3 Cocon! Zes ton voor woningbouw De Zon Boerenknecht dienstbode nette Dienstbode. WERKSTER Verdien Motorrijwiel Gebruikt Orgel Rschtskundlg Bunas NIEUWSBLAD voor zuid-holland en uitrecht Scbon»hovenscbe Courant MAANDAG IS MAART 1950 PLAATSELIJK NIEUWS. Repatriërenden. Met het troepentransportschip Waterman", dat op 24 Maart in de haven van Rotterdam verwacht wordt, keren de volgende militairen naar huis terug: Sold. B. Bergen te Lekkerkerk; sold. A. Boe- refijn te Lange Ruige. Weide; sold. 1 B. Boon te Alblasserdamsold. G A. Elshoff te Schoon, hoven; sold i C. Helderop te Alblasserdam; sold. J. Hubers te Papendrecht; sold. 1 P. A. Klapwijk te Krimpen aan de Lek; sold. L. A. Koolmees te Gouda; korp. O. de Kuiper te Arkel- sold 1 T Neef te Krimpen aan de Lek; sold. P. Otterspeer te Zevenhuizen; sold. C. Paans te Hardinxveld; sold. J. Spruit te Kra- lingseveer; sold. H. Stam te Nieuw-Lekkerland; sold. P. Trouwborst te Ouderkerk aan de IJs- sel; sold. 1 A. Vogel te Brandwijk; sold. 1 T van Weenen te Ouderkerk aan de IJssel sergt. J. A. L. van Catz te Gouda; sold. A. van Holst te Capelle aan de IJssel; sold. 1 W. Hooikaas te Hoornaar; korp. P. A Lafeber te Gouda; sold. A. P van Leeuwen te Zevenhuizen; korp. J. van Mourlk te Sliedrecht: korp K. Stolk te Nieuwerkerk aan de IJssel; sold. 1 P. G. Swets te Hardinxveld; sold. 1 T J. Bos te Arkel; sold. C Kok te Capelle aan de IJssel: korp. A. j. Kroon te Sliedrecht. mar. 2 M. Dort. land te Gouda; mar 2 P. van Hoorne te Gorin- chem; mar. 2 C. C A. Huffener te Oudewa ter; mar. 2 J. H. Schoonderwoerd te Gouda; wmr. A. J. van Veen te Meerkerk; le It. G. Bos te Lexmond; sold 1 C. Sparreboom te Kra- lingseveer: korp J. Aantjes te Lopik, sold. 1 C. Bakker te Haastrecht; sold 1 P. Mans te Giessen-Nieuwkerk; sold. A Plieger te Lex- mond. sold. J. Reparon te Gouda, sold 1 S. van Beek te Papekop; sold. 1 G. de Kluijver te Usselstein, sold 1 J Tuijtel te Alblasserdam; sol d.l L van der Heiden te Nieuwpoort: sold. - G. J. Hessels te Hardinxveld: sold. 1 W. H. Warnders te Gouda; korp. J. Verboom re Al blasserdam. Alblasserdam. De personeelvereniging Kloos hield Dinsdag in het Vergulde Paard een per- soneelavond. die verzorgd werd door enige le den. De voorzitter, de heer J. Hardam. opende met een woord van welkom tot de afgevaar digden van de zusterverenigingen en de tal rijke leden. Het du'obelmannenkwartet onder leiding van de heer J. Tuijtel zong zes liede ren. De toneelafdeling voerde op het klucht spel „Willy's Trouwdag", onder regie van de heer K. Wijgers. Het grimeerwerk was van de heer P Roodnat Ondanks het feit. dat deze onderafdelingen voor het eerst voor het voet licht kwamen, werd goed gezongen en - ge speeld. Aan het eind ontvingen de medespe- lende dames bloemen. De afdeling van de Bond van Plattelands vrouwen bracht Maandag een bezoek aan de Victoria fabrieken te Dordrecht, tegenwoordige tijd de jeugdopleiding heeft, de jeugd leert elkander beter kennen en waar deren. Men werkte daarna een uitgebreid pro gramma af, waaraan alle afdelingen een aan deel hadden. Allen deden hun best om een zo goed mogelijke avond te geven en daarin zij zeer goed geslaagd De declamaties trokken geer de aandacht, zij werden buitengewoon goed door de kinderen ten gehore gebracht. Bijzondere vermelding verdient ook het zang nummer Notenbalk, dat een daverend applaus oogstte. Ook het mooie stukje door de kabou ters, Krulshulde. viel bijzonder in de smaak. Man aangereden De petroleum- venter H. van der Klis werd °P de Rooed- «and door een auto aangereden en tegen de grond geworpen. Met een gapende hoofdwonde werd hij opgenomen in de St. Ja^ob Stichting. De politie is de chauffeur van de^uto op het apoor en stelt een onderzoek in naar de schuld* vraag. Paard op hol. Toen de petroleum- venter P. Schalkwijk Dinsdagmorgen zijft nieuw aangekocht paard wilde proberen en dit reeds voor de wagen had gespannen, sloeg het beest plotseling op hol en met de wagen achier zich ging het via de Leeuweringerstraat. Biezen- wal naar de Breedendijk. Aan het Tappersheul werd het hollende dier tot staan gebracht. Het had bij zijn wilde ren een lantaarnpaal omver gelopen. Tuig en wagen waren ernstig bescha digd. Alblaaaerdam. Maandagavond werden de wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen waren Groep I L. BakkerJ. Giphart 02; C. van der Wal—L. J Stam 0—2; S, Boer—G. Zwart- bol 2—0; A. Zwartbol—J. P. de Deugd Sr. af gebroken. Groep II: A. BoonG. Broekhuizen 20; J. de DeugdJ. Gaal 02; P. ErkelensJ. Tromp 2—0; C. Baan—H. Rikkers afgebroken Voor deze week is een inhaalprogramma vast gesteld. EHBO.-demonstraties. Alblaseerdam. De afdeling van de EH B O., gaf ln de zaal van de Cornells Vroege Stich ting een demonstratie-avond. Als gasten wa ren aanwezig enkele leden uit Oosterwijk en Sliedrecht Enkele groepen behandelden een ongeval. Men paste kunstmatige ademhaling toe en hield transportoefeningen, terwijl ook een verbandwedstrijd op het programma stond- In teressant was het schminken, aanbrengen van letsels, volgens de nieuwste methode, waar voor de leden mej. E. van 't Hooft en de heer J W. de Groot een speciale opleiding geno ten. Aan het einde bracht de voorzitter, de heer J. H. van Opijnen dank aan de medewerkers en aan de gasten voor hun aanwezigheid, als mede aan de leraar dr T A. Hooftman. De voorzitter van Oosterwijk beantwoordde deze rede. Arkel. Vorige week zijn vanaf het gemeente huis tot voorbij de coop, zuivelfabriek de Lin- ge de verkeersborden geplaatst, waarbij het in dat gedeelte verboden is met voertuigen-te parkeren. Het harmoniegezelschap Kunst na Ar beid hield in Odina haar jaarvergadering In zijn openingswoord constateerde de voorzitter de terugkeer van alle leden, die gedurende kortere of langere tijd door militaire dienst afwezig waren geweest. De verslagen van de secretaris en penning meester werden onveranderd goedgekeurd Het bleek, dat de vereniging weer 36 werkende le- dep telt Dank zij de ruime medewerking van de ingezetenen was de netto opbrengst van de bazar, die gehouden werd ten bate van het in strumentenfonds f 1450 Men zal trachten dit bedrag een zo juist mogelijke bestemming te geven. Het instrumentarium van een muziek gezelschap is altijd een kostbare zaak, die het nodig overleg en behandeling vraagt. In de raad van toezicht werden herkozen de heren H. J Gaikhorst en J. Krui», terwijl als bestuursleden werden herkozen de he ren W de Weerd en P den Besten D.Az. Tot erelid van de vereniging werd benoemd de heer M. P. Verhoef. Men overhandigde hem een passende oorkonde Men besloot het tweede winterconcert vast te stellen op 15 April Verder zullen extra repe tities worden ingelast om deel te kunnen ne men aan het internationaal concours te Oos terbeek. De heer Robijns. uit Gorinchem. hield in café Berendse voor leden van de Partij van de Arbeid een zeer interssante lezing over het doel en taak der organisatie der verenig de naties Met grote belangstelling werd deze uiteenzetting aangehoord, terwijl verschillen de daarop gestelde vragen door de spreker werden beantwoord. Arkel. Het paardendekstation van Gebr De Jong heeft vanuit de centrale keuringen twee nieuke hengsten aangekocht. De een is 'n licht kastanje bruine stamboek premie hengt van het Gelders type met witte voeten. De ander is een git zwarte stamboek premie hengst van het Groninger type. eveneens met witte oeten. Naast de andere hengsten op dit station be. tekent deze aankoop voor de paardenfok een belangrijke aanwinst. Gouderak. Onder het vee van de landbou wer Van D. is mond- en klauwzeer geconsta teerd. Groot-Ammers. De speldjesdag voor de vereniging „Het Hogeland" heeft f 101.78 op gebracht Haastrecht. In de jaarvergadering van de af deling Volksonderwijs, deelde de voorzitter, de heer F. W. de Gronert, mede. dat het aantal ledep de honderd zestig gepasseerd was. Het aantal leerlingen op de Openbare Lagere School bleef gelijk. De voorzitter sprak vervol gens namens vele ouders een woord van dank voor het tot stand komen der kleuterschool. De penningmeester, de heer Chr de Jong, kon mededelen, dat er een batig saldo in kas was. Als bestuursleden werden herkozen mej. C. Broere en de heer Chr. de Jong. die hun be noeming aannamen In beginsel werd besloten in het aanstaande seizoen een propaganda- avond te houden GEEN BELANGSTELLING VOOR NATIONALE RESERVE. Hoornaar De belangstelling had Dinsdag avond groter kunnen zijn toen een openbare vergadering werd gehouden op initiatief van de plaatselijke commissie der Nationale Re serve De voorzitter, wethouder D. Hakkesteegt opende en sloot de bijeenkomst. Een officier der Nationale Reserve belichtte allereerst de technische zijde van toetreding en dienstaan gelegenheden der NaWonale Reserve. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd geen ge bruik gemaakt. De officier sprak later echter nog hoofdelijk met die aanwezigen die voor toe treding in aanmerking kwamen Hierop sprak burgemeester Schakel in een kernachtig betoog over de noodzaak, dat ons volk eens klaar en duidelijk moet zien, in welke toestand men zich bevindt. Hij ver deelde de mentaliteit in drie groepen, name lijk: De slapers. Deze zijn zich de ernstige toe stand niet bewust. De dromers. Deze denken, het zal zo n vaart niet lopen. De wakers. Deze zijn paraat en zullen zo nodig met de wape nen in de hand de democratische beginselen verdedigen. Spreker wees op de tegenstellin gen tussen Oost en West. Het Westen moet zich sterk aaneensluiten. Spr. haalde een oude spreuk aan. namelijk; Wie de vrede wil, be- wapene zien. Na deze rede werd een pauze gehouden, waarna de Legervoorlichtingsdienst de film Gouden Banden" draaide. Deze rolprent zracht nog eens in beeld de kroning van de Konin gin. Eindles landbouwenrsus. Jaarsveld. In de landbouwhuishoudschool werd vorige week de eindles gehouden van de eerste jaars landbouwcursus onder leiding van de heer Van Joolingen. De wethouders waren mede aanwezig. De burgemeester had bericht van instemming en verhindering ge zonden. Lange Ruige Weide. In de Chr. Nationale School ..Kerkweg" werd de Jaarlijkse ouder avond gehouden. Nadat de voorzitter, de heer B. van Vliet, de vergadering had geopend met gebed en in een kort betoog de waarde vanhet Christelijk Onderwijl had belicht, gaf het hoofd der school, de heer P. J. Ver- heij eeh aardrijkskundeles met de leerlingen der twee hoogste klassen. De bedoeling van deze les was. de ouders kennis te laten ma ken met de resultaten der onderwijsvernieu wing. De leerlingen gaven blijk op een pret tige wijze veel van dit vak geleerd te heb ben. De heer G. C. Bos, onderwijzer der school, behandelde het ..Huiswerkprobleem", dat. mede door de aangename voordracht, eveneens veel aandacht had. Mej. Zomer, on derwijzeres der school las een fijn psycholo gisch schetsje voor. dat zeer gewaardeerd werd- Op deze ouderavond bracht de heer Mopma/i. hoofd van de B L O. School te Woer den de betekenis van het Buitengewoon On derwijs onder de aandacht. De resultaten van het handwerkonderwijs van mej. Jongerius waren heel goed. Nadat het hoofd der school was voorgegaan in dankgebed, sloot de voor zitter de vergadering, waarvoor veel belang stelling bestond. Jubilea bU de brandweer. Krimpen aan de IJssel. De vrijwillige brand weerver. hield haar algemene ledenvergade ring De secretaris bracht verslag uit over het werk der vereniging gedurende de jaren 1948 en 1949 De heer A Geleedts werd tot erelid benoemd De heren A. Geleedts en J. Goudriaan werden gehuldigd wegens dertigjarige, respec tievelijk vijf en twintig Jarige dienst bij de brandweer. Burgemeester Aaibers reikte bij die gelegenheid aan de heer Geleedts een zilveren en aan de heer Goudriaan een bronzen kjoiis uit van de Ned. Kon. Brandweerbond. Na de pauze hield de heer P. C. van Bork. adjunct- hoofdbrandmeester bU de Brand weer inspectie, een lezing over de brandweer. welke zeer werd gewaardeerd. De avond werd besloten met de vertoning van enige brandweerfilms. De schaakvereniging Krimpen aan de IJs sel speelde de achtiende ronde in haar huis houdelijke competitie seizoen 19491950. De uitslagen waren als volgt- J C. v d. Wouden—K. A. C. Bonte Vs A. van BuurenC J van Walsum 01 G. van BuurenE. Wot 10 J. v. d EntM Visser 10 P G. de Haan—W. Verkalk 1—0 J. v. d LindenA. Schutte 01 T LoeveJ Romein 1—0 J MourikM. Rolloos tyfV» P. EerlandJ. Vrolijk 0—1 Op de volgende clubavond wordt de laatste ronde gespeeld en komt dus officieel vast te staan wie de kampioenstitel veroverd heeft. De laatste ronde kan. voor wat betreft de hoogste plaats, geen verrassing meer brengen. Teneinde de doofstommen-schaakvereniging te Dordrecht die nog niet zo lang bestaat en weinig gelegenheid heeft haar spelpeil te toet sen aan dat van andere clubs, in haar streven naar hoger niveau te steunen, wordt op 27 Maart in deze gemeente een vriendschappelijke wedstrijd met deze vereniging gespeeld. SANERING VAN DE MELKHANDEL. Krimpen aan de IJssel Reeds verschillende malen hebben de Krimpense melkhandelaren vergaderd om te komen tot sanering van de melkhandel in Krimpen aan de IJssel, zodat het in de toekomst niet meer voorkomt, dat drie of meer melkboeren in eenzelfde wijk aan het werk zijn. Na een algemene bespreking ten gemeentehuize onder leiding van de burge meester heeft men epn klachtencommissie be noemd. waarvan mevr. Ros. voorzitster en mevr. De Bruin—Hofland secretaresse is. Naast de klachtencommissie bestaat er een sanerings- commissie van de melkhandelaren. waar deze overeenstemming hebben bereikt over de verde ilng der wijken. Door deze sanering zal het dan mogelijk zijn, dat alle melk vóór twaalf uur bezorgd is. wat zeker de kwaliteit van de melk ten goede zal komen. Tenslotte zal nog getracht worden een 'openbare vergadering te beleggen in de V G L.O-school, waar de heer Visser uit Gouda een uiteenzetting zal geven, van het doel van deze sanering Verlopen de besprekingen gunstig en komt men tot een ac- coord. dan zal de sanering van de melkhandel voor Krimpen aan de IJssel op 20 Maart in gaan. AUTOMATISCH ALARMSY8TEEM VOOR DE BRANDWEER Lekkerkerk. De Vrijwillige Brandweer krijgt een automatisch alarmsysteem. De PTT. is reeds belast met het maken van de aansluitin gen. Lekkerkerk. De wandelsportvereniging Door Oefening Verkregen, bestaat dit jaër vijf jaar. Zij organiseert ter gelegenheid hiervan op Tweede Paasdag een eerste Lustrumtocht over afstanden van 10. 15 en 25 K M. Er zijn reeds vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld- Lopik. In de Geref. school ad. Wielse kade werd onder grote belangstelling de jaarlijkse ouderavond gehouden. De heer Van Dijke, hoofd der school, hield voor en na de pauze een openbare les met de kinderen van de vijfde, zesde en zevende klas. De kinderen gaven blijk van een behoorlijke hoeveelheid kennis. Burgemeester en mevrouw Schuman waren mede aanwezig. Moordrecht. De S.I.M.A.V.I. collecte heeft f 377 opgebracht, hetgeen een gunstig resultaat is. Brand. De heer J. van der Panne wil de een beetje was op een petroleumstel smel ten. Toen hij zich ev<*i verwijderd had. kwa men de ontsnappende dampen tot ontbranding en in korte tyd stond het plafond van de keu ken in brand. De bewoner wist met emmers water het vuur te doven. De brandweer stelde een onderzoek in. Hat baoint mat onzuivar bload Onmerkbaar Maar fli da aarata Rheumatiacha Pijnao zich damonstreren - kamt bat ai pauw van kwaad tot argar En al gauw is er nauwelijks redden meer aan. Tenzij ge de beroemde Kruschen-kuur té baat neemt. Simpel als goeienavond trouwens, helemaal niet naèr, zelfs niet voor mensen, die moeilijk innemen; en na korte tijd alleen maar een goede gewoonte: iedere morgen in Uw eerste kopje thee of zo maar met schoon water wat Kruschen Salts, zoveel als er op een echte cent gaat. Dat is dan Ja reinste nieuwe energie voor Uw bloedzuive rende organen, die al gauw weer jeugdig krachtig op gang komen en al Uw spieren en gewrichten pijnigende onreinheden uit bannen en afvoeren langs natuurlijke weg. Laat bij wijze van proef de wondere werking van Kruschen over U komen en Verbaas Uzelf over Uw weerkerende energie, die veerkracht en dat bezielende gevoel, dat U weer bergen zal doen verzetten. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) Ouderkerk aan de IJssel. Morgen zal in da zaal Harmonie een propaganda-filmavond wor. den gehouden voor het Nationaal Instituut tot Steun aan het Wettig Gezag Tevens zal de kroningsfilm „Gouden Banden" worden ver toond. Er is gelegenheid tot vragenstellen over doel, opzet en indeling van het instituut. Oudewater. Bij de postcommandant der rijkspolitie in de naburige gemeente Papekop is een Hollandse herdershond komen aanlo. pen. In het Patronaat werd Woensdag een ouderavond gegeven, georganiseerd door: ver. kenners, gidsen, welpen en kabouters. De zaal was geheel ebzet Pater Van Swelin heette al len hartelijk welkom namens de jeugdorgani saties. Hij wijdde een kort opwekkend woord aan het doel en streven van de jeugdorgani saties waaruit blijkt de grote waarde die, ln de GEMEENTERADEN. BenW en Maatschappelijk Hulpbetoon werken langs elkaar heen SLIEDRECHT. De gmeenteraad kwam on der leiding van burgemeester Winkler in openbare vergadering bijeen. Wethouder Van Es. en de heren Van Hemert en Bons waren afwezig. Aan de heer H. v. d. Dool werd eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de open bare Ulo-school. Ged. Staten hadden goedgekeurd de terug koop van bouwgrond aan de Merwesingel van de heren Caljé en Ballegooijen. Aan alle bestuursleden van Maatschapelijk Hulpbetoon werd, op hun verzoek, eervol ontslag verleend. De heer v. d. Stel vroeg of er meer gega digden waren voor de levering van vijf slan genwagens door de firma Van Houwelingen. De voorzitter zeide, dat hei hier klei ne leveranties, betreft en deze worden om beurten opgedragen. Twee panden, gemerkt C 155 en C 157 van de weduwe Korporaal en Bakker te Har dinxveld. werden aangekocht voor respectie velijk f 1400 en f ïooo. Tot onderwijzer aan de openbare U.L.O.- school werd benoemd de heer T. Rietveld te Hardinxveld. De heer J. de Boer. dierenarts te Giessendam werd benoemd tot directeur van de gemeentelijke slachtplaats op een Jaarwedde van f 1500.Tevens werd beslo ten een hulpkeurmeester eerste klas bij de keuringsdienst van vee en vlees aan te stel len met een jaarwedde van f 3400.met zes jaarlijkse verhogingen van f 100.en een maximum van f 4000. De heer L a n s e r zeide. dat de commis sie niet was gekend. Hij vond de zaak te in gewikkeld het hoort in de commissie thuis aldus spreker. De heer v. d. Stel was het met de heer Lanser eens, doch vroeg zich af of er geen verandering op de slachtplaats komt nu een hulpkeurmeester wordt benoemd voor volle dige dienst. Nu is in de slachtplaats de eer ste drie dagen der week gelegenheid tot slachten, terwijl voor de overige dagen 50 meer moet worden betaald. Wethouder De Landgraaf zeide. datB. en W. de bedoeling hadden op de oude voet voort te gaan. Doch er was geen animo, na herhaalde oproep kwam slechts één sollici tant. Deze had geen goede indruk gemaakt. De tijdnood dwingt het college de heer Moolhuis gaat 16 Maart weg en de zaak moet doorgaan, aldus spreker De wethouder merk te nog op, dat de hulpkeurmeester ook tot taak heeft controle op de slagerijen en huis slachtingen. De heer "Lanser hield het er bij beter ingelicht te willen worden. De heer v. d. Stel wilde afschaffing van de 50 pCt. extra voor de overige dagen. De voorzitter merkte op. dat deze re geling van de veterinaire inspecteur van de volksgezondheid de volledige instemming had gekregen. Aan J. Bos Wz.. P. C. Parel PzA. v. Wijn gaarden en C. van den Berg. werd bouw grond gelegen aan de Rembrandtlaan verkocht, terwijl van G. C. Sterkenburg bouw grond aan de Merwesingel werd terug gekocht. De heer C. Teeuw kreeg het stukje grond, gelegen voor zijn woning in de Mo lenstraat. Hiervoor zal hij een vergoeding betalen van f 6.per jaar. De nieuwe instructie voor de te benoemen gemeente-arts werd aanvaard. De heer Lanser vond de jaarwedde aan de hoge kant. Er is veel minder werk, de ge- repatrieerden zullen geleidelijk afvloeien. Spreker wilde liever geen vaste gemeente arts. doch ieder geval apart betalen; daar zal de bevolking beter mee gebaat zijn. De heer Nette voelde wel wat voor de redenering van de heer Lanser. doch wij moe ten voorzichtig zijn, want onze rekening is gauw gemaakt, aldus spreker. De voorzitter zeide, dat het voorstel niet uit de lucht was komen vallen. Inder daad zijn er slechts 51 vaccinaties in 1949 verricht, doch vergeet niet - aldus spreker - dat de gevaccineerden moeten terugkomen, dus het worden eigenlijk 102 behandelingen. Ook moeten de ouders die gehoor aan de oproep gaven voor de arts verschijnen en dat vergt ook veel tijd. Iemand die uit het buitenland komt, moet onderzocht worden. Het is de bedoeling dat ook controle van ziek gemeente-personeel wordt ingeschakeld. Het instructie karakter zal groter worden en er wordt dus voorbehoedend gewerkt. Hij was van mening .dat het bedrag niet te hoog was en het is veel waard met een vaste arts te werken. Het college van B. en W. voelt meer voor stabiliteit. De heer Budding achtte het salaris eerst ook te hoog. doch bij nader inzien kwam hij tot andere gedachten. Spreker haalde aan, dat in één maand wel eens dertien woningen waren bezocht. Teven» zullen wel inentingen tegen andere ziekten moeten worden ver richt. Spreker wilde in de instructie op ne men. dat de arts lid moet zijn van de Maat schappij voor Geneeskunde. De heer v. d. Stel had hiertegen bezwaar Hij was tegen tucht en dwang. Wij hebben een vrij Nederland, aldus spreker Wethouder De Landgraaf zeide, dat in verhouding met voor de oorlog het salaris ongeveer 25 pCt. bezuinigd was Bijna alle vergaderingen van Maatschappelijk Hulpbe toon hebben advies van de gemeente-arts nodig. Bij betaling per gevpl is de jaarlijkse vergoeding misschien veel hoger. De heer v. d. Boezem vroeg naar de verplichting omtrent de Maatschappij voor Geneeskunde, waarop de voorzitter ant woordde. dat wanneer de gemeente-arts geen lid van M G. is. er bij geschillen een arbritage commissie moet komen. Nadat nog enige le den de zaak van verschillende kanten had den belicht, werd een voorstel van de heer Budding in stemming gebracht behelzen de het lid worden van M G. van de gemeen te-arts. Dit voorstel werd aangenomen met negen tegen vijf stemmen. Het voorstel Lanser: roulering om de drie jaar met betaling per verrichting en f 100 per jaar werd verworpen met dezelfde stem- men-verhouding. In de rondvraag zeide de heer Lanser, dat hij gehoord had, dat een oproep was ge plaatst voor hoofd van gemeentewerken, ter wijl dit ook al niet in de commissie was ge weest. De heer Lanser zeide. dat het laatste woord altijd aan de raad is. De voorzitter zeide, dat er een vaca ture vlas .dus volgde een oproep uit het vol ledige college van B. en W. Spreker nam het de heer Lanser zeer kwalijk. Het was een gewone oproep, die voor een ieder open stond. De heer Lanser verweet de voorzitter, dat t' college te éénzijdig was. Nadat nog wat over en weer was gepraat werden de discus sies gesloten. Na de openbare zitting ging men over in besloten zitting. Het Uitbreidingsplan. HARDINXVELD. De gemeenteraad kwam op 8 Maart in vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester K. de Boer. Bij tde ingekomen stukken is een medede ling van het polderbestuur, waarbij aan de ge meente ontheffing wordt gevraagd voor de in het Algemeen Polderreglement bedoeide ver bodsbepalingen voor de aanleg van riolering in een gedeelte van het uitbreidingsplan Wilhel- minalaan. Verder is nog ingekomen een verzoek van de heer Rietveld, onderwijzer aan school IV, waarbij hij ontslag verzoekt in verband met zijn benoeming te Sliedrecht. Op v.oorstel van burgemeester en wethou ders wordt besloten de verordening op de brandweer te wijzigen Deze wijziging houdt in. dat aan leidinggevend personeel, te we ten opperbrandmeester, adjunct opperbrand- meester en brandmeesters op 65-jarige leeftijd eervol ontslag yordt verleennd. Voorheen was dit 60 jaar, Aan het overige personeel der brandweer zal ontslag worden verleend bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd. Hierna gaat men over tot verpachting van enkele perceeltjes grond. De voorzitter deelt mede nu bikomen te zijn tot de aanbieding van het ontwerpu-nt— breidingsplan voor de Peulen en het ontwerp- haven. en industrieterrein te Boven-Har- dinxveld. Hij deelt mede. dat de heren ir. Schut en ir. Van der Mast bereid zijn gevon den om het een» en ander in een besloten bij eenkomst nader uiteen te zetten. De vergade ring wordt hierna gesloten. Hier volgen nog enkele aantekeningen om trent de geschiedenis van het uitbreidingsplan. Voor 1932 sprak men reeds over het ma ken van een uitbreiding in het tot Hardinxveld behorende Peulengebied Dit. het maken van een uitbreiding aldaar, was haast onmoge lijk, omdat het gehele terrein zou moeten wor den opgespoten, hetgeen niet te betalen kos ten zou hebben meegebracht. Toen er dan ook in 1932 sprake was van het aanleggen van een Rijksweg langs deze gemeente, zochten Har dinxveld en Giessendam samenwerking om te bevorderen, dat deze weg buitendijks zou wor den aangelegd. Een commissie uit ingezetenen van beide gemeenten werd benoemd Voor zitter van deze commissie was wijlen de heer C. M. van den Berg en secretaris de heer K. de Boer. de tegenwoordige burgemeester van Hardinxveld. toen secretaris van die gemeen te. De propaganda van die commissie was onge- twijfeld aanleiding, dat het Rijk tot de aanleg van de Rijksweg 15 buitendijks besloot en dat dijkgraaf en hoogheemraden van de Alblasser- waard met Arkel beneden de Zouwe en de ge meentebesturen van Hardinxveld en Giessen dam zich daarmede verenigden. Na heel wat onderhandelen kwam de weg tot stand, een vooruitgang voor de gemeenten Hardinxveld en Giessendam van niet te over schatten betekenis. Niet alleen kwam prachtig bouwterrein nu watervrij maar er kwam ook radicaal een einde aan de overlast, welke honderden bewoners bij hoge rivierstand van het water ondervonden. In 1939. Juist voor de wereldoorlog, kwam de weg gereed en toen kon de totstandkoming van een uitbreidingsplan worden voorbereid. Hieraan is in de bezettingsjaren gewerkt. In December 1943 was een ontwerp gereed, doch bij de behandeling daarvan in de residentie, bleek, dat daartegen ernstige bezwaren belton- den. Om begrijpelijke redenen is toen de zaak door hen, die daartoe in de gelegenheid wa ren, vertraagd. Onmiddellijk na de bevrijding is de *aak op nieuw en met kracht aangepakt. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid- Holland ontwierp een geheel nieuw plan, waarover de gemeentebesturen van Hardinx veld en Giessendam overleg pleegden en. na enkele besprekingen, algehele overeenstem ming bereikten. Dit ontwerp is voorgelegd aan de Commis sie van Advies voor de uitbreidingsplannen in Zuid-Holland, die er aanstonds grote waar dering voor had, maar nog enkele verande ringen in overweging gdf Deze laatste wer den aangebracht, als gevolg waarvan deze Commissie mededeelde, dat ..het plan nog tan kwaliteiten had gewonnèn ten opzichte van het eerste plan, waarvoor de Commissie reeds grote bewondering uitsprak." De raad van Hardinxveld staat nu voor de vaststelling van dit grote plan en zal daar mede een daad verrichtén. welke van histo rische betekenis zal blijken. Vooraf wordt het ontwerp ingevolge de woningwet ten minste gedurende vier weken tér secretarie der gemeente Hardinxveld, op werkdagen, ter inzage gelegd. Gedurende de ze tijd kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad van Hardinxveld hun bezwaren inbrengen. De raad stelt hierna binnen de door de wet gestelde termijn het plan vast, dat de goed keuring van Gedeputeerd* Staten behoeft. Inmiddels kan de raad tot aankoop van de gronden overgaan en kunnen ook particulie ren bouwen, met inachtneming van het plan natuurlijk, en van de voorschriften van de Bouw- en Wonipgverord«(ning omtrent de straataanleg. Voor de uitvoering vaij het plan, als dit tot stand is gekomen, staat de raad de weg tot onteigening der gronden open en hier voor geldt da/i een vereenvoudigde, van de algemene regeling betreffende de onteigening afwijkende procedure. Niemand zal ontkennen,! dat het gemeen tebestuur van Hardinxveld hier voor een ge weldig probleem wordt gèsteld. Er zal toch niet minder dan een kleine stad verrijzea Onmiskenbaar zijn hiérbij bok de belangen van Ingezetenen van Giessendam betrokken en daarom is het te betreuren, dat de vereni ging van beide gemeenten jniet is totstand ge komen. omdat dan een grótere gemeenschap deze voor onze streek zo bij uitstek belang rijke kwestie zou kunnen oplossen. Op aller lei terrein werken deze gemeenten samen. Moeten nu enkel de juridische grenzen blij ven bestaan? Het zou diep te betreuren zijn. Het wegenspel in het plah vindt in zekere zin zijn ontstaan door de hoofdvorm van het plan. Als de drie belangrijkste elementen zouden dan genoemd kunnen worden: de brede, dreefachtige weg in het hart van het plan. de eveneens Oost-West lopende Noor delijke randstraat evenwijdig aan de Haven, waarlangs industrieterreinen liggen, en de evenzo gerichte Zuidelijke randweg, paralle' aan de Rijksweg. Deze drie ander# vormen, met de beide Noord-Zuid-verbindingen met de dijk, hei feitelijke geraamte, waartussen alle andere straten hun eigen richting verkregen. In het algemeen volgen de woningblokken de richting van de wegen. Aan de Zuidzijde van het plan evenwel, is ddor een tegenge stelde beweging van de bouwblokken, hei openhouden van groene ruimten en hetplr.at- sen van een apart accent, getracht lang" it grote verkeersweg een zelfkant te vewü4i.« die een levendig acpect waarborgt NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTenacBe Coorrat MAANDAG II MAART 1950 „Steun Wettig Gezag" over proces Louwers. Telegram aan minister Drees. Op een te Rotterdam gehouden vergadering van de besturen der plaatselijke afdelingen van het instituut Steun Wettig Gezag in Zuid- Holland is besloten het volgende telegram te verzenden aan de minister-president, dr. W. Sterk onder de indruk van het onrecht de vrije Nederlander Louwers in Tsjecho-Slo- wakije aangedaan, dringt Steun Wettig Gezag Van Zuid-Holland in drukbezochte vergade ring te Rotterdam bijeen, bij uwe excellen tie er met de meeste klem op aan al die maatregelen te treffen, die kunnen leiden tot het opvoeren tot de hoogste graad van pa raatheid van al onze afweer-organen. Onzer zijds geven wij de verzekering van onze trouw aan koningin, regering en vaderland." Hekandorp. De Bijzondere Raad van Cassa tie heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de ex-landwachter M. Slingerland, die in hoger beroep was gegaan deze de uitspraak van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag. dat S. tot tien jaar gevangenisstraf veroor deelde. De straf werd verminderd tot negen jaar met aftrek. ER WACHT WEER EEN BIJZONDER ORANJEFEEST. Zelfs plannen voor vijfde eeuwfeest. Oudewater. De Koningin Wilhelminaver- eniging kwam Maandagavond in een algeme ne leden-vergadering bijeen in Oudewater Vooruit Het speet de voorzitter de heer Schoonderwoerd te moeten constateren, dat de opkomst zo gering was. Hij hoopte echter dat deze weinige belangstelling geen hinder paal zou zijn om deze avond tot een vrucht bare aamenwerking te geraken. Twee be stuursleden konden niet aanwezig zijn, we gens familie-omstandigheden. Het verslag van de penningmeester werd goedgekeurd. Het maakte melding van een klein batig saldo. Het ledental dat oorspron kelijk op 1365 stond was teruggelopen tot ruim 1100 leden. De aftredende bestuursleden de heren C. J. de Lange, G de Jong. L. Blonk en W van Beuzenkom werden met een over grote' meerderheid van stemmen herkozen. Zii namen hun benoeming aan. Dan volgde de bespreking van de feestelijkheden, die men ln 1950 denkt te houden. De voorzitter greep even terug naar de feestelijkheden in 1948, toen duizenden mensen de stad bezochten, vanwege zijn sprookjesachtige Vérlichting en versiering. Spreker memoreerde ook nog even de feestelijkheden in 1949, toen alle plannen door slecht weer een fiasco werden. Hij zeide dat men dit jaar iets wilde geven en trachten tot stand te brengen geheel en #1 in sifwijking met de oude traditie van ringrijden, openluchtbioscoop enz. Zou het niet iets zijn met medewerking van de eige naren de moderne gevels om te bouwen tot een Oud Hollandse of als in de oude bestaan de gebouwen gelegenheid werd gemaakt tot verkoop van het een of ander artikel waarbij de bedienden in oud-Hollands costuum de klanten helpen. De heer Joosten was wel voor het plan dat speciaal uitgevoerd moet worden in de oude gebouwen en er zijn er nog wel die zicfe voor dit doel zeer goed lenen. Ook werd het idee geopperd een landbouw- dsg te houden, niet alleen voor groot vee, doch zo uitgebreid mogelijk, waarin voor het kleinvee een plaatsje wordt ingeruimd, zoal» duiven, kippen en konijnen. De heer Hoo- genboom gaf als zijn mening te kennen, dat het zeer goed mogelijk is, wanneer er gele genheid wordt gevonden om deze dieren ln een of ander gebouw onder te brengen. Het zal zeer zeker belangstelling trekken van buiten. De heer Van de Geest sprak namens de jonge boerenbeweging en zet het een en ander zeer uitvoerig uiteen, vooral de keu ring van het vee zal de belangstelling trek ken van de boerenstand. Een en ander zal nog nader onder de ogen worden gezien en besproken. Wellicht, aldus de voorzitter, is er ook nog wel een plaatsje voor een afde ling huisvlijt, of antiek. Een interessant on derwerp kwam ter sprake toen de voorzitter de beroemde schilder Gerard David naar voren bracht, die in Oudewater is geboren, ongeveer in 1450. Spreker nam de vrijmoe digheid in verband hiermee een vijfde eeuw feest te houden. Wellicht is hier iets van te maken, vooral nu er in de vorige zomer vrendschapsbanden zijn gelegd met het ge meentebestuur van de stad Brugge. Het idee van de heer v. d. Geest om een openluchtspel te laten opvoeren, wilde de voorzitter nader het oog zien. Het kwam spreker gewenst voor. dat nu het dit jaar 375 jaar geleden is dat Oudewater door de Span jaarden werd uitgemoord, dit nog eens in de herinnering te brengen. Ook hierin zaten perspectieven. In alle geval zullen verschil lende commissies in het leven worden ge roepen om a\ de naar voren gebrachte ideeën en punten te bezien en onderling te bespre ken. zodat men zo gauw mogelijk met het werk kan aanvangen. Ook V.V.V. zal een grote activiteit ontplooien en daar wordt niet aan getwijfeld, gezien de activiteit van de voorzitter, de heer Den Boer, gemeente-se cretaris. Wil dit feest slagen, aldus spreker, dan zal door een ieder hieraan moeten wor den meegewerkt en dat zal zeer zeker ge beuren. wanneer eenmaal een begin wordt gemaakt. In de rondvraag kwam een massa vragen naar voren van allerlei aard. Er ontspon zich dikwijls een uitgebreide discussie over de diverse onderwerpen. Iemand wilde een fes tival. een ander wilde iets specifiek Oude waters naar voren brengen, zoals Gouda zijn siroopwafelen heeft. Eén andere categorie en dat waren de muziekmensen bespraken en bepleitten de plaatsing van een muziektent en wel liefst een vaste op de kleine gracht. Weer een ander bracht de aandacht van het bestuur op een reclame-campagne. De sport werd ook niet vergeten. Men opperde zelfs het idee een sterrit voor auto's te organise ren. Men kwam uiteindelijk tot een resul taat, dat het op 1 Mei wel een sober feestje zal worden, waarin de concerten de bo-. ventoon zullen voeren. Ook de vierde Mei wordt stil en rustig gevierd, terwijl de dag van de bevrijding gelegenheid biedt tot een sobere herdenking, waarin ook de concerten weer een voorname plaats zullen innemen. De eigenlijke grote feestviering zal dan moe ten plaats hebben op de laatste dagen van Augustus en de eerste dagen van September. WATERSTANDS-BEPALING. Ouderkerk aan de IJssel. Vanwege de Rijkawaterataat zijn aan de dijkvoet aan de rivierzijde paaltjes geplaatst, waarvan de wa terhoogte en rivierlengte afgelezen kan wor den. DERDE LUSTRUM VAN KORFBALCLUB. Papendrecht. De korfbalclub P.K.C. vierde haar derde lustrum in de Blauwe Zaal. De voorzitter, de heer C. Koppenol, heette met ge noegen de afgevaardigden van de zustervereni ging Oranje Wit. uit Dordrecht, benevens de bestuursleden van de plaatselijke verenigin gen hartelijk welkom, en dankte donateurs en begunstigers voor de steun. Nadat hij hulde had gebracht aan de oprichter», zei spreker, dat voor de jongeren de gelegenheid geschapen was het spel van korf en bal te beoefenen en te genieten van de sport in verenigingsver band. Niet het winnen van een wedstrijd is hoofdzaak bij P.K.C.. omdat de aport geen doel. maar een middel is. Een groepje korfballers zong daarna het clublied, terwijl Fop Verschoor „15 jaar lief en leed" als schets in één bedrijf voórdroeg Met eigen krachten werd een toneelstuk in drie bedrijven opgevoerd, getiteld: „Als de poorten opengaan". Er bleken goede tonelisten onder de korfballers(sters) te schuilen. Onder leiding van mevrouw MoolhuijzenVersluis werd het stuk goed ten toneele gebracht. Het spel van Jennie IJzerman was vaak ontroerend Het muzikale intermezzo, dat verzorgd werd door de heren J. Buijze (piano). C. Luijendijk (guitaar) en A. Mol (zang), werd zeer gewaardeerd. Burgemeester Keijzer en wethouder L. Nug- teren woonden een gedeelte van de avond bij. Papendrecht. Voor het eind-examen van de Nijverheidsavondschool te Dordrecht slaagden de volgende plaatsgenoten; Werktuigbouwkun de: J. Hofwegen. P. van Twist en G Jop- pe Scheepsbouwkunde; W. Bielheuvel. Bouw kunde: H. van den Heuvel, A. van Dalen en Joh. de Heer. FAILLISSEMENT. Papendrecht. Op 8 Maart is het faillisse ment uitgesproken van M. van Rees, Kerk buurt 130. Beledigende pamfletten gevonden. Sliedrecht. De politie arresteerde vorige week de 55-jarige H. K. als verdacht ven het verspreiden van pamfletten, gericht tegenhet openbaar gezag en enkele predikanten Vrij dagavond werden deze pamfletten verspreid en nog diezelfde avond kon de politie drie duizend stuks in beslag nemen. Bij H. K. vond men de stencilmachine waarop 't smaadschrift was vervaardigd. K.. van wie vermoedt wordt dat hij aan geesteszwakheid lijdt, werd na zijn arrestatie weer op vrije voeten gesteld, nadat hij een proces-verbaal gekregen had wegens belediging van het openbaar gezag. NIEUWE AUTOBRANDSPUIT GEARRIVEERD. Tienhoven. De Fa. Van den Bergen te Heili- gerlee heeft de nieuwe brandspuit bestemd voor Ameide en Tienhoven officieel san bei de gemeenten overgedragen. Onder de vele aanwezigen bevonden zich burgemeester Luijendijk. de wethouders de oud-wethouders de heren De Groot en Die penhorst. de inspecteur voor de brandweer in het district Zuid-Holland alsmede directie en technici van de firma van den Bergen De ze laatsten gaven een duidelijke uiteenzet ting van de werking van de nieuwe spuit. Uit de demonstratie die op de Loswal aan de Lek gegeven werd. bleek dat de spuit over een grote capaciteit beschikt. Er werd met drie stralen water gegeven. Zoals bekend, werd na de brand in 1947 op voorstel van het oud-raadslid de heer L. H. Diepenhorst be sloten tot aanschaffing van een nieuwe brand spuit. Auto-ongeval. Tienhoven. De handelsreiziger J. C. F. uit Rotterdam reeds met zijn auto in volle vaart tegen het ijzeren hek van de Ned. Herv. Kerk. Het hekwerk werd volledig vernield, terwijl een ijzeren paal doormidden brak. De bestuurder liep een hersenschudding op en werd na medische hulp naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht. De oorzaak van het ongeluk heeft men niet kunnen vaststel len. doch men vermoedt dat F. door het zon licht verblind is geweest. Het zou het snel verkeer echter wel ten goede komen als op enige afstand van de bocht bij de kerk een verkeersbord werd geplaatst, want over het algemeen wordt op die plek met te veel snel heid gereden. Waddlnxveen. Gevonden: diverse wan ten- vulpotlood: twee zakken: bril met étui; glacé handschoen. Inlichtoingen op het poli tiebureau. KEMPKES' MEUBELFABRIEKEN BOEKTE BEVREDIGEND RESULTAAT. Waddlnxveen. De directie van de Kempkea' Meubelfabrieken N V. noemt in haar verslag over 1949 de resultaten bevredigend. De om zet van 1948 is niet onaanzienlijk overtrof fen. De deelneming aan de najaarsbeurs te Utrecht en de devaluatie hebben, aides het verslag, een gunstige invloed gehad op de omzetcijfers in het laatste kwartaal. Een deel van de omzet is geëxperteerd. De materiaal positie bracht vrijwel geen moeilijkheden meer. Na normale afschrijving bedraagt de winst f 87 894 (f 61.200.—). waaruit een di vidend van zes procent wordt voorgesteld (vorig jaar vijf procent). De vooruitzichten voor het lopende boek jaar zijn niet ongunstig, de maatschappij is voor geruime tijd van voldoende orders voor zien. Willige-Langerak. Ds. C. Lans sprak zijn verheuging uit over de grote opkomst op de Vrijdag gehouden ouderavond van de ge- mengd-Christelijke school in Willige-Lange- rak. Mij wees op de waarde van het Chr. on derwijs. Verschillende oudere leerlingen de den voordrachten en laéen opstelletjes voor. Het hoofd der school behandelde een onder- werp. Na de pauze sprak de burgemeester, die stil stond bij het dertig-jarig jubileum der lager onderwijs-wet, welke financiële gelijk stelling bracht. Hij noemde in dit verband tevens de naam van de overleden Baron van Wijnbergen, die met Kuyper en de Savornin Lohmann veel heeft gedaan voor het goed recht van Christelijk onderwijs. Ds. de Ruiter. Geref. predikant, sprak ten slotte een ernstig woord en wees pp de waar de der school. In samenwerking met kerken gezin. BURGERLIJKE STAND. BERGAMBACHT. Geboren: Willem Hugo. z. van M T. van Zoest en D. Winkelman. Janny. d van C. Ravensberg en B. Bogaard Frederika Christine, d. van 3 Scheer en J. Schep. Ondertrouwd: C. van Veeif. 29 j. (te Molenaarsgraaf), en E de Bruijn. 25 j. D. Berkouwer. 30 j. (won. te Lekkerkerk), en N. K. de Groot. 25 J. J. Koppe 24 j en K de Lange. 18 J. Getrouwd: M. Schreu- der. 26 j.. (won. te Groot-Ammers). en G. A. Aalhuisen. 25 j. BLESKENSGRAAF Geboren; Teuny. d. van M R. Wemmers en T. ven Muilwijk. Roe- lofje Geertruida. d. van W. Bakker^ en A. C. de Gier. Maria. d. van L J. Gaal) en C. den Hartog Dirkje, d. van A. Plooyjen M. de Kluijvèr. Rocus, z. van J. Jongerieel en D. Sanders Maria, d. van C J. Maat en G. L. Boon. Neeltje. d. van A. de Groot en M. C. Verkuil. Willempje. d- van W. Bakker en M. Brouwer. Getrouwd: T. Eijkelenboom en A. J de Haan. J. den Besten en J. L. Boele. Overleden B. Beuzekom 77 J. M. M. Noordhoek. 81 j.. weduwe van T. J. van den Dool. C. E. van Zessen. 72 j,. echtgenoot van A. Bons. CAPELLE AAN DE IJSSEL. Geboren: Mar- garetha Maria, d van A van den Adel en G. van Zessen. Cornelia Alijdla, d- van H A. van den Berg en C. A. Hoppazak. Gerar- dus, z. van J. Nelle en C J. Reijm. Maria Adrlana. d van T Dwanswaerd en M.C. Ruij- gers Johanens Marinus. z. van J. M. Be nard en C. den Ouden. Ondertrouwd: N T. Reijm. 26 j.. en J. Krijgsman. 23 J. Ge trouwd: W Baas 23 J.. en J van der Dussen. 17 j Overleden: C. van Dale. 86 jweduwe van L. de Klerck. A. Hoogendoom. 41 j., echtgenoot van J. Vink. GIESSENDAM. Oeboren: Jill#», z vin D. J. van Mourik en J. van Noordenne. Cor nells Johannes, z. van G. C. Ambachtsheer en A. van Santen. Ondertrouwd: F. Dukel, 28 en A. Putters, 28 J. OTTOLAND Ondertrouwd: A. van Middel koop, 26 J., en G. Boer, 20 j. Kantongerecht Gorinchem. S. V. te Heukelum had dertig liter sterke drank in zijn winkel zonder vergunning, voor welk feit hij Dinsdag voor het kantongerecht moest verschijnen. De kantonrechter veroor deelde hem tot f 20 of tien dagen met ver. beurdverklaring van de jenever. J. R. exploiteerde te Gorinchem een zaak zonder vestigingsvergunning. R. heeft reeds meer verbalen gehad, en na dit laatste heeft hij zijn winkel gesloten. Dat is maar goed, want als hij weer opent binnen, een jaar, wacht hem een week gevangenisstraf. A W. van de G. te Vuren maakte het met borrels drinken zo erg. dat de burgemeester aan de ambtenaar van het O.M gevraagd had hem maar eens naar Veenhuizen te laten brengen. Verdachte werd door mr. Vonken- berg verdedigd, die verzocht de man alement te behandelen daar hij voor zijn oude vader en zuster de kost moet verdienen. De amb tenaar eiste een week. Hij zal een rapport over hem opvragen en over vipr weken moet v. d. G. weer voorkomen. Te Gorinchem werd een verbod tot cafébezoek tegen hem uitgevaardigd. „Nu gaat hij te Arkel tanken" antwoordde de ambtenaar. J. L. uit Rotterdam veroorzaakte met zijn auto onder Hardinxveld een aanrijding en werd zelf zwaar gewond. Hij hoorde zich. op een stoel zittende tot f 50 of 25 dagen ver oordelen. J. de V., uit Hei-, en Boeicop overtrad de verkeersregels toen hij met zijn auto reed. Het werd zes gulden of twee dagen. C. M. van der H. uit Nieuwpoort. wandel de met zijn fiets aan de hand over de straat weg nabij Hoog-Blokland. De straat was glad en v. d. H.. die een grote vracht op de fiets had. kon niet vlug genoeg oversteken. Een in aantocht zijnde auto werd zodanig in zijn vaart gehinderd, dat hij tegen een betonnen paaltje reed. waarbij het voertuig werd be schadigd. Van der H. kreeg een berisping. Hij moet f 25 betalen of een week gratis logeren C. K. te Sliedrecht had gereden met een auto met slechts één brandende koplamp. Voor deze overtreding kreeg hij f 6 of drie dagen. De Gorkumse uitvoerder J. C. van G. had bij de staaldraadfabriek van De Haan toe zicht op een verbouwing. Doordat twee ar beiders elkander moesten passeren op een vijftig c.M. brede dakrand, viel één van hen naar beneden en werd op slag gedood. De arbeidsinspectie heeft het ongeval bekeken en de inspecteur was van oordeel dat er niet volgens de wettige veiligheidsvoorschriften gewerkt was. Mr. Vonkenberg, die Van G. verdedigde, liet getuigen 4 décharge, dit wa ren twee Gorcumse aannemers met ervaring, voorkomen en deze gaven als hun mening te kennen, dat er geen enkel gevaar bestond bij een normale gang van zaken. Verschillende malen werd geré- en gedupliseerd tussen de ambtenaar van het O.M. en de verdediger, en ook door de Inspecteur bij de Arbeidsinspec tie. Tenslotte eiste de ambtenaar f 200 of een maand. Mr Vonkenberg had een truifel waarmede specie gesmeerd wordt, bij de hand om hiermee te demonstreren. Over 14 dagen wordt in deze zaak schriftelijk vonnis gewezen. Schoolkwestie opgelost, moor ni<;t xonder verwijten WADDINXVEEN. De gemeenteraad kwam Dinsdagavond opnieuw in openbare vergade ring bijeen, daartoe opgeroepen in verband met een aanbieding voor een geldening ten bedrage van f 600 000 ter dekking van de kos ten van de voorgenomen bouw van 24 traditio nele en 97 montage-woningen. Zonder hoofdelijke stemming besloot men op voorstel van burgemeoster en wethouders om deze lening aan te gaan op de gebruikelijke door de regering vastgestelde voorwaarden De gelegenheid van deze buitengewone ver gadering werd evenwel nog voor een ander zeer belangrijk punt benut. Nadat in de vergadering van 28 Februari met negen tegen vier stemmen de aanvraag van het Herv. schoolbestuur was afgewezen, ora op het terrein gelegen aan het bepn de te verlengen Jan Dorrekenskade haar nieuwe school te mogen bouwen, Is de bouw commissie uit de raad bijeengekomen cwn hiervoor een oplossing te zoeken. Deze commissie had een rapport aan de raad overgelgd. waarin verschllende mogelijkheden werden geopperd, die evenwel door bijzondere factoren niet alle voor vfrwezenlijkmgin aan merking konden komen. Zo werd geconstateerd dat gebouwd moest worden aan de Oostelyke Sant van de spoorlijn GoudaAlphen, terwij ook. om veel vertraging te voorkomen, nu ae plannen bested' ngsklaar waren, ^P°"d reeds in eigendom van de gemeente moest toebehoren. Daarnaast heeft men rek.-ning te h°u^en^met verschillende eisen, door de Bouwkundige in spectie voor het onderwijs gesteld. Zo kwam men terug op dezeifte ^aat. als waarop de aanvrage van het schoolbestuur doelde. Evenwel achtte de commissie het voor een doelmatige bebouwing beter dat de school zo ver mogelijk naar het Westen wordt ge- plaatst. dus tegen de spoorlijn aan. Gebleken was. dat het schoolbestuur na de raads>'"f®* dering van 28 Februari zich nader met deze plaats had kunnen verenigen ninsrfa-. Hiermede kon de raad zich dan Dinsdag avond ook verenigen, waarbij de heer V e n e- ma een blanco stem uitbraent. Evenwel had de bouwcommissie het bur gemeester en wethouders als een beleidsfout aangerekend, dat zy met eerder na de bespre kingen m 1949 met nadere voorstellen in de raad waren gekomen. De commissie wilde uit drukkelijk vast leggen, dat, wanneer in de ver re toekomst het nageslacht ons zou verwij ten dat men de school op een onjuiste plaats had' gesticht, de oorzaak daarvan en de „schuldenaars" zouden kunnen worden aange- Bij monde van de voorzitter werd dit verwijt afgewezen, omdat B en W. van oor deel waren, dat in 1949 duidelijk genoeg het oordeel van dé raad was gevraagd, terwijl de bouwcommissie, als men het niet eens zou zijn, uit eigen beweging haar bezwaren te kennen had kunnen geven. De heer Modderkolk (S.gp) voelde zich gedrongen in deze vergadering nog een ver klaring af te leggen, dat, wanneer wethouder Buitelaar namens het schoolbestuur kon ver zekeren. dat de afwijzing door de raad maan- 'den vertraging zou geven voor de zo dringend noodzakelijke schoolbouw, hij wilde voorstel len het besluit van 28 Februari in te trekken. Hii had namelijk vernomen, dat het schoolbe stuur vreesde, dat de raad met opzet de plan nen wilde vertragen, en daartegen meende spreker zich met klem te moeten verzetten. De heer Buitelaar (herv. kiesver.) ont kende. dat het schoolbestuur deze mening was toegedaan, en kon mededelen, dat nu de raad in deze vergadering een ander besluit had ge nomen. de plannen met Spoed verder konden worden uitgevoerd. Hij voegde hier nog aan toe, dat het school bestuur liever met de raad tot overeenstem ming zou komen, al zou dan de schoolbouw misschien één of twee maanden later worden gebouwd, dan dat een. wellicht langdurige pro cedure, zou moeten afgewikkeld door een be roep te doen op de minister. Hierna sluiting. VOETBALUITSLAGEN. K. N. V B. Gouda—DHC 2—3; Alphen-nBSV 0—2; Olym- piaVFC 07 LaakkwartierONA 10; Post duiven—Moordrecht 34; SOA—Woerden 1—0 Rijswijk—Waddlnxveen 0-0; DONK—Naald wijk 3—3; Gouderak—Kranenburg 1—0. VDV Stolwijk 0—1: Ammerst. S.V.PDK 31; Haastresht—Oudewater 2—1; Bodegraven— SlOD 1—8: Lekkerkerk—Het Noorden 2—2; Zwerver»Strijen 2—0; Excelsior '20—Schoon hoven 11. ReserveklassenVTJC 3—Gouda 3 5—O Sparta 8—Gouda 2 1—3 ONA 2—Hollandiaan 2 43; Schoonhoven 2—ONA 8 8—1; Moordrecht 2—GSV 2 4—1; EDS 2—Lekkerkerk 2 4—3. K.N.V.B. Afdeling Good*, le klasse- UNIO—Bergambacht 0—1; Nieu werkerk—Nic. Boy» 2-0; RVC—Groot-Am mers 0—3; Boskoop—Groeneweg 22. Res le klasse: Waddlnxveen 2—Ammerst. S.v. 2 0—0; ONA 4—UNIO 2 7—1; Lekkerkerk 3VEF 2 21; Woerden 2Gouda 4 3I. 2e klasse A: Gouda 5GDS 1—1; ONA 5— WSE 1—3; DONK 3Olympia 3 0—2, GSV 8 Boskoop 2 4—8. 2e klasse B Stolwijk 2—Haastrecht 3 2—1: Gouda 6—ONA 6 1—1; GSV 4—Oudewater 2 1—2. 2e klasse C: Olympia 4—Esto 2—7. 3e klasse A UNIO 3—Bergambacht 2 0—8; Ammerst S.V. 3—Lekkerkerk 4 2—1; Oudewa ter 3GSV 5 4—1. Je klasse B Groeneweg 2—Nieuwerkerk 3 1—0 Waddlnxveen 3—Moordrecht 3 1—4. 3e'klasse C- Woerden 4-NSV 2—3; Bodegra ven 3—Esto 2 1—1; Boskoop 4—VEP 3 1—2. 3e klasse D: Gouda 7—ONA 8 30, VEP 4— UNIO 4 4—2; Haatrecht 4—GSV 6 3—1; Zwer vers 3—Groeneweg 3 3—0. 3e klasse E: Gouda 8—RCV 3 4—1; GDS 4— ONA 9 22 NSV 2DONK 6 02; WSE 2— Nieuwkoop 3 0—7 Zster darmiddageompetlti e le klasse: Waddinxveen Z—Verheul 4—0; Sportlust 1—Boskoop Z 9—0; Spirit 1—Sport- 1U?e2klaie A: SKG—Motrcupdle Z 2—5: Woerden Z 2Spirit 2 31; ZVV—Spirit 3 122e°klasse B: WDS 2—Waddinxveen Z 2 3—3. K.N.V.B. Afdeling Dordrecht. Merweboys 3-Unltas 5 1-2: Merweboysi 1- RCD 2 11- Merwesteijn 2EBOH 4 0—2; ASW 3—DMC 3 9-1; ^SW 4-Fluk8 6 0-1; O TO 2—ASW 2 1—7; ODS 4—EBOH 3 1—2, Emma 6DFC 6 2-5; Emma 5—Alblasser dam 3 uitgesteld; RCD 4—Sliedrecht 5 0-4; DFC 5—Merweboys 2 23, DFC 7Merwede 4 uitgesteld Merwede 3—Meerkerk 1 1—3; OSS 2—Emma 4 1—2; Fluks 3—ÏFC 2 0-0; DMC 1—Papendrecht 2 2—1; SSW 2—Umtas 4 2—4; Gelukvogels 3Emma 7 01; Gelukvo- gels 4—Merwede 5 2—0 Dubbeldam 2—OTO 1 1—1- Dubbeldam 4—:SSW 3 1—1; IFC 4—Rap- tim i 30 Papendrecht 3Hardinxveld 2 12, Papendrecht 5—Zwijndrecht e 4—2Papen- drecht 4—RCD 5 1—1; Alblasserdam 2—Mer wede 2 2"/7; Sliedrecht flSVW 5 42; Slie drecht 4Raptim 1 0-2. Hardinxveld 3- EROH 5 14; Unitas 3—DFC 4 6—0; Unltas 5 —DMC 2 5-0; SVW 3—Emma 3 2—0, Vuren 2OSS 3 121; Vuren 1RIOS 1 61; 'a-Gra vendeel 2—Zwijndrecht 3 0—4; Strijen 3— Zwijndrecht 5 11. Zarterdsgmlddageen petitie-.: Grote Lindt 2—Oranje Wit 2 niet doorgegaan; PTT 1—AS WH 2 0—3; Oranje Wit—Heer jans- dam 3 0—2 VVGZ 3—ASWH 3 3—1; Grote Lindt 3OOVD 1 4—1: De Zwervers 3—Wiel- drccht 2 3—1 ASWH 4—OOVD 2 2—1: SBW 1 —Maasdam 2 1—4IFC Z 's-Gravendeel Z 0—3 Rijsoord 4WE 3 7—2. GEVRAAGD: Een aankomende 15 oi 16 jaar, kunnende melken. Brieven onder no. 7405 aan het bureau van dit blad. Gevraagd i zelfstand, kunn. werken in klein doktersgezin te Zeist P.G.Prettige behandeling. Mevr. ME YBOOM Zeist Regentesselaan 14 Tel. 2507 Gevraagd: NET MEISJE voor 3 4 dagen per week. In Schoonhoven. Brieven, onder No. 7400, aan het Bureau van dit Blad. Wegens huwelijk der tegen woordige, gavraagd een Gezin zonder kinderen Adres: D. VAN TOOR. Landbou wer, Peursum 87. GEVRAAB0 Mn n»tt« voor 2 dagen per week. Vrij dag en Maandag oi Dinsdag. Haven 4, Schoonhoven. D«z* bon geeft recht op het kopen bij ons van 1 Holtap-karpet (wol) Prl)i f 74.10 oil Kelim (wol) 200x280 Prijs i 74.10 A. W. ▼- d. Moor Manufacturen en Meubel handel - Capelle a.d IJssel Kcmaalweg o7 Telef. 306 OELD BIJ U THUIS met het kweken van CHAMPIGNONS. Een kleine ruimte lnkel der. schuur of tuin 1> vol doende. Wij verstiekken U al het benodigde en kopen Uw productie te gen de hoogste prijs te rug, onverschillig waar U woont. Voor gratis Inlichtingen gelieve te schrijven aan: CHAMPIGNONS „DELICAAT" Parallelweg 42 Maastricht Zo«kt U een nieuw •I een gebruikt Vraagt inlichtingen bl| LEEN VINK - Motorhandel Telefoon 320 STOLWIJK G«vra«|ë: van Iemand die het op wil ruimen. Opgaaf van de a contante prijs onder no. 7410 Bureau van dit blad. WESTHAVEN 8 GOUDA geeft advies in alle Notaria-% Advocaat- en Deurwaardera- zaken. Behandeling van alle belaatlngzaken pachtzaken, betalingsconflicten enz Op maken contracten an requea- ten. Landbouwboekhouding enz ■T Alles tegee laag lartef. Te koopi Witte Trouwjapon met Sleep en Tasje. Dorpstraat 118 - Krimpen aan de Lek. Weer prima kwaliteit Laag in pr^el 70 cM. breed)11.®0 90 cM. breed)f8*60 100 cM. breed)f5.9® Cocoa karpetten (200 x 300) f 48.76 Coeesmatjca slechts f 1.75 Dikke deurmatten f8.»8 Bulge deurmat Prima bouclé loper (50br p.M. f8.410 Originele Balatum (200 cM br )f 8.50 Papleren gordUnen ln alle br. voorradig Alle manufacture Haven 74 Schoonhoven Het Nieuwsblad voor Zuid-Holland en Utrecht «CHOONHOVZNSCKE courant Uitgave: Drukker!) S. W. N. van Nooten wordt vertegenwoordigd ia Ammeratol door W. v. d. Werken Krimpen a. d Lek W. den Boer Nieuw-Lekkerland G. v. d. Perk Moordrecht Verboom Lopik m A. de Vaal en J. v. Dam Voor abonnementen OU advertentie* „aar bovenstaande adr etsen

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3