PLAATSELIJK NIEUWS £et op Ufy Borst 1 ABDIJSIROOP. LAATSTE BERICHTE* VERMOMDE LIEFDE NIEWSBLAD VOOR CT'ID HOLLAND EN UTRECHT SchonnhoMnsche Courant WOENSDAG II OCTOBER 19M Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Don derdagavond (opgemaakt te 10 uur) Rustig droog weer. In de nacht en ochtend weinig wind met plaatselijk mist en voornamelijk in het binnenland kouder dan de afgelo pen nacht. Overdag droog en aanhou dend zacht weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, afgewisseld met flinke opklaringen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Op- en Ondergang der Zon: 12 October: Op 6 58. onder 17 54. 13 October: Op 7.onder 17 52. 14 October: Op 702. onder 17.50. MAAN8TAND. Afnemende Maan. 12 October: Op 19 47. onder 13 09. 13 October: Op 2036, onder 1412. 14 October: Op 21.41. onder 15 02. 15 October Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 12 Oct. 845 uur; 13 Oct. 916 uur. 14 Oct. 9.53 uur: 15 Oct. 1046 uur. KeuMfc. 12 Oct.. Btand 0.18, 0.00. Oüüt DallanbSctie '©pstirflt Dit siet men overal het staet gemeenlijk vast Die laegh is van sichzelf, oock naer de laeghte wast. ten en de Kroon tot de conclusie ge komen waren, dat er geen gronden zijn om die interpellatie te weigeren. Van welke kant men de zaak dus be ziet, steeds moet de slotsom zijn, dat de interpellatie toegestaanhad moeten worden. Daarom zeiden wfj, dat het thans genomen besluit zeer aanvecht baar was. De gehele woningkwestie intussen is een zaak, die blijkbaar de warme belangstelling heeft van de Schoonhovense raad. Toen de heer Simons vroeg of er in het algemeen eens wat informatie verstrekt kon worden over deze materie werd van verschillende zijden instemmend geknikt. Van de college tafel kwam toen ongeveer als antwoord, dat B. en W. niets te verbergen hadden, zodat in een geheime vergadering daarover wel eens gesproken zou kunnen worden. Deze uitspraak i6 met zich zelf en met an dere beslissingen in tegenspraak. Als B. en W. niets te verbergen hebben, waarom mag dan geen interpellatie worden gehouden over een zaak van kennelijk algemeen belang? Waarom moeten uiteenzettingen daarover dan achter gesloten deuren gegeven worden? LUSTRUM ..ARTO POST LABÖRO". Zaterdag zal het 15 jaar geleden zijn. dat de toneelvereniging „Arto Post Laboro" werd opgericht. Het hoogtepunt van de viering van het derde lustrum zal de opvoering van het toneelspel ,.Jane Eyre' op 9 November zijn. De oprichtingsdatum zal op 15 Ootober tijdens een buitengewone ledenvergadering, gevierd worden. AVONDMARKT. De avondmarkt. die gisteravond in de grote loods op het Bastion geopend is, heeft de verwachtingen, die er aan werden gesteld, zeker wel beantwoord, althans wat de pu blieke belangstelling en de kooplust van de bezoekers betreft. De verwachtingen, die men had van de verlichting, zijn echter wel enigs zins beschaamd, want enige malen was de gehele loods in duisternis gehuld tengevolge van een defect aan de leiding. De eerste keer geschiedde dit om half negen en het duurde ongevèer een kwartier voordat het euvel Ver holpen was. Tien minuten later zat men weer in het donker, maar toen was het licht spoe diger hersteld. Ondanks deze kleine tegen slagen is de eerste avond bijzonder goed ver lopen. „DENK EN ZET". De damvereniging „Denk en Zet" speelde in café P. van Veen de volgende competitiewed strijden: W. van der HorstP de Jong 11 G. A. van Egmond—W. Rietveld 1—1 A. Mesker—N. W. Veer 1—1 C, Stoppelenburg—M. Droog 0—2 A. van der LeedenJ. J van der Horst 20 C. den BestenB. de Hoop 02 H. DufclA. Bouter 02 J LiedorpJ. Mesker 20 D. Veer—P. de Jong Sr1—1 GEVONDEN VOORWERPEN. Ring met sleutels, rentekaart. drie porte- monnaies. damesrijwiel, ceintuur, tabaksdoos, vulpen, pop. Inlichtingen op het politiebu reau. PLAATSELIJK NIEUWS. Ammerstol. Voetbal. ASV I boekte eindelijk haar eerste zege en deze was niet gering, daar Velo uit Wateringen met 8—2 werd verslagen. Reeds na drie minuten had de thuisclub succes, toen midvoor Den Hoed van dichtbij inschoot (10). De gasten kwa men hierna fel opzetten, doch na enige tijd werkte ASV zich los. Na 25 minuten loste rechtsbuiten Duhen een prachtig schot, dat tegen de onderkant der lat sprong en daar na door een Velo-speler. die wilde redden, in eigen doel gewerkt werd (20). In de tweede helft had ASV na tien minu ten succes, toen midhalf Ooms een corner prachtig inkopte (3—0). De rechtsbuiten van Velo brak door en schoot laag in" (34). De ASV-voorhoede rukte snel naar voren en met een tactisch boogballetje scoorde W. den Hoed. Dezelfde speler benutte even later een pass van de rechtsbinnen (51). Een fraai diago naal schot van J. Duhen leverde nummer zes op. De groen-witte bezoekers wisten uit een strafschop de stand op 62 te brengen, doch even later lag de bal weer in het Velo-doel, toen linksbuiten W. Kropp laag inschoot. Twee minuten voor 't einde werkte rechts binnen v. d. Werken zich langs enige tegen standers en bracht de score op 8—2. A.S.V. 2 speelde tegen O.N.A. 4 en kwam met een 01 overwinning huiswaarts. Dit doelpunt werd reeds na drie minuten door G. Looren de Jong Az. gescoord. A.S.V. 3 ontving Schoonhoven 4 De punten werden broederlijk gedeeld (2—2). Zaterdagmiddag speelde AJ5.V. A tegen Donk A en verloor met 0—2. A.S.V. B trok naar Oudewater B en bracht ééxj punt mée naar huis (2—2). Gouderak. Voetbal. Het met invallers Spelend Gouderak. moest zich in de span ende wedstrijd tegen Naaldwijk met een kleine nederlaag getroosten. Vanaf het begin was Gouderak steeds in de aanval, doch de verdediging der gasten wist elke aanva laf te slaan. Van Zijll. die na de rust tegelijk met een tegenstander de bal wilde wegkoppen, *kwam met deze Naaldwijk speler in botsing. Dit werd voor de bezoe kers een eerste kans, welke in het straf schopgebied benut werd. Van Ringelenstein wist echter kort daarna een gelijkmaker te scoren 11, en na dit succes de stand tot 2—1 op te voeren. Spoedig volgde van de kant der gasten een gelijkmaker 2—2 Tot één minuut voer het einde ondernam Naaldwijk een aan val. Keeper Kleijbeuker trachtte nog de si tuatie te redden, doch alvorens hem dit ge lukte, was de bal in het Gouderak-net ver dwenen 2—3. In de steenfabriek van de firma Van Vliet is de productieslag, het produceren van IJsselstenen in verband met het gevor derde seizoen geëindigd. Er zijn in deze zomer meer dan drie millioen stenen gemaakt. Haastrecht. Voetbal. In een span nende en fraaie kamp heeft Haastrecht het op bezoek komende Siod met lege handen naar Rotterdam gestuurd. Vooral in de eer ste helft demonstreerde de thuisclub een gro te veldmeerderheid. een half uur achtereen werd de Siod-verdediging aan de tand ge voeld, maar deze was voor haar taak bere kend De doelverdediger was klemvast en de manier waarop hij in deze periode een felle kopstoot van B. v. d. Hoek. uit de bovenhoek haalde was zeer fraai. Juist toen de gasten het spel wisten te verplaatsen en doelman Smits na weifelend ingrijpen van M. Ver steeg een bal van de linksbinnen kreeg te verwerken, viel betrekkelijk onverwacht het doelpunt aan de andere kant. Hibraan had de gehele voorhoede haar deel. A. Kompier be sloot met een keihard schot in de linker be nedenhoek 10. Vijf minuten voor de pauze werd de stand 20. Na de pauze gaf Siod veel beter partij dan m de eerste helft. De doelpunt-kansen waren echter voor de thuis club. H. Boer door twee tegenstanders op de huid gezeten wist zich desondanks een paar goede kansen te scheppen, maar de schoten gingen naast of de keeper maakte ze onscha delijk. Een paar minuten voor het eindsig naal gaf M. Versteeg een penalty onnodig cadeau, waaruit Siod de eer redde 2—1. Lekkerkerk I—TramvaH» I (R'dam) i—0. Lekkerkerk. Na een spannende strijd heeft L.F.C. deze wedstrijd met 1—0 gewonnen. In de eerste helft werd niet gescoord, maar in de tweede helft werd een vrije schop toege wezen en benut. Het doelpunt werd afge. keurd en opnieuw moest de vrije schop ge nomen worden. Deze werd beter benut en nu toegekend 10. Hoewel Transvalia nog tracht te een gelijk spel te forcèren. lukte haar dit niet. Doordat .de leiders Het Noorden verlo ren hebben, bezet LF.C. thans de eerste plaats. Het tweede elftal stelde teleur door in de uitwedstrijd tegen het zwakke C.K.C. II. dat nog geen enkel punt bezat, met 3—1 te ver liezen. Het derde elftal verrastte vriend en vijand door de wedstrijd tegen D.O.N.K. II uit Gou da met 6—0 te winnen. Het vierde elftal verloor de uitwedstrijd te gen U.N.I.O. III te Oudewater met 2—0. Het vierde leftal kan nog niet tot een overwinning komen. De junioren A verloren in de laatste mi nuut van Bergambacht met de enige goal 0—1. De junioren B waren op bezoek bij DONK e te Gouda en hielden de stand blank 0—O. De nieuwe weg. DRIE AUTO'S TE WATER. Loplk. Wij Jiebben melding gemaakt van de zichtbare verbeteringen. die aan het rij- dek van de Lopikervoorwëtering zijn aange bracht. Toch schijnt er aan de bermen het een of ander te haperen, want in de afgelo pen dagen Zijn op het gedeelte Damweg— Schoonhoven reeds drie auto's weggezakt en m de wetering terecht gekomen. De eerste was een grote vrachtauto van de kdlenhan- delaar Okhuijsen te Schoonhoven, die Zater dag strandde en in de loop van de middag door een kraanwagen werd opgevist. Maan dag was er weer druk werk voor de take laars, want achtereenvolgens doken een be- stelwagentje van de fa. Stuurman en éen truck van de aardappelhandelaar Van der Ham, beiden uit Schoonhoven in het water Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Schellulnen. De moedercursus, uitgaande van het Groene Kruis, is Maandagavond ge ëindigd met een gezellig samenzijn, waarbij verversingen geserveerd werden De leidster zuster Van der Sas, uit Rotterdam, ontving van de vele cursisten een fraaie schemerlamp ten geschenke. De heer A. Stam is te Amersfoort ge slaagd voor het politiediploma. Bij de rijkspolitie zijn als gevonden aangegeven een aantal textielpunten. De bewoners van de Parallelweg, diè burgerlijk bij Gorinchem behorén. verheugen zich over een voorstel van B. en W. tot het overnemen van deze weg van de polder ..De Banne van Gorkum". Men hoopt, dat dit een beter onderhoud van het wegdek tengevolge zal hebben, al staat Gorinchem inzake het on derhoud van een aantal buitenwegen niet gunstig aangeschreven. Bedoelde buitenwegen zijn nog steeds van een veelal stoffige grint- bedekking voorzien. Andere wensen der bewoners zijn electri- sche wegverlichting en aansluiting aan de waterleiding. De gemeenteraad heeft indertijd voor de oorlog verzoeken daartoe afge wezen. SLIEDRECHTSE BIETENBOUWERS. Sliedrecht. De muziekvereniging Crescendo gaf Zaterdagavond onder leiding van de on der-kapelmeester de heer J. Boer. in de mu ziektent op het dr. Langeveldplein, het laat ste zomerconcert van dit seizoen. Zoals gewoonlijk was voor deze uitvoering goede belangstelling. Als attractie voor deze avond traden voor het eerst op de Siiedrechtse bietenbouwers onder leiding van boer „Jan". De uitvoerenden waren leden van Crescen. do. Voor deze uitvoering was het programma welwillend beschikbaar gesteld door de Tsjechische Radio Omroep. Ook vele personen van omliggende ge meenten toonden belangstelling voor het bij zondere programma. Sliedrecht. Inplaats van de agenten van po litie Van der Linden en De Roon.. die met pensioen de dienst hebben verlaten, zijn als zodanig met ingang van 1 November benoemd de wachtmeester bij de rijkspolitie P de Bruin te Reeuwijk. en de agent van politie te Gorinchem J van Rosendaal. De agent van politie, de heer P. Mole naar. slaagde te Amersfoort voor het politie diploma. De afdeling van de V.A.R.A. hield in de grote zaal van het Thalia-gebouw een feest en propaganda-avond. waarvoor veel belang stelling was. Verschillende radio-artisten verzorgden het programma, terwijl de spreker, de heer W. Verhagen, een propagandistisch woord sprak. Max van Praag zong enige radio-liedjes, welke werden begeleid door Tonny Bakker.es met zijn accordeon. Julia de Gruijter kwam met enkele Vlaamse schetsen. Clem Cleménts toonde, dat hij de goochelkunst zeer goed verstaat, terwijl mr. Swips zioh een goede caricatuurtekenaar toonde. De Wailana Hawaiians, onder leiding van A. Boenders, zorgden voor de muzikale omlijs ting. Het gezelschap oogstte een dankbaar ap plaus. De dames ontvingen bloemen. Sliedrecht. Nu een tweede predikant bij de Ned. Here Gemeente zijn intrede hepft ge daan. zullen de wijken weer worden ver deeld. Ds. Verweijs neemt nu weer de wijk van ^s Roth waar, dit is de grens tussen Sta tionsweg—Kerkstraat tot Baanhof terwijl ds. De Vries zijn oude wijk zal behouden, te weten vanaf deze grens tot aan de Kaa. STOLWIJK. Ondertrouwd: J Stout. 39 jen T. Tteehouwer. 39 j t(e Haastrecht) C. A. Ultee. 25 j(te Woerden), en T. Loenderaloot. 25 j. GEMENGD NIEUWS. „ONVERSLIJTBARE" AUTOBANDEN EEN PRACTISCHE MOGELIJKHEID. Dr. Charles F. Fryling van de Phillips Pe troleum Company te Phillips in de staat Texas heeft op een bijeenkomst van de Ameri can Chemical Society medegedeeld, dat bin nen afzienbare tijd autobanden in de handel zullen komen, die bij normaal gebruik een le vensduur van ongeveer acht jaar zouden heb ben. Tijdens de oorlog werd het speciale soort synthetische rubber voor autobanden, dat on der het merk GR-S in de handel wordt ge bracht, in verwarmde vaten vervaardigd, hoe wel de chemici heel goed wisten, dat er een beter product zou worden verkergen als men de reacties zich by lage temperatuur liet voltrek ken. Het was 'toen echter nog niet mogelijk, deze rubbel snel en rendabel zonder verwar ming te vervaardigen. Men heeft nu nieuwe katalysatoren gevon den. die het mogelijk gemaakt hebben de reac tie op temperaturen om en bij het vriespunt te laten verlopen. Er ontstaat dan rubber, die sterker en taaier is dan het gewone soort en nog minder snel slijt dan natuurrubber. De resultaten van de laatste onderzoekingen .op dit gebied hebben dr. Fryling érvan over tuigd. dat autobanden voor personenauto's, die een levensduur van 75.000 mijl hebben, in een zeer nabije toekomst tot de mogelijkheden zul len behoren. Daar de gemiddelde automobilist per jaar slechts ongeveer 10 000 mijl met zijn wagen aflegt, zouden deze banden een levens duur van ongeveer acht jaar hebben. „Voor het einde van dit jaar zal de pro ductie-capaciteit van dit soort rubber 200 000 ton bedragen. Daü zal de synthetisch rubber aan elke concurrentie van het natuurproduct het hoofd kunnen bieden." Demonstratie van gepension- neerden. Enkele duizenden gepensionneerden zijn gis teren naar Den Haag gekomen om op een de monstratieve vergadering actie te voeren voor een verhoging van de toeslag op de pensioe nen. Zij kwamen bijeen in de grote zaal van de Dierentuin, die echter te klein bleek om hen allen tegelijk op te nemen. Om 12 uur werd daarom de eerste vergadering gehou den vóór duizend Amtserdammers. die met bussen, waarop geschreven stond: ..Medezeg genschap voor de gepenslonneerden", uit de hoofdstad waren gekomen. Deze vergadering werd gevolgd door nog twee anderen voor gepensionneerden uit geheel Nederland. De grootste drukte heerste op de tweede verga- gadering. die door ruim 2000 personen werd bezocht. Overal waar maar enige plaats was, op het podium, langs de wanden, op trapjes en tussen de paden, zaten de mensen. De voorzitter van de Algemene Nederland se Bond van Gepensionneerden. de heer G. Wolters. verklaarde, dat deze bijeenkomst „het uiterste middel was om. gerugsteund door de goedwillende leden van de Statën-Gene- raal. meer bekendheid te geven aan de ge rechtvaardige teleurstelling en ontevreden heid van de gepensionneerden over de vol strekt onvoldoene behartiging van hun mate riële belangen door de regering en de daar door ondervonden achterstelling tegenover ac- tiefdienende ambtenaren en particuliere loon- tiekkers. voorzover betreft de onvoldoende toeslag op de pensioenen in verband met de stijging van kosten van levensonderhoud als gevolg van de oorlog". Drie sprekers gaven daarna uiting aan de verlangens der gepenslonneerden. De vergadering nam een resolutie aan. waarin er bij de regering en de Staten-Ge- neraal op wordt aangedrongen de toeslag percentages en de toeslag-maxima van de pensioenen te verhogen. AMERIKAANS OORLOGSMATERIAAL VOOR RUSLAND. Het grootste deel van de bemanning van het 10.172 ton metende Amerikaanse tank schip ..Saint Christopher dat te Singapore is aangekomen na een lading parafine in de Russische haven Wladiwostock te hebben af geleverd. heeft verzocht af te mogen monste ren en naar New York teruggebracht te wor den. Deze zeelleden wensen ..geen verder deel te hebben aan het verstrekken van oor logsmateriaal aan Rüsland. SAMENWERKENDE LANDEN. „PERMANENTE COMMISSIE" VER GADERDE. Het opperbevel van de militaire verdedi gingsorganisatie der staten-ondertekenaren van het Noord-Atlantisch Verdrag, dat officieel de „permanente commissie" wordt genoemd, heeft Maandag achter gesloten deuren zijn eerste vergadering gehouden, waarop proble men. betrekking hebbende op de wederzijdse veiligheid der leden-staten, werden besproken. Nederland krijgt Unesco centrum In verband met het grote belang van een internationale samenwerking, werd gisteren te Amsterdam de oprichtingsacte verleden van de stichting Unesco centrum Nederland. De stichting stelt zich ten doel door het op richten van een Unesco centrum voor Neder land de internationale samenwerking te be vorderen op het gebied van „onderwijs, we tenschap en cultuur" en in Nederland de kennis te verbreiden omtrent het werk van de Verenigde Naties. Dit Unesco centrum zal te Amsterdam wor den gevestigd en zal het eerste van deze aard op de gehele wereld zijn. Het centrum zal in November officieel geopend worden. TRUMAN VRAAGT OM TOEWIJZINGEN. President Truman heeft het Amerikaanse congres om 1.314.010.000 dollar verzocht om de wet tot militaire hulpverlening aan be vriende landen, die door het congres is aan genomen. ten uitvoer te leggen. «Truman ver zocht om toewijzing van 814.010.000 dollar en machtiging om contracten ter waarde van 500 millioen dollar aan te gaan. DUITSLAND EN DE EURO#eI»E RAAD. Kanselier Adenauer heeft verklaard, dat hij van oordeel was, dat Duitsland ^poedig een zetel en een stem in de Europese Raad dien de te hebben. De jonge Duitse generatie was geestdriftig over het denkbeeld van een Ver enigd Europa en het deelnemen aan de Euro pese Raad zou de jeugd naar een betere po litieke toekomst leiden. Hun politieke idealen zoudeq een doel krijgen. De waardigheid van het land zoü in de ogen der bgwoners stij gen. zonder een gevaarlijk nationalisme ten gevolge te hebben Internationale. Duitsland betreffende vraagstukken, zouden beter in een „Europese sfeer" besproken kunnen wor den. Waarnemers te Londen verwachten, dat de ministers van buitenlandse zaken van Enge land. Frankrijk en de Benelux-landen in de consultatieve Raad van West-Europa aan het» eind van deze maand te Parijs bijeen zullen komen om zich te beraden over de toelating van West-Duitsland tot de Raad van Europa. BUITENLAND. DE DIENSTPLICHT IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Volgens een te Praag aangeplakte oproep moeten alle burgers, die in 1930 of eerder zijn geboren, zich tegen 15 November aanmelden voor dienstneming in het .leger. De Tsjecho- Slowaken in het buitenland* moéten zich bij de dichtst bijzijnde ambassade, legatie of consu laat melden. Zij worden voor de keus gesteld nieuwe paspoorten aan te vragen en naar Tsjecho- Slowakije terug te keren of hun staatsburger schap te verliezen. KERK EN STAAT IN TSJECHO- SLOWAKIJE. De ondergrondse inlichtingendienst van de Katholieke Kerk in Tsjecho-Slowakije heeft bekend gemaakt, dat een aantal geestelijken door regeringsagenten van de zogenaamde Katholieke actie zijn overgehaald om hun handtekening te plaatsen onder een verkla ring tot goedkeuring van het wetsontwerp tot overneming van de controle op de kerken door de regering. In een waarschuwing van „de aartsbis schop" (waarmee klaarblijkelijk dr. Beran bedoeld wordt) wordt de geestelijken meege deeld dat „instemining met het wetsontwerp verraad is aan de zaak van Christus en van de Kerk". De aartsbisschop verklaart, dat de kerk het gehele wetsontwerp moet afwijzen als „tegen de kerk. anti-sociaal en onrechtvaardig". Er zouden reeds „honderden" protestbrieven aan de burgerlijke autoriteiten zijn gezonden. In de verklaring van de Katholiéke inlich tingendienst wordt voorts gezegd, dat opnieuw 40 dekens en vicarissen zijn gearresteerd, van wie later enkele vicarissen zijn vrijgelaten. JOEGO-SLAVIE ONTVANGT DOLLAR- LENING. Het internationale Monetaire Fonds heeft de eerste lening van 3 millioen Amerikaanse dollars aan Joego-Slavië verstrekt van de oor spronkelijke ondertekenaars van de interna tionale Monetaire Fonds Overeenkomst van December 1945. Men is van mening, dat de Joego-Slavische behoefte aan dollars waarschijnlijk voortvloeit uit het feit. dat het land zijn buitenlandse han del heeft moeten overschakelen van Oost naar West tengevolge van het geschil met de co. minform-landèn. Arrestaties te Praag duren voort. Volgens niet-officiële bronnen te Praag du ren dè arrestaties ip de Tsjechoslowaakse hoofdstad nog voort, ofschoon op kleinere schaal dan vorige week. De gearresteerden zijn voornamelijk zakenlieden, die de natio- lisatie overjeefd hebben, zoals garage-eigena ren, kleermakers en expediteurs. Er is nog geen officiële verklaring over de arrestaties afgelegd. De meest gangbare theo rie is. dat maatregelen ter grotere beveili ging van de staat bevolen zijn. Ten minste 5.000 leden van de Tsjecho- Slowaakse communistische partij zijn gear resteerd. De zuivering, de grootste, die de Tsjecho- Slowaakse communistische partij heeft ge kend. begon drie weken geleden. Vele com munistische ambtenaren, vooral afdelingschefs en hun plaatsvervangers, zouden zijn gear resteerd. Op het departement van buitenland se zaken zou een groot aantal ambtenaren, onder wie nauwe medewerkers en bescher melingen van minister Clementis. onder ver denking staan of reeds zijn gearresteerd. De arrestaties-campagne schijnt nog beperkt te zijn tot de Tsjechische grote Bteden. OOST-DUITSERS VLUCHTEN NAAR ZWEDEN. Vijftien Duitsers uit de Russische zone zijn met een klem vaartuig aan de Zweedse Zuid kust geland. Zij hebben als politieke vluch telingen om toevlucht verzocht. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn reeds 40 Oost- Duitsers in Zweden aangekomen. MILITAIRE BESTUUR IN OO^T-DUITS- LAND WORDT AFGESCHAFT. De Russische militaire gouverneur in Duits land. generaal Tsjoeikof. heeft medegedeeld, dat het militaire bestuur in Oost-Duitsland zal worden afgeschaft en vervangen door een Russische commissie van toezicht. De vervan ging zal Maandag geschieden. DUITSLAND MOET BETALEN. John Mccloy. de Amerikaanse hoge 'com missaris in Duitsland, zegt in een Zondag uit gegeven verklaring, dat hij geen voorstander van het beëindigen der ontmanteling is.' „ten zij en totdat waarborgen gegeven worden ten aanzien van de veiligheid en herstelbetaling door Duitsland. CONFERENTIE VAN AMERIKAANSE AMBASSADEURS. Volgens een welingelichte bron te Parijs zal enkele dagen voor te Londen de confe rentie van Amerikaanse ambassadeurs in Oost-Europese landên begint, eeft- conferentie van Amerikaanse ambassadeurs in West- Europa te Parijs worden gehouden. Admiraal Kirk. de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, Averell Harriman, de rei zende ambassadeur voor het plan-Marshall en de Amerikaanse hoge commissaris in Duits land. Mccloy, zouden de conferentie bijwo nen. Het onderwerp van de conferentie is niet bekend, doch men acht het waarschijnlijk, dat velerlei Europese kwesties zullen worden be sproken met het Russischee communisme als middelpunt, NOG DIT JAAR VERKIEZINGEN IN ENGELAND? Verschillende Engelse dagbladen geven als hun mening te kennen, dat er mogelijk in de loop van de volgende maand algemene ver kiezingen in Engeland zullen worden gehou den, in plaats van in het voorjaar van 1950. DIRIGENT VAN „WIENER SiNGER- KNABEN" GEVERBALISEERD. De politie te Winterswijk heeft een onder zoek ingesteld naar de gedragingen van Pe ter Lacovich, de 22-jarige dirigent van d« Wiener Sangerknaben, die na afloop van de op 4 October te Winterswijk gegeven uit voering twee koorknapen achter de coulis sen zou hebben afgeranseld. Het resultaat van dit onderzoek is geweest, dat tegen de diri gent. die sedert April van dit jaar bij de Sangerknaben is verbonden, proces-verbaal is opgemaakt terzake „vermoedelijke mishan deling". De Noorse verkiezingen. Communisten verliezen tien van de eii zetels. Hoewel de definitieve en volledige uitsla gen van de verkiezingen in Noprwegen nog niet beschikbaar zijn, is toch rfeeds bekend, hoe het resultaat zal zijn. De arbeiderspartij heeft zeer grote winsten geboekt. De libera len hebben zich met moeite kunnen handha ven. terwijl de conservatieven zijn vooruit gegaan. De communisten leden ernstige ver liezen. In het vorige parlement hadden zij elf zetels; thans hebben zij er slechts één. Vijf militairen gesneuveld. Maandag zijn in het Malangse. nabij het bergoord Tretes in Oost-Java. 5 Nederlandse militairen gesneuveld, toen een uit acht man bestaande patrouille werd overvallen door een gewapende bende van ongeveer 140 man Slechts twee der militairen wisten te ontko- men en één wordt vermist. Onder de gesneu. velden bevindt zich de patrouillecomman» dant. De patrouille werd tegengehouden doot guerillastryders. die de geweren van de mi litairen opeisten. Toen dit werd geweigerd, openden de guer ill astrijders onverwacht he» vuur. ERNSTIGE TREINBOTSING. Omstreeks middernacht zijn te Buenos Aires een electrische personentreid en een goederentrein met elkaar in botsing gekomen Volgens de laatste berichten werden 40 per sonen gedood en 100 gewond. Drie wagons werden bijna geheel vernield. Over grote oppervlakte lagen ledematen en andere lichaamsdelen verspreid. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal zijn. benelux.conferentïe. De conferentie va-i de Benelux-landen. die van 13 tot 15 October te Luxemburg zal plaat» hebben, wogdt morgenochtend te 10 uur ge- opend. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Den Haag, A. J. Flink te Capelle a.d. IJssel. Bedankt voor Ouderkerk aan de IJssel d» O. Spilt te Klaaswaal. GENERALE SYNODE DER NED. HERV. KERK. Maandagmorgen is de vergadering van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk ge opend in het gebouw „Woudschoten te Zeist. De praeses ds. H. J. F. Wesseldijk sprak de hoop uit, dat de synode in deze zitting ge reed zal komen met de behandeling van de laatste vier ordinantiën. Men hoopt, dat de nieuwe kerkorde op l Januari 1951 zal kunnen worden ingevoerd. GEREF. KERKEN. Beroepen te Gorinchem (vac. P. Visser) A Keyzer te Zwartebroek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te 's-Gravendeel: M. Baan te Dor drecht en N. Brandsma te Rijnsburg. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. GROOT-AMMERS. Vrijdag 14 October 's avonds 7 uur, ds. P. J. L. Lamens, van El- speet, beroepen predikant. LANGERAK. Woensdag 12 October, 's av. 7 uur, ds. Van Galen van Brakel. Onder, werp: „Het Gebed van Manasse". LEKKERKERK. Herv. Evangelisatie Vrijdag 14 October, 's avonds 7 uur, ds. Van der Poel, van Giessendam. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Donderdal 13 October, 's avonds 7 uur. ds. C. A. Kore- vaar. van Rotterdam.*Rede voor de Ned. Herv, J.V. op G.G. „Timotheus". CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Donderdag 13 October, 's avondi 7 uur, ds. Baaij. van Alphen aan dg Rijn. PAPENDRECHT. Donderdag 13 October, 's avonds 7.30 uur ds. Smits, van Driebergen. NIEUWPOORT. Woensdag 12 October, 'sav 7 uur, ds. Smit, van Driebergen. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL Buffelstraat, Donderdag 13 October, 's avonds 7.30 uur, dl heer P de Jong. IJsseldijk. Vrijdag 14 October, 's avonds 7 uur, ds. Visser, van Rotterdam-Zuid. VRIJE EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har monie. Vrijdag 14 October, 's avonds 7 uur. d» P. J. Dorsman, van Schelluinen. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 11 Oct. Veemarkt. - Aangevoerd: 4615 dieren, waaronder 224 paar den. 37 veulens, 1975 gebruiksvee, 450 vette Roeien en ossen. 590 graskalveren. 179 nuch tere kalveren. 275 schapen. 586 biggen. 168 bokken en geiten, 131 varkens. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 825, f 700 en f 575: melk koeien f 825, f 700 en f 575: varekoeien f 525, f 400 en f 350; vaarzen f 550, f 450 en f 350; pinken f 450. f 350 en f 275; graskalveren f 250. f 180 en f 80; biggen f 38. f 33 en f 28' werkpaarden f 880. f 680 en f 520; hitten f 700, f 560 en f 425. slachtpaarden per k g. f 1.35, f 1.25 en f 1.10. De „Bodegraafse stopprijzen". BODEGRAVEN. 11 Oct. Kaasmarkt - Aanvoer 127 partijen kaas. geen notering wegens onbillijke bepalingen van de Bode graafse stopprijzen. Op deze markt waren zeker 100 partijen minder aangevoerd dan normaal het geval is. De marktcommis- sie. die de marktnoteringen vaststelt, blijft van oordeel, dat de „Bodegraafse stopprij zen" onbillijk zijn en dat de markt daardoor tot ondergang gedoemd is. De achteruitgang van de aanvoer wijst daar volgens het in zicht der marktcommissie ook wel op. 4 3 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scheonhovensche Courant WOENSDAG 12 OCTOBER 194» HET VEER—GORINCHEMSLEEUWIJK. Voor het uitvoeren van reparaties aan de grote veerboot ..Gorinchem V". gebezigd in de veerdienst tussen Gorinchem en Sleeuwijk. wordt dit vaaruig op VrJjdag 14 October, om 19.00 uur. gedurende acht dagen uit de vaart geno'men. De dienst zal dan onderhouden worden met de veerboten ..Gorinchem I en IV". Op deze boten kunnen echter geen grotere voertuigen worden toegelaten dan niet een wielbasis van 8.50 meter. HET UNAC KIND. Er zullen binnenkort 350 Duitse kinderen naar hier komen Voor deze kinderen zijn nog niet voldoende pleeggezinnen. Het gevolg is. dat verscheidene kinderen niet uitgezonden worden. Wat wil dat zeggen? Dat kinderen, die wegens gezondheidstoe stand of mensonwaardige sociale omstandighe. den (z.g. bunkerkinderen) dringend uitzending behoeven, in' Duitsland moeten blijven. Wiè is in staat om ?'n eventuele haat- en wrokgevoelens tegenover Duitsland, vorm te geven door een kind. dat in omstandigheden leeft, die alles wat wij afkeuren, juist ontwik- Boevee 1—1: D. van den Bërg—W. Boevee 20; M. ScholtenJ. Zijderhand 20; C. Dee- len—W. van Helden 2—0; F. den Ouden—A. Hoek 11; A. C P de Langenniet opgeko men 11; Jacob SpeksnijderD. Hertog 20 Gewonnen door Bergambacht met 14—6. De uitslag van de wedstrijd Bergambacht II tegen Moercapelle II is als volgt: M Visser—Alh. Boevee 2—0. H. Kamer— W. de Man 20; L. VermeijH. Nieuwland 20; P VermaatJ Verschoor 02; B. van Herk—D. de Knegt 2—0; B. Vermeij—T. van Helde 02, W. Kroone—L. Verschoor 11; Adr de Langen—P Zijderhand 0—2. C Teeu- wen—C Zijderhand 0—2; J. C. van Sprang— J van Marle 20. Gewonnen door Bergam- bocht met 119. De heer J. de Bruin heeft zijn nieuwe boekwinkel in het door hem een paar jaar ge leden daarvoor aangkochte pand geopend. Ge sierd in bloemen kon men zijn schrijf, en bu reaubehoeften in ruime mate zien uitgestald. De zaak is goed geoutilleerd. De flinke ver lichting. alsmede de twee etalage ramen ge ven een prettige indruk. Het publiek toonde veel belangstelling bij de ppening. xelen. een tijdlang liefderijk te behandelen, ook al kan met niet verzekeren, dat deze liefde rijkheid niet altijd ten goede zal keren. Een goed gebaar echter, in een groter ver band gezien, gaat nooit verloren, en zeker niet als het gaat om opgroeiende kinderen. Een belangrijk percentage van deze kinde ren komt uit milieu s van nazi slachtoffers. De foto geeft de huidige dagelijkse omstandig heden weer. Men kan zich opgeven bij de on derstaande adressen: mevr J van Dantzig Melles. Crabethstraat 51. telefoon 2052, mevr. T. GideonseBouman. Kanaalstraat 29. tele foon 2356, mevr. M. GardenierDe Graaf. IJs- sellaan 205; mevr A. van SchaickBlonk. Derde Kade 130, allen te Gouda. De busverbinding met Gouda. Bergambacht. De directie van de NV. „De Twee Provinciën" verstrekt ons de volgende toelichting op het hoe en waarom van de wij ziging in de dienstregeling: „Het is in het jonge verleden vaak voorge komen. dat de bus uit Schoonhoven te Berg ambacht overvol naar Gouda vertrok, terwijl de bus uit Krimpen aan de IJssel een half uur later met enkele inzittenden Bergambacht passeerde. Dit is ook enkele plaatselijke auto riteiten aldaar opgevallen, die ons hebben ver zocht hiermede bij het opstellen van de vol gende dienstregeling rekening te houden. Dit is nu geschied. De Krimpense bus vertrekt vijf minuten vroeger uit Bergambacht. Kurnrnn met deze wagen niet alle passagiers behoor lijk vervoerd worden, dan komt er na vijf mi nuten weer een gelegenheid. Voorts is hierme de de verbinding Krimpen aan de IJssel— Schoonhoven met overstappen te Bergambacht aanmerkelijk verbeterd, en frequenter gewor den. Inderdaad zou het beter geweest zijn om de bussen vijf minuten later uit Gouda te doen vertrekken in verband met de aankomst der treinen. Het ontwerp van dfe dienstregeling gaf een vertrek op 40 minuten aan. doch de RVI kon zich hiermede niet verenigen, zodat wij dit in de definitieve dienstregeling hebben moeten wijzigen. De chauffeurs hebben echter opdracht om met de aankomst der treinen zo veel mogelijk rekening te houden en wij voor zien terzake geen moeilijkheden." Bergambacht. Bij de wedstrijd tussen de damclubs Bergambacht I en Moercapelle X werd de volgende uitslag vastgesteld: G. Graafland—T. Boevee 2—0; A. Post—P. Giessendam. De opbrengst van de zendings bussen over de afgelopen drie maanden in de Ned. Herv. Kerk bedroeg f 308.95. Het bestuur van de polder Giessen-Oude- benedenkerk heeft een staat opgemaakt met de namen van de hoofdlieden en manschap pen. bevattende 80 namen, die in de eerstvol gende winter aar de beurt zijn om voor het dijkleger. indien zulks nodig is. opgeroepen te kunnen worden. Dit is voor de winter 1949 1950. Hoofdlieden zijn de heren F. de Bruin. J. Nederveen en J. de Vos. Raadsvergadering. Vrijdag avond half acht komt de gemeenteraad in een openbare vérgadering bijeen. Als voornaamste punten op de agenda komen voor: Voorlo pige vaststelling rekening waterleidingbedrijf, over 1948 Aanbieding gemeenterekening over 1948. Aanbieding gemeente-begroting 1950. Aan bieding begroting waterleidingbedrijf 1950 Be schikbaarstelling gelden voor bouw U.L.O.- school in deze gemeente. Voorstel wegens aan deel in de kosten van het maken van een hef baar gedeelte in de spoorbrug bij Baanhoek. zulks ten gerieve van de scheepvaart. Voor stel tot verhuur van de conciërgewoning. Giessen-Oudekerk De Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk gehouden extra collecte voor het verzenden van Kerstpakketten aan de mi- ltairen in Indonesië heeft ruim f 66 opge bracht. Glessen-Nieuwkerk. De extra collecte voor het Ned Herv. Kerkeraadsfonds heeft f 53.95 opgebracht. Gratis film in Gouda. Drama werd een klacht. Gouda. De directies van de drie Goudse bioscopen hebben door middel van vrijwel huis aan huis bezorgde strooibiljetten de be volking van Gouda kond gedaan, dat de di recties het voornemen hebben, om op Woens dag 12 October een voorstelling van de film „Een koninkrijk voor een huis" te geven. Voor deze voorstelling is alleen plaatsbespre king nodig. Een toegangsprijs wordt niet ge heven. We hebben ons tot de burgemeester mr dr. K. F O. James gewend en deze antwoordde, dat het strooibiljet niet in zijn brievenbds was terechtgekomen. Hij was dus niet op de hoogte van het voornemen der directies van de drie Goudse bioscopen. De burgemeester verheugde er zich- over, nadat hij van het nieuws had kennis genomen, dat het drama tot een klucht was geworden. Hij verheugde er zich voorts over, dat de noodlijdende bios copen in Gouda blijkbaar goed bij kas zijn. Hij zal volgaarne zijn toestemming geven tot het geven van gratis filmvoorstellingen, wan neer de verordeningen zich daar niet tegen verzetten. Hoornaar. Controleurs namen Woensdag bij een ingezetene een radiotoestel in beslag, dat niet bij de posterijen was aangegeven. COLLECTE BRACHT RUIM ZES EN DERTIG HONDERD GULDEN OP. Lopik. Nooit komt de gemeenschapszin van een mens zo goed tot uiting als in tijden van need, waarin men elkaar beter leert kennen en begrijpen. Ook wanneer een ongeval ingezetenen van een gemeente treft, kan heel die gemeente mee voelen met de getroffenen. Dat heeft Lopjk op wel zeer duidelijke manier bewezen. Het hulpcomité da na de brand in de wo ningen van de families Boele en Den Besten, een inzameling liet houden, heeft namelijk een opbrengst geteld van f 3676.75. Een mooi voorbeeld van gemeenschapszin en offervaardigheid. Nieuw-Lekkerland. De »54-jarlgg>mej. C. Breedveld ging Vrijdag per autoous naar Rotterdam. Bij het verlaten van de bus kwam zij te vallen, waardoor zij het linkerbeen brak. Het slachtoffer werd terstond naar het ziekenhuis aan de Bergweg te Rotterdam ge bracht. Per auto werd mej. B. naar haar woonplaats vervoerd. De heer J. Verheij slaagde Vrijdag te Amersfoort voor het politie-diploma met aan tekening. t De collectanten van de afdeling Nieuw- Lekkërland van de vereniging „De Macht van het Kleine" hebben in het afgelopen kwartaal aan contributie voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede f 71,77 afgedragen. De afdeling, die onder leiding staat van me vrouw v. d. Rovaart. gaat goed vooruit. Het ledental bedraagt thans 260 en neemt nog toe. Men zal trachten het aantal op te voe ren tot 300. De collectanten van de afdeling Kinderdijk droegen aan contributie af f 35. Onder het vee van de landbouwer A. Kok is mond- en klauwzeer uitgebroken. De voetbaluitslagen van de wedstrijden van WE op Zaterdagmiddag 8 October zijn: Rijsoord II—WE I 0—1: WE II—Rijsoord3 3—7; Wieldrecht II—WE III 5—1; WE (jun.)—EBOH d (Dordrecht) 1—1. Aanbesteding restauratie van hef raadhuis. Nleuwpoort. Enige weken geleden berichten wij, dat de directeur van het rijksbureau voor monumentenzorg toestemming had verleend om over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de restauratiewerken aan het raadhuis. On geveer 10 aannemers waren daarop uitgeno-, digd in te schrijven. Zaterdagmorgen werderf de ingeleverde insthrijvingsbiljetten geopend. De uitslag was als volgt: T. Stout te Nieuw- poort f 44.000: W. Roth te Nieuwpoort f 47.700. Firma J. C. Peltenburg en Zonen te Schoon hoven f 38 493; Firma S. van d»>n Oever en Zonen te Schoq^hoven f 47 439.50: P. Bouter te Schoonhoven f 56 580; A. L. van Loon te Groot-Ammers f 42.116; B. Molenaar te Schoonhoven f 51500. Laagste inschrijfster was dus de firma Pel tenburg te Schoonhoven. Aan deze inschrijver is verzocht zijn inschrijving gedurende 45 da- dagen gestand te willen doen. De officiële gunning zal plaats hebben, nadat Burgemeest°r en Wethouders overleg hebben gepleegd met monumentenzorg. Ouderkerk a.d. IJssel. „Voetbal. De Voetbalvereniging „Spirit""speelde Zaterdag tegen „Ibis". Het was een forse wedstrijd met een sterker Spirit. Vooral de achterhoe de was niet te passeren. Het einde kwam met een 30 zege voor Spirit. Spirit 3 ver loor in Gouda met 3—2 van SKG uit Gouda. Zaterdag 15 Oct spelen WoerdenSpirit I, Spirit Iï-Victoria I en Rijnstreek I-Spirit 3. Ged. Staten in de provincie Zuid-Hol land hebben ingewilligd een verzoek van het bestuur van de polder ..Kromme. Geer en Zijde", tot het plaatsen van twee nieuwe motoren, één van 160 P.K. en één van 4 P K. voor het aandrijven van een centrifugaalpomp en een vacuumpomp. EEN KWARTEEUW ORGANIST. Ouderkerk a.d .IJssel. Met het 25-jarig be staan van het Wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk ad.. Lageweg in begin "November, valt ook het zilveren jubileum van de organist, de heer J. Vink, samen. Mej. G. de Jong Cd., werkzaam bij de heer A. H. Docters van Leeuwen, gleed Vrij dagmiddag op* een trapje uit en brak haar enkel. Nadat dr. Leeuwenburg een voorlopig verband had gelegd, werd zij naar een der Goudse ziekenhuizen overgebracht. OPPERWACHTMEESTER E. VOS JUBILEERT. Oude water. De groepscommandant der rijks politie. de opperwachtmeester E. Vos. vierde Vrijdag zijn 25-jartg jubileum als politie-amb- tenaar. Van 7 October 1924 tot 15 November 1929 was hij korporaal bij het korps politie- troepen; van 15 November 1929 tot 1 Maart 1943 gemeente-veldwachter te Goudriaan; van 1 Maart 1943 tot 15 Juni 1946 wachtmeester der marechaussee; van 15 Juni 1946 tot 15 Augus tus 1946 groepscommandant der rijkspolitie te Oudewetering; en van 15 Augustus 1946 tot he den groepscommandant der rijkspolitie te Oudewater. Des middags werd de heer Vos in tegen woordigheid van talrijke genodigden in een ten stadhuize Bgehouden feestvergadering gehul digd. Burgemeester Arke heette de jubilaris met zijn gezin van harte welkom. Spreker zegt dat hij opper Vos heeft leren kennen als een humaan mens, een goed politieman en pae- dagoog. een goed chef en een uitmuntende huisvader en voorbeeld voor zijn kinderen. De burgemeester feliciteert opper Vos mede na mens B. en W. en biedt hem een fruitmand aan. tyfevr- Vos krijgt bloemen aangeboden. Majoor Warmoltz. districtscommandant der rijkspolitie herinnert aan de bezettingstijd, waarin opper Vos veel illegaal werk heeft ge daan. Spreker feliciteert heq| met zijn jubile um en biedt namens de rijkspolitie de gebrui kelijke gratificatie aan. Hierna voerde burgemeester Van Slijpe. van Goudriaan, het woord. Spreker memoreerde de tijd. dat opper "Vos in Goudriaan gemeen te-veldwachter was. Hij wenste opper Vos van harte geluk en bood hem. mede namens zijn echtgenote een zilveren vork en lepel aan. Dan spreekt de waarnemend groepscomman dant! de wachtmeester le klas A. v. d. Heu vel. Hij merkt op, dat de heer Vos niet houdt vin uiterlijk vertoon en het was hem dan ook bijna gelukt deze dag stil te houden De heer Vos heeft steeds een open oor voor wensen en grieven en er heerst daarom ip de groep Oudewater een gezonde geest. Spreker felici teert de jubilaris namens het personeel van de groep Oudewater en biedt Jiem een bureau lamp aan. De echtgenote ontvangt een tuil blcemen. Namens de Alg. Politiebond spreekt opper wachtmeester Nebbeling. Spreker feliciteert hem namens de Bond en biedt een gesloten enveloppe aan. Namens de afdeling Zoete'rmeer wordt een wandbord en een asbék aangeboden, terwijl mevrouw Vos een fruitschaal wordt overhan digd. Opperwachtmeester Vos dankt hierna van ganser harte alle sprekers, in het bijzonder burgemeester Arke. die de rijkspolitie in het algemeen een warm hart toedraagt. Dit doet hem zeer veel genoegen, aangezien de verhou ding niet overal zo goed is. Ook het secretarie- per-.ir.eel dankt hij voor de uitstekende sa menwerking. die voor de uitoefening van de dienst noodzakelijk is. Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bij een. Des avonds bracht het fanfarekorps .Julia na" de jubilerende politiecommandant een se renade. Schellulnen. De vijfde schoolvoetbalwed- strijd tegen een groep schooljongens uit de Indische Buurt te Gorkum is door de Schel- luinse schooljeugd met 21 verloren. De zesde en laatste wedstrijd zullen de school jongens spelen tegen die uit Den Bout te Hardinxveld. De heer N. Duyzer heeft als ouderling en de heer P. Verspuij als diaken en tevens als notabel bij de Ned. Herv. gemeente be dankt. Gemeentedag te Stolwijk. Nadat ds. mr H. van Ewijck. Ned. Herv. predikant te Stolwijk, een woord van welkom had gesproken tot de bezoekers Jan de ge meentedag van de Vrijzinnige Ned. Herv. Ge meenten en verenigingen in de Krimpener- waard. Gouda. Moordrecht en Stolwijk, welke gisteren gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk. vroeg hij aandacht voor het nieuwe kerkge bouw. waarbij hij een korte uiteenzetting gaf van de betekenis der drie glas-in-lood-ramen. welke zich in het koor bevindt. Ds. A. Noor man uit Zaandam wgs de spreker van deze middag. Zijn inleiding had als titel: „De kerk in de branding." woorden, zo zeide hij. die een alarm inhouden De druk en de angst gedu- réide de bezettingstijd heeft vele mensen Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop AKKERS mm Klank en Weerklank. Het departement van economische zaken heeft officieel de volgende cir culaire de wereld ingestuurd. Op 5 October 1949 hoopt onze ge achte collega, de heer J. de Rooi], den dag te herdenken waarop h\j voor 35 jaar in Rijksdienst trad. Door de tijds omstandigheden is de viering van zijn 25 jarig jubileum destijds uitgesteld en wij hopen nu door de welwillende me dewerking van enige directies "uit de zakenwereld voor wie bode DE ROOIJ door hun vele bezoeken aan het Crisis Invoer-Bureauvoorheen Laan van Meerdervoort 84 alhier, een oude bekende is deze dag tot een feestdag voor hem te maken. Van de Staat der Nederlanden heeft de jubi laris helaas geen gratificatie te ver wachten evenmin bij eventueel ontslag wachtgeld of pensioen daar hij op ar beidscontract is werkzaam gesteld. Zijn adres luidt: Herman Coster- straat 189 Den Haag. De jubilaris be leefd in L'w belangstelling aanbeve lend, Hoogachtend, H. KAPTEIN.ffi Afgezien van het feit, dat het toch wel in strijd met de waardigheid van een ministerie geacht moet worden om bedelbrieven rond te zenden aan het bedrijfslevenkan men bovendien ern stig bezwaar maken tegen een derge lijk beroep op de medewerking van de ondernemers om de materiële positie van een ambtenaar met wie zij gere geld contact onderhouden, te verster ken. Indien de betreffende jubilaris al 35 jaar arbeidscontractant is en straks de dienst moet verlaten zonder enig pensioen, dan is er hier sprake van een sociale misstand, waarin door de rege ring, echter in geen geval door het be drijfsleven moet worden voorzien. tot de kerk gebracht, waarbij ook het nationaal gevoel een rol speelde. Nu de tijden veranderd zijn. staat het godsdienstig gevoel alleen en constateert men algemeen een matheid op ker kelijk gebied. De cijfers der laatste volkstel ling spreken vooral ten opzichte van de Ne derlands Hervormde kerk een duidelijke taal. Het aantal Nederlands Hervormden daalde in een tijdsverloop van nog geen vijftig jaar van 48 pCt. op 31 pCthet aantal onkerkelijken steeg van 2 pCt. ot 17 pCt. Het belangrijkste vervolgde ds. Noqrman. is echter: wat leeft er nu eigenlijk nog aan innerlijke kracht 4n die 31 pCt. Want een kleine levende kerk is meer waard dan een gipot log lichaam zonder sterk godsdienstig leven' Als deze 31 pCt. werkelijk bestonden uit actieve, trouwe christenen, dan zou de wereld versteld slaan van de invloed ervan Het innerlijke leven in de kerk is ech ter onbetrouwbaai en zwak. aldus de inleider, die twee oorzaken onderscheidde: verstarring en vervlakking. Verstarring zeide spreker, on der de orthodoxie, w&ar de oude vorm heerst zonder leven, waar men leeft uit gewoonte en .traditie waar.de kerk is als een stille vijver in een bos niet veel kroos, maar geen stroom, die van de rotsen schiet. De vervlakking vindt men onder de vrijzinnigen, waarbij het geloof niet in het middelpunt staat, die daardoor zo slap zijn, dat er in sommige vrijzinnige ge meenten ergelijke toestanden op kerkelijk ge bied ontstaan. Stond de kerk maar in de bran ding. aldus ds. Noorman, dan was er belang stelling voor. De kerk staat in een slob. buiten het leven, waar tallozen zelfs het gebouw niet weten te staan en voor de instelling zelf totaal geen belangstelling hebben. Welke houding neemt die kerk nu aan? Er is verontrustng die. geleid heeft tot activiteit, er is een bezinning op de apostolische taak. doch de grote vraag -is, zal de kerk de juiste toon «i methode vinden om tot het hart van de moderne mens dóór te dringen. De inleider was daarover pessimis tisch. Het practisch werk van de Kerk. de ker kelijke arbeid, de bedrijfsappèls brengen ve len weer met het evangelie in aanraking. Er is echter weinig reden tot verheugenis en ver trouwen. dat de kerk nog een rol zal kunngn spelen. Dat is nog geen twijfel aan de waar heid en de kracht van "het Evangelie. Maar: kan God die Kerk nog wel gebruiken of zal hij andere middelen gebruiken? Wat kunnen wij gewone mensen nu doen? Wat is onze taak? In de eerste plaats zo zeide ds. Noorman, laten zien aan anderen hoe door de kracht van Christus een mens kan veranderen en in de tweede plaats door te proberen iets van een ware gemeenschap tot stand te brengen. De moderne mens is in wezen ontzettend eenzaam FEUILLETON. Ze was ontstemd, dat de twee meisjes blijk baar zo spoedig vriendschap hadden geslo ten. Ze mocht de jongedame van de huid- crèmes niet. maar dorst het haar niet laten merken, omdat ze het meest betaalde van al de pensiongasten. Esther was blij. dat ze met June aan een ■part tafeltje zat, zodat June haar het een en •nder van haar medebewoners kon vertellen. „Dat is meneer Harley." zei June, terwijl ze een bleke jongeman aanduidde, die achter hen zat. „Hij is een-heel interessant man; hij schrijft romans. Maar de stakker is dood zwak. Hij moest eigenlijk buiten wonen. Als ik rijk was. zou ik zo iemand graag helpen. „Het moet heerlijk wezen rijk te zijn," zei Esther met een lichte zucht. „Ja. maar met geld kan je toch geen ge luk kopen. Mijn familie vindt van wel en daarom waren ze zo woedend, dat ik niet met Micky wilde trouwen. Ik weet nog. hoe mijn moeder op een avond in haar kimono bij me op de kamer kwam arme ziel toen ze wist, dat ik niet met Micky wilde trouwen! Ze deed geweldig tragisch. .June zei ze, „je moet dol zijn, stapelgek. De man is zo rijk als Croesus!" „Rijk!" Esther had een gevoel, alsof ze in de grond zonk. „Is meneer Mellowes rijk1 vroeg ze benepen. „Rijk? Nou en of!" antwoordde June. „Hij is een van de rijkste mensen in Londen!" „Een van de rijkste mensen in Londen! Maar hijEsther wilde eraan toevoegen: „maar hij heeft me verteld, dat hij arm was"; maar zij hield haar woorden bijtijds in. June knikte lachend. .Hij is de wanhoop van alle moeders met huwbare dochters. Goed dertig en nog niet verloofd! Hij is nu. geloof ik. op het punt. in een net verstrikt te worden, maar mis schien ontsnapt hij nog bijtójds-, zij is niet goed genoeg voor hem. Toen de beide meisjes na het eten weer in June's gezellige kamer zaten, verviel Esther telkens in gepeins. „Waar denkt u toch aan; ik heb toch niet iets gezegd, dat u ontstemd heeft?" Esther lachte. „Natuurlijk niet. Maar wat ik zeggen woukomen komen uw vrienden u wel eens opzoeken?" Zij dacht aan Micky Mellowes en bedacht, waarom hij, als hij hier wel eens kwam, niet gezegd had, dat er een kennis van hem woon de. Overigens zij wist, dat hij al eenmaal onwaarheid tegen haar gesproken* hac\ en dat zou hij misschien wel vaker doen. Zij voelde zich in haar trots gekrenkt. „Om u de waarheid te vertellen," zei June. ..weten geen van mijn kennissen, waar ik woon. Noem het valse schaamte als u wilt, mijn brieven, behalve zakelijke brieven, ko men aan mijn club en zelfs Micky weet mijn adres niet. Ziet u, toen ik van mijn liefheb bende fa$mlie wegliep, hielden ze mijn toe lage in. dus moest ik mij $elf zien te redden en heel zuinig zijn. Ik vind het hier heel ge noeglijk en mijn vrienden ontmoet ik in de stad." June stak een sigaret aan en was druk in de weer met koffiezetten Esther liep naar de schoorsteenmantel en béstudeerde Mickys portret. Hij was toch net als andere man nen, die ze gekend had: geen van allen wa ren zeenfin, oprecht Ze zou hem nie? weer behoeven te ontmoeten; haar hart ver hardde zich tegen hem, toen zte de 'open olik uit zijn ogen zag Hij was niet zo eerlijk, als hij er uit zag. Waarschijnlijk zou hij haar achter haar rug uitlachen en tegen zijn vriénden over zijn avontuur opsnijden. Nadat ze haar koffie gedronken had, zei ze, dat ze moe was «n naar bed wilde. Ze had het gevoel alsof er een domper op haar gezet was. Zij voelde zich vernederd, loor- dat Micky zo tegen haai .gelogen had; haar wangen brandden, toen ze er aan dacht, dat ze hem haar vertrouwen geschonken had. Ze hoopte, dat ze hem nooit weer zou Met boze ogen keek ze haar kamertje rond Ze keek naar de lelijke meubels en het goed kope karpet. Het behangsel was gruwelijk en de platen aan de muur waren nog gru welijker. Een gevoel van verlatenheid be klemde haar en ze verlangde met hart en ziel naar Raymond Ashton en met haat in het hart dacht ze aan Micky Mellowes' neer buigende vriendelijkheid. Zij ging op de rand van haar ijzeren ledi kant zitten en de tranen liepen haar over het gezicht. Ze wilde zo graag gelukkig zijn en wat had je nu eigenlijk aan een brief. Ze verlegde immers naar Raymond zelf en niet naar zijn woorden. Beneden hoorde ze June heen en weer lo pen en een liedje neuriën; die was ten min ste gelukkig met haar lilapotjes, haar zonnig optimisme. t Esther schreide, terwijl ze zich uitkleedde; zij kroop in bed en snikte als een kind. dat voor het eerst slaapt in een kostschool. Er gingen drie dagen voorby, waarin Micky geen poging deed, Esther Shepstone weer te zien; dagen, die wel wel maanden leken, die hem zyn eetlust deden verliezen en hem het roken deden vergeten. Op de derde morgen belde Marie Deland hem op. „Ben jU daar, Micky?" vroeg ze. HU probeerde even vrolijk te antwoorden, naar slaagde daarin niet erg. „Wat is er met je? Voel je je niet goed of ben je uit je humeur?" Ze vroeg het lachend; ze had Micky nog nooit uit zijn humeur gezien; hU was altijd even opgewekt. Haar vraag bracht Micky op een idee. „Ik verga van de hoofdpijn." „Arme jongen.'" De zachte stem prikkelde 'lem. Ga mee een eind wandelen, het zal je goed doen." „Dank je, dank je voor jfe belangstelling, maar ik ben er heus niet toe iA staat. Je zult me wel een brompot vinden, maar liever een andere keer." Er viel een stilte. Micky was boos op zich zelf. toen hy eraan dacht, hoe het laatste af scheid van hem en Marie was geweest. Het was haar schuld toch niet, dat er een won der gebeurd was. dat de hele wereld een an der aanzien zou geven. HU probeerde zUn woorden te verzachten. „Als je het goed vindt, kom ik vanavond even aan. Het spyt me. dat ik zo onhebbeiyk geweest ben." ZU antwoordde mat, dat het niet zo erg was en dat het haar speet, dat nU zich niet goed voelde HU vond net een opluchting, toen ze afbelde. Hy nam zijn hoed en jas om Esther te gaan opzoeken. Hy voelde, dat hU tot niets komen kon. voor hy haar weerge sproken had. Hy was bitter teleurgesteld, toen hem gezegd werd, dat ze uit was. en hy stel de zich de vraag, of ze werkeiyk niet thuir was. of alleen maar voor hem niet. HU ging met een taxi naar West End. slen terde een half uur rond en bleef voor alle winkels staan; toen ging hy naar zijn kamers terug. Hij begreep niet. waarom hij zo rus teloos waseenmaal in zijn leven had hy nog eens iets dergelijks gevoeld: dat was. toen hy voor het eerst op een paard gewed had en op een telegram wachtte, of het dier ge wonnen had. Driver kwam binnen. „Meneer, juffrouw Mason is aan de tele foon geweest; of ik u vragen wilde, of urne' haar ging theedrinken." (Wordt wvolfd)

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2