PLAATSELIJK NIEUWS Uit de Radio-programma's. In principe toetreding tot Streekschap LOOP DER BEVOLKING. SPORTNIEUWS. 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-ROLLAND EN UTRECHT Schoonbovensche Courant WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 kracht van de ambtenaren van het Technisch Bureau bewondering te hebben. Maar toch acht hij dit Bureau op de duur een veel te kostbaar apparaat. De voorzitter stemt dit toe. Maar het ts voor alle aangesloten gemeenten zo. Het Bureau heeft zich na de oorlog zeer sterk Uitgebreid, in verband met de vele bouwplan nen was er een overvloed van werk. De kos ten zullen daarom voorlopig wel niet vermin deren. De heer Demper is de overtuiging toege daan. dat men met een goed onderlegde ar chitect goedkoper zou uitkomen. De voorzitter wil dit niet ontkennen. Maar een goede architect zal toch ook zeker f 6000 per jaar kosten. Aan het Technisch Bureau is men voor tien jaar verbonden. Wethouder A. de Jong vraagt wanneer die termijn is ingegaan. De voorzitter deelt mede. dat dit in 1044 geweest is. Opzegging moet echter tijdig geschieden, an ders wordt de overeenkomst stilzw ijgend ver- ler.gd. Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat men van hogerhand verplicht wordt tot aan sluiting. om ongelijke verdeling van lasten en moeilijkheden met minder goede architecten te Voorkomen De heer Demper meent dat B. en W. het Bureau toch kunnen adviseren de kosten zo- Veel mogelijk le drukken De voorzitteh betwijfelt of dit in de prrctijk mogelijk zal blijken. Vervolgens gaat de heer Demper er niet tree accoord, dat er geen post als bouwvoor- schot aan de woningbouwvereniging op de be groting is gebracht. Hij acht dit onpractisch. Men moet rondom pereed zijn als men een con tingent uit het beschikbare bouwvolume krijgt toegewezen. De voorzitter zegt. dat dit direct kan gei euren zodra men weet. hoeveel huizen ge- bruwd mogen worden. De heer Demper zegt. dat de raad daar voor toch weer bijeen moet komen en Ged. Staten het daarna moeten goedkeuren. Dat alles kost veel tijd. De voorzitter zegt, dat dit binnen een paar dagen gebeurd kan zijn. De heer Demper vraagt, hoe het staat met de woningspiitsing en verbetering met sub sidie vHn het rijk. De voor zi tt er deelt mede, dat het subsi die enige tijd geheel ingetrokken is geweest. Momenteel is woningspiitsing met subsidie weer mogelijk, maar woningverbetering niet. Dit punt heeft overigens de volle aandacht van B en W. Verder vraagt de heer D e m p e r of het geen aanbeveling zou verdienen een post al was het dan maar een aanvankelijk bedrag op de begroting te brengen voor de restauratie van de molen(s). Er is al zo dikwijls over res tauratie gesproken, en de molens takelen ai meer af. Al zou het alleen maar zijn om er de gang in te krijSen- aldus spreker. De voorzitter deelt mede dat en W. binnenkort' een plan voor restauratie van de houtzaagmolen „Hermina" aan de raad zullen voorleggen en hij verzoekt dus daarop te wil len wachten. Men moet eerst zwart op wit hebben omtrent de te verlenen subsidie. En uiteindelijk zal het er op neerkomen, of de raad bereid zal zijn f 4000 bij te passen. De heer Demper wil dit bedrag dan maar op de begroting brengen. De voorzitter zegt. dat een en ander nop nader moet worden bekeken. Weth. J de Jong Cz deelt mede. dat de plannen in ver gevorderd stadium zijn. Het Jaarlijks terugkerend onderhoud vormt nog een struikelblok dat uit de weg geruimd moet wor den. De voorzitter, hoewel geen geboren Ouderkerker, zou het zeer in het belang van de gemeente en het landschapsschoon vinden als de molen behouden kon worden. De jaar lijkse onderhoudskosten worden begroot op f 400 't Gaat er nog nog'maar over. wie dat zal willen betalen. Weth. J. deJongCz. zegt. dat men hier voor kan tracthen een bijdrage van het rijk te krijgen, of eventueel van monumentenzorg. Ds heer N. de Rek zou indien de diverse instanties niet bereid zijn voor de korenmolen subsidie te geven, deze molen maar zo spoedig mogelijk willen afbreken, in verband met het gevaar. Ook de heer Van R ij s w ij k vraagt of men de eigenaar niet kan verzoeken, de gevaar op leverende delen van deze molen ai te nemen, indien zou vaststaan dat deze niet oppeknant wordt, terwijl de heer Demper vraagt, wie er aansprakelijk zal zijn bij, een eventueel on geluk. De voorzitter zegt. dat de eigenaar in een moeilijke positie verkeert. Hij zou datgene wat gevaar oplevert, wol willen verwijderen, maar mag er niets aan doen van monumenten zorg En het is lang nog niet zeker, dat de ko renmolen niet gerestaureerd zal worden Maar men schijnt daar momenteel geen geld voor beschikbaar te hebben. Bii gerucht heeft spre ker vernomen, dat aan de eigenaar wel een zekere toezegging Is gedaan. Wie aansprakelijk is bij èén eventueel on geluk door 'n vallend deel van de molen ver oorzaakt. weet spreker niet. Dat wordt dan een juridische kwestie. De heer A. Hoogendoorn wil twee op merkingen van de heer Demper onderstrepen. Hij houdt ook meer van de molens dan van het Techn'sch Bureau Hij kwalificeert dit als een duur blok aan het been De molens staan in ieders belangstelling maar het Technisch Bu- reau i« vandaag aan de dag nog niet popu lair. Spreker wil graag, dat op de opzeggings termijn zal worden gelet, om dan van het Bu reau af zien te komen. De heer H P. Heuvelman »u eveneens graag zien. dat het Technisch Bureau verdween. Verder vraagt hij of in de verzekeringspolis sen van de gemeente ook een clausule voor komt, tot harbouwplicht De voorzitter zal dit laatste nazien. Daar niemand stemming over de begroting verlangt, wordt deze zonder hoofdelijke stem ming aangenomen De eindcijfers hebben wij reeds bij afzonder lijk bericht vermeld Er is nadien nop inge bracht een subsidie van f 20 aan het Prinses Wilhelminafonds voor kankerbestrijding Daarna vraagt de voorzitter namens B. en W. machtiging tot het aangaan van kas geldleningen voor 1950 tot een maximum be drag van f 400 000 en op een door de minister toegestane rentevoet. Deza machtiging wordt verleend. Vervolgens vraagt de voorzitter machti- ging tot uitgifte van vier percelen grond ge legen in het verlengde van de Wilhelminastraat voor het daarop plaatsen van noodwoningen door particulieren De uitgifte zal geschieden in percelen groot 336 M2. tegen een jaarlijkse pachtprijs van 10 cent. De heer C Goudriaan vraagt of de par ticuliere noodwoningen groter worden dan die de gemeente wil bouwen omdat de percelen grond groter zijn. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer W. van R ij s w ij k memoreert dat er nu drie aanvragen zijn en vier percelen. Dus er is maar één perceel over. Als er meer dere atnvragen komen, heeft de gemeente dan ook nog mep» errond heachikhaar' De voorzitter zegt, dat er momenteel geen grond meer is Maar er komt wel weer grond genoeg beschikbaar, als de thans lopen de onteigeningsprocedure uitgewerkt is. De heer Demper informeert of men de grond in de toekomst zal uitgeven in volg orde van de aanvragen. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dit lijkt hem de beste manier. De heer Jl. Ve r k a i k vraagt of het peen aanbeveling zou verdienen, om ook in Wijk A tot gronduitgifte voor noodwoningen over te gaan. De voorzitter zegt. dat dit reeds een nunt van bespreking heeft gevormd in het college van B en W. De heer N. d e R e k vraagt of deze woningen ook van het beschikbare contingent zullen worden a.fgetrokken. De voorzitter meent, dat dit niet bet ge val zal zijn. Men besluit hierna zonder hoofdelijke stem ming tot de uitgifte. Vervolgens vraagt de v o o r z i 11 e r een crediet van f 5900 tot herbestrating van het eerste gedeelte uitbreidingsplan tot aan de Ju- Iianastraat. In dit bedrag is ook aanplanting op de trottoirs begrepen Wie de situatie in ogenschouw heeft genomen, zal tot de conclu sie komen. aldus de voorzitter dat dit dringend nodig is. De heer W. van R ij s w ij k vraagt of dit nu voor rekening van de gemeente komt Aanvan kelijk was een herbestrating toch in het be stek van de eerste uitvoering begrepen. De voorzitter zegt. dat het ook aanvan kelijk in de bedoeling lag. dit in het bestek te plaatsen. Maar om het voor de aannemers aannemelijker te maken, is deze verplichting later geschrapt. De heer H P. Heuvel m»a n wijst er op, dat men als dit werk opgeleverd is. dan die straten dient af te sluiten voor het zware ver keer. De voorzitter zegt, dat dit ook in de be doel1 ng ligt. De heer Heuvelman wenst dit object in't openbaar aawte besteden. De voorzitter is van mening, dat men dit beter in eigen hond kan houden. Er zijn weinig goede straatmakers. Weth. J. de Jong zegt. dat men bijvoor beeld vijf straatmakers aanschrijven zal. De heer Heuvelman vraagt verder om ook de Julianastraat reeds beplant zal worden. De voorzitter zegt. dat B en W. voor nemens zijn dit alleen aan de Westzijde voor lopig te doen. De heer Demper acht dit maar half werk. dat door de jeugd, die heel de boel daar thans opgraaft, weer ongedaan gemaakt zal worden. Het toezicht op de jeugd noemt hij allerbedroe vendst. Het beste kan men zijns inziens beide trot toirs betegelen en de bomen er in planten, om daarmee de jeugd de gelegenheid tot graven daar te ontnemen. Verder zou hij het een goed idee vinden de jeugd bij het planten van de eerst boom bij wijze van een paedagogische les aanwezig te laten zijn. Men moet hen dan voorhouden, dat zij van de bomen af moeten blijven. Men besluit tot de herbestrating. Daarna memoreert de voorzitter de ge schiedenis van de aanbesteding om te komen tot ophoging van het terrein tussen Wilhelmi nastraat en Kerkweg. De laagste inschrijver was te ver boven de raming zodat B en W. met tot gunning kon den overgapn. Na een kleine uitbreiding van het plan. werd het werk aan de firma Halewiin te Lekkerkerk onderhands opgedragen voor het bedrag van de door het Technisch Bureau gemaakte begroting. namelijk f 10 6000. B. en W. vragen thans machtiging tot hot doen van deze meerdere uiteeven. De heer H. P. Heuvelman zegt. dat de raad hier voor een voldongen feit wordt ge- plaats.t daar men reeds met de werkzaam heden is begonnen. Ook de heer W. van R ij w ij k herinnert er aan, dat van de zijde van B. en W. destijds is toegezegd, dat dit object in geen geval meer dan f 9000 zou kosten. Aan dit maximale bedrag hechtte de raad zijn goedkeuring. Waarom is aan het Technisch Bureau niet opgedragen een zo scherpe begro ting te maken, dat het geheel beneden de f 9000 bleef? aldus spreker. De voorzitter wijst op het vergevorderd seizoen, waaraan B. en W. de vrijmoedigheid ontleenden, om maar met het werk te begin nen Men kreeg van de raad vrij mandaat tot een bedrag van f 9000 Welnu, dit bedrag is nog lang niet verwerkt En wat het bedrag zelf be treft. men heeft dit niet in de hand De aan vankelijke begroting was f 12 000. Deze Is la ter nog weer herzien en teruggebracht op f 10.600 Het verlenen van dit crediet ondervindt daar na geen verdere tegenstand meer. en wordt zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Hierna vraagt de voorzitter namens B. en W. om een crediet beschikbaar te stellen voor aanplanting op 't terrein aan de Kerkweg en in de tuin VBn de ambtswoning. De kosten voor het terrein bedragen f 1000 en voor de tuin van de ambtswoning f 1500, te samen dus f 2500. De heer H. P. Heuvelman vraagt hoe het Techinsch Bureau sich deze aanplanting heeft gedacht. Dé voorzitter zegt. dat het Technisch Bureau daarvan geen vèrstèrtd heeft. Een tuinarchitect uit Wassenaar heeft hiervoor een plan ontworpen. Dit is een zaak van vertrou wen en de betreffende architect staat zeer gunstig bekend. De heer H. P. Heuvelman vraagt ver der of de levering van de beplanting aanbe steed zal worden. De voorzitter zegt, dat de architect zelf een tuinderij heeft. Nu kan men hem bezwaar lijk een plan laten ontwerpen en voor de le vering naar een ander gaan. De heer C. GoudrhBn vraagt of deze ar chitect ook de beplanting achter het raadhuis heeft uitgevoerd. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer C. G o u d ri a a n is eveneens van mening, dat men beter f 2500 uit kan geven voor goed werk dan bijvoorbeeld f 2000 voor knoeiwerk. J Wethouder J. de Jong Cr. vraagt of de bomen en planten, die het niet doen binnen een jaar. gratis vervangen zullen worden. De voorzitter veronderstelt, dat de ar chitect hiertoe wel bereid zal zijn. De heer A. Demper vraagt of het tijdelijk gedeelte ook beplant wordt. De voorzitter antwoordt bevestigend. De eerste 25 jaar zal men toch nog geen nieuw raadhuis nodig hebben. De heer Demper vraagt verder, voor wiens rekening het onderhoud van de tui-n achter de ambtswoning komt. De voorzitter antwoordt, dat dit voor rekening van de bewoner is. De heer H. P Heuvelman stelt voor om deze aangelegenheid ih handen van B en W. te stellen De heer C Goudriaan kan hiermede coord gaan. onder voorwaarde, dat de f 2500 niet te boven zal gaan De voorzitter geeft hem die verzeke- Aldus wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. m Daarna komt het voorstel van B. en W. ter tafel om over te gaan tpt de bouw van zes noodwoningen voor rekening van de gemeente op het terrein, dat in het verlengde van de Wilhelminastraat ligt. De« voorzitter zegt, dat hoewel B. en W nog geen bewonderaars zijn van noodwo ningen, dit besluit toch na ryp beraad is ge nomen. aangezien de woningnood hoog is ge stegen. Of het plan de goedkeuring van Ged. Staten zal kunnen wegdragen is twijfelachtig, maar het is te proberen. De voorgestelde zes woningen hebben een oppervlakte van 8.35 x 6.20 meter. Zij zullen f 6200 per stuk kosten, en worden Verhuurd tegen f 4 50 per week. De heer H. P. Heuvelman spreekt er zijn blijdschap over uit. dat B. en W. zo voort varend zijn, dat zij zo 'shel mogelijk de nood- woningbouw ter hand willen nemen. Hij heeft echter in haast berekend dat deze houten woningen op ongeveer f 35 per kubieke meter Inhoud komen, en zegt. dat eenzelfde soort wo ningen van steen of beton weinig duurder uitkomen De heer A. Demper vraagt zich af. of dit plan goedgekeurd zal worden. Een blijvende stenen woning kost ongeveer f 9000. Hij wijst er op. dat houten woningen moeilijk te ver zekeren zijn. en dat hiermede een bedrag van f 37.000 gemoeid zal zijn. Spreker is van me nig. dat een plan voor de bouw van stenen woningen beter is. en meer kans van slagen zou hebben. Kan dit plan nog niet even wor den aangehouden, waarna dan op zeer korte termijn een plan voor de bouw van stenen woningen kan worden ingediend? zo vraagt hij. De voorzitter zegt dat men hiervoor thans geen contingent heeft. De heer Demper wijst er op. dat ook de ze bouw vrij wordt, als men maar niet bij het rijk aanklopt om geld. De vo o r z i t te r wijst er op. dat er haast bij de bouw is. Het kan geen dag uitstel lij den. Dit plan kan men onmiddellijk bij Ged. Staten indienen. Een plan voor stenen wo ningen eerst na 1 Januari, en het is nog onze ker op welke voorwaarden de bouw van ste llen woningen dan vrij komt. Weth. J. de Jong Cz. wijst er op. dat dit plan er ligt. om in de eerste nood te voorzien. Men kan daarna ook een plan maken voor de bouw van stenen woningen. De heer Demper zegt met deze medede ling blij te zijn. maar hij prefereert de stenen weningen zozeer boven de houten, dat hij van dit plan wil afzien en terstond een plan wil maken voor stenen huizen. De voorzitter wijst er op dat dit langer duren zal. Er kan een stropje inzitten, maar dat moet er op gewaagd worden. De heer C. Goudriaan wil dit plan geen dag langer uitstellen. De heer W. van Rijswijk zegt. dat men het ene moet doen en het andere niet nalaten. De heer H V e r k a i k wijst er op. dat de noodwoningen mooi zijn voor minder draag- krachtigen. Voor stenen woningen zou de huur prijs ook weer hoger komen te liggen. De heer H. Hendriks wil ook zo spoedig mogelijk beginnen. Er zitten twee gezinnen in de Herv Pastorie, die er zo spoedig moge lijk uit moeten, terwijl nog drie gezinnen dit voorjaar gevaar lopen om door de boeren* op de keien gezet te worden. treft de woningbouw na 1 Januari zijn zal. Alle raadsleden blijken het er verder wel over eens te zijn, dat men zowel met dit plan als met een plan voor stenen woningen wer ken moet. Omdat B. en W. zo'n ernst maken met de spelheiti, wil de heer Demper het pleit wel opgeven, als er dan maar binnen twee weken een plan is vooF stenen woningen. De voorzitter wil zich hieraan echter niet binden. Er zullen ongetwijfeld na 1 Ja nuari nadere richtlijnen omtrent de woning bouw van hogerhand volgen. Daarna kan tnen nog snel een plan indienen, en inmiddels nnndorHar ft nrr«mh»r trachten dit plan goedgekeurd te krijgen. Donderdag 8 December. Weth. J. d e Jong v eronderstelt, dat de HILVERSUM I 301 M. 7.00 en 8.30 Nieuws: heer Demper bang is. dat dit plan eenigszins 840 Ochtendblad; 9.03 Gramofoon; 10.00 Mor- remmend zal werken, op een plan voor ste- genwijding; 10.15 Populair Concert; 1130 Gra nen wonignen. mofoon; 12.15 Theater-orkest; 13.00 Nieliws; Daarna besluit men tot de bouw van zes 13.15 Metropole Orkest; 14.00 Voor de Vrouw noodwoningen. behoudens goedkeuring van 14 30 Alt en Piano; 15.00 Voor de zieken; Ged. Staten. In verband met een volgens de inspecteur van het lager onderwijs noodzakelijke aan schaffing van een nieuwe rekenmethode voor de O. L. School, en ook met'het oog op de in deze vergadering genomen besluiten (herbe straling. ophoging en aanplant ng terrein, 16.00 Cabaret; 16.30 Sluiting; 1730 Voor de jeugd; 18 30 Strijdkrachten; 1905 Volksmu ziekschool; 19J55 Nieuws; 20.00 Volksmelo dieën; 20.30 Causerie: 20.50 Zang en Piano; 21.35 Orgelconcert; 2200 Cabaret; 2230 Or- kestcpncert; 2300 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.30 Zigeunermuziek. 1949 dlen0VCr- HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.30 Nieuw»; eenkomstiff gew ijzigd In de rondvraag vraagt de heer C G o u - driaanof B en W. alles wat mogelijk is zou den willen doen. om het storten van vuilnis in „Het Zwaantje" tegen te gaan De voorzitter zegt. dat hij zich met de inspecteur van de volksgezondheid reeds van^ de situatie ter plaatse op de hoogte heeft gp- steld. Men zal met alle beschikbare middelen trachten verdere stortingen te weren. De heer H Hendriks wfcjet op- de ver stopte sloot lartgs de Wilhelminastraat. Dit zal bekeken worden. Verder vraagt de heer Hendriks of het juist is. dat iemand f 800 beschikbaar heeft willen stellen om het huis bewoond door wij len C. van Ommen weer' bewoonbaar te ma ken om er zelf in te gaan wonen, en dat dit door de eigenaar is geweigerd. De voorzitter zegt, dat dit verhaal uit de lucht gegrepen is. Wel is er over deze wo ningen al heel wat besproken, hetgeen de voorzatter nader uiteen zet. De heer Hendriks vraagt of men dan de eigenaar niet verbieden kan. aardappels in dit huis op te slaan, waardoor op de duur ook de twee aangrenzende woningen onbewoon baar worden. De voorzitter betwijfelt dit. De heer A. Hoogendoorn vraagt naar een reglement van orde voor de vergaderingen van de raad hetgeen hem verstrekt zal wor den. 843 Hoogmis: 10.15 Morgendienst: 11.00 Voor de zieken; 1150 Gramofoon: 13.00 Nieuws: 13 20 Gramofoon; 14.00 Promenade Orkest; 14 45 Voor de vrouw; 15 45 Bijbellezing; 16.30 Sluiting; 17.30 Koor: 18.00 Gramofoon; 18.15 ..Land- en Tuinbouw"; 18 30 Jeugdjournaal: 19 00 Nieuws: 19.15 Muzikale causerie: 19 40 Radiokrant; 2000 Nieuws: 2005 Gevarieerd programma (om 2100 familiecompetitie): 2215 Buitenlands overzicht: 22 45 Avondoverdeiy king; 23.00 Nieuws» 23.15 Strijkkwartet. Vrijdag 9 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 830 Nieuws: 8 43 Gramofoon; 10 05 Morgenwijding: 10.30 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw: 1115 Piano: 12.00 Lichte muziek- 1300 Nieuws; 18.15 Italiaans programma: 14.00 Voor de vrouw; 14.20 PiBno: 15 00 Kamerorkest; 1600 Voor de jeugd; 16 30 Sluiting: 17 30 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 1830 Strijdkrachten; 19.00 „Denk om de bocht"; 19 30 Protestantse cau serie; 20.00 Nieuws; 20.05 Hobo. fagot en piano: 20 30 Causerie- 2100 Verzoekprogram- ma; 21.40 ..De Ducdalf"; 22 00 Buitenlands overzicht: 2215 Gramofoon-. 22.40 Avondwij- ding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 830 Nieuws; 8.40 Gramofoon; 9.35 Schoolradio: 10.00 Phil- harmonisch orkest: 11.00 V.oor de zieken: 1135 Godsdienstige causerie; 12.03 Omroeporkest: 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole Orkest; 1400 De heer H P Heuvelman vraagt of hier Gevarieerd programma; 15.00 Schoolradio; ue neer n. r n e u v e si 1S30 Gramofoon; 1600 Voor de ,-ieken; 1630 Sluiting; 17.30 Voor de Jeugd: 1800 Promena- De heer A Hoogendoorn meent, dat lop b de zaak eigenlijk draait om het tijdsverloop bin nen welke men de woningen denkt klaar te krijgen. De heer A. Demper is van mening, dat men de nood hier een te grote rol laat spelen, en men daardoor dingen doet. waarvan men een half jaar later zegt: dat hadden we toch beter niet kunnen doen. Er is nood, en daarom noodwoningbouw. Maar het kan zijns inziens maar enkele maanden verschillen, wat het op leveren betreft. De voorzitter wijst er nogmaals op. dat het nog zo onzeker is, hoe de toestand wat be- ook nog een politieverordening bestaat. De voorzitter zegt, dat er nog wel een is maar deze is geheel verouderd. Te zijner lijd zal aan de raad een nieuwe verordening ter vaststelling worden aangeboden. Nadat ook nog de heer Heuvelman nog een en ander over het storten van vuil naar voren heeft gebracht, en de voorzitter daarop heeft geantwoord, volgt sluiting der vergadering met het ambtsgebed. HET SLOT WILDE NIET OPEN. Een inwoner van Lekkerkerk. die lid is van de Coöperatieve Boerenleenbank, bezocht Vrijdag de zitting van de Bank en wilde na afloop zijn fiets van slot doen, om naar huis te rijden. Het slot ging echter niet open. waarom de eigenaar het rijwiel maar op zijn rug nam eh er op het dorp het slot af Het zagen. Daarna fietste hij naar huis. Groot was echter zijn verbazing, toen hij de volgende dag ontdekte, dat hij de fiets van een ander had meegenomen. de orkest 19 00 Nieuws: 10 30 Brabants half uur: 20.00 Nieuws: 20 12 Omroeporkest en -Koor; 2125 Klankbeeld; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HUISVROUWEN GAAN OVER OP NIEUWE WASMETHODE. aanleg STREEFKERK. De gemeenteraad kwam op 'Dinsdag 29 November, in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester J. W. C. Dekking. Uit een opgave van de Alblasserdamse wa terleiding blijkt, dat twintig percelen nog niet bij de waterleiding zijn aangesloten. Ten ein de de aansluiting van percelen, die ver van de hoofdbuis zijn gelegen, te bevorderen, wordt besloten van gemeentewege een bijdrage in de kosten van aansluiting te gven en wel 50 pCt. van de kosten, welke boven het btedrag van f 200 uitgaan. Het'aantal leerlingen van de O. L. School II is dit jaar gedaald tot beneden de 50. Mén be sluit deze school de eerst volgende drie jaar toch in stand te houden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten toe te treden als lid tot de vereniging Koningin Wilhelmina Fonds. Men besluit met de gemeente Groot-Ammèrs een gemeenschappelijke regeling vöof hét la ger onderwijs te sluiten. Eveneens besluit men een gejneenschappe- lijke regeling te sluiten met de verschillende gemeenten behorende tot de schoolartsendienst Alblasserwaard. Na toelicht;ng van de voorzitter besluit men in Drincipe en n*et voorbehoud van nog nader vast tc stellen voorwaarden toe té tre den tot het streekplfin AlblasSèrwaarfl In verband met een verzoek ven Gedepu teerde Staten betreffende «en ontwerp regeling voor de bezoldiging der wethouders in deze provincie, besluit men het college te berichten dat de raad zich met het schema kan vereni- Als vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van schoolgelden wordt voor het belastingjaar 19501951 vastgesteld het cijfer twee. De termijn van verzekering van gemeente gelden bij de F O G. wordt met ingang van 1 Januari 1950 voor drie jaar verlengd. De heer W. Bongers, aftredend lid van de dienst van «ociale bijstand, wordt mét ingang van 1 Januari herbenoemd. Als leden van de commissie A en B tot we ring van schoolverzuim worden herbenoemd respectievelijk de heren C. Westerweel. J. J. van Aartrijk en G. Plomp: en P. van Buren. J. C. van der Hee en W. de Vries. Op verzoek van de dienst van sociale bij stand wordt de begroting van de dienst voor 1949 met een gemeentelijke subsidie van f 2000 aangevuld, waardoor het subsidie wordt ger bracht op f 7000. Vastgesteld worden de voorwaarden, waar onder het ophalen van vuilnis ln de gemeente zal Worden aanbesteed: Hierin wordt de ge meente verdeeld in twee gebieden: 1. het Bo veneinde, omvattende Sluis: 2. het Dorp, om vattende Dorpsstraat. Kerkstraat. Kerklèan, Bosstraat en Hoeksteeg, Het vuilnis zal wor den opgehaald Vrijdags tussen 8 en 12 uur. Op een verzoek van de schoolvereniging Groot-AmmersStreefkètk om verhoging van subsidie voor de kleuterschool, wordt afwijzend beschikt. Zopder hoofdelijke stemming worden voor. lop g Vastgesteld: de gemeente rekening 1947 in gewone dienst in Inkomsten op f 107 866.91. in uitgaven od f 100 044 71. batig slot f 8922.20: in de kapitaaldienst in inkomsten en uitgaven op f 13.748.13: en de gemeente-begroting 1950. De ze sluit in de gewone dienst in inkomsten en uitgaven met f 137.929.27; in de kapitaaldienst met f 65.815. Hierna sluiting. „ACTIEF-WIT": schakel In een keten van nieuwe na-oorlogse vindingen. Na de oorlog zijn wij verrast met verschil lende belangrijke vindingen. Op het gebied van de geneesmiddelen leerden wij het Peni- ciline kennen. Insectenbestrijding trad in een nieuwe fase door de vinding van het DDT. Op tal van gebieden werden geheel nieuwe richtingen ingeslagen. En het allerlaatste nieuws betreft de behandelihg van de huis- houdwas. Ook hier voltrok zich in één slag een verbazingwekkende omwenteling. Wij doelen hief op de vinding van het Actief Wit, verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. De was wordt eensklaps vele malen helder der en zachter. Het goed wordt wit onder de handen van de huisvrouw; bont goed gloeit op in nieuwe schittering; reeds lang gedra gen kleding komt nieuw en zeldzaam soepel uit de wasketel. Niet te verwonderen is het. dat de vrouwen bij tienduizenden overgaan op -de nieuwe wasmethode en men mag wel aannemen, dat binnen niet te lange tijd alle traditionele wasmiddelen in ons land voor goed vergeten zullen zijn. (Adv.) RAADSVERGADERING. Amelde. De gemeenteraad komt op Don derdag 8 December, voorm. 9 uur. ten raad- huize bijeen. Onderwerpen ter behandeling zijn: Voorlopige vaststelling van het bearag der uitgaven voor het openbaar lager onder wijs over 1948 Aanbieding gemeente-begro ting en begroting van maatschappelijke zorg voor het dienstjaar 1950; Benoeming lid maat schappelijke zorg, Aftredend: A. van der Zou- wen: Op verzoek van Ged Staten Wordt een raadsbesluit ingewacht betreffende de subsidië ring van het kleuteronderwijs; Voorlopige vaststelling gemeente-rekening 1948 en vast stelling rekening burgerlijk armbestuur over 1948 B en W. stellen voor de trap in de to ren te doen vernieuwen. De kosten worden ge raamd op f 1312; Bespraking herstelling to ren. Aan de Westzijde moet de toren nodig ge heel opnieuw met leien bedekt worden Be spreking subsidie voor de algemene sportver eniging A.S.V.A.: Bespreking betegelen School plein en bestrating Kerkstraat en Voorstraat. De raming is als volgt: Kerkplein f 6313.66, Kerkstraat f 4940,62. Voorstraat f 6250.42. to taal f 17.504.70 Prinsengracht f 18 536.29. Vaarsloot f 1836,82. Totaal bedrag f 37.877.81. In verband met de zeer hoge kosten voor be- startlng van de Prinsengracht a f 18 536.29. stelt het college van B. en W. voor deze een behandeling te geven alsof bestraat moet wor den dus op peil en onder profiel brengen. In- plaats van bestrating zou de Gracht veel goed koper geasphalteerd kunnen worden. Bespre king aanschaffing van een nieuwe twee-wie- lige vuilniskar. De kosten bedragen tegen in. ruiling van de oude kar f 240. Ammerstol. Ds. Hugenholtz hield Vrijdag avond in de Ned. Herv. Kerk een lezing over de Wereldconferentie van Kerken te Amster dam. Deze lezing werd toegelicht door een film en gaf een beeld van het werk op deze veel omvattende conferentie, waarop 42 lan den Zijn vertegenwoordigd. Ds. Hugenholtz gaf in zijn lezing een overzicht van het be lang van deze bijeenkomst, waarvoor reeds jaren was gewérkt, zowel te Genève als el ders. Veel is op deze conferentie bereikt, ge- ders. Veel is op deze conferentie bereikt, in aanmerking genomen de verschillende rich tingen in het Godsdienstig leven. Ds. Hugen holtz dankte aan het slot dr. Freze en de heer J. Both voor hun hulp bij de vertoning van de film. Waaggebouw wordt Ingericht als wachtlokaal Ammerstol. Bij besluit van de gemeente raad is het oude waaggebouw, dat uit het jaar 1312 dateert, ingericht als wachtplaats voor autobuS-pnSsagiora Winontror* *ol Vipt gebouw als zodanig in gebruik worden ge nomen. De heer H. van Buuren, ambténaar tér secretarie, is aangesteld als ambtenaar vóör de overbruggingssteun en plaatsvervangend ambtenaar van de Burgerlijke Stand. SPOEDIGE AANLEG VAN NIEUWE BEGRAAFPLAATS. Ammerstol. B. en W. zyn door de gemeen teraad gemachtigd tot verwezenlijking der plannen voor de aanleg van een mellwe be graafplaats. In de maand November is op het kan toor van de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1062.— en terugbetaald f 1180.72. De ijsclub Vooruitgang" hield Zaterdag avond haar jaarlijkse ledenvergadering in het Bond6café van de heer M. Verschoor. Nadat een verloting gehouden was deed de penning meester dè héér J. Both, rèkênlftg én Vér- antwoording over het afgelopen jaar. Hij maakte melding van een batig Saldo. De af tredende bestuursleden de heren C. van der Vlies, W. Stigter, J. Bakker. P. de Man en Adr. de Man werden herkozen. In de twee vacatures werden gekozen de heren P. Stig ter Czn. en H. Stigter Hzn. Arkel. Bij de Rijkspostspaarbank werd over November f 3528.10 ingelegd en f 4783.08 te rugbetaald. Door de zeer ongunstige weersomstan digheden kon Sint Nicolaas Zaterdagmiddag niet zijn traditionele tocht door het dorp ma ken in het concours-wagentje met de twee appelschimmels. Na zijn rondgang in een auto begaf hy zich naar „Odinawaar hij 'door een grote kinderschare werd verwelkomd. Sint vertelde van zijn lotgevallen met Piet, terwijl elk kind getracteerd werd. In zijn afscheidswoord bracht het hoofd der school de heer De Man de Sint dank voor 2ijn over komst deze middag en tevens dank aan al len die hadden medegewerkt om dit kinder feest zo te doen slagen. De gemwigde zangvereniging „Eendracht Maakt Macht" gaf Zaterdagavond in Odina haar eerste winteravondconcert. In zijn ope ningswoord drukte de voorzitter er zijn be zorgdheid over uit dat het de oude zangver eniging. die vorig jaar haar vijftigjarig be staan vierde, niet al te best ging. Spreker zei- de. dat veel nieuwe leden nodig waren. Voor de pauze voerde men zes koorwerken uit die bij het niet talrijke publiek zeer in de smaak vielen. Na de pauze voerde de toneelvereni ging ..Kpnst na Arbeid" te Gorinchem het toneelspel „Wij zoeken... zoeken" op. De spelers moeten zich hoedén vöor een lees- toon. Een Uitzondering moet hierbij echter ilft 'i'.irrlö.' P—r.» rl» innn gnp NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scheonhovensche Courant WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 spel leverde Het stuk liet een goede indruk bij het publiek achter. Bij veelvuldige regens zoals Zaterdag wordèn vele wegdelen ln de gemeente onbe gaanbaar. zoals de Onderweg, de Folkerts- straat en de Vlietskade. Op de Hoogblok- landse weg naar Hoog-Blokland zijn plassen van vier bij tien meter Het is te hopen dat vooral hier de nieuwe riolering van het weg dek de groet overlast zal wegnemen. Voor de andere wegen draagt dg polder de verant woording Over de Vlietskade schijnen on derhandelingen gaande te zijn tot overname door de provincie. Alblasserdam. Tot notabel der Ned Herv. Kerk is gekozen de heer J. P. de Kloe; de heer A. Stout werd herkozen. Er is een damescomité, gevormd voor het organiseren van een verkoon-avond voor het bouwfonds der Ned. Herv. Kerk. Sint Nicolaas. per luxe auto gearriveerd. werd Zaterdagmiddag in 't Volksgebouw door 400 kinderen van leden van de Bedrijfsver eniging Kloos met gezang ontvangen. Er wer den verschillende films gedraaid, 's Avonds werd er een contact-avond gehouden onder leiding van de voorzitter, de heer C. 't Hoen. De toneelvereniging TO.G voerde „Zonsop gang" on Een Hawaiian ensemble zorgde voor muzikale afwisseling Verder was de Sint te gast in de zaal van Krimpen bij een feest, georganiseerd door de Indische Buurt Pelita-wonincen De contact avond. met medewerking van de gebroeders Cross guitaar en zang. is eveneens goed ge slaagd. Bergambacht. De ouders van de leerlingen van de algemene kleuterschool hadden Vrij dagavond gelegenheid in de o.l. school het werft en de resultaten van hun kinderen na te gaan. Biina alle ouders van de zestig leer lingen toonden belangstelling en onderhielden zich met't nersnneel Aardig waren de teke ningetjes die de leerlingen gemaakt hebben en de resultaten van het figuurkninnen en plakken. Iedere plaats was al voorzien van versnaperingen voor de volgende middag, daar dan St. Nicolaas op bezoek zou komen Het St. Nicolaasfpest der o.l school is goed geslaagd. Donderdagmiddag kwam Sint Nicolaas met zwarte Piet in een jeen voor Het Cerftrum gereden. Hij bracht vele ver snaperingen en verrassingen mede. Op aan gename wijze wist de Heilige man de kinde ren van de drie laagste klassen bezig te hou den. De middagonvoering van „Sneeuwwitje" werd met spanning gevolgd. De uitvoeringen op Donderdag- en Vrijdagavond hadden een gevarieerd programma. Bij de zangnummers werden vooral de canons gewaardeerd Aan het eind van de tweede avond vertolkte het hoofd der school de dank van de bijna ge vulde zaal. Zaterdagmiddag kwam St Nicolaas naar t Centrum om de kleuters van de algemene kleuterschool een bezoek te brengen. Er werd een filmpje vertoond. Na afloop van deze middag vertrokken de leerlingen met St Ni colaas en Piet naar de school, waar allerlei verrassingen aan de kinderen werden uitge deeld. Begin van brand. Bergambacht. Omstreeks acht uur Zater dagmorgen werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteenbrand ten huize van A. v. d. Wijngaard aan de Enigen Dijk. Bij aan komst op de plaats van de brBnd kon men. zonder de motorspuit in werking te stellen, met vereende krachten verdere uitbreiding voorkomen. Bleskensgraaf. Gevonden: herensjaal. In lichtingen bij de politie. Giessen-Nieuwkerk. Als notabelen bij de Ned Herv. Kerk zijn herkozen de heren J. Verhoef en P G. Rietveld Als kerkvoogd is herkozen de heer P. H. Hoogenboezem. De echtgenote van de heer De B. raakte met twee vingers beklemd tussen een klapstoel Na behandeling door dr. De Wit moest zij zich naar het ziekenhuis te Gorinchem begeven, waar de hand verder verbonden werd Ds. Wieman te Hoog-Blokland hield voor de Ned. Herv. Jongelingsverenlging ..Samuel" een rede naar aanleiding van Daniël 3 vers 18. Met klem werden de jongeren gewezen op de gevaren van de tegenwoordige tijd, welke de jeugd omringen en hij beval allen aan in het geloof van Jezus Christus standvastig te blij ven. Het kerkgebouw was geheel bezet. De Bij bel-collecte bracht f 85 op. In de zaal van de heer De Baat. werd een propaganda-avond gehouden van de afdeling Peursum—Giessen-Nieuwkerk van Volksonder wijs. De heer ,T. van Driel te Rotterdam hield een propaganda-rede. waarna het toneelgezel schap ..Inter Nos" te Sliedrecht opvoerde „De verkochte BruidHet stuk werd keurig ge speeld De zaal was geheel bezet. Maandagmiddag bracht Sint Nicolaas in gezelschap van zijn knecht een bezoek aan de beide scholen. Hij werd door de leerlingen ontvangen met Sint Nicolaasliedjes. Nadat de Sint het gedrag en vlijt der leerlingen had na gegaan. deelde hij cadeaux uit. BEVESTIGING EN INTREDE. Giessen-Nieuwkerk Nadat een vacature had bestaan van slechts drie maanden, had Zondag morgen in de Ned. Herv Kerk de bevestiging plaats van ds. mr. Luteyn. door prJB Severyn te Utrecht. Ondanks de onguiwtigtf^weersom- «tandigheden was het kerkgebouw geheel be- «t Mede aanwezig was de consulent, ds. Kraay. te Hardinxveld. Als tekst had de be vestiger gekozen Jesaja 55 vers 3. waarbij hij ae gftneente vermaande de nieuwe herder en leeraar te ontvangen als van God gezonden. Na de predikatie volgde de voorlezing van het formulier, terwijl na de plechtigheid prof. Severyn een persoonlijk woord tot ds. Luteyn richtte. Des middags was het kerkgebouw wederom geheel bezet, to ends. Luteyn de kansel beklom en liet zingen Psalm 84 vers 3. Zyn eerwaarde had tot tekst voor zijn predikatie gekozen Jo hannes I vers 29b: „Zie het Lam Gods. dat de zonden der wereld wegneemt". Na de predikatie volgden toespraken, onder andere tot prof. Severyn. ds. Kraay en overige collega's, namelijk ds. Pronk te Giessen-Oude- kerk en ds. Ba»n van Tujl van Serooskerken te Opijnen. Vervolgens dankte spreker de ker- keraad voor de hartelijke ontvangst en 't col lege van kerkvoogden en notabelen, ook na mens zijn gezin voor de keurige inrichting der pastorie. Daarna wendde hij zich tot de depu tatie der Geref. Kerk. waarvan ook tegen woordig was ds. Van Bekkum; Spreker hoopte op een wederzydse hartelijke vriendschap. Zich wendend tot de burgemeester, sprak nij. dat het hem verheugde, dat deze steeds met zijn gezin zo trouw de kerkdiensten bezocht en spreker hoopte op een aangename samenwer king in deze gemeente Nadat vervolgens het woord gericht tot de hoofden van scholen, jeugdverenigingen, catechisanten, koster en or ganist. richtte ds. Luteyn tenslotte nog het woord tot de gemeente Hij wenste met allen vreugde en zorg gezamenlijk te dragen. Ds. Kraay sprak als consulent en hij beval de gemeente in de volle belangstelling van de nieuwe herder en leeraar aan. Ook de gemeen te dankte spreker voor alle hulp en bereidwil ligheid tijdens de vacature ondervonden. Ouderling Van der Leun sprak namens ker- keraad en gemeente en hoopte eveneens op een aangename samenwerking, zowel in de ge meente alsook op de diverse jeugdverenigin gen. De gemeente zong de nieuwe predikant toe Psalm 20 vers 1. Tenslotte sprak burgemeester Sterk, die de predikant een hartelijk welkom toeriep en hem de verzekering gaf. dat men. wanneer samen werking tussen burgerlijke gemeente en kerk noodzakelijk mocht zijn. op zijn steun steeds kon rekenen. Giessen-Nieuwkerk. In de zaal van de lieer De Baat. werd de algemene najaarsledenver gadering gehdtiden der Coop. Landbouwver- eniging „Samenwerking". De opkomst was zeer goed. Het jaarverslag over het boekjaar 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949. werd behandeld, terwijl na deze de balans met verlies- en winstrekening werd goedgekeurd. Daarna volgde een zeer uitvoerige bespreking inzake verhuur van werktuigen alsmede het verrich ten van werkzaamheden door de coöperatie op het bedrijf van de ledgn afnemers. Het ledental van de coopferatie vermeer derde met 22 personen, zodat er thans in to taal 209 leden zijn. In het bestuur, zowel als in de raad van commissarissen, kwam hoege naamd geen verandering voor. Directeur is de heer Adr. Schakel Pzn. De omzetten bewegen zich in steeds meer stijgende lijn. Vong jaar boekte- men een to tale omzet van 9.576 4M k gthans is dit cij fer opgeklommen tot i2.518.8l0 kg. Vanzelf sprekend is ook de financiële omzet gestegen. Vorig boekjaar was dit bedrag f 959 730 82 en nu f 1.118 405.17.De omzet in landbouw werktuigen neemt sterk toe. In vergelijking met het vorig boekjaar steeg dit met 100 "c. Er Is thans een combinatie gevormd voor de verkoop van landbouwwerktuigen met de C.L.V. „Altena en Biesbosch" te Nieuwendijk welke zeer goed werkt. Ook de grasdrogerij en salectiemesterij van varkens boekten goe de resultaten De balans sloot per 30 Juni '49 met f 448 25256en de verlies- en winstre kening met f 94.323.11.winstsaldo f 4845.-. Het reservefonds steeg tot f 18.506 49. In de zaal van de heer De Baat gaf de gemengde zangvereniging „Giessenkoor on der leiding van de heer J. Kaasschieter te Schoonhoven, een geslaagde uitvoering. On danks het ongunstige weer. was de zaal ge heel bezet. Het programma werd zeer vlot afgewerkt en er volgde een langdurig ap plaus. Ook werd een bltospel opgevoerd ge titeld „Tot wederdienst bereid". Het stuk werd keurig gespeeld. IJSBEREIDER VEROORDEELD. Gouda. De Rotterdamse Rechtbank veroor deelde gisteren de 48-jarige ijsbereider G. L. tot drie boeten van f 10.subsidiair twee dagen. Zoals men weet had L. te Gouda in zijn pakhuis diverse waren opgeslagen, die in een zeer slechte toestand verkeerden. Tegen hem waren 23 boeten geeist van f 20—. Verder had L. in zijn ijssalon goederen in voorraad, die volgens de warenwet daar niet mochten zijn en waarvoor tien boeten van f 25 tegen hem waren geëist. De veroorde ling was: 8 boeten van f 10 sifbsidiair twee dagen. Van de derde tenlastelegging, dat zijn Ijs een te veel aan micro-organismen zou be vatten. is verdachte vrijgesproken. Geëist was f 40 subsidiair 20 dagen. «•root-Ammers Mej. A. Mourik slaggde te Gouda voor het diploma Kraamverzorgster. Hoornaar. De bazar ten bate van voetbal vereniging Stedoco had een bruto opbrengst van ongeveer f 2900. De storm van Zaterdag vernielde bij de heer A. Boerman een schuur. het veerug-jarig bestaan der Christelijke school herdenkt de heer E. de Kuiper hot feit dat hij osiafgebroken bestuurslid van de school is geweest. De bazar van de voetbalvereniging is een succes geworden. Het aantal bezoekers was enorm. De bazar is Zaterdag gesloten. De uitslag van de damwedstrijd tussen Hoornaar en Nieuwland is 128 voor Nieuw- land. CONVERSATIEZAAL VOOR OUDEN VAN DAGEN. Krimpen aan de Lek. De ouden van dagen hebben des zomers een aardig zitje op de nieuwe bank bij het veer met een fraai uit zicht op de rivier. Maar gedurende de winter maanden ontbrak tot nog toe evenwel elke gelegenheid tot rusten. Hierin is thans voor zien. Het gemeentebestuur heeft naar aanlei ding van een desbtereffend verzoek besloten het voormalige distributielokaal als conversa tie-zaal voor ouden van dagen beschikbaar te stellen. Maandagmorgen om 10 uur stelde burge meester G. J. van Oordt. in tegenwoordigheid van wethouder Van Duijvendijk en de gemeen te-secretaris. de heer J. Visser, de lokaliteit of ficieel voor de aanwezige personen op leef tijd open. De idee om deze lokaliteit voor bo vengenoemd doel in te richten had onmid dellijk de volle sympathie van het gemeente bestuur. Voor verwarming van 't lokaal zal de gemeente zorg dragen. Als blijk van medeleven bood het gemeente bestuur de aanwezigen koffie met koek en een sigaar aan. benevens een paar planten ter ver dere verzorging De initiatief nemer, de heer P. Buitelaar, dankte de burgemeester voor zijn vriendelijke woorden. Daarna voerde de heer J. C Groeneveld, lid van de gemeenteraad, het woord. Hy sprak zijn waardering uit over de medewerking van het gemeentebestuur. De ouden van dagen, gezeten in gemakke lijke leuningstoelen, voor dit doel beschikbaar gesteld door de heer P. J de Boer, toonden in genomen te zijn met het zaaltje, waarih zij zestig jaar geleden onderwijs ontvingen. Raadsvergadering. Langerak. De gemeenteraad is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 8 December, des voor middags 10.30 uur. De agenda vermeldt onder meer: vaststelling be drag voor lager onderwijs. Voorstel inrichten speelterrein bij de o.l. school en aankoop ter - reintjes. waarop dit speelterrein zal worden ingericht. Voorstel instandhouding o.l. school. Vaststelling nieuwe gemeenschappelijke rege ling schoolartsendienst. Bezoldiging wethou ders en secretaris. Subsidie Koningin Wilhel mina fonds. Vasstelling begroting woningbe drijf 1949-1950. Vasstelling gemeente-begroting dienst 1950. Lekkerkerk. De firma Gebr den Oudsten ontving bij het zestig-jarig bestaan van haar drukkerij zoveel bloemstukken, dat men er geen plaats voor had. Behalve aan het per soneel werd aan zeer veel zieken een bloem stuk geschonken. Zaterdagmorgen bracht Sint Nicolaas met Zwarte Piet een bezoek aan de Nien- huys-Luyten kleuterschool, 's Middags was hij in gebouw „Amcitia bij de^kinderen van de leden van de Lekkerkerkse Bestuurdersbond. Maandagmiddag verbleef de Sint enige tijd bij de leerlingen van de Openbare Ulo-school en de V.G.L.O. school in de gemeentelijke gymnastiekzaal, terwijl hij Dinsdagmorgen een bezoek bracht aan de leerlingeil van de Ko ningin Wilhelminaschool. Voetbal. Geen enkel elftal van Lekkerkerk heeft wegens terreinafkeuring ge speeld. Toch is het een belangrijke dag voor L.F.C. geweest, daar haar concurrent voor de bovenste plaats Schoonhoven, die met een achterstallige wedstrijd nog boven L.F.C. kon komen, deze wedstrijd heeft verloren, door Strijen met 43 als haar meerdere te moe ten erkennen. De stand is thans: gesp. gew. gel. veil. pnt. Lekkerkerk 9 0 1 2 13 Schoonhoven 9 5 2 2 12 Het Noorden 10 5 2 3 1£ H. F. DEN HARTOGH. f Lcxmond. In de leeftijd van bijna 76 jaar is Vrijdag overleden de heer H F. den Har- togh. De overledene had zich enkele jaren ge- leden uit het openbare leven teruggetrokken, wegens zwakke gezondheid, maar vdordien nam hij een grote plaats in het maatschappelijk en kerkelijk leven in. Hij was vele jaren voorzitter van het bestuur van de school met de Bijbel, alsmede voorzitter van de A-R kiesvereniging. Ook was de overledene hoog heemraad van de „Vijfherenlanden". lid van de Paehtkamer. plaatselijk vertegenwoordiger en ook een tijd lang lid van de Prov. com missie van de Landbouw Crisis Organisatie, alsmede bestuurslid van de Coop Boerenleen bank. De overledene was zeer gezien. Bij besluit van 21 November verleenden Gedeputeerde Staten goedkeuring aan de ge meente-begroting voor 1950. RAADSVERGADERING. Loplk. De gemeenteraad komt op Vrijdag 8 Decv m. 10 uur. m openbare vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende agen da: Voorstel van'burgemeester en wethouders betreffende benoeming van leden en plaatsver vangende leden der adviescommissie inzake vordering van woonruimte; tot vorlopige vast stelling van de rekening, dienstjaar 1948: oe- treffende toepassing L. O. wet 1920. over 1950; vaststelling onderwijsvergoeding; vaststelling van het percentage, met betrekking tot de we genbelasting 1950; tot vaststelling van de be- drijfsbegroting voor het woning-grondbedrijf, over dienstjaar 1950: en van de gemeente-be groting dienstjaar 1950; voorstel tot onderhand se verbuur van een woning. Nleuwpoort. De onderlinge competitie van de damclub werd voortgezet met de volgende wedstrijden: C. T. Versluis—A. de Kruik 0-2 M. Versluis—C. Gelderblom 2—0; T. Baard wijkD. Kooiman 20; J. W. van der Hek— J. Ouweneel 20; M. VersluisA. P.' Brok king 0—2; T. A. den Hartog—J. Ros 2—0: W. van BeuzekomD. Kooiman 20; J. Hake- mulder—T. de Waard 20; A. de KruikT. A. den Hartog' 02; R. GelderblomB. Ver meulen 2-A-O. Noordeloos. Als notabelen der Herv. Kerk zijn herkozen de heren A. Westernink, G. de Bruijn en C. Trappenburg. De heer C. Bikker had een grote scha depost doordat een zijner beste koeien stierf. Tot ouderling der Geref. Kerk is geko zen de heer F. Buizer en tot diaken de heer A. van Gils. In de Herv Kerk is ten bate der Kerk f 130 gecollecteerd. Als bestuurslid der bijzondere school werd herkozen de heer M. den Hertog. In de vacature wegens bedanken van de heer H. de Jong werd gekozen de heer H Kuijl. Sint Nicolaas heeft een bezoek gebracht op de openbare scholen te Hoornaar, Noor deloos en Hoog-Blokland Er was veel be langstelling. Aan de kinderen werden vele geschenken overhandigd. Postduivententoonstelliug. Ouderkerk a.d. IJssel. De postduivenvereni ging „Keer Weer" hield ZSterdag in de zaal van het café „Het Zwaantje" een dulventen- toonstelling. Er waren vele en mooie inzen dingen. Een aantal ingezetenen had be langeloos een prachtige collectie prüzeil. be staande uit luxe- en gebruiksvoorwerpen en consumptie-artikelen ter beschikking gesteld. De eerste vier prijswinnaars van elke klasse zijn: Klasse I: le prijs H. Boers-, 2e prijs Ant. Trouwborst; 3e prijs A. Verhagen; 4e prijs J. G. Terdu Klasse If: le prijs Ant. Trouw borst; 2e prijs P. Petersen: 3e prijs H.^-an Vliet; 4e prijs D. Otterspeer. Klasse III: le prijs P Petersen; 2e prijs Jac. Trouwborst; 3e prijs G. Dijksman; 4e prijs H. Hendriks. Klasse IV: le prijs H van Vliet: 2e prijs T de Jong; 3e prijs J. Speksnijder; 4e prijs G. Heuvelman. Sint Nicolaas heeft Zaterdag vergezeld door zijn zwarte knecht, een bezoek gebracht aan de kleuterschool a.d. Kerkweg en aan de o.l. school. De Sint had voor allen een ver rassing meegebracht. Stormschade. Ouderkerk a.d. IJssel. Door de storm van Zaterdag op Zondagnacht moesten vele kap pen van vlgk langs de dijk staande huizen het ontgelden. Talrijke „dakpannen sneuvel den. Het rivierwater werd hoog opgezweept, zodat de bewoners van de buitendijks gele gen woningen pluimvee en meubilair in vei ligheid moesten stellen. NIEUW IJSCLUB-GEBOUW. Polsbroek. De ijsclub „Nooit Gedacht" heeft Maandagavond in café Van den Akker zijn jaarvergadering gehouden, waarop een flink aantal leden tegenwoordig was. Uit de verslagen bleek, dat de toestand der vereni ging zich in stijgende lijn beweegt en dat er f 1000 89 in kas was. De aftredende bestuurs leden. de heren Van Kats. Burggraaf en Van Duuren werden herkozen. In de vacature-T van der Vlist werd de heer M de Jong ge kozen. Met Polsbroekerdam is men overeen gekomen. dat eventuele wedstrijden in de oneven jaren te* Polsbroek op Maandag. Woensdag en Vrijdag zullen worden gehou den en in de even jaren op Dinsdeg, Don derdag en Zaterdag If! de vergadering bestond grote tevreden heid over het nieuwe gebouw van de ijsclub. dat thans bijna voltooid is. In dit gebouwtje zijn twee kamers, terwijl een zoldgj- voldoen de mogelijkheid biedt om het materiaal der vereniging op te bergen. Binnenkort zal deze nieuwe aanwmst in gebruik worden genomen De vergadering werd besloten mét een gratis verloting. Raadsvergadering. ReeuwUk. De burgemeester heeft de leden van de gemeenteraad tegen hedenavond half acht in een openbare raadsvergadering bij eengeroepen. De. agenda vermeldt de volgen de punten: Aanbieding begrotingen: gemeeri- te en bedrijven en de Gem. Dienst voor So ciale Zaken. Voorstel van B. en W. tot in trekking van de gemeenschappelijke regelin gen betreffende toelating van kinderen op de openbare scholen in deze- en andere gemeen ten. Voorstel B. en W. tot wijziging der bouw verordening. Schrijven van B. en W. aan de raad. dat het raadsbesluit tot onderhandse gunning voor de aanleg van een centrale ver warmingsinstallatie ln het gemeentehuis, als mede ln de ambtswoning van de burgemees ter aan de SAWEMA. door Ged. Staten is goedgekeurd Vocfrts is goedgekeurd de vast- gestelde verordening op de heffing van straat- belastingen in deze gemeente. De gemeente begroting van 1949 werd goedgekeurd terug ontvangen. De arts J. van der Goot heeft zijn benoeming tot gemeente-geneesheer aange nomen. De salarissen der wethouders werden door Ged. Staten bepaald op f 500te reke nen jian 1 Januari 1948 af In de bouwver ordening komt een bepaling voor. dat de eigenaren of gebruikers van woningen ver plicht zijn hun percelen aan te sluiten aan het waterbuizennet der gemeente. De com missie van bijstand in het beheer en toezicht op het G W B. adviseert aan de raad een ge lijke bepaling in de bouwverordening op te nemén, waarbij de eigenaars of houders van zomerhuisjes eveneens verplicht zullen wor den hun huisjes aan het waterbuizennet aan te sluiten. Het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld» is vastgesteld op twee. Sliedrecht. De afdeling van de Zuid-Hol landse Vereniging Het Groene Kruis belegde in de bovenzaal van café De Mooij een le denvergadering. De heer G. Caljé bracht een duidelijk ver>> slag uit van de algemene vergadering, die te Rotterdam plaats had. Vervolgens kwam de beschrijvingsbrief vor de 52e algemene vergadering aan de orde. Hierin bleek, dat de héér D Zijp. voorzitter van de afdeling, periodiek aftredend bestuurs lid van het hoofdbestuuri s Voor deze vaca ture was slechts één candidaat. namelijk hij zelf. Het voorstel van het hoofdbestuur inzake de verbeterde pensieonering van de verpleeg ster, werd grondig onder de loupe genomen. De heren G. Caljé en A. van den Herik werden aangewezen als afgevaardigden voor de algemene vergadering. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heren A. Prins en Buijs wjuden herkozen terwijl in de vacture ontstaar/^w»r het over lijden van de heer Van OostWom. werd ge kozen de heer P. A de Rooij. oud-bestuurslld- vertegenwoordiger der gemeente De heer Adr. van den Herik werd aange wezen om zitting te nemen in de centrale commissie. De afdeling van het National Instituut Steun Wettig Gezag, hield Vrijdag in het C.J. M.V. gebouw aan de Stationsweg een openbare propaganda-avond. De heer M. W. Schakel, burgemeester van Hoornaar, hield een própa- ganda-rede met als onderwerp: „Steunt Wet tig Gezag" Zeer duidelijk zette spreker de noodzakelijkheid van een te vormen nationa le reserve uiteen. Na de pauze werd de Kroningsfilm ge draaid. terwijl de hepr Bakker ter afwisseling voor gramofoonmuziek zorgde. Er waren slechts zestig personen aanwezig. Traditiegetrouw heeft de buurtvereniging T.O G. uit wijk A in de grote zaal van het Thaliageéouw het Sinterklaasfeest gevierd. Er waren ongeveer 200 kinderen met hun ouders aanwezig. Het gezelschap „De Geus" uit Dordrecht, hield de kinderen enkele uren aangenuem bezig met goochelen «n snelteke- nen benevens een kindertoneelspelletje. Al len werden door Sint Nicolags ruim getrac teerd. Gevonden: twee vulpotloden: enkele honden: enkele mutsen; enkele wanten, han- schoenen en portemonnalei: zilverbon: rijwiel; ceintuur: kindersokje; hindkap, tandenbor stel paar kousjes: sloop en tafellaken; demes- riiwiel; bal broche: Jasje: sleutels: broek riem: ceintuur: zakmes, rijwielsleuteltje: broek jongensregenjsi. paar sportkousen; vulpen. Inlichtingen bij de politie. AFDELING VAN VROU-WENBOND OPGERICHT. Sliedrecht. Met aanvankelijk 56 leden is in café Schalk een afdeling vpn de N.V.V. vrou wenbond opgericht. Het bestuur is samenge steld uit de dames: K- van Zanten—de Boer, voorzitster; J. Mijnstér—van den Berg. secre taresse: J. de Groot—van der Aa. penning- meestèresse; G. Bruning—Dijkstra. C. van GenderenVeth. B. van der AaNederlof, terwijl is toegevoegd door de afdeling N.V.V. hpstuurdersbond de heer B. A. Bons. De schaalcollecté in de Ned. Herv. Kerk heeft f 282 43 opgebracht; in geboöw Mara- natha f 15.81 en in gebouw Tolsteeg f 8.73. De collecte ten bate van het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk heeft f 847.49 opgebracht. Tentoonstelling van pluimvee en duiven. StolwUk. Dat ook een betrekkelijk kleine vereniging in eèn kleine gemeente iets goeds tot stand kan brengen, toont de pluimvee- er. konynenfokkersvereniging „Nut en Sport", die in samenwerking met de postduivenver eniging „De Blauwe IJoffer". een uitstekend georganiseerde tentoonstelling houdt. De zaal van de heer Joh. Nomen biedt een feestelijk aanzien door de fraaie verlichting die de be zoeker in Staat stelt de dieren stuk voor stuk te bezichtigen. Dat er prima dieren zijn in gezonden, blijkt uit de vele toegezonden pre dikaten. De primus inter pares van de hoen ders is de fraaie zilverlaken hen van C. J. Bos. één der bekende fokkers van het Hol landse hoen Dit mooie dier verdiende de hoge onderscheiding welke hem is toegekend, volkomen. In de krielhoenders behaalde J. Oskam met een Ned. sabelpootkriel de hoog ste eer. Bij de postduiven had B. Schildt de beste inzending, een prima oude duivin. ter wijl A. van den Heuvel de beste postduif op één na exposeerde Bij de konijnen was de hoogste prijs voor J. W. de Jong. die een pri ma black andtan tentoonstelde, welke dier tevens de beste der kleine rassen was. De Franse hangoor, het typische buldoggenras. had een prima vertegenwoordiger in het fraaie dier van A. Bakker en werd als de beste van de grote rassen uitverkoren. De grote Chinchilla's, ingezonden door Th. van der Linden waren van prima kwaliteit. Eén van hen werd door de keurmeester als het beste dier der middenrassen gekozen. Een in zending Japanners, het zo moeilijk te fokken tekening-konijn, ingezonden door L. de Groot, had veel waardering, het beste dier ervan was tevens het móóiste tekening-konijn van de tentoonstelling. C. M. Bos, de polenfokker, bracht het mooiste dier in de dwergrassen, een prima roodoog Pooltje. Een opvallend fraaie collectie Artgora's, ingezonden door Adr. Castelein. ging aan de kop en won te vens het clubkampioenschap 1949. De afdeling Stolwijk van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen hield een geslaagde St. Nicolaasavond. Eerst werd een korte ver gadering gehouden, waarin wegens het be danken van- mevr. N. Lunsingvan Eek tot bestuurslid gekozen werd mevr. W. Verdoold- De Jong. Aan de leden werden cadeautjes uit gereikt. In November werd bU de Rijkspostspaar bank ingelegd f 3697 en terugbetaald f 6655. ARKEL. Ingekomen: P. Deelen. van Zwolle- kerspel; A. A. Bos. van Gorinchem. Ver trokken: G van KuilenburgHagen naar Am sterdam; Joh. Verduin en gezin naar Dor drecht. BLESKENSGRAAF. Ingekomen: P. M. H. van Driel. van Nieuw-Beijerland naar D 83. Vertrokken: L Zwijnenburg. van Zevenhoven- straat 6 naar Brandwijk; L. J Boele, van B 48 naar Groningen; C. Meijer, van Kerkstraat 40 naar Oud-Alblas, M. Bos, van D 6 naar Cura cao: N, Vlot. van D 33 naar Nieuw-Lekker- iand; N. van Muljlwijk. van B 59 naar Deil; W Vermeij. van D 85 naar Zeist. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Mar- garetha. d. van M. Reijm en A. Moerman. Cornelis, z. van A. Oostlander en N. N. Ver kerk. Odnertrouwd; J. W Dekkpr, 28 j., en T. Breedveld. 23 j E Heuvelman. 21 j„ en A. van der Graaf. 21 j. Getrouwd: H. Looye. 26 jen P. A. van der Burg, 23 j. Overleden: C. N. van der Poel, 70 j„ weduwe van J. Verboom. G1ESSENDAM. Vertrokken personen: L. K. BloklandKorevaar. van C 209 naar Har dinxveld. Rivierdijk A 511; W Dekker, van B 254 naar Bergen op Zoom. Kerkstraat 12: M. M. W van Houwelingen. van ,A 56 naar Har dinxveld, Heulstraat 9: J. van Vliet en gezin naar Canada; C Baelde. van A 190 naar Hoor naar. Dorpsweg 134a. GIESSENDAM. Ingekomen: M. Schakel, van Diepenveen naar Giessendam. A 62 P. Bruijn, v»n Hardinxveld naar Giessendam B 50, Vertrokken personen: G de Heer. van Oranjestraat 26 naar Rotterdam. Heemraad, singel 301; wed. M Kik—Uil. van B 241 naar Lienden. Voorstraat M 116. LEERBROEK Vertrokken: F P Brakband. van Kerkweg 104 naar Leerdam, Meent 24, T J de Jong met echtgenote, van D^rp 121 naar Nieuwland. Geer 144. BURGERLIJKE STAND. BERGAMBACHT. Geboren: Neeltje Geraldk na, d. van H. Rehorst en E. C. Janse. BLESKENSGRAAF Geboren: Johann» Adriana, d. van J. Joosse en M A. Harinck. Ondertrouwd: J. van Dieren. 27 j. (te Brand wijk). en A de Lange 25 j. Getrouwd: A L. Hol en N. Groenendijk. A. Vermeij en C Smit. Overleden: P. Timmer. 79 j., echtge. noot van A. Demper. GOUDERAK. Geboren: Magdalena, d. var. J. J. Kok en B. Eijkelenboom. Aartje, d. van M. Trouwborst en W. Verboom. Johan na. d. van A .de Hoog en J. van der Greft. Willem ,z van G de Waardt en T. van Dam. Ondertrouwd: P. Tuijnder en Z. J. Claij. LEERBROEK. Overleden: A. Vink, 21 m. LEKKERKERK. Geboren: Willem, z. van L. van der Velden en I de Waard. Onder trouwd: W. Boogaerdt. 38 j„ en A. Mudde. 36 j. Overleden: E. Hak. 81 j., weduwe van H. Boesberg LEXMOND. Geboren: Pieternella Hendrika, d. van A. van Eek en P. H. deB Besten. Adrianus. z. van A. de Kruijk en C. Versluis. Willempje Cornelia, d. van J. H. Kool en M. B. het Lam. Teuntje Johanna, d. van N. A. Bronkhorst en T. C. Vos. Getrouwd; H. F. den Hartogh, 19 j., en E. H. Middag. 20 j. MEERKERK. Geboren: Arie. z. van W. van Iperen en H E. Bogaard. Lena, d. van A. Verslaijs en M. Vroon. Jan. z. van W. Slob en W. Boon. Getrouwd; J. B. Dolstra. 33 J. (won. te Rotterdam), en F. F. C. van Dam, 27 j. MOORDRECHT. Ondertrouwd: K. van Til burg. 28 J„ en J. F. van Adrichem, 23 j. NIEUWERKERK AAN DE IJSSEL. Gebo ren: Jan. z van J Karreman en J. Petrusma. Frederika Siemona. d. van C. Maaskant en A M. van Eerden. Artje. d van L. Post en A de KwatfHsteniet Ondertrouwd: M. van Vliet. 22 j„ en J. Vis. 21 J. J. van Luynen, 34 j„ en C. van der Pluym. 29 j. Overleden; T. Koenen, 80 J., wed. van C. Erkelens. NIEUWLAND. Geboren: Hendrlkus Johan nes. z. van J. Wtjts en M. van der Linden. Leendert Fas. z. van L. M. de Groot en W. C. de Leeuw. NIEUW-LEKKERLAND. Geboren: Marrigje, d van K. Pannekoek en H. F. Ceton. ^Jne" tje Nelly, d. van A. van der Ban en S. M. PauL Dirkje Cornelia, d. van J. Schilt en N. Noordegraaf. Elizabeth, d. van B. Verweij en L. van Dam. Inge. z. van C. Vonk en A. Oosterwijk. Martin Jelle, van P. Bouw man en M. den Boer. Ondertrouwd: P. Ver sluis. 35 J„ en D. A. de Vreede, 26 J. C. Valk. 29 j„ en M. Damsteegt. 25 J. J. C. de Jor.g. 32 jen N. de Jong. 20 j. Getrouwd: W Blom 32 j„ en J L. Hansum. 24 j. J. G. Slob. 31 'j„ en J. Kruis. 22 j. - P. Versluis. 35 jen D. A. de Vreede. 26 j. Overleden: A G Slagboom. 72 j.. echtgenoot van E. Sprui- tenburg. J. Ouweneel, 85 j., wed. van G den Boer. - A. van Krimpen. 47 j.. echtgenoot van H. Bas. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Overleden; A. Stout. 61 j„ echtgenoot van M. Visser. SLIEDRECHT. Geboren: Huibert Adrianus, z van P F. Prins en H. Schild. Janna, d. van G. H. Korevaar en P Mynster (te Leer dam) Maria. d. van J. L. de ylamin«e H Jakobs Sion. z. van S. Schild en W. Put ters. - Cornelis Pieter, z. van L. A. G. Ver sluis en C de Jager. - CorneRs. z. van C. ermeij en T. de Groot Ondertrouwd C. H. 't Jong. 29 j en N de Snoo. 23 j. - Getrouwd: R van den Berg. 32 j. en B. G. Broeire. 4 j. (te Vlaardingen). - G_ Boogaard. 30 j„ en C. M. Klootwijk. 26 j. (te Enkhuizen). - G. Balde, an Heukelum. 20 j. (te Papen- 24 J„ en E. van en M van der en T. Tak. 26 j. j en A. >an Heukelum. 20 drtcht). GeMerblom. 24 Hoek. 24 if- P. de Groot. 31 e Griend. Jfj. - W. Klein. 26 J., en BLIJFT TERLOJJW AMATEUR? Naar aanleiding van geruchten als zou Ter louw aan de KN V B. hebben meegedeeld, dat hij Zondag 11 dezer tegen Denemarken zijn laatste wedstrijd voor het Nederlands elftal zou spelen, zulks in verband met zijn aanstaande overgang naar een Italiaanse prof club. vernemen wij. dat een dergelijke me dedeling de K.N.V.B. met heeft bereikt, en dat uitlatingen van Terlouw er veeleer op schijnen te wijzen dat hij amateur wil blij ven. Terlouw zelf heeft df geruchten gelo genstraft in gesprekken met leden van zijn club. Hij vërklaarde dat er nog geen sprak» is van' zijn vertrek naar Italië. K.N.V.B. AFDELING GOUDA. In verband met de te spelen interlandwed strijd Nederland—Denemarken, zijn er voor Zondag 11 December geen wedstrijden, vast gesteld. Ook de Zaterdagmiddageompetitie ligt Zaterdag 10 December stil. K.N.V.B. AFDELING DORDRECHT. Voor Zondag 11 December zijn in verband met de wedstrijd Nederland—Denemarken geen wedstrijden vastgesteld ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. DORDRECHT e.o. Programmft Zaterdag 10 'December. Gr Lindt 2—Oranje Wit 2; Oranje Wit 3— P»likaan 2; Rijsoord 3De Zwgrver 2; Peli kaan 3—ASWH 3; VVGZ 3—OOVD 1; VVGZ 4 Wiedrecht 2; Pelikaan 4—Maasdam 2: Dte Zwerver 3-^IFC 5, WE 3—ASWH 4. Rijsoord 4—OOVD 2; SBW 1—Oranje Wit 5.

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3