Het jaar der economische verwarring Gemeente raden m „Poflicht" afgeschaft Groot gebrek aan vérgaderruimte. Arkel krijgt in de toe komst weer een eigen predikant. Nog steeds geen woningen. Gymnastieklokaal noodzakelijk. Behooriijk verenigings gebouw ontbreekt. Ingesluimerde commissies. Behoefte aan twee nieuwe scholen. Jachthaven en woning- verdeling. Vier of zes woningen. Industrialisatie van het Platteland. Financiële toestand der gemeente niet rooskleurig. FEUILLETON. VERMOMDE LIEFDE 7.0 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT schoonhovenscnt Courwi VRIJDAG 30 DECEMBER XVfo AI-ELASSERDAM. Het afgelopen jaar bracht deze gemeente ministerieel bezoek; de mi nister van Wederopbouw eh Volkshuisvesting was tegenwoordig bij de overdracht van 2st Pelita-woningen. Het gemeentebestuur zal alles doen wat mogelijk is om het grote aan tal woningzoekenden zo spoedig mogelijk eer. onderdak te verlenen. Bij de opening van dc Oranjestraat heeft burgemeester Looy toegezegd dat ook de Polderstraat spoedig een beurt zal krijgen. In verband met de snelle uitbreiding van het leerlingenaantal kan de bouw van een Oostenrijkse school in Plan Dam in 1950 te gemoet gezien worden. Het jaar 1949 was een jaar van bloeiend verenigingsleven, concourses, jubileum-uit- voeroiggn en bekende gebeurtenissen op sportgebied. Juist door deze bloei is het ge mis van een flink verenigingsgebouw in het centrum der gemeente sterk gevoeld. Reeds jaren is de bouw van ei»n dergelijke lokali teit dringend noodzakelijk. Zal 1950 misschien het zo lang begeerde gebouw brengen? Ook het jeugdprobleem schreeuwt in deze gemeente, waarin de industrie zich steeds uit breidt, om een oplossing. Het is te hopen, dat de commissie, die benoemd werd uit Jedcn van de gemeenteraad en die werd aangevuld met afgevaardigden van de jeugdverenigingen en vakbewegingen er in zal slagen te komen tot de oprichting van een of meer speeltui nen in het centrum der gemeente. Kinderdijk- Ook te Kinderdijk is de bouw van een goede vergaderzaal hoogst noodzakelijk, daar deze gemeente riiet meer over een geschikte gelegenheid beschikt tengevolge van de ver woestingen, die de Duitsers aanrichtten in de lokalen aan de West-Kinderdijk. Ook de aanleg van een sportterrein voor de jeugd is in Kinderdijk noodzakelijk Nog steeds wordt de dringende behoefte gevoeld aan een kerkgebouw voor de Neder lands Hervormde Kerk aan de Kinderdijk. Voor de bouw van een nieuwe kerk werd reeds een bedrag van f 8450,57 bijeengebracht. ARKEL Vorig jaar werd het bebouwings- en uitbreidingsplan van deze gemeente door de Kroon goedgèkeurd en daarmede kwam een einde aan he* wachten op de uitvoering van vele noodzakelijke werken. De eerste huizen konden worden gebouwd; de werkzaamheden aan straat en riolering konden een aanvang nemen en voor 1950 zijn zestien woningen toegewezen. Dit aantal is misschien enigszins tegengevallen, omdat in deze gemeente een grote achterstand is ontstaan door het ont breken van bouwgrond. Het gemeentebestuur hoopt echter, dat er in de tweede helft van 1950 nog een extra toewijzing volgt. De ge dachten gaan voor het volgend jaar uit naar de stichting van een rioolwaterzuiveringsin stallatie en naar de aansluiting van de oude bebouwing op de riolering. Tot de I wensen voor 1950 behoort ook de bouw van het nieuwe gemeentehuis. In de komende maanden zal over deze plannen meer bekend worden De administratie van de gemeenten Arkel en Kedichem wordt, hoe wel afzonderlijk, thans te Kedichem gevoerd. Het wordt echter meer en meer noodzakelijk deze administratie geheel naar Arkel over te brengen. De stichting van een vierde leslokaal aan de Openbare Lagere School zal zeker ook in 1950 aan de orde komen. Dan hopen de in woners nog. dat zo mogelijk nog in het vol gend jaar een aula op de begraafplaats zal worden gebouwd. Voor de streek rond Gorinchem zullen, naast het streekplan, de stichting van een streek ziekenhuis en waarschijnlijk ook de school- tandverzorging wel 1e eerste plaats innemen. De besprekingen, di.e in de kring van burge meesters over deze aangelegenheid gehouden werden, schijnen reeds in een vergevorderd stadium te verkeren. De gemeente ziet met belangstelling uit naar de plannen, die de rijkswaterstaat heeft ten aanzien van het rijksstoomgemaal aan de Ar- kelse Dcm, Waar zal dat gebouw voor bestemd warden, nu de installatie er uit verwijderd is? De kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk streeft naar de bouw var een nieuwe pastorie, zo- «•at Arkel in cie toekomst weer een eigen pre dikant kan beroepen. De oude pastorie is in langdurige huur by d<> Nederlandse Jeugdher berg Centrale. Dear de N.J.H.C. zelf de restau ratie-werkzaamheden aan „De Pinksterblom" moet voltooien, ligt het in de iyn. dat zij de oude pastorie zal kopen. De opbrengst zal de kerkvoogdij dan kunnen besteden voor de bouw van een nieuwe pastorie. GOUDERAK. Over het algemeen genomen wekt een terugblik op het afgelopen jaar geen onaangename herinneringen. De landbouwbe drijven hadden ir 1949 geen reden tot klagen. De scheepswerven ontvingen dit jaar veel op drachten. De resultaten, die de touwslagerijen boekten, waren bevredigend en de enige nog bestaande steenfabriek, vervaardigde een groot aantal stenen., De rietmsttenindustrie kon zich goed handhaven, hoewel zij de laaste tijd wel enigszins in het gedrang komt tengevolge van een nieuw irfgevoerde politieverordening. De gemeenteraad besloot een nieuwe autospuit aan te schaffen. De uitbreiding van de algemene begraafplaats is thans nagenoeg gereed. De hoop op leniging van de woningnood is nog steeds teleurgesteld.. Er is nog geen en kele woning gebouwd. De wens, dat de oude korenmolen, die zo bouwvallig geworden is, dat hij een gevaar is voor de omgeving, gesloopt zou worden, is nog steeds niet vervuld. Gouderak beleefde in het afgelopen jaar een heugelijke gebeurtenis, die slechts weinig plaatsen ten deel vall. De oudste ingezetene bereikte namelijk de leeftijd van honderd jaar. Dit jaar werd een vuilnisophaaldienst inge steld en het is gebleken, dat deze dienst in een grote behoefte voorziet. De wens, die deze gemeente in de eerste plaats koestert is. dat er nu eindelijk eens wo ningen gebouwd kunnen worden. AMEIDE. Naar aanleiding van een verzoek van de sportvereniging A.S.V.A om een sportterrein en een gymnastieklokaal beschik baar te stellen heeft de gemeenteraad dit jaar deze vereniging een subsidie verleend van tweehonderd gulden. A.S.V.A. is hiervoor natuurlijk zeer dankbaar, maar niettemin blijft het de wens, dat nog eens (en liefst zo spoedig mogqjyk) In de kom der gemeente een gymnastieklokaal geplaatst zal worden. De vervulling van deze wens zou niet «lleen A.S.V.A. ten goede komen, maar ook het on derwijs, want de scholen zouden dan even eens de beschikking hebben over een gebouw, waarin lichamelijke oefening gegeven kan worden. Een belangrijke wens, die nog steeds on vervuld is gebleven, is de bouw van twaalf woningen. In 1948 nam de gemeenteraad reeds het besluit tot deze bouw en sedertdien is ook het benodigde terrein beschikbaar, doch van de bouw is nog niets gebleken. De gemeente zal volgend jaar naar alle waarschijnlijkheid ook industrie-terrein aan kopen. HARDINXVELD. Me nweet. dat Giessendam een gedeeite van Hardinxveld wenste en dat. op verzoek van de raad van laatstgenoemde gemeente. Gedeputeeide Staten zich voor sa menvoeging hebben uitgesproken. Bij een deel van de raad vaq Giessendam bestaat nog tegenstand, maar het velzet slinkt en thans is reeds de meerderheid van het college van burgemeester en kethouders het met de plan nen van Gedeputeerde Staten en Hardinxveld eens. De fractie der Staatkuhöig Gereformeer den en deze is ook in Giessendam sterk is de felste tegenstandei Men is het er over eens, dat in elk geval Giessen-4)udekerk bij HardinxveldGiessencam behoort te blijven. De plannen voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen zijn gereed. De stich ting van een badhuis wordt voorbereid. Een commissie ingesteld door de besturen der ge meenten Giessendam en Haj#nxveld, zal de mogelijkheid van de stichügw van een zwem inrichting voor beide qejjbfnten overwegen. Een uitbreidingsplan voor het Peulengebied verkeert in een vergevorderd stadium, het havenplan voor Bcven-Hardinxveld eveneens. Voor het nijverheidsonderwijs zullen lokalitei ten worden gebouwd, welke mede voor ande re doeleinden zullen worden benut. De Sluis weg is van een behoorlijke bomen rij voorzien. Deze bomen zijn door de school jeugd geplaatst en burgemeester De Boer heeft op de schoolplantdag de 2org voor de beplan ting aan de jeugd overgedragen. Er blijven echter nóg vele wensen. Een behoorlijk verenigingsgebouw ontbreekt, de tandverzorging op de scholen ls nog niet ge regeld. het rioleringsvraagstuk is urgent en zo zijn er nog enkele ander zaken, vyelke in he komende jaar de belangstelling zullen vra gen. En dan noemden we nog niet het hefbaar maken van een gedeelte van de Baanhoek- brug. dat niet alleen voor Hardinxveld, maar voor de gehele Merwedestreèk een levens kwestie is. De raden van de gemeenten langs de Merwede voteerden hiervoor reeds belang rijke bedragen; het woord schUnt thans aan de residentie te zijn. Men is hier vol vertrou wen, dat de zaak tot stand zal komen. HOORNAAR. Hoewel de gemeenteraden van Hoornaar en Hoog-Blokland reeds een besluit hebben genomen tot asfaltering van de Groene Weg. welk werk in de zomer van 1950 zal jyofd^n uitgevoerd, blijft er toch op dit gebied nog veel te wensen over. Velen zouden namelijk verheugd zijn. wanneer ook de Achterblokïandse Wég, de Grote Haar en de Mollenburgse Weg. eft de Kleine Haar, wel ke wegen eigendom vah Arkel en van Gorin chem zijn, ook wordffti geasfalteerd. Dan konden de Waardbewoners ten minste over een fatsoenlijke weg de stad bereiken. Met de uitvoering van de restauratie van Hoornaars kerktoren, waartoe vorig jaar al een besluit werd gehöitten. schiet men nog helemaal niet op. Er blijkt zelfs mets van aan. stallen, om er een Bègtr. mee te maken. Het woningvraagstuk vraagt ook hier om een oplossing, en al heeft de gemeenteraad be sloten op de Oude Dijk zes woningen te bou wen. er moet eerst een toewijzing afkomen en het ziet er voor 1950 maar weer somber uit. want er is nog niets van bekend of Hoor naar zal mogen bouwen. De Stichting Ons Dorpshuistwee jaren ge leden ipgericht, met het doel om te zijner tijd een vefrenignigsgebouw te stichten, is zeker ingesluimerd, want men hoort er totaal niets meer over. De hoogste nood is echter voorbij, want sinds het interieur van de Openbare School is gewijzigd, is het houden van grtoe bijeenkom sten mogelijk. Noordeloos worstelt met het zelfde probleem. Sinds twee jaren bestaat er een commissie, die ten doel heeft een vereni gingslokaal te stichten en men had reeds het derde lokaal der Openbare Schóól beschikbaar gesteld. Het gebruik van deze lokaliteit is echter nooit een feit geworden. Tweedracht in de commissie zal wel de reden zijn en moge- ilijk is. het gebrek aan geld een grootste struikelblok. Hoonrnaar heeft nog steed sgeenXorenklok. doch eindelijk is er een besteld. MEERKERK heeft ook nog enige wensen. In de eerste plaats de verbetering van de Noord se Weg Een verhard wegdek zou velen, die verplicht zijn deze weg te gebruiken, tot gro te dankbaarheid stemmen. Stemmen in de ge- meenteraard in die richting hebben ook in 1949 niet tot resultaten geleid. Meerkerks Hervormde Kerk staat er ook maar wknkel voor. E enafdoende herstelling zou geen luxe zijn. In deze gemeente zijn verschillende gezin nen dringend om een woning verlegen. Het verkeer op de straatweg Gorinchem Utreóht neemt nog steeds toe. waardoor de nauwe dorpsstraten van Meerkerk soms levens gevaarlijk zijn. Met verlangen ziet men uit naar de aanleg van de nieuwe weg. welke achter het dorp ombuigt in de richting Lex mond. Is deze weg klaar, dan wordt de oude straatweg ontlast en dan zal in Meerkerk de rust terugkeren. In NIEUWLAND wordt de kerk gerestau reerd. terwijl de toren ook nog onder han den moet worden genomen. Wat de woningtoestanden in deze gemeen te betreft, enige huizen zouden best gebruikt kunnen worden. OUDEWATER. In het afgelopen jaar zijn vele verlangens bevredigd, maar toch is een groot aantal wensen niet in vervulling ge gaan. In 1949 besloot de raad dezer gemeen te tot de aanschaffing van een geheel nieuw carillon in de stadstoren. Men verwachtte dat deze nieuwe beiaard nog dit jaar zijn klan ken zou verspreiden over het rustige en stille stadje. Dit kon echter nog niet het geval zijn. Begin 1950 zullen de klokken gegoten wor den, zodat het vaststaat, dat het carillon spoedig in de toren zal zijn aangebracht. Mocht Oudewater in 1940 geen enkele wo ning bouwen, voor 1950 is een kleine toewij zing ontvangen. Hopelijk zullen de nieuw te bouwen woningen, welke waarschUnlijk even eens op de Oude Singel geplaatst zullen wor den, van betere kwaliteit zijn, dan de dit jaar gereed gekomen woningen aan de Oude Sin gel Deze laatste zijn in Januari en Februari van dit jaar door de huidige bewoners be trokken en nog steeds komen gebreken voor, welke de huizen voor bewoning uiterst moei lijk maken. Op het urgentieplan voor 1950 zal waar schijnlijk de bouw van twee scholen voorko men. te weten een Chr. Landbouwhuishoud- school. welke thans in een voor dit doel vol komen ongeschikt gebouw is ondergebracht en de bouw van een R.K. Meisjesschool. Het onderwijs aan deze laatste school wordt al sedert jaren gegeven in de Oude Openbare Lagere School, welke is afgekeurd. Het zou wenselijk zijn. dat bij de noodbrug nog een loopbrug werd aangebracht voor het voetgangers- en rijwielverkeer. Naar het zich laat aanzien züllen de werkzaamheden nog minstens een maand duren. In sommige straten der gemeente is uit breiding van het aantal lantaarns voor straat verlichting gewenst Voorzover bekend zul len naast de verandering van de oude gas lantaarns in electrische lantaarns, ook nieu. we lantaarns worden bijgeplaatst. Wanneer de plannen van de Koningin Wil- helmina Vereniging en die van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer worden verwe zenlijkt, zal Oudewater in 1950 weer in het middelpunt van de belangstelling staan van touristen De zeventiende eeuwse historie van Oudewater zal herleven Oudewater zal in 1950 een gehele week in feesttooi gestoken zijn. SCHOONHOVEN. Dit oude stedeke heeft warempel dit jaar niet voor het eerst kan sen op het gebied van het watertourisme. Onze stad is een natuurlijk rustpunt aan het grote vaarwater, maar er ontbreekt elke ac- comodatie voor watertouristen Er is geen jachthaven, zelfs geen gat in de grond dat daarvoor gebezigd zou kunnen worden. De Noodhaven, 'die nog enige gelegenheid tot ligging zou kunnen bieden is veel te ondiep. Maar voorts is er ook geen steiger of ponton die het mogelijk maakt boten te meren, zo, dat zij bjj de getijbewegingen niet ernstig be schadigd worden. Reeds vele jaren lang is beloofd dat de Noodhaven uitgebaggerd en opnieuw beschoeid zou worden. Moge het in 3950 als eerste schrede op de weg naar de wording van een watersportcentrum geschieden. Laat men dan tevens een kraan aanbrengen voor het tappen van drinkwater door de schepe lingen. De industrialisatie, die voor Schoonhoven door het gebrek aan geschikt terrein een nijpend probleem is. heeft een slecht jaar 1940 achter de rug. De bijna vastgestelde plannen tot vestiging van een betonfabriek gingen geruisloos van de baan. maar hu maakt het gemeentebestuur op originele wy« ze van de nood een deugd, waarbij de be staande bedrijven, die vroeger wel eens wat te weinig aandacht kregen, op de eerste plaats staan. Er wordt nu zelfs gesproken over de stichting van een school ter opleiding Van vaklieden voor de edelmetaalindustrie. Die plannen zijn zeer fraai, doch zij zullen slechts nuttig zijn indien de bedrijven waarde hech ten aan die opleiding. Op het ogenblik is het immers zo. dat de avondcursus aan de Vak school dreigt ter ziele te gaan door gebrek aan leerlingen. En die cursus had op beperk ter schaal hetzelfde doel als de nieuwe school zou krijgen. 't Is tenslotte verheugend te kunnen vast stellen. dat het gemeentebestuur in de laat ste raadsvergadering blijk gegeven heeft van nuttige activiteit op zeer uiteenlopende ge bieden. Moge in het nieuwe jaar de besluit vaardigheid zo groot worden, dat het reeds lang sluimerende plan de adviescommissie voor woningvordering ook te belasten met de woningtoewijzing werkelijkheid wordt. TIENHOVEN. Het jaar 1949 is voor deze gemeente in betrekkelijke rust voorbij ge gaan en het ziet er naar uit, dat het volgend jaar even rustig zal zijn. Voor 1950 heeft Tienhoven echter wel een wens en wanneer deze verwezenlijkt wordt zal dit een bciang- rijke vooruitgang betekenen voor de gemeen te. Men hoopt namelijk, dat in 1950 van ge meentewege vier of zes woningen mogen worden gebouwd ter leniging van de woning nood. die ontstaan is door de grote brand, die in 1947 een aantal huizen in de as legde. De verwarring op economisch en sociaal terrein is in 1949 groot geweest, zowel in ons eigen land als internationaal. Talloos zijn de conferenties geweest over internationale sa menwerking, vrijmaking van de handel, op heffing van deviezenregelingen. enz., maar lot nu toe is daarvan maar heel weinig wer kelijkheid geworden. Terwijl na de tot stand- koming van de Voor-unie met België de ver wezenlijking van de Benelux-plannen eerder verder verwijderd schijnen te geraken, dan dat zij dichter bij hun oplossing komen, spreekt men alweer van nieuwe en grotere Btatencombinaties. Frankrijk probeert het met een economische vereniging van de staten van het West-Europese vasteland en Engeland tracht overeenstemming te bereiken met de Scandinavische landen. Geen van beide plan nen schijnt echter veel kans van slagen te hebben. En toch staat heel Euroj5a onder zware druk van de zijde van Amerika. Het plan is. dat de Marshall-hulp voort zal duren tot 3952 maar het is lang niet zeker, dat de Verenig de Staten de hulp zo lang kunnen volhoudem De staatsschuld is daar reeds gestegen tot tuim 250 milliard dollar en ieder jaar komt er nog 5 tot 6 milliard bij. De belastingen eullen er moeten worden verzwaard en tege lijkertijd hopen zich de voorraden landbouw producten, die de regering van de boeren koopt om de prijzen te steunen, op angstwek kende wijze op. Het is daarom helemaal niet ondenkbaar, dat Amerika reeds betrekkelijk spoedig zwaar zal moeten gaan bezuinigen en dan is het met de Marshall-hulp gedaan. Al leen is er kans. dat dan op geforceerde wijze landbouwoverschotten zullen worden geëxpor teerd, maar dat kan onze eigen export-posi tie wèl weer eens nadelig beïnvloeden. Daar om is het drlngénd nodig, dat Europa zo spoedig mogelijk geheel in eigen onderhoud V°Nederiand heeft in dit opzicht niet teleur gesteld. arbeidsproductiviteit zowel in de landbouw als in de industrie, stijgt regelmatig; alleen de kolenmUnen Limburg blijven achteraan sukkelen. Onze uitvoer blijft zich verbeteren en volgens de laatste cijfers is de verhouding inveer-uitvoer weer gelijk aan die van voor de oorïog. d.w.z. dat ruim 70 pCt. van de invoer door de uit voer wordt betaald. Maar voor de oorlog wer den de ontbrekende 30 pCt. geleverd.door de opbrengsten van Nederlandse beleggingen in het buitenland, door onze economische werx- zaamheid in Indonesië en door de scheep vaart. Daarvan is alleen de scheepvaart een belangrijke post gebleven. Wij Ju"ne" alleen met producten goedmaken, wat wy moesten ipisseu door het wegvallen van - leggingen en ondernemingen in andere den. Men zou de Nederlandse economische voor uitzichten gunstig kunnen beoordelen, indien de devaluatie Uitgebleven was. Maar wij werden daarin meegesleept door Engeland, dat onze voor naamste afnemer is. met het gevolg, dat thans het prijs- en loonpeil geheel in verwarring is geraakt. De regering heeft zich dezer da gen genoodzaakt gezien een algemene loons verhoging goed te keuren in de hoop. dat hogere productiviteit daarvan het gevolg zal zijn. Het zou gezonder zijn geweest, wanneer men de zaken omgekeerd had. Als gezegd was. breng meer voort en verdien daardoor meer, dan was de verhoging van de lonen volkomen gezond gewepst. Zoals het thans gaat kunnen wy er niet anders in zien dan een vorm van inflatie, waardoor de waarde van ons geld nogmaals wordt aangetast. Voor het publiek wordt dat voelbaar in deze vorm, dat de kosten van levensonderhoud sneller gaan stijgen dan de inkomsten. Zo spoedig mogelijk moeten we weer trachten tot een zekere stabilisering te komen, anders verval len we tot Franse toestanden. Gelukkig zijn er dan ook verscheidene aangenamer feiten te registreren In de eerste plaats de opheffing van de distributie van vlees en Van kaas en van textiel, waardoor practisch gesproken de oorlogsmisère aan de kant is Koffie is nog wel op de bon, maar dat product is over de gehele wereld schaars. Het is wel een feesteiyk gezicht al die ruim voorziene winkels te zien en dan niet gebon den te zyn aan de nauwe grenzen, die hét bonnetjesstelsel ®ns zoveel jaren heeft opge legd. Alleen maar jammer, zal iedereen ver zuchten. dat alles zo duur is. waardoor men van al die heerlijkheden zo weinig kan ko pen Maar toch. laten we dankbaar zUn. dat er weer zoveel is. Met hard werken zullen we onze koopkracht wel weer opvoeren ook Gunstig is ook de ontwikkeling van het bouwbedryf. dat nog wel kampt met veel te hoge bouwkosten, maar dat dan toch dit jaar meer dan 40.000 nieuwe woningen heeft af geleverd en dat het volgend jaar naar de 50.000 stgeeft. By de tegenwoordige omvang van het bouwen houdt de uitbreiding van het aantal woningen reeds gelijke tred met de toeneming van de bevolking en in de naas te toekomst zullen we geleidelyk de woning nood zien verminderen. Tegelijkertijd worden overal nieuwe fabreken en openbare wer ken gebouwd en wij geloven, dat wij reden hebben om als Nederlanders trots te zijn op hetgeen ons land in dit opzicht presteert. Intussen biyft de bevolking met dezelfde snelheid groeien. Wij zijn nu meer dan 10 millioen inwoners rijk en er zal in de komende jaren nog wel een millioentje bijkomen. Het soreekt vanzelf, dat dit ge weldige eisen stelt aan de voorziening met woonruimte, scholen en arbeidsgelegen heid. Daarojn heeft de regering een groot In dustrialisatieplan opgesteld, waarvan de be doeling is een bestaan te verschaffen aan al de jongelui, die ieder jaar van de scholen komen en een plaats in het volle leven moe ten zoeken. Dit is een geweldige taak en al kan ook de regering geen industrieën uit de grond stampen, zij verstaat in ieder geval haar taak en bevordert de industrialisatie zo veel zij kap. Emigratie kan hoogstens enkele tienduizenden mensen per jaar aan een be staan in andere landen helpen, hetgen bete kent. dat meer dan lOOOOfypersonen jaarlijks in ens eigen land nieuwe plaatsen moeten kunnen vind ;n. In verband daarmee is het van zoveel be tekenis, dat de inpoldering van het IJssel- meer verder voortgang zal vinden. jaren hebben de Zuiderzeewerken gestag neerd, doordat de staat eenvoudig niet be schikte over ie voor dit werk noodzakelijke kapitalen, maar thans wordt het mogelijk Marshall-geld daarvoor te gebruiken. Daar door zal over enkele jaren niet alleen onze Handbouwoppervlakte aanzienlijk toenemen. maar zullen i ok het Westen en het ïjoord- Oosten van Nederland nauwer met elkander in contact komen, hetgeen voor beide gebie den uiterst belangrijk is. Tenslotte nog een gunstig streepje aan de balk; de toenemende olieproductie van Dren the. Dit olieveld levert thans reeds een vier de deel van de Nederlandse behoefte aan aardolieproducten op en het ls waarsehijn- ïyk. dat nog groter rijkdommen in de bodem gevonden zullen worden. Ook het aardgas, dat daar aangeboord is, zal binnen afzienbare tijd in exploitatie komen en er toe bijdra gen, dat de bestaansmiddelen in onze Noor delijke provincies aanzienlijk worden ver ruimd. Wij blijven optimistisch. Wij hebben nu eenmaal een rotsvast vertrouwen in de be kwaamheden van ons volk. Al zijn we het lang niet altyd eens met de maatregelen van de regering, toch geloven wjj, dat in grote trekken ons land voorzichtig en verstandig bestuurd wordt en dat ondernemers zowel als arbeiders, boeren zowel als burgers en ban kiers zowel als reders voor hun taak geschikt zyn. Daarom onbevreesd 1950 tegemoet. Het Oosteiyk deel van Friesland heeft be sloten gezamenlijk pogingen aan te wenden om meer industrieën naar dit gebied te trekken Van sommige zijden wordt dit initiatief om een „industrie-schap" te stichten, weinig minder dan belachelijk gevonden en zelfs heefr een on zer grootste vveekbladendezer dagen smalend ge sproken over een „sti oppen-schap". Nu zijn we geenszins voorstanders van geforceerde in dustrialisatie. maar het is totaal verkeerd, om bij voorbaat een verdienstelijke poging in een bespotteiyk daglicht te stellen. Het Zuid- Oosten van Friesland is een streek, die wei eens een belangryk industriegebied zou kunnen worden. De tegenstanders van het industrie schap zuilen vragen; Waarom? Er zyn im mers geen grote verbindingswegen, er is geen steenkool in de .buurt, de afstand naar de ha vens is vrij groot, én dus. wat heeft het voor zin om nu juist daar industrieën uit de grond te willen stampen? Daartegenover stellen wy dan de vraag; En Eindhoven dan? En Twente? Zijn die niet alle twee ontstaan midden in een arm en half verlaten land. dat destyds toen de eerste in dustrieën er kwamen niet alleen hoegenaamd geen behoorlijke verbindingen had. maar waar bovendien de'bevolking op een naar verhou ding laag ontwikkelingspeil stond- Wij zouden dus zeggen, dat Friesland minstens zulke goe de kansen maakt als die beide andere stre ken, die zich onder invloed van de nijverheid in ieder opzicht gunstig ontwikkeld hebben. Twente en Eindhoven zijn thans brandpunten van de Nederlandse industrie, die wy in onze nationalë economie niet kunnen missen. Niet ontkend kan worden, dat er een groot verschil bestaat tussen het Friese plan en de ontwikkeling van Twente en Eindhoven. In ♦Eindhoven was het een energieke ondernemer die ziln fabriek d»^r begon omdat «rond en arbeidskracht er overvloedig en goedkoop wa ren. In Twente is de geschiedenis anders ge lopen en daar is meer overeenstemming met hetgeen thans in Friesland gaat gebeuren. Het begin van de Twentse industrie is n.l. even eens geweest een streven om de bevolking aan andere inkomsten te helpen dan de landbouw kon bieden. Het verschil met Friesland is. dat de bevolking daar geenszins onontwikkeld of achterlijk is en dat de middelen om industrieën te vestigen, thans vee.l meer gevarieerd zyn dan destUds. Maar wat er ontbreekt is het doel een bepaalde industrie te vestigen. Zonder twijfel is het uitermate dubieus of bedryven kunnen worden gesticht alleen uit sosiale overwegingen. De Zuiderzee-steunwet heeft genoegzaam bewezen, dat het kunstmatig oprichten van fabrieken om overtollige bevol kingsgroepen op te vangen, geen zin heeft, een gezond bedryf ontstaat alleen wanneer er vraag naar zekere artikelen bestaat, die door het nieuwe bedrijf geleverd kunnen worden. De taak van het industrie-schap zal dan ook nooit kunnen zyn zelf ondernemingen op te rich ten. men «moet alleen zorgen voor het scheppen van wat men tegenwoordig noemt „het industriële klimaat", d.w.z. dat gezorgd moet worden voor transportmiddelen, wegen, spoorwegen, kanalen enz., die op het mpde ne verkeer berekend zijn, dat industrie-terreinen worden aangelegd en dat de plaatselijke ordeningen de veslie.ng van industrie-n'aan trekkelijk maken. Waar in Nederland bewust of onbewust aan deze voorwaarden werd vol daan. heeft men steeds industrieën zien ver rijzen zonder dat daartoe kunstmatige midde len werden aangewend. Wy noemen plaatsen als Beverwyk. Waddinxveen, Ridderkerk, De venter, de Veenkoloniën, enz. Er is echter nog een mogelijkheid om Ooste- liUr Friesland hyzonder «*ntr«»kluy,iik te ma ken. ni. door dezé streek aan te sluiten op de nog niet zo lang geleden aangeboorde aard gasbronnen bij het Schoonebeekse olieveld. Ter weerszyden van de grens zyn grote voorraden van dit vluchtige „mineraal" in de bodem gevonden en dit gas kan voor de Zui delijke Veenkoloniën en Oostelijk Friesland tezel f de betekenis krijgen als het gas van de taatsmijnen voor Limburg en Brabaht en het hoogovengas in Velzen-IJmuiden. Het transport van dit gas over lange afstanden is geen probleem meer. Van Limburg uit wordt reeds bijna geheel Brabant van gas voorzien en in Amerika is sinds Augustus van dit jaar een püpleiding in werking, die niet minder dan 2900 K M. lang is en die het aardgas vervoert van Texas maar New-York. Men begint thans ook reeds pUpleidingen te maken van alu- miniumbuizer., zodat geen grote -aankopen aan staal behoeven te worden gedaan. Wanneer men zorgt, dat de gebieden, waat men industrieën wil aantrekken, overvloedig en goedkoop gas kunnen krygen is een der be- langrykste voorwaarden geschapen om de vestiging van fabrieken uit te lokken. Goed- kope energie en intelligente arbeidskrachten zijn beide noodzakelijk om een industrie op te bouwen, die hoogwaardige producten aflevert. Als het rijk. de provincie en de gemeente dan tegelijk zorgen, dat aan alle andere behoef ten van industrievestiging voldaan wordt, zal de industrie zeker niet op zich laten wachten en behoeft men niet bang te zijn voor eeo „stroppen-schap". Do 100-jaripc N. BlomVan Duyoeil' ■i{jk te Goudcrak die op 4 October de eeuw vol maakte. I V. NIEmVHUI' VOOR ZI'lO-HOHAN'n EN PTRE'CHT Scho.inhoven.rHe Conr.nt VRIJDAG 30 DECEMBER 194» BERGAMBACHT. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad m voltallige vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. G Diepenhorst. De agenda vermeldde deze maal slechts dertien punten, doch de zitting duurde niet- Umln v(jf uren, waarvan ruim drie uren in besloten zitting; de vergadering werd name lijk enkele malen geschorst Onder de ingekomen stukken bevond zich ten schrijven van Ged Staten, waarin aan dese gemeente voor 1950 vijftien woningen lijn toegewezen met een totale classificatie- Inhoud van 3900 M3. Voorts deelde de voorzitter mede. dat bet ministerie van wederopbouw de huur van de tien woningwetwoningen te Bergstoep heeft vastgesteld op f 5 25 per week'voor de enkelvoudige woningen en op f 6 90 (twee maal f 3.45) voor de duplexwoningen. Van de gelegenheid om een aanvraag bij de koningin in te dienen tot wijziging van bet maximum aantal drankvergunningen werd rn gebruik gemaakt, zodat voor de kofrien- vijf jaren het maximum op vijl bepaald Jen schrUven van de Vakgroep „Assuran- ÜS-agenten om het daarheen te leiden, dat het aan de ambtenaren verboden wordt als murantie-agent op te treden werd voor ken nisgeving aangenomen. Ovsrtenkomslig een ingediend verzoek werd un d« N.V. Timmerfabriek „Berga" toege staan om een vleugel van een te bouwen be tonnen brug te doen aansluiten aan gemeente grond aan de Schoonhovense Kerkweg. Hier voor zal een recognitie van f 0.50 per jaar verschuldigd zijn. Aan de Gemeenteiyke Dienst voor Sociale Bijstand werd een crediet van f 400.ver leend voor de bouw van een schuurtje bij de woning Hoofdstraat C 85. Ten behoeve van de aanleg van de provin ciale weg BergambachtSchoonhoven werden aan de Provincie Zuid-Holland enige perce len gemeentegrond yerkocht voor f 2957,50. In het raam van de algehele salarisherzie ning werd goedgekeurd dat de jaarwedde van de directeur van de Vleeskeuringsdienst wordt verhoogd met f 300.en wordt gesteld op t 6000, in minimum en f 7200 in maximum. Tengevolge van het vertrek van zuster A. W. Dogterom was een vacature ontstaan van lid van de Gemeentelyke Dienst voor Sociale Bijstand. De opgemaakte voordracht luidde: nummer 1 mevr. E. Graafland-van Limborgh en nummer 2 jnevr. L. A. de Vink-Deeleif. Nummer één werd met zes stemmen be noemd; op nummer twee werden drie stem men uitgebracht, terwijl twee blanco briefjes werden ingeleverd. In verband met het voornemen van de pro vincie Zuid-Holland om de oprit Djjklaan- Aanleg van weg en riolering. Lekdijk te verbreden, stelden B. en W. voor het rypad aan de Oostzijde van de Dijklaan te verleggen, waarvan de kosten f 1000 be dragen. Na enige discussie en na schorsing der vergadering werd hiertoe besloten. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel van B en W. om f 44000te voteren voor de aahleg van een weg in het uitbreidings plan Dorp. het aanleggen van een voetpad naar de Burgemeester Uilkensstraat, het ma ken van een riolering in de Meent en het voorzien van die weg van een bestrating. alsmede het doortrekken van de riolering Dit plan houdt in. dat de thans in aanleg zijnde weg verlengd en doorgetrokken wordt tot de Burg Uilkensstraat. De heer Van Vliet complimenteerde B en W. met dit voorstel. Door uitvoering van dit werk zal aan de onhoudbare stankbewe ging", voortkomende uit de sloot langs de Burg. Uilkensstraat een einde komen, zeide hij. pe heer Van der Lecq bracht enige technische vraagstukken naar voren gen gaf aanwijzingen voor de uitvoering van het werk. Hij vroeg, of ook een pompinstallatie zou worden aangebracht. De voorzitter antwoordde op deze vraag ontkennend De aanwyzingen zullen ongetwyfeld in acht genomen worden. De heer S p g-k- s n ij d e r merkte op. dat men toch niet lahger dan een paar jaar zon der pompinstallatie kan werken. De voorzitter was ook deze mening toegedaan en zeide stellig te verwachten, dat op de duur volledige uitvoering van het rio leringsplan noodzakelijk zal zijn. Zonder stemming werd het voorstel aan genomen. De grond, gelegen in het uitbreidingsplan Bergstoep. groot 1881 M2waarop tien wo ningwetwoningen zyn gebouwd, werd in eigendom aan de woningbouwvereniging over gedragen voor f 16 626welk bedrag door het rijk voorlopig als grondkosten zyn aan gemerkt. De vergadering werd daarna geschorst om het belangrijkste punt der agenda in besloten zitting te bespreken, namelijk „De afschaf fing van de stroombegrenzers voor lichtver- bruik (poflicht) en de invoering van geheel nieuwe tarieven voor <ie stroomlevering door het electriciteitsbedrijf". Aan de vergadering was overgelegd een voorstel van B. en W. van Sa bladzijden, ont leend aan pen rapport omtrent de electrici- teitsvoorziening in Bergambacht, uitgebracht door de heer P. M. Vleugels, ingenieur te Monster, benevens een ontwerp van een nieuwe electriciteitsverordening en een ont- werp-tarieven-verordenlng. Na twee en een half uur werd de openba re zitting vervolgd. Men sprak woorden van waardering over het rapport, dat een volledig beeld geeft van de tarivering in het algemeen en in het bij zonder van het electriciteitsbedrijf te Berg ambacht. De voorzitter gaf onmiddellijk het woord aan de leden, maar zij hadden blijkbaar cl veel „kruit verschoten", want ook degenen, die zich niet geheel met het voorstel konden verenigen waren kort van stof De aanwezi gen op de publieke tribune hadden waar- schyniyk uitvoerige discussies verwacht, want zij hadden in een andere kamer gewacht tot de besloten zitting werd opgeheven. De heer Blanken verklaarde een groot voorstander te zijn van de afschaffing van de stroombegrenzers en dus van de op heffing van het „poflicht". HU voorzag echter vele moeilijkheden en daarom wilde hij het poflicht toch maar handhaven. Wethouder Van den Berg noemde dit onderwerp zeer belangrijk. De lasten van het electriciteitsbedrijf moeten worden gedragen door de gehele gemeenschap en wel naar eerlijkheid en billijkheid. Aangezien hem nu duidelijk is gebleken, dat het poflicht on rechtvaardig is. moet dat verdwynen. Aan deze opheffing zijn consequenties verbonden. maar die moeten wij durven nemen, zo zei hij. De vorige spreker riep hij van zijn dwaal weg terug en hij achtte het juister, indiende heer Blanken ronduit had gezegd voor be houd van het poflicht te zyn. De heer Rooken was tot de conclusie ge komen. dat men door het poflicht tot goed kope tarieven was gekomen. Voorts bevre digde hem de berekening van het vastrecht bedrag voor de boerderijen niet. Om deze redenen wilde hy het poflicht behouden. De heer Van der Lecq vond het jam mer, dat er geen rapport was uitgébracht over de mogeiykheden om in het bestaande tarief verbeteringen aan te brengen. Hij was van mening, dat de kosten van het lichtge bruik moeten worden gedragen door de ge hele gemeenschap, maar waarom jg zulks met de stroombegrenzers niet mogeiylc. zo merk te hij op. Wanneer men bij het huidige systeem hoog genoeg is ingeschakeld, dan wordt ook geen last van het poflicht onder vonden. Wellicht zou het toch mogelijk zijn een minimum watt-vermogen te bepalen, waarop een ieder moet zyn ingeschakeld. De heer Verdoold sloot zich bij de vo rige spreker aan De heer Van Vliet was een voorstander om een fundament te leggen voor het voor gestelde systeem, daar aan het oude systeem grote onbillykheden kleven. Indien zou blij ken. dat het nieuwe tarief niet in alle op zichten zou bevredigen, dan verw acht hij zeer zeker Voorstellen van B en W. om inciden tele wijzigingen te doen aanbrengen. Het pof- ÜCbt is verouderd. Behalve Bergambacht, is er nog slechts één gemeente in Nederland die dat kent. De voorzitter zei. dat B en W. en de electriclteitscommissie zich bij de beoordeling van deze zaak hebben laten leiden door de vraag, welke voorzieningen getroffen moeten worden om aan de eisen des tijds te voldoen. De conclusie is. dat de stroombegrenzers in t verleden hun diensten hebben bewezen, maar dat nu de tyd is gekomen de belemme ringen op te heffen en dus het poflicht vaar wel te zeggen, waarna dan aangepast wordt aan de geldende. normen. De nieuwe tarie ven overschrijden de gewone regels niet; ze zijn zeer redelyk en billyk in vergelijking met de tarieven die by andere distributiebe drijven gelden. Tenslotte werd het voorstel tot opheffing van de stroombegrenzing voor het lichtver- bruik met zeven tegen vier stemmen aange nomen. Tegen stemden de heren Blanken. Verdoold, Van der Lecq en llooken. Met betrekking' tot de béide voorgestelde verordeningen, diende de h«fr Blanken twee voorstellen in. In de eerste^frlaats wilde hij de aansluitkosten voor nieuwe woningen niet ten laste van de verbruikef brengen, doch evenals tot dusverre tot 23 M lengte voor rekening van de gemeente nemen Voorts stelde hij voor het vastrechttarief voor win kelruimten en werkplaatsen, benevens het tarief voor het groot- en kleénkrachtverbfuik te verlagen. Aangezien deze voorsteilen niet verden gesteund, konden zij niet in stem ming worden gebracht. Beide* voorstellen van B. en W.. te weten de vaststelling van de nieuwe electriciteits verordening en tarievenverordening werden daarna zonder stemming aanvaard. In grote trekken komen de wijzigingen op het volgende neer: Afschaffing van het „poflicht" voor het Iichtverbruik; verhoging van het tarief voor licht van 30 op 31 cent (enkel-tarief) en van 5 op 6 cent (vastrechttarief). Ook zonder afschaffing van het poflicht zou tengevolge van de kolen- prysverhoging het tarief met één cent zyn verhoogd Volgens de Prijzenbeschikking was het toelaatbaar de tarieven met l'/z cent te verhogen. nieuw systeem voor de berekening van het vastrech'bedrag, oppervlaktetarief en vertrek- kentar;ef voor boerderijen; verhoging met ongeveer 2 cent per k.w.h, voor groot- en klein krachtverbruik. Met nadruk wezen B. en W. er op. dat de ze verhoging geen verband houdt met de opheffing van de stroombegrenzers voorlicht maar dat het nodig was. omdat deze tarie ven abnormaal laag waren. Het krachtverbruik is in Bergambacht geert surplus-gebruik en heeft dus geen aanvullend karakter (50 pCt. van het totale verbruik) Dit is een omstandigheid, die elders niet wordt aangetroffen. Daarom moet ook de industrie bijdragen in de rente, afschrijving en distribuliekoMen, hetgeen tot dusverre niet het geval was. De thans aanvaarde tarieven voor kracht liggen beneden het toelaatbare. Kleinkracht kan tydeys de spertijd met dubbel-tariefmeter doorwerken (vermogen be neden 5 P.K.). Voor grootkracht blyft spertijd bestaan, zoals algemeen in heel Nederland geldt. Voor de rondvraag was weinig belangstel ling meer. De heer Bode gom vroeg of de mogehjk- heid bestaat ook in Bergambacht de zoge naamde kinderpolitie in het leven te roepen; in meerdere gemeenten wordt daarmee mooi werk verricht. De voorzitter zei. dit met het onder- wijzend personeel der scholen te zullen be spreken. Eerst tegen middernacht werd de vergade ring gesloten. VINDING VAN GROTE BETEKENIS VOOR DE HUISVROUW. Triomftocht van ACTIEF WIT. De Romeinse vrouwen waren verrukt, toen haar mannen uit Germanië voor het eerst een soort zeep meebrachten, waardoor zij haar kleedij op een nieuwe manier konden was sen. Ve'e eeuwen later kwam het wassen in eer» nieuw stadium; de hnrde zeep werd 'uitgevon den Weer later volgden de \v a-poeders, daarna opnieuw een stap vooruit: het zelfwer kend Yuasmiddel Een zojuist kwam een nieu we omwenteling tot stand. de uitvinding van het ..Act ef Wit' verwerkt in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Daarmee doet een ge heel nieuwe metjhoce zijn intree: het optisch bleken. Het goed wordt vele malen helderder en zachter. Wie slechts éénmaal de uitwerking van „Castella" gadeslaat, begrijpt de unieke triomf, tocht van dit nieuwe wasmiddel. Bij duizen den en duizenden tegelijk gaan de huisvrou wen van Nederland op „Castella" over. Zij spreketr er met elkander over. zij schrijven geestdriftige briever. aan de fabrikant (Dob- belman in Nijmegen). In één woord: er vol trekt zich op het gebied van de wasbehande» ling een complete ommekeer! (Adv.) OUDEWATER. De gemeenteraad kwam Vrydagavond onder voorzitterschap van bur gemeester Arke in openbare vergadering bij een. De heer W. B. van DUk had bericht van verhindering ingezonden. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan de woning commissie werd op haar verzoek voor 1950 f 250.-— toegewezen als vergoeding wegens loonderving en kosten van vergaderingen. Het raadsbesluit tot de bouw van 16 wonin gen werd op verzoek van de commissaris der Koningin aangevuld. Daarna kwam in behandeling het schryven van Gedeputeerde Staten, waarbij goedge keurd werd teruggezonden het raadsbesluit tot de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester en de onderhandse opdracht van deze bouw aan het raadslid W. B. van Dyk. Gedeputeerde Staten wezen in dit schry ven op de artikelen 26 en 28 der Gemeente wet. B en W. stelden voor aan Gedep. Staten mede te delen dat geen termen aanwezig wa ren om de heer Van Dyk te schorsen als raadslid. De heer Hoogenboom zeide het hier* mede hiet eens te zijn. waarna de voorzfV z i 11 e r een uiteenzetting gaf van de ge noemde artikelen der gemeentewet. Bij stem ming werd het voorstel van B. en W. met acht stemmen voor aangenomen. Tegenstem- HILVERSUM OndejaarsverrMslng. li Vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMENE ONTWIKKELING (Adv.). de de heer Hoogenboom, terwijl de heer Prins blanco stemde. Op een verzoek van de muziekvereniging „Juliana" om toekenning van een renteloos voorschot groot f 4000.voor de aanschaf* fing van uniformen, werd met algemene stem men afwyzend beschikt. Op verzoek van de vakgroep assurantie- agenten om de ambtenaren te verbieden 05 te treden als assurantie-agent zal worden me degedeeld, dat het ambtenaren-reglement reeds een dergelijke verbodsbepaling bevat en het euvel hier niet voorkomt. Men besloot aan de Handelsavondschool met vyf-jarige cursus te Gouda een bijdrage te verlenen per uit deze gemeente afkomstige leerling, terwyl men tevens besloot toe te treden als lid van de Vereniging "Koningin Wilhelminafonds" te Amsterdam, tegen een contributie van f 10.— per jaar. Op voorstel van B. en W. besloot men voorts de woning Vinkebuurt B 164 voor f 500— aan te kopen en tevens een crediet beschikbaar te stellen van f 600.om deze woning bewoonbaar te maken. Hierna kwam in behandeling een aanbie ding om in de ambtswoning voor de burge meester een centrale v e r warmings - installatie aan te leggen voor f 4064.—. waardóór hei voor de bouw dier ambtswoning beschikbaar gesteld bedrag van f 46.566.zou moeten worden verhoogd tot f 48.630. De heer Prins zeide. dat het hem speel weer in herhalingen te moeten treden. De»* tijds besloot de raad nameiyk, dat voor de burgemeesterswoning niet meer dan f 40.006 zou worden uitgetrokken. Later kwam ef f 2000.bij voor het leggen van buizen vool een eventueel later aan te leggen centrale verwarming. Het bedrag van de aanbesteding lag boven de begroting en toen was de raad unaniem van mening, dat dit toch wel het maximum was waartoe men gaan kon. De kosten van het huis zijn nu van f 40.000.— op bijna f 50.000.gekomen ongeacht nog de grondkosten. Van deze kosten houdt de ge meente f 15.000 tij eigen laste en wie weet wat er later nog voor de dag zal komen. Spreker is tegen de verhoging van het uitge trokken bedrag. Bij de stemming wordt ech- voor besloten tot dt DE SOEVEREINITEITSOVERDRACHT Dr. Drees nodigt Koningin Juliana uit de acte te tekenen. aanleg van een centrale verwarming. Tegen stemden de heren Hoogenboom en Prins, ter wyl de heer Schoonderwoerd blanco stemde. De heren W. Bos, G. van den Burger. D. G. J. de Goede. Th. W Mullink, A. de Veen en S. T. Verdonk werden hierna met algemene stemmen weer voor de tijd van drie jaren herkozen als leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim. Men besloot met algemene stemmen de sa larissen van het personeel van de vleeskeu ringsdienst kring Oudewater in de instruc ties op te nemen. Voor het jaar 1950 werd wederom een re kening-courant-overeenkomst aangegaan met de N.V. Oudewaterse Bank. Hierna werden vijf ontwerp-besluiten tot wijziging der ge meente-begroting, dienst 1949. vastgesteld. Vooraf had de heer Schoonderwoerd scherpe critiek uitgeoefend op de gang van zaken bU de inrichting vah een v.g.l.o.-afde-> ling aan de openbare lagete school, waarbij een hoofd-ambtenaar, in dit geval een hoofd der school, een bedrag van f 1400.had uit- 44 Msrie raakte de arm van haar vader aan. »Wa houden hem op. vader..'.." Er was tets in haar stem. dat Micky pyn' deed. Hij •tamelde nog een paar woorden en nam toen «Mstig afscheid. Alle passagiers waren nu Uit de trein en sommige al op de boot. Micky narinnerde zich, dat hy geen kaartje had en Bloest zich onderwerpen aan een lang onder- Beud met een beambte. valreep was nog omlaag; Micky ging boord en monsterde iedereen, die op de B<»t was. Esther was echter nargens te zien Za zou haar bontmantel wel aan hebben, wht hij, de mantel, die hü haar gegeven Een paar mensen keken hem nieuwsgierig •an en nog eens liep hij Marie en haar vader «gen het lijf. Toen ging hij de kajuittrap af •n moedeloos doolde hy béneden rond. Als «ther op de boot was. mc^st ze hem gezien nebben en dan hield ze gjfch nu opzettelijk •chuil; hij keek door de dpen deur van de ameskajuit. Verscheidene pessimistische zie- en. die zich al voorgenomen hadden, zeeziek 'ijn. hoewel de zee glad was als een spie- •elagen op rustbanken met kussens onder un hoofd, toen Micky voor bi/1 lep, sloeg *mand de deur voor zijn neus dicht. «U ging weer naar het dek en keek glit •ver de zee. terwijl de koud* wind hem in het gezicht blies. Het werd al donker, de lichten van Dover begonnen ver achter de boot te twinkelen. Micky bleef staan, tot hy ze niet meer zien kon. Hy was koud tot op zUn gebeente, hoe wel hij een warme jas aanhad, hy «sloeg zijn kraag op en stak de handen diep in de zak ken. Toen de boot in Calais aankwam, bleef hij uit de buurt van de Delands; hij was de eer ste. die de boot verliet, en hy beefde van op- Winding. Stel je voor. dat hij haar nooit zou weer zien. Stel je voor, dat hij haar stem- nooit weer zou horen en haar lach Het zweet brak hem uit. Met een gevoel van duizeligheid sloot hU een ogenblik de ogen. en toen hij ze weer opendeed, vroeg hy zich af. of hij waakte of droomde, want hy zag plotseling Esther nog geen tien pas sen van zich af staan. Het schijssel van een grote booglamp viel op haar slank figuur. Ze keek aarzelend rond, alsof ze niet wist, waarheen ze gaan moest. Ze stond helqmaal alleen, maar toen Micky naar haar keek. zag hij, hoe een Franse wit kiel op haör toekwam, tegen haar praatteen gesticuleerde, en naar de handkoffer wees. Esther schudde het hoofd. Micky herinnerde zich. dat ze geen Frans kende, en in een oogwenk was hij bij haar. „Estherzet hij met gesmoorde stem. Ze draaide zich om en uitte een kreet van schrik, en toch was er iets van dankbaarheid in haar ogen. „O Micky!" hygde ze. Ze stak haar hand uit. om zUn arm te grypen. maar trok die plotseling weer terug, en zich geheel beheer send. zei ze koel: „Hoe bent u hier gekomen, meneer Mello- wes? Hoe durft u me te volgen?" Micky pakte haar vriendelijk onder de arm „We hadden uw briefje gevonden. Ik moest u na, ik kon niet andersJune zei"En toen opeens barstte hij hees i^Jt; „O. God dank, dat ik je gevonden hebGoddank! Esther was even getroffen door de ontroe ring in Micky's stem. Ze stond hem met gro te ogen aan te kyken; toen begon ze weer: „Ik weet niet, wat u bedoelt. Ik vergeef het June nooit, dat ze u achter mij aan ge stuurd heeft. Ik ben op weg naar Parys en ik hoef niet als een kind nagegaan te wor denLaat me los!" Micky trok zyn hand onmiddellijk terug. Toen hij weer sprak, klonk «ijn stem heel rustig en ernstig. „Maak u alsjeblief geen scène. Ik heb u ge volgd ter wille van u zelf. Ik weet wel dat ik u niet tegenhouden kan, en dat zal ik ook niet proberen. Alles, wat ik van u verlang, is. dat u naar me wilt luisteren. Als u niet voor rede vatbaar bent, geef ik u mijn woord van eer. dat ik hier zal biyven en u alleen naar Parys zal laten gaan." „Ik geloof u nietHet zou niet de eer ste keer zyn, dat u me voorjoktZe zweeg. Micky werd bleek, tyaar antwoordde kalm; „U hebt er het volste recht toe, dat te zeg gen dat zal ik niet ontkennen. Maar we kun nen hier niet biyven staan de mensen kij ken ons aan „Dat kan me niets schelen," zei ze, maar ze begon zachter te praten, en toen Micky doorliep, volgde ze hem. Het was koud op de kade er stond een stevige bries en Esther rilde. „Er is hier een restaurant," zei Micky. „Ik heb honger, en heb sinds het ontbijt niets gegeten." Hy vond een tafeltje en bestelde het een cn ander, hoewel hy vreesde, dat.hy geen stuk door z'n keel zou kunnen krijgen. „Ik wil niets eten." zei Esther. Ze zat scheef op haar stoel er was jets zieligs in haar ge zicht en haar helë manier van doen. Toen Micky haar vroeg, haar tas, die ze stevig vasthield, neer te zetten, viel ze hartstochtelijk uit; „O, laat me toch, laat me toch.' U hebt ge zegd. dat u honger had. maar u eet niets. Hoelang moet ik hier nog zitten ik wil van avond naar Parys." „Er gaat nu direct geen trein, straks alleen een boemel; de expres is al een half uur ge leden vertrokken. Ik kan wel een kamer voor u bestellen in het hotel hier vlakbijHy keek haar over de tafel aan en barstte toen uit: „Esther, laat ik je om Godswil alles uit leggen. Morgen zal ik, als je dat wilt. heen gaan en je nooit terugzien. Maar ik kan je niet laten gaan zonder je de waarheid te ver tellen. Ik had je het al eerder moeten zeg genHet was voor je eigen bestwil, dat ik het voor me hield Haar grijze ogen keken hem ongelovig aan. ..June heeft zeker haar mond niet kunnen houden!" .June heeft niets verteld, maar ik weet het toch wel, want op die avond, toen ik je vor het eerst ontmoette, wachtte hij op mijn ka* mers. toen ik thuiskwam." „Wie is die hij wie was er?" vroeg z« met schelle stem. „Ashton Raymond Ashton." Er viel een benauwende stilte; toen stond Esther op en keek hulpeloos rond. Micky vroeg om de rekening, en zonder op wissel geld te wachten, volgde hij Esther in de don kere avond. Ze bood geen weerstand, toen hij haar hand door zyn arm trok. Hij had geen flauw idee, wat hy met haar beginnen moest: als hij haar naar een hotel bracht, zou ze toch op haar eigen houtje weggaan. Ze lie pen naar het station terug, en Micky vond een wachtkamer met een goed brandende kachel; hij trok een gemakkelijke stoel naar vorien en liet Esther er in plaats nemen: toer deed hy de deur dicht en kwam bij haar. Er was zoveel, wat hij zeggen wilde, cn hij wist niet, hoe hij beginnen moest. En zij bleet te doodstil zitten; ze scheen zUn tegenwoordig heid helemaal vergeten te hebben. Micky keek naar haar en begon toen plot seling: ..Esther, zeg iets tegen meZeg iets Nieuwsgierig keek ze in zijn opgewonden gezicht. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1949 | | pagina 13