AKKERTJE Kalme deserteurs en opgewonden burgers :VZÏ zZ-j s: LMITSTE BERICHTEN landbouw en veeteelt. Snuif en wrijf Het gaat om 14 centimeters kruimels - Grote fokveedag te Hoornaar De harde kern. VERMOMDE LIEFDE NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscne Courant VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 Wat zegt De Bilt? Geldig van "Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Nu en dan buien. Wisselende bewolking met vooral in de kustprovincies nu en dan buien, sommige met onweer en hier en daar met hagel. Iets kouder voornamelijk des hachts in het binnenland. Matige, jn de kustgebie den tijdelijk krachtige wind tussen Zuid- West en West. Op- en Ondergang der Zon: 21 October: Op 7 14, otider 17 34. 22 October: Op 7.16. ortder 17 32. 23 October: Op 7 18 .ohder 17.30. 24 October: Op 7.10, orjder 17.28. MAANSTAND. Wassende Maan. 21 October: Op 629 .onder 17.17. 22 October: Op 8.04, onder 17.33. 24 October: Op 11.16, onder 18 24. 23 October: Op 9 41. onder 17.54. 28 October Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 21 Oct. 5.14 uur: 22 Oct. 6.06 uur. 23 Oct. 6 48 uur: 24 Oct. 7.31 uur. Keulen. 21 Oct., stand 0.09, val 0.02. SCHOONHOVEN. Ouüi @ollanti£rt)e "3p6ti«ut Een voetman evenself sj die moet gedurigh letten, Hoe dat hy naer den eysch syn passen dient te setten. GEMENGD NIEUWS. DE BRAND IN DE ELECTRISCHE CENTRALE TE A8MTERDAM. De technische stat van het Amsterdams energiebedrijf heeft vastgesteld, dat de oor- xeak van de brand in dc electrische centrale te Amsterdam sluiting geweest is in 4rans- formator no. 1. De wikkelingen in deze trans formator moeten worden vefnieuwd en deze repartie kan zeer lang duren. De directeur van de centrale acht het niet uitgesloten lat hiervoor een jaar nodig zal zijn. DE „ZWARTE ZEE" VERLIEST SLEEP. De sleepboot ..Zwarte Zee', die met drie vaartuigen, op sleeptouw vart Vlissingen naar Port Said was vertrokken, heeft doordat bij vliegend stormweer de tros brak. in de golf van Biscaye het landingsvaartuig ..Ballah uit het oog verloren. TWEE VOORTVLUCHTIGE BOEFJES GEARRESTEERD. Twee 17-jarige Amsterdamse boefjes ont snapten 30 Juni en 30 Juli respectievelijk uit het Rijksopvoedingsgesticht te Doetinchefnen te Amersfoort. In de nacht van 11 op 12 Oc tober wist de politie de knaapjes, die. toen zij door een agent werden aangesproken, de vlucht namen, met behulp Van een motor agent te arresteren. De jongeman, die uit Amersfoort ontsnapt was. had een baantje gekregen bij een textielhandel in de hoofd stad en met zijn collega uit Doetinchem. die hij kende uit het doorgangshuis te Ameron- ;en, besloten zij als er zich een gunstige kans Jeed. textiel te stelen en vaft de opbrengst naar België te gaan Toen de knaap voor zijn patroon per fiets vier rollen textiel naar een cliënt moest brengen, reed hij naar de wo ning van zijn moeder met de stof en stalde de fiets in een stalling in de buurt. De vier de October deed de textielhandelaar aangifte bij de politie en al spoedig «laagde deze er In de fiets op te sporen. De boefjes bleven echter spoorloos tot de 12e April. De kinder politie heeft veel werk gehad om deze dief stal uit te zoeken, daar de johgens trachtten de politie-ambtenaren met allerlei leugens op dwaalsporen te brengen. Tenslotte kwam men er achter wat er met de rollen textiel was gebeurd. De moeder had aan een fami lielid, dat in de textielbranche werkzaam is een staaltje van de stof getoond met het ver zoek er een koper vogr te vinden. Deze ging naar een marktkoopman, die zelf ge<m interesse had. doch naar een collega verwees, die tenslotte de partij kocht. De politie heeft bij deze marktkoopman bijna alle textiel in beslag kunnen nemen. De stof' was per taxi van het huis van de jongeman haar de markt koopman vervoerd en via dit spoor slaagde de politie er in het zaakje tot klaarheid te brengen. De stof bleek voor f 810 te zijn ver kocht, een normale prijs. De twee marktkoop lieden en de moeder zijn gearresteerd. WITTE MIEREN-INVASIE IN HET VATICAAN. Technici van het Vaticaan zijn gisteren ge alarmeerd om de strijd aan te binden tegen een leger witte mieren, die druk bezig zijn zich door muren en plafonds een weg te vre ten naar het pauselijke archief. Waardig heidsbekleders van het Vaticaan deelden me de, dat twee colonnnes van deze insecten, afkomstig uit de wijk Monteverde. waar ver schillende ondermijnde huizen waren inge stort. door de muren van het Vaticaan wa ren gedrongen. De spits van de eerste co lonne ondekte men in het vertfek van kar dinaal Mercati. de pauselijke bibliothecaris en archivaris. De mieren hadden reeds en kele boeken en documenten verslonden, een statiegewaad van de kardinaal tot grijze poe der verwerkt en een zware eiken balk zo zeer aangetast, dat hij op het ppnt stond het te begeven op een plaats juist boven het bed van de kardinaal. De tweede golonne werd ontdekt in de zes" voet dikke muur van de papegaaien-hof. „oprukkend'' naar het ge heime archief van het Vaticaanse staatssecre tariaat. Ofschoon het moeilijk zou zijn de mieren te verdelgen door de dikte van de muren, hoopte men dat de indringers spoe- dieg vernietigd zouden zijn. De Zwitserse schildwachten, aan de Zuid zijde van de Sint Pieter hebben intussen ge rapporteerd een nieuwe zwerm gezien te hebben. Overstromingen eisen duizenden slachtoffers. Tengevolge van wolkbreuken hebben zich ln Guatemala overstromingen voorgedaan, waarbij meer dan vierduizend personen om het leven kwamen en 70.000 mensen dakloos werden. De schade aan verkeerswegen be draagt acht millioen. aan oogst acht rmlnoen en aan spoorwegen drie en een half millioen dollar. NIEZENDE VARKENS. De varkens in Hadeland in centraal-Noor- wegen zijn aan het niezen geslagen. Vele niezende varkens moesten reeds worden af gemaakt. omdat men tot de ontdekking is gekomen, dat de kwaal overerfelijk en daar bij moeilijk te genezen is. Het wezen wordt veroorzaakt door kraakbeenaariwas in de neus. waardoor het ademen wofdt bemoei lijkt. Men veronderstelt dat de ziekte met uit Zweden ingevoerde varkens Noorwegen li binnengekomen. SINT NICOLAAS IN AANTOCHT. In een goed bezochte vergadering van ..Schoonhoven Vooruit" en de R.K. Midden standsvereniging werd gisteravond de actie besproken welke ter gelegenheid van St. Ni- colaas gehouden zal worden. Na enige discus sie werd het voorstel van het bestuur aan vaard. dat behelst om vanaf 21 November bij iedere 50 cents welke bij de deelnemende winkeliers worden besteed, een bon ter waarden van 1 punt beschikbaar te stellen. Voor tenminste 10 punten kan men dan bij St. Nieolaas. die speciaal voor dit doel inde V.A.V.O.-winkel op de hoek van de Varkens- markt zal zetelen, een geschenk voor de jeugd in ontvangst nemen. Bovendièn zullen de kinderen uit de laagste klassen der scho len getracteerd worden. Voor een en ander zal men gebruik maken van de militaire St. Nieolaas. Van de bestuurstafel werd nog bekend ge maakt dat in de wintermaanden belangrijk bezuinigd moet worden op de étalage-ver lichting. De winkeliers kunnen hun mede werking toezeggen door het ondertekenen van een formulier dat bij de heren C. de Gruij- ter en M. J. Stekelenburg verkrijgbaar is. Maakt men geen gebruik van deze regeling dan zal het op de spitsuren in het geheel niet toegestaan zijn étalage-verlichting te bran den. MILITAIRE AUTO TE WATER. Een auto van het plaatselijk depot had gisteravond op de Lopiker Voordijk niet veel geluk. Toen het voertuig bij Cabauw uit moest wijken voor een tegenligger, kwamen de wielen in de zachte berm terecht, waar door de auto in de wetering geraakte Van morgen kon zij eerst op het droge gebracht worden. In het begin van deze week kwam ook reeds een militaire auto in de Lopiker Wetering terecht. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Berodpen te Reeuwijk J. Spelt, wonende te ONTHULLING MONUMENT DS. VAN DEN BOSCH. Zaterdagmiddag te 3 uur zal in de Grote Kerk té 's-Gravenhage de' onthulling geschie den van het monument, gewijd aan de nage dachtenis van Ds. D. A. van den Bosch. Nagekomen Predikbeurten. AME DE. Ned. Nerv. Kerk: vm. 10 uur Lees- dienst: 's avonds 6 uur ds. Van Dop. Geref. Kerken vm. 10 uur en 's avonds 6 uur ds. Van der Set' ee. van Noordeloos. KRIN PEN AAN DE LEK. Ned. Herv. Kerk: vm. 10 uur en 's avonds 6.30 uur ds. Enkelaar. Vrijz. Hervvm. 10.30 uur de heer Vroeginde- weij. I Geref. Kerken: vm. 10 uur en 's av. 6.30 uur ds Van den Berg. van Woerden. SCHELLUINEN. Ned. Herv. Kerk: vm 930 uur en s avonds 6.30 uur de héér Blankespoor, van Barneveld. SLIEDRECHT R.-K. Kerk: vm. 7 30 uur en vm. 9 uur H. Mis Vrijz. Herv 's avonds 6 uur mej. Doets. Geref. Kerken: vm. 9.45 uur eih 's avonds 6 uur ds. Oosterhoff. Geref. Kerken Art. 31: vm 8 30 uur en nm. 3.30 uur ds. Overeem. Geref. Kerken H.V.: vm. 10 jiur en 's avonds 6 uur ds. Overduin. Oud Garef Gemeente: vm. 10 uur en 's avonds 6 ujjr de heer Bijkerk. - Chr. Geref Kerk: chie va Voorthuizen. Leger des Heils: ge- vm. 0.30 uur en 's avonds 6 uur ds. Du Mar- wone Diensten. TIENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: vm. 10 uur ds. Van Dop. Opschudding in het garnizoen: Uitzending van dienstplichtigen die zich ueder- rechtelyk onttrokke ..De chef van de generale staf heeft bepaald, dat de teiyk onttrokken hadden aan uitzending naar Indones raad nog geen kennis Is genometi. alsnog naar In Een veroordeling door de krijgsraad werpt een sint geen niet alle betrokkenen zich voldoende realiserc Van de militairen, die uitgezonden worden, is zorgi geestelijk en sociaal oogpunt de uitzending verantwoord la.' Dit is de officiële tekst van een besleutvan generaal Kruis en hoewel het eerst .gister avond gepubliceerd is. vormt het de grend. waarop 180 militairen, die hier ter stede in de A-barak gelegerd zijn. tezamen met slechts enkele tientallen van elders, binnen kort naar Ihdonesië zullen vertrekken. Dit besluit is aanleiding geweest tot enige deining in het Schoonhovenae garnizoen, waarbij dadelijk opgemerkt moét worden,/ dat het te betreuren is, dat van verschillen de zijden de geruchten daarover zijn aange grepen voor een opgewonden berichtgeving, waarmede niemand gediend is. ..Niemand" is i«% tp iterk gezegd, nu er in ons land een groepering is. die gaarne in troebel water vist. Die groepering is de en'ge. die zal po gen munt te slaan uit overdreven verhalen over de deserteurs te Schoonhoven. Laten we de zaken zuiver stellen. Onge veer elke dienstplichtige, die onder de wa penen wordt geroepen, kan er op rekenen, dat hij na een half jaar of wat langer, uit gezonden zal worden naar Indonesië. De volksvertegenwoordiging heeft de regering tot die uitzending gemachtigd én als gevolg daarvan wordt aan -de dienstplichtigen niet gevraagd of ze graag of met tegenzin naar Indonesië gaan. Ze weten van te voren dat ze worden uitgezonden en ze gaan, de een met een opgetogen lied, de ander misschien met lood in de schoenen, maar allen door drongen van hun plicht en van de noodza kelijkheid. De mensen, die nu in Schoonho ven verblijven, hebben in juist dezelfde om standigheden verkeerd. Ze wisten, dat ze naar de tropen moesten en zij hebben zich daartegen niet verzet. Zij hebben gebruik ge maakt van de hun geboden gelegenheid af scheid te nemen van hun familieleden tij dens het z g. inschepingsverlof, alleen zijn zij daarvan niet of niet op tijd teruggekeerd. Kortom: zij hebben de boot gemist. Waarom? Velen hebben daartoe wel deugdelijker aan leiding gehad dan alleen, dat hun op het laatste moment de moed ontzonken was. Er zijn er met moeilijkheden ten aanzien van de kostwinning, met zieke verwanten of kwijnende neringen. Al die problemen zijn de Schoonhovenaren voldoende bekend door het langdurig contact met het garnizoen en zij weten ook dat op doortastende maar mi- nitieuze wijze deze moeilijkheden uit de weg worden geruimd door specialist-en. die hier aan de militaire staf .zijn verbonden. Het resultaat is geweest, dat er geen en kele reden was de ..deserteurs" oog langer in Nederland te houden. Zij zijn toch reeds later dan hun onderdeel en tegenover, die anderen zowel als tegenover de militairen, die op aflossing wachten is het niet verant woord de mensen, die de boot gemist heb ben in Nederland te houden Daarom dus het besluit; Naar Indonesië. De Woensdagmorgen. Toen dat besluit Woensdagmorgen aan de betrokken 180 militairen werd medegedeeld, is dat wel iets anders geweest dan zij mis schien verwacht hebben, maar zij hebben zich daartegen niet metterdaad en niet in woord verzet. Enige minuten later zijn zij uitgerukt voor een oefening, waarvan zij te ongeveer 12 uur terug keerden. Op dat tijd stip hadden zich evenwel aan de ingang naar barak A enige vrouwen verzameld, die die zelfde morgen een brief ontvangen hadden, dat hun man (of zoon) naar Indonesië moest vertrekken. Door haar uitroepen en aanmoe digingen hebben enige der deserteurs zich geroepen gevoeld een opstootje te verwek ken. Zij hebben ruiten ingedrukt en meubel stukken daardoor naar buiten geworpen. Zij hebben tenslotte een niet brandende kachel omver geworpen. De toegesnelde wacht en de marechaussee waren de toestand daarop weer meester, zodat toen kolonel Sluyter ar riveerde, alle mannen zich stram in de hou ding plaatsten. De garnizoenscommandant heeft hen daar op toegesproken, en met enige der meest „bezwaarden" persoonlijke gesproken, waarop de rust volledig terugkeerde. Het is w^l teke nend. dat des avonds deze mensen, van wie de buitenwereld vertelde dat zij oproer ge maakt hadden, dat zij de barak in brand ge stoken hadden en officieren hadden gemoles teerd. de tijd verdreven met binnenkamer spelletjes en muziek, ter begeleiding waarvan verscheidene luidkeels zongen. En nu Zondag. De gebeurtenissen zijn dus niet schokkend en evenmin kan men zeggen, dat de behan deling van deze militairen onrechtvaardig is. Integendeel mag men zeggen dat het on- n aan inscheping dienstplichtigen, die zich wederrech- en van wier zaken door de kr(jgs- lóneslë zullen worden uitgezonden, op het gehele verdere leven, het- uldlg vastgesteld, dat uit medisch, rechtvaardig zou zijn tegenover de tiendui zenden anderen, die wel hun plicht doen. vanneei deze mensen niet uitgezonden zou den worden. Hun Inschepingsverlof hebben zij reeds genoten en er is dus geen beletsel de ze mannen op de boot te zetten. Niettemin en de gelegenheid opengesteld voor nieuwd afscheid, waartoe de familie- ïitgenodigd zijn 'as. Zondagmiddag heeft rr een I leden naar Schoonhoven te komen. Zo daartegen principi le bezwaren bestaan kan het scheid ook op Maandag of Dfnsdag plaats vinden. Dat er reeds gisteren opgewonden vrouwer door Schoonhoven liepen, die poog den hel medelijden van de burgerij op te wekken, is tot op zekere hoogte begrijpelijk, doch e/en duidelijk zal het zijn. dat deze mensen de vergeefse reis aan zich zelf te wijten lebben. Zij kwamen immers met een brief in de hand. Waarin kldar en helder uit eengezet werd, dat op Zondag bézoek ont vangen ïjnocht worden en dat op die dag het garnizoen zou zorg dragen voor voeding en vervoer van de betöekers. Begrip gevraagd. Verreweg de meerderheid heeft dat ook begrepen en heeft dankbaar gebruik gemaakt van de gratia envelop en het formuliertje waarop ingevuld kon worden met hoeveel man men Zondag op bezoek wilde komen. Ongetwijfeld zullen du» Zondag enige hon derden Vreemdelingen door Schoonhovens straten ljruisen op weg naar de A-barak. Zij komen e zoals op houden vertoon hoven d den zuil behoren, opschuddu den het men met enwel niet anders doen dan afscheid n hun verwanten. Er zullen niet, normale ouderdagen. parades ge worden en er zal ook geen ander :ijn. Het is van belang, dat Schoon- verschil ziet. ornaat er wellicht lie- zijn, die niet tot de familieleden maar die toch willen proberen hier ing te verwekken, die wij zei- reeds volkomen misplaatst is Dat die mogelijkheid rekening houdt is met anders dan een voorzorgsmaatregel, die wellicht geboren zal blijken te zijn uit een te grote voorzichtigheid. Hoe dan ook het is zeker r iet waar. dat de Schoonhovenaren Zondag een militair schouwspel te zien zui len kruien van andere aard dan een parade in de v jrm van tanks, die door de straten ratplen. vliegtuigen die boven de stad cirke len of mitrailleuropstellingen op pleinen en hoeken. Het is toch wamerpel niet zo iets bijzon ders. wanneer enige honderden ouders echtgenoi geliefde. :en afscheid komen nemen van hun D HVENKAMPIOENSCHAPPEN. De ka npioenschaopen van de postduiven- ken, pharmaceutische producten, e d., waar- vereniigrg haald: Vitesse „De Luchtpost" zijn als volgt be- kampioen hole le A. Koorevaar 201.80 piinten: 2e J. Sterrenburg 200 90 punten; 3e H J. Saveur 191.90 punten. 4e C. den But ter 190 5) punten. Kampi ien half fond hok: le A. Koorevaar ten; 3e J veur 249 punten; R. J. van veur '102 Kampi 329.70 ten: 8e Breukele punten. Kampléi punten: 2e hokkampioen H. J. Saveur met 2356.77 punten; 3e hokkampioen Jac. Lensen met 1715 49 punten. Generaal kampioen alle vluchten A. Koore vaar 1540.70 punten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Louise Marieke, d. van D. A. Slager en T. M. Venema. Hendrik, e. van C. L. de Vries en M. de Baat. Geertrui Janna d. van C. Roos en B van der Sluis - Getrouwd: H W Patijn, 42 J. en L Brands, 22 j. - Overleden: A. A. Oosterom. 47 j., echt genoot van M. H. Hogendoorn. H. J. van der Vlist, 57 j.. echtgenoot van H. A. Naves. PLAATSELIJK NIEUWS. NIEUWE GYMNASTIEKZAAL. Molenaarsgraaf Het bestuur van de gym nastiekvereniging „Sport Na Arbeid" voor Mo lenaarsgraaf. Brandwijk, Ottolanden en Bles- kensgraaf. heeft besloten over te gaan tot de bouw van een eigen gymnastiekolkaal. Het is nog niet met volle zekerhgid te zeggen, waar dit lokaal gebouwd lzal worden, maar in leder getal in Molenaarsgraaf en wel zo dicht mo gelijk, bij de kom van het dorp. Het gebouw zal uitsluitend bestemd zijn voor de oefeningen van de gymnastiekvereniging. Er zal dus geen onderverhuur plaats vinden aan andere vereni gingen of voor andere doeleinden, zoals uit voeringen. Het ligt in de bedoeling van het bestuur door middel van verschillende acties een gedeelte van het benodigde kapitaal bijeen te brengen en de rest te ler.en tegen normale rente en aflossing. Minister Lieftinck en de Baanhoekbrug Hardlnxveld. Zoals gemeld, bestaan er plan nen om de spoorbrug over de Merwede te Branhoek. die nu een obstakel vormt voor het baggerbedrijf en de scheepsbouw, hefbaar te maken. De belanghebbende gemeenten en be drijven hebben bun bijdrage (tezamen 2Q pro cent van het totale bedrag) bepaald, van de provincie Zuid-Holland wordt 40 procent ver wacht. en het rijk zegde reeds een bijdrage van 40 procent toe. Over dat laatste was het ar. raadslid P. Heykoop. van Hardlnxveld, slecht te spreken. Het rijk heeft volgens hem moeilijkheden veroorzaakt en de streek af gesloten. De betrokken minister kreeg weinig waardering van dit raadslid. „Deze lage bij drage verwondert mij te meer." aldus deze spreker, omdat de minister toch een ambtge noot heeft, die een uitst'ekende reputatie geniet op het gebied van „hefbaar maken" en „hef fen". Fapendrecht Voetbal. Papendrecht 1 staat Zondag voor een moeilijke wedstrijd, nu het de g3st zal zijn van Ursus 1 uit Rotter dam. Dat laatste gaat thans aan het hoofd der ranglijst. Het overige programma luidt als volgt; Pa pendrecht 2—RCD 2; Papendrècht 3—Vuren 1; Stryen 3—Papendecht 4 Merweboys 3—Pa pendrecht 5. Het juniorenprogramma voor Zaterdag luidt Sliedrecht aPapendrecht a; Gelukvogels a Papendrecht b; Papendrecht cSliedrecht f. Het tweede tiental van de damvereni ging Papendrecht speelde Dinsdagavond zijn eerste competitiewedstrijd tegen het Noorden II uit Dordrecht. De reserves moesten met 146 het onderspit delven. Maandag gaan het eerste en tweede tiental r.aar Rijsoord om daar tegen beide tientallen uit tf komen. Ruim twee millioen gulden vooi verbetering Friese grasmat. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben er de aandacht op gevestigd, dat in het zo genaamde lage midden van Friesland uitge strekte complexen grond liggen, waarvan dt cultuurtoestand dringend verbetering eist. Met het oog op een vooral in de winter maanden toenemende werkloosheid in Fries land is de wenselijkheid betoogd met de ver betering van een complex spoedig te begin nen en wel van het zogenaamde Zwettege- bied. gelegen nabij Oldeboorn in de gemeen ten Utingeradeel en Smallingerland, een ge bied van ruim 790 H A. groot Met zijn ambtgenoot van Landbouw heeft de minister van Financiën zich van de wen selijkheid van de voorgestelde verbetering overtuigd. De verbetering omvat het aanleg gen van een dijk. het stichten van een ge maal. het aanleggen van enkele wegen, het verbreden van een toegangsweg en het ma ken van waterleidingen en kavelsloten. Er mag worden verwacht, dat wanneer deze werken zijn uitgevoerd, de cultuurtechnische toestand van de gronden gunstig zal zijn voor verbetering van de grasmat. Uitgegaan wordt van het denkbeeld, dat de verbetejde gron den zullen worden verkocht en dat de nieu we eigenaren de nodige gebouwen zuller stichten. Ten einde het werk tot stand te kuni.en brengen is het nodig, dat de gronden eigen dom worden van de staat. De kosten van dit als D.U W.-object uit te voeren werk worden geraamd als volgt: kos ten van door middel van aankoop, ruiling ot onteigening te verkrijgen gronden f UJOOOOO: andere bijkomende kosten f 600.000; arbeidi. lonen f 550.000. neem een ALBLASSERDAM. Geboren: Hendrika. d. van T Roodnat en J. van der Koolj. Ger- ritje Cornelia d van C. F M Kanters en A Bouter. Adrianus, z. van A van der Lin den er. A. C. van Heugten. Rutger. z. van R. ten Harkei en M G. Visser. Leendert. z. van B. P. van der Graaf en B. de Jong. Marijke, d .van J. Kooljmans en A. Post. Pieternella. d. van J. Boom en A. C. van der Pijl. HARDINXVELD. Geboren: Jan Cornelis. z. van B Vlot en D. N. de Heer. Pieternella. d. van T den Breejen en A Ambachtsheer. Gerrit. z van T. Vogel en A. Vos. Adria ns, d. van T. van Dam en J. P. van Milligen. Louwerens Arie, z. van M. den Besten en A. G Egss. Marrigje Neeltje. d. van W. Vlot en N Versluie. Ondertouwd: B. Timmer man en G, van Asch. C.- J. de Koning en F Bruinsma. M. den Breejen en M .M. W. van Houwelingen. NEDERLAND EN ZWITSERLAND. Tussen Nederland en Zwitserland was een nieuw handelsverdrag afgesloten, dat op 1 October in werking had moeten treden. Ten gevolge van de devaluatie is dit verdrag echter niet geratificeerd, zodat er Thans geen handelsverdrag tussen beide landen bestaat. Binnenkort worden de besprekingen echter hervat Voor de Nederlands-Zwitserse han del ziet het er intussen niet zo best uit. De Zwitserse artikelen zijn door de devaluatie 44 pCt. duurder geworden, terwijl ze voor onze begrippen toch al prüzig genoeg wa ren. Bepaalde artikelen zal men echter niet kunnen missen, zoals draaibanken, uurwer- ic. de Lange 257 punten; 4e H. J. Sa- 50 punten. KampK en fond hok: le A. Koorevaar 458.55 ïe A. van der Heul 272 punten: 8e Witzier 217.25 punten; 4e H. J. Sa- 10 punten. len jonge duiven hok: le H. J Saveur nten: 2e J. Sterrenburg 311.18 pun- Lensen 293 96 punten. 4e B. v«n 289.33 punten; 5e A. Korevaar 271 van men de hogere prijzen wel zal moetert aanvaarden. De niet-strikt noodzakelijke in voer van Zwitserse artikelen zal echter at- nÉAan de andere kant is het lang niet zeker dat onze uitvoer naar Zwitserland belangrük lUMU „uu,0,,01 zal kunnen toenemen. Evenals Amerika. Is 466.15 punten; 2e A. J.-van Engelen 306 95 pun- Zwitserland een verwend land. dat meer dan - voldoende is voorzien van alle mogelijke pro ducten van de beste kwaliteiten. De Neder landse artikelen vindt men er in het alge meen niet goed genoeg, zowel wat de kwa liteit als de afwerking betreft. Hier komt nog bij. dat ook allerlei andere landen, die ge devalueerd hebben, grote aanbiedingen aan Zwitserland doen, zodat de betrekkelijk klei ne Zwitserse markt wordt overstroomd met goedkoop buitenlands materiaal. Alleen op zuivelgebied staan wij sterker, maar devrBag naar Nederlandse zuivelproducten is thans zo groot, dat voor Zwitserland vrijwel mets overschiet. De enige tak van bedrijf, waarvoor de de valuatie waarschijnlijk gunstig zal werken, is de scheepvaart. Zowel onze zeehavens als de Rijnvaart kunnen er groot voordeel van heb ben, dat de gulden thans zoveel goedkoper is geworden voor de Zwitserse importeurs. Daardoor kan Rotterdam ook een voorsprong krijgen op Antwerpen, aangezien de Belgi sche franc veel minder gedevalueerd is. Zowel In Zwitserland als in Nederland vraagt men zich af of de Zwitserse franc op zijn tegenwoordige hoge wagrde kan blijven staan. Zwitserland moet het nu eenmaal voor een groot deel hebben van het vreemdelin genverkeer en als het land te duur wordt voor vacantieverblijf. zal een groot deel van de vreemdelingen zonder twijfel wegblijven. Dat zou op den duur Zwitserland kunnen noodzaken om zijn geld ook bij dat van de andere Europese landen aan te passen. >en navlucht hok: le R. J. van Wit zier 182(0 punten; 2e C. den Butter 174 pun ten: 8e 1.. van Wijk 163.80 punten; 4e C. van Vliet 157 50 punten, le hokkampioen A. Koorevaar met 2910.10 DE FISCUS.... vergt veel, heel veel i«r aceljnverhoging plm f 2 p. It. nu koopt spaart U geld I nu nog een pracht van een rnpad in alle courante merken Oude Oenevers en Likeuren ivt». wl| breng.n hst U gaarn» thuli DE WIJNKELDER Markt 15 - Tel. 3050 - Oouda Kantongerecht Qorinchem. Het spreekwoord .a.rbeld adelt" gaat niet al. tUd op. Dit ondervond de heer P R. te Go. rinchem, die in zijn bröodbakkerij te vroeg met de werkzaamheden had laten beginnen. Beklaagde bleek in een moeilijk parket te heb ben gezeten, want inplaats van 100 kg. moest hy vo:r Zaterdags 475 kg. brood aan de mili tairen leveren, waarom hy wat vroeger was begonnen. Overigens zou hy met een bedrUf met meer dan zes personen vergunning kun nen krygen een uur vroeger te beginnen, wel ke vergunning hy meende te hebb'en, doch welke er toch niet was. De kantonrechter vond verdachte te goeder trouw en veroordeelde met een schuldig verklaring zonder straf. De koordirigent A- S. te Peursum bevindt zich uit hoofde van zyn beroep, dikwyis 's avonds laat op de weg. Zoals hy beweerde, laat hy altyd voor zyn heen- en terugreis het achterlicht van zijn motor controleren. Toch had de politie op een late Vrydagavond bemerkt, dat zyn achterlicht niet brandde. Hoe dit mogeiyk was. kon hy de kantonrechter niet verklaren, maar de jongens zaten er over dag nogal eens aan te „morrelen". De kan tonrechter vond. dat hy dan wat meer op dat gemorrel moest letten en maatke het ove rigens schikkelijk met f 6 of 8 dagen. K. van der M. te Goricnhem. had te Gorln- chem een kleinhandel ln kruideniers- en dro gerijen artikelen overgenomen, zonder even wel daartce overeenkomstig de Vestigings wet bevoegd te zyn Ter zitting zeide de be klaagde, dat hij wel het huis en de winkel- inventaj-is had gekocht, doch de zaak overi gens niet van hem was. Het O. M. vond. dat hier een sehUnvertoning werd opgedist, want het bedrijfsrisico is vor verdaethe. evenals de winst. Hoe sneu men het ook voor de on dernemingslust van verdaethe vond. hier moest volgens het O. M. streng worden opgetreden, went anders zou dit tot onbillijkheden leiden opzichte van hen. die Jaren op hun bevoegd- beid en vestiging moeten wachten. Hoewel minder dan de eis va nhet O. M. was het vonnis niet mals. nameiyk f 200 of 1 maand voorwaardelijk met één jaar proeftyd en on voorwaardelijk f 50 of 20 dagen. HOGE BOETE VOOR DIRECTEUR VAN TEXTIELGROOTHANDEL. De tuchtrechter voor de pryzen te Am sterdam veroordeelde Woensdag J. W. J. S uit Amsterdam, directeur van een groothan del in textiel tot een geldboete van f 15.000. S. heeft in eind .1947 aan enkele cliënten van de groothandel kamgaren stoffen gele gerd, die "hij" gewoon door de groothandel liet verkopen. Boven de officiële prys ont ving hy persooniyk echter bedragen extra, die over het algemeen f5 per meter be droegen. In totaal heeft hy hierdoor een be drag dat de f 10.000.— overschrydt te vee' ontvangen. OPHEFFING ZONDAGSVERBOD. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft voor Zondag 6 Npvember het Zondagt ryverbod opgeheven. DE AMERIKAANSE WAPENLEVERAN TIES. Aan acht leden vsn het Noord-Atlantisch Verbond, die zich tot Amerika om militaire steun gewend hebben, zal gevraagd worden te beloven, dat zy hun veraedigingskrachter. zullen versterken en hun wapenproductie zullen samenvoegen. aldus verklaarden Amerikaanse regeringsfunctionarissen. Ame rika zou ln het begin va nde volgende week onderhandelingen beginnen over afzonderlijke overeenstemming, welke tot snelle versche ping van Amerikaanse wapenen ter waarde van 1 milliard dollar zouden leiden. By d» acht betrokken landen is ook Nederland. Herhalingsoefeningen voor gewone dienstplichtigen. By Konlnkiyk Besluit is bepaald, dat ln 1949 voor herhalingsoefeningen ln werkelijke dienst komen de gewone dienstplichtigen van de Landmacht, behorende tot de vier door d» Minister van Oorlog aan te wyzen compag- niën. De duur van de herhalingsoefeningen be draagt voor het administratief personeel ne gen dagen (de Minister is gemachtigd deze ter- myn te bekorten) voor de dienstplichtigen aan gewezen vêor kwartiermaken zes dagen et) vooj de overige dienstplichtigen vier dagen. EREDOCTORAAL VOOR PRINSES WILHEI.MÏNA. Prinses Wilhelmina heeft het eredoctoraal in de rechten ontvangen van het Smith Col lege te Northsampton (Massachusetts). s TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 DE POTERREGELING De Directeur van het Landbouw-Eeonomi- sche Instituut dt. Hörring. is onlangs be noemd tot byzonder hoogleraar te Wagenin- gen en als zodanig heeft hu vorige week of ficieel zyn intrede gedaan. Bij die gelegen heid sprak hy een rede uit over de mini mumprijsregelingen voor landbouwproducten, waarby hy vooral uitweidde over de rege ling voor de pootaardappelen Hij acht deze regeling n.l. jn verschillende opzichten niet juist. Zo byv. de vaststelling van uiteenlo pende minimumpryzen voor verschillende teeltgebieden en voor verschillende kwalitei ten. De minimumprys is n.l. hoger \'oor de betere kwpliteiten en voor de aardappelen, afkomstig uit het kleigebied van Friesland. Groningen en Noord-Holland. Dat heeft geen zin en is zelfs fout. zegt prof. Horring. Als de afnemers de betere kwaliteiten hoger waarderen, zullen zy er ook wel meer voor betalen en dan heeft het verschil in mini mumprys geen zin. Als de kopers voor deze beste soorten niet zoveel meer willen beta len als het verschil in minimumprijs be draagt, zullen zy daarentegen do minder hoog geklasseerde en dus goedkopere soorten ko pen -Het gevolg kan dus zijn, dat een deel van de beste pootaardappelen overschiet en tenslotte als varkensvoer gebruikt worden,' terwijl de C-poters geheel uitverkocht raken. Ook is hij geen -bewonderaar van de areaal heffing. omdat men dan ook het. afgekeurde gewas laat meebetalen voor de dekking van een risico, waaraan men geen aandeel heeft. Tenslotte is Jilj ertegen, dat men voor de export ook minimumprijzen ojffegt. die be langrijk hoger zyn dan de binnenlandse mi nimumpryzen. Zo maakt men het de handel nodeloos moeilijk. Als conclusie zei prof. Horring. dat men Ijy de handel in aardappel- pootgoed biykbaar te veel heeft willen rege len. Dat is een liefhebberij, die op velerlei gebied in ons land welig tiert en waaraan hoognodig paal en perk moet worden ge steld. p Varkensstapel weer op volle sterkte. Bij de jongste telling van de maand Sep tember van dit jaar bleek het aantal biggen weer gelijk te zijn aan dat van tien jaar ge leden; het droeg n.l. ruim 415.000. wat bijna een verdubbeling betekent in de laatste twaalf maanden. Als men nagaat, dat in Mei 1948 de varkensfokkery vrij werd gegeven, heeft het dus ongeveer een jaar en' drie maanden geduurd eer de volle uitwerking van de maat regel zichtbaar werd.» Intussen zal de pro ductie nog wel verder toenemen, want het aantal fokzeugen is oftk zeer belangrijk gro ter geworden en bedraagt thans 278.000 te gen 185.000 een jaar geleden en 243.000 in Maart van dit jaar. De aangroei gaat ons nu wel een beetje erg hard en daarom geven wij de raad reeds thans de fokkerij te gaan matigen, anders zitten we over een jaar met ontelbare onverkoopbare biggen en over twee jaar met een enorme, doch verliesgevende varkenshouderij. Voor de oorlog kende men de fatale vierjarige ..varkenskringloop", waar in de prijzen van laag naar hoog en vervol gens weer naar laag gingen, maar op het ogenblik moeten wij er bovendien nog reke ning mee houden, dat wanneer er geen vol doende ondermelk van eigen productie voor het varkensvoer ter beschikking komt. dier meel. vismeel of iets dergelijks ingevoerd moet worden tegen de nog steeds schaarse harde deviezen. Een te grote varkensstapel zou ons bovendien volstrekt aan de genade van En geland overleveren en dat is al even riskant. Het is om die reden, dat wy van oordeel zijn, dat de varkenshouderij niet tot in het on matige opgedreven moet worden. Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met wy dezer dagen in de gelegenheid een lezing by te wonen van ir. Clevennga, die. zoals men weet. een onvermoejde cam pagne voert voor een ruimer gebruik van organische mest op akkers en weiden. Ir. Cleveringa heeft zich al% rijkslandbouwcon- sulent jarenlang met de structuur van de bodem bezig gehouden en zyn ervaringen daarbij brachten hem ertoe de vraag te gaan bestuderen, waarom op sommige gronden een eo sterk structuurverval optreedt Al zoe kende naar de oorzaken, zei spreker, kwam ik tenslotte tot de overtuiging, dat het struc tuurverval van de grond rechtstreeks samen hangt met alle ziekten en plagen, die land bouw en veeteelt teisteren. Daarby kwam hy lynrecht tegenoverover verschillende opvat tingen van de officiële wetenschap te staan. Dat wil niet zeggen, dat spreker geen goede dingen in die landbouwwetenschap vindt, in tegendeel dageiyks ondervindt hy het nut van dat werk. Maar wat hij de Wageningers verwyt. is dat zy onvoldoende inzicht of on voldoende belangstelling hebben voor de le vensprocessen. die kenmerkend zyn voor de dunne laag teelaarde, waar onze gehele land bouw op berust. Die tegenstelling tot Wage- ningen is zover gegaan, aldus de heer Cle veringa dat ik zelfs in strijd ben gekomen met de productiepolitiek van de minister, want voor de uitvoering van zyn program ma is het nodig de grond steeds verder op te zwepen door het toedienen van altyd weer grotere hoeveelheden stikstof en Ik acht dat fataal. Op die manier teren we het laatste restant aan organische stof in de bodem op en dan is Leiden in last. Maar. ging hy voort, hoewel ik dus geen steun geef aan dat pro ductieprogramma. heeft men my toch met de mond gesnoerd. Als ambtenaar mag ik vrye- ïyk de onderzoekingen doen. die ik nodig ucht; alleen heeft men mij de voorwaarde gesteld, dat ik uitsluitend spreek en schryf als particulier persoon, wanneer ik op een of andere wyze van myn overtuigingen blijk geef. Dit bewyst hoe breed van opvatting de opperste leiding van het Ministerie is en spreker legde er de nadruk op dit in hoge mate te waarderen. Inderdaad is dit een feit. dat algemene bekendheid verdient. Het be wust, dat de Directie van de Landbouw zich niet opsluit in een enge gedachtenkring, maar dal zy critiek niet vreest en deze zelfs alle gelegenheid geeft zich te uiten. Dit- is de juiste manier van handelen en afgezien van de vraag of de heer Cleveringa in ieder op zicht geiyk heeft, zal deze vrije ontwikke ling van denken en onderzoeken, die een kenmerk is van de democratie, zonder twy- fel goede vruchten voor de landbouw en voor ons volk in het algemeen opleveren. Een gezonde grond moet volgens de heer Cleveringa een kruimellang van 14 c M. dik te hebben, terwijl ook de ondergrond door laatbaar moet zijn voor lucht en water. Dit is uit de aard van de zaak niets nieuws. Maar de nieuwe gedachte, die de heer Cle veringa propageert is. dat alleen een rijke- ïyke voorziening met organische stof en liefst met compost de levensvoorwaarden schept voor de schimmels en bacteriën, die zelf weer de mogelykheid van plantengroei scheppen. Geeft men de gewassen alleen voe ding in kunstmestvorm. dan mankeren er onvermydelijk zowel organische als anorga nische stoffen, waardoor dé planten vatbaar worden voor ziekten en parasieten en ook de gezondheid van de dieren en mensen, die deze planten eten. ongunstig wordt beïnvloed. nog niet Genoeg suikerbieten? Dit jaar heeft de verbouw van suikerbie ten een grote uitbreiding te zien gegeven. De teelt kwam vaft 47.000 op 65 QQQ HA. Daarmee zou de binnenlandse suikerbehoef te gedekt zijn, maar deze is intussen zo toe genomen. dat wy toch nog een hoeveelheid van enkele tienduizenden tonnen zullen moe ten invoeren. Verwacht wordt een totale bie- tenoogst van 2.600.000 ton. waaruit 364.000 ton witte suiker gewonnen zal worden. Het vorig jaar nam men nog aan. dat omstreeks 320.000 ton suiker voor huishoudeiyk en in dustrieel gebruik voldoende zou zijn! maar op het ogenblik wordt de totale jaarbehoefte geschat op 400.000 tot 420.000 ton. Per hoofd van bevolking bedraagt het suikerverbruik op het ogenblik 34 kg. per jaar tegen 26 k g. in 1939. Deze styging wordt behalve dooreen groter huishoudelijk gebruik veroorzaakt door de uitbreiding van de suikerverwerken de 'industrie (chocolade, bonbons. biscuits, condensmelk, verschillende dranken, enz), waarvan de producten voor een groot deel worden uitgevoerd. Bu eer> suikerproductie van 5000 k.g. pér H.A., betekent dit, dat de teelt van suikerbieten 80.000 H A. groot zou moeten zijn om de gehele suikervoorziening te kunnen waarborgen- Alle Nederlandse sui kerfabrieken bij elkaar kunnen echter niet meer verwerken dan de normale oogst van 60.000 H.A. Had men niet zulk buitengewoon gunstig weer en was niet de oogst door de droogte enigszins tegengevallen, dan zouden de fabrieken reeds dit najaar de grootste moeite hebben om de opbrengst van de hui dige 65.000 H.A. te verwerken. Heffing op kaas Ter bescherming van consump- tiemelk voorziening. Met het ingaan van de wintermelkperiode zal een wijziging worden gebracht in de melkprus voor de boer, welke ook in de prüsregelingen voor kaas en melkproducten een wijziging noodzakelijk maakt. Het Be drijfschap voor Zuivel bereidt deze regelin gen voor. welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvootziening getroffen beschikking, die allereerst beoogt de consumptiemelkvoorziening te vergemak kelijken. De onderlinge prysverhoudingen van melk en zuivelproducten zun de laatste tijd n.l. zo gewuzigd, dat de consumptiemelkvoorziening in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister van Landbouw, Visseru en Voedselvoorzie ning acht het dan ook noodzakelijk tot her stel van de prijsverhouding op korte termijn optreden van kopziekte in de verwaarlozing Van de organische bemesting. Ziedaar in kort bestek het standpunt van ir. Cleveringa. Wel spreekt hy zichzelf hier en daar tegen en beweert hy vele dingen, die misschien wel waar zUn. maar dan toch eerst bewezen dienen te worden, maar zyn grote verdienste is. dat men in steeds bre dere kringen over deze vraagstukken gaat denken. De boeren zouden wij willen aan raden zelf eens een paar proeven te nemen door enkele percelen le bemesten met extra orgvuldig omgezette stalmest en compost. Men kan dan volgend jaar zelf zien wat de resultaten zyn. Voor iedere actieve landbou wer en veehouder ligt hier een prachtig ter rein van onderzoek, waarop de eenvoudige man van de praktyk belangryk werk kan doen. Geslaagd dank zij RES/A - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus: Staatsexamen. Mulo dipl.. H B S. A en B. Onderwijzers-akte. Hoofdakte. Boekh M O. FRANS. DUITS. Eng. L.O. en M.O.A. De jaarlyks terugkerende fbkveedag voor stamboekvee en varkens van boeren uit de Giessenstreek. is Woensdag gehouden Het minder aanlokkeluke weer was waarschuniyk oorzaak, dat het aantal bezoekers minder was dan vorig jaar Het aantal fruit- en koekten- ten was buitengewoon groot. Op het terrein waren veel Limburgers aanwezig om evenute- le kopen af te sluiten. Er werd inderdaad ta mely k goed handel gedreven. Deze fokveedag kon men ditmaal weer een voor-oorlogse noemen, want er waren ook enige buitenlanders, nameiyk uit Zuid-Ameri ka. Canada en een Zd.-Afrikaan. De laatste zei- de verbaasd te zyn over de fokprestaties van de boeren in deze streek. Hij had nog nooit zoveel mooi vee bij elkaar gezien. Vol bewondering was hij voor de klompen, die sommige boeren vanwege de regen op het terrein aan hadden. Deze Afrikaan had al een reis gemaakt naar Amerika, en doorkruiste nu Europa. Voor de Hollandse veeteelt interesseerde hij zich ech ter in het buzonder. Van hieruit zal hy over Frankrijk terugreizen. De varkens werden over het algemeen ook geprezen wat hun soort betreft. De uitslagen zijn als volgt: Dekstieren, geboren voor 1 October 1947: le prijs en kampioen Producent van de Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie Alblasser- waard en Vyfherenlanden; 2e priis a Dolik 61. eigenaresse als voren: 2e prUs b Gustaaf Adolf, eig. A. S. de Scheffers te Leerbroek. Dekstieren, geboren tussen 20 September 1947 en 1 September 1948: le prus Jonge Sikke- ma. eig. N Bikker te Noordeloos. Stierkalveren, geboren van 1 September t.m. 31 December 1948: le prys Johan, eig. Gebr. C en J. Muilwijk te Noordeloos: 2e prys Dina's Gert. eig, T J Bpr te Noordeloos; 2e prys Me ta's Gert. eig als voren. Stierkalveren, geboren in Januari 1949: le pr Stolwijker Albert, eig. C. Bongers te Stolwijk; 2e prys Socrates Adema. eig. wed. A. van Vu ren te Goudriaan; 2e prys Cor. eiig. P van Zessen te Meerkerk; 2e prijs Johannè s Adema, eig. A. Bongers te Hoornaar; 2e prjjs Rudolf, eig. A. Brouwer te Bieskensgraaf. Stierkalveren, geboren in Februaiji 1949: 2e prijs a Walcama's Prins. eig. D Hakkesteegt te Hoornaar; 2e prijs Gerrit. e g. D. vani den Heu vel te Meerkerk. 2e prijs Johan 2. eig. Gebr. Van Muilwyk te Noordeloos. Stierkalveren, geboren in Maart 1949: le prys er. kampioensprus Walcama's Jannie. e;g. D. Hakkesteegt te Hoornaar, le prijs Gerrit, eig. H. Slob te Goudriaan: 2c prijs Producjent 4. eig. A. Aanen te Hoornaar; 2e prijs Johan. eig. W. Slob en A. Boer te Hoog-Blokland. Stierkalveren, geboren na 31 Maart 1949: le prijs Martina's Klaas. eig. W. Slob en A Boer te Hoog-Blokland: le prijs Paulina's Strandjut ter. eig. A A. Schep te Langerak 2e prijs Ro bert II. eig. wed. A. van Vuren te Goudriaan. Droogstaande, drachtige koeien, geboren voor 1 October 1946: le prijs Grietje 2. e gJ Gebr. De Jong te Noordeloos, le prys Wilhelmina 83, eig J. W. de Klerk te Hoornaar; 2e prijs Mar griet 2. eig. D de Groot te Noordeloos: 2e prijs Jo 2 eig. A. de Groot te Noordeloos 2e prijs Jannigje 20. eig. J. Bikker te Noordeloos. Melkkoeien, geboren in 1943 of vroeger: le prus Jana 4, eig. A. de Groot te Nooijdeloos; le prijs Neeltje 4. eig. B. Slob te Hocjrnaar; le prijs Jannigje 25, eig. J. Bikker te Npordeloom 2e prijs Irma 2, eig. D. de Jong te Hoornaar; 2e prys Jannigje 17, eig. J Bikker te Noorde loos: 2e pr. Betje 2 en 2e pr Dora 5. e|g J Ver hoeven te Blesken.-graaf Kampioen Adéla 21. eig J. Bikker te Noordeloos; reserve kampioen Marie 32. eig. J. Bikker te Noordelocs. Melkkoeien, geboren in 1944 en 194;i: le prijs Annette 5. eig D. de Jong te Hoornaa-; 2e prijs Nelly 6, eig A Bongers te Hoornaar 2e prijs Marie 3. eig, Gebr. De Jong te Noordeloos. Melkschotten. geboren tussen 1 Octrber 1945 en 1 October 1946: le prys Nora 82. eig. A Bongers te Hoornaar; 2e prys Anna 7, eig. Dan verschynen de aaltjes, die aardappel moeheid veroorzaken en treden de talloze virusziekten op. die wij hand over hand zien toenemen. Opvallend is ook. dat volgens spreker, bh'na nergens in ons land meer be hoorlijke worttelknolletjes op de wortels van vlinderbloemigen voorkomen. Ook zoekt hij «--■»-«nuujn de oorzaak van de onvruchtbaarheid van het een regeling ten uitvoer te brengen, welke, vee. de geringe weerstand tegen t.b.c. en het de kaasfabrikanten en boerenkaas-producen ten verplicht een heffing te betalen van 35 per kg voor door hen nè 22 October 1949 te produceren kaas. De uitvoering van deze heffingsregeling is in handen gelegd van het Bedryfschap voor Zuivel. D. de Jong te Hoornaar: 2e prus Johanna 19, eig. A, Bongers te Hoornaar Melkvaarzen. geboren tussen 1 October 1946 en 1 October 1947: le prus Louise 32. eig. A. Aanen te Hoornaar; le prys Jannigje 45. eig. J Bikker te Noordeloos; le prus Anna 6. eig. J. Verhoeven te Bieskensgraaf; 2e prijs Basti- aantje 48, eig. A. Bongers te Hoornaar; 2e prijs Trijntje 38. eig. J. J. Schep te Langerak; 2e prijs Pietje, eig. A. de Groot te Noordeloos; 2e prija Teusje. eig. D. van den Heuvel te Meer kerk. Klamvaarzen. geboren tussen 1 October 1946 en 1 October 1947: le prys Jannigje 50. eig. J. Bikker te Noordeloos; 2e prijs Mina 27. eig. A. Brouwer te Bieskensgraaf; 2e prijs Jenny, eig. C. Kooijman te Peursun), 2e prüs Elza 85, eig. F. de Bruin te Hoornaar. Kuispinken. geboren tussen 1 October 1947 en 1 Maart 1948: le prijs Greta 98. eig. F. Boom te Hoorna:r le prijs Johanna 34. eig A. Aanen te Hoornaar; le prijs Mina 7. eig A, Bongers te Hoornaar; le prijs Frederika, eig J. Donk te Hoornaar: 2e prijs Anna 11. eig A. Aanen te Hoornaar: 2e prijs Letta 7. eig. Gebr. De Jong te Noordeloos; 2e pr. Nora 29, eig. F. de Bruin te Hoornaar; 2e prijs Jana 8. eig. A .de Groot te Noordeloos. Kuispinken. geboren tussen 1 Maart en 1 September 1948. le prijs Mina. eig F. Boom te Hoornaar le prijs Johanna 37, eig. A. Aanen te Hoornaar; le prijs Willy 4, eig. D de Jong te Hoornaar: le prijs Dina 31. eig. J Bikker te Noordeloos 2e prijs Annette 6. eig. D de Jong te Hoornaar: 2e prijs Anna 8. eig D de Jong te Hoornaar 2e prus Beatrix 2, eig, A. de Groot te Hoornaar Kuiskalveren, geboren tussen 1 September 1948 en 1 Februari 1949: le prys Deli. eig. D van den Heuvel te Meerkerk: le pruè Elza 18. eig. A. C. Vermeulen te Kedichem; 2e prijs Jansje 50. eig. A. C. Vermeulen te Kedichem; 2e prijs Drika 2. eig Gebr De Jong te Noorde loos; 2e prys Liza 67, eig. F .dé Bruin te Hoor naar Kuiskalveren, geboren na 31 Januari 1949: le prijs Teuna 4, eig. A. de Groot te Noordeloos; le prijs Trüntje 39. eig. A. A. Schep te Lange rak, 2e prys Dina 2. eig. D. de Jong te Hoor naar; 2e prys Arina. eig. Gebr. De Jong te Noordeloos; 2e prys Jana 9, eig. A. de Groot te Noordeloos. Minstens 5 kuiskalveren van één eigenaar: le prus a F, Boom te Hoornaar; le prus b C. Bik ker te Noordeloos, le prus c A. Aanen Sr. te Hoornaar; le prijs d A. Bongers te Hoornaar; 2e prijs a F. Boom te Hoornaar; 2e prijs b Gebr. De Jong te Noordeloos: 2e prüs c D. de Groot te Noordeloos: 2e prys d B. Slob te Hoor- Fokfamilie, bestaande uit minstens 5 vrou- weiyke dieren, welke langs de vrouweiyke bloediyn terug te voeren zun op één stammoe der (m. 0. z. deze stammoeder). Hiervan moet minstens de helft éénmaal gekalfd hebben: le prys J. Bikker te Noordeloos; 2e prus a A. Bongers te Hoornaar; 2e prüsb Gebr. De Jong te Noordeloos. Productiekoeien. Minimumeisen voor 2-jarige 130 kg. botervet. 3-jarige 150 kg. botervet. 4- jarige 170 kg. en 5-jarige 185 kg. botervet. alles in een lactatieperiode van 270330 dagen Elk dier moet ook wat exterieur betreft, bekro- ningswaardig zyn. Van 4-jarige en oudere koeien moeten minstens 2 melkiysten aan de eisen voldoen: le prys a Letta. eig. Gebr. De Jong te Noordeloos; le prys b Keetje 35. eig. J, G Tukker te Peursum; le prijs c Jannigje 16 eig J. Bikker te Noordeloos; le prus Anna. eig. Gebr. De Jong te Noordeloos; le prus Nora 22. A Bongers te Hoornaar; le prijs Tjitoke 2, eig. C L. Voorsluijs te Nieuw-Lekkerland; 2e prijs Rika 2. eig A. Bongers te Hoornaar; 2e prijs De Hpop, eig D. van den Heuvel te Meerkerk; 2e prys Teuntje 2. eig. D. van den Heuvel te Meerkerk: 2e prys Lyda, eig. J. G. Tukker te Peursum; 2e prijs Lieuwke, eig. A A. Schep te Langerak; 2e prijs Metje 20. eig. J. Verhoeven te Bieskensgraaf Groep eigengefokte volbloeden van één fok ker, waarvan minstens 1 4 van in het bedrul gemolken koeien ouder dan 2 jaar en minstens evenzoveel jongvee voor bedrijven van minder dan 20 koeien, le prijs Gebr. De Jong te Noor deloos; 2e prus D. \an den Heuvel te Meer kerk. Groep eigengefokte volbloeden van één fok ker van bedrijven met meer dan 20 koeien. Rest der condities als in 20A: le prijs a J. Bik ker te Noordeloos; le prüs b D. de Jong te Hoornaar; le prüs c A. Bongers te Hoor naar 2e prijs a A. de Groot te Noordeloos; 2e prijs b A. Aanen Tz. te Hoornaar; 2e prüSi c J. Verhoeven te Bieskensgraaf. Groot Yorkshire Varkens. Beren, geboren voor 1 Jandari 1948; Kampi oen Berenhouderü te Bieskensgraaf. Beren, geboren tussen 1 Januari 1948 en 1 September 1948: le prijs J. Aantjes te Otto- land. Beren, geboren tussen 1 September 1948 en 1 Maart 1949: 2e prijs a J. Groen te Hoor naar; 2e prij§ b A. C Wallaard te Noordeloos. Beren, geboren tussen 1 Maart 1949 en 15 Ju li 1949: le prijs Gebr. De Hoop te Giessen- Oudekerk, 2e prüs D. de Groot te Hoog-Blok land. Zeugen, geboren voor 1 Januari 1948: Kam pioen A Boer en W Slob te Hoog-Blokland; 2e prijs T. de Jong Cz. te Giessen-Nieuwkerk. Zeugen, geboren tussen 1 September 1948 en 1 Maart 1949: le prijs Gebr De Groot te Hoog- Blokland: 2e prüs C. de Jong Tz. te Giessen- Nieuwkerk. Zeugen, geboren tussen 1 Maart en 15 Juli 1949: le prijs Gebr. De Hoop te tïiessen-Oude- kerk; le prijs b D. de Groot te Hoog-Blokland: 2e prijs A Boer en W. Slob te Hoog-Blokland; 2e prijs L. de Groot te Giessendam; 2e prüs L. de Groot te Giessendam; Kampioen wed. T. Men heeft in ons nummer van j.l. Maan dag kunnen lezen wat verstaan moet wor den onder „de harde kern". Onder de mil- lioenen „Verplaatse personen" die nog zon der nationaliteit en vaderland ronddolen, en alle wachten op een vergunning om zich in een of ander land te mogen vestigen, zün er 17.000 die daarop in 't geheel geen kans heb ben, omdat zij blind, doof, achteriyk zün of büzonder sociale gebreken hebben. Dat is de Harde Kern onder de mensen, maar deze is ontstaan uit de harde kern in het menselyke hart. Hy. die het echte en rechte medegevoel voor anderen zal kunnen koesteren, moet zich er de ervaring van leed voor willen getroosten. Er is in ieder van ons een zekere hardheid en ruwheid, die ver zacht moet worden. Dikwyis gaan we het leed zorgeloos en vroiyk voorbij, niet uit wreedheid, maar zonder gevoel, doordat wü nog niet weten wat lijden is. Wij kwetsen iemand door de uitdrukking van ons gelaat en door ons kort bescheid zonder het te be doelen. doordat we ons de kiesheid, de tact, de. tederheid niet eigen maakten, die alleen worden aangeleerd, waar onze eigen gevoe ligheid gekwetst wordt. Zolang we er niet over hebben nagedacht, beseffen wü nauwe lijks hoeveel aan het menselijk geluk kan worden toegevoegd alleen al door het gevoel van sympathie, dat we zonder veel inspan ning anderén kunnen geven. Daarby kanmon waarnemen dat we aldus handelend zelf in opgewektheid en kracht winnen, zonder zelf te weten hoe; alleen al door het samenzün met de mensen en het gezicht van blijdschap by hen. De liefde maakt ons leven tot een offeren dat offer Is een brandoffer, want het neemt en verteert alles. Zy zegt niet: ik zal mijn eigen meester zijn. want het kenmerk der liefde is juist, zichzelf niet toe te behoren. Zy zou ophouden zichzelf te zijn, indien zij gereed om anderen te helpen, ook niet be-, kwaam was toe te geven en te wijkèn. Tolstoi beschrüft hoe verkeerd de mensen soms handelen met de liefde. Zy ontdekken de kiem er van. vallen er op aan met ruwe handen en roepen: „Daar is zü. we hebben haar gevonden; nu kennén we haar en wil len we haar opkweken: de liefde, de liefde, 't hoogste gevoel, daar is het!" De mensen gaan haar verplanten, verbeteren, betasten en beduimelen haar dermate dat de kiem sterft zonder op te groeien en dan zeggende mensen: Zie je wel dat de liefde onzin is en alleen maar sentimentaliteit. Verhoef te Hoornaar. Zeugen met biggen, geboren na 1 Januari 1948: le prus W Jongeneel te Bieskensgraaf. Twee afstammelingen van één zeug: le prü« F A. van den Berg te Bieskensgraaf; 2e prüs D. de Groot te Hoog-Blokland. Aan de tentoonstelling van boerenkaas na men ruim 70 inzenders deel. De resultaten la- ten we hier volgen. Exportkaas: le prüs 98 punten W. Slob te Hg.-Blokland 2e prüs a 94 p. B A. Bor te Noordeloos; 2e pr. b 94 p. A. Bor te Noordeloos» 3e prüs 92 punten J. den Besten te Noordeloos?' 4e prüs 91 punten C. de Bruün te Hoornaar; eervolle vermelding 90 punten A. H. de Jager te Hoog-Blokland. Consumptiekaas. Opleg: le prijs 100 punten Gebr. Van der Haven te Noordeloos: 2e prys 93 punten W. Schakel te Noordeloos; 3e prüs a 92 punten A W Groen te Noordeloos; 3e prijs b 92 punten A. de Groot te Noordeloos; eervolle vermelding 90 punten C Trappenburg te Noor deloos; eervolle vermelding 90 punten C. Slob te NQordeloos. Gemiddeld aanlal punten 82.07. le soort 34,05, 2e soort 38,2; en 3e soort 27.3. p Zondagsdienst Artsen. Krimpenerwaard. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maapdag- ochtend 8 uur zijn aanwezig de artsen: J. G. Antvelink te Schoonhoven, Telef. G 1823—432; A. Blom te Krimpen aan de IJsel. Telefoon K 1895355; Joh. Bouman te Gouderak. Tele foon K 1827312; J. N. B. van der Grient te Bergambacht. Telefoon K 1825—216. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordeloos en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 22 October, nm. 2 uur, tot Maandagochtend 8 uur, wordt deze dienst verzorgd door dokter P J. R. de Wit te Gies sen-Nieuwkerk. Telefoon 6: en dokter W Fokkens te Leerbroek. Telefoon 11. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. De doktersdienst wordt in deze gemeente» waargenomen door dokter Hoving te Oudewa ter. Telefoon 51. Moordrecht - Nieuwerkerk a.d. IJssel. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdienst in deze gemeenten waargenomen worden door dr. J. D. van Westendorp te Moordrecht, Tele foon K 1827—315. Zevenhulzen - Bleiswük. Medische dienst: Dr. J. Tol te Bleiswük. Te lefoon K 1892500. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt Zaterdag en Zondag waar- genomen door de heer Wensink te Bergam bacht. Telefoon K 1825—357 (bü geen ge hoor 214). FEUILLETON. 15 Hy wist niet. of hij teleurgesteld of opge lucht was. Een paar meters verder botste hy tegen iemand aan. die hy kende. „Hallo Philips! Waar ga je naar toe?" Philips bleef staan. „Hallo Micky! Ga je «iet myn kant uit? Ik ga naar de Delands. Wat voer je toch uit; ik heb je in geen we ken gezien." „Dat tref je niet. de Delands zün uit," zei Micky, die de laatste vraag negeerde. „Ik kom er juist vandaan." „Hè? Ik geloof er niets van," zei de ander. „Ze geven een muziekavondje en ik heb nog wel een speciale invitatie gekregen." Micky zei niets. Dat was een misseiyke ge schiedenis; de Delands waren zeker niet thuis voor hèm. Op zijn weg naar zijn kamers dacht hü er de hele tijd over na en vroeg zich af. of het sop de kool wel waard was. Esther hield van een ander e» zij had hem goed duideiyk gemaakt, dat ze niets van zijn vriendschap hebben moest en tochen tochMicky klemde de tanden op elkaar. Nog nooit in zün leven had hü met zün hart en ziel iets gewenst, maar dat meisje wilde hij hebben. „Ik ben nog niet met haar klaar." zei hü bü zichzelf. „Tenslotte moet de beste man het winnen." Tot zijn grote verrassing vond hij Driver, toen hy thuis kwam. Micky was erg ver heugd. „Zo, ben je terug?" „Je menaar." was het stereotiepe antwoord. De bediende nam Micky's hoed en jas en draaide zich om. Micky staarde hem na. „Is alles goed gegaan?" vroeg hy bezorgd „Ja meneer." „Heb je de brief op de bus gedaan?" „Ja meneer." „Is dat alles, wat je te vertellen hebt!" vroeg Micky; „is er anders niets bijzonders gebeurd? De man keek hem met zün matte ogen aan. „Ik had er vanmorgen al kunnen zijn. me neer, maar het was ruw weer en ik was zee ziek. Micky' glimlachte. „Arme Driver! Nog iets anders?" „Ja meneer.Ik heb meneer Ashton in Parijs ontmoet. Hij was erg verbaasd, dat ik zonder u was. meneer.' Micky's gezicht betrok. Met die rqogeiyk- heid had hy geen rekening gehouden! „Goede hemel!" zei hU- ».Je hebt ihem toch niet verteld, dat „Ik vertel nooit iemand iets. meneer," zei hü trots. Micky slaakte een zutfhf van verlichting alleen? em twee- „Brave kerel ben je Hij was zeker „Alleen in het hotel. Maar ik heb ir.aal met dezelfde dame »ien uitgjaan. me neer." „Je hebt hem tweemaal.met] dezelfde dame zien uitgaan?" Afwezig herhaalde Micky de woorden. „Goed. Je kunt gaan." „Dank u. meneer." Driver verdween en trok de deur achter zich dicht. Ashton had al heel gauw troost gëzocht en gevonden, dacht Micky verontwaardigd. Hu bedacht, wat Esther zou zeggen, als ze het wist. Esther had nog steeds zijn brief niet beantwoord! Met een ellendig gevoel vroeg hü zich af, waarmee hij haar wel beledigd kon hebben. Hij trapte een voetkussen in een hoek en ging naar bed. Als hij de volgende morgen niet hoorde, besloot hij, Sou hij eeijvoudig naar haar toegaan. Het ergste, wat ze doen kon, was hem de deur voor zün neus dicl En zelfs dan zei hij tegen zijn beeld, terwijl hij met zijn boorde worstelde, zelfs dan geef ik het nog /an haar htgooien. spiegel- eknoopje niet op; en ik zal haar laten zien. dat ik nlst.... June Mason was de volgende morgen bezig haar zalfjes te mengen, toen er zacht op de dem- geklopt werd. „Kom binnen," zei ze. Ze keek niet op. toen de deur geopend werd. hoewel ze heel goed wist. wie er bin nenkwam. Een ogenblik bleef Esther Shep- stone op de drempel staan en vroeg aanze- lend: „Mag ik binnenkomen?" June Mason keek op. of ze geschrokken was. Ze zag er alleraardigst uit. met een grote witte werkschot voor en een lila kapje over het donkere haar. Ze hield in iedere hand een flesje en er hing een heeriyke zach te rozengeur in de kamer. „Jü!" zei ze. „Lieve deugd, ik dacht, datje allang dood en begraven was. Ja. kom maar binnen. Het hindert je toch niet. dat ik door ga met mün werk; ik heb hopen te doen. Ga zitten." Maar Esther bleef staan, waar ze stond. „Ik zal niet blijven, als je het zo druk hebt. dan kom ik wef een andere keer. maar De twee meisjes keken elkaar een ogen blik in de ogen en June zette haar flesjes neer. „Kom binnen en zeg. dat het je spyt. dan zal ik het ook doen," zei ze hartelijk. „Hier!" Ze rekte zich uit Esther was groter dan zü en gaf het jonge meisje een kus. „Hier! Ik zoen haast nooit iemand, dus je mag het wel erg op prys stellen." Ze trok een stoel naar voren en duwde er Esther in. „Nu. wat heb je op je hart en waar ia Charlie? Je weet niet, hoe ik haar gemist heb. Neen. blijf maar hier, ik zal haar wel gaan halen." Ze liep de kamer uit en kwam even later terug met het poejs in haar arm. Er lagen een paar rollen lila lint op tafel; z« knipte er een stuk af en strikte het om haar hals. Toen zette ze haar op haar kussen. „Zo! Nu is het weer als van ouds. En kom nu maar voor de dag met wat je op je hart hebt. Ik kan aan je gezicht zien, dat er iets bü- zonders is." Esther lachte en bloosde. „O," zei ze met trillende stem. „ik heb heerlijk nieuws." „Hm," zei June droog, „zeker van die jon ge man. Is hij op de terugreis, of moet je voor een trouwjapon zorgen?" „O neen. zo ver is het nog lang niet." zei Esther met een zweem van spijt in haar stem „maar hü is in Parijs èn schijnt uitstekende zaken gedaan te hebben. Toen hij wegging, had hij niet veel geld, maar hü schrijft, dat hy mü drie pond per week zal sturen, zo lang hij weg is. Hoe vind je dat? (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2