PLAATSELIJK NIEUWS t Burgemeester Nieuwenhuisen vertrekt LAATSTE BERICHTEN Het leven van Seretse Khama's blanke echtgenote Angstige Dagen NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTMiMh» Conlnt WOENSDAG 29 MAART 195» Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). VrU koud. Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buitjes Meest mat ge wind tussen Noord-West en Noord. Vrij koud. doch slechts op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Op- en Ondergang der Zon. 29 Maart: Op 632.. onder 19.08. 30 Maart: Op 6.21. onder 19.09. 31 Maart: Op 6.19. onder 19 11 MAANSTAND. Wassende Maan. 29 Maart: Op 13.07. onder 5 06. 30 Maart: Op 14 34 onder 5 26. 31 Maart: Op 16.03'. onder 542. 2 April Volle Maan. Hoog water te Schoonhoven: 29 Maart 1 40 uur: 30 Maart 3.12 uur. 31 Maart 3 44 uur; 1 April 5— uur. Keulen. 28 Maart, stand 113, val 0 02, SCHOONHOVEN. VERKEERS-EXAMEN. „Nummer één. het is je tijd", klonk het Maandagmorgen op het Stationsplein. „Num mer één sprong op rijn fiets, keurig aan de rechterkant van de weg. de Spoorstraat in. Degene, die daar wegfietste met een bordje met het cijfer 1 op zijn borst was de eerste van de 29 leerlingen uit de drie hoogste klas sen van de school met de Bijbel, die deze dag het practische gedeelte van het zogenaamde verkeers-exap-rên aflegden, welk examen door de Verenjgjhg voor Veilig Verkeer wordt ge organiseerd in' aansluiting op het verplicht gestelde leervak verkeer. Begin Maart hadden de'ze jongelui het schriftelijk examen reeds afgelegd en nu moesten ze dan hun theoretische kennis in practijk brengen. De eisen vallen lang niet mee. De leerlingen moeten op de kleinste kleinigheden letten, die evenwel ondanks hun op het oog zo geringe bijkomstigheid wel ter dege moeten bijdragen tot een veilig ver keer. Zoals deze kinderen op hun fietsen door de stad reden, zien we het de volwassenen bijkans nimmer doen. De ouderen kunnen heel veel leren van het weggebruik, zoals de ze scholieren het lieten 'zien. Zij het bij enkelen misschien met een beetje zenuwachtigheid het was tenslotte ook een examen ze reden de voorgeschreven ronde over het algemeen keurig uit. Op tijd een hand uitsteken bij richting-veranderen, stop tekens geven, belsignalen. het waren dingen, die door de meesten uitstekend werden ge daan. Zes posten onderweg, vijf van de Rijkspo litie en de heer Peerbolte namens de com missie voor Veilig Verkeer, stonden de pres taties van de jeugdige wielrijders en -rijdsters te becritiseren. Het moeilijkste punt van de route was het Beslaepen raet heeft gront: het duyster kruispunt Lange Weistraat-Lopikerstraat, want daar stond een wachtmeester het verkeer te HOND MÊT DIPLOMATIEKE STAT Het Israëlische departement van bui tenlandse zaken en de Russische legatie te Tel Aviv hebben tien dagen lang be sprekingen gevoerd over de vraag, of een hond diplomatieke onschendbaar heid kan genieten. Er was een vrouw op straat gebeten door een terrier van een Russische le gatie-functionaris en de Israëlische ge zondheidsdienst wilde de hond onder zoeken t>p hondsdolheid. De Sowjet- legatie weigerde echter de Israëlische ambtenaar toe te laten en verklaarde, dat de hond „diplomatieke privileges" genoot. Thans is een compromis gevonden. Een secretaris van de legatie zal de Israëli sche veearts op het terrein van de Sowjet-legatie vergezellen. De arts mvet dan onmiddellijk en ter plaatse een oordeel uitspreken. HET WORDT WARMER. De gemiddelde temperatuur op de wereld fs van 1910 tot 1940 met 0.33 graad Celsius gestegen, aldus het rapport van het Deense Koninklijke Geografische Genootschap. De temperatuur in Groenland is in deze tijd met drie graden gestegen en die op Spitsber gen, Noord-Azië en het Noorden van Canada met meer dan twee graden De temperatuur stijging is geringer naar mate men meer naar het Zuiden komt. ®udt pollanbértir ^oétirflt van de naghten Is moeder van gepeys en voedster der gedachten. regelen. In het Plantsoen school nog een ad dertje onder het gras: een stopbord. Jammer dat een meisje zo onfortuinlijk was dit ver- keersteken helemaal over het hoofd te zien. Na afloop werden de leerlingen naar huis REISDOCUMENTEN TUSSEN NFnFRi «vn gestuurd met de nadrukkelijke mededeling. BUSUOtUMtNTEN ™°SEN NEDERLAND dat hun correctheid by het ryden n,et allften EN BELGIE. tot het examen beperkt moest blijven. Van 1 April af zullen het bewijs van Ne- "et eindresultaat van het theoretisch en derlanderschap en de Belgische identiteits- P^ctische examen was zeer gunstig. kaart als reisdocumenten wederom worden Slechts utw,ef leerlingen hebben het diploma ingevoerd. Het ligt in het voornemen zospoe- niet behaald Veertien candidaten legden het dig mogelijk met de Luxemburgse regering P™ctlsche .«edeelte foutloos af. van wie er GEMENGD NIEUWS. RIJWIELEN MET HULPMOTOR ZIJN NU WEER FIETSEN. De minister van justitie heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van verkeer en water staat. aan de justiig doen weten, dat er geen bezwaar behoeft te bestaan tegen een soepele behandeling van bestuurders van rijwielen met hulpmotor. Het is namelijk te verwachten, dat na in voering van het nieuwe wegenverkeersregle ment. deze fietsen tot die voertuigen zullen worden geregeld, welke niet als motorrijtuigen worden beschouwd, zodat ook geen rijbewijs of nummerbewijs nodig zal zijn. Voor alle rijwielen met hulpmotor is mo torrijtuigenbelasting verschuldigd. Vogelpest in Rotterdam. gevreesde pseudo-vogelpest maakt sinds dagen ook te Rotterdam slachtoffers het pluimvee van enkele particulie- ondef ren. tot een overeenkomst te komen, waardoor het de onderdanen van de drie Benelux-lan- den mogelijk zal zijn in deze landen te rei zen zonder paspoort. CHINESE NATIONALI8TEN WILLEN HONGERENDEN HEfcPEN. De Chinese nationalistische autoriteiten zul len een aanbod doen de blokkade voor het communistische China op te heffen voor goe deren. die bestemd zijn voor de door hongers nood geteisterde Chinese gebieden. GESPREK MET STALIN IS NU NUTTELOOS. In het Engelse lagerhuis heeft de onder minister van buitenlandse zaken gezegd, dat het tijdstip voor besprekingen rechtstreeks met Stalin, moest worden vastgesteld door de verantwoordelijke mensen. Zulke besprekin gen zouden zonder voldoende voorbereiding weinig kans van slagen hebben. De enige hoop op een wijziging in de houding van Rusland lag in het slagen van de pogingen om sterke gemeenschappen van vrije mensen op te bouwen. Richard Crossman. leider van de linkse groep der Labourpartij. verklaarde, dat de enige kans op een nederlaag voor het com munisme gelegen was in het maken van een scheiding tussen die communisten, die in hm eigen volk geloven, en de anderen, die louter „satellieten en slaven der Russsen" zijn. Verlies voor Schoonhoven één was. die tevens het schriftelijke examen zonder fouten had afgelegd. VEERTIG JAAR MONTEUR. Een man die talloze malen een bescheiden functie vervulde bij feestelijke of plechtige gebeurtenissen zal nu zelf in het middelpunt van de belangstelling komen te staan. De heer H_ van Dam. chef-monteur uit de gara ge A. van Iperen. die veelmaals optrad als chauffeur in bruiloftstoeten e.d., zal op 1 April veertig jaar in dienst zijn van de „bussen- garage". Het ligt in het voornemen de heer Van Dam Zaterdagmiddag voor zijn trouwe plichtsvervulling te huldigen. DENK EN ZET. De damvereniging „Denk en Zet" speelde Maandag In calé P. van Veen de volgende competitiewedstrijden: W. van der HorstN. W. Veer 02 J J van der Horst—W Rietveld 1—1 G. A. van EgmondA. van der Leeden 11 P. de Jong—A. A. Driessen 0—2 J. MaaslandA. Bouter 2—0 C. Stoppelenburg—A. Mesker 1—1 D Veer—J. Liedorp 2—0 H. DuëF-C. den Besten 2—0 P. de JongJ. Mesker 2—0 B. de Hoop—P. de Jong afgebroken GEVONDEN VOORWERPEN. Speelgoedeentje, handschoen, rookartikelen, kinderwant, sleutel, alpinomuts. catechismus boekje. bal. armbandje, ceintuur, knot wol, ringetje. Inlichtingen op het politiebureau. Benoemd te Ridderkerk. Bargemeesfer Nieuwenhuisen gaat Schoonhoven verlaten. Gisteren in de late middag kwam het eerste telefonische bericht daarover hier aan en het hield voor burgemeester Nieuwenhuisen een belangrijke promotie in: met ingang van 16 April is hU benoemd tot burgemeester van Ridderkerk, een gemeente van ruim 18.000 Inwoners met een rechtse meerderheid in de raad, waar de burgemeesters-functie sinds 31 Augustus 1949 vacant is- Voor Schoonhoven betekent deze benoeming een verlies. In de afgelopen honderd Jaar heeft geen burgemeester zo vele Jaren achtereen over de gemeentelijke belangen hier ge waakt. Die continuïteit in het gemeentelijk bestuur heeft niet nagelaten vruchten af te werpen. Thans gaat Schoonhoven waarschijn iyk een vrij langdurige periode tegemoet waarin het geen burgemeester sal hebben. met de verbouwing en uitbreiding van de oude Ulo-school tot openbare lagere school; vernieuwing van de kademuren en sluizen in de Haven; de uitvoering van een omvangrijk rioleringsplan met bouw van een zuiverings installatie en demping van de Zevender en de Havensloot. Hierdoor werd bereikt dat alle „open riolen" uit Schoonhoven verdwenen. Toen de burgemeester hier zijn intrede deed was de kerkrestauratie in volle gang, doch daarin was toen niet betrokken het koor van de monumentale Bartholomeuskerk. Onder aanvoering van burgemeester Nieuwenhuisen werden gelden gevraagd en verkregen om de restauratie volledig te doen zijn. De burgemeester had ook een warme be langstelling voor het brandweerwezen en onder zijn bestuur werd de brandweer gereorgani seerd. nieuw materiaal aangekocht en gara geruimte daarvoor geschapen. In verband hiermede kwam ook het nieuwe alarmerings systeem tot stand. Behalve de reeds genoem de noodlijdendheid ondervond ook de finan ciële zijde van het veerbedrijf de sanerende invloed van burgemeester Nieuwenhuisen, die op het ogenblik plannen in voorbereiding heeft tot reorganisatie van de gemeentelijke financiële dienst. Van de recente gebeurtenis sen onder burgemeester Nieuwenhuisen be heer mogen wij nog herinneren aan de aan koop van bouwgrond langs de Opweg en van sportvelden, aan de plannen tot bouw van een nieuwe pont en de uitbouw van Schoonhoven tot een onderwijscentrum. De instandhouding v,pn een garnizoen hier ter plaatse en vooral de uitstekende verstandhouding tussen mili tairen en burgerij is voor een groot deel aan de burgemeester te danken; wellicht komt hieruit ook voort zijn warme belangstelling voor het instituut Steun Wettig Gezag. Zijn belangrijke verdiensten voor het Rode Kruis zag hij gehonoreerd met eerst het zilverenen later zelfs het gouden kruis van verdienste van dat lichaam. Op het ogenblik is de ambtswoning te Rid derkerk (Rijsoord) nog niet beschikbaar, zo dat een datum van definitief vertrek van bur - De heer A. M. Nieuwenhuisen is op 30 Mei 1932 benoemd tot burgemeester van Schoon hoven. Voordien had hij negen jaar lang de functie van gemeente-secretaris van Maas sluis vervuld, waarbij hij zich bijzondere ver diensten verwierf ten aanzien van de oplos sing der grote financiële moeilijkheden, waar in die gemeente toen verkeerde In Schoonhoven was dat niet veel beter, want ook hier begon weldra de periode van financiële noodlijdendheid. welke ook tijdens het beheer van burgemeester Nieuwenhuisen tot een goed eind gebracht werd. Bij zijn in stallatie hier ter stede op 17 Juni 1932 werd reeds op de financiële zorgen gezinspeeld, doch zij wierpen toen nog geen duidelijke donkere schaduwen. Andere onderwerpen stonden toen meer in de belangstelling, bij voorbeeld het wegenprobleem. Wijlen weth. v. d. Oever heeft in zijn verwelkomingsrede tot de nieuwe burgemeester de noodzakelijk heid geschilderd van betere verbindingen voor Schoonhoven. In zijn beantwoording heeft burgemeester Nieuwenhuisen toen geen concrete toezeggin gen gedaan. Dat kon hij ook nipt doen en toch bleek, dat hij van plan was het probleem aan te pakken. Wanneer nu zeer binnenkort de uitvoering van het wegenplan een aan vang gaat nemen, zal dat dus zijn stempel gedrukt hebben zowel op de Intocht als op het vertrek van burgemeester Nieuwenhuisen. Tijdens de plechtigheid van zijn ambtsaan vaarding had de toen nog nieuwe burgemees ter ook doen doorschemeren, hoe zijn metho de van werken zou zijn. Hij vertelde dat hij «ou streven naar zakelijke raadsvergaderin gen zonder persoonlijke vetes. Dat is volko men geslaagd. Hij zeide dat het overigens ook met zijn gewoonte was bij moeilijke geschil len veel te praten. Hy zou niet blaffen, doch wel bijten wanneer dat nodig was. Toevalli- gerwys is ons dezer dagen nog op zeer tref fende wijze gebleken, dat de burgemeester hog volkomen volgens ditzelfde principe werkt. En met succes. Tijdens zhn beheer zijn onder andere de volgende belangrijke werken uitgevoerd: de bouw van een dubbele Ulo-school tegelijk Vervoerverbod pluimvee verscherpt. Het vervoerverbod van pluimvee, dat is ingesteld in verband met het optreden van de pseudo vogelpest voor de provincies Noord- Brabant, Zeeland en Limburg, is thans uit gebreid met het grondgebied gelegen ten Zuiden van de Ryn, de Waèl, de Merwede en het Hollands Diep. HET ONDERZOEK NAAR DE RAMP MET DE FRANEKER. In verband met het onderzoek naar de ramp met het K.L.M. vliegtuig „Franeker". dat vorig jaar met Amerikaanse journalisten aan boord by Bombay verongelukte, heeft de di recteur-generaal van de luchtvaart, de heer Backer, gezegd, zich te kunnen verenigen met de inhoud van het rapport van India, dat de regering van dit land enige tyd aan Nederland overhandigde. De bestuurder had. in plaats van te willen landen, moeten wachten of naar een uitwykhaven moeten vliegen nadat hij zich door eigen waarneming overtuigd had van de heersende omstandigheden. Als secun daire oorzaken van de ramp noemde hy de onbekendheid Van vljéger en bemanning met de ligging van het'terrein rond het vliegveld Het (verkeerde) advies om naar 800 voet te klimmen en het door de vlieger niet nemen van maatregelen om het vliegtuig wel te doen stygen. nadat hij zag aankomen, dat hy in de wolken zou gaan vliegen. Ten slotte oordeelde de directeur-generaal het waarschyniyk, dat de bestuurder de lan ding wilde doorzetten, gezien het belang van zijn opdracht. ONDERSCHEIDING VOOR DIRECTEUR- GENERAAL VAN DE B.B.C. Sir William Haley, directeur-generaal van de B.B.C. de Engelse radio-omroep, heeft Dinsdag uit handen van de Nederlandse am bassadeur te Londen, jhr mr. E. F. M. J. Mi- chiels van Verduynen, de versierselen van groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau ontvangen als erkenning voor zUn tijdens de oorlog aan de Nederlandse zaak bewezen diensten. De B.B C. zal op 11 April een bijzondere uitzending in het Nederlanos verzorgen, waar- n verschillende programma's, die in de oor log voor Nederland zyn uitgezonden, zullen worden opgenomen. PAA8VEETENTOONSTELLING. De 81ste Paasveetentoonstelling. georgani seerd door de afdeling Rotterdam. Schiedam en omstreken van de Hollandse Maatschappy van Landbouw, werd gister op de veemarkt te Rotterdam gehouden. Het aantal inzendingen en de kwaliteit van de dieren is aanmerkeiyk beter dan het vorig jaar. verklaarde de voor zitter. J. de Kroes. Duizenden bezoekers passeerden de entree om de ongeveer 465 ingezonden koeien, paar den. schapen en geiten in ogenschouw te ne men Ook de fabrikanten van landbouwwerk tuigen. die op de tentoonstelling demonstreer den, hadden niet over belangstelling te klagen. EERST STATION, NU DERTIEN WONINGEN De gemeenteraad van Purmerend heeft be sloten het voormalige stationsgebouw van de Nederlandse. Spoorwegen te bestemmen tot woonruimte. Dertien woningen zullen daarin worden ingericht. PLAATSELIJK NIEUWS. ONDERSCHEIDINGEN Alblasserdani. Oo Vrydag 24 Maart heeft burgemeester L. Looij ten raadhuize aan de volgende mensen het Oorlogsherlnnerings- kruis uitgereikt- A. van der Weyen. W. van wynen en J. wynhoff, allen te Alblasser- dam. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK. Benschop. In de Vrydagavond gehoudan al gemene ledenvergadering van de Coop Boe renleenbank. werd de balanp met verlies- en winstrekening onveranderd goedgekeurd. De inleggingen aan spaargelden hebben be dragen f 483,913.90; de ontvangsten in lopen de rekening f 408.278.61. Aan rente werd ont vangen f 22.658,26. Aan voorschotten werd te rugontvangen f 2834 Aan spaargelden werd terugbetaald f 408.708.54. in lopende rekening f 482 939.82 Aan voorschotten werd verstrekt f 8500. Be taalde rente: aan de spaarbank f 15.178; in lo pende rekening f 312,19. De winst bedraagt f 4801,85. Het kassaldo op 31 December bedroeg f 6565.11. De totaal ontvangsten en uitgaven bedroegen elk f 927.733.74. terwyi de balans een eipdcijfer vertoont van f 1.002.730.29 Op 31 December 1949 bedroeg het saldo vrye spaargeld f 814.651,39. dat is f 142.535,10 méér dan een jaar tevoren. Het totaal aan geblokkeerd, optie en beleg ging bedroeg f 130.414.77. dat is f 67.329.74 min der dan een jaar tevoren, dus was er meer aan totale spaargelden f 75.205.36. Met byna algemene stemmen werden herko zen als lid van het bestuur de heer R van Woudenberg en als lid van de raad van toe zicht de heer J. Lekkerkerker Tz. De beide aftredende plaatsvervangende bestuursleden de heren T. Oskam en J- Lekkerkerker Az„ en de beide aftredende plaatsvervangende leden van de raad van toezicht de heren P. J. Lek kerkerker en T. Roodenburg Hz., werden by acclamatie herkozen Allen namen hun herbenoeming aan onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrou wen. VERVROEGDE OCHTENDBUSLICHTING. Bergambacht. Met ingang van 1 April komt er wyziging in het tydstip van de ochtend- buslichting. Inplaats van zeven uur zullen om zes uur 's morgens de poststukken worden verzonden naar de richting Schoonhoven (voorheen Gouda), opdat zy dan om zeven uur te Gouda verder kunnen worden gedis tribueerd. Naar aanleiding van een adres aan de P.T.T. heeft deze instantie besloten de post- bestellingsgrens in Bovenberg te wyzigen. Thans zal het bestelgebied van Bergambacht worden uitgebreid tot Bovenberg D. 61. De rest biyft tot het bestelgebied Schoonhoven behoren. Capelle aan ge IJsael. Schak en. Door een ferme 7-3 overwinning op O.D.1.3 uit Dor drecht behaalde het eerste tiental van de S.V Kralingsche Veer Maandag het kampioenschap derde klasse C R S B. Kralingsche Veer 1 is daarmee automatisch tweede klawer gewor den. Dit is nog niet eerder in het 14-jarig be staan van de schaakvereniging het geval ge weest. Er heerst echter dubbele vreugde in het schaakkamp, daar het nu zeker is, dat het tweede tiental niet zal behoeven te degrade ren, en dus het volgend seizoen weer in de derde klasse uitkomt De laatste wedstrijd van het seizoen voor het tweede tiental ein digde in een 46 nederlaag. Het behaalde kampioenschap zal binnenkort in een speciale feestvergadering worden ge vierd. FAILLISSEMENT. Gouda. De meubelfabrikant J. Boll, Lange Dwarsstraat 37, is failliet verklaard. Krimpen a.d. Lek. De afdeling van Het Groene Kruis hield haar jaariykse voorjaars vergadering. De secretaris, de heer M. van Namen, bracht uitvoerig verslag uit over het afgelopen verenigingsjaar, dat in het alge meen rustig is verlopen. Zuster Stam bracht 2069 ziekenbezoeken in 80 gezinnen en 217 bezoeken by t.b.c. patiënten in 17 gezinnen. Er hadden 170 hoogtezonbestralingen plaats en uit het magazijn werden 287 artikelen uit geleend. Dank zy enkele subsidies over af gelopen jaren kon de penningmeester, de heer W. J. Verhoeff. een klein batig saldo boeken. Het financiële verslag werd onder dankzegging goedgekeurd. Daarna bracht de heer W. J. Verhoeff ver slag uit over de algemene vergadering, waar in de pensioenen van d« wykzusters waren besproken. By de rondvraag kwam de inning van de contributies ter sprake, benevens eventuele verhoging van de contributie. Men besloot echter de contributie voorlopig te handhaven op het bestaande tarief. De gestolen auto T.O.P. (Schoonhoven) behaald perc 89 77 5 Chalk Betimes (Lekkerkerk) behaald perc. 98.19; 6 Ons Genoegen 1 (Krimpen aan de IJs- sel) behaald perc. 88 83, 7 K B.C. II (Krimpen aan de Lek) behaald perc. 86.56, 8 Ons Ge noegen II (Krimpen aan de IJssel) behaald perc. 82 46 9 O.V.A. (Krimpen aan de Lek) be- haald perc. 75.03. De landbouwhuishoudschool hield Don. derdag een gezellige afscheidsavond in de Ge- meenteiyke Gymnastiekzaal met de ouders Het programma werd geheel verzorgd door de leerlingen, die de tweejarige cursus met goed gevolg hadden doorlopen. Een groot deel van de avond werd gevuld met zang en muziek, onder leiding van de leraar der school, de heer C. A. van Egmond. Het hoogtepunt was wel het feestconcert en muziekspel door genoemde leraar gecomponeerd Een verloting vormde het sloth van deze geslaagde avond Mevrouw T. HakemulderDe Bruin heeft wegens vertrek naar het buitenland bedankt als penningmeesteresse van het dameskoor In- ter Nos. In de bestuursvergadering van de Oran jevereniging „Oranje Nassau" is besloten, dat op de avond van 1 Mei een grote lichtoptocht zal worden gehouden Hieraan kan met elke soort feestverlichting worden deelgenomen, byvoorbeeld verlichting, welke een bepaalde voorstelling geeft of reclame-doeleinden heeft. De gymnastiekvereniging ..Kra.cht door Oefening" hield Vrijdagavond in café „Het Bonte Paard" haar jaariykse algemene verga. dering Een ingekomen stuk van enkele leden over trouwe opkomst werd In handen gesteld van de leider. De rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer K. van der Wou den. werd na rapport van de kascommissie, goedgekeurd. Het rapport van de commissares- se van werktuigen, mej. M. Boon. en van de commissaris van werktuigen, de heer G. d$ Jong. werden na voorlezing goedgekeurd. De penningmeester bracht nog een woord van dank uit aan de bode. de heer Joh. M. de Vos voor de goede inning der contributie. De af tredende becstuursleden. K. van der Wouden, penningmeester. Joh M. de Vos. tweede se cretaris, en mej. P. Broere. commissaresse van orde, werden herkozen, zy aanvaardden hun herbenoeming. In de rondvraag werd nog uitvoerig ge- sprojoen «Tver de nieuwe vorm van gymnastiek, waarmee op de wedstryden in de kring onder leiding van W. van Herk geen slecht figuur geslagen is. Voetbal. In een spannende wed- stryd heeft het eerste elftal de pönten ge deeld met Hillegersberg 1. In de eerste helft werd niet gescoord. Eenmaal ging de bal lang zaam vlak langs het verlaten Hillegersberg- doel en tenslote werd hy weggewerkt. De tweede helft was vyf minuten aan de gang. toen LFC een corner werd toegewezen, de bal kwam by de rechtsbuiten, die keihard In schoot 1—0. Het «pel golfde heen en weer en beide keepers moesten handelend optreden, wat hun goed afging. Toen na een half uur een Hillegersberg speler eveti vrij gelaten werd, maakte hy hiervan een dankbaar gebruik. 11 Beide ploegen spanden zich nog eens terdege in maar bij het eindisgnaal was de stand nog 1—1. Het lid Wout van Kley was na een onge veer driejarig verbiyf in Indonesië Donder dag teruggekeerd en had zich weer opgesteld. Het bleek, dat hy het voetballen'niet verleerd was, want hy schepte verschillende mooie kansen, die helaas geen succes opleverden. Het tweede elftal bracht een bezoek aan St. Lodewyk 2 te Hillegersberg. de hekkenslui ters. LFC won met 0—2. Met rust was de stand nog 0—0. Het vierde elftal wist haar posfitie aanzien- ïyk te versterken dpor Groot-Ammers 2 met een 3—0 nederlaag huiswaarts te zenden. Lekkerkerk. Op Dinsdag 4 April geeft het Lekkerkerks en Krimpens vrouwenkoor onder leiding van de heer Jan van Dyk ëen concert in Amicitia. Er worden koorwerken van Schu bert. Zweers en Diepenbrock uitgevoerd. Bo vendien zingt men opera-fragmenten, onder an dere uit Carmen, van Bizet, met medewer king van solisten. Ter afwisseling zal men en kele viool-soli kunnen beluisteren door Piet Mudde. Voor andere bijzonderheden verwy- zen wy naar de advertentie elders in dit blad. Oud-Alblaa Gevonden: een kaplaars. Inlichtingen by de politie. Koster Ned. Herv. Kerk. Oudewater. In de plaats van de heer C. Reijngoud. die als zodanig heeft bedankt, is met ingank van 15 Mei tot koster der Herv. Kerk benoemd de heer W Verdouw. Seheliuinen. De voetbalclub D O S 1 zal ty- dens het Paastournooi te Giessen-Nieuwkerk, een wedstrüd spelen tegen G.J.S. uit Gorln- chem. STRQOMBESPARING. Seheliuinen. Wegens het omvangrUke werk aan de electrische leiding, zal een deel der in woners deze week van «jngeveer 10 uur vm. tot ongeveer 4 uur nm. van electrische strooir verstoken zyn. gemeester Nieuwenhuisen nog niet genoemd worden. FRANSE VLIEGBOOT MET TIEN MENStN VERONGELUKT. Tydens een oefenvlucht is een vliegboot van het type ..Latecoere" kort na vertrek uit Biscarosse by Bordeaux in de lucht ontploft en in zee gestort. Aan boord bevonden zich tien mensen. Te hulp gesnelde schepen von den alleen een olievlek. Het neergestorte toestel is een zesmotorige vliegboot „Late coere 631". De eerste „Latecoere 631" werd door de Duitsers in beslag genomen en later op het meer van Konstanz door bommen tot zinken gebracht. Een tweede „631" stortte 22 Februari in zee, waarby negentien mensen om het leven kwamen. Een derde verdween 1 Augustus 1948 650 kilometer ten Westen van Kaap Verde met 52 mensen aan boord. Besnoeiing van het Marshall-plan Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hgeft besloten het bedrag van 2.950000.000 dollar, dat presidentTruman verzocht had voor het Europees herstelprogram met 250 millioen dollar te verminderen. Tevoren was een republikeins amendement waarin vermindering met 500 millioen dollar werd voorgesteld, met 152 tegen 137 stemmen verworpen. SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Gistermorgen slaagden twee douane-ambte naren van de post Eersel (Noord-Brabant)( die velddienst deden, er in een auto in beslag te nemen. Deze bleek te zyn geladen met drieduizend kilogram boter, bestemd voor België. Naar de smokkelaars wordt nog gezocht Lopik. Voor de Meervoudige Kamer van de Utrechtse Rechtbank stond Dinsdag de 19-ja- rige los arbeider A. R. alhier, terecht wegens diefstal Van een auto, een „Chevrolet" ter waai-de van 7 4 8 duizend gulden ten nadele van de heer P. O. Verwey alhier. De dief stal was gepleegd in de nacht van 21 Decem ber j.l., in samenwerking met zekere J. de O., een bekend recidivist uit IJsselstein. met wie de verdachte werkte by de D.U.W. in Zee land. Te zamen hadden zy de auto uit de ga rage gehaald en haar op de weg geduwd, waarna A. R. de wagen had gestart en ermee naar Middelburg was gereden, waar de „Che vrolet" aan een opkoper van tweehandswa- gen was verkocht. Onderweg had dé avontuuriyke chauffeur by Vianen byna een politieman, die het twee- ?n metalen in de Chinese grensprovincie Sin- tal wilde aanhouden ter controle, omverge- reden. De verdachte bekende het hem ten laste gelegde, maar verklaarde dat het initiatief DE MARSHALL-HULP VOOR 1950—1951. De democraten in het Amerikaanse congres bereiden zich vandaag voor om nieuwe re publikeinse pogingen te weerstaan ter be snoeiing van het regeringsprogramma voor hulp aan het buitenland in 1950—1951. Leden van het Huis van Afgevaardigden uit de land bouwgebieden hebben te kennen gegeven, dat zy vandaag zullen trachten een gedeelte van de Marshall-hulp uitsluitend te doen bestem men voor het aankopen van landbouwpro ducten op de .open markt. RU8LAND KOLONISEERT CHINA. Het communistische China heeft aan Rus land rechten verleend tot het winnen van olie tot het misdryf was uitgegaan van zijn ka meraad de O. De Officier van Justitie wilde alvorens zyn eis te stellen nog eerst het over R. gevraagde reclasseringsrapport afwachten. Maar inmid dels bracht hy hulde aan de wachtmeester van politie Hogerwarf. door wiens fyne speur zin de daders van de diefstal spoedig konden worden opgespoord. Een oud tramkaartje, ge vonden op de plaats van de misdaad en ach tergelaten door een van de daders, gaf de po litieman een draad in handen, die ten slotte tot ontknoping leidde. Lekkerkerk. De stand van de blljartwed- •tryden om de Zilveren Schollevaar, uitgaan, de van de biljartvereniging „De Amstelbron", is als volgt: 1 K.B.C. I (Krimpen aan de Lek, behaald perc. 95.41; 2 De Amstelbron II (Lek kerkerk. behaald perc. 93 97; 3 De Amstel bron I (Lekkerkerk) behaald perc. 91.72; 4 Twee gemengde maatschappyen op aande len. een voor olie en de ander voor metaal, zullen worden opgericht in de provincie, waar naar verluidt uranium is aangetroffen. De productie en de onkosten zullen vol gens de overeenkomst tot oprichting van de maatschappijen gelijkelijk worden verdeeld tussen Rusland en China. Bestuursfuncties zullen afwisselend worden bekleed door Russen en Chinezen ZES WONINGEN IN BRAND. Door een brand, die gistermorgen in Hooge- veen woedde, zyn minstens vier gezinnen dakloos geworden. De brand ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak in een woning, die deel uitmaakt van een blok van zes huizen. Hoewel de brandweer al gauw ter plaatse was sljegen de vlsmmen naar de andere woning over. Toch hoopt men nog dat enkele huizen bewoonbaar kunnen worden gemaakt De woningen en de inboedel waren gedeelteiyk verzekerd. I TWEEDE BLAD. NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECK» 8choonhovensche Courant Seretse Khama. het opperhoofd van de Ba- mangwato-negerstam in Betsjoeanaland. on dervindt de laatste tyd grote moeiiykheden door de vijandige houding, die de Engelse regering tegen hem aanneemt. De Engelse typiste Ruth met wie Seretse enige tijd ge leden in het huweiyk trad en die sindsdien temidden van de Bamangwato's leeft, heeft het in het begin van haar verbiyf in haar nieuwe vaderland ook lang niet gemakkeiyk gehad. Ze werd wantrouwend aangezien, maar op het ogenblik begint Koningin Ruth" er in te slagen zowel door de zwarte als door de blanke bevolking erkend te worden. Afgezien van de band met de Bamangwato- itam door hgar huweiyk, verschilt haar le ven niet van dat van andere blanke vrouwen in Serowe. Ze heeft nog niet veel bezoek ge had. maar fiaar buren hebben kunnen vast- lat ze een bestaan leidt volgens nor- ropese begrippen. Van een stamver- •dt in haar woning niet veel gemerkt. ,erd dan haar bedienden. Ze worden op "dezelfde manier behandeld als de bedien den van andere leden van de blanke kolonie. Haar huis is een gewone bungalow, die men in Afrika overal tegenkomt. De mensen die een bezoek by haar brachten, hebben kunnen constateren dat er gezellige meube len in haar huis staan en dat Ruth volgens Europese begrippen haar huishouding voert. Ze bezoekt de Europese winkels regelmatig en ze maakt af en toe een praatje met de eigenaars. Soms nodigt ze haar Europese bu ren op de thee en op haar beurt gaat zy by hen op visite. NIEUWE DIRECTEUR BOERENLEENBANK. Groot-Ammers In het verenigingsgebouw werd een algemene ledenvergadering gehou. den van de Coop. Boerenleenbank. De waar nemend voorzitter, de heer K. den Oudsten, heette de 34 aanwezigen welkom en memoreer- iiuth begint m te burgeren de. dat het afgelopen jaar gunstig was ge weest. Er was echter een minder prettige me- Het is nu wel duidelijk dat de blanke in gezetenen zich bij de aanwezigheid van Ruth hebben neergelegd. In het begin waren ze diep verontwaardigd, maar toen dit gevoel uitsleet, werd het vervangen door een hei- melyke afkeuring. Haar ingetogenheid en tact hebben haar echter goede diensten bewezen Ze heeft zich in het leven van Serowe een plaats weten te veroveren. Het is nog niet te zeggen of Ruth zich zal weten te handhaven, de publieke opinie en de huidige politiek in «Engelse en Afrikaanse gebieden in aanmerking genomen. Er zal veel afhangen van het succes, dat Seretse zal oogsten by zyn aanspraken op de troon. Een van de zwaarste lasten, die Ruth moet dragen is de boycot van de grote steden in Zuid-Afrika. Het moet hard voor haar zyn nooit eens in een moderne stad te kunnen winkelen. Ze heeft een negerkok. die een Europese opvoeding gehad heeft en deze wordt door leden van de stam bijgestaan. Haar keuken is geheel electrisch' ingericht en voorzien van een lectrisch fornuis en een ijskast. Dit waren dan enkele bijzonderheden van huishoudelyke aard uit het leven van de voor malige Londense typiste Ruth, die het waagde in het huweiyk te treden met de negervorst Seretse en die haar echtgenoot moedig ge volgd is naar Betsjoeanaland, waar de En gelse heersers haar minachtend bejegenen en waar de zwarte bevolking reeds het wantrou wen jegens de „blanke koningin" overwon nen heeft.... Repatriërenden. Met het troepentransportschip ..Castel Bian co". dat op 11 April in de haven van Rotter dam verwacht wordt, keren onder anderen de volgende mlitairen naar Nederland terug: Sold. 1 D. Blom te Capelle aan de IJssel; sold. G. Dazler te Gouda; sold 1 P. C. de Jong te Gouda; korp. B. van der Kooy te Hardinx- veld sold. 1 A. Roozendaal te Krimpen aan de Ussel; sold. A. Starre te Waddinxveen; korp. B den Toom te Nieuwerkerk aan de IJssel; •old. L. R. van Vliet te Benschop; sold. 1 B. Huizer te Giessendam; korp. A. Knotters te Oudewater; sold. 1 A. J. van Vliet te IJsselstein •old 1 J. van den Berg te Streefkerk: sold 1 C D. M. Borst te Lopik; sold. J. C. Casteleyn te Streefkerk; serg -maj. J. Goedhart te Moor drecht; sold. 1 C Groenewoud te Gouda; sold. 1 W. van Herk te Bergambacht; sold W. de Leeuw te Bergambacht; sold. L. Baas te Gou da; sold. J. van Donk te Streefkerk sold. 1 G. J. Hartings te IJsselstein; sold. 1 G J. de Hoog te Gouda; sold. 1 Z. A. M. van der Kaa te Moordrecht: sold. J. Keesmaat te Papen- drecht; sold J. H. Koolmees te Gouda; sold W. Multem te Capelle aan de IJssel: sold. J. P. W. Werkhoven te Jutphaas-, sold. 1 G. van Woudenberg te Jutphaas; korp. A Hagenaar te Giesaendam; sold 1 H de Jong te Noordeloos: •old. A. G. Snoek te Gorinchem; sold. P. van der Spek te Waddinxveen; korp. H. Vervel de te Papendrecht; sold. W de Waard te Hen drik Ido Ambacht: sold. G. W. van den Lan- genberg te Gorinchem. NIEUW SUCCES VAN WIM BRAVENBOER. AlblMserdam. Het lid van de A A A.. Wim Bravenboer. nam deel aan de Zuid-Hollandse wegkampioenschappenloop te Gouda over tien K.M. Bravenboer kwam als derde algemeen en •erste B-klasser door de finish in de tyd van 84 minuten en 30 seconden. Hy won hierdoor het kampioenschap en vestigde daarmede een nieuw districtsrecord. WIJKZUSTER MOET HAAR AUTO AFSTAAN. Arkel. Op 5 December van het vorig jaar kon gesproken worden van een biyde ver rassing voor de wijkzuster toen zy de be- •chikking kreeg over een auto. waardoor haar taak in de vier gemeenten Arkel. Kedichem, Nieuwland en Hoog-Blokland belangryk werd verlicht en niet zbveel tyd verloren ging. Doch deze biydschap is maar van korte duur geweest. Wel in eerste instantie opgezet als proef, lag het voor de hand. dat. zo de mid delen dit toe lieten, de toestand bestendigd aou biyven. Helaas biykt thans dat de mid delen van de kruis vereniging in de vier plaatsen dit auto-gebruik in de zomermaan den niet toelaten. Van enigerlei actie van de besturen der kruisverenigingen in de vier ge noemde plaatsen om toch de geldmiddelen hiervoor by elkaar te krygen. is niets ge merkt. Na 1 April zullen wy zuster Ter Horst weer per rywiel haar lange route zien afleg gen. Amelde. Donderdag- en Zaterdagavon«l voer de de algemene eportvereniging ,.Asva" voor de derde en vierde maal met succes de sport- revue „Vyg jaar Asva nu" op. De zaal was tot in alle hoeken gevuld. Afgevaardigden van Schoonhoven. Krimpen aan de Lek en Via- r.en werden op deze avonden harteiyk wel kom geheten. Het programma verliep zeer vlot. Het applaus was geweldig en de leider, de heer Van Arkel Jr.. uit Gorinchem. met de verdere medewerkers(sters) kunnen met grote voldoening terugzien op beide avonden. Dat samenwerking tot iets moois kan opvoe ren. is in dit werk wel extra uitgekomen. Een kinderkoortje gevormd uit de hoogste klassen van de Openbare Lagere School, zal op Hemelvaartsdag deelnemen aan het muziek- en zangconcours te Schoonhoven. Het kinder koortje treedt op onder de naam Volksnder- wijskoor en staat onder leiding van het hoofd der school, de heer J. J. H. van Tuyi. Ds. Verlare en een deel van zijn gemeente terug tot Qeref. Kerk. Capelle aan de IJssel. Reeds eerder maakten wy melding van het feit. dat er herenigingspo gingen in Capelel a d IJssel. ingesteld zyn in de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (art. 31). De plaatselijke predikant van de Ger. Kerk (art. 31). ds. J. Verlare alsmede een deel van zUn gemeente meende, dat deze weg geeffend was door de Haagse Synode der Geref Kerken. di« onlans over deze materie met de groep—B A. Bos handelde. Een desbetreffend verzoek tot samenspreking van de zyde van de kerkeraad der Ger. Kerk vergemakkeiykt de uitvoering van het Haagse Synode besluit. De kerkeraad van ds. Verlare deelde de mening van de laatste echter niet. en besloot een afwachtende hou ding aan te nemen. Van beide zijden werd in tussen een voorlichtingsvergadering gehouden, waarbU ds. Franke voor de kerkeraad der Ge ref. Kerk (art. 31) en ds De Goede voor de ker keraad der Geref Kerk optraden Het resultaat is geweest, dat ds. Verlare en honderd leden van de Geref. Kerk (art. 31) besloten zich weer by de Geref. Kerk in Synodaal verband te voe gen. Een buitengewone classisvergadering te Rotterdam besloot nu. dat ds. Verlare in de rechten der Geref. Kerk kan worden hersteld. De kerkeraad der Geref. Kerk heeft ds. Ver lare als predikant voor zyn gemeente aan vaard. de predikant echter de vryheld latend, een eventueel beroep naar elders in overwe ging te nemen Ds Verlare ging Zondag 26 Maart reeds in beide diensten der Geref. Kerk voor. deaeling. namelijk, dat de directeur, en voor zitter. de heer E. Bieshaar. om gezondheids redenen zyn functie niet langer kan blyven waarnemen. Men richtte hartelijke woorden tot hem. voor al het werk dat hij in het belang der bank heeft mogen verrichten en men bood hem het erevoorzitterschap aan Tot stemopnemers werden benoemd de he ren G. Lagendijk en C. van der Wolf. Hierna volgde een verslag over het afgelo pen boekjaar en vaststelling van de rekening en balans. Het aftredende bestuurslid, de heer K. den Oudsten en het aftredende lid van de raad van toezicht, de heer Am Maat, werden herkozen. In de plaats van de heer E. Bies haar werd gekozen diens zoon, de heer W. Bieshaar. De kassier gaf een duidelijke uiteenzetting over de ontvangsten en uitgaven der bank. De rente over 1950 is als volgt vastgesteld: Voor leden tot f 5000 2.4 pCt.: van f 5000—f 15.000 11 4 pCt.; boven f 15.000 niets. Voor niet-le- den respectieveiyk 2.16 pCt.. 1 pCtniets. Rekeningcourant creditstand tot f 5000 1 3 4 pCt- boven f 5000 onbeperkt 1 pCt. Idem de betstand 3.6 pCt. Voorschotten en hypotheken 3.5 pCt. Groot-Ammers. Het gemeentebestuur heeft eer. bedrag van f 50 beschikbaar gesteld voor de aankoop van een ereprys ter gelegenheid van het landelyk concours hippique. dat op 29 April in deze gemeente wordt gehouden. Insullnde 1—De Zwervers 1 5. Kinderdijk. De Zwervers 1 was Zaterdag te gast oij Insulinde 1 te Rotterdam voor de vier de ronde bekerwedstryd. Het gaf zyn gasthe ren een 2—5 nederlaag te incasseren. Deze wedstryd was zeer sportief. Na een half uur spelen gefukte het A. v. d. Herk. links buiten. met een mooie kopbal zijn club de lei ding te geven (0—1). maar een minuut voor de rust maakte de rechtsbuiten van Insulinde ge- ïyk (1—1). Na de thee hetzelfde ipêlbeeld en het was weer A v. d Herk die de stand op 1—2 bracht. Dit doelpunt werd na vyf minu ten gevolg door een score van de midvoor (2—2). Voor de rest bleef De Zwervers in de meerderheid. Het laatste kwartier zorgde A. van Pelt. midvoor, voor een stand van 23; A. Koolmees maakte er 2—4 van en B. Vonk, rechtbinnen 25. met welke stand het einde kwam. Zaterdag spelen De Zwervers boys te gen Heerjansdam 1. De wedstryd De Zwervers 3—Blauw-Wit ging niet door. omdat Blauw wit verstek liet gaan. Op 6 en 13 Mei zal ook te KinderdUk door de Nieuw-Lekkerlandse middemJandsvereni- giqg de eerste voorjaarsbeurs worden gehou den in het Secretariegebouw „School met de klok". Burgemeester F. M v. d. Rovaart hoopt op 6 Mei deze tentoonstelling, waaraan ruim twintig winkeliers deelnemen, te openen. Het gebouw is op Zondag gesloten. In verband met de patrouille-wedstrijden door de Louis Wesselsgroep van de Ned. Pad vindersvereniging. heeft het bestuur van de IJsclub .Ons Genoegen" tegen geringe vergoe ding het ijsclubgebouwtje aan de Nederwaard beschikbaar gesteld. Het is dankbaar door de padvinders aanvaard. Binnenkort hopen wij op deze wedstrijden, welke georganiseerd worden in verband met het veertig jarig bestaan der Ned. Padvindersvereniging terug te komen. DE ONTVOERDE DOCHTER. Lopik. Toen de 48-jarige huishoudster C B uit deze gemeente haar onder voogdij staan de minderjarige dochter M. P B op 12 Ja nuari na enige weken vacantie terugbracht naar het voogdygesticht „Kinderzorg" te Amersfoort en het meisje op het laatste ogen blik te kennen gaf liever naar huis te gaan. nam zy haar dochter mee terug naar Lopik. hoewel zU daartoe niet gevoegd was. want zij was uit de ouderiyke macht ontzet. Voor dit feit Maandag voor de Utrechtse Politierechter terechtstaande, brutaliseerde zij de heren achter de groene tafel op zodanige wyze. dat zij enige malen tot de orde moest worden geroepen. De Officier van Justitie wees er haar op, dat een vrouw, die enige keren wegens haar slecht zedelyk gedrag is veroordeeld, het uit haar hoofd moest laten om zo brutaal op te treden. Eén maand gevangenisstraf luidde het vonnis wegens de gepleegde schaking. Stierenkeuring. Grootste schoonheidsontdekking sedert 1865 Mooie vrouwen, dank zij Marthall-plan. ZEEP VAN GEHEEL NIEUWE KWALITEIT. Dat een goede zeep ook dienst kan doen als een schoonheidsmiddel, is niet zo vreemd Een fris uiterlyk is mee afhankelijk van een goed gereinigde gelaatshuid. Er blijft dan echter een tweede, veel moeiiyker probleem op te lossen. De zeep moet niet alleen diep reini gen. Zy moet ook zacht en heilzaam zyn voor de huidweefsels En de zuiverheid van de zeep speelt daarby een grote rol. Het Marshall-plan nu heeft Nederland (als eerste Europese natie) in staat gesteld, een zuivere schoonheidszeep te maken op een ge heel nieuwe manier: de z.g. Sharples-metho- de Deze is zonder twyfel de belangrykste vooruitgang in de zeep-mdustrie sinds 1863. De zuiverheid en de zachtheid vgn de zeep worden ten top gevoerd door een installatie, 14000-maal werkzamer dan de zwaartekracht, waarvan het traditionele zeepziedproces ge bruik maakt. Verleden week hebben onze Marshall-vrien den de nieuwe installatie officieel in gebruik gesteld by de N.V. Dobbelman te NUmegen. fabrikanten van de bekende Castella Schoonheidszeep. Thans wordt met de onzeg baar zuivere en zachte nieuwe Castella kwa liteit het grote schoonheidsideaal werkeiyk- heid; iedere vrouw kan mooi zyn! (Advertentie). Meerkerk. De uitslag van de districts-stie- renkeuring. uitgaande van de Zwartbond Hol lands Veeslag Regelingscommissie is als volgt: Begonnen werd met 1-jar stieren. De Vere niging voor K I. Alblasserwaard en Vijfheren- landen te Hoornaar, sloeg een goed figuur met de Nieuwkoop Nico's (Adema. die als enige in deze rubriek een eerste premie kreeg. Een tweede premie verwierven Dirk, eig. T. Heikoop. SchoonrewoerdJan Keizer II, eig. F. A. de Leeuw. Schoonrewoerd en Piet, eig. B. M. Pellikaan. Goudrlaan. Een derde premie was voor Karei Adema4 ei. I. P. de Klerk. Leerdam: Walcamra's Jan nes. eig. D Hakkesteegt. Hoornaar; Bernhard eig. C. Vink. Meerkerk; Hans. eig. B. Slog, Hoornaar; Ceres, eig. W. Slob en A. Boer, Hoog-Blokland en Joussen Albert, eig. W. Slob e.a.. Hoog-Blokland. GESLAAGDE PROEFTOCHT. Nleuw-Lekkerland. De diesel-electrische slibzuiger „Madoera" hield een goed geslaag de proefvaart. Dit schip is gebouwd by de firma J. en K. Smit te Kinderdyk en werd in 1948 in opdracht gegeven door het Tech nisch Bureau van het Ministerie van Over zeese Gebiedsdelen en Is thans bestemd voor de Indonesische regering. Nadat 's morgens een goed geslaagde zuigproef op de Lek was gehouden, werd 's middags op de Nieuwe Waterweg mUl géVaren. De voorgeschreven •nelheid van negen myi werd gehaald, waar na het schip werd overgenomen. De „Madoera" is slechts 43 meter lang en zal dienen om havens en riviermonden op diepte te houden. Het schip heeft een laad ruim met hydrolisch bedienbare kleppen en is tevens uitgerust met een bakkenlaad-in- richting. De voortstuwingsinstallatie bestaat uit twee M.A.N. Dieselmotoren, welke via snaren, dynamo's aandrijven. De Diesel-mo toren zUn niet omkeerbaar en direct gekop peld tan omkeerbare schroeven, welke vanaf de brug bediend worden. De zandpomp wordt aangedreven door een grote electrische motor en is in de pompkamer opgesteld. Het is een modern baggervaartuig, een geheel zeewaar dig schip. De „Madoera" zal deze dagen ge heel op eigen kracht de reis naar Indonesië aanvangen. Nleuw-Lekkerland. Leerlingen van de open bare school gaven Vrijdagavond in de school onder belangstelling van talryke ouders, een opvoering van „De bloemenfee en de Prin ses", een kinderoperette in vier bedryven. Het stuk werd in vrye tyd ingestudeerd on der leiding van het hoofd der school, de heer Seip De opvoering slaagde zeer goed. De toneelaankleding was prima in orde. de cos tumes waren keurig verzorgd en de kinderen speelden hun rollen vlot. Na elk bedryf klonk een gul applaus. De heer J. Deelen. die de byeenkomst had geopend met een welkomst woord. sprak aan het slot woorden van dank Hij overhandigde de heer Seip een vulpot lood en zyn echtgenote ontving bloemen. Zaterdagavond werd de operette opgevoerd voor de leden van de afdeling Volksonder wijs. Ook nu was de belangstelling groot en het spel mooi. De dames Maasland en Taimon, die zeer verdienstelUk werk hadden verzet by de voorbereiding van de opvoering ontvingen bloemen. De oogstcollecte. die in de Ned. Herv. Uit de Radio-programma's, k Donderdag 30 Maart. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 15 Ochtendblad; 8 40 Gramofoon; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoon; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Amusementsmuziek. 11.00 Sopraan en Pia no; 12 38 Orgel 13.00 Nieuws; 13.15 Accor deon Orkest; 14.00 Voor de vrouw; 14 30 Strijk trio 15 00 Voor de zieken; 16.00 Gevarieerd programma; 17 00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Sport; 18.30 Musette Orkest; 19.05 Gra mofoon; 19 30 Volksmuziekschool. 20.00 Nieuws 20.15 Radio Philharmonisch Orkest; 21.25 Dis cussie; 21 45 Koor; 22,05 Causerie 22 20 Dans muziek: 23.00 Nieuws; 23.30 Gramofoon HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8 15 Gramofoon 0 00 Voor de vrouw; 9 40 Schoolradio 10.00 Gramofoon10 15 Morgen dienst; 11 00 Voor de zieken; 11.45 Schoolradio; 12 03 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en Piano; 13.45 Kamermuziek: 14.00 Operamuziek; 14 45 Voor de vrouw; 15 30 Viool en Piano, 16.00 Bijbellezing 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Nederlandse volksliederen; 18.15 Land- en Tuinbouw. 18.30 Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19 15 Muzikale causerie; 19.40 Radiokrant; 20.00 N euws; 20.05 Gevarieerd programma; 22.15 Buitenlands overzicht: 22 45 Avondoverden king; 23 00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. VrUdag 31 Maart. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 8 18 Gramofoon; (9 30—9.35 Waterstanden); 10.05 Morgenwijding; 10 30 Voor de vrouw; 10.45 So praan en Piano: 11.05 Voordracht: 11 25 Orgel en Bariton 12 00 Orkestconcert; 12.45 Gramo foon: 13.00 Nieuws; 13 15 Amusementsmuziek; 14 00 Voor de vrouw; 14 20 Basbariton en Pia no; 14 40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest; 16.00 Filmprogramma: 16.30 Voor de jeugd; 17 00 Pianoduo 17.20 Muzikale causerie; 18 00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.45 Gramofoon; 19.00 Denk om de bocht; 1930 Causerie; 19 45 Radiokrabbel: 20.00 Nieuws, 10.05 Uitzending van de VVD: 2100 Verzoekprogramma: 2140 Dudalf: 22 00 Buitenlands weekoverzicht; 22 15 Gramof 22 45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Radio Philharmonisch Orkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon 9 00 Voor de vrouw; 9.35 Schoolradio 10.00 Gramofoon; 11.00 Voor de zieken; 1140 Schoolradio; 12.03 Pianorecital; 12.33 Lunchconcert: 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest concert; 14.00 Omroeporkest; 15.00 Schoolradio; 15.30 Amusementsmuziek 16.00 Voor de zieken; 17 00 Voor de kinderen: 17.15 Kinderkoor; 17.35 AmusementsmuzieK: 18 30 Strijdkrachten: 19 00 Nieuws; 19 35 Lichte muziek. 20 00 Nieuws; 2012 Koor. orkest en solisten; 20 30 Klank beeld: 21.30 Koor- en orgel; 22 15 Voordracht; 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementv muziek. Kerk gehouden werd, bracht f 478 op, waai onder een gift van f 50. De voetbaluitslagen van Zaterdag 25 Maart -zUn- Heerjansdam IIWE I 2—1; WE IIIWieldrecht II 0—3; WE (jun.)— 's-Gravendeel (jun.) 2—3. Seheliuinen. In de omgeving van de spoor wegovergang waar zes verkeerswegen samen komen. zynthans veertien lichtmasten ge plaatst en by het verkeersplein tussen Gorin chem en Seheliuinen 25. De sterke natrium- lampen hebben overdag proefgebrand. De in gebruikstelling zal op een nader vast te stellen datum met een plechtigheid of feestelijkheid gepaard gaan in tegenwoordigheid van auto- riteiten en afgevaardigden van organisaties all de A.N.W B. en de K.N.A.C. INBRAAK ÏN KIOSK. Slledrecht. In de nacht van Vrydag op Za terdag is in de kiosk van de firma Van der Zw., staande by de ingang van de Wilhelmi- nastraat ingebroken. Door verbreking vaneen slot heeft men zich toegang verschaft. By onderzoek bleek, dat een radio alsmede enig kleingeld was medegenomen. De politie stel de direct een onderzoek in. dat tot nu to» zonder resultaat is gebleven. Hengelsport. De hengelaarsver eniging „De Voorn" hield een onderlings wedstryd in de haven. De vangst was zeer gering. De uitslag was als volgt: Petrie 181 gram; Hommerson 138 gram en Nieuwpoort 49 gram. Slledrecht. Vrijdagavond hield de afdeling van de Party van de Arbeid in de bovenzaal van café Schaik een buitengewone ledenver gadering. Na een kort openingswoord kreeg de heer H. Willemse, uit Rotterdam, het woord, die zeer overzichteiyk behandelde het beleid van de Engelse Labourpartij. Duidelijk liet hü uit komen het verschil tussen de Duitse sodalis- tische party en de Labour. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door enkelen gebruik gemaakt. De opkomst was bevredigend Abel Netherby's gezicht was vuurrood en hy hygde van het harde lopen. Hy trilde let terluie van drift. David Fairlie merkte tot *yn voldoening op. dat hy naar het huis ge hold was zdnder zyn jas aan te trekken. „Wat is er in vredesnaam aan de hand?" vroeg Faversham. Maar het was tot David Fairlie, dat Ne- therby zich wendde. „Ik dacht, dat ik je kende!" riep hij woest, „maar nu geloof ik, dat ik my vergist heb." „Hoezo, Abel?" „Ik dacht, dat je door-en-door slecht was. m»ar nu begin ik te geloven, dat je gek moet *yn!" „Wat heb ik deze keer dan op myn gewe ten?" glimlachte David. „Je weet best wat je gedaan hebt. Ik zag Je wegrennen, zo vlug als je benen je maar konden dragen." „Vertel my maar eens. waar je het over hebt?" kwam Faversham tussenbeide. „Waar ik het over heb? Die misselyke kwa jongen heeft het dak van de druivenkas ka pot gegooid." Abel Netherby wachtte nf. welke indruk •yn woorden zouden maken. „Vertel jy het verder. David." verzocht Faversham. die zich geweld aandeed om ge duldig te blijven. Neen Laat Netherbv dat maar doen." ant woordde David knipogend. „Of wou je het soms ontkennen?" grauwde Netherby. „Ontken jy, dat jy twee stenen door het dak van de druivenkas hebt ge gooid?" „Neen." „Lieve deugd. David!" riep Faversham ver baasd „Waarom heb je dat in 's hemelsnaam gedaan? „Dat zal ik je zeggen." verklaarde David boetvaardig. „Het zal je vreemd in de oren klinken en toch is het zo. Mijn hele leven heb ik een zot verlangen gehad om een steen door een druivenkas te gooien. Maar het zou me vroeger niet gemakkeiyk zyn gevallen om de schade, die dat zou aanrichten, te be talen. En vandaag kon ik de verleiding een voudig niet weerstaan. Het apyt met werke- lyk heel erg. Faversham, dat ik zo onbezon nen ben geweest." Faversham zei niets. Hy had een schitte ring in David's ogen gezien, die hem op zyn hoede deed zyn. Hy vroeg zich af. welk mo tief er achter deze ogenschynlyk dwaze streek kon schuilen. „De schade betalen!" viel Netherby uit. „Nóóit zal je de schade kunnen betalen Het gebroken glas, ja. dat wel. Maar de plant zul je nooit kunnen vergoeden. Die is naar de maan! Een van de stenen heeft de stam als een mes doorgesneden." Ademloos hield hy op en geen van de twee anderen verbrak de stilte. Dit maakte Ne therby hels. „Waarom staat u er maar bU en zegt niets. meneer?" voegde hy Faversham brutaal- kwaadaardig toe. „Ikik ben er van overtuigd, dat David er spyt van heeft, sprak Dorian, die een idiote begeerte voelde om in léchen uit te barsten. „Spyt? Geen woord geloof ik er van! Hy heeft het gedaan, omdat hy weet. dat ik die druiven heb vertroeteld en gekoesterd, alsof ze myn eigen kinderen waren En zonder verder een woord ging hy met zware stappen heqn. Zwygend keken David Fairlie en Faversham hem na. tot hy een heel eind buiten gehoorsafstand was. „Wat heeft dat toch te betekenen?" vroeg Faversham toen. Fairlie lachte. „Het betekent, dat ik je knopen terugheb. Die plant van jou was natuuriyk heel wat waariï. maar Ik wil wedden, dat die knopen je nog veel meer waard zyn." „Een heleboel meer. David!" klonk het har- telyk. „Maar vertel me nu eens precies, wat je eigenlijk gedaan hebt." Opgewekt gaf David een relaas van wat zich had afgespeeld. „Wat een geluk, dat hy niet die knopen gezien heeft." eindigde hy. „Het scheelde maar een haartje; ik hoorde hem niet aan komen." „Ik heb eenvoudig geen woorden om je te zeggen hoe dankbaar ik je ben. David." Terwyi hy sprak, haalde Dorian het doosje weer uit zyn zak en zyn blik was als gehecht aan de inhoud. Een deur ging plotseling open en een klare zingende stem bereikte hun oren Een mo ment daarop kwam Freda naar buiten. Ze keek zeer opmerkzaam naar het twee tal. begroette David vroiyk en richtte zich daarop tot haar echtgenoot. „Jullie zien er uit als twee samenzweer ders!" lachte ze. „Wat voeren jullie in je schild? Gaan jullie vissen? Wat is er in dat doosje? Laat het my eens zien klagend pakte ze het doosje uit Dorian's handen en lachte toen weer. „Wat ga je in vredesnaam met deze knopen doen, Dorian?" Dorian wist niet wat hy antwoorden moest maar David Fairlie kwam hem te hulp. „Ze zUn van my." zei hy .maar nu was er geen lach bp zyn lippen, alleen angst in zyn ogen. „Van jou?" „Ja. Ik wilde ze aan een jas van mij laten zetten." „Maar begon Freda en haar blik zocht )die van David. En toen zU die ontmoette, trok alle opgewektheid van haar gezicht weg. Iets zei haar. dat zij ongelegen kwam; dat haar man met zijn vriend over iets praatte, waar zy niet van mocht weten. Ze dwong zich tot een vertoon van onver schilligheid. maar zij voelde zich meer ge kwetst dan zy zichzelf wel wilde toegeven. ZU overhandigde de knopen niet aan haar man. maar aan David Fairlie. „Ze zullen heel goed staan." hernam zy. „Eigenaardig zyn ze. nietwaar. Wil ie aitf binnenkomen. David?" Maar David maakte zich met een veront schuldiging van de uitnodiging af en Freds liet hen alleen. Ze liep langzaam naar haar kamer; er was een verdrietige uitdrukking op haar gezicht. Nooit te voren had zy die blik in Dorian'» ogen gezien, de blik van iemand, die gesnapt wordt, terw'jl hy iets verkeerds doet. Wat bespotteiyk. dacht ze. wat bespottelijk van Dorian om haar die malle knopen niet te willen laten zien. Toen schoot haar iéts te binnen en zij ging naar Dorian's kleedkamer. Ze opende de deur van zyn kleerkast en zocht naar iets. Even daarna zag zU een oud jachtbuis hangen en trok dat naar het licht. Nu wist ze. dat haar vermoedens juist wa ren. Ze had die knopen al eerder gezien aan het buis. dat ze nu in de hand hield. Er zaten nu echter geen knopen aan en met het ervaren oog van een huisvrouw stelde ze ogenblikkelijk vast, dat ze er ruw afgesneden moesten zyn. Tegenover welk raadsel stond ze hier? Met een bijna schuldig gevoel deed za de deur van de kleerkast weer dicht. ZU had een geheim van haar man ontdekt een ge heim. waarvan zyn vriend deelgenoot was en zy niet. Toen ze weer uit het venster keek, wés allé zonneschyn verdwenen. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2