BUITENLAND PLAATSELIJK NIEUWS LAATSTE BERICHTEN De waarde van onze cultuurgrond E Meet vrijheid in de landbouw Angstige Dagen IflETTWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoontaovensche Courant WOENSDAG 8 MAART 1950 Wat zegt de Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Overwegend droog weer. Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en in de na-nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Vannacht iets minder koud met slechts op" enkele plaatsen lichte nachtvorst. Morgen overdag iets minder zacht dan vandaag. Op- en Ondergang der Zon: 8 Maart: Op 7 12. onder 18 31. 9 Maart: Op 7.09, onder 18.33. 10 Maart: Op 7.07. onder 18 33. MAANSTAND. Afnemende Maan 8 Maart: Op onder 8 29 9 Maart: Op 042, onder 849. V 10 Maart: Op 214. onder 9 18. 11 Maart Laatste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven: 8 Maart 8 45 uur; 9 Maart 9 30 uur. 10 Maart 10.11 uur; 11 Maart 11.— uur. i Keulen, 8 Maart, stand 2 03. val 0 10. Een koud voorjaar te wachten? Alvorens iets over de komende lente te zeg gen, willen wij eerst even een terugblik wer pen op de achter ons liggende winter. De afgelopen winter heeft aardig aan de verwachtingen voldaan, n.l. een gemiddeld te zachte winter met een boven normale neer- slag Gemiddeld bedroeg de temperatuur over de afgelopen drie wintermaanden, berekend uit uurlijkse waarnemingen, te De Bilt, 3.6 gr. C. tegen 2.5 gr. C normaal. De laagste temperatuur werd waargenomen te Witteveen in Drenthe en bedroeg 13 graden C. op 30 Januari. In totaal kwamen er 27 vorstdagen voor tegen 44 normaal. In totaal werden er in de drie winter maanden te De Bilt 198 uren zonneschijn ge registreerd tegen 170 uren normaal. Het is geenszins onze bedoeling een voor spelling te wagen betreffende het komende voorjaar, maar wanneer wij in de jaarboeken een korte terugblik op de temperaturen wer pen zien wij. dat we de laatste 8 jaar erg ver wend zijn met mooie, warme voorjaarsmaan den Vooral de maand April valt hierbij op. Deze maand is de laatste 8 jaren. n.l. vanaf 1941. steeds sterk aan de warme kant geweest. Een reeks van 8 op elkaar volgende te warme Aprilmaanden is in de laatste 250 jaar. zo lang er temperatuurwaarnemingen zijn gedaan, nog niet voorgekomen Het is dan ook geen wonder, dat wij ons afvragen, of deze "C°rd lange warmtereeks ook dit jaar April nog zal voortduren. Nogmaals zei gezegd, dat dit geen voorspel ling van eèn koude Aprilmaand inhoudt ai achten wij de kens er op. gezien de omschre ven redenen, wel vrij groot. <0ubt ©Dlianöjrtit ^pétirp" Die met een reyn gemoet is aen den hemel vast. En schrickt te gener tydt, schoon hel en duyvel bast. men ook karnen. Men moet dan oppassen voor kinderen bij het drijfwerk. Het roestvrije staal waarvan door enkelen tegenwoordig gebruik gemaakt wordt zal haar plaéts op de boerderij wel veroveren. Het valt ook op, dat vele wringtobben tegenwoor dig zo goed afgewerkt worden. Vroeger had men een scherpe naad langs de bodem, waarin zich spoedig bacteriën konden neste len. De Fa. G. van Leeuwen en Zn. levert wringtobben beslagen met vertind staal. Prachtig, maar zwaarder dan hout. De „Wiericke" van Lange Ruige Weide heeft enkele verbeteringen aan haar roer machine aangebracht. Werd het toestel vroe ger beneden aan de tobbe vastgemaakt (zo dat men dan op de knieën moest zitten om dat te doen) thans doet men dit aan de tob berand. Ook het snijmes is iets veranderd. Het is tfrans zo gemaakt, dat de messen aan de binnenzijde iets ruimer staan, omdat het aan die zijde sneller draait Ook is er een binnenverlichting aangebracht, wat erg prac- tisch ls. Een heel eenvoudige machine is de ..Migro Ze neemt zeer weinig plaats in. De wasmachine .Migre" lijkt een begeerd meubelstuk. Ze draait in een mooie vierkante kast. Geen gevaar voor kinderen. De firma Bos en Zn. te Alphen a. d. Rijn verkoopt o.a. de Simplex melkmachine, waar van er vele in gebruik zijn. Er was ook een wagentje aanwezig waarmede men achter de koeien in de stal kon rijden om te melken. De kaaspers van de Fa. A. Blom te Aar- landerveen is prachtig. De grote gegalvani seerde ijzeren plaat voor het wei is wel is wel zwaar, maar behoeft niet van de pers genomen te worden. De gewichten zijn slechts schijven die op elkaar gelegd worden. Alles is even gemakkelijk en sierlijk. De koperen theems van deze en andere firma's zijn als het ware onverslijtbaar. Vele wringtobben zijn beslagen met een koperen *«nd. .Momento" levert een roermachme die veel op de „Wiericke" lijkt en zeer sierlijk is. De aandrijving geschiedt door een repulsie-mo tor, welke voorzien is van een aangebouwde regelknop voor elk gewenst toerental Dit kan tijdens het draaien geschieden. De draaiende gedeelten lopen op kogellagers. Ook levert „Momento" een anti-los-patent mes. Behalve deze machines was er zeer veel te zien voor de boerderij. Zo waren er de knipfflachines, mooie karns. zowel grote als kleine, gave kuipen en sierlijke kaasvaten. Merkwaardig was dat een boerin uit de Wes telijke helft van de provincie Utrecht ver geefs gezocht had naar een centrifuge en een stel ouderwetse kaasdoeken. Met de centri fuge wilde ze haar zoete wei ontromen. om dat ze zo weinig ruimte had voor haar kui pen. Boerinnen gingen naar huis om eens met haar mannen te praten en dat zal zeker geld kosten. Wij kwamen onder de indruk van de voor uitgang op kaasmaak gebied en geloven dat deze beurs reeds de eerste dag geslaagd mocht heten. Ammerstol. V p e t b a 1. Zondag is alleen AS.V 2 in het veld geweest De reserves had den Ó.N.A. 4 uit Gouda op bezoek De Gouwe naars waren over het algemeen iets beter dan de thuisclub en de 3—2 overwinning, die zij boekten, was zeker verdiend. De rust ging in met gelijke stand. De bezoekers namen twee maal de leiding, doch ook AS.V vond twee maal het net. eerst door B de Bruin uit een penalty en daarna door J Brand In de twee de helft sleepte O.N.A. door een derde doel punt de zege in de wacht (2—3) Zondag speelt AS.V. 1 op eigen terrein te gen PD.K uit Den Haag A S.V. verloor uit van deze club met 2—0. doch met het voor deel van eigen terrein. is ar voor de rood-wit- ten misschien wel enige kans op winst, het geen ook nodig is met het oog op de laatste plaats A S V. 2 gaat bij Waddinxveen 2 op bezoek; het derde elftal ontvangt Lekkerkerk 4. Groot-Ammers. De door het Nederlands Bij belgenootschap vervaardigde geluidsfilm „Geen grenzen meer" zal ook hier vertoond worden en wel op Vrijdag 10 Maart in het Vereni gingsgebouw. Onderwijsvernieuwing. Hoog-Blokland. Het gemeentebestuur en de inspecteur van het lager onderwijs tonen grote belangstelling voor de onderwijsver nieuwing die in de openbare lagere school plaats vindt onder leiding van het hoofd der school de heer Franssen. zulks naar het veor- beeld van de model Dalton school te Sloten. Deze school zag in korte tijd haar leerlingen aantal verdubbelen door toepassing van de nieuwe onderwijs-opvattingen. Men streeft naar een samenvoeging van oudklassikaal en nieuw individueel onderwijs, terwijl de leer lingen zelf actief in de onderwijsvernieuwing worden betrokken. Zij worden in groepen verdeeld en ontvangen opdrachten, die niet Zwaarder zijn dan hun aanleg en ontwikke lingspeil mogelijk maakt. Doordat meer be wegingsvrijheid bestaat kunnen de kinderen onder elkaar over hun opdrachten praten en overlég plegen Het laatste uur van de werkweek blijft ge reserveerd voor de leerlingensamenkornst. die onder leiding staat van een schoolraad, die door de leerlingen is gekozen. Deze raad be hartigt ook liefdewerk buiten de school. In deze samenkomst worden rapporten voorge lezen. er wordt gezongen en voorgedragen. Zo wordt bij de leerlingen gemeenschapszin, initiatief en zelfstandigheid gekweekt. De verhouding tussen leerlingen en leer krachten speelt bij dit onderwijs een belang rijke rol. De onderwijsvernieuwing kan eerst volledig geslaagd genoemd worden, wanneer de kloof tussen deze beide partijen verdwe nen is en gebroken is met de tuchthandha ving. zoals die van ouds in gebruik is. Het onderwijzend personeel moet de kinderen vrijheid durven geven en door tactvol en ge duldig optreden zelfcontrole en zelftucht bil hen opwekken. Door deze houding zal het k'nd de onderwijzer niet meer beschouwen als iemand die ver van hem afstaat als een meester, maar als een vriend en helper, die niet met straf zal dre'gen en geen eisen stelt doch alleen aanlvedt. Doch Iverbii mnetpn de leerkrachten toch hun zedelijk overwicht we ten te behouden. Naar dit alles, de omzetting van het op oude leest geschoeide onderwijs en een mo derne oovoedipg streeft de heer FransseA en zijn werk bloeit gestage. Als is de Hoog-Bloklandse school nog niet zo modern ingericht als de school te Slo ten. die eveneens door het werk van de heer Franssen en zijn echtgenote tot zo *""ote bloei kwam. toch heerst er al een gezellige sfeer in het gebouw De Hoo«?-Blokland«e school zal misschien spoedig uit ha-ar kwünende toestand verlost worden. Indien de ouders van deze gemeente gaan hegrijnen welke waarde de nieuwe on derwijs methode voor de karaktervorming van hun kinderen heeft. VIERLING. Krimpen mijn de IJssel. Een schaap van de gebroeders Noorlander heeft dezer dagen vier gezonde lammeren ter wereld gebracht. Lekkerkerk. Voetbal Het eerste elftal zit de laatste weken in de hoek. waar de |la- gen vallen, want ook Zondag verloor het we derom De moeilijke uitwedstrijd tegen Zwervers 1 te Cape le aan de IJssel werd eer vol met 31 verloren. LF.C zal nog moeten oppassen, om met te dicht bij de gevaarlijke zone te komen. Het tweede elftal kreeg Bolnes 2 op bezoek. Het werd een spannende en sportieve strijd. In de eerste helft ging het spel gelijk op en golfde heen en weer. Na ruim een half uur spelen ondernam LFC een aanval over rechts en via de rechtshalf kwam de bal bij de mid- voor, die hem in de touwen joeg 1—0 In de tweede helft werd Bolnes steeds sterker en zij trachtten de achterstand te doen verdwij nen De LFC verdediging met keeper De Haan aan het hoofd die er verschillende gevaarlijke ballen uithield, wist echter stand te houden. Het vierde elftal wist Schoonhoven 4 op eigen veld een 1—4 nederlaag toe te bren- De plaatselijke commiss'e ter aanbeve ling van de padvindersbeweging bestaat uit de heren G C. van der Willigen, voorzitter: N W Verhoog, secretaris; J. K. Hoogenboe- zem. C. de Jager en G. Wieringa. AUTO IN DE WETERING. Loplk. Bij het uitwijken voor een tegenlig ger is Maandagavond een vrachtauto, beladen met stro, in de zachte berm van deLopiker Voordijk verzakt, en tengevolge daarvan ge kanteld en in de wetering térccht gekomen De inzittenden konden zich bijtijds in veiligheid stellen. De auto kon slechts met grote moeite op het droge gebracht worden. Oud-Alblas. Gevonden: Das en armband je. Inlichtingen bij de politie. De meisjesvereniging „Lydia hield on der leiding van haar ere-voorzitter. ds. Van Rootselaar, een goed geslaagde jaarvergade ring. AMMERSTOL. Ondertrouwd: H. Stigter. 30 J., en H. van Dam, 19 j. (won. te Bergam bacht). Getrouwd: K. J Brand, 32 Jen W. Duhen, 25 J. Overleden: A. Benschop. 61 J. BERGAMBACHT. Geboren: Peter, z van Z. Rozendaal. Johanna Engelina, d. van D. van Buren en W. H. Palsgraaf. Aartje Mijnsje Sijgje. d. van J. Potuijt en J. M. Oskam. Adriaan. z. van W van Bergen Bravenboer en A van Kesteren Ondertrouwd: M. Schreuder. 26 j. (te Groot-Ammers), en G. A. Aalhuisen. 25 j. HARDINXVELD Geboren: Gerrlt Wouter, z. van D. van Wingerden en H. Klop Onder trouwd: W. Tromp en A. de Boon. F. Du- kel (te Giessendam) en A. Putters. F. C. Stal en G C. Molenaar. HOORNAAR. Geboren Jan Jacobus, z. van A. Versteeg en W Buizer. SCHOONHOVEN. JEUGDCONCERT. Hedenmiddag wordt in de Stadsherberg een concert gegeven voor de leerlingen van de Vakschool, de Kweekschool en de Ulo-scho len. Het programma, dat aanvangt om 2.15 uur, wordt uitgezonden via de zender Hil versum II. SCHOOLYERKEERS-EXAMEN. Aan het schoolverkeers-examen. dat hel Verbond voor Veilig Verkeer telkenjare or ganiseert. nemen dit jaar dertig leerlingen van de hoogste klasse van de School met de Bijbel deel. Gisteren moesten zij het theore tische gedeelte van dit examen afleggen. Hier bij waren aanwezig burgemeester Nieuwen- huisen als voorzitter van de plaatselijke afde ling van ..Veilig Verkeer", de wachtmeester Van Spelde als secretaris, de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Koekkoek en de consulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer Smorenburg. Met de beantwoording van dertig vragen moesten de leerlingen tonen of zij de ver- keerstheorie onder de knie hadden. Uit de vragen bleek wel. dat er heel wat training nodig is om aan dit examen te kunnen deel nemen. Degenen, die het schriftelijk werk voldoende hebben gemaakt, mogen vóór 1 April de practische proef afleggen Wanneer blijkt, dat zij de theorie ook in de praetijk van toepassing kunnen brengen, ontvangen zij een diploma. INWONERTAL STEEG MET 72. Het inwonertal van Schoonhoven onderging gedurende het jaar 1949 een kleine uitbrei ding. namelijk van 72 Op 1 Januari 1949 be droeg het zielental 5102 en op 31 December 5174. Deze vooruitgang ligt eerder in het aan tal nieuwe inwoners dan in het geboortege tal. Ingekomen gedurende 1949 waren er 296 personen, terwijl door geboorten het inwo nertal steeg met 101. Wat het aantal overledenen en vertrokke nen betreft, kunnen we constateren, dat het aantal van de laatsten het grootst Er over leden en vertrokken respectievelijk 64 en 261 hoven voornamelijk beheerst wordt door het aantal Ingekomen en vertrokken «personen en dat de geboorten en sterfgevallen van min der invloed zijn. NUTR8PAARBANK. In Februari-**rd by d* Nutsspaarbank In gelegd f 22.6gjfl*^rv Uitbetaald f 53 807 20. IpEMK EN ZET". Jfljng ..Denk en Zet" speelde In ien de volgende competitiewed- J. van der Horst—N. W Veer 0—2 C. den Besten—B de Hoop 0—2 H. Duel—J. Liedorp 0— J Mesker—D Veer 0—2 J Mesker—J Maasland 0—2 J. Liedorp-H Duël 2-0 W. van der Horst—A. Mesker afgebroken GEVONDEN VOORWERPEN. Sleutel, kralenketting, handschoen, ftets- sleuteltje. paai;, wantjes, handtasje waarineen portemonnaie met inhoud (gevonden te Wil- lige-Langerak). twee portemonnaies met in houd, bakkersmes, kinderschopje, pakje spij kertjes. stuk van motorkap van auto. Inlich tingen op het politiebureau SCHILDERIJEN TERUGGEVONDEN DIE HITLER VERZAMELD HAD. Tweehonderd van de 650 meesterwerken, die Hitier voor zijn museum te Linz had ver zameld. en die later gestolen werden, zijn te ruggevonden. Men schat de waarde van 640 schilderijen op 200.000.000 Duitse Mark. Westerling krijgt een maand gevangenisstraf. Maar hU komt nog eens voor. De rechtbank te Singapore heeft vandaag Westerling veroordeeld tot een maand gevan genisstraf wegens illegale binnenkomst Sn Malakka. Officiële kringen te Singapore verklaarden de vorige week. dat aan Westerling illegale binnenkomst in Malakka zou worden ten las te gelegd alsmede mishandeling van een In donesische cel-genoot. Zy zeiden verder, dat waar de Indonesische regering geen gedetail leerde gegevens had verstrekt ter staving van haar eis tot uitlevering, de betrokken Engelse autoriteiten uitsluitend te maken hadden met de plaatselijke overtredingen waarvan Wes terling werd beschuldigd. Westerling, die geboeid aan een politie agent de rechtszaal binnentrad, bekende zich schuldig aan illegale binnenkomst en mis handeling. De behandeling van de kwestie van het op zettelijk toebrengen van letsel, waarvan Wes terling eveneens wordt beschuldigd, is ter beslissing uitgesteld tot 4 April. De rechte* verklaarde, dat een regeling voor de uitleve ring van Westerling nog steeds van kracht zou blijven. VIJFTIEN DODEN HIJ VLIEGRAMP. Bij een vliegramp nabij Minneapolis zijn minstens vijftien personen omgekomen. Aan boord van het toestel bevonden zich tien pas sagiers en een driekoppige bemanning. Het loestel kwam op een huis terecht, waprin zich twee kinderen bevonden, die op slag gedood werden. Bovendien zijn drie kindeben ver brand. i De damvei café P van strijden: A. van der Leeden—L. Rietveld P. de Jong—M. Dïfog 0—2 0—2 Gantel wordt gedempt. Papendrecht. Het gemeentebestuur zal te. gelijk met de werkzaamheden in het Slobben- gors de doodlopende gantel bij de Eilandstraat- Beatrixstraat dempen. Endelijk zal het er dan toch van komen, dat dit verzamelpunt van stinkende ongerechtigheden gaat verdwijnen. Thans ls het bijna onmogelijk om zonder een ge\oel van onpasselijkheid voorbij de gantel te komen VIJFTIG JARIG DIENSTJUBILEUM. Streefkerk. Op 12 Maart zal de heer N. Bakker het feit herdenken, dat hij vijftig jaar in dienst ls bij de firma C. Booij. sigaren fabriek. BURGERLIJKE STAND. LEKKERKERK. Geboren: Pieter, z. van J. Graafland en A. van Dam. Anna Cornelia, d. van A. J. Zwijnenburg en W. G. de Wildt. Overleden: L van Mullem, 75 j., echtgenote van J. den Ouden. NOORDELOOS. Getrouwd: A. C. Ooster beek en E Duijm. OTTOLAND. Getrouwd: B. Boon. 35 J en S Z. Boer, 25 j. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Onder trouwd: J. M Holdermans, 25 j„ en J. Voge laar, 24 j. (te Middelharnis). WADDINXVEEN Geboren: Cornelia, d. van J N. ten Zijthoff en K. Mulder. Nelis. z. van P. Burger en F. Borman. Ondertrouwd: W. J Compeer en L. Tölle. ZEVENHUIZEN. Geboren: Jan Nicolaas. z. van W. Goor en H Donker. Arie. z. van K. Mostert en M Post. Dirk, z. van B. Schmidt en L. Schoonhoven. PRINS BERNHARD TE WASHINGTON AANGEKOMEN. Prins Bernhlrd arriveerde gistermiddag uit Fort Worth op het vliegveld Washington Hij had een aangename reis gehad De Prins werd verwelkomd door de Nederlandse ambassa deur, leden van de ambassade en enige func tionarissen van het Amer kaanse ministerie van buitenlandse zaken Een erewacht van het bataljon luchtpolitie uit Bollishfield stonden opgesteld. De Prins zal de gast zijn van de Ne derlandse ambassadeur. AMERIKA BOUWT EEN ATOOM. DUIKBOOT. De „Westinghouse Electric Corporation" heeft voor het eerst officieel toegegeven, dat zij bez g is met het bouwen van een onder zeeboot. die door atoomkracht wordt aange dreven. Geleerden zeggen, dat zulk een duik boot in feite steeds kan doorvaren, zonder brandstof in te nemen. Vechtpartij bij,ontmanteling van Duitse staalfabriek. Meer dan 1X)00 arbeiders van de vroegere „Hermann Göring Werke" te Waténstedt- Salzgitter. hebben strijd geleverd tegen een groep ontmantelingspersoneel. die op het punt stond een deel van de gieterij op te blazen. Het ontmantelingspersoneel en de bewaking werd van het terrein verdreven en sommigen werden afgeranseld. De arbeiders waren woe dend over het vooruitzicht hun werk te ver liezen en drongen door tot de ontstekings apparaten. waarvan zij de verbindingsdraden verbraken. De politie moest geroepen worden om de orde te herstellen. Een grote menigte stroomde naar de bu reaux van de Engelse ontmantelingscommis sie en ongeveer honderd arbeiders drongen de gebouwen binnen, waar zij de ruiten In sloegen en radiotoestellen, telefoons, kaart systemen. brievenordners en tekeningen naar buiten wierpen en in brand staken. Tien auto's, die voor het gebouw geparkeerd ston den. wérden omver geworpen. Het gebouw van het Engelse ontmantelings hoofdkwartier te Watenstedt-Salzgitter werd door een menigte woedende Duitse arbeiders omsingeld en in brand gestoken. Hét gebouw is geheel afgebrand. Het hoofdkwartier van het Engelse Rijnleger heeft de troepen in het gebied van de onlusten opdracht gegeven zich paraat te houden. „Erger dan nationaal-socialisme". De gieterij van de fabriek wordt sinds gis terochtend vroeg streng bewaakt door Engel se soldaten en Duitse politie, zodat de fabriek •r uitziet als een militair kamp. De toestand blijft gespannen De gemeente raad heeft een verslag van een besloten ver gadering gepubliceerd. De fractieleiders van alle belangrijke partijen hadden in de raad te gen de ontmanteling geprotesteerd Volgens het officiële verslag had de chris ten-democratische burgemeester verklaard: „Wat nu gebeurt, ls erger dan het nationaal- socialisme". In de avond vernielden de demonstranten drie steigerpalen van 40 meter hoog. die voor TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING. Onder Muiden zijn gisteren een luxe auto van de A V R O. en een vrachtauto, afkomstig uit Den Haag. In volle vaart op elkaar gere den De bestuurders van belde auto's waren op slag dood. Een mede-mzlttende* van de vrachtauto werd zwaar gewond. VROUW VERBRAND. Een ongeluk met een petroleumtoestel heeft het leven gekost aan een 52-jarige vrouw te Groningen. Toen zij het stel wilde verplaatsen viel dit op de grond, waardoor het vloerkleed vlam vatte. Zij trachtte het vuur te blussen, maar daardoor raakten ook haar kleren in brand. Omwonenden, die door het gegil van de vrouw gealarmeerd het huls binnendron gen. gelukte het na veel moeite met water en met kledingstukken het vuur te doven. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij aan haar brandwonden is overleden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen te Papendrecht J R. Cuperus te Doornspijk: te Sliedrecht (2e maal) A. Mak. kenz'e te Tienhoven. Bedankt voor Ridderkerk (vac. G. van der Zee) G. M. van Dieren te Ede. Aangenomen naar Lnngerak candidaat W H, van Kote te Groenekan naar Wijngaarden candidaat B. J Zaal te Boskoop, die bedankte voor Aalburg. Hei. en Boeciop. Muiden, Nieuwland. Noordeloos, Reeuwijk, Ter Aar en Wouterswoude. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Moercapelle en voor Vlisain- gen D. L. Aangeenbrug te Dordrecht ONPLEZIERIGE PASSAGIERS De Dubbeldammer S reed In een jeép over de Stevensweg te Dubbeldam, waarmee pij een kist met bijen vervoerde. Op zeker ogenblik raakte het deksel van de kist los en verko zen de bijen de vrijheid Ze belaagden dp beer S en die kaakte dae-door zo overstuur, dét hij de controle over het stuur verloor en tegen een paal van het Mectrisch net botste Die brak af en het volgende obstakel, een boom, redde de jeep van een buitelpartlj. die anders in een sloot geëindigd zou zijn. De heer S. kwaro er zonder verwondingen af. PREDIKBEURTEN. de ontmantelingswerkzaamheden om de hoog ovens waren geplaatst Te voren was een Engelse tank. die door de demonstranten was bespuugd en ge.6ten|gd. ob een geïmproviseerde barricade gereden Toei^ de bemanning van de tank haar geweren op de abeiders richtte, verpsreidden deze zich. De tank moest door een jeep worden wegge sleept. Ontmanteling wordt voortgezet. Sir Brian Robertson, de Engelse hoge com missaris in Duitsland, heeft op een persconfe rentie te Berlijn verklaard, dat de gebeurte nissen te Watenstedt-Salzgitter het onmogelijk gemaakt hebben verdere concessies op het ge bied van ontmanteling te doen. Ook door het hoofdkwart er van de geallieerde hoge com missie te Bonn werd verklaard, dat de ont manteling zal worden voortgezet. Sir Brian verklaarde dat hij van plan was geweest redelijk te zijn en in bepaalde geval len de ontmantelingsmaatregelen te verzach ten. ..Deze nonsens heeft mij echter van ge dachten doen veranderen en ik zal nu niet lan ger redelijk zijn. Ik zal het voor ieder duide lijk maken, dat ik zulke nonsens niet langer zal dulden". Engelse conservatieven gingen reeds tot de aanval over. Tijdens het debat in het Engelse Lagerhuis over het regeringsprogramma, dat Koning George bij de officie'e opening van het .parle ment aanbood, en waarin niet over de natio nalisatie van de staalindustrie werd gesproken, heeft minister-president Attlee verklaard, dat de regering nationahsatie van de staalindustrie zich ten doel blijft stellen, doch dat er op het ogenblik op dit gebied niets te doen valt. De conservatieven, die de oppositie vormen, hebben tegelijk tweo amendementen ingediend op de Troonrede, die de val van de regering te v.eeg zouden kunnen brengen, indien z{j werden aangenomen. Politieke waarnemers waren verbaasd, dat de conservatieven zo spoe dig tot de aanval overgingen, doch liet staat nog te bezien, of de regering deze amende menten zal beschouwen als belangrijke kwes ties. waarvan eventueel haar aftreden en het houden van nieuwe verkiezingen een gevolg zou kunnen zijn. In deze amendement wordt betreurd, dat in de Troonrede geen melding wordt gemaakt van de Ijzer, en staalindustrie, en dat geen doeltreffender maatregelen worden genoemd tegen het woningtekort. Men beschouwt deze stap als een waarschuwing, dat de oppositie de regering een „totale oorlog" zal verklaren naar aanleiding van een belangrijke kwestie. VIJFDUIZEND DAKLOZEN DOOR OVER STROMINGEN. In het Eskisehiv-dal in Turkije, waar de ri vier de Porsoek buiten haar oevers is getre den. zijn veertien personen verdronken Er zijn 50.000 mensen dakloos; 200 000 ha. cultuur grond staan onder water. Het is de eerste over stroming in 40 jaar. Uit andere delen van Anatolie worden ook overstromingen gemeld. NED. HERV. KERK. BRANDWIJK. Donderdag 9 Maart, 's avonds 7 uur, ds. Van Kooten. Bidstond voor het Ge- was. GIESSEN-NIEUWKERK Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, ds A. Luteijn Bidstond voor het Gewas HOORNAAR. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Van Dieren. Bidstond voor het Ge was. LANGERAK. Donderdag 9 Maart, 's avonds 7 uur. de heer L. Paul. g.-o. te Krimpen aan de IJssel. Bidstond voor het Gewas MOLENAARSGRAAF Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur. ds. Klomp. Bidstond voor het Gewas NIEUWPOORT. Donderdag 9 Maart n m 2 30 uur. ds. J van Malenstein. van Oud-Beijer* land. Huwelijksinzegening; 's avonds 7 uur. ds. D J. van de Graaf, van Leerbroek. Bidstond voor het Gewag NOORDELOOS. Woensdag 8 Maart, vm 930 uur en 's avonds 6.30 uur ds Steenbeek. van E\erdmgen. OUD-ALBLAS Woensdag 8 Maart, 's avonds 7.30 uur, ds. Van Rootselaar. Bidstond voor het Gewas. OUDERKERK AAN DE IJSSEL Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 uur, ds. A J. Timmer, Bidstond voor het Gewas. GEREF. KERKEN. LEKKERKERK. Woensdag 8 Maart, 's av. 7.30 uur. ds Oldemans Bidstond NOORDELOOS. Woensdag 8 Maart, 's avond» 7 uur. d« Van der Schee OUDERKERK AAN DE IJSSEL Woensdag 8 M4art. 's avonds 7 uur. ds. C. A. Vreugden- hil. Bidstond voor het Gewas. GEREF. KERKF/N (Art. 31). LANGERAK Woensdag 8 Maart. Vm 9 30 uur en 's avonds 6.30 uur ds. Amelink Jr. Bid stond voor het Gewas. OUD GEREF. GEMEENTE NIEUW-LEKKERLAND. Lokaal v. d Beek. Woensdag 8 Maart, 's avonds 7 30 uur. ds. Woudwijk. van Rotterdam-Zuid. Bidstond voor het Gewas. CHR. GEREF. KERK. AMEIDE. Zaterdag 11 Maart, 's avonds 7 uur, ds W Baaij. van Alphen aan de Rijn NIEUWPOORT Woensdag 8 Maart, vm 9 30 uur en 's avonds 7 uur ds. Overduin. Bidstond voor het Gewas NOORDELOOS. Woensdag 8 Maart. vm. 930 uur en 's avonds 6 30 uur. ds. Jongeleen. PAPENDRECHT Donderdag 9 Maart, 's av. 7 30 uur ds. P. van der Bijl. van Katwijk aan Zee. VER. VRIJZ HERVORMDEN. ALBLASSERDAM. Donderdag B Maart. nm. 2 uur. ds J. Vink. van Middenmeer. Huwelijks inzegening GEREF. GEMEENTE. ALBLASSERDAM. Vrijdag 10 Maart, 's aw 7.3^ uur. ds. M van de Kettery. EVANGELISATIE. GIESSENDAM. Gebouw Rehnboth Donder dag 9 Maart, 's avonds 7.30 uur. de heer Faas- sen. \jfln Sliedrecht. Eva'gelisatie-samenkomst. MARKTBERICHTEN. UTRECHT. 6 Maart S 1 a c h t v s e ma rk t. Op de slachtveemarkt werden aaryjevoerd 70 runderen. Prijzen- f 2—2 50 per kg slachtge- wicht en 182 nuchtere kalveren a f 3040 per stuk De handel was vlug. BODEGRAVEN. 7 Maart. Kaashiarkt. - Aanvoer 34 partijen kaas. Prijzen: Eerste soort f 1.95—2. tweede soort f 1.90—1.94. extra iot t 2.12 Handel kalm. UTRECHT, 7 Maart. Groenten- en Vruch tenveiling Utrecht en omstreken. Veilingbe- richt van 7 Maart.«Bellefleurs 1067; bender- zoet 5—21; culemans 1028; golden delicou» 66—74. goudreinetten 872; jasappel 5—33; jonathan 1170; klumpjes 1030: laxton su perbe 4074; present van rngeland 12—69; zoete armgaard 12—40; zoete campagne 5—23; zoete hooilaars 834 zoete paradijs 7—34; zoete ribbelingen 6—26; br allex lucas 65—75; brederode 421; giezer wildeman 426; st. re- mie 4—20; winterjannen 523 ijsbouten 3—17; yzendijkers 316. Alles in guldens per 100 kg. UTRECHT. 6 Maart. Ver. Groenten- en Vruchtenveiling Utrecht on omstreken. Vel- lingbericht van 6 Maart Radijs 20—23; kom kommer groen 4680; sla 9—20; bieten 57; bieten gekookt 616; boerenkool 1744; dun sel 42150; kool gele 1027. kool rode 6—22; prei 64—98; rabarber 32—60; rapen 0—10; stoofsla 120170; spinazie zomer 05—100: sprui ten 1481: uien 648. waspeen 2042; win' terwortelen 717; witlof 12—52. ROTTERDAM. 7 Maart Vee markt. Dinsdag werden aangevoerd 5265 dieren, waar onder 205 paarden. 28 veulens. 985 gebruiks- vee. 845 vette koeien en ossen. 78 lammeren, 179 varken». 2186 nuchtere kalveren. 473 big gen, 65 bokken en geiten, 15 zuiglammeren, 208 graskalveren. Prijzen per stuk: Kalfkoeien 950—850-700; melkkoeien 050850700; varekoeien 620—S'O 47 5: vaarzen 650550425 pinken 525—425— 350; graskalveren 280—220—130 biggen 42— 3835: nuchtere kalveren 403732. Prijzen per kg Vette koeien en ossen 2.30, 2.50. 2 10—2.30. 1.90—2.10: lammeren 2.20—J, 1.90, slachtpaarden 1.80, 1.60, 1.40. TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT ScboonDov.Mche COBimn! WOENSDAG 8 MAART 1959 landbouw en veeteelt. Een van de factoren, die in belangrijke ma te tot verhoging van de landbouwproductie kan bijdragen is fle waardebepaling van de grond Over dit onderwerp, dat overigens vrij Ingewikkeld is. hebben tal van deskundigen gegevens verzameld en gepubliceerd, tenein- de mede te werken aan de oplossing van de problemen, die zich hierbij voordoen. Aan het begrip ..waarde", aldus ir J J Westerhof. ingenieur bij de Cultuurtechnische Dienst te Assen, in een onlangs gehouden radiopraatje, kan men in dit verband ver schillende betekenissen toekennen. Zo kent men o.m. de opbrengstwaarde. een begrip.dat duidelijk wil maken, dat er verband bestaat tussen de grond en de opbrengst Toch blijkt dat de factor grond in zekere zin niet altijd doorslaggevend is voor de opbrengst en de waarde. Er is bijvoorbeeld veel grond als wei land in gebruik, die zeker als tuinbouwgrond gebruikt zou kunnen worden en als zodanig belangrijk meer waarde zou hebben. Boven dien geeft de grond zonder geen opbrengst Daarvoor is kapitaal nodig. o.a. in de vorm van werktuigen, meststoffen en vanzelfsspre- kend ook arbeid, voor bewerking en oogst. De verkoopwaarde is. als gevolg van de grote vraag naar en het zeer beperkte aan bod van cultuurgrond, zelfs gestegen tot ver boven de opbrengstwaarde. een verschijnsel, dat zich vooral op het ogenblik voordoet. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de min der kapitaalkrachtigen onder de toekomstige grondgebruikers hiervan de dupe zouden zijn geworden, wanneer de overheid niet tijdig had ingegrepen door prijsbeheersing en an dere maatregelen. Hetzelfde geldt ook voor de pachtprijzen, waarmee men derhalve komt op een ander detail van de waarde van de grond, namelijk de pachtwaarde. Ondanks de sterke stijging van de bedrijfskosten is de economische positie van de grondgebruiker aanmerkelijk verbeterd. Daartegenover ziet men dat vele. vooral oudere verpachters, een zorgelijk bestaan lelden, een en ander als ge volg van de stijging van de pachtprijs, die ten opzichte van het peil van 1939 ongeveer 20 procent bedraagt. De overheid ziet zich nu voor de moeilijke taak gesteld de pachtprijzen zodanig te bepalen, dat een redelijke belo ning en winst van de pachter gewaarborgd blijven, naast de noodzakelijke vergoeding voor de verpachter. Geheel anders is de waarde van de *rond. wanneer men die zuiver bodemkundig beziet. Men denke in dit verband aan het eerste on derzoek naar de cultuurwaarde van de Zui derzeebodem. waarmee reeds een aanvang werd gemaakt vóór de drooglegging. BIJ deze waardebepaling moet met verschillende fac toren rekening worden gehouden, zoals onder andere de swaarte van de grond, het slibge- halte. dat op zijn beurt verschillende belang rijke natuurkundige eigenschappen als «truc- tuur. water- en luchthuishouding, sterk beïn vloed. Zo zijn aan de waardebepaling van de grond nog tal van andere problemen verbon den. problemen die zich in hoofdzaak voor doen bij de waardebepaling bij ruilverkave lingen en voorts bij de waardebepalingen van woeste gronden, die als zodanig niet of nau- welijks voor productie geschikt zijn. doch die vrijwel uitsluitend waarde hebben uit het cogpunt van ontginning. Het zwaartepunt neemt echter een andere wending, wanneer het probleem van maat schappelijke zijde wordt belicht. Immers het zijn niet alleen de pachters en verpachters, die van de cultuurgrond profiteren, doch on der andere ook de zuivelindustrie, de stro- carton- en de suikerindustrie, het transport bedrijf met hun personeel zijn rechtstreeks op de landbouwproductie aangewezen. De waarde van elke H A cultuurgrond voor de gehele Nederlandse gemeenschap ligt dan ook belangrijk hoger dan de prijsstop. die de over heid voor de particuliere koopprijzen aan- '"r* Westerhof wees er tenslotte op. dat de verhoging van de landbouwproductie als een eerste noodzaak moet worden geacht wil ons land bij het aflopen van de Marshall-hulp op eigen benen kunnen staan Daardoor kan met alleen aan Import worden bespaard, doch bo vendien voorziet juist de landbouw, door ex- Rhtumatlek ondtrmljnt Uw htlt güt«l. Want 't knaagt an knaagt en knaagt maar Maak toch een einde tan die ondragelijke plaag, die U ziek maakt cn moedeloos en al lengs tot niets meer in staat Pak Uw-kwaal in de oorzaak aan. Met de weldadige Kruschen kuur. Om Uw bloed te zuiveren van die pljn- verwekkende onzuiverheden, die zich nu meer en meer vastzetten in hoeken en gilatje» en die zich eerst meldden met scheuten en steken, maar allengs werden tot dagen en nachten van onafgebroken pijn. Zoals ettelijke tienduizenden Rheumatieklijders over de hele wereld verlossing vonden bij Kruschen. zo zaï ook voor U de weldadige werking zich haast als een wonder openbaren. Met de kl*{n* gelijkse dosis Kruschen voelt ge U al gauw weer een heel mder mens: tit, monter en p gewekt en met geen zweem vsn pijn dat KruSChen Uw bloedzuiverende organen weet nieuwe energie en kyenskracht schónk Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Dro gist. (Adv') port van landbouwproducten, ons land voor een belangrijk deel van de nodige deviezen. Bovendien moet er op worden toegezien, dat tengevolge van stadsuitbreiding, grote opper vlakten cultuurgrond niet verloren gaan De gelden, die het Rijk aan subsidies beschik baar stelt, zowel voor de grotere cultuur technisch werken, als voor de kleinere boe renwerkobjecten. dienen dan ook in de eerste plaats de nationale zaak. opdat 'ons land en onze landbouw voorbereid zullen zijn op moeilijke tijden, wanneer deze mochten ko men. Heffingsbeschikking kaasproducenten 1949 Productie-heffing op kaas vervallen »e „Heffingsbeschikking Kaasproducenten 1949" is thans gewijzigd in dier voege, dat kaasfabrikanten en boerenkaasproducenten verplicht zijn aan het Bedrijfschap voor Zui vel ten behoeve van het Landbouw-egalisatie- fonds een heffing van f 0.35 per kg. te be talen over alle door hen in het tijdvak van 23 October 1949 tot en met 21 Januari 1050 geproduceerde kaas en over 55 pCt. van de door hen in het tijdvak van 22 Januari tot en met 11 Februari 1950 geproduceerde kaas. Daarmede is sedert 12 Februari 1950 de productieheffing ad f 35.— per 100 kg kaas vervallen. Deze heffing was eind October 1949 aan kaasfabrikanten en boerenkaaspro ducenten opgelegd inverband met de des tijds sterk veranderde onderlinge prijsver houdingen van melk- en zuivelproducten, als gevolg waarvan de consumptiemelkvoorzie- ning in bepaalde delen van ons land in moei lijkheden dreigde te komen. Na de ingetre den daling van de marktprijzen van kaas was er niet langer aanleiding de productie van kaas met deze speciale heffing te belasten. AANMELDING POOTAARDAPPELEN VOOR GARANTIE-REGELING. Telers van pootaardappelen. die in aanmer king wensen te komen voor de garantie-re geling (die in Augustus 1949 is bekend ge maakt). moeten zich tot uiterlijk 18 Maart bij het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouw producten (A.V.A.), Hooftskade 1 te s-Gra- venhage. aanmelden. Partijen, die momenteel reeds aan het A V A. zijn verkocht doör middel van een daartoe afgesloten contract, moeten niet op nieuw worden opgegeven. De aanmelding dient' schriftelijk <bU voor keur per aangetekende brief) te geschieden, onder opgave van de hoeveelheden per ras. klasse en sortering en met duidelijke vermel ding van naam en volledig adres van de teler. Hoeveelheden beneden 500 kg per ras komen niet voor de garantie-regeling in aan merking. In 1949 emigreerden tienduizend Nederlanders. In het afgelopen jaar vertrokken ruim 2400 Nederlandse bedrijfsgenoten. meestal verge zeld van hun gezinnen, naar den vreemde, in totaal dus zeker 9500 personen, aldus deelt de Centrale Stichting Landbouw Emigratie mede Het leeuwenaandeel daarvan heeft zich in Canada gevestigd (ongeveer 7000). I Daarop volgen landen als Amerika en Australië. De emigratie naar Nieuw-Zeeland komt slechts heel langzaam op gang In Frankrijk vestig den zich 39 Nederlandse boerengezinnen met medenemen van hun levende en dode have. In kolonie-verband vertrokken 350 personen naar Brazilië. Uit de Radioprogramma's, Alblautrdam. De afdeling Volksonderwijs hield Dinslag in de zaal Vogelensang een prop», ganda-feestavond De voorzitter de heer J J. 5e Kramer, sprak een opwekkend woord tot de aanwezige ouders. De spreker van deze avond, de heer J. G Glopper. directeur van de eerste H.B.S. te Rotterdam hield een propagandarede waarin hij aantoonde, dat de belangstelling voor de Openbare School van achteruitgang thans vooral in de grote steden een stijgend beeld vertoont. Met een opwekkend woord eindigde spreker zijn rede. Hierop bracht de toneelvereniging ..Openbare School" te Vlaardingen. onder leiding van de heer A. v Room ten tonele ..Gezworen Kame raden". Dit blijspel werd zeer goed voor het voetlicht gebracht en de aanwezigen konden vele kostelijke spelmomenten bewonderen. Aan het slot werd het gezelschap een taart over handigd, waarna men overging tot de verlo ting. en voor witte landen! Voorzichtigheid echter geboden In de memorie van antwoord op het voor lopig verslag der Eerste Kamer, bevestigt minister Mansholt de in het voorlopig ver slag tot uitdrukking gebrachte zlens^"' een zekere mate van productie- en marktor dening. welke noodzakelijk is teneinde be staanszekerheid te verkrijgen .voor de wer kers in het goedgeleide en sociaal-economisch verantwoorde landbouwbedrijf, met een zo gering mogelijke bemoeienis met het indivi duele bedrijf gepaard moet gaan. De té voeren landbouwpolitiek zal inder daad zodanig moeten zijn, dat de uitvoering aan de heersende omstandigheden kan wor den aangepast. Het streven naar verruiming van de vrijheid op landbouwgebied zal een ter de door de minister noodzakelijk geachte bestaanszekerheid niet mogen ondergraven. Ook in het kader van de Economische Unie de binnenlandse voorziening noodzakelijk, zo als dan ook met de oogst 1949 is geschied^^Het is echter niet juist te stellen, dat d"rdo°r d® kwade kansen voor de aardappeltelers zijnen de goede kansen hun worden onthouden. Met evenveel recht zou de consument kunnen zeg gen dat hem bij schaarste de kwade kans van een stijgende aardappelprijs wordt gela ten. terwijl in tijden van overschotten de overheid maatregelen heeft genomen om hem de goede kansen van een zo laag mogelijke aardappelprijs te onthouden. Ook hier ligt de waarheid in het midden. UOK in net ivaiici -v met Belgie en Luxemburg zal moetea worden gezocht naar gezamenlijk te nefherf maatre gelen, welke de bestaanszekerheid waarbor- gCThans kan worden geconstateerd, dat het moment, waarop de grotere vrijheid op het gebied van de veevoedervoorziening werd toegestaan, gunstig is geweest, aangezien de gedistribueerde voeders tegen redelijke prij zen in van te voren bekend gemaakte hoe veelheden aan de veehouders ter beschikking konden worden gesteld, en omdat die veehou ders. die de productie van veevoeder op eigen bedrijf hebben opgevoerd vrijwel geen ge bruik hebben behoeven te maken van voe- dergranen van binnenlandse herkomst, waar van cïe prijs hoger was dan van de gedistri bueerde veevoeder grondstoffen Deze erva ringen zullen er toe leiden, dat de veehou ders een bedrijfsexploitatie met zo groot mo gelijke eigen verbouw van voedermiddelen, zoals deze in het kader van het landbouwbe leid wordt beoogd, nog verder zullen nastre- VCBij het verlenen van grotere vrijheM aan het bedrijfsleven in de landbouw blijft uiter aard voorzichtigheid geboden. Deze voorzich tigheid zal dienen te worden betracht zowel in het belang van de consument al» in dat van de producent. Het is nu éénmaal de taak van de overheid de belartgen der verschillen de bevolkingsgroepen zoveel mogelijk gelijke lijk te dienen. In dit verband memoreert de bewindsman het aardappelbeleid: Zal in tijden van een overschot aan aardappelen het streven van de minister in de eerste plaats zijn gericht op een bevordering van de afzetmogelijkhe den. in tijden van een dreigend tekort is enig afremmen van de export in het belang van DE EERSTE NEDERLANDSE SCOOTER, welke onder de naam ..Sitter" in de handel wordt gebracht, loopt 40 KM. per uur. rijdt 80 K M. op 1 liter benzine en wordt geleverd tegen de prijs van 495 gulden. PREDIKANT BEROEPEN. Benschop. De kerkeraad van. de Ned. Herv Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds J C. Terlouw, die sinds Juli 1946 predi kant is te Otteiloo. De beroepen predikant is 45 jaar oud; hij diende vanaf 1929 achter eenvolgens de gemeenten van Kamperveen, Suawoude. Alkmaar. Garderen en Wezep. Op Vrijdag 17 Maart hoopt ds. Terlouw een be zoek aan de gemeente te brengen en voor te gaan in de Bidstond voor het Gewas. Met ingang van 15 Maart is de wacht meester eerste klasse van de Koninklijke Mare chaussee. de heer Valkenburg, overgeplaatst naar de afdeling Verkeer te Den Haag. !k Personeel-avonden Alblasserdam. De directie van de Ned. Ka- belfabriek organiseerde Woensdag in ..Het Ver gulde Paard" de eerdste van de vier aan te bie den personeel-avonden. De directeur van de N.K.F., de heer J. H. von Llndern. sprak een welkomstwoord, waar na de leden van het cabaret-ensemble Berry Kieviets. Gerard Walden met Cees de Lange als conferencier, hun eentree deden. Aan het ver dere deel van de avond werkten mede de pia nist Joop de Leur. de goochelaar en carricatuur tekenaar Rodi Roeters. Harry van Westen, en tenslotte Anthonie Faveur, accordeonist Een zeer bijzonder nummer van hem was ..Wonder accordeonorgel", waarbij hij begeleid werd door Joop de Leur. Het leeuwenaandeel van de avond hadden Berry Kievits en Gerard Walden die de aanwezigen deden schaterla chen met hun kostelijke mimiek, alsmede Cees de Lange met zijn aardige liedjes en PrAHan het einde van deze in alle delen ge slaagde avond bracht de voorzitter van de stichting O en O., belast met de leiding over de vier avonden, onder applaus woorden van dank aan de directie. De avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van Jaap v d. Graaf en de Melody Makers. SCHOORSTEENBRAND. Alblasserdam. Woensdagavond brak in het pand van de heer Herwig in de Scheepma kerstraat een schoorsteenbrand uit. De brand weer was spoedig ter plaatse en was het vuur al gauw meester. Zowel de hoofdcom mandant de heer J. H. Smit. als de burge meester L. Loojj waren aanwezig. Onder flets. Alblasserdam. Het tien-jarig dochtertje van de heer G. de Bruin. West-Kinderdijk, ge raakte Donderdagavond onder een fiets. De kleine werd na eerste hulp van een lid der EH B O.. Kloos en na medische hulp. naar een ziekenhuis vervoerd. Alblasserdam. Het Chr Alblasserdams Man nenkoor onder leiding van W. Stout, gaf in de zaal Concordia een concert-avond voor dona teurs en genodigden. Na het welkomstwoord door de voorzitter, de heer P de Pater, zong het mannenkoor de beide succesvolle concoursnummers deze zon1" te Overschie gezongen, te weten ..Salve Rjg*- na" en .O. Stille Nacht", welke liederen bij zonder mooi werden uitgevoerd. Ook het ver dere optreden was zeer verdienstelijk Als so listen traden op de heren J. Holleman en Ber- voest. aan het orgel begeleid door de heer Groeneveld. De geslaagde avond, werd door ds. W. Sirag gesloten Alblasserdam. Voetbal. De strijd tussen Alblasserdam II en Unitas III is in gelijk spel (0—0) geëindigd Door dit resul taat zal Alblasserdam II niet meer aan de gradatie ontkomen. Alblasserdam IV ging op bezoek bij D MC. III en behaalde een 0—6 overwinning. Bij de rust was de stand reeds 0—4. Door dit goede resultaat staat het team voor promoveren, aangezien hun de tweede plaats nu niet kan ontgaan. Amelde. Mej. Sonnie Labee slaagde te Utrecht voor costumière Ammerstol. Op de Rijkspostspaarbank is over de maand Februari ingelegd f 2175.03 en terug betaald f 1585 34 De kiezerslijst vóór deze gemeente bevat 694 namen. DE ZIEKTENBESTRIJDING IN DE FRUITTEELT. Onder de vele cultuurzorgen. die de fruit teler kpnt, neemt de ziektenbestrijding een vooraanstaande plaats in. Een economische bedrijfsvoering zou zelfs ondenkbaar zijn, in dien dit belangrijke onderdeel zou ontbreken De ziektenbestrijding in de fruitteelt heeft in de loop der jaren dan ook een enorme vlucht genomen en ook thans wordt nog gezocht naar nieuwe middelen en methoden, tenein de het optreden van ziekten in de fruitteelt, dat nog altijd onverminderd voortgaat, tol een minimum terug te brengen. In een uitzending, voorbereid in samen werking met de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening, zal de heer ir. P. Hus, rijkstuinbouwconsulent, in een radiopraatje aan deze vorm van bestrijding een nadere beschouwing wijden. Deze causerie zal mer. kunnen beluisteren op Maandag 13 Maart a.s. van 19.451955 uur over de zender Hilver sum II. In aansluiting hierop zullen nog en kele aanwijzingen worden gegeven in het belang van de dagelijkse landbouwpractijk. Donderdag 9 Maart. HILVERSUM I. 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuw»; en Weerberichten: 8.15 Gramofoon; 9.40 School, radio, 10 15 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 12.03 Lunchconcert: 13.00 Nieuws; 13.20 Pianovoordracht; 14.00 Gramofoon: 14.45 Voor de vrouw; 15 30 Gramofoon; 16.00 Bijbellezing; 17.00 Actualiteiten voor de jeugd; 17.30 Metro- pole Orkest en Soliste; 18 30 Voor de Strijd krachten 19.00 Nieuws: 19 15 Muziek voor de jeugd; 19 40 Radiokrant; 20 00 Nieuws; 20 0S, Gevarieerd programma; 22.15 Buitenland» overzicht; 2300 Nieuws; 23,15—24.00 Gramo foon. HILVERSUM II. 416 M. 7.00 en 8.00 Nieuw» en Weerberichten; 8 15 Ochtendblad; 9 00 Gra mofoon; 10.15 Dansorkest; 11 00 Carillon. Or gel en Bas-bariton; 1145 Tuinbouwpraatje; 12.00 Semi-klassieke muziek; 12.30 Mededelin gen; 12.38 Zigeuner-ensemble: 13.Q0 Nieuws; 13.15 Musette Orkest: 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Sopraan Fluit en Piano; 15.00 Voor d® zieken, 1600 Promenade Orkest; 1030 Gramo foon: 17.00 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws. 18 30 Strijkorkest; 19.05 Aceoredon Orkest, 19.30 Ra dio Volksmuziekschool; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd Programma. 21.45 Radio Philhar- monisch Orkest; 23.00 Nieuws; 23.30—24.00 Gra mofoon. VrUdag 10 Maart. HILVERSUM I 301 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; en Weerberichten; 8 15 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon 9.30 Gramofoon: 10.30 Morgen- dienst 11.00 Vioolrecital: 1130 Strijkorkest; 12 00 a Capella Koor 12.30 Mededelingen; 12.33 Blaaskwintet en Piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Volksmelodieën; 13.45 Promenade Orkest en Solist 1415 Gramofoon; 14.40 Voordracht; 15.00 Kamerkoor 15.40 Voordracht; 16.00 Kamer kwartet: 16.30 Altviool en Piano; 17 00 Con certgebouw Orkest; 18 30 Voor de Strijdkrach ten 19 00 Nieuws; 19 15 Regeringsuitzending; 19 40 Radiokrant: 20.00 Nieuws: 20.05 Gramo foon; 20 30 .Haak ir.": 2100 Harp-ensemble; 21 25 „Behoud en verzorging van ons natuur schoon". causerie: 21,45 Radio Philharmoniscn Orkest: 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM II 416 M. 7.00 en 8.00 Nieuwi en Weerberichten: 8.15 Gramofoon: 900 Gra. mofoon; 10.45 Gemengd Koor; 11.10 Voor dracht 1130 Accordeon Orkest; 12.00 Orgel en Zangkoor; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuw»; 13 15 Lichte muziek: 14 00 Voor de vrouw; 14 20 Kamerorkest en Soliste. 15.00 Causerie en Voordracht; 15.20 Kamerorkest en Solist; 16 OC Gramofoon; 16 30 Voor de jeugd; 17.00 Piano duo; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuw»; 1815 Felicitaties 18.40 Gramofoon; 20 00 Nieuws 2010 Pianorecital; 20.30 „Mensen aan het werk Klankbeeld 21.00 Verzoekprogram. ma 21 25 „Aetherforum"; 22.10 Populaire mu ziek: 23 00 Nieuws; 23.15—24 00 De Groninger Orkestvereniging. Benschop. In een der lokalen van de Open bare Lagere School werd Woensdag de eerste ouderavondl in dit jaar gehouden. Volgens de voorzitter van de oudercommis sie de heer C. Boon. had deze avond een bij zonder doel. doordat mevr. U. Teilegen—Veld- stra zou spreken over het kleuteronderwijs Deze zette in haar betoog het nut van goed kleuteronderwijs uiteen. Na de pauze, waarin aan de ouders verver singen werden aangeboden, bezichtigde men het werk van de leerlingen. Nadat het hoofd van de school, de heer H. Verbeek iets over de verlenging van de school plicht verteld had in verband met het achtst# leerjaar, sloot de voorzitter de avond. FEUILLETON. 14 Bij deze lofzang verhelderde Fredas ge- tlCDenkt u zó over hem? J,k_ben lijk volkomen met u eens! Een warme lach •peelde in haar ogen en om haar mond. ..H J mag u ook verbazend graag, meneer Fairlie Wij hebben het dikwijls over u; u moet ons eens komen opzoeken. Wilt u dat doen. David schudde het hoofd. ..Ik ben uw gelijke niet. ik ben maar David „Als u ons niet wilt komen opzoeken, zul len mijn man en ik erg teleurgesteld zijn. drong zij aan. terwijl ze hem een hand ten afscheid gaf. Zij vervolgde haar weg en hij de zijne en vele paren ogen gluurden van achter gor dijntjes. En toen ze uit het gezicht verdwe nen waren, druppelden de praatzieke dorpe lingen naar buiten, om hun hart te lu^hten over deze vreemde ontmoeting tussen Da^1(| Fairlie en mevrouw Faversham. Wat kon dat wel te betekenen hebben, was de vraag, die ze zichzelf en elkaar stelden. Toen Freda uitgegaan was. had Dorian Fa- Versham ruimschoots tijd om de omvang van David Fairlie's offervaardigheid te overden ken. Aan David dankte hij zijn leven; aan David dankte hü het1 wat meer dan zun leven. Hij deed zichzelf de gelofte, dat hij voor Fairlie wezen zou wat de ene man voor de andere, de ene vriend voor de andere kan zijn. Kon hij maar een verzoening tot stand brengen tussen David en Joan, kon hij hét meisje maar besef bijbrengen van zijn nobele natuur, van het groot hart. dat hij haar bood en dat haar voor altijd zou beheren, als ze maar wilde. Door deze gedachte bezield, ging hij het huis uit en begaf zich op weg naar de tuin manswoning. Hij hoopte Joan alléén te vin den; als dat niet het geval was. zou hij het voorgenomen onderhoud uitstellen. Hij liep de oprijlaan af in de vurige hoop. dat het ge luk hem gunstig zou zijn en dat hij iets zou kunnen doen om de schuld terug te betalen, die hij aan Fairlie had. Zijn weg voerde hem langs het bloembed, waarin hij de leren knopen had verborgen, welke hij van zijn jachtbuis had gesneden. In de zachte aarde was de afdruk van een grote zwaar-beslagen schoen zichtbaar. De afdruk was zo duidelijk, dat Faversham die wel moest opmerken. Verbaasd keek hij er naar. Het was niets voor Abel Netherby of zijn knecht om op zo'n ruwe manier over een bloembed te lopen, maar wie anders, die der gelijke schoenen droeg, kon het gedaan heb- ben? Terwijl hij keek. vernauwden Faversham s ogen zichkkn diepe lijnen groefden zich om zijn mond. Met stokkende adem vroeg hij zich af. of iemand gezien had, dat hij de kno pen in de aarde had begraven. Tot op een halve centimeter wi*t hii de plek. waar hil ze verborgen had. Met zijn wandelstok woel de hij de grond'om. Toen zocht hij met zijn handen, stak ze diep in de grond, en liet de aarde daarna tussen zijn vingers glijden. De knopen waren verdwenen! Dorian Faversham richtte zich op en bleef naar de grond staren, zijn geest tot het uiter ste gespannen. Twee mogelijkheden doemden voor hem op. Of de grond was opnieuw omgespit met het gevolg, dat de knopen op een andere plaats waren terecht gekomen, óf iemand had gezien, dat hij iets verstopte, uit nieuwsgie righeid of argwaan gezocht wat dat wel mocht wezen en de bezwarende stukken van overtuiging meegenomen. De groód zag er niet uit èlsof deze pas was omgespit. En gesteld dat dit was gebeurd, zou de spitter dan zo'n lelijke voetafdruk hebben achtergelaten? Bleef de tweede mogelijkheid en Dorian Faversham werd genoodzaakt de verre van opwekkende gevolgtrekking te ma ken. dat er nog andere gevaren dreigden. Hij was op het punt om verder te gaan. toen hij. een paar stappen van zich af. plot seling Abel Netherby zag staan, die hem met een ondoorgrondelijke gelaatsuitdrukking aan- keek- j „Hebt u iets verloren, meneer? vroeg de tuinbaas. Een ogenblik wist Faversham niet wat te antwoorden. Hij sloeg de ogen weer naar de grond, zodat Netherby zijn verwarring niet kon zien. „Neen." beaon hii toen opeen», -ik k*®* naar de meeldauw. De rozen schijnen er veel van te lijden te hebben." Abel Netherby knikte. „Ja. De hele streek heeft er last van." Iet» donker-dreigends in de klank van zijn stem deed Faversham's angst toenemen. Er viel een korte stilte en de gedachten warrel den in een dolle jacht door Dorians geest. Had Abel gezien, dat hij de knopen ver stopt had? Giste hij de waarheid? „Kan ik u even spreken, meneer?" Faversham haalde diep adem. 's Mans ma nieren. zijn vraag, zijn stem, het was alles even onheilspellend. „Zeker, Netherby." dwong Faversham zich bedaard te antwoorden. „Wat is er?" „Ik wilde u de dienst opzeggen, meneer." „De dienst opzeggen? Wil je hier vandaan? klonk het verbluft. „Ja. meneer." „Maar waarom. Netherby? Ben je niet te vreden met Je betrekking?" Het ls niet om de betrekking. Ik mag hier graag zijn.. En de grond is puik!" Iets van onmiskenbare spijt klonk in de toon van de man. De zorg voor Faversham's prachtige tuin was hem een vreugde in de korte tijd van zijn werkzaamheid hier. „Maar ik kèn hier niet blijven." voegde hij er .met grim mige beslistheid aan toe. De beide mannen hieven het hoofd op en keken elkaar diep in de ogen. „Waarom niet?" flapte Faversham abrupt uit. ..Dat 1» mitn zaak," was het scherpe ant- Faversham wendde de blik af. Hij was vol komen overtuigd, dat hij Netherby's reden gissen kon en alle vreugde en warmte scheen op dit ogenblik uit de zonneschijn te ver dwijnen. De wereld werd zwart en vijandig en vol onbekend en loerend gevaar. Dorian's Faversham's pleidooi ten gunste van David Fairlie werd nooit uitgesproken. Op Netherby's botte weigering om de reden van zijn vertrek te noemen, had Dorian de schouders opgehaald en al zijn geestkracht aangewend om onverschillig te schijnen. „Zoals je wilt, Netherby." had hij gezegd. „Het spijt me. dat wij zo van elkaar moeten gaan. Het zal mij moeilijk vallen zo'n bekwa men tuinbaas te vinden als jij. en als je een getuigschrift wilt hebben, waar je overal mee terecht kunt. zal ik je dat met genoegen ge- ven." Toen. met een korte knik. was hy naar huis gelopen. Freda was uit het dorp teruggekeerd en wachtte hem aan de deur op. Hij wuifde haar toe en de schoonheid van wat zich aan zijn ogen opdeed, gaf hem een scherpe pijn. Het huis lag in een weelde van bloemen en bloelende struiken. Bossen gele chrysanten gloeiden tegen een achtergrond van donkere klimop en vurig gekleurde wingerd. En het schoonst van alles was Freda lenig eo meisjesachtig in haar lichte japon. .Je beloofde, dat je zou blijven rusten tot dat ik terug zou zijn," beknorde ze hem. (Wordt vervolgd)(

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2