Uit de Radio-programma's. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Twee ton voor het bouwrijp maken van uitbreidingsplan Polder NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT öctaoonhorensebe Conrmnt WOENSDAG lt APRIL 1980 hun omgeving verplicht rijn en anderzijds doordat mede met gemeenschapsgeld dit doel Werd bereikt. Namens de leerlingen sprak de heer A. van Wijk te Genderen woorden van dank en grote waardering voor de arbeid van het personeel der school. Spreker bood ten bate van de bibliotheek een Handboek der Geografie van Nederland in vijf delen aan. Namens de vereniging van oud-leerlingen aprak de heer H. de Krey te Schelluinen. die bij aijn gelukwensen voegde de opwekking de gegroeide band te bestendigen door lid te worden van de Vereniging van Oud-leerlin gen. De heer J. den Hartog te Hoog-Blokland •prak namens de kring Alblasserwaard v. d. Holl. Mij. v. Landbouw. Hij wenste de geslaag den en de school geluk met het succes en •prak waarderende woorden ten aanzien van de leiding der school Spreker wees voorts op de grote betekenis van de organisatie voor de boeren en de plicht dezer gediplomeerden rich ten volle in te zetten voor de belangen van het platteland. Namens de ouders dankte de heer M D. de Graaf te Dalem het personeel der school. De directeur, die ook de vorige sprekers had beantwoord, dankte inzonderheid de heer de Graaf voor de steun die hij in de eerste moeilijke jaren van het bestaan der school •teeds op zo spontane wijze had verleend. De heer Dijkema deelde hierna mede. dat ondanks het feit. dat deze klas zeker aan- aienlijk boven het gemiddelde lag en er door de leraren wel ongeveer het uiterste was ge vergd. de cijfers van geen der leerlingen het Sredicaat ..met lof geslaagd" wettigden Daar et personeel echter overtuigd was. dat de drie leerlingen die juist tegen de grens zaten doch reéel niet onderdeden voor vroeger met lof geslaagden, werd aan dit drietal als blijk van bijzondere waardering een bpekwerk aangeboden. Het waren A. de Koek te Her wijnen. A. Korevaar te Giessendam en A. v. Wijk te Genderen. De directeur nam tenslotte na gelukwen sen aan leerlingen en ouders afscheid van eeratgenoemden. Spreker wees op de taak die hen nu wacht en op hun grote verantwoorde lijkheid. Hij vertrouwde dat de school een gunstig stempel op de jongelui had gezet en wees erop dat ondanks het vele werk dat werd verzet, nog slechts een begin was ge maakt en deze jonge mensen op dit funda ment zelf verder moeten bouwen om in de •teeds nieuwe situaties in het lever) zelf de goede weg te vinden. Spreker zei: zorg er voor dat de naapi „boer" de betekenis krijgt Van een zuiver, oprecht en vroom mens. Tenslotte richtte spreker nog enige woor den van oprechte dank en waardering tot de scheidende leraar de heer W Merkens ta,Zalt- bommel, hem als herinnering aan zijn drie jarige arbeidsperiode namens leerlingen en leraren een boekwerk aanbiedend. Nadat de heer D. Hakkesteegt te Hoornaar woorden van grote dank en waardering had gericht tot de leiding der school ging de heer D. A. van der Schans te Eethen voor in dank gebed. De gediplomeerden zijn: C. N. v. d. Berg te Leerdam; H. Bikker en P W. Blokland te Groot-Ammers- O. J. Bouwman te Wagenbor gen (Gron); G. Dyyzer te Vuren; G. Duyzer te Dalem; U. de Graaf te Dalem; C. Hakke steegt te Hoornaar; J. Hoeke te Leerbroek; A. de Koek te Herwijnen; H. Koekkoek te Almkerk; A. Korevaar te Giessendam; A. Swijnenburg te Slledrecht; C. Verhoeff te Bleskensgraaf; W. A. Verspuy te Hoornaar; K. L. Vogel te Vlaardingen, D. Vos te Dron- gelen; F. H. Wiersema te Spijk (Gron.); A.v. Wijk te Genderen. Geaderak. De doktoren A. Montagne en H. Leeuwe hebben de cursisten van de plaatse lijke afdeling E.H.B.O. geëxamineerd. De dames C. van Dam. Ko van Dam, T. ijlegde- man. J. Loeve. T. Verstoep en N. Verke.ken de heren I. Boer en G. Eegdeman toehaalden het cenheidsdiploma. Hardlnxveld. Tot gemeentewerklieden in vaste dienst zijn benoemd de heren W. Am bachtsheer en G de Kok. die reeds als losse werklieden in dienst van deze gemeente wa ren. Hoornaar. Een auto van de maalderij uit Giessen-Nieuwkerk verzakte Woensdagmiddag op de Groene Weg zodanig dat éen groot aan tal zakken voer van de auto fchoven en in de Hoornaarse Vliet terecht kwamen. Wegens graafwerk voor de waterleiding waren waar schuwingsborden geplaatst met een teken dat de weg moeilijk te passeren was. Beter op letten was dus op zijn plaats geweest. Kinderdijk. De heer C. Bezemer is te Delft geslaagd voor het examen scheikundig inge nieur. Hij verwierf daarbij de aantekening „met lof". Krimpen a.d. IJstel. In de Chr. School II aan de Tuinstraat werd een ouderavond ge houden. De leiding .berustte bij het hoofd der school, de heer K. Overgaauw. Het gedeelte voor de pauze werd geheel verzorgd door de leerlingen der hoogste klasse, die verschillen de liederen ten gehore brachten, afgewisseld met declamatie en voordrachten. In de pauze konden de ouders het werk der leerlingen bezichtigen, terwijl zij ook gelegenheid had den met het onderwijzend personeel te spre ken. Na de pauze demonstreerde de heer Van Wijnen, klasse-onderwijzer hoe men kan te kenen rti leren tekenen en eventueel onder-, wijzen. Hij toonde aan. hoe de leerlingen ple zier van hun eigen, vaak onvolkomen teke ningen kunnen hebben. Mej. Schnaar las een schets voor uit het onderwijzersleven Ds. Buiskool, voorzitter der schoolvereni ging, sloot de avond. WANDELSPORT. Lekkerkerk. De wandelsportvereniging „Door Oefening Verkregenhield op Tweede Paasdag haar eerste lustrum-wanteltochten. Om elf uur startten ruim 700 personen, waar onder 34 groepen vanaf de Prinses Beatrix- school onder begeleiding van de muziekver eniging „Juliana" en onder buitengewoon gro te publieke belangstelling. Het zeer slechte weer deed aan de stemming niets af. De uitslag is als volgt: Extra prijs voor de groep, die het hoogste aantal punten had van de verschillende afstanden, medaille geschon ken door de burgemeester, de Jeugdgroep Schoonhoven. 25 k.m. groepen: la. Albatros, Capelle ad. IJssel 226 punten; lb. C. v. d. Giessen Wandelvereniging, Krimpen aan de IJssel 224 pnt.; 2a. Wandelvereniging Schoon hoven 213 punten; 2b. V.O.P.. Dordrecht 202 punten, 3a. Voorwaarts Mars, NieuWpoort 201 punten; 3b. G.O.S., Stolwijk 200 punten; 4. IJsselwerf. Kralingse Veer 198 punten. Semi-militaire groepen 25 km.: 1. Politie. Gouda 226 punten, 2. Wandelvreugd Rode Kruis, Gouda 170 punten; 15 k.m. groepen: la. Jeugdgroep Schoonhoven 239 punten; lb. Voorwaarts Mars, Nieuwpoort 209 punten; 2a. N.T.V., Zeist 191 punten; 2b. De Mussen, Gouda 179 punten; 3. Padvinders, Krimpen a.d. IJssel 175 punten; 10 k.m. groepen; 1. Wandelsportvereniging Indië. Gorinchem 226 punten; 2 N.T.V.. Zeist 205 punten. De prijsuitreiking had met een toepasselijk woord plaats coor de heer Winters, hoofdbe- ooratorfco slof keurige afwerking drie-dubbele stiksels versterkte sakken stuurslid van de N.W.Bdie D.O.V. lof toe zwaaide voor de prachtige organisatie. De voorzitter van D.O.V. bracht tot slot dank aan de burgemeester voor de medewer king. de jury .de muziekvereniging „Juliana", de afdeling E.H.B.Ode band De Lekboys, die in het gemeentelijk gymnastieklokaal voor gezellige muziek had gezorgd en allen die tot het welslagen van de tochten hadden mede gewerkt. De Jeugdgroep van de Algemene Ne derlandse Metaalbewerkers Bond hield Za terdag haar eerste propaganda-avond in de bovenzaal van hotel „De Grote Boer" De heer C. van Wingerden gaf een uiteenzetting van het Jeugdwerk. De avond werd gevuld met schetsjes en volksdansen, afgewisseld met gezellige muziek van de Melodisten. De zaal was geheel gevuld met belangstellenden. Op tweede Paasdag werd deelgenomen aan de 25 km. wandeltocht, die door allen ondanks het slechte weer, werd volbracht. LAATSTE DIENST VAN DS. VAN DIJK. Lekkerkerk. Voor zijn vertrek naar Scher- merhorn vervulde ds. IJ. van Dijk, eerste Paas dag in de Ned. Herv. Kerk onder grote be langstelling zijn laatste predikbeurt. Men begon met het zingen van psalm 118 11 en na gebed volgde schriftlezing 1 Corinthe 15 vers 1 en 10. Tot tekst had ds. van Dijk gekozen het Evangelie van Mattheus. hoofdstuk 28 10 „Toen zeide Jezus tot haar: Vreest niet. gaat henen, boodschapt mijn broeders, dat zij heen naar Galiléa, en aldaar zullen ze mij zien". Als tussenzang werd gezongen gezang 209 1 en 2. Aan het einde van zijn predikatie memoreerde ds. van Dijk dat hij een veryulm had gemaakt bij zijn officieel afscheid op 25 September. Hij had vergeten dank te brengen aan de voorzanger. De predikant sprak ver der de beste wensen uit voor de gemeente. Tot slotzang werd gezongen gezang 50 3. De voorzitter van de kerkeraad, de heer N. Broera. dankte ds. van Dijk daarna voor de hulp tijdens de vacature. Hij was steeds bereid geweest een predikbeurt te vervullen als een beroep op hem gedaan werd. HU wenste ds. en mevr. van Dijk het beste toe in hun nieuwe gemeente en verzocht de ge meente hun de laatste vier regels van gazang 96 toe te zingen. Velen maakten van de gele genheid gebruik om ds. en mevr. van Dijk in de consistorie de hand te drukken. BILJARTEN. Lekkerkerk. Bij de te Bergambacht gehou den biljartwedstrijden is de heer B. v. Dam, lid van L.B.C., kampioen geworden van de vierde klasse district Krimpenerwaard. Hij zal volgende week te Leiden spelen voor het kampioenschap van de vierde klasse van het Gewest West van de N B B. Het C-teain van de biljartvereniging ..De Amstelbron", be staande uit G. v. d. Heuvel, D. Zwijnenburg, T Zwartbol, A. Kleinendorst en Th. C. van der Maat, werd kampioen van klasse E West der Krimpenerwaard. Voor het op Hemelvaartsdag te nouden groot nationaal concours, te organiseren 'oor de harmonievereniging „Excelsior", hebben negentien verenigingen ingeschreven. Lexmond. De muziekvereniging „Excelsior" gaf Woensdag een goed bezochte uitvoering. Onder leiding van de heer Van Geffen uit Vianen werden verschillende nummers ten gehore gebracht, waarvan de uitvoering goed verzorgd was. Daarna diende „Excelsior" iets nieuws op. namelijk een door de leden sa mengestelde revue. Het programma viel zeer in de smaak van de aanwezigen. Mevr. Van Bekkum—Karsen heeft ont sla)!! genomen als onderwijzeres aan de bijz. lagere school. ZIJ is in gelijke functie be noemd aan de bijzondere lagere school te Vianen. STEUN WETTIG GEZAG. Lexmond. In café „De Drie Snoeken" werd Vrijdag een propaganda-avond gehouden voor Steun Wettig Gezag. Burgemeester Pel- likaan leidde deze avond. Hij heette in het bijzonder welkom burgemeester Schakel, van Noordeloos en luitenant Gaillard, van Schoon hoven. Burgemeester Pellikaan wees op het doel én de noodzaak van de instelling en wekte de jongeren dringend op, deel te ne men aan de Nationale Reserve. Daarna belichtte luitenant Gaillard de tech nische zijde van de instelling. Na deze uiteenzetting kwam burgemeester Schakel aan het woord .die in een gloedvolle rede gewaagde van de beangstigende wereld situatie en de dringende noodzaak om paraat te zijn bij een eventuele aanval. Na de pauze werd de film „Gouden Ban den" vertoond. Daarna drong burgemeester Pellikaan nogmaals aan op toetreding. Zes personen gaven zich op. Moordrecht. In een werkplaats in l)et West einde ontstond een schoorsteenbrand. Door de schoorsteenmantel te slopen kon men bij de vuurhaard komen. Met emmers water werd het vuur geblust. De brandweer stelde een onderzoek in. EINDLE8 TUINBOUWCURSUS.' Nleuwerkerk a.d. IJssel. In de eerste open bare lagere school had de eindles plaats van de tweejarige algemene tuinbouwcursus, wei- we werd georganiseerd door de afdeling der Hollandse Maatschappij van 'Landbouw, vak groep Tuinbouw. Burgemeester Vogelaar gaf door zijn aanwezigheid van zijn belangstel ling blyk. Verder waren aanwezig de heren C. Marck en D. Crone. respectievelijk voor zitter en secretaris-penningmeester van ge noemde vakgroep. Nadat de vier leraren de cursisten vragen hadden gesteld over de ver schillende vakken, reikte de heer C. Marck aan 27 cursisten het einddiploma uit. Het wa ren H. Radder. W. van Vliet. J. OudUk. E. J. de Jong, F. A. Meindert. C. Koole, R. Karre- man, L. Reijm, P. van Oosten, C Suiker, L. Post. A. Verweij. A. de Koning. N. H. Crone, H. G. v. d Berg en N. Marck te Nieuwer- kerk ad. IJssel; L. Karreman. F. Karrertian, C. Markus, W. van der Wilt. C. van Vliet. J. de Graaf. A. A. van Vliet. H. Bos en N. Hol te Zevenhuizen en A. v. d. Heuvel en A. Fluit te Moordrecht. Twee candidaten werden af gewezen. De leider der cursus wekte de ge slaagden op hun kennis uit te breiden door het oprichten van een studieclub. Nadat de burgemeester zijn voldoening uitgesproken had over het gtoot aantal cursisten en de voorzitter de leraren dank had gebracht voor hun werk .sprak een der leerlingen namens allen zijn waardering uit voor het genoten onderwijs. Hij overhandigde elke leraar een geschenk. RECTIFICATIE. Nieuw-Lekkerland. In het verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van de raad dezer gemeente zijn een paar on juistheden geslopen. Bij het verhandelde omtrent de bouw van 24 woningwet-woningen is vermeld, dat voort aan met de plaatselijke aannemers rekening gehouden zou worden. Dit is niet geheel juist. De voorzitter heeft gezegd, dat burgemees ter en wethouders in het algemeen voor pu blieke aanbestedingen zijn. doch dat er om standigheden kunnen zijn die nopen hiervan af te wijken. Voorts staat als antwoord op een vraag van het raadslid de heer Van Vliet vermeld, dat burgemeester en wethouders de Alblasser- damse waterleiding zullen verzoeken water leiding op de molenkaden aan te brengen. Burgemeester en wethouders hebben ech ter toegezegd te onderaoeken of het mogelijk la aan het begin van elke molenkade een kraan in een afsluitbare kast geplaatst te krijgen, waaruit de bewoners van de molen kaden dan water kunnen halen. VUf en twintig Jaar trouwe dienst. Nieuw-Lekkerland. Het was Vrijdag 25 Jaar geladen, dat de heer L. v. d. Perk werd aan gesteld als boda van de vereniging voor zle- kenhuisverpleging. welke functie hij gedu rende al die jaren op nauwgezette en voor beeldige wijze heeft vervuld. Het bestuur der vereniging zond de jubilaris als blijk van waardering een fraai bloematuk WIJZIGING IN POLDERLASTEN. Nieuw-Lekkerland. Het bestuur van de pol der Nieuw-Lekkerland heeft in zijn laatst «e- houden vergadering besloten het polderregle ment enigszins t« wijzigen. De dijklasten zul len niet meer afzonderlijk worden geheven, maar in de polderlasten worden verrekend. Verder zullen aanslagen beneden een gulden op een gulden worden gesteld. Voorheen wa ren percelen beneden 8 A. vrij van polder- lasten. maar deze regeling ls vervallen. Ottoland. De Anti-Revolutionaire kiesver eniging hield in het Verenigingsgebouw een algemene vergadering, welke slechts matig was bezocht. De voorzitter, de heer G. van Buuren, opende de aéond, waarbij hU op merkte. dat er zeer weinig gesproken wordt over de Provinciale belangen, wat toch van zeer grote betekenis is. Hij gkf vervolgens het woord aan de spreker, burgemeester M. W. Schakel, van Noordeloos. die een rede hield in verband roet de aanstaande verkie zing voor de Provinciale Staten. De begaafde spreker gef ln enkele punten een duidelijke uiteenzetting van de omvangrijke taak van dit college, dat belast is met toezicht op on derwijs, volkshuisvesting en volksgezondheid, toezicht op de gemeentebestqren en de ver kiezing van leden voor de Eerste Kamer. Er was gelegenheid tot het stellen van vrsgen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Deze vragen werden op afdoende wijze beant woord. Ottoland. Op Woensdag 10 Mei zal hier de zevende centrale fokveedag van het Groot Yorkshire varken, schapen en gelten worden gehouden. Op de Christelijke Eben Haëzerschool aan de Vuilendam werden 29 nieuwe leerlin gen toegelaten, van wie dertien uit deze ge meente. DIPLOMA'S CHR. LANDBOUW HUIS HOUDSCHOOL. Oudewater. De leerlingen der Chr. Land- bouwhuishoudschool kwamen in het café van Rijkelijkhuizen bijeen met het bestuur, de leerkrachten der school en de ouders der leer lingen. De voorzitter, de heer A. Griffioen, wees er op, dat de landbouw huishoudschool niet alleen een school voor Oudeweter is, maar dat het in de volste zin een streekschool is. Na de opening gaf hij de leiding over aan de directie dér school, mej. E. A. Jochemsen. Alle leerkrachten stelden vragen aan de leer lingen. waarna de diploma's uitgereikt wer den. Twintig leerlingen zagen na twee jaar werken hun vlijt beloond. Drie leerlingen zullen nog een her-examen moeten afleggen. Dan waren er nog negentien leerlingen, die de vervolgcursus, het derde jaar gevolgd had- ly.JJt Zo glad als een aal. den. Zij allen kregen op hun diploma, het vo rig jaar behaald, de aantekening geplaatst voor het met goed gevolg doorlopen derde jaar. De leerlingen droegen nog enkele aar dige stukjes voor, dia vlot werden gespeeld. Burgemeester Schreuder sprak als bestuurs lid een kort woord. Daarna vroeg de heer Woudenberg, voorzitter van de Centrale Com missie ter bevordering van het Landbouw- Huishoud-onderwijs, uitgaande van de CB T B. in de provincieUtrecht, het woord. Hij wees erop, dat deze school zo bijzonder ge schikt is voor meisjes van het platteland. Mej. N. Benschop, bestuurslid van De Jonge Boerinnenbond. sprak een opwekkend woord tot de geslaagden om van deze bond lid te worden. Oudewater. De collecte alhier gehouden ten bate van de Vereniging het „Hogeland" heeft f 40.35 opgebracht. Die ten bate van Kath. Thuisfront heeft f 99,41 opgebracht. BOMEN GEPLANT. Ouderkerk a.d. IJssel. Deze week zijn in de trottoirs van de nieuwe straten bomen ge plant Het is te hopen, dat de schooljeugd hun ontzag zal betonen ln verband met deze mtm- aanplantingen. Jeugdvoetbal. Enkele plaatselijke jongens- voetbalclubs speelden Vrijdag twee wedstrijden. WWW verloor hierbij van OKB met 40, terwijl WWW eveneens Verloor van D.S.O. met 2—1. Papendrecht. De afdeling Papendreclit van „Het Groene Kruis" hield Donderdagavond in het wijkgebouw onder voorzitterschap van de heer Meeuse een algemene ledenvergadering. De voorzitter verwelkomde in zijn openings woord dr. Kooijker, die voor de eerste keer in deze gemeente een ledenvergadering bij woonde. Het salaris van de wijkzuster kon wegens verhoging der subsidie verhoogd wor den. De heer Ottevanger deelde in een schrij ven mede, dat hij als bestuurslid bedankte. Het jaar 1949 was niet onbevredigend, hoe wel het een nadelig saldo van ruim f 200 heeft opgeleverd. In 1949 is namelijk een nJeuwe pensioenregeling voor de wUkver- pleegsters Ingevoerd, welke voor de afdeling aanmerkelijk hogere kosten meebracht. De hogere uitgaven voor de pensioenering heeft het bestuur genoodzaakt een hogere contri butie in ta voeren, welke echter eerst op 1 Juli kon ingaan. Omdat deze contributie-ver hoging gunstig verlopen is, en slechts weinig verlies aan leden tengevolge had. leverde 1949 Slechts een klein nadelig saldo op. hoewel door aanschaffing van verplegingsartikelen en onderhoud van het gebouw een belangrijk bedrag is uitgegeven. In hat bestuur kwam dit Jaar verandering, daar mevr. Ottevanger niet herkozen werd. In haar plaats werd ge kozen mevr. Swijnenburg—Lakerveld Er wer den vier bestuursvergaderingen gehouden en twee ledenvergaderingen. Het ledental daalde iets en bedroeg op 1 Januari 1950 1015 leden. De wijkverpleegster legda in totaal 1844 ba- zoeken at .Bij overlijden werd nog veartien maai hulp door de zuster verleend. Er wer den 550 artikelen uitgeleend. De terugbezor ging had een normaal verloop. In haar functie van huisbezoekstar voor de t.b.c.-bestrijding werden door de wijkver pleegster 457 bezoeken afgelegd Zij had op 1 Januari 1949 veertig gezinnen onder toe zicht. er kwamen veertien nieuwe gezinnen onder toezicht, terwijl èr achttien gezinnen werden afgevoerd, zodat jij op I Januari 1950 36 gezinnen onder toezicht had. De Emmabloem-collacte had een zuivere opbrengst van f 184.85. Er werden 28 perso nen behandeld onder de hoogtezon met 647 bestralingen. De opbrengst der hoogtezon was f 172.76. De ligtenten warden veel gebruikt voor t.b.c.-patiënten. Door bemiddeling der afdeling werden drie patiënten in aanatoria verpleegd. Het consultatiebureau voor zuige lingen werd bezocht door 91 zuigelingen met 559 consulten. Hiervoor legde de zuster ook nog 186 huisbezoeken af. Ook werd dit jaar een moedercursus gehouden, dia door 27 deel neemsters werd bezocht Er werden elf kin deren uitgezonden naar een gezondheidakolo- nie. Het jaarverslag van de penningmeester had een nadelig saldo van f 231.53. Wegens het vertrek van ,dr. Moolhuyzen werd tot voorzitter benoemd dr. Kooijker. Papendrecht. Dc mondaccordeonvereniging Oefening Baart Kunst gaf ln de Blauwe Zaal de laatste uitvoering in dit seizoen. De zaal was niet helemaal gevuld- Onder leiding van de heer Vogel, uit Dub beldam, voerden d® leden der vereniging een aontal muzieknummers uit, welke getuigden van ernstige studie. De aanwezigen stelden het gebodene zeer op prijs. Met eigen krachten werden enige toneel stukjes opgevoerd, die eveneens zeer in de smaak vielen. Een der zusjes van het paar „The Mellies" uit Dordrecht, vergastte de zaal op leuke liedjes, die charmant werden voorge dragen. Een bal besloot deze avond In de woning van de heer v. d. W. ont stond een schoorsteenbrand. Enige leden van de. brandweer die toevallig in de nabijheid waren, zagen kans het vuur te blussen. ONDERLINGE BRANDVERZEKERING VEERTIG JAAR ReeuwUk. Onder voorzitterschap van de heer A. van den Bosch kwam Woensdag voormid dag de Onderlinge Brandverzekeringsvereni- ging „Reeuwijk en omstreken" ln vergadering bijeen in de zaal van de heer A. van der Starre. Nadat een openingswoord gesproken was, herdacht men het veertigjarig bestaan der var- eniging. Het Jaarverslag over het boekjaar 1949 ver toonde een gunstig beeld. Het ledental wai weer toegnomen; er bleken vier schadegeval len door brand te zijn voorgekomen. Het totaal verzekerd bedrag bedroeg op 31 December 1949 i 5.629 970. Over het afgelopen joar warden weer vijftig brandblusapparatan aangeschaft en bij de leden geplaatst. De balans gaf per 31 December 1949 aan be zittingen en schulden aan f 86 699,91. De tegoeden waren ondergebracht bij ver schillende Boerenleenbanken, de rijkspost spaarbank nutsspaarbank an stadsapaarbank te Gouda. De hypothecaire inschrijvingen be droegen f 28 202.50. De rekening en balans werd goedgekeurd en vastgesteld. Op voorstel van het bestuur werd 35 pCt van de winst van de over 1949 betaalde voor schotpremie bijgeschreven op de ledenrekening De aftredende bestuursleden, de heren C. v. d. Heuvel. Adr. Breedijk en J. van Spengen, Wérden als zodknig herbenoemd. Als plaatsvervangend commissielid Werd herbenoemd de haey A. G. Visser en als op- perscheidsman de heer K. van Zoest. Tot wiens plaatsvervanger werd benoemd de heer P Baars. Een vonrstel van het bestuur een spaarkas te vormen voor een eventueel feest in ver band met het bestaansjublleum der vereniging werd goedgekeurd Uit de bespreking bleek, dat uitgehaald hooi uit de hooiberg bÜ hooibroei. nog heel goed voor veevoeder is geschikt te maken, door veelvuldig water op net hooi te spuiten, het welk er dan gaat uitzien als ingemaakt gras, dat door het vee graag wordt gegeten. De leden werden er voorts op attent ge- Donderdag 13 April. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon, 9.00 Voor de vrouw; 9 30 Waterstanden 9 35 Gramofoon; 10.15 Mor gendienst; 10 45 Orgelconcert; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoon; 1203 Lunchconcert; 13 00 Nieuws; 13.20 Trio; 14 00 Harpensemble; 14 45 Voor de vrouw, 15 30 Strijkkwartet; 16 00 Bijbellezing; 17 00 Voor de jeugd; 17 30 Streekprogramma; 18 00 Pianoduo, 18 25 Land en tuinbouw; 18 40 Gramofoon: 1000 Nieuws; 19 15 Muzikale causerie; 19 40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20 05 Gevarieerd programme; 22 15 Buitenlands overzicht; 22 45 Avondover denking; 2300 Nieuws; 2315 Concertgebouw orkest. HILVERSUM II. 298 M 7 00 en 8 00 Nieuws. 8 15 Gramofoon; 10.00 Morgenwijdihg; 10 15 Musette-orkest. 11.00 Oude muziek: 11 45 Cau serie; 12 00 Orgel; 12 38 Zang en gitaar; 1300 Nieuws; 1315 Zuid-Amerikaans orkest; 14 00 Voor de vrouw; 14 30 Pianovoordracht; 1500 Voor de zieken; 16.00 gevarieerd program ma; 17.00 Voor de jeugd 18.00 Nieuws- 18 15 Sport; 18.30 Strijdkrachten: 1905 Mannen koor, kwartet en solisten; 19.30 Dansmuziek; 20 00 Nieuws; 20.15 Concertgebouworkest. 22 05 Taalkundige causerie; 22 20 Dansmuziek, 23 00 Nieuws; 23.15 Sport; 23 30 Gramofoon. VrUdag 14 April. HILVERSUM I. 402 M 7.00 en 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoon- 9.00 Voor de vrouw; 9 30 Waterstanden; 9 35 Radiophilharmonlsch Or- kest; 10.00 Gramofoon; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Sopraan en piano; 12.03 Lunchconcert; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 14 00 Gevarieerd programma; 14 45 Alt en piano; 15.00 Gramofoon; 15 30 Strijkkwartet; 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de kinder'an; 17 15 Kinderkoor; 17.45 Amuaementaorkest; 18 35 Populair concert; 19 00 Nieuws; 1935 Lichte muziek; 20 00 Nieuws; 20 12 Viool en clave- cimbel- 2035 Klankbeeld: 2135 Operette- 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Koor. HILVERSUM H. 298 M 7.00 en 6 00 Nieuwe; 818 Orgel; 9 00 Gramofoon; 1005 Morgenwij ding; 10.30 Voor de vrouw; 10 45 Koor; 1105 Voordracht; 1125 Gevarieerd programma; 12 00 Sopraan en orgel; 12.45 Grgmofoon; 13 00 Nieuws- 13 15 Lichte muziek 14 00 Voor de vrouw; 14.20 Alt en piano; 14.40 Voor drecht; 15.00 Kamerorkeet; 16 00 Film; 1630 Voor de Jeugd; 17.00 Gramofoon; 17 20 Mu zikale causerie; 18.00 Nieuws; 18 30 Strijd krachten; 1915 Accordeonmuziek- 19 30 Cau serie; 20.00 Nieuws- 20.05 Boekbespreking; 20 15 Alt en piano, 20 35 Causerie; 21.00 Ver- zoekprogramms; 2140 Ducdalf; 22 00 Buiten lands weekoverzicht; 22 15 Gramofoon. 22 45 Avondwijding, 23.00 Nieuws; 2315 Kamer- orkest. Zaterdag 15 April. HILVERSUM I. 402 M. 7 00 en 8.00 Nieuwe; 8.15 Gramofoon; 900 Voor de vrouw; 9 30 Wa terstanden; 9 35 Gramofoon; 10.00 Voor de kin deren; 10,15 Radio Philharmonisch Orkest 11.00 Voor de zieken. 11 45 Gramofoon; 13.00 Nieuws; 13.20 Lichte muziek; 14.00 Toonkunstkoor. Ka mer Symphonie Orkest en Solisten; 15.35 Let teren en Kunsten; 16.10 Harmonie Concert; 16.80 Gregoriaans; 17 00 Voor de kinderen. 18 00 Gramofoon: 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gramofoon; 18.45 Scandinavische reisin drukken; 19.00 Nieuws; 19 25 Causeria; 20 00 Nieuwa; 20.15 Lichtbaken: 20.43 Steek eens op, heren; 21 00 Hook-op-programma in het kader van de Benelux; 22 00 Puzzle. 22.10 Populair Concert; 2.35 Amerikaans commentaar, 22 45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport, 23.30 Omroep Orkest en Solisten. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 en 8 00 Nieuws; 818 Gramoloon; 10.05 Morgenwijding: 10 20 Feuilleton: 10 35 Voor de arbeiders; 11.30 Pia no-voordracht: 12.00 Dansmuziek: 12 33 Gramo. foon; 13.00 Nieuws: 13 15 Metropole Orkest; 14.00 Het Nederlandse lied: 14 20 Politie Ka pel; 14.50 Gronings programma 15.15 Radio Philharmonisch Orkest; 16 00 Causerie: 10.15 Dansmuziek; 16 45 Sport: 17.00 Gramofoon; 17.30 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18 30 Strijdkrach- ten 19 00 Staalkaart; 19 30 Lezen in de Bijbel; 20.00 Nieuws; 20.10 Reportage; 2100 Geva rieerd programma: 22 00 Weense muziek; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoon. Rhiumatliohg PIJ run gohijtgnUilt aan maa In da ladtn. Maar ia vallan nlat aan da ana dig op da •ndara waar aan II af. En tochals ge met morgen te beginnen een bloedzuiverende kuur met Kruschen be gint, zult ge verbaasd staan, hoe gauw de weldadige werking zich demonstreert in een allengs wijken van Uw pijnen, in een groeiend gevoel vah welbehagen. Dat doen de zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samen gesteld. Die geven Uw bloedzuiverende orga nen weer het elan van de jeugd, de krachtige werking, nodig om onreinheden uit het bloed, die zich nu ophopen en vastzetten, los te maken en af te voeren tot welzUn van Uw hele gestel. Dus spoedig Kruschen nemen enregelmatig Kruschen nemen, iedere morgen steevast. Het is een goede gewoonte van millioenen mannen en vrouwen, overal in de wereld. En helemaal geen nare gewoonte. Maar wel regelmatig! Als eten en drinkenl Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. (Adv.) maakt, dst. wanneer vee elders dan op de boerderij wordt gehouden of is uitbesteed, men verplicht is hiervan binnen vijf dagen kennis te geven aan het bestuur, wil men voor uitbetaling van eventuele schadegevallen in aanmerking komen. Ook dient het bestuur vol ledig op de hoogte te worden gehouden van voorkomende hooibroei ten einde de nodige maatregelen ter voorkoming van brand te tref» fen. Gearresteerd wegens zedenmisdrijf. Slledrecht, Dezer dagen heeft de gemeente politie gearresteerd de 45-jarige ongehuwde schoenmaker C. van Z. te Bleskensgraaf. Hij werd er van verdacht ontuchtige handelingen te hebben gepleegd met twaalf-jarige kinde ren uit Wijngaarden. Nadat hij na verhoor een volledige bekentenis had afgelégd, is hij ter beschikking van de officier van justlti» te Dordrecht gesteld en aldaar opgesloten. Gevonden: Muntstukjes, bal. ringe tje. bivakmuts, portemonnaie. sjaal, want, zakmesjes, snoer kralen, zilverbon. vulpen, portemonnaie met inhoud, huissleutel, alpino muts en overjas. Inlichtingen bij de politie. A f NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovenscha Courant WOENSDAG lt APRIL 19M Schelluinen. In een redelijk bezochte ver gadering. belegd door het comité „Steun Wet tig Gezag" op Donderdagavond voerden ma joor Jansen Maneschijn en burgemeester Schakel uit Noordeloos het woord. Met zweet, bloed en tranen, zo zei burgemeester Scha kel, is onze vrijheid gekocht. Het kost de mannen van de Nationale Reserve alleen maar wat zweet, als zij zich wekelijks oefenen met het doel bloed en tranen te voorkomen. Uit de vergadering werd gewezen op een uitlating van de leider der Prot. rechtse raads fractie te Gorkum, die volgens een persver slag gezegd heeft, dat het „tekenend" is, dat er bij de dertig leden der Nat. Reserve 27 personen uit rechtse kring zijn- Op de vraag, of deze uitlating andersdenkenden niet wan trouwend zou kunnen maken ten opzichte van de Nat. Reserve, antwoordde burgemees ter Schakel, dat hij hierop niet kon ingaan; hij kent plaatsen, waar bijv. bij de P.v.d.A. de belangstelling voor de Nationale Reserve verhoudingsgewijze zeer gering is. Dé voor- j fitter der vergadering, wethouder J Kooiman f uit Peursum, veronderstelde, dat de uitlating bedoeld kan sijn als een aansporing voor an dersdenkenden en burgemeester van Heesen uit 's-Gravendeel. die als provinciaal secretaris van Steun Wettig Gezag aanwezig was, noemde ze ontactisch Tenslotte werd de film „De slag om Engeland" vertoond. Twee personen ga ven zich als lid Van de Nationale Reserve op, maar een hunner trok zich na de vergadering terug. De heer A. M. Golverdingen is gekozen tot penningmeester van de afdeling van de PvdA, als opvolger van mevrouw C. Ver hoefRoth, die als zodanig bedankt heeft. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DOKTER ZIJP TER AARDE BESTELD. Slledrecht. Onder zeer grote belangstelling is het stoffelijk overschot van dr. D. Zijp ter aarde besteld. Vele collega's, patiënten, vrien den en afgevaardigden van diverse verenigin gen waren aanwezig om de overledene de laatata eer te bewijzen. Da belangstelling was ■o groot dat de aula te klein was om allen toe te laten. Een speciaal rijtuig was nodig voor da schat van bloamen. Onder het spelen van een gedeelte uit de Mattheus passion werd de kist opgebaard, waarna de leden van da transportcolonne van het Roda Kruis waarvan da haar Zijp ds leiding hsd da dodenwacht vormden. De eerste spreker, de zoon van de overle dene. dir. J. Zijp. nam een persoonlijke af scheidsgroet. Hij besloot met de woorden „Uw laatata gang is aan mooi* gang. U wordt ge dragen door uw medestrijders, leden van het Roda Kruis". Vervolgens spraken da hear A. Volkar. als zwager, burgemeester Winkler, dr. Starp uit Leiden. Jhr. Lith. de Jeude. vertegenwoordi ger van da fractie Pr. St. VVDdr. Rade- machar, secretaris Groene Kruis, de hear Sterkenburg. namens da afdeling Rode Kruis, dr In 't Veld. inspecteur vin de volksgezond heid. prof. Bakker, de heer D. van Noord na mens Volks Universiteit *n de heer G. den Dikken namens het Groene Kruis, afdeling Slledrecht Een broer van da overledene dankte voor de waarderende woorden, waarna het orgel Ges. 241 speelde. Mej. Doets, voorgangster der Vrijzinnig Hervormden, sprak een geestelijk woord. Onder hat «palen van het slotkoor van da Mattheus Passion werd het stoffelijk over schot naar da laatst* rustplaats gedragen, waar ondar het uitspreken van de zegen de kist werd neergelaten. WETHOUDER DE LANDGRAAF NEEMT ONTSLAG. Illedreeht Wsthoudsr A. D. de Landgraaf heeft om gezondheidsredenen ontslag gevraagd uti zijn Junctie. Om dezelfde reden heeft hij ontslag genomen als bestuurslid van de Partij r van den Arbeid. Wethouder De Landgraef is op 6 October 1887 te Slledrecht geboren. Op 4 Sept. 1923 wred hij als candidaat voor de 8.D A.P., gekozen tot raadslid en reeds op 25 Maart 1929 bij loting aangewezen als wethouder, welke functie hij tot op heden, zonder onderbreking uitgezonderd de be zettingstijd heeft vervuld. Na de bevrijding heeft hU van 3 April 1046 tot 15 Maart 1947 de burgemeester varvangen, waarvoor hij van de commissaris der Konin gin een persoonlijk schrijven van erkente lijkheid heeft ontvangen. Naast zijn functia als wethouder, was hij nog lid ven Maat schappelijk Hulpbetoon, lid van de bioscoop commissie (later voorzitter) en voorzitter van de schoolartsendienst Alblasserwasrd. Zijn opvolger als raadslid is de heer P. Beijer, die in de raadsvergadering van 17 April cel worden beëdigd. In de daarop volgende veffcadering vermoedelijk veertien daff*n later heeft de wethoudersverkiezing plaats. Laagste Inschrijver. Slledrecht. De firma Boeren was met f4748 laagste inschrijfster voor het aanleggen van drie gedeelten hoofdbuizennet voor de drink watervoorziening in het uitbreidingsplan ten Noorden van de spoorbaan voor rekening van de gemeente Giessendam De hoogste inschrij ver was de firma Schaap Kroeskop te Dub beldam met f 7890. Slledrecht. De kerkvoogden en notabelen ven de Ned. Herv. Kerk kwamen vorige week ln vergadering bijeen. Voor de vergadering aanving had de jaarvergadering plaats van de commissie van beheer en bewind van het „Fonds van Eek". De beheerder, de heer P. den Toom, las de jaarrekening 1949. Daaruit bleek, dat de Inkomsten bedroegen f 801 70 en de uitgaven f 745.14, zodat ar een voordelig saldo was van f 56 56. Bij de ingekomen stukken die behandeld werden op de vergadering van kerkvoogden en notabelen waran berichten van de herko- een notabelen, de heren P. C. Borsje, J. L. van Es en A. D. de Rouwe, wéarin ze mede deelden dat ze hun functie» wederom aan vaardden. De rekeningen van de kerkvoogdU, het pas toriefond», het kapelfonds en hat fonds voor de derde predikantsplaats, werden daarna ge lezen en besproken. Het bleek dat de reke ning voor de kerkvoogdij over 1949 aen na delig saldo had van f 5508 08 en het kapel fonds een Voordelig saldo van f 1548 50. ter wijl het pastoriefonds eveneens aen nadelig saldo vertoonde van f 9685.03. Het fonds voor de derde predikantsplaats was sluitend daar het jaarlijks tekort wordt aangevuld door de kerkvoogdij en het fonds voor de openbare eredienst. Men besloot tot het aanschaffen van vijftig stoelen voor de nieuwe consisto riekamer. daar de daar aanwezige banken wel erg ongemakkelijk zitten. Een tweede besluit was het aanbouwen van een studeèrkamer een aanbouw welke van het begin af in het bouwplan was opgenomen maar tot nu toa was uitgesteld. Slledrecht, De Boerenleenbank Slledrecht hield Woensdag in de bovenzaal van café De Mooi haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer L. van den Berg, w«s enigszins teleurgesteld over de geringe opkomst. Slechts 23 leden hadden aan de op roep gehoor gegeven. Het trouwe en oudste lid. de heer Bouman. uit Wijngaarden, was •ok nu weer aanwezig Spreker memoreerde, dat drie leden in het afgelopen jaar door de dood zijn ontvallen. Ter hunner nagedachtenis nam de vergadering enige ogenblikken stilte in acht. Het uitgebreide verslag van de secretaris, de heer Vink. maakte gewag, dat tien nieuwe leden waren toegetreden. Uit de rekening bleek, dat aan spaargel den was ontvangen f 679 233.41 en terug be taald was f 577.259.62. Aan de reserve werd toegevoegd f 5 932 86. welke hierdoor is ge stegen tot f 166.266.52. De rekening sluit met een totaal bedrag van f 1 649 303.17. de balans met f 2 019 676 83. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer J. van den Berg (vooazitter) werd herkozen, evenals d* heer Jac van der Vlies (lid van de raad van toezicht). Beiden waren aftredend Men voerde besprekingen over het bouw plan en aan de hand van enige schetsen werd dit plan door architect Groeneveld toege licht. In de rondvraag stelden enkele leden vra gen. welke door de voorzitter tot aller tevre denheid werden beantwoord. FAILLISSEMENT. Slledrecht. Bij besluit van 20 Maart is het faillissement uitgesproken van W. v. d. Aa, koopman ln manufacturen, C 308. Raadsvergadering. Streefkerk. De gemeenteraad komt heden avond om helf acht in vergadering bijeen ter behandeling van de volgende onderwerpen: Verzoek van het comité voor het in orde hou den van de Beneden Tiendweg om een sub sidie. Verzoek van de heer P. van Buuren, om eervol ontslag uit zijn betrekking van hoofd der openbare lagere schqpl II Aanwijzing ge machtigde inzake de behahdeling van het be roep van de Vereniging tot Stichting en In standhouding van scholen met de Bijbel bij de Baad van 8taten. Spelend kind met ante te water. Streefkerk. Het zoontje van de heer J Boel zat Vrijdagmiddag in dt auto van zijn vader te Spelen. Hij trok de rem los waardoor het wagentje ging rUden en ln de sloot terecht kwem. De buren konden het jongetje door de openstaande ruit omhaog houden, tot de auto vol water stond. Toen kon pas de deur geopend worden. StolwUk. Tot leden van de stembureau*, in verband met de aanstaande verkiezing van leden van de Provinciale Staten zijn be noemd: Stembureau I: J*c. Verdoold, voor zitter P. W Scheer en J W. Sloof, leden; stembureau II: J A de Vrij. voorzitter: W. Both Hz en A. Verkerk, leden; stembureau III- D. A. Anker, voorzitter en L. Oosterom en W. de Stigter. loden. KERKVERBOUWING. Waddlnxveen. In de ledenvergadering van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente is besloten om het kerkgebouw aan de Zuidkade te verbouwen, wafirblj onder meer de con sistorie zal worden vergroot. De buurtvereniging „Oranje Trouw" van de Noordkade heeft zich in een buitengewone ledenvergadering uitgesproken voor handha ving van haar zelfstandig bestaan, en de op neming in de Waddinxveense Oranjevereni ging af te wijzen. Tot voorzitter werd geko zen de heer B. van Dorp, en tot bestuurslid de heer P. Hoogeveen. - Nadat in tweede instantie de gemeente raad grond heeft beschikbaar gesteld voor de bouw van de tweede Ned. Hervormde School, heeft het architectenbureau Stuurman en Zoon met spoed de bouwplannen verder uitgewerkt en bestedingsklaar gemaakt De openbare aanbesteding voor deze bouw zal worden gehouden op Dinsdag 25 April. Gevonden glacé handschoen.portemon naie en muts. Inlichtingen bU de politie. Waddlnxveen. De door de muziekvereni ging „Coneordia" tot stand gekomen filmop namen over Waddinxveen zullen 13. 14 en 15 April in het „Centrum" worden vertoond. U salt morgen» „klpl»kk»r" alt b»d «printen. JHko tag a>o»t uw lozer oon liter gal la Uw ingewanden doan etromon. andoni Torteort uw voedsel alot. hot bedorlt U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neetn de plantaardige CARTER S LBVERPILLETJES om die liter gal op to wokken on uw spijsvertering aa etosl- tsng op natuurlijks wUse t« rsgsisn. •n plantaardig sadht mlddsl. onovsr» trof (sa ort ds gal ta doaa stromaa. Eist Cartor'a LevaipWatjas. (Adv.) GEMEENTERADEN. T* CAPILLI AAN DE IJISEL. Da gemeente raad kwam Dinsdag 4 April avonds om half echt ondar voorzitterschap van burgemeester J van Dijk in openbare zitting bijeen Afwezig was d* heer W. Schouten. Secretaris was de heer P. C. Bom Na de opening deelde de vooriitter mede. dat de gemeente-secretaris, de heer J. Biert. door ziekte verhinderd was, deze vergadering bij te wonen en hij stelde dearom voor de vaststelling dér notulen van de verga dering van 20 Februari 1050 tot de volgende vergadering aan te houden. Van de Minister van Wederopbouw was een afschrift van het Koninklijk Besluit van 3-2-'50 ontvangen, houdend* vernietiging van het raadsbesluit tot het verlenen van een bouw vergunning voor een kolenlooda op het ter rein in hèt uitbreidingsplan aan de heer A. fwigt. Deze bouwvergunning was door de raad in beroep verleend tegen het advies van het College van B. en W in. De Kroon moti veerde haar standpunt d°°r er °P te wijzen, dat de vergunning werd gevraagd, nadat een raads besluit ter openbare kennis Was gebracht, dat inhield, dat de herziening van het uitbreidings plan in voorbereiding was. terwijl dit nieuwe plan nog niet was vastgesteld. Bovendien vol deden de plannen niet aan de bouwverordening Het College van B en W stelde de reed voor de gevraagde vergunning alsnog te weigeren. De heer A. W. Verhoef (SGP) verklaar de tegen dit voorstel te zijn. De Gebr. Twigt komen in éen heel onaangename situatie en in het licht van de voorgeschiedenis van deze aan vrage, is spreker niet bereid de vergunning te weigeren. Voorte echtte hij het onjuist, dat geeproken werd van B en W. daar één der wethouders tegen het voorstel was. De voorzitter merkte op. dat de heer Verhoef zelf zijn stem gegeven had tot herzie! ning van het uitbreidingsplan. Nu da vergun ning door de Kroon geweigerd wordt Juist op de gronden van het uitbreidingsplan, moet de heer Verhoef ook deze gevraagde vergunning weigeren Overigens mag men het college van B. en W. niet als gedeeld beschouwen: als de meerderheid van B. en W. een voorstel doet, dan doen B. en W. dat. Dit is formeel juist. Wath. van Duist (c.h.) meende, dat de voorzitter dt zaak ta scherp stelde. Indertijd w*s zijns inziens de voorzitter bij de behande ling van het uitbreidingsplan te luchtig over deze zaak heengestapt, waarom hij zich tegen het voorspel verklaarde. De voorzitter ontkende ten stelligste, dat over de zaak Gebr. Twigt bij het uitbrei dingsplan gesproken was. Met klem wee» spre ker er op, dat door de leden der Chr. partijen de Overheid moet vorden gesteund krachtens de afgelegde ambtseed. De Wet verlangt hier, dat de leden de vergunning weigeren. Zou de vergunning toch worden verleend. rfan dit besluit opnieuw vernietigd worden. In het bij zonder de Chr. partijen moeten beseffen, dat zij de door de Overheid opgelegde Wet moeten uitvoeren. Het voorstel van B en W. werd vervolgens aangenomen met acht tegen -vier stemmen Te gen stemden de heren A. van Duist (c.h.), A Lagerwaard (c.h.), A. W. Verhoef (sg.p) en W. Roodnat (s g p.) Voort* was een schrijven bij B. en W. bin nengekomen van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere school met het verzoek om deze gemeente in de tweede loonklesse te doen opnemen. De voorzitter deelde mede. dat hier toe, herhaaldelijk door hat college pogingen in het werk waren gesteld. Een onlangs tot het ministerie van binnenlandse zaken gericht verzoek om bij wijze van noodmaatregel in de tweede klasse te worden geplaatst, was nog niet beantwoord. Het voorstel aan de raad luidde het verzoek voor kennisgeving aan te te nemen. Alua besloot men. Daar de gemeente aen toewijzing had ge- kragen voor aankoop van 97 ton drinkwater leidingbuizen. stalden B. en W. varvolgens voor een crediet van f 50.500 ta verschaffen voor hèt vernieuwen van de buisleiding aan de 's-Gravenweg, *n voor het verzwaren van deze leiding in de Dorpsstraat Wethouder Verhoef (pv.da.) lichtte een en ander toe .waarna het voorstel zonder hoof delijke stemming werd aanvaard. Vervolgens kwam een voorstel aan d* orde tot aanstelling van «en vakonderwijzers» voor handwerken aan de centrale zevend* en acht ste klasse van de school op het dorp en daar mede de gehele organisatie van het voortgézet gewoon lager onderwijl. De voordracht van B. en W. voor de vakonderwijzer*» luidt: 1 mej. E de Valk te Rotterdam; I mej. P. Koten te Rotterdam Met algemene stemmen werd eerstgenoemde aangesteld Mej A. L* ui ink (p.v.dji.) achtte het ge vraagde crediet ln verband met de invoering van het achtste leerjaar wel wat weinig, daar vooral in het begin meerdere kosten voor aanschaffing van materaal zijn t* verwachten. De voorzitter bevestigde, dat het be drag waarschijnlijk aan de lage kant zal zijn maar vestigde er de aandacht op, dat d* raad dit bedrag bij de vaststelling der begroting had bepaald. BU tekort zou echter altQd nog extra-crediet aangevraagd kunnen worden. Ten aanzien van de vaststelling van de gala» rla-verordening voor de vakonderwijzers, meende mej. A. Leusink (p.v.d dat het reisgeld volledig door de gemeente behoort te worden vergoed. De voorzitter deelde mede. dat de helft aan betrokken* zal worden vergoed, en gaf vervolgens een toelichting hierop, waaruit bleek, dat het bedrag aan reisgeld in verhou ding tot het te genieten salaris niet buiten- aporig hoog was. B. en W. stelden vervolgens voor aan de bij zondere Prins Alexanderschool en de bijzon dere Ds. Joh. Bogermanschool voorschotten van respectievelijk f 450.98 en f 202 99 te verlenen op d* vergoeding in d* beloning van vakonder- w ijzers. Deze voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals het voorstel tot het verkopen aan het electriciteitsbedrijf Capelle—Krimpen van een perceel grond aan de Bloemenaingel groot ongeveer 45 M2„ als mede tot opheffing van de woningstichting Gemeentebelang, dit op verzoek van de nog in léven zijnde oprichters De gezamenlijke postduivenhoudersvereni- gingen hadden een verzoek ingediend bij B. en W. om maatregelen te treffen tee voorkoming van verminking van postduiven. Het college van B. en W. achtte di< verzoek zeer redelUk en stelde voor. de algemene politieverordeing met enkele artikelen aan te vullen, waarbU het aanbrengen van kurken op antenne-dradert ver plicht wordt gesteld. Mej. Leusink (p.vd ajuichte toe, dat de duiven ln bescherming werden genomen, maar zag anderzijds ook gaarne, dat de mensen voor de duiven in bescherming worden genomen. Zij noemde een geval, waar een duivenhok was ingericht op een bovenkamer aan de open bare weg. De voorzitter zegt toe, dit ontoelaatbare re geval te onderzoeken. Het voorstel werd vervolgens aanvaard Ook het voorstel tot aanvulling v*n de bouw verordening der gemeente met bepalingen be treffende het oprichten van hokken en kleine er bouwwerken vond een gunstig onthaal in de raad. Het wai B .en W. opgevallen, dat er verschillende getimmerten in de gemeente ver rezen. die het aanzien der gemeente niet be paald bevorderen. Met de Woningwet en de Bouwverordening in de hand was hiertegen tot dusverre niets te ondernemen. Het zou daarom beter zUn. els het college van B en W. de bevoegdheid zou krijgen tot het doen onderwerpen van plannen tot oprichting van hokken enz. aan zUn goedkeuring. Door voor schriften van dit college zou het uiterlijk van deze hokken bergplaatsen enzovoort uit een oogpunt ven welstand geen aanstoot behoeven "Jit'Se be«pr«kinï op dit voordel Week, d«l de moede loden een beetle b«nï woron voor de «rota 'vrijheidobeknotting ven het Individu De vooriitter en wethouder Vorhoet beloofden echter belden, dot do grootste loe- pelheid zou worden betracht bi] d* handha- nivg van deze aanvullende artikelen van de bouwverordening. Het gewijzigde patiële uitbreidingsplan Berm- weg West werd zonder hoefdelijke stemming vastgesteld. Tenslotte kreeg de rood t. beelieeen over de verlening van een crediet van niet minder dan f 200 000 voor het bouwrijp maken van het uibreidingsplan Polder". Het gevraagd bedrag 1» bedoeld voord*uit voering van bat aphogeo van tasrainen. het dempen van sloten, het graven van de gepro jecteerde singel en d® vijver van de rioolwater, zuiveringsinstallatie en het leggen van de rio lering. Na enig® bespreking over de uitvoering van dit plan zelf werd het gevraagde crediet zon der hoofdelijke stemming beschikbaar gesteld. Hierna kwamen nog enige woningbouw plannen aan de orde. Namelijk het voorstel tot het bouwen van gemeentewege van zeven duplex woningen aan de Hortensiastraat en idem van zes woningen voor grotere gezinnen aan de Crocusstraat. alsmede een gewijzigd voorstel tot het bouwen van negen woningen, waarvan zes duplex aan de Hortensiastraat Mej. Leusink (o v.d.a.) meende, dat de ge- ■chatte huur (f 7.50) van de woningen voor grote gezinnen, boven de draagkracht van de toekomstige bewoners zou uitgaan Weth. Van Duist (c.h) deelde mede. hier naar een onderzoek te hebben ingesteld. 83 pCt van de door hem gevraagden vonden het huurbedrag geen bezwaar, terwijl hij dit toen hoger heeft opgegeven, dan het nu wordt ge- raamd. De heer A. W. Verhoef (s.g.p) onder schreef de mening van de heer Van Duist, er op wijzend, dat de te helpen grote gezinnen voornamelijk uit gezinnen met grote kinderen zouden bestaan, van wie er zeker zullen me dewerken voor het levensonderhoud Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De heer B. Brouwer, onderwijzer aan de Openbare Lagere School no. III. w-èfd tenslotte ingaande 1 Juni 1150 als zodanig eervol ont. slag verleend Hierna sluiting. GEDEELTE VAN HET GEMEENTEHUIS VERHUURD. HOORNAAR. De gemeenteraad hield Dins dagavond een kortstondige zitting Men be sloot de ambténaren 5 pCt. salarisverhoging te verlenen. Van het bestuur der bijzondere school was een verzoek om f >500 beschikbaar te stellen voor aankoop van nieuwe schoolbanken. Dit werd in handen van B. en W. gesteld. Nadat de raad een kwartier in geheime zitting had doorgebracht, besloot men na heropening een gedeelte van het gemeentehui» te verhuren aan B de Koning. In da rondvraag seid* de heer Van Ho ven het op prlj» te zullen stellen als de vent- verordening werd nageleefd, want er komen allerlei personen aan de deur. De vooriitter zou er de aandacht van de politie op vestigen. Verder vroeg de heer Van Hoven neg of het niet dienstbeer sou zijn als op da Oude Dijk een straatlamp wérd geplaatst. De voorzitter zou deze zaak nader be kijken. Hierna aluiting. OOK VOOR GEMEENTE-PERSONEEL VIJF PROCENT SALARIS-VERHOGING LEERBROEK. De gemeenteraad kwam on der leiding van de burgemeester in openbare vergadering bijeen. Een aantal ingekomen goedkeuringen van raadsbesluiten werd voor kennisgeving aan genomen. Een verzoek van E. Speijer om zijn salaris als grafgraver met f 75 te verhogen, werd op voorstel van B. en W aangenomen. Het salaris werd op f 250 gebracht. De gewijzigde verordening op de heffing en invordering van keurlonen ingevolge de Vleeskeuringswet werd besproken en aange nomen- Op voorstel van B. en W. werd adhaesie betuigd aen een verzoek dat tot Oed. Staten ia gericht om de Wegen in deze gemeente te plaatsen op het tertiaire wagenplan. Aan de ambtenaren in dienst der gemeente zal vijl procent salarisverhoging worden toe gekend. zulks met terugwerkende kracht van af 1 Januari 1050. Niet» meer pan de orde zijnde aluit de voorzitter de vergadering. GEMENGD NIEUWS. EREBOOG VOOR KONINOIN JULIANA. Men hééft besloten ter gelegenheid van het officieel bezoek, dat Koningin Juliana aan Parijs zal brengen, volgens de vroegere traditie een ereboog op te richten, waardoor d® Konin gin ne aankomst per vliegtuig te Orly, op 23 Mei, haar intrede in da stad zal doen. ZES GEZINNEN DAKLOOS. Brand In Zaidland- In Zuidland op Voorne-Putten is Maandag avond een zware brand uitgebroken in een grote vlasboerderij van de heer C. Arkebout. De gehele boerderij is afgebrand, evenals een woning die in de nabijheid stond. Vier of vijf andere woningen zijn zeer ernstig bescha digd. Aan de blussingswerkzaamheden werd deelgenomen door de brandweren van Zuid- land. Abbenbroek. Oudenhoorn. Brielle. Spij- kenisse en Rotterdam. Vier gezinnen zijn dak loos geworden, doordat hun woning zwaar beschadigd werd. hetzij door het vuur. hetzij ten gevolge van waterschade. Voorlopig zijn deze gezinnen bij familie of kennissen onder gebracht. In het begin zag het er beangstigend uit voor Zuidland. aldus de burgemeester, daar de storm een regen van vonken over het dorp verspreidde. In totaal werd het vuur met on geveer 35 slangen bestreden. Dank sij deze hulp heeft men het grootste gevaar kunnen besweren, al kon men niet verhinderen, dat de boerderij waar het vlas wa» opgeslagen, totaal uitbrandde en een aantal huizen zware schade opliep. Het is nog niet bekend, hoe de brand ls ontstaan. Over de totale omvang van de scha de kon de burgemeester zich ook nog geen oordeel vormen. En bij Nijmegen- Maandagmiddag ls ln Balioy b(j Nijmegen brand uitgebroken in da boerderij van de heer J. Heelsman. Da brand ontstond in de schoorsteen. Door de hevige wind breidde het vuur zich zo snel uit, dat er aan blussen niet te denken viel. Er verspreidde zich een grote vonkenregen over de omgeving, zodat ook de boerderij van de heer H. Jansen, op 500 me ter afstand gelegen, door het vuur werd aan getast. De plaatselijke brandweer stond voor niet te overkomen moeilijkheden, zodat de brandweer van Nijmegen kwam assisteren. Beide boerderijen brandden geheel af. De in boedels en een grote hoeveelheid pluimvee gingen verloren. De schade, welke door ver zekering wordt gedekt, schat men op f 75.000 JEUODIGC DIEVEN. De rijkspolitie te Landsmeer hield twee minderjarige jongens uit Amsterdam in een café te Landsmeer aan. die door hun vrij grote verteringen in het oog liepen. Bij on derzoek bleek, dat sij geregeld uit de porte feuille van een familielid geld hpdden gesto len. Dit was opgelopen tot een bedrag van f 5000De twee knapen 16 en 17 jaar oud zijn aan de Amsterdamse kinderpoli tie overgeleverd. Stormachtige Pasen. POLITIE EN BRANDWEER DRUK IN DE WEER. Eén dode. De storm, die met de beide Paasdagen in volle hevigheid over ons land woédde, heeft oók in Den Haag de brandweer en politie handen vol welk gegeven. Er is één dodelijk ongeval te betreuren. Maandagavond laat knapte een negen meter lange ijzeren mast. waaraan een grote vlag wapperde, af nabij de ingang van de tentoon stelling ..Voedingssalon 1950" op Houtrust De 37-jange mevrouw A. J. M. K.W, kreeg het ijzeren gevaarte op het hoofd. Met een schedelbasisfractuur werd zij naar het zie kenhuis Westeinde overgebracht, waar zij overleed. Zij laat een man en drie kinderen achter. Losgeraakte stukken zink. op drift geraakte Markiezen en bedenkelijk waggelende pijpen en schoorstenen lieten de brandweer zeven tien maal uitrukken. Zaterdagnacht moest de brandweer de politie helpen. Een politie-jeep kwam door de kracht der storm terecht in de gracht voor een ziekenhuis. De brandweer haalde haar er weer uit. BMOKKELTUNNEL DICHTGESPOTEN. Arbeiders van de gemeente Kerkrade hebben een tunnel, weljce daar door smokkelaars van Duitsland uit onder de Nieuwstraat werd ge graven. thans tot aan de grens met een meng sel van zand en water dicht gespoten ten einde verzakingen te voorkomen. De ingang van de tunnel, welke zich in een droge put op Duits gebied bevond, is op last van de Duitse douane dicht gemetseld. Arrestaties zijn tot dusver niet verricht De Nederlandse douane heeft.e^ geen idee van wie aan de Nederlandse kant van de Nieuwstraat met de gravers in relatie stond. De Duitse douane is de tunnelgravers nog niet op het spoor gekomen. De boer. op wiens erf de bewuste put ligt. verklaarde dat hij van het gehele geval niets afwist. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Volgens het West-Duitse persbureau is in de buurt van Oldenburg een bus te water ge reden, tengevolge waarvan 9 personen het le ven gelaten en 6 andere ernstige verwondin gen opgelopen hebben. Er zouden 40 perso nen in de bus gezeten hebben toen het on» geluk gebeurd*. GEVECHT IN PARIJS. Een door communisten geleide menigte heeft te Periji een demonstratie gehouden tegen het uitgeven van de memoires van Otto Skorzeny, de kolonel van da S.S.. die in 1044 Mussolini bevrijdde Tussen de demonstranten en de politie ontwikkelde zich een ware veld slag. waarbij de rebellen gebruik maakten van allerlei geïmproviseerde wapen». Er vie» len verscheidene gewonden. Het gevecht werd geleverd tusaen ongeveer >000 politieagenten en een even groot aantal communistische demonstranten. Er werden 129 politiemannen gewond. 8CHATGRAVERIJ IN DUITSLAND. Amerikaanse en Duits# functlonarisien lal den thans wederom een schatgraverij in Beieren. De Amerikaanse commissaris ver klaarde, dat men zoekt naar goud en fondsen van de vroegere „Deutsche Reichsbank", dia vermist worden. De opgravingen zijn begonnen in een ver laten mijn in een dal bij Homburg. Plaatse lijke bewoners verklaren, dat tegen het ein de van de oorlog een gepantserde trein in de nabijheid stopte en dat twaalf S S.-lieden de kiaten met goud begroeven. Er zouden ook geheime plannen voor de luchtmacht verbor gen zijn. Tot nu toe, aldus de functionary was niets gevonden. SPEURTOCHT NAAR VERMISTE AMERIKAANSE BOMMENWERPER. Het Kopenhaagse vliegveld Kastrup ia inge richt tot een basis van 23 vliegtuigen en 250 man Ajnerikaans luchtpersoneel. die een grootscheepse speurtocht ondernemen naar een Amerikaanse bommenwerper, die sinds Zater dag vermist werd. De bommenwerper was Zaterdag met tien man aan boord uit Wiesbaden in Duitsland op- Ïsstegen voor een vlucht naar Kopenhagen. 'oen het toestel boven Bremershaven gemeld had. dat het Duits grondgebied verliet, doch niet te Kopenhagen arriveerde, moest men het opgeven als vermist. Onmiddellijk werd met het zoeken begonnen en Maandag vlogen zelfs twee speciaal uitge ruste reddingsvliegtuigen uit Noord-Afrika en de Azoren naar Denemarken. In Denemarken doen vele geruchten over het verdwijnen van het toestel, een ..Privateer", en het grootscheepse reddingswerk de rond*. Volgens sommigen is er geen vliegtuig ver. mist. doch gebruiken de Amerikanen een voor wendsel om met groot materiaal over de Oost zee te kruisen, waar op het ogenblik Russisch# vlpotoefeningen worden gehouden. Volgens een tweede gerucht zouden de Ame rikanen met hun reddingsoefeningen willen vaststellen, in hoeverre het mogelijk is een land onder een vreedzaam voorwendsel te be zetten". Denemarken zou dan als proefkonijn dienen. Aan het zoeken naar de vermiste bommen werper wordt ook door Deense en Zweedse vliegtuigen en schepen deelgenomen Een officiële Amerikaanse woordvoerder te Wiesbaden, het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland, noemde de veronderstelling, dat de speurtocht over de Oostzee slechts een Amerikaanse tactiek in de „koude oorlog" was. Jouter geruchten DE BESTRIJDING VAN DE VELDMUIS. Niettegenstaande het feit. dat het aantal veldmuizen in vergelijking met het vorige jaar sterk is verminderd, is de zachte Winter oorzaak, dat de veldmuizenstand over het ge hele land abnormaal hoog is. De kans is dus groot, dat, als de slagregens uitblijven, de na komelingschap wear zo welig gaat tieren, dat ook dit jaar weer een veldmuizenplaag zal optreden! Horderden hectaren graangewassen vielen het vorige jaar door toedoen van deze vraarzuchtige dieren ten offer. De enorme schade, die de veldmuizen in de afgelopen zomer in de Bommelerwaard hebben aange richt, zal niet licht worden vergeten. Twintig tot vijfentwintig muizengaten per vlerkante meter waren geen zeldzaamheid! Het gevolg hiervan was. dat de melkglft sterk terugliep en de boeren genoodzaakt waren hun vee el ders onder te brengen. Dergeljjke geVolgen kunnen echter worden voorkomen, wanneer een ieder, die hier be lang bij heeft, de bestrijding krachtdadig steunt. De bestrijding kan het best worden uitgevoerd, door in de holen korrels vergif tigde muizentarwe te leggen. Het gemakke lijkst gebeurt dit door uit een fles, waarvan uit de kurk een driehoekige gleuf is uitge sneden. 46 korrels in elk gaatje te bren gen Anderzijds kan men ook gebruik maken van een bula. waarvan het ondereinde iets is omgebogen, bijvoorbeeld over een lengte van 1215 c M. Het uiteinde moet iets w orden vernauwd om te voorkomen, dat er teveel korrels tegelijk uit de buis valbwe,

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 3