temotiP GEMEENTERADEN Oudewaterse Bank failliet. Caféhouders krijgen hun zin niet. L MISTE BERICHTEN HlHILVERSUM, VERMOMDE LIEFDE NIEUWSBLAD VOOR ZUID- HOLLAND EN UTRECHT schoonhovenscbe Courant t JANUARI 1950 Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Weinig vel-anderlng. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, tijdelijk echter ver anderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Op- en Ondergang der Zon: 4 Januari: Op 848, onder 1642. 5 Januari: Op 848. onder 1643. 6 Januari: Op 8.47, onder, 16.44. MAANSTAND. Afnemende Maan. 4 Januari: Op 1622, onder 037. 5 Januari: Op 17.414 onder 1013. 6 Januari: Op 10 06. onder 1039 11 Januari Laatste Kwartier. Waterstand: Keulen. 3 Jan., stand 1.14, val 0.01. ©uöt ©allanüótljt 'IBDStKPt Gy weet dat wat men lichte Wint En wort maer voor een tyt gemint. PLAATSELIJK NIEUWS. Alblasserdam. In de Oudejaarsavonddienst nam de voorzitter van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden, de heer J. van Stenis, af scheid wegens vertrek naar Goes. Ds. M. A. Slaager sprak een afscheidswoord en bood de scheidende een boek aan. De heer Van Stenis sprak woorden van dank. Ammerstol. Bij de rijkspostspaarbank werd ©ver de maand December ingelegd f 4669.45 en terugbetaald f 5100.75. Het twee-jarig dochtertje van de heer Van Buuren viel Zondagmorgen door een misstap van de zolder. Het kind kwam met het hoofd op de cementen vloer terecht. Hoewel de toestand zich niet zo ernstig liet aanzien, •werd de kleine op advies van dr. Freze naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, voor nader onderzoek. Arkel. In 1949 werden in deze gemeente tien huwelijken gesloten, terwijl één echtscheiding werd uitgesproken Er werden 23 kinderen ge boren. terwijl het aantal overledenen 17 be droeg. Dertien personen hiervan waren in gezetenen. drie waren niet te Arkel woonach tig en één kind werd levensloos geboren. Arkel. Op de rijkspostspaarbank werd over December ingelegd f 15.217.08 en terugbetaald i 7235.08. HOOFD DER SCHOOL BENOEMD. Bergambacht. De gemeenteraad kwam op 30 December in spoedeisende vergadering bij een. onder voorzitterschap van burgemeester Diepenhorst. De heer Van Vliet was met ken nisgeving afwezig. De agenda vermeldde slechts één punt, te weten: de benoeming van een hoofd der openb. school voor gewoon la ger onderwijs. De voordracht luidde: no 1. J. van Asselt te Maarn en 2. F. L. P Tieleman te 's-Gravenhage. Naschorsing der bijeen komst werd de heer Van Asselt met alge mene stemmen benoemd. Hiermede heeft de kopfcchool weer een eigen hoofd. De benoe ming is op 1 Januari ingegaan. De voorzitter sprak tenslotte de beste wen sen uit bij de jaarwisseling, waarop de heer Hoogenboezem als oudste raadslid wederke rige wensen uitte. Dammen. De uitslag van de dam- wedstrijd Bergambacht 1—Beiersche 1 is als volgt: G. Graafland—P. Blanken 1—1: A. Post Jac. van Vliet 2—0; D. van den Berg—J. A. k Bot 2—0; C. Deelen—G. Graafland 2—0; F. f den OudenA. de Groot 11; A. C. P. de Langen—J. Benschop 2—0; Jac. Speksnijder— P. Nomen 2—0; A. de Joode—Jac. Verburg 2—0; B. van Herk—C. Slappendel 2—0; L. Noorlander—-C. Stoppelenburg 1—1; gewon nen dus door Bergambacht met 17—3. Gunning. Bergambacht. Aan de firma H. Zanen—Van Harten is gegund het maken van wegenaan leg in het uitbreidingsplan te Groot-Ammers. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Dordrecht. Wegens gebrek aan actief is het faillissement van J. Retel, vleeshouwer straat 2. opgeheven. Haastrecht. De melkrijder Snel uit Heken dorp kwam Zaterdag met zijn auto in botsing met de voet van het bordes van het raadhuis. Er werd belangrijke schade aangebracht. Hekendorp. De Oranjevereniging Hekendorp besloot het oude jaar met een uitvoering, waar in het bekende gezelschap van Fred Fagel optrad met de revue ..Geef ze de ruimte". De Openbare School was geheel gevuld met be langstellenden. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de vereniging. Hoornaar. Aan deze gemeente en aanHoog- Blokland zijn voor dit jaar geen woningen toegewezen. Noordeloos mag twee woningen bouwen. Burgemeester en wethouders van Hoog-Blokland zullen persoonlijk naa^^Gra- venhage gaan om alsnog gedaan te wMJ|en, dat woningen worden toegewezen. DISTRICTS-KAMPIOEN DAMMEN. Hoornaar. De uitslag van de damwedstrijd voor de distflctscompetitie Hoornaar—Nieuw- land is 9—11. zodat Nieuwland zo goed als zeker kampioen is geworden. Lekkerkerk. In de Ned. Herv. Kerk werd Donderdag een Kerstconcert gegeven, waar voor veel belangstelling was. Het Ned. Herv. Kerkkoor zong onder leiding van Ferd. Tim mermans Kerstliederen en enkele koralen. Het hoogtepunt in de koorzang was wel de uitvoe ring van Schuberts Psalm 23 door het Lek- kerkerks en Krimpens Vrouwenkoor onder leiding van Jan van Dijk. De sopraan Gré van Schayk—Timmers ge- tuigde van veel talent. Verkeersongeval. Nieuwerkerk aan de IJssel. De schillen- handelaar J. Laay te Hillegersberg reed Za terdagmiddag van een Parallelweg aan de Hoofdweg op de autobaan, zonder voldoende op het verkeer te letten. Het gevolg was. dat een luxe auto met grote snelheid -tegen de kar reed. Een der inzittenden moest naar een ziekenhuis in Rotterdam vervoerd worden. De materiële schade is groot. Gevonden: Enkele kinderwanten: en een portemonnaie. Inlichtingen op het politie bureau. Lexmond. De Geref. jongelingsvereniging „Waakt en Bidt" hield Donderdag haar jaar vergadering. Vele leden voerden een voor dracht op en verschillende onderwerpen wer den besproken. Onder de talrijke belangstel lenden bevond zich ook burgemeester Pelli- kaan, die eeo kort woord sorak. Nieuw poort. De ««tra collecte tijden» de Oudejaarsavonddienst in de Ned. Herv Kerk gehouden, heeft f 26603 opgebracht. De op brengst is bestemd voor de kerk. VINDINGRIJKE JEUGD. Nleuwpoort. De jeugd is vindingrijk. Zij heeft dit dezer dagen duidelijk bewezen, ook al gebeurde het niet zonder gevaar. Door de restauratie van het gemeentehuis is het dak verwijderd, zodat men vrije toegang heeft tot het inwendige van het gebouw. Op de zolder van het gemeentehuis bevond zich reeds ja ren een voorwerp, dat tijdens de bezetting uit een vliegtuig geworpen was en de vorm had van een bom. Dit voorwerp nu heeft men op onverklaarbare wijze op de (wankele') toren geplaatst. Het was geen wonder dat de toren de volgende morgen in het middelpunt van de belangstelling stond. Tot dusverre heeft men het vreemde voorwerp nog niet verwijderd. Misschien is hier de hulp van de jeugd nog wel voor nodig. Ouderkerk aan 4e IJssel. Gevonden en gedeponeerd ter gemeente-secretarie: drie handschoenen en een tnutg. ftlEUWJ AARSGAVEN. Ouderkerk aan de IJsael. De Nieuwjaars- commissie beëindigde haar rondgang met open schaal langs de huizen en kwam bijeen om het resultaat te overzien en de gaven te ver delen De collecte bracht totaal f 810.89 op. welk bedrag onder 64 behoeftige gezinnen en personen werd verdeeld. Ouderkerk aan de IJaeel. Op het einde van het jaar kwam de afdeling Ouderkerk aan de IJssel en omstreken van de Koninklijke Schip persvereniging .Schutevaer" in de bovenzaal van de Harmonie in jaarvergadering bijeen De vergadering was zeer goed bezocht, er waren 82 schippers aanwezig. Het gemeentebestuur was vertegenwoordigd door burgemeester Neet. De voorzitter memoreerde de voornaamste gebeürtenissen in het gepasseerde jaar. Hij was dankbaar gestemd over het feit. dat de in ees vorige jaarvergadering gedane voorstel len. die door het bestuur ter kennis van de waterstaats-autoriteiten waren gebracht, in de meeste gevallen gunstige resultaten hadden be reikt. Spreker releveerde het bezoek, dat het marinevaartuig de Van der Steng, had ge bracht. terwijl het glanspunt van dit jaar het défilé voor het Koninklijk gezm was. Het gehele bestuur nam hieraan deel en na afloop had men met Koningin Juliana en Prins Bern- hard een persoonlijk gesprek. Speciaal voor dit défilé was de nieuwe verenigingsvlag met het wapen der gemeente vervaardigd, die nu de zaal sierde. Uit het verslag van de penningmeester, de heer A Speksnijder Joh.z. bleek dat er een batig saldo in kas was. De heren N. de Rek. A. Speksnijder Joh.z. en W. de Waardt hadden de algemene vergadering van Schuttevaer bezocht en eerstgenoemde bracht daarvan verslag uit. De voorzitter de heer G. de Rek Jz.. werd met op één na algemene stemmen als bestuurs lid herkozen De heren W. Honkoop en G Vuik hadden wegens hun leeftijd gemeend voor de bestuursfunctie te moeten bedanken. De ver gadering benoemd op voorstel van het bestuur deze belde pioniers van Schuttevaer die onge veer veertig jaar vrijwel vanaf de oprichting, de belangen der afdeling hadden gediend, spontaan tot ere-leden In de plaats van de heer W. Honkoop werd zijn zoon. de heer P. Honkoop. tot bestuurs lid gekozen, terwijl in de plaats van de heer G. Vuik gekozen werd de heer Joh. Speksnij der Hz. By het punt ..voorstellen" kwamen de ton gen der schippers los. Talrijke voorstellen werden ter tafel gebracht, alle betrekking heb bende op en nodig geoordeelde verbeteringen bü bruggen sluizen en vaarwegen. Het bestuur nam veertien voorstellen over. zowel ter rechtstreekse behandeling, als ter voorlegging aan het hoofdbestuur op de alge mene vergadering. Na de sluiting volgde de vérloting van scheepsbenodigdheden. Een technische film over scheepsmotoren en hun smering, had de volle aandacht. Bankdirecteur gearresteerd. Oudewater. De directeur en drie employe's van de ..N V. Oudewaterse Bank" zijn gear resteerd op last van de officier van justitie te Rotterdam, in verband met manipulaties bij de effectenregistratie. De positie van de beleggers bij de „NV. Oudewaterse Bank" zou door deze arrestaties niet in het geding komen Inmiddels zijn de gearresteerden in vriiheid gesteld, behalve de directeur- Op vordering van de Officier van Justitie in Rotterdam is in het algemeen belang het fail lissement van de Oudewaterse Bank uitge sproken. Hiertegen heeft rar. Verhagen, de directeur van de Oudewaterse Bank, beroep aangete kend. Mr, dr. Smit uit Gouda heeft het beroep in behandeling. Oudewater. De schaakvereniging Kijk Uit I speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Schoonhoven. De uitslag was 9—1 voor Oude water. Kijk Uit 3 speelde voor de Goudse schaak- kring tegen Messemaker 4 en wist eveneens een 8—1 overwinning te behalen. Oudewater. Zoals ieder jaar Zal ook dit jaar een actie worden gevoerd tegen ratten en mui zen en wel in de periode van 4 tot en roet 11 Januari. Gedurende deze periode is iedere middag, uitgezonderd Zaterdag en Zondag, het gif gratis verkrijgbaar aan de remise in de Kapellestraat. Papendrecht. Op Nieuwjaarsmorgen werd de heer J. Kok opgeschrikt door glasgerin kel. Twee personen, die ruzie hadden, had den een grote winkelruit stuk gestoten. De kleuterschool van de kleuter school vereniging Papendrecht zal 9 Januari haar poorten openen voor zeventig kleuters Er zijn twee frisse ruime lokalen, moderne toi letten en voorts is er een fonteintje. Het meubilair past goed bij de omgeving. Vrijdag avond en Zaterdagmiddag is de school voor iedereen te bezichtigen. Raadsvergadering. Papendrecht. De burgemeester heeft de ge meenteraad voor een openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag 5 Januari des avonds om half acht. De agenda vermeld de volgende punten: Financiële medewerking Stichting Schooltandverzorging Westelijke Al- blasserwaard. Vaststelling straatnamen. Be handeling gemeente-begroting voor de dienst 1950 met bijbehorende bedrijfs- en neven-be grotingen. Vaststelling van vergoeding voor het lager onderwijs voor 1950. In de op Vrijdagavond in de consistorie der Ned. Herv. Kerk gehouden verkiezing vottr not&b«l ward gekozen de haar L. Lams. Laagste inschrijvers. Siiedrecht. De heer Jac. van der Vlies was met f 144 685 laagste inschrijver voor perceel 1 over het onderhoud van de ryksrivierwer- lcen van de Bovenrijn en Waal gedurende 1050 en voor t 10.955— over onderhoud van de rijksrivierwerken Bergse Maas. Amer en gedeelte Hollandsdiep De heer P. K Kraaije- veld was met f 23.200.voor perceel II laag ste inschrijver, eveneens voor onderhoud Bergse Maas. Amer en gedeelte Hollandsdiep. De firma Bons en Huisman is met 9330 voor rekening van de Rijkswaterstaat laagste inschrijfster voor het onderhouden van de rivierwerken van het Heusdens Kanaal en de afgedamde Maas gedurende 1950. De firma gebr. de Jager is met f 84 000 voor rekening van de gemeente Vlaardingen minste inschrijfster voor het aanVeggen van straten en rioleringen, toegangskokers en der gelijke in de Aalkeet-buitenpolder tussen Groene «eg en Broekveg aldaar In de maand Februari zal het vijftig jaar geleden zijn dat de afdeling van de Zuid- landse vereniging ..Het Groene Kruis" werd opgericht. In verband met zijn vertrek naar Hol ten in Maart, heeft ds Jac de Vries bedankt voor zijn benoeming als bestuurslid van de Chr. kweekschool te Gorinchem. Siiedrecht. Nu het Kerstfeest voorby is, heeft de kerkvoogdij van de Nederlandse Hervormde Kerk het noodzakelijk gevonden weer de stoffelijke behoeften der kerk onder de ogen te zien. De kerkvoogdij heeft het voornemen de hoofdelijke omslag de ver plichte jaarlijkse bijdragen voor alle leden van de Herv. Kerk te doen vervallen. Zij heeft daarom een circulaire aan de leden uit gereikt. met het verzoek deze in te vullen met een bedrag dat zij jaarlijks wensen bij te dragen. In 1893 bedroegen de uitgaven van de kerkvoogdij ruim f 3600 en de inkom sten ruim f 2000Deze inkomsten werden frotendeels verkregen door plaatsengelden en 400"uit de collecten, zodat er een nade lig saldo was van ongeveer I 1600Aange zien de voorgaande jaren ook steeds te kort boekten, besloot men de volgende jaren de hoofdelijke omslag in ,te voeren, die per" jaar f 2150— in het laadje bracht. Deze belasting heeft de kerk jaren in stand gehouden, maar had de latere Jaren niet de Instemming der kerkelijke gemeente. In 1936 heeft men naast de hoofdelijke omslag een stelsel voor vrij willige bijdragen ingevoerd Daar steeds meerderen aan het laatste de voorkeur ga ven. menen de kerkvoogden en notabelen dat thans de tijd gekomen is de hoofdelijke om slag geheel af te schaffen. In 1048 bedroegen de uitgaven dér kerkvoogdij ruim f 21.000. 1948 was eén jaar van weinig bijzondere uitgaven. Het afgelopen Jaar was echter een Jaar van zeer hoge uitgaven. Voor de restau ratie van de Zondagsschool Tolsteeg was f 5000— nodig en voor restauratie van de pastorie van ds. Verweijs eveneens f 5000.—. In het jaar 1950 sal f 25000.— moeten wor den geleend voor de bouw van de pastorie aan ae Merwesingel. waarvoor gedurende 25 jaar jaarlijkse rente en aflossing' betaald moét worden. De inkomsten der kerk. die lang niet meer in overeenstemming zijn met het tegenwoor dige levenspeil, moeten dan ook hoger wor den. terwijl de kerkvoogden niet graag de plaatsengelden willen verhogen. In 1948 be droegen de inkomsten van de hoofdelijke om slag en de vrijwillige bijdragen te tarnen f 7350.—. Wil de kerk haar derde prediijgnts- plaats in stand Jwudén. en zorgen voor de pastoriën. voor haar predikanten en wil zij haar arbeid, zoals die thans geschiedt, voort zetten, dan moeten de vrijwillige bijdragen in dit jaar f 10.000.opbrengen. Siiedrecht. De Chr. jongensclub hield vorige week met de ouders der leden een Kerstver gadering in het CJM.V, gebouw. Men volg de een liturgie, waarna aan allen versnaperin gen werden aangeboden. De heer Staalhuizen las een Kerstgedicht. Deze club gaat nu. op vier jongens na, over naar de jongeliedenafdellng De collecte, welke aan de uitgang plaats had, bracht f 11.20 op. Stolwijk. De wachtmeester eerst^-klasse der rijkspolitie B. van Rooyen is benoemd tot opperwachtmeester, zulks met terugwerken de kracht, vanaf 1 Januari 1949. RASKONIJNENTEELT STAAT OP HOOG PEIL. Stolwijk. Op nationale tentoonstellingen be haalden enkele plaatsgenoten hoge onder scheidingen met hun raskonijnen. Te Boskoop behaalde de heer C. M. Bos met een Pooltje, de hoogste onderscheiding, het praedicaat Uitmuntend. Het dier was tevens het fraaiste der tentoonstelling. Te Schiedam won de heer Adr. Casteleyn dé medaille van de commis saris dar koningin met een Angora-konijh. Dit dier werd tevens kampioen der Neder landse angora's. De heer A. M. van der Klink won te Schiedam een beker voor het fraaiste dier van eigen fok met Black and Tan en hij werd tevens winnafr der collectieprijs „een ras een kleur" m«t het zeldzaam aantal puri- ten van 27 met negen dieren. In het afgelopen jaar hebben zich onder het vee van twintig landbouwers gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. SCHOONHOVEN. JUBILEUM VINCENT BERGHEGGE. Dit jaar zal (Jein toneelkringen zo wel be kende heer Vincent Berghegge zijn 40-jang jubileum als acteur vieren. Vincent Berg hegge werd geboren 11 December 1877. Na 't Gymnasium doorlopen te hebben, was hij aanvankelijk werkzaam op het kantoor van de textielfabriek van zijn vader Tot groot verdriet van zijn ouders verliet hij op 31-jarige leeftijd het kantoor en be zocht de Toneelschool te Amsterdam Na drie maandén volgde een engagement by de Stads schouwburg te Amsterdam en een jaar later trad hij op bij het gezelschap Willem Royaards, waar hu zijn echtgenote leerde kennen. Reeds lang wilde Vincent Berghegge in de openlucht gaan spelen; dit werd een groot succes voor de grondlegger van de openlucht spelen in Nedepland. In 1922 stichtte hij te Amsterdam het Calderon-toneel en het jaar daarop speelde Berghegge voor het eerst met zün groep ..De Pastoor van Neuvillette" Het werd een enorm succes. Dit stuk bleef dan ook lange tyd op het repertoire. In 1929 wordt hU regisseur te Amsterdam. Hy blijft dit werk doen. totdat hy na een wreed bombardement van Den Haag, waar hy woonde, op 3 Maart 1945. naar Schoonho- ven vluchtte Sinds 1942 had hy connecties met „Arto" en deze kregen nu vastere vorm; bovendien regisseert hy in een buiten Schoon hoven nog verschillende andere toneelvereni gingen. ..Arto Post Laboro" herdenkt het voor de jubilaris zo heugelijke feit met een jubileum- voorstelling Zaterdagavond as. zal worden opgevoerd „De Pastoor van Neuviljette". een toneelspel dat de heer Vincent Berghegge tydens zyn toneelloopbaan grote successen bracht en waarin hij reed» meer dan 1000 maal de titelrol heeft gespeeld. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Rijkspostkantoor werd gedurende December 1949 inge egd f 30.906.21 en terug, betaald f 48 631.16 NUTSSPAAARBANK. In de maand December werd aan de Nuta- spaarbank ingelegd f 44.490.71 en terugebe- taald f 40 975,33. OP HOOP VAN ZEGEN. De opvoering van het toneelstuk ..OpHoop van Zegen", die onlangs niet door kon gaan tengevolge van een ongeval, dat een actrice overkwam, zal thans plaats vinden op Dins dagavond 10 Januari. GEVONDEN VOORWERPEN- Sleuteltje; twee alpiaomutsen. enige wanten ep handschoenen, das. hond; rijwiel; broche; rijwielachterlichtétui van zakkammetje met inh.; poes; muntbiljet; pakje textiel; pak zeep; ringetje, twee sjaals; poes; rywiel; lens; stuk- kenzak; pakje sigaretten, riem: portemonnaie; portefeuille, inhoudende riJbewU» enz. Inlich tingen op het politiebureau. MORGEN EERSTE KABINETBZITTING VAN RI S. De eerste kabinetszitting van de republiek der Ver. Staten van Indonesië zal morgen in het voormalige gebouw van de volkaraad wor den gehouden. Men verwacht, dat het kabinet de benoe ming van de eerste hoge commUsaria in Ne derland zal bespreken. OUD-BURGEMEESTER VISSER KRIJGT HALF JAAR GEVANGENISSTRAF. De Economische Politerechter te Den Haag heeft de oud-burgemeester van Den Haag. *ir. W. A. J. Visser, wegens overtreding van het deviezenbesluit. veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en f 20.000 boete, eventueel te vervangen door 3 maanden hechtenis. Zyn ex-secretans. drs. W. Bos. werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van vyf maanden voorarrest en t 25.000 boe te. eventueel te vervangen door- twee maan den hechtenis. ZUIVEL ORGANISATIE VRAGEN VRIJE PRIJS VOOR CONSUMPTIEMELK. Be Centrale Zuivelcommissie en de Bond van Kaasproducenten, hebben in een brief aan minister Mansholt bezwaren geuit tegen de tegenwoordige regelingen op zuivelgebied. Het voornaamste bezwaar geldt de prys van consumptie-melk. die in verhouding tot de melk. die tot zuivelproducten wordt ver werkt. naar het oordeel van de commissie te laag is. l'it de Radio-programma's. Donderdag 5 Januari. HILVERSUM I. 7.00 en 8.30 Niéuws; 8 40 Gra- mofoon: 10.15 Morgendienst; 10.45 Orgel; 11.00 Voor de zieken; 1145 Zang en Piano12.03 Lunchconcert, 13.00 Nieuws: 13 20 Trio; 14.0C Promenade Orkest 14 45 Voor de vrouw; 15.30 Gramofoon; 15 45 Bybellezing; 16.30 Sluiting; 17.35 Voor de jeugd; 18 00 «Gramofoon 1815 Lartd. en Tuinbouw; 18 30 Strijdkrachten; 1006 Nieuws; 19.15 Muziek voor de jeugd; 1940 Radiokfant; 20 00 Nieuws, 20 05 Gevarieerd programma; 2100 Familiecompetitie; 21 35 Po pulair concert; 2215 Buitenlands overzicht; 22 45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.l/ Trio. HILVERSUM II 7.00 en 830 Nieuws; 840 Ochtendblad, 9 03 Gramofoon: 9 30 Waterstan den; 9 35 Voor de vrouw; 9 40 Gramofoon; 10 00 Morgenwijding; 10.15 Populair concert10.80 Voor de kinderen. 11.00 Lichte muziek; 11.30 Gramofoon; 1145 Causerie. 12 00 Musette Or kest: 12 38 Piano en Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Populaire muziek. 14 00 Voor de vrouw; 14.30 Pianoconcert: 15 00 Voor de zieken; 16 00 Ca baret; 16 30 Sluiting. 17.30 Kèleidoscoop; 18.00 Nieuws; 1815 Sport; 1830 Metropole Orkest; 19 05 Volksmuziekschool; 19 35 Orgel, 19 45 Causerie; 20 00 Nieuws: 20 20 Opera; 20.55 Ron- de tafel discussie; 2130 Strijkkwartet en Pia no. 22 25 Orkestconcert; 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.30 Gramofoon. Vrijdag 6 Januari. HILVERSUM I 7 00 en 830 Nieuw»; 845 Gramofoon025 Hoogmis; 11.00 Voor de zie. ken, 1K35 Piano; 12.03 Metropole Orkest, 13.00 Nieuws; 13 20 Slrykorkest; 1340 Piano; 1400 Gevarieerd programma; 14 45 Opera; 1545 Gra mofoon; 16.00 Voor de zieken 16 30 Sluiting; 17.30 Voor de Jeugd; 17.45 Kinderkoor; 18 00 Amusements Orkest: 1830 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws: 1915 Regeringsuitzending; 19.35 Lichte muziek; 20 00 Nieuws. 2012 Omroep Orkest. Koor en Solisten; 21 15 Causerie; 21 40 Hoorspel; 22 25 Reportage; 22 45 Causerie. 23.00 Nieuws; 23.15 Reportage; 23.22 Gramofoon. HILVERSUM II. 7,00 en 8.30 Nieuws; 850 Voor de vrouw; 9 30. Waterstanden; 9 35 Gra mofoon; 1005 Morgenwyding; 1030 Voor de zieken; 1100 Voor de vrouw; 11.15 Orgel en Zang; 11.40 Voordracht; 12.00 Lichte muziek; 12.45 Gramofoon; 13.00 Nieuw»; 13.15 Musette Orkest 14 00 Voor de vrouw; 14 20 Strykkwin- tet 14.40 Literaire causerie: 45 00 Kameror kest 16 00 Voor de jeugd. 16 30 Sluiting: 17 30 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felici taties; 18 35 Dansorkeat; 19.00 Denk om de bocht; 19 30 Godsdienstige causerie; 20 00 Nieuw»; 2005 Boekbespreking: 20 30 Causerie; 2100 Verzoekprogramma: 2140 Ducdalf; 2200 Buitenlands overzicht; 22.15 Gramofoon; 22 45 Avondwyding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramo foon. Opnieuw hebt U kou f;evat en hoest U dagen- ang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigtfl Neem heden nog akker-s abdijsiroop} l die weldra Uw hoest zal stillen en Uvi Ikeel en luchtpijpen zuiveren van pnk-r kelend slijm en ziektekiemen. Morgen reeds zijt U zoveel beter f Tegen Kou. Hoest, Bronchitis en Griept BOEKEN. GEMEENTERADEN. Gemeenteraad neemt afscheid van veerman Borst. GOUDERAK. De gemeenteraad kwam Vry- dag 23 December onder voorzitterschap van burgemeester Bergman in vergadering by. een Het verzoek van de plaatselijke afdeling Het Groene Kruis om een subsidie voor 1950 werd ingewilligd. Men besloot f 150 aan de vereniging toe te kennen. Als leden van maatschappelyk hulpbetoon werden herkozen de heren C. Bregman en A. Huisman. In de commissie van toezicht op lager on derwijs werden gekozen de heren Abr. Boer en Jac. Markus. In de commissie woonruimtewet werden herkozen de heren P. van den Hengel. M. van Herk en C. van der Stelt, terwyi in de plaats van de heren C. Noorlander en J. C. Vleggeert die voor een benoeming niet meer in aanmer king wensten te komen, werden gekozen de heren G. Dyksman en J. A Nobel. Na deze stemmingen verscheen de heer Borst met zijn echtgenote in de raadzaal. De bekende veerman, die 27 jaar exploitant van het veer geweest is en nu zyn taak aan het eind van het jaar ging neerleggen, zou na melijk in deze raadsvergadering afscheid ne men. Burgemeester Bergman sprak de schei dende veerman hartelijk toe en bood hem een souvenir aan Hierna sluiting. GARDEREGIMENTEN. By het regiment Grenadiers en Jager» is ge voegd het regiment Prinses Irene De uitge- versmaatschappy Ten Hagen heeft van de kleurige uniformen, waarin deze troepen zijn gekleed, tien eveneebs kleurige kaarten ver vaardigd, waarop men die troepen ziet in ga la uniformen Die "an het Prinses Irene re giment i» wat al te slaafs nagevolgd van een Engel» regiment; de Grenadiers en Jagers zijn gestoken in di* sierlijke en zwierige uniformen van voorheen. Keurig zien de kaarten er uit. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN. 3 Jan. Kaasmarkt Aangevoerd; 112 partyen kaas: le soort f 2.40 f 2.45; 2e soort f 235—f 239; extra «oort tot f 2 48. Handel flauw. UTRECHT, 2 Jan. Slicbtveemarkt. - Aangevoerd werden 39 runderen. 1 graskalf, en 120 nuchtere kalveren. De pryzen waren voor rundvee f 1.652 40 per kg. slachtgewicht; nuchtere kalveren f 30—54 per stuk. De han del was vlug. UTRECHT. 3 Jan. Groenten- en Vruchten veiling Utrecht en omstreken. Veilingberlcht van 3 Januari. Bellefleurs 5—41. bramley seed ling 515 cox. oranje pippin 18—76. goudrei- netten 5—54. jasappe!» 5—18. golden delicious 5—30. jonathan 10—49, klumpjes 521. laxton superbe 549. ossekoppen 5—18. present van engeland 5—40, sterappels 525. zoete arm- gaard 5—19, zoete bloerae 518. zoete cam pagne 5—14. zoete hooilaars 5—15, zoete Tel netten 515; brederode 316, comtesse de pa ris 3—28. giezer wildeman 3—20, groenpeer 3 —11. louwtjes 3—12, passé crazan 8—18, st. remie 315, winter jannen «3^10. ysbouten 3 13 yzendykers 310. Alles in guldens per 10Ó K G. UTRECHT. 2 Januari. Ver. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht en omstreken. Vei- lingbericht van 2 Januari. Knolselderie 4—24. sla 212. andyvle 30—75, bieten 58. bleten gekookt 10—18. boerenkool 6—33. kool groene 825. kool rode 615, prei 837 rapen 516. spruiten 1249. uien 5—23, waspeen 10—28, winterwortelen 6—U wHJa* IA-U KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Benschop H. N. van Hem bergen te Schalkwyk. CHR. GEREF. KERKEN. Tweetal te Nleuwpoort J. C. van Raven»* waay te Zaamslag en P Zwier te Zwaagwe»c- einde: te Papendrecht D. Biesma te Amster dam-Oost en J. H. Velsma te Bunschoten. PREDIKBEURTEN. NED. HEKV. KERK. BERGAMBACHT. Woenidsg 4 J«nu«ri. 7 uur. ds. Cuperus, ven Doornspyk. Beroep*» sgj predikant. NIEUW-LEKKERLAND. Vrydag 6 Januari, 's avonds 7.30 uur, de heer Edelman, van Dof* ^OUDERKERK AAN DE IJSSEL. ^Wljkge- bouw aan de Lageweg Woensdag 4 Januari, avonds 7 uur. de heer A. de Redeiykheid, godsdienstonderwijzer. GEREF. GEMEENTE. BERKENWOUDE Vrydag 6 Januari, 7 uur. dr Steenblok, van Gouda. GIESSENDAM Donderdag 5 Januari. av. 7 uur. ds. De Wit, van Middelburg. OUD GEREF. GEMEENTE. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Buffelstraat Donderdag 5 Janöari. 's avond» 7.30 uur, de heer T. de Jong. _,fl IJsseldijk. Vrydag 6 Januari. avond» 7.JU uur. ds E. Du Marchie van Voorthuizen, vair Siiedrecht GIESSENDAM. Woensdag 4 Januari. »v 7 uur. ds. J. van der Poel. CHR. GEREF. KERK. NIEUWPOORT. Woensdag 4 Januari. 7 uur. ds. Du Marchie van Voorthuizen, van Siiedrecht. SLIEDRECHT. Donderdag 5 Januari. "v 7 uur, ds. Du Marchie van Voorthuizen. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw Rehoboth. Pouter- dag 6 Januari. avonds 7.30 uur. de heer Faassen. van Siiedrecht Evangelisatie-samen- 8 TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant WOENSDAG 4 JANUARI 195» Uitbreiding en betegeling School piein. BLE8RENSGHAAF. De gemeenteraad kwam Zaterdagmorgen 24 December in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Dekking. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van het bestuur der Chr. school om mede werking tot uitbieiding en betegeling van het schoolplein efi het aanbrengen van een fietsen bergplaats. De uitbreiding van "het schoolplein zal verkregen worden door demping van een ter gericht doch waren dikwijls onderling. Wethouder Goes moest niet veel van het plan hebben en hij vond. dat er wel mee te doen is d8n een strekplan bekyken. Hy w wel voor streeksamenwerking, maar in geen geval wil hij met een plan als dit in zee. Er rnoet duidelykheid zyn over de wijze van uit treden en elke gemeeyte moet gelijk stemrecht hebben, aldus sprekef. De heer Der Hrtog vond de opzet wel wat groot Hij voelde er voor streeksamenwer king op kleiere schaal te beginnen. Hij wees er op. dat by uitvoering van dit plan grote sommen geld gemoeid zouden zijn, want ook sloot en verplaatsing van het ijzeren hek. ten--. een directeur zou veel kosteji. Als men geld - Oosten van de speelplaa.s. Na enige toelichting van de voorzitter en wethouder Aantjcs. besluit men zonder «temming de gevraagde medewerking te ver lenen. Het voorstel van B. en W om toe te treden als lid van de vereniging Koningin Wilhel- minafonds tot bestryding van kanker, wordt eveneens zonder stemming aanvaard. De con tributie wordt vastgesteld op f 10 per jaar. Eveneens wordt na enige toelichting het voorstel aangenomen onji voor 1049 aan de Chr. H.B.S. te Gorinchem een bydrage te ver lenen van f j25. Het voorstel tot vaststelling van een nieuwe gemeenschappelijke regeling inzake het genees kundig schooltoezicht, wordt goedgekeurd, na dat de heer V o o r s 1 u 1 s enkele inlichtingen heeft verstrekt. Vervolgens biengt de kascommissie bij mon de van de heer Versluis rapport uit over de rekening van de dienst 1948. Hy verklaart alels in orde te hebben bevonden maar wil toch gaarne over een paar posten meer inlich tingen hebben. De posien lopen oVer onder houd plantsoen en over onderhoud straten en pleinen. Beide posten hadden verre de begro ting overschreden. Respectievelijk staan deze uitgaafposten geboekt met f 833.50 en f 922. De voorzitter antwoordt, dat de meer dere uitgaven zijn gedekt door begrotingswij zigingen. die door de raad zijn goedgekeurd Verschillende leden voeren nog het woord. Enkelèn zyn van mening, dat het snoeien van hagen eigenlijk het werk is van de bewoners der huizen. De heer Aantjes zegt. dat men (moet af zien van het werk. dat de bewoners kunnen uitgeeft, moeten er tastbare resultaten zicht baar zUn. De Hoorncarse fokveedag byvoor- beeld heeft sprekers belangstelling. De heer Van Beest was zonder rneer te-, gen. Wethouder Klein en de heer Vroege verdedigden streeksamenwerking. Men besloot met 5 tegen 2 stemmen zich voor streeksamenwerking uit te spreken, maar dan met een gewyzigd plan. Wethouder Goes en de heer Van Beest bleven tegen. In de rondvraag sprak n.en over de woning van de heer Vonk. die al weken leeg staat. De voorzitter zeide. dat hier tot nu toe weinig aan te doen is, maar dat men toezicht op de woning zou houden. Nadat de voorzitter de raadsleden een voorspoedig nieuwjaar had toegewenst, volgde sluiting. AMEIDE. De gemeenteraad kwam op 29 De cember in langdurige zitting bijeen onder lei ding van burgemeester Luyendyk. De agenda was kort doch belangrijk. Enige ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede. dat de lamp aan de J. W. van Puttestraat. bedoeltkdoor de heer Donker, verplaatst zou worden. De heer Diepenhorst vond de hl^plaat- sing niet gelukkig, maar wethouder D e Kruijk1 dacht, dat dit mee zou vallen. Verder deelde de voorzitter mede. dat begin Januari de nieuwe motorspuit zou arri veren, B en W. werden in verband hiermede gemachtigd tot aankoop van brandslangen. Voordat men tot behandeling van de begro ting 1950 over ging, wees ae voorzitter op deze gunstige begroting. Hy merk te op. dat de ramingspost voor een brandweer garage en aankoop van bouwgrond ontbreekt. Een bedrag van f 5000 is gereserveerd voor af- fchryvingen en uit te voeren werken. Belas tingopbrengsten konden iets hoger geraamd worden. Verder is by de samenstelling so berheid betracht. Da voorzitter stelde voor de wethou- d«¥svergoeding op f 300 per wethouder te brertgen en het presentiegeld voor de leden doen. Men moet zich realiseren, dat de post ^jer j,d en per vergadering op f 5 te brengen, voor onderhoud beplanting straten en riole ring veel hoger moet'worden opgevoerd, maar dan zou hef wel kunnen gebeuren, dat tot be lastingverhoging zou moeten worden overge gaan. De heer Schep vindt net onbiliyic, dat al leen eigenaars staatbelasting moeten betalen en dat huurder», waartoe ook hy behoort, niets betalen. Een en ander zal nog een» terdege bekeken worden. Met algemene stemmen wordt de rekening 1948 daarna voorlopig vastgesteld. In de rondvraag spreekt de heer Voor- lui» weder over een «peelterrein voor ^tin- deren. B. en W hadden al eens rondgekeken naar «en geschikte plaats, maar tot heden had men niets kunnen vinden. Een besluit wordt niet genomen. Vervolgen» deelt de voorzitter naar aan leiding van een vraag van de heer Verslui» mede. dat op de hoek by de woning van de heer De Bode en by de woning van de heer De Haan yzeren palen zullen worden ge plaatst, om te voorkomen, dat auto'» en an dere voertuigen buiten de straat de bocht De raad is vpor streeksamen werking. Maar dan met gewljiigd Streek- schapsplan. HOOG-BLOKLAND. Op Vrydag 30 December kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bUeen onder leiding van burgem Schakel Enige onbelangrijke ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Ned. Ver voor Dieren bescherming om buitengewoon lid te worden, werd in dier voege ingewilligd, dat f 5 sub sidie werd verleend. De vergoeding per leerling der lagere school werd voor 1950 op f 3016 vastgesteld B. en W. hadden een aanbesteding gehou den voor het bestratingswerk op het uitbrei dingsplan De heer H. de Jong te Hardinxveld was met f 8380 laagste inschryver. Het college stelde voor het werk aan hem op te dragen met de bepaling, dat. als er alhier werklozen tyn. deze zo mogelyk by het werk moeten worden ingeschakeld. Met algemene stemrrten besloot men aldus. B. en W. werden gemachtigd de -nodige gel den te lenen voor uitvoering van dit werk. Hierna werd het Streekschapsplan voor de Alblasserwaard en vyfherenlanden behan deld. Wethouder De Kruijk meende, dat f 250 voor de wethouders voldoende was. De heer Donker vond verhoging in een tijd. dat versoberd wordt tegenover de bui tenwereld niet juist Hij zou 's avonds willen vergaderen. Graag zou hy de voorgestelde ver hoging daarvoor in ruil willen prijs geven. De voorzitter zeide. s avonds geen ver gadering te willen presideren. In deze uitdrukking zag de heer Donker een terugkeren naar de tyd. dat men de ge dachte huldigde dat een loontrekker zich maar buiten de gemeentepolitiek moet houden. In Ameide kunnen helaas nog niet alle werkge vers zich by de nieuwe tyd aanpassen. Nogmaals verklaarde de voorzitter 's avonds niet te willen vergaderen. Hij wenst dit alleen overdag te doen. Als de heer Donker beslist overdag niet kan. zyn er wel 25 opvolgers, aldus de voorzit ter. Wethouder De Kruijk dankte er voor de zetel van de burgemeester 's avonds in te ne men. Hy vond het het beste, als de heer Don ker zyn voorstel introk. De heer De Groot stelde voor. by tour beurt 's avonds en ovetdag te vergaderen. „Dat doe ik absoluut niet, De Groot." aldus de voorzitter. ..d« laad kan 's avonds vergaderen maar ik kom niet." De heer Donker was van mening, dat men door de houding van de voorzitter by de gra tie van de werkgever faadslid kan zijn. De voorzitter zëide. dat hy zich met nachtaittingen niet kan bphouden. Hy was over tuigd dat de firma, w^ar de heer Donker in dienst is. deze heus niet zal beletten overdag naar een vergadering te gaan. Wethouder De Kru'yk verdocht de heer Donker zUn voorstel in te tgekken en hy deed cok een dergeiyk verzoek aan de heer De Vroome. die het voorstel--Donker steunde. Beider, trokken hun yoorstel in en de ver goedingen werden bepaald als door de voorzit ter voorgesteld. De heer De Vroor^e verzocht voortaan de begroting eerder t«|r beschikking van de raad te stellen, want nu ontbrak hem de tijd, dit document goed door te nemen. Hierdoor kon hy aan de discussies niet deelnemen. Dit is ook zo met het Streekschapsplan. De voorzitter mérkte op. dat de be groting niet eerder klaar was en ten opzichte van het Streekschapsplan zeide de voorzit- t e r. dat het een verzuim was om er de leden tUdig een te geven De heer Donker slbot zich ten opzichte van deze kwestie by de heer De Vroome aan Hij moest in de vreugde van B en W. delen over de sluitende begroting „Wij moeten hier cppassen. want de gemeente is aan 't uitster ven Hier zyn weinig industrieën en vele jon- Bü de discussie werd telkens van 't onder- ge mannen moeten buiten de gemeente werk werp afgeweken en een andere weg ingesla- zoeken Als deze huwen stichten zy een gezin r«n d! Eekken werden niet tot de voorzit, in de plaats, waar ze werk hebben. Hy zou Burgemeester wil geen avondvergaderingen houden. B. en W. de mogelykheid willen laten bezien dat industrieën gevestigd kunnen worden. Wij als plaats moeten ten opzichte hiervan niet achteraan komen, want anders is de buit ver deeld". Spreker zou een post willen uittrekken voor onderzoek naar de mogelykheid van in dustrialisatie. Het speet de «voorzitter dat de heer Don ker deze kwestie in 't openbaar had aange sneden. B. en W zullen trachten het uitbrei dingsplan zodanig gewyzigd te krygen, d^t over industrieterrein wordt beschikt. In Deh Haag voelt men niet veel voor industrialisatie voor een plaatsje als Ameide. rDe heer Donker stelde in het vooruit zicht. dat dan de Party van de Arbeid wel met een plan wilde komen, waarop de voorzit ter hem toevoegde, dat hy in Den Haag. bot zou vangen. De heer Diepenhor st vond de samenstel ling van de begroting prachtig, maar hy vond het jammer, dat deze sluitend moest worden gemaakt ten koste van het bedryfsleven, gelet op de raming van f 33000 bedryfsbelasting. Hy merkte aangaande de opmerkingen van de heer Donker over industrialisatie op, dat B en W. al wel reeds 10 jar >n in dierichting werk zaam zyn geweest, echter zonder resultaat. Spreker zou het prettig vinden, als de heer Donker dit eens goed onderzocht. ..Jammer, dat de heer Donker Ameide nog met kent." merkte wethouder De K r u y k op. „Ameide is heus niet op sterven na dood". Hij noemde enige vrij grote bedrijven ter plaatse, die ge- zamenlyk driehonderd arbeiders tot zich trek ken. Ook als handelsplaats, en hy doelde hier- by op de fruithandel, is Ameide vol bedrijvig heid. We moeten trachten hetgeen we hebben in stand te houden en zo mogelyk uit te brei den Dat arbeiders buiten Ameide werken, vindt spreker geen enkel bezwaar. Hy zou dankbaér zyn. als dt heer Donker Ameide eens gejed wilde bekyken. De hper Donker was vol lof over bevor dering van de industrie en constateerde wer- kelijk Voorüitgang. sinds de laatste 50 jaar. maar spreker richt het oog op de toekomst Een vooruitgang, als door de heer De I^ruyk bedoeld, is overal te bespeuren. Hij blyft bij zyn standpunt, dat er in de toekomst meer in dustrie moet komen Anders zal Ameide zeker afsterven. Elk jong gezin moet zich buiten de gemeente vestigen De voorzitter en de heer Diepen horst verklaarden nogmaals, dat op gebied als door de heer Donker bedoeld, veel pogin gen zijn ondernomen Het uitbreidingsplan werd weer ter tafel ge bracht en met lede ogen zak men het kleine stukje industrieterrein, dat hogerhand deze ge. meente heeft gelaten. De heer D o n k e r brak een lan» voor een massale tbc. bestryding. waarop de voor zitter antwoordde dat deze gedachte in bre de kring leeft en dat er aan wordt gewerkt. De heer Donker kwam op tegen de voor gestelde leeftijd, waarop kleuters van de kleuterschool voor gemeenteiyke subsidie in aanmerking komen namelijk vanaf vier jaar tot en met 6 jaar; of de tüd totdat ze op de la gere school worden toegelaten Door deze be paling wordt de voorgestelde verhoging der gemeentelijke subsidie weer teniet gedaan Tenslote werd de toelatingsleeftyd .in af wachting van de riehtiynen, die van de on derwijsinspectie zullen binnenkomen, op drie jaar bepaald. Op voorstel van de heer De Groot besloot men voor begrafenissen een wagentje op twee Cu*Suj\I Vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMENE ONTWIKKELING wielen aan te schaffen, alsmede een toestel om de kist in het graf te laten afdalen. Hierna werd de uegroting der gemeente en die van de stichting voor maatschappeiyke zorg met algemene stemmen vastgesteld. De gezamenlijke caféhouders verzochten de algemene politieverordening zodanig te wijzi gen. dat de café's Zondags onder kerktijd moe ten sluiten en dat op de jaarlijkse marktdag muziek mag worden gemaakt in de café's. In het verzoek werd gewezen op het feit. dat nooit politiebemoeiingtjn in de café's noaig zijn en dat de caféhouders zelfs deze toestand bevorderen Ook werd gewezen op de hoge belastingdruk. Het cafébezoek verplaatst zich door de toestand, zoals deze nu is, naar ande- te gemeenten. Tot nog toe mochten óe café's Zondags van 12 tot 5 uur open zijn, terwijl het met de paar denmarkt verboden was muziek te maken. De heer De Groot was dankbaar voor het standpunt van de caféhouders. Hij was teleur gesteld. dat de wethouders tegen het verzoek zyn. Het bevreemdde spreker echter niet. De wyziging van de politieverordening in de rond vraag bij de installatievergadering gaf indruk vart machtsmisbruik, omdat er geen agenda punt van gemaakt was. het is een ongewone gang van zaken om er op die wijze een voor stel door te krygen. Dat gevoel van machtsmis bruik komt bij hem sterker naar voren dan het idiële gevoel. Hij wil het idiële gevoel bij. rechts niet uit het oog verliezen. Er is te weinig gekeken naar de andere kant. De belangen der vee houders en van de bezoekers worden er door getroffen. Hierdoor |con 't idiële wel eens ver loren gaan. Hij hoopt, dat de raadsleden el kander alsnog zuMen vinden. De belastingen zyn zwaar en dé iakomsten worden ongun stig beinvloed. Vele jaren onder «chts be wind. werd hieé onder kerktijd gesloten, wat spreker een concessie noemde aan het kerke lijk ieven. Ais men onder kerktijd zoif slui» ten. komt men aan het lot der caféhouders te gemoet. In Tienhovei. waar de rechtse raad van cafésluiting niets moet hebben, is de ver houding zo, dat. als er in de kerk zitplaatsen te kort komen, de koster in het café stoelen haalt. Dat geeft toch een gemoedelijke sfeer. Men heeft recht op vryheid in onze samenle ving. Spreker wees er op. dat een zekere ca tegorie ménsen is aangewezen in café's ver troosting te zoeken, omdat het hen aan een eigen thuis ontbreekt. Die mensen voelen zich te kort gedaan en iets zwaars opgelegd. In het vorige linkse college kwam een verzoek Godslafiter tegen te gaan door middel van circulaires. Men stelde toen voor subsi die te verlenen, wat de raad aanvaardde. Spr. heeft in de Hervormde Kerk eens een predi king van ds. Poot bygewoond, waarby predikte over de kruisiging van Jezus Met stemverheffing riep de predikant, dat dit met alleen bedoeld was voor de buitenkerkelijken, doch voor de ganse gemeente De gehele kerkgemeenschap drukt dagelijks de doornen kroon op het hoofd van Jezus. Schrynend vond de heer De Groot (en hierbij doelende op het aantal uitgebrachte stemmen) dat de ene helft de andere onder druk zet. Het werkt prikkelend, als men een grote groep aan ban den gaat leggen. Wat aan de ene kant met subsidie wordt opgebouwd, wordt aan de an dere kant afgebroken. Spreker stelde voor de Zondagssluitingsuren vast tè steleln op 10 en 12 uur en 6 en 8 uur. Ook wil hij mu ziek in de café's met dc paardenjnarkt. Eens heeft de a r. fractie-voorzitter gezegd, dat re kening wa» gehouden met de gemengde bevol king. Hier zou men een sfeer kunnen schep pen. die dienstbaar zou zijn aan het streven van ce a r. partij. De reacties tegen het .besluit in de installatievergadering waren ongunstig. Op grond van een betere verstandhouding verzocht de heer D G r c o t bedoeld raadsbe sluit terug te nemen en het verzoek van de caféhouders te aanvaarden. Zich richtende tot de ar. fractie, nep de heer EAe Groot: ,.Als u principieel wilt zyn. bedanAdan nog van daag als lid van het gemeenteb*tuur. en zeker als wethouder. B en W moeten toch ook aan culturele verenigingen toestemming geven voor een verloting. In onze samenleving zullen dingen moeten gebeuren, die men principieel niet kan verantwoorden. Het kan toch niet de bedoeling zyn. met de paardenmarkt de ne ringdoenden te duperen. En als in de café's zelfs geen radiomuziek is met de markt, lykt er wel een begrafenissfeer te hangen. Ook van rechtse zyde heeft spreker bezwaren gehoord tegen de houding van de rechtse fractie ,ten opzichte van de-cafékwestie. De héér De Vroome zei tegen het verzoek te stemmen Verder zeide hy. dat zyn stand punt bekend was en dat standpunt was nog niet veranderd. De heer Diepenhorst steunde het stand punt van de heer De Groot. Wethouder D e Kruijk achtte geen toelich ting nodig. Hij achtte het geen plicht, nader op de bezwaren in te. gaan en was blij. dat de heer De Groot over schyn van machtsmis bruik had gesproken. Bij de besprekingen was gebleken, dat dit onjuist was. Het is een prin cipieel geval Spreker bleef bij zyn vorig in genomen standpunt. De heer Donkar^ vond het een rare ge schiedenis Hy vroeg zich af. of het toen ge volgde standpunt wel juist was Hij verklaar de zich tegen het verzoek van de caféhouders. Wethouder De K r u IJ k was van mening, dat wel meer zoiets gebeurt, als wat toen ge beurde, namelijk een punt aan de agenda toe voegen. Wethouder Van der Zijden meende, dat als er financiële bezwaren zyn. aan de belas* tingc-n tegemoet kan worden gekomen. Hierna werd het verzoek afgewezen. Tegen stemden de wethouders en de heren Verheij en De Vroome (allen ar). Voor stemden de he ren Diepenhorst (vv.d.), De Groot en Donke* (p.v.d.a.). Het Streekschapsplan voor de Alblasser waard en Vijfherenlanden was Woensdag in dr gecombineerde rade var. Ameide en Tienho ven in brede zin besproken en door burge meester Schakel, uit Noordeloos. toegelicht. Thans werd over dit plan niet veel gezegd. Het plan werd in haar huidige vorm met algeme ne stemmen verworpen. Men sprak zich in be ginsel uit voor streeksamenwerking. De rondvraag was onbelangrijk. Na nieuwjaarswensen van de voorzitter* volgde sluiting. GEMEENTE-BEGROTING GOEDGEKEURD OTTOLAND. In de Vrijdag gehouden ge meenteraadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester R. D C. M. van Slijpe, wa ren alle leden aanwezig. Vopr hoofdelyke oproeping bij stemming werd aangewezen de heer G. J van Gils. De voorzitter deelde mede. aat de ge meente-begroting dienst 1950 van Gedeputeerde Staten goedgekeurd was terug ontvangen. Ingekomen was een verzoek om voor een ge- rreenschappelyke regeling voor schooltandver zorging van gemeentewege een subsidie te wil len verlenen van veertien cent per inwoner voor eenmaal (oprichtingskosten) en twee cent per inwoner voor latere eventuele tekorten. Na enige toelichting door de voorzittet besloot men met algemene stemmen dit ver zoek in té willigen Tot leden van het stembureau voor de aan staande Merk lezingen voor de Provinciale Sta ten werdes aangewezen als voorzitter de heer G van Buuren en als leden de heren A. Tuk ker en J. A. Korevaar. Als leden van de commissie inzake de woon- ruimtewet werden herbenoemd de heren A. Muilwijk. G. J van Gils, Jac. Verburg. D. StuiJ L.Cz. en A. H. van Houwelingen. De voorzitter dankte daarna de leden voor de aangename samenwerking en wenste de leden en hun huisgenoten een prettig uiteind» en een door God gezegend nieuwjaar toe. Hierna sluiting. Uitbreiding van straatverlichting. SCHELLUINEN. De gemeenteraad kwam Dinsdagavond 27 December in vergadering by. een onder voorzitterschap van burgemeester Sterk. Een voorstel van B en W. tot het geven van f 100 subsidie aan de voetbalclub D.O.S., die eefi tekort van f 360 heeft, werd bestreden door de heren De Kreij en De Kuyper. De eerste vroeg, of deze subsidie wel verant woord is. zolang by andere zaken, als byvoor- beeld wegverlichting. op de slechte financiële toestand der gemeente gewezen wordt. Zyn* inziens had de club eerst door een verloting of een bazar geld moeten trachten te krygen, of volgens de heer De Kuyper een collec te moeten houden. De voorzitter meende, dat ook de over- heid in deze een taak heeft. De rypere jeugd moet op een nuttige manier bezig gehouden worden. Met vier tegen drie stemmen werd het voor stel aangenomen; tegen waren de drie rechtse leden. Men besloot met algemene stemmen tot uit breiding der wegverlichting met negen elec- trische lantaarns langs de Voordijk, .drie lang» de Nolweg en twee by het Singeltje. De wensen van de heren De Kr e y en De Kuyper omtrent betere verlichting van de weg achter de kerk biyven voorlopig onver vuld. By het voorstel van B en W. tot aansluiting der gemeente by het Streekschap voor de Al blasserwaard. wees voorzit ter op de voordélen. ook voor kleinere gemeenten, die men ondervindt door samenwerking, onder an. dere bij sociale zorg zoals de zorg voor zuige- lingen. ouden van dagen, tandverzorging by de jeugd, het werk van het Rode en Groene Krui» bercherming van natuur- en landschapsschoon, streekgeschiedenis monumentenzorg, streekda. gen voor landbouw en industrie, studiehulp voor begaafde jongelieden enzovoort. De heer De Kuyper achtte de nadeeln voor kleine gemeenten groter dan de voorde, len. Hij verwees naar de Verenigde Naties: de kleine staten worden de dupe. aldus spreker. Zijn inziens kan Schelluinen zyn eigen boon tjes wel doppen. Dé voorzitter bestreed dit laatste, doot or op te wijzen, dat Schelluinen. dat zich zelt niet helpen kan. kort geleden nog f 10.000 ex tra subsidie kreeg. De heer De Kreij wees op andere ge- meenten, die het streekplan verwierpen. De heer C. den Braven zeide: „Dorpjes met ouderwetse mensen zijn er tegen. Vroe. ger was men hier ook zo bekrompen" Het streekplan werd met vier tegen drie stemmen aanvaard: tegen waren de heren G van der Steldt, J. de Kuyper en K. de Krey. FEUILLETON. 46 Het gaf Micky een gevoel van opluchting Hy legde zyn jas en plaid nog eens goed om haar heen hy was zelf ook koud, maar daar bekommerde hy zich niet om en daar op at hü de rest van de inhoud *van het De boemeltrein rammelde door de nacht, atopte aan een paar kleine stations, maar Esther werd niet wakker. Eenmaal toen ze zich bewoog en de plaid van haar afgleed, stond Micky op en legde de deken weer voor zichtig over haar neer. Hy nam zich vast voor niet in slaap te vallen en bleef de hele tijd rechtop zitten. Hij keek op zijn horloge en zag. dat het bU drieën was Eindelijk, toen in het Oosten al een gryze streep zichtbaar werd, schrok Esther met een onderdrukte kreet wakker. Micky nam de plaid en de jas. die op de grond gevallen yvaren. op en zei vriendelijk: „Ik hoop. dat je je nu wat beter voelt. We zyn er nu vry gauw. Heb je het nu goed warm?" „Ja, dank u." „We zullen gauw in Parijs zyn," zei hy. „en ik heb je voor die tyd nog een heleboel te zeggen. Wil je naar me luisteren?" Ze keek hem strak aan. „Er is maar één man. die me alle» vertellen kan, en dat bent u niet." Micky voelde zich in| hoge mate geprik keld. Hy was koud. moë en hongerig en op dat ogenblik leek zy heiln verschrikkeiyk on- redeiyk. „Ik zal doen. wat ik kian. om te verhinde ren. dat je Ashton te spreken krijgt als je hèm tenminste bedoelt," zei hy hard „Die man is niet waard, dat jé aan hem denkt; hy is getrouwd, dat weet je j Ze had haar gezicht vin hem afgekeerd en scheen niet te luisteren. Micky ging voort: „Ik ben dom geweest en had het je eerder moetph vertellen, maar ik heb je al gezegd, dat ik dat deed, omdat Ik zoveel van je hield en je verdriet wilde be sparen Hy spiak nu niet langer aarzelend, maör zUn stem klonk helder en rustig. „Ik ben wel heel dwaas geweest, te Veronderstellen, dat ik maken kon. dat je van me ging hou den: ik beeldde me in, dat ik die schim achtige verloofde van je wel onschadeiyk kon maken." Hij lachte een droevig lachje. „Esther, laat mij jou terugnemen; het heeft geen zin, Ashton te ontmoeten het bete kent alleen maar vernedering en verdriet voor jou." Haar lippen bewogen, Imaar er kwam geen geluid. „Ga mee terug naar Jüne." ging hy voort; „zy zal bevestigen, dat het waar is, wat ik je verteld heb. Zy kent Jiemzij „Ze heeft hem nooit kunnen uitstaan en ze zou het ook niet kunnen uitstaan, als ik met hem trouwde." Ze beetzich od de liopen. „Het is doelloos er verder over te praten." vervolgde ze onstuimig, „ik wil hem zien en ik zal hem zien, al was het maar voor één keer. Ik wil de waarheid weten „Ik heb je de waarheid verteld." zei Micky nors. „en geloof me, het is alleen ter wille van je zelf. dat ik zou willen, dat je mee te rugging." Ze schudde het hoofd. In haar hart vond ze het onmogeiyk. te geloven, wat hy zei; ze dacht aan de brieven, die ze van Raymond ontvangen had het geld de cadeaux. tot de mantel toe. die ze aan had ze wist. dat ze de man tegenover haar uitlachen kon. Een glimlachje krulde haar lippen. Toen viel Micky opgewonden uit: „Ik heb myn best gedaan, je te sparen, maar nu je zo bent. zul je alles horen. Se dert hy uit Londen weg is gegaan, heeft hy geen moment meer aan je gedacht en hij is overtuigd, dat jij ook niets meer om hem geeft. Hij was het wel die avond in de schouwburg; hy gaf zich zelfs niet de moéite. je te laten weten, dat hy in Londen was zoveel gaf hij om je, die man van wie nie mand iets kwaads mag zeggen Zyn ogen vlamden, toen hij in de hare keek. Ze bleef hem aanstaren met een onge lovige uitdrukking-op haar gezicht. „Als jeals je denkt, dat ik dat geloven zalbegon ze met een hoge stem, toen zweeg ze; plotseling scheen ze te beseffen, dat hy de waarheid sprak. Ze boog zich naar hem toe en haar adem kwam met tussen pozen. ..Die brieven!" zei ze snel, „die kwamen toch van hemdie kwamen toch van hem of soms niet?C vroeg ze hees. „Neen." zei Micky nors. Er viel een yzige stilte; toen vroeg ze met fluisterende stem: „Wie wie heeft ze dan geschreven?" Een vurig rood vlamde op Micky's bleek gezicht. Hy verborg zyn gezicht in de han den. alsof hy haar blik niet durfde ontmoe ten. „Ik," zei hy dor. Een lange stilte volgde op Micky's beken tenis; hy durfde Esther nog steeds niet aan te zien, hoewel zy onafgebroken naar hem staarde met een soort nieuwsgierigheid in haar gryze ogen. Toen liet ze een ongelovig lachje horen. Micky hief eensklaps het hoofdi op; een se conde lang keken ze elkaar aan[ toen zei Micky hees: ..Je gelooft me niet?" en toen langzaam: „Bedoel je' werkeiyk, dat je me niet ge looft?" Hij wilde opstaan, maar ze schoof van hem af. ..Esther, ik smeek je!" „Het is heel slim van jezo n Uitvlucht te bedenken," zei ze met trillende stem. „Het is de waarheid, ik bezweer je. dat het de waarheid is. Ik weet nu. dat ik een idioot ben geweest, zo te doen. Ik heb die brieven geschreven, allemaalik In hun opwinding hadden ze geen van bei den gemerkt, dat de trein het eindstation be reikt had. De conducteur had de deuren al ODe: daan en een spraakzame witkiel bood zyn diensten aan: het was onmogelijk, het gesprefc voort te zetten. Micky volgde Esther moede loos op het perron. Ze geloofde hem niet wat hij ook zei. ze geloofde het niet. Hetwa» nutteloos, meer woorden aan haar te ver spillen; het was misschien het beste, haar haar eigen gang maar te laten gaan: mis schien zou een harde les beter en vlugger werken, dan al zyn beschermende liefde. Hij was vreselijk uit zyn humeur en ram melde van de honger. En honger is in staat een man buiten zichzelf te maken. Hy keek naar het meisje, ter wille van wie hij dat dwaze en wilde avontuur begonnen was. eèn dwaas verlangen, haar pyn te doen en te la ten lyden. kwam in, hem op. Ze moest dan maar zien. Ashton'-te vinden en de vernede ring en het verdriet ondergaan, die dan haar deel zouden zijn. „Ik zal je niet langer met mijn gezelschap lastig vallen." zei hy boos. „In het restau rant kun je wel wat te eten krijgen en dan moet je je brave Ashton maar zien te vin den. Ik wens je goed succes Esther schrok. „U laat my toch niet al leen?" stamelde ze. maar de harde uitdruk king in zijn ogen verdween niet. „Je verlangt toch zeker niet van me. dat ik nog langer by je blijf?" vroeg hy droog. °ek hem aan. „Helemaal niet; tenslotte i uw eigen verkiezing, dat u benf (Wordt vervolgd)»

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2