GEMEENTERADEN Nieuw rioolgemaal voor Sniepwegwijk. LAATSTE BERICHTEN VERMOMDE LIEFDE I NIEUWSBLAD VOOR ZUIP HOLLAND EN UTRECHT SchoonnoTenscho Courant MAANDAG 5 DECEMBER 1949 Wat zegt De Bilt? Geldig van Maandagavond tol Dinsdag avond (opgemaakt te 10 uur). Enkele buien. Half tot zwaar bewolkt met op de mees* te plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormachtige, in het binnenland matige tot krachtige Weste lijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Op- en Ondergang der Zon: 5 December: Op 8.30, onder M5.31. 6 December: Op 8.32, onder 16.30. 7 December: Op 8.33, onder 16.30. MAANSTAND. Afnemende Maan. 5 December: Op 15 49, onder 8.47. 6 December: Op 16 29, onder 9 57. V 7 December: Op 17.35, onder 10.56. 13 December Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 5 Dec. 5.51 uur; 6 Dec. 6 25 uur. 7 Dec. 7.— uur; 8 Dec. 7.30 uur. Keulen, 5 Dec., stand 0.78, was 026. S&uöt Dollanüsctit ngpstutfi De ware liefde woont oock daer men niet en geeft, De ware {iefde blijft oock daer men niet en heeft. VLIEGTUIG VERONGELUKT. Tijdens een verkenningsvlucht in de omge,- ving van Banka is Vrijdagmorgen bij het neer* komen op het water een Amphibie-catalina vliegtuig van de B.P.M. verongelukt. Hierin be vonden zich, behalve de bemanning van vijf leden, nog zei passagiers. Vier leden van de bemanning en twee pas sagiers kwamen om het leven. DE BELGEN HAMSTEREN ZILVERGELD. In België zijn sinds kort weer zilveren Ihunten in omloop gebracht en wel van 20, 50 en 100 franc. Dat komt dus overeen met Nederlandse waarden van ongeveer f 150, f 3 75 en f 7.50. Maar het blijkt, dat het Bel gische publiek dit geld onmiddellijk oppot. Het is natuurlijk nog een nieuwtje en ieder een stelt zoveel prijs op het zilver, dat vrij wel niemand, die een zilveren munt ont vangt. dat geld ook weer uitgeeft. Ze schij nen in spaarpotjes en kousen te verdwijnen. Maar er is nog een andere omstandigheid die tot dit opsparen van zilvergeld aanleiding geeft en dat is, dat het publiek te weinig vertrouwen heeft in de koers van de Belgi sche franc. Men vreest, dat vroeg of laat een volgende devaluatie zal komen en dan heeft men liever „echt" geld, dan bankpapier. Voor zilver kan men altijd wat kopen, voor papier alleen wanneer het publiek vertrouwen inde bank heeft. De regering tracht deze vertrou wenscrisis te overwinnen door steeds meer zilveren munten aan te maken en in omloop te brengen. Als het zilvergeld niet meerzeld- A)am is, zal men het niet meer oppotten, is oe redenatie. Luchtbrug brengt uitgemergelde Woestijn-Joden naar Israël. Van de 320.000 immigranten die sedert de Oprichting van de staat Israël in Tel Aviv zijn aangekomen, komen er 25.000 uit Jemen (Arabië). Gedurende de afgelopen twee maan den zijn deze „Arabische Joden", zoals ze hier genoemd worden vanuit Aden naar Israël ge vlogen met speciaal gecharterde Brifse en Amerikaanse vliegtuigen. Zij zijn zo verma gerd en uitgemergeld, dat er 140 van deze mensen in een toestel gaan. dat voor 40 per sonen bestemd is. Zij hebben practisch geen persoonlijke bezittingen bij zich. Geen ver volgingen drijven deze Joden uit hef' land. waar hun voorvaderen 15 eeuwen leefden. De droogte dwingt hen tot de vlucht en hun ge loof. Toen in hun afgelegen dorpen bekend werd. dat Israël geboren was. trokken dui zenden naar Aden. Zeer weinigen van hen hadden ooit te voren een vliegtuig gezien, maar zij hadden gehoord dat bannelingen te rug konden keren naar Israël en de vleugelen van een engel en bereidwillig klommen ze aan boord van de vreemde machines. Slechts enkelen van hen hadden ooit op een stoel ge- eeten en tijdens de lange vlucht naar Israël laten de meesten op de grond. Thans vormt deze groep een groot probleem voor de regering van Israël. 40 procent van deze Joden lijdt aan malaria en één op de vier heeft tropische zweren. Velen lijden aan trachoom en minstens twee lepralijders zijn reeds gearriveerd. Het sterftecijfer is na hun aankomst zeer hoog. In een kamp van 8000 mensen, stierven er drie der dag De kinder- aterfte aan malaria is bijna 100 procent! Merkwaardig is. dat zij bijna onmiddellijk Dg aankomst de godsdienst gaan verwaarlozen di# hen gedurende zovele eeuwen in de Mo hammedaanse woestijnen 'bijeenhield. De Jemen-Joden zijn ondanks alles model- Immigranten. Hun levensstandaard was zo laag. dat zij de primitieve omstandigheden in de kampen zeer voldoende vinden. Waar de gemiddelde Europese immigrant teleurgesteld is en vaak spijt heeft, kijkt de Jemen-Jood blijmoedig uit naar de winter, die hij immers met slechts met elf anderen in een legertent mag doorbrengen. In een kamp dat ik be zocht. waren de oude mensen dankliederen aun het zingen, terwijl de kinderen voedsel kregen en de vrouwen voor het eerst van hun leven schoenen aanpasten. Zij die de immi gratie overleven, zullen straks uiterst bruik bare staatsburgers van Israel worden: zij im mers zijn in staat de Arabische landarbeiders te vervangen. En ondertussen gaat de uittocht uit Jemen voort. Hoeveel er nog kome.i, weet niemand, maar de luchtbrug zal in tact blijven tot de laatste Jood Jemen verlaten heeft. Etna werkt weer. De Etna, de vulkaan op Sicilië, die de groot ste is van Europa, ia Vrijdag begonnen te wer ken De lavastroom .die zich aanvankelijk 1600 meter per uur verplaatste, beweegt zich nu nog voort met een snelheid van 800 meter per UUDe stroom komt de Westelijke' helling af in de richting van de dorpen Bronte en Moletto De dorpelingen «laan op veilige afstand het schouwspel gade. biddend, dat hun huizen ge spaard mogen blijven. Een boerderij op zeven KM. afstand van Bronte is door de lavastroom verzwolgen De lava. die uit vijf openingen naar buiten stroomt. I, no« drie kilomter v.n een brede kloof, die haar. naar men hoopt zal tegenhou den. 'totdat het vloeien ophoudt, maar als de ze hindernis spoedig genomen wordt, zijn de dorpen verloren. Als de stroomsneiheid blijft 'verminderen, i» «r hoop. dat de dorpen behou den blijven. EEN FOTO VAN DE AARDE. In Amerika zijn kleurenfoto's van de aarde ganomen van een raket uit. die een hoogte van 100 kilometer bereikte. 15 minuten inde lucht bleef en een snelheid van 8890 kilome ter per uur had. Dit waa de eerste proef met een door de marine ontworpen raket van 8 meter lengte. PLAATSELIJK NIEUWS. Capelle aan de IJssel. BU de Herv Gemeente zijn ais ouderling herkozen de heren P. Kalk» man Gz. en A. Nell, en als diakenen de he ren A. Lagerwaard en W. P. van Reeuwijk. Bij de Geref. Kerk aan de IJsselmondse Laan la tot ouderling gekozen de heer G. van Vliet, en tot diaken de heer J. Hagendijk Jz. OPNEMING8VAARTUIG VOOR DE REGERING. Nieuw-Lekkerland. De regering heeft bij J. en K. Smit s scheepswerven en machinefabriek "te Kinderdijk een opnemingsvaartuig besteld, bestemd voor de Nederlandse wateren, ter ver vanging van de yi de oorlog verloren gegane ..Eilerts de Haan". Voor dit vaartuig werd Maardag de eerste kielplaat gelegd Oorspron kelijk was de bouw van dit schip gegund aan de werf. van A. Vuik en Zoon te Capelle aan de IJssel. en zou de firma J. en K. Smit de motoren-installatie monteren. Moeilijkheden met de staallevering hebben er toe geleid, dat deze opdracht geheel is verstrekt aan de Kin- derdijkse firma Het vaartuig zal een stan daard waterverplaatsing krijgen van 368 ton. Vóór 1 Augustus 1950 moet het schip wor den opgeleverd. VEERPONT WERD AANGEVAREN. Nieuw-Lekkerland. Toen de motorveerpont Dinsdagavond, bezet met auto's en arbeiders van Krimpen a.d. Lek naar Kinderdijk voer. kwam zij in aanvaring met de sleepboot „Broedertrouw", van de heer Boer uitZwijn- drecht. De kapitein van de sleepboot bemerk te de veerpont te laat en kon een botsing niet voorkomen. De voorsteven van de sleep boot werd ingedrukt, waardoor boven water een klein gat ontstond. De veerpont werd hoegenaamd niet beschadigd. De afdeling Nieuw-Lekkerland van de Bond van Plattelandsvrouwen kwam Woens dagavond in ledenvergadering bijeen, onder leiding van mevr. v. d. Rovaart. Mevr. Smit hield een lezing over het leven van de com ponist Johan Sebastiaan Bach, die het meest bekend is door zijn Mattheüs passion. Aan de hand van de beschrijving van Bach's le ven door zijn vrouw, besprak mevr. S. het werk van de componist, zijn karakter en ook zijn gezinsleven. Mevr. S. vertelde op boeien de wijze. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk welke i 946 opbracht, ia dezer dagen met en kele giften vermeerderd. De totale opbrengst bedraagt nu f 1000. De heer P v. d. Toren is benoemd tot voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim, in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer C. J. Kroon. Ottolsnd. Gevonden: damespólshorloge. Inlichtingen bij G. de Heer. Ottoland. A 39. OuderKerk ad. IJssel. Onder veel belang stelling en temidden van een uitgebreide fa miliekring heeft het echtpaar D. Versteeg— Verduin aan de Lageweg Donderdag zijn gou den huwelijksfeest gevierd. Ook burgemeester Neet kwam de echtelieden gelukwensen. Vrijdagmiddag arriveerde Sint Nlco- laas met zijn knecht in deze gemeente om een bezoek te brengen aan de Chr. kleuter school in de Dorpsstraat Het was eenogen- blik vol «manning voor de kleuters toen de grote weldoener de lokalen binnentrad. Oaaewster. De heer J. Th. Spruijt. commies ter gemeente-secretarie, slaagde te 's-Graven- hage voor het eerste gedeelte van het examen gemeente-financiën. afgenomen door de Ver eniging van Gemeentebelangen. Bouw van 104 woningen. Papendrectat. Aan het gemeentebestuur li toestemming verleend tot het bouwen van woningen volgens een bepaald procédé. Bin nenkort zal met de voorbereidingen voor de bouw van 104 woningen een aanvang worden gemaakt. Deze zijn opgenomen In het bouw plan Kraaihoek. Reeuwijk. De gebroeders Van der Star re te Sluipwijk zijn thans vanwege Ned. Heidemaatschappij belast met het op vissen met de viszegen van de vijvers te Am sterdam. Er wordt hoofdzakelijk naar edelkar- pers gevist. De vissen worden levend gehouden om elders in polderwateren te worden uitge zet. VIJFTIGJARIG DIEN8TJUBILEUM. Reeuwijk. Op 7 December zal de heer Jac. F. Roetveld. de dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden bij de firma N. Niekerk te Bodegraven in dienst trad ala graanmaalders- knecht De jubilaris is nog steeds werkzaam bij die firma. Slledrecht. De raadsvergadering welke vermoedelijk Maandag 12 December zal plaats Vinden is speciaal uitgeschreven ter be handeling van de gemeente en bedrijven be grotingen. BEGROTINGEN VOOR 1950. Slledrecht. Zoals het bij' de aanbieding van gemeentebegroting en bedrijvenbegrotin- gen gebruikelijk is wordt in betrekkelijk korte tijd een overzicht gegeven van hetgeen voor de raad van het meeste belang kan worden geacht. In de eerste plaats zijn er de verschillen, welke ip vergelijking met de begroting voor het dienstjaar 1949 de meeste aandacht ver dienen. Bij het samenstellen van de begroting 1949 kon het batig saldo van de gewone dienst van het laatst afgesloten dienstjaar (1947) be dragende rond f 5135.000 -. nog onder gewone ontvangsten worden opgenomen. Hierdoor ontstond zelfs de mogelijkheid tot toevoeging van f 59.000 - aan de algemene reserve. Sen m 1949 afgekomen wijziging van de begroting en rekeningvoorachriften heeft dit thans onmogelijk gemaakt, zodat de begro ting 1950 moest worden opgemaakt zonder rekening te houden met het batig slot van het laatst afgelopen dienstjaar, in feite 1948 ad f 59 805.88. Daar het in de laatste jaren regel was ge worden. dat de gewone dienst van de ge meenterekening steeds met een belangrijk overschot werd afgesloten, hetwelk dan voor dekking van de gewone uitgaven van bet volgend dienstjaar kon worden gebruikt, zal het duidelijk zijn. dat dit nieuwe voorschrift hetwelk overboeking van het hier genoemde batig «lot naar de kapitaaldienat voorschrijft het sluitend maken van de gemeentebegroting 1950 niet gemakkelijk heeft gemaakt. Geluk kig kon het onts ine hiaat tuasen inkomsten en uitgaven wor en opgevuld door een on verwachte meevrller. namelijk de mogelijk heid een ontvar.gstpost-uitkering van het rijk wegens ondernemingsbelaating aanmerkelijk hoger te ramen. Blijkens een vanwege het rijk verstrekte opgaaf kon over 1950 op deze post op rond i 84.000- hogere uitkering worden gerekend dan voor 1949 was geraamd. Deze ineevalier zou in deze omstandighe den voqr het sluitend maken van de gemeen tebegroting hartelijk welkom moeten worden geheten ware het niet, dat omtrent de Juist heid van het bedrag dezer uitkering soms enige twijfel bestaat. De uitkering geschiedt namelijk bij wijze van voorschot op de later uit te keren ko hierbedragen dezer belasting. In de vaststelling van deze kohieren blijkt bij de belastingadministratie een grote ach terstand te bestaan. Het zou dus een normaal verschijnsel zijn. indien het totaal der verstrekte voorschotten gebaseërd op de totale belastingopbrengst, onder deze omstandigheden het totale bedrag der reeds vastgestelde kohieren overtreft. Deze achterstand is thana opgelopen tot rond f 330.000 -, een bedrag hetwelk, ook in verband met het feit dat van enig inlopen van deze achterstand tot dusver niet veel is ge bleken. tot twijfel aanleiding kan geven, voor al ook omdat omtrent de juiste stand van zaken geen zekerheid te verkrijgen is. Hoewel het onwaarschijnlijk voorkomt dat het rijk meer in de totale hogere voorschot ten zou toe kennen dan. gelet op de ver wachte belastingopbrengst, gewettigd zou zijn. is het anderzijds een geruststelling te weten, dat de gemeente, in haar thans naar de kapitaaldienst overgeboekte saldo sloten van de gewone dienst, naar raming te stel len rond f 270.000 - en de bestaande reserve ad. f 390.000.- voldoende middelen bezit en eventuele onaangename verrassingen het hoofd te bieden. Verdere posten, die door belangrijke wijzi gingen de aandacht trekken zijn: Kosten van bestrijding van tuberculose Deze post wordt met f 7000 - verhoogd, zulks in overeenstemming met de door de afdeling Groene Kruis ingediende begroting voor 1950 De verzorging van alle t b c -patiënten, dus ook van die. welke tot dusver door Maat schappelijk Hulpbetoon werden verzorgd, loopt vanaf 1 Januari. Subsidie aan het ziekenhuis: Tegen over de voorgenoemde verhoging staat een verla ging van de subsidie aan het ziekenhuis, wel ke subsidie volgens de door het bestuur op gemaakte exploitatiebegroting voor 1950 met f 300Ókan worden verminderd Onderhoudskosten straten en pleinen: Deze post kon blijkens de begroting van gemeen tewerken met f 16 000 - worden verlaagd, ter wijl de kosten gemeentereiniging met f 4 000 moest worden verhoogd, mede als gevplg van de inmiddels ingevoerde loonsverhoging en enkele aan te brengen voorzieningen. Andere posten 'die belangrijk verhoogd moeten worden zijn: Subsidie Nijverheidswet met f 7 <?00 -. Maatschappelijk Hulpbetoon met f 19 000 -, Kosten van een in te stellen sociaal-economisch onderzoek f 11.800.-. AUTO IN DE LEK. Streefkerk. Vrijdagavond reed de chauffeur J de H. met een bellewagen van de Reederij op de Lek bij het passeren van een auto ter hoogte van Bergstoep. in de rivier de Lek. die daar vier meter diep ia. De chauffeur moest eerst wachten, totdat de wagen wal volgelo pen en kon zich toen zwemmende redden De wagen zet geheel onder water. Met een kraan wagen is de auto Zaterdagmorgen op het dro ge gebracht. Waddlnxveen Burgemeester en wethouders hebben aan de heer M de Jong. fitter-bank- werker bij het gemeentelijk gas- en waterlei dingbedrijf eervol ontslag verleend ln verband met zijn benoeming bij de gemeentelijke gas fabriek te Gouda, met ingang van 1 Decem ber. UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD. Waddlnxveen. Gedeputeerde Staten hebben het uitbreidingsplan dezer gemeente, wat be treft de Noord, en Zuidkade goedgekeurd. Het aangebrachte bezwaar van een grondeige naar werd door dit college ongegrond ver klaard Waddlnxveen. BIJ de stichting Spaarbank van de Coop. Boerenleenbank is over de maand November aan spaargelden ingelegd in totaal f 103 792.98 en terugbetaald f 90.980 60. Er zijn thans in totaal 4712 boekjes uitgereikt. Gevondefl^bos sleutels en klompsok. Inlichtingen bij de politie. Scheepvaartverkeer in de Gouwe. Waddlnxveen. In de maand November zijn in totaal 3599 vaartuigen de hefbrug ge passeerd. Voor 3200 daarvan moest de brug worden geopend. WELDOEN MET ANDERMANS GELD. IJsseistein. Het is nu ongeveer drie jaar ge leden. dat de toen 18-jarige J v. M_ zich schuldig maakte aan valsheid in geschrifte, ten nadele van de Rijkspostspaarbank, door wederrechtelijk op de naam van haar broer quitantieformulieren te tekenen en daar ge- .bruik van te maken. De thans gehuwde 21-jarige vrouw ver klaarde voor de Utrechtse Politierechter, die haar Vrijdag had gedagvaard, dat zij geld nodig had om anderen wel te doen Met dit doel eigende zü zich het spaarbankboekje van haar broer toe en vroeg ten postkantore te IJssei stein een machtigingsformulier aan om geld af te kunnen halen. Het formulier vulde zij beide keren thuis in en zij tekende op het postkantoor met de naam van haar broer Zo werd haar respectievelijk f 80 en f 65 uit betaald. Lange tijd daarna kwam het misdrijf aan het licht en door diverse omstandigheden werd deze zaak eerst thans behandeld De eis luidde: twee weken gevangenisstraf De Politierechter wilde er rekening mede houden, dat verdachte bijna de helft van het totaalbedrag heeft terugbetaald Om haar een kans te geven werd zij veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Zevenhuizen. Enige tijd geleden werdén bij een landbouwer aan de Wollefoppenweg 46 jonge kippen gestolen. Het is de rijkspolitie na ijverig speuren gelukt de hand te leggen op de daders. W L. en C. O., uit Rotterdam. Beiden hebben een volledige bekentenis afge legd Gevonden; Paardedeken. portemon- uaie; kinderschoentje: bos sleutels en enkele glacé handschoenen. Inlichtingen bij de poli tie. BURGERLIJKE STAND. BERGAMBACHT. Geboren: Bartha Maria. d. van K. C. Snoek en M. Slingerland. -- Barend, z. van J. van den Berg en C. van de Water. Ondertrouwd: P. Dubbeldam. 28 j.. en N. Steen kamp. 24 j. GIESSENDAM. Geboren: Pleun, z. van D. Vogel en A. Vermeulen. Getrouwd: A. Dek ker. 21 J„ en N. de Ruljter. 23 j. HARDINXVELD. Geboren: Willem, z. van H. T. Blokland en L. K. Korevaar. Jan Ni- colaas. z. van J. H. Egas en P. K. Versteeg. Arie Msfcinus. z. van J. H. de Bruin en L. van Loon. Ondertrouwd: P. van der Sloot en T. P .den Breejen Getrouwd: H. L. de Boon en W. C. de Ruijter Overleden: J. Versteeg. 73 j. J. Alblas, 71 j„ echtgenopt van N. Egas. HEI- en BOEICOP. Geboren: Jan, z. van A. F.N. de Heer en A. G. van den Broek. Dirk. z van W. de Leeuw en N. B. Middelkoop. Overleden: Een levenloos geboren kind van W. de Leeuw en N. B. Middelkoop. HOENKOOP. Getrouwd: G. H. Nolting en M- J. Th. Verbeek KRIMPEN AAN DE IJSSEL. Geboren: Neel- tje. d. ran 3. van Cappellen en L. Mourik. Marinua Jan. z. van G Groeneveld en J van Zwlcnen. Lena. d. van J. Goudrlaan en A. flafco»te» Jacobus, s. van C. van Vliet en J. Rijkaart. Ondertrouwd G. Houweilng. 31 j. (te Ouderkerk aan de IJssel), en D. Burger, 32 j. Getrouwd: L. Boon. 25 jen L. Kreuk. 25 j Overleden A. Heuvelman. 72 j., echt genote van A. Hofland. J. Berkhof, 65 J„ echtgenote van A. van der Zijde. L. Hoo- gendijk 9 j. LEKKERKERK. Geboren: Maarten Dirk, z. van B. Speksnijder en M. Vermaat. Onder trouwd: C. M. van der Graaf. 49 j., en M. Boutkan. 39 j. T. Vos. 31 j., en J C. de Vriea (te Ouderkerk aan de IJssel). A. J. de Vos. 37 J„ en J. Meerkerk. 36 j. (te Streef kerk). Getrouwd: M. Witte. 38 j. (te Zwam- merdam), en C. C. de Jong. 35 j. W. van Arkel, 27 j. (te Alblasserdam), en A. van Kleij. 25 j. SCHELLUINEN. Overleden: G. C. Duljzer, 20 j. - C. Verhoef, 66 j., echtgenote van H. Klop. STOLWIJK. Ondertrouwd: J. B. P. Leloux, 40 j. (won. te Beverwijk), en A. C. Kapteyn, 32 j. WADDINXVEEN. Geboren: Gerrit, z. van C. Tiele en H. de Vlieg. Jannetje, d. van C. den Hartog en W. S. van Wageningen. Pieter Hendrik, z van T. van Gils en J. Deelen. Johannes, z. van W T- Kraan en E. van der Willik Pieter. z. van J A. Grootendorst en M. C Hortensius Gerrit. z. van P. Sekeris en E van de Wal Ondertrouwd: J. M. Bos- men en G M A Broere H Otto en A. G. van Offeren. Getrouwd: J. D. Monster en J. Scheele J de Vos en A. G Fijan. ARKEL. Geboren: Barendina Johanna, d van L. Schuurman en J. C. Luik. Getrouwd: W. J. Gaarenstroom en R A. C. van der Bijl A. C. Krol en S. F. van Dalen. ZEVENHUIZEN Geboren: Arie. z. van J. Ot. tevanger en A C Reijm. Overleden: S J. I. Heemsbergen. 67 j., echtgen. van B. Meijer. SPORTNIEUWS. ONVERSCHROKKEN SCHAAKSTER. Vanavond zal de Nederlandse schaakkam pioene mevrouw Fenny Heemskerk naar Moskou gaan om in dé Russische hoofdstad deel te nemen aan het tournooi om het we reldkampioenschap dames voor dames, dat 15 December aanvangt. VOETBALUITSLAG! N. K.N.V.B. Gouda—Excelsior 02; MoordrechtRVC 3—0 Res. klassen: ONA 3—FSV Pretoria 2 0—0. K.N.V.B. Afdeling Gouda. Ie klasse: Boakoop—Moercapelle 01. Alle overige wedstrijden zijn afgekeurd. SCHOONHOVEN. NUT8BIOSCOOP HEROPEND. In aanwezigheid van een groot aantal ge nodigden heeft Zaterdagavond de heropening van de gerestaureerde Nutsbioscoop plaats gevonden. De heer Jac. Voorsluis hield een toespraak, waarin hij uiting gaf aan zijn grote waardering voor de prestaties van degenen die aan de restauratie hadden gewerkt. Hij zeide. dat waarschijnlijk in de toekomst nog meer verbeteringen zouden worden aange bracht in de Nutazaal. De heer Miedema uit Deventer, de exploi tant van de Nutsbioscoop, wees op het voor recht, dat Schoonhoven voortaan eenzelfde film-installatie bezit als de grote steden. Hij deed de toezegging, dat in de toekomst een aantal uitstekende films vertoond zal wor den. Namens het gemeentebestuur bracht de heer C Peerbolte gelukwensen over met de verbouwing. De aanwezigen woonden daarop de voor stelling bij van de film „De avonturen van Robin Hood". In de pauze werd een gratia consumptie rondgediend. Sinterklaas naar Soestdijk. Natuurlijk is er maar één echte Sint Nico- laas en die blijkt than# toch heus in Schoon hoven domicilie gekozen te hebben. De zestig winkeliers hadden reeds eerder aangekondigd dat de echte Sinterklaas hun presentjes uit reikte. maar er waren lieden, die de •vyinke- liers-St. Nicolaas voor een amateur aanzagen. Toen de goedheilig man Vrijdagmiddag even wel zijn goede gaven was gaan strooien ln het garnizoen te Muiderberg, heeft hij op de terugweg, toen hij ln Utrecht wat uitrustte van de vermoeienissen, een hofdame van de Koningin ontmoet, die hem het vriendelijk doch dringend verzoek van de prinsesjes over bracht ook naar Soestdijk te komen. St. Nicolaas heeft aan dat verzoek voldaan. Hedenmorgen kwam een auto van prins Bernhard op de Steenen Brug en na enige strubbeling met de staf van Sint. die niet on der de kap van de auto kon, stegen de bis schop en drie zwarte knechten in om de koude tocht naar Soestdijk te maken. Als kleine attentie van de vereniging „Schoonhoven Vooruit" kreeg Sint vier Schoonhovense le peltjes mee. om die bij, de cadeautjes voor de prinsesjes te voegen. De eerste hoofdprijs van de winkeliersactie Is gevallen op nummer 201. WAT MEN IN BRAZILIË VAN JAPAN DENKT. Een Japanse zakenman uit Brazilië is ln Tokio aangekomen om een bevestiging te ver krijgen van keizer Hiroito, dat Japan de oor log heeft verloren en door de Amerikanen ia bezet. Duizenden Japanner» in Brazilië geloven dit namelijk niet en denken, dat generaal MacArthur een gevangene der Japanners te To kio is. BOND VOOR RUSSISCH-AMERIKAANSE TOENADERING. Het Kremlin heeft „zijn hartelijkste geluk wensen" gericht tot de vergadering van de Amerikaanse bond voor Ruasiach-Amerikaanae toenadering, die drie dagen te New York ver gaderd heeft. Da bond komt voor op de lijst van de staatsgevaarlijke verenigingen in Ame rika. In het telegram, dat uit Moskou is ge zonden. wordt de raad gelukgewenst „met zijn edele strijd voor de handhaving van de vrede". SCHIPBREUKELINGEN VERMIST. Een lid van de bemanning van de „Zand bergen" is nog steeds vermist. Toen de po sitie van het schip hachelijk werd ia deze man over boord geslagen. De andere negen leden van de bemanning werden later door de „Neeltje Jacobs" van boord gehaald. De loodsdienst te Hoek van Holland, die Zaterdag wegens da storm werd gestaakt, ia nog steeds niet hervat. SOEKARNO EERSTE PRESIDENT VAN V.8.I. De Indo nationale partij op Java heeft aan het nationale voorbereidingscomité te kennen gegeven, dat president Soekarno de eerste president van de Verenigde Staten van Indo nesië zou moeten zijn. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Holten 2e p. p., Jac. dt Vries te Sliedrecht. Beroepen te Wouterswoude J. Verwelius te Hei- en Boeicop. Bedankt voor Krimpen aan de Lek (toez.) p. M. van Galen te Brakel. OOST-AZIATISCHE CONFERENTIE VAN CHRISTELIJKE KERKEN. Zaterdag is te Bangkok een Oost-Aziatische conferentie van Christelijke Kerken begonnen. Besproken zullen worden de betrekkingen van Christelijke Kerken tot religieuze groeperin gen in Azië Vraagstukken betreffende de gods. aienstvrijheid en de taak van de kerken in da communistische en andere gebieden. Dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, en de secretaris generaal van de Internationale Zendingsraad, Ranson. bevinden zich onder de enkele Wes terse gedelegeerden. Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken heeft twee boodschappen gezonden met de bede voor kracht in hun moeilijke strijd voor de broeders ln Oost-Azië. GEEN LE GERPRED1K AN TEN MEER NAAR INDONESIË. In verband met de repatriëring van da troepen zullen geen nieuwe reserve leger- predikanten meer naar Indonesië worden uit gezonden. behalve vier, die alsnog bestemd zijn voor aflossing. BRIEF VAN TSJECHISCHE BISSCHOPPEN AAN REGERING. De gezamenlijke Tsjechoslowaakse bisschop pen hebben op 17 November de regering in een brief verzocht de nieuwe kerkwetten at te schaffen en „de afdwinging van onvervul bare voorwaarden" te staken. De regering heeft nog met op de bisschop pelijke brief geantwoord. Het schijnt echter, dat de regering nog niet tracht alle voorzie ningen van de godsdienstwetten in praktijk te brengen. De bisschoppen verklaren in hun brief ant- woord te hebben gekregen van premier Za- potocky op hun verzoekschrift van October, waarin de regering werd verzocht Nde kerk wetten (toen nog voorstallen) te herzien. De bisschoppen beklagen zich er over. dat hun verzoek veeleer als een „misdaad" dan als een „wettelijk recht van alle burgers" werd be- schouwd. „Indien een culturele strijd ont brandt", aldus de bisschoppen, „weet de we reld. dat wij hem niet uitgelokt hebben. WH doen slechts onze heilige plicht. Om wllla van de vrede en rust verzoeken wU de rege ring niet langer inbreuk te maken op da rechten van God en de bedreiging te laten varen, dat geweld gebruikt zal worden om wetten ten uitvoer te leggen, die niet kunnen worden nagekomen'!, PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. BERGAMBACHT. Ultgetredenen Ned. Herv. Kerk. Dinsdag 6 December, avonds 7 uur, ds. C. Smits, van Driebergen. GROOT-AMMERS. Dinsdag 6 Decembsr, 's avonds 6 30 "uur, ds. J. Zwanenburg, beroe pen predikant. STOLWIJK. Herv. Evangelisatie. Woensdag 7 December 'a avonds 7 uur, da. Boer, van Gouda. GEREF. KERKEN. SCHOONHOVEN en WILLIGE-LANGERAK Woensdag 7 December, nffl. 2.30 uur, da. Da Ruiter. Huwelijksbevestiging; 'a avond» 7.30 uur ds. Roeat, van 's-Gravenhage. Rede voor de Jongelingsvereniging. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE. Dinsdag 6 December, 'a avonds 7 uur, candidaat J. W. Kersten, vaa Rotterdam. OUD GEREF. GEMEENTE. AMMERSTOL. Dinsdag 6 December, s* «v. 7 mlr. ds. Lichtenberg. Rede voor de Jonge* lingsvereniging. CAPELLE AAN DE IJSSEL. IJaaeldljk. Dina- dag 6 December 's avonds 7.30 uur, de heer E. Wijnne. Berm weg Oost, Dinsdag 6 December, 's av. 7 uur. ds. M. A Mieras. van Krimpen aan de Ussel. Bermweglaan. Woensdag 7 December, 'a tv. 7 uur. ds H. Vlot. SLIEDRECHT. Woensdag 7 December, 'a avond» 7 uur, de heer Bijkerk. GEREF. KERKEN H.V. SLIEDRECHT. Woensdag 7 December *s avonds 7 uur. d». Overduin. CHR. GEREF. KERK. PAPENDRECHT. Woensdag 7 December. 's avonds 7.30 uur, ds. Biesma, van Amsterdam. LANDBOUW EN VEETEELT. STAMBOEKVEE NAAR INDONESIË. Uitgeleide gedaan door verscheidene vee handelaren zijn Zaterdag met de „Zeeland" van de Kon. Rotterdamse Lloyd twee stieren en veertig drachtige vaarzen Nederlands atamboekvee ingescheept in gezelschap van 25 biggen, alle met bestemming Batavia Daar zullen zij over een aantal modelboerderijen worden verdeeld, teneinde de veestapel in Indonesië op hoger peil te brengen en er dt melkvoorziening te verbeteren. CANADA-DAG. De Christelijke Emigratie Centrael organi seert op Woensdag 14 December in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht een Canada-dag Op deze bijeenkomst zal ds. H vart der Most spreken over „Onze emigranten in Canada". Is. C. Staf. directeur-generaal voor de land bouw. spreekt een rede uit met als titel „Het belang van de emigratie in deze tijd". Bo vendien wordt een film van Canada vertoond. MARKTBERICHTEN. OUDEWATER. 5 Dec. Kaasmarkt. Aanvoer 35 partijen. Prijzen: le soort f 255— 258: 2e soort f 252—254; extra f 260. Handel vlug. GROOT-AMMERS, 3 Dec. Kaaamarkt Geen aanvoer. UTRECHT. 3 Dec. Veemarkt. Op da veemarkt werden Zaterdag aangevoerd in to taal 4656 stuks vee. Rundaren 1446. graakalve- hen 146, nuchtere kalveren 218, schapen en lammeren 918. varkens 500. biggen 1291, bok ken en geiten 37, zeugen 102. De prijzen varieerden voor: Stieren f 300— 450; kalfvaarzen f 450670; graskalveren f 140 230; nuchtere kalveren f 2045: pinken f 300 —470; melkkoeien f 475—800; kalfkoeien f 500 —840; vaarskoeien f 350—550; schapen f 60—85; lammeren f 45—55; magere varkens- f 40—75 biggen f 20—35; bokken en geiten f 104f drachtige zeugen f 180280. De handel was in rundvee en achapen re delijk; in biggen matig. 3 NIEUWSBLAD VUUR ZUID-HOLLAND EN ÏJTRECHT Schoonhovenschc ourant mA/uruAU a DECEMBER 1941 Nieuwe inventaris voor het verbouwde raadhuis. MOORDRECHT. De gemeenteraad kwam bij een onder voorzitterschap van burgemeester Brandt De heer R. Oudijk verzocht de raad over te gaan tot het aanleggen van een noodleiding voor electrificatie van zijn woning. Het ligt in het voornemen, zodra de bouw van een tranh- formatorstation is toegezegd, de gehele omge ving bij de woning van de heer Oudijk van electriciteit te voorzien. Gezien de consequen. ties ten aanzien van andere omwonenden be- eulit de raad afwijzend op het verzoek om uit sluitend voor deze woning een noodleiding te leggen Zonder hoofdelijke stemming besluit men tot het verlenen van een bijdrage aan de Prins Alexander Stichting te Huis ter Helde groot t 70 per jaar in de kosten van verzorging en onderwijs voor een blind kindje uit deze ge meente. Aan de orde komt een voorstel van B en W. om over 1949 een subsidie, groot f 25. te verlenen aan de Vereniging Koningin Wilhel- minafonds ten bate van de kankerbestrijding. De voorzitter zegt, dat het subsidies re kent. doch kankerbestrijding is ln het belang van velen. Zonder hoofdelijke stemming besluit de raad overeenkomstig het voorstel, besloten tot verlening van een subsidie groot Voorts wordt zander hoofdelijke stemming f 110 over het cursusjaar 1949—1950 aan de Kring Gouda en omstreken van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond, ten bate van elf leer- ilngen uit deze gemeente, die de landbouw school bezoeken. Hierna vindt de vaststelling plaats van de bijdrage ln de straataanleg. verschuldigd door de eigenaar van de grond aan de Drost IJzer- jnensingel. op welke grond vier woningen voor rekening van de N V. Nederlandse Spoorwegen te Utrecht en de N V. Kon. Vereni. Tapijt- fabrieken worden gebouwd. De eigenaar, de heer L. J. Boere te Rotterdam, zsl in deze kosten van straataanleg dienen bij te dragen f 561 per woning of voor vier woningen f 2244. welk bedrag door de raad wordt vastgesteld. De raad bepaalt zonder hoofdelijke stemming het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeld jaren 1 April 194% tot en met 31 Maart 1950 en 1 September 1949 tot en met 31 Augustu» 1950 te bepalen op twee. Daarna komt aan de orde een voorstel van B en W. inzake de aanschaffing van meubilair en verdere inventaris, ten bate van het ver bouwde raadhui». Het blijkt, dat de directe van de K V :T. ala schenking een moquette vloer bedekking voor de raadzaal heeft aangeboden. De raad besluit aan de directie haar grote dank te betuigen vor genoemde schenking. Voorts blijkt een bedrag benodigd te zijn van rond f 7900 voor meubilair, schrljfbureaux. vloerbedekking, verlichting, inrichting klui» en d Men^besluit deze uitgaaf uit de vlottende middelen te financieren met dien verstande, dat de kosten voor de aanschaffing van het meubilair en de archiefrekken worden gedekt door met ingang van 1949 gedurende een pe riode van 15 jaren een jaarlijkse bijdrage van de gewone- aan de kapitaaldienat te verlenen, terwijl de kosten voor de aanschaffing van de Inventaris, niet behorende tot het meubi lair, zijn af te schrijven in een termijn van tien Jaren. Man besloot vervolgens zonder hoofdelijke «temming tot partiële herziening van het uit breidingsplan regelende de bestemming in hoofdzaak van het landelijk gebied dezer ge meente. zulks in verband met een verzoek van de N.V. P. J. Endenburg te Gouda, om ver gunning tot het bouwen van een loods op een terrein aan de Voorhaven van de Juliana- sluis. Tenslotte wordt een voorstel behandeld om over te gaan tot aankoop van twee percelen gelegen in de Dorpsstraat en genummerd K 45 en K 49. B. en W. wensen aan het eerste gebouw, na het aanbrengen van enke le verbeteringen en wijzigingen, de bestem ming te geven van brandweergarage, waaraan Qsif ook Uw Iovor woor klour! Jaag dia Rhaumatiaeha Pljnan uit Uw ladan. 'r. Leven van Rheumatische Pijnen m»g eigen lijk geen leven genoemd worden. Dat is lijden voor en na en lijden v.»n de ergste soort. Maak «en einde aan die rampzalige pijnen; jaag ze uit Uw leden. Met Kruschen Belts. Iedere morgen die kleine dosis drijft alle pijnver- wekkende afvalstoffen uit Uw bloed. Dat komt omdat Kruschen de activiteit van Uw bloedzuiverende .organen opwekt tot jeugdige werking en die. waar ze door de jaren of door omstandigheden verzwakt of verslapt zijn. voorziet van nieuwe energie De zes minerale zouten van Kruschen zijn de zuiverste na tuurproducten.ieder voor zich nodig voor Uw organen, om afdoend'en regelmatig te func- tionneren. Helpf Uw organen een handje. Met Kruschen. Ge plukt er zelf de vruchten van ln de vorm van nieuwe levensvreugd, van «en opgewekt, veerkrachtig en levenslustig gestel. Kruschen ia verkrijgbaar bij alle Apo theker» en Drogiaten. (Adv.) reeds geruime tijd bejhoefte ia. Ook zal deze garage kunnen dienen tot berging van een in de toekomst aan te schaffen vrachtauto, ten bate van de reinigingsdienst. Het ligt in de bedoeling het pand K 49 te slopen en ter plaatse een gebouw te doen oprichten, be stemd als magazijn voor de gemeente-bedrij ven. Het thans daarvoor in gebruik zijnde ge bouwtje is te klein en verkeert in een bouw vallige toestand. De kosten van aankoop voor beide perce len bedragen f 4000 B en W stellen voor dezge aankoop te financieren uit de vlotten de middelen der gemeente en dan alsnog met ingang van het jaar 1949 gedurende een tijd vak van twintig jaren een jaarlijkse bijdrage van f 200 van de gewone dienst aan de ka pitaaldienst te verlenen. Na enige discussie besluit de raad zonder hoofdelijke stemming conform het voorstel van B. en W. Tenslotte wordt een wijziging van de begroting dienstjaar 1949 vastgesteld Hierna sluiting. BENOEMINGEN BIJ ONDERWIJS. PAFENDRECHT. De gemeenteraad kwam Woensdagavond in openbare zitting bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester Ken- zer. De heren G v. d. Graaf. J. C. van Dijk en H. v. Weelden werden aangewezen om de geloofsbrief van het nieuw inkomend lid. de heer A. Scheurwater te onderzoeken. Na schorsing en heropening der vergadering, ad viseerde de heer J. C. van Dijk tot toelating waartoe de raad met algemene stemmen be sloot. Het jaarverslag van het Electriciteits- bedrijf te Dordrecht werd voor kennisgeving aangenomen. Aan het gemeentebestuur van Dordrecht werd meegedeeld, dat de heer Schutte een garage wilde bouwen naast het pand van de wed. v.d. Graaf aan de Eiland straat. B en W. vroegen het gemeentebestuur van Dordrecht eventueel aan de héér Schutte een beperkt recht van opstal te verlenen te gen een zeer kleine jaarlijkse vergoeding. De gemeente Papendrecht heeft de gedempte Gantel van Dordrecht destijds gekocht met deze bepaling, dat de gedempte Gantel niet mag worden bebouwd tenzij aan de gemeente Dordrecht f 2000 - wordt betaald. Het gemeen tebestuur van Dordrecht deelde mede dat het bezwaren had de gedempte Gantel te bebou wen zonder betaling van de torn van f 2000 - De raad nam dit schrijven voor kennisge ving aan. Van de Minister van Sociale Zaken was een schrijven aanwezig, waarin werd meegedeeld, dat het ministerie bereid was 50 pCt. bij te dragen in de kosten v«n con trole op werklozen, zulks mét ingang v»n 1 Januari 1950. Ook dit bericht werd voor ken nisgeving aangenomen Er was een verzoek van het Koningin Wilhelminafonds. ter be strijding van de kanker, subsidie te verlenen a i/i cent per inwoner. B. en W. stelden voor met ingang vin 1 Januari 1950 jaarlijks sub sidie te geven, wat door de raad werd goed gekeurd. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd een wijziging van de gemeentebegroting, dienst 1949. de keurlonen en de regeling gemeenschappelijke schoolartsendlenst. Bij de vastatelling instructie badmeester, vroeg de heer Van D IJ k of B. «n W. een regeling wilden treffen voor de kinderen, die Vrijdagsavond» het badhuis bezoeken. Spreker vond. dal op die avond de volwassen per sonen voorrang moesten hebben- De voorzitter deelde made. dat dit punt ln het college van B en W was besproken en dat naar een regeling gezocht wordt. Voorts vroeg de heer Van D ij k of er wel voldoende toezicht bij het baden was. zodat er geen twee personen in één cel konden gaan. De voorzitter zei, dat hierop streng gelet zou worden. De huren der woningen Kraaihoek -20, 22 en Bosch 8 werden vastgesteld op f 3 50. f 2.75 en f 3.50. B. en W stelden voor ontslag te verlenen op diens verzoek aan dr Mool- huijzen als gemeente-arts en als zodanig te benoemen dr. Kooijker. Het bevreemde de heer Donker, dat B en W. dit tweeledige voorstel hadden inge diend. Het is toch zo dat alle ondersteun den van Maatschappelijke Hulpbetoon aange- "sloten zijn bij net ziekenfonds. De werkza&mheden waren dus belang rijk minder geworden, zodat de bezoldi ging aan de hoge kant is. Hij stelde voor. dat B. en W dit voorstel terug zouden ne men ter nadere bestudering. Hij geloofde wel dat de gemeente verplicht was een gemeen tedokter aan te stellen, doch hij vroeg of een dokter niet voldoende was Hij wilde deze om de twee jaar laten vervangen door de tweede dokter De voorzitter somde de werkzaamhe den van de gemeentearts op en meende, dat het gewijzigde bedrag, dat deze gemeente be taalt. volkomen verantwoord is BSvendien is tractementaverlaging niet toegestaan. Wethouder v. d. Heuvel wilde «deze kwestie bU de nieuwe begroting onder het oog zien. De heer v d. Graaf schéén het toe. dat de dokter een douceurtje kreeg Als we ge val voor gfcval betalen d»n zijn we zeker goedkoper uit. Een rouleersysteem om de twee jaar leek spreker voldoende om aan de eisen te voldoen. Na een discussie waaraan bijna allé raads leden deelnamen, werd het voorstel door B. en W. overgenomen tot nadere bestudering. Tot lid van Maatschappelijk Hulpbetoon Werd benoemd de heer J. de Heer. Van de heren C. Veth en P. C. van Dalen werden zes percelen grond aangekocht in het uitbreidingsplan Kraaihoek voor f 262180 en f 351,60. De raad besloot gedurende het jaar 1950 naar gelang van- de behoefte, kasgeldlenin gen aan te gaan tot ten hoogste een millioen gulden. Bij de behandeling van het punt subsidie verlening kleuterscholen stelde de heer Vis ser voor deze verbrdening artikelsgewijs te behandelen. Nadat enkele wijzigingen door de raad aangebracht waren, werd deze veror dening met algemene «temmen aanvaard. Tot onderwijzeres aan de West o.l.s. in de vacature mej. G. Vlasblom werd benoemd mei- J. C. J. Planken, thans tijdelijk onder wijzeres en tot onderwijzer als boventallige leerkracht voor rijksrekening de heer W. C. Leijdekkera te Dordrecht, thans tijdelijk on derwijzer aan dezelfde school. Bij de rondvraag informeerde de heer J. C. van D ij k. wanneer de gemeente-begroting 1950 in behandeling kon» worden genomen. De voorzitter deelde mede, dat deze op het eind van de volgende maand behandeld zal worden. De heer Dekker» waa het opgevallen, dat des Zondags op het z.g. zand de aldaar woonachtige jongens aan het voetballen zijn. Hij vroeg hiertegen maatregelen te nemen. Daarna sluiting. Geheel nieuwe riolering in toekomst? WADDINXVEEN. Onder voorzitterschap van burgemeester A. Warnaar Jz. kwam de ge meenteraad Woensdagmiddag in openbare zit ting bijeen. De heren Berghoef en Van Tol waren afwezig. Men besloot medewerking te verlenen in zake aanschaffing v»n «en nieuwe methode voor Engelse tqal voor de bijzondere u l.o - achool. Voor mogelijke verdere woningocuw verleende de raad aan de woningbouwvere niging „Waddinxveen" een grond- en fcouw- voorschot. Unaniem begoot de raad tot het toeken nen van subsidie aan het „Koningin Wilhel minafonds" voor de kankerbestrijding, tot een halve' cent per inwoner, toe te treden tot het lidmaatschap van de Historische vereniging voor Zuid-Hollgnd „Vigilate Deo Confidentes" voor f 25per jaar. en eveneens toe te tre den als lid van het Instituut voor Bestuurs wetenschappen voor «en bedrag v»n f 2 per duizend inwoners per jaar. De vergoedingen voor de bijzondere lagere scholen over 1948 werden vastgesteld conform het voorstel van B en W terwijl de gemeen schappelijke regelingen met omliggende ge meenten inzake het openbaar lager onderwijs werden opgeheven, omdat deze regelingen op grond van de gewijzigde bepalingen der wet practisch overbodig zijn ge wor dep. Zonder hoofdelijke stemming verenigd# de raad zich verder met het ontwerp van «en geling inzake de vergoeding aan benoemde nieuwe Kinderbijslagverordening, en een re- ambtenaren. onder wie secretaris en ontvan ger, van verplaatsingskosten. De r»»d besloot voort» een crédlet te ver lenen voor de bouw van een nieuw rioolge maal voor de Sniepwegwijk. alsmede mach tiging te verlenen tot onderhandse aanbeste ding voor deze bouw er\ de installatie van dé nodige pompen. De heer Venema (AR.) vroeg naar de plaats van dit gemaal, waarop de voorzit ter mededeelde, dat deze zo was gekozen, dat zij past in het plsn voor een geheel nieu we riolering voor de bestaande bebouwing, welke eenmaal tot stand zal moeten komen, al wordt dit een millioenenkwestie Bij de behandeling van de begroting voor het Waterleidingbedrijf vroeg de heer V e- n e m a (A.Rnaar de resultaten van de be sprekingen over de mogelijkheid van een ho gere druk op de leiding, vooral in de apita- uren. Dè voorzitter antwoordde, dat met Boskoop overeen gekomen is dat ln de wa tertoren aldaar een aanjager zal worden ge plaatst. Dan wordt verondersteld dat net euvel voldoende is verholpen. (Bij de behandeling ven de begroting voor hét electriclleitsbedryf drongen enige leden aan op uitbreiding der straatverlichting op enkele punten in of buiten de bebouwde kom Na langdurige besprekingen over de nood zaak en de mogelijkheden hiervan, zegde de voorzitter een onderzoek door B. en W toe. De bedrijfsbegrotingen werden hierna met algemene stemmen geaccepteerd. Toen de gemeente-begroting ean dé orde kwam. pleitte de heer Jansen (Herv. Kles- verenvoor een behoorlijke verbetering van het interieur van het raadhui». Hij achtte dit nodig voor een gemeente als Waddinxveen. De voorzitter vond de gedachte erg nanciële positie der gemeenten, die er de mooi. maar liet niet na te wijzen op de fi- laatste Jaren uiteraard door het tbt atand ko men van vee! werken niet beter op is gewor den. Dan moet men op verschillende dingen hoe wenselijk overigens ook. de vereiste So berheid betrachten De heer P i 11 e (Pvd A.) deed df sugges tie. dat de fabrikanten van Waddinxveen eigenlijk een mooie betimmering van het in terieur aan de gemeente behóórden aan te bieden Dit zou zijn in het belang van de ge meente, maar oök van de schenkérs, zijnde een goede reclame. De subsidie aan het Groene Kruis werd met f 1400 - verhoogd en gébracht op f5400 - waarbij de Aeer PilJe nog vroeg naar de verhouding tussen deze vereniging en Zie kenzorg. Beide streven ongeveer hetzelfde rta. en een fusie is zeer wenselijk De voorzitter zeide. hoop te hebben dat deze fusie verwerkelijkt kan worden De leden van die verenigimg kunnen hieraan ook veel doen. Verder pleitte de heer P i 11 e voor een soepele behandeling bij de berekening van het tariefloon voor de werklieden bij het herstraten der wegen. Op een vraag van de heer Venema kon de voorzitter de verblijde mededeling doen dat de lang verwachte yuilnisauto thans hoogstwaarschijnlijk binnen enkele weken ge reed komt. De raad verleende een crediet voor de bouw van een eenvoudige garage voor deze wagen. De gemeente-begroting werd met algemene stemmen aanvaard. Na een zeer korte rondvraag volgde slui ting. PLAATSELIJK NIEUWS. AlblMterdam. Vorige week werd in de Ko ningin Julianaschool een druk bezochte ouder avond gehouden onder leiding van het hoofd der school, de heer Hofman Het gemeentebe stuur was vertegenwoordigd door een der wethouders. De sacretfris.' de heer W. de Boer. breekt «en keurig jaarverslag uit. terwijl de heer Hof man leta vertelde van het schoolreiaje. dat de ze zomer gehouden werd. De onderwijzer, de heer W D Jansen, hield een causerie over het boek ..Jeugdherinneringen" van de schrij ver J. Ligthart. In de vacature van de heer Bags als lia van de oudercommlaaie werd gakezen de heer C. Smit Het aftredend lid. de heer A. Smit. werd herkozen. In de pauze bezichtigden de ouders het schriftelijk werk der leerlingen. Alblasserdam Dammen. De AD V. moest ln de wedstrijd tegen het niet sterke Herdinxveld I. deze club sis haar meerdere erkénnen door «en 812 nederlaag. De muziekvereniging „Excelsior kwam Vrijdag ln jaarvergadering ln het schaftlokaal van werf de Noord, bijpen- H®t V,IJ de penningmeester, de heer C. de Peter, gaf «en batig saldo in kas aan. In h*t_b"t"Mr werden gekozen de heren V. Dam en P. Rood nat Mén besloot als laatste «ctle voor het in- struméntenfonds volgend jaar een b»zar te organiseren. Het was een zeer geanimeerde vergader gehouden bestuursvergade ring van de wandelvereniging CV ert O.. werd het bestuur samengesteld tilt de heren. Stelleerd voorzitter: A Kap. secretaris: G. Groenendijk, penningmeester, «n de dames r. Kortland en C. van Wijnen leden: Men be sloot op 13 December ln de zaal Vogelenzang een avond t« geven met medewerking van de mond»ccordeonvereniging O-B.K. te Papen- AANBESTEDING. Arkel. De heer B. van der Zljpp, architect te Gorinchem. heeft Dinsdagmiddag voor re kening van de gemeente Arkel aanbesteed het riolerings- en bestratingsplan v»n de Fol- kertsstraat. de Koningin Juliënastraat met als tusSengelegen straten de Prinses Marijke- en Prinses Margrietstraat. In totaal werden 23 lnschrijfblljetten Ingele verd: P. van den Dool te Bergambacht voor f 122 440; J Bakker te Hoog-Blokland voor f 110450: Gebr. Bakker te Giessendam voor f 109 700 Firma Dubbers te Vianen voor f 109700 W. van Arkel te Gorinchem voor f 109 300; W. van der Leij te Herwijnen voor f 108 440; Firma Gebr. Visser te Sliédrecht voor f 108 145; P van Dalen en W. de Groot te Arkel vnor f 108.000; Gebr Streefkerk te Ameide voor f 107 800: H. de Jong te Hardinxveld vóór f 107 500; Firma De Groot te Arkel voor f 107 000: Firma V«n 't Verlaat en Co te Zeist voor f 106 997; J. H dé Swart te Heukelum voor f 10S 940 Firma Sterkenburg te Gorinchem voor f 103 300; A. de Keyzer te IJsseUnonde voor f 102 700. Aanneémbedr Lak te G«lde[" malsen voor f 100 000: Firma P^'^berg te Breda voor f 99 950 AanneeWbedr. De Oosthoek te Unen voor f 99 850; Firma H de.I»«er <e Sliedrecht voor f 99 750: Bouwm Leyba te Go rinchem voor f 99 000: H. Timmer te Sliedrecht voor f 99 009. Firma Zanen «o Van Harten te Bergambacht voor I A.817: W. J. Moo.hou- wer te Sleeuwyk voor f 97 900 Arkel. Het b-s»uur van de y'club Vaart heeft besloten zich .aan te sluiten bij de Kon Ned SchaatsenrUdersbond Ged Staten hebben «Je begroting voor het grondbedryf voor 1950 goedgekeurd. Uit de Radio-programma's, Dinsdag 6 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 30 Nieuws; 8 40 Ochtendblad. 9.03 Gramofon; 10.00 Mor genwijding; 10.15 Gramofoon; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Viool: 13.00 Nieuws, 13.15 Mu sette Orkest: 14 00 Voor de vrouw. 14.30 Gra mofoon; 16.15 Muzikale causerie; 16 30 Sluiting; 17.30 Kinderkoor; 18.00 Nieuws; 18.30 Stryd- krachten: 19.05 Theater beschouwing; 19 20 Fanfare Orkest; 2000 Nieuws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein: 21 30 Gramofoon 22.00 Or kestconcert; 2230 Saxofoon; 23.00 Nieuwa; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM 55. 415 M. 7 00 en 8 30 Nieuws, 8 40 Gramofoon; 9 35 Lichtbaken; 10 00 Voorde kinderen; 10 40 Schoolradio; .1100 Voor de vrouw 1130 Zang en Piano. 12 03 Koninklij ke Militaire Kapel. 13 00 Nieuws; 13 20 Lunch concert, 14.00 Zang en Piano. 14 30 Gramofoon- 15 00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16 30 Sluiting; 17.30 Voor de kinderen; 18 30 Popu lair concer; 19 00 Nieuws. 19 25 Causerie; 19 40 Kwintet 20 00 Nieuws. 20 12 Hoorspel. 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Strykkwar- tet Woensdag 7 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8 30 Nieuws; 8.60 Voor de vrouw: 900 Weerberichten. 9.03 Gramofoon; 10.05 Mofgenwyding; 10 20 Voor de vrouw, 11.00 Radio Volksuniversiteit; 11.30 Gramofon; 12.00 Orgel en Zang. 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13 50 Gramofoon; 14.00 Ge sproken portret; 14.15 Jeugdconcert 15 00 Kin derkoor; 15 30 Voor de jeugd: 17.30 Dansmu ziek: 18 00 Nieuws; 18 20 Pianospel; 18.30 Strijd krachten; 18.00 Samenwerking na souvereini- teits-overdracht; 18.15 Kwartet; 19.30 Voor de Jeugd; 19 45 Wereldraad van kerken; 20 00 Nieuws; 20 20 Metropole Orkest: 20.45 Hoor- •pel; 2215 Piano; 22 45 Causerie; 23.00 Nieuwa; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 416M 7.00 en 8.30 Nieuwa. 840 Gramofoon-9.00 Weerberichten; 9 03 Voor de zieken: 9 30 Waterstanden: 9 35 Gramofoon; 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon; 11.10 Kinderkoor: 11.50 Klankbeeld: 12.33 Blaaskwin- tet; 1900 Nieuws: 13 15 Koorzang: 13 20 Orgel concert; 13.50 Trio; 14.15 Vocaal Ensemble; 14 45 Kamerorkest: 15.30 Schaken; 15.45 Voor de jeugd; 17.30 Zigeunerkwintet; 17.45 Regerlnga- uitzending; 1800 Orkest; 1830 Radio Volks universiteit; 1900 Nieuws 1915 Regeringauit- zendlng: 1930 Sport; 19 40 Radiokrant; 20 00 Nieuws; 20.30 Causerie; 21.00 Symphonle Or kest; 23-00 Nieuws; 23.15 Avondoverdenking; 23.30 Gramofoon. GEGUND. Arkel. De gemeente heeft aan W. J. Monahouwer te Sleeuwyk voor f 97.900 gegund de uitvoering van het riolerings- en beatra- ringsplan van de Folkertsstraat. Koningin Ju- lianaatraat. Prinses Marykestraat en Prinaea Margrietstraat. Arkel. In de vergadering van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk ia gekozen tot diaken in de vacture B. G. Stek de heer D. Schakel; ala diaken werden herkozen de heer M. A, van Westrenen; en ala ouderling de heer M. van den Berg. Arkel. Vandaag konden de nieuw gebouw de huizen door de bewoners worden betrok ken. Nu het gehele wegdek door het dorp door de waterstaat opnieuw bestraat en ver breed is, wordt er op gewezen dat particu liere aansluitingen op deze straat hiermede op gelUke hoogte blijven. In het verleden ia het herhaalde malen voorgekomen dat men zyn eigen paadje zo netjes uitveegde, dat er tegen de rijweg goten en kuilen ontstonden, die by avond voor voetgangers en fietser» vaak levensgevaarlijk waren als zy voor het snelverkeer moesten uitwyken. Benschop. Ongeveer veertig inwonera, allen bestuursleden van verschillende plaatseiyke verenigingen, waren Woensdagavond in de raadszaal byeengekomen op uitnodiging van 't plaatselijk comité van Steun Wettig Gezag. Burgemeester Schreuders. voorzitter van dit comité zette nog eens in korte, duideiyke be woordingen het doel van Steun Wettig Gezag uiteen. Het doel van deze byeenkomst was de aan wezigen op te wekken in hun verenigingen de leden aan te sporen om op 16 December de propaganda-avond in café Van Vliet aan de Polsbroekerdam bij te wonen, waar een spreker van Steun Wettig Gezag een uitvoerige bespre king zal houden en eventueel vragen des kundig zal beantwoorden Op de ln Mei gehouden propaganda-verga- dering hadden zich slechts drie aanwezigen als lid opgegeven. Ook de inwoners van Polsbroek en Hoen. koop sullen uitgenodigd worden op de byeen komst van 16 Decopdat men dan by vol doende belangstelling een afdeling van drie gemeenten kan oprichten. FEUILLETON. 14 „Jou oude nachtbraker! Wat kies JU een onzalig uur uit. Iemand op te zoeken: ik wil de juist naar bed gaan! Kom binnen." Hy sprak op luchtige toon. maar er was toch iets van angst in zijn ogen. toen hy zyn bezoeker voorging naar de bibliotheek. Het haardvuur waa byna uit en het was kil ln de kamer. Raymond rilde en bukte zich om de vlammen weer op te doen laaien. Micky hield geen oog van heiji af; even daarna draaide Ashton zich om. „Lieve deugd, man, wat acheelt er aan! Je kijkt zo somber ala de dood in hoogst eigen persoon!" Micky stond onbeweeglijk tegen de tafel geleund. „Ik heb je vanavond in de schouwburg ge- *ien," begon hy zonder enige inleiding. „Ik was met juffrouw Shepatone en zy heeft je ook gezien ten minate zy meende, dat jü het was. En ik ben van plan haar te vertel len. dat ze zich vergist heeft. Wanneer kun Je weer naar Parya vertrekken?" Ashton staarde hem aan; hy had een kleur gekregen en na een ogenblik sloeg hy zyn ogen neer. „Ik begryp niet goed. wat je bedoelt," zei hy geprikkeld. ,,Ik kan tocb zeker wel naar Londen komen, zonder jou eerst verlof te vragen, of soms niet? En wat Lallie be treft," hy grinnikte zenuwachtig, „wel, ja weet evengoed als ik, dat het al weken uit is." Micky stond onbeweeglijk- „Je hebt mijn vraag niet beantwoord." zei hij op autoritaire toon. ..Wanneer kun je weer naar Parija vertrekken?" Ashton onderdrukte een verwensing. „Ik ben een boon. als ik er iets van begryp." zei hy knorrig „Als jy zin hebt, Lallie mee naar de schouwburg te nemen, ia dat jouw zaak; ze is een allemenaelijk aardig meisje, dat geef ik toe, maar...." Micky deed feen stap naar voren. „Ala jy wilt. dat ik vergeet, dat je in je moeders huis bent. dan ia dit de juiste manier om te praten." viel hij woedend uit. „Ik heb met je kletspraatjes niet te makein. Juffrouw Shep atone gelooft, dat ze je in de schouwburg heeft gezien vanavond; ze zal je waarachyn- lijk schryven en morgenochtend proberen je te spreken te krygen. En dan moet jy uit Londen weg zijn, begryp je?" Ashton lachte; hij haalde de schouders 5p. „Moet?" zei hy. op onhebbeiyke toon; „se dert wanneer behartig jij de belangen van LallieO. het is al goed. het is al goed." Maar hij veranderde zijn toon. toen hij de on heilspellende uitdrukking in Micky's ogen zag „Het is uit met haar, dat weet je: je hebt haar zelf myn brief gestuurd. Het is gewoon bespotteiyk. dat ik niet thuia kan komen, zon der door haar lastig gevallen te wórden Het spyt me. als ze nog van me houdt, maar drom mels. „Je hfebt mUn vraag niet beantwoord," herhaald^ Micky dreigend. Hy beheerste zich met bovenmenselijke in spanning. maar de aderen stonden als koor den op zijn voorhoofd en «yn handen waren tot vuisten gebald. De twee mannen keken elkagr strak aan en het was Ashton. die zyn ógen neérsloeg ..Lig niet te kletsen, vent." begon hU bru taal. „ik ben van plan naar Parys terug te gaan.'als het mij schikt en niet „Uitstekend." zei Micky; hij draaide zich om. Raymond keek hem angstig aan, terwyi Mieky de kamer doorliep. Toen deze by de deur was, riep hy: „Mlcky! Wat drommel ga j« doen!" En zonder zich om te keren, antwoordde Micky: „Ik ga naar mevroyw Claire om haar te vertelleni hoe jy juffrouw Shepatone behan deld hebt en ala zy is, zoals ik denk. gooit ze je in een hoek, zoals jy het al met zovele hebt gedaah." Ashton liep naar hem toe en greep zyn arm. „Kom hier, loop niet zo hard van stapal. Ik zal wel gaan. Met de eerata trein mor- gepochtend; het apyt me. als Esther zo on dersteboven was. maar Micky legde hem het zwygen op. „De eer ste trein gaat om 9.40 van Vietoria-Staticn; ik zal zorgen.^ dat ik er ben." Ashton trok een zuur gezicht. .Aardige ma nier heb jy, je vrienden te behandelen." mop perde hy; „is er werkelijk iets met Lallie?" Micky stond als een stenen beeld. „Ik vind het verbazend akrdig van Je, «Jat je naar eens mee uitneemt." ging Ashton voort, *ik ben je erg dankbaar, ze heeft het nooit erg leuk gehad; ala ik geld had...." Toen werd het Micky te machtig „O. houd je onbeschaamde mond toch," -zei hy woedend. Hy liep dè kamer uit en sloeg de d«urh»r^ achter zich dicht, atoof de verbaasde bedien de in de hall voorby en deed zelf de buiten deur open Het blóed klopte hem in de slapen; hy wist zelf niet, hoe het hem gelukt was. zyn handen thuia te houden Met snelle «tap pen liep hy verder; toen lachte hij met een soort zelf-medeiyden. Waarom had hU dit toch allemaal gedaan, bedacht hy. Hy waa er alleen maar in ge slaagd. het onvermydelyke een poosje uit te stellen: Esther zou vroeg of laat toch de waarheid moeten horen. Toen hU in de kamer teruggekomen was. zei hij tegen Driver, dat hU vroeg gewekt moest worden, omdat hy iemand naar de trein moest brengen, en hij was lang voor Ashton aan het station, de volgende morgen De begroeting tussen de twee mannen was y*i«- „Ik was toch van plan geweest, vandaag terug te gaan." aai Aihton zwierig-, „Ik ga overmorgen trouwenhij keek Micky daarby triomfanteiyk aan „met mevrouw Clsire." Toen Micky terugkwam op zyn kamera, kwam Driver hem in de hall tegemoet, met een ongewone levendigheid in zyn anders zo uitdrukkingloze ogen, hy sloot de deur zorg vuldig achter zich dicht, toen hy nakr buiten kwam. „Er ia een dame, om u te spreken, meneer". „Een dame?" vroeg Micky onwezeniyk, toen lachte hy. „Onzin, je droomt man!" „Neen meneer." zjei DriveT ellen. Micky keek hem een ogenblik aan; toen liep hü hem voorby en gooide de deur open. Het waa Either, die uit een stoel by het •vuur opstond. Het eerste ogenblik kon Micky zyn ogen niet geloven, toen aloot hy de deur en kwaro naar haar toe. ,.U!" zei hy. „Ik had nooit gedacht....* Zy viel hem opgewonden in de rede: „O. ik weet wel: ik had niet moeten komen en ik weet niet, wat June zeggen zou ala ze het wlat. maarik wist niet naar wie lk anders moest toegaan en u zei.... u zqi Ze bloosde zenuwachtig, toen ze voortging. „O, u hebt immers gezegd, dat u een vrien/ van me wilde zijn, nietwaar?" „Ja." zei Micky. Hy had er haar wel aan kunnen herinne ren. dat zy zyn vriendschap afgewezen had; hy had haar kunnen herinneren aan al de onvriendelijke dingen, die zij hem gezegd had. maar het was zo verrukkelyk haar in zijn eigen kamer te zien. dat al het anderg er door op de achtergrond raakte. „Gaat u zittenU hebt to<#i zeker geen haast?" Hy wilde haar op haar gemak zet ten; de opwinding, die hij op haar gezicht zag. deed hem pijn, maar ze achuddde het hoold. „Ik kan niet biyven, alleenalleen (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2