PLAATSELIJK NIEUWS Nieuwe plannen voor runder f.b.c.»bestrijding Vaii Rondom PLAATSELIJK NIEUWS. SAMENWERKENDE LANDEN. NE Westerling wordt aan Nederland uitgeleverd Negenduizend militairen met groot verlof. Een aparte blouse. SPORTNIEUWS. Verkoudheid •yjTij'i Electrische gemalen in bedrijf gesield. Hoe je't doet... met Mascotte gaat-ie goed J>I__^h4^bBLaD VOOR aum-HOLLAND EN UTRECHT g^boonhovensche Courant VRIJDAG 8 MAART 1950 Bedrijfsongeval. Capelle a d. IJuel. Bij zijn werkzaamheden all ïjzerwerker aan boord van een in aan bouw zijnd zeeschip ctfWerf I van de firma A. Vuyk 61 Zonen s Scheepswerven is de 28- jarige G. Boon uit Zevenhuizen door vallend ijzer getroffen, waardoor hij ernstige wonden aan hoofd en lichaam opliep. Dr K. Zand bergen, die de eerste hulp verleende, achtte directe opname in het ziekenhuis noodzake lijk. Het ongeval werd veroorzaakt doordat een kraan-transportbak. waarmede losse ijzer waren werden aangevoerd, tegen een verster king stootte en daardoor kantelde. Het eersie tiental van de schaakvereni ging ..Kral. Veer'' sleepte andermaal een overwinning uit het vuur. Men won nu met voorlopig R—l (vermoedelijke eindstand 8—2) Wanneer de laatste wedstrijd wordt gewon nen en dit is zeer waarschijnlijk mag Kralingje Veer 1 zich kampioen derde klasse noemen. FAILLISSEMENT. Gouda. Tegen A. J. Goyaarts. Wachtel- «traat 17, is het failissement uitgesproken. Haastrecht. Bij de politie werd Maandag avond kennis gegeven, dat langs de Provin ciale Weg Oost een jeugdig meisje was aan getroffen. dat in haar eentje langs de dijk zat. Zij gaf geen antwoord op vragen van voor bijgangers wat haar scheelde. De politie bracht het meisje naar het bureau over. waar bleek, dat zij in zeer overspannen toestand verkeer de. Bij onderzoek stelde men vast. dat zij in een zenuwinrichting verpleegd was geweest. Nadat zij weer enige dagen in haar ouderlij ke woning vertoefd had. was zij gevlucht. In overleg met geneeskundigen heeft men besloten haar andermaal naar een zenuwin richting over te doen brengen. Haastrecht. De kiezerslijst voor deze ge meente bevat 1377 namen. Krimpen aan de Lek. De Oranjevereni ging ..Oranje Boven'' gaf in het Sociëteitsge bouw drie propaganda-avonden, waarvoor gro te belangstelling bestond. De voorzitter, de heer Van den Berg. opende met een welkomst woord. waarna staande twee coupletten van het volkslied werden gezongen. Hierna voerde de Rotterdamse toneelvereni ging „Luctor et Emergo" het toneelstuk Peggy m'n kind" op Het stuk viel. zowel wat inhoud als spel betreft, zeer in de smaak. Een hartelijk en wel verdiend applaus viel de speelsters en spelers teq deel Krimpen aan de Lek. De dames N. Mourik en M. van Limborgh en de heer C. Schouten, slaagden te Rotterdam voor het diploma ty pen. Voor steno typiste slaagde mej. N. van Oosterom. Vrijdag- en Zaterdagavond gaf het kin- der- en meisjeskoor van de gemengde zang vereniging Krimpen aan de Lek. onder leiding van de heer H. Zanen. een uitvoering in het Sociëteitsgebouw. Voor de pauze werden op verdienstelijke wijze enkele zangnummers ten gehore gebracht Na de pauze voerde men met succes op de operette ..Koning MidasDe be langstelling wss voor beldg avonden buiten gewoon groot. SUCCES VAN OUD-INWONER. Krimpen un d* L-k. Een oud-inwoner van deze gemeente behaalde op een in Antwerpen gehouden Jeugdmueiekconcours. uitgaande van de Antwerpse Kunstkring, in de dirigeer- klasse een tweede prijs met de vijfde Sympho- nie van L. van Beethoven. Het succes was overweldigend aangezien Jean Ixmis Stuurop pas negentien jaar geworden is. Verder won hij de derde prijs met de so liste mej Tine van der Beeck. uit Laren, in het tweede Pianoconcert van Rachmaminov. Hij was de enige buitenlandse deelnemer. Raadrngenda. Krimpen Mn de IJsael. De raad komt in openbare vergadering bijeen op Vrijdag 3 Maart, 's avonds te 8 uur. ten gemeentehuize. Agenda. Voorstel tot vaststelling va« een re glement voor de commissie van toezicht op de gemeentelijke technische school (ambachts school). Bennoeming onderwijzer u.l.o. school. Opnieuw vaststelling der verordening tot hef fing van straatbelasting, in verband met de afgelopen termijn van goedkeuring per 1 Ja nuari 1950 Verhuur van de woning Veerdam 8 san J. P de Jong alhier, met ingang van 30 Januari 1950 tegen f 1.75 per week. Inclu sief kosten waterleiding. Reclames plaatselijke belastingen 1949 Voorstel tot verhoging van de presentiegelden van de raadsleden tot f 3 50 per vergadering, ingaande 1 Januari 1950. Voorstel tot definitieve medewerking aan de bouw van 8 en 4 won'ngen aan de Boezem straat en Molenvlietsirgel door de Stichting ..Gemeentebelangdoor het verlenen van een grond- en bouwvoorschot en het toekennen van bijdrage. Voorlopige vaststelling rekening grondbedrijf 1946 en gemeenterekening 1946. Aangaan geldlening van f 1.000.000 of gedeelte hiervan, ten behoeve van de bouw van 96 montagewoningen door de stichting ..Gemeen tebelang". Aanvullend voorstel tot uitbreiding der O. L. School door bijbouw van een vleu gel Regeling comptabiliteit Behandeling be groting grondbedrijf; begrot ng gemeentelij ke dienst voor Sociale zorg en gemeentebegro- ting voor 1950. Krimpen aan de IJssel. Toen de heer Joh. Sparreboom zich Dinsdagavond per rijwiel van rijn werk naar huis begaf, werd hij in de ge vaarlijke bocht in de IJsseldijk. nabij de fir ma Van Waning. door een hem inhalende vrachtauto met aanhangwagen aangereden. De heer Sparreboom liep ontvellingen op aan han den. en hoofd, benevens een gapende hoofd wond. Tevens klaagde hij over pijn in de borst. Nadat hij bij een der omwonendep was bin nengebracht. werd hij later per auto naar zijn woning gebracht, waar dr. Blom hem verder behandelde D.C.V.—E.B.O.H. 0—l. Krimpen aan de IJsael. De Krirfipenaren zijn thans definitief gedoemd tot het spelen van de gradatiewedstrijden. Er stond ee« felle wind toen D.C.V. de wedstrijd tegen E B O H. speel de en de wedstrijd was met bepaald mooi. Dat E B.O H de punten in de wacht sleepte, had zijn oorzaak in twee penalty's, welke beide door de spil van DC.V. Van Leeuwen wer den veroorzaaktdoor in het beruchte gebied de bal met de hand te spelen. Beide penalty's werden feilloos door Schoon van E B O H be nut. De eerste ontstond na ongeveer een half ur spelen, zodat de rust inging met een ach terstand van DC V. Na de rust pakte D.C.V. energiek aan. doch gemis aan doorzettings vermogen en stoo'kracht van de voorhoede, waren oorzaak, dat d^s verdediging der Dord- tenaren telkens weer met succes kon ingrijpen. Toen na ongeveer twintig minuten in de twee de helft een penalty werd veroorzaakt en he- nut was D C.y. een geslagen ploeg en verloor het'spel alle aantrekkelijkheid/ BIJNA VERDRONKEN. Krimpen aan de IJssel. Zaterdagmiddag wil de de dertienjarige J. Noorlander van de IJs seldijk een kist met groenten bezorgen aan boord van het bij het terrein van de firma Oosterwijk liggende motorschip ..Sahara". Plot seling viel hij van de loopplank. Hij werd door memand opgemerkt en dreef een flink eind de IJssel in waar hij werd opgepikt door de schipper van een olieboot Nadat hij binnen gebracht was in een nabij liggende motorboot, werd door dr. Visser kunstmatige ademhaling toegepast Het gelukte hem de levensgeesten bij de drenkeling op te wekken, waarna deze/ per auto naar de ouderlijke woning werd overJ gebracht. Lekkerkerk. Het voetbalprogramma voor Zondag luidt; Zwervers 1 (Capelle aan de Lfs- sel)Lekkerkerk 1; Lekkerkerk 2Bolnes 2, Schoonhoven 4Lekkerkerk 4. Het derde elftal ls vrij. Het eerste elftal zal het zwaar te verant woorden krijgen. Zwervers is er momenteel goed in en dat kan van L.F.C. niet gezegd /wor den. Zwervers verloor hier op 2 Octobef met 20 en deze club zal dus belust zijn pp re vanche. Het tweede elftal krijgt Bolnes 2 op bezoek, waarvan op 2 October in de uitwedstrijd met het klenst mogelijke verschil (10) verlo ren werd. LF.C. zal nu wel op beide punten de en vrede, wegens zijn verdiensten tijdens zijn verblijf in Indonesië als commandant. Ouderkerk a.d. IJssel. De' vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel kwam Maandagavond in School I SCHEPEN VAN EN NAAR DE OOST. Groote Beer, A dam—Djakarta. 2 te Aden ver. Sibajak, Djakarta—R'dam, 1 130 m. N.N W. Perim. in jaarvergac ering bijeen. De voorzitter de Volendam. DjakartaR'dam. 1 50 m Z Kaap Vermelde totale sanering der besmette bedrijven. Het zwaartepunt In de rundertuberculose-bestrljdlng sal verlegd moeten wor den naar het totaal t.b.c.-vri) maken der besmette veestapels, met andere woor- dep naar het so spoedig mogelijk afvoeren van so mogelijk alle reageerden van f besmette bedrijven naar de slachtplaats of naar bepaalde aogenaamde afmelk- of meetbedrijven". aldus de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning lp «fijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer Insake de Rijksbegroting 1^0. weten wat hun te doen staat, komt. omdat zij zich geen voldoende voorlichting verschaffen. Op het ogenblik is de toestand zo. dat in iedere provincie een Gezondheidsdienst voor Op deze wijze worden de besmette bedrij ven genaseerd en bestaat er geen kans meer op hernieuw® infectie door één of meer ach tergebleven reageerders, die te allen tijde open lijders kunnen worden, hetgeen zo vaak tot teleurstellende resultaten heeft geleid. Voor de naaste toekomst werkt de Veeartse- nljkundige Dienst in samenwerking met de Gezondheidsdiensten voor Vee het reeds eer der aangekondigde nieuwe plan uit, hetwelk in deze richting gaat. In Denemarken is de t.b.c.-bestrijding ge voerd volgens het systeem Bang: aanvanke lijk jaarlijkse tuberculinatie. afslachting van open lijders, streng doorgevoerde isolatie van wel- en met-reageerders. t.b.c.-vrije opfok. Wanneer in een bepaalde streek of op een bepaald eiland de toestand was bereikt, dat er nog slechts 10 pCt. reageerders werden gevonden, werd van Staatswege voor dat ge bied de verplichting opgelegd tot algehele af eet van deze laatste reageerders aan de slachtbank. Dat in Denemarken met deze me thode vrij snel resultaat is bereikt, is te dan ken aan zijn vele eilanden, de streng doorge voerde isolatie en de in vergelijking met Ne- der land geringe verplaatsingen van het vee. De methode van bestrijding, die de laatste jaren in Nederland is gevolgd, is een gewij zigde Bangse methode, met dien verstande, dat de scheiding van niet- en wel reageerders onvoldoende doorgevoerd kon worden. Minister Mansholt bestrijdt de mening, dat •r in het algemeen grote onzekerheid zou hegrsen ten aanzien van het vaststellen van de ziekte. Wel is in de oorlogsjaren en daar na enige onzekerheid ontstaan als gevolg van de grote evacuatie van veebeslagen met dien tengevolge uitbreiding der tuberculose, de on voldoende voeding en huisvesting, gepaard gaande met verlies van weerstandsvermogen, het onvoldoende onderzoek door gebrek aan vervoermiddelen en de niet aan de eisen vol- doenende tuberculine, wegens gebrek aan de nodige grondstoffen bij de bereiding. Een en ander kwam vooralsnog aan de dag, toen het onderzoek weer op normale wijze kon worden uitgevoerd met een tuberculine, die aan de hoogste eisen van zuiverheid vol deed .Ook met d^ze soort tuberculine is ech ter nog geen volstrekte zekerheid te verkrij gen. doch wel een graad van zekerheid, die aan 100 pCt. grenst. Bij het massale jaarlijkse onderzoek van bijna 2000000 dieren zullen bij de techniek der tuberculinatie fouten worden gemaakt, terwijl in de beoordeling der reactie ook nog een wisselende persoonlijke factor schuilt, waardoor eveneens miswijzigingen zullen wor den veroorzaakt bij het stellen der diagnose, doch dit kan van geen betekenis zijn voor het resultaat der massale bestrijding. Een vol strekte zekerheid is nu éénmaal niet te be reiken. Dat goedwillende veehouders vaak niet meer. jaar. Vee is. waar elke aangesloten veehouder elke inlichting en voorlichting kan krijgen, die hij wenst, en waar hij kan vernemen, welke maatregelen in zijn geval het meest gewenst zijn. Uiteraard is voor het welslagen van de t.b.c -bestrijding de medewerking van de vee houder vereist. Er wordt dan ook naar ge streefd deze medewerking te verkrijgen, het geen zich voornamelijk openbaart in het stre ven om de inspanning, moeite en kosten, die de bestrijder zich getroost, op één of andere wijze financffeel te belonen. Een van de redenen, waarom de pogingen tot het t.b.c.-vrij-maken van bepaalde lands delen in versneld tempo worden aangewend, was de mogelijkheid met de Amerikaanse be- zcttingsautoriteiten in Duitsland tot een over eenkomst inzake leveranties van t.b.c.-vrije melk te geraken. Mede doordat het aantal te verwijderen reageerders groter was dan aan vankelijk kon worden berekend en voorts wegens tegenstand van een kleine groep boe ren in één der gebieden tegen de verplicht gestelde opruiming van reactiedieren. bleek de tijd van voorbereiding tot het moment van inschrijving voor de leverantie onvoldoende te zijn om aan de -van Amerikaanse zijde ge stelde voorwaarden te voldoen. Of bij de vol gende halfjaarlijkse inschrijvingen met de Amerikaanse bezettingsautoriteiten melk- leveranties kunnen wordqn overeengekomen, dient te worden afgewacht. Grote plannen. Binnen niet al te lange tijd zal waarschijn lijk aan de Tweede Kamer een voorstel wor den voorgelegd van een commissie, die was ingesteld door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De plannen inzake de runder t.b.c.-bestrijding, die dan worden voorgesteld, zijn opgesteld in samen werking met de Stichting van de Landobuw. Deze plannen houden in. dat de regering gedurende vijf jaren tien millioen gulden per jaar beschikbaar zal stellen. De verenigingen of fabrieken, waarbij de veehouders zijn aan gesloten zullen dan een korting van twee pro eent moeten toepassen op de melkprijs van de bedrijven, welke niet t.b.c.- of reactievrij zijn. Als een dergelijk bedrijf echter binnen een bepaalde tijd reactifevrij is, wordt deze kor ting terugbetaald. Bovendien zal centraal een heffing van vijf-en-twintig cent per honderd kg. melk worden ingesteld. De bedragen, die door deze heffing gevormd worden, komen terug in de provincies, waar zij zijn opge bracht. Zij zullen daar dienen ter stimulering van de t.b.c.-bestrijding. Het bedrag, dat op deze wijze gevormd wordt, bedraagt voor het gehele land bij een melkproductie van vier milliard kilogram tien millioen gulden per beslag leggen. Het vierde elftal| spelt zo wisselvallig, dat men-moeilijk een voorspelling kan maken. In de plaats van de heer Th. C. van der Maat. die bedankt had als voorzitter van de b.ljartvereniging De Amstelbron", is gekozen de heer G. Rozendaal. In de plaats van de heer P van Buren, die om gezondheidsredenen bedankt had als bestuurslid van de afdeling van de Partij van de Arbeid, is gekozen de heer J. de Gruijter. Dames! Hamen-Gelei maakt Uw handen zacht als zij (Adv.). RAADHUIS BIJNA GEREED. Moordrecht. De restauratie van het raadhuis nadert haar voltooiing. De datum van inge bruikneming is bepaald op Donderdag 23 Maart Hierbij zal het woord gevoerd worden door mr E. J M. H. Bolsius, waarnemend com missaris der Koningin. Nieuwerkerk aan de IJssel. In de eerste Openbare Lagere School werd Dinsdag een ouderavond gehouden, die door ongeveer hon derd ouders bezocht werd. Mede aanwezig wa ren burgemeester Vogelaar, wethouder Ver boom en bestuursleden van de afdeling Volks onderwijs. In zijn openingswoord releveerde het hoofd der school de voornaamste gebeurte nissen in het afgelopen jaar Vervolgens hield de heer J. Sm t uit Rotterdam een causerie met film en lichtbeelden Over: ..Hoe ziet het kind!" De ouders vblgflen spreker met de grootste aandaeht. Nadat nog een filmpje ge draald was over ..De hooioogst in de Alpen", werd het werk der leerlingen bezichtigd BOOMPLANTING DOOR «CHOOLKINDEREN Nieuwerkerk un de IJsael. Bij de eerste Openbare Lagere School is in aanwezigheid van burgemeester en mevrouw Vogelaar, per soneel en schoolkinderen, een lindeboom ge plant. Nadat 'twee leerlingen de boom geplant hadden, sprak de burgemeester de kinderen toe en wekt# hen op de planten met liefde en zorg te behandelen, ook als binnenkort op an dere plaatsen In de gemeente bomen geplant worden. De heer Dirkzwager hoofd der school, zei. dat de boom een geschenk was van Volkson derwijs als herinnering aan de bouw van de school. Ouderkerk un d« IJssel. De vereniging voor EHBO ..Hulp in Nood" kwam Woensdag avond in jaarvergadering bijeen, in de oude O. L. School op het dorp. De opkomst was vrij goed. In zijn openingswoord liet de voorzitter, de heer Art. van Soest, de> voornaam ste gebeurtenissen in het afgelopen jaar de revue passeren. Ook memoreerde hij het over lijden van de heer H. Ceelen. tengevolge van een droevig ongeval. De vereniging verloor in hem een actief bestuurslid- Op verzoek van het bestuur nam de verga dering te zijner gedachtenis één minuut stilte In acht. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer T Burger. b\eek. dat ..Hulp in Nood" in het wedstrijdleven in de Krimpenerwaard een uit stekende rol speelde. In de laatste elf wedstrij den behaalde men vier eerste en zeven twee de prijzen, vijf eerste leldersprijzen en vier tweede De vereniging telt 36 leden. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer P. C de Rutyer. maakte melding van een batig saldo. De voorzitter werd met bijna algemene stemmen herkozen^ en nam zijn benoeming aan. Het bestuur is thans als volgt samengesteld; A van Soest, voorzitter; T. Burger, secreta ris P. C. de Ruijter, penningmeester, Ant. van Wijk, commissaris; en J Hoogwerf, algemeen adjunct. De datum van de kringwedstrijd voor E.H. B.O verenigingen uit de Krimpenerwaard, welke ditmaal in deze gemeente zal worden ge houden. werd bepaald op Woensdag 22 Maart. In de rondvraag kwamen nog vele vragen naar voren, die gezamenlijk tot een oplossing werden gebracht. Ouderkerk un de IJssel. Zaterdagavond gaf de adspiranten afdeling van de gymnastiek vereniging ..O.K.K." in de Harmonie onder leiding van haar voorzitter de heer H P. de Bruijn, haar jaarlijkse propaganda feestavond. In zijn openingswoord sprak hij zijn blijd schap uit over de massale opkomst van leden, donateurs en afgevaardigden- van zustervereni gingen uit naburige gemeenten. Over de ver richtingen van de jeugdturn in het afgelopen jaar was hij zeer tvereden. Énkele onderschei dingen werden aan de vlag gespeld. Na het gemeenschappelijk z'ngen van het turnlied, werd het gymnastiekprogramma op vlotte wijze afgewerkt. Voor al deze oefenin gen was zeer veel belangstelling. De jeugd werkte zeer goed Vaardigheidsdiploma s werden uitgereikt aan de volgende meisjes: 1 N. Houweling; 2 J, de Mik; 3 J Schouten 4 M Lammers; 5 B de Koning; 6 K. de Bruijn; en 7 M. Docters van Leeuwen, Daarna Voerde een aantal leden twee toneel stukjes op. De kinderen speelden het bijzonder goed Het herhaald hartelijk applaus hadden zij dan ook wel verdiend Het muzikale gedeelte waiMn handen van de gebr Dekker en de bekende melodieën wer den door de kinderen spontaan meegpzongen. Tot slot was er een geanimeerde verloting. Luitenant onderschelden. Ouderkerk un de IJsael. De burgemeester heeft vorige week aan de reserve-luitenant D. heer G. de Rek. sprak zijn blijdschap uit over de massale opkomst. De secretaris de heer L. Evegroen. zeide in zijn jaarverslag dat het aantal leden der vereniging steeg tot 182 School I had gemiddeld 212 leerlingen. Inliet personeel had verwisseling plaats. De heer Oudenaarden werd 'bpgevolgd door de heer Bergman, de heer Aergelo door de heer P. A. de Graag. Het hoofd de heer W. A. Brouwer kon het gehe4e-jaar zijn werk verrichten. School 11 had gemiddeld 163 leerlingen De heren J. Snijder en C. van Es namen een be noeming aan te Lunteren. In hun plaats kwa men'de heer G. v. d. Burg en mej. Van Bek- kum. waardoor mej. Trouwborst als vak-on derwijzeres heenging. Het schoolreisje slaag de uitstekend. Aan deze school zal een her stelling aan de gang van het gebouw nood zakelijk worden. Tenslotte bepleitte de heer Evergoen in cfe toekomst een der scholen om te zeiten in een v.g.l.o. school. Met het kleu teronderwijs ging het ook goed. Het gemid deld aantal leerlingen liep aan deze school tegen de tachtig. Het dames-comité hield toe zicht op de gang van het onderwijs. Daarna bracht de heer J. de Jong Cz. het financieel jaaroverzicht uit. De totale inkom sten waren: f 54.817,30, de totale uitgaven f 54 4.-8.p7. zodat er een batig slot was van f 359.23. Dit laatste bedrag werd bij de bezit tingen gevoegd, die daardoor van f 6109.78 stegen tjot f 6469.01 De kleuterschool had aan inkomsfen: f 4373.50; aan uitgaven f 4422.61 zodat hier een nadelig saldo was van f 49 05. In ae uitgaven was echter begrepen een post van f 400.aflossing, zodat de financiële ba sis van de kleuterschool steviger werd. Als béUj^rsleden werden vervolgens met grote meerderheid van stemmen herkozen de heren H. Heuvelman en C. Hoogendijk J.Mzn. De heer P. Hoogerwaard, die meer dan der tig jaar bestuurslid was. ging het bestuur reelaten om gezondheidsredenen. Hij werd door de voorzitter op hartelijke wijze toege sproken. In zijn plaats werd met 68 van de 131 uitgebrachte stemmen gekozen de heer A. de Redelijkheid, die evenals de herkozen leden zijn bestuursfunctie aannam. In de rondvraag werden enkele zaken besproken. Gesinshulp. Ouderkerk a.d. IJssel. De Commissie voor het Bureau voor Gezinshulp kwam Maandag avond onaer voorzitterschap van dr. W. J Leeuwenburg in de raadzaal in vergadering bijeen. Aan de gezinsverzorgster mej. H. Smaal werd op haar verzoek eervol ontslag verleend tegen 25 Maart. Men zal sollicitan ten voor deze functie oproepen. Een regle mentswijziging. inzake de werktijden van de gezinsverzorgster werd aangenomen. De ta rieven voor genoten hulp bleven onveran derd. De boeken van de secretaris-penning meester. de Ijeer G. de Jong Mzn., werden gecontroleerd en in orde bevonden. GRATIS REIZEN. Oudewaler. Dezer dagen kwamen de leden van de RK. middenstandsvereniging De Hanze" en van de Chr. middenstandsbond bij een ter bespreking van een te houden win kelactie. Na uitvoerige besprekingen kwam men tot overeenstemming en werd besloten om rei«zegels uit te geven Bij aankopen tot een bedrag van f 1zal een reisbon worden verkregen Tot op heden omvat deze actie reeds dertig winkeliers in allerlei bedrijfstak ken. Raadsvergadering. Oudewater. De gemeenteraad zal hedtenavond om 7 uur ten stadhuize in een openbare verga dering bijeen komen De agenda vermeldt het aangaan van een geldlening groot f 200.000. toekenning 5 pCt. salarisverhoging aan ge. meentepersoneel. toekenning renteloze voor schotten aan de woningbouwverenigingen, be noeming en ontslag lid burgerlijk armbestuur, wijziging instructie gemeente-arts. BUSDIENST NAAR REEUWIJKSE PLASSEN. Reeuwijk. Met ingang van 1 Mei zal de „Citosa" een busdienst instellen vanaf het sta tion Gouda over de Weth. Venteweg naar de Reeuwijkse plassen REEUWIJK. Geboren Elisabeth Johanna Maria, d- van W N Vergeer en T. A. Moons IJbertje. d. van W. G. Vermeulen en T Spoelstra Ondertrouwd: A. Tol. 20 j. (te Waodinxveen). en G. van Dijk. 19 j. D No bel. 20 j„ en M, Dexel 21 j. (te Gouda). K. van der Heijden. 35 jen A. van Sprang. 27 (te Gouda). Overleden: A Burger. 76 j.. weduwnaar van J van den Heuvel. J. Schouten, 78 j,. echtgenote van A. van Hars kamp. MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN SPOEDIG BIJEEN* De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson. heeft verklaard, dat een nieuwe bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van Engeland. Frankrijk en Amerika in de komende lente wellicht nodig zal zijn. Hij zei tevens, dat de Westelijke ministers van buitenlandse zaken de middelen bestu deren om de politieke en economische samen werking van de Noord-Atlantische mogend heden te versterken. NATIES. De secretaris-generaal der Verenigde Na ties. Trygve Lie. voert op het ogenblik par ticuliere besprekingen met de leden van de Veiligheidsraad om te pogen voor de voor naamste punten, waarop zijn organisatie is vastgelopen, nieuwe banen te openen. Om ten aanzien van het Chinese probleem, de controle der atoom-energie en de geschil len tussen Oost en West een oplossin- vin den. zou Lie de volgende voorstellen hebben gedaan: 1. Een bijzondere zitting van de Algemene Vergadering in de lente te Moskou of Parijs. 2. Een of meer zittingen van de Veiligheids raad in Europa in de hoop. dat verschil lende ministers van buitenlandse zaken deze zullen kunnen bijwonen. 3. Verschillende besprekingen onder auspi ciën van de Verenigde Naties tussen ,.de grote drie". Comorin en 2 3 bij Minicoy verwacht Atlantis. Djakarta—A dam 2 in Straat Gibral tar. Kota Inten, Djakarta—R'dam, 28 20.15 van Aden. Waterman, verm. 2 van Djakarta naar Rotter. POST VOOR DE „VOLENDAM". Post. bestemd voor naar Nederland terug- kerende militairen, aan boord van het troe penschip ..Volendam". die in de tussenhi uitgereikt, moet uiterlijk op n Maart in Nederland ter post worden bezorgd. zal worden Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten; ..Aanboord van het troepenschip ..Volendam" op thuis reis naar Nederland". De naam van de ver- mocdelijke tussenhaven mag niet worden ver. meld. zegt radio India. „All India Radio" heeft het bericht ver spreid, dat de Engelse autoriteiten in Singa pore een bevel hebben uitgevaardigd, dat Westerling naar Nederland zal worden uitge leid op grond van zijn Nederlandse nationa liteit. Tezelfdertijd hebben de Engelse auto riteiten een verzoek van de Indonesische re gering om uitlevering van Westerling gewei gerd. omdat er geen uitleverinsg-overeen- komst bestaat tussen de Verenigde tSatenvan Indonesië gn Engeland. Noch uit het buitenland, noch hier in het land hebben wij bevestiging van bovenstaand bericht ontvangen of konden wij bevestiging daarvan krijgen. In officiële kringen te Singapore werd me degedeeld. dat Westerling binnen drie dagen voor het gerecht zal verschijnen. Volgens betrouwbare berichten heeft een Indonesiër uit Rangoon, die op uitleiding wachtte, in de gevangenis naar Westerling gespuwd. Reuter berichtte, dat Westerling comforta bel behuisd was en de toekomst met vertrou wen tegemoet ziet. Zijn gevangenbewaarders verklaarden, dat zijn enige zorg de veiligheid van zijn echtgenote betrof. Lichting 19(9. Ruim 8900 dienstplichtigen van de lichting 1949 zullen spoedig met groot verlof worden Sezonden. De Minister van Oorlog denkt voor e uitvoering van dit besluit aan een datum, liggende in de buurt van 15 Maart. Het ligt in de bedoeling, dat van het leger met groot verlof zullen gaan de mensen van de lichting 1949. eerste ploeg, met uitzonde ring van de L S K degenen die in opleiding zijn voor reserve-officier en van het kader. Vftorts zal ook een gedeelte Van de lichting 1949. tweede ploeg, met groot verlof worden gezonden, ook Iyer met uitzondering van d» L S Kdegenen," die opgeieid worden voor reserve-officier en het kader. Van de ploegen 1 en 2 van de lichting 1949 heeft zich een aantal vrijwilligers opgegeven om langer te dienen bij uitzending naar Su riname of de Nederlandse Antillen. Daardoor is men m staat de dienstplichti gen van de landmacht, die er al een hele tijd op hebben zitten en thans in de West verth» ven, af te lossen. Dit zal een aantal van om streeks 500 man betreffen. Deze aflossing zal niet in één keer kunnen geschieden, maar met de medewerking van de KNS.M. is het mo gelijk het in groepen te doen. Van de lichting 1949. tweede ploeg, moei een gedeelte onder de wapenen blijven, om dat er troepen nodig zijn voor eventuele mi litaire bijstand: de dienst moet blijven lopen, bijvoorbeeld in verband met het demobilisa tiecentrum en de verbindingsdieijpt en ver der moeten er militairen beschikbaar blijven als oefendetachement en voor het verrichte* van bewakingsdiensten. Voor hen. die behoren tot de tweede ploeg van de lichting 1949 is deu, thans genomen maatregel een meevaller, omdat zij hun diensttijd nog niet geheel hebben volbracht. Wie van deze ploeg met groot verlof gaat zal afhangen van de eisen van de dienst, van de functie dus welke zij vervullen en van d» commandant. De beslissing betreft alleen mensen, die thans dienst doen in Nederland en niel dege nen. die in Indonesië vertoeven. De maatre gel is genomen om tijd vrij te maken voor de nieuwe opleiding, welke noodzakelijk is ge worden. Men kan met deze nieuwe opleiding niet beginnen, als daarnaast nog aandacht be steed moet worden aan degenen van de lich ting 1949 die nog onder de wapenen zijn. M T S -ER8 LICHTING '44. In verband met de intussen ontstane mo gelijkheid om de circa 60 MT.S-ers van de lichting 1944. die vorig jaar bij de dienst der genie in werkelijke dienst zijn geroepen, door MT.S -ers van jongere lichtingen te vervan gen .worden de eerstgenoemde M.T S.-ers met ingang van 15 Maart met groot verlof gezon den. Dit jaar meer buitengewoon dienstplichtige» Van de lichting 1950 zullen meer parsone» tot buitengewoon dienstplichtige kunnen wor den bestemd dan voorheen het geval was. Hiervoor zullen in aanmerking komen zij. van wie twee broeders dienen of gediend heb ben. Vervolgens hebben de normen, welke voor de vorige lichtingen hebben gegolden om buitengewoon dienstplichtige te kunnen worden op grond dat een broeder is gesneu veld of met een gesneuvelde wordt gelijkge steld. enige verruiming ondergaan. Dienten gevolge zullen thans onder andere zij daar onder vallen, die een broeder gehad hebben, die in oorlogstijd als zeeman verplicht heeft gevaren en tengevolge van oorlogshandelin- MINISTER STIKKER VOERT BESPRE KINGEN IN AMERIKA. Hfcen is overleden of vermist. Bovendien is de Jas alhier, uitgereikt het ere-teken voor de or- doen. Minister Stikker heeft, in zijn hoedanig heid van politiek bemiddelaar van de Orga nisatie voor Europese Economische Samen werking. een bezoek van een half uur ge bracht aan de Amerikaanse minister van fi nanciën, John Snyder. Daarbij waren tegen woordig de reizende ambassadeur van het plan-Marshall. Averell Harriman, de plaats vervangende administrajeur van de Marshall organisatie Williar Foster, en de onderminis ter van financiën van Amerika. William Mc Chesney Martin. Mr. Stikker weigerde na af- 'oop van het bezoek enige mededeling te Voorwaarde vervallen, dat het overlijden van een broeder, die als verzetsman in gevan genschap is geraakt, zes maanden na zijn te rugkeer uit gevangenschap moet hebber plaats gehad. Zij. die op bovenvermelde gronden niet tot buitengewoon dienstplichtige kunnen worden bestemd, zullen echter in aanmerking kunnen komen voor beperkte militaire verplichtinge» in vredestijd. Deze groep zal worden gevormd aan de hand van bij de ministeries van Oorlog en Marine beschikbare gegeveps omtrent de in geschrevenen behorende tot gezinnen, welk» reeds grote offers aan het vaderland hebbel gebracht DUS BIJ UW SHAG DAT BLAUWE BOEKJE: MASCOTTE-VLOEI NIEUWSBLAD VOOR ZUIO-HUI,LAl,«r «iN ÜTfiECHT ftchoonhovenscbo CouranJ ^klasse^E* GDS 4—NSV 3. Gouda HET YTTAMIMSEREN VAN MARGARINE. Naar aanleiding van vragen van een Eerste Kamerlid heeft minister-Mansholt gezegd, dat hoewel geen ernstige schade voor de volks gezondheid als gevolg van het weglaten van Vitamine a uit de margarine behoeft te worden gevreesd het gebruik gedurende de wintermaanden van gevitaminiseerde margari ne is te verkiezen boven niet gevitaminiseer de. De regering overweegt op welke wijze het vitaminiseren van margarine kan worden be vorderd. Blouse en rok zijn nog steeds favoriet Wij beelden hier een bijzonder aardige blouse af De garnering bestaat uit biezen en knopen ln afstekende kleur. Is de blouse beige, dan kan de garnering in bruin worden genomen. Jonge meisjes kunnen deze garnering natuur lijk wat fleuriger kiezen, bijvoorbeeld beige met rood en blauw, geel met bruin of groen, of groen met bruin. Bij het knippen van de blouse wordt mid denvoor. evenals middenachter tegen de stof- vouw gelegd, zodat er geen naad in het mid den komt. De blouse heeft middenvoor een befje, dat op elke gewenste hoogte kan wor den ingezet. Dat hang af of men van een ho ge of lage hals houdt. Dit befje wordt ook met een gekleurde bies afgewerkt. Als de ruimte aan het voorpand is ingehaald, wordt het schouderpasje er op gestikt. De garnering stikt men eerst op de mouwen, alvorens deze dicht te stikken De ruimte aan de kop van de mouw wordt in plooien gelegd, zodat de mouw precies in het armsgat past Aan de taille wordt tot slot een band gestikt. Drooglegging van he' s'oe tussen Walcheren en Zuid-Beveland. Met de drooglegging van deze „Sloepolder" la verleden jaar een aan vang gemaakt en de werkzaamheden zijn bijna beëindigd, waardoor een grote vrucht bare polder Is ontstaan. Op de voorgrond een aangelegde sluis met rechts een afwaterings kanaal. KNVB AFDELING GOUDA. Programma Zondag 5 Maart. Reserve le klasse VEP 2—Woerden 2; Amm. S V. 2—ONA 4 Waddinxveen 2—DONK 2. 2e klasse A: Gouda 5Olympia 3; ONA 5— Haastrecht 2. Boskoop 2-GDS. GSV 3-WSE 2e klasse B: Nieuwerkerk 2GSV 4; Haas trecht 3—Gouda 6; Stolwijk 2—Oudewater 2. 2e klasse C: Woérden 3—Boskoop 3. 3e klasse A GSV 5Groot-Ammers 2; Oude water 3Bergambacht 2: Olympia 5DONK 4; Schoonhoven 4—Lekkerkerk 4. 3e klasse B: Waddinxveen 3—GDS 2; Nieu werkerk 3—Moordrecht 3. 3e klasse C: GDS 3—NSV; Bodegraven 3— VEP 3, Esto 2—Boskoop 4; Nic. Boys 2— Woerden 4. 3e klasse D: DONK 5—Haastrecht 4 UNIO 4 —Gouda 7; VEP 4—Bergambacht 3; Groene- ONA 9 ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Ie klasse- Waddinxveen ZIbis; Sportlust 2 Sportlust 1; Jodan Boys 2~Verheul 2e klasse A SKG—Jodan Boys 3; Moerca- pelle—Rnnstreek; ZVV-Sportlust 4: Woerden Z 2—Jodan Boys 5; V'ctorie-SSVG. terrein SSVG) WRS—Spirit 2. 2e klasse B- Verheul 2-WDS 2; HSC- ZVV 2 K N V.B AFDELING DORDRECHT. Programma Zondag 5 Maart. Merweboys 2—Vuren 1: Merweboys 3—Slie- drecht 6; ASW 1-Unitas 4; ASW 3-Zwijn- drecht 4. RIOS 2— Papendrecht 3. Emma 3- Dubbeldam 2. ODS 5—'s-Gravendeel 3: Em ma 4—^triien 2; RCD 2— IFC 1; RCD 5—!Mer- wede 5 DFC 5—Hardinxveld 2, Merwede 3— DMC 1 OSS 3Alblasserdam 5; Fluks 5—-SSW 4 DMC 2—DFC 6; DMC 3—Alblasserdam 4; ssw 3—Fluks 4 Gelukvogels 3—Vuren 2. Dubbeldam 3—Zwijndrecht 3, Zwijndrecht 5— ASW 4; Zwijndrecht ,F(^140 P®^in„drf —Merweboys 1 Papendrecht 3—RIOS 1 Al blasserdam 2—Unitas 3 Sliedrecht 4—Geluk vogels 2 Unitas 5—Sliedrecht 5. Umtffs 6— Rartim 2: SVW 3—EBOH 3: Raptim 1—RCD 3; Meerkerk 2—DFC 7; Meerkerk 1—SSW 2. Z ATERD AGMIDDAG VOETBAL DORDRECHT. WE 1—Riisoord 2; Oranje Wit 2—Wieldrecht 1 Grote Lindt 2—VVGZ 2 PrT 1—De Zwer ver 2: Grote Lindt 3-ASWH 3 Pelikaan 2- OOVD 1: Strijen Z 1—VVGZ 3. IFC Z 1—De Zwerver 3. ASWH 4—s-Gravendeel Z 4. Rijs oort 4—Oranje Wit 5. Maasdam 2—WGZ 4; OOVD 2Wieldrecht 2; SBW 1Pelikaan 4. N.V. NOURYPHARMA DEVENTER Het patroon van deze blouse kunt u tegen vooruitbetaling van f 1.10 onder no. P 4741 bestellen bU S. W N. van Nooten. in de maten 42. 44 en 46 Vergeet niet nummer er) maat te vermelden! Het huishoudboekje. Het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelt iedere maand gegevens over de hulshoudkosten van gezinnen met een arbei- dersinkomen in Groningen. Enschede. Eind hoven. Tilburg, Dongen en Heerlen. Het schijnt, dat het gemiddelde van de kosten in deze plaatsen een redelijke maatstaf geeft voor de beoordeling van de kosten door het gehele land. Men vergelijkt daarbij de be dragen. die men moet besteden voor het aan kopen van dezelfde hoeveelheden levensmid delen. kleding enz. in de periode van voor de corlog en na de oorlog Uit deze cijfers blijkt, dat men voor dezelfde hoeveelheid levens middelen, die voor de oorlog f 100 kosttte. eind 1949 (de cijfers lopen tot 15 November 1949) f 251— moest neertellen, dus 2' maal zoveel. Voor kleding is het bijna 3' 4 maal zoveel, voor schoenen bijna 334 en .voor rei niging (wasserij, enz.) zelfs ruim '3£)4. Voor huishoudelijke artikelen en meubelen is de stijging iets minder hoog geweest, want die zijn maar ruim 3 maal zo duur geworden. Verrassend is het cijfer voor de overige kos ten". want dat is maar ruim anderhall maai zo hoog als voor de oorlog. In deze post vin den we verlichting en verwarming, maar oor de huren en doordat dezp sinds de oonog n et verhoogd gijn. i< het ctjier van dero groep zo laag gebleven. Neemt men alle hmsnou- deiijke uitgaven bij elkaar, dan is de stijgmg in totaal gekomen op een bedrag van z i maal zoveel als voor de oorlog. De lonen znn ongeveer tweemaal zo hoog. maar dat cijler is niet goed te vergelijken, omdat men nu de invloed heeft van de kinderbijslag en van an dere sociale wetten, die men vroeger niet of niet in die mate kende. Intussen zit in deze cijfers nog niet het effect van de devaluatie en dus zullen we nog enkele maanden geduld moeten hebben om te vernemen, hoe sterK we de muntverzwakking in onze eigen porte- monnaie voelen. Velen hebben de indruk.dat de kostenstijging veel meer bedraagt dan uit de cijfers blijkt Maar dpt komt doordat we slechts een deel van onze uitgaven m aan merking nemen en de ppsten, die maar wei- rv« warderea verwaarlozen. door JAN KIJKUIT. Tante was in de keuken bezig om te zor gen dat we lijf en ziel bijeen konden hou den.. Jod was. naar hij ons luidruchtig en herhaaldelijk had toegeroepen, naar Utrecht, naar de universiteitsbibliotheek om er enige studiewerken te gaan «alen. Teun zat voor 't raam en nu en dan hoorde ik hem leis mompelen als hij een of ander voorby zag komen. Dat had zo een poosje vreedzaam geduurd, toen ik hem luider hoorde zeggen: ..Waarempel't ;s 'm!" Met die woorden snelde hij naar de achterdeur en een ogen blik later zag ik hem vurig als een renpaard, voorbij draven. Ik was nieuwsgierig gewor den wie toch wel die ..m" kon zijn. voor wie Teun zich zo opwond. Ik keek uit het raam en zag Teun naderen met een van zijn vrien den. die nogal regelmatig in onze gemeente komt. Hij kwam er mee naar binnen, na in de keuken tot tante Bel je te hebben geroe pen dat ..ze een kom koffie meer mos mee brengen. want dat Geurt van de overkant op vesite was gekommen". Tante kende Geurt van de overkant wel. bleef dus bij ons zitten luisteren, naar wat de bezoeker had te ver tellen. Dat was nogal heel wat. Zijn werk brengt mede. dat hy bijna dagelijks op reis is in onze streek en zijn temperament doet hem van allerlei opmerken. Hij had een poos cri- tiek zitten uitoefenen, zodat tante hem vroeg: ..Geurt, je ben toch bij geval geen com munist geworden?" K. Geurt begon zachtjes te lachen, eerst haast onhoorbaar, maar het geweld nam srvel toe en weldra bulderde zijn lach door de kamer, terwijl hij aanvankelijk met een en toen met twee handen op zijn knieën sloeg. De lachbui hield zeer plotseling op. alsof hem iets in zijn keel schoot en toen zei hij op rustige en wel overwogen toon; „Neen Bet. ik ben geen communist en ga n, nou alles Ze zouen d en Land >aar in de zijn manier zijn zaak uit- oud magazijn. van neus. keel of borst. snuift en wrjjft U weg met niet in de Kamer van de Staten-Generaal schandalen maken, ik zeg alleen maar waar t op aan komt. Ik was kort geleden in de Nieuwpoort en daar heb ik gezien dat ze derlui stadhuis daar gaan restaureren. Dat zal een slordige duit kosten. Tegen de ton aan hebben ze me gezeid 't Was hard nodig, maar de gemeente heb al 2 jaar geleden aan de autoriteiten gezeid dat *fc stadhuis op inval len sting. Jewel, ze zouen iemand sturen. Dat hebben ze ook gedaan, een meneer van Stad en Lafid is komen kijken en weer weggegaan, maar ze hoorden in de Poort niks meer En toen kwam het bericht asdat 't goed was en of ze maar wat pampieren wilden insturen Dat hebben ze gedaan en na 2 jaren pampieren zenden, mogen ze nou bej weer zoveel duurder is ge er daar in de Nieuwpoort gehad hebben as die mannei in Den Haag waren geble- Zal ik je nog wat ve~'' Poort was iemaijd, die vooruitstrevend en die breiden en dus kocht i waar hij een febriekie in wou beginnen. Ne- tuurlijk kwam er weer een pracht van een dienstauto, met heren van/ Stad en Land. die kwamen zeggen hoe dat^ ouwe kavalje ver anderd most worden vai)i buiten en van bin nen. Voor een febriekiei mot je denken. D'r was een ouwe schttiur, die de man waar die van was wat wilde opknappen. Homaar! Eerst Stad ën Land Weer een grote pracht auto vol met ambtenaren, die keken en pra ten en die lieten er een foto van nemen. Msar een paar weken later kwamen ze weer terug want de foto was mislukt. Wat een geld dat allemaal kost. mensen, daar mot je niet aan denken." „Ja. zei ik. dat k«st natuurlijk nogal wat. maar het is toch beter dat er wat geld wordt uitgegeven om gebouwen van waarde te spa ren." „Gebouwen van waarde, zegt uwes om- mers?" vroeg Geurt met een dramatische stem. „Man d'r staat daar in diezelfde ge meente een huis zo oud en bouwvallig dat 't zo goed als onbewoonbaar is. Iemand kocht 't om 't te laten herstellen, maar direct kwa men de auto's van Stad en Land er weer bij Opmetingen, foto's en zo van alles en 't mocht alleen herbouwd worden als 't weer kwam persies. zoas 't geweest was". „Zo bouwvallig meen je?", vroeg Teun. „Neen Teun. dat nou niet. maar toch wel zo. dat 't' voor die man veels te duur wier en datie 't huis nou maar gelaten heb zoas 't is Maar in elk geval Stad en Land heb nou weer een stel mooie foto's in derlui album. Arkel. Onder leiding van de heer H. van IJzeren hield de afdeling voor de Gezond heidsdienst voor Vee haar jaarvergadering Tot afgevaardigde in het- streekbestuur werd gekozen de heer A. Oudijk en tot diens plaats vervanger de heer H. van IJzeren. Na het huishoudelijke gedeelte hield de heer A. A. Oskam, directeur voor de Gezondheidsdienst een causerie over de taken van deze dienst waarop een levendige discussie volgde. De veearts van Gorinchem. de heer J. v. d. Walk was mede ter vergadering aanwezig. GYMNASTIEK. Arkel. De gymnastiekvereniging „Omos" hield Zaterdagmiddag haar jaarlijkse perso nele wedstrijden. Er werd deze middag fel gestreden en de verschillen waren soms dan ook uiterst gering. De uitslagen waren als volgt: Adsp meisjes II. 1 Elly v d. Nat 40» 4 punten; 2 Corry van Daalen 39' 4 pnt. Adsp. Meisjes I. 1 Aantje van Nifterik 39i 4 pnt.: 2 Henny den Besten 38" 2 pnt. Adsp. Jongens II. 1 Arie v. Lent 39i 2 pnt. 2 Huib van Driel 37 pnt.; 3 Jan Brandwijk 303^ pnt. Adsp. Jongens I. 1 Hans Brandwijk 42 pnt. 2 Joop den Adel 403^ punten 3 Maarten de Man 38i 4 pnt. Dames II. 1 M. den Adel 46 pnt.; 2 G. A. B Scherpenisse 44' 4 .pnt; 3 M de Jong 41 pnt Dames I. 1 W. den Besten 431 4 pnt 2 L. G. Boote 43» 4 pnt. Heren II. J. Dirks 45' 4 pnt. Heren I. 1 L. Schreuders 445 8 pnt. Ameirie Woensdagmorgen had onder grote belangstelling de officiële inwerkingstelling plaats van twee gemoderniseerde ep gerestau reerde electrische gemalen voör" ae polder Middelbroek. Ameide en Tienhoven. Deze zijn omgebouwd van stoom- en motor gemaal tot electrisch gemaal. De voorzitter van het polderbestuur, de heer A. Verhoef, hield een rede, waarin hij aller eerst een woord van welkom richtte tot de aanwezigen. Hij zeide het zeer op prijs te stel len, dat zovelen aan de uitnodiging van het bestuur gevolg hadden gegeven. Het feit, dat de burgemeester van Meerkerk aanwezig was, getuigt, dat ook hier belangstelling bestaat voor de bemaling, dus voor het drooghouden van gedeelten van de gemeente Meerkerk, het geen er dus op neerkomt, dat de gemeentebe langen parallel lopen met onze polderwegen. aldus spreker. Tevens verwelkomde hij de ad viseur. de heer v. d Boogaard en de vertegen woordiger van de jjtovinciale waterstaat, ir. Klein Het verheugde hem. dat ook deze In stelling belangstelling toonde voor de water schapsaangelegenheden in deze gemeente. Ten slotte heette hij welkom de leverancier der pompinstallatie. de firma Hubert en Co. de aarnemer der bouwwerken de heer Mulck- huijse de vertegenwoorciger van het G E B. van Dordrecht, de heer Nakken. alsook de in- ge'anden en genodigden van naburige polders. De heer Verhoef zeide. dat het bestuur ver heugd was. dat thans de dag der officiële in- bedrijfstelJing aangebroken was. gezien alle moeilijkheden en stagnatie^, welke in de na oorlogse jaren moesten worden overwonnen, hetgeen een belangrijke vertraging teweeg bracht. Het enige geluk, dat men mocht onder vinden. was. dat men zo'n buitengewoon droog jaargetij trof waarbij men hel" een winter zon der hoofdgennal moest stellen. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling een hulpbemalingsinstallatie te plaatsen, doch deze kosten kon men vermijden, dank zij de activi teit van de heren Van den Berg Sr. en Jr.. die het toenmalige dieselgemaal en de windmolen in bedrijf stelden, wanneer dit nodig en moge lijk was. Gedurende de tijd van ombouw is het pol- derpeil steeds gehandhaafd en de ingelanden hebben gedurende die tijd geen last van het water ondervonden Ook zou spreker een woord willen richten tot de machinist van dit gemaal, de heer Verklei), waarbij hij de hoop uitsprak, dat hij dit gemaal ook in de toe komst goed zou onderhouden. Spreker dankte voorts de leverancier der installatie de aannemer der bouwwerken en het GEB Dordt. waarbij hij speciaal doelde op de heer Nakken. voor het vele en mooie werk. dat zij tot stand brachten. Hij hoopte, dat het gemaal zomede het ge maal van Eeten. dat men straks zou bezoeken, vele jaren het polderpeil volledig zouden be heersen. zodat hiermede aller belang zou wor den gediend en de welvaart in de polder zou worden bevorderd. De heer Verhoef verzocht hierna de machi nist het gemaal in werking te willen stellen. Hierna sprak de heer J Kok namens de in gelanden Hij wees er op. dat het gemaal Bod- de ten offer moest vallen door de tand des tijds. Hij was overtuigd, dat de ingelanden met een gerust hart met deze nieuwe gema len de toekomst tegemoet konden gaan. Maquètte van het uitbreidingsplan Kinderdijk, uit gips vervaardigd door de leerlingen van de Chr. lagere school, hoofd de heer Ger- ritsen. Foto Niestadt, Gouda. Nadat de heer Kok het woord had gevoerd, begaf het gezelschap zich naar hotel Sap te Meerkerk, waar de lunch werd gebruikt. Het gebouw Bodde heeft een notor van 75 P K en een waterverplaatsing van 120 M3. per minuut welke dor inwerkingstelling van ver stelbare schoepen met 10 pCt kan worden opgevoerd Het gemaal van Ethen heeft een motor van 35 P.K. met een waterverplaatsing van 60 M3 per minuut. Over het algemeen waren de Ingelanden goede te spreken over de stichting van dezr nieuw.e gemalen. FAILLISSEMENT UITGESPROKEN. Ammerstol. Op 23 Februari ïs het faillisse ment uitgesproken van A. Bakker, aannemen Achterweg 172. Voordrmchtenwedstrljd. Benschop. Pe vereniging van Jonge land bouwers en de R -K Jonge Boerenbond hiel den verleden week Donderdagavond in café De Zwaan hun jaarlijkse voordrachtenwed strijd. De heer W, Verweij Wzvoorzitter van de vereniging van Jonge landbouwers, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de ju ry-leden ir Riemersma. de directeur van de Rijkslandbouwwintersehool te Utrecht, de heer M. IJf. uit Snelrewaard. en de heer J. Ste- houwer. uit ÏJsselstein. Onder de vele aanwe zigen bevonden zich talrijke leden van de af- delingen van de drie landbouworganisaties, die op deze avond uitgenodigd waren Zeven leden van de beide verenigingen hielden een inleiding over technische en economise he on derwerpen betreffende de landbouw. De eer ste prijs behaalde de heer W. Verweij met het onderwerp: .Aarde, boer en voedselDe heer J Bos Jz. kreeg de tweede prijs met het on. dèrwerp: ..Het gebruik van water in verband met de veevoeding De heer P van Schaik had de derde prijs met „De toekomst van de jonge boer", terwijl de heer W. P. de Jong de vierde prijs behaalde met zijn voordracht ..De samenstelling van de melk en de verwerkings. mogelijkheden ervan". De prijzen bestonden uit boekwerken, die door de beide verenigin- gen waren beschikbaar gesteld. De heer Rie mersma reikte deze met een toepasselijk woord uit. DANK VOOR RIMBOE-KIST. Berkenwoude. De rimboe-kist. die het Niwln comité, dank zij de medewerking van de bur gerij. naar Indonesië kon verzenden, is op d* plaats van bestemming aangekomen. Dit is gebleken uit een brief, die een milt. tair in Indonesië aan het Niwin-comité ge schreven heeft. De kist is 'aangekomen op de post Marding- ding. 160 K M. ten Zuiden van Medan op N.O, Sumatra. In de brief, die sprak namens de gehele be- zettig. werd met dankbaarheid gewag ge maakt van de ontspanningsmogelijkheden, die de kist de jongens biedt. Enkele bijgesloten foto's lieten zien het openen en het uitpakken van de kist. Benschop. De speldjesdag. die. georgani- seerd door mevr Van der VijstOoms, Za terdag gehouden werd ten bate van de Stich ting Samenwerkende Prot. Chr. Kinderbe- schermings-organisaties, heeft f 63.97 opge bracht De inrichtingen, die bij deze Stichting aangesloten, samenwerken, zijn: Valkenheide, Hoenderlo Ned. Mettray. Neerbosch, de Mar tha Stichtingen te Alphen aan de RUn, en de Heldring Gestichten. LAATSTE NUTS-AVOND. Berkenwoude. In de zaal Berkouwer hield de plaatselijke afdeling van de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen in dit seizoen haar laatste avond. Voor deze avond was als spre ker uitgenodigd de bioloog de heer Creuts- berg. uit Voorschoten. De heer Creutsberg was met een expeditie mee geweest naar Suriname, waar hij van de ze tocht een paar mooie films had gemaakt, die hij voor zijn toehoorders vertoonde. Bergambacht. Dinsdag hield B Z.C. haar cluhavond De zaal was goed bezet. Aan de spelers van het dames- en adspiranten zeven tal die ce vorige zomer kampioen zijn gewor den. werd een met goud bedrukt kam-étui aan geboden. Daarna voerden jeugdige leden van B Z.C enkele aardige stukjes op. Ook het kwartet, onder leiding van mevr, Broere oogst te veel bijval. Na de pauze werd het toneel stuk „Caroussel" van P. J Dorrenboom op. gevoerd Dokter II. Frese verzorgde de confe rences Deze clubavond "werd besloten met een gezelhg samenzijn, waarbij het trio J. van Vlij men voor muziek zorgde. Voor de rijkspostspaarbank is in Februari op het kantoor ingebracht f 5646.26 en terug betaald f 7861.72. Bergambacht. De uitslagen ln de huishoude lijke damcompetitie zijn: F den OudenB. van Herk 2—0; G. Graafland—C Deelen 2—0; A. de Joode—K. Mak 2—0; M. Visser—A. Pek 2—0- A Post—P. Vennaat 20: A. de Joode— Adr.' de Langen 2—0: en C. Deelen—M. Vis ser 11. Bergambacht. Voetbal. Het tweede elftal van de Zwaluwen behaalde Zondag haar twaalfde overwinning, namelijk op Groot-Am- mers 2 met 3—1. Over het algemeen werd er slecht gespeeld, wr-arbij de sterke wind een grote rol speelde. In de eerste helft speelde Bergambacht met do wind tegen en was Groot-Ammers over het algemeen sterker. Toch bracht Van den Berg de stand op 1—0 waarna Groot-Ammers de geliikmaker scoorde 1—1. In de tweede helft gaf Bergambacht de toon aan. doch door slecht en te hard plaatsen ging menige kans om te dce'puten verloren Van den Berg bracht ten slotte de stand op 31. Zondag gaat het tweede elftal naar Oude- water 3 en kan weer een stap dichter bij hel krmp'oenschap komen. Het derde elftal komt in Woerden tegen V E.P. 4 voor een moeilijke opgave te staan. WIJKRAAD KRALINGSE VEER. (Capelle a.d. IJssel. B. en W. van Rotterdam hobben in haar vergadering van 21 dezer de leden van de wijkraad Kralingse Veer be noemd. De wijkraad zal bestaan uit de vol gende negen heren: B. Blokland. H. Th. van Beek N Bonte—Gelok en D. P. van Holst (Pvd A): A. Streefkerk en J. Koedoot (A.R.), S. Moerman en J. Schinkelshoek (S.G.P.); G. Brouwer (C.H.). Er is dus een rechtse meer- derhe d Burgemeester Oud hoopt zelf op eer nog nader te bepalen datum de Wijkraad t' installeren. (Adv.). VRIJDAG S MAART 1950

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3