Op de Tweesprong <&uDt ©ollanttfclje lBp£t)cia HOUTVERKOPING Oliefabriek uitgebrand. LAATSTE BERICHTE!» AANKOOP VAN GROND Gemeente won onteigeningsproces Sloot bij Zwarteweg wordt gedempt VERMOMDE LIEFDE t NIEUWSBLAD VOOR ZUID-ROLLAND EN UTRECHT Schoonhoven«che Courant MAANDAG 24 OCTOBER 194» Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond (opgemaakt te lö uur): Zacht voor de tijd van het jaar. Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen. Matige tot krach tige en later in de kustprovincies tijde lijk harde wind tussen Zuid-West en Zuid. Zacht voor de tijd van het jaar. Op- en Ondergang der Zon: 24 October: Op 7.19. ondé'r 17 28. 25 October: Op 7.21; onder 17.26. 26 October: Op 7.23. onder 17.24. MAANSTAND. Wassende Maan. 24 October: Op 11.16. onder 18 24. 25 October: Op 12 41. onder 19 09. 26 October: Op 13 48. onder 20 10. 28 October Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 24 Oct. 7.31 \iur\ 25 Oct. 8 15 uur. 26 Oct. 9— uur; 27 Oct. 9 46 uur. Die vreemde dinghen soeckt en $yn beroep nerlaet, Heeft veeltgts groote sorgh en niet dan kleyne baet. blad „de Waarheid" over de Schoonhovense kwestie te beweren heeit. Waarschijnlijk om in de toon te blijven werd het pamtlet aan de man gebracht door een vrouw, cue de op wekkingen in haar blouse verborgen hieid. De rijkspolitie, die voor enige veisteiKmg hier ter stede had gezorgd, maakte er echter «poedig een eind aan. Voor de rest hebben de communisten zich bepaald tot een onderlinge beraadslaging in de Stadsherberg, waar de doopceel van enige officieren uit het depot gelicut wera. zujn er al andere bedoelingen geweest voor het hou den van deze vergadering dan hebben die toch kennelijk te weimg weerklahk gevon den om tot uitvoering te komen. Ook de communistische voormannen F. Schooneberg en G. Wagenaar hadden zich gisteren naar Schoonhoven gespoed om zich op de hoogte te stellen van de gebeurtenis een. Wanneer zij eerlijk beoordelen, datgene wat zij gezien en gehoord hebben, dan zul len zij tot de conclusie gekomen zijn. dat alle drukte die zij over de Schoonhovense deser teurs willen verwekken, een stqgm in een glas water betekenen. Het P.v.d.A-kamerlid E. Vermeer, de militaire specialist van de fractie, hield zich eveneens gedurende ver scheidene uren hier op. waarbij hij als zijn mening uitsprak, dat de kwestie redelijk en rechtvaardigd behandeld was en werd. Van militaire eijde werd nog belangstel ling getoond door de commandant van de militaire tuchtklasse te Nieuwersluis door op Woemdag 26 October a.»., 's morgens 10 uur, te Peursum aan het Plnkeveer w.o.t Lange planken, luiken, ribben, schroten enz. P. van Leeuwen, Deurwaarder. Dr. Langeveldplein 9, Sltedrecht Tele oon 268 Schokking heeft zich des avonds telefonisch op de hoogte gesteld over het verloop van het afsfheid, waarbij hij zich tevreden toon de over de gunstige afloop. Hij had daartoe alle reden, want de zorgvuldige voorberei ding door de staf van het depot en het feit. dat alle ouders, die inlichtingen wensten of «en toelichting wilden geven op het gedrag van hun zoon door officieren te woord ge staan werden, heeft veel wanbegrip uit de weg geruimd en vele gespannen kwesties tot normale proporties teruggebracht. In het groot droeg kolonel Sluyter daaraan het zij ne bij. toen hij in de loods op het Bastion de ouders toesprak om hun verantwoordelijk heid tegenover hun zonên voor te houden. Zonder één interruptie en onder gespannen stilte luisterde de grote menigte toe. waarna vele ouders lieten weten, dat zij hun zoon Biet meer van vertrek naar Indonesië zouden terughouden en zij de gevolgen overzagen en nu zij de noodzakelijkheid inzagen. Omstreeks zes uur waren alle militaire vrachtauto's alsmede de vele personenauto's en enkele autobussen, die bezoekers gebracht hadden, vertrokken. STAFONTWIKKELING. „Ik geloof niet. dat iemand spijt heeft vari deze avond" zei soldaat H. Dalenoord. de promotor van de Stichting Kunst en Ont wikkeling Staf, Vrijdag aan het einde van de eerste avond, welke door deze Stichting was georganiseerd. Wij zijn er zeker van. dat hij gelijk heeft, want wat wij zagen en hoor den was stellig een paar koude benen, die men in de onverwarmde zaal wel moest krijgen, waard. Kolonel Sluyter. die zou spreken, was ver hinderd. maar majoor dominé Brokken heeft op voortreffelijke wijze zijn plaats vervan- !en met een causerie over ïndië, maar niet ver politieke of militaire problemen sprak deze geestelijke leider, maar over de gehei me roerselen van de volken, die het tropi sche eilandenrijk bewonen, van hun houding ten opzichte van het leven en een kleine sluier werd opgelicht van hun denkwijze. En dit alles op de prettige, vertellende- wijze die leder in ademloze stilte deed luisteren. Voor af werden enkele, niet zeer actuele, filmpjes gedraaid over militair optreden in de Archi pel. Wij hopen dat de K.O.S. nog vele van deze avonden zal organiseren. INBREKERS VEROORDEELD. Voor de Rotterdamse rechtbank is vorige week de zaak behandeld tegen de gedetineer den J. B., een glazenwasser uit Den Haag en H. A. Been chauffeur uit Lopik. die gerui me tijd geleden een inbraak hebben gepleegd in de sigarenfabriek van de firma Valk en Co. aan de Oude Haven. Hun buit bestond toen uit f 200 en een hoeveelheid rente- en plakzegels. De glazenwasser werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest en de chauffeur tot negen maanden, eveneens zonder aftrek van voor arrest. GESLAAGD. De heer R. A. A. Verlegh slaagde te Den Haag vopr het examen adjunct-cdmmies-ti- tulair der directe belastingen en accijnzen. GUNNING. Het uitvoeren van restauratiewerkzaamhe den aan het raadhuis te Nieuwpoort ia voor f 38.493 gegund aan de firma J. C. Pelten- burg en Zonen. MAYER GAF HET OP. THANS BIDAULT. René Maver heeft zijn pogingen om een nieuwe Franse regering te vormen, opgegeven. President Auriol heeft thans George Bidault verzocht een regering te vormen. Bidault heeft de opdracht aanvaard. NAAR DE BODEM VAN DE OCEAAN. Anderhalve kilometer onder de oppervlak te van de Oceaan bevindt zich een fantasti sche ijskoude wereld waarin wonderlijke lichtgevende wezens leven, verklaart Ótis "Barton, de Amerikaanse diepzee onderzoe ker. In een stalen kogel met dikke wanden, die Benthosphere gedoopt is. heeft de heer Bar ton een nieuw wereldrecord gevestigd door 1350 meter diep te duiken. Het record dat het oude wereldrecord dat door de heren Barton en William Beebe in 1943 in de Ber mudas gevestigd is. met 442 meter verbeter de. werd gevestigd in de Stille Zuidzee bij de kUst van Californië. De heer Barton ging ditmaal alleen in de kogel naar beneden. Hij had gehoopt 2000 meter te duiken, maar de rüWe zee en een defect san de eleötrische installatie van de kogel dwongen hem zijn record poging op 1 350 meter diepte op te geven Op 1 230 me ter diepte gingen de electrische lampen die de omgeving van de Bentosphere verlichtten uit en moest Barton ophouden photo's te ma ken. De laatste honderd meter heerste er in en om de kogel diepe duisternis, waarin lichtende slangachtige fantastische gestalten buiten de stalen kogel rondgleden en tegen de dikke wanden botsten. Toen hij op de grootste diepte aangekomen was telefoneerde hij naar boven; „Ik had niet verwacht dat op deze diepte zoveel lichtgevende wezens leefden." Later deelde hij in een interview mede dat: „Het wetenschappelijk diepzee-onderzoek in de Stille Zuidzee is tenminste in deze streken op 600 meter diepte interessanter dan op 1350 meter." De laatste afdaling werd voorafgegsan door duikproeven die 3 dagen duurde. De le dag werd de Bentosphere onbemand tot een diepte van 1740 meter neergelaten om na te gaan of deze tegen de enorme druk van water bestand was. De 2e dag ontstond er toen Barton 600 meter diep was een de fect in de luchtverversingsinstallatie, en moest de poging worden opgegeven. De Ben tosphere die door Barton en Beebe gecon strueerd is. is in staat de druk te weerstaan die op 3 kilorfieter diepte voorkomt. Op 1350 meter diepte is de druk 140 kilo per vier kante centimeter. Het diepzee-onderzoek waarvan Barton de leiding heeft, wordt verricht onder auspiciën van de Allan Hancock Stichting voor weten schappelijk onderzoek van de Zuid-Califor- nische Universiteit. De duikproeven werden genomen om uitrusting en methoden te vin den die de mogelijkheid onenen om te on derzoeken welke brandstof en voedselbron nen wellicht op de bodem van de Oceaan aangetroffen worden. GROOT-AMMERS. 22 Oct. Kaasmarkt. Aan de kaasmarkt alhier waren Zaterdag aangevoerd 12 partijen met te zamen 245 stuks kazen, wegende 1715 K.G. Geen notering. KERK EN SCHOOL. NED HERV. KERK. Beroepen te Oudewater J. Verwelius te Hei en Boeicop. Beroepen tö Nieuwe Tonge P. J. Dorsman tc Schelluinen. Kerkeraadsleden nemen ontslag. Schelluinen- In de vacature van ouderling der Hervormde Gemeente, in het begin van dit jaar ontstaan door het bedanken van de heer G Damen. is nog niet voorzien. De laatste weken hebben ook de heren P Ver spui en N. Duyzer als diaken en de heer L Kruis als ouderling ontslag genomen, zodat er maar twee van de zes kerkeraadsleden overblijven, te weinig, om besluiten te nemen. Volgens de voorschriften moet nu het Clas sicaal Bestuur van Dordrecht de taak van de kerkeraad overnemen en overgaan tot de be noeming van n euwe ouderlingen en diake nen, als de afgetredenen hun besluit hand haven. Ook het vorige jaar hebben een paar kerkeraadsleden ontslag genomen, maar ze hebben kort daarop weer een benoeming aanvaard. Men beschouwt genoemde beslui ten als zogenaamde protest-bedankjes, ver band houdende met een minder gewenste verstandhouding tussen de kerkeraad en de predikant ds. P. J Dorsman. De aftredende heren W. Duizer en P- de Ridder en de heer A. de Hoop zijn tot no tabelen der Hervormde Kérk gekozen: de laatste als opvolger van d* heer P. Verspui. VERLIEZEN IN INDONFSIE. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldt. 1ste klasse J. Dijkstra. Oostdon- geradeel. Sold. H. Korsten, uit Schijndel (N Br.) Soldaat J. W. de Waal uit Zoelen (Gld.) Het KoninklUk Ned.-Ind. leger leed van 2 tot en met 8 October geen ver liezen. Een geweldige brand, aangewakkerd en bijna niet te stuiten /loor de gierende Zuid westerstorm. heeft vannacht van Speelman's Oliefabrieken en van de graanmaalderij van M. C. en P. Speelman op de langs de Schie gelegen Delftweg te Rotterdam een trooste loze ruïne gemaakt. Hpe de brand is ontstaan is nog niet be kend. Sinds Zaterdag was er niet gewerkt en zelfs de stoker was no gniet aanwezig voor het verzorgen der vuren. Aanvankelijk stond de h'-miw»' *-i schier hopeloze taak, want door de eigenaar dige ligging was het n.et gem- reeds tot een toorts geworden fabriek van alle zijden in te sluiten. Er was heel wat brandbaar materiaal inde fabrieken opgeslagen, niet alleen grote voor raden graan, maar ook spijsolie, melasse, vee voeder en alle ingredjënten voor het ver vaardigen van veekoeken en bovendien veel verpakkingsmateriaal. Dit qlles was oorzaak, dat er tevens een brede stroom van vonken met de storm meegierde. tegen de vllle en de koekfabriek aan van de firma G. J. van Buuren en. Zonen, die op enkele maters af stand gelegen waren, juist in de windrich ting. Daardoor ontstond opk een begm van brand in een kantoorlokaal in deze villa. Spoedig ingrijpen kon hier doorzetten van de brand voorkomen. Dg fabriek is totaal uitgebrand, en de der tig werklieden, die «r werkten, kunnen niet aan de slag. De fabriek was verzekerd. TANTALUS-KWELLING. Het bij Sittard gelegen Maasdorp Greven- bicht bezat tot aan de oorlog een veerpont over de Maas. waardoor een gemakkelijke verbinding bestond met de Belgische Maas kant. Het verkeer tusfsen beide landen aan weerszijden van de Maas w§s zo druk. dat de Belgische Whterstaat van het Nederland se veer naar de rijksverkeersweg Maastricht- Maeseyck, een weg liet aanleggen, welke ruim f 100.000 kostte. In de oorlog mocht de veerdienst niet wor den gebruikt en in September 1944 lieten de Engelsen de veerpont in' de lucht vliegen. Sinsdien heeft het gemeentebestuur van Grevenbicht voortdurend pogingen in het werk gesteld voor een nieuwe veerdienst. De Rijkswaterstaat en de belastingdiensten van de grenscontrole hadden echter bezwaren en nu zit Grevenbicht nog» steeds zonder Maas- veer. De heer Greyn uit Grevenbicht heeft Dins dag op de zitting van Prov .Staten van Zuid- Limburg hierover geklaagd, al behoort deze aangelegenheid niét tot de bevoegdheid van het provinciaal bestuur, doch van Rijkswa terstaat. De heer Greyn drong erop aan. dat Ged. Staten de nodige stappen bij het rijk zullen doen om Grevenbicht uit_,deze positie te bevrijden. Landbouwers uit "Grevenbicht hebben hun landerijen aan de overzijde van de Maas' moeten verpachten .omdat ze een omweg van 20 kilometer zoyden moeten ma ken om hun enkele honderden meters van hun woning gelegen akkers te bereiken. En de weg van de Belgische Waterstaat wordt overwoekerd door gras. omdat er sedert ja ren geen gebruik meer van wordt gemaakt. Ged. Staten hebben toegezegd stappen in deze te zullen doen. Auto van Prins Bernhard botste tegen wagen. Prins Bernhard is op het nippertje aan een verwonding ontsnapt, toen hij Zaterdag met zijn auto, die door hemzelf werd bestuurd, in botsing kwam met een door een paard ge trokken wagen te Wahn. bij Keulen. Het werd gedood en de kar bescha digd: prins Bernhard en de drie inzittenden in zijn auto bleken ongedeerd. Prins Bern hard bracht dit weekend een bezoek aan West-Duitsland. GASTURBINE NOG NIET GESCHIKT VOOR AUTO'S. De snelle ontwikkeling van de schroefloze vliegtuigen, die worden aangedreven door gasturbines inplaats van door explosiemoto ren. heeft zoals vanzelf spreekt ook de vraag naar voren gebracht of de nieuwe machines ln de automobielindustrie zouden kunnen worden gebruikt. Enkele fabrieken hebben daartoe proefmachtnes gebouwd, maar er blijken nog zoveel moeilijkheden te overwin-' nen. dat het nog wel geruime tijd zal duren eer de turbine voor auto-constructie even betrouwbaar en even eenvoudig te bedienen ifi als de gewone motor. Het dichtst bij de oplossing schijnt de Engelse „Rover" auto mobielfabriek. Deze fabriek heeft een turbi ne gebouwd, die slechts 90 c-M. lang, 45 c M. breed en 50 c.M. hoog is. De turbine ontwik kelt 100 p.k. en haalde bij de proeven meer dan 1000 omwentelingen per seconde (70 000 per minuut!) Eigenlijk bestaat deze machine uit twee turbines waarvan de eerst* alleen de compressor ..aandrijft-en dus het gasmeng sel levert en de tweede zprgt voor de voort bewegingskracht. De grote moeilijkheid bij turbines voor auto'? is. 4a* de draaisnelheid zo sterk vertraagd moet worden om op ,de wielen overgebracht te "kunnen worden. Óók de zeer hoge verbrandingtemperaturen zijn een bezwaar, terwijl de uitlaatgassen zó heet zijn. dat zij eerst afgekoeld jnoeten worden, wat trouwens ook aan de economie van de verbranding ten goede komt. De warmte, die aan de verbrandingsgassen wordt onttrokken, wordt n.l. weer gebruikt om het brandstof mengsel vóór te verhitten. De moeilijkheid van de overbrenging wil men oplossen door middel van de hydraulische gangwissel, zo als die de laatste jaren ook bij verschillende auto's wordt toegepast. Verder heeft men nog zorgen over de geluidsdemping, de luchtaan- voer en de verbrandingsgassen-afvoer en de beheersing van de temperatuur wanneer plot seling snelheid verminderd dient te worden. Voor alsnog schijnt de turbine dus beter ge schikt voor de vliegtuig- dan voor de auto- irtdustrie. DE DUITSERS WETEN BET WEL. PREDIKBEURTEN. De Duitsers verstaan in het algemeen wel de kunst bij handelsbesprekingen grote voor delen voor hun land te verkrijgen. Als on derhandelaar schijnen zij vele andere natio naliteiten de baas te zijn. Een aardige aan wijzing hoe ze dat gedaan krijgen vinden we in „Tien geboden voor handelspolitici", die dr. Hans Posse onlangs in ..Der Volkswirt" Saf. Het is een tamelijk lang verhaal, maar et loont de moeite het te lezen. 1. Hoedt u voor ondeskundigen en betwe ters, die in de handelspolitieke sector veel voorkomen en bedenk, dat alleen een jaren lange ervaring bij de behartiging van de economische belangen van het land iemand tot een bruikbare onderhandelaar maakt. 2. Bereidt u nauwkeurig voor en houdt daarbij contact met de organisaties van het eigen bedrijfsleven. Bespreek de eisen, die de tegenpartij waarschijnlijk zal stellen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. 3. Onderhandel in het land van de tegen partij; uw moeite zal goed beloond worden, daar de tegenpartij naast de onderhandelin gen ook zijn dagelijks' werk moet leiden. U kunt zich daarentegen op de onderhandelin gen concentreren. Maar onderhandel alleen in het buitenland, wanneer u beschikt over een goede verbinding met uw regering. 4. Onderhandel in kleine delegaties. Dat spaart uw zenuwen, u zult eensgezinder op treden en de onderlinge sfeer wordt ver trouwelijker. 5. De delegaties moeten uitsluitend be staan uit officiële vertegenwoordigers. Verte genwoordigers van het bedrijfsleven zijn als deskundigen onontbeerlijk en moeten ook worden geraadpleegd, maar hun adviezen zwllen steeds uitingen van belanghebbenden zijn. 6 Hij. die een regeling formuleert, heeft altijd een voorsprong, de tegenpartij moet zich dan bij die formulering aanpassen. 7. Spreek zo mogelijk uw moedertaal. Daar door worden misverstanden vermeden, ter wijl u tijd wint doordat de juiste vertaling van de gebruikte woorden door uw tegen- pratij aan hen tijd kost. 8. Probeer niet alles zelf te doen, maar kies vertrouwde medewerkers uit. 9 De onderhandelaar moet evenals een schaker dè bedoelingen van de tegenpartij als het ware kunnen voelen. Een handelsver drag zal alleen een succes zijn. wanneer bei de partijen met het resultaat tevreden zijn. 10. Laat u na afloop van de onderhande lingen niet beinvloeden deer afbrekende cri- tiek. wanneer u naar besté oordeel uw plicht hebt vervuld. De critiek zal voortkomen uit die kringen, die persoonlijk offers moeten brengen teij bate van het algemeen belang. VRACHTSCHEPEN AAN DE KETTING. - Een toenemend aantal vrachtboten wordt de laatste weken opgelegd. Het zijn vooral de kleinere Engelse. Griekse en Noorse sche pen van het oudere type, die met kolen ge stookt worden. Deze boten varen in de wil de vaart, maar voor hun diensten wordt op het ogenblik zo weinig betaald, dat het min der kost. wanneer men ze eenvoudig oplegt. De vrachten worden nog steeds lager en vol gens ..Het Financiële Dagblad" wordt dit voor een groot deel veroorzaakt door de ach teruitgang van de uitvoer van Amerikaanse kolen naar Europa. In de eerste helft van dit jaar werden bijna 9 700 000 ton van deze kolen uitgevoerd, terwijl in dezelfde periode van het vorig jaar die uitvoer meer dan 11 millioen ton beliep. Alleen voor moderne motorschepen zijn de vrachttarieven nog vol doende renderend. GRASLAND EIST VOORTDURENDE ZORG Het meeste grasland kan veel meer ople veren als men er maar meer zorg aan be steedt. In het bijzonder wordt erop gewezen dat het van zeer grote betekenis is. dat het weiland goed verzorgd de winter ingaat. Daarvoor moet ieder stuk weiland goed wor den afgegraasd en uitgebost. Oud gras op geile plekken moet worden weggemaaid en alle mestplakken moeten worden gespreid. Schapen kunnen bij het schoongrazen voor treffelijke hulp bieden. Verder moet de wa terstand in de winter laag gehouden worden, dus de greppels openmaken en de sloten schonen. Daarentegen is Koor vele weilanden in de zomer een hoog waterpeil gewenst. In tal van streken ziet men echter precies het tegenovergestelde. Waar nog geen stalmest is gegeven, zal het nuttig zijn nog voor de win ter invalt, goed verteerde mest op de wei landen te brengen'. De devaluatie heeft heel wat, op losse schroeven gezet. Juist was met grote moeite het evenwicht op de begroting bereikt, ter wijl het einde van de distribute en van dd subsidiëring van levensbehoeften in zicht komt. Zo is bijv. tegen 1 Januari as. de li quidatie van het C.D.K. (Centraal Distributie Kantoor) voorbereid en ieder moment wordt verwacht, dat de distributie van vlees en kaas een einde zal nemen. doch. naar wij uit goede bron vernemen, wordt QP het ogenblik op de overheid grote aandrang uitgeoefend om de subsidies op de levensbehoeften niet verder te verlagen, doch integendeel eerder te verhogen. Daarbij lóópt men vooruit op de prijsontwikkeling, die onder invloed van de devaluatie langzamerhand wel zal moeten stijgen. De economische adviseurs hadden de rege ring voorgerekend, dat een devaluatie van 10 pCt. een stijging van de kosten van het levensmiddelenpakket tengevolge zou hebben van ongeveer V/t pCt. De vérhoging van de totale gezinsuitgaven zou niet meer dan een half procent bedragen. Daar de gulden niet met 10. doch met 30 pCt. is gedevalueerd zou dus de stijging van de uitgaven voor levens middelen ongeveer 4V» pCt. gaan uitmaken, terwijl de gezinsuitgaven met 1' o pCt. zou den stijgen. Deze stijging zou onbetekenend zijn. indien niet te verwachten was. dat ook andere artikelen duurder zullen worden. Ook zal de huurverhoging doorgaan (al zal dat misschien niet op 1 Januari as. het geval zijn). Het spreekt vanzelf, dat een derge lijke algemenë prijsstijging, hoe gering deze wellicht in de eerste maanden nog zal zijn. toch een algemeen gevoel van onbehagen zal veroorzaken. In een vorig artikel gaven wij een becij fering ontleend aan de Mededelingen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, waarin werd berekend, dat het welvaarts peil van de arbeidersklasse er ln vergelijking tot voor de oorlog niet op achteruit is ge gaan. Integendeel de koopkracht is nog iets hoger dan in 1938. Dat voor velen de koop kracht lager schijnt, komt doordat men maar niet kan wennen aan de hoge prijzen, door dat ten tweede de kwaliteiten in vele geval len nog niet gelijk zijn aan de voor-oorlogse en ten derde, doordat de achterstand, ver oorzaakt door de oorlog, nog steeds niet ge heel is ingelopen. Ook moet men in aanmer- NED. HERV. KERK. AMMERSTOL. Herv Evang. Gebouw Don derdag 27 October, 's avonds 7.30 uur. de heer A. de Redelijkheid. Dankstond voor het Ge was. GROOT-AMMERS. Dinsdag 25 October, s av 7 uur. ds. W. Vroegindewei, van Huizen. Dankstond voor het Gewas. NOORDELOOS Woensdag 26 October, 's av 7 uur. ds' yr. Tukker, van Delft. Rede voor de Jongelingsvereniging. STOLWIJK. Ned. Herv. Evangelisatie. Dins dag 25 October, vm. 9 30 uur en 's avonds 7 uur. de heer De Redelijkheid, van Ouderkerk aan de IJssel. Dankdag. GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Dinsdag 25 October, 's avonds 730 uur. ds Aangeenbrug. CAPELLE AAN DE IJSSEL. De Ruyter- straat. Woensdag 26 October, 's avonds 7.30 uur, d? M de Bel. van Krabbendijke NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Woens- dag 26 October, 's avonds 7 uur. ds. Van der Woestijne. STOLWIJK. Woensdag 26 October, vm. 936 uur. nm. 1 45 uur en 's avonds 7 uur. ds. G Steenblok, van Gouda. Dankdag. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Usselduk Dinsdag -25 October, 's avonds 7.30 uur, de heer E. Wijnne. Bermweglaan Woensdag 26 October, s av. 7 uur, ds. H. Vlot. VRIJE EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har. monie Woensdag 26 October, 's avonds 7 uur, ds. Mieras. van Krifnpen aan de IJssel. REPUBLIKEINSE TROEPEN TERUG GETROKKEN. Een bataljon van het republikeinse leget is uit de omgeving van Soerabaja terugge trokken. aldus meldt een republikeins blad. Deze terugtrekking is geschied in samenwer king met de Nederlanders en is zonder inci denten verlopen, ondangs de grote teleurstel ling onder de republikeinse soldaten. WEER VREDESONDERHANDELINGEN IN CHINA. Volgens mededeling uit gewoonlijk be trouwbare Chinese bron gjjn* afgezanten uit Hongkong vertrokken met een aanbod van de Chinese communisten» tér heropening van de vredesonderhandelingen met de nationa listen. DUITS GENERAAL IN CHINA? Volgens de Amerikaanse radio zouden de Chinese communistische troepen, die zich in de buurt van Hongkong bevinden, sedert eni ge tijd onder bevel staan van generaal Von Paulus die in 1943 te Salingrad gevangen werd genomen. Verhoging of verlaging van subsidies king nemen, dat ons volk als geheel zijn eis thans hoger stelt dan tien jaar geleden. De ongunstige factoren gelden niet alleen voor de arbeidersbevolking, maar ook voor de groepen met «en iets hoger inkomen. Wat de bovenaangehaalde becijfering wilde aantonen was. dat naar verhouding de koopkracht der arbeiders zich betef hersteld heeft dan die van de middenstand. Ambtenaren, kantoor mensen. onderwijzers, personeel, e d. hebben het relatief slechter dan de arbeiders, door- I dat hun inkomen percentsgewijs minder is gestegen, terwijl hun lasten zeer belangrijk verzwaard zijn. Dit is geen verwijt aan de arbeiders. Trou wens de arbeiders-vertegenwoordigers hebben ip de afgelopen jaren niet nagelaten erop te wijzen hoe zeer de positie van de leden van de vakbonden in vergelijking met voor de oorlog vooruit is gegaan In het algemeen kan men zeggen, dat een verhoging van de levensstandaard van de arbeidersklasse een groot maatschappelijk belang is. omdat een evenredige verdeling van het nationaal inko men het binnenlandse afzetgebied voor land bouw en industrie vergroot. Spreiding van welvaart betekent een gelukkiger volk en evenwichtiger toestanden. Maar dit wil niet zeggen, dat wanneer de toestand moeilijker wordt alle nadelen daarvan alleen zullen mogen drukken op de andere bevolkings groepen. Er komt een grens aan de egalisa tie van inkómens en aan de verschuiving van de verdeling van de nationale koek in de richting van het verbruik. Wanneer dus als gevolg van de devaluatie een prijsstijging over de gehele linie zal gaan optreden is het redelijk dat deze op alle lagen der bevolking zal drukken. De regering zit nu voor dit dilemma: aan de ene kant wil zl) de stijging van prijzen en lonen zoveel mogelijk tegengaan, omdat anders onze verkoopsprijzen ook moeten stij gen. Maer anderzijds wil men de laatste res ten van de distributie en de verdere oorlogs economie afschaffen om tot verkleining van de staatsuitgaven en van het staatsapparaat te komen. Het is voor deie tweesprong, dat de regering thans staat en binnenkort zal een beslissing in de ene of andere richting ge nomen moeten worden. Naar welke kant de beslissing echter zal vallen is niet te voor-, spellen. VOETBALUITSLAGEN. K. N. V. B. RodenburgGSV afgekeurd; Olympia—Vio» >—2; PostduivenONA afgekeurd, LFC Moordrecht afgekeurd; UVS 2Gouda 3 af gekeurd: H -DVS 3—Gouda 2 2—1; ONA 2— BEC 2 7—1, DDC 2—ONA 3 afgekeurd; Schoonhoven 2—Olympia 2 00; VOC 2—GSV 2 afgekeurd; Moordrecht 2—SMV 2 afgekeurd. K.N.V.B. Beker. 1ste ronde. Stolwijk—RCD 31; BodegravenGouderak 0—5. Ammerst. S.V.—DHL 0—2; Lenig en Snel —Schoonhoven, door Lenig en Snel gewonnen gegeven; Zwervers—DHS 3—4; Haastrecht— Lekkerkerk 5—1. K.N.V.B. Afdeling Gouda. Ie klasse: UNIO—Nic. Boys 7—1; RVC- Nieuwkoop 3—2; Moercapelle—Bergambacht Res. le klasse: Waddinxveen 2—Lekkerkerk 3 1—1ONA 4—Woerden 2 3—1. 2e klasse A: GSV 3—ONA 5 2—0; Bos- koop 2—Haastrecht 2 0—1; Olympia 3—DONK 3 7—0. 2e klasse B: Oudewater 2Gouda 6 14. 2e klasse C: Nieuwkoop 2—Bodegraven 2 2—2 Woerden 3—ESTO 3—1. 3e klasse A: Lekkerkerk 4GSV 5 43; UNIO 3Ammerst. S.V. 3 01; Groot-Ammers 2—Bergambacht 2 04; Oudewater 3—Olym pia 5 1—3. 3e klasse B: Moordrecht 3Zwervers 2 15; Nieuwerkerk 3Gouderak 3 21. 3e klasse C. VEP 3GDS 3 5—0; Boskoop t —ESTO 2 3—3. 3e klasse D: Bergambacht 3—Zwervers 3 0—5; Haastrecht 4—VEP 4 2—4 3e klasse El Nieuwkoop 3—RVC 3 0—3. De niet genoemde wedstrijden vonden geen doorgang wegens afkeuring der terreinen Zaterdagraiddageompetltie. le klasse: Sportlust 2Waddinxveen Z 3—3 Jodan Boys 2Woerden Z 2—2; Verheul Sportlust 03; Boskoop ZIbis 5—4. 2e klasse A: Spirit 3ZVV afgekeurd; Jodan Boys 5—Victorie 1—3; SKG—Rijnstreek 2—4; SSVG—Jodan Boys 3 1—7; WDS—Moercapel le 2—1; Woerden 2Sportlust 4 8—0. 2e klasse B: Rijnstreek 2—Ibis 2 1—1: ZVV 2 —Verheul 2 1—1: Waddinxveen Z 2—Sportlust 3 1—1; HSC—SKG 2 9—1. MARKTBERICHTEN. UTRECHT. 23 Oct. Veemarkt Op de veemarkt te Utrecht werden Zaterdag aange voerd in totaal 3743 stuks vee Renderen 1387; graskalveren 521; nuchtere kalveren 27; scha pen en lammeren 442; varkens 325; biggen 870; zeugen 71;*bokken en geiten 100. De prijzen varieerden voor: Stieren f 300— 450; kalfvaarzen f 425—600: graskalveren f 140 220; nuchtere kalveren f 2045; pinken f 300 450; melkkoeien f 450—780; kalfkoeien f 500 —800; vaarskoeien f 350—550; schapen f 50— 80; lammeren f 3055: magere varkens f 40 75: biggen f 2535: bokken en geiten f 10 25: drachtige zeugen f 200—275. De handel was in rundvee matig; biggen er» schapen flauw. OUDEWATER. 24 Oct. Kaasmarkt. - Aanvoer 23 partijen Prijzen: Rijksmerk 1ste soort f 2—2.06; idem 2e soort f 1.98—1.09. Han del vlug. 4 S TWEEDE BLAP. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG 24 OCTOBER 1948 GEMEENTERADEN. Ambtsgebed blijft CAPELLE A.D. IJSSEL. De gemeenteraad kwam Dinsdag 18 October, 's avonds 7.30 qur in vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. van Dijk. De ingekomen stukken gaan op één nazon der bespreking onder de hamer door. Het laatste ingekomen stuk is een schrij ven van de heer H Heuvelman (P.v.d.A.). waarin deze de raad verzoekt het gebed in de raadsvergaderingen af te schaffen. De heer S t o 1 k (A.R.) wenst hierover het Woord te voeren. De voorzitter kan dit toestaan, .wan neer de gedachte van de heer H Heuvelman ondersteund wordt. Meerdere leden verklaren dit te doen. De heer Stolk (AR), nu het woord ver krijgend. zet uiteen hoe hij het gebed in de raad ziet. n.l. een betuiging van de leden van de raad dat zij van zichzelf geen licht en wijsheid bezitten om hun taak te volvoeren, maar die verwachten en begeren van God. die de Bron van alle wijsheid en kracht is. Daarom zullen de rechtse raadsleden tegen dit voorstel stemmen. De heer W. Schouten (AR) zegt. met het gesprokene van de heer Stolk in te stem men, maar wil ook de motivering van de voorsteller nader bezien. Volgens spreker zou het voorstel geboren zijn, uit zijn optreden in het debat over de wethoudersverkiezing ln de vergadering van 6 September Spreker zou toen met een hart vol haat naar de raadsvergadering gekomen zijn .en de ge loofsbelijdenis van zijn medeleden veroor deeld hebben. Hij ontkent dit ten sterkste en vraagt hiervoor het bewijs. Hij heeft toén gezegd, dat de fractie van de Partij van de Arbeid tegen haar eigen levensbeschouwing Inging, omdat zij bij de wethoudersverkiezing haar standpunt liet bepaleq door sympathie en antipathie. Spreker heeft nog deze me ning. De heer H. Heuvelman (P v.d.A.) heeft In de vergadering van 6 September zijns in ziens aangetoond, dat het overleg roet de C.H.-fractie niet plaats gehad had op de da tum toen door de heer W. Schouten ge noemd. De voorzitter' vindt het droevig, dat dit voorstel thans in de raad komt met een dergelijke motivering, want de heer W. Schou ten heeft toen geen enkele laakbare uitdruk king gebezigd. De heer A. Heuvelman (P v.d.A.) be strijdt de mening van de voorzitter, er op wijzend, dat de heer W. Schouten toen ge zegd heeft, dat de fractie van de P v.d.A. de zelfde ziekelijke politiok voerde als de frac tie van de S.D AP. voor de oorlog. De heer J. Schouten Cz. (V.V.D.) is tegen het gebed in de raad. maar acht de motivering van de voorsteller ook onjuist. Het gebed op deze plaats is zijns inziens af te keuren, omdat men dit opleggen wil aan een vergadering van mensen van verschillen de levensovertuiging. Mej. A. L e u s i n k (P.v.d.A.) sluit zich bij de mening van de heer J. Schouten #an. De heer A. W. Verhoef (SGP.) vindt er geen verklaring voor. dat de Voorsteller ln het optreden van de heer W. Schouten op 8 September aanleiding vindt om het gebed ■f te schaffen. De heer Lagerwaard (C.H.) meent, dat het gebed te heilig is om er een breed debat over op te zetten. Het voorstel wordt met zeven tegen zes stemmen verworpen; tegen de fractie van de Partij van de Arbeid en de heer J. Schouten Cz. (V VD De heer J. Hogendijk. die als vertegen woordiger van de huiseigenaren was be noemd. heett voor deze benoeming bedankt. Len W. dragen nu ter benoeming voor de r F. C. Bos. De heer J. Schouten (V.V.D.) vestigt de aandacht op de heer P. D. de Jong. die reeds als zodanig in de commissie zitting heeft gehad. De heer F. C Bos wordt met twaalf stemmen gekozen: de heer P D. de Jong verkrijgt twee stemmen, terwijl één briefje blanco wordt ingeleverd. B. en W. stellen voor de heer A. Heuvel man (P.v.d.A.) te benoemen als lid van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk werk. Na stemming blijkt de heer Heuvel man met 12 stemmen gekozen te zijn. Eén ■tem werd uitgebracht op de heer W. v. Ede. Zonder hoofdelijke stemming besluit men f 20.per jaar per leerling uit deze ge meente subsidie te verlenen aan de kring Gouda van de Chr. Boeren- en Tuindersbond voor de landbouwschool van deze organisa tie te Gouda. B. en W. stellen onderhandse verhuring voor van de woning Raadhuisstraat 5 aan M. Oostlander tegen een huurprijs van f 4.50 per week. In Augustus besloot de raad deze wo ning te verhuren voor f 1.50 per week. Sinds dien hegft de gemeente een bedrag van on geveer f 2500uitgegeven voor verbeterin gen aan deze woning. In vergelijking met andere woningen van de gemeente bleek B. en W. deze huurprijs toch aan de hoge kant. waarom zij voorstelt de woning te verhuren voor f 3.50 per week. waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Het vorig jaar heeft de raad een verorde ning vastgesteld op de heffing e« invorde ring der begrafenisrechten. De commissaris der Koningin heeft hierop verschillende op merkingen gemaakt B. en W. stellen voor de verordening te wijzigen in de geest van deze opmerkingen, waartoe besloten wordt. Eveneens worden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen de voorstellen tot wijzi ging van de tarieven tot levering van drink water; tot het verlenen van een crediet van f 2300.voor het aanleggen van een onder gronds straatverlichtingsnet in een gedeelte van de Kerklaan; en tot wijziging van de be zoldigingsverordening voor het gemeente- personeel. Aan de gemeente is andermaal de bouw in 1949 toegekend van een contingent van acht arbeiderswoningen. in het uitbreidingsplan Bermweg West/Bermweglaan. B. en W. vra gen hen machtiging te verstrekken tot on derhandse opdracht aan de firma Gebr Bui tendijk. tegen ten hoogste de bij publieke aanbesteding voor de in aanbouw zijnde acht arbeiderswoningen ingeschreven bouwprijs per M3. inhoud. Mej. A. Leus ink (P.v.d.A.) wil in dit voorstel aanleiding vinden, om haar mening uit te spreken, dat de woningbouwvereniging onbillijk behandeld is De voorzitter bestrijdt deze mening, maar meent, dat dit punt niet aan de orde is en deze vereniging zich daarover bij een an dere gelegenheid beklagen moet. Het voor stel wordt aangenomen. Dee vergadering wordt nu enige tijd ge schorst. Na heropening stellen B en W. voor. aar. te kopen van de erven van wijlen mevr W B. M. de Roo van Cappellen—Santheuvel te Velp 22 H.A.. 56 A. en 55 c.A. bouwgrond met opstal. inclusief bedrijfsvermindering voor f 102000; van de familie Lans te Rot terdam 2 H.A., 59 A. en 75 c.A. bouwgrond voor f 9783: van Ir. G. W. L. Baur 3 H.A., 23 A. en 96 c A. bouwgrond voor f 12595. De heer W. Schouten (A.R) spreekt zijn waardering uit over de ijver van B en W maar meent toch tot voorzichtigheid te moeten manen. Spreker zou liever de plan nen. die reeds ln uitvoering zijn. willen af maken. De vrees bekruipt hem dat de ge meente dergelijke grote kapitalen niet zal kunnen investeren. De heer H. Heuvelman (P.v.d.A.) Juicht de plannen van het college toe en meent, dat de heer W. Schouten de zaak te pessimis tisch bekijkt Spreker vergelijkt wat Krim pen a.d. IJssel ten deze reeds voor de oorlog heeft gepresteerd. De t.eer A. W. Verhoef (SOP.) meent, dat vooral in eerste aanleg gebrek is aan industrieterrein en zou gaarne in deze ver gadering een voorstel ter tafel brengen en over de verdere plannen zich bezinnen tot een volgende vergadering. De voorzitter dringt er met klem op aan de voorstellen aan te nemen. Voor de vrees van de heer W. Schouten, acht hij geen grond aanwezig, omdat een gemeentebestuur altijd geld kan lenen, wanneer zij een solide gemeente-politiek .voert. Wanneer de gemeen te vooruitgebracht wil worden, ook met wo ningbouw, dan moet er bouwrijpe grond aan wezig zijn. waar het particulier initiatief zich kan ontplooien Het voorstel wordt met alge mene stemmen aangenomen. Hierna sluiting. brengen in de sloot, die toch gedempt moet worden. De heer Smit vraagt of de grond, die door de demping vrijkomt, bij de tuin voor de hui zen of bij de straat getrokken w®rdt. De voorzitter antwoordt, dat deze grond bij de tuin van de bewoners zal komen. De heer Smit vindt het ook veiliger voor de kinderen, wanneer er geen sloot meer- is. De heer Faajj vraagt, of de kleine riole ring zo aangelegd wordt, dat zij later zal kun nen aansluiten bij de grote. De voorzitter beantwoordt deze vraag bevestigend. "Het voorstel wordt hierop met algemene stemmen aangenomen. De raad gaat eveneens accoord met het voorstel om een crediet van f 750 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een li- gustrumhaag en van een laag koolas ten be hoeve van de woningwetwoningen aan de Zwarteweg. Bij de behandeling van dit agendapunt wa- ren enige leden de mening toegedaan, dat he' veiliger was met het opg op de kinderen, om langs de ligustrumhaag vooreerst gaas aan t< brengen. Later stemden zij echter met het voorstel van B. en W. in De raad stelde daarna een crediet van f 508 beschikbaar voor de aanschaffing van een film toestel in samenwerking met Stolwijk ten be« hoeve van alle lagere scholen in beide ge meenten. Tenslotte werd het voorstel om de wethou- derssalarissen met ingang van 1 Janauri 1949 te bepalen op f 350, zonder hoofdelijke stem» ming aangenomen. Hierna sluiting. Aanleg van nieuwe waterleidingbuizen en bouw van duplexwoningen Betonschuttingen langs speelplaats O.L.schooI. HAASTRECHT. Het eerste punt van de gemeenteraads-agenda. welke Dinsdag avond onder voorzitterschap van burgemees ter mr. Lepalaars behandeld werd. was de be ëdiging van het raadslid, de heer W. Smit. die in de eerste vergadering van de nieuwe raad niet aanwezig was De heer Sm t legde in handen van de voor zitter de vereiste beloften af. De heren Broere en Faaij werden benoemd tot leden van de commissie voor de bedrij ven. De aftredende leden van de woonruimtecom missie. de heren G J. Broere. Chr. C. Jansen. C. Kooijman. C. A J. Mulder en W. Smit wer den herbenoemd. Nadat de voorzitter woorden van dank had gericht aan het adres van deze commissie voor al het moeilijke werk. flat zij in de afgelo pen periode verrichtte, vroeg hij of de heren Broere en Smit bereid .waren hun herbenoe ming te aanvaarden. De heer Broere zeide. dat hij de herbe noeming zou aannemen, hoewel er soms zeer vele bewaren tegen deze functie waren ge rezen. De taak van de woonruimtecommissie is soms zo zwaar, aldus spreker, dat men er genoeg van zou krijgen. Bij elke verdeling is er een lachende en een huilende partij en in de ogen van deze laatste handelt de commissie steeds onrechtvaardig. De heer Broere is er echter van overtuigd, dat men steeds op de juiste wijze en meest eerlijke wijze zijn beslui ten genomen heeft, zonder aanzien des per- soons. Spreker dankt tenslotte de voorzitter voor zijn waarderende woorden. De heer W Smit nam zijn herbenoeming niet op staande voet aan Hii wilde nog enige dagen nadenken, voordat hij een besluit zou nemen. De raad betuigde hierop zijn instemming met het voorstel van B en W. inzake de Vast stelling van een gratiflcatleregeling voor 1949 voor de 'secretaris en de gemeente-ontvan gers. Men ging eveneens aceoord met het voorstel de wedderegeüng vsn de pemeente-secretaris in een hogere klasse te plaatsen. Het voorstel van B. en W. om aan de Ne- Rhaumstisch» Pijnen tergen de ment tot levemmoewordent toe. Meer met Kruschen keerde voor millioonon de levenelust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar eeri natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen func- tionnereq. De natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dal zelfs soms wel Uw kwaal in de hènd werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen. elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf, geen ander mens maken: vlot fit. welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) derlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren tot wederopzegging een subsidie te verle nen van tien gulden per jaar. werd niet di rect aangenomen. De heer Faaij uitte zijn verwondering oven dit voodstel. daai in een vorige vergadering besloten was, dat B. en W. dergelijke subsidies zoveel mogelijk tegen zouden gaan. De voorzitter zeide. dat de heer Faaij dit verkeerd begrepen had. B. en W. zouden verschillende minder belangrijke subsidies te gen gaan, maar zij zonden hierbij toch een bepaalde lijn blijven volgen. Zij vonden de thans voorgestelde subsidie echter wel be langrijk. Ook de heer Smit had bezwaren tegen dit voorstel. Hij wees erop. dat in de vorige vergadering een verzoek om subsidie van de Bond tegen het vloeken was afgewezen en hij vond het verlenen van een bijdrage aan die vereniging veel belangrijker dan het ge ven van subsidie aan de dierenbescherming. Het vorige vooistel was afgewezen, daarom was hij tegen deze subsidie De heer Broere zegt, dat er wel degelijk verschil bestaat tussen de strekking van de beide verenigingen. De vereniging tot Bescher ming van de Dieren draagt een ^Igemeen ka rakter en de Bond tegen het vloeken bestaat uit mensen van een bepaalde richting. Men moet de subsidie niet zo zeer beschouwen als een bijdrage, want daarvoor ia zij wel zeer laag. maar de eigenlijk* strekking ervan is de aan dacht te vestigen op de vereniging en op het vele en goede werk, dat zij verricht. De voorzitter zeg.t dat destijds geen sub sidie is verleend aan de BShd tegen het vloe ken. onjdat het gemeentebestuur het beter vond zelf het vloeken tegen te gaan door mid del van politie, school en kerk. Dat geschiedt thans ook. De heer Sml en als het voorst de enige, die tegenstemt. Na enige minder belangrijke vragen van de heer F a a ij over onderhoudskosten, ging de raad accoord met het voorstel van B en VJ, een overeenkomst te treffen met J. H. Bodewes in verband met de aanleg- van een parallelweg voor het perceel Provinciale weg no. 9. De gemeente zal het onderhoud van deze weg overnemen twee jaar na het gereed komen daarvan. B. en W. stellen hierbij echter de voorwaarde, dat de weg bij de overname moet zijn herbestraat op kosten van de eigenaar van het perceel. 'Ook het voorstel om een crediet van f 1200 beschikbaar te stellen voor het maken van be tonschuttingen rond de speelnlaats van de Openbare Lagere School, wordt na een zeer korte bespreking aangenomen. Daaron stellen B en W. voor een crediet van f 8300 beschikbaar te stehen voor het dempen van de sloot langs de Zwarteweg «n het aanbrengen van een riolering in die sloot ten behoeve van de woningwetwoningen. De voorzitter zet hierbii uiteen, dat de riolering on het u'tbceid'ogsnaln enii»$zins an ders was geproiecteerd. Wanneer dat ontwerp werd uitgevoerd zou de thans bestaande sloot gedempt moeten worden, terwijl daarnaast dgn een nieuwe sloot gegraven zou moeten worden voor het aanbrengeh van de riolering. Het is vanzelfsorekend veel gemakkelijker »n het vergt minder kosten de riolering aan te HARDINXVELD. De gemeenteraad kwam op 19 October in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester K. de Boer. De heer F. de Bruijn was met kennisgeving afwezig. Ingekomen is een mededeling van zr. Van der Hoek en de heer F Fennema. waar zij de benoeming tot lid van de commissie van advies Woonruimtewet 1947 aanvaarden. Een schrijven van Ged. Staten houdt in goed keuring van de rekening over' het jaar 1949 en goedkeuring voor de bouw van een hou ten gebouwtje. De heer Stout merkt hierbij op. dat bij hem klachten zijn gèkomen. dat ip dit lokaal be materialen enz. van de tekenschool niet zul len kunnen worden ondergebracht. Hij verzoekt B. en W. alsnog te overwegen of het niet mo gelijk is de school te verlossen van de school borden enz. De voorzitter acht het juist, wanneer men zich met klachten tot pen raadslid wendt. Nog juister acht hij het. wanneer de klachten of opmerkingen komen bij B. en W. Tot op he den is hiervan niets gebleken. Men besluit tot beëindiging van de gemeen schappelijke regeling omtrgnt de toelating van kinderen uit de gemeente Hardinxveld op de openbare scholen voor g.l.o. te Schelluinen en Giesen-Nieuwkerk, alsmede omtrent de toela ting van kinderen uit de gemeente Giessen- dam op de-openbare scholen voor u.l.o. alhier, en tot het vervallen verklaren van het raads besluit van 30 Augustus 1938 tot het verlenen van een bijdrage aan de vereniging voor Chr. buitengewoon lager onderwijs te Gorinchem. Hierna worden vastgesteld de vergoedingen en de voor vergoeding in aanmerking, ko mende uitgaven, alsmede dje verschillen daar tussen van de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs over de jaren 1943 tot en met 1947; eveneens wordt vastgesteld de exploita tievergoeding over 1948. alsmede volgt vast stelling van de voor vergoeding in aanmerking komende uitgavenover dat jaar. voor de bij zondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Aangenomen worden Jjet voorstel van B en W. inzake gratificatieregeling 1949 voor de se cretarissen en ontvangers van de gemeenten in n Nt^Iijft qchter bij zijn mening orstel aangenomen wordt, is hij Adamson's kwelgeest. de provincie Zuid-Holland, en het ontwerp, salarisregeling voor de secretarissen .van dt gemeenten in de provincie Zuid-Holtónd. Men besluit vervolgens tot de verkoop var» enkele perceeltjes grond langs de Sluisweg aan de gebr. J. en M. Damen. Hierna is aan de orde het voorstel tot het verlenen van een crediet voor het leggen van een hieuwe buisleiding tussen de watertoreo en de Merwededijk De voorzitter deelt mede. dat. wanneez de raad dit crediet van f 6400 toestaat, men met de voorbereidende werkzaamheden zal kunnen beginnen. Hij hoopt dat dan volgende zomer de druk in de waterleidingbuizen in orde zaJ zijn. De heer Sterrenburg vraagt of door dit werk uit te- voeren, het ongerief wel zal zijn opgelost. Volgens hem is de waterverspilling de grootste fout. We geven nu f 6400 uit. maar hij is bang. dat er klachten zullen blijven ko men. Volgens spreker zou bij zuinjg gebruik van water «Ie druk op de waterleiding voldoen» de zijn. De voorzitter is dit met spreker eens. Na onderzoekingen is men tot de conclusie ge komen. dat de leiding van de watertoren tot de Merwededijk echter nagenoeg dicht is en door een te nauwe leiding de watertoevoer niet voldoende is. Hi) denkt ook hierbij aan de uit breiding Peulen en Wilhelminalaan Men is nu toch bezig en het is logisch, dat gelijk een gro tere buis wordt gelegd. Volgens spreker zou een radicale oplossing zijn meters te plaatsen. De kosten hiervan zullen ongeveer f 70 per huis bedragne. Bovendien zou het de vraag zijn of een dergelijk aantal meters zou zijn te krij. gen. Het voorstel wordt hierna met algemene Rtemmen aangenomen. Op voorstel van B. en W. besluit men aan de Vereniging -Volkshuisvesting een voorlo pig voorschot van ten hoogste f 2175 voor de aankoop v^p grond en een voorlopig voorschot van ten hoogste f 44.000 voor de bouw van drie duplex-woningen aan'de Wilhelminlaan te ver. lenen. Hierna is aan de orde het vCbrstel van B en W, omin principe te besluiten qm een bedrag van f 51.200 toe te zeggen in de kosten van het beweegbaar maken van een gedeelte van de speorbrug aan Baanhoek. De heer L V o g*e 1 kan met het voorstel ac coord gaan Hij acht het voor de gemeente een groot belang In het voorstel wordt gezegd, dat de provincie ook 40 pCt. in de "kosten zei bijdragen, maar als dit met het geval is. zul len dan de kosten voor de gemeente niet ho ger worden? De heer De Krfjger informeert waaron» Gorinchem minder betaalt De heer Sterrenburg zou gaarne wil. len horen door welke bril de commissie tot het bevorderen van het draaibaar maken van de spoorburg de kwestie heeft bekeken. Hardinx veld bezit een grote scheepswerf, evenals Go rinchem. Deze betaalt met 15.000 inwoners 10 pCt., terwijl Hardinxveld met bijna 8000 inwo ners 30 pCt. moet betalen. De heer Leenman acht het voor Hardinx veld ook van groot belang. Wanneer de nieuw bouw over enkele jaren zal zijn afgelopen'ia Hardinxveld grotendeels aangewezen op repe- ratiewerkzaamheden. Men zal dan niet zo ge makkelijk met andere werven kunnen concur* reren. De heer Heikoop is teleurgesteld in het bedrag, dat rijk en provincie bijdragen. Dal de particulieren 1'3 bijdragen, vindt spreker ook te laag. Volgens horen zeggen wilden de industrieën eerst niets geven. De voorzitter is het met de laatste spreker eeps. De commissie had zich aanvan kelijk op het standpunt gesteld, dat het rijk tegenover deze streek een ereschuld had af te lossen. De commissie heeft de corresponden tie over de laatste dertig jaren eens opgesla gen en daarin een brief van 1919 gevonden, dat op het verzoek om de Baanhoekbrug beweeg baar te maken, afwijzend is beschikt. Na heel wat conferenties heeft de commissie na twee jaar werken bereikt., dat het rijk 40 pCt in de kosten zal bijdragen. De voorzitter is het met de heer Leen- FEUILLETON. 16 Misschien moet ik het wel niet aannemen, maar hij schrijft, dat. als alles gegaan was. zoals hij gehoopt had. we nu toch al ge trouwd zouden zijn geweest en daarom Je vindt het toch ook met verkeerd, als ik het aanneem, wel?" vroeg ze angstig. June stond op. Ze had het land, want ze was er rotsvast van overtuigd geweest, dat die verloo'Je een akelige vent was. „Natuurlijk neem je het aan. kind." zei ze „Als je zijn vrouw was. zou je het toch ook aannemen. En je zult toch wel gauw gaan trouwen, als het hem zo goed gaat; dus wat is er tegen, dat hij je helpt. Laat die dwaze trots je nu niet in de weg zitten; je zou hem kwetsen, als je het met accepteer de." „Ik zou hem voor geen geld ter wereld willen kwetsen," zei Esther, „maar het is zo'n hoop geld." „Onzin," zei June. „Micky Mellowes zou *ich niet eens bukken om het op te rapen, als hij het op de weg zag liggen." „We zijn niet allemaal millionairs, zoals meneer Mellowes." zei Esther scherp. „En hij moest zich schamen, als hij het niet eens op zou rapen." June lachte. „Je moet alles niet zo letter lijk opvatten, kindje; ik weet wel. dat je Micky niet lijden mag, al heb je hem nooit gezien, maar ik ben van plan hem eens op de thee te vragen, als hij ten minste komt". „O. hij komt toch niet." zei Esther. „Elphin- stone Road is niet deftig genoeg voor hem." June fronste de wenkbrauwen. „Ik vind 't niet prettig, als je zo over Micky praat, want je kent hem niet eens." Ze schaamde zich een beetje over wat ze gezegd had; tenslotte was Micky op zijn ma nier erg aardig voor haar geweest. „Nu kan ik ook hier blijven." zei ze. en als jij het prettig vindt, als ik deze kamer met Je deel „Natuurlijk vind ik dat heerlijk, ik zal het mevrouw Eiders dadelijk gaan vertellen. Het valt me erg van hem mee, dat hij je dat ge schreven heqft. Ik had geen goede indruk van die jongeman, maar nu ga ik anders over hem denken." „Ik wilde, dat je hem eens zien kon," zei Esther enthousiast. „Je zou hem vast aardig vinden. Ik ken zijn familie natuurlijk niet; ik geloof, dat ze woedend zouden zijn, als ze wisten, dat hij van me hield, maar het kan me niets schelen en ik weet. dal hij niet om Zijn moeder geeft June keek op. „Ik wou. dat je me dat niet gezegd had." zei ze oprecht; „geen man kan echt goed en aardig zijn, als hij niet van zijn eigen moeder houdt." „Maar het moet een vreselijk mens zijn en hij is haar enige zoon." „Enfin, laten we er niet verder over pra ten; wie weet. is het een vreselijke oude kat.' Ze gingen naar beneden om te eten. June merkte, dat Harley de hele tijd naar Esther zat te kijken en ze nam zich voor hem bij de eerste de beste gelegenheid te vertellen, dat Esther verloofd was. „Dat zijn de eerste violen, die ik dit jaar gezien heb." zei Esther, terwijl ze ntar de bloemen keek. die de jongeman in zijn knoops gat droeg. Hü nam ze er direct uit en legde ze naast haar bord. „Wilt u ze hebben? Ik draag eigenlyk nooit bloemen, maar een meisje op straat vroeg, of ik ze kopen wilde." Esther nam ze op. „Het zijn mijn lieve lingsbloemen." zei ze. „en ik heb ze in zo'n lange tijd niet gekregen." Met een schok herinnerde ze zich, dat Ashton haar in de eerste dagen van zijn ken nismaking altijd violen had meegebracht en het was een van de vele kleine attenties, die hij successievelijk nagelaten had. Na de lunch ging Esther naar een kantoor, waarvan aan het hoofd een aristpcpatisch- uitziende dame stond en waar men zich op geven kon voor vacante betrekkingen, maar er bleek niets geschikts voor haar vrij op het ogenblik en er werd haar gezegd de volgen de morgen terug te komen. Ze was blij. dat ze naar June Mason terug kon gaan Die leefde zo met haar mee. Ze ging rechtsstreeks naar de zitkamer met de lila kussens. June deed de deur open. vóór ze tijd had te kloppen. „Ik dacht al. dat jij het was. Wal is er aan de hand? Je ziet er niet bepaald opgewekt uit." Esther lachte. „Ik ben op dat kantoor ge weest. waar jij met van verteld hebt, maar ze weten niets voor me. Ik...," Ze hield op en keek langs June heen de gezellige kamer in. waar een jongeman juist uit een stoel bij het vuur was opgestaan ean lange man die haar aankeek «pet ogen, die iets beschaamds en tegelijkertijd iets tar- tends hadden. Het was Micky Mellowes. June stelde Esther en Micky aan elkaar voor „Meneer Mellowes Juffrouw Shep- stone; jullie hebben al van elkaar gehoord, dus ik kan wel even weggaan om thee te zetten." En ze danste de kamer uit. Esther keek haar met boze ogen na; ze vond, dat June wel had kunnen blijven. Ze deed een stap naar voren, om haar terug te roepen, maar Micky hield haar tegen en duw de tegen de deur. zodat die dichtviel. „Ik ben van plan u het een en ander te zeggen, of u het goedvindt of niet." zei hij. Ze keek hem boos aan en ze had een kleur als vuur. „Ik weet niet. wat u bedoelt; u hebt hele maal geen recht, zo tegen me te spreken Als juffrouw Mason u gevraagd heeft, mij hjer te ontmoeten ..June wist niet. dat ik kwam: ze heeft- er geen flauw idee van. dat we elkaar al eer der ontmoet hebben! Ik heb het haar niet verteld en ik geloof ook niet. dat u het ge daan hebt of doen zult." voegde hij er grim mig aan toe. ..Maar nu zijn we alleen en wilt u me misschien wel vertellen, in welk op zicht ik u beledigd heb. Het is niet mooi. me eerst als vriend aan te nemen en me dan aan de kant te gooien als een oude handschoen. Als ik u gekwetst heb. is het minste, wat u doen kunt. me te vertellen waarmee." Esther was naar het vuur teruggegaan en Mellowes volgde haar. Hij wist. dat hij maar een paar minuten had, om met haar te pra« ten. „U weigert met me mee uit te gaan." ging hij vlug voort, „en u hebt zelfs mijn laatste brief niet beantwoord. Als ik u beledigd heb „Dat hebt u niet." zei Esther, toen ht) zweeg; „Ik ben helemaal niet beledigd." „Waarom dan in vredesnaambegon hij bitter. Maar ze viel hem in de rede: ,.U hebt mij de Waarheid niet over u zel> verteld. U hebt net gedaan, of u heel arm was; u hebt er het volste recht toe, maar ik houdt er niet van. bedrogen te worden. U denkt zeker, dat alles goed genoeg is voor mij! Misschien is dat wel zo. maar Micky's vuist kwam zwaar neer op dearn van zijn stoel. „Ik geef u mijn woord van eer. juffrouw Shepstone. dat. wat ik gezegd heb. alleen was om t e maken, dat u mij zou vertrouwen. Ik heb helemaal geen andere reden, mij an ders voor te doen dan ik ben. Ik weet' veel te goed. dat Ku zich haastig uit de voeten zou gemaakt hebben ,als ik gezegd had, dat ik rijk ben. Ik weet Zij haalde de schouders op. „U hebt m* niet eens van uw juiste adres geschreven. U hebt er een verkeerd nummer op gezet." Ze lachte grimmig. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2