PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN •*WUdingsdIenst VAN HOUTEN VERMOMDE LIEFDE NIEUWSBLAD VOOR ZÜIP-HOLLAND EN UTRL ocnoonhovensch® Conran* WOENSDAG 21 DECEMBER 19« Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). PldatselUk mist. Gedurende de avond en nacht: Tijdelijke 1 opklaringen met op vele plaatsen vor ming van nevel of mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vries punt. Morgen overdag: Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer en lang zaam verdwijnen van de nog aanwezige nevel of mist. Matige aan de kust later vrij krachtige Zuidelijke wind. Iets kou der dan vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 21 December: Op 8.46. onder 16 30. 22 December: Op 8.46. onder 16 31. 23 December: Op 8.47, onder 16.31. 1 MAANSTAND. Wassende Maan. 21 December: Op 10 57. onder 17 55. 22 December: Op 11 28. onder 19 19. 23 December: Op 11.49 onder 20 42. 27 December jEerste Kwartier. I Hoog water te Schoonhoven: 21 Dec. 6 54 uur: 22 Dec 7 39 uur. 23 Dec 8 20 uur, 24 Dec. 9 06 uur. Keulen. 21 Dec., stand 219. was 0.38. mogelijkheden in aanzienlijke mate beperkt. Overste Van Brakel deed een heroep op de ouders van deserteurs om mee te werken, dat hun zonen buiten de gevangenis bleven. Nu toch de begroting. De burgemeester heelt weer een openbare vergadering van de raad belegd, nu op Vrijdag 23 December, namiddags 2.30 uur. ter behan deling van de begroting Bovendien l*omt nog aan de orde: Vaststelling van het bedrag vol gens art 55 der Lager Onderwijswet; en even tueel verder te behandelen punten. Jeep in de Haven. Waarom kon dat nog? Wederom zijn in het nachtelijk duister mi litairen met een zware reparatiewagen bezig geweest een te water geraakte auto tegen de steile walmuren op te takelen. Evenals twee jaar geleden, bij het vreselijk ongeluk in de Voorhaven was het een moeilijk karwei Het mag dan ook een zeer gelukkige omstandig heid heten, dat er ditmaal geen mensenlevens te betreuren zijn. hetgeen voornameliik te dan ken is aan het feit. dat de auto. die thans te water geraakte, een open jeep van het gar nizoen was. Dit autotje. bestuurd door de luitenant N.. Is gisteravond tegen half zeven, komende van de Korte Dijk in een poging de Haven •Oost zijde) op te rijden tussen het einde van de borstwering van de Visbrug en de eerste boom op de Haven doorgereden en onderst boven in het water gestort. Het oppervlak verdween. De bestuurder wist zich evenwel los te maken van zijn voertuig en slaagde er in op zijn omgevallen jeep te gaan staan. Een van de koks uit de onderofficierseetzaal m de voormalige synagoge verkeerde in de mening, dat nog een tweede inzittende zich in net voertuig bevond en sprong te water om red dingspogingen aan te wenden. Hij en de on fortuinlijke luitenant zijn daarna door om standers op het droge geholpen.. Te midder nacht is de jeep gelicht. 1 Dit gezegend goed afgelopen ongeluk is ge- ■chied op een bijzonder gevaarlijk punt. Des tijds. toen na het ongeluk in de Voorhaven paaltjes aan het eind van de Koestraat ge plaatst werden, hebben wij in deze rubriek de aandacht gevraagd voor verkeersbeveili- ging op juist hetzelfde punt als waar thans de militaire jeep te water is geraakt. Later, toen de Haven glad en glibberig van opper vlak was. hebben wij nog eens herinnerd aan de noodzakelijkheid om op dit punt paaltjes of andere beveiliging aan te brengen. Dat is niet geschied en de dagelijks dreigende gevol gen hebben zich thans verwerkelijkt, zij het met een bijzonder gelukkige afloop. Hedenmorgen hebben wij ons tot het ge meentebestuur gewend om te vernemen waar om de zozeer noodzakelijke paaltjes met re flector niet op deze gevaarlijke hoek zijn aan gebracht. Men kon ons daarover geen inlich tingen verschaffen Metselaar met mes in de rug gestoken. Een oude vete tussen twee arbeiders, die werkzaamheden verrichtten aan de militaire barakken achter de Willem de Zwijgerschool Is (laandag ontaard in een vechtpartij, waar bij zelfs een mes te pas kwam De metselaar R. had van zijn baas op dracht gekregen de arbeiders te zeggen wat tij moesten doen. Deze opdracht luidde onder meer. dat de arbeider Van A.. eveneens uit Schoonhoven. R. moest helpen. Van A die reeds geruime tijd in een gespannen verhou ding leefde met R. begon echter ruzie tema ken. Hij zei. dat hij niet van plan was beve len af te wachten van R. en hij weigerde de opdracht uit te voeren. De twist liep tenslot te zo hoog. dat de mannen elkaar te lijf gm- gen. doch zij werden sjfbedig gescheiden door andere arbeiders. De ruzie werd toen mm o meer gesust en allen gingen weer aan het werk. ook R die in de veronderstelling leef de. dat Van A gekalmeerd was R was ech ter nog geen half uur aan het werk toen hij opeens door Van A. met een mes in de rug werd gestoken. Wonder boven wonder ver oorzaakte deze steek slechts een diepe, maar ongevaarlijke vleeswond, die een geneesheer later met drie krammeties moest hechten Nadat hij de doktersbehandeling ondergaan had heeft R. zelf op het oolitiebureau aan gifte gedaan van het geval daar zijn mede arbeiders het voorgevallene niet ter kennis van de politie hadden gebracht De aannemer heeft van A. onmiddellijk ontslagen. Het zeer talrijke publiek dat zich gister avond ter gelegenheid van de opvoering van het toneelstuk „Op hoop van Zegen van Her man Heijermans naar de Nutszaal had bege ven. stond om kwart over acht reeds weer op straat. De voorstelling kon nameljjk niet doorgaan, doordat een van de leden van het Ned. Volkstoneel, Tine de Vries, op de reis van Amsterdam naar Schoonhoven een onge val was overkomen. Toen de auto. waarin het gezelschap zich bevond door een kuil reed. kwam Tine de Vriei met zon kracht met haar hoofd tegen een ijzeren balk te recht. dat zij een zware hersenschudding op liep. De opvoering van „Op hoop van Zegen zal nu op een'nader te bepalen datum plaats vinden. KERSTSPEL. In de Remonstrantse kerk zal Vrijdagavond een Kerstwijding gehouden worden onder lei ding van ds. P. den Broeder Leden van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale zullen aen Kerstspel opvoeren. DS. DEN BROEDER WORDT LEGER- TRED1KANT. Met ingang van 1 Januari is ds. Den Broe der waarnemend predikant bij de Remon strantse Gemeente te dezer stede, benoemd tot legerpredikant M. In verband met deze verandering van werk- zaamheden. heeft .de predikant zich genood zaakt gezien de functie van secretaris van het Niwin-comité neer te leggen. Het secretariaat wordt voortaan waargenomen door mevr. De Haas. „DENK EN ZET De damvereniging ..Denk en Zet" speelde in café P. van Veen de volgende competitie-wed- 1 strijden: A. Mesker—C. Stoppelenburg 2—0 A van der Leeden—G. A. van Egmond 0—i A A DriessenM. Droog 1—1 M. Visser—J. J. van der Horst 2—0 N W. Veer—P. de Jong 2—0 W. Rietveld—W. van der Horst0—^ J. Mesker—B. de Hoop 0—i 1 P de Jong—J. Maasland 2—u H Duel—D. Veer 2 C. den Besten—P. de Jong 2—u VOETBAL. Zondag heeft Sportclub weer een onver- diende nederlaag geleden. Ondanks veldover- l wicht zagen de spelers geen kans het net te vinden. Voor de rust speelde Hillegersberg met de sterke wind in de rug en nam een 1__0 voorsprong. Na rust waren de blauw- witten sterker, rrraar succes bleef uit. In de laatste minuut kregen de blauw-witten nog een vrije trap te nemen. De Boer schoot de bal in het net. De scheidsrechter kende het doelpunt echter niet toe. daar volgens hem de speeltijd verstreken was. Zo ging dus. door deze zonderlinge beslissing het gelijke spel verloren. Sportclub II behaalde Zondag een keurige overwinning op VOC II. Met 20 kwam het einde, nadat de rust met 10 was ingegaan. GEVONDEN VOORWERPEN. Ceintuur; enige wanten en handschoenen: wagentje op twee wielen, halve papieren gul den paar gymnastiekschoentjes; haarstrik; fietssleuteltje. Inlichtingen op het politie bureau. PLAATSELIJK NIEUWS. KERSTWIJDING. Bergambacht. Dinsdagavond heeft het Cen traal Verband van Herv. verenigingen met haar zes verenigingen, een Kerstwijdingsgvond gehouden in de consistorie der Herv Kerk. Het programma was gevuld met Kerstverhalen en Kerstliederen, waarvan het merendeel der verenigingen het hare bijdroeg. Dertig jaren bij G.E.B. Bergambacht. Morgen zal het 30 jaar gele den znn. dat de heer D. van de Velde in dienst trad bij het Gemeentelijk .Elektrici teitsbedrijf Een ieder, die deze bedrijfsleider van het G E B. kent. weet, hoe hy steeds de belangen van het bedrijf behartigde Deze functionaris heeft heel de ontwikkeling en de groei van het bedrijf meegemaakt. Toen hij in 1919 het bedrijf werd in 1918 opgericht in dienst trad. werden per jaar een paar duizend k.w.h. afgeleverd, terwijl dit jaar ongeveer één millioen k.w.h. ver bruikt zullen worden. Ondanks de sterke toe name van het stroomverbruik wist de heer Van de Velde steeds tijdig de nodige tech nische voorzieningen te treffen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden Grote wer ken zijn onder zijn energieke leiding tot stand gekomen. We wijzen slechts op de kabelleg ging in de kom der gemeente, op de wijden zijd bekend zijnde straatverlichting in de Hoofdstraat, op de gehele verlichting der bui tenwijken. op de wijzerplaat-verlichting Der gelijke werken worden, in tegenstelling bij vele andere bedrijven, steeds in eigen beheer uitgevoerd. Tijdens officiële feestelijkheden weet de heer Van de Velde de openbare ge bouwen steeds smaakvol te verlichten. Een ieder herinnert zich nog wel de prachtige il luminatie van de ambtswoning van de bur gemeester in 1948 bij de troonswisseling Ten slotte is de artistieke aanleg van de heer Van de Velde overbekend. Kort geleden heeft hij nog een fraai aandenken van blijvende aard ontworpen, dat aan de uit Indonesië terugke rende militairen wordt aangeboden door het daarvoor werkzame comité. De heer Van de Velde is 58 jaar. zodat hem nog zeven jaren scheiden van de pensioenge rechtigde leeftijd. Iedereen hoopt, dat het hem die jaren nog gegeven zal zijn de be drijfsbelangen te dienen op dé wijze, die men steeds van hem gewend was. Terug uit Indonesië. Bergambacht. Aan het einde van dit jaar zullen acht militairen uit Indonesië in deze gemeente zijn teruggekeerd, t.w. A. A. v. Dam, W. v Buren. Joh. Graafland, J. H. v.Buren. L. M. Kuik, J Graafland. A. van der Wouden en B de Bruijn (de laatste nog onderweg). Aan deze personen is een blijvend aandenken geschonken door het „Comité, werkzaam voor de Jongens Overzee". Het is een wandbordje. waarop afgebeeld staat een voorstelling van Bergambacht en van Indonesië, drie wapens (Nederland. Indonesië en Bergambacht), een tekst herinnerend aan het verblijf, de betref fende naam en de datum van thuiskomst Thans verblijven nog 31 militairen uit deze gemeente in Indonesië. „VOLHARDING". Groot-Ammers. Dé zangvereniging „Volhar ding" heeft niet voldoende werkende leden om zelf een kunstavond te kunnen brengen, maar. haar naam getrouw, heeft deze vereni ging haar kunstlievende leden en donateurs toch een zeer geslaagde avond kunnen aan bieden door de Schoonhovense Toneelvereni- g ng „Arto Post Laboro" uit te nodigen „Het Hoedje van Marius" te komen spelen. Dit ge schiedde Dinsdagavond met een succes, dat evenredig was aan dat wat Arto met hetzelf de stuk In Schoonhoven oogstte. Alle aanwe zigen verkeerden dan ook in» een prettige stemming toen het bal begon dat de avond besloot. Verkeersongelukken eisten twee doden. Gouda. Gistermorgen slipte tengevolge van gladheid op de rijksverkeersweg UtrechtDen Haag. nabij Waddinxveen. een luxe auto. De wagen, die met een snelheid van 80 K M. reed. sloeg over de kop. De 65-jarige A. Boutens, uit Den Haag. die naast de bestuurder zat. werd uit de auto geslingerd. Hij werd met een schedelbasisfractuur opgenomen in het St. Josephs Gasthuis te Gouda en is later in de morgen overleden. De bestuurder liep geen letsel op. Gistermiddag sloegen twee paarden, gespan nen voor een bestelwagen van Van Gend en Loos. op de Haven in Gouda op hol. daar de voerman bij het opstappen de bok van de wagen trok De dieren kregen de bok op hun lijf en renden verschrikt weg. Honderd meter verder ramden zij een winkelpui, schoten naar de overzijde en vernielden ook daar een winkelpui. De dolle rit bleef niet zonder nood lottige gevolgen. Een 61-jarige wielrijder, de heer J. Duim. uit Gouda, werd door de hollen de paarden gegrepen en met zijn fiets onge veer tien meter meegesleurd. Enige uren later is het slachtoffer in het ziekenhuis „De Wijk" aan de opgelopen verwondingen over leden. De voerman, die nog getracht heeft de hollende paarden tot stilstand te brengen, viel bij zijn pogingen van de wagen. Hij liep hierbij geen verwondingen op. BRAND IN TOUWFABRIEK. Lekkerkcrk. Maandagavond omstreeks half acht ontstond brand in de N V. Touw- en Staaldraadfabriek ..Holland' Daar er nog een aantal arbeiders aan het werk was. werd de brand direct opgemerkt. Met twee brandblus- apparaten bestreed men de vlammen en spoe dig ging de auotmatische brandinstallatie in werking. De inmiddels gearriveerde brand weer verrichtte da naölussing. Do oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting. Vijf woningen in 1950. NieuUpoort. Deze gemeente heeft voor het jaar 1950 een woningcontingent toegewezen gekregen van vijf woningen Dit zullen dan de eerste woningen worden, die na de oorlog in onze gemeente gebouwd worden. Terugkeer uij Indonesië. Nieuwpoort. Als eerste dienstplichtige, die uit Indonesië in deze gemeente terugkeert, komt sergeant C. Renes huiswaarts met de „Sibajak". Nieuwpoort. Dammen. Na een span nende wedstrijd wist het eerste tiental van de damvereniging een kleine overwinning te be halen op Meerkerk. Hiermede behield het een geringe kans op het kampioenschap. Het twee de boekte geen onverdienstelijk resultaat door een geluk spel De volledige uitslagen zijn: le tiental: M. DeelenB. van Dam 1-1: i- A den Hartoe—G. van lperen 2-u J Hake- mulderF. Veen 1-1: A. P. Broltklng-P. de Koning 1—1: J- W van der Hek—G J. van Veen 1—1: W. van Beuzekom—G J de Ruiter 2—0; A. Droog—Chr. van Dam 0-2: J. Ouwe- neel-T. A. den Hartog 2-0; T. Baardwijk- J Jongkind 1—1; T. de Waard—J. Schippers 0—2 Totaal 11—9 voor Nieuwpoort. 2e tiental: R. Gelderblom—A. van Dam 1—1; B. VermeulenH Langerak 0—2, D. Kooiman A Buizerd 0—2; C. Versluis—A. de Groot 2—0 G Bol—G van den Berg 0—2; J Rof— J. A. Vuurens 1-1. C. Gelderblom-H. Slob 2—0; A P. J. de Roo-A. Bron 2-0: A de Kruik—G. C. van Ooyen 1—1. Totaal 10—10. TELEGRAM VAN C.P.N. AAN STALIN. Het partijbestuur van de Communistische Partij Nederland heeft een gelukwens-tele- gram gezonden aan Stalin. Hierin wordt onder mesteed"meer Nederlanders scharen zich in de rijen van de voorstanders van de zaak van een duurzame vrede, nationale zelfstandigheid en vriendschap tussen de volkeren, waarin gij aan het hoofd van het Russische volk en de gehele beschaafde mensheid vastbesloten en succesvol vooraangaat. JAPANNERS ZIJN KANONNENVLEES. ZEGGEN DE RUSSEN. De Russische afgevaardigden in de geallieerde raad vooV Japan hebben de zitting verlaten, na Amerika er van te hebben beschuldigd, dat zij de Japanners als „kanonnenvlees in een anti-Russische „kapitalistische oorlog gebruiken. Wordt 't brood duurder? De Nederlandse Bakkerij Stichting heeft zich namens de werkgevers, en werknemers organisaties in het bakkersbedrijf, gewend töt de daartoe bevoegde instanties met het ver zoek de prijzen voor volksbrood te verhogen, zulks naar aanleiding van de huid.ge kosten, alsmede op grond van de binnenkort nog te verwachten kostenstijgingen. TREINONTSPORING BIJ LEIDEN. Hedenochtend omstreeks half vijf zijn de laatste drie wagens van een *°fdere" 5''!i Amsterdam tussen Leiden en Warmond door het te vroeg overhalen van een wissel, uit de rails Belopen De wissel en een grote lengte baan werd zwaar beschadigd. Hett rein ver keer tussen Haarlem en Leiden in beide ncn tingen is volledig gestremd. GEMENGD NIEUWS. VOORLICHTINGSDAGEN OVER TUIN BOUWPRODUCTEN. In de komende maanden zullen, zoals dit ook in het vorige seizoen het gevali is ge weest voorlichtingsdagen over tuinbouwpro ducten worden gehouden, die door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen m Nederland in samenwerking met de Rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst worden georga- nlDereerste voorlichtingsdag handelt over de boon en wordt op Donderdag 22 December te Utrecht gehouden. Verschillende deskundigen zullen op die dag spreken over diverse on derwerp met betrekking tot de bonenteelt. Als eerste spreker treedt op de heer ïr J P. H v. d. Want, onderzoeker bij het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek, die een lezing houdt over „De belangrijkste bonen- ziekten en hun bestrijding". BOTSING TUSSEN VRACHTAUTO EN SNELTREIN. Een dode. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is een vrachtauto met melkbussen pp een on bewaakte overweg onder Nfjkerk door een sneltrein gegrepen. De melkrijder Pater uit Voorthuizen werd gedood. Naast hem zat nog iemand, die zwaar gewond naar het Sint Elizabethgasthuis te Amersfoort werd over gebracht. MIJNRAMP IN SAKSEN. Volgens het Westberlijnse blad „Der Abend" zijn in de uraniummijn Dietrich in Zuid-Sak sen 18 Duitse mijnwerkers om het leven ge komen, doordat een gang instortte. Drie mijn werkers werden gewond. Onmiddellijk na fret ongeluk, aldus „Der Abend", werd het terrein rondom de mijn door Russische troepen afgezet. Niemand mocht het betreden of verlaten. TSJANG HSOEEH LIANG GEEXECUTEERD? Volgens een nog onbevestigd bericht uit Chinese bron is Tsjang Hsoeeh Liang, de „jonge maarschalk", die in 1936 Tsjang Kaï Sjek arresteerde en drie weken gevangen hield, op bevel "an generaal Tsjang Kai Sjek onmiddellijk na zijn aankomst te Taipeh op Formosa ter dood gebracht. Tsjang verkèér- de de afgelopen 13 jaar In „huisarrest Het bedoelde incident had plaats, toen maarschalk Tsjang, wiens troepen, moe van burgeroorlog, niet verder tegen de commu nisten wilden vechten. Tsiang Kai Siek niet kon overtuigen dat het onmogelijk was de strijd voort te zetten. Tijdens zijn gevangen schap wist Tsjang tot overeenstemming te komen met zijn eigen troepen en de commu nisten. KASSIER VERDUISTERDE ZESTIEN MILLE. De officier van de Arnhemse rechtbank eis te een gevangenisstraf van twee jaar met af trek wegens verduistering tegen de voormali ge kassier van de Rotterdamse Bankvereni- ging te Arnhem. Verdachte had als kassier bij genoemde bank een bedrag van f 16.000 ver duisterd van 1 December 1946 af tot 29 Juli van dit jaar. De officier zeide in zjjn requi sitoir, dat de bank verdachte tot het plegen van deze verduistering heeft gebracht Hij heeft nu alles vergooid, wat hij in dertig jaar heeft opgebouwd. Vader sloeg baby dood. Eerst nu is een gruwelijke mishandeling aan het licht gekomen, die een vader in 1944 pleeg de op zijn vier maapden oude baby. een jon getje. waardoor deze baby ten slotte overleed. De politie had er dezer dagen de lucht van gekregen, dat het kind van de familie P. ver moedelijk een onnatuurlijke dood was gestor ven. Bij onderzoek kwam aan 't licht, dat de baby reeds zes weken na de geboorte moest worden opgenomen in het Sophia-kinderzie- kenbuis Het leed toen aan hersenbloeding. Na anderhalve maand verpleegd te zijn geweest kon de zuigeling weer naar huis. maar een week later moest het kind opnieuw worden opgenomen wegens kwetsuren aan de hals en een gebroken sleutelbeentje. Op 8 November van dat jaar verliet de baby opnieuw het zie kenhuis, maar een week later overleed hij. Thans .is de vader aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en beweerde in die tijd zeer zenuwachtig te zijn geweest en aan slapeloosheid te hebben geleden. Als het kind 's nachts huilde, ging hij het bed uit en kastijdde het Eenmaal heeft hij zijn zoontje op het hoofd geslagen, de tweede maal sloeg hij het in het nekje. De vader zal voor de officier van justitie worden geleid. Man sloeg zijn hospita mei een hamer dood. Maandagmiddag heeft de 49-jarige fabrieks arbeider J. S kostganger bij de 41-jarige mej. M. t§ Tilburg in een vlaag van drift zijn hos pita zodanig met een hamer op het hoofd ge slagen. dat zij aan de gevolgen is overleden. De dader had reeds enige tijd onenigheid gehad met het slachtoffer over een bedrag van f 4900—, dat hij in epn schuurtje onder de grond had verstopt. Hij had zijn hospita van deze bergplaats op de hoogte gesteld en haar medegedeeld, dat. wanneer h»m iets mocht overkomen, zij dit geld als haaf eigen dom kon beschouwen. In November bemerk te S evenwel, dat het geld verdwenen was. Hij verdacht daarvan zijn hospita en er volg de aangifte bij de recherche. Het geld bleef evenwel zoek. De dader deelde Maandagavond aan een caféhouder in de buurt mede. dat hy de vrouw vermoord had. Déze deed toen aangif te bij de politie, die in de huiskamer van de woning het stoffelijk overschot van het slacht offer aantrof. S. werd in het café. waarheen hU zich na het misdrijf begaf, gearresteerd. Bij zijn verhoor verklaarde hij zich niets meer te herinneren De vermoorde vrouw laat twee kinderen, meisjes van elf en veertien jaar achter. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERKEN. Bedankt vóór Gorinchem G. P. Hartvelt te Ooster-Nijkerk. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Giessendam H van Gilst te 's-Gravenhage. OUD GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Utrecht W. van Dijk te Capelle aan de IJssel. Engelse geestelijken krijgen stenen voor brood. Beschuldigd van het vervalsen van het hu. weltjksregister. werd de predikant van de En gelse gemeente St. Stephen, ds. L. B. Z. Da- vies, van zijn pöst ontheven; hij stierf aan „chronisch alcoholisme". Zijn opvolger schrijft hierover het volgende: Er zijn op deze wereld vele onnadenkends mensen, die de heer Davies by voorbaat zul len veroordelen. Velen van hen zullen zelfs lid zijn van een „Kerk in Engeland". Ik verklaar dat het systeem van de Kerk van Engeland Davies tot dronkenschap heeft gebracht en tenslotte gemaakt heeft dat hy 6tierf. Zyn vader was geestelyke in Wales. Davies nam het besluit in de voetsporen van zyn vader te treden. In 1933 werd hij beroepen in St. Stephen. Het was een predikantsplaats met een minimum inkomen. Het inkomen werd omstreeks 1870 vastgesteld en is tot nu toe zo gebleven, terwyl de kosten van levensonder houd enorm gestegen zyn. De pastorie is vol komen vervallen; de voorgevel helt over Rat ten zyn hoer en meester in de keuken. Davies vestigde zich. bezield met de beste voorne* mens. Hy was één der beste predikers van het district. Maar het noodlot achtervolgde hem. In 1937 ging hij failliet. Het is waar. dat hy op paarden en honden wedde. Het is ook waar. dat hij het leven in een parochie van 18000 zielen en een minimum inkomén met kon dragen. Hij trachtte zyn vermogen terug te winnen met honden en paarden. Velen zyn hem daarin voorgegaan. Davies zette zyn trots opzij en wendde zich tot de kerkeraad, die als eerste plicht heeft samen te werken met de predikant. De kerkeraad van St. Stepphen liet hem in de steek. Ze zei. niet verplicht te zyn schulden te betalen, die veroorzaakt Waren door wedden. Men vond dit bovendien aanlei ding allerlei toelagen van Davies af te nemen. Zyn verzoek om een hulpprediker werd ge weigerd En Davies zocht troost by de drank. Men had beter gedaan Davies een betrekking te geven, waar hy geen zielen hoefde te hoe den en waar Iemand toezicht op hem had kun nen houden. Er zyn in Engeland meer van die ongelukkige geesteiyken. Velen ploeteren voort met ontoereikende inkomens. In bouwvallige huizen zonder steun van superieuren en om ringd door kleinzielige geesten. Ze vragen brood en krijgen stenen. Meer dan de helft van de bisschoppen in Engeland kent de namen niet eens van de onder hen werkende geeste- lijlten. Er moet aan dit systeem een einde wor den gemaakt. Wanneer de dood van de onge lukkige dominee Davies ertoe kan bijdragen aan deze ongewenste toestanden een einde te maken, dan is zyn dood niet vergeefs ge weest. MARKTBERICHTEN. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Woensdag 21 December, 's avonds 7.30 uur. in Gymnastiek lokaal aan de Bermweg, Kerstwijdingssamen- komst voor jongeren. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Vrijdag 2g December, 's avonds 7 uur. Kerstfeestviering met de leerlingen, die godsdienst-onderwijs ontvangen op de openbare scholen. HAASTRECHT. Donderdag 22 December, 's avonds 8.30 uur (kerk open 8 uur). Opvoering „Klem Kerstspel" door de N.-H. Jeugdvereni- *ing. HOORNAAR Vrydag 23 December, "s avonds 7.30 uur, Kerstwijdingsavond, waarbij het Kerkkoor'medewerking zal verlenen JAARSVELD. Donderdagavond 22 December zal er in de Hervormde School op het dorp een Kerstwijding gehouden worden, uitgaande van de verschillende jeugdverenigingen. LEKKERKERK. Herv. Evangelisatie Don derdag 22 December, 's avonds 7 uur, ds. Dors man. van Schelluinen. MOORDRECHT. Woensdag 21 December. •s avonds 7 30 uur. de heer Slaager. van Al. blasserdam. Kerstdienst voor de jeugd. GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. De Ruyterstraat Vrijdag 23 December, 's avonds 7.30 uur. ds. Chr v. d Woestijne. van Ridderkerk STOLWIJK. Donderdag 22 December, "s av. 7 uur, candidaat Van Gilst. van Den Haag. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL Buffelstraat, Donderdag 22 December, 's avonds 7.30 uur, de heer T. de Jong. CHR. GEREF KERK. AMEIDE. Donderdag 22 December, 's av. 6 45 uur. ds. W. Baay. van Alphen aan de RSUEDRECHT. Donderdag 22 December, 's avonds 7 uur. ds. du Marchie van Voort- huize®. BODEGRAVEN. 20 Dec. Kaasmarkt Aanvoer 121 partyen kaas. Pryzen*. le soort f 2.48—2.58. 2e soort f 2.422.47; extra soort tot f 2 60. Handel flauw. OUDEWATER Kaasmarkt Aanvoer 30 partyen. le soort 2.50—2.54, 2e soort 2.44— 2.49. Handel flauw. UTRECHT. 19 Dec. Slachtveemarkt. Aangevoerd werden 192 runderen. 2 gras- kalveren. 19 nuchtere kalveren. Pryzen; Run deren f 1.90-2 40 per kg levend gewicht; graskalveren f 180—200 per stuk; nuchtere kal. veren f 30—50. De handel was vlug. ROTTERDAM, 19 Dec. V e e m a r k t. To taal aanvoer 1175. Vette koeien 1151. «raskal- veren 1. nuchtere kalveren 3. schapen 20 Pryzen per kg: Vette koeien f 1 80-2. f 1 60 1.80, f 1 40—1 60, lammeren f 185. i oa. f 1 55.' Vette koeien èanvoer zeer ruim. handel kalm. prijzen als vorige we?k Dinsdag, prima exemplaren iets boven notering: lammeren aanvoer klein, handel vlot. pryzen iets hoger. UTRECHT. 20 Dec. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken. Veilingbericht van Dinsdag 20 December. Bellefleurs 5—38; bramley seedling 5—22. cox oragne pippin 15— 82. goudreinet 8—54glorie van holland 5—J4; jonathan 8—44, laxton superbe 5—23; notaris appel 5—31; present van engeland 5—29; prm- cesse noble 5—22. sterappelen 5—40. alle ande re soorten appels 5—21; beurre alex lucas 10 47 brederode 3—17; comtesse de paris 3— 28 giczer wildeman 3—19 groenpeer 3—12; herfstsuikerpeer 3—16; lauwtjespecr 312; legipont 3—28: lu cure 3—16. st. remy 3—12; winterjan 3—15: ijsbouten 3—13; yzendijkers 3 14. zw. wynpeer 2—20. Alles in guldens per 100 kg. UTRECHT 19 Dec. Ver. Groenten- er. Vruchtenveilïng Utrecht en omstseken. Vei lingbericht van 19 December. Knolselrierie 7— 22: sla 614 andijvie 16—54 bieten 5—7; bieten gekookt «—17: boerenkool 6—18 kooi gele 9 kool groene 7—24; kool rode 6—13: prej 8—32: rapen 5—15: spruiten 12—47; toma ten 14—98 uien 5—22 waspeen 6—30; winter wortelen 612; witlof 19—63. Hiermede betuigen wij onze oprechte dank aan Fami lie. Buren en zeer veel an dere Kennissen, wegens blijk van medeleven van het nood lottig gebeuren van onze lie ve Zoon. Broer en Verloofde. H UITTENBOOGAART. T. UITTENBOOGAART— VAN ARKEL. HUIBERT. ALI. SJAAN. Groot-Ammers. A 181, December 1949. VERMIST: Drie Ganzen. Tegen beloning terug te be zorgen by K. VERSLUIS, Kortland 57. - Alblasserdam. Te koop; Een platte Wagen, als nieuw: zeer geschikt voor groenteboer of melkslyter. Te bevr by A. BRANDWIJK Kerkstraat 22 - Streefkerk. Telefoon 54. n VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JEUGD CENTRALE V, Afdaling Sdioorhovan met Kerstpel op Vrijdag 23 December 1949 OM 8 UUR IN DE REMONSTRANTSE KERK. Programma s tevens bewijs van toegang, verkrijgbaar aan de kosterij 15 cent Autoverzekering Auto financiering r£5&UQANTIL&E.DD,JF SCHOONHOVEN Telefoon 422. HARDBOARD le soort 122 x 122 cm Nu geen f 3 50, maar tydeiyk recl&meprUs 2.90 p, plaat. De plaat voor plafond en wandbetimmering. GESCHAAFDE 5 x 20. 30 en 40 m.m. 10, 14 en 16>/i cent per Meter. HOUTHANDEL KLAVER ZN. ALBLASSERDAM - Tel. 20f t TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - Schoonhov.Mche Courant WOENSDAG tl DECEMBER 1MI Alblasserdam. Het comité inzake de actie voor de V.1J.R.O. heeft thans in totaal 70 nieuwe leden ingeschreven. Men zet thans een actie in om dit getal tot 150 op te voe ren. Bedrijfsongeval De constructie- verker A. de Lany geraakte tydens zyn werkzaamheden bij de firma Kloos. beklemd. Hy werd ernstig aan zijn linkerhand gewond. Na medische hulp van dr. Terpstra. werd het slachtoffer in een ziekenhuis te Dordrecht opgenomen. ONTPLOFFING. Alblasserdam. By de Ned Kabelfabriek viel dezer dagen een geladen bak met slak ken in de Noord. Er volgde een zware ex plosie, waardoor veel glassschade ontstond. Alblasserdam. De pluimvee- en konynen- vereniging „Papendrecht" hield op 16 en 17 December in de manege Beyaert een ten toonstelling. Er waren 21 deelnemers en in totaal 45 pryzen. voor het grootste deel door eakenlieden uit Alblasserdam beschikbaar ge steld. In totaal werden uit Papendrecht. Dordrecht. Sliedrecht. Nieuw-Lekkerland, Krimpen a d. Lek en Alblasserdam 108 konij nen plus hoenders, eenden en duiven ten toongesteld. De afdeling Necfi Vereniging tot bescherming van Dieren was met een stand sanwezig. De tentoonstelling werd geopend door de voorzitter, de heer F. Broekhuizen, die ook het slotwoord sprak. Burgemeester Looy was ere-voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur De voornaamste pryswinnaars lijn als volgt: Aan de heer J. H. Sonderman te Dord recht werd toegekend de wisselbeker mooiste konyn der tentoonstelling, geschonken door B. en W. van Papendrecht; de heer P. Kraaie- veld. Sliedrecht bleef in 't bezit van de wis selbeker 1948 T.K.; mooiste der hoenders, de plaquette geschonken door de heer P. v. d. Tak. Papendrecht. werd toegekend aan de heer R. W. v. d. Linden. Dordrecht, terwijl de heer P. Kraaiveld een medaille verwierf, beschikbaar gesteld door de heer Misset. De Verschillende aanwezigen stelden vragen, die voornameiyk doelden op het gevaar van verraad onder eigen gelederen. Luitenant Huygen zag dit gevaar niet zo groot. Hierte- Burgemeester Looy sprak een kort propa- &en kan en moet men rel' «tryden. Ook ds. gandawoord. Hij memoreerde het ontstaan der Koolhaas onderstreepte deze woorden, wandelvereniging, welke thans een gunstige in- ,,.In de Pau" kreeg men gelegenheid zich als druk in het District Dordt maakt. lld °P te leven Toen na enige tyd nog nie- Hierna werd een mooi programma van mu- "lan^ z'ck gemeld had. begaf de spreker van ziek. zang en toneel afgewerkt. In de pauze deze avond zich in de zaal om persoonlijk was er een verloting. D1" d.e nanwezigen te spreken en moeiiykhe- De afdeling Alblasserdam en Oud-Al- Ult !?e ,te ruimen- Ook de burgemees- blas van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. „fulfil m Koolhaas beSaven zich onder het hield Donderdag in de zaal Vogelensang een f" paUZe Van ,een uur hadden filmavond. Men vertoonde een film over de aanwazlgen voorlopig opgegeven, veefokkery in Amerika. LSf«de Was' volgens de burgemeester, de - De buurtvereniging „De Vrolyke Buurt" Xt£ e,T afde]in* verzekerd. Ten- organiseerde Woensdag in de zaal van Krim. dertUkT^ovïval val*"Sifuf w"!' pen een contact-avond. Eigen leden voerden Europa De sSline Wt ml ?P W.est* enkele sehetsen op. terwyi ook de goochelaar leden Welh?8 telt momenteel „zestien prof. Henli optrad. Ook werden kleine films Bleskensgraaf. Het bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft besloten de dienst op Zondagmor gen een half uur later te doen aanvangen, dus om tien uur. Brandwijk. Voor de Herv. Kerk is een gift Jan f inn hinnaodalronaa gedraaid De avond werd besloten met een bal onder leiding van De Hartogs Harmonisten. Des middags was St. Nicolaas de gast van de buurtvereniging.1» Cabaret-avond. Het Bureau „De Schakel" te Breda gaf Woensdag in „Het Ver- Van f 100 binnengekomen, guide Paard" een cabaret-avond. Het aanwe zige publiek beloonde de artisten met een gul applaus. De damvereniging speelde Dinsdag te Dor drecht voor de bondscompetitie tegen Het Noorden I. Alblasserdam won met 165. Mei OuJ cjaar NOG GEEN VASTE IJSBAAN. Amelde. De ysclub „Hollandië" kwam Woensdag onder voorzitterschap van het hoofd der school, de heer J. J. H. van Tuyi, in de zaal van K. van Elteren in ledenverga dering byeen. Er waren 110 van de 270 leden aanwezig. De voorzitter sprak een byzonder woord van welkom tot de uit Indonesië teruggekeerde mi litairen. de heren R Plieger en B Versluis. Verder deelde de voorzitter mede. dat de club in 1951 zeventig jaar zal bestaan. Bij de mededelingen werd verslag uitge bracht over de besprekingen met de heer J. W. Boote omtrent de te maken vaste ysbaan. Het bestur is tot de overtuiging gekomen, dat het niet mogelijk is op dit land een ijsbaan te maken, in de eerste plaats is het terrein te smal en bovendien lopen zandbanen door de zal toch Uw nieuwjaarswens niet in deze cburant ontbreken! Geef nog heden de tekst aan de agenten of rechtstreeks aan» Haven 25, Schoonhoven Gouderak. De heer H. de Jpng heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld als ouderling by de Ned Herv. Gemeente welke functie hij reeds tal van jaren vervuU. Zijn gezond heidstoestand noopte hem dit besluit te ne men. In zijn plaats is benoemd de heer W^H Verboom; als diakèn is herbenoemd de heer C. Bregman. Voetbal. Gouderak. dat na haar it jKhCSiü to: gronden, liggende I.ngj de Pr,nee. MjrJItowe, ™'de« en geldprijzen.. zodat het met mogelijk is in die rlcbtin8 een winning. Thans was „Te Werve" de gast. Al Konynen 1 Vlaamse Reus/ wit (voedster baan te zoeken. Het bestuur heeft thans het spoedlg nam de thuisclub de leiding Van Jong) B. W. v. d. Linden. 2 Lotharinger oog op een ander stuk land Kekum werkte de bal handig in het net der a-*.. i Uit het financieel overzicht bleek, dat de m- -■ -B blauw-bont (voedifter jong) G van Vliet. Dordt; 3 Groot-Zilver licht-zwart (ram jong) J. D. van Arkel. Papendrecht; 1 idem licht- zwart (voedster jong); 2 Weener (ram jong) J. H. Sonderman; 3 wit (ram oud) A. Ber- kouwer. Krimpen ad. Lek; idem wit (voed ster oud); idem wit (voedster jong): 2de pr. wit (voedster jong) Joh. Speksnijder-, 3 wit (voedster jong) J. H Sonderman; Weener (zwart ram jong) 1 Joh. Sneksnyder; 2 J P Maurice. Nieuw-Lekkerland; Weener (ram oud) blauw. H. Dekker. Papendrecht; blauw (voedster jong) Joh. Speksnyder: idem blauw (ram jong); idem blauw (voedster jong): 2H. Dekker. Alaska (ram oud) Joh. Speksnijder; idem (ram jong), Gouwenaar (voedster jong) 1 P. Kraaieveld; 2 G. Versteeg, Papendrecht; Zilver Vos (ram oud) zwart: J. A. v. Opynen, Alblasserdam; Rus zwart (ram jong) J. v. d. Linden. Papendrecht. Hoenders Leghorn (wit hen jong) P Kraai veld Patrys (hen jong) W. Koolwaay, Pa pendrecht. Zilverpel: J. v. d. Linden. De prijs toegezegd door burgemeester Looij voor net mooiste dier in het aantal inzendingen door ingezetenen van Alblasserdam werd toe gekend aan de heer Joh. Speksnijder. Het be- loek aan de tentoonstelling was niet groot. Alblasterdam. De speeltuinvereniging Kin derdijk kwam onder leiding van de heer L. Smit in de S.V.K. zaal in ledenvergadering bijeen. De opkomst der leden was slecht. Da voorzitter bracht dank voor de activiteit van enkele leden die hun vrye tyd badden be schikbaar gesteld voor het welzyn der jeugd in 't algemeen. In de vacature in het bestuur werd gekozen de heer E Vonk. Het ligt in de bedoeling te trachten ook te Alblasserdam in kringverband te komen tot oprichting van een afdeling van de Ned. Pluimvee- en Konynenfokkersbond. Men zal trachten een kring te vormen 30 KM. van Papendrecht langs Noord. Lek en Merwede Alblasserdam. In het verenigingsgebouw der Ned Herv. Kerk had Donderdag een ontmoe- Ungsavond plaats met ds. en mevr Ewoldt. Er waren een aanbal leden van verenigingen op kerkelyke grondslag aanwezig alsmede het personeel van de Zondagsschool Tot ouderlingen der Ned. Herv Kerk zyn benoemd, de heren H J. van Beest. A. v d. Oever en A. van 't Hof Tot diakenen werden benoemd de heren J. de Bruijn én M. Riedijk. Zy worden op 1 Januari 1950 bevestigd Tafeltennis De eerste helft der bondscompetitie is behoudens een wedstrUd be- «indigd De laatste uitslagen zyn: Sozaro 4 N.K.F. 1 3—7; N.K.F. 2—Hermandad 2 3—7, N.K.F. 4R.Z. 3 5—5; Nemag 3—N.K.F. 3 1—9. Op 23 December speelt N.K.F. 2 tegen R.Z.V. 2. De wandelsportveren'ging O. en O. hield Dinsdag in de zaal Vogelensang haar eerste feestavond. De voorzitter, de heer C. Stellaard, iprak een woord ,van welkom tot burgemeester Looy en memoreerde dat deze als dryfveer der vereniging de eerste wandeltochten mee maak te. Medewerking aan deze avond verleenden de mofidaccordeonvereniging OBK. uit Pa pendrecht en de geaisters v. d. Linden. komsten f 774.13 bedroegen en de uitgaven f 146 99. zodat het kassaldo f 627.14 bedraagt: terwijl de financiën van de te stichten ijsbaan bedroegen; ontvangsten f 603.75. en de uitgaven (aflossing renteloze aandelen) f 120, batig slot f 483 75. De aftredende bestuursleden, de heren A. A. Langerak en T. F. Oosterom werden met grote meerderheid herkozen. De heer A. Langerak bracht als afgevaar digde van de IJsbondvergadering verslag uit over de te Giessendam gehouden vergadering, waarna het bestuur voorstelde, over te gaan tot aansluiting by het district Alblasserwaard van het gewest Zuid-Holland der K N S B. Dit voor stel werd na toelichting met algemene stem men aangenomen. Als afgevaardigden tiaar de deze maand te hoi/cfen districtsvergadering wérden aangewe zen de heren H. Diepenhorst. A. Hansum. G. Hamoen en twee bestuursleden De organisatie van de te houden ysfeesten werd aan het bestuur overgelaten. Daarna volgde de uitloting van renteloze aandelen. Een verloting vormde het slot van de avond. HET VOLGEND JAAR MOGEN ZESTIEN WONINGEN WORDEN GEBOUWD. Arkel. Op grond van het feit dat de ge meente Arkel in de eerste jaren na de be- vryding niet by machte was haar toegewe zen bouwcontingent aan woningen te bouwen door gebrek aan bouwgrond (de eerste zes huizen gebouwd na de bevrijding zyn pas sinds twee weken bewoond), besloot de ge meente voor 1950 dertig woningen aan te vra gen Het zal nu zeker teleurstellend zUn dat thans slechts zestien woningen werden toege wezen. AFDELING STEUN WETTIG GEZAG. Benschop. De commissie van Steun Wettig Gezag van Benschop. Polsbroek en Hoenkoop hield in café Van Vliet aan de Polsbroeker- dam een propaganda-avond onder voorzitter schap van burgemeester Schreuders. Het doel van deze avond was te komen tot oprichting van een afdeling. Onder de vry talrijke aan wezigen bevond zich ds. Koolhaas, van Lopi- kerkapel. Na een kort openingswoord van de burge meester zette luitenant Huygen, van Steun Wettig Gezag in een gloedvolle rede het doel en de noodzakelykheid van een overal ver spreid onderdeel van de Koninklyke Land macht tegen de „vyfde colonne" uiteen. bezoekers (10). Van Ri'igelenstein. die weer meespeelde, voerde de stand tot 20 op. Ook na de rust kregen de gasten geen enkele kans; v. Ringelenstein daarentegen wist nog maals het net te vinden. 'Giessen-Nieuwkerk. In de zaal van de heer De Baat werd een gecombineerde jaarvergade ring gehouden van de Ned. Herv. meisjesver eniging op Geref. Grondslag „Dorcas", de jon- gelingsveremging „Samul" en de knapenver- eniging „Hoop der Toekómst". Deze vergadering stond onder leiding van ds. Luteyn, In een kort openingswoord riep hij alle aanwezigen een hartelijk welkom to»?, inzonderheid ds. en mevr. Breure te Zegveld, de verschillende afgevaardigden uit de omtrek, de kerkeraad en de mannenvereniging. Het speet hem ten zeerste, dat de voorzitter der J.V.. de héér J van der Leun. door ziekte ver hinderd was tegenwoordig te zijn. Als gewoonlyk werd begonnen met een Bij belinleiding over Lucas I door D. Lemmen. De jaarverslagen werden in een samenspraak in dichtvorm ten gehore gebracht. De M.V. telt 35. de J V. S3 en de K.V. 13 le den De M.V. had nog in kas f 159 en de J.V. f 200. De K.V. had niets meer in kas. Na de pauze sprak de vroegere predikant ds. Breure een kort woord tot de gemeente en de diverse jeugdverenigingen. Mej. A. Rietveld leverde een opstel over Kerkgeschiedenis. Daar het Kerstfeest nadert, bracht de M.V. een Kerstdeclamatorium ten gehore. Ook was er een tekenwedstryd. terwyi ter afwisseling door de M.V. liederen werden gezongen. In de pauze en na sfloop werden de door de M V gemaakte goederen verkocht waarvan de opbrengst bestemd is voor de Zending. De collecte bracht ruim f 54 op. Als bestuursleden van de Chr gemengde zangvereniging „De Lofstem" zyn herkozen mej J Slob en de heer P Kersbergen Laatst genoemde vervult de fur.etie van tweede voor zitter. De heer H. van Dyk werd als secreta ris herkozen. Aan de firma Van Hoven, boomkweker te Hoornaar is opdracht verleend tot enige beplanting by de nieuwbouw in de Kerkweg- straat. Giessen-Nieuwkerk. In de vacature van wyien de heer J H. Baan is tot heemraad van de polder gekozen de heer Anth. Baan Ook de tweede clubavond van de voet balvereniging P V V. welke in de zaal van de heer De Baat werd gehouden, is uitstekend m Het Nederlandse merk met Wereldreputatie (Adv- geslaagd. De' zaal was wederom geheel met belangstellenden gevuld en de opgevoerde toneelstukjes werden keurig uitgevoerd. De extra collecte voor de Ned. Herv. Kerk tydens de intrededienst van ds. Luteyn heeft f 292 23 opgebracht. Binnenkort zal een verkiezing worden gehouden voor een ouderling en diaken bij de Ned. Herv. Kerk. Aftredend zyn de heren W. Boer, ouderling en J. Verhoef, diaken. Bij de Gereformeerde Kerk zijn tot ouderling en diaken gekozen de heren P. G. van Engen en A .de Ruiter. Gouderak. Een kleine personenauto, die de IJsseldyk uitreed, kwam op het nieuw opge hoogde gedeelte juist by de Grote Waal te slippen. De wagen sloeg enkele malen over de kop en bleef op ae berm liggen. Nadat de auto gekeerd was. kon deze de weg weer opry. den. De enige inzittende, een vertegenwoor diger van Niemeyer. kwam er zonder letsel af. B. en W. hebben aanbesteed het riole- ren en opnieuw bestraten van de Veerstraat ter lengte van ongeveer zestig meter. Er wa ren elf biljetten ingekomen De laagste in schrijver was W van der Laak te Gouda voor f 5205; hoogste P. van dep Dool te Ammerstol voor f 7344. Het werk is echter niet gegund, aangezien de laatste inschryving boven de be groting lag. Groot-Ammers. De Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij kwam in de zaal van de heer Bohre in verged- ng byeen. In zyn openings woord herdach waarnemend voorzitter, de overleden voo de heer C. Zwart Voof- spuy en de ov en commissaris de heer J. Bongers te Nieuw-Lekkerland. Het afgelopen boekjaar was gunstig, terwijl de brandschade gering was. Toch werd er van de bestuurstafel de aandacht op gevestigd om de polis te her zien. zulks in verband met de hogere prijzen der roerende en onroerende goederen. Het aftredende bestuurslid, de heer G. La gendijk en de aftredende commissarissen, de heren Am. Maat en W. Terlouw werden her kozen. I 'a ontstane vacatures werd tot bestuurs lid g ozen. de heer Joh. Kortleve en tot com missaris de heer B. Bongers te Streefkerk. Daarna volgde een verslag over de afgelopen veertig jaar van het bestaan van de maatschap pij. In de rondvraag stelde men hoofdzakelijk vragen over de brandblusapparaten en de voor ziening van bluswater in enkele gedeelten van de gemeente. Hoog-Blokland. De heer J. v. d. Giessen is door B. en W. van Hoornaar tegen 1 Januari benoemd tot gemeentebode. Voor de Herv. Kerk is f 95.76 gecollec teerd. Hobrnaar. Voor de C.B.T.B. trad Donderdag in een goed bezette bijzondere school op de heer Dijkema. direoteur der Chr. Landbouw Winterschool te Gorinchem. Spreker hield een rede over „Modern Graslandbedryf". Hierbij werd ook het economische probleem in ver band met de sterke bevolkingsaanwas aange sneden. Uit het naar voren gebrachte bleek, dat dé landbouw intensief moet Worden aan gepakt. omdat een verhoogde productiviteit noodzakelijk is. Men stelde vele vragen, die alle Werden beantwoord. Hoornaar. De jaarvergadering van de jon- gelings- en knapenvereniging welke Vrijdag gecombineerd werd gehouden was goed be zocht. Men werkte een zeer mooi programma af. Jaarsveld. De kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft wegefis periodieke aftreding van de fondsmeester de volgende candidaten gesteld: 1 S. Hoogendoorn Sz. (aftr.l: 2 M. A. Benschop; 3 A. J. Oosterom. Voor de functie van kerkmeester zyn candidaat gesteld* 1 S Hoogendoorn Wz. (aftr.); 2 G. Verbaan G*. Krimpen aan de IJssel. Schaaknieuws. De schaakvereniging Krimpen aan.de IJs sel speelde de tiende ronde van haar hqis- hondeiyke competitie, seizoen 1949—1950. De uitslag was als volgt: T. Loeve—K. A. C. Bon te 01; A. LoeveA. van Buuren y.j/j; J. van der Linden—G. van Buuren 0—1; J. C. van der Wouden—J. van der Ent 0—1; J. Mourik—C. J. van Walsum 0—1; M. Rolldos ---E. Wol tl/j, J. RomeinJ. Vroiyk 01; A. SchütteW. Verkaik 10 Reglementair beslist werd de party P. G. de Haan—P. Eer- land 10. Met deze ronde werd een aanvang gemaakt met de tweede helft van de competitie. In grote lynen begint zich reeds af te tekenen, wie tot de koplopers en wie tot d£ hekkeslui- ters zal komen te behoren, maar de weg naar het einde van de competitie is lang en om trent de einduitslag valt dus nog niets te zeg gen In de eerste helft der competitie werd reeds met veel animo gespeeld, de tweede ving stellig met niet mindèr opgewektheid en strijd lust aan. Immers, voor de uitlopers komt het er nu op aan in de nog resterende partijen de eenmaal behaalde voorsprong te behouden, voor de achterblijvers is het de hoogste tyd de achterstand alsnog in te halen. Lekkerkerk. Gebouw „Amicitia" was Don derdagavond tot in alle hoeken met belangstel lenden gevuld. Toen werd een propaganda- avond gegeven door de wandelsportvereniging „Door Oefening VerkregenDe voorzitter, de heer Joost de Jager, heette in het bijzonder welkom mevr. Van der Willigen (de burge meester was verhinderd), de ere-leden en de zusterverenigingen uit Stolwyk, Schoonhoven, Nieuwpoort en Ammerstol. De heer Van der Hooff, uit Schoonhoven, l'it de Radioprogramma's, Donderdag 22 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.40 Ochtendblad; 9.03 Graiflofoon; 9.30 Voor de vrouw, 9.35 Gramofoon; 10.00 Morgenwy- ding; 10.15 Populair concert; 11.00 Orgel; 11.30 Gramofoon, 11.45 Dierenvervoer door de lucht; 12.00 Semi-Klassieke muziek; 12.38 Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Zuid-Amerikaans Orkest, 14 00 Voor ae vrouw; 14.30 Pianoconcert; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Cabaret, 16.30 Sluiting; 17.30' Kaleidoscoop; 18.00 Nieuws; 18.15Spori; 18.30 Strijdkrachten; 19 05 Volksmuziekschool; 19.45 Regeringsuilzending; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio Philharmomsch Orxest; 21.15 Hoorspel; 21.50 Orkestconcert; 22.30 Causerie; 22.45 Zangde- clamatie, 23.00 Nieuws, 23.15 Reportage, 23.30 Gramofoon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.40 Gramofoon; 0.30 Waterstanden; 935 Gra mofoon 1U.15 Morgendienst, 10.45 Orgel; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon, 12.03 Lunch concert; 12.33 Dansorkest; 13.00 Nieuws; 13.2U Zang en Piano; 14.00 Promenade Orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.30 Kerstwijding; 16.30 Sluiting; 17.30 Gewijde muziek; 18.00 Gramo foon; 18.15 Land- en Tuinbouw; 18.30 Voor de jeugd; 19.00 Nieuws, 19.15 Muziek voor de jeugd. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws; 20.05 Adventsbijeenkomst Leger des Heils, 21.00 Fa- mihecompetitie; 21.35 Kamerorkest; 22.15 Bui tenlands overzicht; 22.45 Avonooverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Vrydag 23 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.30 Nieuws; 8.50 Voor de vrouw; 903 Gramofoon; 10.05 Morgenwijding: 10 80 Voor de zieken; 11.00 Voor de vrouw; 11.15 Verzoekprogramma; 11.40 Declamatie; 1200 Promenade Orkest; 12.45 Gramofoon. 13.00 Nieuws; 13.15 Kamerorkest; 14.15 Voor de vrouw. 14.40 Causerie en Voor dracht; 15.00 Kerstoratorium; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Sluiting; 17.30 Muzikale cause rie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.30 Strijdkrachten, 19 00 Denk om de bocht; 19.15 Accordeon; 19.30 Kerkdienst voor de kin deren; 20.30 Religieuze causerie; 20.55 Boekbe spreking 21.00 Verzoekprogramma; 21.40 Duc- dalf; 22 00 Buitenlaivis overzicht; 22.15 Gra mofoon; 22.40 Causerie; 22.45 Avondwyding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.30 Nieuws, 8.40 Gramofoon; 9.30 Waterstanden; 935 Gra mofoon; 11.00 Voor de zieken; 11.35 Godsdien stige causerie; 11.45 Klassieke muziek; 12.03 Metropole Orkest; 13.00 Nieuws; 13.20 Harmo nie Orkest; 13.50 Zang en Piano; 14.15 Gevari eerd programma; 15.00 Pianotrio; 15.35 Radio Philharmonisch Orkest; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Sluiting; 17.30 Voor de kinderen; 17.45 Kinderkoor; 18.15 Amusements Orkest en Vo caal Ensemble: 1845 Voor de jeugd; 1900 Nieuws; 19.30 Blaaskwintet; 20.00 Nieuws; 20.12 Kerstprogramma; 20 30 Klankbeeld; 2130 Om roep Orkest; 22.15 Kersttoespraak door Zyne Heiligheid de Paus; 22 45 De zin van het hU' welijk; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. hield een korte propaganda-rede Spreker zei- de. dat de wandelsport niet militaristisch is, zoals wel eens beweerd is, maar dat zy er is om te genieten van de natuur. Op initiatief van „D.O.V." werd de vereniging „De Lekkan- ters" te Ammerstol opgericht. Daarna kwam er een variété-programma met John Kloos. De Astra's. The Jolly Players en De Spelbrekers. De artisten oogstten veel succes. Aan het slot van de avond was er verloting en bal. DUIVENSPORT. Lekkerkerk. De vereniging „De Postduif hield Zaterdag en Zondag een clubtentoon stelling in de bovenzaal van hotel „De Grote Boer Er waren 352 dieren ingezonden, ver deeld over 22 klassen. Eerste pryswinnaars waren: Klasse 1 (oude doffers, onbevlogen) A. de Bruijn; klasse 2 (oude duivinnen. on bevlogen) A. Eikelboom; klasse 3 (oude dof fers, bevlogen boven 150 km.) Mart. Mudde; klasse 4 (oude duivinnen. bevlogen boven 150 k.m.) C. van Limborgh; klasse 5 (oude dof fers. bevlogen boven 450 k m.) A. Eikelboom; klasse 6 (oude duivinnen. bevlogen boven 450 k.m.) W. den Boer; klasse 7 (oude doffers, bevlogen boven 600 k.m.) Mart. Mudde; klas se 8 (oude duivinnen. bevlogen boven 600 k m.) P Verheij; klasse 9 (oude doffers, prys- vl. boven 300 k.m.) C. van Limborgh; klasse 10 (oude duivinnen. prijsvl. boven 300 k.m.) Mart. Mudde; klasse 11 (jonge doffers).onbe vlogen) Cor Mudde; klasse 12 tjonge dilivin- nen. onbevlogen) C. P. Broer; klasse 13 (Jon- ge doffers, bevlogen boven 100 k.m.) A. Eikel- boom; klasse 14 (jonge duivinnen. bevlogen boven 100 km.) P Slingerland; klasse 15 (jonge doffers, bevlogen boven 150 k.m.) P. Mudde; klasse 16 (jonge duivinnen. bevlogen boven 150 k m.) Joh. de Jong: klasse 17 (jon ge doffers, bevlogen boven 200 k.m.) A. de Bruijn; klasse 18 (jonge duivinnen. bevlogen boven 200 k.pi.) Abr. van Risp; klasse 19 (jon ge doffers, prysvl. boven 100 k.m.) T. Roest; FEUILLETON. Weet u. ik vind die grote Deense honden zo schit terend; in de stad kun je ze niet houden, alleen buiten. Ik heb kennissen in Lincoln, ze hebben er'n paar schitterende dieren waren het ongeveer zo groot als ponnies. De kinderen •peelden ermee en zaten er op. Mijn vriend Lancing heeft een jongen een leuke, klei ne baas van vyf jaar. Hij noemde my altyd oom MickyMicky lachte by de herinne ring. „Het lykt me een genot, zelf zo'n klei ne jongen te hebben." voegde hij er aan toe. Dat was een hele nieuwe Micky. Esther kon haar ogen niet van hem afhouden. Ze had er geen idee van gehad, dat hy van kinderen hield. Ze dacht, dat de meeste mannen dat niet deden, ten minste, dat had Raymond haar eens gezegd Die kon „die apen niet uitstaan. Micky keek haar plotseling aan. „Een cent Voor uw gedachten!" Ze schudde het hoofd. Haar lippen beef den. Micky stond juist op om naar haar toe te gaan .toeyi de twee heren van de andere auto in de gelagkamer terugkwamen. Micky keerde zich óm. ■■Ik geloof, dat we langzamerhand ëÉfeb* gaan." zei hij gedwongen. „Ik moet iten de motor van even hier?" auto kijken, blijft u zolang Hy ging naar buiten en Esther bleef alleen by het vuur zitten. Ze had er een lief ding voor over, te weten, wat Mrcky had willen zeggen. De twee heren achter haar waren drukaan 't praten en ze kon het gesprek duidelyk vol gen. De een had een rmnacl^g^ottende manier van spreken. „Zy moet wel gek zijn." z^^BWnend; „ik begrijp niet, hoe een vrouv^iWn zo kan la ten inpalmen, maar het is hem natuuriyk om haar geld te doen. „Ik ken haar met." zei de ander onver schillig. „en ik ken hem maal heel opper vlakkig. Heb je hen in Parys ontmoet'" „Ja. verleden week." Zy hoorde een luci fer afstrijken; blijkbaar stak een van hen een sigaret op. Esther draaide zich om. het was eigenaar dig hoe onrustig ze zich voelde .als ze de naam Parijs maar hoorde noemen Ze keek naar de twee heren, maar ze kende geen van beiden. „Misschien komt er niet eens wat van. zei de oudste van de twee onverschillig. ..Laat hij maar niet te vroeg victorie kraaien! Naar wat ik van Raymond Ash ton weet Hy haalde veelzeggend de schouders op. Het meisje by het vuur zat onbeweeglijk. Ze staarde de twee mannen verbysterd aan; het hart klopte haar in de keel Als in een droom hoorde ze de ander lachend zeggen; „Niets van komen! Myn brave kereld. hy raoot vol' Het is jriin laatste kans en dat weet hy drommels goed. Hy stikt eenvoudig in de schulden en heeft links en rechts geld gele»nd en het zou me niets verbazen, als de wedu we van Tubby Claire haar naam al niet ver anderd heeft in die van mevr. Raymond Ash ton. Micky was buiten met zyn motor bezig De twee heren waren naar de deur gegaan en Esther hoorde ze nog praten en lachen. Ze had grote lust. hen na te lopen en ze te ver tellen. dat alles, wat ze gezegd hadijpn. een leugen was een schandelyke leugen, maar ze was niet in staat, zich te bewegen Ze had een gevoel, dat. als ze nog maar even bleef stilzitten, ze wakker zou worden en tot de ontdekking zou komen, dat ze (Hies gedroomd had. Ze keek in het vuur en tracht te zich wys te maken, dat ook dit geen wer- keiykheid was. dat die lekkende vlammen alleen maar in haar verbeelding bestonden, dat. al zou ze haar hand er boven houden, ze zich niet zou branden. Ze voelde zich rille rig worden en ging dichter by het vliur en ze stak haar handen naar de vlammen uit. „Goede hemel! Waar bent u mee bezig?" zei Micky's stem achter haar. Ze had hem niet horen binnenkomen. Toen hy zich bukte en haar hand greep, werd ze zich bewust van wat ze gedaan h*d. Ze keek hem met een star glimlachje aan. „Ik dacht niet, dat het brandde," zei ze on wezenlijk. Mickv keek haar verschrikt aan: ze zag doodsbleek. Hij bleef haar hand vasthouden en vroeg: „Wat is er met u?" Er was zo iets ^vriendelyks in zyn stem. dat ze een ondeelbaar ogenblik het verlangen bij zich voelde opkomen, haar hoofd tegen zyn schouder te leggen en hem de waarheid te vertellen, „Wat 4s er?" vroeg Micky nog eens Ze trok haar hand weg. Ze "dacht er opeens aan. dat ook hy Raymond niet kon uits'taan en bly zou zyn. als hy hoorde, wat die twee heren zo net besproken hadden Ze stond op en greep zich aan de stoelleu ning vast. om niet te wankelen. „Er is nietfc met my; maar ik zou graag naar huis willen ik ben alleen maar moe." Ze liep naar de d?ur De koude lucht deed haar goed en een ogenblik bleef ze met in- eengeklemde handen de weg afkyken. Ze hoorde Micky met de herbergierster praten, terwijl hy de koffie betaalde en ze haatte hem. dat hy niet merkte, hoe ze leed Als hy nu maar gauw klaar was en haar mee terug nam; ze kon niets doen. voor ze in En- more terug was. en ieder ogenblik was kost baar. Het leek een eeuwigheid voor Micky kwam. Hy vermeed het. haar aan te zien. toen hy zich bukte en de plaid zorgvuldig om haar knieën sloeg, voor hy zelf instapte. De andere auto met de twee heren was-al een paar minuten te voren weggereden*, een kleine stofwolk wees aan, welke weg zy ge- Dumm haddan. Micky reed in een vlug tempo terug. Een paar maal keek hy naar Esther met een be zorgde rimpel tussen zyn ogen Wat zou er ir die paar minuten toch gebeurd zyn? Ze was die morgen juist zo byzonder opgewekt ge weest. Toen ze een paar myien gereden hadden, kon hy het met langer uithouden. Hy liet de auto stil houden en keerde zich naar haar toe „Wat is er gebeurd? Heb ik soms iets ge daan' vroeg hy bruusk. ..Vanmorgen was u heel anders. Heb ik u soms met iets geër gerd. Ze trachtte te lachen. Als ze zich nog maai een poosje goed kon houden! „Wat bespotte- lyk". zei ze met een stem. die oversloeg, „er is niets gebeurd. Ik ben alleen vreselyk moe en zal blij zyn, als ik weer thuis ben Maar hy was niet tevreden. „U vertelt int de waarheid niet." zei hy; en in zyn gedach ten liet hy de korte tyd. die zy in de her berg doorgebracht hadden, de revue passeren Wat kon er toch gebeurd zyn? Er was nie mand geweest, behalve die twee heren. „Hebjoen die twee lui iets gezegd, waarovei u zich geërgerd hebt. terwyi ik buiten Was'. Ze schudde het hoofd. „Natuurlijk niet, ze hebben geen woord tegen me gezegd." „Als u mij dan helemaal niéts zeggen wil, kan ik er verder ook niets aan doen," zei hij (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2