oxo PLAATSELIJK NIEUWS Wat zegt De Bilt? Zes doden bij pokken epidemie in Schotland SCHOONHOVEN. KERK EN SCHOOL. DE VEE-ARTS AAN HET WOORD. PLAATSELIJK NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Nederlandse emigranten in Canada kunnen eigen boerderij verwerven. landbouw en veeteelt. Angstige Dagen Wegenaanleg en ▼erkeersvoorzieningen. 1 ffigüWSBLAll VOOH ZUlD-HOlLaND EN UTKECttT ftcheannorenaehe Coaniat WOENSDAG II APRIL 1981 Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Aanhoudend vr(J koud. Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien en meest matige wind tussen West en Zuid Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Op- en Ondergang der Zon. 12 April: Op 551. onder 1931. 13 April- Op 5.49, onder 19 33 14 April: Op 547. onder 19 35. MAANSTAND. Afnemende Maan. 12 April: Op 4 44, onder 14 07. 9 13 April; Op 4.56. onder 15.23 14 April: Op 5.06. onder 16 36. 17 April Nieuwe Maan. Hoog water te Schoonhoven: 12 April 2.34 uur f3 April 3 46 uur. 14 April 4.37 uur; 15 April 5 1.V uur. Keulen 12 April stand 1 13, was 0.06. NOG GEEN BELGISCHE REGERING. In politieke kringen te Brussel meent men te weten, dat Paul van Zeeland de Prins-re gent gisteravond een voorstel heeft overhan digd ter vorming van een regering, die be staat uit de R.K. ministers uit het demis sionaire kabinet Eyskens, aangevuld meteen aantal buiten-parlementaire persoonlijkheden De prins-regent kon niet onmiddellijk zijn goedkeuring aan dit voorstel hechten en heeft de wens geuit eerst een aantal politici hier over te raadplegen. Hij zou vandaag zijn be sluit aan Van Zeeland mededelen. Zou deze Katholieke regering niet het ver trouwen krijgen van de Kamer, dan zou dit betekenen, dat de wetgevende Kamers wor den ontbonden- en nieuwe verkiezingen ge houden zullen moeten worden. SERETSE KHAMA MAG NIET NAAR HUIS. Het is Seretse Khama niet toegestaan zijn echtgenote te bezoeken. Hoewel aanvankelijk met de Britse regering was overeengekomen, dat Seretse Khama zijn vrouw zou mogen be- coeken, omdat zij een baby verwacht, is zijn verzoek thans afgewezen, daar de geboorte nog niet heeft plaats gevonden. De blijde gebeur tenis wordt in Juli verwacht. WRIJVING TUSSEN RUSSEN EN CHINESE COMMUNISTEN? Een regiment van de Chinese „Rode Wacht", belast met het toezicht op de vlieghaven van Kiangwan. zou 23 Maart ongeveer 200 tech nici ep specialisten van het Russische lucht doelgeschut. dat in deze vlieghaven is opge steld, hebben aangevallen, aldus meldt de Chinese nationalistische pers op Formosa. Deze incidenten, waarbij 140 doden en 60 gewonden zouden te betreuren zijn. zouden het gevolg zijn van de moord op de jpevelheb- ber van het Chinese regiment, gepleegd toen hy by de Russische autoriteiten protesteerde tegen geweldpleging jegens een moord op een jonge Chinese communistische militante. Het aantal sterfgevallen te Glasgow, waar een pokkenepidemie heerst, is Maandag tot zes gestegen. De laatste slachtoffers waren twee verpleegsters. Van het personeel van het ziekenhuis, wapr de verpleegsters werk zaam waren, zyn reeds eerder twee mensen gestorven. Als geen nieuwe gevallen van de ziekte worden gemeld, zal volgende week Zondag het signaal alles veilig worden gegeven. Amerikaanse maatregelen. Luchtpassagiers. die via Schotland naar Amerik% reizen, dienen in het bezit te zijn Van een inentingsbewijs tegen de pokken van niet meer dan zes maanden oud. Tot nog toe was voor Amerika het vaccinatiebewys drie jaar geldig. De verbetering van het grasland. De verbétering van het grasland zal het on derwerp zijn van een conferentie, die op 3 en 4 Mei a.s. onder auspiciën van de organisatie voor Europese economische samenwerkingen van het Franse ministerie van landbouw in Parijs zal worden gehouden. De Nederlandse regering zal hierby worden vertegenwoor digd door dr. ir. H. J. Frankena. inspecteur van de landbouw en lr. H. de Groot, rijks- landbouwconsulent in algemene dienst. In alle Europese landen zijn vlees en melk de belangrijkste landbouwproducten en in bUna alle landen voorzien gras en hooi inde helft of meer van de behoefte aan voer voor de veestapel. Uitbreiding van en kennis over het gras komt de productie ten goede, het geen tegelijkertijd een bezuiniging en een dollar besparing oplevert ten aanzien van de voeder-importen, welke nog steeds in Europa plaats hebben. NED HERV KERK. Beroepen te Gouderak Jac. van Lokhorst, eand. te Hilversum; te Oudewater L. Blok te Kampen. Beroepen te Meerkerk J. van Wier te Res teren. Benoemd tot hulppred te Eemnes-Binnen en Idem te Molenaarsgraaf chs. J. E. Klomp. Bedankt voor Nieuwe Tonge J. van den Heu vel te Schoonhoven. Bedankt voor: Krimpen aan.de Lek C. van Dop te Ameide en Tienhoven. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Enschede H de Moor, res. legerpred-. woonachtig te Schiedam (voor heen te Boskoop). Bedankt voor Dordrecht (vac. W. W. Meij- nen) G. Brinkman te Amtserdam-West: voor Leerdam C. W. Thijs te Geesteren en Gelse- laar. PAA8PLECHTIGHEID TE JERUZALEM. In de Basjliek van het Heilige Graf te Je ruzalem had Zondagochtend de PaasjJlechtig- heid plaats. Een groot aantal gelovigen, ge groepeerd per nationaliteit, woonde de pon tificale Mis by. De leden van het consulaire corps in Israël waren in optocht van deJaffa- poort door de steegjes van de oude stad naar de basiliek getrokken. Onder meer werd de aanwezigheid opgemerkt van de voorzitter van de verzoeningscommissie. Na de plech tigheid. die gedeeltelik plaats had in het aanctuarium. waar het graf van Christus zich bevindt, deed de patriarch de consulaire stoet uitgeleide tot de Jaffapoort. Aangezien dit jaar het Katholieke Paas feest met het orthodoxe samenviel, was de feeststemming in de stad. waar bedevaart- HET AFSCHEID VAN BURGEMEESTER MEUWENHUI8EN. Zoals wij reeds meldden vindt op Vrijdag 14 April een buitengewone openbare raads vergadering plaats, welke voor burgemeester Nieuwenhuisen de laatste vergadering in Schoonhoven betekent. De agenda voor deze byzonder© raadsver gadering vermeldt slechts twee punten, na melijk: 1. Ingekomen stukken 'goedkeuring gemeente-begroting 1950). 2. Afscheid barge- meester. Be vergadering begint 's middags GEMEENTE-BEGROTING GOEDGEKEURD De grondslag en basis voor het gemeente lijk bestuur over hél lopende jaar, de ge meente-begroting 1950. is goedgekeurd van Ged. Staten terugontvangen. Deze goedkeu ring is sneller verkregen dan in voorgaande jaren, hetgen wellicht samenhangt met het feit. dat Schoonhoven een groot deel van het dienstjaar zonder burgemeester zal zijn. Door deze goedkeuring is tevens de hogere toe- line hetgeen er op' wyst. dat deze concerten zeer gewild zyn bij het publiek. Het doel van de stichting is ondeï meer elk jaar ter ge legenheid van Pasen een speciaal concert uit te voeren. De initiatiefnemer tot de stichting van Aurora was destyds de heer P. Zanen, thans woonachtig te Hengelo. De heer Zanen, die dj uitvoering op tweede Paasdag mee maakte, werd door burgemeester Diepenhorst in het welkomstwoord betrokken Bygestaan piano-begeleidmg vanmej. G. de Heer uit Schoonhoven en het Gouds strijkkwartet, deed het gemengd koor de aan wezigen onder andered genieten van „Haile- lua". uit de „Messias", van Handel en we derom. de „Oster-cantate". van Bruch. Het koor bewees, dat het onder leiding van de dirigent, de heer Pascal Janssen, ernstig ge repeteerd had. Beide4*stukken werden met overtuiging gezongen en de dirigent gafbiyk een goede opvatting te hebben van de ma nier. waarop beide nummers het best ver tolkt kunnen worden. Vooral de dames zon gen een goede partij. Van de twee solisten, mevr. Kooy en mevr. Van Wijngaarden bleek de laatste over het beste stemvermogen te beschikken. Zij zong Gondersk. De opbrengst van de in de Ned. Herv. Kerk gehouden restauratiecollecte, be droeg deze maand ruim t 82. Haaatracht. Voetbal. Haastrecht begon de wedsrtijd tegen Tonegido goed De gasthe ren demonstreerden hun klassemeerderheid, maar niettemiii wisten de bezoekers, nadat aanvoerder Smits driemaal een zeker schij nend doelpunt had weten te voorkomen, op fraaie wijze de leiding te nemen 01. Na een prachtige voorzet van A. Kompier dribbelde de Haastrecht midenvoor even met de bal en onhoudbaar verdween "deze in de uiterste be nedenhoek. De thuisclub nam nu het spel in handen. Tweemaal via de paal werd Smits ge passeerd 12. Nadat de midvoor er tien mi nuten voor de rust 13 van had gemaakt, staakte de scheidsrechter wegens het slechte BESMETTELIJKE DIARRHAE BIJ KOEIEN. stemming verkregen voor posten, die bij de onder andere voortreffelijk de sopraansolo by u_ij- j. het nummer „Jubilate Amen" van Bruch. Het Gouds Strijkkwartet nam nog enkele stukken alleen voor zijn rekening. Ammerstol. Voetbal. De wedstrijd A.S. VDU.N.O. werd op Tweede Paasdag niet uitgespeeld. Het weer was bij de rust zo slecht geworden, dat men van verder spelen af zag. A S V had met de wind mee een 20 voor sprong verkregen. A S V .2 speelde met veel invallers in Gouda tegen D.O.N.K. 2! D.O.N K. scoorde het eerste doelpunt, toen de A -keeper de bal achter de lyn greep, doch A S.V. scoorde door Duhen de gelijkmaker 11. Dezelfde speler kon even la ter de stand op 12 brengen, maar vlak voor de rust maakte de thuisclub geiyk 22. In de tweed helft tnoest A S.V. tegen de storm en de steeds heviger wordende regen optornen. Tot een kwartier voor het einde bleef het gelijk, doch toen wist D.O.N.K. de zwakspelende A.- defensie nog driemaal te passeren 5—2. Zaterdagmiddag speelde A S V. a tegen Ouda. water a en behaalde met 3—1 haar eerste ze ge. A.S.V b daarentegen bleef tegen Groot- Ammers a met 04 in de minderheid. Zondag ia alleen voor A S V. 3 een wedstryd vastgesteld. Dit team krUgt dan bezoek van Olympia 5. ZWEMBAD NOG DEZE ZOMER GEREED. Alblasserdam. In de laatst gehouden raads vergadering deelde burgemeester Looij mede dat nog deze zomer vermoedelijk in Juni het nieuwe zwembed gereed zal komen. De afdeling van de bond van Platte landsvrouwen kwam onder leiding van haar presidente mej. N. de Boer in „Concordia" in vergadering byeen. Als spreker trad op de heer Olivier van Heiloo. Hy hield een inlei ding over het onderwerp: „Huizen bouwen en inrichten". Hy tekende in zijn rede het huis als schuilplaats, als een teken van wel vaart en gaf verder een uiteenzetting over een ideaal huls. Dat men het onderwerp hoogst interressent vond. bleek uit de vele vragen, welke werden gesteld. Bleskenarraaf. In de Ned. Herv Kerk werd op Zondag 26 Maart een gift ontvangen van f 25 By een huweiyksinzegening op Woenadag 29 Maart werdén drie giften van f 10 ontvan gen. De inhoud ven de kerkbusjes over de maand Maart bedroeg f 102.14. Berkenwoude. Vf»r h et eenheidsdiploma E.H.B.O. zUn geslaagd <J« heren W. Stout. W. Delen en L. van des Vlist. Eén candidaat werd afgewezen. Door de hard* wind kwam op Tweede Paasdag de elfjarige A. Anker met zijn fiets in de wetering aan de Kerkweg terecht. Door dat het jasje van de kngap aan het stuur bleef haken, ging de jongea-jnee de diepte in. Een bewoner van de Kfrkweg. die het ongeluk zag gebeuren, sprong te water en bracht de onfor tuinlijke wielryder op het droge WUksnster De Jonr vertrekt Giessen-Nieuwkerk. In de zeal van de heer De Baat werd een algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging Het Groene Kruis Giessen-Nieuwkerk en omstreken. Er waren 42 lec.en tegenwoordig. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereniging 585 leden telt en de werkzaamheden in het af gelopen jaar een bevredigend verloop hebben gehad De penningmeester rapporteerde, dat het af gelopen boekjaar met een batig saldo was ge sloten Daarna kwam de wijkzuster, mej. De Jong, aan het woord. Uit haar verslag bleek, dat ze 2660 huisbezoeken had afgelegd en dat de moa- dercursus te Schelluinen was bezocht door 22 deelneemsters. De voorzitter dankte de zuster hartelijk voor al de door haar verrichte werkzaamheoen. En daar het vrijwel zeker was. dat dit de laatste behandeling van de begroting in de gemeen teraad onderwerp van discussie uitmaakten. Zo de hogere subsidie voor het kleuteronder wijs en de hogere toelagen per leerling voor het andere onderwijs. De post met de verhoogde wethouderswed- den is buiten de goedkeuring gehouden, om dat daarover nog onlangs een afzonderlijk raadsbesluit genomen is. F. DE HOOP. f Een bijzondere en ook bekende figuur in het stadsleven was de omroeper, die overal waar hij kwam. de aandacht wist te trekken. Daarom zal ook de naam P. de Hoop in Schoonhoven wel een bekende klank hebben, vooral bij de oudere Schoonhovenaren. Deze 89-jarige. die dezer dagen in het Oudelieden- huis is overleden, heeft de functie van om roeper gedurende ruim 37 jaar waargenomen en wel van 1902 tot 1940 Hy stond bekend om zyn goed humeur, dat hy tot in zyn hoge ouderdom toe behield. De laatste tien jaar van zijn leven sleet hU in het Oudelieden- huis. AANRIJDING. Op de Lekdijk werd Vrijdag een vier-jarig logétje van de familie Fetter aangereden door een luxe wagen. De verwondingen van het jongetje waren zodanig, dat het moest wor den opgenomen in het Van Iterson zieken huis te Gouda. KAARTCLUB IN HET KOPER. De kaartclub „Ruiten Aas" herdacht Vry- ■dag in de clubzaal van café Kavelaar haar twaalf en een half jarig bestaan. De leden vierden het jubileum met kaarten én brak ken om pryzen. Tevens werden er consump ties rondgediend. JUBILEUM E. OOMS. Hoewel de huidige firmant der firma H. J Schrijver ilechts een klein gedeelte van de 25 jaar, waarop de heer E. Ooms daar vorige week werkzaam was, heeft meegemaakt, bleek toch uit de waarderende woorden en uit het geschenk, hoezeer deze de trouw en de bekwaamheid van de jubilaris op prijs stelde Als veertieri-jarige jongen deed de heer Ooms zyn intrede in de winkel van de firma Schryver en al deze jaren werkte hij aan de bloei van deze zaak. waarvan gerui me tijd reeds als vertegenwoordiger. Het overige personeel bracht de jubilaris ook hulde. VOETBAL. Sportclub speelde 2de Paasdag op het sport terrein een competitie-wedstrijd tegen DDC 2 uit Rotterdam. Tegen de wind in trappen on ze stadgenoten af. Toch weten ze. ondanks de straffe wind, het spel het meest op de vijan delijke helft te houden. Tot doelpunten ko men ze niet. Gesteund door de wind zyn ze na rust sterker. Viermaal weten ze de DDC- keeper te passeren. De invallers in de voor hoede 3 man zorgden voor de doelpun ten. Sportclub I—Gouderak I voor de K.N.V.B- beker werd na 25 minuten door de scheids rechter door het slechte weer gestaakt Onze stadgenoten waren beslist sterker en hadden reeds een 1—0 voorsprong. WANDELSPORT. Op tweede Paasdag nam de wandelsport- vereniging „Schoonhoven" deel aan de eerste lustrum-mars. uitgeschreven door de W.S.V. „D.O.V." te Lekkerkerk. De weersomstandig heden waren voor wandelsport niet op zijn best. Toch waren bij de senioren-groepen op de 25 k.m. nog 25 verenigingen aan de start verschenen. „Schoonhoven" behaalde met 213 punten de tweede prijs. Op de 15 k.m. startten zeven groepen en hier verkregen de junioren van „Schoonho ven" de eerste prijs met 239 punten. Als ex tra prijs ontvingen zij de door de burgemees- weer het spel De geel-zwartén moeten dus opnieuw de reis naar Voorburg ondernemen. Moordrecht. Voetbal. Voor de beker competitie zou Moordrecht spelen tegen de der de klasser Dubbeldam. De gasten, die met twee bussen gekomen waren hebben niet veel ple zier van hun uitstapje beleefd In de hoop, dat het weer beter zou worden, werd om half drie toch een aanvang gemaakt, met de wed strijd Moordrecht speelde tegen storm en re gen in. Na tien rpinuten nam Dubbeldam de leiding, doch Moordrecht maakte door haar midvoor Palsgraaf gelijk 11. De weersgesteld heid werd echter met de minuut slechter, zo dat scheidsrechter De Haan. van Waddinxveen, terecht na een half uur spelen besloot de wed- strUd te staken. Dubbeldam zal zich dus nog maals naar Moordrecht moeten begeven om de wedstrijd over té spelen. MILITAIRE ONDERSCHEIDINGEN. Nieuwerkerk a.d. IJssel. Burgemeester Vo gelaar reikte op het raadhuis het ooriogsher- innenngskruis met gesp uit aan de heer A. den Hoed voor diens moedig gedrag in de Meidagen 1940. De heer A. Kwakernaak ont ving het ere-teken voor Orde en Vrede 1946- 1947. terwijl het ereteken voor Orde en Vrede 1947 werd uitgereikt aan de heren, W. Stölk en PI. van Weelde. De Woningbouwvereniging „Ons Huis" hield haar ledenvergadering, waarop 38 van de 110 leden aanwezig waren. Het bestuur werd door de verkiezing van twee nieuwe leden, te weten de heren A. Radder en W. Tochtman. tot zeven uitgebreid. De aftreden de bestuursleden, de heren A. Vuik en J. Heu velman .werden herkozen. Jhr. dr. J. C. Molierus, secretaris van de Kamer van Koophandel te Haarlem, hield een causerie over de strijd tussen groot- enklein- bedryf. Er waren slechts weinig middenstan ders aanwezig, maar vele cursisten van de middenstandscursus met hun leraren woon den de avond by. Spreker besprak het ont staan van de grootwinkelbedryven, die in de eerste jaren na de oorlog veel van hun om zet aan de kleine middenstand verloren. Dit is intussen weer veranderd en de klein-win- kelier ziet met angst de toekomst tegemoet. Spreker gaf enkele adviezen, waarmee zijn inziens de kleine middenstander de strijd met succes zou kunnen voeren. Nieuwerkerk aan da IJssel. Gevonden: Huissleutel; kam; zeiltje; hoed; rywiel en kin- derwant. Inlichtingen op het politiebureau. JAARVERGADERING COOP. BOEREN LEENBANK. Nieuwerkerk a.d. IJsael. De Coop. Boeren leenbank heeft in hotel Van der Schelde een algemene ledenvergadering gehouden. Uit de Er komt onder onze veestapel een besmet telijke darmontsteking hij runderen voor. wel ke vooral de laatste jaren meer en* meer om z.ch heen grijpt. Deze ziekte heeft een bij uitstek slepend verloop, en het is juist daar om. dat zij in het begin vaak aan de aan dacht der veehouders ontsnapt. En toch is een zo tijdig mogelijk laten vast stellen van de juiste aard van de diarrhae voor hen van zeer veel belang. Niet omdat by tijdig ingrijpen misschien nog herstel van de aangetaste dieren mogelijk zou zyn. dat niet. want een geneesmiddel er tegen is tot op heden niet bekend. Makr wel omdat een zo spoedig mogelijk opruimen Van het zieke dier terwijl dit nog een behoorlijke «iachtwaarde heeft het enige verstandige is. wat gedaan kan worden. Want breidt de aandoening zich meer uit in de darmen, dan gaat het dier. ondanks allé extra voer, langzaam maar zeker achter uit Zoals we al vermeldden, is het enige ziekte, verschijnsel, diarrhae, In het begin treedt deze maar zo nu en dan eens op en wordt dan weer gevolgd door een periode, dat' de mest geheel normaal is. Toch is dit een zeer verdacht schijnsel en vooral als men meent op te,mer ken. dat het dier het niet zo goed meer doet als voorheen, iets minder goed kleurt, in voe dingstoestand wal achteruit gaat en misschien ook wat minder melk begint te geven. Laat dergelijke dieren ten spoedigste on derzoeken. dit is uw welbegrepen eigenbe lang. Want laat men ze lopen, dan gaan ze niet alleen voortdurend achteruit, zodat ze tenslotte toch als wrak opgeruimd moeten worden maar ze hebben in de tussentUd ge legenheid gehad om met hun mest weer an dere dieren te besmetten P. W. B. bachtsschool. zyn vorige week aan twee gezin nen toegewezen. De woningen maken een keurige indruk en zyn practisch ingericht Links van de gang be. vindt zich een slaapkamer en rechts zijn het toliet en de keuken gelegen. Vanuit de woon- kamer, die over de geheele diepte ligt. geeft een deur toegang tot tic tuin, die voor het hui» een diepte heeft van vijf meter en achter het huis twaalf bij vijftien meter is. Twee deuren, die op de kamer uitkomen, geven toegang tot slaapkamers. By elke woning hoort een schuur, tje van drie bij vier meter, waarin waterlei ding is aangelegd. Gemeentewerken is thans be zig de toegangsweg, welke naar de woningen leidt, te verharden Een trottoir en bomen, die reeds zyn aangelegd en geplant, voltooien hel geheel. EESTIG JAAR GETROUWD. BtolwUk. Het echtpaar J. de JongJ. Blan ken vierde Dinsdag zijn zestigjarig huwelijks- feest De echtelieden, die beide twee en tach. rekening en verantwoording bleek, dat aan ecnieueaen. me oeiae i«ee rn men. Ipeargeldcn In 1949 ingelegd wbb I 74Bê85 en ?uli "J" t"k«ren '0"U -- - gezondheid Zy hebben acht kinderen, ne gentien kleink.nderen en één achterkleinkind. Ondanks zyn hoge leeftyd is de heer De ter van Lekkerkerk uitgeloofde medaille voer vergadering was, welke door haar werd NS®- die groep die over alle afstanden het hoogste woond. wegens aanstaand vertrek, naar Afri- aantal punten behaalde. ka, vermoedelijk in Augustus, dankte hy haar Voor „Schoonhoven" dus ondanks de regen een succesvol begin van het wandelseizoen. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderschoen .zilveren ring met steen, zak horloge (zonder glas), damesvulpen, zyden handschoen, muntbiljet. Inlichtingen op het politiebureau. STEUN WETTIG GEZAG. Alblasserdam. De commissie Steun Wettig Gezag organiseerde Dinsdag in de Cornells Vroege Stichting een contact-avond. Voor de ze avond waren uitgenodigd vooraanstaande personen uit het kerkelijk-, industrie- en ver enigingsleven, alsmede leden van jeugd- en vrouwenverenigingen. De avond stond onder leiding van de heer B. J. M. Leis. Het woord werd gevoerd door burgemeester L. Looij, ds. van Lummel, burgemeester Van Heisen en majoor Jansen Maneschijn. In gloedvolle betogen deden deze sprekers uitkomen, dat tégen de dreiging van het com munisme, dat alle vryheid, ook de geestelijke vrijheid, zal tiranniseren, stelling moet wor den genomen. Dit kan men bereiken door toe te treden tot de Nationale Reserve. Binnen kort zal deze avond worden herhaald en men hoopt, dat dan vele jongeren present zullen zijn. Bijzondere wedstryd. Naarwy vernemen overweegt het bestuur van de WA op 6 Mei een voetbalmatch te organiseren met een team vertegenwoordigend K.N.V.B. Dordrecht. De opbrengst zal geheel ten bate zijn voor de nog resterende kosten van het Monument voor hen die vielen. PAA8CONCERT. Ammerstol. Voor het vijfde Paasconcert, dat de stichting „Concertfonds Aurora" Maan dagmiddag in de Nederlands Hervormde Kerk tevens voor alle zorgvolle arbeid gedurende de tijd, dat zij hier als zuster was werkzaam geweest. Na de vaststelling der rekening 1949 en be- groting 1950 der wykcommissie. werd in de va. cature F Rouwert Boer. die als bestuurslid had bedankt, gekozen de heer C. Gelderblom, die deze benoeming aanvaardde. In de rondvraay bracht de voorzitter ter sprake, dat men nog steeds een tent te kort komt. daar er voortdurend een in bruikleen is van Hoornaar. Na rijp beraad en overleg had het bestuur besloten over te gaan tot de bouw van een nieuwe ligtent. Bij onderlinge inschrij ving werd dit werk gegund aan de heer H. den Toom De vergadering kon zich ten volle verenigen. Een en ander kon thans betaald worden uit het batig saldo over 1949. Vervolgens besprak de voorzitter nog de ver. plicht verzekerden, de vrijwillig verzekerden en de niet verplicht vrywillig verzekerden, zoals een en ander nader verduideiykt was op de agenda. Ook werd de Emmabloem-collecte wederom met klem aanbevolen. Tenslotte sprak zuster De Jong. Allereerst dankte zij de voorzitter voor diens hartelijke woorden tot haar gericht, vervolgen? de ver eniging voor het vertrouwen, dat steeds weer opnieuw in haar gesteld werd, mede waardoor zy haar werkzaamheden steeds met liefde heeft vervuld. EEN VIERLING EN EEN DRIELING. Gouderak. Bij de landbouwer G. C. van Vliet hebben twee schapen zeven timmeren ter we reld gebracht Auto van de dUk gereden. Gouderak. Ter hoogte van de Beierseweg is een personenauto, bestuurd door de garage houder Slingerland te Ouderkerk aan de IJs sel. tengevolge van een defect aan de stuur inrichting, van de dUk gereden. Persoonlijke ïgelukken deden zich niet voor. Het voer- terugbetaald 844112.54. De ontvangsten in lo pende rekening hadden bedragen f 4201295 en de uitgaven m lopende rekening f 4042796,96. Aan spaargeld was in totaal ingelegd f 1195639,55. Het aftredende bestuurslid, de heer J. de Jong. de heer Jac. Segers, lid van de Raad van Toezicht en de heren J. Blij- leven en A. Ooms plaatsvervangende be- atuursleden werden allen herbenoemd. Na de ledenvergadering werd de jubileum film van de Centrale Bank „Het geld van de boer" en de film ..Het land der zee ontrukt" (NO. Polder) gedraaid. Het vertoonde had grote aandacht. ONVOORZICHTIGHEID IN HET VERKEER Nieuwerkerk a.d. LIsael. De rechtbank te Rotterdam heeft de 40-jarige arts J. R. te Rotterdam veroordeeld tot f 600 boete subs. 30 dagen hechtenis wegens het veroorzaken Van lichameiyk letsel door schuld. Op 3 De cember had hy op de Rijksweg onder deze gemeente de file verlaten om de voor hem rydende auto's te passeren. Hy was daarbij in botsing gekomen met een tegenligger, waarbO de chauffeur en een passagier wer den gewond. Het O.M. had f 600 boete subs, twee maanden hechtenis voorwaardelyk met twee jaar proeftyd gevraagd. Pspendreeht. De eerste wedvlucht in dit sei zoen van Je postduivenvereniging „De Lucht bode" werd dor de sterke wind bemoeiiykt en het wekt bewondering, dat de duiven nog zul ke prestaties geleverd hebben. Het verloop van de wedvlucht wa« traag; het duurde ruim twin tig minuten, voor men wist, wie de prijzen be haald hadden. De uitslagen zyn als volgt: 1 en 3 M. de Baat; 2 en 17 C. van der Linden; 4 19 en 20 H. Verdoorn; 5 W. Buljs; 6 7 en 13 W. de Lange, 8 11 en 15 A Herwig. 9 16 en 22 J. de Groot; 10 J. Romeijn; 12 en 21 B. van Duin; 14 A. Korteland 18 D. StuijVan den Herik; 23 Van der Beemt. Aankomst eerste duif 1.3 53 uur; snelheid 702.07 m. Aankomst laatste prijs- duif 1.23.03 uur; snelheid 539.15 meter per mi nuut. NIEUW BELASTINGKANTOOR SPOEDIG IN GEBRUIK. Sliedrechl Men is reeds zover gevorderd met de inrichting van een ruimte in school VI Jong nog steeds werkzaam op zUn landbouw bedrijf, mzar daarnaast is hij ook actief ge weest op ander gebied. Hy was van de oprich ting in 1905 tot 1914 bestuurslid van de Ned. Herv. Evangelisatie, en daarna tot 1948 voor" zitter. Thans is hy ere-voorzitter. Vllst. Voor de aanstaande verkiezingen vooi de Provinciale Staten hebben zitting in het stembureau de heren Johs. van der Stok, H. de Pater en J Boere. Plaatsvervangers: G» Blok «n A. de Graaf. VERHEUL 8 (JARROSSERÏEFABRIEK BESTAAT VIJFTIG JAAR. Waddinxveen. Ter gelegenheid van het vyL tigjarig bestaan van de N V. Verheul Carros- seriefabriek en het feit, dat de heer J. Ver heul, thans directeur van de N.V., voor 25 jaar zyn intrede in dit bedrijf deed, zal op 17 April, des middags, een receptie worden ge houden in d,e nieuwe, zo pas voltooide fabriek. Willige-Lmngerak. Toen de landarbeider H., knecht by de veehouder B., aan de Tiendweg het spek bij de wagenmaker moest brengen om het te laten drogen, raakte hij het stuur van zyn fiets kwyt en kwam met heel de vracht in de sloot terecht. Met behulp van de veehouder B. en zijn dochters wist men het spek en de heer H. op het droge te brengen. Behoudens schrik en een kleine verwonding aan de vingers kwam H. er goed af. Hier bleef het echter niet bij. Toen H. voor de tweede maal op pad ging om het spek op de bestemde plaats te brengen, ging hij ook dit maal van de weg. maar bleef gelukkig aan de rand van de sloot liggen. AMERIKAANSE BOMMENWERPER NEERGESTORT. Een Amerikaanse bommenwerper B 29 ia hedennaoht by Albuquerque (Nieuw-Mexico) neergestort. Waarschijnlijk in een gebied, waar beperkende toegangsbepalingen gelden in ver als rijksontvangerskantoor, dat waarschUnlyk band met de naburige atoombasie^'Er bevoiV volgende week dit nieuwe belastingkantoor in den zich dertien mensen aan boord, gebruik zal worden genomen, tenminste wen- GARRY DAVIS GAAI TROG WEN neer de ryksgebouwendienst dan klaar zal zyn met de stoffering. Zoals men weet. heeft het gemeentebestuur de ruimte, die thans in het raadhuis in gebruik is. dringend nodig. Garry Davis, de „eerste wereldburger", die sedert enkele tijd opnieuw in Amerika ver blijft, zal binnenkort in het huwelijk treden De verbouwing, die uitgevoerd is onder toe- met Audrey Peters, uit Californië Op het zicht van gemeentewerken, is zeer goed ge- ogenblik houdt Davis, die opnieuw een Ameri- ■laagd Men beschikt over een flinke ruimte, kaans burger kan worden na verloop van vijf die een fleurige Indruk maakt, doordat het ge- jaar of zelfs vroeger, daar zyn aanstaande heel in lichte tinten is uitgevoerd. De ingang vxouw een Amerikaanse is. vfceantie voor het publiek is de meest Westelijke school - ingang. aan de Wilhelminastraat. Links van de ruime hall liggen de kantoren, waaronder een apart kantoor voor ue ambtenaren van de buitendienst Een tussenportaal geeft di recte verbinding met het ontvangkantoor. Dit is zeer ruim. het heeft een oppervlakte van vijftig vierkante meter en er is bovendien een privé ruimte voor de ontvanger. Een voorzie ning, vooral voor de belastingbetaler erg prac tisch. Is de lokettenbox, die in d't kantoor inge richt'is. Naast dit alles is er nog 'n grote ber- WILD ZWIJN GESCHOTEN. Jhr. Van Geen. uit Leusden. scboot op de heide te Achterveld bij Amersfoort een wild zwijn van 140 pond neer. DE HONDERDDUIZEND ER UIT. In de 509de StaatsloterU, vijfde klasse, veer tiende lijst, is de prys van honderdduizend gulden gevallen op lot no. 11653. STAKINGEN IN ITALIË. De arbeiders te Napels zijn heden een al- gingsmogeiykheid. De vele kasten, veertien by gemene staking van acht uur begonnen, uit gangers uit «11e landen vertoefden, algemeen leu gehore bracht was zeer grote belangstel- tuig was licht beschadigd protest tegen het lossen van de eerste Ame rikaanse wapenen, die in het kader van het Atlantisch Pact in Italië zijn aangekomen. Turyn is de enige andere Italiaanse stad, waar ook een algemene proteststaking door werkplaats, die thans in gebruik is by de Am- de communistische vakbonden is uitgeroepen elkaar, zullen zeker van nut biyken te zyn. SEMI PERMANENTE WONINGEN GEREED. SHedreeht De twee semi permanente wonin gengen, die verrezen zijn achter de centrale 3 TWI NIEUWSBLAD VOOK LLID-HOLLAND EN UTRECHT Bcnoopflovemch6 Conrant WOENSDAG 18 APRIL 1P» val kan binnen dit geheel de rol. die iedere factor afzonderlijk speelt, worden bepaaHd. Deze vorm van landbouwkundig onderzoekt houdt zich niet bezig met objecten, die in één of meer opzichten verschillen, zoals de perceeltjes van proefvelden, maar met bodem-éénheden, die ten opzichte van alle belangrijke factoren min of meer verschillen. Voor Nederland met zijn vele gronden van mindere kwaliteit, is het een urgent vraagstuk, hoe op deze gronden toch nog een redelijk resultaat is te bereiken. Wellicht kan een on derzoek, waarbij van één bodemtype vele ge- vallen met hose en lage opbrengsten in onder linge vergelijking onder do" loupe worden ge- nomen, hierin oen opioeeing Het geschetste onderroek brengt mede, dat enige duizenden landbouwbedrijven zullen worden bezocht voor het vfcameten vamge gevens door assistenten van de voorliehtm.s- dionst ol van bet C.I.LO Dr Van Dobben ver. trouwde er dan ook op. dat de boeren geen be. zwear zullen maken, wanneer zi het desbe. treffende verzoek ontvangen en ook bereid zul. lén zijn tot het geven van enkele inlichtingen. In een speciaal interview, heeft ir. A. S Tuinman, landbouw, en immigratie-attache van de Nederlandse ambassade in Canada meege deeld. dat in de naaste toekomst een nieuw plan tot uitvoering zal komen om het Nederlandse boeren in Canda mogelijk te maken een eigen boerderij te kopen. Dit reeds enige tijd gekoes terde plan zal bij wijze van proef voor het eerst in practijk gebracht worden in Nova Scotia, een van Canada's belangrijkste kust provincies Dit ..coöperatieve financiële plan 1 wordt uitgevoerd en mogelyk gemaakt door sa menwerking tussen de provinciale autoriteiten en kerkorganisaties in Nova Scotia en de be- trokken Nederlandse boeren. Daar dit plan zich nog pas in een proefstadium bevindt, zullen om te beginnen slecht 25 gezinnen, die reeds enige tijd in Canada wonen, de gelegenheid krijgen om dit voordeel te "enieten. In enkele andere provincies word't dit plan ook reeds bestudeerd doch daar is het nog niet zo ver gevorderd als in Nova Scotia Het welslagen er tan is van het grootste belang, niet alleen omdat het de grootste wens van alle naar Canada komende Nederlandse boeren is. een eigen boerderij te bezitten, maar ook omdat mogelyk hierdoor de financiële moeilUkheden zullen worden op gelost waarmee de nieuwe immigranten in het bei-in'te worstelen hebben aldus ,r. Tuinman Verder deelde ir. Tuinman mee, dat men bet aantal immigranten, dat in 1950 naar Canada za' komen op het ogenblik op ongeveer 7.500 schat hoewel men aanvankelijk 10.000 imm,- granten verwachtte. Verreweg het grootste ge deelte dezer Immigranten zou uit boeren met hun gezinnen bestaan. Het aantal verzoeken van Nederlandse boeren om Immigratie naar Canada schijnt kleiner te zijn dan aan het be gin van het jaar verwacht werd. Het eerste speciale lmmigrantenschip wordt aan het eind van deze week te Halifax verwacht. De laatste paar maanden zijn de imm granten meest in kleine groepen op buitenlandse schepen naar Canada gekomen. Tenslotte verklaarde ir. Tuinman, dat de hui. dige organisatie der ,mm-Bratlc m vergelijk,ng mlt 't begin in Juni 1946 thans vlot en doelma tig verloopt Dit is voor een groot deel te dan ken aan de voortdurende bereidheid totmode werking van de regering te Ottawa, aldus de Nederlandse attache NIEUWE Dl'ITSE HEFFINGEN OP .INVOER VAN AGRARISCHE PRODUCTEN. In land. en tuinbouwkringen in Nederland is men slecht te spreken over de nieuwe heffingen op diverse agrarische producten, die door de West-Duitse regering zijn ingesteld- Deze hef fingen worden boven d® bestaande invoerrech ten berekend Zij treffen de impört van diverse soorten groenten en'fruit, meel- en bakkery-ar. tikelen. vis, suiker- en chocoladeproducten. In de tuinbouwsector maakt men zich voor lopig niet al te ongerust, omdat op het voor naamste exportartikel, sla. tot 1 Juni geen hef fing rust. Spinazie wordt thans niet naar Duits land geëxporteerd, omdat de heffing tot 15 Mei zeven mark boven het invoerrecht van zes mark per honderd kilogram bedraagt Het meest bezorgd maakt men zich over de export van tomaten Dit product is tot 15 Juni i beiast met dertig mark heffing per honderd ki lo boven een invoerrecht van twee mark Men vraagt zich af. waarom juist op tomaten eon zo hoge heffing rust terwyi in Duitsland vrUwel geen tomaten voor de markt worden gekweekt In andere, door deze nieuwe heffingen ge troffen bedrijfstakken, spreekt men zyn be vreemding uit ovek dergelijke maatregelen, waarvan tydens de besorekmgen over het han delsverdrag met West-Duitsland niet werd ge rept Moet dit het antwoord zijn op het besluit van de Nederlandsê regering in het begin van dit jaar om de invoer mogelijkheden van Duit- ■e industriële goederen te verruimen"''' zo vraagt men zich af Wij hebben de garantie van een minimumexport prijs voor diverse produc- ten gegeven Dit betekent, dat wij op de Duit se markt niet fcullen kunnen dumpen (goedko per verkopen dan gip de binnenlandse markt), of anders gezegd dat onze export Duitse produ centen niet kan schaden Landen als Frankrijk. Italië, en Denemarken hebben dergeiyke ga ranties niet gegeven". In Nederlandse exportkringen verwacht men. dat de Nederlandse regering over deze heffings kwestie op 't hoogste niveau zal onderhande len In deze kringen meent men. dat de diver se gegarandeerde minimumprijzen voor export en het ingenomep standpunt ten aanzien van ruimere import van Duitse industriële produc ten het Nederlandse standpunt sterk maken, ONDERZOEK VAN LANDBOUWPERCELEN. Het wetenschappeiyk onderzoek is één van de belangrijkste grondpijlers, waarop de be drijfsvoering van het moderne landbouwbedryf rust. Deze vorm van onderzoek heeft echter vele vertakkingen, waarvan er één, het z.g.n. proefveldonderzoek. een grote bekendheid en populariteit geniet. De voordelen van een der- gelijk onderzoek zUn. dat het veelal op eigen bedrijven geschiedt, zodat van de resultaten terstond profyt kan worden getrokken Het proefveldonderzboek heeft de laatste desenma dan ook een grote vlucht genomen, hetgeen overigens rog blykt uit het aantal proefvelden, dat jagrlyks in ons land up 2 a 3000 wordt ge^ ^Niettemin zijn aan dit onderzoek enkele practische bezwaren verbonden, omdat, zoals de heer dr. W H. van Dobben wnd. hoofd van de afdeling Akkerbouw van het Centraal Insti tuut voor Landbouwkundig Onderzoek te Wa peningen onlangs aangaf, er altyd nog e"kel® factoren'zijn. die men niet op eenP^eld tot onderscheid kan brengen. Het ts wel gemak kelijk op de veldjes verschillende rassen te ver- bouwen of om een hoeveelheid meststo uit te strooien, doch het is vrijwel o^gelijk de veldjes In te richten met verschillend bodem type. grondwaterstand of humusgehaUe. aen beide staan factoren, waarvan het varië ren op een proefveld nog wel uitvoerbaar is, doch dat daarnaast op practische bezwaren atult. Men denke slechts aan de vruchtwisseling De kennis, die men zich met betrekking tot het bodemtype. de grondwaterstand, het humusge- halte e?^e vruchtwisseling heeft verworven, heeft men in vele gevallen dan ook niet ver kregen door nauwkeurige vergelijking op proef velden, maar door vergeiyking van een groot eental prectykgevallen. die by voorbeeld dein druk geven, dat in het algemeen hoge water- iïndiTbU bouwland schadelUk sijm De bo- damfactoren. die zo moeilijk op de veldjes van selUtong van practisch vorkomende gevallen proefvelden eQn te variëren, kunnen doot ver- dus toch nog worden beoordeeld! Dergelyka practlache ervaringen zijn. h<£ waardevol ook. m het algemeen moeilijk in ci]f«e ui* te drukken, omdat de practijkper- steeds in meer dan één opzicht verschil- SS2SS la. maar omtrent de diepte van ten Men weet byvoorbeeld. dat ontwatering de ontwatering test men veelal in het on"- kera. De mogeiykheld is daarom onde"°^j" om de vergelUklng van practijkpercelen m een meer exacte vorm te gieten. A^hte"[. b 'J.n dit inderdaad ultyoerbaar te zyn mits van de practykpercelen. die voor 'n aanmerking komen. zo volledig moge ïyk inlichtingen kunnen worden verza meld betreffende alle 'acto""- _rA.i van He gewassen beïnvloeden. Men den de waterstand en de bemestingstoestand^ Hier- door wordt een vergelijking mogelijk Ke™aakt met de opbrengsten, zover het bouwlandge wassen betreft of met de kwaliteit van de pas- mat. wanneer het grasland betreft. In dat ge- FEUILLETON. *Hij schudde het hoofd. „Deze keer niet: ik heb veel te bespreken je zou er niets aan hebben." „Kun je my niet vertellen wat je dwars tit. Dorian?" vroeg ze weer. „Ik zou het een afschuwelijke gedachte vinden, dat je^ over Iets tobt. zonder dat ik je helpen kan. Er zit me niets dwars. Het hindert me al leen geweldig, dat ik. jou alleen moet platen. Je weet niet. hoe ellendig ik dat vind. Ze trok hem naar zich toe en kuste hem. „Ik vind het ook afschuwelijk." bekendere fluisterend. „Maar er is niets aan te doen. he. En je bent er gelukkig gauw weer Ze deed zich geweld aan om opgewekt te praten, maar ze kon toch niet nalaten er bij te voegen „Dit zal de eerste keer zijn. dat we van elkaar gaan sedert ons trouwen. Ben ik erg zelfzuchtig om je altyd bij mU te willen hebben?" Hy kon niet antwoorden. Hij omhelsde haar onstuimig en drukte haar tegen zich aan. Ze kon het kloppen van zijn hart voelen. Vreem de gedachten bestormden haar Wat kon er gebeurd zijn. dat haar man zo ontroerd was. Plotseling liet hij haar los. „Ga je vandaag nog?" vroeg ze. ,Ja. Met de nachttrein." „Dan aal ik 4adeUjk koHer gaan nak- ken." VERANDERING NETNUMMER AMSTERDAM. Met ingang van Maandag 17 April zullen de aangeslotenen in de geautomatiseerde tele foonnetten van het district Rotterdam voor gesprekken met Amsterdam het netnummer 0-20 in plaats van 0—2900 moeten kiezen. Dit jaar zullen verschillende instanties weej: voorzieningen doen treffen in verband met de wegen In deze streek. Er verschenen reeda enige berichten over in ons blad. doch voller digheidshalve geven wij hier een totale sa)- menvatting van de veranderingen die men van plan is aan te brengen of die men reedB heeft doorgevoerd. Daar is allereerst de £an- leg van het laatste gedeelte van de weg Ben- schop—Schoonhoven. Dit is van groot belang voor de Lopikerwaard in de provincie Utrecht doch tevens voor de Krimpenerwaard m Zuid-Holland, waar men plannen heelt ioi aanleg van verschillende wegen, onder an dere Krimpen aan de IJssel—Bergambacht— (Schoonhoven! Het weggedeelte Loptk-Ben- schop is door de provincie Utrecht panoe- «teed Dit as een deel van de nieuwe provin ciale weg Lopik—Montfoort. die van groot belang is voor de Lopikerwaard. aangezien deze streek weliswaaf vier Oost-West wegen telt. doch slechts een Noord-Zuid verbinding, die zeer smal is en enkele gevaarlijke punten bevat, onder anders te Polsbroekerdam. Een ander groot werk is de aanleg van de nieuwe provinciale weg van Gouda langs Stolwyk naar Bergstoep. waar men thans met volle kracht aan werkt Het eerste gedeelte, dat van Gouda naar Stolwijk, hoopt men in het volgend jaar gereed te hebben. Is het gehele plan uitgevoerd, dan zal de Krimpe nerwaard uit haar isolement zijn verlost. Het heeft lang geduurd" voor men met de aanleg van deze weg kon beginnen. Reeds in 1030 was de nodige grond in het bezit van de provincie, en in 1933 was het proefvak bij Stolwijkersluis aangelegd. Dit laatste om te zien welke resultaten het gebruik van een rijzenbed zou opleveren, zulks met het oog op de slechte gesteldheid van de weg en het steeds zwaarder wordend verkeer. Rijzenbed blijkt een goede uitkomst te zijn Het ver zakte onder de druk van het verkeer slechts een centimeter per iaar Het plan was nu de de weg Gouda—Bergstoep volgens deze me thode aan te leggen, maar door de opheffing van de spoorbaan GoudaSchoonhoven ont stond de mogelykheid de weg op déze bkan aan te leggen. Maar de verwezenlijking van die plannen zou echter twintig jaar duren. Toch krijgt de spoorbaan een gedeeltelijk aandeel bü de wêgaanleg. Men wil nu de nieuwe weg iets Oostelyker van de Haastrechtse brug laten beginnen en haar laten lopen ten Westen van het nieuwe fietspad bij de kaashandel van De Vreugt te Stolwykersluis en aan de andere kant van de provinciale weg naar Oudewa- Hun gesprek verliep in een conversatie over onverschillige dingen en Freda merkte op. dat haar man zich meer op zyn gemak scheen te voelen al* zy niet over zyn reis sprak. Er was iets penibels in de rest van de dag. Dorian vermeed haast angstvallig over iets te praten, dat met zUn vertrek naar Londen in verband stond. Freda had zijn koffer gepakt. Als ze op reis gingen, was dat altijd haar werk. Dorian kon niet pakken zonder minstens de helft te vergeten. Maïr deze keer was Freda er niet zó met haar gedachten by als anders en toen Dorian nog een kop thee dronk voor hij naar het station reed. herinnerde ze zich plotseling dat ze zijn tandenborstel vergeten had in de koffer te doen. Ze verliet haastig de kamer, zich voorne mend straks haar verzuim te bekennen. Ze opende de koffer om de tandenborstel er in te doen en kwam tot de ontdekking, dat ze de suit-case, die eerst Zo gemakkelijk sloot, met moeite dicht kon krUgen. Ze zocht naar de oorzaak en zag toen datfc alles door elkaar lag. WaarschijnlUk had Dorian zelf nog het een en ander erby gepakt, dat hij mee wilde ne men. Ze nam enkele dingen uit de koffer om die ordelijker neer te leggen en vond onderin Dorian's oude jachtbuis, waarvan de' knopen verwUderd waren. Dorian was bang geweest om het jasje ach ter te laten. Het was zyn bedoeling, er zich onderwaff of in Londen van te ontdoen. Hii ter over de spoorbaan. Na de splitsing van de 'spoorbaan met de oude weg naar Stolwyk wordt de nieuwe weg langs de spoorbaan aangelegd. Van Stolwijk af wordt weer vai> de spoorbaan gebruik gemaakt. Men is thans bezig met de aanleg van de weg naar deze gemeente, welk gedeelte vier kilometer lang is De nieuwe weg GoudaStolwijk, die al leen bedoeld is voor snelverkeer zal zes me ter breed worden met aan elke kant een berm van drie meter breedte De oude spoor baan aan de rechterzijde zal hierdoor ver dwijnen. Naast de aanleg van nieuwe wegen heeft men ook verbetering en bestrating van weggedeelten ter hand genomen. Zo is van de Provinciale weg door de Alblasserwaard. die loopt van een puqt in de Rijksweg Gorkum—Vianen. ongeveer twee k.m. ten Zuiden van Meerkerk gelegen, naar Alblasserdam. het gedeelte RykswegVuilendam bestraat, dit is tot aan de verbindingsweg Giessen-Oudekerk—Laag- yoor de eerste keer om een boodschap gestuurd! En "t komt in orde. Heb gerust ver trouwen in dit sohrandere ding. „Vraag maar om 't beste voor de was" is haar gezegd en wij garande ren U dat ze met Super Radion thuis komt. Super Radion. want dat is toch ook voor de overgrote meer derheid van onze lezeressen "t aller beste. Na jarenlange wetenschappe- lyke onderzoekingen hebben de was- experts aan» Super Radion een ideale samenstelling gegeven, waarvan het resultaat ieder als "t ware in het oog schittert. Super Radion wast inder daad nög witter, en nu zelfs in het schraalste water. (Advertentie.), was ongemerkt naar zijn kamer gegaan, had het in zyn koffer gestopt, deze gesloten en zich met zyn vooruitziende blik gelukgewenst Met trage handen legde Freda het buis weer op zyn plaats en deed de koffer dicht. Ze maakte zich wijs. dat Dorian het gemak- kelyke jasje in de trein zou aantrekken en bedacht toen. dat dit dwaasheid was, omdat ze Dorian om een slaapcoupé had horen tele foneren. Ze verzon een dozijn redenen, waar om hij dat jachtbuis ingepakt kon hebbenen wist. dat ze geen van alle steekhielden. Toen trachtte ze het hele ding te vergeten. Maar ze kón het niet vergeten. Er hing een waas van beklemmende geheimzinnigheid om daP oude kledingstuk. Wat school er achter het raadsel van die knopen, waarvan David Fairlie beweerd had. dat ze aan hem hoor den, maar die niet van David waren, maar van haar man? Knopen, die van Dorian's jachtbuis waren geknipt, van hét buis. dat hy nu zo zorgvuldig mee naar Londen nam? Wat was het voor mysterie eAin welk ver band stond het met de onmiskenbare veran dering in Dorian's houding, die ze al eerder meende waargenomen te hebben en die. na een periode van kalme opgewektheid, plot» seling opnieuw en in hevige mate Was weer gekeerd? Hoe onrustig ze zich ook voelde, het was nu zaak om alle muizenissen uit haar hoofd te zetten, in elk geval haar man niets te la ten merken van wat er in haar omging. Hy had al genoeg met zichzelf te stellen op het usenblik. En met een lach in haar ogen kwam Blokland. Alleen de brug by Noordeloos is nog niet gereed. Van het resterende gedeelte Vuilendam—Albl >serdam zijn al verschillen de stukken klaar. De weg Schelluinen-Nieuw- poort, die een goede Noord-Zuid verbinding door de Alblasserwaard vormt, is gereed op de aansluiting aan het Schoonhovense Veer na. Aan de tweede zijweg (Sliedrecht—Berg stoep) moét nog worden begonnen. Bij de onbewaakte overwegen in de Zwar- teweg ten Oosten van Gouda, bij Hekendorp in de weg Goejanverwellesluis—Woerden en bij Dordrecht in de weg Kop van "t Land— Wierdrecht zullen flikkerlichten worden ge plaatst. Op het punt te Ouderkerk a.d. IJssel. waar de Lageweg samenkomt met de Hol landse IJssel. zullen borden ..gevaarlyk kruis punt" worden aangebracht, zulks in overleg met de' Rykfpolitie, terwijl de A.N.W.B. heeft voorgesteld op het punt waar de Kerkstraat te Streefkerk op de Lekdijk uitmondt een as-verkeersstreep aan te brengen, welk voor stel door het Streefkerkse gemeentebestuur aanvaard is. Op dit punt zijn reeds verschei dene ongevallen voorgekomen Het uizicht is er buitengewoon slecht, vooral wanneer men komt uit de richting Nieuw-Lekkerland Rij dende op de Lekdijk wordt de Kerkstraat pas op het allerlaatste ogenblik zichtbaar. AIA VRSANOVA. De achttienjarige Tsje chische kunstrijdster op de schaats, die in Londen haar tilel als wereldkampioene ver dedigde. ZU zal niet meer naar haar land terugkeren, doch in Engeland blijven. Arkel Op de rijkspostspaarbank werd over Maart 1950 ingelegd f 5594.46 en terugbetaald f 9188 89. „HET BERGAMBACHTSE ZWEMBAD". Bergambacht. In de vergadering van aan deelhouders van de stichting „Het Bergam- bachtse Zwembad" bleek uit het financieel verslag van de penningmeester, dat er over 1949 een nadelig saldo was van f 372.67. De heren J. P. G. van der Straaten en G. Broere werden bij acclamatie tot bestuursleden her kozen. In de plaats van de heer Adr. Prins, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen tot bestuurslid-penningmeester de heer D van de Velde Jr. Voor buitengewone herstellingen aan het zwembad heeft het ge meentebestuur vorig jaar de gelegenheid geopend onder bepaalde voorwaarden f 3500 van de gemeente te lenen. Besloten werd daarvan nog geen gebruik te maken, doch te trachten door middel van subsidie uit de ge meentekas het jaarlijks tekort te dekken. De gewone herstellingen zullen wederom ter hand worden genomen. Tot badmeester voor 1950 werd wederom de heer P. van den Berg be noemd. die dit aanvaardde. Het bad zal 15 Mei worden opengesteld. Besloten werd ook dit jaar geen aandelen uit te loten. Aan het slot der vergadering spaak de voorzitter waar derende woorden tot dé sedert de oprichting van de stichting in functie geweest zUnde. thans scheidende penningmeester, de heer Prins, voor diens accuraat gevoerd beheer. WATERPOLO. Bergambacht. BZC I verloor zijn eerste wedstryd in het spaardersbad te Gouda tegen AZC I uit Alphen a.d. Ryn met 54, onder protest van BZC tegen drie door de in over treding zijnde midvoor van AZC gescoorde doelpunten. Wordt dit protest verloren, dan nloet BZC op 25 April van GZC winnen, wil zy kampioen worden van de kring Gouda. Capelle aan de IJssei. In het kerkgebouw van de Geref. Kerk aan de IJsselmondse Laan werd op 5 April de film van het Ned Bijbel genootschap ..Geen grenzen meer" vertoond- Na de opening door de voorziter van- de plaatseiy. ke afdeling ds. H L. Goudt. gaf de heer Brug- mans van het Bijbelgenootschap een inleiding op de film over het leven en streven van deze vereniging. Nadat het Ghr. gemengd koor „Lof zij den Heere" onder leiding van de heer J. Nicolaas Jr. enige liederen had gezongen, werd een korte pauze gegeve». waarin de aanwezigen bij een stand het werk van het Genootschap konden bezichtigen. In het eerste deel van de film werd de betekenis van de Bijbel voor-kerk en gezin, voor jong en oud, aangetoond: het ze by Dorian terug. Even daarna reed de auto voor en was het tyd voor Dorian om te vertrekken. „Ik denk. dat ik VrUdag terugkom." zei hy. „Ik zal je telegraferenPas je goed op je zelf, vrouwtje?" „Als jij ook goed op jezelf past. Maak je n.aar met te druk. Doe mijn groeten aan dat heeriyke Londen!" Ze glimlachte dapper, maar Dorian's ge zicht stond somber en strak. Hij realiseerde zich plotseling scherp, wat dit afscheid be tekende. Hij had het gevoel of er een stuk uit zijn leven gesneden werd en duidelyk zag hy de gapende afgrond, die zich doorzijn onoprechtheid, zijn bedrog, aan zyn voeten geopend had. Hy verborg iets voor ^reda. Een geheime kamer van zijn leven was voor haar afgesloten. En fel priemde de angst in zijn hart, dat de afgrond nooit meer over brugd zou, kunnen worden. Zij hief haar ge zicht 'naar hem op en hij kuste haar niet koude, droge lippen. Toen liep hy de stoep af en stapte in de auto. Toen de wagen wegreed, leunde hij ver moeid in de kussens. Ze keek hein na en vroeg zich af, of hy haar niet goedendag zou wuiven. Toen zag ze. dat hij overeind ging zitten en zijn arm strekte zich buiter. het por tier naar haar. Een ogenblik fladderde haar zakdoek en de auto verdween in een bocht van de oprijlJan. Langzaam liep Freda naar het stille huis terug. Ze huiverde even. ging naar de haard, rakelde het vuur oo en zette zien er voor. tweede deel liet zien het werk van de verta ling en de druk van de Bijbel, terwijl het laat ste gedeelte een overzicht gaf van de versprei ding over de gehele wereld. Het kerkgebouw was goed bezet. In het kerkgebouw van de Ned. Herv Kerk op het dorp werd Donderdag een koor concert ten bate van de telefooninstallatie voor hardhorenden gegev.n. De gemengde zangver eniging ..Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer J. Groeneveld. en de organist de heer G C Korpersnoek. verleenden medewer king. Het concert siond in het teken van het kerkelijk jaar, waarvan de keuze der stukken getuigde. Zo voerden koor en organist gezamen lijk vier koralen uit de Matthaus Passion van Bach uit. terwijl via het „Christus is opgestaan van Diepenbrock besloten werd met het maje stueuze „Halleluja-chor" van Handel uit het oratorium „Des Me^as" Het gebodene was zeer goed en in het geheel bezette kerkgebouw heerste de grootste aandacht Ds B Baks sprak een openings- en slotwoord. Radio voor VrUdag VIJF EN TWINTIG JAAR SCHOENHANDEL. Capelle aan de IJssel. Op 4 April herdacht de heer H Groen, aan de ^Jsselmondse Laan. dat hij voor 25 jaren zijn schoenhandel aldaar be gon Voordien had hij zich reeds jaren met zijn vader wijlen D Groen een naam op Capelle aan de IJssel en Kralingsche Veer verworven iret het schoenreparatiebedrijf aan de schaar- dilk Verschillende leveranciers en cliënten kwamen de heer Groen met dit jubileum com plimenteren. Giessen-Oudekerk. Onder voorzitterschap van mevr. Lubbers kwam de Bond van Plat telandsvrouwen. afdeling GicsBcn-Oude!kerk in een vergadering byeen. Men besloot een feestavond te houden op 23 Mei. gezamenlijk met de Hollandse Maatschappij van Land bouw; op 10 Mei zal een excursie naar de Gero Zilverfabrieken te Zeist gemaakt wor den. Tot afgevaardigde naar de vergadering van de Provinciale afdeling te Rotterdam werd mevr. van der Sluijs gekozen en mevr. Borsje zal de afdeling op de algemene ver gadering te Utrecht vertegenwoordigem Het verdere deel van de avond werd gevuld met het vervaardigen van Pèasversieringen. DIPLOMA'S CHR. LANDBOUW-WINTER- SCHOOL. Gorinchem. Na een gecombineerde mor genvergadering van bestuur. Commissie van Toezicht en personeel van de Chr. Landbouw- winterschool volgde des namiddags de open bare eindles voor hel eerst in het nieuwe schoolgebouw aan het Merwedekanaal. De directeur, de heer Dijkema. deelde me de dat de voorzitter van 't Stichtingsbestuur, de' heer K. Aantjes te Bleskensgraaf wegens ziekte niet in staat was aanwezig te zijn. Nt een hartelijk woord van welkom aan verte genwoordigers van gemeentebesturen van Gorcum en uit de streek, consulenten, verte gen van zusterorganisaties, ouders, leerlingen en verdere belangstellenden, stelde de direc teur en enige leraren gedurende ruim een uur vragen uit de leervakken Grondverbete ring. Veevoeding. Plantenteelt en Economie. De vragen werden vlot beantwoord en de les beantwoordde goed aan het doel: een in druk te geven aan de belangstellenden van deze vorm van Landbouwonderwijs. Hierna reikte de voorzitter van de Com missie van Toezicht, burgemeester van der Schans van Eethen, de diploma s uit. HU sprak de jongelui op gevoelvolle wijze toe. Namens de stad Gorcum sprak de gemeente secretaris. de heer M. D. van Kekum. aan zijn gelukwensen toevoegend de verzekering, dat het stadsbestuur ten zeerste overtuigd U van het belang dezer streekschool. Burgemeester Schakel sprak als burgemees ter uit de streek en belichtte in bloemrijke styi op brede en diepe wijze de aspecten van een school als deze. Spreker waes er de ge slaagden op. dat hun diploma tweeledig ie belast met hypotheek, namelijk enerzijds met de grote verantwoordelijkheid waartoe zU UEBIG „CHICKEN" KIPPENSOEP In één woord FANTASTISCH 45 ct per pakje voor 4 borden [NEDERLANDSE OXO MIJ. N V (Adv.) Een zware druk viel op haar. Uit de bran dende kolen lekte een lange, dunne, blauwe vlam omhoog, die kwaadaardig wenkte en wenkte Toen het dienstmeisje binnenkwam, lag Freda op het haardkleed geknield en dacht en dacht Nog nooit had Freda het in huis zo stil ge vonden als die avond. Ze had haast het ge voel. alsof er een dode in huis was; het was alsof ze bang was voor hfcar eigen voetstap pen. Er was iets gebeurd iets, ze kon met zeggen wat. Het was vormloos en dreigend onheilspellend en het verstoorde Do rian's evenwicht. Het was ongelofelijk, be spottelijk om te bedenken dat het wat tema ken had met een paar knopen en een oud jasje. En toch Uit alle macht verzette ze zich tegen deze overdenkingen. Ze ging naar de salon, nam voor dé vleugel plaats en speelde, luid, all om haar angstig gépeins in een stroom van klanken te verdrinken. Ze speelde nog. toen David Fairlie aange diend werd Ze voelde zijn komst als een ver lossing en begroette hem met zichtbare biyd- sehap. HU was niet alleen iemand met wie ze kon praten en die haar verwarde, duistere gedachten zou afleiden, maar iemand met wie ze over Dorian kon praten. Zijn eerste woor den golden al de afwezige heer des huizes. (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2