i GEMEENTERADEN Aviolanda gaat SOO straaljagers bouwen Hitler's overrompeling van Nederland LAATSTE BERICHTEN Sterke uitbreiding van Agrarische productie VAN HOUTEN mm VERMOMDE LIEFDE 8 NIEUWSBLAD FOOR tX iD-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenschfl Conrsn* WOENSDAG 7 DECEMBER 1940 Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Geleidelijk kouder. Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Ittter enkele buien en plaatselijk opklaringen. Aan de kust krachtige tot harde en tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen Zuid en West. in het binnenland krachtige tot harde wind tussen Zuid en West. Geleidelijke daling van temperatuur. Op- en Ondergang der Zon: 7 December: Op 8.33. onder 16.30. 8 December: Op 834 onder 16 29. 9 December: Op 8 35, onder 1629. MAANSTAND. Afnemende Maan. 7 December: Op 17.35. onder 10.56. 8 December: Op 18 36. onder 1140. ft 9 December: Op 1956, onder 12 12 W 13 December Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 7 Dec. 7.uur; 8 Dec 7 30 uur. 9 Dec. 8.01 uur: 10 Dec. 8 40 uur. Keulen. 7 Dec., stand 0.83, val 0 08. Wilt nimmer met verwijt van oude fcylen spreken Tot iemandt, die begint syrt feylen af te breken. WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer had verleden week de eindstemming over het wetsontwerp- tot wijzi ging van de lager onderwijswet 1920 tot gis termiddag aangehouden. Thans is het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heren Zandt (s.g.) en Van Dis (s.g.). zomede de c.p n.-leden kregen aantekening, dat zij geacht willen worden te hebtjen tegengestemd. BUITENLAND. DUITSERS WILLEN MARCHEREN LEREN. Een musicus in Munchen heeft een nieuwe partij opgericht, die de voorlopige naam In- tersoziale Partei draagt. Een van de punten van het programma is de oprichting van par tij-eenheden. die uniformen met baretten en laarzen zullen dragen. De oprichter heeft verklaard, dat hij geen militaire organisatie wil. maar een groep mensen, die onder disci pline willen leren marcheren. Voor dit doel heeft hij al marsmuziek geschreven. CRITIEK OP BULGAARSE REGERINGS DIENSTEN. In een gezamenlijke verklaring van de mi nisterraad en het hoofdbestuur van de Bul gaarse communistische partij wordt critiek geoefend op verschillende staatsdiensten en op de minister van binnenlandse handel. Dobrev. die een niet gewettigde graanleve- ringsvermindering en broodverspilling zou hebben geduld. Volgens de verklaring zijn aanzienlijke on regelmatigheden begaan bij de distributie van broodkaarten en bij de indeling in catego rieën. Zo zouden 180.000 broodkaarten een onrechtmatige bestemming hebben gekregen. De ministerraad en het hoofdbestuur van de Bulgaarse communistische partij verzoeken de minister van binnenlandse handel, de voorzitters van de gemeenteraden, de comité secretarissen van de communistische partij en de betrokken staatsdiensten de nodige maat regelen te treffen, om de verplichte ^aanle veringen door te voeren, en ten spoedigste orde te scheppen in de broodrantsoenering Een strenge blaam met waarschuwing wordt gericht tot minister Dobrev en een aantal staatsambtenaren. Atoomgeheimen naar Rusland uitgelekt? De vroegere officier van de Amerikaanse luchtmacht, George Racey Jordan, heeft voor de commissie ter bestrijding van on-Ameri- kaanse bedrijvigheid van het Huis Yan Afge vaardigden verklaard, persoonlijk bevoncen te hebben, dat Russische officieren in de win ter van 1943 op 1944 kaarten van hét Pana makanaal en materiaal, dat bij de vervaar diging van atoombommen wordt gebruikt, aan boord van onder de leen- en pachtwet aan Rusland geleverde Amerikaanse vliegtuigen brachten en dit naar Rusland zonden Jordan zeide, dat een Russische kolonel tegenover hem had verklaard, dat het hier zendingen uranium en ..bompoeder" betrof. Zaterdag vefklaarden leden van de bovengenoemde commissie over inlichtingen te beschikken, welke sterke aanwijzingen vormden voor „de juistheid van Jordan's mededelingen. De ver zendingen naar Rusland zouden zijn geschied met medeweten en In opdracht van een van Roosevelt's vertrouwdste medewerkers. Harry Hopkins. Ook voor de Amerikaanse radio werd over deze aangelegenheid gesproken. Men ver klaarde, dat de voormalige vice-president Henry Wallace. .da rëgsrings-functionaris achter de schermen" was. die categorisch op dracht gaf in de oorlog materiaal voor de vervaardiging van atoombommen en plannen naar Rusland te doen zenden. Volgens de ra dio vonden de verzendingen naar Rusland plaats, ondanks de protesten daartegen door met atoomonderzoekingen belaste Amerikaan se regeringsfunctionarissen. Henry Wallace heeft ontkend, dat er enige waarheid zou Schuilen In deze mededelingen „Het is niets dan nonsens", verklaarde hij. David Hopkins, de zoon van Harry Hop kins. heeft het ..volkomen ongeloofwaardig" genoemd, dat zijn vgder splijtbare materialen naar Rusland heeft verzonden. „In gesprekken, die ik in de oorlog met hem had. toonde mijn vader dat hij zich de drei ging van het toekomstige wereld-communis- me ten volle bewust was", aldus Hopkins. ..Hij was er ronduit een tegenstander van. ofschoon hij de geweldige bijdrage die Rus land in de oorlog aan de geallieerde zaak le verde. niet over het hoofd zag." Canada leverde uranium-erts. De Canadese minister van handel heeft medegedeeld, dat Canada in 1943 aan Rus land uarinum-erts heeft geleverd Hij voegde et aan toe. dat deze levering geschieade voordat de betrokken mijn eigendom werd van de regering. De minister weer er op dat. toen vergunning verleend werd voor deze lé vering. Canada vooralin goede betrekkingen wenste te blijven met Rusland. ÖEMENQD NIEUWS. HANDEL IN ZUIGELINGEN. Voor het gerechtshof té New Vork ver schenen gisteren twee rechtsgeleerden en een getrouwde vrouw, die worden beschuldigd van ..samenzwering en onwettige handel In zuigelingen", waarbij tot twee duizend dollar premie per baby werd gerekend. De zuigelingenhandel werd vooral gedreven te Miami, in de Zuidelijke Amerikaanse staat Florida. De openbare aanklager beschreef deze plaats als „een Mekka voor ongehuwde moeders uit alle delen van Amerika, die hiér gemakkelijk hun onwettige kinderen kwijt wisten te raken Alleen uit Miami werden in het afgelopen jaar reeds 25 a 30 onwettige zuigelingen ver handeld. De baby's werden verkocht aan men sen in New York en in andere naburige sta ten. Een der beklaagden moest er voor zor gen. dat de strikt zakelijk gedreven firma, de beschikking had over voldoende zuigelingen, de tweede voerde de administra tie, terwijl de getrouwde vrouw de baby's verzorgde en zich tevens met de overbren ging belastte. GEEN KERSTFEEST. MAAK „VOLKS LENTEFEEST". Het socialistische personeel van scholen in Saksen (Russische zone) heeft besloten alle „godsdienstige sentimentaliteit" dit jaar uit de viering van het Kerstfeest uit te bannen. Kerstmis wordt daar gevierd als „een volks lentefeest". Alleen die liederen mogen op school gezongen worden, waarin geen gewag wordt gemaakt van het Kindeke Jezus, dgt volgens dit besluit „in de dagen der nazi's officieel werd afgeschaft, hetgeen gehand haafd moet worden" Plaatselijke christelijk democratische organisaties hebben heftig te gen dit besluit geprotesteerd. GEVAAR OP DE ETNA VOORBIJ. De bewoners van het dorp Bronte op de helling van de Etna hebben zich Maandag avond in hun kerkje verenigd om te danken voor wat zij de wonderbare redding noemen van hun woonsteden, die door de jongste uit barsting vgn de vulkaan werden bedreigd- In het laatste stadium van de uitbarsting der af gelopen dagen scheen het. dat het dorp Bronte door de lavastromen verzwolgen zou worden. De bewoners hadden hun huizen reeds verlaten om zich op lager gelegen pun ten in veiligheid te stellen en zij baden, dat hun haardsteden voor de naderende lava stroom gespaard zouden blijven. Volgens deskundigen kan de uitbarsting thans als geëindigd beschouwd worden. Wel zijn voorheen vruchtbare velden door de lava overstroomd. HET ONDERZOEK NAAR VLIEGTUIG RAMPEN. Winston Churchill en andere leiders van de Engelse oppositie hebben voorgesteld, dat bet onderzoek naar vliegtuigrampen voortaan ge daan zal worden door een op wettelijke basis staand hof. welks conclusies als definitief zou den moeten worden beschouwd, dit ter vervan ging van de vorm van onderzoek, zoals onder andere ten aanzien van de ramp met de ..Nij megen" bij Prestwick is toegepast en waarbij het hof van onderzoek door de minister werd aangewezen. VIJFLING GEBOREN. In een éénvoudige hut te Angostura, in het Noord-Westelijk gedeelte van de Columbiaan- se provincie Antioquia, heeft een boeren vrouw het leven geschonken aan een vijfiing. De jonggeborenen zijn allen van het manlijke geslacht. Moeder en kinderen maken het goed. PLAATSELIJK NIEUWS. INTREDE DS. J. EWOLDT. Alblasserdam. In de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk heeft ds J. Ewoldt. na in de mor gendienst door zijn vader, ds. H. Ewoldt. eme ritus-predikant te Zeist, in zijn ambt te zijn bevesitgd. in de avonddienst zijn intrede ge daan. Tal van kerkelijke en gemeentelijke autoriteiten uit de ring Sliedrecht en van Bol nes woonden deze dienst bij. Het gemeentebe stuur van Alblasserdam was vertegenwoordigd door burgemeester L. LooU, wethouder A. Stout, en de gemeente-secretaris, de heer B. Stam. Dg. Ewoldt had tot tekst gekozen Ezechiël 34 vers 23. Na de dienst werd hij toegesproken door ds. W. Sirag. namens de kerkeraad en de ring Sliedrecht door burgemeester Looij na mens het gemeentebestuur, en ds. Verzee. na mens zijn vrienden te Bolnes. Ds. Ewoldt sprak woorden van dank. Oudewater De afdeling Oudewater van de Bond van Plattelandsvrouwen hield haar jaar lijkse St. Nicolaasviering- De aanwezige da- més hitlden elkaar op een prettige wijze be zig. terwijl men genoot van verschillende tractaties. Verschillende cadeautjes werden onder de leden verkocht. De opbrengst hier» van komt ten goéde aan een Kerstmisviering voor da ouden van dagen. uT, °?..ver*adering van de afdeling van de hou. Mij. van Landbouw werd geopend door d« "cretaris van de afdeling. De voorzitter de heer Baas, kon wegens een sterfgeval niet aanwezig zijn. De spreker, de heer Verhoe ven. Rijksveattalt-consulent voor Zuid-Hol land. hield een lezing over „Veevoeding en veevoedermiddelen Spreker besprak eerst de verschillende stoffen als water, eiwitten zetmeel, vitaminen en mineralen, die voorde voeding noodzakelijk zijn. Vervolgons sprak hij over verschillende veevoedermiddelen, die deze stoffen kunnen leveren, terwijl hij wees op het gevaar van knoeierijen dat door de nieu we raamvoorschriften ontstaan was. Er ont spon zich een levendige gedachtenwisseling, welke zich ook tot op het gebied van vee fokkerij en de kunstmatige inseminatie uit breidde. *ap"dreCht' De N V. Maatschappij vopr Vliegtuigbouw ..Aviolanda" heeft vah de re gering opdracht ontvangen voor de bouw van 150 Gloster Meteor Straaljagers. Ook voor Belgie tuliep 150 van dergelijke toestellen worden gebouwd. Aviolanda zal dus de bouw van 300 vlieg tuigen ondernemen .in samenwerking met Fok ker. De frontfusillage. bestaande uit neus, cock pit en staart met stuurvlakken, wordt ge bouwd bij Aviolanda, terwijl Fokker de eind montage verzorgt. Deze vliegtuigen, die een enorme snelheid kunnen ontwikkelen (ongeveer 900 kilometer per uur) zullen worden uitgerust met moto ren. die in België worden gemaakt. Uiteraard vergen deze toestellen een bijzondere "bouw. Zo zullen onder meer ultwerpbare stoelen wor den geplaatst, die het mogelijk maken dat de piloten, wanneer zij plotseling het vliegtuig moeten verlaten, als het ware uit de vliegtui gen geschoten kunnen worden Het normale uit een vliegtuig springen Is namelijk bij de ontzaglijke hoge snelheden, die worden ont wikkeld. ten enenmale onmogelijk. Op 1 Mei moet hft eerste toestel worden afgeleverd. Om aan deze verplichting te kun nen voldoen, wordt op 1 Januari begonnen ir\ft de bouw van het eerste toestel. Dit komt echter voor het grootste deel gereed uit En geland. De volgende toestellen zullen echter steeds meer en meer in Papendrecht worden gebouwd, zodat men 1 JanuBrl 1951 het eer ste toestel, dat geheel in eigen fabriek werd gebouwd, hoopt te kunnen afleveren, afgezien dan van de montage, die bij Fokker geschiedt. Men hoopt in ongeveer twee jaar de op dracht te kunnen uitvoeren. Gisteren is- men klaar gekomen met de aflevering van een se rie van 90 zogenaamde Harvard trainers waarvan er 40 voor Zwitserland en 50 voor de Nederlandse luchtstrijdkrachten bestemd wa ren. Het laatste toestel is gistermiddag door de bekende invlieger van Fokker. Gerben Sonderman*- ingevlogen en in orde bevonden. SCHOONHOVEN. O, Ku&i-N v*e.r te, :M Mtfc SOffowjtfe Vnfej h*.!*-,.f -k DE BEGROTINGSVERGADERING. Er is een openbare vergadering van de ge meenteraad uitgeschreven tegen Vrijdag 9 De cember. de» namiddags 2 uur. met de volgen de agenda-punten: Vaststelling instructie voor de grafdelver-opzichter: Vaststelling huur wo ningen Havenstraat; Wijziging gemeente-begro ting. dienst 1949; Wijziging van de kinderbij slagverordening: Vaststelling gemeente- en be- drijfsbegrotingen en begroting instellingen wel dadigheid. dienst 1050: Vaststelling van de on- derwijsvergoedmg; Eventueel verder te behan delen punten. SINT NICOLAA8FEEST. De Sint Nicolaas-avond. die de afdeling van de Partij van de Arbeid gisteren veor'de kinderen van haar leden in het Nutsgebouw organiseerde, was zo druk bezocht, dat velen zich in de overvolle zaal met een staanplaats tevreden moesten stellen. Toen de Sint met zijn knecht bimientrad zong de jeugd, hem geestdriftig toe. De bisschop onderhield zich geruime tijd met de kinderen en deelde ge schenken uit. De films, die op deze avond vertoond werden waren minder geschikt voor een publiek, dat voor een groot gedeelte be stond uit kinderen, die ternauwernood op de bewaarschool gaan. Wanneer men voor de ogen van deze kleuters op het witte doek een moord laat gebeuren, kan er niet meer ge sproken worden van een kinderfilm. De orga nisatoren van de avond, die de keuze van het filmprogramma aan de bioscoop-exploitant hadden overgelaten, bemerkten echter reeds spoedig de ongeschiktheid van de film Aladdin en zij lieten die toen afbreken. Met uitzonde ring van een tekenfilmpje waren ook de vo rige films niet uitermate geschikt voor een zo jong publiek. NUTSBPAARBANK. Gedurende de maand November werd aan de Nutsspaarbank ingelegd t 25 578.08 en uit betaald f 32 982 33. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur, enige wanten en handschoenen, rijwiel, fotomapje, zakkammetje, twee sjaals, knot katoen, kinderschoentje, portemonnaie. Inlichtingen op het politiebureau. LOOP DER BEVOLKING. LEXMOND. Gevestigd: C. Versluis, van Har derwijk naar Achthoven 89, W. het Lam. van Ameide naar Aehthotfen 61. NIEUWLAND. Ingekomen: T de Jong met echtgenote, van Leerbroek, Dorp 121 Ceer 144. Vertrokken: A. de Jong, van Geer 167 naar Hoog-Blokland, no. 3. MEERKERK Ingekomen: A. de Jongh. van Aveneost, Balkbrug-Ommerweg 67 naar Gorin- chemsestraat C 152; M M J. Spruijt. van Leer dam Jsn van Arkelatraat 3( naar Pr. Marijke- weg A 16. A. Herlaar Bijl met gezin, van Zeist, Hertenlaan 5. naar Tolstraat D 2. J. A. Wiegel, van Den Helder. Buitenhaven 5. naar Gorin- chemsestraat C 46. R. Ermstrang. van Gorin- ehem. Wilhelminaplein 8. naar Pr. Marijke- weg A 16; M. Bogaard, van Noordeloos. no. 169. naar Zomvondijk B 101: G Bogaard, van Buur- malsen T 286a naar Zouwendijk B 101. Vertrokken: J. de Jong. van Zouwendijk B 42 naar Vianen. M E Hartmanstraat 58, G. Riet veld. van Gorinchemsestraat C 24. naar Canada, Brantford RR 3 STREEFKERK. Ingekomen: J Wijmalen. van Schiedam J. Meerkerk, van 's-Gravenhage Vertrokken: A Alblas naar Groot-Ammers; W Dijkstra naar Rotterdam; P. J. Smits naar Dordrecht;' P. van Wijnen, met gezin, naar Alblasserdam. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Onder trouwd: T Vos. 31 j. (te Berkenwoude). en J. C. de Vries. 29 j. W. de Waardt. 53 j en T Fortuin, 36 j. (te Amsterdam). G. Hou- weling. 31 jen D. Burger. 32 j. (te Krimpen aan de IJssel). D« Britse admiraliteit heeft een aantal ver slagen uit Hitler's hoofdkwartier gevonden, waaruit blijkt, dat de inval in België en Ne derland reeds in September 1939 werd vooj- bereid. Tevens brengen de verslagen aan het licht, dat de Fuhrer niet veel voelde voor de invasie in Engeland. Hij stelde deze voortdu rend uit, zodat er tenslotte niets van terecht kwam. Uit één der verslagen over de stafbespre kingen van Hitier blijkt, dat 5 weken na het begin van de oorlog tegen Groot-Brittannië en Frankrijk (September 1939), Hitier het be vel gaf tot voorbereiding van de aanval op Nederland en België. Op B October 193B ver klaarde hij in een nota aan zijn diensthoof den: Een lange periode van afwachten zou de voordelen van Belglë's en Nederlands neu traliteit té niet doen en de militaire macht van Duitsland» vijanden versterken. De Invasie In België en Nederland moet ondernomen worden om zoveel mogelijk Fran se en Britse gevechtseenheden te vernielen en om een zo groot mogelijk gedeelte van Nederland. België en Noord-Frankrijk te be zetten .Deze streken kunnen gebruikt worden sis marine-luchtsteunpunten tegen Gröot- Brittannlë en vormen voldoende dekking voor het levensbelangrijke Ruhrgebled. Uit een ander verslag blijkt, dat Hitier tot de bezetting van Denemarken en Noorwegen in April 1940 besloten bad, daar hij overtuigd was, dat de Britten onverwijld Noorwegen zouden bezetten. Op 1 April 1040 ondertekende hij volgend bevel: De ontwikkeling van de to«u*end in Scan dinavië vergt, dat alle toebereidselen worden getroffen voor de bezetting van Denemarken en Noorwegen door de Duitse troepen. Deze operatie moet de bezetting van Scandinavië en de Baltische kust door de Britten voorko men, onze luchtmacht een ruimer actieveld tegen Groot-Brittannië verschaffen en de ertsaanvoer uit Zweden verzekeren. In het document wordt er op gewezen dat de operatie het karakter moet hebben van een vredelievende bezetting, bedoeld om de neu traliteit van de Scandinavische landen te be schermen. De sprong van Engeland, Admiraal Rttder, opperbevelhebber van de Duitse vloot was in November 1939 begonnen met het uitwerken van plannen voor de in vasie in Engeland. Aan deze plannen werd voortgewerkt, zonder dat Hitier, het landleger of de luchtmacht op de hoogte waren. Eerst in 1940 maakte Rttder zijn plannen aan Hitler bekend. Deze, hoewel erg ingenomen met de Duitse successen, stelde hierin slechts wei nig belang. Op 2 Juli gaf Hitier evenwel opdracht, in lichtingen in te winnen omtrent de getal sterkte ven de Britse troepen en de geschikt heid van eventuele landingsplaatsen. Er werd toen tevens verklaard, dat de landing in En geland slechts tnogëlijk was, indien men o a. over de overmacht ln de lucht beschikte. In het plan ging het om een ontscheping bij verrassing over een breed front, van Rams- gate tot op een punt ten Westen van het eiland Wight. Besloten werd, dat de Brtlse luchtmacht zou worden uitgeschakeld, om de ontscheping niet te belemmeren. Bovendien moesten de Britse zeestrijdkrachten in de havens aange vallen worden met uit vliegtuigen neergela ten torpedo's. De operatie kreeg de naam ..Zeeleeuw' Aan de invasie, dia omstreeks het midden der maand September 1940 moest plaats heb ben, zou een leger van 260.000 soldaten met zwaar artillerie-geschut en luchtafweer, dat de Franse kust bij dageraad zou verlaten, deelnemen. Daar de datum der landing voortdurend verschoven werd, was het weldra duidelijk, dat Hitier zijn troepen niet meer wilde wagen in wat Waarblijkend een gevaarlijke onder neming zou worden. Voorts begon hij belang te stellen in een aanval tegen Rusland. Op 14 September, acht dagen voor de da tum waarop de lending moest plaats hebben, verklaarde Hitier aan zijn generaals: De hui dige toestand is niet gunstig voor deze ope ratie, deer het risico te groot ls. Hiermede werd elk Invasieplan opgegeven. COMMUNISTEN HIELDEN LIJKDIENST. Communisten, die in een kerk te Pozzuoll bij Napels een lijkdienst hielden voor een gestorven kameraaa, nadat zij de pastoor van de parochie hadden verjaagd, werden op hun beurt door gewapende politiemannen uit de kerk verdreven. De pastoor had. toen hij de lijkstoet met rode vlaggen voorop zag nade ren. de kerkdeuren gebarricadeerd. De com munisten waren toen via de sacristie binnen gedrongen. plaatsten kaarsen rond het stof felijk overschot van hun karfieraad. deden het orgel spelen en de klokken luiden en zongen op eigen gelegenheid requiemzangen totdat Bij na een handgemeen met de inmid dels gearriveerde politie de kerk moeiten verlate*. HOOGCONJUNCTUUR IN COWBOY MODE. In Amerika is het plotseling voor de jon gens een grote mode geworden om in cow boy-pakjes rond te lopen Fabrieken en wa renhuizen. kledingmagazijnen, enz. doen hun uiterste best deze nieuwste gril aan te moe- digen. In New-Orleans werd de verkoops campagne opgeluisterd door een held van vele wild-westfilms „Hopalong Cassidy", de acteur wiens naam is William Boyd. Hij moest de verkoop aanmoedigen van Hopa- long Cassidy laarzen, sporen, hemden, klap. pertjes-pistolen en een kleine 40 andere uit rustingstukken. En succes had hij. want niet minder den 50.000 kopers en nieuwsgierigen kwamen naar het warenhuis, waar de ver koop georganiseerd was. Verdiensten voor Hopalong Cassidy: 5 pCt. van alle cowboy artikelen waar zijn naam aan verbonden is. In de eerste anderhalve maand, dat deze ar tikelen in de kleinhandel kwamen werd er voor 1 millioen dollar van verkocht. Een vol ledige jongens-cowboy-uitrusting kost de kleinigheid van 80 dollar, terwijl de minder gecompliceerde uitrusting voor een meisje toch nog altijd 40 dollar kost. De grootste fabrikant van namaak-revolvers heeft van deze liefhebberij al zoveel voordeel, dat hij zijn productie tot 5 millioen stuks heeft kun- nen verhogen. DE V.N. EN HET INDONESISCHE VRAAGSTUK. Het rapport van de politieke commissie van de algemene vergadering der Verenigde Na- teis zal Woensdag in voltallige zitting van de assemblee worden besproken. Het Indonesi- sche vraagstuk vormt het eerste punt van be spreking. Ook de Veiligheidsraad zal zich weer met het Indonesische probleem gaan bezig hou den. Maandag zal de raad namelijk het rap- port van de commissie der V.N. voor Indone sië in behandeling nemen. Overschotten aan landbouw producten. De conferentie van de voedsel- en land- bouworganisatie der Ver. Naties heeft beslo- ten een commissie op te richten voor goede renproblemen. waaraan veertien staten zullen deelnemen en welke gemachtigd zal zijn. het initiatief te nemen voor besprekingen tussen regeringen over bepaalde overschotten en te- korten. Dit besluit werd genomen, nadat de pogingen tot oprichting van een internatio naal lichaam dat gemachtigd zou zijn voed- seloverschotten te kopen en tg verkopen, wer den opgegeven. LES VLIEGTUIG NEERGESTORT. Vannacht is even buiten Rucphen een les- vliegtuig neergestort, dat afkomstig was van de vliegbasis Woensdrecbt. De instructeur luitenant Schippers en de leerling-vlieger Van der Burg konden zich redden met hun parachutes. De luitenant kwam met een har de smak op de grond terecht, tengevolge waarvan hij het onderbeen brak. Enige tien tallen meters verder stortte het vliegtuig neer. EMIGRATIE NAAR NIEUW-ZEELAND WORDT VOORTGEZET. De regering van Nieuw Zeeland heeft op- flieuw toestemming verleend voor het emigre ren van 100 gedemobiliseerde militairen uit Indonesië naar Nieuw Zeeland. Van deze men sen. die in Nieuw Zeeland op landbouwbedrU. ven te werk zullen worden gesteld, zullen er in de tweede helft Van Maart van het vol gend jaar vijftig naar Nieuw Zeeland ver* trekken. DE LEGERS IN DUITSLAND. Het is thans de vraag, wat de geallieerden en Rusland zullen doen ten opzichte van de troepenpsterkte in Duitsland. Sommige "waarnemers verwachten, dat Rus land de Westelijke geallieerden mogelijk zal volgen bij de vorming van Duitse leger-een- hedeiï binnen het kader van een algemeer verdedigingsplan. MARKTBERICHTEN. UTRECHT, 5 Dec. Ver. Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en omstreken. Veilingbe- rieht van 5 Dëcember. Knolselderie 415, sla 2—20, andijvie 21—58. bieten 5—8. bieten ge kookt 10—18. boerenkool 0—24. kool-gele 8 12, kool groene 827, kool rode 613. prei 8—33. rapen 8—13. stoofsla 31—64. spinazie 10—25. spruiten 12—65, tomaten 4—71, uien 1—22, waspeen 6—25, winterwortelen 4—1^ witlof 12-67. UTRECHT. 6 Dec. Groenten- en Vruchten, veiling Utrecht en omstreken. Veilihgbericht van 6 December. Bellefleurs 736. canada- reinet 7—27, cox oranje pippin 7—79. glorie van holland 7—39. goudreinet 7—60. huisman- zoet 5—14.60. jonathan 7—53, laxton superbe 7_49. notansappels 7—31. present van enge- land 7—35. pr. noble 7—45. sterappels 7—40, zoete pippeling 5—27. alle andere soorten ap pels 5—23; beurre d' an jou 18—54. beurre clairgeau 5—30. comtesse de paris 343. giezer wildeman 3—21. legipont V— 26, zw. wijnperen 3—28. alle andere soorten peren 3—20. Alles in guldens per 100 kg. BODEGRAVEN. 6 Dec. Kaasmarkt - Aanvoer 183 partijen kaas: eerste soort f 2 65 f 2 70. extra soort tot f 2.75. tweede soort f 2 60—2.64; zwart soort tot f 2.76. Handel matig. UTRECHT. 5 Dec. Slachtveemarkt. Aangevoerd werden 133 runderen. 10 graskal veren en 13 nuchtere kalveren. Prijzen: Rund vee f 1.00—2.10 per kg.; graskalveren f 140 200 per stuk. nuchtere kalveren f 25—45 per stuk. De handel was vlug. ROTTERDAM. 5 Dec. Veemarkt. To taal aanvoer 770. Vette koeien 657; graskal veren 4; nuchtere kalveren 6, schapen en lam meren 103. Prijren per kg.: Vette koeien f 1-80—1.«5, f 160—1.75, f 1.40—1.56; lammeren f 1 75. f 155, f 1.45. Vette koeien aanvoer flink, handel wil lig. prijzen van vorige week Waren gemakkelijk ta handhaven, enkele exemplaren boven no tering; lammeren aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen iets stijver. ROTTERDAM. 6 Dec. Veemarkt. Aangevoerd 4770 dieren. Waaronder: 208 paar den, 5 veülens, 1483 gebruiksvee. 792 vette koeien en ossen. 498 schapen en lammeren. 163 varkens. 585 nuchtere kalveren, 784 biggen, 49 bokken. 226 graskalveren Prijzen per stuk: Kalfkoeien 885. 750 en 625; melkkoeien 885. 750 en 625: varekoeien 540, 450 en 375; vaarzen 550, 450 en 850; pin ken 450. 350 en 275. graskalveren 260. 200 en 100; biggen 32. 27 en 24; nuchtere kalveren 43. 38 en 33; werkpaarden 800. 600 en 500, hitten 600. 500 en 400. Prijzen per kg.: Vette koelen en ossen f 1 «o —2, f 1.601.80 en f 1.401.60lammeren f1-7* f 1.50 en f 1.40; alachtpaarden f 1.35, f 125 en f 1.-% t TWEEDE BLAD, rflEUWSBLAD VOOR Zl/ID-HOLLAND Elf UTRECHT Schoon hovenscb© Courant «fOENBDAQ 7 DECEMBER 1940 \ikaanse landbouw in kennis stellen. Bij zijn aankomst in Parijs sprak de heer Ogg over de belangrijke rol. welke de boerenorganisa- ties spelen bij de verbeteringen in de land bouw en de verwezenlijking van de doelein den van het Europees herstel programma. Deze taak zal de grootste inspanning eisen van alle boeren in de Marshaii-ianden en Amerika, zo zeide hij. Wanneer de resultaten van het landbouw- technisch onderzoek der laatste jaren be schikbaar komen en toegepast worden door steeds%meer en meer boeren, betekent dit een grotere arbeidsproductiviteit, een stijging van de inkomsten, meer en beter voedsel, gepro duceerd tegen lagere prijzen en een hogere levensstandaard. LANDBOUW EN VEETEELT. In October bedroeg het aantal door mond en klauwzeer besmette bedrijven in Neder land 374. Hiervan waren er 197 in Zuid-Hol land. 80 in Utrecht en 42 in Gelderland ge legen. Het rotkreupel der schapen had in genoem de maand 1809 dieren aangetast, verspreid over 116 bedrijven. De schurft bij éénhoevige dieren en schapen kwam voor op 59 bedrij ven en besmette 834 dieren. Miltvuur en var kenspest kwam in October voor*bij 1, respec tievelijk 4 dieren. Veepest, longziekte en schaapspokken zijn ln Nederland respectievelijk sinds 1869, 1887 en 1893 niet meer voorgekomen. N.V NOURYPHARMA-D EVENTER de een beter begrip te bevorderen omtrent de agrarische doeleinden van het Europees her stel-programma. hetgeen onder andere in houdt het vrijmaken van de internationale handel en verhoging van de landbouwpro ductie. Een andere taak zal zijn het verstevigen van de banden tussen het voedsel- en land- bouwcomité van de organisatie voor het Euro pees- herstel en het comité van het econo misch herstelprogramma. De overige functies van de heer Ogg hou den in het voorlichten van de Europese or ganisaties over de Amerikaanse landbouwpo litiek en haar relatie tot de Europese land bouw. Omgekeerd zal de heer Ogg de Ame rikaanse organisatie van de Europese agrari sche situatie en haar betrekking tot de Ame- Dezer dagen heeft het Voedsel- en Land- bouwcomité van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.C.) een nieuw rapport over de Europese agrari sche productie gepubliceerd. Dit rapport be helst uitvoerige mededelingen met betrekking tot de verhoging van de intensivering van de Europese landbouw in de komende vijf Jaren. De landbouw is van bijzonder belang in verband met de moeilijkheden in de beta- lingsbalans, want hoewel de O.E.E.C.-landen zelf reeds plannen voor «en grote toeneming der agrarische productie tegen 1052/'53 had den ontworpen, wordt verwacht, dat in dat Jaar de import van levensmiddelen en vee voeder nog altijd ongeveer 4D pCt. van de totale importen uit het Westelijk halfrond zal uitmaken Het Voedsel- en Landbouwcomité heeft on derzocht in hoeverre uitbreiding van de agra rische productie eventueel een drastische be perking van de importen van landbouwpro ducten uit het Westelijk halfrond in 1952/'53 kan opheffen. Het rapport komt tot de con clusie. dat de uitbreiding der productie, wel ke in 1952/'53 mogelijk zou zijn. de voorge stelde verlaging van het importpeil met on geveer 1.250 millioen dollar niet zou toelaten zonder een daarwerkelijke verlaging van het consumptiepeil en van de levensstandaard. Technische mogelijkheden. Tevens toont het rapport echter aan. dat de technische mogelijkheden voor de uitbreiding van de productie door toepassing van verbe terde landbouwmethoden zeer groot zijn. Wan neer de benodigde middelen beschikbaar zou den komen, zou de voorgestelde uitbreiding der productie in vijf tot zes jaar een feit zijn. Tegen die tijd echter zal de behoefte aan levensmiddelen zijn toegenomen in ver band met de zich steeds uitbreidende bevol king? Het belangrijkste is evenwel, dat de voorgestelde productieverhoging in materiele zin zal kunnen bijdragen tot een versteviging van de economische positie van de O.E.E.C - landen, terwijl zij tevens de „dollarkloof" helpt sluiten. De grootste bijdrage tot uitbreiding der agrarische productie zou de toenemende vee voederproductie kunnen leveren. Dit betekent niet alleen een belangrijke besparing op de import van veevoeder, maar ook op die van vlees en andere dierlijke producten, en waar schijnlijk ook op tarwe, namelijk door in landse broodgranen, die thans nog voor dier lijke voeding worden aangewend, voor men selijke consumptie te bestemmen. In sommige strekefl" kan waarschijnlijk ook dé productie van tarwe worden uitgebreid. Aanzienlijke besparingen zouden ook kunnen worden verkregen door een uitbreiding van ie productie van vetten in Europa en de Overzeese Gebiedsdelen. De voorgestelde uitbreiding van de Euro pese agrarische productie houdt in. dat zo wel de regeringen als de boeren hun uiterste best zullen moeten doen. om deze te verwe zenlijken. Vooral de regeringen zullen mid delen moeten verschaffen ter investering van het benodigde kapitaal, alsook voor de inten sivering van de landbouwvoorlichtingsdiensten, teneinde een volledig gebruik van de moder ne landbouwmethoden te verzekeren. Van de boeren wordt verwacht, dat zij de opbrengst per H.A. zullen verhogen, bijvoor beeld door graslandverbetering .waarbij een toename van de productiviteit met 40 pCt. technisch mogelijk is. De oogst van akker bouwgewassen kan eventueel worden vergroot, door het gebruik van betere zaden, door een betere controle op onkruid en ziekten en door meer kunstmest. Betere methoden bij het fokken en voeden van vee en bij de controle op veeziekten zul len eveneens een belangrijke rol spelen bij de agrarische productie-verhoging. Vooral uitbreiding van de toepassing van kunstmati ge inseminatie zal een verbetering van de veestapel snel bevorderen, terwijl de kosten omlaag zullen gaan. aldus het rapport. Het financiële aspect. De boeren moeten in staat zijn. de nodige financiële hulp te verkrijgen tegen een rede lijke rente, wil deze nieuwe landbouwpoli tiek een kans van slagen hebben. Landbouw machines. werktuigen, kunstmeststoffen enzo voorts moeten te verkrijgen zijn op voor- De heer W vanRijswijk heeft bezwaar tegen de aankoop per strekkende meter en zegt dat de kerkeraad vgn de Geref. Kerk slechts onder protest met deze koop accoord kan gaan. Daarna wordt conform het voorstel tot aan. Aahaienlijke dollarbesparinfi alt resultaat waarden, die tot een gebruik op groter schaal aansporen. Tenslotte moeten de boeren verzekerd kunnen zijn van het rendement 'van de met de productieverhoging gepaard gaande inves teringen. Dit houdt in een verdere ontwikke ling van de Europese samenwerking in de vorm van contracten op lange termijn tussen exporterende en importerende landen. Afgezien van belangrijke voorwerpen voor kapitaal-investering zijn er twee terreinen, waarop een betrekkelijk kleine overheids subsidie een maximum drijfveer voor agra rische uitbreiding kan opleveren, namelijk: le. intensivering van de technische landbouw voorlichtingsdiensten; 2e. maatregelen ter ver zekering van een groter gebruik van kunst meststoffen. Bovengenoemde plannen zijn alle gericht op de besparing van dollaraankopen, maar het rapport wijst uit, dat er ook andere mo gelijkheden zijn. die kunnen bijdragen tot een verbetering van de betalingsbalans, namelijk een uitbreiding van de export van wijn. kaas, en andere producten naar het Westelijk half rond. De herwaardering van de munten heeft vele Europese levensmiddelen goedkoper ge maakt dan die uit de dollar-landen. Internationale samenwerking tussen landbouworganisaties. Raymond Ogg, leider van een Amerikaanse landbouworganisatie, is dezer dagen in Euro pa aangekomen teneinde met de landbouwor ganisaties in de Marshall-landen overleg te plegen omtrent een aantal agrarische proble men. in het bijzonder die betreffende de pro ductiviteit. de uitwisseling van gegevens over bedrijfsvoering en internationale samenwér- king. De heer Ogg is directeur van de afd. interna tionale zaken van de „American Farm Bureau Federation een particuliere organisat'e. waar bij 1 300 000 landbouwers met hun gezinnen zijn aangesloten. Thans zal hij in dienst tre den bij de voedsel-landbouwafdeling van het Europese hoofdkwartier van de Marshall-or ganisatie te Parijs. Hij heeft veel ervaring op het gebied van de Europ<ese landbouw Een van Ogg's voornaamste functies zal zijn het handhaven van een nauw contact met de landbouworganisaties in West-Europa, tenein- RAADSLEDEN BESCHULDIGEN ELKAAR VAN TEGENWERKING INZAKE WONING BOUW. GOUDERAK. De gemeenteraad kwam in voltallige vergadering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester Bergman. De raad ging accoord met de gemeentereke ningen der bedrijven. Men besloot de uitwoning van de burgemees ter voor een jaar te verlengen. Voorts besloot men aan oe gymnastiekver eniging „T.H.O.R." bij haar veertig jarig jubi leum een medaille beschikbaar te stellen. B. en W. stelden voor te voldoen aan het verzoek van de heer Overeijnder te Moor drecht. een bijdrage te verlenen van f 100 in de reparatie van de muur bij het veer. De heer De L e e a e (a.r.) vond. dat nu het veer verpacht is, en de onderhoudskosten nog op het laatste nippertje op de gemeente ver haald worden moest worden volstaan met een bedrag van f 50. Dit voorstel werd met 5—2 stemmen ver worpen, terwijl dat van B. en W. aangenomen werd. B. en W. stelden de raad voor een bijdra ge van een halve cent per inwoner te verle nen aan het Prinses Wilhelminafonds, waar toe besloten werd. Bij de vaststelling van het besluit onderwijs kosten lager onderwijs, wilcie de heer Van H e r k (a.r.) de post aflossing f 500* vermeld in art. 55 .onderbrengen bij art. 101. Dit voorstel werd in stemming gebracht en met 4—3 stemmen verworpen De voprzitter adviseerde de heer Van Herk bij de behandeling van het onderzoek der rekeningen een voorstel in te dienen. De heer Van Herk (a.r.) stelde voor de kosten bijzonder onderwijs met f 500 te verho- Laat me rustig eten. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. De gemeen teraad heeft zich Dinsdagavond in een zitting van ongeveer vier uur door een agenda van drie en twintig punten heehgeworsteld. Allereerst aoet de voorzitter medede ling van enkele goedgekeurde raadsbesluiten door Ged. Staten De gemeenterekening 1946 werd door hen goedgekeurd, onder voorwaarde, dat alsnog een besluit wordt genomen, waarbij aan de heer A. J. Boogaerdt onteigende grond ten behoeve van het uitbreidingsplan wordt ver pacht voor f 350 per hectare. De heer H. P. Heuvelman vindt dit een hoge prijs. De v o o r z i tter wijst ®r °P- d" een reeds lang gepasseerde aangelegenheid is. Er was echter nooit een desbetreffend besluit ge nomen. Weth. J de Jong Cz. herinnert zich. dat de prijs wat aan de hoge kant zal zijn ge weest, omdat op dezgrond eigendommen van de firma H. Rook waren geplaatst. De secretaris licht nog toe. dat dit be sluit destijds is uitgebleven, omdat toen nog niet zeker was. hoelang de grond verpacht zou kunnen worden. Het bedoelde besluit wordt daarop alsnog ge nomen. Van Ged. Staten is een ontwerpbesluit inge komen regelende de salarissen van gemeente secretarissen in deze provincie, waarbij deze gemeente is ingedeeld in de derde klasse. •Een verzoek van de Nederlandse Vereniging i voor Dierenbescherming om 'n jaarlijkse sub sidie van f 50. wordt zonder verdere navraag conform het voorstel van B. en W. afgewe zen. Van de gemeente Lekkerkerk is een verzoek om de gemeenschappelijke regeling inzake de lager onderwijswet te vernieuwen. Ook van Berkenwoude. Gouda Nieuwerkerk aan de IJs sel en Krimpen aan de IJssel is hieromtrent bericht ingekomen. Genoemde gemeenten wen sen echter de bestaande regelingen op te hef fen. Aldus wordt besloten. Ged Staten verzoeken om de verordening op de vermakelijkheidsbelasting op een enkel punt redactioneel te wijzigen. Dit betreft de dans lessen. die nu onder zekere bepalingen zijn vrijgesteld van de belasting. Aldus wordt besloten. Een verzoek van de Bond van Assurantie agenten. om te bepalen, dat de gemeente-amb- Namens de commissie tot het nazien van de gemeenterekening 1947, rapporteert de heer D. S p e k s n ij d e r, dat rekening en bescheiden in orde zijn bevonaen. De rekening, waar van we in een vorig verslag reeds de eind cijfers gaven, wordt daarop voorlopig vastge steld en zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden voorgelegd. De begroting van het burgerlijk armbestuur 1930. die de voorzitter daarop in behan deling brengt, ontlokt aan de heer A. Hoo - gen doorn enige opmerkingen. Hij vindt het eindcijfer (f 19.579 met inbegrip van een subsidie van de gemeente van f 18.136) zeer hoog. Spreker begrijpt niet. dat. nu er zovele sociale voorzieningen zijn. er nog zoveel voor armenzorg wortlt uitgegeven. Zijn er soms per- sonèn, die zich, wat betreft de kosten van ziek teverzekering en dergelijke, wat al te gemak kelijk door het burgerlijk armbestuur laten dekken? Overigens stelt spreker deze vragen slechts ter oriëntatie. Hij is met de gang van zaken niet bekend. De voorzitter zegt dat de begrotingen van vorige jaren nog aanzienlijk hoger waren. Met de invoering van de noodwet-ouderdoms voorziening is het eindcijfer enige duizenden guldens gedaald. Spreker wijst voorts op de zeer hoge ziekenhuiskosten, terwijl men ook met de steeds stijgende kosten van levenson derhoud rekening moet hpuden Overigens zet hij de werkwijze van het burgerlijk armbestuur uiteen. De heer A. Demper vraagt of het bestuur er steeds aan denkt de steunnormen aan t® passen aan de stijgende levensstandaard. De voorzitter zegt. dat daaraan steeds aandacht wordt geschonken. In de begroting komt dit ook tot u-tdrukking. De begroting wordt daarop zonder hoofde lijke stemming aanvaard. De beide Chr. scholen hebben over 1948 uit gegeven f 8495.32. Hiervan komt voor vergoe- cling in aanmerking een bedrag van f 8015.47 of 18 20 per leerling. Het openbaar onderwijs heeft in 1948 gekost f 2110.75. gesplitst jn f 1939.52 of f 171.23. De geraamde kosten van het Openbaar on- rcrwijs voor 1950 zijn f 2146.58 of bij een ge middeld aantal leerlingen van 103 twee-derd® van f 20 87 per leerling. Zonder verdere navraag besluit de raad aan de hand van de door de voorzitter ge noemde cijfers, deze vergoeding uit te keren en de genoemde kosten voorlopig vast te stellen. Een wijziging in de kinderbijslagverordening op advies van Ged. Staten, gaat zonder dis cussie onder de hamer door. De bepalingen zul len in de nieuwe verordening worden vastge legd. Hierna brengt de v o o r z i t te r de gemeen te-begroting. dienst 1950. in behandeling. De begroting is in een offcieuze vergadering Herbestrating eerste gedeelte Uitbreidingsplan op 4 November door de ambtenaren met da raadsleden besproken en toegelicht, tenaren geen assurantie-agenten mogen zyn, - gen, wat met 43 stemmen werd verworpen. De heer De L e e d e (a.r.) wilde, nu het jaar ten einde spoedt, en er nog mets van de woning bouw tot stand gekotnen is. weten, hoe het eigenlijk staat met de woningbouw. Hij vrees de. dat er in 1950 nog niets van terecht zal komen. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak bij het departement in behahdcling is. De heer V 1 e g g eert (P.v.d.A.) kon het be grijpen. dat de heer De Leede èntevreden is over de gang van zaken, docja de oorzaak hier van ligt bij de a.r.-fractie. De rechtse heren hebben in vroeger jaren reeds tegengewerkt., aldus spreker De heer Vleggeert heeft alles gedaan wat hij doen kon De heer Va n Herk zeide. dat de heer Vleg geert zich deerlijk vergiste en toonde aan. dat niet de rechtse, maar juist de linkse fracties in deze tegengewerkt hebben in vorige jaren. De heer Noorlander (s.g.p.) kon zich herinneren, dat van rechtse zijde wel eens een voorstel geweest was. doch dat de eigenaren van de betrokken percelen onwillig waren, en de linkse partijen niet meewerkten. De heer Vleggeert (P.v.chA.) noemde dit gelogen. De voormalige S.D.A.P. heeft nooit te gengewerkt. Uiteindelijk gaf spreker de eige naren de schuld De heer Van Schievecn (v.v.d.) zag on danks het verzoek om zuinigheid inzake stroom verbruik te betrachten, dat overcteg de dijk- verlichting wel eens brandde. Hij vond dit geen goed voorbeeld. B en W. zullen deze zaak in behandeling nemen. De heer Vleggeert inforrheerde nog naar de verbetering van de Schoolstraat» en Lange- ro. Dit heeft de aandacht van B. en W. Hierna sluiting. Zo spoedig mogelijk bouw van noodwoningen geen wordt voor kennisgeving aangenomen In een schrijven geven Ged. Staten richtlij nen voor de vaststelling der wethouders-sala rissen. Ingevolge dit schrijven stelt de voorzit ter voor (niet namens de wethouders) deze salarissen te brengen van f 350 op f 400 per jaar, waartoe wordt besloten. Tot leden van de advies commissie woon- ruimtewet 1947 worden gekozen de heren W. de Jong Wz., N. de Rek. W. van Rijswijk. H Verkaik en C. Goudriaan. Allen uitgezonderd de heer W. de Jong Wz.. die bericht van zijn» benoeming zal krij gen nemen hun functie aan De heren N. de Rek en W van Rijs- w ij k vragen toezending van gedane uitspra ken inzake woningvorderingskwesties gelijk ook de gemeente Krimpen aan de IJssel die aan de leden der adviescommissie verstrekt. De voorzi tter wil dit verzoek gaarne in willigen en wenst de vragers sterkte toe bij de bestudering van deze ingewikkelde zaken. Daarna wordt een rooster «rastgesteld vol gens hetwelk alle raadsleden bij toerbeurt de gémeenterekening hebben na te zien. Het rooster loopt tot en met 1953. Hierop stelt de voorzitter voor. over te gaan tot aankoop van grond en sloot strek kende langs het op te hogen terrein aan de Kerkweg en respectievelijk toebehorende aan Van Dorp. Metselaar. Monhemius. de Geref. Kerk. Van Ommen. Van der Velden en Van Dam Men betaalt 25 cent per strekkende me ter. Voor de daarop staande bomen zal respec tievelijk t 15. t 10 en t 20 worden vergoed. De heer H. P. Heuvelman betwijfelt het of de eigenaren tegen deze prijs tot verkoop bereid zijn. De kosten van een eventuele wijzi ging van een hypotheekacte zouden hoger zijn dan het bedrag van de baten dezer verkoop. De voorzitter merkt op. dat de finan ciële positie van de gemeente gezien de grote post onvoorzien, er nog vrij hoopvol uitziet. De heer A. Demper zegt bij de verschil lende posten aantekeningen te hebben gemaakt waarover hij het een en ander zeggen wil. Allereerst merkt hij op. dat men zich door de hoge post onvoorziene uitgaven niet al te zeer moet laten afleiden. Men moet ook reke ning houden met tegenvallers. Wanneer de kas- geloleningen te zijner tijd moeten worden om gezet in vaste leningen, zal dit een niet on belangrijk bedrag 8an rente vergen. Ook de geraamde post voor onderhoud aan straten en pleinen groot f 500 lijkt hem wat laag. De voorzitter antwoordt, dat B en W. nog wat willen wachten met het aangaan van, vaste leningen, totdat de geldmarkt de deva luatie-gevolgen heeft opgevangen en meer sta biel zal zijn. Inderdaad is de post voor onderhoud aan straten en pleinen niet hoog. Ten behoeve van de noodwoningbouw zijn reeds enkele voor zieningen getroffen. Deze kosten kunnen der halve nog in de begroting 1948 worden ver werkt. De heer Demper wijst voorts op de hoge post voor het Technisch Bureau. De v 0 0 r z i 11 er zegt. dat dit inderdaad zo is. Maar dit wil niet zeggen, dat het geraamde bedrag (f 8000). ook uitgegeven zal worden. De raming is gedaan nftar de uitgaven van 1948. Er zijn toen veel plannen gemaakt, en er is veel toezicht uitgeoefend. Architectuur, opzichtersloon en dergelijke, is in dat bedrag begrepen. De heer A. Demper vraagt, wat de vaste kosten zijn per jaar. De voorzit te r zegt, dat dit f 400 is of on geveer f 1 per inwoner. De heer Demper zegt, voor de werk» Het Nederlandse mm met Wereldrtputalt FEUILLETON. 85 Haar toon veranderde plotseling. „O me neer Mellowes. kunt u mij ook zeggen, hoe ik in Parijs kan komen?" Hij keek haar stom-verbaasd aan. Onstuimig ging zij voort: „Ik heb daar een Vriend.. ..iemand, die ikO. het is de man met wie ik verloofd ben en ik wil hem gaan opzoekenik moet hem spreken! Ik heb genoeg geld voor de reis! Ik hoop. dat u niet dacht, dat ik dat te leen kwam vragen." „Juffrouw Shepstone. ikik Micky was volkomen van zijn stuk gebracht „Ik heb aan zo iets helemaal niet gedacht. En en zelfs als u dat wilde vragen, weet u heel goed, dat alles, wat Ik bezit alles Ze liet hem niet uitsprekesi. „O, het is heel vriendelijk van u Ze keek hem verlegen aan. „Het is eigenlijk nooit goed tot me doorgedrongen, hoe vriendelijk u altijd voor me bent geweest." zei ze, maar. ik heb me dikwijls zo ongelukkig gevoeld jk hoop. dat u het me niet kwa lijk neemt, als ik onbehoorlijk of onvriende lijk tegen u was." Micky gaf geen antwoord. Het was dus ein delijk zover; hij zou moeten opbiechten en hij pijnigde zijn hersens, hoe hij zou moeten beginnen, hoe hij haar de hele geschiedenis aannemelijk moest maken. Ze scheen zijn verwarring te bemerken en kwam een stap dichterbij. ..Meneer Mellowes," zei ze' ernstig, „zou u m® iets willen vertellen?" „Ja." zei Micky, nauwelijks hoorbaar en zonder haar aan te kijken. Ze probeerde de uitdrukking van zijn ge zicht te zien, voor ze haar vraag deed. „Kent ukent u de man, waarmee ik trouwen ga?" De beklemmende stilte, die op die vraag volgde, leek Micky een eeuwigheid te duren. Zou hij haar de waarheid vertellen of niet? Ashton was uit Londen vertrokken over acht en veertig uur zou hij met een andere vrouw getrouwd zijn! „Neen." zei hij. Een zucht van verlichting kwam over haar lippen. „Daar ben ik blij om." zei ze. ..Ik had de laatste tijd het gevoel, dat u hem kende. Meneer Mellowes gisteravond dacht ik. dat ik hem in de schouwburg zag Ik weet nu. dat ik mij vergist heb. Hij kan het niet geweest zijn. want hij is in Parijs, dat heb ik vanmorgen ontdekt." „Ja." zei Micky. Zijn stem klonk niet ge woon. „En daarom wilt u naar hem toe gaan. nietwaar?" Haar gezicht klaarde op. „Ja. Ik zou het June wel gezegd hebben maar ze is niet zohoe zal ik zeggen. Ziet u." ze glimlachte flauwtjes „ze heeft gloeiend het land aan de „Parijsen schim." zoals ze hem noemt, enik weet dat ze h»»r best zou doen. me tegen te hou den. maar u. „Ik ben bang." zei Micky, „dat ik hetzelfde zal proberen." Hij draaide zich om, en keek haar recht in het gezicht. „U bent nog nooit in Parijs geweest," zei hij, „en vermoedelijk kent u geen v.-o-d Frans. Ook hebt u misschien nooit zo'n lange reis alleen gemaakt. Juffrouw Shepstone. het is een onmogelijke onderneming voor u. Ik geef u raad in uw eigen belang. Waarom schrijft u niet naar uw verloofde, om maatregelen voor uw komst te nemen?" Hij zweeg hulpeloos. De brief, waarin zij hem dat gevraagd had. zat in zijn portefeuille! Hij werd duizelig van het warnet van leu gens en bedrog, waarin hij door zijn eigèn fantastische manier van doen geraakt was. „Ik.. ..ik heb het hem gevraagd." zei ze moeilijk, „maar hij schreef, dat het niet ging op dat ogenblik. Maar dat is alweer een tijdje geleden." voegde ze er hóopvol aan toe En ik dacht, als hij me zag als ik kwam en hem verraste Micky keerde zich af. Hij kon zich best voorstellen, wat er gebeuren zou. als ze op eens voor Ashton's neus stond, gesteld, dat ze hem vinden kon „Als ik u was zou ik nog maar wat geduld hebben." was het enige, dat hij zeggen kon. e» zolang hier blijven. Als het kan. zal hij u zeker laten komen, daarvan ben ik over tuigd." Ze keek ineens op; een boze flikkering was in haar ogen. ..U zeet dat op een toon. alsof u gelooft, da* dat nooit gebeuren zal." zei ze scherp. Micky verdroeg haar blik. „Ik geloof dat helemaal niet. Ik weet wel dat, als ik in zijn plaats was ik de uren zou tellen, dat ik u bij me kon laten komen." Hij lachte, om de ernst van zijn woorden te ver zachten. „En nu. wilt u mijn aardig compli ment niet belonen, door naar mijn raad te luisteren?" Een flauw glimlachje trok over haar ge zicht. „Ik wilde zo graag, dat u iets anders gezegd zou hebben." „Dat weet ik. maar ik doe het niet Ieder ander zou u diezelfde raad gegeven hebben. Ik zou er een heleboel voor over hebben, u gelukkig te zien. Ik hoop. dat u mij ge looft." Ze vouwde zenuwachtig de handen. „Dank u," stamelde ze. Ze stond op en begon haar handschoenen aan te trekken. „Vindt u het heus niet erg. dat ik hier ge komen ben?" vroeg ze. „Maarmaar van morgen had ik zo n behoefte, er met iemand over te praten iemands raad te vragen." „Ik ben heel blij, dat u gekomen bent," antwoordde Micky ernstig. Ze sloeg haar ogen voor de zijne neer ..Enen. zult u er niets van aan June vertellen?" smeekte ze. Hij glimlachte een beetje bedroefd. „Ik ben niet zo erg mededeelzaam „Dat weet ik. meneer Mellowes." ze stak blozend de hand uit; „ik zou graag iets terug nemen, dat ik laatst teaen u eezead heb. Mis schien herinnert u het zich niet. maar ik wel en de laatste tijd vooral gisterenavond, toen u zo vriendelijk was voelde ik. dat ik niet rechtvaardig tegenover u was en daar om en daarom, als u mij vergeven wilt, zou ik graag goede vrienden me* u willen zijn." Ze .bloosde tot over haar oren en Micky nam haar hand en hield die een ogenblik vast^ „Ik mag u zeker niets aanbieden?" vroeg hij. zo luchtig als hij kon". koffie of cacao? Het is een koude morgen. Als ik u iets ge ven mag. brengt mijn bediende het ogenblik kelijk." „Neen. dank u." Ze keek de weelderig in gerichte kamers rond „Wat hebt u mooie dingen." zei ze. Hij glimlachte. „Vindt u ze mooi; daar bon ik erg blij om." „Ja prachtig." Ze keek naar hem op „Ik ben er wel op vooruitgegaan, sedert ik uit Bi*ixton Road weg ben waar ik nu ben, 1# het oneindig veel beter, maar hier Micky gaf geen antwoord. Het lag ip zi|A lippen, te zeggen, dat alles, wat hij ter we reld bezat, haar toebehoren kon. als zij maar wilde: maar hij begreep, dat dit ogenblik niet bijster geschikt was voor deze verklaring. En bovendieh. geld en luxe betekenden zo wei nig voor haar; ze zou zelfs in Brixton Road willen wonen, als het maar was met de ma» die zij liefhad. Hij ging met haar nafir beneden. Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2