PLAATSELIJK NIEUWS Van Rondom Chefarine .4 Gemeente- raden Badhuis of zwembad? Honderd montagewoningen. Geen woningtoewijzing. Streekschapsplan verworpen. Zondagsdienst Arisen. Griepbeslrijding met 4 middelen tegelijk. Draag eens een overhemd- blouse. Kerstboodschap van de Koningin Hebt Gij ook al rheumatiek Streekschapsplan in principe aanvaard. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND s TBECHT SchoonhoieiiM»» Coorgnt VRIJDAG December m» BIJZONDERE RIVIERCORRESPONDENTIK Zonder beraadslaging of stemming heeft de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht ean een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 10 November 1900. houdende algemene regels omtrent het Waterstaatsbestuur. Door deze wijzigingen zal de buitengewone riviercorrespondentie kunnen worden inge steld op de Maas tussen Gennep en Sambeek. Het toezicht op de Lek kan in de toekomst beperkt blijven tot boven de lijn Schoonho venN ieuwpoort. Alblasserdam Het comité Veilig Verkeer hield Zaterdagmiddag een puzzle-tocht voor auto's in de Alblasserwaard Er waren negen tien deelnemers, die te Sliedrecht startten Burgemeester L. Looy reikte in ..Het Ver gulde Paard" de prijzen uit. De beker werd ditmaal gewonnen door dr. Rodenhuis te Handrik-ldo-Ambaeht: de tak door de heer De Jong te Dordrecht en de derde en vierde prijs door de heren ir. A. J. van 'Gilse en N. Wensveen. De tocht is goed geslaagd. Het Chr. mannenkoor behaalde bij het zaalconcours te Overschie, behalve een eer ste prijs nog een ereprijs. Het koor behaalde het hoogste aantal prijzen in de tweede af deling. Voetbal. De voetbaluitslagen zijn: SSW IAlblasserdam I 13: Fluks 5Al blasscrdam 5 43 De wedstrijd Dubbeldam IIAlblasserdam II werd afgelast. Arkel. De beide tientallen van de Arkelse damclub bonden Maandagavond de strijd aan tegen de damvereniging uit Vianeiy. Het eer ste tiental verloor met 9 tegen 11, terwijl het tweede won met 13—7. Giessendam. Voor de Kerstfeestvioring van de kinderen van de Ned. Herv. Zondagsschool werd f 515.25 bijeengebracht. Giesscn-Oudekerk. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk, zijn gekozen de heren N. Kore- vaar en "N. F L. van Slijpe. die beiden hun benoeming hebben aangenomen. AFDELING VOLKSONDERWIJS. Glesen-Oudekerk. Alhier is een afdeling opgericht van Volksonderwijs. Het doel van deze vereniging is verbetering van het on derwijs en culturele ontwikkeling in het al gemeen. Het bestuur is samengesteld uit de heren: J. H Kok. voorzitter: P. v. d. Sluis, secretaris. C. Tukker, penningmeester en le den L. Pesselse en N. T. de Groot. Gouderak. Steeds weer komen nieuwe ge- Vallen van mond- en klauwzeer onder het vee voor. Thans is de veestapel van de land bouwer v. D. aangetast. Raadsvergadering. Gouderak. De gemeenteraad is bijeengeroe pen tegen hedenavond 7.15 tiur. Punten van behandeling zijn: Wijziging gemeente-be groting 1949. Vaststelling verordening betref fende de algemene begraafplaats en het be graven van lijken. Vaststelling verordening op de heffing van begrafenisrechten Benoe ming leden van Maatschappelijk Hulpbetoon. Benoeming leden commissie lager onderwijs. Benoeming leden commissie Woonruimtewet. Haastrecht. Voor 1950 zal geen bouwvolume beschikbaar worden gesteld. Met het oog op de ook hier heersende woningnood wel een Zeer somber vooruitzicht. Haastrecht. De afdeling van de K.V.P. kwam in het R K. verenigingsgebouw in vèrgadermg bijeen. De secretaris de heer Chr. C. Jansen bracht een jaarverslag uit, terwijl de pen ningmeester, de heer W. van Doorn, mel ding maakte van een klein saldo. De gemeen teraadsverkiezing bracht veel kosten met zich mee aan propaganda. Men besprak de aan staande verkiezing van de Provinciale Sta ten. Voor het volgende boekjaar werden als leden van de kascontrole-commissie benoemd de heren A. Versteeg en J. van Dijk. Tot slot Volgde een politieke bespreking over de gang Van zaken in de gemeente. Hel- en Boeicop De arbeider den H., In dienst bij de veehouder K.. stapte bij het af gooien van hooi van de zolder mis. waar door hij door het luik van de zolder viel en op de stenen vloer terecht kwam. Hij bleek een hersenschudding te hebben opgelopen. Raadsvergadering. Krimpen a.d. IJssel. De gemeenteraad komt vanavond om acht uur ten gemeente huize in vergadering bijeen. De agenda ver meldt de volgende punten: Aangaan reke- hing-courant-overeenkomst voor 1950 met de N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten Aan gaan van kasgeldlening voor 1950. Vaststelling algemeen besluit tot verhuur van verschil lende gemeente-eigendommen voor 1950. Voor stel tot medewerking aan de bouw van 96 montagewoningen door de Stichting ..Ge meentebelang". door het verlenen van een grond- en bouwvoorschot en het toekennen van bijdrage. Voorstel tot uitbreiding O.L. school III door bijbouw vleugel. Aanbieding gemeente-begroting, begroting Grondbedrijf en begroting Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zorg voor }950. Regeling comptabiyteit. Zaterdag werd in de zaal van café Har monie een postduivententoonstelling gehouden uitgaande van de postduivenvereniging ..De Snelpost". De duiven waren in zes klassen verdeeld. De uitslagen zijn: Klasse I: 1 KI. Jansen; 2 H. de Kwant, 3 A. Visser. Klasse III: 1 C. Zwanenburg; 2 J. Konings; 3 W. C. van Holst, 4 A. Visser. Klasse V: 1 C. Zwanenburg; 2 en 3 G. Jo ling; 4 W. Stam. Klasse VII: 1 P. D. de Jong: 2 Adr. de Bruijn; 3 Jac. Vuijk; 4 M. Heikoop. Klasse IX: 1 Jac. v. d Ham; 2 Jac. Vuijk; 3 G Melgers; 4 A. Otterspeer Klasse XI: 1 J. Mourik; 2 Adr. de Bruijn; 3 G. Visser Mooiste doffer oud: C. Zwanenburg. Mooiste doffer jong: P. D. de Jong. VOOH DE HEEK. MET SMAAK... FRANS VAN CAMP GOUDA Krimpen a.d. Ijsscl. Gevonden kinderhand schoen; zak met vistuig; hanger met collier; paar handschoenen; want; kinderwantje; ba byhemdje. handbeschermer; kinderportemon- naie; vulpen. Inlichtingen bij de politie. Leerbroek. In de openbare gemeenteraads vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd f 5.beschikbaar gesteld voor het Koningin Wilhelmtnafonds voor de Kan kerbestrijding. Een bedrag van f 2500 werd beschikbaar gesteld voor betegeling van de speelplaats der bijzondere school, voor aan koop van een fietsenrek en nieuwe gordijnen. Daarna sprak men langdurig over het Streek schapsplan voor de Alblasserwaard en Vijf- herenlanden. Tenslotte werd het plan echter met algemene stemmen verworpen. Nieuw-Lekkerland. De afdeling Nieuw-Lek- kerland van de vereniging „Volksonderwijs" hield Zaterdagavond in het VolksgeböuW van J. en K. Smit te Kinderdijk haar eerste y?ro- paganda-avond in dit seizoen. Medewerking verleenden de Schiedamse Onderwijzerslo- neelvereniging en een Hawaiian-ensemble. Na een gloedvol openingswoord door de voorzit ter. de heer J. D. Seip. voerde de toneelver eniging op ..De grote race", een stuk dat door de vele aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd en met een langdurig applaus werd beloond. De rollen werden zeer goed ver tolkt. Na afloop overhandigde de heer Seip namens het bestuur aan het gezelschap een taart, waarna de heer Hukshorn. voorzitter van de onderwijzersvereniging een korte pro- paganda-rede hield. STEUN WETTIG GEZAG. Ou|lewater. Maandagavond werd in het Pa tronaatsgebouw een propaganda-avond gehou den voor het Nationaal Instituut Steun Wet tig Gezag. Burgemeester Arke gaf een uit eenzetting over Se noodzakelijkheid van en het ontstaan van het Instituut. Hierna voerde het woord kolonel J. C. A. Meijer, comman dant van het district Zuid-Holland-Noord van de Nationale Reserve. Deze gaf een uiteen zetting van doel en streven van de Nationale Reserve. Nederland moet een speldekussen worden, waardoor men zich wel tweemaal zal bedenken alvorens hier parachutisten neer te laten, aldus spreker. Spreker deed een beroep op personen be horende tot de lichting 1940 1944, die nim mer in militaire dienst zijn geweest. Het is hun plicht, dat ook zij een offer brengen. Daarna voerde het woord mr. J. L. J A. van Mechelen. secretaris van de Gewestelijke Spreker zeide allereerst de plaat commissie dank voor bet vele voor bereidende werk De heer Van Mechelen wees op de noodzakelijkheid Van een machtsappa raat binnen het Rijk in Europa. Spreker ver geleek verder de toestand hier met die in Engeland en Noorwegen. In Engeland is een sterke home-guard, terwijl Noorwegen bijna 100.000 man in de Nationale Reserve heeft^ Nederland slaat hiertegenover een slecht fi guur. De regering 2al echter bij een onvol doende aanmelding van vrijwilligers tot ver plichte dienstneming besluiten. Het gaat hier om de Godsdienst en de democratie te be schermen. Wij moeten ook strijden tegen de zesde colonne, de colonne van de lauwen, aldus spreker. Wanneer we zien, wat Ame rikanen. Engelsen en Canadezen hebben ge daan voor de vrijheid, moeten wij toch onze plicht begrijpen. Na het stellen van vragen gaven zich negen vrijwilligers op. Hierna werd de film: „De Bevrijding van Nederland" vertoond alsmede een film over „De Jeep Ottoland. Ala kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer C. Korevaar, ter wijl als notabelen werden herkozen de heren B. Bakker en A. J. Hakkesteeg. ReeuwUk. Vrijdag 30 December namiddags drie uur zal door het comité de overdracht aan de familie plaats hebben van het door patiënten cp ingezetenen geschonken graf monument ter nagedachtenis van wijlen dok ter J. Batelaan. Ingezetenen en verdere be langstellenden worden in de gelegenheid ge steld deze plechtigheid op de algemene be graafplaats in „De Tempel" bij te wonen. Examen E.H.B O. In het gemeente huis werden elf cursisten van de EH B O. geëxamineerd. Als examinator trad op dok ter Bijland uit Gouda. Ook de cursusleider dokter J. van der Goot was aanwezig. Aan acht cursisten werd het diploma uitgereikt. Het Evangelisatiekoor hield in de Chr. school aan de Brug haar jaarvergadering. Nadat enige jaarstukken afgehandeld waren, werd de avond verder gevuld met zang en voordrachten, waaraan prijzen waren ver bonden. Schelluinen. Na het bedanken als penning meester van de afdeling van de Alg. Ned. Bond van Bouwvakarbeiders door de heerJ. Kroon en na vertrek van de secretaris, de heer T. de Jong. worden beide functies door de heer G. Hooijkaas waargenomen. Bij de politie zijn als gevonden aange geven een zilveren vulpotlood en een dek- zeiltje. Schelluinen. Het Kerstfeest van de leerlin gen der Hervormde Zondagsschool zal Maan dagavond. behoudens goedkeuring, in de open bare school gevierd worden, omdat het in terieur van de kerk, die andere jaren ge bruikt werd, geverd wordt. Sliedrecht. Voetbal Het einde van de wedstrijd SliedrechtEmma verliep niet erg gelukkig. De Baat. die steeds zijn doel had weten schoon te houden, moest in de laatste minuten z,wichten voor een listig kop balletje van Van Ockenburg. Na een oneven redige kamp was J. van Aken zijn zenuwen niet meer meester, en hij diende zijn rivaal W. v. d. Grijp een slag toe. Wel hadden en kele spelers door het plegen van bijna on zichtbare doch niet geoorloofde handelingen een enigszins geladen stemming veroorzaakt. Van den Berg werd onder andere een uitne mende scoringskans ontnomen toen hij Schreu- ders reeds gepasseerd was en op open doel- mond afstevende, doch aan de arm werd vast gehouden Mede dank zij de goede leiding van scheidsrechter Lazerems bleef de wed strijd beperkt tot een forse kamp. Het wa3 een wedstrijd, waarin Emma zich technisch de meerdere toonde, doch Sliedrecht hield de weegschaal gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd in evenwicht. Toch bleek het zwaar bespeelbare veld en de afmattende kamp bij vele Sliedrecht-spelers te veel van het uithoudingsvermogen te hebben gevergd. De laatste tien minuten waren voor de be zoekers en met succes. Een doelpunt dat door Sliedrecht door van den Berg, een kwartier voor de rust gescoord werd. werd door de scheidsrechter wegens buitenspel geannuleerd. Onder auspiciën van de afdeling Dor drecht van de Ned. Veren, voor sexuele her vorming werd in het Thaliagebouw een ver gadering gehouden-. De heer P. A. van Hu at hield een causerie met als onderwerp „De nieuwe sexuele moraal". In hoofdzaak ves tigde spreker de aandacht op de gevaren die schuilen in de grote aanwas van de bevol king. met als gevolg overbevolking en werk- door JAN KIJKUIT. Ik schoof achter mijn schrijfbureau en trok papier naar me toe om mijn wekelijkse bij drage voor de Schoonhovense te schrijven. Teun, die niet veel te doen had. zag me Hie voorbereidingen treffen en vond er aanlei ding in om een gesprek te beginnen. „Nou ik jou daar zo bezig zien met je werk aan de krant, nou mot ik toch zeggen asdat ik nie best begrijpen kan hoe of dat je dat in het vat mot gieten. Da stikkie da je nou gaan schrijven, dat komp in de Schoolse van 'n Vrijdag aanstaande, dat is dus voor 't Kerst- nommer. Maar nou kan jy toch ter wereld op de dag van vandaag aan de mensen niet gaan vertellen, wat of datte wij hier mitons vieren op de Kerstmisse zullen klassineren". „Neen Teun. bekende ik. zover vooruitzien is me niet gegeven en daarom loens ik zo'n beetje achteruit." En toen boog ik me naar ouwe Teun toe en fluisterde hem in: ..Strakkies ga ik er Jod bij halen; oip rechts kundig advies." Teuns ernstig gelaat veranderde op slag. Het glansde en glom van verrukking en dank baar knikte hij me toe om aan te sporen dat vooral niet te verzuimen. Ik begon er daar om maar dadelijk mede en vroeg zo onbe vangen mogelijk aan onze neef: „Jod, hoe zit dat nou? Mag een raadslid bij een stemming weigeren zijn stem uit te bren gen? Mag hij dus „blanco" zeggen als zijn naam wordt afgeroepen of is hij verplicht te stemmen?" Jod keek me wat wantrouwend aan. omdat hij gezien had dat ik meLTeun had gesmoesd en hij ook had waargenomen hoe opgetogen Teun zich toonde. Hij wist dat er voor Teun geen groter genot bestaat, dan een plagerij van Jod. Voorzichtig polsde hij dus: „Ik weet niet precies wat je bedoelt. Er kunnen gevallen zijn dat een raadslid ver plicht Is zich van stemming te onthouden en. „Neen. neen. dat bedoel ik niet. onderbrak ik hem gauw. De kwestie is dat in een raads vergadering te Giessen-Nieuwkerk het lid Van der Wolf om principiële redenen zich van stemming onthield, waardoor de stemmen staakten maar nu schijnt men in Giessen- Nieuwkerk van oordeel, dat wanneer een lid zich van stemming onthouden wil, het de zaal dient te verlaten." „Uéen kwestie van. riep Jod. geen kwestie van! De Gemeentewet regelt in artikel 55 de stemming, maar bepaalt niets over het niet- stemmen Wel in een under artikel over het blanco stemmen, als met briefjes wordt ge stemd." „Zijn er dan geen bepalingen omtrent het mondeling niet-stemmen" vroeg ik. „Neen. in de wet niet. Wel zijn er gemeen ten. waarin het Reglement van Orde voor de vergaderingen van de Raad daaromtrent bepalingen heeft. In sommige gemeenten wordt zelfs rigoureus bepaald, dat men aan de stemming moet deelnemen. „Hoe zei je dat dat bepaald was. Jod. vroeg Teun beleefd. Wat is dat voor een neus waar mee datte ze motten stemmen?" Jod liep er in én verklaarde dat het woord rigoureus betekent streng." „Daar staat dan toch zeker niet in: Man nen jullie motten allemaal mee stemmen?" informeerde Teun. „Neen Teun, bleef Jod geduldig verklaren. Er staat dan d&t de tegenwoordig zijnde le den hun stem moeten uitbrengen met de woorden ..voor" of „tegen", maar zulks schijnt in Giessen-Nieuwkerk niet het geval te zijn. want ware dit wel zo. dan zou de voorzitter onverwijld het lid daarop attent gemaakt hebben." „Gewisselijk Jod". antwoordde Teun onder danig. want doet hij dat niet. dan beuren soms gekke dingen. Zo as nou dat geval in Arrekel." Om ons begerig te maken zweeg hij en zette zich aan het pijp stoppen met een ge zicht of hij voornemens was die dag geen woord meer te zeggen. „Wat is er gebeurd in Arkel Teun?" vroeg ik hem dus. ..Zal ik je veftelle. Mot je horen Jod. ik heb 't van m'n vrind Janus, die daar aan 't werk is en die 't partiklier goed weten mot. Ze zijn daar aan 't bestraten van de Folkert- straat en de Julianastraat en nou warden daar met schuiten zand en stenen en zo van alles aangevoerd. Nou komp de klap op de vuur pijl. Langs dat werk loopt een kanaal en nou hebben ze verordeneerd asdat die schuiten d'r lading motten storten aan de overkant van 't werk." Hij keek ons aan, alsof hij een overwinning bevochten had. „Wil je zeggen, vroeg Jod, dat dan zand en stenen weer allemaal naar de overkant ge bracht moet worden?" „Neen Jod. dat wil ik niet zegge, dat heb ik gezeid en 't is de eerlijke waarheid. Al die rommel, die zware vrachten, die motten over de brug naar de overkant gerejen worde, maar as de brug open is voor een schip, dan kaone de mannen met derlui vrachie wachte totdatte ze weer vooruit kanne „Ik zou zeggen, besloot Jod nadenkend.dat 't in Kampen gebeurt." „Niks nie. stöof Teun op. Niks in Kampen, 't Is persies zoas ik je zeg in Arrekel beurt 't •n aim In Kompan stelling. De secretaris der vereniging, de heer C. Teeuw sprak in plaats van de voorzitter de heer Costerus die niet aanwezig kon zijn. een kort openingswoord, waarna de burge meester de jubilerende vereniging toesprak. De heer Koppelaar die reeds twintig jaren zeer zuinig met de dubbeltjes van de vereni ging heeft weten om te springen, kreeg een bijzondere felicitatie van de burgemeester. Daarna werden de gasten rondgeleid. Do inwoners hadden 270 klasse prijzen beschik baar gesteld. Tevens waren er 26 höofd-ere- prijzen en nog 18 andere waardevolle prij zen. A. van den Berg wist beslag te leggen op de wisselbeker met zijn Rhode Island Red (haan). J. P. de Groot bemachtigde met zijn konijn, witte Wener (voedster) eveneens de wisselbeker. In deze groep was de vorige houder C. Teeuw. Met zijn postduif verwierf H. den Hartog de wisselbeker, die het vorig seizoen in handen van D. A. van Rijsbergen was. Verder waren er geldprijzen met me dailles voor de inzenders met de meeste pun ten. Er waren bijna 700 inzenders, onder wie personen uit Gorinchem. Het ligt in de bedoeling in Maart het ju bileum in het Thaliagebouw feestelijk te her denken. Het was een gelukkige gedachte van 't be stuur van de afd Volks-Universiteit de beken de pianist Andriessen voor haar leden te doen optreden. Toen wethouder De Landgraaf het opening- en welkomstwoord sprak, was de loosheid. Na de nauze werd de aangrijpende film „Havenkwartier" vertoond. JUBILEUM-TENTOONSTELLING. Sliedrecht. De. pluimvee- en konijnenfok kersvereniging „Sliedrecht en Omstreken" hield in de garage Rikkers in verband met het 25-jang bestaan een jubileum-tentoon- bezet. Voor de pauze speelde, de pianist ken van Beethoven. Behalv^ pianospel heeft de heer Andriessen een goed sprekerstalcnt. Eenvoudig en voor ieder begrijpelijk, behan delde spreker de muziek van de componist Beethoven. Na de pauze bracht de pianist werken van Chopin ten gehore. Ook deze werden door de gesproken tekst verduidelijkt. De pianist ontving aan het slot van de avond een kistje sigaren. De buurtvereniging „Onderling Jolijt" hield in de grote zaal van het Thaliagebouw voor haar leden een contact-avond. In afwij king met andere keren was deze avond ge heel verzorgd door lede'n. onder leiding van de heer J. Mijnster. De schetsjes, en éénacter- tjes waren zeer geslaagd De heren Cor Verloop en Bert Boer brachten verdienstelijk piano- en vioolspel ten gehore. Tot dekking van de kosten der avond werd een verloting gehou den. De muzikale omlijsting van de avond werd verzorgd door Hommerson's band, die ook de muziek op het bal verzorgde. 8tolwf|k. De afdeling Stolwijk van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bood de ouden van dagen dezer dagen een gezellige middag aan. Zij, die ver van het dorp woonden, wer den met een auto gehaald en thuis gebracht. Enige leden van de afdeling hadden een koortje gevormd dat Kerstliederen ten gehore bracht. Verder werd een toneelstukje omge voerd. terwijl mej. B. Hailing een Kerstver haal vertelde. Het ligt in de bedoeling in de eerste helft van Januari wederom in streekverband een rattenverdelgingsactie te organiseren Voor dit doel heeft het gemeentebestuur de medewerking ingeroepen van diverse plaat selijke verenigingen op landbouwgebied. In de loop van deze maand zal een deskundige van de Plantenziektenkundige Dienst voor lichting geven. Het verjaringsfonds ten behoeve van de bouw van de Ned. Herv. Kerk heeft in No vember f 187.85 opgebracht. Deze week hield de Ned. Herv. meisjes vereniging op Ger. Grondslag „Lydia" in het Ned. Herv. Evangelisatiegebouw haar zestien de jaarvergadering Nadat men de jaarver slagen voorgelezen had. vulde men de avond verder met zang en voordracht, terwijl aan de vele aanwezigen gedurende de pauze ver snaperingen werden aangeboden. Waddlnxveen. Aanbesteding. Voor rekening van de Bouwmaterialenhandel T. de Waardt is aanbesteed het bouwen van een cementpakbuis aan de Noordkade De laagste inschrijver was de firma P. Rehorst voor f 10.045. Zevenhuizen. Het fanfarecorps ..De Kleine Trompetter" gaf in hotel Vos zijn najaars uitvoering. onder leiding van de heer H. van Mechelen. Voor de pauze werd een verzorgd muzikaal programma gebracht. De solo's wer den zeer goed uitgevoerd. Na de pauze trad het toneelgezelschap „Elek wat wils" uit Waddinxveen on met de klucht „Als ma aan de touwtjes trekt". De afdeling van de V.A.R A. kwam in jaarvergadering bijeen in „Hof van Holland". De leden zeiden verheugd te zijn. dat de V A R A. reeds meer dan 200.000 leden had. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de afdeling goed vooruit was gegaan in ledental. Het getal was van 69 gestegen tot 102. Het verslag van de penningmeester werd in orde bevonden. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende secretaris K. Bruggeman. de pen ningmeester A. Bos en het bestuurslid Adr. Stolk herkozen. De secretaris deelde mede, dat hij wel bestuurslid wilde blijven, maar door zijn vele andere functies in de vakbe weging voor secretaris bedankte. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: G. Zwecre, voorzitter; Adr. Stolk. secretaris; Abr. Bos. penningmeester: K. Bruggeman. tweede se cretaris en W Goor. lid Men besloot het vol gende winterseizoen een cabaret-avond te geven. Een lid verzocht om een spaarkas op te richten Voor een V.A.R.A.-zomerreis. Krlmpenerwaard. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Dinsdagoch tend 8 uur zijn aanwezig de artsen H F. Adam te Stolwijk, Telefoon K 1824327; J. G. Antvelink te Schoonhoven. Telf, K 1823432; J. K. Hoogenboezem te Lekkerkerk, TeleL K 1805303; A. M. Visser te Krimpen aan de IJssel. Telef. K 1895—307. Waarnemingen op Tweede Kerstdag: Bergabacht. Van Maandagochtend 8 uur tot Dinsdagochtend 8 uur is aanwezig: J. N. B. van der Grient. Telefoon K 1825—210 Gouderak en Ouderkerk un de IJssel. Van Maandagochtend 8 uur tot Dinsdagochtend 8 uur is aanwezig: W. J. Leeuwenburg te Ouder kerk aan de IJssel. Telefoon K 194260. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordelooa en Giessen-Nieuwkerk. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Dinsdagmor gen 8 uur wordt de dienst waargenomen door dokter U. R. Brandsma te Noordeloos, Tele foon 7; en dokter W. Fokkens te Leerbroek, Telefoon 11. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. Deze dienst wordt van Zaterdagmiddag tot Dinsdagmorgen waargenomen door dr. Ho ving te Oudewater. Telefoon 57. Zevenhuizen - Bleiswfjk. Medische dienst. Deze dienst wordt van Za terdagmiddag tot Dinsdagmorgen waargeno men door dr. W. H. Veruijn den Boer te Ze venhuizen. Telefoon K 1802204. ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt op 24. 25 en 26 December waargenofhen door de heer Wensink te Berg- amhas-ht Tmlatooo K >S2S257 Voer de bestrijding van griep is Chefarine „4" een zeer doeltreffend middel. Elk tablet bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. Het be standdeel Chefarox zorgt dat al is de werking zeer krachtig uw maag toch niet van streek raakt. m «GtNPUNENfcNGHIfcP 20 TABLET IÉN* 75* (Adv.). VOOR HET EERST EEN KOFFIE-TEKORT De snelle stijging van de koffie-prijzen wordt veroorzaakt door het feit. dat voor het eerst in de geschiedenis een koffie-oogst wordt verwacht, die kleiner is dan de geraamde be hoefte. Men verwacht nl. een oogst van 29 millioen balen, terwijl de vraag geschat wordt op 32 millioen balen. Bovendien zijn er geen voorraden meer om dit verschil tussen vraag en aanbod op te vangen, tenminsteals men de handelsberichten gelooft, die op dit punt niet geheel en al betrouwbaar zyn. Ge fluisterd wordt nl. dat er nog wel dergelijk voorraden liggen, doch dat men deze liever voorlopig „vergeet" om ze plotseling weer te ontdekken, wanneer de notering zo hoog mo gelijk opgelopen is. De vraag naar koffie blijft nog steeds over de gehele wereld toe nemen. De consumptie van thee gaat daaren tegen zowel in Amerika als in Europa regel matig achteruit Het is dus voorlopig niet waarschijnlijk, dat de Brazilianen weer ge noodzaakt zullen worden koffie in de loco motieven te stoken of in zee te werpen, zo als in de dertiger jaren regelmatig gebeurde. LEVEREN DE VROUWEN MINDER PRO DUCTIEF WERK? Volgens de cijfers van de beroepstelling is het aantal ..werkende vrouwen"-van 1030 tot 1947 toegenomen met 23 pCt. Onder wer kende vrouwen verstaat men bij de statistiek alleen vrouwen, die buiten haar eigen huis houding werken, wat eigenlijk niet juist is, want onze huisvrouwen, zijn misschien wel de hardst werkende vrouwen. De stijging van het aantal vrouwen, dat een beroep uitoe fend. is erg ongelijk verdeeld. Het aantal, dat huishoudelijk werk verricht, dus dienst meisjes. werksters, enzis zelfs sterk gedeald In 1930 maakten de huishoudelijke diensten nog 7,7 pCt. van de werkzaamheden van de bevolking uit en In 1947 nog geen 5 pCt. In de industrie nam het aantal toe. maar min der dan overeen zou stemmen met de totale stijging, nl met niet meer dan 10 pCt. De grote stijging, wordt veroorzaakt door het grotere aantal, dat in winkels werkt, nl. 50 pCt. meer en In nog sterkere mate door de toeneming van de kantoorberoepen, want de ze laatste stegen met 100 pCt. In het orgaan van de Hoofdgroep Industrie noemt men deze stijging van de kantoorbe volking beangstigend, omdat naar de mening van dit blad hierdoor minder arbeidskrach ten aan de werkelijke productie deelnemen. Wij menen dat het aantal productieve vrou welijke arbeidskrachten is toegenomen, om dat er zoveel minder in de huishouding wer ken. Inplaats van de dienstmeisjes moeten de huisvrouwen het werk nu zelf doen en in feite komt het dus hierop neer, dat de ge trouwde vrouwen harder moéten aanpakken omdat haar vroegere hulp nu werkt in een industriële of handelsonderneming. De ge constateerde verschuiving gaat dus niet ten koste van de productie, doch bevordert deze integendeel. De klassieke overhemdblouse heeft al heel wat mode-omwentelingen getrotseerd. Zij trekt zich van de grillige mode niets aan. De overhemdbiouse. die uw moeder als jong meisje droeg, is ook nu nog modern. Alleen de stropdas, die destijds mode was, is nu door een strik vervangen. De blouse kan met lange, zowel als met korte mouweh worden gedragen. De lange mouw staat natuurlijk veel gekleder, terwijl de korte mouw een meer sportief cachet geeft. Dames, die niet tot de al te gezette figuren behoren zullen zeker graag blouse en rok dra gen. Met een rok en twee blouses en een jumpertje kunnen wij de illusie wekken. steeds jets nieuws aan te trekken eneen blouse is gauw gemaakt. Er is heel wat min der stof voor nodig dan voor een japon en bovendien is een blouse gauw in elkaar ge stikt. Dit is zeker het geval met deze keurige blouse. Juist door de eenvoud gaat er een aparte bekoring van uit. Het platliggende kraagje is hier vervangen door het meer op staande model. De klaargeknipte patronen in de maten 40, 42. 44 en 40 zijn te verkrijgen met korte en lange mouw onder no. 4853 tegen vooruitbeta ling van 1.— bij S. en W. N. van Nooten tl üchcnqjióviS NIEUWSBLAD VOOR ZTJID-HOLLANP EN UTRECHT Schoonhovcnscha Courant VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 HAASTRECHT In de Donderdagavond ge- trieterrein is nog in behandeling. Riet de raadsvergadering waren alle leden te- wensen van de autobusondernemer <zal het u/nordig gemeentebestuur zo mogelijk rekening hou- T> raad benoemde de heer F. W. Gronert den. icftrcdend) met algemene stemmen wederom De heer B roe re zeide. dat als de raad ♦n» lid van het Burgerlijk Armbestuur, ter- hierop prijs stelde, een plan voor eey badhuis .«in als lid van het armbestuur van Roosen- zou worden voorgelegd. Er bestaan echter vyi. ,nn viiot horirrvron uror,! ook plannen voor een zwembad en B. en W. daal de heer M. van Vliet herkozen werd. Od voorstel van B. en W. werd de beheers- verordening voor de bedrijven weder met vijf jaren verlengd. Daarna werd een begrotingswijziging dienst jMÖ vastgesteld, terwijl de raad zijn goed- zouden de zaak nader bezien. De kwestie van l£r de gezinshulp moet van particuliere zijde naar voren komen, waarna de gemeente kan helpen, aldus de voorzitter. Spreker was voorts van mening, dat Stolwijkersluis zeer zeker woningbouw toekomt en d,it gedeelte gelijk met de rest der gemeente moet wor- E"t>eT'l«rllng van het openbaar lager on- den bedeeld. Er is echter een moeilijkheid en ierwiis werd voor 1950 bepaald op f 41.04. dat 15 het uitbreidingsplan voor Stolwijker- oerwy sluis, dat in oorlogstijd gereed kwam keuring verleende aan de begroting van het burgerlijk armbestuur voor 1950. De vergoe- derwys Bij de behandeling van de bedryfsbegrotin- gen Wees de heer F a a ij er op. dat een winst uitkering van het G E B. geraamd wordt, ter wijl de reserve van het bedrijf dit jaar vol komt- Nu het bedrijf nog zo gunstig werkt, sou hij welhaast de vraag willen stellen, of w wel aanleiding geweest was de tarieven van het G E B. te verhogen Hij achtte met het oog op hetgeen voor dit bedrijf moet ge schieden. een winstuitkering niet verant woord en zou deze in het bedrijf willen hou den. Zijns inziens mogen de tarieven geen verkapte belasting zijn en het overschot zou bh als extra reserve willen bestemmen. De heer Straver. als voorzitter van de bedr ij vencommissie, antwoordde, dart deze zaak. nog slechts terloops in de commissie was be sproken. Hij merkte op. dat het in het ge heel niet zeker is, dat een gunstig resultaat blijvend zal zijn. Het commissielid de heer Broere, zeide. dat het beter geweest was. als de heer Faaij deze kwestie by de behandeling der begro ting in die commissie naar voren gebracht had. Hij verwachtte dan ook van zUn mede- commissielid thans ter zake geen voorstel en zou dit punt eèrst in de bedryven-commissie Willen bezien. De voorzitter merkte op. dat het in verband met het vele onderhoudswerk in het geheel niet zeker is. dat enige winst zal wor den uitgekeerd, en vond het daarom raad zaam het advies van de heren Straver en Broere te volgen, waarop de heer Faay zijn voorstel tot latere behandeling uitstelde. De begrotingen werden hierna ongewüzigd vast. gesteld. Bij de behandeling van de gemeente-begro ting hielden de heren Faaij en Broere algemene beschouwingen. De heer Faaij betoogde, dat de begroting, nu daarin het saldo van de vorige diertst met meer is opgenomen, een belangrijk ander beeld vertoont. De post voor onvoorziene uitiaven was zyns inziens aan de lage kant. Banker vroeg naar de woningtoewijzing voor 18S0 en informeerde hoever het stond met de industrieterreinen Voorts vroeg hU of reeds igstelling bestond voor industrieterrein. waarvan de herziening op verzoek van de provincie is aangehouden in verband met de nieuw geprojecteefde weg en brug. Voor verdere nieuwbouw behoefde zyns inziens geen vrees te bestaan, ook niet voor de ho gere huren, daar de eventuele huurders wel aan een enigszins hoger niveau wennen. In zake de restauratie van het raadhuis is een ontwerp ontvangen. De kosten zyti hoog. na- meiyk f 74.000.By dit plan bestaat nog het bezwaar, dat de Secretarieruimte te klein blijft en het vele in dit plan gestoken geld wellicht niet verantwoord zou zyn. Daarom komt hierover thans nog geen officieel voor stel. en is een nieuwe indeling gevraagd. Ip- zake de slootvervuiling te Stolwijkersluis Zal in samenwerking met Stolwyk het npcSge werk worden verricht. De heer Faay vroeg of de rattenverdel- ging resultaat had. waarop de heer Smit zeide. dat wei veel ratten waren verdwenen. doch dat er ook veel terugkomen, omdat niet allen doelmatig medewerken aan de bestry- ding. De heer Moons achtte het noodzakeiyk, dat het gif op de juiste plaatsen werd ge bracht. Langs de IJssel zal het wel niet mo gelijk zyn alle ratten te verdelgen, aldus spreker. De heer Van der Linde meende, dat het gif uitstekend werkte. Nadat nog enkele begrotingsposten waren besproken en nader toegelicht, vroeg de heer F a a ij of er ten aanzien van de straatver lichting nog nadere plannen waren. De voorzitter zeide, dat op kruispun ten enkele nieuwe lantaarns waren geplaatst en een proef was genomen met Philora- lampen. welke een goed effect hebben. De begroting werd vervolgens zonder hoof- deiyke stemming aangenomen, sluitende in ontvangsten en uitgaven met f J70.770.72 en mede. dat de kosten voor uitvoering in eigen beheer zeker veel hoger zullen komen. Hij schat de uitgaven hiervan zeker op acht a negen duizend gulden per jaar. Wanneer de raad hiertoe zou willen besluiten, zou de straat belasting zeker met de helft worden vermeer derd. Spreker wil de bevolking niet zwaarder belasten. Hiernp wordt het voorstel van burgemeester en wethouders zonder hoofdeiyke stemming aangenomen. Eveneens wordt op voorstel van burgemees ter en wethouders besloten tot intrekking van het raadsbesluit van October 1949. waarby voorschotten en bydragen werden verleend voor de bouw van drie duplex woningen aan de vereniging „Volkshuisvesting". Men besluit thans aan deze vereniging te verstrekken: Een voorschot van hoogstens f 8172,16 voor de aankoop van grond; een voorschot van hoogstens f 75 975 voor de bouw van zes duplex-woningen; en een voorschot van hoogstens f 6000 in verband met de extra kosten, die voortvloeien uit de inrichting en het gebruik der woningen als ty- delijke zelfstandige huisvesting voor twee ge zinnen. Op voorstel van burgemeester en wethou- Konihgin Juliana zal hedenavond om 18.15 uur over beide radiozenders een Kerstboodschap richten tot het Neder landse volk. AMERIKAANSE UITZENDINGEN VOOR INDONESIË. Het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken zal via het radio-station „The Voice; of America" volgende week Dinsdag beginnen ders besluit men van de vereniging „Volks- £et een dageiySe'uRzending in de Indonesl- huisvesting terug te kopen een P®/0ceeJ^rond schg taal Deze da{, lg gekozen jn verband met ter grootte van ongeveer 12150 M2.. gelegen in de nabyheid van de Sluisweg. tegen f 0.30 per M2. In de vergadering van 29 November besloot men tot het aangaan van een geldlening van f 435.461 met de rykspostspaarbank te Am sterdam ter financiering van de aan de vereni ging „Volkshuisvesting" toegekende voorschot ten voor de bouw van 32 woningen langs de Sluisweg. Een aanvullende overeenkomst, waarin het aflossingsplan en het definitieve leningsbedrag worden vastgesteld, moet uiter- lyk 1 Januari 1950 zyn opgemaakt. Op voorstel van B. en W. besluit men het post voor onvoorziene uitgaven van heriraa te verhogen tot f 460.000. Deze som zal 13 RT nr. An an„,r> r,n Ainnct Ho .U'.® t,„«oor. f 10.613.67 op de gewone dienst. De kapitaal' dienst sluit in ontvangsten op f 130.521,78. in uitgaven op f 130.399.28. en heeft een batig slot van f 122.50. Daar deze vergadering wel licht de laatste in dit jaar zou zyn, dankte de voorzitter de leden voor de prettige sa menwerking in het afgelopen jaar. Hy wenste hen alle goeds. Enkele raadsleden dankten de voorzitter voor zijn woorden en spraken wederkerig hun beste wensen uit. het bedrag der te verlenen voorschotten aan „Volkshuisvesting" zeker niet overschryden. Hierna wordt een crediet verleend van f 15 000 voor het maken van drie nieuwe bron- putten voor de waterleiding. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt een crediet van f 77.000 verleend voor straataanleg in het uitbreidingsplan „wilhel- minalaan". B. en W. delen in hun prae-advies mede. dat nu practisch alle gronden in het uitbrei dingsplan in eigendom van de gemeente zyn de souvereiniteitsoverdracht. De uitzendingen worden gehouden van 1915 tot 19 30 uur Indonesische tijd. Zaterdag 24 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.30 Nieuws; 8.43 Gfamofoon; 10.00 Medische causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voordracht; 10.35 Voor de arbeiders; 11.35 Gramofoon; 12.00 Dansorkest; 12 38 Orgel; 13.00 Nieuws: 1315 Promenade Orkest; 14.00 „Het Nederlandse lied"; 14.20 Lichte muziek; 14 50 Streëkuit- zending; 15.15 Gramofgpn; 16.00 Causerie; 16.15 Amateursuitzending; 16.45 Sport; 17.00 Gramof.; 17.25 Voor de jeugd: 17.50 Nieuws; 18.00 Strijdkrachten; 19.00 Staalkaart.19.30 Bijbellezing; 20.00 Nieuws; 20.15 Kwartet; 20.45 Socialistisch commentaar; 21.00 Metro- pole Orkest; 21.30 Tachtigste verjaardag van Henriëtte Roland Holst; 22.20 Viool, zang en orgel; 22.45 Voordracht; 23.00 Nieuws; 23.15 Verzoekprogramma; 23.40 Kamerorkest, koor en solisten. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.30 Nieuws; 8.40 Gramofoon. 9.30 Waterstanden; 9.35 Ka merorkest en soliste; 10.00 Voor de kinderen; 10.15 Gramofoon; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Vrouwenkoor; 12.03 Amusementsorkest; 13.00 HARDINXVELD. De gemeenteraad kwam op 16 December in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester K. de Boer. De heer J. W. Sterrenburg was afwezig. De ingekomen stukken worden voor kennis geving aangenomen. Als lid van Maatschappelijk Hulpbetoon in verband met periodieke aftreding wordt her benoemd de heer W. C. de Kok. De voorzitter stelt hierna aan de orde de benoeming van een waarnemend admini strateur van het grond- en waterbedrijf. Hij spreekt de wens uit. dat de heer Den Breejen weer van zijn ziekte mag herstellen en zyn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Tot tijdelijk administrateur wordt benoemd de heer C. den Uil, adjunct-commies ter secre tarie. De vergoeding per leerling voor de scholen voor g.l.o.. v.g.l.o. en u.l.0% worden voor 1950 uuigsfu1" "O———" Van -- - ytuuwci overgegaan. Ter verkrijging van bouwgrona is Nieuws; 13 20 Kamerorkest; 13.50 Accordeon; het nodig, dat wordt besloten tot het bouw- 14 2Q Klankbeeld; 1435 Koor orkest en SQ. ryp maken van een gedeetle van dit plan. liste; 15Q5 Letteren en Kunsten. 15.40 Zang Bovendien is een dezer dagen aan deze ge- en piano; 16.00 Lichte muziek: 16.30 Grego- Crediet voor straataanleg in uitbreidingsplan. weSïzïcht? SlE: Invordering van leges ter secretarie en van woningen mogen worden gebouwd in de ja- pulair conceri; 19.00 Nieuws; 19.15 ActuaU- rechten wegens verrichtingen van de ambte- ren 1952 en 1953. De mogeiykheiid diat de naren van de burgeriyke stand in de gemeente stemming kan worden verkregen om flei e Hardinxveld. nlngen vroeger te bouwen, schijnt evenwel Hierna is aan de orde de onderhandse aan- niet geheel uitgesloten. Deze to®wu ,5-uitin- besteding voor ophalen van huisvuil enz. voor geheel los van de toewijzing voor d de jaren 1950 en 1951. nele bouw. Burgemeester en wethouders stellen de raad Men besluit hierna nog enkele perceeltjes voor deze werkzaamheden op te dragen aan de grond en grasgewas te verpaenten. heer J. Paans. voor f 1311.11 per jaar. jn de rondvraag deelt de heer Heikoop Zondag 25 December. De heer Leenman informeert of het niet mede. dat bouwvergunningen worden verleend HILVERSUM I 301 M. 8.00 Nieuws; 8.15 mogelyk is de vuilophaaldienst in eigen be- ulthreidinasolan Peulen. „Is dit we teiten; 19.25 Katholiek thuisfront: 19.30 Zang en orgel; 19.45 Avondgebed; 20.00 Nieuws; 20.15 Lichtbaken; 20.55 Hoorspel; 21.40Volks liederen.- 22.00 Kerstgroet van een soldaat uit Indonesië; 22.05 Septet; 23.35 De opening van het Heilige Jaar; 23.00 Nieuws; 23.15 Kamer muziek; 23.45 Kerstliederen; 23.55 Klokgelui: 24.00—1.30 Nachtmis. rfttównd1IwW^datUeenUautobus-ondernemer respectievelyk vastgesteld op f 23.88. f 23 88 to «SS gemeente terrein zoekt, en verder, f 28 83. 1 .1 4n -npt-.ir^lianlanUprt hoever het stond met de restauratieplannen «oor het raadhuis. Be heer Broere wees op het fonds van de Knegtsbosse. dat in het belang van de vetogezondheid moet worden aangewend. „Een naburige gemeente krygt een badhuis wellicht is hier ook iets dergelijks tot stand te brengen, en kan hiervoor dit fonds worden eangewend". Spreker behandelde de nood- uak van gezinshulp en wilde in principe in die richting werken. Voorts had hy terloops vernomen, dat de restauratiekosten van het raadhuis zo hoog zouden worden, dat men er maar vanaf zag. Spreker brak een lans voor de bouw van nieuwe woningen te Stolwy- kersluis. waar de behoefte ook groot is. Spre ker had vernomen, dat men by verdere wo ningbouw vreesde, dat wellicht woningen Het getal wekelykse lesuren, .gedurende wel ke in 1950 vakonderwijs zal worden gegeven voor het uitgebreid lager onderwijs, wordt be paald op 2/4 Zonder discussie en zonder hoofdelyke stemming besulit men tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor het genees kundig schooltoezicht. Deze regeling omvat de gemeenten Sliedrecht. Giessendam, Hardinx veld. Giessen-Nieuwkerk Peursum, Goudraan. Ottoland. Molenaarsgraaf. Brandwyk. Wyn- gaarden. Streefkerk. Bleskensgraaf. Groot- Ammers, Nieuwpoort, Langerak, Nieuw-Lek kerland. Oud-Alblas. Alblasserdam en Papen- drecht. In verband met de uitbreiding van de werk zaamheden van de leden van de woonruimte- commissie wordt, op voorstel van burgemees- "e'eg zouden biyven staan. Zo pessimistisch is ter en wethouders, een nader crediet verleend. Ji„ Uin- fin Y, tp TT - 4 ».Annn|;nnnlfl ITftftT Af* IpHpTI VSO OC hij echter niet, daarvoor is hier de nood te hoog. Ook voor de slootvervuiling te Stolwy- kersluis was nog geen oplossing gevonden. De voorzitter antwoordde de heer Faay dat omtrent de woningtoewijzing voor 1950 nog niets bekend was. alleen voor mon- tagebouw hadden enkele gemeenten toewij zing gekregen. De onteigening van het indus- Het presentiegeld voor de leden van de stembureaux wordt bepaald op f 10. Zonder hoofdelijke stemming en zonder dis cussie besluit men toe te treden als lid van de vereniging „Koningin Wilhelminafonds Hierna wordt een verordening vastgesteld tot wijziging van de verordening op de heffing en heer uit te voeren. De heer Van Hoven Is het niet eens met onderhandse aanbesteding. Hy zag liever een vrije aanbesteding. De heer De Bruijn informeert of het niet mogelyk is emmers voor de vullnlsdlenst be schikbaar te stellen. De voorzitter zegt. dat de vuinlisop- haler inderdaad dikwijls last heeft met de on handelbare voorwerpen.''"waarin het vuil is klaar gezet. Hy wil daarom gaarne de toezeg ging doen het gevraagde van de heer De Bruyn ta overwegen. Wat betreft de opmerking van de heer Van Hoven, deelt de voorzitter mede. dat het bedrag zeker niet te hoog is en het zal by openbare aanbesteding zeker niet lager zUn. Bovendien zal de heer Paans enige verbete ringen aan de wagen aanbrengen, wanneer hem de werkzaamheden voor tvyee jaren worden op gedragen. Ook heeft de heer Paans zich bereid verklaard met opneming van een bepaling in de overeenkomst, op grond waarvan deze tus sentijds kan worden beëindigd, wanneer de gemeente tot uitvoering in eigen beheer wenst over te gaan en wanneer "de werkzaamheden, naar het oordeel van burgemeester en wethou ders. niet naar behoren worden uitgevoerd. De heer Leenman deelt de voorzitter voor het uitbreidingsplan Peulen. juist?" aldus spreker. De heer DeKrijger vraagt of de verbete ring van de Sluisweg het volgend jaar kan worden toegmoet gezien De voorzitter deelt mede. dat geen bouwvergunningen worden afgegeven, war neer deze in stryd zyn met het ontwerp-uit- breidingsplan. Aa. Verder zegt de vo or z 111er dat in het voorjaar een begin zal worden gemaakt met de verbetering van de Sluisweg. Hierna sluiting. Wie de kwellingen van rheumatiek of van rheuma- tlsche aandoeningen kent. weet hoe een groot deel van zijn leven vergald wordt door de vaak zware pijnen. Zodra gij Uw kwaal bestrijdt met Akker"s Kloosterbalsem, waarvan de geneeskrachtige bestanddelen diep in de weefsels doordringen, voelt U. hoe een heerlijk verwarmende balsem Uw pfjnen lenfgf en zuil U bemerken welk een weldadige werking dit Ideale wrijfmiddel bezit Niet voor niets zegt men al 3 geslachten lang vAkkef» Kloosterbalsem„Oeen goud zo goed1*. (Adv.). ■'tóUwiTteueeRicHT- eew Pooo-mTjiB «wm,ch r GGVo&t-eNS Te-KUNNtsN BUJKeBvehU- NIEUWLAND. De gemeenteraad kwam Donderdagavond in vergadering byeen. Wegens ziekte was de heer Versluis afwezig. Men besloot aan het kankerbestrydingsfonds Koningin Wilhelmina f 5 subsidie te verlenen. Een voorstel van B. en W. om aan de leden der woningadviescommissie f 2 presentiegeld per lid en per vergaderinge toe te kennen. len het meest van het plan profiteren.. Spre ker verklaarde zich tegen het plan. De voorzitter bestreed de houding van de heer Kok en trok een vergelijking tussen het plan en enige boeren, die voor gezamen- lyke rekening landbouwmachines aankopen, wat zy individueel niet konden doen. Hy be. streed de mening als zou by de gemeente Go- werd aangenomen met de stemmen van de he- rinchem eigenbelang de hoofdzaak zyn. De ren 't Lam en Baars tegen. contributie is laag. namelijk tien tot 25 cent De heer 't Lam motiveerde zyn tegenstem- per inwoner. Een door de raad te kiezen ver men in verband met de financiële toestand tegenwoordiger voor de Streekraad kan voor der gemeente. de belangen deh gemeente opkomen en men Voor herstel van de vier gemeente-woningen kan tegen een besluit van de Streekraad by werd een bedrag van f 3900 verleend. de Kroon in beroep gaan. Vastgesteld werden de volgende verordenin- „Dat zal toch niets uithalen," meende de gen tot heffing van belastingen: Grondbelas- heer Kok. ting gebouwde eigendommen 190 opcenten; De heer Baars vroeg zich af. of Nieuw- Grondbelasting ongebouwde eigendommen 110 lands zelfstandigheid gesterkt of ondermynd opcenten, Personele Belastingen 150 opeen- 20U worden en in welke politiek» richting men ten. zou worden gedreven. Op een vraag van de héér Baars of de voorzitter zeide nogmaals, dat men opcenten niet verlaagd konden worden, merk- k moest bekyken uit samenwerkingsoog- te de voorzitter op. dat de gemeentekas eR wgt de politiek betreft, daarvan kan „/..cnnnl iilr M? in dat niet toeliet. In de vacature ontstaan wegens bedanken door de heer Baars als lid van de woningad viescommissie werd de heer G. Kok benoemd. Deze bedankte echter. „Waar zullen we er een halen?" liet wet houder Bogerd zich zuchtend ontvallen. Als lid van het Burgeriyk Armbestuur werd herbenoemd de heer D. Bogerd. Bfj de behandeling van het Streekschapsplan was de voorzitter de eerste spreker. Hij betuigde zyn spyt. dat dit onderwerp in een politieke sfeer was geplaatst. Hy sprak de hoop uit, dat men hier de besprekingen niet men niets zeggen. Spreker persoonlijk zag in het plan een versterking in de positie der ge meente. De heer KuUntjes vroeg wat er zal ge- Gramofoon; 8.50 Koor, 9.15 Verzoekprogram ma; 9.45 Geestelijk leven: 10.00 Kerstprogram ma; 10.30 Ned' Herv. Kerkdienst; 11.45 Or gelconcert; 12.00 Kamerorkest; 12.30 Voor da jeugd; 12.40 Volksliederenkwartet; 13.00 Nieuws-, 13.20 Beiaardconcert; 13.35 Strykor- kest; 14.05 Boeken; 14.30 Concertgebouw Or kest. Koor en Bolisten; 16.10 Film; 16.25 Kerst programma; 16.50 Sport; 17.00 Koorconcert; 17.20 „Rondom de Kerstboom"; 17.50 Niéuws; 13.00 Strydkrachten; 19.00 Kerstfeest: 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest Concert; 20.30 Hersen gymnastiek; 20.55 Pianpvoordracht; 21.25 Ge varieerde muziek; 22.05 Cabaret; 22.35 Uit het Vergeetboek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 Kerstzang- dienst: 8.00 Nieuws; 8.25 Hoogmis; 9.30 Nieuws en Waterstanden; 9.45 Kerstliederen; 10.00 Ned. Hervormde Kerkdienst; 11.30 Gramo foon; 12.00 Kerstboodschap; 12.15 Apologie; 12.35 Strijkorkest; 13.00 Nieuws; 13-20 Jongens koor; daarna Bariton en Orgel; 13.45 Uit het boek der boeken: 14.00 Kwartet en Piano; 14.35 Opening Heilig Jaar; 15.20 Kamermuziekgezel schap; 14.55 Harp-concert; 16.05 Kerstpoëzie; 16.15 Kamermuziek gezelschap; 16.30 Vespers; 17.00 Gereformeerde Kerkdienst; 18.30 Zang en Orgel; 19.15 Kent gij uw bybel; 19.30 Nieuws; 1945 Avondgebed; 20.00 Kerstviering in Indonesië; 20.15 Kerstprogramma- 20.35 Kerstmysterie; 21.35 Omroep Orkest, -Koor ea Solisten: 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon, Maandag 26 December. HILVERSUM I. 301 M. 8.00 Nieuws; 9.25 Voordracht; 9.45 Fluit, Fagot en Harp; 10.00 Kersttoespraak; 10.15 Koorzang; 10.30 Ned. Hervormde Kerkdienst; 11.45 Orgel; 12.00 Me- tropole Orkest. 12,33 Verzoekprogramma; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoon; 14.00 Radio Philhar- monisch Orkest; 15.05 Humanistische werkge meenschap; 16.30 Verzoekprogramma: 17.00 Sport; 17.15 Zang; 18.00 Strijdkrachten: 19.00 Klankbeeld over emigratie; 19.30 Strijkkwar tet; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde muziek; 20 40 Accordeon: 20.55 Hoorspel: 21.45 Sextet; 22.15 Cabaret; 23.00 Nieuws; 23.15 Kwartet; 23.30 Dansmuziek. HILVERSUM II. 416 M. 8.00 Nieuws; 8.15 Carillonspel; 8.30 Protestantse Kerkdienst; 9.30 Nieuws en Waterstanden; 9-55 Hoogmis; 11.40 Kamerorkest: 12.15 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Kerstprogramma voor de militairen; 14.15 Strijkkwartet 14 40 Hoorspel: 16.00 Koor, Orkest en Solisten; 16.30 Kerstfeest voor de kinderen; 17.30 Kwartet; 18.00 Kamermuziek; 18.45 Orgel; 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespre king; 1940 Radiokrant: 20.00 Nieuws; 20K)5 Kerstconcert; 20.55 Strijkorkest en Solist; 21.35 Internationaal Evangelisch commentaar; 21.35 Kerstoratorium; 22.45 Avondoverdenking; 2300 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Dinsdag 27 December. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.30 Nieuw», 1.30 ^IJe'voorzitter zeide, dit niet te weten. De heer 't Lam was het met de vorzitter eens. maar hy vroeg zich af. of men goed ge steund zou worden, want er zit veel cultu reel werk in. Dat Gorinchem zal trachten er voordeel uit te halen, geloofde spreker niet. Wethouder Bogerd was niet helemaal te- In "dit"lich^zoü voéren. Hij wees verder op gen het plan. maar omdat het hier om een hetgeen door gemeenschapsgedachte kan wor- principieel besluit ging zou hy voor stem- den bereikt en stelde hierby het electriciteits- men. Het zal de vraag zijn, of Nieuwland van bedryf cn de waterleiding ten voorbeeld. We hpuren^ls niet alle veertig gemeenten toe- 8 40 Ochtendblad 9.03 Hersengymnastiek; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoon; 9.55 Souve reiniteitsoverdracht 0,KHnr'<ief®e mw en WA®J moeten het plan bezien in het licht der ge meenschappelijke samenwerking, aldus spre ker Het gaat deze maal nog niet om een de finitieve beslissing, doch om een principieel bDe"heer Kok zeide. dat hij niet veel voor het Plan voelde. Hy heeft het gevoel, dat Go rinchem zal trachten van het plan te proflte- den Gorinchem heeft grote toekomstplannen het plan nut zal hebben, aldus spreker. De heer Kok zei. dat. als de heer Bogerd twUfelachtig stond, hy toch moeilijk voor kon stemmen. Wethouder Bogerd verklaarde, „al heb Ik principieel voorgestemd, dan ls dit bewys, dat ik definitief voor het Ook de heer 't Lam dachte. Tenslotte werd in beginsel besloten het plan -oor het plan ben." koesterde deze ge- Het blauw van de di ieL'eU' 'is uvei'iooaiq. hij is bang. dat later aan de kleine gemeen- aanvaarden. Tegen stemden wethouder Boon ten om bydragen in de exploitatiekosten zul- en de heer Kok Ni«wuS techïnêêft'!,anSrranrd der «nan- N. «en korte rondvraag en een ouderjaar.. -lel» mogeliikbeden De grote gemeenten ent- rede van de «nlado «Tui*'"' 11.30 Voor de zieken; 12.00 Promenade Orkest; 12.40 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 14.00 Voor de vrouw 14.30 Gramofoon; 15.15 Muzikale causerie: 15.30 Voor de kinderen; 16.30 Sluiting; 17.30 Dans muziek: 18.00 Nieuws: 18.30 Strydkrachten; 19.05 Strijkkwartet; 19 40 Franse les; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest Concert; 20.45 Gevari eerd Programma. 21.45 Buitenlands overzicht; 22.00 Iers programma; 22.30 Cowboyliedjes; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.30 Nieuws; 840 Gramofoon. 930 Waterstanden; 935 Gra mofoon- 9.55 Souvereiniteitsoverdracht; 11.30 Kamermuziek; 11.50 Godsdienstige causerie; 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws; 13.20 Me- tropole Orkest; 14.00 Piano en Cello; 14.25 Lichtbaken: 14.50 Gramofoon 15:15 Voor de kinderen; 15.30 Ziekenlof; 16.00 Voor de zie ken 16 30 Sluiting; 17.30 Voordracht; 17.45 Piano; 18.00 Amusements Orkest. 18.20 Sport; 16.30 Amusements Orkest; 19 00 Nieuws; 1925 Dit is leven; 19.40 Orgel; 20.00 Nieuws; 20.12 Kerstspel. 22.10 Gramofoon; 22.45 Avondge- V.o/1. 93 00 Vlei'V*- '3.1.1

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 3