Vervulde en onvervulde verlangens In elke gemeente bestaan wensen en mogelijkheden, die soms zelfs dagelijks besproken worden, zonder dat het feiten zijn, die als een zakelijk bericht in de courant verschijnen kunnen. Van die ver langens voor het komende jaar en van hetgeen in de achterlig gende 12 maanden werd bereikt, geven wij hieronder, plaatsge wijs gerangschikt, een bloemlezing. Er moet een kleuterschool komen. Waar blijft de ambtenaarswoning? Torenrestauratie spoedig gereed. Lof voor beleid van gemeentebestuur. Geen grond - geen woningen Kerkrestauratie en ver betering van bruggen. Op 24 November was de beer C. IV'. Lutjcndgk 25 jaar burgemeester vait Ameide en 1 ienhouen, 16 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND FN ^UTRECHT Schoonhovenscne Cnurani VRIJDAG 80 DECEMBER 194» Nieuwerkerk a.d. IJssel. Ds J J Timmer, van Polsbroek, bevestigt zijn vader ds. J. J Timmer, van Harderwijk, als predikant v«n de Ned. Herv. Gemeente. 3 October. Giessendam. De werkzaamheden aan de Binnendamse Weg zijn gereed en de weg wordt voor het verkeer geopend. «Papendrecht. Er wordt een kleuterschool vereniging opgericht. Zevenhuizen. De Chr kleuterschool, uit gaande van de school met den Bijbel op het Dorp wordt geopend. 4 October. Oudewater. Het woonhuis met de inboedel van de veehouder Van Vliet brandt geheel af. 5 October. Koningin Juliana brengt een bezoek aan het in Dordrecht gelegen opleidingsschip ..Hollands Calorie". Hardlnxveld In de IJsselhaven te Rotter dam heeft de overdraeht *an Finland plaats van de Sirius. die in deze gemeente gebouwd werd. Lekkerkerk. Wegens v&rtig-jarige dienst bij de N V. Rederij op de Lek wordt aan de heer J H. Schouten de ere-medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, verleend. Moordrecht. Het echtpaar B. Verhoef!— W. D. Verhoeven is zestig jaar getrouwd. 6 October. Oudewater. Op het emplacement van het station Oudewater heeft een botsing plaats tussen een goederentrein uit Goude. aie bezig een rangeerbeweging en een goede- n uit de richting utrecht rentrein uit de richting Ütrëcht Nieuw-Lekkeneend De heer Joh. Stuye en zijn echtgenote vieren hun gouden huwelijks feest. 7 October. Gouderak- Opoe Blom. de oudste inwoon ster van het doëp. wordt 100 jaar. Nieuwerkerk ad. IJssel. De Chr. kleuter school „Marijkewordt geopend. g October. Papendrecht. De korfbalclub PKC. opent haar nieuwe clublokaal en terrein op het Slobbegors. 10 October. Alblasserdam. De heer C de Zwart is vijf tig jaar in dienst bij de firma Jan Smit Scheepswerven. Lopik. De Lopiker Voordijk wordt na her stelwerkzaamheden voor het verkeer openge steld. 11 October. Lexmond. De gemeenteraad besluit de opènbare school in stand te .houden. 12 October. Schellulnen. Een wijziging van de politie verordening. geeft uitvoering aan een raads besluit van 6 September tot opheffing der café-sluiting op Zondag. Waddlnxveen. Het ketelhuis van de tri- plexfabriek Gebr. Dekker aan de Nesse brandt geheel uit. 13 October. SHedrecht. De melkhandelaar N. blijkt een zwarthandelaar in èffecten te zijn. H October. Bergambacht. De statuten van de bijz. la gere school ondergaan een verandering Voortaan wordt vrijgelaten tot welk kerkge nootschap het te benoemen hoofd, der school en heft onderwijzend personeel behoort. Groot-Ammeri. De gemeenteraad besluit tot bouwrijp maken V8n grond voor de bouw van zestien woningen. Nieuwpoort. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bezwaar tegen de post groot f 85000 voor uitvoering van het riolerings plan. Daar dit plan nu niet uitvoerd mag worden, blijven ook de achterwegen slecht Zevenhuizen. Het botenhuis van de heer Q J Lelieveld, staande aan de Rotte, brandt geheel af. 15 October. Gouda. De bioscoop-exploitanten heropenep hun theaters. Schoonhoven. Een gezelschap Indonesiërs, gedelegeerden ter Ronde Tafel Conferentie, brengt een bezoek aan de zilverindustrie. 17 October. Bergambacht. Bij het aardappelrooien haalt de landbouwer C. v. d H. een stronk met honderd grote aardappelen uit de grond. 19 October. Alblasserdam. De heer S. Boer legt beslag op het kampioenschap dammen vén Alblas serdam. Capelie a.d. IJssel. In tegenwoordigheid van een aantal genodigden wordt het gebouw van de Technische Dienst in gebruik genomen Oudewater. In een druk bezochte vergade ring van vertegenwoordigers van bedrijven uit Oudewater en omgeving worden bezwa ren geuit tegen vernieuwing van de IJssel- - brug. Schelluinen Arbeiders leggen op het ge meentelijk bouwterrein resten van een oud kasteel of een in de vorige eeuw gesloopte middeleeuwse kerk bloot. 20 October. Oudewater. De gemeenteraad besluit de vermakelijkheidsbelasting voor bioscoopvoor stellingen te verlagen. 21 October. Molenaarsgraaf. De gymnastiekvereniging „Sport na Arbeid" besluit tot de bouw van «»n uiauw gynu»aafci«kl<Uca«l Stolwijk. Het eehtpaar H Noordergraaf en C. M. Noordergraaf—Den Ouden is vijf en vijftig jaar getrouwd. 23 October. Schoonhoven. Het afscheid van 180 deser teurs van hun familieleden, welke deserteurs op Woensdag 19 October enige deining in het garnizoen veroorzaakten, toen zij bericht kregen dat zij naar Indonesië moesten, ver loopt rustig. 24 October. Hekendorp. Diefstallen van hout langs de spoorlijn worden opgehelderd. Verschillende personen worden gearresteerd SHedrecht. De gemeenteraad besluit f 81 100 beschikbaar te stellen voor het beweegbaar maken van de spoorbrug bij Baanhoek. 25 October. Alblasserdam. De gemeenteraad besluit tot de bouw van een gymnastieklokaal aan de Prinses Marijke School. Hekendorp. Tijdens nachtelijke werkzaamhe den kemt de dertig-jarige spoorwegarbeider M. van Hanswljk uit Reeuwijk door benzine dampen om het leven. Hoog-Blokland. Na een fel debat in de ge meenteraadsvergadering wordt de heer Fran sen te Sloten benoemd tot hoofd der open bare school. Meerkerk. Er wordt een afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen opgericht. Schoonhoven. Er wordt een oprichtingsver gadering vooor een Kunstkring gehouden. 26 October. Giessendam. De gemeenteraad besluit het waterleidingnet uit te breiden. 28 October. Giessendam. De aanleg van een nieuwe weg langs de spoorweg en het station is aange vangen. Lopik. De gemeenteraad besluit de café's op Zondag open te stellen Ouderkerk a.d. IJssel. De heer Ant. van Wijk is 55 jaar bibliothecaris van de Nuts- bibliotheek. 29 October. Papendrecht. De echtgenote van de com missaris der koningin mevr. Keeper, opent het badhuis, de muziektent en de speeltuin. 3 November. SHedrecht. Een nieuwe drijvende hijsbok wordt beproefd, maar breekt en valt voor over. 5 November. Alblasserdam. De geheel herbouwde Oran jestraat wordt officieel heropend. 9 November. Schoonhoven. De jeugdige weduwnaar D. Slob verliest het leven op een onbewaakte spoorwegovergang bij Hattem. Oudewater. Het echtpaar RietveldBier mans viert zijn gouden huwelijksfeest. 11 November. Krimpen a.d. Lek. De gemeenteraad besluit tot de bouw van een rioolwater zuiverings inrichting. Ouderkerk a.d. IJssel. De nieuwe veerboot wordt in gebruik genomen. SHedrecht Het echtpaar J K. Lanser en M. Lanser-van Dam is vijftig jaar getrouwd. 14 November. Krimpen a-d. Lek. In deze gemeente wordt opgericht de aluminium-verwerkende industrie J. en K. Smit N.V. 15 November. Waddlnxveen. De afdeling van Het Groene Kruis geeft opdracht tot het ontwerpen van een nieuw wijkgebouw. 16 November. Gorinehem. De commissaris der koningin opent het nieuwe gebouw van de Christelijke Landbouwwinterschool Krimpen a.d. Lek. Na een uitvoerige dis cussie gaat de gemeenteraad accoord met het uitbreidingsplan Stormpolder. Oudewater. De heer C. Hogendoorn. ketel maker op de N V Machinefabriek „De Hol landse IJssel'' ontvangt de zilveren medaille WCgC*""* -Ae+ier.lai-ta rlioncf\i»rV»anH 18 November. Arkel. Het Rijksstoomgemaal werkt voor de laatste maal. voordat het gesloopt wordt. Noordeloos. De gemeenteraad besluit in verband met de slechte financiële positie, waarin de gemeente verkeert de schoolgeld' heffing en straatbelasting te verdubbelen. 22 November. Benschop. Burgemeester C. L. Schreuderi legt de eerste steen voor tien arbeiderswo ningen. 23 November. WHHge-Langerak. Aan de Tiendweg vindt de symbolische eerste steenlegging voor zes duplex woningen plaats. 24 November. Abeide. De gemeenteraden van Ameide en Tienhoven komen in bijzondere vergadering bijeen ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van burgemeester C. W. .Luijendljk. 25 November. Ouderkcn-k a.d. IJssel. Ds. A. J. Timmer te Polsbroek neemt het beroep aan naar de Ned Herv. Kerk alhier. 28 November. i Benschop. De gemeenteraad besluit de op centen der personele belasting met 50 te ver lagen. Bergambacht. Het echtpaar W J. Ravens- berg—N. Radder viert zijn vijf en vijftig-ja rig huwelijksfeest. Capelie a.d. IJssel. De gemeenteraad be sluit tot de bouw van twintig woningen. 30 November. Krimpen a.d. IJssel. Het echtpaar W Schou ten—Spruijt «viert zijn diamanten huwelijks feest. Stolwijk. De echtelieden A. Kraaijenbrink en D. Natzijl zijn vijf-en-vijftig jaar getrouwd. Waddlnxveen. De gemeenteraad besluit tot de bouw van een nieuw rioolgemaal voor da Sniepwegwijk. 1 December. Nieuwerkerk ad. IJsael. De gemeente ver welkomt haar nieuwe burgemeester, de heer J. C. Vogelaar. Ouderkerk a.d. IJtael. Het echtpaar D Ver steeg—Verduin viert zijn gouden huwelijks feest. 2 December. Hardlnxveld. Het echtpaar Bezemer—Swets viert zijn gouden huwelijksfeest. Nieuwpoort. De gemeenteraad besluit 783 M2. grond aan te kopen voor woningbouw. 3 December. Ammerstol. De gemeenteraad besluit tot d« aanleg van een nieuwe begraafplaats. 4 December. Alblasserdam Ds J Ewoldt doet zijn in trede in de Ned. Herv. Kerk. Gieasen-Nleuwkerk Ds. mr. Luteyn deet zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk. 5 December. Krimpen ad. Lël. Het voormalige distri butielokaal wordt officieel geopend als con- versatielokaal voor ouden van dagen. 7 December. Alblasserdam. De ex-S S -er H Bikker, die tot de doodstraf veroordeeld was. wordt door het hof van cassatie veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf. Reeuwijk. De echtelieden R Boon en T. v. d Staay herdenken hun vijftig-Jarige echt vereniging. SHedrecht. Met aanvankelijk 58 leden wordt een afdeling van de N.V.V. Vrouwenbond op gericht 11 December. Krimpen a.d. Lek. De gemeenteraad besluit tot de bouw van een rioolwaterzuiverings-in- staliatie. 14 December. Hoornaar. De bijzondere lagere school be staat veertig Jaar. Lekkerkerk. Het echtpaar M v. d Graaf en M. P v. d. Graaf—de Jager viert zijn 55-ja- rig huwelijksfeest. 15 December. Lekkerkerk. De heer Hoek neemt afscheid als hoofd van de Prinses Julianaschool. 16 December. Hardlnxveld. In de gemeenteraadsvergade ring wordt medegedeeld, dat deze gemeente in 1830 honderd montage-woningen mag bou wen. 23 December. Moordrecht Leerlingen van de openbare en bijzondere scholen verrichten officieel boomplanting aan de Middelweg. Oudericerk a.d. IJssel. Aan de heer M. v d. Velden wordt de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver toege kend. 26 December. Streefkerk. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en vele genodigden vindt de aflevering plaats van de nieuwe auto- brandspuit. Hoornaar. De gemengde zang- en toneel vereniging ..Vol Moed'' geeft haar derde en laatste jubileumuitvoering in verband me» haar vijftig-jarig bestaan. nihori'i Hen uit de gehele Lopikcrwaard waren op 25 Mei veren gd te IJsselstein, waar Prins Bernhard zich me hen onderhield. On 6 Juli werd de nieuwe S'ed. Herv. Kerk te Stol- wijk plechtig in gebruik genomen. Waddlnxveen. In een overwinning tegen do Club uit Bodegraven behalen de adspiranten van „De Gouwe" met 2—1 het kampioen schap van de afdeling. 27 Augustus. Lopik. Ongeveer 70 Indonesische delega tieleden ter Ronde Tafel Conferentie bren gen een bezoyk aan de pas in gebruik ge stelde zender. 28 Augustus. b Giessen-Nleuwkerk. Ds. Breure neemt af scheid van de Ned. Herv. Gemeente. Lexmond. Ds. Knauff neemt afscheid van de Geref. Gemeente wegens vertrek naar Rijsoord. 29 Augustus. Jaarsveld. Het hoofd der Chr. school, de heer Van Scherpenzeel en de onderwijzeres mejj Borzelaar, nemen afscheid. 30 Augustus. Gouderak. De gemeenteraad besluit tot aan koop van een nieuwe motorbrandspuit. 31 Augustus. Alblasserdam. Het motorvrachtschip „Bata vier" wordt te water gelaten. Lekkerkerk. De gemeenteraad besluit de kermis definitief af te schaffen. 1 September. Alblasserdam. De turnvereniging ..K.D.O." viert haar veertig-jarig bestaan Alblasserdam. In tegenwoordigheid van de wethouders, raadsleden en andere genodigden opentburgemeester Looy Hfet geheel geres taureerde gebouw „Concordia". Nieuwerkerk a.d. IJssel. Het echtpaar C v. Reeuwijk viert zijn gouden huwelijksfeest. 2 September. Polsbroek. De vernieuwde Samuël-schöol wordt in gebruik genomen. 3 September. Brandwijk. De gemeenteraad besluit tot aankoop van nieuwe brandweer-uniformen. 4 September. Ammerstol. Tijdens een muziekuitvoering ontstaat onenigheid tussen de wachtmeester d«r rijkspolitie Kool en een burgercorveeër van het garnizoen Schoonhoven, waarbij laatstgenoemde agent doorstoken worjlt. ech ter niet met dodelijk gevolg. 5 September. Gorinehem. In de Doelen vindt de opening plaats van de Chr. HB S. en de installering van directeur en leraren. Polsbroek. In de gemeenteraadsvergadering dealt de voorzitter mede. dat wethouder De Heer. die thans voor het laatst zijn plaats aan de groene tafel innam, bij koninklijk be sluit is benoemd to.t ridder in de Orde van Oranje Nassau. 6 September. Bergambacht. De gemeenteraad besluit een Eldlening aan te gaan van f 80 000voor pitaalversterking aan het grondbedrijf Hardlnxveld. De gemeenteraad besluit tot de bouw van twaalf arbeidswoningen Haastrecht. Het raadslid de heer Smit (a r.) dat tot wethouder gekozen zou worden, ver schijnt niet op de gemeenteraadsvergadering. De herer» C. Straver en Van der Linde wor den gekozen. Nieuwpoort. De fractie van Gemeentebe lang ktfn zich bij de wethoudersverkiezing niet met de loop der zaken verenigen en Verlaat de zaal. Oudewater. De heer en mevrouw Littooy vieren hun gouden huwelijksfeest. Stalwljk. De gemeenteraad besluit de voor malige noodkerk te laten verbouwen tot ge meentelijke kleuterschool. 7 September. Benschop. Het echtpaar Stigter—Wiegeraad viert zijn vijftig-jarig huwelijksfeest. Glessen-Nieuwkerk. In een vergadering van landeigenaars met bedrijfsgebouwen besluit men de gehele polder Giessen-Nieuwkerk on- nieuw te doen verkavelen. Ouderkerk a.d. IJssel. De verbindingsweg tussen Oudelandseweg en het gedeelte van de provinciale weg door de Krimpenerwaard wordt voor het verkeer opengesteld. Nieuwerkerk a.d. IJssel. De gemeenteraad besluit waterleiding te laten aanleggen aan i de beide Hitlanden, Ringdijk en Eerste Tocht- Jlt 9 September. In verschillende gemeenten staan voor de tweede maal aardbeien in bloei. Papendrecht. De heer P v. d. Aa behaalt het kampioenschap dammen van Papendrecht. 12 September. Oud-Alblas. Thans zijn alle inwoners op twee gezinnen na lid van de afdeling „Het Groene Kruis". Ouderkerk a.d. IJssel. In deze gemeente wordt een zangkoor opgericht voor meisjes van 12—16 jaar. 14 September. SHedrecht. Onder zeer grote belangstelling wordt de semi-permanente school voor bij zonder lager onderwijs „Prinses Beatrix"- school geopend. 17 September. Lekkerkerk. De hoer W Hogerdijk is vijf tig jaar in dienst bij de firma gebr. v. Zwie- nen. 18 September. Alblasserdam. Ds C. Batenburg, die beroe pen is te Hendrik-Ido-Ambacht. neemt af scheid van de Ned Herv. Gemeente. Haastrecht. Ds. Visser neemt afscheid van de Geref. Kerk. Hoornaar. Cand. F. van Dieren doet zijn intrede in de Ned. Herv. Kerk. 20 September. Haastrecht. De provinciale weg van Gouda nag£ Haastrecht wordt voorrangsweg. 21 September. Alblasserdam. Er wordt een Chr. gemeng de zangvereniging opgericht. 23 September. Lopik. De gemeente ontvangt, nog voor het bouwvolume van het lopende jaar. een toe wijzing van veertien woningen Schelluinen. Ged Staten laten hun bezwa ren tegen de aanbesteding van de aanleg van een klinkerweg naar de nieuwe gemeente- woningen en van de begroting der begraaf plaats varen. 24 September. Alblasserdam. Bij de sluiting van de mid- denstandsbeurs Almideo blijkt dat meer dan 10.000 personen deze beurs bezochten. Oudewater. De heer N. v. d. Heuvel, ploeg baas bij dey N.V. Olieslagerij, ontvangt de medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau wegens 50 jaar trouwe dienst. 25 September. Bergambacht. Ds. Ewoldt neemt afscheid van de Ned. Herv. Kerk. Lekkerkerk. Ds. IJ. van Dijk neemt af scheid van de Ned. Herv. Gemeente. 26 September. Gouda. Bij een auto-ongeluk komt de 40- jarige echtgenote van de heer P. Bestebreur om het leven. 27 September. Oudewater. Het echtpaar C. RoodRidder viert zijn gouden huwelijksfeest. 28 September. Oudewater. Ds. P. J. Steenbeek neemt af scheid van de Ned. Herv. Gemeente. Waddlnxveen. Een Engels sportvliegtuig maakt een noodlanding. 30 September. Haastrecht. De operwachtmeester der rijks politie M. v. d. Brugge, neemt afscheid, als groepscommandant van de groep Haastrecht. Krimpen a d. IJssel. Aan de heer L Breed- veld, scheepstimmermansbaas bij de N V C. v. d. Giessen en Zn.'s Scheepswerven wordt de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver toegekend. Lopik. De brandweercommandant de heèr H. Hakkesteegt neemt afscheid van het corps. Zijn zoon wordt tot commandant benoemd. Zevenhuizen. De werkzaamheden voor de electrificatie komen gereed. 1 October. Nieuw-Lekkerland. De heer A. Breedveld te Lekkerkerk is vijftig jaar werkzaam bij de firma J. en K. Smit. 2 October. Molen/arsgraaf-Brandwijk. Ds. A. C Hof land doet zijn intrede in de Geref. Kerk. 17 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscne Courant VRIJDAG 30 DECEMBER 1948 AMMERSTOL. In de loop van dit jafcr is in de gemeenteraad ae oprich ting van een kleuterschool ter sprake gekomen. Men hoopt algemeen, dat dit plan in 1950 vevvezenlijkt wordt. Voor de stichting van een dergelijke nuttige instelling werd op de gemeentebegro ting voor 1950 reeds een bedrag van f 1500 gereserveerd. In de behoefte aan een afdoende Straatverlichting werd dit jaar voor zien, zowel wat betreft de Lekdijk als de f.apellelaan. Het oude Waaggebouw werd inge richt als wachtplaats voor de passa giers voor de bus en voor het veer, ter wijl het tevens als waaggebouw dienst .blijft doen. Met de inrichting van deze wachtgelegenheid is de wens van ve len in vervulling gegaan. Deze gemeente heeft ook behoefte aan een openbare speeltuin, daar het spelen van de kinderen op de weg ge vaarlijk is. Het gemeentebfstuur be steedt echter zijn volle aandacht aan deze kwestie en het is niet uitgesloten dat reeds in 1950 stappen in de goede richting worden gedaan. De inwoners, die met weinig ruimte te kampen hebben, zien met ongeduld het moment tegemoet, waarop van ge meentewege een vuilnisophaaldienst zal worden ingesteld. De gemeenteraad heeft de aanbesteding voor het opha len van het huisvuil goedgekeurd, zo dat, wanneer deze aanbesteding een gunstig resultaat oplevert, de vuilnis ophaaldienst in 1950 in werking kan treden. Het dak van de Nederlands Herv. Kerk moet van nieuwe leien worden voorzien. De kerkvoogdij heeft reeds plannen gemaakt maar tot op heden zijn deze, ten gevolge Aan de hoge kos ten, nog niet in vervulling gegaan. Het dak is thans weer gerepareerd. Het is echter te hopen, dat de weg zal worden gevonden om het geheel grondig te ver nieuwen. De plannen tot aanschaffing van een gehoorinstallatie in de kerk, zijn dezer dagen werkelijkheid gewor den. De proefuilzendingen hebben ten zeerste voldaan. Op eerste Kerstdag werd de installatie in gebruik geno men. Hiermede is aan de wens van de slechthorenden voldaan, zodat zij thans in de gelegenheid zijn de kerkdiensten te volgen. BRANDWIJK. Reeds sedert het be gin van 1949 liggen de plannen en de tekeningen gereed voor de bouw van een ambtenaarswoning, maar er zijn nog steeds geen stappen gedaan, die er op wijzen, dat de plannen verwezen lijkt worden. Zal de ambtenaarswoning in 1950 verrijzen? Hoewel dit jaar zes nieuwe arbei derswoningen betrokken konden wor den bestaat er in deze betrekkelijk kleine gemeente nog steeds een flink tekort aan woonruimte. In het afgelo pen jaar werd eveneens een nieuwe openbare lagere school gebouwd, maar de bouw van een nieuwe onderwijzers- woning behoort nog steeds niet tot de werkelijkheid. Hiervoor is reeds twee maal een aanbesteding gehouden, maar de eerste keer lagen de inschrijvingen ver boven de begroting, terwijl de gun ning na de laatste aanbesteding reeds lange tijd op zich laat wachten. In 1949 werd ook een commissie in het leven geroepen om te komen tot verbouwing van (ie consistorie der Ne derlands Hervormde Kerk, daar de te genwoordige vergaderruimte te klein is. De Zondagsschoolvereniging heeft reeds lange tijd behoefte aan een rui mere gelegenheid. Ook voor andere samenkomsten en vergaderingen is het huidige gebouw te klein. De commissie hoopt met de steun van de gemeente leden het plan in het nieuwe jaar ver wezenlijkt te zien. BERKENWOL'DE. De inwoners van deze gemeente mogen over het afgelo pen jaar niet ontevreden zyn, want er kwamen enkele flinke verbeteringen tot stand. Met de restauratie van de fraaie oude toren is men reeds geruime tijd aan de gang en over enkele maan den zal dit werk geheel gereed zijn. Een grote verbetering was de bouw van een wachthuisje voor de autobus passagiers, die iwt beschut kunnen staan tegen wind en regen. De huizen in het buurtschap „De Wellepoort" zijn dit jaar aangesloten op het electri- sche net en hiermede zijn thans alle woningen in de gemeente voorzien van electrische stroom. In de afgelopen zomer zijn alle we gen weer van een teer- en grindlaag voorzien. Het is echter jammer, dat hef wegdek tengevolge van lekkages aan de waterleidingbuizen zo dikwijls opgebro ken moet worden. Kort voor het einde van dit jaar is het eerste paar nieuwe woningen ge reed gekomen. Een is reeds betrokken. Over de woningkvvestie is dit jaar nogal eens gesproken. Een woning staat nu reeds vier maanden leeg; die is verzegeld. Men schijnt echter nog steeds niet besloten te hebben wie dit huis mag betrekken. Het is te hopen, dat in 1950 in dit geval spoedig een beslissing genomen wordt. Er zijn echter nog meer wensen voor het volgend jaar. Wanneer de toren gereed is zal het gemeentebestuur met plannen komen om voor de kerk een parkeerplein te maken, wat zeker moob zal uitkomen, nu de beide sloten ge® dempt zijn. Bij de jeugd leeft de hoop. dat er ipi de toekomst, liefst zo spoedig mogelijk, een gymnastieklokaal zal komen. Vele dorpelingen vragen zich af ot het uitbreidingsplan in het komende jaar ten uitvoer gebracht zal worden. Het rioolvraagstuk achter enkele huizen op het dorp blijft de aandacht van het gemeentebestuur vragen. Nu het snelverkeer toeneemt en som mige automobilisten met grote snelheid door het dorp rijden zou het niet over bodig zijn bij de school een paar waar schuwingsborden aan te brengen. BERGAMBACHT. In de eerste raads vergadering van het jaar 1949 gaf bur gemeester Diepenhorst een globaal overzicht van wat op het terrein van de gemeentelijke huishouding in 1948 tot stand was gekomen en van wat in 1949 voor de deur stond. Deze bewinds man ifoemde het jaar 1948 een jaar van ongekende activiteit en hij zei, dat in 1949 dezelfde energie zou moeten wor den ontplooid, teneinde zoveel moge lijk de nodig geoordeelde voorzienin gen te treffen. Deze wens is vervuld, want de plannen vftor 1949 zijn nage noeg alle uitgevoerd. De tien woningwetwoningen te Berg- stoep worden inmiddels door vijftien gezinnen bewoond. Uit Den Haag werd bericht ontvangen dat in 1950 vijftien woningen mogen worden gebouwd. Aangezien het gemeentebestuur in 1949 tijdig de in bezit der gemeente zijnde gronden bouwrijp heeft gemaakt, kan men thans zonder belemmeringen voortgaan met de bouw. Niettemin blijft de volkshuisvesting het meest dringende probleem. De gemeente heeft nu voldoende bouwrijpe grond, zodat toewijzingen van bouwvolume onmid dellijk uitgeleverd kunnen worden. Het beleid van het gemeentebestuur in deze is alle lof waard. Dat het ge meentebestuur nog veel meer van plan is. blijkt wel hieruit, dat het steeds voorgaat met het bouwrijp maken der gronden. Hoewel de weg in het uitbrei dingsplan, parallel lopende aan de Hoofdstraat, nog niet geheel voltooid is, zijn nu reeds de plannen door de raad geaccepteerd om in begin 1950 de weg door te trekken naar de Burg. Uilkensstraat. Tevens wordt dan een begin gemaakt met de zo dringend noodzakelijke uitvoering van het riole- j ringsplan. Voor verschillende doeleinden heeft de gemeenteraad op de begroting re serves gevormd. Hieruit blijken de toe komstplannen, die gekoesterd worden. Het allernoodzakelijkste is ongetwijfeld de stichting van een gymnastieklokaal hiéraan bestaat een zo dringende be hoefte, dat verwezenlijking in 1950 aanbeveling verdient. In 1949 vormde de bouw van een nieuw raadhuis een onderwerp van be spreking; de raad besloot in prineipe daartoe over te gaan. Gezien de primi tieve huisvesting in het oude gemeente huis. zou het toe te juichen zijn. indien in 1950 verdere stappen werden onder nomen om fot de bouw te geraken. Ook in 1950 zal de gemeentehaven, die niet aan de eisen des tijds voldoet, een probleem blijven vormen. Een op lossing zal niet gemakkelijk zijn, maar deze aangelegenheid zal wel de voort durende aandacht hebben. Ondanks de vele werken, die de laatste jaren in Bergambacht zijn tot stand gekomen, is de financiële positie der gemeene kerngezond. Met betrekking tot de behartiging van de gemeentebelangen zal ook in 1950 ongetwijfeld dezelfde activiteit aan de dag gelegd worden als in de voorgaande jaren. MOLENAARSGRAAF. De woning bouwvereniging „Draagt Elkanders Lasten" had reeds in hét begin van dit jaar grond aangekocht voor het bou wen van vier arbei^fjtwoningen. De gemeente wilde ötóhfi-ri, geen crediet erlenen, daar de ff^fecyper vierkante meter te duur was. Het aantal wo ningzoekenden in deze gemeente, dat zeker nfet gering is, zal dus vooreersi nog wel zoekende moeten blijven. De gymnastiekvereniging ziet reeds lang uit naar grond om een gymnastiek lokaal te bouwen, maar er is nog geen geschikte plaats gevonden. De vereni ging heeft ook reeds contact opgeno men met de ijsclub met het plan ge zamenlijk een gebouw te zetten, doch door verschillende tegenwerkingen van andere zijde zal het nog wel enige tijd duren voordaf de gymnastiekvereniging over het gewenste gebouw beschikt. Het veelbesproken kerkplein is nog steeds niet onder handen genomen. Bij slecht weer is het een ware modderpoel Tussen kerk- en gemeentebestuur is echter een wrijving ontstaan, die er wel toe zal leiden, dat het plein voor* lopig nog een modderpoel blijft. Er valt dus nog genoeg werk in hel belang van de gemeenschap te verrich ten in het komende jaar. BENSCHOP. De eerste plannen voot de restauratie van de Nederlands Her vormde Kerk zijn gemaakt en op de gemeente-avond van 2 December waren de aanwezige gemeenteleden van oor deel, dat kerkvoogden en notabelen met deze plannen moesten -y/erder gaan. Hoewel er op die avoricf niet veel be zwaren naar voren gebracht zijn, blij ken er achteraf onder de gemeentele den toch nog sterk verdeelde meningen te heersen. Velen zeggenAls het dak hersteld is, en er is centrale verwarming aan gebracht, is de kerk toch weer goed? Anderen zeggenWaartoe dienen al die veranderingen? Kunnen pe zelf zonder Monumentenzorg het noodza kelijke niet laten doen? Sommigen zijn ook bang, dat men door nu te restau reren het nageslacht met de kosten zal laten zitten. Zou dit een motief zijn om het uit te stellen? Want is dit be zwaar over 10 of 25 jaren niet nog gro ter? In dit geval houdt men in die tijd van uitstel de dure reparaties, terwijl het gebouw in zijn geheel toch niet be ter wordt en de restauratie, die na ver loop van tyd toch noodzakelijk zal worden, zeker niet minder zal kosten dan nu. Daarom zal uitstel zeker gro» tere offers vergen.. Bovendien rijzen dan nog de vragen f1 Zal het nageslacht, gezien de tijdsom standigheden, later nog in staat zijn, zich die offers te getroosten? Zal het materiaal dan goedkoper zijn? En zal de regering de subsidies blijven verle nen? Wil men de noodzakelijke verbete ringen zonder Monumenlenzorg uitvoe ren en centrale verwarming aanleggen, dan kost het de kerkelijke gemeente evenveel; dan moeten bovendien alle veranderingen nog door Monumenten zorg goedgekeurd worden, omdat de kerk als historisch monument op de lijst van die instantie staat. Maar dan blijven ook de verdere reparaties voor eigen rekening. Dus heter nu met Mo numentenzorg de gehele kerk gerestau reerd, voor ongeveer dezelfde som, dan het nodige hersteld met blijvende re paratie. Als we van andere plaatsen zien, dat zij het wel kunnen, kan men het in Benschop dan niet? Er bestaan in deze gemeente allerlei verenigingen, protestantse, neutrale en Rooms-Katholieke. Wanneer deze ver gaderen of een uitvoering geven, doen ze dat in café's, schoollokalen of con sistoriekamers. Kan in Benschop niet een verenigingsgebouw ingericht wor- Hen? Als alle verenigingen eensgezind de handen ineen slaan, valt er mis schien wel wat te bereiken. Maar is het niet de taak van de plaatselijke overheid om ook de culturele belan- en der gemeente te behartigen? In de raadsvergadering van 29 No vember is hierover gepraat. B. en W. hadden op de begroting voor 1950 f 100.gereserveerd voor het stichten van een fonds voor de houw van een verenigingslokaal, en zij vroegen de raad of hier een taak voor de gemeen te lag. Toen kwamen er allerlei bezwa ren los, maar de „taak" bleef onaan geroerd. Als de gemeente nu het initi atief neemt, kunnen de verenigingen liet werk dan niet steunen? In zijn vegadering van 10 Augustus besloot de gemeenteraad ruim 90 are grond te onteigenen van de landbouwer F. Vervveij Fzn. om daar in de eerst- volgende twee jaren 25 huizen op te' kunnen bouwen, als eerste deel van het uitbreidingsplan. Over de plaats van dit uitbreidingsplan zijn de meningen nogal verdeeld geweest. Velen hadden liever gezien, dat het een uitbreiding zou worden van de hestaande dorps kern, die dan evenwijdig aan de Noord- zijdse weg naar het Oosten of Westen

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 11