wnm R GEMENGD NIEUWS ADAAtSON I ixMoion Misstap bij de veevoedervoorziening. LAATSTE BERICHTEN De schone tc ALKALIVR VERMOMDE LIEFDE J) t nicmSBI.AD VOOH znp nol.l.AXD EN ÜTRECHT Schoonhovensche Coownt VRIJDAG II OCTOBER 1MB Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). 1 Geleidelik ande weer. Vannacht op slechts enkele plaatsen mist. Overdag geleidelijk toenemende bewol king voornamelijk in de hogere niveau's, maar nog droog weer Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrU krachtige Zuid.Oostelijke Iets minder hoge middagtemperaturen. Op- en Ondergang der Zon: 14 October: Op 702, onder 17.50. 15 October: Op 7.04. onder 17 47. 16 October: Op 7 06. onder 17.45. 17 October: Op 7.07. onder 17 43. MAANSTAND. Afnemende Maan. 14 October: Op 21 4J\ onder 15 02. i3- 15 October: Op 23.00, onder 1539. VL 16 October: Op onder 16 05. 17 October: Op 0 26. onder 16 24 21 October Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 14 Oct. 9 53 uur: 15 Oct. 10 46 uur. 16 Oct. 12 04 uur; 17 Oct. 1 41 uur. Keulen. 14 Oct., stand 0 17. was 0 01. Alhlasaerdam. Het comité inzake oprichting van een afdeling Volks Universiteit Rotterdam gaf Maandag 10 October de eerste filmavond in Concordia, dat geheel met belangstellenden was gevuld. Burgemeester Looij richtte een welkomstwoord tot mej. Van Dugteren. secre taresse Volks Universiteit Rotterdam, alsmede tot de 170 bezoekers, onder wie wethouder A. Stout en de gewestelijke leider, de heer B. Stam. Nogmaals zette de spreker uiteen het deel van een te vormen afdeling, namelijk het houden van film- en kunstavonden, lezingen en cursussen, die alleen beogen het culturele peil op een hogere plaats te brengen. Hierop volgde de vertoning van de bekende film ..Java's pracht en praal" Deze geluids- kleurenfilm geeft een beeld van de reis van de „Oranje" naar Indonesië. (Dubt pollanbéclie 'T3pëlicöt Een orient, die gy betreurt als doodt en overleeden, pDie is u maer alleen een weynigh voorgetreden. voortdurend stemgeluid hoorden, hadden de genen. die zich in de woonkamef bevonden, geen vermoeden van het drama dat zich bo ven hun hoofden afspeelde Nadat hij zijn handen gewassen had. verliet de moordenaar de slaapkamer, terwijl hij boven aan de trap. zodat men het beneden ook kon horen, zei (alsof hij tegen zijn vrouw sprak)): ..Blijf nog maar fcyen boven, dan ga ik de konij nenhokken sluiten". Van Leeuwen ging hier- op naar buiten. Een poosje later ging f broer van de vrouw, die zich ongerust begon te maken, naar boven en vond daar het lijk van zijn zuster. Dader gaf zichzelf aan. De dader is. nadat hij het huis verlaten had. direct op de bus naar Rotterdam ge stapt om zich aan het Huis van Bewaring te gaan melden Door een misverstand kwam hii op het politebiireau Bergsmgel terecht, waar hij volkomen rustig zijn afgrijselijke daad vertelde, zonder een spoor van berouw of emotie te tonen. Hij werd opgesloten in een cel en ging direct slapen. Uit hpt verhoor, dat de politie hem giste ren afgenomen heeft, is vast komen te staan dat Van Leeuwen de moord niet heeft be dreven in een vlaag van waanzin. Alles ge- achiedde met voorbedachten rade en hij toon de ook gisteren niet de minste spijt. Schriftelijk of Mondeling Alvorens te beslissen moet U beslist een prospectus aanvragen by RES A - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Het kan U een Jaar studie schelen! PLAATSELIJK NIEUWS. TUINBOL W-ONDERWIJS TE VIANEN. De fruitteelt is in Vianen en omstreken een belangrijk middel van bestaan. Inplaats van nevenbedrijf. is zij thans meestal hoofdbedrijf geworden. Steeds meerderen leggen zich op deze tak van tuinbouw toe Het i« te verwachten, dat evenals nu. ook in de toekomst alleen prima producten op de binnen- en buitenlandse markt lonende prij zen zullen opbrengen. Om dergelijk eerste klas fiuit te telen, is ken nis van zaken nodig. In tegenstelling njet eer tijds is het kweken van gued fruit thans vak werk bij uitnemendheid geworden, waarvoor 'een goede theoretische en practische opleiding absoluut onontbeerlijk Is Het lijkt ons daarom een uitnemende ge dachte van de C B T B om te Vianen een La gere Tuinbouwschool te stichten, voor de ele mentaire opleiding van hen. die het 7de leer jaar van de lagere school hebben doorlopen en van plan zijn om in de fruitteelt te gaan ar beiden Ook ouderen zijn welkom Het eerste leerjaar van deze school zal twee lesdagen per week tellen en de verdere leer jaren één le«dag per week Tuinbouwers en fruittelers in de Vijfheren- landen en in het Zuiden van de provincie Utrecht krijgen hierdoor voor hunzoons de kans op een uitstekende vakopleiding. VOETGANGERSTUNNEL IN DORDRECHT. De gemeenteraad van Dordrecht heeft verle den jaar besloten een cred et van t 175 000 te verstrekken voor de bouw van een voetgan gerstunnel. die naast de bestaande tunnel (de verbinding tussen de binnenstad en Dordrecht en de buitenwijk Krispijn) zal komen. Binnen afzienbare tijd zal men met de uit voering van de plannen beg nnen De Neder landse Spoorwegen zullen het werk aanbeste den en toezicht houden op de bouw en de ge meente Dordrecht zal het betalen. Het nieuwe tunneltje wordt 3 20 meter breed en 2.15 meter hoog. Zondagsdienst Artsen. Krimpenerwurd. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag ochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen: H. F. Adam te Stolwijk. Telefoon K 1824—327: G. J. Barten te Schoonhoven. Telefoon K 1823—339. W J. Leeuwenburg te Ouderkerk aan de IJs- sel. Telefoon K 1894—266 C CT A yon Lin- dern te Krimpen aan ae Lek, Telef. K 1895—451 Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nleuwkerk. De medische dienst wordt van Zaterdagmid dag 15 October, nm. 2 uur. tot Maandagmor gen 8 uur verzorgd doer dr L. J. BasUaans f® Meerkerk. Telefoon 16; en dokter B. J. YIX te Arkel. Telefoon 19 Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De doktersdienst wordt van Zaterdagmiddag tot «Maandagmorgen tfaargenomeft door dr. Bonga te Haastrecht. Telefoon K 1821—303. Zevenhuizen - BleiswUk. Medische dienst: Dr. W Hi Verduijn den Boer te Zevenhuizen.^ Telefoon K 1802204 ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dispst wordt Zaterdag er\ Zondag waar genomen door de heer Scheitownd te Schoon hoven. Telefoon K 1823J-Sfej De Paardenmarkt. Ameide. De tweede Donderdag van Octo ber heeft voor inwoners van Ameide altijd bijzonder betekenis, want dan wordt de jaar lijkse paardenmarkt gehouden. Op deze dag wordt het werk gestaat en iedereen haalt zijn Zondagse pak voor de dag om de markt te gaan bezoeken. De paardenmarkt is de jaar lijkse familiedag. Dan komen de bloedver wanten die elders wonen weer naar het ste deke aan de Lek om de traditionele kermis mee te vieren. Gisteren ging dat echter met want de kernvs is afgeschaft en ten opzichte van vermakelijkheden was het stil. opvallend stil. Begunstigd door mooi weer waren velen reeds in de vroege morgen present, te-wijl we ook al vroeg de eerste paarden aan de lijn aantroffen Wat de aanvoer betrof, deze was wat minder dan vorig jaar. maar dit deed aan de levendigheid onder de boeren geen afb-euk. De handel was over het alge meen kalm en er werden geen buitengewone prijzen besteed. Wat de marktdrukte betrof, ten opzichte van de kramen, deze n®emt toe en gat weer het beeld van voor 1940 Koek- stallen, druivententen. kramen met ijzerwa ren. bloemen en tot zelf manufactu-on toe. waren in overvloed aanwez'g en luide wer den de artikelen aangediend Ook ontbrak de /'ettert niet Opvallend was. dat gisteren de café's peen muziek mocht worden ge maakt zelfs moest de radio zwlf"»n. Daar entegen trachtten enige straatmuzikanten er op dp markt de stemming in te krijgen. Plaatselijke neringdoenden trac'-tten ook on d*rp markt wat extra te verdienen, wat hun dit laar we' weer is p»'ukt Voor de keuring lieten zich weer veel eigenaars van aangevoerd paarden insebiiven Tri namid dag wgs de bovenzaal van r»?é Diepenhorst tot in alle hoeken gevuld «n dit vooral, toen bekend werd dat de Ambachtsheer van Ameide. de heer Van SMk met z'n echtge note aanwezig zouden ziin Even over half twee werden deze' door burgemeester Luyen- diik en zi'n echtgenote binnengeleid en zij werden met een warm anplaus ontvangen Toon de rust enigszins was weergekeerd heeft de heer Van Tuiil als voorzitter van de marktcomro'rsie de hoge gasten toege- snroken en dankte voor de morele en finan ciële steun die de Ambachtsheer steeds aan de Ameidense markt biedt en waardoor het mogelijk is gemaakt dat de markt het pril heeft bereikt van thans De voorzitter sprak de wens uit. dat de Ambachtsheer en ziin echtgenote en de burgemeester en ziin echt genote nog vele jaren getuigen zouden mo gen zifn van een bloeiende paardenmarkt De jurvleden werden hartelijk gedankt voor de werkzaamheden die rii elk laar geheel be langeloos verrichten. Hun werk werd op ho ge or ijs gesteld. Hierna wer dde uitslag en prijsuitreiking van de keuringen bekend gemaakt. Afdeling veulens: le prijs wed D. v d. Broek Ottoland; 2" prijs J. Sumbroek, Hou ten: 3e prijs P. van Zessen. Meerkerk: 4e pr. G. H Spek, Tienhoven: 6e prijs C. de Jong. Tienhpven. F. V. P. Bii'eveJd. Mouten. T v. Diik. Noordeloos en A. Verhoef. Meerkerk. lt/„ pp 2i/»-jariee merries- le nrijs P van den Be-g. woonnlaats 2e prijs J. Sum broek. Houten: 3e prijs P. van Zessen. Meer kerk: 4e prijs G van Lomwei. Ameide: 5e pr'is H Oosterom. Ameeide Oudere merries: le prijs P van den Berg; 2e prijs W Kloek Leerbroek; 3e prijs A H. de Jager. Hoog-BloklBnd: 4e prijs J 't Lam. Lexmond: 5e priis J. Kool. Ameide; E.V.: P J de Jong en J C de Jong. Het hoogtenunt van de bijeenkomst volgde daarna, namelijk de verloting van het veu len Op verzoek j/an de voorzitter heeft me vrouw Van Stolk het lot getrokken en het veulen, een bruine hengst met twee witte voeten viel ten deel aan A Kortlever te Tien hoven. Verder werden nog negentien prijzen verloot begaande uit paardentülg en land- bouwgpreedschanpen. Hierna werd even ge pauzeerd en volgde ringsteken met paard en gerij. Driehonderd donors gaven sich op voor bloedtransfusie. Alblasserdam. Met medewerking van de di rectie van de Ned. Kabelfabriek heeft de afde ling AlblasserdamOud-Alblas in de nieuwe cantine Maandag en Dinsdag bloedtransfusie- avonden Ned. Rode Kruis gehouden Het da meskorps van Dordrecht verleende assistentie. Het geheel stond onder leiding Van de pele- tons-commandant. de heer G. T. Kors Er wa ren ruim driehonderd donors. EVACLATIE VAN VEE. Glessendam. Verschillende landbouwers uit de gemeenten Giessen-Nieuwkerk en Peursum en andere plaatsen in de Alblasserwaard. heb- bij gastvrijheid verleend aan vee van boeren uit Gelderland en Brabant. Sommige plaatsen in' die provincies worden zo door droogte en müizenplagen geteisterd, dat er geen voedsel voor het vee in de weiden te vinden is. Ottoland. Zondag 18 October zal In de Ned. Herv. Kerk des morgens en te Goudriaan des avonds optreden Ds. Mr A. Luteijn te Loe- nen aan de Vecht, die dan een gedachtenis rede hoopt te houden in verband met het feit dat hij voor 25 jaar als predikant in beide ge meenten werd bevestigd. De heer K. van den Berg emigreert deze week naar Canada. «Twee broers van hem zijn daar reeds gevestigd. KOLOSSALE SNOEK. Ouderkerk aan de IJsael. De visser J W Ro- zendaal zag kans een snoek op het droge te brengen, die bet kolossale gewicht had van twintig' pond De heer Rozendaal schat de leeftijd van de vis op tien a elf jaar. De zwaar ste snoek, die hij voordien ving. woog twaalf pond. Oudewater. Vrijdag werd in het Patronaats gebouw. uitgaande van de K A B ABT B en R K M. de eerste ontwikkelingsavond gegeven. Deze avond werd opgeluisterd door verdién, stelijke zang van acht medewerkers, onder leiding van de heer Nota. De voorzitter van de K AB. de heer A. Hoogenboom. heetta al* len welkom, in het bijzonder de heren Gees telijken en de spreker vap deze avond de heer G de Vos Als onderwerp' had de spreker ge kozen ..Het nieuwe begin" Op de hem duide lijke wijze zette spreker uiteen de grote te genstellingen, die er bestaan op net gebied. van het verenigingsleven nu of 40 jaar gele den. Aanrjjding. Oudewater. Woensdagmorgen had een aan rijding plaats tussen een auto komende uit de Linschoterbuurt en een wielrijder komen de van de Lange Burchwal. Ter hoogte van de Linschoterpoort kwam de 13-jarige H. H. Anbergen met de auto, bestuur door W. Kas- bergen, in botsing. Zijn fiets werd tamelijk beschadigd. De jongen kwam echter met de schrik ïrlj. Papendrecht. Voetbal. Zondagmiddag ontvangt Papendrecht I De Musschen uit Rot terdam. Wint Papendrecht deze wedstrijd, dan kan het zich als de sterkste groep der afde ling beschouwen. Het tweede elftal gaat op bezoek bij Merwe- boys I. Het is te hopen, dat de voorhoede be. ter van de kansen weet te profiteren dan Zondag. Het vierde elftal trekt naar Zwijndrecht om daar Zwijndrecht 3 te ontmoeten. Papendrecht 3 en 5 krijgen bezoek van Mer- weboys 2 en Rios 2. Het programma voor de juniorenwedstrijden van Zaterdag is: Papendrecht bSliedrecht b; Papendrecht cMerweboys b: Fluks aPapen, drecht a. BOUWRIJP MAKEN VAN KRAAIHOEK- PLAN. Papendrecht. Met een regelmaat van de klok rijden dagelijks met grond beiaden vrachtauto's de provisorisch aangelegde weg tussen IJzerman en Viveen af. Duizenden ku bieke meters aarde worden aangevoerd om het eerste werk tot verwezenlijking van het uitbreidingsplan Kraaihoek te beginnen. Ver schillende sloten en weteringen worden ge dempt en verdere stukken terrein opgehoogd. f 11 ff. Polsbroek. Op ons bureau is een (niet aangetekende) enveloppe ontvangen met als inhoud een knipsel uit de Vrouwenrubriek uit de Schoonhoveuse Courant van vorige week Vrijdag alsmede een bedrag tan f 1.10. De afzendster heeft zich evenwel niet bekend gemaakt. Wij kunnen thans dus niet voor toezending van een patroon zorg dragen. Wil de onbekende zich met ons in verbin ding stellen? Sliedtecht. Gevonden Zilveren ketting, kettinkje, rijwi^lsleuteltje. kindei?* portemonnaie. haarstrtk met "speldje, porte. rponnaie met inhoud, broche, sla-vork. bal, huissleutel, deurmat» zilveren armbandje, keeshond, broodzakje met fles. portemonnaie, portemonnaie met inhoud, glaré dameshand schoen benen broche, vulpen, bos sleutels, vulpen dameshandtas, hamer, armbandhorloge, lederen riem eeintuiïr. portemonnaie met in houd witte wollen sok. bruin kinderschoen tje. vulpotlood, en padvindersriem. Inlichtingen op het politiebureau. ft tel wijk. Bij de rijkspostspaarbank werd over September ingelegd f 6437 en terugbe taald f 5154 Het aantal inlagen en terugbe talingen bedroeg 67 en 23 Het verjaringsfor.ds ten bat? van de nieuwe Ned Herv. Kerk heeft'oyer de maand September f 173 opgebracht. In de vergadering van de afdeling Stol wijk van de Ned, Bond van Plattelandsvrou wen, werd het aftredende bestuurslid M An kerSprang herkozen. In de plaats van A C. Hailing—Scheer, dje zich niet meer herkies baar stélde, werd gekozen C. de Lely—Dek ker Men besloot voor de leden een Sint Ni- colaasfeest te organiseren én omstreeks Kerst mis een gezellige middag voor ouden van da gen uit deze gemeente te houden. Voorts zal in Januari een gezelllige avond worden ge houden. waarbij de echtgenoten zulen worden uitgenodigd. DROEVIG EINDE. Tienhoven. Op hgt terrein achter zijn wo ning werd in een kippenhok het lijk gevon den van een 68-jarigë inwoner, die zich door ophanging van het leven had beroofd. Spoe dig waren de rijkspolitie en dr. Jesse aan wezig voor de opsporing van de aanleiding. Dinsdag werd het lijk ter aarde besteld op de algemene begraafplaats te Ameide. BRAND IN TRIPLEXFABRIEK, Waddlnxveen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het ketelhuis van# de tri- plexfabriek Gebr. Dekker aan de Nesse. De brandweer kon het vuur tot dit ketelhuis be perken. dat geheel uitbrandde. Er werc^veel schade aan de inventaris toegebracht. De oorzaak ligt vermoedelijk in het feit. dat-von ken in de brandstof voor de machines zijn terechtgekomen A a n b e s te d i n g. Op het gemeen tehuis had Woensdagmorgen de openbare aanbesteding plaats voor het aanleggen van straten met rioleringen en verdere bijkomen de werken in de Sniepwegwijk. Er waren 36 inschrijvingen ingekomen, waarvan bij ope ning de hoogste inschrijver bleek te zijn: W. de Wijs te Bennekom voor f 102 000—. ter wijl de laagste twee waren: firma De Kwaad- steniet te Gouderak voor f 79 240 en C. N. Wagner te Rotterdam voor f 76 608 De be groting van de gemeente was f 87.770. HARDINXVELD Geboren: Adrianus. z van A. van de Minkelis en A Egas. Antonie Johannes ,z. van H. van Dijk en H. Verschoor. Overleden: C. Brandwijk. 62 J. WADDINXVEEN. Geboren: Janny Wouterl- na. d. van D. Verwey en W. Broker. On- dertouwd: A W. Hoogendoorn en M. Metse laar. P. Rijlaarsdam en N. W. de Ruiter. SCHOONHOVEN. HOUTDUIVEN MET JONGEN. Alle „lente"-reeords van dit najaar met zijn vele bloeiende fruitbomen en aard- beiplanten schijnen overtroffen door een houtduivenpaar in de buurtschap Casten- rav. dat ontdekt Werd bij een nest met twee kloeke jongen. BURGERLIJKE STAND. AMEIDE. Geboren: Teunis Arie. X. vah J. de Groot en J. den Boer. Cornelia Johan na. d. van P Vroon en C. Stigter. Neeltie. d van G. Roodhorst en A. den Butter. Pieternella Hendrika. d. van H. Verhoef en A. Labee. Getrouwd: W. P. Roggeband en A. Lakerveld. Overleden: A. de Kruijk. 53 jaar. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Dirk. z van N de Jong en C. Heikoop Anne Marinus. z. van J Eijkelenboom en C. van der Kooij. Dirkje, d. van K. H. van der Winden en A M de Jong. Franciscus. z. van F. W. Dammers en C. Koolmees. Ondertrouwd: J Dekker, 26 jen M Timmer, 24 j. Ge. trouwd: A C. Bonte. 21 J., en J. .K. Oskam. 21 j T van der Wal. 26 j en A..van Rooijen. 27 j. Overleden: P Twigt. 65 J. H. op den Brouw. 68 j., weduwnaar van K. Jongeneel. GIESSENDAM Geboren' Yvonne Astrid. d. van M Boogaard en G Cleton. Onder trouwd' G. Boonstoppel. 23 J.. en A. C. van Werd. 21 j. Getrouwd: B. de Mik. 25 j„ en J. Honkoop. 22 j. LANGE RUIGE WEIDE Geboren: Arie. z. van J Buijs en D P Verheul. Geertje, d. van C M de Gier en C. de Koning. Over- ledën: J. K. van Leeuwen, 75 j. J. W. Me lius, 65 J. - BEËDIGING EN PARADE. Een zeer groot aantal familieleden van de vijfhonderd militairen uit het plaatselijk de pót. die op 28 October naar Indonesië ver trekken. was gisteren overgekomen ter gele genheid van de ouderdag. Zij woonden ook de beëdiging van twintig officieren bij. wel ke gistermiddag op het Sportterrein plaats vond. Langs de zijden van het veld stonden de troepen opgesteld, toen kolonel Sluyter omstreeks drie uur arriveerde. In gezelschap van burgemeester Nieuwenhuisen inspecteer de de kolonel de troepen, waarna hy zich richtte tot de twintig officieren, die beëdigd zouden worden. Hij wees hen op de inhoud van de eed. die zij ten allen tijde na moeten komen en legde vooral de nadruk op de be tekenis van de woorden „trouw aan de Koningin." Deze trouw moet volkomen zijn. Nadat de officieren, van wie de meesten reeds verscheidene jaren in de tropen had den doorgebracht, de plechtige belofte had den afgelegd, maakten de troepen nog een mars door de stad. voorafgegaan door het Trompetterscorps van de Huzaren van Bo- recl. dat in de midaguren ook reeds een con cert gaf op de Stenenbrug. Bij het stadhuis namen de autoriteiten een défilé af. Het Indonesich bezoek. MORGEN. Het reeds eerder aangekondigde bezoek van gedelegeerden ter Ronde-tafel-conferentie zal morgen plaats vinden. Ongeveer twintig deelnemers aan die conferentie worden tegen tien uur aan de Rijksvakschool verwacht, na dat zij door een klein marechaussee-escorte uit Gouda afgehaald zullen zijn. De bezoekers begeven zich rechtstreeks naar de school en eerst daarna zullen zij aan dacht schenken aan de zilver-industrie Waar schijnlijk zal het gemeentebestuur vervolgens aan de bezoekers een kopje koftie aanbie den. NUT8BIOSCOOP. Een meisje, dat uit een tuchthuis ontsnapt is. maakt carrière als zangeres, niet geheel zonder tegenslagen, maar zij is tenslotte zeer gevierd. Dat is in het kort de inhoud van de film „De ontembare nachtegaal", die deze week vertoond wordt. De rolprent heeft geen bijzonder hoedanigheden, maar als lichte ont spanningsfilm staat zij op het middelmatige peil. VOETBAL. Zondag wordt op het Sportterrein waar schijnlijk een spannende voetbalwedstrijd ge speeld. Sportclub ontvang dan het Schiedam- se Excelsior 20, een oude tegenstander uit de promotie-competitie. Toch heeft Schoonhoven een grote kans. Het tweede elftal trekt naar Gouda om O N A. 3 te bekampen. Het derde elftal gaat op bezoek bij Nieuwerkerk II. terwijl Schoon hoven 4 de gast is van D.O N.K. 4 in Gouda. De a-juinoren krijgen Zaterdagmiddag be zoek van de Oudewatarse jeugd. De Benja mins spelen kwart oveh drie reeds tegen "UNIO c, eveneens uit Oudewater. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: F. A M. Wennekes. 23 jen H. M. Hermes. 20 j. J. Scheer. 35 jen A. C. Goedhart, 22 J Getrouwd:' A. W. Bou- man, 28 j.. en P. A. Faaij. 26 Overleden: A. van poerden, 72 j., echtgenote van C. den Ouden. ÜEMENGD NIEUWS. WEER EEN ICARUS. De vooraanstaande Finse parachutist Vik tor Andro is gisteren om het leven gekomen toen hij trachtte met behulp van leren vleu gels te vliegen, nadat hij op een hoogte van 1700 meter uit een vliegtuig was gespro gen. Hij viel als een steen, zonder zijn vleugels uit te slaan. Men gelooft, dat hij onmiddel lijk na de sprong een hartaanval heeft ge kregen. Oorlog is zefmoord. segt bacteriologisch deskundige. Dr. Broek Chisholm. directeur-generaal van rdelewe gag g kagawk g kagakagak de wereldgezondheidsorganisatie, heeft in een te Lake Success afgelegde vreklaring gezegd dat. als gevolg van de ontwikkeling des bac teriologische oorlogvoering, alle andere wa pens. de atoombom inbegrepen, zijn verou derd. Hij voegde hieraan toe dat oorlog thans voor de mensheid zelfmoord zou worden. „Het zou niet mogelijk zijn. dat één der bij een oorlog betrokken partijen deze in feite zou kunnen winnen en het grootste gedeelte van de wereldbevolking zou een dergelijk oordeel niet overleven. Er is geen verdedi ging bekend tegen het verspreiden van bac teriën als vorm van oorlogvoering. Cripps voorspelt nieuwe prijsstijgingen. De Engelse ministej van financiën. Sir Stafford Cripps heeft medegedeeld dat ver- scheidenen arbeiders in Engeland weldra hun huidige werkkring zullen moeten opgeven om te gaan werken in industrieën, die dollars inbrengen. Cripps „voorspele". dat in de loop van het volgend jaar de prijzen van huishoudartike- len. voedsel en kleding zullen stijgen als ge volg van de devaluatie. De prijsverhoging van ingevoerde metalen en grondstoffen door devaluatie is daarvan de oorzaak. Op het ogenblik is daartoe echter nog geen reden. GEMENGD STOKEN VAN ANTHRACIET. Reeds meermalen is van overheidswege ge wezen op het ernstige tekort aan anthraciet en op de daaruit voor het publiek ontstane noodzaak om een gedeelte van het gezins- rantsoen van elf eenheden in andere soorten van de handel te betrekken. Dit tekort aan anthraciet is uiteraard een ongerief voor ge zinnen. die alleen over een haard beschik ken. waarvoor anthraciet dit valt niet te ontkennen de meest geschikte brandstof soort is. Het stoken van uitsluitend eierkolen of cokes in een haard moet worden ontraden. Het gebruik van alleen eierkolen veroor zaakt een te grote roetafzetting op de cirdu- latiewanden. hetgeen tot gevolg kan hebb^p dat de haard' tijden» de winter zal moeten worden schoongemaakt. Het stoken van al-^ leen cokes heeft het bezwaar, dat hierdoor' het gevaar ontstaat, dat de stookpot wordt beschadigd, terwijl bovendien het vuur dooft. Proeven hebben echter aangetoond, dat het stoken van mengsels van anthraciet en eier kolen, of van anthraciet en coke», bovenver melde bezwaren wegneemt, indien onder, •taande adviezen in acht worden genomen. Gemengd stoken van anthraciet en eierkolen: Het bijvullen met het mengsel, dat ten hoogste voor de helft uit eierkolen mag be staan. moet in kleine hoeveelheden op een goed brandend vuur geschieden, met uit schakeling van de circulatie. Pa» wanneer de eierkolen beginnen te gloeien kan van da circulatie weer gebruik worden gemaakt. Voor de nachtafstelling van de haard moet overwegend met anthraciet worden bijgevuld om het doven van het vuur gedurende da nacht te voorkomen. Gemengd stoken van anthraciet en cokes: Wanneer wordt uitgegaan van het gewicht zal het mengsel moeten worden samengesteld In een verhouding van 2 k g. anthraciet tegen hoogstens 1 kg. cokes. Bij het vullen van een Inhoudsmaat, bij voorbeeld een kolenkit, dient men iets meer anthraciet dan cokes te nemen, bijvoorbeeld drie scheppen anthraciet tegen twee scheppen cokes De afmeting van de cokes moet ge lijk of iets kleiner zijn dan die van de an thraciet. De haard mag met dit mengsel niet overmatig fel worden gestookt en niet te snel worden getemperd. Voor de nachtafstelling dient eveneens hoofdzakelijk met anthraciel te worden bijgevuld. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Gouderak J. Hoviu» te Hoog» veen. NIEUWE KERK IN DORDT. Morgenavond zal in dienst worden gesteld een nieuw kerkje van de „Stichting Noor- derkerk" te Dordrecht. De bedoeling is dat in de toekomst wanneer het wijkwerk op de Staart een van de stadswijken van Dor drecht een grotere vlucht genomen heeft, in deze nieuwe kerk ofliciële godsdienstoefe ningen vanwege de Ned Hervormde Kerk worden gehouden. Het nieuwe kerkje is ge bouwd van steen en het biedt plaats aan 500 personen. OUDERLING-KERKVOOGD. De Generale Synode van de Ned. Herv Kerk ving deze week haar arbeid aan mat da behandeling van een belangrijke ordinan tie voor de kerkelijke financiën. Het gaat hierbij om het invoeren vèn een nieuwe fi guur. die van ouderling-kerkvoogd. Het voor stel wil de kerkvoogdij in de kerkeraad op nemen en de kerkvoogden ouderlingen doen zijn, die ontheven worden van bepaalde ta ken. De voorstanders wezen op de noodzaak om ook het beheer als een geestelijke zaak te zien. in wezen behorend tot het ouderlin genambt. De tegenstanders bleken voor de instelling van een vierde ambt om het bij zondere karakter van de kerkvoogdij uit te drukken of verdedigen de gedachte, dat de kerkvoogd geen arhbtsdrager is. maar ineen bediening staat. Het voorstel tot aanvaarding van de figuur kerkvoogd-ouderling werd tenslotte aangeno' men met 34 stemmen tegen 8 stemmen. DE KLEUTERSCHOLEN IN ON8 LAND. Namens de provinciale opbouworganen ia aan de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het materiaal aangeboden van een door deze organen ingesteld onderzoek, naar het aantal en de toestand van de kleu terscholen in Nederland, met uitzondering van de provincie Noord-Holland. Dit onder zoek werd mede op verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in 1948 gehouden. DE STRIJD OM KANTON. Volgens te Hongkong ontvangen berichten hebben patrouilles van het Chinese communis tische lege dat Kanton aanyalt. een vliegveld op een afstand van ongeveer vijf kilometer van de stad. bezet. Men verwacht te Honkong, dat de communistische troepen Kanton heden zullen binnenrukken. De troepenverplaatsingen. Het republikeinse leger (K.N.I.) zal than» de zorg voor het handhaven van orde en rust op Midden- en Oost-Java va nde daar nog aanwezige federale troepen overnemen, tef- wijl dan de federale ambtenaren op hun post zullen blijven en hun taak ongestoord zullen voortzetten. De verkregen oplossing komt dus neer op een overdracht van de verantwoor delijkheid voor het handhaven van orde en rust aan de republikeinse strijdkrachten. Uit een bestuursoogpunt blijftjin genoemde stre ken de toestand ongewijzigd in afwachting van nadere afspraken. De ontruiming der gebieden door de Ne derlandse troepen en de bezetting door da TN.Ï. had een vreedzaam verloop en inci denten werden tot nu toe niet gemeld Van militaire zijde werd verondersteld.dat de Nederlandse troepen zich nu zullen be perken tot een patrouillegang rond de centra van militair belang zoals Soerakarta, Mage- lang en Banjoemas. Een Nederlands hoofd officier deelde mede. dat uit militair oog punt gezien, de thans te ontruimen gebieden reeds sedert maanden onhoudbaar waren en hij sprak de hoop uit. dat de strijdkrachten van Soekarno in staat zullen zijn. ze te be zetten voordat allerlei benden de kans krij gen om er branden te stichten, te plunderen en te moorden. „Wat ons betreft, onze soudaten zeggen het in hun eigen taal: hou doe en stik". MATERIELE OORLOGSSCHADE. De Tv/eede Kamer komt Dinsdag 25 October weer bijeen. Dan zal een begin worden ge maakt met de behandeling van het wetsontwerp materiële oorlogsschade. DE RECHTEN VAN Dïf MENS. De speciale politieke commissie der V.N. heeft met 41 tegen vijf stemmen en negen onthoudingen besloten de kwestie der men selijke rechten in Bulgarije. Hongarije en Roemenië naar het internationaal gerechts hof te 's-Gravenhage te verwijzen. De com-t missie verzocht het hof uit te maken of ge noemde landen in het gelijk stonden door te weigeren het conflict aan een gezamenlijk» commissie voor te leggen. BIJEENKOMST MINISTERS VAN WESTELIJKE UNIE. De minister» van buitenlandse zaken van de vijf landen der Westelijke Unie zullen be gin November te Parijs bijeenkomen zodra de zitting van de ministerscommiasie van d» Raad van Europa is afgelopen. VERKENNEN RUSSEN ZUIDPOOL? De Amerikaanse Poolvorser admiraal Byrd, heeft verklaard, dat Russische schepen in sa menwerking met machtige vliegtuigen onlang» het Zuidpoolgebied herkenden „Of zij naar uranium zoeken of niet, kan ik «niet zeggen", zo voegde hij er aan toe. „De Russische schepen zouden niet met namen zijn a^igeduid". TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courmnt VRIJDAG 14 OCTOBER lMt LANDBOUW EN VEETEELT. ZUINIG MET DE ONDERMELK. De ondermelk brengt op het ogenblik een zo goede prijs op. dat de boeren wordt aan geraden het gebruik daarvan als veevoeder tot het uiterste te beperken. De kaaswaarde bedraagt n.l. momenteel 9 cent. terwijl de voederondermelk slechts 4 y? cent oplevert. Het is dus een nadeel voor de fabriek, wan neer veel melk naar de varkens gaat. De moeilijkheid is echter, dat vele boeren, die ondermelk hard nodig hebben om voldoende aardappelen aan hun vee te kunnen voeren. In het Westen van het land is daarom thans bepaald, dat geen vloeibar4 ondermelk meer mag worden teruggegeven, doch dat aan de veehouders melkpoeder zal worden verstrekt. Dit melkpoeder wordt vermengd met wei poeder en heeft een melkeiwitgehalte van 27 pCt. Dit is een uitstekend middel om de varkensrantsoenen voldoende eiwitrijk tema-y ken. Het is niet onmogelijk, dat ook elders in het land binnenkort althans een deel van de ondermelkbehoefte van de veehouders ge dekt zal worden door verstrekking van dit melkpoeder-weipoeder-merfgsel. Voof varkens van 50 tot 60 k g. en zwaarder is het voeren van ondermelk niet meer noodzakelijk. Dan kan men volstaan met andere eiwitbronnen. Voert men een mengsel zonder ondermelk of ondermelkpoeder, dan moet men zich nauw keurig op de hoogte stellen van het gehalte aan eiwit en de aard van het eiwit In de aangeboden handelsmengsels. De rundvee» en varkensstapel. Blijkens de thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers van de herfstveetellingen vertoont de rundveesta pel. welke nu 2.542.000 stuks groot is. ten opzichte van Septembfer 1948 een bevredigen de uitbreiding. De toeneming bedraagt bijna 10 pCt. en het peil van de stapel in Septem ber 1939 2.733.000 stuks) wordt hiermede meer en meer benaderd. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg sinds het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar met bijna 124.000 stuks. Het aantal stuks jongvee beneden 1 jaar ligt reeds boven het peil van September 1939. De gestadige vooruitgang van de varkens stapel heeft zich ook in de afgelopen maan den voortgezet. Vergeleken met September 1948 bedroeg de stijging niet minder dan 630.000 stuks, waardoor het peil van Septem ber 1939 met 75.000 stuks werd overschre den. Verheugend is de stijging van het aan tal fokzeugen. dat het wenselijk geachte peil van 300.000 stuks dicht begint te naderen. Het aantal biggen is thans even groot als in September 1939. terwijl het aantal mest- varkens sinds September 1948 met 50 pCt. is toegenomen. Landbouwinkomsten gestegen. Het L.E.I. heeft reeds de uitkomsten gepu bliceerd van de steekproef, die op 738 be drijven is genomen teneinde een beeld te krijgen van de inkomsten van de landbouw in het boekjaar 1948 '49. Daaruit blijkt, dat zowel het gezinsinkomen als de netto-over schotten in het algemeen een zeer belangrij ke vooruitgang te zien geven. Om enkele ty perende cijfers te noemen: in de Friese Bouw- streek was het gezinsinkomen per H A. f 138 hoger en het nettooverschot f 84.hoger dan. in 1947/ 48. Om de werkelijke stijging te be rekenen moet men dus deze bedragen ver menigvuldigen met het aantal hectaren van ieder bedrijf in deze streek In de Veenko loniën was de vooruitgang belangrijk min der. maar dat komt doordat de inkomsten in het jaar daarvoor ook veel beter waren dan in de weidestreken. Toch bedroeg de voor uitgang nog resp. f 39en f 33De Ri vierkleigebieden. die het in 1947 erg hard te verduren hebben gehad, gingen zeer sterk vooruit, zo bijv. de IJsselstreek met resp. f 202— en f 149—. terwijl het Centraal Ri vierkleigebied zelfs een sprong laat zien van f 288— en f 182.—. De Friese Kleiweide boekte een verbetering van het gezinsinko men met f 305.per H.A. en een hoger net to-overschot van f 288.de Veenweidestreek haalde het niet zover op, maar zag zijn op brengst toch vooruitgaan met resp. f 200. en f 194 De grootste vooruitgang werd geconstateerd op het Hollandse Kleiweidege- bied. waar het gezinsinkomen steeg met f 364 en het netto-overschot met f 294.De Hol landse weidestreken geven verder de vol gende cijfers te zien: West-Friesland-Drech- terland resp. f 202.— en f 239.—. Waterland f 143.— en f 156— en het Hollandse Veen- weidegebied f 215.en f 188Van alle zandstreken laten de Friese Wouden de grootste vooruitgang zien, n.l. met resp. f279 en f 245.—. Op het Drentse Zand was de vooruitgang f 119— en f 23 en in het Drents-Overijsselse Randgebied resp. f 217. en f 136.—. Er waren slechts enkele streken waar de netto-uitkomëten minder mooi wa ren. Deze zijn het Overijsselse zandgebied.de Graafschap en Noord-Limburg. Toch kon in het eerstgenoemde gebied het gezinsinkomen nog stijgen met f 199— en in Graafschap met f 171.—, in Noord-Limburg steeg het ge zinsinkomen met f 60.per H.A. Nu gelukkig het lopende jaar ook uitste kende resultaten oplevert, mag wel worden aangenomen, dat de grote verliezen van 1946 en vooral van 1947 weer Ingehaald zijn. belangrijk De moeilijkheden met de melkprijs In het Off. Orgaan van- de FNZ wordt er op gewezen dat door de noge kaasprijzen en het gebonden blijven van de consumptiemelk aan een prijsregeling, afgestemd op de richt prijs van de melk. de melkinrichtingsbedrij- ven in de kaasgebieden steeds meer in de knel zijn geraakt, daar de kaasbereiding be- drijfsuitkomsten geqft. welke belangrijk ho ger liggen dan de levering van consumptie- melk. Hier worden de producten van de ene groep bedrijven vrijgelaten in hun prijsvor ming. de andere nog aan regelingen van bo venaf gebonden. Zolang de Regering de prijs der consumptiemelk op een bepaalde hoogte wenst te handhaven en geen toeslag hierop wenst te betalen, zou een oplossing van overheidswege alleen te vinden zijn in een heffing op de tot kaas verwerkte melk. Het spreekt vanzelf, dat. vooropgesteld dat de regering dit wilde, wat niet gebleken is. de organisaties daaraan niet zouden meewer ken, zodat er maar één weg bleef: te trach ten door een onderlinge egalisatieregeling tot enige gelijkheid in de bedrijfsuitkomsten van melkinrichtingen en kaasfabrieken te gera ken. De Bond van Coop. Zuivelfabrieken in Friesland heeft inmiddels daartoe besloten. Het ligt In de bedoeling om vanaf 11 Sep tember de berekende verliezen op consump tieproducten voor 90 pCt. om te slaan over de van leden-leveranciers ontvangen melk en daarna dit bedrag uit te keren over de con sumptiemelkproducten. Door deze regeling wordt 90 pCt. der verliezen „weggeëgali- seerd". Daar niemand weet hoe lang de toe stand zo blijft, wordt aan het bestuur over gelaten de «regeling te beëindigen. Dit staat op het standpunt, dat de regeling in ieder geval zal moeten worden beëindigd, zodra het boven aangegeven verlies gedurende langere tijd bijv. minder ns dan 0.75 cent per kg of zodra de prijzen der consumptiemelkproduc- tep worden vrijgelaten. Ook de Noord-Hol landse Bond overweegt een soortgelijke re geling. doch het zal daar al moeilijker zijn om tot een oplossing te komen dan in Fries land. daar de verhouding kaas-consumptie- melk in Noord-Holland minder gunstig voor de kaas is dan in Friesland. In andere pro vincies. waar nog minder kaas gemaakt wordt en waar voor een consumptiemelkbedrijf. dat in de buurt van één of meer kaasfabrieken ligt, ook moeilijkheden uit de huidige prijs verhoudingen ontstaan, wordt het nóg mocir lijker om tot een oplossing in deze geest te komen. Toch zal men goed doen ook hier tot een zekere egalisatieregeling te komen, daar dit de zekerste weg is om overheidsingrijpen. waardoor één der partijen altijd het loodje zal moeten leggen, zolang mogelijk achter wege te houden. Er mag worden aangeno men. dat ook de particuliere bedrijven een soortgelijke regéling zullen overwegen Uit het in Friesland genomen besluit blijkt, dat de boeren zich niet alles behoeven te laten welgevallen en over middelen beschikken om ongewenste regeringsmaatregelen buiten wer king te stellen. Toch zal men verstandig doen de omzetting naar de kaasproductie te blij ven nastreven. „Een belachelijk lage straf'. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw F.fti rrnot reval Onlangs maakten wij er melding van. dat dr. Grashui», de directeur van het Inatituut voor Veevoederonderzoek „De Schothorst verzet had aangetekend tegen het handhaven van de distributie van ingevoerd veevoeder, terwijl de binnenlandse voedergranen vrij werden geiaten. Het was naar zUn mening veel beter wanneer men de veevoederdistri butie *geheel had opgeheven, doch nauwkeu rig had voorgeschreven aan welke eisen de verschillende veevoedermengsels hebben te voldoen. Niet alleen is dit niet gebeurd, maar men heeft de fabrikanten grotendeels de vrije hand gelaten en daarvoor wenst dr. Grashuis als adviseur van de overheid inzake de meng voederbereiding geen verantwoordelijkheid te dragen. Wij vernamen dan ook. dat hij als zodanig zijn ontslag heeft genomen. De directe aanleiding daartoe was de af kondiging van de z g.n. „raamvoorschriften waaraan de binnenlandse mengvoeders moe ten voldoen. De bepalingen van deze voor schriften zijn zo ruim, dat er naar de mening van dr. Grashuis een chaos op het gebied van de mengvoederfabneage 't gevolg van zal zijn. Slechts 42 pCt. van de samenstelling moet bestaan uit voorgeschreven grondstoffen, de andere 58 pCt. kan de fabrikant naar eigen keuze toevoegen. Daarvan is ongeveer 30 7o vrij van distributie en de andere 28 pCt. on derworpen aan toewijzingen. Maar nu is er één eigenaardige bepaling bij: de fabrikant mag op een bon meer voer verstrekken dan de hoeveelheid, waarop de bon eigenlijK recht geeft. Dit is net zo'n bepaling als we ook bij sommige levensmiddelen- kenden, dat men bijv. 2 ons worst op een vleesbon van één ons mag geven. Bij deze mengvoeder- vervaardiging gaat het zo. dat de fabrikant weer nieuwe voorraden krijgt van de gedis tribueerde vee voeder stoffen op inlevering van de bonnen, die hij van de boeren heeft ontvangen. Op iedere bon van 100 k.g. gedis- trlbueerd voeï kan da fabrikant 7 k g d er- meel betrekken of een ander aan dierlijk eivfitrijke stof. Maar niets belet de fabrikant om inplaats van 100 k.g. op een bon Z00. dou en zelfs meer kilogrammen af te leveren. Hij kan er immers naar eigen verkiezing meer binnenlandse voederstoffen aan toevoegen, die vrij zijn. Dit is dan ook hetgeen thans ge schiedt. Vrijwel alle voederfabrikanten bieden het dubbele, het dripvoudige en soms meer vap de bonnenwaarde aan. Een groot gevaar. Hierin schuilt 't grote gevaar, dat dit aanbod van grotere hoeveelheden geschiedt ten kos te van de evenredigheid van de samenstel ling. d.w.z. dat het voer een te laag gehalte zal krijgen aan verteerbaar dierlijk eiwit. De veehouder zal dan geneigd zijn vrij veel van dit voer te voeren, doch de resultaten daar van zullen tegenvallen, zodat de voorreke ning te hoog en de vlees- en melkopbrengst te laag wordt. Dr. Grashuis had daarom als eis gesteld, dat op ieder mengsel de volledige samenstel ling moest worden aangegeven, evenals de zëtmeelwaarde. het gehalte aan verteerbaar eiwit, enz. Men was het daarover reeds eens toen plotseling werd besloten deze eisen te laten vallen, de fabrikanten veel meer vrij heid te laten. Naar wij van het Bedrijfschap voor Vee voeder vernemen, heeft men dit gedaan om dat de contróle op het andere stelsel te moei lijk zou zijn en omdat men de fabrikanten meer gelegenheid wil geven te werken met de grondstoffen, die zij kunnen krijgen. Het Bedrijfschap wil met de „raamvoorschriften alleen excessen voorkomen. Dr. Grashuis is van mening dat hierdoor juist excessen zul len optreden. Inderdaad is het gevaar groot. dat. vooral door de boeren, die niet voldoende letten op kwaliteitsgaranties. onnodig hoge uitgaven zullen worden gedaan voor het veevoeder. Wij menen, dat het de taak is van alle bo nafide voederfabrikanten om thans uit eigen beweging zowel de samenstelling als het ge halte van de door hen in de handel gebrach te artikelen nauwkeurig op de label te ver melden. Vervolgens zal het de taak van de landbouwpers en de landbouwvoorlichtings- dienst zijn om te zorgen, dat de verschillende samenstellingen op dp juiste wijze worden gebruikt, bijv. in combinatie met ondermelk poeder, wanneer het eiwitgehalte t» laag mocht zijn. Daarentegen moet men reeds thans de veehouders waarschuwen voor het kopen van mengsels, waarvan de samenstel ling en het gehalte geheim wordt gehouden. EEN MACHTIG hulpmiddel ter beilrildins huideuvels is Purol. Hoort In hulsl HET WIL NOG MAAR NIET MET DE STEENKOOL. Terwijl in vrijwel alle bedrijfstakken van Nederland de productie thans aanzienlijk bo ven het voor-oorlogse peil uitkomt (ook de landbouw heeft zijn achterstand ingelopen) sukkelt de productie van steenkool nog steeds achteraan. Er is wef enige verbetering in vergelijking met het vorige jaar. maar toch bereikt de productie van de mijnen nog niet meer dan ongeveer 85 pCt. van voor de oor log. Bovendien zijn er veel meer mijnwer kers in dienst van de mijnen, zodat de pro ductie per mijnwerker niet meer bedraagt dan 73 pCt. van vroeger. Ook dit percentage stijgt veel te langzaam, in 1946 bedroeg het 65. in 1947 68. in 1948 71 en in 1949 73 pCt. Een mijnwerker brenft dus nog niet drie kwart van de hoeveelheid kolen boven, die voor de oorlog normaal was. Het algemene productie-indexcijfer van de industrie be draagt thans 123 en dit zou nog hoger zijn als het achterblijven van de kolenmijnen het gemiddelde niet drukte. Dat de mijnen een zo ongunstig beeld te zien geven is des te zonderlinger, omdat de Nederlandse mijnbe drijven zeer modern zijn ingericht, terwijl de sociale zorgen eveneens beter zijn dan in enig ander land. Wanneer de mijnwerkers e rin letterlijke zin een schepje oplegden zou de positie van ons land belangrijk beter worden. A dam sons primus. Dronken autobestuurder veroordeeld „Uitdrukkelijk moet ik er tegen waarschu wen, deze verdachte te zien als een eerzaihe kolenhandelaar, die een keertje een slokje te vee) op had", aldus begon de officier van justitie te Arnhem zijn requisitoir tegen de koloenhandelaar P. te Berg en Dal, die in beschonken toestand op 28 Augustus te Ub- bergen met een vrachtauto twee kinder.en heeft doodgereden. Ook heeft hij twee jon gens omver gereden en voetgangers in groot gevaar gebracht. .Het is aan het toeval te danken, dat er niet 5 of 6 doden zijn te betreuren", ver volgde mr. De Vries, die daarna hevige cri- tiek oefende op het feit. dat hem geen an dere mogelijkheid bleef, dan het maximum van 9 maanden gevangenisstraf te eisen. Een belachelijke straf in dit geval; 3 4 4 jaar zou nog veel te weinig zijn. waar zoveel ellende door een dronken autobusbestuurder is ver oorzaakt. Behalve de gevangenisstraf eiste de offi cier intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar, een boete van f 200 en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. gedurendff^Velke periode ver dachte zich zal moeten onthouden van het gebruik van sterke drank en het besturen van automobielen. OOG8TSCHADE VERZEKERING. Het Amerikaanse Congres heeft onlangs een aantal wetten aangenomen, waardoor het re geringsprogramma voor oogstschadeverzeke- ring. dat tot nu toe op zeer beperkte achaal werd uitgevoerd, een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. De bedoeling van dit pro gramma is de landbouwers behulpzaam te zijn zich te verzekeren tegen de gevolgen van overstroming, grote droogte en andere na tuurrampen. die hun bestaan of een deel van hun gewassen en veestapel kunnen vernieti gen. Verzekering tegen al deze risico's is tegen billiijke tarieven mogelijk bij een dienst, wel ke ressorteert onder het Amerikaanse De partement van Landbouw. Verleden jaar hebben ongeveer 170000 landbouwers in alle delen van de Verenigde Stateif hun te velde staande tarwe, katoen, vlas. mais, tabak ëh bonen verzekerd. BESCHERMING TEGEN STRALING VAN RADIO-ACTIEVE STOFFEN. Inenting tegen atoombommen? Amerikaanse onderzoekers meiden, dat zij, ntet behulp van laboratoriumproeven op die ren. een stof ontdekt hebben, die in de toe komst misschien van groot belang zal wor den om de' arbeiders in de industriële atoom installaties tegen de dodelijke stralen te be schermen. Deze onderzoekers te Chicago heb ben proeven met verschillende stoffen, die in het menselijk lichaam voorkomen, geno men, om na te gaan op welke wijze deze op straling reageren. Zij kwamen tot de conclu sie. dat cysteine het lichaam blijkbaar tegen straling beschermde. Cysteine is een in de natuur voorkomend zuur, dat zwavel bevat. Als ratten met een cysteine-oplossing wer den ingespoten en daarna aan de dodelijke stralen werden blootgesteld, deed dat de meeste ratten geen kwaad. Niet behandelde dieren stierven. Cysteine injecties hielpen niet als de dieren pas werden ingespoten na dat zij bestraald wareji. De qpderzoekers vermoeden, dat cysteine het lichaam beschermt door de oxydatie van de chemische bestanddelen van de cellen te verhinderen. poging yaln hem Sciiot te >te i. Hij inder- ie vi- i| leren was. niet Een jonge man. 21 jaar, had een gedaan een 18-jarig meisje, dat niet gediend wilde zijn. met een revolver^ treffen. Gelukkig had hij mis geschotjeh. stond terecht en in het zielkundig yipport, dat over hem werd uitgebracht, weé klaard, dat de dader leed aan een ji v aardigheidscomplex, ontstaan omdat der hem in zijn jeugd verboden had w fietsrijden. waarmede hij lang geplaag Over die uitspraak willen we hiie schrijven, ook niet pier het minderwajardig- heidsgevoel dat het leven van die jongpn zou hebben doen mislukken, alleen zouden w» nog eens de aandacht willen richten bp da uiterst verantwoordelijke taak die ru^t op ouders en opvoeders. Vele geleerden hebben daarover gedacht en er hun mening <Wer ge zegd en zij hebben de vraag besproken of het mogelijk is de aangeboren natuuF van een kind door opvoeding te wijzigen. Lij zijn daarover niet eenstemmig en sinds de erfe lijkheidsleer haar tragische kennis verkpreidt, is de opvatting daaromtrent niet blijmosdigey geworden. Zou inderdaad tegen de erfelijke belasting d.w.z. tegenover de slechte eigenschappen, die kinderen door overerving meeki ijgen, niets te doen zijn? We weigeren dat lan te nerpen. Het volhardingsvermogen van ouder lijke invloeden is toch haast onbegremd Het is natuurlijk wel juist dat aangeboden hoe danigheden een grote neiging hebben ofn zich te handhaven en als het de taak zou ::i(jn van de opvoeding het aangeboren karakter be slissend te wijzigeih dan zou dat in strijd zijn met de menselijke natuur. De opvoed i g wil iets anders, zij moet de overgeërfde leigen schappen niet uitroeien of omschepp|e n. in tegendeel zij moet dat aangeborene voor haar eigen doeleinden gebruiken, zij moet zekere richtingen van de aanleg zodanig in werking stellen en aansporen, dat minderwaardige hartstochten in hun beheer sende invloed teruggedrongen worden. Het aangeboren karakter is niet i eenvoudigs en enkelvoudigs, het is i genstrijdige veelheid van neigingen. Opvoe ding betekent daarom keuze doen. keuze uit de veelheid en de volheid van het vobrhan- den materiaal, het positieve, gezonde pocialé te voorschijn te brengen en dat uitspelen tegen anti-sociale of ziekelijke trekken. Da taak. de kunst van de opvoeder bestaat dan daarin dat hij zekere neigingen .en eigen schappen met de grootste behoedzégn^heid verhindert te werken, terwijl hij él' voor zorgt dat andere krachten dubbel functione ren. fr^ Uw fijnste wollen jopon, De wollen kleertjes von baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricot. wol wast U veilig ini 35 cl. per pak - Nalto 100 Publiek in de rechtszaal verdachte te lijf. lihZ Bij het proces tegen de 48-jarige Joseph Hentzinger. vroeger hoofd van de Gcjstapoin West-Vlaanderen. Is het tot heftige tonelen gekomen. Een getuige verklaarde <wor dé Gestapo gearresteerd te zijn. waarfi» men hem gedurende vier dagen verhoorde Hier bij had Hentzinger hem regelmatig mët een gummiknuppel geslagen Hentzinger «af dit toe en antwoordde, dat hij de getuide niet geslagen zou hebben als hij had toegegeven een lid van het verzet te zijn. De getuige greep daarop een stoel en wilde de beschul digde te lijf gaan. Een vrouwelijke getuige zeide door Hentzinger verhoord te zijp Om haar namen van verzetslieden te noemienhad hij haar aan de voeten opgehangen. \^an de publieke tribune klonk gejoel De jetuige wendde zich tot de president en zeidq: „Deze schurk is niet eens waard, dat me i hen» doodschiet". Toen Hentzinger onder geleide van gés gen darmes naar buiten werd geleid verbiak de menigte, die voor 't merendeel uit vrouwen bestond, het politiecordon. De gendarn es wa ren machteloos en Hentzinger werd| overal geslagen. Hij zakte door zijn knieën én een vrouw trok hem van achteren aan zijn haren. FEUILLETON. 12 Micky was niet erg geestdriftig: hij mocht June buitengewoon graag, maar vandaag was hij niet in de stemming'voor haar. „Theedrinken? Waar?"* vroeg hij vaag. „Juffrouw Mason zei. dat u wel wist waar, meneer; op dezelfde plaats als altijd!" „O, goed!" Micky keek op de klok en zuchtte. Ten- •lotte was June altijd gezellig en vrolijk. HU moest in de hall van haar club even wachten, terwijl de llftjongen June waar schuwde. Ze kwam beneden met haar onafscheidelij ke sigaret, haar mantel had ze uitoedaan en ze had een groen hoedje op, dat haar bijzon der flatteerde. „Ik was al bang. dat je niet kwam.' Ze gaf hem haar linkerhand en Mibky gaf er een vriendschappelijk kneepje in. Ze gin gen samen naar een kleine theesalon boven, waar niefhand was dan een paar diensters, die over een krant zaten te gichelen. Ze gin gen aan een tafeltje voor het raam zitten. Micky Jjunde met de elleboog op tafel en «treek met de hand over zijn achterhoofd: hij wilde wel. dat Esther daar tegenover hem zat en hij schrok op. toen June het stilzwij gen verbrak. „Wat is er aan de hand. Micky? Ik hbb ie nog nooit zo neerslacbtie gezien." „O. niet, niets! Ik geloof, dat het van het ellendige weer komt." Ze keek hem met haar eigenaardige ogen schalks aan. „Ik heb nooit geweten, dat het weer zo'n invloed op je had," zei ze. „Maar als je het zelf zegt Hij wou zichzelf wel ranselen. „Ik ben al niet meer neerslachtig." verzekerde hij. „Afrei» en hoe gaat het met jou? Eu hoe gaat hét met je potjes en pannetjes?" Hij plaagde haar wel eens met haar „parfumfabriek". maar in zijn hart was hij er haast even trots op als zij zelf. Ze lachte „best hoor«|lnk je wel. maar daarover wilde ik je vandaag niet spreken." „Zeg Micky, wil je eens op een keer bij mij» komen theedrinken. Micky keyk haar verwonderd aan. „Drinlfpn we dan nu geen thee?" Domm«rd! Ik bedoel niet hier. ik bedoel in mijh pension. Ik heb een eigen zitkamer en eigen meubels; je zult het er heus gezel lig vinden en ik zal lekkere thee voor je zetten" „Ik wil graag komen. Maar is dat niet te gen dë overeenkomst? Nog niet zo heel lang heb je me laten beloven, dat ik nooit mocht proberen uit te vinden, waar je woonde. Ik dacht, dat dat diep geheim moest blijven." „Dat moet het ook, maar ik heb besloten voor jïfa een uitzondering te maken en Micky, zou je niet graag het liefste en knapste meis je. dat er op de wereld bestaat, eens willen ontmoeten....?" Micky schoof zijn stoel v&sehrikt achteruit. „June! Je wordt toch geen koppelaarster op je oude dag? Als dat zo is. waarschuw ik je. dat het met onze vriendschap spaak zal lopen. Ik kan veel van je verdragen, dat weet je wel. maar datniet „Wind je niet zo op, jongen," kalmeerde June hem. „Er is niet de minste reden voor! En daarbij, voegde ze er zuchtend aan toe. zij is al verloofd; dus er is geen gevaar Maar ik wou, dat je haar helpen kon. O. ik weet wel. dat ik altijd met vondelingen bij je aan kom. om ze een zet te geven, maar je hebt zo'n groot hart en zo'n groot saldo op de bank." voegde ze er stoutmoedig aan toe. „Vooruit, verder maarzej^hij gelaten. „Wie is het deze keer en wat moet ik voor haar doen?" „Zij is een schat," zei June met vuur. „Ik kep haar i^>g maar een paar dagen. Ze woont bij mij in het pension. Ik mocht haar direct. r Ag. welijk trots, lx heb haar gevraagd mijn zit kamer met mij te delen, maar ze zegt. dat ze het niet betalen kan; Ik mag haar haast geen koffie of thee geven, zo bang is ze. zelfs de schijn van klaploper^ op zich te laden Zij lijkt me heel eenzaam. Ze zegt dat ze verloofd is, maar hij is op reis en ik geloof vast, dat hij niet aardig voor haar is. Hij heeft haar nog maar eenmaal geschreven, sinds hij weg is en toen er vanmorgen geen brief was. ging ze half huilend naar haar ka mer. Ik heb bij haar aangeklopt, maar ze wilde me niet binnenlaten." „Nu en wat moet ik voor deze bedroefde jongedame doen?" „Zou je haar niet aan een betrekking kun nen helpen; je kent zo vreselijk veel men sen. Ze dacht, dat ze ergens een betrekking kon krijgen, waar ze al eens eerder geweest was. maar er was geen plaats open. Jk heb haar gevraagd of ze mijn compagnon wou worden en met mijn zalfjes reizen wii. maar ze wilde er niets van horenzij is zo trots!" Er klonken tranen in June's stem. „Zeg Micky, wat kunnen we voor haar doen?" Micky haalde de schouders op. „Als ze van aanpakken weet. zal ze wel gauw wat krijgen. Ik zal er met een van mijn kennissen over spreken. Schrijft ze een behoorlijke hand?" „Natuurlijk! Maar het moet een echt-goede betrekking zijn. hoor." Micky haalde een potlood en een opschrijf boekje uit zijn zak ..Geef me haar naam en adres en dan zal ik zien. wat ik doen kan Ik beloof niets, denk daaraan, maar ik zal doen. wat ik kan „Je bent een snoes." zei June dankbaar „Maar ik weet zeker. dat. als je Esther ge zien'hebtwat is er met je. Micky?" Micky was bleek geworden. „Hoe zei je. dat ze heet!" vroeg hij- Hij wist later niet. hoe hij zijn stem in bedwang had kunnen houden. Zijn hart klopte hem m de keel. „Hoe -zei je?" vroeg hij eindelijk. „Ik heb niet goed gehoord „Ze heet Esther," zei June. „Esther Shep- atone." Micky's potlood gleed uit en liet efen streep op het papier achter; een ogenblik Ikleek hU zijn vriendin aan met ogen. die nietjs zagen. Gelukkig was June juist bezig een |«lga*et aan te steken, zodat ze zijn verwarring niet merkte. Terwijl ze de rookwolkjes pedacht- zaam uitblies, vervolgde ze: „Ja. zo heet ze. ongemene najifn. hè? Nu. wat denk je ervan? Je hebt haai] naam nog niet eens opgeschreven. Esther Snepito- nezei ik. „schrijf het op." beval zei Micky gehoorzaamde onmiddellijk, ijlij be gon weer een beetje tot zichzelf te kop „Ik zal haar wel kunnen helpen, dei zei hij snel. „Maar léat haar vooral i ken. dat ik er iets mee te maken hep; zezod het niet kunnen uitstaan, als ze „Hoe weet Je dat?" vroeg June wend en keek hem scherp i Micky doorstond dapper haar yors«n(le blik. ,.Nu. je hebt toch gezegd. daflNe |zp trot» is? Daarbij wens ik niet voor zo'n sppirt be roepsfilantroop door te gaan'dat ben ik niet, maar ik zal zien, wat ik doen kan 'voor die nieuwe vriendin van jou. Zei je hiet. dat ze arm was?" i „Straatarmr geloof ik. Zeg Micky, lis het niet aandoenlijk ierrtand heeft hppir geld gestuyrd. met zo heel veel. maar pèt we» toch geld, dat ze niet verwachtte. Ik) heb een idee, dat het van die 'zogenaamde Vijïloofdf*. haar komt .^Waarom zeg je zogenaamde .verlocjfde?" June haalde de schouders op. H I (Wordt «ervólgd) komen, denk Ik." I niet nier- ïeb; ze zoU pet wist, Wantrou»

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2