PLAATSELIJK NIEUWS Millioenen voor Commu nistische propaganda. LAATSTE BERICHTEN Van vormelijke praat en „schadelijke" activiteit. S Angstige Dagen h.E.1 niBUll VOOR mi) HOLLAND EN DTRECHT MktMk*v«u«! CooH* Wat zegt De Bilt? Geldig van Woensdagavond tot Donder dagavond (opgemaakt te 10 uur). Minder bewolking. Minder bewolking dan bandaag. Bijna overal droog weer. Weinig wind. In de nacht en vroege ochtend iets kouder en hier en daar mist. Overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Op- en Ondergang der Zon. 19 April: Op 5 38. onder 19 43. 20 April: Op 5 34. onder 19 45. 21 April: Op 5 32 onder 19 47. MAANSTAND. Wassende Maan. 18 April: Op 559. onder 2239. A 20 April: Op 6 19, onder 23 52. W 21 April: Op 6 46. onder 25 April Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven. 19 April 7 15 uur; 20 April 7 44 uur. 21 April 8.11 uur; 22 April 8 48 uur. KeUlen, 18 April, stand 2 33, was 0 08. GEEN UNIFORMEN OF LAARZEN. De Engelse commissaris van de provincie Noord-Rijn-Westfalen. heeft medegedeeld, dat een nieuwe Duitse „staalhelmorganisatie" met zal worden toegelaten, daar elke vereniging van oud-strijders in strijd geacht wordt met de wetgeving van de geallieerde controle- raad. De initiatiefnemer tot de stichting van zulk een organisatie. Gottsleben, zal een waarschuwing ontvangen. ENGELSE REPRESS AILLEM A ATREGELEN TEGEN HONGARIJE Engeland heeft Hongarije verzocht het Hon gaars cultureel instituut te Londen te willen sluiter, als repressaille tegen het jongste Hon gaarse verzoek om sluiting van het Engelse consulaat in Hongarije. Hongarije ia verzocht, een attaché van zijn ambassade terug te roepen Hongarije heeft onlangs verzocht om de terugroeping van twee leden van de Engelse ambassade te Boeda pest, die in het proces tegen de Engelse za kenman Sanders zijn genoemd. Ruslandi economische oorlog Paul Hoffman, de administrateur van het Plan-Marshajl. heeft verklaard, dat de strijd ter verovering van de wereld door Rusland wordt gevoerd op het economische en het propagandafront. In elk land is een kern geoefende commu nisten. die voor niets staat om haar doel te bereiken. Het is de bedoeling de productie te verlammen, armoede te scheppen en wan trouwen in de regering, omdat onder deze omstandigheden het communisme gedijt. „Op het propagandafront zijn de communisten vijftig maai zo sterk als wij. Alleen in Frank rijk besteden de communisten ongeveer vijf tien millioen dollar per jaar voor propagan da tegen het Plan-Marshall." Het Amerikaanse antwoord op de Rus sische methoden Jn de koude oorlog moest op het economische front het verschaffen van voedsel sUn en ven werktuigen. „Op het pro pagandafront wordt de leugen met de waar heid bestreden, opdat elke Europeaan wete, dat herstel en vrijheid onscheidbaar zijn". Hoffmen koos Italië als voorbeeld van de koude oorlog op twee fronten. Dit land had na Rusland de grootste communistische par tij. Door het plan-Marshall was de export van Italië in 1949 zeven procent groter dan In 1948. Voor het eerst sinds tien jaar ver heugde Italië sich in economische stabiliteit Het ledental van de communistische partij was de afgelopen twee jaar met 20 procent gedaald en de communisten hadden de al leenheerschappij in de vakbeweging verloren COMMUNISTEN WILLEN DE MACHT IN DUITSLAND. Een bataljon Engelse manschappen houdt gich in de Engelse zone gereed om op korte termijn naar Berlijn te vlle'gen, indien het noodzakelijk ls tegen door de communisten georganiseerde wanordelijkbeden op te tre in de Russische zone verwacht men Inpo- Utie-krlngen, dat West- en' Oost-Duitsland nog dit jaar onder een communistisch regiem verenigd zullen worden. ■ERETSK ENTHOUSIAST IN ZIJN STAM ONTVANGEN. Seretse Khama,,die thans een bezoek brengt aan zijn blakke echtgenote, werd, tezamen met zijn vrouw, door honderden dansende en schreeuwende Bamangwato's toegejuicht De opgewonden menigte had zich in de tuin van Seretse Khama's woning, die in de buiten wijken van de hoofdplaats Serbwe is gele gen. verzameld Ook leden van andere, onder Engels oppergezag staande negerstammen, hadden zich naar Seretse Khama's woning begeven, waarvoor zij soms grote afstanden moesten afleggen. Seretse Khama sprak zijn bezoekers toe. Hij verklaarde: „Ik ben uit mijn land ver dreven. doch deze demonstratie weerlegt de bewering van de Engelse regering, dat de Bamangwato's mij niet meer als hun stam hoofd willen erkennen". HAINAN DOOR COMMUNISTEN BEZET? Volgens berichten uit communistische bron zouden twee Chinese communistische legers Maandag op twee punten aan de Westkust van het eiland Hainan zijng eland. Deze troepen zouden door de eerste verdedigingslinie der nationalisten zijn gebroken. JEUGDIGE SCHRIFTVERVAL8ERS, De politie in Amsterdam heeft twee Jeug dige metaalarbeiders gearresteerd, die een cheque hebben vervalst en daarop zeshon derd gulden hadden geïnd. De oudste van het tweetal zou spoedig vader worden en had geen geld om een fcfebyuitzet te kopen Hij nam een jongere vriend in de arm. die wel eens geld moest halen voor de firma waar zij werkten. Deze bood aan een cheque te ver- v alsen. mits de opbrengst samen gedeeld zou worden. De vervalsing was echter zo door zichtig. dat de jongens al spoedig tegen de' lamp liepen. Feïle fabrieksbrand Vannacht kwart over twaalf brak een felle brand uit in twee pakhuizen van de N V. Oliefabrieken Dujvis te Koog aan de Zaan. In de pakhuizen lag een grote "hoeveelheid verpakkingsmateriaal opgeslagen, die volledig verloren ging. De pakhuizen, die van hout waren opgetrokken, brandden als een fakkel. Tegen half twee had men het vuur be dwongen ar> kon met de nablussing worden begonnen, die tot ver in de morgen voort duurde. Toen de 'brand op zijn hevigst was, bestond er door zogenaamd „vliegvuur" ge vaar voor de op korte afstand van de pak huizen gelegen stijfselfabriek „De Bijenkorf" De wind dreef He vonkenregen naar deze fa briekt De bedrijfsbrandweer hield echter de muren nat en voorkwam het overslaan van de brand. Vyf brandweerlieden werden licht gewond. Aan de blussing namen deel de brandwe ren uit Koog a d. Zaan. Zaandijk. Zaandam en de bedryfsbrandweren van „Duyvis" en ,.De Bijenkorf". In totaal werd met 43 slan gen water gegeven. GOEDERENTREIN UIT DE RAILS GELOPEN Gistermorgen zijn op het spoorwegempla cement Uithoorn by het rangeren van een goederentrein de vier laatste wagons uit de rails gelopen en gekanteld. Deze wagons waren geladen met kermiswagens, waarvan één woonauto, waarin zich vijf mensen be vonden. Ook deze wagen maakte een salto, waarbij de inzittenden slechts lichte verwon dingen opliepen. De materiële schade is aan zienlijk. BOEREN, LANDHEREN EN POLITIE. Te Banzi bi) PlacenzU in Zuid-Italië hebben driehonderd boeren veertien landheren over weldigd en aan de politie uitgeleverd, omdat deze in gebreke zouden zijn gebleven wat de uitbetaling van lonen betreft. Ook doorzoch ten de boeren de huizen der landheren naar wapenen. Wat zij aan wapenen vonden, le verden zy by de politie in. De politie hield op haar beurt negen der boeren vast en ook vier van de landheren, die onwettig wapenen in hun bezit gehad zouden hebben. GEEN INFLATIE. Onze geldomloop is dit jaar gestadig aan het afnemen. Begonnen wU 1950 met een bankbiljettencirculatie van 3066.4 millioen gulden, biykens de Jongste weekstaat van de Nederlandse Bank is de laagste stand van dit en het vorig Jaar. n.l. 2908,7 millioen gulden bereikt. Men moet teruggaan tot 24 Mei 1948 om een lagere stand geboekt te zien, n.l. 2892 millioen gulden. T.N.I. troepen op Celebes geland Twee duizend man federale troepen zijn vandaag bij Djeneponto. 100 K.M. ten Zui den van Makassar, geland. Het Indonesische ministerie van defensie heeft er bij de bevelhebber van de strijd krachten der V S I. in Ooat-lndoneiië de na druk op gelegd, de onder zUn leiding staande troepen bevel te geven bij de landing niette schieten, tenzij op hen geschoten wordt. De meeste rebellen hebben Makassar ver laten om zich in de buurt te verschansen. Zij hebben zich teruggetrokken in de in 1942 voor de Japanse inval door de Nederlanders aangelegde versterkingen ten Oosten van Makassar. Volgens Met Indonesische persbu reau werd gisteravond ten Zuid-Oosten van Makassar hevig geschoten. TULPENRALLYE. Dq internationale tulpShralley loopt vafn- daag ten einde. De deelèemers zullen van daag via de provincies Overijssel. Drente en Friesland zich naar de Afsluitdijk begeven. Vandaar gaat de tocht naar het eindpunt: de bollenvelden. Vanaf 6.38 ur vonmorgen toen de eerste Rallaye-rUder de Engelsman Ainsworth met Healey. in Glasgow gestart doorkwam, pas seerden tot vanmorgen 10 uur ongeveer 120 ryders de controle te Hengelo. Met grote re- Selmaat kwam de ene wagen na de andere innen. Er waren heel wat uitvallers te no teren. BOMMENWERPERS BOVEN NEDERLAND In de nacht van 29 op 30 April wordt door de Engelse luchtmacht een luchtverdedigings oefening gehouden. Tydens deze oefening zullen de vliegtuigen van de Engelse lucht macht ook boven Nederland opereren. De toestellen vliegen op hoogten tussen 3000 en 8000 meter. Zy zullen qeen navigatie-lichten voeren. De hear W Kortland is benoemd tot onderwyzer aan de Da Costaschool te Slie- drecht. De heer J. A. van 't Verlaat heeft fcr beschermheerschap van de muziekvereniging E.MS. aanvaard. Mej. J. van Noordennen alaagde voor het examen steno. Gleeaendsm. Het bestuur van de polder .Gieasen-Oudebenedenkerk heeft aan de ge meente ontheffing verleend van de verbods bepaling om c*.e sloten, die nabij het woonge bied liggen, te dempen en zodoende de rio- leringsplannen in de toekomst te kunnen door voeren. Dit zal een grote verbetering zijn. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra collecte gehouden voor het fonds uitbreiding De collecte heeft ruim f 315 opgebracht De heer A. Hagenaar, die deze week uit Indonesië is teruggekeerd, en voordien werk zaam was ter gemeente-secretarie, alhier, zal weer op de secretarie terugkeren als ambte naar. Toen de heer J. aan de Wiel met zijn vrienden een tochtje per fiets gingen maken, geraakte hij op zeker moment in het stuur van de fiets van zijn vriend. Het gevolg daar van was. dat hij lelijk kwam te vallen en in zijn gelaat zo ernstig werd gewond, dat ge neeskundige hwlp moest wordqn ontboden. Later is hij per auto naar zUn woning ge bracht. RAADSVERGADERING. Hardinxveld. De raad zal op Dinsdag 25 April in openbare vergadering bijeenkomen. De volgende punten zullen behandeld Wor den: Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan T. Rietveld- idem benoeming on derwijzer school IV. g.l.o.; idem tot verkoop van enkele perceeltjes grond langs de Sluis- weg :idem tot aankoop .van grond in de Peu len: idem tot het aangaan van een geldle ning ad f 28000.met de Spaarbank „Har- dinxveld-Giesaendamidem tot het inbren gen in het grondbedryf van gronden, gelegen ten Oosten van de 32 woningen van de Ver eniging „Volkshuisvesting" langs de Sluis- weg; verpachting gemeentegrond. Op de voordracht voor een benoeming tot onderwijzer aan de school voor g.l.o. no. IV zijn geplaatst de namen van de heren: 1 J. N. Akkerman, Dordrecht; 2 P. J. M de Leeuw. Vlissingen; 3 H. de Bruin. Gorinchem In verband met zijn benoeming tot on derwyzer aan de u.l.o. school te Sliedrecht ■tellen burgemeester en wethouders de raad voor aan de heer T. Rietveld, onderwijzer aan school IV. alhier, eervol ontslag te ver lenen. De datum waarop het ontslag zal in gaan. zal nader door B. en W. worden be paald. De voortuinen van negen] woningen aan de Sluisweg zyn geheel of gedteeltelyk eigen dom van de gemeente en worden door de eigenaren gepacht voor de prijs van f 1.— per jaar per woning. Deze grond heeft voor de gemeente geen bijzondere betekenis en burgemeester en wethouders stellen de raad voor deze grond aan de eigenaren van de woningen te verkopen voor het 25-voud van de huidige pachtsom. Lekkerkerk. Geslaagd. Bij het exa men van de Nederlandse Mode-Vakbond van 11 tot en met 15 April is voor costumière geslaagd mej. A. M. Lindeboom. Sliedrecht. Gevonden: kussenovertrek; zandachopje; rijwiel; wanten; paar kmderwan- ten; sigarettenkoker; damesschort; dames- schort; bal; portemonnaie met Inhoud; unster; mof; portemonnaie: vulpen; handschoenen; sjaaltje; ceintuur; kinderschoudertas met lat- houd; potlood; hoed; schroevendraaier; sport riem met portemonnaie, vulpotlood; dames- Jumper met herenshawl; manchesterjasje; da mesrijwiel; bal; zakmes. Inlichtingen bij de politie. NIEUWE PASTOOR BENOEMD. Waddinxveen. Door Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem is tot pastoor van de parochie van de H. Victor alhier benoemd de Z E. Heer G. J. W. van Dyk Pastoor Van Dijk ontving in 1924 zijn priesterwijding, waarna hij als kapelaan werkzaam was te Nederhorst den Berg. Overveen, Rotterdam. Haarlem en Amster dam. Vanaf 1945 is hij pastoor te De Cocks- dorp (Texel). SCHOONHOVEN. OOIEVAARSOBSERVATORIUM. Uit het venster van onze redactie hebben wy geen uitzicht op het enige ooievaarsnest in-deze gemeente. Toch zou dat, in deze pe riode van het jaar, zeker gewenst zijn, om dat de aankomst van de voorjaarsbode een mijlpaal in de rij van elke 365 dagen en»en bericht in deze rubriek betekent. Het gemis van dat uitzicht wordt onseven wel rijkelijk vergoed door een observatiepost, die bezet blijkt met nauwlettende en zowel ooievaars- als snelle berichtgeving-minnende krachten. De deugdelijke werkzaamheid van die post ls nu weer gebleken. Koud een half uur na aankomst van de eerste ooievaar op het nest bij d« loodwitfabriek werd dat feit ons gemeld. En bij deze de lezers. - ZILVEREN ZILVERSMID. Op de zilverfabriek van de firma Hooykaas heerste Maandagmorgen na 11 uur een fees telijke stemming. Onder het personeel be vond zich namelijk iemand, die deze dag het feit herdacht, dat hij vyf en twintig jaar ge leden bij de firma Hooykaas in dienst trad. Het was de heer D. Herkhof. Nadat deze de vakschool doorlopen had kwam hij terecht op de zilverfabriek in de Oranjestraat, waar hij thans tot de beste zilversmeden behoort. Ter gelegenheid van dit jubileum legde het per soneel het wqrk omstreeks 11* uur neer om dit feit te vieren. De jubilaris werd toege sproken door de heer G. Hooykaas. Namens het personeel spraken de chef. de heer De Vaal en de procuratiehouder, de heer Ver hoog. De firma bedacht de héér Herkhof met voorwerpen, die in zijn zitkamer een plaatsje zullen vinden, zoals gordijnen en een divan kleed. Het personeel gaf ook practlsche ge schenken als een kapstok en gangbekleding. Men bleef tot de middag gezellig bijeen, ter wijl enkele leden van TAVENU en TOAGENO voor muzikale opluistering zorg droegen. GEMENGD NIEUWS. SPEURTOCHT DOOR HET HEELAL. Binnenkort zullen een aantal astronomen In een Zuid-Afrikaanse sterrenwacht de Melkweg gaan fotograferen, met behulp van een ïfeer moderne speciale telescoop. De giote sterrennevel ln de Boogschutter, waar van de geleerden menen, dat zy ln het mid delpunt van de Melkweg ligt, is daar elke nacht uitstekend waarneembaar, daar deze sterrennevel daar hoog boven de horizon komt. Vele astronomen zijn momenteel de mening toegedaan, dat de Melkweg op .een groot rad, dat een draaiende beweging maakt, gelykt. Het zonnesfelael (de zon. de aarde en andere planeten), zou dan een nietig stofje' in de velg van dit rad zUn. dat zich op een afstand van ongeveer 30.000 lichtjaren van het mid delpunt zou bevinden De afmetingen van dit rad zouden zou fantastisch zijn. dat de zon om eenmaal de ongeveer cirkelvormige baan van de vêlg van dit rad te doorlopen .ongeveer 300 000 000 jaar nodig zou hebben, hoewel zü aleh met de snelheid van ongeveer 240 K.M. Ier seconde langs deze baan beweegt PLAATSELIJK NIEUWS. KONINGIN WILHfSLMINA FONDS. Arkel. Veertien ingezetenen hebben zich beschikbaar gesteld om actief iets te gaan doen voor het Koningin Wilhelmina Fonds. Dit fonds, dat zich ten doen stelt, een or ganisatie op te bouwen, die de wetenschap in staat stelt met de meest moderne middelen op te treden tegen de gevreesde volksziekte de kanker. Alle ingezetenen hebben deze week een circulaire van het comité ontvangen en Vry- dag en Zaterdag zal die .in ieder gezin wor den opgehaald. Giessendam. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het aanleggen van drie gedeelten hoofdbuizgnnet enzovoorts voor de drinkwa tervoorziening in' het uitbreidingsplan ten Noorden van de spoorbaan. Ingeschreven werd door; de firma G. Schaap en H. Kroes kop te Dubbeldam voor f 7690.—; de firma Rietveld en Verdoorn te Papendrecht voor f 4920— en de firma Boeren te Sliedrecht voor f 4748.—. Het werk ls gegund aan de Jirma Boeren- te Sliedrecht. Ds. J. van der Poel. predikant der Oud Gereformeerde Gemeente, die in Slie drecht m het ziekenhuis een ernstige opera tie heeft moeten> ondergaan, is thans weer zover herstellend dat hi) het ziekenhyis heeft kunnen verlaten en is naar zijn woning weer teruggekeerd Het zal nog wel enkele weken duren voor hU evenwel weer zijn gemeente kao voorgaan. Nleuw-Lekkerland. In de Ned. Herv. Kerk werd een extra collecte gehouden vo0r de kerkvoogdy. welke f 278 opbracht. Tevens werden in de gewone Collecte nog twee ex tra giften, ieder van f 10, ontvangen, even eens voor de kerkvoogdij. De heer D. W. L. de Haan slaagde te Rotterdam voor het paedagogisch gedeelte Nijverheidsakte. Het bestuur var^&e polder Nieuw-Lek- kerland hield schouw#ver de wijdte endiep- te van de doorvaarten in de Tiendweg en over de breedte van de bruggenhoofden. Bij vijftien ingelanden werden zestien overtre dingen geconstateerd, waarop de vastgestelde boete werd toegepast. Tevens werden twee waarschuwingen gegeven. 25-JARIQ JUBILEUM. Nleuw-Lekkerland. De heer F. A. Derk- sen. chef-calculator bij J. en K. Smits scheeps werven te Kinderdijk, herdacht Maandag het feit«jdat hij 25 jaar geleden bij die firma in dien» trad. In de loop van de morgen werd hij 'door de directie gecomplimenteerd en met het „J. en K. speldje" gedecoreerd. Te vens overhandigde men hem een enveloppe met inhoud. Eerr déél van het kantoorperso neel schonk hem een fraaie bloemenmand, benevens rookartikelen^ RAADSVERGADERING. Oudewatar. De gemeenteraad komt ln openbare vergadering Mteen op Donderdag avond 20 April, des avoftpis 7 uur ten raad- huize. De agenda vermeldt Voorstel tot ver laging der huurprijs voor het politiebureau. Voorstel tot verhoging der brandverzekering der zestien nieuwe woningen. Voorstel tot wijziging der legerverordening Voorstel tot wijziging c.q. intrekking van enkele gemeen schappelijke regelingen ex. artikel 19 der la ger onderwijswet 1920. Voorstel tot wijziging der met de Amsterdamse Bank N V. aange gane rekening-courant-overeenkomst. Voor stel tot aanwijzing van het woningbedrijf als tak van dienst en tot vaststelling ener be- heeS-sverordeiyng voor dat bedrijf. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente rekening. dienst 1947. Voftrstel tot wijziging der bedrijfsbegrotingen dienst 1949. Voorstel tot voorlopige vaststelling der bedrijfslnven- tarissen per 31 December 1949. Voorstel tot het doen opmetep en uitbaggeren van de Pijpenvliet Voorstel tot aanstelling van een vakleerkracht ln tijdelijke dienst" aan de opeis bare lagere school. Voorstel tot verkoop van een strook gemeentegrond aan de heer P. Hagaort te Waarder. Benoeming van een Ijd van de commissie tot wering van schoolver zuim. BILJARTEN. Stolwijk. In het café Van Eijk werden de slotpartyen gespeeld van de persoonlijke bil jartkampioenschappen moy. 3 tot 4.50. Er is zeer sportief gestreden. Kampioen van de Krimpenerwaard werd de heer A. Schippers te Krimpen aan de Lek met 12 matchpunten en een gemiddelde van 4.94. De heer C. van Straten te Bergambacht werd tweede met 10 matchpunten pn een gemiddelde van 4.53. De heer J. Uittenboogaard Sr. te Stolwijk werd derde met 8 matchpunten en een gemiddelde van 5 06; en de heer C. van der Heul te Krim pen aan de Lek werd vierde met 8 mach- öunten en een gemiddelde van '9 72. Naór de hogere klasse zijp nu gepromoveerd A. Schippers.. C. van der Straaten en J. Uitten- boogaard Sr terwijl één van hen gerechtigd is mede te spelen om het kampioenschap in het gewest Zuid-Holland. StolwUk Het N.I.W I N. comité alhier heeft besloten dezer dagen voor de laatste maal een aantal pakketten te verzenden naar de Stol- wykse jongens in Indonesië. De Installatie van een nieuwe burgemees ter. drager van het hoogste burgerlijk gezag, is altyd een vrij vormelijke plechtigheid. De intrede van burgemeester Nieuwenhuisen in Ridderkerk maakte daarop geen uitzondering, althans niet voor wat het officiële gedeelte van de installatie in de raadzaal betreft. Daarvoor was de nieuwe burgemeester aan de grens van de gemeente begroet en inge haald onder het blijde gezang van schoolkin deren. Voor het flinke raadhuis had een rui terwacht de vaandels gepresenteerd en rond om wapperden de vlaggen van huizen en fa brieken, ja zelfs aan de horizon zag men vlaggen op de tientallen rfieters hoge hef kranen van de scheepswerven. Ridderkerk is een uitgestrekte en nijvere gemeente. Die nijverheid vormde een belangrijk on derwerp in de vele redevoeringen die in de ruime, maar weinig stijlvolle raadzaal wer den uitgesproken. Men trok nogal gemakke lijk de vergelijking tussen Schoonhoven waar de edelste metaalsoorten worden verwerkt en Ridderkerk c.a.. waar ijzer en staal de voor naamste grondstof voor de industrie vormen. Een uitzondering maakte de P.v.d.A. wet houder van Ridderkerk (die de eerste was om een niet op papter gestelde rede te hou den) toen hij de politieke tweespalt in de gemeente nogal uitvoerig, zij het welspre kend, belichtte. Burgemeester Nieuwenhuisen had in zijn installatierede juist de nadruk gelegd op de goede mogelijkheden, die scho len in «en zakelijke toenadering tussen de partijen. Het was voor de grote Sehoonho- vense delegatie wel wat vreemd hem in de loop van die rede te "horen spreken over „onze gemeente", met welke omschrijving hij voor het eerst doelde op 'Ridderkerk, nadat hij 18 jaren lang Schoonhoven als zodanig had aangeduid. Alle fractieleiders van de Ridderkerkse raad voerden vervolgens nog het woord, maar geen van hen sprak originele gedachten uit. Na het officiële gedeelte werd dat beter. De strakke sfeer van de raadsvergadering was gebroken, de sprekers waren gelaafd en gespijsd en de dichte rook in de zaal scheen het spreken te vergemakkelijken. De eerste van de niet officiële redenaars was kolonel Termaten. die de bereidheid van burgemeester Nieuwenhuisen vroeg en ver kreeg om in Ridderkerk een sterke afdeling van Steun Wettig Gezag te, helpen stichten. Van de vele vrienden, collega's en mede werkers van burgemeester Nieuwenhuisen. die nog spraken willen wij riog noemen de loco burgemeester van Schoonhoven, weth. Dee- renberg. Hij was de enige die een geestig speechje afstak en daarmede dan ook aan de volle zaal uitbundige vrolijkheid ontlokte. Burgemeester Nieuwenhuisen had, in ant woord op de enige malen uitgesproken klacht over de Woningnood in Ridderkerk, gewaagd van zijn reeds ondernomen en nog te onder nemen pogingen om een grote extra toewij zing bouwvolume voor zijn nieuwe gemeente te ontvangen. Weth. Deerenbcrg stelde daar tegenover, dat ln Zuid-Holland slechts een vastgesteld aantal huizen gebouwd kun wor den en dat wat de ene gemeente extra krijgt slechts tot schade kon zijn van een andere gemeente. Hij zou er voor waken dat de snel aanwakkerende liefde van burg., Nieuwen huisen voor Ridderkerk niet tot oorzaak zou hebben dat Schoonhoven minder -buizen kreeg Als loco-burgemeester van Schoonho ven had hij de plicht toe te zien op even tueel waftgedrag van de Inwoners en hij zou er voor waken, dat de heer Nieuwenhuisen. zolang hij nog inwoner van Schoonhoven was. geen „voor de gemeente schadelijke ac tiviteit" ontplooide Zich tot de Ridderkerkers richtend, zeide weth. Deerenberg nog. dat Schoonhoven er aan gewend was burgemeesters at te staan voor belangrijker functies. Burgemeester Nieuwenhuiaen is- niet de minste in date rU, aldus ae heer Deerenberg. en wij feliciteren U met deze burgemeester. Die verklaard» zelf dat hij door zijn overplaatsing een ver- jongingskuur van tien jaar had ondergaan. Een goed begin voor een moeilijke taak. ZILVEREN MINIATUUR Al TO 8. Ter gelegenheid van het feit. dat het car- rosseriebedrijf Verheul te Waddinxveen Maan dag 25 jaar bestond, heeft de zilverfabriek Hooykaas in opdracht van de firma Maarsen en Kroon te Aalsmeer een fraai stuk werk vervaardigd, hetwelk een jubileumgeschenk van de firma Maarsen en Ki'oon voor Ver heul is. Het is een zilveren boekensteun, voorstellende de eerste auto. die de Wad- dinxveense firma 26 jaar geleden produceer de en verder een nieuw type autobus, dat ge bruikt zal worden op de internationale bus diensten naar Rome De beide auto's zijn in miniatuur zeer natuurgetrouw nagebootst en zijn een keurig product van zilversmeed» kunst. „DENK EN ZET". De damvereniging „Denk en Zet" speelde Maandag bij P. van Veen de volgende compe- titie-wedstrijden: D. VeerP. de Jong 3—-l J. Maasland—C. den Besten 02 W. van der HorstA. Mesker 20 P. de JongG. A. van Egmond20 A. BouterH. Duel 20 D. VeerJ. Maasland 2—0 B. de HoopP. de Jong 20 A. BouterC. den Besten 20 GEVONDEN VOORWERPEN. Paar handschoenen, drie muntbiljetten, twee huissleutels, knipmes, sigarenaansteker, tol met zweepje, pijp. ballpen, duimstok, kin derlaarsje, portemonnaie mét inhoud. Inlich* tingen op het politiebureau. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Ridderkerk N. Kleermake* te Genemuiden. chr.* geref KERKEN. Tweetal te Gouda: P. van der Bijl te Kat wijk aan Zee en L. S. den Boer te 's-Gra» venhage-West VATICAAN GELOOFT NIET IN OVER EENKOMST KERK-STAAT IN POLEN. Te Vaticaanstad blijven berichten de ron de doen. dat de onderhandelingen tussen da Poolse regering en de Poolse „Raad van Bisschoppen" in vergevorderd stadium zijn, ofschoon radio-Warschau opnieuw heeft ver klaard. dat er reeds Vrydag een overeen komst is getekend. Het Vaticaan ontkende iets van een der gelijke overeenkomst af te weien. Te Vati caanstad gelooft men. dat de onderhande lingen in Polen niet de goedkeuring van het Vaticaan wegdragen. Het is niet duidelijk, wie deel uitmaken van de „Raad van Bis- achoppen waarvan radio Warschau sprak. TOENADERING TUSSEN VRIJZINNIG EN RECHTZINNIG IN DE NED. HERV. KERK. Nu wegens het aannemen van een beroep naa» de Ned- Herv. Gemeente te Nymegen volgen de Zondag ook de tweede vrijzinnige predL kant afscheid neemt zal het pastorale werk inplaats van te worden waargenomen doop twee vrijzinnige predikanten, komen te rus ten op de schouders van een rechtszinnige pre dikant. Wel ia het de bedoeling in de nieuwq vacature weer een predikant van vrijzinnig^ huize te beroepen. Deze toenadering tussen „rechts" en „links'* is ontstaan langs de weg van het kerkelijk gesprek ln de geest van kerkopbouw. KLOOSTERS WORDEN SANATORIA. De Tsjecho-Siowaakse regering heeft be paald. dat de leden van de Tsjecho-Siowaak se katholieke kloosters in enige kloosters zul len worden verzameld, „waar zij zich uit sluitend tot hun godsdienstige taak moetef beperken". De kloosters, die worden geëvacueerd, zul len worden gebruikt voor de onder regerlngs- toezicht staande liefdadigheidsorganisaties, o$ worden verbouwd tot sanatoria of flats. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. KERK. v BERGAMBACHT. Ultgetredenen Ned. Herv. Kerk. Dpnderdag 20 April, 's avonds 7 uur, dl H. Visser, van Rotterdam-Zuid. GOÜDERAK. Donderdag 20 April. nm. 2.30 uur, ds. C. A. Korevaar, van Rotterdam. Hu-/ welijksbevestiging HOORNAAR. Vrijdag 21 April, 's avond» 7.30 uur. ds. J. de Lange. Onderwerp: „De nieu we Kerkorde" Er wordt gelegenheid gegeven tot vragen stellen. OUD GEREF. GEMEENTE. SLIEDRECHT. Woensdag 19 April, 's avond* 7 uur, de heer Bijkerk. CHR. GEREF. KERK. N1EUWPOORT. Vrijdag' 21 April, 's avond» 7 uur, candidaat Verhagen, van Middelburg. GEREF. KERKEN H.V. SLIEDRECHT Woensdag 19 April, 'I avond» 7 uur, ds. O^brduin. VRIJE GEREF. GEMEENTE. GIESSENDAM. Woensdag 19 April. »V. 7 uur ds. B. Hennephof. van Dordrecht. VRIJE" EVANGELISATIE. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. Zaal Har- monie. Vrydag 21 April, ds. H. Lichtenberg van Rotterdam. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM. 18 April. Veemarkt. -> Aangevoerd 6197 dieren, waaronder 261 paar den. 15 veulens. 1720 gebruiksvee, 990 vette koeien en ossen. 105 schapen. 67 varkens. 1988 nuchtere kalveren, 260 graskalveren. 636 big gen. 73 bokken en geiten. 82 zuiglammeren. Prijzen per stuk: Kalfkoeien f 1000. 900, 775; melkkoeien f 1000, f 900. 775; varekoeien f 660. 590. 500; vaarzen f 685. 585. 425; pin ken f 550. 440. 350; graskalveren f 325. 250, 150; biggen f 40, f 36, f 33; nuchtere kalveref f 42. 38. 36. Prijzen per kg.: Vette koeien en ossen f 2 58 —2.75. 2.38-258. 2.18-238; schapen f 230, 2.10. 1.90; slachtpaardcn f 1.90. 1 80. 1.60 Aanvoer: Vette koeien et) ossen ruim. han del flauw, prijzen niet geheel prijshoudend. SLACHTVEEMARKT UTRECHT. Op de slachtveemarkt werden Maandag aangevoerd 302 runderen en 165 nuchtere kalveren. Prijzen van runderen f 2—f 290 per kg. slachtgewicht. Nuchtere kalveren f33 f 38 per stuk. Handel re'delijk. BODEGRAVEN, 18 April. Kaasmarkt. Aanvoer 63 partijen Prijzen: Eerste soort t 1 11 1 80. tweede soort f 1.70—1 74. extra soort to( f 1.83, belegen soort f 2.15. Handel flauw. I TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT Schoonhovensch® Couran* WOENSDAG 1» ArBIL 1»M OUDHEIDKUNDIGE VOORWERPEN GEVONDEN. Albluserdam. De heer P. van Drongelen aan de West-Kinderdijk ontdekte dezer da gen dat onder een door hem in reparatie zynde vloer nog een tegelen vloer lag. BU het openbreken en opbergen van de tegels vond men een geglazuurde stenen pot zon der inhoud, waarop een loden plaatje met een zilveren gulden, die de beeltenis droeg van koning Willem II (1848). Het huis. dat, zoals bekend is. meerdere malen in de raad besproken is als een sta-in-de-weg voor vei lig verkeer, dateert uit 1672. Dit is bewezen door een gevonden plaat met inscriptie. GROENE KRUIS. Ameide. De vereniging Het Groene Kruis afd. Ameide en Tienhoven hield Vrijdag in de zaal van Joh. de Jong haar jaarvergaderng. Voorzitter, dr. Jesse, opende met een wel komstwoord en het verheugde hem. dat nog 25 leden de moeite hadden genomen deze vergadering bij te wonen. Een grotere op komst zou wel aan te bevelen zijn voor een nuttige vereniging als Het Groene Kruis. Hij memoreerde dat de uitgaven steeds in sty- gende lijn gaan. Voorts dat de gezinszorg eerst aan de beurt kan komen als de kraam- verzorging is geregeld. Wat betreft dekraam- verzorgmg kan worden medegedeeld dat in het jaar 1951 een kraamcentrum gevormd zal zijn in de Alblasserwaard. Na het lezen der notulen bracht de secre taris de heer P. den Hartog zijn jaarverslag uit. waaruit bleek, dat de wijkverpleegster 1401 ziekenbezoeken had afgelegd en het sa laris van de zuster thans definitief was ge regeld met Meerkerk en gebracht op f 2400- per jaar. Vervolgens bracht de controle-com missie bij monde van A. v. d. Heuvel ver slag uit over 1949. De boeken zijn in orde bevonden. De penningmeester J. de Haan gaf het financieel verslag. Hieruit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 5831.33 (geïnde con tributie f 1887.—) en de uitgaven f 5639 waaronder het salaris van de zuster ad f 1973.86. Batig slot f 192.33. De reserve be droeg f 4884.35. zodat in kas is totaal f 5076 68 De voorzitter dankte de secretaris en de penningmeester daarop voor hun werkzaam heden. In de commissie tot het nazien der boeken over 1950 werden benoemd: A. Streef kerk Ox. en J. J. H. van Tuyl. Bij de be stuursverkiezing werden de aftredende heren J. de Haan met 25. P. J. den Hartog, met 23 en H. de Vroome met 25 stemmen herkozen. Het bestuurslid de heer C. de Lange had be richt ingezonden dat hij niet wenste in aan merking te komen voor eeh bestuursfunctie, waarom de vergadering met zeventien stem men in zijn plaats benoemde de heer Ant. Verheij Wzn. De voorzitter bracht ter tafel de begroting voor 1950: welke sluit met een bedrag van f 3166—. Zonder hoofdelijke stemming werd deze aangenomen. Aangezien de rondvraag niets bijzonder gaf sloot dok ter Jesse met een opwekkend woord, vooral het Groene Kruis te blijven steunen. Ameide. Zaterdagmiddag werd op het ASVA terrein de finale gespeeld varr de ge staakte seriewedstrijd op Paasmaandag tus sen de Zwerver (Kinderdijk) en Brederodes (Vianen). De wedstrijd eindigde onbeslist 0-0, waarna verlengd werd met tweemaal 7>/» minuut, waardoor Brederodes welverdiénd winnaar werd van de beschikbaar gestelde wisselbeker (Uitslag 1-0) Omstreeks kwart voor zes kwamen De Lekvogels uit Lexmond in een vriendschap pelijke wedstryd uit tegen ASVA 1. By de rust was de stand 3-0 in het voordeel van Lexmond. Na de rust kwam de thuisclub Je- gen het einde op dreef en wist met 4-3 de overwinning uit het vuur te slepen. Ammerstol. De Paascollecte in de Ned. Herv. Kerk en langs de huizen heeft f 72.77 opgebracht. Het verjaringsfonds van de Ned. Herv. Kerk, heeft over de maand Maart f 32.50 op gebracht. „DE PRODUCENT" GAAT WEER DRAAIEN Benschop. In het café van de heer M. van Vliet aan de Polsbroekerdam hield de vere niging van de grasdrogerij „De Producent" Donderdag haar jaariykse ledenvergadering. De belangstelling van de zijde der leden was ditmaal zeer gering. Naast het bestuur wa ren slechts vier leden aanwezig. Men besloot het komende seizoen weer gras te drogen. Ook nam men met algemene stemmen het voorstel aan om dp kosten voor het drogen zowel voor leden als voor niet-leden met een halve cent te verminderen. Niet-le- den blijven evenwel een halve cent meer be talen dan de leden. Ook de exploitatie-reke ning over 1949 werd goedgekeurd. ■t Benoeming. De heer G. J. Jacobse ls benoem^ tot tweede concierge bij het K N M I. te De Bilt. Hij was een van de ruim vierhonderd sollicitanten. De collecte op eerste Paasdag in de Ned Herv Kerk ten bate van de Gereformeerde Zendingsbond bracht f 200 op. Tevens is er verleden week in het portaal van de Ned. Herv. Kerk een collecte-bus aangebracht voor hetzelfde doel. OVERTOLLIGE WEIMELK WORDT TOT POEDER VERWERKT. Bleskensgraaf. Aan de Coopi Zuivelfabriek „De Graafstroom" gaat men p«ts zomers de overtollige weimelk tot poeder verwerken, om daardoor des winters aan de behoefte in weimelk te kunnen voldoen. I Gevonden: ceintuur van regenjas en want. Inlichtingen bij de politie. DR. BOUMAN OP THUISREIS. Gouderak. Dr. Bouman. de gemeente-arts. die voor enige tijd in Indonesië verbiyft. is nu op de terugreis. Hij bevindt zich aan boord van het troepenschip „General Muir", dat 24 April in Holland verwacht wordt. Voor het studiefonds van de Ger. Bond werd in de Ned Herv. Kerk. een collecte gehouden, die .f 153.05 opbracht. ZAKEN-JUBILEUM. Haastrecht. Zaterdag herdacht de heer W C. Steenkamer dat hij voor 25 jaar zijn zaak begon in pluimvee en pluimveebenodigdhe den. In de loop der tijd heeft hij zyn klein handel uitgebreid met veevoeders en zijn zaak tot een flink bedrijf opgevoerd. Van alle zijde kwam men de jubilaris geluk wensen, terwijl hij verder nog vele bloemen en ge schenken ontving. Ook was vertegenwoor digd het laboratorium voor geneesmiddelen en pluimveebenodigdheden. Wethouder C. Straver kwam namens het gemeentebestuur. De RK. vereniging „Herwonnen Le venskracht bracht in de Paasweek voor de T.B.C-bestrijding t 153.56 bijeen. Haastrecht. Voetbal. De plaatselij ke club verloor deze middag onverdiend van haar mede-candidaat SM.V. Het eerste half uur waren beide partijen geheel aan elkaar gewaagd; het laatste kwartier van de eerste helft domineerde de thuisclub; de geel-zwar- ten waren toen absoluut de meerdere, de halflinie voedde uitstekend, de vleugelspelers gaven menige mooie voorzet, maar het ach ter-trio van de Woudensteijn-bewoners was niet te passeren, beide backs waren trapvast en de keeper was zeer betrouwbaar. Na de rust had de thuisclub een kleine veldmeerderheid, maar de bezoekers hadden steeds succes met hun buitenspelval. steeds weer liep de thuisclub er in-, uit een onge- vaarlyke aanval nam S.M.V. onverwacht de leiding, rechtsback M. Versteeg knalde de bal keihard weg. tegen de schoen van de S.M.V. linksbuiten en even keihard verdween het leer in de uiterste benedenhoek, onhoud baar voor doelman Smits. De gasten legden het zwaartepunt nog meer in de verdediging Zij kregen het zwaar te verduren, maar de S M.V.-doelman voorkwam de gelijkmaker De kans op het kampioenschap is door deze nederlaag sterk gedaald, maar ook de andere candidaat Florissant verloor, zodat met het toekomstige program nog van alles moge lijk is. DE DRINKWATERLEIDING. Hardinxveld. De werkzaamheden, nodig voor een diepgaande verbetering van het ge meentelijk waterbedrijf, vorderen. In de nacht van Woensdag op Donderdag van de vorige week is een nieuw gedeelte buisleidmg aan gelegd. waardoor de druk is verbeterd. De firma Hoogendoorn is thans bezig met het ■laan van drie nieuwe bronnen en vooral zo lang déze niet in gebruik zijn. beperke men het watergebruik, of, beter gezegd, voorko- me men misbruik. Men benadeelt met mis bruik de gemeenschap en dus zijn mede-bur gers. De gebouwen voor de nieuwe zuive ringsinstallatie en de nieuwe machines schie ten flink op. met de montage van de machi nerie is men reeds bezig. VERENIGING VOOR VEILIG VERKEER. Hardinxveld. Burgemeester De Boer heeft ten raadhuize het bestuur geïnstalleerd van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Tot voor zitter is gekozen de heer W. Bohre. tot secre taris de Groepscommandant Vermerris en tot penningmeester de heer L. C. Brou wer. Men zal propaganda maken voor de uit breiding van het ledental. Wandelsport. Hardinxveld. De Hardinxveldse sportvere niging ..Margriet" zal op Donderdag 18 Mei (Hemelvaartsdag) wandeltochten organiseren. Het programma, waarin burgemeester De Boer een voorwoord schreef, alsmede de voorzitter de heer J van der Plas en het be stuur van ..Margriet", is dezer dagen ver schenen Men start om elf uur vanaf ..De Drie Snoeken", waar het startbureau zal zijn gevestigd Er zullen twee tochten worden gemaakt, één van 15 k.m. en één van 30 knv Parkeergelegenheid en kleedkamers zyn bij en in voormeld notel aanwezig. NUTS KLEUTERSCHOOL KAN GRONDIG VERBETERD WORDEN. Hardinxveld. De bazar voor de Nutskleu- terschool te BovemHafdinxveld is tot Zater dagavond laat een groot succes gebleven. Toen men Zaterdagavond sloot bleek alles uitverkocht te zyn. Het staat reeds vast. dat de opbrengst zo groot is, dat de school een grondige verbetering kan ondergaan Men zal spoedig met de werkzaamheden beginnen, en dit is nodig, daar het gemeentebestuur be sloot na 1 Juli geen subsidie meer uit te ke ren ten behoeve van de kleuterscholen, die niet aan redelijke eisen, ook wat de locali- teiten betreft, voldoen. VIER WONINGEN. Hoof-BlokUnd. Deze gemeente heeft be richt ontvangen dat in 1950 vier woningen gebouwd mogen worden. Straatverlichting van Minkeloie we» voldoet niet geheel. Hoog-Blokland Het laatste lichtpunt van de Minkelose straatverlichting wordt door automobilisten niet al te vriendelijk beoor deeld. De lichtuistraiing is namelijk enigs zins misleidend, omdat het lichtpunt vyftien meter te ver van d« nieuwe weg verwijderd staat. Juist op deze plaats maakt de nieuwe weg een bocht. De lamp kan echter niet an ders geplaatst worden, omdat men anders op provinciale grond terecht komt. WEER EEN WONING RIJKER. Hoornaar. De heer P. Uittenbogerd zal een houten woning laten bouwen. Van de desbe treffende autoriteiten is reeds toestemming ontvangen. Ongeval. Donderdagavond hielp de hoogbejaarde metselaar P. Wallaard bij het opladen van een aanrecht Het stukwerk kwam te vallen en brak. De heer W. kreeg een gedeelte op zijn lichaam en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Hoog-Blokland. De extra collecte voor de Herv. Kerk bracht f 75.40 op. Kinderdijk. De afdeling Kinderdijk van de vereniging „De Macht van 't Kleine" heeft voor de stichtingen te Haarlem en Heemstede ln het afgelopen kwarttaai aan contributie afgedragen f 68.45 en voor het Kerstfeest f 3.95 Mej. A. van Herk heeft ontslag geno men als collectante. In haar plaats is getre den mej. R. Borsje. Vrijdag 14 April is de ooievaar op het nest in de tuin van de heer A. Gort terugge keerd. Kinderdijk. Voetbal. De Zwerver I nam deel aan het Paastournooi te Ameide en behaalde op ASVA een 2—0 overwinning. Voor de rust speelde De Zwerver tegen de wind in, maar toch gelukte het de midvoor A. van Pelt zijn club de leiding te geven. Na de thee was het J. de Bruin die het overwin nend doelpunt scoorde. Minder succes had het team Zaterdag 15 April tegen Brederode. dat met 1—0 won. Kralingsche Veer. De Wijkraad Kralingsche Veer komt Woensdag 19 April des namiddags 8 uur in openbare zitting bijeen in de Chr. Kleuterschool aan de Buffelstraat De voor naamste agendapunten zijn: Vaststelling van een reglement van orde. bespreking van een schrijven vaW bewoners van het Elandplein en van de Kerkeraad der Oud-Gereformeer de Gemeente over het hinderlijke voetballen op dit plein. Voorts bespreking van een schrijven van B. en W. om advies inzake vordering van een woning aan de IJsselm. laan. GUNNING WONINGBOUW. Krimpen a d. Lek. Burgemeester en Wet- Uit de Radioprogramma's. houders hebben de bouw van drie voor ouden van dagen aan de Visserystraat. gegund als volgt: metselwerk aan de firma wed. W. C Klapwijk; timmerwerk aan de firma Neven te Krimpen a d IJssel: smids- werk aan de firma wed C. Stinis; loodgie- terswerk 8an de firma J. Bouter: electrische installatie aan J. Zwijnenburg. Lekkerkerk schilder- en behangwerk aan J. Nobel te Lek kerkerk. Het maken van het tegeltrottoir ln het Middelland en Dorpsstraat is opgedragen aan de heer D. Gouwens te Krimpen aan den IJssel. REPATRIERENDE MILITAIREN STRANDDEN IN MOORDRECHT Moordrecht. De families Hol en Verdoold wachtten dezer dagen op het grote moment, dat een zoon en broer in de ouderlijke wo ningen zou terugkeren uit Indonesië. Het bleef echter een eindeloos wachten, totdat ten slotte des avonds om half tien een grote bus in zicht kwam. die de lang verwachten af zette Het bleek, dat het vinden van enkele adressen moeilijkheden had opgeleverd. Wie echter gedacht had. dat de acht nog in de bus aanwezige militairen thans in snel tempo naar Capelle a d. IJssel. Krimpen a d. Lek en Lekkerkerk zouden getransporteerd worden. h»d buiten de waard gerekend. De chauffeur van de bus, geheel onbekend met de plaatselijke wegen, meende via de Vierde Tocht weg de Rijksweg Rotterdam- Utrecht te kunnen béreiken. met het gevolg dat de zware wagen klem liep op de Vierde Tochtsbrug. welke niet op een dergeüik ver keer was berekend. Met veel moeite werd de 'bus op de rechte weg gebracht en moest de chauffeur trachten door achteruit te rijden over een afstand van vierhonderd meter op een srrmlle onverlichte landweg de Ringdijk te bereiken. Alles ging goed tot aan de bocht nabij de Ringdijk. Hier raakte de chauffeur door een bocht in de weg het rechte spoor kwijt en reed de bus van de weg af Na een uur worstelen, het was .inmiddels midder nacht geworden, was de wagen wederom op het rechte spoor. Inmiddels hadden twee in gezetenen van deze gemeente op zich geno men de acht militairen in hun auto's naar huis te brengen. De buschauffeur maakte een dankbaar gebruik van dit aanbod, want deze kon toen de terugreis naar Amsterdam aan vaarden. Om half twee des nachts werd de. laatste repatriërende militair in Lekkerkerk door de heren Verboom en Vis afgeleverd. Donderdag 20 April. HILVERSUM I. 402 M 7.00 en 8 00 Nieuw»; 8.15 Gramofoon; 9 30 Waterstanden. 940 School radio; 10 15 Morgendienst; 1100 Voor de zie ken: 11.45 Schoolradio; 12 03 Lunchconcert; 1300 Nieuws. 13.20 Kamerorkest; 14.00 Gra mofoon; 14 45 Voor de vrpuw 15.30 Altviool en Piano; 16.00 Bijbellezing; 16 50 Voor de jeugd; 17.15 Amusementsmuziek; 18.00 Trio; 18.25 Chr. Vakbeweging; 18.40 Gramofoon; 19.00 Nieuws; 19.15 Populaire muziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd Programma; 22.15 Buitenlands overzicht; 22 45 Avondoverdan- king; 23.00 Nieuws; 23.15 Granuifoon. HILVERSUM II. 298 M. 7 00 tn 3.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 10 00 "Morgenwijding; 1015 Populair concert; 11.00 Carillon en Orgel; 11.45 Causerie; 12 00 Gramofoon; 12.38 Cowboylied jes; 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade Orkeat; 14.00 Voor de vrouw; 14.30 Strykkwartët; 15.00 Voor de zieken; 16 00 Blokfluit Ensemble; 16.15 Gevarieerd programma; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.30 Strijdkrachten; 19 05 Dans- orkeat; 19.30 Radio Volksmuziekschool; 20 00 Nieuws; 2015 Radio Phil harmonisch Orkest; 21.15 Avondschool; 21 40 Viool en Piano; 22.10 Taalkundige causerie; 2225 Orkestconcert 23.00 Nieuws; 23.30 Gramofoon. Vrijdag 21 April. HILVERSUM i 402 M 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoon; 9.15 Voor de zieken: 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoon; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Fluit en Piano; 11.30 Gramofoon; 1200 Volksliederen; 12.33 Mariniers Kapel; 13 00 Nieuws; 13.15 Volksmelodieën; 13.35 Gra mofoon; 14.10 Kamerkwartet; 14 40 Voordracht 15.15 Kamerkoor: 15.40 Voordracht; 16.00 Pia no-recital. 1030 Omroep Orkest; 17.30 Repor tage: 17 45 Promenade Orkest; 18.15 Causerie; 1845 C W V 1900 Nieuws; 19 15 Regeringsuit zending; 19 40 Radiokrant; 2000 Nieuws; 20.30 „Haak in"; 21.00 Populaire muziek; 21 20 Cau serie; 2140 Concertgebouw Orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws; 23.15 Gra mofoon. HILVERSUM II. 298 M -7 00 en 8 00 Nieuy», 8 18 Gramofoon; 10.05 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 1045 Alt en Piano; 1105 Voordracht; 11.25 Orgel; 12 00 Lichte muziek; 12 45 Gramofoon; 13 00 Nieuws; 13 15 Orgel; 14 00 Voor de vrouw; 14 20 Alt en Piano: 14 40 Pianovoordracht; 15.00 Voordracht; 1520 Ka merorkest; 16 00 Gramofoon; 16 30 Voor de jeugd; 17 00 Pianoduo; 17.20 Muzikale cause rie: 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 1830 Strijdkrachten: 19 15 Orgel en Zang; 19.30 Cau serie: 20.00 Nieuws; 20.10 Gramofoon; 20.35 Causerie; 21.00 Verzoekprogramma; 2125 „Aether-forum2155 Buitenlands week overzicht; 22 10 Theater Orkest en -Kocy; 22 45 Avondwijding; 23 00 Nieuws; 23.13 Gramo foon. DE WIERINGERMEER OF 17 APRIL 1945. Op 17 April 1945, een paar weken voor de bevrijding:, staken de Duitsers nog even snel de IJselmeerdijk bU Medemblik op twee pun ten door. De to moeizaam verworven gron den van de Wieringermeerpolder stonden weldra geheel onder water. Op 5 Augustus 1945 waren de gaten, die een breedte van 200 en 160 meter en een diepte van 30 en 22.50 meter hadden, weer gedicht. Toen kon men met de bemaling beginnen. Er Is opgeyeer 8000.000 M3. water verwijderd. Niet meer dan 10 pCt. der boerderijen was overgebleven, Eén geluk was. dat de inundatie niet met zout doch met zoet water had plaats gehad. Op de foto links boven: Wieringerwerf op 17 April 1945. rechts boven Nootdorp, links onder Middenmeer met op de achtergrond links de graanpakhuizen en rechts onder nog maals Middenmeer. Op de voprgrond rechts de R-K. Kerk. op de achfergrorfd de Gerefor meerde Kerk. FEUILLETON. Ik zag hem en ik kon duidelyk verstaan wat hij zéi. Hy vroeg haar of ze ook iets wist van een jas met knopen zoals de knoop die hij haar voorhield. Het was precies zo'n knoop als die jij aan myn man hebt laten zien. Die knopen waren niet van jou. David. Ze waren van mijn 'man. Wat betekent dat? Wat kêin het te betekenen hebben? Verbaas Je je nog. dat ik me "angstig maak''" In zyn opgewondenheid plonsde David hala-over-kop in de verraderlijke wateren der fantasie-vermogens. De wanhoop óntke- tende in hemden kracht, waarvan hij zelf I had vermoed. Hij moest mouw spelden, waardoor ze I gevoerd werd. dat regelrecht |tking van de .waarheid leidde „U laat u^oéh niet van de wijs brengen door een paar onnozele knopen?" vroeg hij kwasi-verontwaardigd. „Ik ben bang voor wat achter die geheim- linnigheid kan schuilen. David. Ik ben bang omdat Dorian bang is ik wéét dat hij dat is." „Maar dat is je reinste onzin!" protesteer de Fairlie. En toen kwam het. Jk had het eigenlijk niet mogen vertellejgÉ^ daarom hield ik me daar net van de maar die knopen ziin inderdaad vanflBi-r versham. Dat i» juist de mop „De mop?" „Zeker, en meer mag ik er beslist nietvén zeggen. Als 't zover is, zult u het wel horen." „Maar ..Uw man zou het mij eeuwig WUvenkwa- lyk nemen, als ik het verried, mevrouw Fa- versham. Wacht u maar tot hij thuiskomt. U zult er pret genoeg ©m hebben, als hij 't u vertelt. David Fairlie's stem trilde, zó deed hij zijn best haar geloofwaardig te laten klinken. Freda was volkomen de kluts kwijt. David Fairlie's verhaal bevredigde haar absoluut met het leek vry onmogelyk. Maar aan de andere kant kende ze hem niet voldoende verbeeldingskracht» toe. om' iets dergelijks te verzinnen. Dus kwasn het haarx ongerymd voor om zijn verklaring, hoe fantastisch die ook klonk, niet voor waar aan te nemen. Er bestaan leugens zo plomp, dat het flaast on doenlijk is ze tenslotte niet te accepteren David nam haar aarzeling te baat om een eind te maken aan het onderhoud. „Ik moet nu aan myn werk, mevrouw Faversham," verontschuldigde hij zich. „Wij gaan vandaag ploegen. Maar u moe^ werkelijk niet zo pie- 'keren, het is volmaakt ongegrond." Hij nam zijn pet af. leidde heé paard ver der over een veld. door het hek. de weg na^r de boerderij op. En de 'hele tijd schold hij zichzelf voor allerstomste idioot uit. Hij had er was mooits van gemaakt. Een mop had hij het notabene genoemd. Een grimmige mop waarvan de ondergang van ri8Éllfelfinri jammerlijke ontknoping zou zijn! Hoe dan ook. hij had eèn flater begaan, die hij her stellen moest. In ieder geval moest hij Do rian Faversham te spreken krijgen vóór deze wéér bij zijn vrouw terugkwam. Hij moest Dorian waarschuwen. Wie kon het geweest zijn. die naar die knopen had gevraagd? Zeker iemand van de politie, peinsde hy daarop. Dat hield in. dat het onderzoek naar het ongeval op de spoor baan nog niet afgelopen was. maar doelbe wust en meedogenloos werd voortgezet. Werd het net om Dorian Faversham aangetrok ken? Zou er geen ontkomen mogelijk zijn? Freda kon niettegenstaande David's verkla ring niet tot rust komen. Zelfs als hij de waarheid gesproken had, betekende het al leen. dat ze.een ander had laten blijken.dat er tussen haat en haar man geen volmaakt vertrouwen heerste De toestand drukte haar onuitsprekelijk Ze deed zichzelf thans verwijten, dat ze het onderwerp tegenover David had aangeroerd en dat ze zich met zulke vage. slappe ant woorden had laten afschepen. In de loop van de morgen kwam er een telegram van Dorian. Hij was goed in Lon den aangekomen en zond zijn hartelijke groe ten! Ja. aan zijn liefde twijfelde ze niet' Wat was hij altijd lief en vol zorgen voor haar! Toen hijin haar leven gekomen was, had het wel geleken, dat er nooit meer verdriet vopr haar kon bestaan. Hoe haatte ze die afschuweliike aeheimzinnigheid. die ajs een haér geluk hing. Al in om die te verjagen verstikkende nevel ove haar kracht spande ze Maar hij bleef haar bedekken en benauwen, hij vertroebelde haar blik en verkilde haar hart. 's Middags besloot ze een fikse wandeling te maken. Het was nu opwekkend buiten Dc heuveltoppen tekenden zich scherp en klaar tegen de herfstige hemel it. Hier en daar bruUte een buiten zijn oevers getreden ri viertje tussen de rotsen omlaag. Op de terugweg zag ze een man van de tegenovergestelde kant op zich toekomen en met een zenuwachtig gevoel herkende ze dc vreemde, die gisteravond laat met het dienst meisje had staan praten Het was eer zwak heid dan moed. die haar als het ware dwong hem aan te spreken. „Als u „de Hooglanden" nog eens met een bezoek wilt v%reren," zei'ze uit de hoogte „verzoek ik u overdag te komen. Ik heb er bezwaar tegen, als myn dienstmeisjes na don ker met onbekenden praten." De man was perplex. De onverhoedse aan val maakte hem enkele ogenblikken sprake loos. en zijn zichtbare verwarring prikkelde Freda's zelfvertrouwen. En ook het feit. dut hU een sympathiek», beschaafde indruk maakte, goed gekleed was en een intelligent vriendelijk gezidht had. zette haar op haar gemak. „Als u gisteravond niet zo gauw was weg gegaan, zou ik de politie getelefoneerd heb ben." vervolgde ze. „Ik hoop dat zoieta niet eer gebeurt .Zeker niet. mevrouw. Het spyt me, dav myn komst u onaangenaam is geweest." Daarop Freda weer: „Ik hoorde u het meisje iets vragen over knopen. Wat wenste u eigeniyk te weten?" De man gaf haar een snelle, monsterend» blik. „Myn naam is Gourlay." hernam hU. „Ik ben inspecteur van de recherche en probeer te ontdekken aan wie zekere knopen horen.'* „En hébt u het ontdekt?" „Neen, mevrouw." Freda hield haar zelfverzekerde toon vol. „Dat komt omdat u op een slinkse manier uw inlichtingen tracht tfe krijgen. Ik zag de knoop in de hand. Ik geloof, dat ik wel weet aan wie die hoort." „Werkelijk?" ..Ja. Aan mijn man. Is die knoop van vee) belangd Hun ogen ontmoetten elkaar en beiden kwamen ze tot het besef, dat zy als tegen standers tegen elkaar opgeyaaaen waren. „Och. niet zo heel erg. mevrouw." washet langzame antwoord, „en zeker niet als die knoop van uw man is. De knoop, die ik" ln myn bezit heb. werd gevonden op het punt by de spoorbaan, waar dat ongeluk plaats had." .Bedoelt u de plek. waar die vrouw door de trein overreden is?" „Juist." „Dus de politie vermoedt nog steeds, datu misdaad in 't spel is?" (Wordt vervolgd).

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2