde ogen op haar gericht. waar is Loison? Wanneer kan ik haar zien? Binnen een klein minuutje! Laat- me mijn geschiedenis helemaal vertellen. Ze leg den haar bezwijmd in mijn rijtuig en ik nam haar mee naar Neuilly. Diezelfde avond dééd zich een gelegenheid op. om weg te komen Je herinnert je die kleine Lévy van deLand- bouwbank Ja, ja, maar Loison Lévy verlangde zo gauw mogelijk naar Amsterdam weg te kotnen. met het laatste grote nieuws van Robespierre's val, om te speculeren. Hij stemde er in toe om ons mee te nemen. Dat schreef ik je allemaal naar Parijs, naar je kamers in de rue Helvétiué Van Holland gingen we naar Londen, en daar Jrwam Lévy. die alles weet en alles leest, uit de courant je adres te weten Ze zou op die manierhebben doorgera teld, doch hij brak nu los en bestormde haar met zijn vragen en verwijten: Als Loison in Londen is. waarom heb je haar dan niet meegebracht? Wat bete kent al die geheimzinnigheid. Zouzou? Waar om folter je me zo? Met één woord slechts breng je me weer tot het leven terug! Zeg me toch dat er geen vergissing in het spel is, zeg het me! ik piobeerde je te ontzien, hakkelde ze beste vriend je kijkt zo ontsteld, Ik wou het je geleidélijk zeggen, niet wetende of Je de schok zou kunnen doorstaan. ze legde haar hand op haar boezem. Maar ik ben uitgeput: Ga. ze wees met een be ven^ hand in het rijtuig aan da deur... Voor een kort ogenblik staarde hij haar aan. als een verheerlijkte. En toen zij. een en al siddering, naar hem terug staarde, zag ze de tragedie plotseling verdwenen, wègvan dat verwezen gelaat en uit die lijdende ogen. Ga naar haar toe! zei ze. —Weeszacht zinnig tegenover haar. Jeannot, ze is heel zwak. In een snelle impuls boog hij voorover en bracht de zachte, warme hand aan zijn lip pen. Het is goed. haar stem stierf weg tot een fluistering ga. je liefste wacht. Hij hoorde haar snikken niet, toen hi] de kamer uitstormde. Het licht stroomde groenachtig tussen de klimplanten door. die tegen de gothische vensters opgroeiden, de lange, rustige hall binnen. Buiten, voor het portiek, stond een reiskoets fe wachten, waaruit op het zware portier, en zeer blank afstekend tegen de verwaarloosde verf, een kleine hand rustte. Even omzichtig als lief omsloot hij het handje met zijn fingers. Daarop neeg bin nen uit de donkere berline een bleek, aan vallig gelaat naar voren, door een aureool van gouden haren omtooid. Hij funde zich niet de tijd het portier te openen, dochrfloot haar. toen ze naar hem toeaakeerd opstond, in zijn armen en trok het zachte, slanke fi guurtje naar zijn borst. In die houding zag hen de postiljon, toen deze. vol en zat van Cranwell cider, op dat zelfde moment met Maggs, de peper-en-zout harige livreiknecht uit de stallen te voorschijn kwam. Nooit, zei Maggs. toen hij die zelfde avond .in de tuigkamer het voorgevallene vertelde nooit zag 'k de olden'Squoire zo iets uut aelen .'t Was 'n erge wilde, onze Measter John. én echte skuunsmasjeerder was 'e, veur dat ie deur de rumatiek zo was of tackeld. maer veural. als ie 't neudige op 'ad. maer ma 'k^tikken. als 'k ooit van m'n leven Iemand zo 'en meissien vlak veur 't uus 'eb z'ien smokken! 't Was lang niet netties. élemale niet 't Wfieren altied skrikkelijk wilde luu, al die Futheringays .merkte Lowmass. de oude koetsier op, terwijl hij in nadenken de cider in zijn kroes ronddraaide. Onze jon ge Squoire mut 't zeker allemachtig van de kleine meid te pakken 'ebben, 'k Zag 'em zin oegen noa heur uutkieken, toe k'em met die beide vrèmde vrouluü vanmiddag naar de Lunden-coach eb bracht. Za 'k oe 'swat zeggen, jonge Maggs. zie kump ier terugge alsjSquoire's Lady. wat ik oe zegge! De jonge Maggs schudde geheimzinnig zijn peper-en-zout-kop. 'k Ben niet mèr zo kwiek als vröger, merkte hij op. maer a 'k in zien plaesse war e' west. Lowmass. dan a'k, dèt weet 'k wel, liever die mollige dikke ènömmen Die „mollige dikke" wachtte niet tot de Een goede eigenschap, welke men toespits* tot het overdrevene, wordt daardoor iets wat niet goed is. Stiptheid, een vaste levensrich ting. is stellig een goede eigenschap, maar drijft men die op tot verdogmatisering van het leven, dan versmoordt men het leven, er komt iets onzuivers, iets verkeerds in. waar- door het goede in zijn tegendeel verandert. Wij doden het leven als wij het maken tot een theorie, tot een vaste tabel, tot een uit gerekend en in elkaar gezet programma.' Zo'n programma, zo'n tabel, kan zijn waar de hebben en altijd zal de ordelijke mens zoeken naar bepaling en omlijning van zijn gevoelens en daden, maar leven naar for mules en voorschriften, die gaan over alle levensgebieden, die de levenshouding doen verstarren en alle spontaniëteit er uit ver bannen. is een onjuiste opvatting. Wanneer het spontane leven gedood wordt en alles be heerst en uitgerekend, dan treedt het werk tuigelijke. het dogmatische op. Natuurlijk betekent dit niet dat we maar moeten toegeven aan elke lust en elke nei ging. maar de starheid van menigeen kan ons slaan met het gevoel: hier is het leven «iet. Zo iemand komt nooit uit de plooi, -wordt nooit een principe ontrouw, heelt over alles zijn vaste opinie kant en klaar gereed liggen, daaraan kan en mag niet getornd worden: niemand kan hem er van af bren gen. hij is onwrikbaar. Een zodanig leven wordt nooit onderbroken door de spontanië teit van de onberedeneerde levensdrang, zo'n leven is een formulie geworden. Waardoor wordt zo'n bestaan bepaald? Door de conventie op alle gebied. In onze samenleving wordt heel veel door de con ventie bepaald, zij beheerst een groot deel van onze levensgedragingen. Het kan Voor iemand, die naar zijn programma leeft, wet zijn nooit om te gaan met iemand beneden zijn stand, hij vraagt alleen naar de stand, niet naar de mens; zijn kind heeft deze en kele regel: het moet gehoorzamen, hij onder drukt het opbruisende leven, fatsoeneert en vormt naar bepaalde modellen en daarvóór moet alles wijken. Zo liet men Marie An toinette. de koningin van Frankrijk, onge kleed in een bitter koude kamer staan, ter wijl haar hofdames twistten wie het recht had de koningin haar hemd toe te reiken. Door zulke regels komt er een kille leegte in het leven, leeg en arm wordt hét leven, de schijn omhult- het wezen in plaats van recht te doen aan levensverlangens. desnoods ten koste van de conventie. Verjaagdat lusteloze gevoeldeenrnAKKIRIjS om weer monter en fris te worden ®n/^ï^w misschien een griep te voorkomen. hdpen direct f Fraude bij Voogdijraad. Bij de Voogdijraad te Rotterdam is een kastekort ontdekt van meer dan 10 000 gul den. In verband hiermee is een hoofdboek houder gearresteerd. Voogdijraad en politie wensen omtrent een en ander nog geen na dere mededelingen té doen. Er zouden geen anderen dan de hoofdboekhouder bij déze fraude betrokken zijn. Kind en grootouders werden slachtoffers van de vlammen. bij grote boerderij-brand. Woensdagavond brak brand uit in een ka pitale boerderij aan de Zuid-Willemsvaart te Nederweert. Behalve twee kleine kinderen, van wie er een op de eerste verdiepingsliep, was er niemand thuis. Een grootmoeder pro beerde een der kinderen, een 5-jarig meisje te redden, maar werd zelf door het vuur verrast. Haar man schoot haar te hulp. doch hij zou met de vrouw en het kind in de vlammen zijn omgekomen als een inwonende zoon niet had ingegrepen. Allen kregen ech ter ernstige 'brandwonden. De grootoudei's en hetmeisje moesten in zorgwekkende toe stand in het ziekenhuis te Weert opgenomen worden. Inmiddels was het hoofdgebouw veranderd in een vuurzee, die ver in de omtrek te Zien was. De brandweer bestreed de vlammen met vijf stralen en zo wist men het vuur te bedwingen. De oorzaak van de brand is on bekend. Een aantal stuks vee kwam ln de vlammen om en het grootste deel van debe- drijfsinstallatie ging verloren. De schade, die zeer aanzienlijk is. wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Het zwaargewonde 5-jarige meisje en haar grootvader zijn later in het ziekenhuis ovèr- leden bruiloft. Belangen van hoog-financiëlé aari riepen „haar kleine Lévy." zoals ke hem noemde, naar het Continent terug en. met haar koffers vol geschenken van Sir Hector Fotheringay en zijn aanstaande bruid, feisde ze naar Hamburg af. even blond, even tijnachtlg. even aantrekkelijk als ooit. Ik zal ook gauw van hier vertrekken, Zouzou. vertelde hij haar. voor ze wegging. Toch niet weer naar Parijs? vroeg zo ontzet. Hector glimlachte en schudde het hoofd. Naar mijn regiment jn Vlaanderen, ant woordde hij. Hemel! riep ze uit. terwijl ze haar han den opwaarts hief. heb je nu nog niet ge noeg van die btoedtonelen? Zo genoeg ervan, zei hij, dat ik me thuis niet gelukkig zou voelen iii het be wustzijn. dat ik niets had bijgedragen, om Europa tegen herhaling ervan te vrijwaren. En Loison? vroeg Zouzou. Wat zegt zij er van? Ze wendde zich naar het meisje, dat na derbij was gekomen en haar arm door di» van Hector stak Adel verplicht, zei Loison. en zag op naar haar man. Dat is ware aristocratie! riep hij uit. en haar in zijn armen opheffend, kuste hf haar. EINDE.— 9 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLI.AND EN UTRECHT Scboonhovensche Courant VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1M» met kop.n van uw Albfasserdamse Middensfandscombinatie ENTREE 25 CENT I van 2 tot 10 uur namiddag IN DE ALBLASSERDAMSE MANEGE - POLDERSTRAAT 26 STANDHOUDERS WAARDEVOLLE PRIJZEN OP DE NUMMFR8 VAN DF, TOKGANOSHfcWIJZI N Leest het speciale „ALMIDCO"-nieuwst RADIO RADIO Enormft sortering in nieuwe en gebruikte Gebruikte toestellen reeds vanaf f 25.— Alle toestellen zes maanden garantie. LANGEND1JK 35 GORINCHEM. Ook Uw varkens kunnen voor U een bron van Inkomsten vormen wanneer ze tenminste flink groeien. Geeft ze dagelijks een kleine hoe veelheid dooi het voeder. Ze groeien dan als kool. Fabrikant!: FIRMA LIEVE Co. - VLAARDINGEN Agent A. DE JONG - STREEFKERK Evenals vorig jaar houden wij in de 2e helft van September (van 15 tot-30 September) een speciale Uit onderstaande aanbiedingen kunt U zien dat deze meubelen tegen aanmerkelijk lagere prijzen worden verkocht, niettegenstaande de kwaliteit door ons ten volle wordt gegarandeerd. Voor hen die gaan trouwen of dit binnenkort hopen te doen. een unieke gelegenheid, zich te voorzien van degelijke meubelen tegen lage prijzen. In bijzondere gevallen, wanneer U zelf geen of weinig plaats hebt. bewaren wij de door U gekochte meubelen gratis. Zij worden dan door ons teaen brand of andere schade verzekerd. Komt U gerust, onze meubelafderoig eens bezichtigen; het verplicht U tot niets en ons door ervaring geschoold personeel geeft U alle inlichtingen die II wenst. ENGELSE HUISKAMERS Bést. uit: Dressoirs 159-160 en 180 c.m. breed Zryare uitschuiitafels 2 zware armfauteuils 4 fcware stoelen Al deze kamers zijn gestoffeerd met terra of groen Vooroorlogse vocht- echte velours en worden met volle garantie door ons geleverd Deze modelkamers kosten tot op heden, f 1198, t 790. f 690. f 590 Tijdens' onze modelkamer verkoop koeten deze kamers. t 998, f 625, f 539, f 689 ENGELSE SLAAPKAMERS gemaakt van prima droog en krimp- vrij meubelplaat. Deze kamers bestaan uit. Grote 3-deufS linnenkast, 150 c.m. br.. 2 pers. ledikant met grote toog 2 royale nachtkastjes tafel en 2 stoelen Deze modelkamers kosten tot op heden f 790, f 525, f 465, f 440 Tijdens onze modelkamer verkoop kosten deze kamers f 598, t 449, f 398, f 339 fa. Rian Boagheim aio ooit bi) on» la beuchujen EIKEN HUISKAMERS Best. Ultl Dressoirs met en zonder glas ln lood theevitrine Zware ultschuiftaiels 2 grote clubfauteuils 4 grote stoelen Bekleding, prima gebloemde velours Deze huiskamers verkochten wij tot op heden voor f 490 Tijdens onze modelkamer verkoop kosten deze huiskamers I 398.- Ook ln aparte BIJZETMEUBELEN brengen wij gedurende deze model kamer verkoop een grote sortering tegen sterk verlaagde prijzen Zeer fraaie bljzetfauteulls in diverse modellen, gestoffeerd met zeerfraare gobelin en velours 1 49.90, f 36.90, f 32.90, f 26.98 In onze afdeling KLEINMEUBELEN vindt U een zeer grote sortering. Koperverchroomdc iadiotafels. rook tafels, kapstokken, lectuurbakken KLEIWEG 25 GOUDA maar ook typisch Nederlands, dat is de Vedette volgens Amerikaans ontwerp, die thans in Nederland wordt gebouwd. Amerikaans van constructie, met uitmun tende rijkwaliteiten - thans Nederlands wat de afwerking, de verzorging tot in de puntjes betreft. De bekleding, het Itkwerk, de hele „finish", het is alles even mooi en degelijk. Werkelijk een wagen om enthou siast over te zijn. Snel en vast op de weg, met 5 a 6 comfortabele zitplaatsen - een genot 'om er in te rijden. De motor, V 8, 65 pk, is volkomen nieuw ontworpen en geheel erop berekend om een hoog ge middelde, uren achtereen vol te houden zonder een spoor van vermoeienis. De voor wielen zijn onafhankelijk geveerd, de hydrau lische schokdempers effenen de ruwste wegen. En bij dat alles komt, dat deze Vedette op merkelijk zuinig is. Het. benzinegebruik bedraagt slechts ca. 1 op 101 Het is dus alleszins de moeite waard om nu dadelijk, vrijblij vend, de dichtstbijzijnde Ford Dealer om een demonstratie te vragen. Hij zal U met het grootste genoegen komen af halen voor een overtuigende proefrit 2 Schoonhoven Gouda Gorinchem Firma Garage A. Schakel Autohandel J. L HulUman Firma Romeyn Van Zanten de wagen die 5 i 6 personen, snel, zuinig en comfortabel laat reizen. Lange Weitlraai 7-9 tel 425 Kleiweg 20 tel. 2850 Coneordlaweg 33 tel. 2445 N. V. NSOiaiANDSCHS IQI 0 AUTOMOilti MMUI M I It M H PRIMA vanaf fl. 12.95 Diverae sportartikelen •n lederwaren. Lange Tiendeweg 33 Gouda Zi« oma drie etalages I H.H. Stucadoors - Metselaars Aannemers! voor het aanbrengen van BETON-EMAILLE EN PLASTIC, een wandbekleding voor de bouwvakken. Brieven, onder No. 6310. aan het Bureau van dit Blad. Dubbelloops Lammorlass vanaf fl. 275.— Wapanhzndal Q0RKUM. - De Beste Ladders vanaf/5 cent lnl dag klaar. Firma JOH. MESKER 4 ZN. Franschestraat 292, Ameide. De avonturen van met voldoening rijden op zon fraai licht lopend betrouwbaar rijwiel van Weit Wagenstr. 105 Toon kijkt terwijl de boel eens én. Boeh zegt hij. ..wat een saaie pan! De huizen zijn hier allemaal Precies gelijk en even kaal!*»* De burgemeester antwoordt: ..Wel, Ze worden ook naar vast model Geperst van zaagsel, kalk en klei In de Rijkt-Gtvelperteru 112. Op burgemeesterlijk verzoek Wordt dan door allen, fris en kloek. Het schone volkslied aangeheven: Daarna wordt een concert gegeven; Een wonderbaarlijk instrument Wordt daar op Mars bij aangewend Het maakt een heleboel lawaai, Voor aardt* oren minder fraai.

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 5