Programmawijziging De onsterfelijke wals LAATSTE BERICHTEN landbouw en veeteelt. De boerenleenbank en het oogstcrediet Ziekte in 't gezin De wijzen VERMOMDE LIEFDE NIEUWSBLAD VOOR ZUID HOLLAND EN UTRECH» Siflocnhovenscne Courant VRIJDAG 2S DECEMBER 194» Rustig weer tijdens Kerstdagen. Gedurende de laatste dagen is de invloed van hogedrukgebieden op het weer in West- Europa steeds groter geworden. Een kleine storing trok in de afgelopen nacht weliswaar nog vergezeld van veel bewolking en enige regen over de Noordzee naar Denemarken en Noord-West-Duitsland. doch deze werd ge volgd door nieuwe drukstijging. Tegelijkertijd werden ook in Scandinavië de barometerstan den veel hoger. Deze ontwikkeling in de luchtdrukverde ling hadden tot gevolg, dat de Oceaan-de pressies nu niet meer over de Engelse eilan den naa!r het Noordzeegebied en Scandinavië trekken, maar meer in de richting van IJs land. Een zeer diepe stormdepressie nadert nu dit eiland. In het Europese hogedrukge- bied komen in Frankrijk en Duitsland uitge breide mistgebieden voor en hier en daar bij temperaturen van omstreeks vier graden on der nul. Het is niet onmogelijk dat deze kille mistbanken later langzaam in de richting van ons land in beweging komen. Aangezien dit hogedrukgebied nog geen tekenen van verzwakking vertoont is de kans groot, dat het weer met de Kerstdagen tamelijk rustig zal zijn. met plaatselijk nevel of mist, nu en dan overdrijvende wolkenvel den. maar ook perioden met zonneschijn en vrijwel geen regen. De temperaturen kunnen tijdens nachte lijke opklaringen hier en daar wel weer tot even onder het vriespunt dalen voorname lijk in het Zuiden en Oosten van het land. Wat zegt De Bilt? Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Nevel of mist. Mistig of nevelig, overwegend droog weer met weinig wind en later enkele verspreide opklaringen. Iets kouder. Op- en Ondergang der Zon: 23 December: Op 8.47, onder 16 31. 24 December: Op 8 47. onder 16.32. 25 December: Op 8 48 onder 16 32. 26 December: Op 8 48. onder 16 33. 27 December: Op 8.48. onder 16.34. MAANSTAND. Wassende Maan. 23 December: Op 11.49 onder 20 42 24 December: Op 12.03. onder 22 01. 25 December: Op 12.15, onder 23.15. 26 December: Op 12.25. onder 27 December: Op 12.34. onder 0 26. 27 December Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 23 Dec. 8 20 uur; 24 Dec. 906 uur. 25 Dec. 9 52 uur; 26 Dec. 10 31 uur. 27 Dec. 11.13 uur; 28 Dec. 12.04 uur. Keulen, 23 Dec., stand 2.40. val 0.12. VLIEGRAMP BIJ SAVANNAH. Gisteren is nabij Savannah in Georgia (Amerika) een bommenwerper neergestort Het toeste} kwam in een moerasachtige streek brandend neer. De elf inzittenden kwamen allen om het leven. PLAATSELIJK NIEUWS. Woningtoewijzingen 1950. Voorzover zij ons bekend zijn. laten wij hier de woningtoewijzingen volgen, die voor 1950 aan ae gemeenten in ons verschijnings- gebied verstrekt zijn: Bergambacht 15; Berkenwoude 2; Gouda 95; Gouderak 6: Moordrecht 15; Nieuwerkerk a.d. IJssel 10; Ouderkerk a.d. IJssel 4; Oudewa ter 15; Reeuwijk 5: Schoonhoven 15; Wad- dinxveen 49; Zevenhuizen 5. De gemeenten Ammerstol. Haastrecht. He kendorp. Lange Ruige Weide. Moercapelle. Stolwijk en Vlist ontvingen geen toewijzing. Ammerstol. Wegens gebrek aan eigen krach ten werd Woensdagavond in de Ned. Herv. Kerk een Kerstspel opgevoerd door de afde ling Schoonhoven van de V C.J.C Het spel werd goed vertolkt en de stilte, die in de kerk heerste, was wel het beste bewijs dat het vertoonde grote aandacht had. Met een De heer A. J Lare heeft bedankt als commissaris der Nutsrpaarbank De filmavond, die in de Geref Kerk ge houden werd ten bate van de Christelijke ver eniging tot verpleging van behoeftige chro nisch zieken ..Het Zonnehuis", heeft goede re sultaten opgeleverd. Er werden 74 contribu anten gewonnen, waarbij 37 busjeshouders. De collecte bracht f 26 29 op. en aangiften voor éénmaal werd f 16.50 toegezegd. MolenaarsgraafBrandwijk. De ar kies vereniging Nederland en Oranje hield een le denvergadering in de consistorie der Geref. Kerk. Ei* waren ruim twintig leden aanwezig. Notaris J. A. Maris lichtte de ontwerprege ling Streekschap Alblasserwaard en Vijfheren- landen toe. Dit was een zeèr leerzame rede. waarop een uitgebreide bespreking volgde. Verder hield de heer A. van Middelkoop te Langerak een inleiding over ..Christelijke po litiek". Ook daarover werden veel vragen ge steld. die door spreker vlot werden beant woord. TERAARDEBESTELLING M. GILDEN. Moordrecht. Qp de algemene begraafplaats had de teraardebestelling plaats van het stof felijk overschot van de heer M. Gilden, in leven weesvader van het Weeshuis van de Drost-IJzermanstichting Vele wezen, die hun opvoeding in de Drost-IJzermanstichting heb- 4PuQt pollan&fictie ^pétim Een die het quaede van hem wyst, Die toont dat hy het goede pryst. BUITENLAND. AMERIKANEN IN HONGARIJE NIET MEER VEILIG. Alle Amerikanen in Hongarije zijn door hun Ugatie gewaarschuwd, dqf voor hun per soonlijke veiligheid niet langer kan worden ingestaan. De legatie deelde de Amerikanen mede. dat zij zelf moeten besluiten of zij zul len blijven of vertrekken. RUSSEN VORDEREN TWEE JOEGO SLAVISCHE PERSEN. Twee grote voor Joego-Slavië bestemde drukpersen zijn door de Oostduitse politie op last van de Russische autoriteiten in beslag genomen. De persen waren door de Duitsers uit Belgrado geroofd en na de oorlog op de grens van de Amerikaanse en de Russische zone gevonden. ENGELAND ZAL COMMUNISTISCH CHINA SPOEDIG ERKENNEN. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Londen zullen Engeland en het merendeel van de landen van het gemenebest de com munistische regering van China onmiddellijk na Nieuwjaar erkennen. Men gelooft, dat Ernest Bevin. de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, een datum hiervoor in de eerste week van Januari heeft vastgesteld. BESPREKINGEN TE MOSKOU? Volgens de Westberlijnse ..Telegraf" zou de thans te Moskou vertoevende Oostduitse mi nister van Buitenlandse Zaken. Dertinger. be sprekingen voeren over een vriendschaps-en bijstandsverdrag met Rusland, dat als voor lopig vredesverdrag bedoeld zou zijn en een einde aan de oorlogstoestand zou moeten ma ken. Volgens genoemd blad zou verder de plaatsvervangende minister-president van Oost-Duitsland. Ulbricht, die ook in Moskou is. de te Berlijn met Wysjinsky begonnen be sprekingen over toetreding van de republek der Russische zone van Duitsland tot deKo- minform voortzetten. STALIN ONDERSCHEIDEN. Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de opperste raad van Rusland de orde van Le nin aan maarschalk Stalin heeft toegekend in verband met zijn 70e verjaardag en als er kenning voor zijn „buitengewone diensten bij de ontwikkeling van Rusland, de opbouw van het communisme in ons land. de organisatie van de vernietiging van de Duitse fascistische Invallers en Japanse imperialisten en het her stel en verdere ontwikkeling van de Russi sche economie in de na-oorlogse periode". Radio Moskou maakte tevens bekend, dat vijf tot tien wereldprüzen voor de vrede ieder jaar op Stalins verjaardag zullen worden uit gereikt. In Joego-Slavië werd Stalins verjaardag genegeerd. Thalia Theater GOUDA Van VRIJDAG t m WOENSDAG een speciaal KERSTPROGRAMMA met de grote Operette-film: Weense charme - Weense walsen en Weense humor. Toegang boven 14 jaar. Hiermede vervalt de aangekondigde film ..Slave Girl". Ons aangekondigde KINDER PROGRAMMA met een gezellige Cowboy-film blijft gehandhaafd. uci v qi luuuuc giuic aauuaviu nau. 1UCl ecu -0 j i J dankwoord van ds. Hugenholtz en het zin- ben genoten, volgden de baar. Nadat oud-we- -zen. namens regentessen en regenten van ie Drost-IJzermanstichting en namens de kerke- raad bloemen op de kist gelegd hadden, dank te de heer D. Vlot namens de wezen voor de goede zorgen, waarmede de heer Gilden hen steeds omringde. Vervolgens voerde het woord ds. B. Nieuwburg. em. predikant. In treffende woorden Schetste spreker het le ven van de heer Gilden. Namens het Ned. Bijbelgenootschap sprak ds. D. P. Kalkman. Een neef van de overledene dankte voor de grote belangstelling. BOOMPLANTING DOQR DE JEUGD. Moordrecht. Aan de Middelweg zijn ver scheidene jonge lindebomen geplant door leerlingen van de hoogste klassen der open bare en bijzondere scholen. De burgemeester, vergezeld door de hoofden der scholen en enkele onderwijzers, wees de kinderen ineen v - t j v korte toespraak op het belang van de plant in het bijzonder mej. Van de Knoop, die de al- kunde en zeer speciaal op de beplanting in 1 V.1,4 K„n/>V|4- cnralar Honlr - gen van „Stille Nacht" besloot men de avond. Op Eerste Kerstdag zal in de Ned. Herv. de nieuwe geluidsinstallatie in gebruik wor den genomen. EINDLES LANDBOUWHUISHOUD- CUR8US. Benschop. Woensdag had de eindles plaats van de Landbouwhuishoudcursus. waarbij aanwezig waren de voorzitter van het Utrechts Landbouwgenootschap, de heer P. J. Lekkerkerker. en burgemeester Schreuders met zijn echtgenote. Er bestond geledenheid de werkstukken der cursisten te bekijken. Des avonds opende de heer Lekkerkerker de feestavond, die in café De Maan gegeven werd. Hij dankte de burgemeester voor diens medewerking bij het houden van de cursus on dervonden Ook het onderwijzend personeel. gemene leiding had bracht spreker dank. Ouderkerk aan de IJssel De Geréf. man- nenvereniging „Schrift en Belijdenis kwam Dinsdagavond in de consistorie der Geref. Kerk onder voorzitterschap van de heer W. van Rijswijk, in vijftiende jaarvergadering b*Ds" Vreugdenhil leidde zijn vrij onderwerp in over ..De Apostolischen". Spreker kwalificeerde de Apostolischen als een tegenwoordig in wezen anti chr. secte van Engelse oorsprong Over dit onderwerp werden vragen gesteld, die ds. Vreugdenhil na de pauze, waarin koffie en koek werd geserveerd, uitvoerig beant woordde. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzit ter. die periodiek aftredend was, door ds. Vreugdenhil vervangen. Reeuwijk. De IJsclub ..Wilhelmina" kwam Maandagavond intjaarvergadering bijeen on der voorzitterschap van de heer A. van Leeu wen. Er waren 31 ledén aanwezig. Men deel de mede dat burgemeester P Feitsma het ere-voorzitterschap had aangenomen. De pen ningmeester deed daarna rekening en ver antwoording. De ontvangsten waren geweest f 226 86. de uitgaven f 105.25. batig saldo f 12141 In de plaats van de aftredende be stuursleden. de heren K. van Zoest en A. Verhoef, die niet herkiesbaar waren, werden benoemd de heren M. Slappendel en C. den Ouden. Woningbouw in 1950. Slledrecht. Het gemeentebestuur heeft van Ged Staten toezegging gekregen tot de bouw van twee maal vijftig montage woningenvoor 1952 en 1953 Thans is van Ged. Staten goed keuring gekregen om voor 1950 nog 59 wonin gen van het gewone bouwtype te bouwen met de voorwaarde dat er 25 industriewonin gen bij zullen zijn. Dat wil zeggen dat plaat selijke industrieën aanspraak voor hun perso neel op deze woningen kunnen maken. Ook zijn onder dit contingent de te bouwen par ticuliere woningen begrepen. Veertig huizen zullen verrijzen aan de De Savornln Lohman- laan. Waddinxveen. Gevonden; paar dames handschoenen; damesportemonnaie; glacé handschoen. blauwe kiel. Inlichtingen op het politiebureau. - de kom en langs de wegen van de gemeente. Uit handen van de burgemeester ontvingen Hij wees erop_ dat de jeugd in ejk opzicht de volgende dames een diploma: T. de With, djent mede te werken deze beplanting te W. de Jong. J. Lekkerkerker, J. van Reste ren. W. Doornenbal, J. Renes. Eén-iarig diploma: C. van Baaren. handhaven. Daarna plantten de kfnderen on der grote belangstelling van hun medescho lieren de bomen in de grond. Bij elke ge- Getuigschrift: G. dee Besten. M. Zwijnert- piante boom zal een bordje komen van de Tanden wit als a/pensnteuw met IVOR O L TAN OPA 3 TA burg. M. van Os. A. van de Koppel. R. Kas telein. A. van Rensum, en W. Ooms. leerling (ge), die de boom geplant heeft. «-»,-»u/\r\anjr«n-'*i afloop der beplanting werd elke leerling op- SCHOUlVnUVcIN. De leerlingen boden een blijvend aandenken gedragen om toe te zien, dat zijn of haar (Adv.) aan de leerkrachten aan. De avond werd verder gevuld met vlotte schetsen en tractatle. Er was veel belangstel ling voor deze avond. Benschop. De muziekvereniging ..Onderling Genoegen" hield in de zaal van de heer Lie- verse een algemene ledenvergadering. Het jaarverslag was door de secretaris, de heer B A. van Schaik. geheel op rijm gesteld en oogstte veel bijval. Men besloot de jaarlijkse uitvoering te houden op 15 en 18 Februari. Het bestuur werd gemachtigd om zonodig een gezelschap te laten optreden. Versterking der kasmiddelen is noodzakelijk, waarom werd overwogen een verloting of een bazar te or ganiseren. Bij de rondvraag werden enkele onderwerpen van meer huishoudelijke aard ter sprake gebracht. Aan het slot der-verga- dering spoorde de voorzitter de leden krach tig aan vooral propagandist der vereniging te zijn. In vergelijking met verenigingen in andere gemeenten moet uitbreiding van het ledenaantal mogelijk zijn. Bergambacht. Voor een goed gevulde zaal gaf de harmonievereniging ..Excelsior" haar eerste uitvoering voor donateurs De num mers oogstten veel bijval. De voorzitter, de heer Adr. Prins, sprak een openingswoord, en sprak over de aangeschafte mars-trom mels. Na de pauze werd het toneelstuk ,.On- Jer de Klapper" opgevoerd. Het stuk. dat het leven van de militairen in Indonesië behan delt. werd meesterlijk vertolkt. De tropische aankleding van het toneel was zeer geslaagd. De avond werd met een bal besloten. De uitslagen van de voortgezette com- petitiewedstrijoen van de damclub zijn: A. de Joodc—G Graafland 1—1; C. Teeuwen—F. den Ouden 0—2; A. Post—K. Mak 2-D; D. van den Berg—J. Graafland 2—0; Adri de Langen H. Kamer 0—2: M Scholten—J. C. van Sprang 2—0; J. Speksnijder—P. Vermaat 1—1; W. Kroone—A. Pek 2—0; D. van den Berg— H Kamer afgebroken: L. NoorlBnder—K. Mak 1—1: M. Scholtén—Adr de Langen afge broken J. C. van Sprang—B. Vermij 2—0. A. Gr P. de Langen—J Graafland 2—0. Berkcnwoude. De heer D. Scheer heeft zich nie't herkiesbaar gesteld als ouderling bij de Ned. Herv. Kerk. Deze functie heeft hij tal van jaien vervuld. Zijn gezondheidstoestand noopte hem echter dit besluit te nemen. In zijn plaats is benoemd de heer B. Loeve Tot diaken is benoemd de heer Adr. van Dam. De heren A. Rehorst en J. Rehorst zijn her benoemd respectievelijk als ouderling -en diaken. Brandwijk. Voor de Ned Herv. Kerk is een gift binnengekomen van f 100. Haastrecht. Toen de heer G Boer. uit Drie- brugge. Woensdagmorgen met zijn motor de Veersteeg passeerde, reed hij op de hoek van de Hoogstraat tegen de brandstoffenauto van de brandstoffenhandelaar Maijenburg op. Na dat het slachtoffer in café Kunz binnen gedra- gffi was werd hij met een gebroken been overgebracht naar het ziekenhuis te Woer den. Brand in eleetriciens-werkplaats. Lange Ruige Weide. Gistermiddag ontstond brand in tie werkplaats van de electricien N. van Vliet. Aanvankelijk liet de brand zich. mede met het obg op het aanwezige zeer brandbare ma teriaal, ernstig aanzien. Omwonenden tracht ten met emmers water het vuur te blussen, hetgeen echter niet mogelijk was. Vijf minu ten na melding verscheep de brahdweer. die door kordaat optreden d» brand binnen een uur meester was. De brand is ontstaan, doordat tijdens het vul. len van 'n oliekachei. het blik olie op de reeds brenöende kachel viel. De brandweer van Waarder verscheén even eens op het terrein van de brand, doch be hoefde geen dienst te doen. De schade, welke aanzienlijk is. wordt door verzekering gedekt. De burgemeester van Waarder was mede ter plaatse aanwezig. L.B. Lekkerkerk. Bij de rijkspolitie zijn als ge vonden aangegeven enkele dassen: herenpols horloge want; riem; handschoen: ceintuur- van regenjas; paar kinderwanten: zilverbon; damestas gewicht; handtas; polsmof: huissleu- een geschenk UI; armband, regenja». alaagdt avond boom behoorlijk groeit. In de Ned. Herv. Kerk had een bijzon der geslaagde kerstjeugddienst plaats, waar bij het kerstspel ..Kerstnacht" op treffende wijze werd 'opgevoerd. Nadat de heer M. A. Slaager uit Alblasserdam een korte kerstpre dikatie had gehouden, voerden leden van de V.C.J.C.. afdeling Moordrecht, het onder lei ding van mevr. W. Schuddebeurs—Prummel ingestudeerde kerstspel op. Door rustige en in overgave geciteerde teksten, wist men de juiste sfeer voor dit spel te bereiken. Het engelenkoor zong zeer verdienstelijk De or ganist de heer P. W. Vrijlandt begeleidde op het orgel. Nleuw-Lekkerland. De vergadering van de vereniging voor Plattelandsvrouwen. welke Dinsdagavond werd gehouden, stond geheel in het teken van het naderend Kerstfeest De zaal was versierd, -met dermegroen éh hulst erf geheel met kaarsen verlicht. Alle dames brachten fruit mede, bestemd voor zieken ib deze gemeente en in sanatoria. De avond werd begonnen met het zingen van „Stille NachrDaarna la» de presidente, mevr. v. d. Rovaart. het Kerstevangelie. Lu cas 2. Enkele dapjes brachten Kerstvertellin gen en zongen Kerstliederen op het orgel be geleid door de heer Molenaar. In de pauze werd koffie met versnaperingen aangeboden. Raadsvergadet-inr. Nleuwpoort. De gemeenteraad is voor de laatste maal van dit jaar in vergadering bij eengeroepen tegen Dinsdag 27 December a.s., 's avonds 7 uur. De agenda vermeldt onder meer: Mededelingen betreffende aanbesteding en beschoeiing haven; aankoop bouwterrein aan de Achterwegen voor de woningbouw; en goedkeuring verordening heffing leges ter se cretarie; benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur; aangaan kasgeldlening; voorlopige vast stelling jaarrekening woningbedrijf 1948— 1949; idem gemeente-rekening, dienst 1948; vaststelling gemeente-begroting 1050. Oud-Alblas. Gevonden een streng sajet en een zilverbon. Inlichtingen bij de politie. EREMEDAILLE IN ZILVER. Ouderkerk a.d. IJssel., Aan de heer M v. d. Velden, agent bij een levensverzekeringmaat schappij. is de ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver, toege kend. TIENJARIG BESTAAN KINDERKOOR. Ouderkerk aan de IJsse|. Het kinderkoor „Nieuwe Vriendschap" herdacht Dinsdagavond onder grote belangstelling in de ..Harmonie" zijn tienjarig bestaan. De voorzitter, de heer J. C. van Reeuwijk. dankte allen, die medegewerkt hadden de ver eniging in stand te houden. Tien jaar is voor een kinderkoor een hele leeftijd. Jeugdleiders kunnen hiervan meespreken. Tien van de zes tig leden zijn vanaf de oprichting nog wer kend lid. Aan de heer G. de Jong Az„ thans te Nieuwerkerk aan de IJssel. die de stoot tot oprichting gaf. jnevr. KleijbeukerVis en de dames Mien en Geertje, die veel werk ver. zet hebben, werd extra dank gebracht. Deze zomer behaalde het kinderkoor een eerste prijs op een concours in Maasdam. Hij spoorde de aanwezige moeders aan hun kin deren naar het koor te sturen, daar verschei dene leden worden overgeplaatst naar het gro te kopr. Spreker dankte in het bijzonder de direc teur van het koor. de heer Holleman. uit Rot terdam. Tot slot deelde «preker mede. dat ve le felicitaties waren gezonden, waaronder een gesloten couvert. Daarna traden de kinderen op. Zij zongen hun liedjes vlot. Aardig was het, toen de kleu ters van het podium kwamen, om in de zaal de leidsters Mien en Geertje in dichtvorm hun gelukwensen aan te bieden. Grote bijval had het optreden van mej. M. de Jong als soliste, en oud-lid van het koor. Met een cantate van soliste en gemengd koor, welke cantate bijzonder opviel wegens zui verheid van toon en voordracht, werd het gedeelte zang met een welverdiend applaue besloten. De daarna door de kinderen opgevoerde to neelstukjes werde« een groot succes. Nadat aan d-- Mien" en ..Geertje" den. werd deze ge- Kerstmis en jaarwisseling Ter gelegepheid van Kerstmis geven wij dit jaar een bijlage van ons blad uit, waarin verha len en artikelen ter gelegenheid van het Kerstfeest staan afge drukt. Dat extra-blad zullen de agenten reeds bezorgd hebben of zij doen dat vandaag. Na Kerstmis verschijnt ons blad op DINSDAG 27 DECEMBER en op VRIJDAG 30 DECEMBER Als gebruikelijk zal dit laatste nummer van het jaar van bij zondere omvang zijn. De uitgevers. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen met toezegging te Krimpen aan ds Lek ds. H. J. van Hensbergen, van Schalk wijk. GEREF. KERKEN. Beroepen te Benschop S. de Vries, candidaa» te Zuilen. REM. BROEDERSCHAP. Benoemd tot legerpedikant met standplaat» Bussum P. den Broeder te Schoonhoven. KERSTPAKKETTEN VOOR ZIEKE MILITAIREN. De ojfcoep waarin het Algemeen Depbt Ko ninklijke Landmacht te dezer stede medewer king verzocht een Kerstverrassing te schenken aan de zestienhonderd langdurige zieke militai ren. die in de hospitalen, ziekenhuizen, sana toria worden verpleegd, heeft veel weerklank gevonden. Het garnizoensbureau heeft de laat. ste dagen enorm veel werk verzet, teneinde tijdig de voorraden te vormen. Uit allerlei kring is steun verleend. KRIJGSRAAD. Voor de krijgsraad te Rotterdam stonden Woensdag 22 militairen terecht, die op 28 Oc tober van dit jaar geweigerd hebben met de ..Zuiderkruis" naar Indonesië te vertrekken. Zij werden veroordeeld tot straffen variërend van een jaar en tien maanden tot drié jaar en acht maanden, met aftrek van de preven tieve hechtenis en met ontslag uit de mili taire dienst. Twee zaken werden voor onbe paalde tijd aangehouden. In de Eerste Kamer heeft de communist Van Santen onmiddellijke invrijheidstelling van alle deserteurs geëist. VOLKSUNIVERSITEIT. De Schoonhovense afdeling van de Rotter damse Volks-Universlteit heeft gisteren een overvloed van films vertoond. Des middags waren er twee voorstellingen van ,.Bush ChristmasDe matige belangstelling hier voor was niet evenredig aan de voortreffe lijke kwaliteit van de film. welke oorspron kelijk voor kinderen was gedacht en ook voornamelijk door kinderen wordt gespeeld. Ook de volwassenen hebben echter genoten van deze voorstellingen. Des avonds was de zaal geheel gevuld met belangstellenden voor „School voor gebaar de bekende film die.jeen duidelijk beeld geeft van het gevaarvolle werk dat de R AF. in oorlogstijd ten behoeve van de verzetsbewe gingen in bezet gebied deed Een positief cul turele waarde heeft deze film echter niet. CABARET-REVUE. Voor de R A O-avond, die Woensdag in het Nutsgebouw gehouden werd. bestond geen overweldigende belangstelling. De entrée van het gezelschap, bestaande uit de radio-artis- ten Nol van Dijk. Lizzy Valesco. Wim Herk en The Chico's was vlot en de humor dik wijls origineel. Zij brachten schetsjes en liedjes, waarbij vooral de cowboy-songs- en Argentijnse zang van de Chico's. wel het grootste succes boek ten Als attractie trad op het danspaar Vic- toire et Siegfried, dat enkele moderne en oude dansen uitvoerde. NUTSBIOSCOOP. Abbott en Costello. het komieken-duo. dat met zijn dwaze belevenissen de sympathie van vele bioscoop bezoekers gewonnen heeft, beleeft in „Zij winnen de slag" weer een aan tal zotte avonturen. Door een toeval komen zij in een recruteringscentrum voor het le ger terecht en worden daar ingelijfd bij de strijdkrachten. En dan beginnen de rare be levenissen. „Zij winnen de slag" brengt zeker enige uren aangename ontspanning. BURGERLIJKE STAND. Géborén: Evertdinas. z. van G. van de Werken en P. W. van Arkel. Johannes Elisabertus. z. van A. Klip en C. .Verveer. Ondertrouwd: J. de Jong. 30 j. en N. H. Ho- gendoorn, 25 j. - Getrouwd: J. Kool, 37 j. en M. C. van den Bergh. 32 j. - Ovefleden: G. M. Rikkeert. 48 J. C. L. Koppenol. 83 J., weduwe van H. van Vliet. OVEREENSTEMMING TUSSEN K-L.M. EN REGERING R.I.S. De directie der KLM. heeft met de Indo nesische regering overeenstemming bereikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uitoefening der burgerlucht vaart in Indonesië, alsmede tussen Indonesii en de omliggende landen. INDONESISCHE DELEGATIE NAAK AMSTERDAM VERTROKKEN. De Indonesische delegatie voor de overna me der souvereiniteit is vanmorgen per vlieg tuig naar Amsterdam vertrokken. De dele gatie. die onder leiding staat van Moh. Hatta, zal op 25 December op Schiphol aankomen. Nederlandse militairen moeten in kazernes blijven. Volgens een bericht van „Reuter" hebben heden de militaire autoriteiten te Batavia medegedeeld, dat alle Nederlandse militairen, behalve degenen, die dienst hebben, voor on bepaalde tijd, te beginnen 26 dezer van mid dernacht af. de avond voor de overdracht der souvereiniteit. de kazernes niet mogen verlaten. Deze maatregel zou gedurende on geveer een week van kracht blijven. Weer een onbekend vliegtuig. De republkeinse lt. kol. Nasoehi, heeft ver klaard. dat op 13 December opnieuw een „klein, maar geen Dakota-type" vliegtuig, bo ven Tjiamis gebied gesignaleerd is. dat bezig was een kist per parachute neer te laten. Hij is in het bezit van bewijzen, dat de neer geworpen voorwerpen wapens en ammunitie Overste Nasoehi zei nog. dat hij reeds vele bewijzen heeft over bepaalde activiteiten, die hij thans nog niet wenst te publiceren. Arres taties zijn reeds verricht van personen, die wanorde willen stichten. Maandag werden, naar hij verklaarde. 160 mensen gearresteerd, die deel uitmaakten van een strijdgroep. Louis doet't zo. MARKTBERICHTEN. WOERDEN. 21 Dec. Kaasmarkt. Aan gevoerd 140 partijen: le srt. f 245250; 2e soort f 2.38—2.43; extra f 2.80. Handel flauw. GOUDA. 22 Dec. Kaasmarkt. Aan voer 119 partijen; Eerste kwaliteit m. rijks- merk f 2.42—f 2.47; tweede kwaliteit met rijkimerk f 2.38f 241. Extra zwara kwali teit tot f 2.54. Handel flauw. GOUDA. 22 Dec. Veemarkt. Aange voerd 10 slachtvarkens f 140 per k g. 81 ma gere varkens f 1.50 per k g 577 biggen f 25 f 35; 5 runderen f 550f 60Q,; 38 nuchtere kalveren f 30—f 50, 13 schapen f 40—f 60; 2 bokken en geiten f 15—f 25. Handel vlug. Dit is een van de mensen, die hun „eigen rollertjes" roken, alsal het dure im port is. Inhaleren doen xe zelden. U ziet ze, genie tend, duune rookstraaltjes uitblazen. Ook zij zeggen: Hoe |e 't doel... met Mascotte gaat-ie goed! s TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTensch» Courant VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 MOND- EN KLAUWZEER NAM TOE. In de maand November deden zich in tien provincies van ons land in totaal 495 geval len van mond- en klauwzeer bij herkauwen de dieren en varkens voor; van deze waren 324 nieuw. In de provincie Utrecht was het cijfer 126 (waarvan nieuw 123); in Zuid-Hol land 239 (nieuw 129). GROENTE- EN FRUIT-EXPORT. Het weekblad Groente en Fruit heeft een artikel gewijd aan onze betalingsbalans met Duitsland en aan het vermoeden, dat onze export van tuinbouwproducten naar West- Duitsland wederom in gevaar komt. Afgezien nog van andere moeilijkheden stelt het blad de vraag, of de bureaucratie hier geen onge wenste rol speelt. Nog immer is een zond vloed van peperassen nodig alvorens een uit voervergunning wordt uitgereikt, zo merkt het blad op. INKUILEN MET ABFALTPAPIER? Dit najaar is in Engeland een grote proef genomen met het omgeven van kuilvoeder met een speciale papiersoort. Dit is papier, dat met bitumen (een teer- of asfaltproduct) behandeld is. waardoor het niet verrot en geen water opneemt. Dit papier wordt ge legd tegen de zijkanten van een kuil, waarin men het in te kuilen product stort. De bo dem van deze kuil werd bedekt door een laag gehakt stro van 25 c.M. dik; vervolgens werden bietenkoppen ingekuild, nadat deze eerst door de hakmachine waren gegaan. De gehakte massa werd zorgvuldig gespreid en vastgetrapt. Nadat de kuil voldoende ge vuld was. werd er weer een laag stro over gelegd en tenslotte de silo afgedekt met de zelfde soort papier. Eerst daarna werd er grond opgebracht. De bedoeling van het pa pier is de toegang van lucht tot de kuil zo veel mogelijk af te sluiten; men krijgt dan een koude inkuiling met een minimum aan omzettingen en verrotting. tea van de aardappelpaniek Toen het vorige jaar de z.gn. ..aardappel paniek" optrad, ging men zich in de land bouw afvragen of er geen middelen waren om dergelijke schadelijke prijsdalingen te voorkomen. Men ging uit van de redenering, dat bijna altijd na de oogst het aanbod zo groot wordt, dat de prijzen dalen, aangezien de boeren in het najaar contanten hard nod'g hebben. Dit is natuurlijk niets nieuws; altijd en overal krijgt men na de1 oogst een groot aanbod en dus een druk op de prijzen. Wij hadden er echter jarenlang geen last van ge had. doordat de prijzen zo straf voorgeschre ven waren. Bij een stelsel van vaste prijzen is prijsdaling eenvoudig uitgesloten. Maar het vorige jaar kregen we voor het eerst weer te maken met de oude toestand en de her nieuwde kennismaking is toen niet bijster prettig uitgevallen. Er gingen toen stemmen op om de boerenleenbanken in te schakelen bij het verlenen van voorschotten op de oogst. Het gevolg zou zijn. dat de boeren in mindere mate dadelijk na de oogst zouden moeten verkopen, zodat de markt niet over voerd zou worden. Het was dit onderwerp, dat ir. J S. Key- ser. de directeur van de Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht behandelde in de algemene vergadering «up het Centraal Bureau te Am sterdam. De spreker bleek niet enthousiast over de gedachte te zijn. Het is nl. in de praktijk btezwaarlijk gebleken credieten te verstrekken met oogstvoorraden als onder pand. Onze Nederlandse wetgeving kerft nl. geen bepalingen, die aan de credietgever vol doende waarborgen verstrekken, wanneer iemand bijv. een deel van zijn voorraden verkoopt zonder zijn voorschot overeenkom stig af te lossen. Neen, zei ir. Keyser, aan credieten voor individuele boeren op grond slag van hun oogst kunnen de boe renleenbanken niet denken. De enige mogelijkheid is, dat men de coöpe ratieve verkoop uitbreidt, want aan een coöperatieve verkoopvereniging kunnen wel credieten gegeven wor den mits de aansprakelijkheid in de statuten beh9orlijk is geregeld. Maar zelfs dan mag men voorzichtigheids halve niet meer dan hoogstens 70 van de richtprijs voorschieten. Bestaat er voor een product een garantieprijs dan kan men iets hoger gaan. maar ook in dat geval moet men toch een veiligheidsmarge houden en niet meer dan 80 voorschot gepen. Het risico van kwaliteitsverschillen. vochtge halte, gevaren bij de bewaring, enz.. *Un te groot om hoger te kunnen gaan. Nu moet men niet denken, aldus ir. Key ser. dat men door coöperatieve verkoop en door het vasthouden van de voorraden door middel van een dergelijke voorschotregeling de ontwikkeling van de prijzen in sterke ma te kan beïnvloeden. Tegenover de conjunc tuur op lange termijn staat men geheebmach- teloos en op de seizoenwisselingen met de daarmee samenhangende prijsschommelingen heeft men altijd maar een beperkte invloed De spreker zag veel meer mogelijkheden in •en systeem van fondsvorming waarbij men heffingen op de producten legt. om later weer. als de prijzen tegenvallen, toeslagen te geven. Wij zijn van mening, dat dit laatste stelsel toch «ook altijd zal moeten samengaan Riet een zekere regeling van de afzet en M«i OuJcjaar zal toch Uw nieuwjaarswens niet in deze courant ontbreken! Geef nog heden de tekst aan de agenten of rechtstreeks aam Haven 25, Schoonhoven waarschijnlijk ook met een regeling van yde productie. De gardappelpaniek is n.l. niet al leen veroorzaakt, doordat de boeren geld no dig hadden, maar doordat zij vreesden, dat de prijs nog verder zou dalen. Komt er een redplijke minimum prijs, waartegen de boeren altijd kunnen leveren, dan zal men lang niet zo n haast maken om te verkopen en zal van zelf een overvoering van de markt niet zo gemakkelijk optreden. Fondsvorming alleen is daarom nog niet voldoende en er zijn trou wens wel tekenen, dat het de kant uitgaat, die- wij hierboven beschrijven (zie ons be richt over het aardappelfonds) Zonder twij fel zijn hiermee grote boerenbelangen ge moeid en hoe meer de boeren met hun orga nisaties zelf regelen, des te beter is het. Laat de regering de algemene bestaansvoorwaar den zo goed mogelijk garanderen, maar laat de boeren zelf een overwegende invloed bij de toepassing van de maatregelen die daar voor nodig zijn. Misschien, dat we op die wijze kunnen ontkomen aan de nadelen van een ongebonden markt enerzijds en van een dodende ambtenarij anderzijds. DODELIJKE ZWEEPSLAG? De 71-jarige van L. uit Doetinchem. kreeg het Zaterdagmiddag aan de stok met de pe- troleumventer H. H. reed met zijn met een paard bespannen karretje over de weg langs de woning van van L.. toen deze op hem af kwam en hem de toegang weigerde tot een zijweggetje, dat echter geen eigendom is van Van L. Van L. ging voor het karretje van H. staan en greep het paard bij de teugels. H. werd hierover kwaad en gaf Van L enkele klap pen met zijn zweep. Van L. liet het paard los en begaf zich huiswaarts, waar hij onwel werd en ineenzakte. Kort daarop overleed hij. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overge bracht. Op het lijk zal sectie worden verricht teneinde te onderzoeken of het slachtoffer overleden is aan de klap. H. is door de poli tie gearresteerd. AARDAPPELFONDS IN VOORBEREIDING De heer H. D. Louwes heeft dezer dagpn als voorzitter van het Centraal Bureau de boeren gewaarschuwd het volgend jaar niet in het wilde weg aardappelen te gaan telen. Men mag niet het risico lopen, dat door over productie de prijzen ineenstorten. Dit advies klopt niet helemaal met de plannen van de minister, die. om veevoeder te sparen, liever een uitbreiding van de aardappelteelt zag Hij zal dit doel waarschijnlijk alleen kunnen be reiken. wanneer hij de zekerheid geeft, dat de varkensprijs gedurende minstens enige ja ren zo hoog blijft, dat de zelfverbouwde aard appelen met voordeel als varkensvoer kun nen worden gebruikt. Intussen gaat men van de zijde van de Stichting voor de Landbouw verder met de bespreking van een teelt- en afzetregeling voor aardappelen, waaraan, zoals vanzelf spreekt, een zekere prijsgarantie verbonden moet zijn. De heer Sneep uit de Westhoek van Brabant heeft onlangs een plan voorge steld. dat op het volgende neerkomt: de Stich ting zal de bevoegdheid moeten krijgen om vergunningen af te geven voor het telen van consumptieaardappelen. Aan deze vergunning moet worden verbonden de verplichting om f 100.per H.A. bij te dragen in een te vor men fonds. Dit fonds kan dan weer een mi nimum garanderen van bijv. f 6 50 per L00 k g. plus bewaarloon voor latere levering. De consumptieaardappelen zouden alleen via vei lingen moeten worden verkocht. Als de mi nimumprijs op die veiling niet kan worden gehaald, moet men de partijen ophouden en zo nodig uit de markt nemen Het fonds zou. wanneer deze partijen ook later niet tegen de minimumprijs zouden kunnen worden ver kocht, het tekort op de prijs moeten bijpas- Dampo-verkoudheidsbalsembeproefde hulp bij een gevatte koude voor Vader, Moeder en kind. Prijzen f. 1.25, 90 en 75 c. sen. Het Landbouw-Egalisatiefonds zou moe ten bijspringen als het aardappelfonds zelf niet toereikend mocht blijken. De teelt van voeraardappelen wil hij geheel vrijlaten. Dit laatste zou o.i. alleen mogelijk zijn. wanneer de varkensprijs voldoende lonend is en wan neer de varkensstapel groot genoeg kan zijn om alle aardappelen, die geen andere be stemming kunnen vinden, te verwerken. Het is in ieder geval te hopen, dat begin 1-950 een regeling tot stand komt want de boerenmoe ten weten, waar ze aan toe zijn. voor zij met het poten van het nieuwe gewas beginnen. Kantongerecht Dordrecht. De 23-jarige varensgezel G. v. T. had op 30 October uit de garderobe van een bios coop te Sliedrecht de overjas van de heerK. Leeuwensteyn gestolen. De jongeman vertel de. dat hij zelf geen overjas bezat en dat hij er op deze wijze aan had willen komen. Uit armoe behoefde hij niet te stelen, want hij verdiende als schipper f 40 per week en hij had kost en inwoning vrij. Ondanks zijn jeug dige leeftijd was verdachte al twaalf maal veroordeeld wegens vermogens delicten. De ze keer trof het gelukkig, dat men de eige naar zijn jas had kunnen terugbezorgen De officier van het kantongerecht, mr. J. Kro nenberg, verklaarde, dat de overheid van al les had gedaan om de jongeman te helpen, maar dat alles vergeefs was. Mr. Kronenberg was ervan overtuigd, dat v. T. hard op weg was om een gevangenisboef te worden. De eis wat acht maanden met aftrek. De raadsvrouwe, mr. Koster, voerde aan. dat v T. uit een groot gezhi afkomstig is en dat men bij zijn opvoeding hem niet had kun nen leiden met de straffe hand. die hij nodig had. Op grond van verdachte's jeugd'ge leef tijd meende de raadsvrouwe, dat verbetering nog heel goed mogelijk was. Uitspraak over veertien dagen. De chauffeur G. V.. uit Hardinxveld, had op de dijk aldaar met zijn auto. waarachter een aanhangwagen was bevestigd, de fietser Den Breejen aangereden, waardoor deze werd gewond. De f'ets werd beschadigd. V. was op de betrekkelijk smalle weg uitgeweken voor een tegenligger, juist op het moment dat hij de fietser was gepasseerd. V. werd voor dit feit door de kantonrechter te Gorinehem ver oordeeld tot een boete van f 100 subs. 50 da gen. 1 maand voorwaardelijke hechtenis en voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar. alles met een jaar proeftijd. Verdachte was tegen dit vonnis in appèl gekomen, omdat hij zichzelf onschuldig vond. Hij had van het hele geval niets gemerkt. Er werd een aantal getuigen gehoord, uit wier verklaringen kwam vast te staan, dat het gev^l zich had toegedragen, zoals het in de dagvaarding stond vermeld. De officier verklaarde dat verdachte zich had behoren te realiseren dat er bij het passeren van de fiet ser en de tegenligger niet genoeg ruimte zou overblijven. Hij had dus moeten remmen en het er niet op moeten wagen. Hij was daar om aansprakelijk voor het ongeluk. Wanneer V. inderdaad de fietser niet had gezien, zoals hij verklaarde, dan zou dat zijn verantwoor delijkheid niet in het minst verkleinen. De eis was bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De verdediger, mr. v. d Velde, kwarrf in zijn pleidooi tot de conclusie, dat verdachte niet verantwoordelijk was voor het ongeluk. Hij noemde de verklaringen van de getuigen te vaag om er een veroordeling op uit te kun nen spreken. Uitspraak over veertien dagen. ZWARE BRAND IN KELDER. In een kelder aan de bloemenmarkt van Covent Garden te Londen is een zware brand uitgebroken. Het duurde 31 uur voordat de brandweer, die versterkingen ontving uit na burige districten van Londen, de brand mees ter was. De brand is nog gaande „doch on der controle". Een brandweerman is omge komen en verschillende personen zijn ge wond. BOEKEN. Eskimo's zijn voor ons mensen, die ver weg in de barre koude wonen en van wie we we ten dat ze leven van traan en walvissenspek. De meesten van ons hebben geen lust zich verder in dat leven te verdiepen, maar in een spannend verhaal, spelend onder de Eskimo's hebben die onbekenden te meer do aandacht van de lezer, juist omdat hij zo weinig van hen weet. Dat spannend verhaal is „ZEEAREND", door Harry Magfie met de ondertitel „Het hel denlied van de Grote Zeiler. Kapitein Dexter" van „The Polar Bride" (Uitg. La Riviere Sc Voorhoeve 4.30). Ongezocht bréngt de schrij ver die grote zeiler in zijn roman. De schrij ver verhaalt dat hij ten huize van Dexter moest verblijven om te wachten op de komst van een stoomketel, want hotels zijn er niet in die streek van sneeuw en ijs. in het Noor den van Alaska, vlak bij de Beringstraat. De weinige bewoners zijn Eskimo's en hoewel zij geen rol van betekenis hebben in dit ver haal. krijgt men toch enig begrip van hun goede trouw en aanhankelijkheid. Dexter vertelt zijn verhaal. Hij doet het zo dat de lezer altijd weer vergeet dat er een verteller is .want hetgeen hij beschrijft wordt zo kleurig levendig en prastisch vermeld.dat de lezer zich in het gebeuren van die avontu- geheel verplaatst. De epische samenbinding van feit tot feit en tussen de menselijke fi guren. in de bewogen atmosfeer met haar donkerte en licht, met haar schaduwwerping over de bewegende mensen, met haar ont- gloeing of aftinteling van glansen, geeft de schrijver ons; gevoelig, naar elkaar en uit elkaar vloeiend. Men begrijpt hoe onafwend baar en oorzakelijk die lotgevallen tussen de levensverschuivingen plaats hebben en moe ten hebben, hoe tragisch ze ten slotte zijn. De vertaling uit het Zweeds is goed. maar niet vlekkeloos. De vertaalster gebruikt tel kens het woord „sont" voor zeestraat, maar sont kent men alleen in Scandinavië, niet in onze taal. „Slimste" in de plaats van ergste, is een wel veel gebruikt, maar daarom niet minder lelijk germanisme. Evenzo „gebleven" inplaate van overleden. Onzuiverheden, die tot onduidelijkheid leiden als in de zin: „De ze mannetjes, (robben) waakten over hun wijfjes wanneer ze de jongen zoogden of nieuwe jongen wierpen, die het volgend jaar op hun beurt blaffend rond zouden scharrelen en hun moeders zogen" komen er meer in voor. maar daar tegenover staat, dat het rhytme van des schrijvers stijl, goed behou den gebleven is. Kerstverhalen. Elk jaar komen erfbij. Koevele duizenden Kerstverhalen bestaan er al? Enkele maar blijven voortleven en worden nog herlezen, zoals de vertelling van Dickens óver Scrooge en de geest van Jacob Marley. Ook de ver halen van Frits Reuter zijn lang populair gebleven, maar raken nu vergeten. Niet ver geten zijn de Kerstvertellingen van Selma Lagereloff. Elk jaar haalt men ze weer ta voorschijn om er een uit te kiezen en voor te lezen op de gewijde avond. Men kan die verhalen alleen begrijpen, waarderen en er van genieten als onze eigen Kerstavond ons er ontvankelijk voor maakte en ons ge moed zo blij en zo dankbaar stemde, dat wa ze konden ontvangen, zó aïs ze gehoord wil len worden. De menselijke verbeelding heeft in de 20 eeuwen veel reins en kostbaars geschapen: zij heeft een ideale wereld voor ons opgebouwd, die ons troost over de ellende en gebreken van de werkelijkheid. Zij greep dingen, die nooit door de gewone mensenhand werden getast, want zij gaf woord en klank aan het onzienlijke, het onuitsprekelijke. Wij kun nen dat verstaan en zien dat onzienlijke voor ons geestoog. als wij toegankelijk zijn voor de tonen en woorden die ons eigen Kerst feest ons influistert. Mooier en aangrijpender dan alle Kerstsproken, die de dichter» en schrijvers ons verteld hebben, en waaraan duizenden elk jaar hun hart verkwikken, is ons eigen Kerstverhaal. Dat verhaal wordt ons niet gelezen of verteld, de herinnering draagt het ors aan en geeft onze verbeelding vleugelen. We zien. we horen. Een scherm gaat langzaam voor ons op. Wa staren op de Kerstavonden van jaren gele den. in een ander oord. in een ander huis. zo vredig en zo lieflijk, dat het onze Kerstavond van nu weer opnieuw mooi ntaakt. We zien de jaren van onze jeugd, van onze blijdschap en we zien weer allen terug, die ons lief en dierbaar waren tot het licht van de Kerst boom of van het lamplicht in talloze schemer lichtjes gaat dansen Voor onze ogen. De Kerstverhalen der anderen zijn verbeel ding. maar als voertuig der hoogste waar heid. dat deze aarde en het leven der men sen niet toevallig en willekeurig, maar ge wild en bedoeld zijn, dat er een toekomst is voor ons streven, ons hongeren naar gerech tigheid. onze edelste aandoeningen en inge vingen, onze reinste idealen, ons vurigst hopen en dat in de mense,n. naast alles wat hen klein, broos en zondig maakt, spranken glo ren van het goddelijke vuur. (Adv„ Vijftien gewonden bij auto-ongeluk. Enige kilometers ten Noordoosten van Zwolle in de gemeente Zwollerkerspel is gisteroch tend op de rijksweg een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur vart een bus van de Eerste Drentse stoomtrammaatschappij kwam uit de richting Meppel en wilde een voor hem uitrijdende vrachtwagen passeren. De chauffeur van de vrachtwagen sloeg echter onverwacht linksaf, met het gevolg, dat de buschauffeur plotseling moest remmen. De bus slipte en reed met een zeer harde klap tegen de langs de weg staande bomen op. Twaalf inzittenden werden gewond, van wie verscheidene zeer ernstig. De gewonden werden naar beide Zwolse ziekenhuizen gebracht. Zeven van hen kon den. na verbonden te zijn. naar huis terug keren. De overige acht zijn opgenomen. Bij hen bevindt zich de chauffeur, die vastge klemd zat, zodat hij losgezaagd moest wor den. TREINBOTSING. Gisterochtend is te Mariënberg (O.) een personentrein op de achterste wagens van een goederentrein gereden. Drie goederenwagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. JAPANSE GANDHI. Seiseo Yamagoetsji, een 46-jarige Japanse geloofsijveraar, is een vasten begonnen, dat hij 30 dagen wil laten duren om het record van wijlen Gandhi, die in Augustus 1934 23 dagen vastte, te slaan. De holle ogen van tienduizenden skeletten hebben het hart met huivering doorvlaagd en een verslagen wereld heeft gevraagd om eenheiddie de oorlogswond zou betten en helen. Maar toch is de prille bloesem van een verwachte liefdestaat verstikt en aan de wrakke muren van de vrede wrikt iedere dag opnieuw de werelddroesem. Een stad vol wijzen is in koorts gebogen over het eindelijk verbrijzelde atoom; er rijzen luchtkastelen voor hun ogen zij zien de toorts der vrede in hun schoon gedroom Drie wijzen waren eens aanbiddend neergebogen over de kribbe van de Vrede-zoon. Kerstmis 1949T. de Joode FEUILLETON. Zo is het nu altijd, zei hij woedend tegen zichzelf; één stap vooruit en twintig terug. Hij sprak geen woord meer tegen haar op de rit. Toen ze bij het landhuis van June's tante •tilhielden. stapte Esther uit de auto en zon der op Micky te wgchten, liep ze het huis binnen. Even daarna volgde hij haar. Esther stond In de hall en wendde zich ongeduldig naar hem toe. „Ze zijn allemaal uit," zei ze bits. „Miss Hearling en June zijn allebei uit." Er klonk opgewondenheid in haar stem. waarvoor Mic ky geen verklaring vond. „Goed, dan zal ik niet wachten." zei hij kortaf: het speet hem genoeg, maar hij nam zijn hoed af en draaide om. Hij keek om toen hii het hekje uitging. Hij dacht dat Esther hem misschien zou terugroe- Pen, maar de deur bleef dicht. Hij had er Seen flauw idee van. dat Esther naar haar kamer was gegaan, de deur gesloten had en wild heen en weer liep. terwijl ze hartbre kend snikte. „Het is niet waar, het is niet waar." zei ze telkens weer. „het is niet waar. niet waar Het slaan van de torenklok bracht haar tot zichzelf. June zou spoedig terugkomen met juffrouw Dearling. Ze bette haar brandende ogen met een zak doek. Twaalf uur! Ze wist. dat er om half een een trein ging. Ze voelde zich opeens kalm en kon helder denken. '4 Ze zou naar Parijs gaan. ze zou Raymond opzoeken en uit zijn eigen* mond horen, dat het een leugen was. Ze had al veel eerder moeten gaan en het was dwaas geweest, naar Micky te luistereij. Ze deed haastig een paar dingen in haar tas en krabbelde een briefje voor June, dat ze aan haar toiletkussen vastprikte. Met de handkoffer in de hand ging ze de trappen af naar buiten. Ze rende naar het station. De trein naar Londen stond al voor. toen ze het perron opkwam. Ze vond een lege coupé en stapte erin. terwijl ze in de verste hoek ging zitten voor het geval, dat iemand langs het perron zou lopen, die haar kende. „Ik ga naar Parijs; ik kan niet langer meer zonder hem leven!" De hele reis door her haalde ze deze woorden. Dat had ze June ook geschreven. Arme June! Wat zou ze boos zijn en Micky Ze was niet vriendelijk tegen Micky geweest, maar ze hoopte maar. dat hij haar zou vergeven. Hoe lang zou het duren voor ze in Parijs was? Ze had er geen flauw idee van. Veel geld had ze ook niet. Ze nam haar beurs uit de tas en keerde de inhoud in haar schoot ondersteboven. Telkens begon ze weer te tellen, maar telkens gaf ze het weer op. De weduwe van Tubby Claire! Wie was Tubby Claire? Wat een naam! Ze lachte Maar hii scheen zijn weduwe in ieder geval een heleboel geld nagelaten t« hebben en geld was tegenwoordig alles. Niemand kon ge lukkig zijn zonder geld. Raymond had haar dat ook al gezegd. Een man met fortuin heeft de hele wereld aan ziin voeten, had hii be weerd Ze wilde, dat ze niet meer kon denken. Ze was zo moe. ze verlangde er naar te slapen Ze had het gevoel of ze dagen en dagen in de trein zat. Met een schok stond de trein ten slotte stil. „Paddingtonallen uitstappen!" Micky was juist bij de dorpsherberg geko men. waar hij een kamer genomen had. toen June hem van de overkant van de weg toe- ïjlep June zag er vrolijk uit. ze had een tweed-wandelpak aan en droeg een Wandel stok. waarmee ze hem toezwaaide. „Wat gauw terug!" Ze kwam naar hem toe en keek naar zijn moedeloos gezicht. „Weer ruzie gehad?" vroeg ze gespannen. Micky fronste de wenkbrauwen. „Nee. deze keer was het een ijzige stilte." zei hij grim mig. Toen lachte hij. „Het helpt allemaal niets June. Ik geef het langzamerhand op." June trok met haar stok een figuur in het zand. „En wat heb je uitgehaald?" vroeg ze. ..Es ther was vanmorgen best te spreken en ze vond het prettig, met je uit te gaan. Ik had gedacht dat jullie de gehele middag wel zou den uitblijven. Waar ben je geweelt?" Micky haalde de schouders op. „Ach. hier en daar en overal We hielden bij een her berg stil en hebben daar koffie gedronken en toen was het opeens uit. Ik ben naar buiten gegaan, om naar de motor te zien, en toen ik terugkwam, was ze helemaal veranderd. Op de terugweg heeft ze geen woord gezegd." „Dat zul je je wel verbeeld hebben." Hij schudde het hoofd. „Neen. het is geen verbeelding en toen we thuiskwamen, is ze naar binnen gegaan, zonder me goeden dag te zeggen." Hij leunde met zijn elleboog op de auto en keek de weg af. „Ik geloof, dat ik vanmiddag maar terug ga." zei hij, „ik was idioot te komep." „Waar denk Je aan?" vroeg hij. „Ik denk. dat jij maar met me mee moet gaan om bij ons koffie te drinken. Tante Mary wacht je." Ze gaf hem een knipoogje. „Micky, de goede ziel leeft in de verbeelding, dat je hierheen gekomen bent om mij." Micky moest lachen. „Ik geloof, dat £jij het me niet zo moeilijk zou maken." zei hij. Hij opende het portier. ..Stap in. dan gaan we terug.. Misschien blijf ik wel koffiedrin ken." „Natuurlijk doe je dat." zei June. „En als je Esther weer ziet, dan zul je zelf wel merken, dat je je alles verbeeld hebt. Gisteren in de trein was ze het roerend met me eens. dat je een schat was. op mijn woord van eer." Toen ze bij het huis gekomen waren, volg de Micky June in de hall. „D« tafel is al gedekt," zei ze tegen hem. „Ik ga even naar boven. Esther en tante Mary halen: ga binnen Micky." Micky hing zijn jas en hoed op. Hij leek veel te groot voor de kleine eetkamer. En met een goedkeurende blik keek hij het ver trek rond. terwijl hij voor 't vuur stond. Wat een echt gezellig huis. dacht hij. Hier zou een man gelukkig kunnen zijn, als hij de rechte vrouw gevonden had. „Micky. Mickyriep June ontstui- mig; ze kwam de trap afhollen en vloog de kamer in met een stuk papier in de hand. „Ze is weg.. ze is weg! O, wat zijn we toch ezels geweest! Ik heb het je toch wel verteld: ik heb je wel gezegd, dat ze het op een of andere keer merken zou. Waarom mocht ik het haar niet zeggen? Het is mijn schuld niet. ik heb je gewaarschuwd -— o he mel! o hemel!" en June vlql snikkend op de ouderwetse paardenharen carfapé. Micky greep haar het papier uit de handen en het duurde een paar minuten voor hij zijn stem weer vond. „Waar heb je het over. June? Ga toch be hoorlijk zitten en wind je niet zo op. Wie is weg. wat bedoel je?" Ze hief haar betraand gezicht naar hem op. „Lees het dan! Lees het dan; o Micky, wat ben je een ezel geweest," zei ze woedend. „Ilr wist dat er wat gebeuren zou „Houd je mond toch." zei Micky. Hij had het papier opengevouwen en er heerste een dodelijke stilte, toen hij de pabf regels las. die Esther geschreven had. .Ik ben naar Parijs gegaan, ik kan zonder hem niet meer leven...." (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 2