p£JNEN Ds Timmer nam afscheid Een stadje is arm geworden De windmolens AongifU van UidUtfyt* JsMdcuUUth ICRIT W W Buigen, niet barsten! AKKERTJES Mil gUHziÜing te Schoonhoven J. K. SNOEI S.&W.N. v. Nooten Aangifte van nieuwe teeclUtgen Gaat U EMIGREREN?? 4 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND KN UTRECHT Schoonbovensche Courant MAANDAG 20 FEBRUARI ig5» king na het einde van deze competitie wel enige wijziging zal ondergaan. De volledige stand is momenteel: M. Deelen gespeeld 11. gewonnen 9. remise 2. verloren 0, aantal punten 20T A den Hartog 16. 9. 3. 4, 21; J Hakemulder 16 9 4. 3. 22. A. P. Brokking 16. 10, 2. 3. 22 J W. van der Hek 14. 12. 1. 1. 25; W. van Beuzekom 11. 7. 0. 4. 14: A Droog 37. 9 4 4. 22: J. Ouweneel 18. 7. 5. 6. 10: T. Baardwijk 17. 10. 1, 6. 21T. de Waard 6. 2. 2. 2. 6; R Gelderblom 19, 7 2 10. 16 B Vermeu len 15. 4. 4. 7. 12: D Kooiman 11. 1 2. 8. 4. M Versluis 4. 1. 1 2. 3: C. T Versluis 4 0. 0. 4. 0: G Boll 9 1. 8 2- J Ros 11. 3. 1. 7. 7; C. Gelderblom 15 4. 1. 10. 9; A. P J. de Roo 14. 5, 2, 7. 12; A. de Kruik 11. 4. 1 6, 9. ERNSTIGE AANRIJDING. Ouderkerk a.d. IJssel. Vrijdag is de 66-ja- ïige werkman J. Trouwborst onder de ge meente Nieuwerkerk a.d. IJssel door een auto aangereden. Hij moest met een dubbele been breuk. een heupkneuzing en een schedelba- sisfractuur in zorgwekkende toestand naar een zièkenhuis worden overgebracht. Ouderkerk a.d. IJssel. Onder voorzitterschap van de heer H. de Bruyn hield de gymnas tiekvereniging ..Oefening Kweekt Kracht" Donderdag in de Harmonie haar jaarlijkse propaganda-avohd. De voorzitter wa§ dank baar voor de grote opkomst en heette allen welkom, in het bijzonder afgevaardigden van aanverwante verenigingen uit de Krimpener- waard. Hij sprak zijn voldoening uit over de ln het afgelopen verenigingsjaar behaalde re sultaten. Het programma, dat daarna werd afgewerkt was zeer gevarieerd. Bij het num mer laagbrug voor dames, kreeg mej. R. Gou- driaan voor haar prestatie een extra applaus, terwijl bij hoogbrug dames, bijzonder opvie len de dames C. Neven en Ali Bos. Het gehele programma werd bijzonder goed en vlot afgewerkt. Vaardigheidsdiploma's wer den uitgereikt aan de dames: Derde klasse: J. van Zwienen. T. de Wilde. R. Goudriaan. H. Bos en H. Smaal. Tweede klasse: aan de dames T. v. d.^Zijden, M. de Bruin. J. de Mik, M. Stam en A'. Bos. Eerste klasse: aan mej. Cath. Neven te Krimpen a.d. IJssel. Het daarna opgevoerde toneelstuk ..Frans knapt het op", bracht de lachspieren danig in beweging. Het werd zeer goed gespeeld. Voor al mevr. Dora Verhoog viel door haar vlotte spel bijzonder op. Ook de andere spelers wa ren voor hun taSk ten volle berekend. Met een geanimeerde verloting en een bal werd de avorid besloten. Ouderkerk aan de IJssel. Tot commies ter gemeente-secretarie werd bevorderd de heer L. de Geus. voorheen adjunct-commies, terwijl de heer J. Pak. voorheen klerk ter secretarie, door het gemeentebestuur werd bevorderd tot adjunct-commies. Papendrecht In de ledenvergadering van de bijzondere schoolvereniging is tot bestuurs lid (in de vacature van ir. A. Visser) bij tweede stemming met een kleine stemmen- Het evangelie tegen de mens Polsbroek, In een geheel gevuld kerkge bouw heeft ds. Timmer gistermiddag afscheid genomen van de Nederlands Hervormde Ge meente. Deze djenst werd bijgewoond door burgemeestèr C. L. Schreuders. de beide wet houders en door enige predikanten uit de om liggende gemeenten. Nadat de predikant Galaten 1 vers 6 tot en met het einde had voorgelezen en voorgegaan was in gebed, hield hij zij.i afscheidspredikatie naar aanleiding van het elfde vers van het voorgelezen Schriftgedeelte Dez tekst Midi: „Maar ik maak u bekend, broeders, dat het Evangelie, hetwelk door mij verkondigd is. niet is naar den mensch." Eindelijk is dan de ure aangebroken, zo zei de ds. Timmer, waarop wij afscheid moeten ne men van elkander. Gedurende de drie jaren, dat ik in deze gemeente het goddelijk ambt ver dat in deze gemeente 't goddelijke ambt ver- miar bovenal heb ik ei naar gestreefd, de kruisboodschap in uw midden neer te leg gen. de boodschap voor ons arme zondaren, die zich moeten neigen naar de eeuwige glans van Gods Majesteit. Wij mensen gaan vele ver keerd? wegen, maar voor onze uiteindelijke uitredding hebben wij allen te lopen de loop baan. die God ons voorschrijft, de loopbaan, die ons zal brengen voor de rechterstoel van Christus. Als ik mijn arbeid, die ik gedurende drie ja ren in onze gemeente ver.'ichtte. hezte in het eeuwigheidslicht. kan ik slechts uitroepen: ..Ik ellendig mens" Moge het Woord, dat ik bracht, echter door God gezegend worden. Want ik had geen ander voornemen, dan te prediken Jezus Christus en die gekruisigd, het leven en de dood. de zegen en de vloek, de God buiten wie geen zegen te vinden is. In zijn brief aan de Galaten richt de apostel Paulus zich tegen de leer van de dwaalleraren, die het evangelie naar de mens verkondigen. Want er is maar één evangelie, slechts één weg. Alle andere wegen lopen uit op de eeuwige inmpzal'gheid. Het evangcUc van de vr:je gena de is niet naar de mens, maar tegen de mens. En ik het steeds getracht, dit evangeli? te ver kondigen. zo zeide de predikant. Maar wan neer evangelie „blijde boodschap betekent, hoe kan het dan tegen de mens gericht zijn? Dat komt, omdat de mensen niet alleen gebreken hebben, maar omdat zij verdoemelijk zijn ln Adam. lijke belangen van de gemeente behartigden. De Heere zij ook u genadig. De predikant sprak ook tot de ingezetenen van elders, die de dienst bijwoonden, in het bijzonder tot de mensen uit Montfoort. van welke gemeente ds. Timmer consulent was. Nadat hij woorden van dank had gesproken tot de organist de koster en de oud-koster, de heer Van den Berg. gichtte hij zich tot burge meester Schreuders Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat de gemeente Polsbroek bestuurd werd door mensen, die hun taak vervulden, met het oog op God gericht. Wees ovettuigd van .mijn dank. zeide de predikant. Tenslotte zegde ds. Timmer de kerkelijke gemeente dank voor alle vriendschap, die hij en zijn vrouw ondervonden hebben Ik ge loof. dat ik hier niet veel vijanden heb. zo zeide hij. Mogen degenen, die 't niet eens zijn geweest met mijn prediking eenmaal inzien, dat het evangelie tegen de mens is gericht en niet naar de mens. Strijdt voort in uw hart om Jezus Christus te bereiken; dan is het za lig te sterven De Heer.e zij u allen indachtig en genadig, ook de zieken, en de ouden van dagen, die hier niet tegenwoordig konden zijn. Zo beveel ik u Gode aan, die alle macht heeft in hemel en op aarde Namens de kerkeraad sprak dé heer A. van den Berg Over de hechte banden, die gelegd zijn tussen de gemeente en ds. Timmer Deze banden zullen wel losgemaakt, maar niet ver broken worden. De heer Van den Berg uitte ook zijn dankbaarh'eid voor de gastvrijheid, die mevr. Timmer steeds toonde Moge de Hee re u en uw gezin steeds nabij zijn, ook in Gnderkerlt aan de IJssel Burgemeester Schreuders bepaalde de aan dacht bij de «amemverking van burgerlijke en kerkelijke gemeente op het gebied van de ar menverzorging. Dit samengaan was altijd bij zonder goed geweest, ook onder ds. Timmer. In één geval, dat de gemeente zeer veel zor gen baarde en schier onoplosbaar was. had de predikant op onvergetelijke wijze getoond, hoe intens hij met de gemeente meeleefde. Aan een groot gezin moest toen "onderdak ver schaft worden en in geheel cristelijk Polsbroek was slechts één gezin. dét zijn huis openstel de Dat was het gezin van ds. Timmer Van deze aangeboden oplossing kon toen geen ge bruik gemaakt worden, maar de burgemees- ter sprak toch zijn bijzondere waardering uit Wii mensen hollen liever voort op de bre. voor de opoffering, die de predikant zich toen J _11'11Arlo* Hc Ds. Koolhaas uit Lopikerkapel, zeide. dat een afscheid altijd een droevige zijde heeft, maar aan de andere k^ant moet een predikant toch verheugd zijn, wanneer hij naar een an dere plaats gaat. Want zonder het te weten kan hij fouten maken, en wanneer hij dan te lang in een gemeente staat, wortelen die fouten diep in de kerkelijke gemeente. Gij gaat echter met een goede naam weg. zo zei de ds. Koolhaas en ik hoop. dat God u zal bekwamen en u genadig zal zijn. Ds. van Tuyl uit Lopik. die is aangewezen als consulent voor Polsbroek, dankte ds. Tim mer uit naam van de gemeente voor de wij ze. waarop de scheidende predikant zich steeds in Polsbroek had doen kennen. Hij was wenende met de wenenden en blijde met de blijden. Op zijn verzoek zong de gemeente ds. Timmer het vierde vers van Psalm 121 toe. Ds. Timmer besloot daarna de dienst. Na afloop begaven zich zeer velen naar de consistoriekamer om daar de scheidende pre dikant en zijn èchtgenote de hand te druk ken. LOONSVERHOGING. In Lowell (Amerika) ontving het lid van de vrijwillige brandweer. John W. Gatham alleen loon wanneer hij actief dienst deed. Dezer dagen gaf hij voor het gerecht toe, dat hij zijn salaris een beetje opgevoerd had door 35 branden te stichten w zenuwpijn3kiespijn had willen troosten Spreker hoopte, dat ds Timmer en zijn gezin ook in de nieuwe ge meente Gods rijke zegen zouden ontvangen. meerderheid benoemd ds. L. Vroegindeweij. Bij de eerste stemming verkreeg de heer C. de Koning de meeste stemmen. Deze meende echter voor die benoeming te moeten bedan ken. BENOEMING IN INDONESIË. Sliedrecht. De heer H. van den Dool. onder- Wijzer bij de Openbare M.U.L.O. School, is bg- noemd tot onderwijzer aan de M.U.L.O. School van de Bataafse Petroleum Mij, te Balik Pa pan op Sumatra. 81ledrecht. De Sliedrechtse Politie Sportver eniging S.P.S.V. hield in het C.J.M.V. gebouw haar eerste Jaarvergadering. Deze avond was ln een feestelijk tintje gezet en een groot aan. tal genodigden was aanwezig. De voorzitter, de heer Huisman, sprak een kort openingswoord, en hette in het bijzonder de burgemeester hartelijk welkom De secretaris, de heer De Witt, htó voor een uitgebreid jaarverslag gezorgd, terwijl de penningmeesterde heer Van Loon, een goed overzichtelijke rekening overlegde. Hierna kwam het meer feestelijk gedeelte aan de beurt. Het accordeon-duo Nel Vergeer- Riek Boer en de accordeonist de heer A. Hom- merston verzorgden de muzikale omlijstig. ter wijl de echtparen Van der Zwaan en Bater burg de aanwezigen vermaakten met gepaste humor. Burgemeester Winkler zeide aan het slot. dat hij hoopte volgend jaar weer een uitnodiging te ontvangen, zo uitstekend was hem deze avond bevallen Dank zij de voortreffelijke regeling van de secretaris, de heer De Witt, werd het wel wat overladen programma vlot afgewerkt. VEILIG VERKEER. Sliedrecb.t Het ligt in de bedoeling van de vereniging voor Veilig Verkeer op 22 Maart een lokaal naast de school voor voortgezet lager onderwijs in te richten voor veilg ver keer Alle verkeersborden en tekens in die loka liteit zijn door de leerlingen van de ambachts school gemaakt. Het is de bedoeling, dat het lokaal blijvend wordt opengesteld. De twee daarop volgende dagen dus op 23 en 24 Maart zal aan 400 a 500 scholieren een verkeers-examen worden afgenomen Het theoretisch gedeelte van dit examen zal ln bovengenoemd lokaal worden afgenomen, terwijl het practisch gedeelte per rijwiel wordt gereden in een nader aan te geven route. KLEPTOMANIE. Sliedrecht. Dezer dagen heeft de gemeente politie de dertig-jarige moeder en huisvrouw v. d. St. uit wijk D in de winkel van de fir ma H. in wijk B.. gearresteerd, tóen zë tracht te goederen te ontvreemden. Zij werd reeds lang geschaduwd. Na de arrestatie werd bij haar huiszoeking gedaan en het bleek, dat het aantal ontvreemde goederen van allerlei soort, zo groot was, dat een vrachtauto moest komen om deze te vervoeren. De vrouw die onmiddellijk alles bekende heeft uit drie warenhuizen te Dordrecht en een groot aan tal winkels te Sliedrecht deze voorwerpen medegenomen. Zij staat bekend als vriende lijk en medelevend. Waddinxveen. Onder leidirtg van mevr. S. Warnaar—Bakker hield de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbdtod haar eerste jaarver gadering na de oprichting. In haar openings- wooid, memoreerde meVr. Warnaar het voor recht. dat er een bestaansmogelijkheid voor deze bond is, ook in Waddinxveen. ikaar van af het begin reeds 110 vrouwen van Ned. Her vormde en Geref. Kerken geregeld samen kwamen. Het aantal is volgens het verslag van de secretaresse, mevr Broer, reeds gestegen tot 133 De samenwerking en de sfeer is dit eerste jaar. ongetwijfeld het moeilijkste jaar, steeds uitstekend geweest. Er werden veel le zingen met steeds actuele onderwerpen gehou den welke zullen bijdragen tot beter inzicht in de houding en taak van de Christenvrouw in deze tijd. De penningmeesteresse. mevr. Verheul deelde mede, dat de afdeling in dit eerste jaar een batig saldff van f 36.31 had weten te behou den. Mevr Notenboom gaf een geestig verslag over het uitstapje, dat de dames maakten Een Inzameling voor het Magdalenafonds tijderts de bijeenkomst bracht f 31 25 op. De avond werd verder gevuld met 't houden van een wedstrijd, terwijl een zangkoortje eni ge mooie liederen ten gehore bracht. de weg Wij zijn ingeslapen en wij slapen voort om te laat te ontwaken in de grote ruim te van de eeuwigheid. Hoe is het gesteld met de ziel van de mensen, die de afgelopen drie jaren elke Zondag de prediking volgen? Zijn niet velen van hen koud gebleven voor het Woord? Mogen er echter ook zijn. die hun hart openstelden voor de boodschap van God. Deze dag is een onvergetelijke mijlpaal voor mij. In de jaren, dat ik in Polsbroek het pre dikambt vervulde omringde de Heere velen met zegeningen, maar er waren ook tegen spoeden. Wij stonden ook op de dodenakker,, waar wij afscheid namen van een vader, een moedér, een man of een vrouw, een zoon of een dochter Daarin wordt echter het Woord van God bevestigd Dat al deze roepstemmen niet tegen ons mogen getuigen. Er is slechts één mogelijkheid om voor God te bestaan en deze is. dat wij van ons hoog voet stuk af moeten. Wij moeten allen tollenaren worden, die uitroepen; .O, God. wees mij. arme zondaar, genadig". Alleen wanneer wij dat kun- kapitaal verdwijnen en zijn eigenlijk dubbel nen wordt het Woord van God een evangelie gedupeerd, omdat ook hun klanten de reke- vóór ons" ningen niet méér kunn?n betalen. Gevolg: Sommige mensen hebben wel eens gezegd, ook de winkeliers kunnen aan hun verplich- vervolgde de predikant, dat volgens ds. Timmer tingen niet meèr voldoen en ook voor hen niet velen in de hemel komen. Dit is echter dreigt een faillissement niet waar. maar de mensen moeten naar Gods De door de bank verstrekte credieten wor- geboden leven en daarop wordt helaas veel te den op korte termijn opgevorderd waardoor ip-; "ht B-sificen sommige credietnemers een gedeelte van hun Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope- loot, want'AKKE RTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, r helpen direct GEMENGD NIEUWS. MAN WILDE ZIJN VROUW WURGEN. De Haarlemse politie heeft de 24-jarige monteur G. van R. uit Haarlem gearresteerd, die zo deelde de politie mede bekend heeft, zijn echtgenote te hebben willen wur gen. Het echtpaar woont bij de ouders van de vrouw in en door deze situatie ontstonden echtelijke onenigheden. Donderdagavond heeft Van R.. volgens zijn verklaring, zijn 25-jarige vrouw bij de keel gegrepen met de bedogling haar te wurgen. Toen dit mislukte is hij weggelopen. De vol gende dag heeft hij zijn vrouw in de buurt van hun woning opgewacht en bedreigd. De vrouw heeft toen haar ouders van het ge beurde in kennis gesteld Deze hebben aan gifte gedaan bij de politie. Zakenlieden dubbel gedupeerd Het faillissement van de Bank van Otide- water heeft reeds veel stof doen opwaaien. In l et stadje zelf is het faillissement nog steeds het onderwerp van welhaast ieder ge sprek. En dit is geen wonder. Naar schatting bedraagt het aantal gedupeerden negentig procent van de bevolking. B.jna iedereen, winkelier en boer. arbeider en burger, had zijn spaargeld op deze bank gestort. De ge volgen van de debacle zijn dan uok rondweg verschrikkelijk. Middenstanders zagen hun recteur der laatstgenoemde instelling. ,Het is goed mogelijk" zo zegt men. dat hij gevangenis ingaat. Maar wij zijn ons spaar- weinig acht geslagen. Geve de Heere ons genade, zodat wij kunnen uitroepen „O mUne gerechtigheid". Wsnneer wij dat doen, wil Hij ons bijstaan, zelfs al gaan wij door het dal van de schaduwen des doods Moge daarom uw en mijn ziel amen leren zeg gen van ganser harte. Nadat de gemeente dparop Psalm 16 vers 6 gezongen had. richtte ds. Timmer enkele per soonlijke woorden tot de aanwezigen. Tot zjjn collega's van de ring IJsselstein sprak hij woorden v an waardering voor de samen werking die steeds aanwezig was Spre ker memoreerde het dotselihg overlij den van ds. Van Rootselaa. Hij wees een schrede is tussen leven en dood De pre dikant wenste hem Godsg enade toe. Tot de leden van de kerkeraad zei da. Tim mer, dat zij hem altijd tot grote steun waren geweest. Hij wenste hen Gods onmisbare e- gen toe. Ook de leden van de kerkvoogdij dankte hij voor de manier, waarop rij ateeds de stoffe- gedeelte inventaris moesten verkopen Bij de opvorde ring bleek ook, dat verschillende van deze credieten niet of slechts gedeeltelijk gedekt waren. En kleine spaarders, die van de rente van hun kapitaaltje leefden, zitten nu zonder inkomen. De hand ophouden. Een van deze. oen 70-jarige man. vertelde ons in spaarzame bewoordingen iets over zijn omstandigheden. Van zijn rente voor de „crash" kon hij net rondkomen Nu moet hij door zijn zoon. die het niet breed heeft, voortgeholpen worden. En later? „Och. dan zal ik wel een uitkering krijgen. Men heeft mij verteld dat ik nu recht heb op ouder domsvoorziening van de Noodwet-Drees. Het is anders wel hard. Altijd heb ik mezelf kun nen helpen; nu moet Ik mijn hand ophou den Zo zijn er meer. De stemming in het stadje is ietwat verbitterd. Men hekelt de houding der regering, de Amsterdamse Bank. die de Oudewaterse Bank overgenomen heeft, dedi- gel_ Een caféhouder echter zag de zaak niet zo ernstig. Hij klaagde over het lawaai en de drukte, welke over de zaak gemaakt worden. „Waarom?" vroeg hij. „geregeld springen er toch banken? Er wordt te veel aandacht aan besteed. Allemaal sensatie, anders niet!" Hij vertelde ons niet hoeveel zijn vordering op de bank bedroeg Maar we komen er wel weer.... Men zal zich nu afvragen of er dan nie mand deze mensen helpt. Helaas ontbreekt hier nog wel het een en ander aan Sympa thie voor hen is er genoeg, dat blijkt uit de vele postwissels die er bij de burgemeester binnenkomen. Een toneelgezelschap zal op voeringen geven en de baten afdragen. Er is een comité van belanghebbenden opgericht om te redden wat er te redden valt. De bevolking weet dit te waarderen, doch beseft ook. dat die hulp bij een tekort van 13 4 millioen gulden, druppels op de gloeien de plaat zijn. Ook de burgemeester heeft dit begreoenen daarom contact opgenomen met de Minister Van Financiën. De bank heeft een grote be lastingschuld aan de staat, die de burgemees ter poogfcwkwijt gescholden te krijgen. Dit zou een met geringe ontlasting van de andere crediteuren betekenen. Of het lukken zal? Men hoopt 't. maar laat zich over de uitslag van deze bemoeienis nogal somber uit. Er is echter de wil omver der te gaan, om weer op te bouwen wat af gebroken is. Da bevolking realiseert zich wel degelijk, dat er geen terug mogelijk is. Een inwoonster formuleerde dit duidelijk en scherp met de opmerking: ..Oudewater is van een ryk stadje meens armgeworden, maar we zullen er wel - Als de heer K. Boo nenburg niet abuis is moet op een zerk in de Schoonnovense Kerk het volgende te lezen staan: „Hier legt begraven Klaas Louwerenze Blom Schipper van Gorkom, Toen hij was oudt vijf en twintig jaaren, Is hg met een Want-schip naar. Spanje gevaar en, En hg bragt uyt Hollandt aldaar Den eersten molen, in het vijftien honderd negen en veertigste jaar. Sterft Anno 1615. Een beetje eigenaardig zo op het eerste gezicht. Men zou wellicht op de gedochte komen, dat die Hollandse schipper in Spanje kennis had ge maakt met Cervantes, de schepper van Don Quichotte en zijn windmolens. Onmogelijk is het niet, want deze be roemde schrijver stierf één jaar na Klaas Louwerenze Blom. De heer Boonenburg vermeldt daar echter niets van. Het rijmpje van de Schoonhoven- se zerk schreef hij over in zijn aller aardigst boekje „De Windmolens dat in de Heemschutserie bij Allert de Lange verscheen. Het is een werk, dat onze streekge noten zeker zal interesseren, want de ze omgeving is r{jk geweest aan wind molens en gelukkig zijn ze nog niet Dwalend in het veld. allemaal verdwenen. Men denke slechts aan het beroemde molenlandschap bij Kinderdijk. De eigenaardige exportma- ni&jmn wijlen de ScHtpper van Gorkom bewijst evenwel dat de molens in onze streek al van oudsher in de be langstelling staan. Het relaas van de schrijver is geheel vrij van eentonig heid. Hjj vertelt de bijzonderheden zó, dat al lezende de liefde voor de molens groeit. Verheugende gevallen van de aankoop van molens releverend, noemt de schrijver o.a. de koop en restauratie van de „Jan van Arkel" te Ar kei en de „Prins van Oranje" te Buren. De Hol landse molen kocht in 1927 de Spin- dersmolens te Hardinxveld, die helaas in 1939 afgebroken moesten worden. Dergelijke geschiedenissen van verval èn afbraak zHti helaas geen zeldzaam heden. De molen* by Kinderdijk zul len nu waarschijnlijk behouden blij ven, maar dat ging pief zo gemakke lijk. Oude mensen uit de streek weten zich vele gevalle-i te herinneren van molens die verdwenen, of waarvan men de lelijke z.g. peperbussen maakte, de wi§kloze rompen, die half gemaal, half molen zijn. De watermolens zijn vrienden van de bevolking der lage landen, maar men let vaak alleen op het nut, terwijl de schoon heid van de molens als decoratie van het land schap over het hoofd wordt gezien. omgeving niet tevergeefs naar molens. In de Gelukkig zoekt men in deze omg* FOUT IN DAGVAARDING REDDE VERDACHTE. Een jonge Haarlemse bakkersknecht J. L., stond voor de rechtbank te Haarlem onder be schuldiging dat hij had ingebroken bij zijn patroon, en deze. toen hij werd betrapt, met een revolver in diens kamer had teruggedre ven. L. ontkende, doch de officier mr. Van der Valk Bouman achtte het bewijs geleverd, on der andere door een afdruk vin verdachtei schoenhak, die in de bakkerij was gevonden. Hij eiste een jaar gevangenisstraf Doch voor de uitspraak kon vallen eiste de verdediger de nietigverklaring van de dagvaarding en onmid- deliijke invrijheidsstelling van verdachte, aan gezien de dagvaarding inplaats van ..arrondis sementsrechtbank" vermeldde „politierechter", en deze laatste houdt geen zitting op Donder dag. Na'een half uur in de raadkamer vertoefd te hebben willigde de rechtbank deze eis in e» verdachte ging in vrijheid heen. Twee arbeiders door trein overreden. Onder de gemeente Nootdorp zijn twee spoorwegarbeiders overreden door de trein uit de richting Gouda naar Den Haag Zij zijn beiden gedood. Men neemt aan. dat de arbeiders, die daar aan het werk waren, ten gevolge van de sterke wind de waarschu- wingsseinen niet hebben opgemerkt. De slachtoffers zijn J. L. G. van Leeuwen, wegwerker te Zoetermeer en G. Hilverinl* loswegwerker te Voorburg. GEVAARLIJKE PEIGNOIR. In het ziekenhuis Westeinde te Don Haag is een 29-jarige vrouw overleden, die ernstige brandwonden had opgelopen doordat haar peignoir, waarmede zij een haard raakte, in brand vloog. In de peignoir was cellulois# verwerkt. Dertig doden bij treinbotsing. Op Long Island, ongeveer dertig kilometer ten Oosten van New York. zijn Vrijdagavond laat twee stampvolle passagierstreinen op elkaar gereden, doordat een der treinen door een onveilig signaal reed. Er zijn dertig do den en honderd drie gewonden. Naar schat ting bevonden zich in de twee treinen 400 passagiers. De bestuurder van de trein, die de aanrij- ding veroorzaakte, is gearresteerd. Deze ma chinist kan tot vijf k tien jaar gevangenis» straf worden veroordeeld. WATERSNOOD IN AMERIKA. De drie Amerikaanse staten, Louisiana, Mississippi en Arkansas worden door over stromingen geteisterd. In totaal hebben in deze drie staten ongeveer 35.000 mensen hun woningen moeten verlaten. Millioenen heet» ren land staan onder water. VOGELPEST BREIDT ZICH ZEER SNEL UIT, De vogelpest breidt zeer snel uit in het Oos ten van België Men denkt, dat de ziektekie men worden overgebracht door kraaien, ek sters en woudduiven. Men heeft vastgesteld, dat de ziekte slechts vat heeft op hanen en kippen en dat ander ge vogelte er van gespaard blijft. ONTPLOFFING IN CHEMISCHE FABRIEK, In een chemische fabriek te Midiand (Mi chigan) zijn door een ontploffing acht arbeider* om het leven gekomen. Drie arbeiders worden vermist. 13 werden ernstig. 12 licht gewond. In de omtrek werden ruiten vernield en in de ge. hele stad trilden de huizen op hun grondvesten door de ontploffing. Het dak van het gebouw werd opgelicht en kwam in kleine stukken of de grond terecht. OVERDRIJVING BIJ KINDERBIJSLAG IN FRANKRIJK. Ook in Frankrijk is sinds de oorlog de po sitie van de laagst betaalde groepen van ar. beiders belangrijk verbeterd en tegelijk heeft een uitgebreid stelsel van kinderbij- Dit stelsel is er vooral op ge- kinderrijkdom der gezinnen te be. vorderen. Frankrijk's bevolking bleet voor de oorlog immers nagenoeg stilstaan en in som mige departementen l.ep de bevolking zelf* achteruit. Daarom werd. en niet zonder suc ces. een sterk progressieve kinderbijslag inge voerd. waardoor het hebben van kinderen niet als een last kon worden beschouwd, ten minste financieel niet, doch eerder «Is een belangrijk voordeel. Maar- men heeft dit systeem zwaar overdreven, zodat op het ogen blik een ongeschoolde arbeider met zes kinde ren een inkomen ontvangt, dat voor 72 pCt. uit kinderbijslag bestaat en slechts voor 28 uit werkelijk verdiend loon. Een gevolg is o.a. ook geweest, dat het verschil lagere en hogere functies sterk ver kleind is. Reeds is de verhouding veel slechter ge worden doordat de lonen van het hogere per soneel veel minder zijn verhoogd dan die van het lagere Vergelijkt men de inkomsten van verschillende groepen van personeel uit de industrie van voor de eerste wereldoorlog met die van vlak voor de laatste oorlog en met die van heden, dan zien we. dat in de groep on- gehuwden in 1914 een ervaren ingenieur vijf- maal zoveel verdiende als een ongeschoolde arbeider, in 1938 verdiende de ingenieur nog maar twee en een half maal zoveel! "in 1948 verdiende hij 2.8 maal zoveel Hierin zat dus de ingenieurs enige verbetering na een Sm ingevoerd. pCt. - hiervi Krimpen>er waard zijn wipwalermolens van bijzondere schoonheid te vinden, evenals b.v. langs de Giessen. Er zijn oude stedekes, die Jtunnen bogen op sterke"achteruitgang "doch voorTe"'gehuwden het bezit van typische walmoiens en met k>nderen is de toestand veel ongunstiger. her en der verspreid inde polders slaan de rustieke bovenkruiers. Op 1 Januari ding één op vijf. In 1938 verdiende de gehuwde 1943 telde ons land nog bijna 1500 in- ingenieur mei zes kinderen 2 1/4 maal zoveel tact zijnd' molen, en 483 niet Inlact SHfl£S Zynde. De oorlog heeft er weer veel Het gevolg hiervan is. dat iedere prikkel om uitgeschakeld; over het hele land nog te werken ln de Franse bedrijven is ver- meer dan er voor 1940 fa Zuidholland - Waren n-l. 14U. geschoolde Hij spant zich dus hoegenaamd niet Het is een reden te meer om zuinig in om ook maar iets vooruit te komen. Bijna te zijn op ons molenhezit. En de heer 'SSTUS Boonenburg stimuleert op onnavolgba- Hierdoor de opleiding in technische beroepen re wijze die zuinigheid, die begint by Sterk belemmerd, aangezien de vooruitzichten de belangstelling voor de molens, welke na lan«durig en kostbaar onderwijs, toch maar ba nadere beschouwing alras in lie,de SLSfVE ffijï SHÜïJïR overgaat. De Gorkomse schipper SJOUW- een uitwas van de sociale zorg. die recht- de een molen naar Spanje. Zoveel streek een algemeen maatschappelijk gevaar )an ons niet gevraagd; wij be- wordt Irl F">n*rijk «aan dan ook stemmen op donhic t :i u i om aan dez dwaze toestanden een eind te ma- slechts te houden wat wy heb- ken. doch de regering durft eenvoudig geen ben. En dat IS toch veel gemakkelijker? maatregelen door te voeren, die bij de grote massa der ongeschoolde arbeiders hevig ver- zet zouden ontmoeten. wordt van hoeven 5 NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensche Courant MAANDAG ZO FEBRUARI 1950 OLIE. Olieeen toverwoord, dat gedachten op roept aan Texas, Sumatra en de woestijnen van Irak. aan de gewapende wachten, die de boor torens en pijpleidingen moeten beschermen te gen overvallen van vijandige stammen. Maar In de Óosteiijke uithoek van Drente, ten Oos ten van Coevorden. tekenen de boortorens zich tegen de wolkenlucht af. En denk niet te min over deze torens, want onder hen bevindt tlch de grootste van Europa. Dagelijks vertrekken twee lange treinen naar Fernis. met volle tank wagens met het vloeibare goud olie. Want de productie van deze Nederlandse olievelden bij Coevorden (zie kaartje) is van een aarze lend begin opgeiopen tot veie honderdduizen den tonnen per jaar (zie grafiek boven het kaartje). NEDERLAND PRODUCEERT OLIE! ftwm. CART0-49tSl De situatie is momenteel zodanig, dat de produetie thans een kwart van de totale Ne derlandse behoefte aan aardolieproducten dekt. Dat men daar niet stil zit. moge blijken uit het steeds voortgezette bodemonderzoek, waar. door men to de overtuiging ia gekomen dat de bij Coevorden aangeboorde olielaeg zich veel verder in Westelijke richting uitstrekt. Daar om heeft de Nederlandse Aardolie Mij. een ver. zoek tot uitbreiding van de concessie ingediend. De aangevraagde concessie omvatten een ter rein van ongeveer 90.000 H A. (zie kaartje). LIJKJE van vermist knaapje GEVONDEN. Enige weken geleden werd bU de Amster damse politie aangifte gedaan van de ver missing van een jongetje van vijf jaar, woon achtig in de Leidsestraat. Zaterdag is het lijkje in de Keizersgracht bij de Leidsestraat drijvend aangetroffen. Engelsman en Amerikaan be= schuldigd van spionnage. De Engelse zakenman Edgar Sanders heeft voor een rechtbank te Boedapest verklaard, zich schuldig te hebben gemaakt aan spion nage en sabotage tegen Hongarije Hij staat met de Amerikaan Robert #Vogeler terecht wegens het organiseren van „economische sa botage" en het gebruik van diplomatieke ka nalen om spionnageberichten uit Hongarije te krijgen. Vijf Hongaren, onder wie een vrouw, zijn met hem ln staat van beschuldiging gesteld Twee hunner hadden al schuld bekend voor Sanders aan de beurt kwam. Zij beiden en' Sanders noemden Vogeler de controleur van hun spionnagewerk en zeiden dat er een spionnagegroep in Hongarije werkte op in structies van de Amerikaanse geheime dienst. De Amerikaanse regering heeft Hongarije er van beschuldigd, dat net de belofte om Sanders en Vogeler „een eerlijk oroces toe te staan, heeft geschonden". Een Engels pro test tegen de behandeling van Sanders is door de Hongaarse regering verworpen. VLIEGENIER VERANTWOORDELIJK VOOR „FRANEKER'-RAMP. Choerijed Lal. de Indiase onderminister van verkeer heeft in het Indiase parlement verklaard, dat de officiële commissie van on derzoek naar de KLM. vliegramp met de „Franeker" bij Bombay ongetwijfeld juist was in haar slotsom dat de vliegenier in de eer ste plaats voor het ongeluk veréntwoordelijk was. Het parlementslid Kamath verklaarde dat de autoriteiten van het Bombayse vliegveld San ta Cruz er in het rapport niet zonder kleer scheuren waren afgekomen en hij stelde voor. dat er een onderzoek zou worden ingesteld naar de zorgeloosheid, nalatigheid of onacht zaamheid" dergenen die ten tijde van het on geluk op het vliegevld de controlefuncties had den waargenomen. AFGHANISTAN, LAND ZONDER WEGEN EN FABRIEKEN. Wanneer men vier Weken lang dwars door Perzië en Afghanistan heeft gereisd, betekent de aankomst in Peshawar (Noord Pakistan) een ware verademing. Hoewel deze stad niet meer dan 50 km. van de Afghaanse grens verwijderd ligt, ia het verschil tussen Pakistan en Afghanistan verwonderlijk groot. Aan deze zijde van de grens wordt men plotseling weer herinnerd aan het feit. dat er nog zo iets als een ge plaveide weg bestaat, waarover een vracht wagen zonder horten en stoten 60 km. per uur kan rijden. In Afghanistan was de snel heid hoogstens 35 k m. per uur. want een gro tere snelheid zou een ramp betekenen zowel \oor chauffeur als voertuig. Hier in Pakistan zijn uitstekende garages op bepaalde afstan den langs de weg. er zijn echte spoorlijnen met echte tunnels en echte stations; alles ge volg van de moderne civilisatie, die aan de andere zijde van de grens schittert door af wezigheid. De Afghanen hebben het in de loop der ja ren zonder de „hulp" van de Westerse mo gendheden moeten doen. Zij kunnen zich ge lukkig prijzen de laatste eeuwen in een on afhankelijk land geleefd te hebben. Ongeluk kigerwijs heeft deze onafhankelijkheid het land nog geen voorspoed gebracht, in tegen stelling met zijn Zuidelijke nabuur Toch zijn er in Kaboel wel een aantal weidenkenden die van plan zijn hun land te verrijken met dezelfde gerieflijkheden, die in India en Pa kistan burgerrecht verkregen hebben. Demi- nister van nationale economie. Abdoel Majid Khan. Iweft reeds een plan uitgewerkt, dat een intensieve ontwikkeling van het land be oogt Een klein aantal van mijn medeburgers, zo verklaarde de minister onlangs, zou ge makkelijk een waarde gelijk aan dertig mil lioen dollar bijeen kunnen brengen voor het bouwen van een cementfabriek en een hydro- electrische installatie, die Kaboel van stroom zou kunnen voorzien. De rest van dat geld zou gebruikt kunnen worden voor het bou wen van enkele textielfabrieken De cement fabriek zou in Afghanistan de eerste zijn. want totnutoe wordt cement uit Pakistan In gevoerd. Volgens de minister zou die fabriek ongeveer vier millioen dollar kosten Voor dat geld zouden de kapitalisten die deze som bijeen moeten brengen, een hypermodern be drijf in handen krijgen. Terwijl van particuliere zijde 30 millioen voor de industrie bijeengebracht kan wor den. is het land niet in staat om het nodige geld te vinden voor de bouw van een stuw dam. die onmisbaar is voor het doen slagen van de irrigatiewerken. waarvan de werk zaamheden volgens contract op 15 Maart '50 beëindigd moeten zijn. Minister Majid heeft verklaard, dat. wanneer de Herstelbank aan Afghanistan de gevraagde lening van 22 mil lioen dollar niet toestaat, de plannen tot bouw van stuwdammen bij Kajadak en Ar- ghandan opgegeven moeten worden. Natuur lijk zullen de cementfabriek, de electrische centrale en de textielfabrieken aan de geld schieters reeds dadelijk winst opleveren, om dat cement aan de staat kan worden ver kocht en de stroom aan de hele bevolking, terwijl ook de textiel grote aftrek in het land zal vinden. Volgens de minister van nationale economie zou een half millioen dollar voldoende zijn voor een onderzoek naar petroleum. Men ge looft. dat het land rijk is aan dit product en volgens de minister zouden er in Parijs on derhandelingen gevoerd worden tussen Af ghaanse afgevaardigden en verschillende pe- troleummaatschappijen. In Afghanistan over heerst de mening dat. indien inderdaad het petroleum-onderzoek resultaten zal afwerpen, de kapitalisten die 500000 dollar zelf zullen voorschieten, omdat de profijten, die de ex ploitatie zal afwerpen, beter in het land kun nen blijven. De staat heeft slechts drie mo nopolies in handen: suiker, benzine, auto's. Het ministerie bestaat momenteel uit twaalf ministers die per maand ongeveer 1700 dollar incasseren, terwijl hun een huis en een auto ter beschikking staan. Van deze ministers be horen er zes tot de familie van de koning. VITAMINEN IN DE MARGARINE Namens de Ondervakgroep Margarinefabri kanten is bij de minister van Landbouw en bij andere regeringsinstanties aangedrongen op vitaminisering van margarine De prijs per pakje zou dan een cent moeten stijgen. DE WONINGNOOD. Hoe groot de woningnood in Nederland wel is. blijkt het best uit de onderstaande ge gevens Daarbij is n l. aangegeven per hop- veel gezinnen een woning verwoest is. In Rotterdam totaal 27 751 (1 op 5 gez): Den Haag 8275 (1 op 12Vt>; Arnhem 3842 (1 op 5V*>: Nijmegen 1890 (1 op 12); En schede 1335 <1 op 16). Groningen 425 (1 op 67). Den Helder 1703 (1 op 3«/a>; Vlissmgen 1318 (1 op 31/*: Velsen 3415 (1 op 2' De kroon spant toch de Wi#mgermeer, waar vrijwel alle. dat is 1004 woningen ver woest zijn. dus 1 op 1 gezin In Limburg heeft 21 ill Gelderland 18 Noord-Brabant 17 Drente 15 der bevolking geen woning. RE BOTERHAMMEN MEE NAAR SCHOOL Niet alleen volwassenen hebben hun dag taak, waarbij zij soms 's morgens vroeg het huis verlaten om er paa 's avonds terug te keren. Ook van de jongere garde, de school jeugd. moet een deel al voor dag en dauw de deur uit. gewapend met een trommeltje bo terhammen voor de gehele dag. Het vullen van dat trommeltje kost menige moeder hoofdbrekens. En daar het hier gaat om de voeding van kinderen, die in hun groeitijd zijn en daarbij vaak grote afstanden door weer en wind moeten afleggen, is het wel de moeite waard, er eens speciale aan dacht aan te besteden. Iedere maaltijd, waarop we een groot deel van de dag moeten teren, behoort niet alleen onze maag voldoende te vullen, maar ons te gelijkertijd beschermende en opbouwende voedingsstoffen te leveren In het bijzonder de jeugd heeft daaraan behoefte. Bij een broodmaaltijd kunnen we hiervoor zorgen door in de eerste plaats melk als drank te geven en ten tweede goede brood beleggingen te kiezen. Melk is n.l. zeer rijk aan deze beschermende en opbouwende stof fen. Datzelfde geldt ook voor kaas. eieren, groenten en fruit, terwijl ook vleeswaren, vis en peulvruchten een goede opbouwende waar de hebben. Het zijn dus deze voedingsmidde len. die de beste broodbelegging vormen voor onze schoolgaande jeugd. Kaas. Het behoeft niet beslist de duurdere volvette te zijn. 40+ kaas en de magers kruidkaas bevatten meer eiwit. Eieren zijn helaas duur. U zoudt eenden eieren kunnen nemen, mits u ze 10 minuten kookt. Ook kan men een hardgekookt ei fijn maken en met een fijngewreven gekookte aardappel, wat boter of margarine, peper en zout tot een hartig smeersel vermengen. Van een ei. dat losgeklopt en met twee lepels wa ter of melk vermengd is. valt een heerlijke zoute of zoete omelette te bakken, waarmee zeker twee boterhammen belegd kunnen wor den. Vis: gerookte of gestoomde bokking, ma kreel. ansjovispasta zijn heel geschikt. Van zachte ontgrate vis met wat margarine of bo ter en wat zout vermengd kan men. indien men daar de tijd voor heeft, een goed smeer» sel maken. Vleeswaren zijn er weer te kust en te keui en ook de goedkopere, zoals bloedworst, heb ben vaak een behoorlijk gehalte aan bescher mende voedingsstoffen. Geschikt is ook ia plakjes gesneden gehakt. Van een rest gekookte erwten of bone* kan men met een gekookte aardappel en wat kruiden een hartig smeersel maken Tenslotte is een gistsmeersel (reformite. hallite. mar- mite) als hartige belegging aan te bevelen wegens zijn rijkdom aan vitamine B En nu de groente en vruchten. Het een voudigst is natuurlijk, de kinderen een appel of peer of een flinke wortel of des zomers een tomaat mee te geven; desnoods kunnen zij die zelf vóór het eten aan plakjes snijden en op de boterham leggen. Hetzelfde geldt ook voor ramenas en radijs en voor de kom kommer. die nog te weinig bekend is als smakelijke broodbelegging. Het beste is, bij iedere broodmaaltijd te zorgen voor een hartige (eiwitrijke) èn een rauwe (vitaminarijke) belegging, waarbij we dan aan de smaak van de jeugd tegemoet kunnen komen door nog één of twee boter hammen te voorzien van iets zoets: bruine suiker, jam. strooisel, chocoladepasta, ontbijt koek. speculaasjes, pannekoek. Deze zoetig heden hebben echter practisch geen bescher mende of opbouwende waarde! Welk brood geeft u uw kinderen mee? Toch niet alleen wit? Bruin- en roggebrood bevatten meer beschermende stoffen en zyo bovendien beter voor het gebit. Snijdt de sneetjes liefst wat dunner en leg ze twee aan twee op elkaar met de belegging ertussen. Wat sla of andijvieblaadjes langs de kant gaan het uitdrogen tegen Maak. als het enigszins kan. de boterhammen niet de avond van tevoren klaar, want daardoor wordt de Inhoud van het trommeltje er niet smakelijker op. Zij geven heel wat werk. die broodtrom meltjes van onze schooljeugd! Maar de ge zondheid van de kinderen vraagt ook in dit opzicht een verstandige zorg. H U W E L IJ K. ÏEN HUISHOUDSTER, 45 J. niet onbemiddeld, foed kun nende melken, sag ilcb gaarne geplaatst op een boerderij. Ook genegen te huwen. Brie ven. onder No. 7205. aan het .Bureau van dit Blad. UISELINSENBUREAU Het Bestuur van „H«t Groen* Kruis" t« Ltkkarkwk Maakt bekend dat door verbouwings werk- zaamheden aan het Wljkge- bouw op Woenedagan 22 Fabr. en 1 Maart a.s. ▼an het Zuigelingen bureau sal worden gehouden. JUIST foor U111 E'nREISCURSUS FRANS Duur dit* Inlichtingen bi), Mwr. B. v. d. Lijn Lerares Frans M.O. Fluwelensingel 35 Tel. 4039 Gouda DE KERN van alle goede reclame is Ceuranten-reclosi* OPENBARE U.L.O. SCHOOL die de 6 klassen der lagere school hebben doorlopen, vóór 1 April a.s. bij het Hootd der school, de Heer A. van der Laan, Koestraat 123 te Schoonhoven, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling, het laatste op Zaterdag 25 Febr. of Zaterdag 4 Maart tussen 4 en 6 uur in het Schoolgebouw. Boeken en leermiddelen gratis in bruikleen 3-jarige cursus voor diploma A en B. Opleiding voor H.B.S., M.T.S., Zeevaartschool en Kweekschool. èehouW fyerrs long Utallmnt eegtlmohg gotd ondfhoudt» érn* STADHUISSTRAAT 7 9 TEL. 431 - SCHOONHOVEN HYPOTHEEK. Particulier kapitaal beschik baar tot elk bedrag. als plaatsing onder eerste hypothecair verband van landerijen en huizen tegen billijke voorwaarden. Aanvragen te richten aan Beëdigd Makelaar J. C. JUE Gz. WESTHAVEN 3 TE GOUDA Telefoon No. 2779. Onze nieuwe afdeling diazotypla. levert bouwkundig* l*k*ntng*n g*typt* origin*l*n >ch*t<ontw*rp*n alsmede aanplakbiljetten Gediplomeerde lichtdrukker; Haven 25 Schoonhoven Wij leveren ook transparant tekenpapier voor het vervaardigen der originelen. porcel en aardew. serviezen: thee-, ontbijt en talel- (comb en afz.) bazar ,.de potteman" gorkum markt 12. zie de étalage ook binnen. Auto verzekering Auto financiering ^ÓbUDANTILBElDD'jr SCHOONHOVEN Telefoon *22. De Uitgevers van dit Blad kunnen onder geen om. standigheid de adressen verstrekken van degenen die onder nummer ad verteren. Om In contact met de adverteerders te komen, schrijve men een brief aan ons Bureau, met op de enveloppe het num mer uit de advertentie. OPENBARE U.L.O. SCHOOL te Lekkerkerk tijdens het spreekuur, dat gehouden zal worden op Vrijdag 2* Februari van 7-9 uur in het schoolgebouw Lange Achterweg 56 - Lekkerkerk Toelatingseis: a.s leerlingen moeten 6 klassen der Lagere» School doorlopen hebben. Het hoofd der School, CHR. OORN1EK Wendt U dan tot de Firma L. N. Poldervaart Verhuizingen-Meubelopslagplaats Gouda. Turfmarkt 1, Telefoon 2534 Wij virzorgin da douana formdlltaltaa, hat pakkan an bavracMan ZEISS DEPOT Neem voor Uw ogen het beste. Geef ze daarom ZEISS GLAZEN ZEISS GLAZEN hebben het voor deel zowel in het midden als aan de rand een vol komen helder en i scherp beeld te geven. ü25initnDEW!GK HET10"' HUIS VflNflf OE MARKT DE speciaalzaak ln MAATbrlllen. Erkend leverancier voor allo ziekenfondsen en officieel aangesteld leverancier voor het Z. en O. fonds der Ned. Spoorwegen. 24 cent. War hebben ze re lijden, die schoenen vtn U! Ze buigen maar door en door... talloze malen per dag! Alleen de beste verzorging en dus met Erdal schoencréme, kan hier uitkomst brengen. Want Erdal is samengesteld uit edele wassoorten, die de bijzondere eigenschap hebben, dat zij het leer .voeden", waardoor het soepel blijft en barstvrij. Bovendien, met Erdal gepoetste Schoenen blijven langer mooi door de zo beroemde Erdalglans! Edele wassoorten NV. Mf. voof Watvarwcrklng Eidallabriak, A VOOR PHILIPS RADIO PIET VERWED ERKENDE PHILIPS SERVICE ALBLASSERDAM TELEFOON K 1859 397 TE KOOPt weaens beëindiging van het bedrijf, een volledigi koaslnvintarls en een kaaabrlk. Gebr. D*el*n, Beierl.weg 93 - Stolwijk tW"" 184 Voorzichtig peddelde Rob zijn knap vermomde cano naar de reusachtige vlieg- boet, die bewegingloos op het water lag. Ans verschool zich achter hem. haar hoofd stak juist boven de rand van het bootje uit. 185. In de cockpit van het vliegtuig zat de Havik met twee van zijn mannen. „Ner gens een spoor van die spionnen." zeide da Havik. Za uua al lang vartrokkan." 186. Maar Rob was niet heengegaan. Vlal bij zijn vijanden hield hij halt. „Ik zal de< ze rookbom door de patrijspoort werpen,' fluister da hii to* Am

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3