ivöRm PLAATSELIJK NIEUWS Van Rondom IBIJ HUID m verwonding I RU ROL Een kou, een griep Derde loonronde wordt vermeden I 1VTBTJWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRErHT Schoonhovensehe Coarant VRIJDAG 28 OCTOBER 1849 Alblasxerdam. De afdeling Alblasserdam- Nieuw-Lekkcrland van de Ned. Vereniging van Chr. Kantoor en Handelsbfedienden kwam onder voorzitterschap van de heer J. Bakker in vergadering bijeen - in het lokaal achter de Geref. Kerk Bij de ingekomen «tukken was een mededeling van het bedan ken van de heer M. de Ridder, wegen» pen- sioenering Men besloot aan de heer de Rid» der een blijvend aandenken in de vorm van «en schemerlamp aan te bieden. Een gelijk soortig aandenken zal worden gezonden aan de heer J. de Vries. De heer D C. Dorr uit Den Haag, hoofdbestuurslid hield een inlei ding over het onderwerp .De strijd tot ver nieuwing der samenleving". Hierop volgde een zeer geanimeerde discussie. RAADSLID GEHULDIGD AlbUsserdam. De afdelingen A.N M. Bond en P. v. d. ArLsid hielden Donderdag in ..Het Verguldt Paardeen avond, waarin heixlacht werd, dat de heer L. Smit dertig jaar lid van de gemeenteraad was als vertegenwoordiger der Partij van de Arbeid. De avond waarbij vele leden van de mo derne vakbeweging en de P v d Arbeid aan wezig waren werd geopend door Wethouder J. Lagenlijk Tal van sprekers voerden het woord waarbij zij de revue lieten passeren wat de heer Smit in die jaren voor de arbei dersklasse heeft gedaan. Men overhandigde hem een gouden horloge Tal van bloemen manden sierden voorts het podium Hét marrtien en dameskoor van „Door en Voor 't Volk" zong enige liederen, terwijl de miN ziekvereniging „Excelsior" enkele pittige mar ien ten gehore bracht. De jubilaris was de eerste socialistische wethouder in Alblasser-^ dam. Alblasserdam. Voetbal. De wed- Strijden van het eerste en, tweede elftal weer den afgelast. Alblasserdam 4 heeft DMC. 3 met een 15 nederlaag naar huis gezonden Met de rust was de stared jfceds 3^—0 met doelpunten van J. Erkelens en A. de Bruijn. Na de rust gelukte het B. Risseuw en J. Er- kelens nog eenmaal te scoren (51). Op het laatste moment redde DMC. 3 de eer. Al blasserdam 3 ging naar 's-Gravendeel 3. maar keerde met een 03 nederlaag naar huis. Alblasserdam 5 kwam niet in het veld. In een matig gespeelde wedstrijd is het Alblagserdam a gelukt met 1—0 te zegevie ren over VVGZ a. Het enige doelpunt kwam door een fraaie boogbal van v. Buren voor. de rust. Door dit resultaat staat het team op de bovenste plaats. Het heeft dertien pun ten uit zes wedstrijden. Alblasséidam b be haalde een 10 overwinning op Heerjans- dam b. De C-tjes bonden de kamp aan tegen VVGZ C, maar keerden met een 1—3 neder laag huiswaarts. Vijf-en-twintig jarige ambts periode van burgemeester Luyendijk. Amelde en Tienhoven. Op 21 October was het 25 jaar geleden dat burgemeester C. W. Luijendijk werd benoemd tot dit ambt. Op 19 November 1924 werd hij onder grote be langstelling van de burgerij geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeenten. In verband met dit 25-jarig ambtsjubileum werden Vrijdag namens 16 verenigingen uit beide gemeenten spontaan aan burgemeester Luijendijk en echtgenote bloemen aangebo den. die vergezeld gingen van vele schrifte lijke felicitaties, omdat de burgemeester te kennen had gegeven dit feit ongemerkt voor- bil te willen laten gaan. Vooruit lopend op 19 November wilden de ingezejpnen klaar blijkelijk de jubilaris verrasserT door in de vroege morgen van 21 October hun wgjge- meente felicitaties te doen met bloemen. In deze 25-jarige periode kwamen onder leiding van de burgemeester vele belangrjflke verbeteringen tot stand. Zijn streven was op elk gebied de gemeente te verfraaien en wij behoeven alleen te herinneren aan de dem ping in werkverschaffing van de vuile grach ten. die een gevaar voor de volksgezondheid waren. Het aanzien van de gemeente is daar door belangrijk verbeterd. Als voorbeeld kqnnen dienen de Prinsengracht en de Mo lenstraat. Voortdurend hadden de volksge zondheid en volkshuisvesting zijn aandacht en belangstelling. Reeds in 1928 werden dertig Woningen onbewoonbaar verklaard en door dit voorstel werd tegelijkertijd besloten tot de aankoop van bouwgrond in de Broekse weg ter besnrikbaarstelling van particulieren die niet in de gelegenheid waren wegens ge brek aan bouwterrein woningen te bouwen. Daardoor werd bevorderd dat in zeer korte tijd aldaar twintig woningen verrezen, ter wijl bovendien de gemeente nog twaalf wo ningen bouwde. Na de bezetting volgde di rect de bouw van twaalf andere woningen «n werd een plan uitgewerkt en de grond aangekocht voor meerdere woningen. Dit bouwplan zal, zodra de Wederopbouw ver gunning geeft, worden uitgevoerd Naast op ruiming van krotwoningen, en het streven dé bouw van woningen te bevorderen, werd ook volledige aandacht geschonken aan de •treten in de gemeente. De grintwegen ver dwenen en maakten plaats voor straatklin kers. Alléén het Westelijk gedeelte van de Prinsegracht wacht op uitvoering, maar het zal, nu de waterleidingbuizen zijn vernieuwd, epoedig worden bestraat. Ook zijn beide ge meenten in het bezit gekomen van een nieuw gemeentehuis, terwijl de raadzaal is inge richt naar de eisen des tijds. Door de bezet tingstijd werden echter vele plannen geremd doch deze zijn nadien weer direct in voor bereiding genomen. Een belangrijk besluit, det o a to stand gekomen is, is de verlich ting van de toren met electr. luidapparaat enz welk werk dezer dagen zal worden uit gevoerd. Voorts besloot men tot de aankoop van een nieuwe motorbrandspuit welke begin Januari gereed zal zijn. De jubilaris was voorts een steun voor de ingezetenen, daar tijdens de oorlog vele jonge mannen en ingezetenen door zijn 'hulp niet naar Duitsland hoefden terwijl menig ingezetene op ieder terrom 'is geholpen. Naast dit alles is hij een voorstan der vtfn goed onderwijs. Burgemeester Luijendijk is doortastend en populair bij de inwoners. De burgerij wil dan ook de 19e November niet onopgemerkt voor bij laten gaan. Ameide'B burgemeester verwierf ook be kendheid. dooraat hij da sportvlieger ij be oefent Door zijn initiatief kwam in 1936 de Ameide-vlucht tot stand, welke thans jaar lijks plaats heeft. Raadsvergadering. Benschop. De gemeenteraad tal op Vjrljda 23 October, des namiddags half acht. ten ge mcentphu re in vergadering bijeenkomen, ter behandeling var. de volgende agenda: Onderzoek van de geloofsbrief, ingezonden o >r het nieuw benoemde raadslid, de heer li Klomp Verzoek van burgemeester en wet- hf iera van Oudewatcr, als centrale gemeen te or de vleeskeuringsdienst kring Oudew*. ter. het oordeel van de raad te mogen verne men over ontwerp-besluiten lot wijziging van de instructies voor het personeel van de vlees keuringsdienst. Voorstel van B. en W. de pen sioengrondslag van de heer H Verbeek als hoofd van en onderwijzer aan de landbouw- wintercursus 19471948 Vast te stellen op f 553 per 1 October 1947; te b.enoemen tot hoofd van en onderwijzer aan de landbouwwintercursus 19481949 de heer H. Verbeek; de pensioens grondslag voor de heer H. Verbeek in de bo ven genoemde functie vast te stellen op f 404, te benoemen tot onderwijezr aan de landbouw wintercursus 19481949 de lieer F. Th Pas- toors. Voorstel van B en W. tot voorlopige Vaststelling van de werkelijke uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1948. Voor stel van B en W. de woning naast het gemeen tehuis. no 180, opnieuw voor de tijd van twee jaren te verhuren. Voorstel van B. en W tot wijziging van het arbeidsovereenkomatenbe- sluit. Voorstel' van B. en W. de toekenning van een gratificatie aan het burgerlijk rijks personeel over 19*9 van overeenkomstige toe passing te verklaren op het personeel der ge meente Voorstel van B en W. de 18 Mei 1949 vastgestelde legesverordening in te trekken en een geheel nieuwe vast te stellen. Verzoek van de kring Gouda en omstreken van de C.B T B om een subsidie ad f 20 per leerling afkomstig uit deze gemeente die haar lagere landbouw school bezoekt te Gouda gedurende het cur susjaar 1049—1950 Benoeming viif leden der adviescommissie woonruimtewet 1947 B en W bevelen aan alle aftredenden te herbenoe- DRIE VINGERS AFGERUKT. Bergambacht. Terwiil de heer J. H. Kok. wonende aan de Hoofdstraat met een cirkel zaag bij de sloperij van de firma Kok aan de Lekdijk, zijn werkzaamheden verrichtte, geraakte hij bekneld Twee vingers en de duim van rijn rechterhand werden afgerukt. Waterpolo. In een vlot gespeelde wedstrijd te Gouda tegen AZC I (Alphen) hebben de BZC-heren met 2—0 gewonnen. Voor de tweede maal pruimen. Bergambacht. Als bijzonderheid kan wor den gemeld, dat de landbouwer J. v. d. Dool deze week voor de tweede maal pruimen van de boom plukte. Bergambacht Het bestuur der vereniging tot instandhouding van de School met de Bijbel heeft een bazar georganiseerd, wpar- van 'de opbrengst bestemd is voor de Chr. Kleuterschool. De bazar wordt deze week gehoudeh en wel in de lokalen der bijz. school. De heer G. C. Voogd, onderwijzer aan de bijz. lagere school is in gelijke functie benoe/nd te Krimpen aan de Lek. Paard op hol. Nadat de veehouder K. P. den Besten bij de grasdrogerij van de firma Schouten zijn paard onbeheerd had achtergelaten, ging het beest er met een met gras beladen wagen met grote snelheid van door. Het ging de Hoofdstraat uit. Boven berg in en bracht het gras bij de boerderij van de eigenaar. Met materiele schade liep het voorval af. Vrachtauto in de Graafstroom. Brandwijk. Vrijdagmiddag reed een vracht auto. bestuurd door B. van W. in de Graaf stroom .doordat een tegenliggende motorrij der niet voldoende uithaalde. De bestuurder van de auto kon nog op tijd uit de auto ko men. Een kraanwagen van Van Mill uit Gor- kum is tv,ee uur bezig geweest om de auto op het droge te brengen en weg te slepen. Het verkeer was geheel gestremd. AANLEG VAN NIEUWE WEG AANGE VANGEN. Gieshendam. Men heeft een begin gemaakt met de aanleg van een nieuwe weg. Deze weg loopt langs de spoorweg en het station en zal in verbinding worden gebracht met de weg langs het gemeentehuis. Daarna kan ook een begin worden gemaakt met het bouwen van woningen in verband met het wederop- bouwplan. De heren J. Kazen. D. Muilwijk. A. de Jong. J. Stam en W. H. van der Meijden. die benoemd zijn tot lid van de adviescommis sie woonruimte, hebben hun benoeming aan genomen. Ged. Staten dezer provincie hebben de gemeente-rekening 1947 goedgekeurd. Deze rekening sluit met een batig saldo van f416. Het raadslid, de heer A. van Loon. zal" binnenkort de gemeente verlaten wegens ver trek naar IJmuiden. Als opvolger op de lijst der P.v.d.A. zal dan de heer N. T de Groot» in aanmerking komen voor het lidmaatschap van de< gemeenteraad. Giessen-Nieuwkerk. De uitslag van de voetbalwedstrijd O.V.V. I (gecombineerd)— Alten» I, is 4—3 voor Altena. Haastrecht. De heer J. A. Bras slaagde Woensdag te Amsterdam voor het diploma machineschrijven. Bekerwedstrijd. Haastrecht. In een zeer goed gespeelde wed strijd heeft Haastrecht Lekkerkerk. dat te gast was, geklopt. De score 5—1 geeft de verhou ding goed weer. Reeds voor de rust speelde de thuisclub béter. De 2—0 voorsprong in de eer ste helft reeds verkregen door prachtige doel punten van B. van den Hoek en H. Boer. was alleszins verdiend. Na de pauze kregen de be zoekers de wind in de rug en zij stelden de verzwakte verdediging der geel-zwarten, waar in W. de Besten, die na vijf minuten reeds vervangen werd. en doelman Smits, die een vinger uit de kom sloeg, even op proef, maar de thuisclub nam. ondanks de tegenwind, het initiatief spoedig over en ging een van haar allerbeste wedstrijden spelen. Zo prachtig wer den de aanvallen opgezet, dat Lekkerkerk er practisch niet meer aan te pas kwam. Haar verdediging, toch het sterkste deel van de ploeg, werd totaal kapot gespeeld Met een prachtige duik vergrootte A. Bolk (Lekker kerk had de achterstand door eqn penalty ver kleind*. de voorsprong tot 31. en toen A. Baan een kwartier voor tijd in drie minuten tijds twee doelpunten er aan toevoegde, wa» de strijd beslist. Wel deed Lekkerkerk nog een heftige poging voor een tweede tegenpunt, doch zonder resultaat. Hel- en Boelcop. De gemengde zangvereni ging „De Lofstem" hield haar jaarvergadering in de Openbare Lagere School. Uit het jaar verslag van de secretaresse, mej. J. de Leeuw, bleek, dat het ledental van de vereniging toe genomen is en dat de vereniging In het afge lopen jaar weer een afdeling vooruit was ge-> gaan. Ook de penningmeester, de heer Alb. de Jong. liet een optimistisch geluid horen, daar de kas die vorig jaar slecht was. thans na de gehouden bazar, stevig is geworden. Doordat de dames J. de Leeuw en W den Ot ter als bestuursleden hadden bedankt, werden na een bestuursverkiezing in haar plaats ge kozen mej. H. G. van Beusekom en de heer A. Pele Het verdere deel van de avond werd In gezelligheid doorgebracht. Voordraehten en zang wisselden elkaar af. Enkele dames bo den koffie met gebak aan. Bij de gratisverlo ting viel de hoofdprijs een driedelig gebakstel, ten deel aan de dirigent, de heer R. H. Pot. door JAN KIJKUIT. Jod zat in „de nette kamer". Dat staat hier zo maar of 't niets bijzon ders is maar het betekent heel wat. We heb- gen de huiskamer, waar we zitten, eten. praten, bezoek ontvangen enz en we hebben „de nette kamer", waar nooit iemand komt dan om stof af te nemen, te vegen en schoon te maken, maar die geen ander doel schijnt te hebben. Mijn voorstel, eens aan tante ge daan. om die kamer te betrekken in het ge bruik. wekte diepe verontwaardiging en haar strafrede hierover besloot zij met de diep zinnige verklaring: Een nette kamer moet er zijn in elk behoorlijk huis. Die kamer is een afgescheiden deel van het huis en nu had Jod niet zonder grote aarzeling van tante Betje vergunning ge kregen daar te werken. Hij had de gehele tafel nodig vóór zijn platte gronden, teke ningen, rapporten, wetboeken en allerlei pa pieren en die kon hij niet in onze kamer over de tafel verspreiden, omdat die ook voor an dere doeleinden gebruikt moest worden. Jod is namelijk verdiept in het uitbrei dingsplan van Oud-Alblas. dat onlangs in de raad is behandeld en eerst verworpen en la ter aangenomen werd. Ik sprak daarover met Jod, die dat vreemd vond en hij ging op on derzoek. Het gevolg was besprekingen en correspondentie en nu zat hij alsmaar te stu deren in die aangelegenheid. 's Avonds vertelde hij over zijn bevindin gen. .In de gemeente Oud-Alblas, zei Jod. is zoals in de meeste gemeenten, grote behoef ten aan woonruimte en nu ?ijn daar twee stromingen ontstaan. Er is een ontwerp ge maakt aoor Stad en Land, dat kleine groe pen woningen van twee. drie of vier wil doen bouwen op terreinen langs de Graaf stroom, waar dan telkens een hofstede tus sen zou staan. Een ander plan is er van de gemeente dat langs de provinciale weg naar Papendrecht een rij woningen wil doen zet ten en daaraan doen aansluiten een uitbrei dingsplan. dat een geheel zou vormen van straten aan ene zijde begrensd door de Graafstroom en aan de Alblas en aan de an dere door de provinciale weg." .Je mot anders bij zulke dingen altoos re kenen met boeren, die er niks nie op gesteld zijn om een kampie te verkopen voor huizen bouwen, onderbrak Teun. Dun sturen ze je rejeel naar- derlui buurman en ze zegge ga maar eens naar hiernaes, dj® heb wel «én kampje te koop'.. „Dat heeft hiermede niets te maken, zei Jod. wrevelig dat hij gestoord was" Als de gemeente grond nodig heeft voor huizen kan ze die onteigenen. De kwestie is echter dst het gemeentebestuur van Oud-Alblös het be ginsel voorstaat, om alleen huizen beschik baar te stellen voor.' mensen, die ook hun werk in die gemeente hebben. Is er een in woner. die elders arbeidt, dan acht zij dat die gemeente, waar hij gaat werken, ook voor zijn woonruimte moet zorgen. Daar echter zegt men tot de Oud-Alblasser. dat, als hij een woning zoekt, hij in zijn eigen gemeente moet gaan. Zo zijn er nu wel 30 aanvragen, de een al dringender dan de andere en er is ook een Woningbouwvereniging, maar die is het niet op alle punten eens met de gemeen te en de gemeente heeft al gedreigd, dat zij wel eens zelf zou kunnen gaan bouwen en je begrijpt „Jod. zei ik, je dwaalt af, de kwestie, waar over 't gaat is eenvoudig deze: hoe zit dat met het raadsbesluit dat eerst het uitbrei dingsplan verwierp en later goedkeurde?" „Dat is een misverstand, antwoordde Jod. Er schijnt gestemd te zijn over het ter visie leggen van het uitbreidingsplan en „Neen. riep ik. dat kan niet. Daarover kan niet gestemd worden, want in de Woningwet is geregeld en voorgeschreven dat het plan ter visie moet gelegd worden." „Natuurlijk, haastte Jod zich te verbete ren. dat weet ik ook wel. maar men schijnthet lijkt datenfin 't is zo. dat de raad eerst van oordeel is geweest te stemmen over een voorstel om het plan ter visie te leggen. Dat werd met 8 tegen 4 stem men verworpen en toen de raad gesloten was, hebben de voorstanders bereikt, dat een nieuwe stemming werd gehouden en dat toen het voorstel met algemene stemmen werd goedgekeurd." „Dus het voorstel van ter visia legging?" vroeg ik? „Jaaa. antwoordde Jod aarzelend, dat schijnt zo. hoewel daarover niet gestemd kan wor den." „Hebben ze dan gestemd over het uitbrei dingsplan?" Jod had haastig naar de Woningwet gegre pen en bladerde daarin. „Hier. riep hij alsof hy een ontdekking deed. hier artikel 37 zegt. dat „het ontwerp van het plan van uitbreiding alsmede de ont werpen tot herziening daarvan, liggen in uit voerig® kaarten uitgewerkt, ten minste ge durende vier weken voor de vaststelling ter gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage". Dat is duidelijk, zou ik zeggen. Daar over kan een gemeenteraad dus niet gestemd hebben." „Nou. bromde Teun. ik zal nie zegge, dat ik 't helegaar goed begrijp wat of jullia daar zitte te klesae maar jk weet toeh wel dat as de raad niet gestemd heb over dat vissie. waar dat jullie t over hebbe. dat ie dan ge stemd mot hebbe over het plan. De s zo klaar as een klontje." „Ja, merkte tante op, maar het lijkt wel dat de raad zelf niet precies weet waarover hij gestemd heeft." Uitbreiding straatverlichting. Hardinxveld. De straatverlichting in de nieuwe wijk langs de Sluisweg zal worden' verbeterd. De heer P. Verbiest, onderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs, slaag de dezer dagen voor het diploma wiskunde L.O. STRAATAANLEG EN WONINGBOUW. Hardinxveld. Nu, na het besluit van de Hoge Raad. het complex gronden aan de Wilhelminalaan definitief aan de gemeente is overgegaan, zal men spoedig overgaan tot straataanleg aldaar. De grond zal mede be schikbaar worden gesteld voor particuliere bouw. welke, nu de mogelijkheid daartoe schijnt te worden geopend, ook hier mis schien zal plaats hebben. ZEER OUDE MUNT GEVONDEN. Hardinxveld. De laatste maanden heeft te Boven-Hardinxveld de verbouwing van het alom bekende „Zevenhuizen" sterk de aan dacht getrokken. Bij de werkzaamheden aan dit meer dan drie eeuwen oude bouwwerk heeft de heer J. C. Coenraads een interes sante vondst gedaan, in de vorm van een munt. daterende uit het jaar 1677. en naar historici aannemen, afkomstig uit de stad Campen (Kampen). De vinder heeft zijn vondst onmiddellijk ter hand gesteld aan de eigenaar van genoemd pand, de heer E. den Breejen. Hp tussen H.K.C. en P.K.C. gespeelde korfbalwedstrijd is geëindigd" in een welver diende 42 overwinning voor H.K.C. De stand is thans als volgt: H.K.C. 3 2 1 7—7 4 Oud-Beyerland 1 1 3—0 2 Snel 2 1 1 5—4 2 P.K.C. 2 2 3—7 P.K.C. is thans definitief tot degraderen ge doemd. daar slechts een halvfc competitie wordt gespeeld. De H.K.C. junioren behaalden op de ju nioren van Vriendenschaar een 21 over winning. Hekendorp. De arbeider A. Verkaik. werk zaam bij de timmerfabriek Hekendorp. ge raakte Woensdagmorgen met zijn linkerhand onder de vlakband. met het gevolg, dat hij zich met een ernstige vleeswond onder ge neeskundige behandeling moest stellen. TIEN-JARIG BESTAAN E.H.B.O.-AFDELING Krimpen a.d. IJssel. De afdeling van de E H B O. hield ter gelegenheid van haar tien jarig bestaan in het Verenigingsgebouw aan de Tuinstraat een wedstrijd voor leden van verschillende plaatselijke afdelingen. welke leden voor het eerst aan een wedstrijd deel namen. Als juryleden traden op de doctoren Montagne uit Gouda. Blom van Krimpen a d. IJssel. Leeuwenburg van Ouderkerk a.d. IJs sel. Van Leeuwen van Gouderak. Hoogeriboe- zam van Lekkerkerk en Freze uit Bergam bacht. In een kort openingswoord bracht de voorzitter van de afdeling de heer De Vries dank aan de afdeling Stolwijk voor* de fraaie bloemenmand. waarna men begon met de afwerking van de opgave. Hierin kwamen dui delijk naar voren de verschillende opvattin- geri van de manier van behandeling bij voor komende gevallen van eerste hulpverlening. De afdeling Krimpen a d. IJssel trad met de eerste prijs, een fraaie beker uit het strijd perk. Ouderkerk a.d. IJssel eindigde als twee de en Gouderak als derde De overige deel nemers Lekkerkerk. Berkenwoud». Stolwijk en Bergambacht eindigden respectievelijk als nummer 4, 5, 6 en 7. De eerste leidersprijs ging naar de afdeling Ouderkerk ad IJssal en de tweede naar Krimpen ad. IJssel. De heer De Vries sprak nog een opwekkend woord. Reeds meer dan 25 jaar belast het K.N.G.V. zich met het afnemen van vaardig» heidsproeven, welke ten doel hebben de be langstelling voor lichamelijke opvoeding te bevorderen en de lichaamsontwikkeling te verhogen. Dit jaar zullen de proeven in deze gemeente worden gehouden en wel op 26 No vember. Gevonden: Vulpenhouder, ceintuur, Lipssleutel met ring en rechterschoen. In lichtingen 1 ihtingen bij de politie. Krimpen a.d. IJssel. De hengelvereniging „Ons Genoegen" nam Zondag een aanvang met het punten-concours 1949—1950. De eer ste vier winnaars zijn! J. van Tuyl 1107 gr.; Joh. Otterspeer 515 gram; F Burger 485 gr. J. van Rijswijk 465 gram. De grootste vis woog 145 gram en werd gevangen door F. de Hon. Geslaagd jubileum-concert. Langerak. Ter gelegenheid van het zilve ren jubileum van de dirigent, de heer C. Brouwer, werd in de Gereformeerde Kerk een jubileum-concert gegeven, waaraan, naast de plaatselijke zangvereniging, medewerkten de Chr. gemengde zangverenigingen ..Asaf" van Alblasserdam en „Hosanna" van Otto- land. alsmede een gemengd dubbel kwartet uit Alblasserdam. De heer J. Koppenol, or ganist te Papendrecht, zorgde voor de bege leiding. Na een kort openingswoord door de voorzitter van „Soli Deo Gloria", de heer A. Maatkamp, die de heer Brouwer van harte geluk wenste met zijn zilveren jubileum, maakte het Gemengd Dubbel Kwartet een aanvang met de afwerking van het gevari eerde programma. Vervolgens zongen de ge zamenlijke koren psalm 118. Hierna zorgde de organist voor een solo. De combinatie „Hosanna" en „Soli Deo Gloria" was goed geslaagd,, terwijl ook de prestaties van „Asaf" bewondering afdwongen. Vooral het slotnum mer Psalm 140 door de gezamenlijke koren, vond waardering. Het helaas niet zo talrijke publiek heeft kunnen genieten van een goed verzorgd muzikaal hoogstaand concert. Na afloop bood de voorzitter van de zangvere niging van Alblasserdam de jubilerende di- rigent een blijk van waardering aan in de vorm van een muziektas. Raadsvergadering. Lange Ruige Weide. De gemeenteraad kgmt Maandagmorgen om half tien in het gemeente huis in vergadering bijeen ter behandeling van de navolgende punten; Vaststelling bedrag uit te keren per leerling aan de bijz. scholen. Vast stelling gemeente-begroting en begroting bur gerlijk armbestuur 1050 Vaststelling exploita tie-vergoeding bijz. scholen ever 1048 Vaststel ling uitbreidingsplan. Benoeróing ladcfh com missie woonruimtewet. Benoeming leden bur gerlijk armbestuur (aftredend de burgemeester en aanvulling vacature wijlen P. van der Neut). Rekening courant overeenkomst met de Bank van Ned. Gemeenten voor het jaar 1950 Wijziging begroting 1049 Besluit tot verlenging verhuur gemeentewoningen Kerkweg nos. 51 Klank en Weerklank. O, waf z(jn we bl\j! Eindelijk is er iets van grote betekenis gedaan in de moeilijkheden, die we hebben met re publikeinen in Indonesië. Er kwam geen schot in dc onderhandelingen en alle ronde tafels brachten ons geen stap nader tot een overeenkomst. Maar nn hebben we iets gedaan, dat zeker helpen zat. Dat middel is, even als alle goede dingen nu eenmaal zijn, duur, erg duur, heel erg duur, maar we weten zeker, dat onze vriendelijke, Jieduldige en onuitputtelijke belasting betalers met glimlachende gulheid In hun ledige beurzen zullen zoeken naar nieuwe bijdragen. Om er dan maar eens mee voor de dag te komen: het uitstekende middel zal ons per dag f 669.000 kosten Jawel, lezer, per dag. Neen dat is geen vergissing-, echt waar, per dag, elke 24 uur das. Ongeveer f 28.000 elk uur. En een uur is gauw voorbij, als er telkens een goedgezinde Indonesische republi- krin komt om alweer f, 28.000. Dc belastingbetalers zouden mis schien aarzelen om geld te zoeken voor deze nieuwe kosten in deze nogal hope loos l(jkende Indonesischecommu nistischRussische onderneming als zjj niet wisten waarvoor het geld zal worden besteed. Dat Hollandse geld, die f 28.000 elk uur en die f 669 000 el ke dag gaan namelijk paar dezelfde re publikeinen. die onze jonge mannen nog regelmatig beschieten en onze gul- dens zijn bestemdNeen, dat raadt u nooit. Als u het niet al hier of daar ge lezen hebt begin dan maar niet aan om te raden, te gissen, te zoeken uw brein te spitsen, het is alles ijdel zwoegen, want nooit zplt gij raden waarom wij hier in Nederland elke dag f 669.000 bijeen brengen ja, ja, we doen 't al sinds 1 October) en die naar Indonesië zenden. Dat geld is bestemd voor het T.N.l. en deze drie letters zijn de afkor tingen voor 3 maleise woorden, welke betekenen: het nationale leger van In donesië. Is dat nu niet iets om blü en verrukt over te zijn? Want nu kunnen we er zeker van zijn dat die republi keinen binnenkort zullen tonen hoe goed zij onze gaven weten te waarde ren en te gebruiken. Voor die dagelijkse gift van millioen aan deze betrouw bare, goedgezinde en oprechte republi keinen kunnen zij heel wat wapenen en munitie aanschaffen, en daarvan be hoort een nationaal leger goed voorzien te zijn. Nog een paar aardige opwekkende bij zonderheden. Het bedrag is vastgesteld op f 669.000 omdat de republikeinen ons opgegeven hadden dat zij zoveel no dig hadden voor hun leger. Er is geen dekking voor. Het is niet goedgekeurd door de volksvertegenwoordiging. Nie mand weet hoelang die betaling aan hen, die zich nog steeds gedragen als onze vijanden, zal duren en nog minder weet men of er nu minder gemoord, ge plunderd en getyranniseerd zal worden door het nationale leger. Voor de betaling van oorlogsschade voor woningbouw, verhoging pen sioenen en nog enkele noodzakelijkhe* den is helaas geen geld beschikbaar Tanden blank en relni adem fris als morgendauw. AFDELING BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN. Lexmond. In „De Drie Snoeken" waren Donderdagavond bijna 50 dames bijeen om er de propaganda-avond bij te wonen, die uitging van de Bond van Plattelandsvrouwen. Mevr. v. d. Torre, uit Waddinxveen. de spreekster van die avond, legde uit. hoe en waarom de Bond was ontstaan. De platte landsvrouw heeft, aldus spreekster drie ta ken, namelijk de zorg voor het huishouden, een gedeelte van het bedrijf en aanpassing bij het dorpsleven. Op de vergaderingen van de Bond kan men veel leren over deze drie taken. Doch tevena is de Bond er. om wat vrolijkheid te brengen in het „leven van elke dag". Ongeve er vijf millioen plattelandsvrou wen zijn aangesloten bij de Wereldbond. In de pauze werden enkele verversingen rondgedeeld, waarna mevrouw v. d. Torre enkele vragen beantwoordde. Het resultaat van deze avond was. dat zich 36 dames op gaven als lid van de Bond, zodat ook in de ze gemeente een afdeling is opgericht. Tot bestuursleden werden benoemd d« dama/ Vegter, Ten Bergen en Bassa. Lekkerkerk. Voetbal. Het pro- gramma voor deze week luidt als volgt: Za» terdag: Schoonhoven Junioren CLekkerkerk Junioren B. Zondag: Hillegersberg I—Lek kerkerk I: Lekkerkork II—Hillegersbtrg II: Lekkerkerk IJl—ONA IV (Gouda): Oudewa- ter III—Lekkerkerk IV. Het 1ste elftal heeft een oude bekende tegenstander. Hillegers berg is met twee nederlagen in deze com petitie slecht gestart, maar ls er thans beter in. Het tweede elftal .heeft de gewoonte de thuiswedstrijden te winnen. Het derde en vierde elftal hebben niet veel kans op winst. De Junioren zullen wel op beide punten be- slag leggen. Lekkerkerk. De t|en-Jarige A. J. Slinger land in de Burgemeester Roosstraat werd Zondagmiddag op straat gevonden, terwijl hij naast zijn fiets lag. Hij werd bij de heer Da Zeeuw binnengedragen en de te hulp geroe pen geneesheer constateerde een licht» her senschudding. Per luxe auto werd het jon getje naar huis gebracht. In de Geref. Kerk zijn gramofoonplaten- opnamen gemaakt van enkele liederen van het Geref Evangelisatiekoor en een toespraak Van ds. Oldemans Aan enkele militairen in Indonesië zullen afdrukken van deze platen worden aezouden. a 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensehe Courant VRIJDAG 28 OCTOBER 1940 Samenwerking huisvestings- bureaux. De commissie Zuid-Holland inzake het woonruimtevraagstuk heeft in Dordrecht een vergadering gehouden. De voorzitter, de heer P. Schippers. Uit Rotterdam, opende deze bijeen komst met een kórt woord, waarin hij de heer p. van de Broek, uit Vlaardlngen. de spreker inleidde. De heer Van de Broek hield een cau serie over het onderwerp: „Twee jaar prac- tijk woonruimtewet". waarin hij besprak de overgangsbepalingen, de vrijwilligheid, de ver deling van woongelegenheid en de problemen, die gerepatrieerden en politieke delinquenten ten opzichte van de woonruimte stellen. Ook be lichtte hij de moeilijkheden op het gebied van eigendomsrecht, huurprijs en inkomen, de vor deringsprocedure en woningruil. Pogingen zul len in het werk worden gesteld om wat be treft het laatste tot meer eenheid te komen, plaatselijk en landelijk. De vestiging van een centraal bureau te Utrecht zou hiertoe kunnen bijdragen. In de middagvergadering stelden vertegenwoordigers van achttien gemeenten, verspreid over geheel Nederland, de heer Van de Broek, tal van vragen over urgente vraag- ztukken. De heer Van de Broek behandelde deze vragen uitvoerig. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mede. dat in December een dergelij ke bijeenkomst zou worden gehouden. Er zal dan een Nederlandse contact-commissie wor den samengesteld, die tot doel zal hebben de onderlinge samenwerking tussen de verschil lende huisvestingsbureaux te stimuleren. ZORG, DAT UW RIJWIELVERLICHTING IN ORDE IS. De politie brengt het volgende onder de aan dacht van het publiek. Nu het winterseizoen weer is aangebroken en er dus meer gebruik gemaakt moqt wor den van de verlichting op rijwiel en ande re vervoersmiddelen, zal door haar streng de hand gehouden worden aan deze voorschriften (zowel voor- als achterverlichting). Ook de winkelsluitingswet heeft de volle aan dacht. Nog altijd wordt deze wet door ver schillende winkeliers overtreden. Waarschuwen wordt niet meer gedaan. Ammerstol. De buurtvereniging ..'t Nering" gaf Zaterdagavond in het Gebouw een gezel lige avond voor haar leden. In de vooravond werd de jaarvergadering gehouden. Uit het verslag van de penningemeester bleek, dat de financiële toestand zeer goed was. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden herkozen, met uitzondering van de heer G. van Harten wegens verhuizing. In zijn plaats werd benoemd de heer H. Bakker Men besloot bij de Bevrijdingsherdenking 't Nering te versie ren. dfcn zullen de nieuw aangeschafte licht- zuilen in gebruik worden genomen. Twee de zer zuilen waren verlicht tentobngesteld. Bij de feestavond werden toneelstukjes, voordrachten, muziek en zang ten gehore ge- k'ln dc pauzes en op het bal werd de muziek verzorgd door de heren De Vries en Looren de Jong. Gemeentebegroting biedt vele mogelijkheden. Arkel. In de gemeentebegroting voor 1950 ls voor de eerste maal geen rekening gehou den met het batig slot van het vorig dienstjaar, zodat thans een overzicht gegeven kan wor den van de zuiver geraamde inkomsten en uit gaven voor 1950. Bij de inkomsten, waar de gemeente direct iets over te zeggen heeft, zyn de volgende belastingopbrengsten geraamd. Gebouwde eigendommen f 3800; -mbeoouwde mmen f 2600; Personele belasting f 1400 sélasting f 900; Ondernemers belasting Uitkering van het gemeentef jnds f 13 0UU Bij de ramingen voor de uitgaven valt op.'dat alle posten ruim opgezet zijn. Zo ls er een geheel nieuwe post. die bii een be grotingswijziging werd ingevoerd, zijnde f 2000. als bijdrage in het exploitatietekort van bet drinkwaterbedrijf. Voor uitvoering openbare werken werd f -OW) uitgetrokken, terwijl voor onderhouds werk op lange termijn f 425 werd gereserveerd Verder werd een bedrag gereserveerd van f 5000 voor een nieuw gemeentehuis, f 2000 voor een la ter te bouwen aula op de nieuwe begraafplaats en f 4000 voor een vierde leslokaal bij de O. L. School, welke bouw zeker over enige jaren aan de orde zal zijn... Het restant van de kosten van de restaura tie en vernieuwing van school en centrale ver warming dat nog een bedrag uitmaakte van f 2440. wordt in deze begroting geheel ver- Werkt. VlilM, De post voor onvoorziene uitgaven b ijrt dan nog f 5000 groot Een begroting dus. die de gemeente nog wat mogelijkheden in 1950 biedt, en die op vol doende wijze met de werkelijkheid rekening houdt. JONGVEE-KEURING. Benschop. Op het dorpsplein had Dinsdag middag een jongvee-keuring plaats. georganir seerd door de vereniging van jonge landhou ders en de R.-K. Jonge Boerenbond te Ben- schop. De uitslag van de keuaing was als volgt: Groep kalveren: le prüs gebr. Baars (wissel beker van beide bovengenoemde Verenigingen); 2e prijs F de Jong (medaille van de A.B.T.B.); 3e prijs F J. Overbeek (geldprijs); 4e prijs J. W van Baaren; 5e prijs H. Verweij; 6e prijs P A. J. van Oosterom; 7e prijs A. van Jaars veld. Kalveren, waarvoor individuele beoorde ling: le prijs gebr Baars (medaille van de R.-K. Jonge B.B.); 2e prijs gebr. Baars (geld prijs); 3e prijs P. A. J. van OoSterom (geld prijs; 4e en 5e prijs F de Jong. Groep pinken: le prijs P A. J. van Ooste- rom (medaille van gemeentebestuur); 2e prijs H. Verweij (geldprijs); 3e prijs J. W. van Baa ren (geldprijs). Pinken, waarvoor individuele beoordeling: le prijs J. W. van Baaren (medaille van de Ver. van jonge landb.); 2e prijs H. Verweij (geld prijs); 3e prijs P. A. J. van Oosterom (geld prijs). Burgemeester Schreuders reikte met een toe passelijk woord de verschillende prijzen uit. Hoewel de deelname., niet bijzonder groot was. is deze keuring toch goed geslaagd. Giessen-Nieuwkerk. De voetbalvereniging P.V.V. hield in de zaal van de heer De Baat. een ledenvergadering. Er waren 52 leden te genwoordig. Wegens ziekte van de voorzitter, fungeerde als zodanig zijn plaatsvervanger, de heer M. J. Hoogenboezem. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de vereniging 104 leden, 333 donateurs en 45 sportlevende leden telt Ook de penningmeester liet zijn verslag ho ren. Hij bracht naar voren, wat de werkelij ke kosten geweest zijn van het in orde bren gen van het nie q we speelterrein. Begrijpelij- De Deense vrachtboot Ivardie nabij Terschelling op een mijn liep, is door de sleepboten „Holland", „Oceaan", „Stortemelk" en „Texel" van de fa. Dock- sen te Terschelling 10 mijl ten Noordoosten van Terschelling buiten de vaar geul aan de grond gezet. Het schip zinkt echter steeds dieper weg. steeds ker wijze was hier thans geen sprake van een overschot in kas. integendeel. Als bestuurslid werd herkozen de heer A. Muilwijk; als commissaris de heer C. de Jong; en als tweede secretaris de heer B. Kroon. Tot leden van de keuzecommissie werden ge kozen de heren A. Baan, A. de Baat en Jan Muis. Men besloot, dat het nieuwe speelterrein of ficieel geopend zal worden de Zaterdag voor Pasen 1950. De leden zullen onderling over gaan tot aankoop van een grasmaaimachine voor het terrein. In de maand December zullen twee club avonden worden gehouden. Het feit. dat P.V.V. li dit jaar kampioen is gewprden. zal wegens kos tekort, niet feestelijk worden herdacht. In de Gereformeerde Kerk werd een film vertoond van het blindeninstituut „Sonne- heert" te Ermelo. welke voorstelling door 250 personen werd bijgewoond. Nadat ds. Van Bekkum een kort inleidend Woord had gesproken, begon men met het draaien van de film, welke niet alleen duide lijk. maar ook mooi was. Ds Pronk. Ned. Herv. predikant te Gies- sen-Oudekerk, sprak een slotwoord en sloot hierna met óankgeked. De collecte bracht f 41 op. terwijl voor f 60 begunstigers werden ingeschreven. De Chr. gem. zangver. „De Lofstem" verleende mede werking. De mondaccordeonvereniging „Door Oefe ning Verkregen", in samenwerking met het amusmentsorkest „Mandogita" te Gorinchemv gaven in de zaal van de- heer De Baat een goed geslaagde mpziekavond. De zaal was ge heel met belangstellenden gevuld. Raad bUeen geroepen. Gouderak. De burgemeester heeft de ge meenteraad tegen hedenavond zeven uur in openbare vergadering bijeen geroepen. MOND- EN KLAUWZEER. Gouderak. Ook in deze gemeente is de weer terugkerende veeziekte mond- en klauw zeer weer waargenomen, en wel onder de vee stapel van de landbouwer De V WONINGEN GEREED. Haastrecht De tien woningen aaan de Zwar te Weg zijn zover gereed, dat zij betrokken kunnen worden. Hiermee is men reeds begon nen. •Wit afdeling PLATTELANDS VROUWEN BOND OPGERICHT. Meerkerk. Dinsdagmiddag werd in de zaal Hotel Brughuis. een propaganda-vergadering gehouden van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen, om tot oprichting te komen van een afdeling. Enige bestuursleden der afdeling Meerkerk en omstreken waren aanwezig. De heer A. Verduin. uit Nieuwland. ver heugde zich. dat zoveel dames aanwezig wa ren. Daarna riep hij de spreekster, mevr. Van der Torren, uit Waddinxveen ,een hartelijk welkom toe. Deze zette zeer duidelijk het doel en streven van de bond uiteen. Zij acht te het zeer noodzakelijk, dat de Plattelands vrouwen. die merendeel zwaarder werk heb ben dan die uit de steden, ontspanning en ont wikkeling krijgen. Vier en veertig dames gaven zich als lid op. zodat ook hier een afdeling is opgericht. Daar na werd een bestuur gekozen, dat voorlopig uit vijf leden bestaat. Gekozen werden de da mes Geleedst—Schmidt. Kok—Baan. De Bruijn—Kooijman. uit Meerkerk, en de dames De Bruin—Schep en Iterson. uit Leerbroek. Meerkerk. In de Herv. Kerk ls voor de we duwen en wezen van emerituspredikanten ruim f 130.— gecollecteerd. Zondagavond werd op de polder Quaker- naak gestroopt met n lichtbak. De rijkspolitie werd spoedig gewaarschuwd, doch «leze heelt de stropers niet kunnen vinden. Moordrecht. Dammen. De damvereni ging Moordrecht speelde voor de wintercompe titie tegen Schoonhoven, welke wedstrijd* Moordrecht met 164 heeft gewonnen. Op het Marktplein te Weert vond* een niet alledaagse gebeurtenis plaats, namelijk de beëedigingz van een aantal officieren op de vaandels van hun respectievelijke regimenten, onder wie zich onze plaatsgenoot, luitenant Joh. Verboom bevond Luitenant Verboom legde de eed af voor de commandant van 8 R.I. De belangstelling voor deze beeediging was bijzonder groot Nieuwerkerk a.d. IJssel. De zaal van de heer J Honkoop was tot in de hoeken ge vuld. toen de V A R A.-afdeling een propa- ganda-avond gaf De heer I. Paasse. federa tie-voorzitter te Rotterdam, schetste de grote betekenis en waarde van de omroepvereni ging. Max van Praag wist de aanwezigen op voortreffelijke wijze te vermaken. Ook Hen- ny Fontaine oogstte veel suqees met haar schetsjes. Tonny Bakkenes zorgde voor het muzikale gedeelte. 28 November zal het 25 jaar geleden zijn, dat de vereniging „Ziekenhuisverple- ging" werd opgericht. Van de toenmalige op richters heeft de heer C. van Leeuwen Sr. nog steeds zitting in het bestuur als tweede voorzitter. Het bestuur overweegt plannen ter'viering van het jubileum. Gevonden: Ceintuur, konijn, broche en portemonnaie. Inlichtingen op het politiebu- Nieuw-Lekker land. De militair J. Schip pers, die na een driejarig verblijf in Indo nesië. Zondag met het stoomschip „De Grote Beer" te Amsterdam arriveerde keqrde Maan dagmiddag per auto in zijn woonplaats te rug. Van de ouderlijke woning en bijna alle huizen in de omtrek wapperde de vlag. Voor de ingang van zijn woning was een erepoort opgericht. De burefp zonden een prachtige fruitmand en een grotè taart, waarop de na men van de gevers waren gespoten. Burge meester v. d. Rovaart kwam de gerepatrieer de en zijn familie de hand drukken. Namens het gemeentebestuur schonk hij hem een fraaie oorkonde. De damvereniging „Denk en Zet" speel de haar eerste competitiewedstrijd in dit sei zoen tegen Gorinchem II. Zij verloor met 3—17. Als notabel van de Ned. Herv. Kerk zijn dit jaar aan de beurt van aftreden de heren P. Heynis en H. Deelen. Tevens is er een vacature, wegens het bedanken van de heer D Teeuw. Het bestuur van de afdeling Groene Kruis heeft de functies onderling verdeeld als volgt: Joh. Damsteegt, eerste voorzitter; L. Smit. tweede voorzitter; H Plalzier, secre taris. M. J. den Oudsten, eerste penningmees ter-, P. v. d. Toren, tweede penningmeester; H. de Vries, Arn. den Boer. E. van Werk hoven en C. Slotboom, leden. Nieuw-Lekkerl&nd. In de vergadering van de Oranjebuurtvereniging „Het Centrum", wel ke door slechts 17 leden was bezocht, deelde het bestuur mede, dat het in zijn geheel ont slag nam. Na een korte bespreking werden tot nieu we bestuursleden gekozen de heren E. Drayer. voorzitter; C. van Kolderen, secretaris-pen ningmeester. C. de Ruiter, lid. Men besloot om in het komend seizoen een contact-avond te houden met filmvertoning en «muzikale omlijsting, benevens een Sint-Nico- laasfeest voor de kinderen. Tot slot hield men een gratis verloting. BEWAARSCHOOL WORDT AFGEBROKEN Nieuw-Lekkerland. Het béwawschooigebouw te Kinderdijk, dat in de laatste tijd ernstige tekenen van verval vertbonde. is thans afge keurd en zal eerstdaags worden afgebroken Vermoedelijk zullen dan de kinderen voor lopig in een lokaal onder het secretariege- bouw worden ondergebracht. Nieuwpoort. De collecte voor de Gerefor meerde Zendingsbond. die vorige week in de Ned. Hervormde Kerk werd gehouden, heeft f 170.— opgebracht. Nieuwpoort. Wegens ziekte van de heer Messie, is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Openbare School benoemd mej. Baks» te Dor drecht. Noordeloos. In de gemeenten Hoornaar Hoog-Blokland en Noordeldbs zal worden ge tracht een afdeling op te richten van de lan delijke organsatie. Voor Onze Militairen Over zee. Verkort genaamd V.O.M.O. Oud-Alblas. In deze gemeente is thans de teerwagen weer in actie, om de ondeugde lijke plekken in het wegdek van een nieuwe teerlaag te voorzien. BIJNA DUIZEND GULDEN VOOR DE NIWIN. Ouderkerk aan de IJssel. Het Niwin-comité meldde, dat de collecte, die in de eerste helft dezer maand gehouden werd. f 990opge bracht heeft. De „gesproken brieven" met de verschillende foto's welke uit de opbrengst van deze collecte werden betaald, zijn inmiddels gereed gekomen, zodat de soldaten de hun zo bekende stemmen binnen zeer korte tijd zullen kunnen horen. De plaatselijke middenstandsvereniging, die Maandagavond in vergadering bijeenkwam heeft besloten omstreeks Kerstmis een midden stands-show te houden, een soort jaarbeurè in het klein. Alle lokalen van de oude O. L. School op het dorp, zullen hiervoor op die da gen in gebruik worden genomen. Een flink aantal winkeliers zullen met een stand uitko men. Er zullen verschillende attracties aan de beurs verbonden zijn. In het bestuur van de Geref. Meisjesver eniging ..Martha" had enige verwisseling van functies plaats, door het bedanken van mej. A. Pols. als secretaresse, wegens haar aanstaand huwelijk. Het bestuur is nu als volgt samenge steld: mej. A. Hoogendijk. presidente, mej. L. Visser Cd:, secretaresse, mej. A. van der Vlist, penningmeesteresse; mej. L. Visser Wd„ bi bliothecaresse; en mej. J. Hoogendijk, alge meen adjuncte. Ouderkerk aan de IJssel. Voetbal. Het derde elftal van Spirit speelde tegen Z.V.V. 1 uit Zwammerdam. Z.V.V. was drie klassen ster ker en won met 80. Zaterdag 29 October speelt Spirit 1 tegen Verheul uit Waddinxveen; Spirit 2 tegen Moer- capelle; en Spirit 3 tegen Jodan Boys 3. Oudewater. Voetbal. Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de wedstrijd UNIO 1 Nic Boys Zondag doorgang zou vinden, maar toen het weer opknapte, besloot men toch te spelen. Het veld was echter zeer glad en er stond een krachtige wind, recht op het veld. Na ongeveer 15 minuten spelen kwam UNIO op fortuinlijke wijze aan de leiding, toen de bal op de keeper werd teruggespeeld en langs deze hef doel inrolde 10. Het was de debu tant Overbeek. die met een mooi schot de stand op 20 bracht. UNJO's derde doelpunt kwam van middenvoor Stoel, terwijl na een half uur spelen rechtsbuiten Streng voor het vierde doelpunC zorgde 40. Toen wist Nic. Boys de eer te redden door keeper Stalvord voor de eerste en tevens enige maal in deze wedstrijd het naküken te geven 41. Nog voor de rust werkte rechtsbinnen Overbeek. die een heel goede wedstrijd speelde, nummer vijf in de touwen. Na de hervatting speelde Nic. Boys met de wind in de rug. Zij ging meer dan voor de rust tot de aanval over. hoewel zij echter geen kans zag om te scoren. Integen deel, de doelpunten kwamen aan de andere zijjie Midvoor Stoel nam het zesde doelpunt voor zijn rekening. Met nog ongeveer tfèn mi nuten spe'en. kreeg linksbinnen De Goeij de koorts en pijnen, drijft U uit door de kracht der genezing van SANAPIRIN Buisje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. Het staat thans vast. dat de regering alles zal doen om stijging van de kosten van het dagelijks levensonderhoud te voorkomen. Zo als wij enige weken geleden schreven, moest thans gekozen worden tussen geleidelijke schaffing an de subsidies, waardoor wel de kosten van levensonderhoud onver mijdelijk zouden stijgen, en handhaving van de prijzen op het tegenwoordige peil. waar voor de subsidies niet alleen moeten blijven bestaan, maar zelfs worden verhoogd. Steeds wordt erop gehamerd, dat wij de consumptie moeten beperken, omdat wij te arm zijn om de tegenwoordige levensstandaard (die voor een groot deel op kosteloze Amerikaanse hulp berust» nog langer op peil te kunnen hou den Wanneer men de subsidies op de levens middelen afschaft en dus de prijzen laat stijgen, zcu dit twee gevolgen hebben, n.l. ten eerste besparing op de staatsuitgaven en ten tweede daling van de levensstandaard, dus noodgedwongen beperking van het ver bruik. Dit is de harde weg. waartegen als grootste bezwaar is aan te voeren, dat on.- der die omstandigheden grote loonconflict^ vrijwel niet vermeden kunnen worden. Wan neer alle prijzen gaan stijgen, kan men er zeker van zijn. dat iedere groep van bevol king stijging van inkomen zal verlangen. De regering wenste daartegenover, dat men wel" de hogere prijzen zou accepteren, doch dat men geen stijging van inkomen zou eisen. Alleen dan kan er sprake zijn van daling van de consumptie. Maar als dit parool niet kan worden opgevolgd zou men in alle kringën hogere prijzen en hogere lonen gaan eisen, wat gepaard zou gaan met tal van stakingen en andere loonconflicten. Men kan ook uitgaan van een ander stand punt en zeggen: Willen we de lonen niet in beweging brengen en willen we dus stakin gen en loonconflicten vermijden, dan moe ten de prijzen van het eerste levensonder houd zoveel mogelijk op het huidige peil ge houden worden Blijkens verschillende maat regelen. die de laatste dagen getroffen zijn. heeft de regering tot deze laatste methode besloten. Maar men zal vermijden te spre ken van hervatting van de oude subsidie politiek en liever spreken over het uitbalan ceren van de gevolgen van de devaluatie. Dit houdt het volgende in: Als door de devalua tie de prijzqn van ingevoerde artikelen, vooral van levensmiddelen en veevoeder duurder worden, zal men die artikelen toch in het buitenland tegen de thans geldende prijzen beschikbaar stellen, terwijl de Staat het verschil moet bijpassen. De benodigde geldsmiddelen zullen voor een belangrijk deel verkregen kunnen worden door een heffing te leggen op de export. Wel heeft de rege ring als standpunt ingenomen, dat de deva luatie-winsten met afgeroomd zouden wor den. maar dat neemt niet weg. dat een deel van de prijsstijging toch gebruikt zal wor den om de binnenlandse prijzen laag le hou den. Het Ministerie van Financiën staat n.l. op het standpunt, dat de kosten van de sub sidies zoveel mogelijk moeten worden goed gemaakt met de extra opbrengst van de ex port. Behalve levensmiddelen wil men ook brandstoffen voor huishoudelijk gebnik op deze wijze betrekkelijk goedkoop houden. Waarschijnlijk zal de meuwe politiek 100 tot 150 millioen gulden meer uitgaven Vereisen, tenzij de wereldmarktprijzen zoudfn gaan dalen- Op deze wijze wil men voorkomen, dat in ons land hetzelfde geschiedt als in Frankrijk en Engeland reeds gaande is. n.l. dat de prij zen snel omhoog lopen, waardoor het lión- peil omhoog geschroefd wordt en in zeer korte tijd de voordelen van de devaluatie weer volkomen verloren gaan. In ïngeland klaagt men er reeds over. dat het beetje lucht, dat men door de devaluatie gekregen had. alweer bijna verdwenen is. Zelfs fluis tert men over een verdere devaluatie van het pond sterling. De Nederlandse regering wil op deze gevaarlijke weg niet volgen en stelt dus alle pogingen in het werk om de binnenlandse kosten zoveel mogelijk stabiel te houden, althans wat de voeding betreft. Wij menen, dat dit onder de gegeven om standigheden en gezien de onzekerheid van de buitenlandse economische toestand nog de meest aanbevelenswaardige koers is. BURGERLIJKE STAND. GIESSENDAM. Geboren: Johanna, d. van W van der Steen en J. Trapman. Helena, d. van J. Hartog en A. C. Stam. Ondertrouwd: M. den Breejen. 26 j„ en M W W. van Houwe- lingen. 25 j Getrouwd" G. Boonstoppel. 23 j. en A. C. van Werd 21 j. HOORNAAR. Overleden: C. Hakkesteegt, 82 j.. weduwnaar van A. de Hoop. LEKKERKERK. Geboren: Leendert Willem Aart z. van N. W. Verhoog en M. Potuit Getrouwd: H. Hoogendoorn 21 j„ (te Wad dinxveen). en G. G. Hamoen. 18 j. D. Mud- de. 24 j„ en L. N. Versluis 22 j. OTTOLAND. Geboren. Anna Gesina, d. van W. J. Eilering en A. H. Meijer. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Onder trouwd: A D. Ideler, 26 j. t(e Rotterdam), en W. M. Pdst. 24 j. J. P. van Oosten. 27 j„ en M. J. Post. 29 j. Getrouwd: J. van Lin- gen. 39 j. (te Ouderkerk aan de IJssel). en M. Hazenbriek. 35 j. Overleden: L. Verweij, 79 j., echtgenote van H. van Arnhem. OUDEWATER. Geboren: Nicolaas, z. van W. A van den Heuvel en M. Vlaskamp Pieter- nella. d van C. J. Bos en H. C. Bauw. (won. te Wileskop). Gerardus Gerrit. z. van G. v. d Boogaard en B. Oostrom. Overleden: T. M. Robertz. 79 j„ echtgenote van H. Heesen. J Moesman. 95 j.. echtgenoot van W. M. Konings. We waren nog te veel optimist. Inplaats van 2.wordt het bijna 3per liter accijns- en omzet belasting-verhoging, dus een liter Oude Jenever van 6.wordt straks bijna 9.p. liter Doet nu Uw voordeel en koopt nu Uw borrel. Haal nu wat in huis voor de komende feestdagen. „DE WIJNKELDER" Markt 15 Tel. 3050 - Gouda. bal toegespeeld en passeerde enkele speler». Doch toen hij schoot, stond een der Nic. Boys- spelrs in de weg. Daarna kwam de bal nog bij de vrijstaande Stoel terecht, die geen mo ment aarzelde en met een harjl schot de stand op 71 bracht. UNIO 2 maakte een vergeefse reis naar Gou derak 2 daar scheidsrechter H. v. d. Koolwijk de reserves, in verband met de weersomstan digheden. zonder meer naar Oudewater stuur de. ondanks het feit, dat het veld zeer goed be speelbaar was. UNIO 3 speelde in de stromende regen te gen Ammerstol 3. Met een flink nat pak en als troost een 10 overwinning, konden de bezoe kers de terugreis naar Ammerstol aanvaarden. De wedstrijd DONK 5—UNIO 4 werd afge keurd. UNIO a speelde Zaterdag in Gouda tegen DONK a en dwong deze pretendent in eigen omgeving een 00 gelijk' spel af. UNIO b kwam niet in het veld. terwijl de wedstrijd Gouda iUNIO c geen doorgang vond wegens terreinafkeuring. Het tweede tiental van de schaakclub Kijk Uit, speelde een competitiewedstrijd tegen Maarsen 1. met als resultaat een 53 uitslag voor Maarsen en twee afgebroken partijen. De beide afgebroken partijen staan het gun stigst voor Kijk Uit. In een van de laatst gehouden vergade ringen van de woningcommissie, werd tot voor zitter dier commissie benoemd de heer S. No ta. zulks in de vacature van de heer K. van Engelen, die wegens ztjn benoeming tot wet houder. als lid der commissie had bedankt. In deze commissie hebben thans zitting de heren H. Kasbergen. S. Nota, L. Oostendorp. J. Prins en K. tSIrboom. OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Oudewater. Zaterdagnamiddag is de oudste inwoner van Oudewater, namelijk de 95-jarige heer Jan Moesman, overleden. De heer Moes man exploiteerde een cafébedrijf aan de Markt, welk bedrijf thans door zijn gehuwde dochter wordt voortgezet. Sedert September 1945 vertoefde hij in het Oudeiledenhuis van het St. Franciscus pensionaat in de Nieuw- straat. Het is bijna vaststaand, dat de heer Johan nes Degenkamp, die 87 jaar oud ls, en eveneens in het St. Franciscus pensionaat is opgenomen, thans de oudste jnwoner is. Oudewater. Woensdagmorgen is de oudste inwoner van Oudewater begraven. Deze be grafenis gaf een heel ander beeld te zien als dat. wat men gewend was. Thans ls, dankzij het initiatief van de besturen van de R.-K. Middenstand, de K.A.B. en de A.B.T.B. hierin een goede verbetering getreden. Nu zag men in plaats van de meestal oude lieden in di verse costuums soms geheel niet strokend met het karakter van een begrafenis, keurig in uniform gestoken dragers naar het sterf huis trekken. Alles ging rustig en geregeld, een ieder wist zijn taak en de nodige stil zwijgendheid werd in acht genomen. Het eerste tiental van de schaakclub „Kijk Uit" speelde zijn eerste competitie wedstrijd tegen Woerden. Na een spannends wedstrijd wist „Kijk Uit" met 6—4 te win nen. hiermede revanche nemend van de vo rig jaar te Woerden geleden nederlaag. Raadsvergadering. Papendrecht. De gemeenteraad komt mor genavond om half acht in openbare vergade ring bijeen ter behandeling van de volgende agenda: Wijziging gemeente-begroting 1948 en 1949; verordening op de straatbelasting; herziening uitbreidingsplan Kraaihoek; vast stelling ^mteigeningsplan Kraaihoek: beslis sing omtrent instandhouding Oost o.l.s.: be noeming leden adviescommissie woonruirrtte- wet; vaststelling bezoldiging en benoeming van een badmeester; benoeming van gemeen te-werklieden. Voetbal. De voetbaluitslagen zijn als volgt: Papendrecht 2RCD 2 11. Pa pendrecht 3—Vuren 1 0—1. De uitslagen der junioren-wedstrijden op Zaterdag waren: Slié- drecht aPapendrecht a 32 Gelukvógelsa Papendrecht b 51. Papendrecht cSlie- drecht f 2—1. VERHOGING WEEKPREMIE ZIEKEN HUIS- EN SANATORIUM VERPLEGING. Sliedrecht. In een rapport van de admini strateur van het algemeen ziekenfonds „Slie drecht". inzake ziekenhuis- en sanatorium- verpleging wordt het volgende opgemerkt: Het exploitatie-tekort over het le halfjaar 1949 bedraagt f 815.39. Uit het rapport blijkt dat dit jaar veel ongunstiger zal zijn dan in 19%6. Men rekent op een tekort van ongeveer f 1700.De verpleegkosten zijn 10 pCt. en de kosten van speciale behandelingen 25pCt. terwijl de totale kosten 14 pCt. hoger zijn dan het voorgaande jaar. Om nu een sluiten de begroting te krijgen, moet de week-pre- mie met drie cent worden verhoogd tot dek king der tekorten op de ziekenhuisverple- ging. De verhoging voor het maken van röntgen foto's zonder opname in het zieken huis bedraagt één cent; voor de kosten van klinische verrichtingen eveneens een cent. Dit geldt voor verzekerden boven 16 jaar. In verband met het veertig-jarig be staan van de afdeling Eindhoven van de Ned. Veren „Rode Kruis" heeft deze afdeling EHBO.-wedstrijden georganiseerd, waaraan 16 afdelingen uit het gehele land deelnamen. De afdeling Sliedrecht wist met 876 punten beslag te leggen op de vierde prijs. De com mandant A. van der Klis verwierf 120 pun ten voor zijn leiding. Schellulnen. Volgens een besluit van da gemeenteraad van Hardinxveld komt er een einde aan een oude gemeenschappelijke re geling. waarbij Hardinxveld een jaarlijkse vergoeding geeft aan Schelluinen voor Har- dinxveldse kinderen, die de openbare school bezoeken. Voor de daardoor bij inwoners Re- wekte ongerustheid bestaat echter geen re den. De plaatselijke regeling is overbodig ge worden, omdat de Wet voortaan in deze voor schrijft. dat Gedep. Staten de hier bedoelde vergoeding jaarlijks zullen vaststellen. De Hardinxveldse leerlingen kunnen dus zonder bezwaar op de Schelluinse school blijven. Behalve door drie samenwerkende plaat selijke verenigingen, wordt ook van Herv. Kerkelijke zijde het zenden van liefdegaven aan de Schelluinse militairen in Indonesië voortgezet Een in de kerk opgehangen col lectebus heeft voor dit doel f 60.84 opgele verd. De bus wordt opnieuw opgehangen.

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3