VAN VAO PLAATSELIJK NIEUWS Van Rondom ccMdioti KLM Een nieuwe Nazistaat rijst op! W1EPWMLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT - Schoenhoven,cht Contant Repatrierenden Met het troepentransportschip „Fairsea", dat op 4 April in de haven van Rotterdam verwacht wordt keren de volgende militairen huiswaarts: Korp. R. J. Benschop. Linscho- ten Korp. J. J. Bode, Kralingsche Veer. Korp. A Bons, IJsselstein. Sold. 1 P. H. Borsje, oliedrecht. Korp. J. v. d. Giessen; Slikker veer Korp P. de Haan, Krimpen aan de IJssel. Wachtmeester L Hage. Oudewater Wmr. M. Heuvelman, Ouderkerk a.d. IJssel. 6old. A. Kalkman, Lekkérkerk. Korp. A. Nie sen. Schoonderwoerd. Korp. J. Quaak. Slie- tirecht. Sold. 1 J. Sonneveld. Waddinxveen. Korp. P. A. Verbakei, Waddinxveen. Sold. 1 A. Vink. Giessendam. Korp. E. Visser. Capelle kan de IJssel. Wmr. J. de Jager. Lekkerkerx. Korp. J. Kortenoeven Capelle aan den IJssel. Korp. D. Ritskes. Krimpen a.d. IJssel. Sold. 1 J. van Bemmel. Vianen. Sold. T. Bos. Zeven huizen. Korp. G. J. Grootendorst. Waddinx veen Korp. L. N. Visser, Sliedrecht. Wmr. K. Vogelenzang de Jong. Krimpen a.d. IJssel. Knr. P. v. d. Berg, Streefkerk. Knr. 1 S. Koole. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Knr. 1 W. A. de Vries. Schoonrewoerd. Kan. P. J. M. de Knegt. Moordrecht. Kan. J. Lavooi. Slie drecht. Knr. A. Oostrpm, Gouderak. Knr. L. W. Vergeld, Alblasserdam. Korp. A. v. d. Berg. Krimpen a.d. Lek. Sold. 1 K. de Jong, Hardinxveld. Sold. 1 A. v. d. Hel, Sliedrecht. bold. L C. Hollander, Krimpen a.d. IJssel. Korp. M- W. H. Lagewaard. Sliedrecht. Sold. A. van Lent, Hoog-Blokland. Korp. B. de Rooy. Giessendam. Korp. J. H. Terdu. Lek kerkerk. Sold. A. G. Vdrboom, Moordrecht, bergt. J. Klein, Nieuwerkerk aan de IJssel. bold. M. J. van Rossum, Polsbroek. Sold. G. P. Baan, Molenaarsgraaf. Sold. A. v. d. Star, Reeuwijk. Sergt. A. de Bruijn, Bergambacht. Met de ,,Goya", welk schip op 8 April in de haven van Rotterdam verwacht wordt, repatriëren de volgende militairen: Wmr. T. van Gelder, Sliedrecht. Sóld. 1 T. Goethart, Giessendam. Sold. A. A. Jansen, Schoonho ven. Korp. A. de Jong, Lekkerkerk. Sold. 1 H. van Kranenburg. Nieuwerkerk ad IJssel. Bold. J. Moerkerke. Capelle a d. IJssel. Korp. A. Reijneveld. Reeuwijk. Sergt. A Schild, Sliedrecht. Sold. O. Siegelaar, IJsselstein. Sold. 1 J. P. Verhoef, Vianen. Korp. P. van Vliet, Capelle a.d. IJssel. Sold. 1 J. v. d Wolf, Reeuwijk Sold. W. C. Nederend. Oudewater. Sold. 1 J. de Vos, Zevenhuizen. Sold. 1 J. van Bessen, Lexmond. Korp. J. v. Buren. Groot-Am- tners. Sold. 1 C. Hollar. Langerak. Sergt. E. J. de Jong, Waddinxveen. Sold. 1 C. van Roon, Reeuwijk. Sold. 1 P. Drost. Zevenhuizen. Sol daat 1 A. den Hartog. Streefkerk. Sergt. C. G. Koetsier. Benschop; S. M. I. J. van Ameij- den, Sliedrecht. Onderstaande personen keren tenslotte met de „Somersetshire", die op 11 April in Rot terdam verwacht wordt, naar Nederland te rug: Sergt. P. J. Dikhooff met echtgenote en kind. Bergambacht. SM. MA. J. Tel, Zeven huizen. BRAND. Alblasoerdam. De brandweer werd Maan dagmiddag kwart voor een gealarmeerd voor een schoorsteenbrand ten huize van de heer L. Stolk, Zeevaartstraat. De onmiddellijk ter plaatae zijnde manschappen waren spoedig de brand meester Er was slechts klein alarm. Op Vrijdag 24 Maart hoopt Ds. W. Sirag In een bijeenkomst van de Jong Hervormden der Ned. Herv. Kerk een inleiding te houden Over „De Nieuwe Kerkorde". Ameide. Dinsdagavond werd de nieuwe •uto-brandspuit nog eens extra beproefd, om dat dobr brandweerpersoneel klachten waren geuit over deze spuit. Deze zou onder meer van te geringe capaciteit zijn voor Ameide. De proef werd genomen op de loswal. ter- Wijl de slangen pp een afstand van 250 me ter werden uitgelegd naar de Ned. Herv. Kerk. om aldaar in de praktijk te kunnen Zien, wat deze spuit nu werkelijk kon pres teren. Het prestatievermogen viel echter zeer mee. De klachten waren dus ongegrond. Benschop. Dinsdagavond hield de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting voor Z.W, Utrecht, in het café van de heer van Vliet, haar jaarvergadering. De voorzitter, burge meester Schreuders hield e enopeningswoord waarna de secretaris, de heer F. J. Overbeek |de notulen las. De aftredende bestuursleden Sloof en Hakkesteegt, werden als zodanig Weer herkozen. De commissie voor het na- tien der rekening, mestaande uit de heren Schouten en Schep, bracht verslag uit van de financiële toestand der vereniging over 1949 De heer BronkKorst, landbouw-assistent, gaf hierna een vrij uitvoerig overzicht van het geen er in 1949 is verricht, waarna de bij eenkomst door burgemeester Schreuders werd gesloten. DUIZEND GULDEN AAN HET GBOENE KRUIS. Benschop. De ledenvergadering van Het Groene Kruis, welke Maandagavond onder voorzitterschap van de heer A. Gille werd fiehouden, werd bezocht door slechts vijftien eden. De aftredende bestuursleden C. van Delft en H. van der Vlist werden met bijna algemene stemmen herkozen. Uit de rekening bleek, dat de totale inkomsten heben bedra het al te zien. dat de Vlaardingers een beter teamverband had en vooral een schotvaar- diger voorhoede, zodat doelpunten, mede door het zwakke spel van linksback Kaptein niet konden uitblijven De Vlaardipgse midvoor. Verheul bleek al direct de gevaarlijke man te zijn. en hoewel de Capelse spil L. Boers hem goed dekte, bracht eerstgenoemde door her haaldelijk switchen de achterhoede van Ca pelle uit zijn verband, en kon hij aan zijn Jeen monteur behulp- medespelers goede kansen scheppen. Dank zij zaam by het indraaien van de motor van de het uitstekende ingrijpen van keeper Hekman sleepboot „Adelaar" Door een misverstand bIeef de voorsprong van Sunlight voor de rust „D1UC„ KeiluIen mevr «oouaernt werd de linkerhand van v. d H. op een gege- tot een doelpunt beperkt. Na de rust leek het Pot en mevr. StouLDeelen In de rondrvaag Breo™0^ 1*1 t0llJk d00r het vl*egwiel ge- dat CaPelle het beste van het spel zou deelde de heer Helleman mede. dat de k\eu- grepen. De linkerwysvinger moest in het zie- be,-ouden. maar spoedig zakte het spelpeil, terschool voortaan gebruik mag maken van kanhute worden afgezet. Dr. Boonstra verleen- ^rdoor Sunlight door goed spel de stand tot de speeltuin aan de Oosterstaat. Nadat men de de eerste hulp. 0—4 kon opvoeren. Keeper Hekman heeft het koffie had gebruikt vertoonde de heer A daar u/»1 Mi »hnin»n Vnnr,f a- e„uvurwronae ae neer a ZWERVERS 2 KAMPIOEN. Capelle aan de IJasel. In de zaal van de heer dank richtte de voorzitter tot de secretaris en de penningmeester voor het vele werk dat zy hebbefl gedaan, waarna sluitmg volgde. Bedrijfsongeval. vanTvoT v'""- 0p d8 WHewrf Y.uyk en Zonen was de 27-jarige bank werker H. v. d. Heerik Speeltuin beschikbaar voor Prinses Marijke Kleuterschool. Krimpen a.d. Lek. In de openbare Prinses Marijke kleuterschool werd Dinsdagavond een ouderavond"" gehouden, waarvoor grote be langstelling bestond. Mevr. Boerboom—Sara- ber sprak een welkomstwoord. De heer Shdpke gaf een uiteenzetting van de bestemming van het kleuterfonds, terwijl mej. v. d. Graaf, hoofd der school, iets ver telde over het onderwys. Zij somdè enkele wensen op. die de oudercommissie gaarne nog verwezenlijkt zou zien. Tot leden van de commissie werden gekozen mevr. Boogaerdt- Dit de Radio-programma's. k Zaterdag 25 Maart, HILVERSUM I 402 M. 7.00 en 8 00 Nieuws- 8.18 Orgel; 8 40 Gramofoon; (9 309 35 Water standen); lp.05 Morgenwijding; 10 20 Radio- feuilleton; 10.35 Voor de arbe ders; 11.35 Gra. daar wel wat by geholpen. Vooraf had de Schouten verschillende kleinhèetri nnnamL tri mofoon; 12.00 Dansmuziek. 12 33 Gramofoon; wedstrijd Capelle 2-RSM 2 plaats, welke met zwart-wk Svïïurl* 13 00 Nieuws; 13 15 Promenade Orkest; 14 00 - --van ue neer Noorlander hield de voetbalvereniging ..Zwer vers voor haar leden Maandagavond een in tiem feestje ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap v-n haar tweede elftal op Zon dag 12 Maart. In een geestige rede op rijm liet de voorzit, ter de behaalde overwinningen de revue pas seren. Speciaal de monsterzege 20—0 op Groe- neweg 2 werd aangehaald. In totaal werden tot nu toe dertien wedstrijden gespeeld, wel ke allen Werden gewonnen. De totaalscore bedraagt momenteel 99—8 Met nog één wed strijd te spe'en. zullen de honderd doelpunten ruim overschreden worden. Zwerver* 2, dat vorig jaar degradeerde, heeft dus kans gezien in één jaar tijd het verloren terrein te her overen, een prestatie, die enkele jaren gele den ook door het eerste elftal werd verricht Gezien de capaciteiten van de spelers, zullen zij hun weg in de tweede klasse K.N.V.B. af deling Gouda zeker vinden. Capelle aan da IJssel. Het paard van de achttienjarige groenteventer A. Kalisvaart van de Capelseweg. holde op de 's-Gravenweg door de schrik plotseling in de sloot. Kalisvaart, die op het paard gezeten was kwam er met een nat pak af Met hulp van omstanders gelukte het na ongeveer drie kwartier het paard op de kant te krygen. De Oranjevereniging ,,'t Slot 5-5-1945" heeft besloten ter viering van de verjaardag van de Koningin een toneelavond voor haar leden te organiseren op Zaterdag 29 April. In verband met de algemene weersgesteldheid in April, ligt het in de bedoeling, het koninginne- feest. te houden op de verjaardag van Prins Bernhard. dus op 29 Juni. wedstrijd Capelle 2—RSM 2 plaats, welke met 1—3 eindigde. De schaakvereniging ..Kralingsche Veer" hield Maandag haar jaarvergadering. Uit de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en wedstrydleider bleek, dat deze vereniging zich goed staande kan houden. Gememoreerd werd. dat de led«p J G. Kromme en A. J. Krijgs man, in het afgelopen jaar door de dood wer den weggenomen. Het ledental bleek iets terug te zyn gelopen. Men besloot niet deel te nemen aan een door de N S B. voorgestelde zomercompetitie De af tredende bestuursleden W. Stam (voorzitter) en J. de Wit (commissaris van materiaal) wer den met overgrote meerderheid herkozen. De heer De Wit kreeg als assistent de heer T van Kooij. Als redactielid van het clubblad in de vacature van wyien de heer Kromme, werd de heer G. J Urff gekozen. De gezellige samenkomst werd besloten met een overzicht van de In de R.S.B. tot nu toe bereikte resultaten waaruit onder andere bleek dat het vrywel zeker is, dat het tweede tien tal niet behoèft te degraderen. Hoog-Blokland. bouw ..D.O.V.A." Vrijdagavond wordt in ge- voor Steun Wettig Gezag, een openbare byeenkomst gehouden. Sprekers zyn burgemeester Schakel en luitenant-kolo nel Mulder, uit Dordrecht. Tevens wordt de film „Gouden Banden" gedraaid. VIJF EN TWINTIG JARIG DIENST. VERBAND Hoornaar. De heer A. van den Dool was een kwarteeuw in vaste dienst op Betondak. Van de directie ontving hy een geschenk en aan zyn vrouw werden bloefnen overhandigd. Voetbal Capelle trof het slecht Za- Krimpen a.d. Lek. De commissie ter bevor- terdag, daar zowel het eerste als het tweede dering eljtal een nederlaag leden. Capelle 1 speelde een bekerwedstrijd tegen Sunlight 1 uit Vlaar- dingen. Vanaf het begin van de wedstrijd was van de rundveefbkkery hield op een terrein in de uitbreiding de jaafiykse stie renkeuring; negen dieren werden ter keuring aangeboden, waarvan er één werd afgekeurd Grootste schoonheidsontdekking sinds 1865 Vrouwen profileren van Marshall-Plan. ZEEPK W ALITEIT UNIEK VOOR EUROPA. De historie meldt, dat Cleopatra zich in ezelinnemelk baadde, om haar huid mooi te houden. In de loop der tyden hebben mooie vrouwen nog veel vreemder middelen te baat genomên. Een goede vyftig jaar geleden be gonnen de fabrikanten van de tegenwoordige Castella-zeep, als eersten in de wereld, heil zame pliën aan hun zeep toe te voegen, waar door deze zeep ook weldadig voor de huid werd En het is wederom de fabrikante van Cactella, de N.V. Dobbelman te Nymegen, die (door middel van het Marshall-Plan) als eerste in Europa een schoonheidszeep maakt volgens een volslagen nieuwe methode. Dit geschiedt met behulp van een z g Sharples-installatie. die de Ï£~a& Hk ze,,8ta"d'8e bedrijven, zelf- zeep zuiver maakt met een kracht 14 000 maal ge landbouwers, middenstanders enhan zwart-wit en kleuren onder het motto „Met de camera op stap". Deze vertoning werd door de aanwezigen op hoge prys gesteld. Tot slot bezichtigden de ouders het werk van hun kinderen. Krimpen aan de IJssel. Donderdagmiddag voerde ..Het Onderwys Toneel" uit 's-Graven- hage. een stichting geadviseerd door voor aanstaande personen uit het onderwijs, welke beoogt de kunst ook aan jongeren te brengen, voor de hoogste klassen van de Openbare La gere School, de V.G.LO. School en de klassen I en II van de U.L.O. School in het vereni gingsgebouw ..Het Spel van Valentyn" op Het sublieme spel der acteurs, de prachtige dé cors en de boeiende en leerzame inhoud van het stuk maakten, dat de kinderen een zeer mooie middag hadden. De schaakvereniging Krimpen aan de IJs sel hield op haar clubavond een simultaan- séance voor haar leden en enige gastspelers. De heer G. van Buren, de meest prominente spe- heer G. van Buuren. de meest prominente speler der vereniging, fungeerde op verzoek van het bestuur, als simultaanspeler en kreeg stryd té voeren aan veertjen borden. Niettegenstaande de krachtige weerstand, die geboden werd wist de heer Van Buuren het in ongeveer twee uur tyd tot een voor hem zéér goed eind te brengen Het resultaat was. dat tien partyen werden gewonnen, één remise ge houden en drie verloren. i OUD VAN ZELFSTANDIGHEID. Lekkerkerk. Vanwege de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige Handel en Industrie werd Maandag in de bovenzaal van café ,.'t Veerhuis" èen contact-avond gehouden. Eerst werd een Amerikaanse landbouwfilm vertoond, waarin het werken op een grote fokfarm te zien was. Daarna gaf de heer B. H. J. Doppen uit Zwolle een uiteenzetting van het ontstaan van de taakverdeling in vroeger eeuwen. Hy wees op de vrye keuze naar aanleg Bij de handel is men bedacht op wederzijds voordeel, een .goede basis voor een gezonde maatschappy. Spreker voerde het vraagstuk terug tot de maatschappy-ge- dachte Coöperatie als middel veroordeelde hy niet geheel, omdat ze een welkome aan vulling of correctie in het economische leven kan zyn. Coöperatie als doel leidt zyns in ziens tot totalitarisme en collectivisme Spre ker wees hierby op Rusland. De confessio nele standsorganisaties in de landbouw heb ben dit tydig ingezien en zich kortgeleden uitgesproken tegen coöperatie. De Z.H.I. machtiger dan de zwaartekrachtde groot ste schoonheidsontdekking sinds 1863. De nieuwe Castella Schoonheidszeep is dan ook ongekend zuiver, onzegbaar zacht en heilzaam voor de huid. en geparfumeerd op een niet na te volgen manier. De slagzin „Iedere vrouw kan mooi tiSh" krijgt daardoor groter beteke nis dan ooit Binnen zeven dagen moet zelfs een verwaarloosde huid opleven tot nieuwe jeugd en stralende frisheid. (Advertentie) door JAN KIJKUIT. Ik wandelde weer eens over een onzer Lekdyken en genoot van het uitzicht over het water, van het bekoorlijke weer en van de natuur, waarvan men alom het weder tot leven komen kon waarnemen. Het weer was zo uitlokkend zacht en zelfs daar boven op de dijk was het zo stil dat ik toegaf aan de dingen ze daar allemaal hebben. Daar heb ben ze. voor een poos terug, al voor de oor log. de Prinsegracht gedempt. Nou dat was geen verlies, 't Was een vies water. Maar nou zjtten ze daar met een moeilijk geval en dat "1 ik je nou es persiés vertellen. Je kent de Prinsegracht netuuriyk en dan weet je ook wel dat er aan het einde van die gracht een soort van plas was. een modderpoel, niks be ter. Aan de ene kant sting de kerk, die staat er nog weet je. en daar recht tegenover de school. Nou hadde ze daar by die poel. zal zegge, een houten hekkie gezet. anil ue j.j uuiv ui» ue juuiiuii verleiding om tegen de dijkhelling wat te V *Inders va" die school regelier ken. Dat was op Dinsdag in die modderplas zouwe gelopen hebben Dat een nieuwe lirnnm' var, is allemaal dik in orde. maar nou kom 't. In Jen f3938,69, waaronder de contributiën met 2069 en de bijdrage van de naaikransmet f 1000.de voornaamste posten vormden. De totale uitgaven hebben bedragen f 3174.01. Het aandeel in de kosten van wykverpleging bedraagt f 2500.Er is dus een batig saldo Van f 764,67. Het aantal leden is teruggelopen van 364 tot 352. Het aantal uitleningen van verplegingsartikelen bedroeg 116, terwyl de wykzuster in totaal 82 tbc. huisbezoeken heeft afgelegd. De begroting voor 1950 werd vastgesteld op een eindcijfers van f 4449.61. Op een daartoe strekkende vraag lichtte de secretaris toe. dat de nieuwe contributierege ling bevredigend werkt. Er is f 850,— méér ontvangen. Wat betreft de financiën, gaan we Blaus de voorzitter, de toekomst met vertrou wen tegemoet, hoewel niets met zekerheid kan worden gezegd. Hierna volgde sluiting. Benschop. De vereniging voor Ziekenhuis- verpleging hield Maandag haar jaariykse al gemene vergadering in café De Haan. De af tredende bestuursleden, de heren C. v. Delft en A. Gille werden met byna algemene stem men herkozen. De penningmeester, de heer Verhoef, deed rekening en verantwoording. De ontvangsten hebben bedragen f 1642.40. waaronder de contributiën met f 1619.10 het leeuwenaandeel hadden. De totale uitgaven hebben bedragen f 2226.80; alleen de kosten van verple ging hebben bedragen f 2038.30. Een na delig saldo derhalve van f 584.40. De reserve is hierdoor belangrijk geslonken, vandaar dat het bestuur voorstelde de contributie nogmaals te verhogen en wel van f 3.60 op f 4.60, waardoor een verhoging van inkom sten wordt verkregen van f 450.Dit voor stel werd met algemene stemmen aangeno men. De vereniging is aansprakelijk gesteld voor 365 verpleegdagen. In totaal werden zestien mensen verpleegd. Een woord van gaan rusten. Verkeer was er weinig, een enkele auto reed. nogal bedachtzaam, voorby, waaruit ik opmaakte, dat het een wagen was, die niet gewoon was op zulke hoog gelegen wegen te rijden, een boerekar rolde langzaam op mij aan en voorby, nadat de bestuurder een kreet had geuit, die evengoed een dodelijke bele diging als een harteiyke groet kon bedoelen en toen naderde een trage voetganger, een bejaard man met een pel op zijn hoofd en een pijp in de mond. Hij bleef zo dicht mo gelijk bij myn zitplaats staan en zei na een overweging van enkele minuten: „Je zit daar zomaar best." „Net zo as je zegt. antwoordde ik. zyn be doeling begrijpend, kom er bij zitten als je de tyd hebt." „De tijd heb ik wel, want niemand wacht op me. Ik heb, as je 't zo wilt noemen me pensioen en me zoons, die doen nou 'fc werk. Ja, man. je hebt 't hier goed uitgekeken, een echt fyn plekkie. Zomers zit ik hier ook nog wel eens, maar 't valt soms niks mee om weer op te staan. Ik heb zo wel es zitten prakkezeren, hoe lang af 't toch wel geleje zou zyn dat die mannen van vroeger deze dijk hier gemaakt hebben. Ik schat dat 't nogal wat eeuwen zyn." „Ja. vertelde ik, vele eeuwen. De tijd .is niet eens bekend, wanneer men voor de eer ste maal hier dijken heeft gebouwd. Ik kan je wel zeggen, dat 't al meer dan duizend jaar geleden is. In oude stukken van meer dan 1000 jaar oud, wordt al gesproken over deze dijk". ..Duizend jaarbepeinsde hy, of 't zo maar niks is. Ik woon eigenlijk onder terMai, Ameide zal jy zeggen en das toch ook wel een ouwe gemeente, maar geen duzend jaar schat ik." „Een knap dorp." prees ik. „Ja, ja, aat kan je nou zo lichtvaardig zegge, maar reken nou es wat een lastige de oorlog hebben ze dat hekkie weggehaald en na de oorlog zyn de mannen van de ge meente en van de kerkvoogdij bij mekaar ge- komëh om nou ook die poel te gaan droog maken en dan zou de gemeente ter-Mai daar een nieuwe straat gaan aanlegge, want die straat die wier toen eigendom van de ge meente, begryp je? Hij keek me een beetje ongerust aan of ik de ingewikkelde redenering wel kon volgen, maar ik stelde hem gerust en zei, dat ik zyn uiteenzetting goed kon begrypen. „Das dan nogal tameiyk knap, prees hy. Maar nou komp 't rare pas echt uit 't dosie. Je zou zeggen dat de voogdij gezegd zou heb ben; Best burgemeester, gaan jullie asjeblief jullie gang, maak die modderpoel dicht en leg er een strtl'gt aan. Waar of niet?" „Dat is zo waar als een Zondags pak," be vestigde ik. Hy moest de vergelijking even verwerken, schudde zyn hoofd en ging toen maar ver der: „Dat zeeë ze niet. Ze zeeë tegen 't gemeen tebestuur: Jullie motte eerst alles weer make zoas 't geweest heb en 't hekkie mot weer op z'n plaats komme en as dan alles daar weer staat dan motte jullie ons een briefie sturen en vragen of je die moddersloot mag dicht maken en het hekkie weghale. Nou vraag ik jou of je daarvan terug heb?" Ik schudde een poosje lang myn hoofd, wat hy met welgevallen waarnam en toen zei ik dat ik er niks van terug had en tegelijk vroeg ik daarom de voogdy zulke voorwaarden maakte. „As jy 't weet. dan weet ik 't ook. Ze zegge wel dijt de voogdy z'n eige baas wil blijven en aan het gemeentebestuur wil late voele dat ze dat hekkie niet mochten weghalen. Maar dat weet ik nie. Nee. dat weet ik nie. En nou gaan ik opstaan, want op de duur wordt 't me hier te vochtig aan me broek." delaren. die allen gemeen hebben dat ze zelf standig zijn en dus op een en dezelfde basis staan. Alles moet gaan met onderling ver trouwen en samenwerking. De prikkel tot winst is er by ieder en concurrentie is veelal voldoende aanwezig om uitwassen te voorko men, zodat coöperatie overbodig is. Er wer den enkele vragen gesteld, die door spreker beantwoord werden. Hierna werd nog een film vertoond van een Jaarmarkt met vee keuring in Amerika. 25 JAAR SMIT. Nieuw-Lekker !«nd Toen wijWoensdag de versierde winkel van de heer S. Smit bin- renkwamen, waanden wy ons in een bloe- menzaak inplaats van in een magazijn voor woninginrichting Meer dan zestig bloemstuk ken stonden dicht naasteen; geschenken van belangstellenden ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van dit bedrijf. Toen de 22-jarige heer S. Smit voor 25 jaar aan de Middelweg zyn textielwinkel begon, had hij reeds plannen voor uitbreiding, wel ke spoedig noodzakeiyk zou blijken. Na ze ven jaar bouwde hy aan de dijk een royaal opgezet pand. dat inmiddels ook weer een nieuwe vleugel heeft gekregen. Hij ging ook over tot de verkoop van stoffering en meu belen. De heer Smit toonde een verziende blik te hebben en bepaalde zich niet slechts tot de omgeving van zijn zaak. maar trok ook naar de grote steden, waar hU nog re gelmatig belast wordt met het inrichten van sanatoria en dergeiyke. Nu. na 25 Jaar was het tyd om even een blik terug te werpen en van de klanten heeft de firma Smit een overweldigende belang stelling ondervonden. Van verre kwam men, niet slechts om de geschenken in ruil voor de jubileum-bonnen in ontvangst te nemen, doch^ook om de_jubilaris de hand te druk- Woensdag kwam een nieuwe stroom van bezoekers onder wie de burgemeester van Nieuw-Lekkerland. gees telijke leiders en nog verscheidene personen die een vooraanstaande positie bekleden. Ook nu nog heeft de heer Smit uitbrei dingsplannen. weldra zal in Alblasserdam be gonnen worden met de bouw van een meu- belbedryf. dat gedreven zal worden door de heer S. Smit, gezamenlijk met zyn broeder W. Smit. VOORZITTER VAN HERV. JONGELINGS VERENIGING NAM AFSCHEID. Nleuwpoort. Om leiding te kunnen geven aan een jeugdvereniging wordt geduld en liefde vereist. Van deze gaven heeft de heer •J M. Liedorp gedurende de 22 jaren, dat hy het voorzitterschap van de Ned. Herv. Jon- gelingsvereniging „Josia" bekleedde, voortdu rend blyk gegeven. Geduld heeft hy ge toond in tyden, waarin de belangstelling voor het jeugdwerk verflauwde Hij was het steeds die de J.V. weer deed bloeien. Liefde heeft hij aan de dag gelegd door wekelijks de moeite te nemen, de weg van Schoonhoven naar Nieuwpoort af te leggen. Daarby komt dan nog, dat het tot de zeldzaamheden gere kend mag worden, dat iemand gedurende zo'n lange tyd het voorzitterschap van een J.V. bekleedt. Van de 42 jaren, die de ver eniging thans bestaat, heeft hy 22 jaren de voorzitterszetel ingenomen. Daarbij zijn de moeiiykheden hem niet gespaard, maar steeds Orkest: 1400 Voor de jeugd; 14 20 Politie Kapel; 15 00 Boek. bespreking. 15.15 Kamerorkest; 1600 Causerie; 16 15 Amateurs uitzending; 1645 Sport; 1*7.00 Gramofoon; 17.30 Voor de jeugd, 18 00 Nieuws; 18 15 Populaire muziek: 19 00 Artistieke staal kaart: 19 30 Bijbellezing; 19 45 Causerie; 20 00 Nieuws; 20 15 Parijse muziek; 20 45 Gevarieerd programma; 2145 Eoc ila'tishscocmm 8947890 programma- 2145 Socialistisch commentaar- 22.00 Sextet: 22 25 Hoorspel. 22 40 Aecordeon- muziek: 23 00 Nieuws; 23 15 Gramofoon HILVERSUM II. 298 M 7.00 en 8 00 N.euws; 8.25 Ho:gmis 9 45 Gramofoon; 10 00 Voor dé kinderen 10.15 Gramofoon 11.00 Voor de zie ken; 1145 Gramofoon 12 03 Muziek: 1300 Nieuws; 13 20 Lunchconcert: 14 00 Orgel: 14 20 Engelse les; 14.40 Metropole Orkest: 15 80 Let. teren en Kunsten; 1605 Pianorecital: 16 30 Gre goriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18 00 Reportage; 18.15 Journalist'ek weekoverzicht; 18.30 Strijd.' krachten; 1900 Nieuws; 19.15 Actualiteiten; 20.00 Nieuws- 20 15 .Lichtbaken"- 20.43 ..Steek eens op, heren": 2100 Orkesten Parade; 21.30 Rediofeuilleton' 21.55 Orkesten Parade; 22 25 Puzzle; 22 45 Avondgebed 23 00 Nieuws, 2315 Maastrichts Stedeiyk Orkest. Zondag 26 Maart. HILVERSUM I. 402 M 800 Nieuws: 818 Lichte muziek: 8.30 Voor de tuin; 845 Lichte mpziek; 9 00 Vacantietips: 9 15 Verzoekpro gramma: 9 45 „Geestelijk leven": 10.05 Voor de jeugd; 10.30 Kerkdienst: 1200 Orkestmu ziek; 12 40 Orgel; 13.00 Nieuws; 1315 Gra- mofoon; 14 05 Boekbespreking 14 30 Omroep orkest: 15.45 Filmpraatje; 1600 Dansmuziek; 16.30 Sport; 17.00 Causerie: 17.30 Ome Keesje 17.50 Kinderkoor: 1805 Sport-, 1815 NieuwiJ 18.30 Cabaret: 19.00 Radiolympus 19 30 Semi- klassieke muziek; 2000 Nieuws 2005 Gramo foon :20.35 Actualiteiten; 20 50 Surinaamse muziek: 21.05 Hersengymnastiek; 21.30 Piano voordracht: 21.55 Cabaret: 22 35 Amusements» muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. HILVERSUM II. 298 M. 8 00 Nieuws; 830 Vroegdienst; 9 30 Nieuufs; 9.55 Hoogmis1130 Causerie; 1145 Amerikaanse muziek; 1225 Gramofoon; 13 00 Nieuws; 13 22 Amerikaanse volksmuziek; 14 00 Gramofoon; 1510 Amerika ln een notedop: 15.30 Pianorecital 15 55 Ame rika in een notedop; 1615 Amerikaanse kerk koren; 1630 Causerie; 1645 Amerikaanse kerkkoren: 17.00 Gereformeerde kerkdienst; 1830 Strydkrachten1900 Vocaal kwartet; 19 15 „Kent gy uw Bybel?"; 19 30 Nieuws; 1945 Toespraak; 20.00 Operette: 2100 Euro pese samenwerking; 22 00 Filmprogramma; 22.45 Avondgebed, 2300 Nieuws; 2315 Gra» mofoon. Maandag 27 Maart. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Ochtendblad. 8.40 Gramofoon, 9 30 Wa terstanden; 9 35 Gramofoon; 10.00 Morgen- wyding: 10 15 Muzette-orkest en zigfcuner- ensemble: 1100 Causerie; 11 15 Carillon en Or gel; 12.00 Zigeunermuziek: 12.38 Piano; 1300 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 1400 His- torische causerie; 14.20 Fluit en clavecimbéV, 14 45 Voordracht en harpspel; 15.00 Cello en Piano; 15.30 Gevarieerd programma; 1615 Gramofoon; 16 30 Voor de kinderen; 16 45 Musicalender; 17.30 Voor de padvinders; 18 00 Nieuws; 1830 Filmkrant; 1905 Semi-klassieke muziek; 19 30 Muzikale causerie-. 20 00 Nieuws; 20.05 Radioscoop; 23.00 Nieuws, 23.15 Gramo foon. HILVERSUM II. 298 M 7.00 en 8 00 Nieuws: 8.20 Gewyde muziek8 45 Gramofoon; 915 Voor de zieken; 9 30 Familiecompetitie; 10 05 Gramofoon; 10.30 Morgendienst; 11.00 Kamer orkest; 1120 Voordracht; 1140 Tenor en Piano- 12 10 Gramofoon; 12 33 Amusements muziek: 13 00 Nieuws; 13.15 Trio. bariton en viool; 14 00 Schoolradio; 14 35 Cembalogezel schap 15.00 Voor de tuin: 15.30 Koorzang; 16.00 Bijbellezing; 16 45 Orgelconcert 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Strijkkwartet; 18.00 West-Indische volksmuziek- 18 20 Sport; 18 30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19 15 Engelse les; 19 40 Radiokrant: 20 00 Nieuws; 20 15 Lich te muziek; 2100 Hoorspel: 2155 Internatio naal Evangelisch commentaar 2210 Kamer muziek; 22.45 AvondoveWenking. 23.00 Nieuws; 23 15 Gramofoon. Geef Uw ALKALIVRIJ -OOSKOMT KRlM»iN (N HASD WORDEN ren in Schoonhoven woonachtig is. heeft het bestuur uitgezien naar een geschikte opvolger van de heer Liedorp. Nu de heer P. de Jong, leider van de knapenvereniging. bereid ge vonden werd, zich met het voorzitterschap van de J.V. te belasten, kon de heer Liedory zich terugtrekken. Tydens de laatste vergadering van het sei zoen 1949-1950 heeft dit afscheid plaats ge vonden. De scheidende voorzitter releveerde in het kort de ups en de downs in het vere- nigmsleven. Met genoegen constateerde hy voorts, dat er de laatste jaren weer een op leving in het verenigingsleven valt waar te nemen, hetgeen hem dankbaar stemde. Ook het ledental is iri vergelijking met andere ja ren, hoog te noemen. Hij hoopte en vertrouw de, dat de leden in het vervolg, als verga derd zal worden onder voorzitterschap van weer wist hy een goede oplossing te vinden, de heer De Jong, dezelfde trouw aan de dag Zyn kennis en gaven vonden dan ook aller- zullen leggen. wege waardering. In het byzonder is dit ge bleken. toen hy in 1947 mocht herdenken, dat hy de vereniging 20 jaar als voorzitter geleid had. Een afraai boekwerk werd hem aangeboden uit dank voor hetgeen hij in het belang van de jongelingsvereniging gedaan had. Thans achtte de heer Liedorp echter de tyd gekomen, dat hy zyn werk aan een jon gere kracht overdroeg. Door zyn gevorderde leeftyd en het feit. dat hy reeds enkele ia- Namens de leden sprak de heer J .J. Spek een kort dankwoord. „Noch in woorden, noch in daden, zullen wy de dank uit kunnen drukken, die wij u verschuldigd zijn", aldus spreker. Een stoffeiyk biyk van waardering meenden de leden gevonden te hebben in een bureaulamp, welke de heer Liedorp werd aangeboden. Gevonden: Een paar dameshand- schoanao. iniki.Usjwi hu de politie. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Scnoonhovensche Courant VRIJDAG 24 MAART U WACHTMEESTER KRIJGER MET PENSIOEN. Moordrecht. De wachtmeester le klasse C de Kryger gaat met ingang van 1 April met pensioen. De eerste gemeente waar de heer De Kryger zijn dienst vervulde was Gouda. Hierna volgde een lange dienstperiode te Berkenwoude. In 1947 werd wachtmeester De Kryger naar deze gemeente overgeplaatst. Noordeloos. De wykverpleegster zuster De Jong. uit Giessendam. die dienst doet te Schel- luinen. Giessen-Nienwkerk. Peursum, Noor deloos en Hoornaar, heeft te kennen gegeven, dat zy voornemens is naar Zuid-Afrika te ver trekken Indien zy dit plan doorzet, zal een alleszins bekwame wijkverpleegster, wier werk zeer gewaardeerd werd deze streek gaan ver laten. ottoland. De maandelykse collecte ten be hoeve van de Nederlands Hervormde Kerk, heeft f 38.16 opgebracht. Successen van „O.K.K.". Ouderkerk aan de IJssel. Leden van de plaatseiyke gymnastiekvereniging „Oefening Kweekt Kracht" hebben Zaterdag weer eens getoond, dat zy tot flinke prestaties in staat zijn. By de wedstryd tussen de turngroep „Lek en IJssel" en de gymnasiekvereniging „Prins Hendrik" uit Breda, welke te Lekkerkerk werd gehouden en door de turngroep werd gewon nen. behoorden zy tot de best geplaatsten. Ondanks het feit, dat de kampioene jeugd- turnsters uit district Zuid van het Konlnkiyk Nederlands aymnastiek Verbond onder de le den van „Prins Hendrik" was, werd toch één onzer dames, met zeer gering verschil, num mer één. De persoonlyke plaatsen werden als volgt bezet: 1 mej C. J. Neef met 89.6 punten; 2 G. Lokhof f (Pr. Hendrik) met 89.3 punten; 4 J. D. de Mik; 6 A. Bos; 7 M. K. de Bruin; en 8 W. J de Mik. By de heren werd H. P. de Bruin nummer drie. „HELPT ELKANDER". Ouderkerk mui de IJssel Het restant van de opbrengst van de lystcollecte ten bate van het reservefonds van de plaatseiyke vereni ging voor ziekenhuisverpleging „Helpt Elkan der". ia thans aan de penningmeester afge dragen, zynde met inbegrip van nog enkele gif ten f 117.50. Totaal werd ontvangen f 867.50. Zoals bekend, was f 750 op de jubileumverga dering voorlopig afgedragen. Daar de bestuurs leden hun offer nog brengen moeten, veron derstellen wy. dat het geheel niet ver van de f 1000 zal af biyven. Ouderkerk aan de Useel. Door de Vrye ■vaagellMtie zal ln de week van 20 tot en met V Maart geen godsdienstoefening worden ge houden. E H B O succeu Oudewater. De afdeling Oudewater van de Nederlandse Vereniging E.H.B.O., behaalde op 4» wedstrijd, welke Zaterdag 18 Maart gehou den werd te Waddinxveen. het hoogste aantal punten van de negen ploegen, die hieraan deel namen. Hierdoor zyn zy afgevaardigd voor de kring Gouda naar de districtswe^strijden. wel- lu op Zaterdag 22 April te Dubbeldam gehou den sullen worden. Oliewater. Maandagavond werd onder voor- sitterschap van de heer A. Hoogenboom in 't Pltronaatagebouw de Jaarvergadering gehou den van de Katholieke Arbeidersbeweging. Er waren acht en zestig leden aanwezig. De gees telijke adviseur, de weleerwaarde pater Van Swelm. hield een korte toespraak, waarin hy vooral de nadruk legde op de tenuitvoerleg ging van de wensen van de bisschoppen om trent de saamhorigheid en het wederzyds be grip tussen werkgevers en werknemers De werknemer moet het bedryf leren zien als iets dat hem zeer na aan het hart ligt. Vervolgens werden de jaarverslagen van de secretaris en penningmeester voorgelezen. Kas werk kleding Kan Langer Mee! MEER DAN 16 IAAR IN GEBRUIK BIJ DE K LM. NOG SLECHIS BEPERK! LEVERBAAR b A B R NV F H CO HAAKSBERGEN en boeken waren in orde bevonden. Als bestuursleden waren aftredend de heren L. Brandenburg. C van den Boogaard en A. A. Jansen, die allen herkiesbaar waren. Ook waren er nog enkele andere candidaten ge steld. onder meer de heer C. Smit. die by een tweede gehouden vrije stemming werd gekozen in de plaats van de heer A. A. Jan sen Het bestuur 's thans als volgt samenge steld A. Hoogenboom, M Bode. L. Branden burg. -C. van den Boogaard. G Hoek. J L. Steenkamer, A. Spanenburg, P. Verouden, en C. Smit. Tot slot werden enige ingekomen stukken behandeld en men besloot een telegram te zenden met gelukwensen voor de oud-pastoor S Bennebroek, thans rustend in het Minder broedersklooster te Megen. zulks in verband met iijn 60-jarig priesterfeest Men besprak nog verschillende problemen, die allen min of meer tot tevredenheid door de voorzitter en de heer Verouden werden opgelost. ReeuwUk. Benoemd. De vroegere plaatsgenoot, de heer G. Heemskerk is door de bisschop van Haarlem benoemd als pas toor te Oud-Beierland Meisje aangereden. Reeuwijk Zondag speelde een zesjarig doch tertje van de familie D. op straat. Al signa len gevende naderde in matige snelheid een auto bestuurd door de heer B De kinderen wachtten tot het laatste nippertje om door gang te verlenen. Het kind struikelde en werd aangereden. Het werd deerlyk verwond by zyn ouders binnengedragen. Medische hulp was noodzakeiyk. Waddinxveen. Onder voorzitterschap van de heer H K van der Loo vergaderden Maan dagavond de leden van de Oranjevereniging .Dorp" Men besprak de aanstaande feestelijk heden 'ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin op 1 Mei. Voor het .Oude Dorp" zal weer een klinkend programma georgani seerd worden Het programma staat nog met definitief vast Wel kan worden medegedeeld, dat des middags paardenrenwedstrijden op het programma zullen staan, 's Avonds zal een amusements-voorstelling worden gegeven. Waddinxveen. De ledenvergadering van de vereniging ..Wet en Evangelie" werd Dins dagavond in het Centrum gehouden. Nadat de jaarverslagen van secretaris, penningmeester en van de Zondagsschoolvereniging „Komt tot Mij" gelezen waren, werd als voorzitter her kozen de heer A. van de Vusse en als be stuurslid de heer N. Krabbendam De heer S. Sikkes. die zich wegens zyn aanstaand ver trek uit de gemeente niet herkiesbaar stelde, zag zyn plaats ingenomen door de heer W. van Bergen. Verder werden vele actuele aangelegenheden breedvoerig besproken, waarbij een zeer dank baar gebruik werd gemaakt van de adviezen van ds. A. Offeringa. geeateiyk verzorger van deze kring die de gehele avond aanwezig STANDBEELD VOOR HITLER. (Van een speciale verslaggever). Volgens de Zuid-Afrikaanse ..Sunday Times" is in Pretoria een organisatie opge richt. de Society for European Immigration", die zich speciaal ten doel stelt Duitsers in de gelegenheid te stellen naar Zuid-Afrika te komen. De reeds langer bestaande D.A.H.A. de „Deutsch-Afrikanischer Hilfs Ausschuss" heeft verklaard, dat genoemde „Society" er reeds in geslaagd is 500 Duitse Immigranten in Zuid-Afrika te brengen. De leiders van deze „Society" zyn allen nationalistische le den van het parlement. Enkele weken gele den heeft de „Society" in West-Duisland cir culaires doen verspreiden, waarin het vol gende staat: „In Europa, en wel speciaal In Duitsland, leven millioenen mensen in overvolle ruim tes, waar zy het niet kunnen uithouden. Hon derdduizenden hebben hun huizen verloren en dat is niet hun schuld. Een groot aantal van deze Duitsers, die uitzien naar nieuwe woningen en die genoodzaakt zyn hun be staan opnieuw op te bouwen, willen liever naar Zuid-Afrika gaan d«n naar welk ander land ook. Onder hen zyn velen, die van groot nut zouden zyn voor onze handel en industrie. Door hun afkomst en karakter zouden zy een waardevolle aanvulling van de blanke bevolking van Zuid-Afrika kun nen worden". Sedert de werkloosheid in Zuid-Afrika op onrustbarende wyze toeneemt, hebben de regering en vele nationalistische zegslieden Als de schoonmaak Uw handen onoogiyk maakt, Purol maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 4075 ct. (Adv.) Moderne nieuwe japon. WH hebban heel wat geruchten over de blauwt lUn van het aanstaande seizoen moe ten verwerken voor elndeiyk definitief de ban over de 41 te lange en te wyde rok werd Ulueaproken. De Juiste lengte van de rok is nu 40 c M. van de grond. Daar wy echter niet allen de- aelfde lengte hebben, betekent voor kleinere dames 40 c.M. van de grond af. dat de rok maar even over de knie zou komen, hetgeen ook volgens de nieuwe lijn zeker nog niet de goede hoogte is. Daara-n kunnen wy beterde lengte van de rok tot halverwege de kuit aannemen. Oudere mensen zullen het misschien pret tiger vinden, de rok toch nog iets lènger te dragen. Dit hangt natuuriyk geheel van de persoonlijke smaak af. De zware schouder- vullingen zyn vervallen. Aangeknipte mouwtjes nemen nog steeds een voornarpe plaats in. Een aangeknipte lange mouw is echter, zelfs wanneer er on der de armen een vierkant stukje wordt in gezet. erg onpractisch. Byna altyd scheuren de mouwen in. Voor een japon met korte mouw is aanknippen wel geschikt. Een aan geknipt mouwtje staat erg vlot en boven dien is er minder stof voor nodig. By het model dat wy hier afbeelden is een mouwkapje geknipt .waaraan een ruim kort mouwtje wordt gezet. Dit mouwtje kan ook worden weggelaten, zodat alleen het mouw kapje blijft. De garnering voor deze japon bestaat uit een ruim gerimpelde ruche, die van dezelfde doch ook heel goed van een stof in een af stekende kleur kan worden gemaakt, mits men harmoniërende kleuren neemt. De knoopjes voor de sluiting kunnen dan ook van de garneerstof worden vervaardigd. Hoe te maken? Het zelf maken van dit model is niet moei- ïyk. By het voorpand stikt men eerst de fi- guurnaad in, vervolgens rimpelt men de bo venkant in. Ook aan het rugpand worden eerst de figuurnaden ingestikt en daarna de zy- en schoudernaden van voor- en rugpand aan elkaar gezet. In de linkerzynaad laten we een opening van ongeveer 20 c.M. voor de sluiting. De ruche dienen we voor het inrimpelen van een smal zoompje te voorzien. De plooien van de rok worden alleen aan de taille inge stikt en verder ingestreken. Klaargeknipte patronen van dit model zyn onder No. P 4803 in de maten 40. 42. 44 en 46 verkrygbaar bij S. W N. van Nooten, tegen vooruitbetaling van f 1.15. ZULLEN WE IN DE TOEKOMST LUPINE ETEN? Op een vergadering van de Nederlandse Chemische Vereniging, sectie voedingsleer, sprak ir. H. Lamberts uit Wageningen over „Veredeling van voederlupine voor voedings doeleinden". De voedingsdeskundigen hebben zich nog weinig met de lupine als voedingsmiddel be moeid, door landbouwkundigen wordt in de toekomst de mogelijkheid gezien, dte lupine zodanig te veredelen, dat zij voor menseiyke consumptie geschikt wordt. De opvattingen zyn gebaseerd op «de gunstige chemische sa menstelling van het zaad. De witte lupine is een oud cultuurgewas, dat in de loop van de eeuwen door de mens bewust of onbewust reeds is veredeld. Gedurende de eerste wereldoorlog heeft men in Duitsland en Rusland op grote schaal lupine gebruikt om de enorme eiwit-tekorten aan te vullen. Men maakte lupinekaas, lupi ne-biefstuk. lupine-olie enz. Volgens spreker is binnen korte tyd voe der-lupine een belangrijk voedergewas in vele der wereld geworden. genis ontslagen en zal waarschynljjk volgend Zuid-West Afrika* (Het gebied dat Malan i jaar candidaat zyn by de verkiezingen in het toezicht van de Verenigde Naties heeft onttrokken). En zo gaat dit land met rasse schreden achteruit. De pryzen stygen met de dag. de werkloosheid neemt toe; overal Is schaarste, de industrie gaat achteruit, er is geen kapi taalsinvestering. Er zyn nog wel blanke Zuid- Afrikaners die het niet met Malan eens zyn, velen van hen trekken weg naar het naburi ge Rhodesia om te ontkomen aan een regime dat de concentratiekampen reeds geopend heeft en waar de censuur gereed ligt voor de sprong zich ten sterkste tegen immigratie uit Enge land verzet. ZU zyn zover gegaan met te be weren dat als de vorige regering van Zuid- Afrika geen bouwarbeiders uit Engeland had toegelaten, de werkloosheid in deze branche niet zo groot geweest zou zyn. Een feit is. dat, behalve uit Duitsland byna geen immi granten meer worden toegelaten. De immigranten uit andere landen (ook uit Nederland), die vóór de regering Malan aan het bewind kwam, in Zuid-Afrika arri veerden. voelen zich byna allen bitter teleur gesteld. Ternauwernood ontkomen aan de vyf jaar Naziheerschappy in Nederland, voelen zy zich thans wederom opgesloten ln een land van concentratiekampen, rassenhaat en domheidsmacht. Er heerst voorts een gewel dige woningnood; wil men bijvoorbeeld in Pretoria een huis huren, dan moet men er om te beginnen eerst een jaar gewoond heb ben. daarna wordt men op een lijst geplaatst achter het getal 9000 of iets dergelijks. Met verschillende Nederlandse immigranten heb ik gesproken, doch overal hoorde ik hetzelf de: „Toen ik wegging was ik bezield van de idee in een nieuw land een nieuwe toekomst voor my en myn gezin op te bouwen, doch zoals de toestanden in dit land momenteel zyn, zou ik het nimmer als tweede vaderland kunnen aanvaarden. Ik heb hier nu een prachtig huls. maar ik wil het onmiddeliyk ruilen voor een daggelderswoning in het veen in NederlandHet ii waar, dat men in West-Europa te weinig afweet van wat in dit enorme gebied gebeurt: Het stemrecht, dat de kleurlingen in de Kaap zich al hon derd jaar eigen zagen, wordt hen dezer da gen weer ontnomen. De schoolvoeding voor de arme kinderen van kleurlingen is opge houden terwijl er op de scholen waar de kin deren zitten van de beter gesitueerde blanke ouders, nog altyd schoolvoeding wordt uit gereikt. Het percentage t.b.c. gevallen onder de kleurlingen is onrustbarend hoog het hoogste cijfer ter wereld maar dat neemt niet weg. dat de Kafferkinderen geen school voeding meer nodig hebben daar worden ze maar lui van. zeggen de Nationalisten. Militairen, die op hun uniform nog de te kenen dragen, waaruit biykt dat ze tijdens de oorlog aan Geallieerde zyde gevochten heb ben, hebben deze tekenen moeten verwijde ren. Onlangs is in Johannesburg een school van kinderen van oud-miMtairen totaal ver nield. Dat men op geen enkele wyze meer zijn Nazi-sympathieën tracht te verhullen. biyiÜt wel uit het feit. dat overal openiyk ge schreven en gesproken wordt over een ze kere Battersly een soort Zuid-Afrikaanse Mussert die momenteel geld verzamelt om een monument voor Hitler op te richten. De Zuid-Afrikaanse Joden hebben by de rege ring een officieel protest ingediend tegen de anti semietische propaganda die deze Bat tersly en zyn beweging bedryven. doch de regering Malan heeft tot op heden niet ge antwoord. Battersly vertrok kort geleden naar Engeland om de emigratie en het transport voor te bereiden van een aantal „geselecteerde, zuiver Arische wezen". Men moet ook niet verwonderd zyn als men ty dens een wandeling door Pretoria of Kaap stad plotseling een Winterhulpbus onder de neus geduwd krygt; de opbrengst is voor „voedselpakketten voor de arme Duitsers". Robey Lelbbrandt. die tijdens de oorlog door toedoen van de regering Smuts tot le venslang veroordeeld werd wegerjs zyn ver- raderspraktyken, is in Mei 1948 uit de gevan- GEMENGD NIEUWS. KRIJGT OOST-DUITSE POLITIE EIGEN LUCHTMACHT? Volgens het West-Berlynse blad „Social- Demokrat" hebben de Russische autoriteiten de Oost-Duitse politie toestemming verleend een eigen luchtmacht in te stellen. „Deze lucht macht zal een onderdeel vormen van de grenspolitie. De toestellen zullen als ken merk Russische sterren dragen en alleen be trouwbare communisten zullen tot bestuur der opgeleid worden", aldus het blad. DRIE DODEN BlJ AUTO-ONGELUK. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is op de ryksweg 's-Hertogenbosch—Tilburg, onder de gemeente Helvoirt. tengevolge van de mist .een personenauto met flinke vaart tegen een boom gereden. De drie inzitten den. een echtpaar met gast waren op slag dood. WATER IN DE PLAATS VAN OLIE. Woestijnen worden aJtkers. Het Nabye Oosten is een van de grootste oliegebieden van de wereld geworden In Irak. Iran en Arabië bevinden zich in de bodem naar schatting meer dan 2 milliard ton aard olie. Waarschijnlyk bezit Saoudl-Arabië boven dien nog ruim 4 milliard ton, wat overeen komt met 30 milliard vaten, terwyi de reser ves van Amerika op 34 milliard vaten wor den geschat. Deze olierykdommen brengen aan de Mohammedaanse landen zoveel geld binnen dat men daar thans de aanleg van stuwdammen overweegt, die het woestijnland weer zullen bevloeien en dus vruchtbaar ma ken. Eens moet hier een paradijsachtig land schap bestaan hebben en wellicht zal het dus mogeiyk zijn om dank zy de olie uit de diepte voldoende water op de oppervlakte te brengen, waardoor de tsreek zy zyn oude vruchtbaar heid kan worden hersteld. NOG GEEN VONNIS VOOR VAN GEELKERKEN Het proces tegen de voormalige plaatsver vangende leider van de N.S.B. en leider van de Nationale Jeugdstorm, Van Geelkerken, is nog niet geëindigd. De Utrechtse rechtbank beeft de stukken opnieuw in handen gesteld van de rechtercommissaris vpor een nader onderzoek. S.S.-OFFICIEREN „ONSCHULDIG". Een Duitse rechtbank te Mtinchen heeft het vroegere hoofd van de Gestapo te Münchep, kolonel der S.S. Oswald Schafer. en zyn plaatsvervanger dr. Richard Lebküchner vrij gesproken van misdaden tegen de mens heid. Zy waren verantwoordelijk gesteld voor de dood van Oost-Europese slavenarbeiders en beschuldigd van het toebrengen van licha melijk letsel door zweepslagen aan gevange nen. Het hof achtte beklaagden niet schuldig en gelastte hun onmiddellijke invryheidstel- ling. EEN PIANIST IN PRAAG VERDWENEN? Een woordvoerder van de Griekse legatie te Praag heeft verklaard, dat een ln Rusland geboren pianist van Griekse nationaliteit in Praag „verdwenen" is. nadat hij een bezoek aan de politie had gebracht. Het Tsjechoslo- waakse ministerie van buitenlandse zaken had tot nu tqp geen bevredigende inlichtin gen aan de Griekse legatie verstrekt. AUSTRALISCHE STAD DOOR OVER STROMING BEDREIGD. Het Zuidelijke gedeelte van de Australi sche staat Nieuw-Zuid-Wales wordt door over stromingen geteisterd. Volgens politieberich ten wordt verwacht dat de stad Wagga-Wagga die in het midden van het getroffen gebied ligt. onder water zal komen te staan. Zakenlieden zijn koortsachtig bezig met het bouwen van uit cement, bakstenen en zand zakken samengestelde „borstweringen" om hun winkels te beschermen tegen het puin, dat de buiten zijn oevers getreden Murrum- bidgee-rivier meevoert. De gehele nacht zyn amphibie-voertuigen en vrachtauto's van het Australische leger bezig geweest 400 gezinnen te evacueren uit het 15.000 inwoners tellende stadje Wagga-Wagga. ITALIAANSE STAKING GEËINDIGD. Weer nieuwe staking? De millioenen stakers in Italië zyn Woens- dagavond na afloop van de twaalfuur-staking naar hun werk teruggekeerd en bussen en trams reden weer in Rome en de andere grote Italiaanse steden. Ten gevolge van de dood van een demon strant te Parma dreigt thans opnieuw een staking. De demonstrant, een werkloze boe renarbeider, die in een ziekenhuis aan kogel- wonden overleed, zou volgens het commu nistische vakverbond met een machinege weer in de maag zyn geschoten. Het bestuur van het vakverbond kwam Woensdagavond in spoedzitting byeen om te beraadslagen over een nieuwe stakingsactie uit protest tegen de dood van deze man De Franse stakingen. De Franse premier. Georges Bidault. heeft in een radiorede algemene voorwaarden be- DAMES HOEDENMODE ZOMER 1950 TE PARIJS. De zomerhoeden voor 1950 va- rieeren van groot tot klein. ZU zyn gegar neerd met bloemen, welke als een stralen* krans om het hoofd sluiten. kend gemaakt, waarop de regering bereid is de looneisen van de stakende arbeiders tege moet te komen. De stakingen, die verschil lende sectoren van de Franse economie heb ben getroffen, hebben thans reeds drie-en-een halve week geduurd. SCHEPEN VAN EN NAAR DE OOST. Georgic Djakarta—R'dam 22 bU Algiers. Volendam 23 te R'dam van Djakarta. Indrapoera DjakartaRotterdam 22 23 pas. 5 u Kaap Bon. Waterman DjakartaR'dam (Hoek v. Hol land 3 u verw. 24/3) pas. 22 21 u. Quesiant Fairsea Djakarta—Amsterdam pas. 22 Straat Soenda. Goya DjakartaR'dam 22 70 M.Z. Socotra. Johan van Oldenbarnevelt AmsterdamDja karta 23 verw. Portsaid. Willem Ruys R'damDjakarta 22 200 M.W Minicoy. Zuiderkruis R'dam—Djakarta 22 180 M.NNW Perim. AANSTEKELIJK. Gistermorgen weigerden ongeveer honderd man van de centrale werkplaats van de Rot terdamse tramwegmaatschappy aan het werk te gaan. Deze actie ging buiten de bonden om en stond in verband met de 5 pCt. loons verhoging. Na besprekingen werd een voor lopige regeling getroffen, met het gevolg dat 's middags het werk werd hervat. BLOEMENTENTOONSTELLING IN LISSE Te Lisse is gistermiddag onder grote be langstelling de nationale bloemententoonstel ling van de stichting „Keukenhof", door mi nister Mansholt geopend. Onder de vele ge nodigden waren dr. T. E. baron de Vos van Steenwyk, commissaris der Koningin in Noord-Holland, de heer Clarence Hunter, hoofd van de Marshall-missie in Nederlanden de heer H. D. Louwes, voorzitter van de stichting voor de landbouw. ZALTBOMMEL 1100 JAAR. Zaltbommel bereidt zich voor om einde September zyn 1100-jarig bestaan te gaan vieren. Men overweegt het oprichten van nf^ bootsingen der oude stadspoorten en verllch* ting van alle openbare gebouwen. MOORD EN MISHANDELINO. De officier van justitie by de Haagse recht- band eiste een gevangenisstraf van 20 jaar tegen de 47-jarige bankwerker K. S. en 9 maanden gevangenisstraf tegen de 28-jarige metaalbewerker C. L., beiden uit Nieuwkoop Deze verdachten zyn nauw betrokken ge weest by de gebeurtenissen, die in de nacht van 30 op 31 Juli 1949 naby Nieuwkoop heb ben geleid tot de gewelddaige dood van da Amsterdamse tandtechnicus P. J. van Pig. gelen. Zondagsdienst Artsen. KrlmpenerwaartL Zaterdagmiddag 2 uur tot Maande» 8 uur zyn aanwezig de artsen: J, Van ochtend Barten te Schoonhoven, Telef K 1823—809; Joh. Bouman te Gouderak. Telef. K 18J7—git; if, J. N. B. van der Grient te Bergambacht, Telef. K 1825—216; A. M. Visser te Krimpen aan de IJssel. Telef. K 1895-307. Arkel - Meerkerk - Leerbroek - Noordel©oe en Giessen-NIeuwkerk. Van Zaterdagmiddag 25 Maart nm 3 uur tol Maandagmorgen 8 uur wordt de medjscha dienst in deze plaatsen verzorgd door dokter B. J. Yff te Arkel, Telef. 19; en dokter L. J. Bas. tiaans te Meerkerk, Telef. 16. Capelle aan de IJasel. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandag morgen 8 uur wordt deze dienst waargeno men door dokter E. Boortstra. Telef K 1800— 22287. Moordrecht Nieuwerkerk aan de Uaael. Vanaf Zaterdagmiddag 12 uur tot en met Maandagochtend 8 uur zal de doktersdlenst in deze gemeenten waargenomen worden door dr. J D Westendorp te Mordrecht. Telefo» K 1827—315. Haastrecht - Polsbroek - Oudewater. Deze dienst wordt van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen waargenomen door dr, Mühring te Polsbroek. Telefoon K 1822203. Waddinxveen Medische dienst: dr. E. M. L. Hemminga, Dorpstraat 66. Telefoon 278. Zevenhulzen - Bleiswyk. Medische dienst: Dr. J. Tol te Eleiswijk, Telefoon K 1892—500. ZONDAGSDIEN8T DIERENARTSEN. Schoonhoven - Bergambacht. Deze dienst wordt Zaterdag en Zondag waargenomen door de heer Wensink te Berg ambacht. Telefoon K 1825—357. Het Nederlandse merk met wereldreputatie. lAdv.l

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3