Tendo's Zit er toekomst in melkexport? Wat zegt De Bilt? De „IJsheiligen" zijn weer op komst! SAMENWERKENDE LANDEN. SCHOONHOVEN. Landbouwveilig» heidsbesluit. De ringbaan PLAATSELIJK NIEUWS. De slechte wegentoestand. LAATSTE BEHICHTEH Vrouw met vier kinderen verdronken. KERK EN SCHOOL. LANDBOUW EN VEETEELT. Winzucht der handelaren Heerszucht. AMANDELTJESPUDDING Voorjaarsgroenlen. Ceta BctWl uw, de z■uituqe was mét te/if>eétijn Uloecüi/unoede? staalmout FEUILLETON. Angstige Dagen NIEUWSBLAD TOOK ZEID-HOLLAND EN UTRECHT Sehdni^oTjniiche Confiot JTKIJDAQ II Arm II» Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond (opgemaakt te 10 uur). Meer bewolking. Over het algemeen meer bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Op enkele plaatsen lichte nacht vorst. Iets lagere middagtemperaturen. Op- en Ondergang der Zon. 21 April: Op--£32 onder 19 47. 22 April: Op 5.30. onder 19 48. 23 April: Op 5.28, onder 19.50. 24 April: Op 5.26. pnder 19.52. MAANSTAND. Wassende Maan. 21 April: Op 646, onder 22 April: Op 7.25. onder 0 59. 9 23 April: Op 819, onder 1.55. 24 April: Op 9.27. onder 238. 25 April Eerste Kwartier. Hoog water te Schoonhoven. 21 April 8.11 uur; *- 22 April 8 48 uur. 23 April 9.26 uur; 24 April 10.12 uur. mensen in ahdere landen kunnen mededelen, zullen wij de slag om de geesten der mensen door verzuim verliezen", aldus de president. Truman deelde mede, dat hij de minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. op dracht gegeven had. een „krachtiger en meer effectieve poging tot het gebruik van de gro te macht der waarheid in dienst van de vrede" te organiseren. Truman verklaarde, dat alle particuliere en overheidsmiddelen in het program zouden worden gebruikt en stelde voor, dat de vakverenigingen, de boe ren en zakenlieden de Amerikaanse visie zou den helpen verbreiden, dat meer mensen, on der wie studenten uit andere landen, aange moedigd moesten worden tot een bezoek aan Amerika, dat meer Amerikanen moesten wor den opgeleid om in het buitenland de mo derne methoden van landbouw, industrie en openbare gezondheid te propageren" en in de practijk tmze opvattingen van de democratie te verkondigen". De „grote kanalen van openbare voorlich ting van de pers. de radio en de film" moes ten in het plan een belangrijke rol speien. al dus Truman. Een van de grootste taken van d# vrij® landen op het ogenblik, zo zeide de president, was „het bestrijden van valse pro paganda met de waarheid overal ter wereld". Truman waarschuwde voor vervorming van nieuws over Europa en Azië door de Ameri kaanse pers voor binnenlandse politieke doel einden. Het verdraaien van feiten zou de loop van een verkiezing in het buitenland kunnen wijzigen, doch zeer zeker afbreuk doen aan het buitenlandse program van Amerika. N&chtvorstschade voorkomen. Er wordt vaak gezegd: ,Er is niets veran derlijker dan het weer", en er zijn dan ook vrijwel geen perioden waarin eenzelfde weer- 'type steed* terugkeertWas dat maar waar. Wanneer b v. regelmatig de laatste 14 dagen van Juli mooi droog ea warm zomer weer zouden brengen, wat zou er dan een v&cantiedrukte zijn! De meeste regelmaat brengt de normale seizoenswisseling van win terweer naar zomer en van zomerweer naar winter en daartussen de herfst met veelal de bekende herfststormen en het voorjaar met vaak sterke koude invallen bij schrale Noor den- en Oostenwinden. En toch is er een korte periode in het jaar waarin eenzelfde weertype, hoewel niet stee vast, dan toch veelal weer optreedt. Deze periode is in de loop der eeuwen zelfs be kend en berucht geworden. Het is de periode van de z.g.n. „IJsheili- gen" (1114 Mei). Doordat mogelijk al over een tijdvak van enige honderden jaren steeds in deze tijd van het jaar, n.l. zo ongeveer tus sen 8 en 15 Mei, een koude golf. voorkwam met veel sterke en zeer schadelijke nacht vorsten, wordt deze periode ook nu nog de „IJsheiligen" genoemd. Uit een thans 100-ja- rige periode van temperatuurwaarnemingen blijkt, dat de temperatuur, vjjpral het nach telijk minimum, regelmatig stijgt, maar juist in deze periode een kentering ondergaat. Op de vraag, waarom nu juist in deze periode veelal een dergelijke koude inval met nacht vorst voorkomt, moeten wij helaas het ant woord schuldig blijven. Het is dan ook geen wonder dat tuinders, boomgaardbezitters. kwekers, enz., met zorg deze dagen tegemoet zien, want in een enkele nacht vriest soms voor kapitalen af. De laagste temperatuur in Mei over de afgelopen 100 jaren bedroeg in De Bilt —3.7 gr. C. op 4 Mei 1929. Dat het vooral dicht bij de grond nog veel kouder is, blijkt uit de gemeten temperatuur op 10 cM. hoogte, welke in die nacht tot 5.3 gr. C. daalde. Vroege aardappelen die 's avonds te voren niet afgedekt waren, of voor de be scherming waarvan geen andere maatregelen waren genomen, hebben deze vorst niet over leefd. Ook In 1941 kwamen tot de 11e Mei zware nachtvorsten voor en stonden vele vroege aardappelen en andere gewassen zwart op het land. wy moeten voor deze gevaariyke nacht vorsten-periode een „Weest op uw hoede" roepen en willen in een vplgend artikel, zot wel voor boomgaardbezittefs. tuinders met rgote percelen als voor de volkstuinders, die wat vroege aardappelen, sla of dergelijke bo ven de grond hebben, enkele tips geven om bevriezing van deze gewassen te voorkomen. BEVORDERING VAN EUROPESE EXPORT. Het hoofdkwartier van de Marshall-orga nisatie heeft medegedeeld, dat krachtige po fingen in het werk zullen worden gesteld om de uitvoer van de Marshall-landen tfear Ame- ÜSE LAT NAAR I t van republl NDEN STUREN RUSLAND, merlkaanse senator. rika te vergroten door de benoeming van spe ciale adviseurs ter bevordering van de han del bij de Marshall-missies in deze landen. Deze deskundigen zullen met de regeringen van de deelnemende landen overleg plegen over middelen tot aansporing van de expor teur! en verlaging van de handelsbarrières. Met de Europese handelsorganisaties en par ticuliere exporteurs zullen zij besprekingen voeren over de vraag hoe de uitvoer naar landen met harde valuta vergroot kan wor- derL -Zij zullen tevens de mogelijkheid onder zoeken in deze gebieden een driehoekshan- del te ontwikkelen, waardoor de dollarinkom- steen kunnen worden verhoogd en zij zullen de belangrijkheid berekenen van de recht streekse dollaruitvoer voor de inter-Europese handel. WEST-EUfeOPESE WAPENS Beschuldiging De Amerikaanse republikeinse senator Ja mes Kem heeft Engeland. Frankrijk, België en Luxemburg er /an beschuldigd, dat zij oor logsmateriaal naar Rusland zenden. Senator Kem verklaarde, dat Engeland de ..dubieuze onderscheiding" ten deel viel, dat het de grootste West-Europese exporteur naar de „landen achter het ijzeren gordijn" was. Ongevallen met machines voorkomen. Gisteren is het Koninklijk Besluit afgekon digd. waarin bepalingen betreffende de vei ligheid in de landbouw, met inbegrip van veehouderij, tuinbouw, bosbouw en veenderij zijn vastgelegd. De toegenomen mechanisatie en de toepas sing van electriciteit in de landbouw hebben een groot aantal ongevallen tot gevolg ge had. Sinds 1922 is de landarbeider verplicht verzekerd tegen bedrijfsongevallen. De sta tistiek der ongevalsuitkeringen ingevolge de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 heeft een duidelijk inzicht gegeven in de tekort komingen welke ten aanzien van de veilig heid in de landbouwbedrijven bestaan. Een sterk sprekend voorbeeld hiervan levert de arbeid aan dorsmachines, waarbij nog jaar lijks dodelijke ongevallen voorkomen, die bij goed toegepaste beveiligingen niet zouden zijn gebeurd. Onder beveiligingen verstaat men onstructieve uitbreidingen aan machines en wérktuigen. die er op gericht zijn ongevallen te voorkomen. Bij de herziening van de veiligheidswet m 1934 werd dan ook aan deze kwestie aan dacht gewijd. De bepaling werd opgenomen dat bij algemene maatregel van bestuur voor schriften kunnen worden gegeven tot het voorkomen van ongevallen, tot het verlenen van hulp bij ongekallen, tot het voorkomen van schade aan de gezondheid tengevolge van de arbeid en tot het beschikbaar stellen van schaftgelegenheden en nachtverblijven, daar waar die nodig zijn. Deze voorschriften zijn thans uitgewerkt m het „LandbouwveiligheidsbesluiP". De uitvoering van het besluit, dat op 1 Mei 1950 in werking treedt, berust pi} de minister van sociale zaken. De dienst der arbeidsin spectie is met de handhaving belast, waar voor bepaalde bevoegdheden zijn toegekend. DOOR GIETSTUK GEDOOD. Gistermiddag is een 29-jatfrige ongehuwde fabrieksarbeider uit Oldenzöal in de machi nefabriek van de Gebzr. Störk en Co. te Hen gelo om het leven gekomen. Hij stiet tegen een steunbalk, waardoor eeh gietstuk van vier duizend KG. kantelde_Het gietstuk kwam op de man terecht, die op slag werd.gedood. JUBILEUM BIJ HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Enige dagen voor de bevrijding in 1945 waren twee leden van het Burgerlijk Arm bestuur 25 jaar in die fudetie werkzaam. Dat was op 26 April, doch onder de omstandig heden waarin Nederland toen verkeerde kon geen aandacht aan dat jubileum besteed wor den. Daarom zal dezer dagen het feit her dacht worden, dat het dertig Jaar geleden is. waarop de heren N. C. Simons en G. v. Os v. d Abelen, hun intrede deden in het B A. De heer Simons is bovendien gedurende de laatste vijf jaar voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur geweest. De aanleg van de ringbaan rondom Schoon hoven zal een grote gebeurtenis zijn, van onschatbaar belang vodl- da ontwikkeling van deze gemeente. Zoals dat volgens de zegs wijze behoort, werpt ook deze gebeurtenis reeds schaduwen vooruit. De overdracht van de gronden, waarop de weg aangelegd zal worden ,is reeds in de notariële sfeer geko men en men is thans druk bezig omjde con cept-contracten voor de aankoop van de be nodigde grond op te maken. Hier mee wordt de weg geëffend om de voorbereidingen Van d»> aanbesteding zo vlot mogelijk te doen ver lopen. Van Schoonhovense zijde wordt er immers op aangedrongen dat die aanbesteding zoveel mogelijk zal worden bespoedigd. WONINGCOMMISSIE. Nu het college van B. en W. door het ver trek van burgemeester Nieuwenhuisen nog slechts uit twee leden bestaat, waarin de fgd. voorzitter een beslissende stem zou heb ben, heeft dat college het niet verantwoord geacht de verdeling en toewijzing van woon ruimte in eigen hand te houden. In een ver gadering van de adviescommissie vordering woonruimte heeft de heer Deerenberg Woens dagavond dan ook medegedeeld, dat B. enW. het op prijs zouden stellen wanneer die com missie zich ook zou willen belasten met een adviserende taak inzake de toewijzing van woningen, ook al zijn die niet gevorderd. De commissie heeft die uitnodiging aanvaard, zodat de practijk voortaan zal zijn, dat de commissie alle woningzaken zal behandelen. De besluiten van de commissie behoeven daarna nog de formele bekrachtiging van B. en W. Op verzoek van de ltco-burgemeester zal de commissie op gezette tijden ten stadhuize zitting houden, zodat het publiek zijn belan gen mondeling kan bepleiten. BENEVELD ACHTER HET STUUR. De vorige maand gebeurde het. dat een vertegenwoordiger uit deze stad in zijn auto stapte, terwijl hij dermate „onder de invloed" was, dat het zeer zeker beter zou zijn ge weest in een dergelijke omstandigheid niette gaan rijden. Niet, dat er ongelukken van zijn gekomen, maar de politie was het er toch niet mee eens. Het begon in Haastrecht. De politie daar kreeg een waarschuwing, dat er iemand, die in een door alcohol benevelde toestand ver keerde, op het punt stond met zijn auto te vertrekken. Toen de politie op de genoemde plek verscheen, was de vertegenwoordiger juist vertrokken. De politie van Schoonhoven werd opgebeld met het gevolg dat een agent post vatte bij de Opweg. Inderdaad kwam even later de gezochte aanrijden. Toen hij zag dat de agent met een rood licht beduidde te stoppen, veranderde hij van richting. De politie zette hem achterna en snapte hem bij de garage. Woensdag speelde het vervolg voor het kantongerecht te Gouda. Opmerkelijk is, dat de overtreder bekend staat als iemand, die practisch niet drinkt. Dit werd ook door de politie erkend. Door middel van een bloedproef was evenwel vast gesteld. dat de inhoud van ongeveer zeven glaasjes in zijn maag verdwenen was, het geen voor een chauffeur nu eenmaal niet toe laatbaar is. Het Openbaar Ministerie eiste voor deze overtreding veertien dagen in de gevangenis met intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. De verdediger, mr. D. Slager, wees er op. dat zijn cliënt iemand is, die anders nooit drinkt, „zelfs niet op een Oranjefeest". De rechter veroordeelde de vertegenwoor diger tot veertien dagen hechtenis zonder in trekking van het rijbewijs. GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente raad op 8 Mei in vergadering bijeen zal ko men. Dat zal de eerste raad zijn, onder lei ding van loco-burgemeester Deerenberg Zijn 'wij wel geinformeerd dan is het te verwach ten. dat enkele zeer belangrijke punten in behandeling zullen komen. AANRIJDING. Zoals de dartele jeugd dat meer doet. lette de driejarige Jan Brands gisteren bij zijn spel op straat niet op het verkeer. Op de hoek van Nes en Lopikerstraat stak hij- plotseling de straat over, vlak voor een melkauto. De bestuurder U. wierp zijn stuur om. doch kon niet voorkomen dat het knaapje geraakt en tegen de grond geworpen werd. Dokter Bar- ten constateerde een zware hersenschudding, In de slecht bezochte ledenvergadering van de winkeliersvereniging Schoonhoven^ Vooruit die gisteren in het Nut gehouden werd. kwa men eerst de gebruikelijke jaarstukken aan de orde. waarbij voorzttter C. de Gruijter hulde bracht aan die bestuursleden, die zich de moeite getroost hebben een groot aantal nieuwe leden te werven. De penningmeester berichtte, dat er een ba tig saldo was van f 1092.60, hetgeen weinig verandering betekende. Anders was het bij de bestuursverkiezing, waardoor belangrijke verschuivingen optraden. De voorzitter werd herkozen, doch de beide periodiek aftredende bestuursleden A. van Iperen en A. Elsenaar, secretaris en penningmeester werden niet meer gekozen. Zij treden dus uit het bestuur na daarin resp. 18 en 14 jaar zitting gehad te hebben. In hun plaatsen en die welke open- gekomen was door het bedanken van de heer A. de Lange, werden gekozen de heren W. Groenen, J. de Gruijter en C. A Duhen. De taakverdeling zal onderling in het bestuur geregeld worden. Tenslotte kwam nog het punt vreemdelin gen verkeer aan de orde, waarbij opgemerkt werd, da* het eigenlijk een vreemde toestund is, dat alleen de winkeliersvereniging in Schoonhoven het vreemdelingen verkeer moet bevorderen. Men zou in de eerste plaats gaar ne zien dat de gemeente zich paarvoor ook ging interesseren en voorts zou samenwer king met de R.K. middenstandsvereniging de nijverheidsvereniging eu de afd. Schoonhoven van de caféhoudersbond op prijs gesteld wor den. Men wilde het namelijk zo zien dat het vreemdelingenverkeer waarschijnlijk in aan« zienlijke mate zou toenemen, zedra Schoon hoven over betere toegangswegen beschikt. Wanneer dat een feit wordt, moet Schoon- hovens V.V.V. gereed zijn met plannen. In dit kader werd ook nog gesproken over de slechte accomodatie die Schoonhoven biedt voor de watersport. Ook hierin zou iren gaarne verbetering zien gebracht, doch het werd wederom niet billijk geacht dat de win keliersvereniging de kosten daarvan alleen zpu moeten dragen. Een onderwerp, dat thans veler aandacht trekt en niet het mihst de belangstelling van de vakbewegingen Heeft is de Publiekrech telijke Bedrijïs-organlSatie Deze organisatie kent twee aspecten v#n belang, aldus de heer Haverman, lid vSit dé Tweede Kamer, gister avond op de curcusfergadering van de afde ling van de Partij van de Arbeid tn dat zijn het economisch aspect en dat der democratie. Wanneer men bedenkt, dat het f 27.000 aan investering kost. om één arbeider werk te geven en zich jaarlijks 75.000 mensen aan melden, komt men tot de conclusie dat er steeds meer industrialisatie moet komen. Maar er moet goedkoop geproduceerd worden om zich een plaats op de wereldmarkt te ver werven. Er zijn vele middelgrote en kleine bedrij ven in Nederland. Maar zij hebben het ge brek dbt zij niet doelmatig genoeg produce ren, omdat men de middelen niet heeft. Men stelt zich in de P.B.O. ten doel te proberen groepen, die dezelfde arbeidsgang hebben tot eenheid te vefmen. De democratie speelt hierbij een belangrij ke rol, aldus spreker. De arbeiders moeten zich mede verantwoordelijk voelen in de in dustrie. Met andere woorden, zy moeten me dezeggenschap krijgen in de bedrijven en op dit punt is de P.B.O. de eerste stap op de weg van de bednjt«democratie. Het is nu de taak van de vakbewegingen de juiste mensen te kiezen en op te leiden als geschikte be stuurders, die begrip hebben voor de econo mische problematiek. De heer Haverman bracht zijn lezing dui delijk en overzichtelijk ten gehore, wat ook wel bleek uit het feit, dat slechts weinig vra gen uit de vergadering naar voren kwamen. LEERLINGEN-UITVOERING. Voor de velen, dié Woensdagavond de zaal Muilwijk vulden voor de tweede leerlingen- uitvoering door mej. Gerrie de Heer georga niseerd, moet het een voldoening geweest zijn, dat zo vele jongeren met ijver zich voorbe reid hadden op een voor velen hunner eerste optreden in het openbaar. Naast de jeugdi gen, die aan piano of harmonium hun beste kunnen lieten blijken, waren er ook heel^vgt verder gevorderden. Sommigen gaven blijk van aanleg en van nauwgezette oefening. De vrolijke noot ontbrak evenmin. Het begrip „leerlingen" bleef niet beperkt tot de jongeren in engere zin, want voor de solozang blijkt er belangstelling zowel bij de dames als bij de heren te bestaan. Vier hun ner lieten als kwartet het „Slotkoor uit Julius Caesar" horen, een nummer, dat tevens een mooi einde van deze avond bracht. Leerlingen en ouders huldigden tenslotte mej. De Heer met bloemen. NUTSBIOSCOOP. Het temmen van leeuwen wordt door ve len beschouwd als het gevaarlijkste beroep, dat men zich denken kan. Er zal inderdaad ook heel w.at onverschrokkenheid van de zij de der temmer van de Koning der dieren aan de dag moeten worden gelegd, wanneer hij zich vlak bij de moordende muil en de vlijm scherpe klauwen waagt. Een dierentemmer kan zich echter ook met heel andere beesten bezighouden, bijvoor beeld met vlooien. Ziedaar twee dingen, die tesamen tot het komisch element in de film „Zoölogica" een oud Duits product verwerkt zijn. Heinz Rühmann treedt erin op in een van zijn glansrollen. Op de bekende avonden zal men deze week in de Nutsbioscoop deze rolprent kunnen aanschouwen. Zondagmiddag draait dezelfde BURGERLIJKE STAND. Geboren: Adriana Johanna, d. van J. J. Post en J. van der Hek. Johanna Petro- nella, d. van J. Brand en T. J. de Jong. VERZETBFILM. Gorinchem. De achter ons liggende bezet- tigsjaren zullen we niet licht vergeten .Daar voor was die tijd te tragisch en te ellendig. De Duitsers en hun nog onmenselijker Ne derlandse aanhangers voerden een satanisch schrikbewind. Werken in Duitsland, achter volging. concentratiekarripen. fusillades en dergelijke methoden der „edelgermanen" ont ketenden in het Nederland, dat zijn inwoners altijd vrijheid had gegeven, een groot ver zet. Ondanks het levensgevaarlijke er van werden overvallen gedaan door de „knokploe gen". onderduikers werden geholpen en clan destine lectuur werd ^erspreid. Aan al deze dingen kunnen de inwoners van deze gemeente weer herinnerd worden in „Asta", waar de grotendeels door oud-ver zetslieden Vervaardigde film „L O.L.K P vertoond zal worden. Het is een onopgesmuk te film. sprekend van een getrouw weerge geven bezettings- en verzetsrealiteit. DIPLOMA'S AVONDNIJVERHEIDS SCHOOL. Krimpen aande IJssel. Zaterdagavond vond in de gymnastiekzaal van de Openbare Lagere School aan de Oosterstraat een ten toonstelling plaats van tekeningen, vervaar digd door leerlingen van de Avondnijverheids school. Na afloop der tentoonstelling reikte de lieer ir. M. C. Pannevis de diploma's uit. Allereerst memoreerde de heer Pannevis de gunstige afloop van het cursusjaar. Alle 123 leerlingen die zich voor de cursus opgaven, waren aan het einde van de cursus nog aanwezig, wat het bewijs was van volhouden en doorzetten. Het resultaat was. dat aan alle leerlingen, die het vierde jaar hadden beëindigd, een di ploma kon worden uitgereikt. Van de tweede naar de derde klasse waren geen zittenblij- verS; anders was dit van de eerste naar de tweede klasse, en ir. Pannevis wekte deze leer lingen in het bijzonder op vol te houden. In de afdeling Scheepsbouw staal werd het diploma uitgereikt aan A. van der Vlies. Voor Scheepsbouw hout waren heel wat meer ge gadigden.: Hier verwierven een diploma: B. Saiy, D. Oosterom, W. Buijs. L. Twigt, E. de Visser, Adr. Bitter, C Slappendel. J. van Kou ten, Jac. Loeve, P. Speksnijder, P. de Jong. Werktuigbouw: G. Burger. W. de Vries. A. van Buuren. J. Neef. W. Lingen, Am. Bur ger, P. de Jong en M. de Vries. Bouwkunde: J. van Dam, M. van Vliet en P. Hetlfoop. Bovepdien werden nog extra prijzen voor het hoëgste cijfer uitgereikt aan W. Lingen (Werktuigbouw). J. van Dam (Bouwkunde), Jac. Loeve (Scheepsbouw hout). Tenslotte verwierven de volgende leerlingen van de eerste en tweede klasse nog een prijs je als Waardering voor getrouw schoolbezoek, gedrag en ijver H. Hoogendijk. A. M. de Bruijn. E. Boudesteijn, S. van IJzeren, J. Jan sen, M. P. de Visser. A. J. Heikoop, A. Ber ger, S. 'Buijs, Gerard Blok, Gerrit Blok en A. de Bruijn. Aan het slot van de avond, welke door zeer vele belangstellenden werd bezocht, dankte de hety ir. Pannevis de directeur, de heer Van Denderen, en de leraren voor alles wat zij gedaan hadden om de Avondnijverheidsschool Krimpen aan de IJssel tot een geschikte school te maken ter vorming tot bekwame vakmensen. MOEDERCURSUS. Loplk. De plaatselijke afdeling van hét Groene Kruis heeft het voornemen in deze gemeente twee moedercursussen te houden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Jaarsvëld. dorp. terwijl in het Jachthuis te Willige-Langerak ook een moedercursus zal beginnen. Dank zij de voortreffelijke medewerking van een aantal meisjes heeft de Emmabloem collecte, welke op 19 April onder leiding van Zuster de Vries werd gehouden, f 225,05 op gebracht. Papendrecht. Voetbal. De reeds enige iralen uitgestelde wedstrijd Papendrecht 2— I.F.C. 1, zal Zondag gespeeld worden op het terrein aan de Havenstraat. Voor de reserves staan hier grote belangen op het spel. in ver band met het dreigende degradatiegevaar. Zaterdag speelt Papendrecht b tegen Mer- westeijn a; en E.B.O.H. a—Papendrecht a. feestdag van de hoogste orde zijn. Spreker be- treurde het. del velm dote dag zo onopge- merkt laten voorbijgaan. In de C.NV. is de viering van deze dag al menigmaal ter spra ke geweest Spreker zou zich altijd een warm I m e -■ J_ trie,—{no van erdec Nog geen oplossing. PAPENDRECHT. De gemeenteraad kwöm deze week onder voorzitterschap van burge meester Keijzer Mn openbare zitting bijeen. Bij de ingekomen stukken bevond zich een aantal raadsbesluiten, die door Ged. Staten waren goedgekeurd en die voornamelijk het aankopen van gronden in het Kraaihoekplan betroffen. Voorts nam de raad kennis van de goedkeu ring door Ged. Staten van de verordening op de heffing en invordering van keurlonen in deze gemeente. De Hoge Raad deelde de raad mede. dat het beroep van de heer T. Verheul, die tegen de uitspraak van de raad vën beroep voor de di recte belastingen 11 te Rotterdam in hoger beroep was gegaan, betreffende de honden belasting. verworpen was. Het jaarverslag van de. schoolarts werd eveneens voor kennisgeving aangenomen. Het voorstel van het college van B. en W. om de gemeente-begroting, dienst 1949. te wij zigen. aanvaardde de raad zonder hoofdelij ke stemming. Aan de firma Rietveld en Verdoorn werd na een onderhandse inschrijving de riolering en waterleidingaanleg ten behoeve van de tien woningen aan de Weteringsingel voor f 9584 gegund. Aan de firma PI. Visser en Zn. werd na onderhandse inschrijving het verplaatsen van een timmermanswerkplaats en de bouw van een garage in het uitbreidingsplan Kraaihoek opgedragen voor f 10.708 In verband met deze bouw wordt van de heer Schutte voor de bouw van een gerage een bedrag van f 5950 terugontvangen. In de rondvraag vestigde de heer Do n k e r de aandacht op het ledigen van beerputten. De dienst van gemeentewerken schijnt in dit opzicht niet meer voldoende te kunnen func tioneren. Sommige bewoners moeten soms we ken wachten alvorens de lediging kan geschie den. Moet soms de gemeentereimging uitge breid worden met mate .daal/ of personeel, dan zou spreker zuks gaarne ziétt Beter wat meer geld uitgeven, dan dat er f&estanden ontstaan die met de volksgezondheid op gespannen voet leven. Vervolgens vond deze spreker het niet nodig, dat de gemeentediensten op Goede Vrijdag niet geopend zijn. Dit is ook in het vrije bedrijf niet het geval. In deze gemeente is het temeer nog vreemd, daar in de Christe lijke kringen deze dag nagenoeg niet gevierd wordt als een Zondag. De heer Van Weelden bestreed in dit opzicht de heer Donker. De Goede Vrijdag is, althans moet, ip Christelijke levenskringen de ke geweest oprexer zou /.n.» verdediger tonen voor de Juiste viering van deze dag. waarop het hoogste offer voor alle mensen is gebracht. De voorzitter deelde mede. dat de Goe de Vrydag als een vrije dag voor het gemeen te-personeel is aangegeven in het ambtena ren-reglement. Wat de kwestie ledigen van beerputten betreft zdu de v o o rz it t<e r bij de volgende raadsvergadering aan de leden een overzicht doen toekdmen van het aantal aan vragende personen en van de tijden, die er geDe°heeri V a n t/ij k vroeg of het mogelijk was dat in geval van feestdagen (zoals Paas maandag) een gedeelte van de gemeente van de ophaaldienst verstoken bleef. Zou er met een oplosinsg gevonden kun ennworden in zo n geval aldus spreker. Anders kunnen de bewo ners een hele Week hun huisafval niet kwijt. De v o o r z i t/t er zegde toe. te zullen over wogen dat op een dag dan een dubbele rou te gereden zal kunnen worden. Dat is mogelijk ^D^heer visser vroeg nog de aandacht van het college voor de slechte toestand van de zijwegen van de Veerweg De bestrating is geheel afwezig, en bij regenval staan er hele modderplassen, hetgeen uiteraard voor da bewoners zeer veel ongegief veroorzaakt. De voorzitter zeid£ dat'deze zaak al verschillende malen een punt Van bespreking is geweest in B en W. Met de eigenaars en onderhoudsplichtigen van deze weggedeelten (dezelfde als die van de sleclfte wegen in da Boezemsingels) zijn al onderhandelingen ge voerd Tot op heden echter nog zonder resul taat. De toestand kan evénwel inderdaad niet langer bestendigd blijven. De heer V i s*s e r vroeg vervolgens de aan dacht van het college voor de electriciteits- voorziening van de Veerdam. De takken der aldaar staande kastanjebomen komen steeds in de draden van het electrische licht, en hier door ontstaan storingen, Mogelijk, dat door shoeiing van takken deze zaak verholpen kan worden. De Voorzitter antwoordde, hier al overleg over gepleegd te hebben met het electriciteits- bedrijf te Dordrecht. De heer Van Weelden vroeg nog neer de aanplakborden ln verband met de volgende week te houden verkiezingen. De voorzitter deelde mede, dat er tweo vernieuwd waren. AMERIKAANSE HULP AAN SPANJE. Twee Amerikaanse senatoren, een demo erast en een republikein hebben in de Senaat een amendement ingediend, dat beoogt ook Spanje te doen delen in de Amerikaanse hulp-/ verlening aan het buitenland. Door dit amen dement wordt de Amerikaanse bank voor in- en uitvoer gemachtigd. Spanje leningen te verstrekken tot een totaal-bedrag van hon derd millioen dollar. Op de Oude Maas ter hoogte van de Bom- kade te Dordrecht wilde vanmorgen om zes uur de sleepboot „Martien". de rivier afva ren. toen de boot plotseling werd aangevaren door een snelvarende motorvrachtboot. Deze trof de sleepboot zo. dat zU ernstig werd be schadigd en bijna onmiddellijk zonk. De ka pitein sprong van boord en wist zich zwem mende te redden. Zijn echtgenote en vier kin deren. die zich eveneens op de boot bevon den. konden echter niet meer gered worde® en verdronken. MELK NAAR WEST-DUITSLAND. Een gedeelte van de melkleveranties aan het Amerikaanse leger in West-Duitsland zal van 1 Juli af verzorgd worden door de N.V. Sterovitg. een dochteronderneming van de N V. Albert Heijn te Zaandam. Tot dusver geschiedden de melkleveranties uitsluitend door Denemarken. Reeds lang hadden ook de Nederlandse bedrijven moeite gedaan vaste \oet te verkrijgen» op dit belangrijke afzet gebied. De Amerikaanse autoriteiten stelden echter bepaalde eisen, waarvan een der voor naamste was, dat de melk uit een T.B.C.-vrij gebied moest komen. DJOKJA-TROEPEN IN MAKASSAR. Donderdagmiddag om vier uur kwamen eenheden van het bataijon-Worang in vracht auto's en jeeps de stad Makassar binnenrijden. De troepen werden enthousiast door de bevol king begroet, terwyl allerwege gevlagd werd. In intocht verliep geheel zonder incidenten. De burgemeester en de hoofdcommissaris van politie hebben op het stafkwartier besprekin gen gevoerd. De compagnie-Azis moet ale wapens, muni tie en andere inventarisgoederen overdragen en is geconsigneerd in afwachting van beslis singen van hoger hand. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Groot-Ammers H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; voor Garderen J, van den Heuvel te Schoonhoven. Bedankt voor Lexmond ds. J. C. Terlouw, van Otterloo. Aangenomen naar Gemert W. J. van Meeu wen. candidaat te Leerdam. Aangenomen als hulpprediker te Eemnes- Binnen ds. J. E Klomp, em.-predikant en hulp prediker te Molenaarsgraaf, die bedankte voor eenzelfde beroep te Kampen. GEREF. KERK. Beroepen te Lexmond ds. H. Veenstra, vair Mariënberg (Br.) Benoemd tot hulpprediker te Benschop J. H. Meijer, miss.-pred. te Baarn. MAQUETTE VAN RADIOZENDER VOOR DE PAUS. Een maquette van de 100 kilowatt radiozen der. die Katholiek Nederland ten geschenke zal geven aan Paus Pius XII. zal Donderdag 27 Arpil des morgens om tien uur in de K R O -studio te Hilversum door de N V. Phi lips' Telecommunicatie Industrie aan dë Stich ting „Radio Anno Santo" worden overgedra gen. Kardinaal De Jong heeft toegezegd bij de overdracht aanwezig te zullen zijn. Da maquette zal aan de Paus worden aangebo» dgn tussen 12 en 24 Mei. ENGELSE KERKEN TEGEN ATOOM BOM. De Engelse raad van kerken, die de niet» Rooms-Katholieke kerken en organisatie* vertegenwoordigt, heeft op de Engelse rege ring een beroep gedaan het initiatief te ne men tot besprekingen, welke ten doel hebben de bedreiging van de atoom- en waterstofbom weg te nemen- t t TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD VOOR ZUID-HOLLAND EN UTRECHT SchoonhoTensche Courant VRIJDAG tl APRIL 1M* FOKVEE NAAR ITALIË. In de pas met Italië* afgesloten handels overeenkomst wordt rekening gehouden met «en belangrijke uitvoer van Nederlands rund vee. Aan stamboekdieren kan worden uitge voerd tot een waaide van een half millioen Igulden. wat niet zoveel is. maar daarnaast is de mogelijkheid open om 15.000 koeien en vaarzen in de gebruiksklasse te' leveren. Dit behoeven dus geen stamboekdieren te zijn, doch normaal handelsvee van uitstekende kwaliteit. Nederland staat ervoor bekend, dat de gemiddelde kwaliteit van zijn vee veel ho ger is dan ergens anders. Dat komt vooral doordat ongeveer de helft van onze veesta pel op droductie gecontroleerd wordt, terwijl toenemende zorg wordt besteed aan de keuze van stieren. De laatste jaren neemt de export van gebrulksvee uit Nederland dan ook steeds grotere afmeteingen aan en wordt daarmee tot een belangrijke bron van inkomsten voor on- te landbouw. ALS HET KOOLZAAD BLOEIT...r Als het koolzaad bloeit zijn het niet alleen de bijen, die zich daarop verheugen. Ook de koolzaadglanskevers wachten op die gelegen heid en doen dan heel wat schade. Dit ke vertje vreet zich zelfs in de bloemknoppen in. Maar nog veel gevaarlijker zijn de kool- zaadsnuitkevcrs. die iets later komen en die werkelyk het gewas in zijn volle bloei aan tasten. Nu kan men het eerste kevertje be strijden met D D Tdoch het tweede alleert met het veel sterkere H.C.H. (Hexyclam. Daarom wordt aangeraden om bij het begin van de bloei te stuiven met het laatste mid del. Men bereikt dan ook de glanskever, ter wijl de eerste snuilkevers eveneens worden opgeruimd Men moet dan wgl dadelijk na de hoofdbloel nog eens bestuiven om een af doend resultaat te verkrijgen. Over de radio geeft de Plantenzicktcnkundige pienst daar bij adviezen. Iedere koolzaadteler dient van het begin tot het eind van de bloei bij zon nig warm weer steeds zijn gewas te contro leren op de aanwezigheid van deze kevers. Jongstleden Maandag is te Frapkfort een beslissing gevallen, waarvoor in verschillen de delen van ons land maandenlang hard is gewerkt. Hoewel deze beslissing in de eerste plaats van betekenis is voor twee kleine ge bieden van Nederland, is het mogelijk, dat de feaak. waar het hier om gaat. in de toekomst grote gevolgen zal hebben voor de gehele Ne derlandse veehouderij. Het betreft de leve ring van consumptiemelk aan de Amerikaan- ae legerautoritciten in Duitsland. Oorspron kelijk waren het de Denen, die de hiervoor benodigde 60000 liter melk per dag aflever den. Zij brachten deze melk in koelwagens (haar Frankfort en daar werd ze gebotteld. De Amerikanen zouden echter nog liever melk in glazen of papieren flessen ontvangen en bovendien is er hun veel aan gelegen hun voorraden dichterbij te betrekken. Daarvoor kwam dus Nederland ln aanmerking. Doch terwijl Denemarken practisch gesproken ge heel vrij van runder t b.c. is. zitten wij nog opgescheept met een 400 000 reageerders. Wil den wij melk aan de Amerikanen leveren, dan moesten wij garanderen, dat die melk uit ge heel t b c. vrij gebied zou komen en dat bleek het vorige jaar nog niet mogelijk. Wel was op 35 Mei van het vorige Jaar de Frico geheel t bc. vrij. doch de bij de Frico aangesloten fabrieken vormen geen ononderbroken gebied. Er liggen ook particujiere fabrieken tussep of coöperaties, die nog niet geheel vrij wa ren en daarom voldeed Friesland niet aan de Amerikaanse eisen Men heeft toen getracht in snel tempo een Spiegelbeeld. aaneengesloten gedeelte van Drenthe t.b.c. vrij te maken. nl. tien aan elkaar grenzende fa brieken, die alle lid zijn van de D O M O. Het gelukte inderdaad dit gebied vrij van reageer ders te maken, doch naar het oordeel der Amerikanen was de garantie, dat dit gebied volkomen gesaneerd was, nog niet voldoende sterk. Bij de inschrijving van October 1949 waren het dan ook weer de Denen, die de leverantie toegewezen kregen. Intussen had de C.M.C., de Coöperatieve Melkverkoop Centrale, die in het Westen van het land meer dan 12 000 leden telt. en daar mee voor een zeer groot gedeelte de con sumptiemelk van dit gebied beheerst, het plan opgevat eveneens een gooi te doen naar de le vering van melk aan de Amerikanen. Men besloot de eilanden Voorne-Putte. waar niet minder dan 30jPCt. van het vee reageerde, in enkele maairoen te saneren, waarbij men later ook het aansluitende eiland Rozenburg betrok. Ook deze sanering is vlot verlopen en de C M C. kon dan ook met vlag en wimpel deelnemen aan de inschrijving van j.l. Maan dag Doch de C.M.C. had nog andere pijlen op haar boog. Enkele weken geleden is zij n.l. reeds begonnen met de levering van tbc. vrije melk aan de Amerikaanse legerintendan- ce. zowel in Duitsland als in Frankrijk. Deze melk gaat rechtstreeks van de boeren op Voor- ne-Putte en Rozenburg naar de melkinrich ting De Slerkan te Den Haag en wordt daar in glazen flessen gebotteld. Deze flessen wor den in laadkisten gestuwd, terwijl tussen de flessen koolzuurljs wordt gestrooid Op deze wijze komt de melk snel. koel en fris op de plaatsen van besteming aan. De C.M.C. was dus reeds begonnen propaganda voor haar ar tikel te maken, voordat de eigenlijke toewij zing. plaats vond. De D O M O heeft daarente gen een aanbod gedaan, dat tegelijk de leve rantie van boter en slagroom omvat en dat is Iets. waartoe de C M C weer niet in staat ls. Op het ogenblik, dat dit artikel verschijnt, zal men de uitslag van deze strijd om de melkexport reeds weten Veel belangrijker echter dan de betrekkelijk kleine order, die hiermee gemoeid is, achten wij het feit, dat de Nederlandse zuivelindustrie een afzetge bied voor consumptiemelk in het buitenland gaat zoeken. Melk is in de dicht bevolkte streken van West-Eufopa voor zover het drink melk betreft, meestal van matige kwaliteit en dan nog Schaars en duur Nederland kan echter, \yanneer het zich daartoe Inspant, vofl- op voortreffelijke melk leveren tegen naar verhouding lage prijzen Wanneer wij ons hierop gaan toeleggen, betreden we een af zetgebied. waar Australië en Nieuw-Zeeland ons niet kunnen beconcurreren. Ook staan we hier sterker dan de Denen, omdat Neder land meer centraal ligt in de kring der grote bevolkingscentra Juist nu een overproductie van boter en kaas niet onmogelijk schijnt te zijn, schijnt het van belang, dat de export van eerste klas t.b.c. vrije consumptiemelk wordt bevorderd. VEESTAPEL GROEIT VOORTDUREND. In een jaar tijd is onze rundveestapel alweer een kleine 200.000 stuks groter geworden. De laatste telling gaf n totaal aan van 2 586 000 stuks tegen 2 383 000 in Maart 1949 In 1939. dus vlak voor de oorlog begon, telde onze rundveestapel 2 817.314 dieren, wat het hoog ste ooit bereikte aantal was. De tegenwoor dige stand is ongeveer gelijk aan die van 1936 toen wij 2.569 000 runderen bezaten. Zeer belangrijk is ook. dat sindsdien de productiviteit van ons vee is toegenomen. In vergelijking met 1939 steeg de productie van ruim 3300 kg. melk met 3.41 pCt. vet per melk koe en per jaar tot ruim 3600 kg. met 3,62 pCt. vet in 1949. Voor 1950 kan een nog hogere productie tegemoet gezien worden. In de eerste drie maanden van dit jaar bedroeg de totale productie 19 pCt. meer dan in het eerste kwartaal van het vorige jaar. Het aantal varkens is sinds Maart 1949 ge stegen van 1 089 00 tot 1.737 000 .dus een zeer sterke styging. Onze varkensstapel is nu zelfs groter dan voor de oorlog, want op 1 Mei 1939 werden geteld 1 553 413 varkens. Wij hebben thans precies 100 000 fokzeugen meer dan voor de oorlog, n.l. 264 000 tegens destijds 164 000 Het aantal biggen en varkens tot 60 kg. is met ongeveer één millioen dieren na genoeg evengroot, maar van de zwaardere klassen bezitten wij thans ook een kleine hon derdduizend varkens meer dan tien jaar ge leden, En de varkensstapel zal nog wel verder groeien, gezien het zeer grote aantal zeugen. De pluimveestapel gaf bij de jongste tel ling een totaal aantal kippen aan van 10.467.000 Het vorige jaar was dat 9 610000. Deze aan was is zo opmerkelijk klein, dat we de juist heid van deze telling niet geheel vertrouwen. Is men misschien bang met het oog op de hef fing per kip om zijn werkelijke bezit aan kip pen op te geven? Het zou ons niet verwon deren. MINISTER MANSHOLT WENST CHEDDARKAAS. Toen minister Mansholt onlangs de nieuwe kaasfabnek te Vorden opende, zeide hij van mening te zijn. dat onze zuivelindustrie Ched- darkaas zou moeten maken. Op zichzelf ls dit geen nieuws, want vroeger werd in verschil lende fabrieken deze Engelse kaassoort ook wel gemaakt. De redenering van de minister is. dat wij door een deel van de melk tot Cheddar te verwerken, de productie van Goudse en Edammer kaas kunnen beperken. Deze kaassoorten zal men daardoor beter op prijs kunnen houden, terwijl de betrekkelijk geringe hoeveelheid, die Nederland aan de wereldproductie van Cheddar zou toevoegen, geen invloed op de prys van deze kaassoort zou hebben. In zuivelkringen voelt men niets voor dit plan. Cheddar is een droge, harde kaas. die door zijn geringe vochtgehalte een hoger dro gestofgehalte heeft, zodat men uit 100 liter melk meer Goudse of Edammer Kan maken dan Cheddar. De productiekosten zouden dus hoger worden, doch de opbrengst lager. Het voorstel van de minister zal dus wel niet opgevolgd worden. HONDERDDRIE-JARIGE. Onder grote belangstelling heeft Woensdag mevrouw de weduwe J. Wagena—Tolk te Midwolda. haar honderd en derde verjaardag gevierd. Mevrouw Wagena is reeds geruime tijd ziek. Het heeft haar niet aan bezoek ont broken. Aardappels veel te duur. Regering komt met dreigement- Een door de regering ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de handel voor kosten van vervoer en opslag van consumptie-aard appelen en tevens vooi* de winstmarge, naar het oordeel van de regering, veelal een ho ger bedrag berekent dan redelijk is. Zelfs is in verschillende gevallen geconstateerd, dat 't verschil tussen telersprijs en consumenten prijs ongeveer het dubbele bedraagt van een redelijk te noemen marge van ongeveer f 0.04 per k g. Aangezien de telersprijzen reeds geruime tijd een daling vertonen, had verwacht kun nen worden, dat ook de consumentenprijzen naar omlaag zouden gaan. Dit is echter niet geschied. In vele gevallen is er zelfs van stij ging sprake. Bovendien is gebleken, dat vele kleinhan delaren misbruik maken van het vertrouwen dat de huisvrouwen in hen stellen, door bij voorbeeld Zeeuwse blauwe en -bonte. Blauw- putten en dergelijke onjuiste kwaliteitsaan duidingen. te vermelden. ondanks het feit, dat deze soorten pi het geheel niet op de markt komen. m tot de oprlchtin#/ van verkoopplaatsen van aardappelen door »He overheid over te gaan. Indien de prijzen, die door de consumenten moeten worden betaald, niet op korte termijn belangrijk dalen. Er bestaat geen enkele aanleiding meer voor een aardappeltekort te vrezen. In de kring van de handel ls men zelfs de mening toegedaad. dat er van een overschot sprake is en da* daarom de export van aardappelen weer zou moeten worden toegestaan. Men zegt dat het in 's mensen aard ligt heerszuchtig te zijn, te verlangen naar macht. Zon verklaring kan gemakkelijk gegeven worden, maar het wetenschappelijk bewijs if niet te leveren. Is het niet evenzeer aanvaardbaar, te stel len. dat de mens juist van nature niet heers zuchtig is. maar het verlangen naar macht in zich voelt ontwaken door het verblijf in de Menselijke maatschappij. Daar wordt hij immers van jongs af geregeerd door andere mensen. Dra begint hij zijn behoefte om zelf ook eenz „de baas te zijn" te uiten door voor schriften en strenge aanwijzingen te geven aan poppen, later aan jongere broertjes. On dertussen komen er in zijn eigen leven steedi nieuwe en steeds strengere heersers zich be moeien met zijn doen en laten, schooljuf» frouw, leraar, sergeant Tot er een moment komt. waarop hij vol wassen verklaard wordt, waarop het heet, dat hij voortaan op eigen benen zal staan, doch juist dan blijkt, hoezeer hij gebonden is door de eisen van anderen, hoezeer nog steeds allerhande bestuurders hem beperkin gen opleggen. Daardoor blijft zich een latent verzet ontwikkelen tegen de macht, die an deren over hem hebben, daardoor zoekt hfj een uitweg voor zijn machtsverlangen. Waarom stelt deze mens zijn verlangen evenwel zo hoog. Waarom droomt hij over alleen-heerschappij? Waarom zoekt hij geen bevrediging van zijn drang in het gezamen lijk beheer? Waarom kan de mens zo slecht zich schikken in het deel uitmaken van een meerhoofdig bestuur? Hoe Ideaal die be stuursvorm op zich zelf ook is. toch wordt het effect ervan geremd doordat er steeda binnen dat bestuur een streven bestaat van de afzonderlijke leden om de andere de wet te stellen. Hoe zeer zouden land en volk ge diend zijn met bestuurslichamen, waarin mes niet zich zelf maar de zaak zocht. Pïe? nóg meer amendeler^ "TÏAdv.) De voorjaarszon doet ons niet alleen recht streeks goed met haar koesterende stralen, zij laat ook ons dagelijks voedsel, de groen ten. met nieuwe kracht groeien en tieren. Verschillende frisse jonge voorjaarsgroenten zien wij alweer in de winkels: kisten vol spinazie, dunsel en veldsla, ruige bosjes raap stelen, sappige lichtgroene postelein naast rode rabarberstelen. reeds voller wordende kropjes sla en doosjes kruidige «terrekers. Spoedig komen daar nog ^bloemkool, jonge worteltjes en bosjes radijs lij. Met het eerste maaltje verse spinazie be zorgt menige huisvrouw h»ar germ een pret tige verrassing. Daarover kan zij dubbel vol daan zijn. want de groenten van het voor jaarsseizoen zijn niet alleen smakelijk, maat \erschaffen ons ook gezondheid „met volle lepels". Deze groenten zyn rijk aan vitami nes. maar ook van Ijzerzouten. kalk- en an dere voedingszouten kunnen zij on* voorzien Mits de groente vers gebruikt wordt. tA wei nig of geen w ater wordt opgezet en in korte tijd gaar gekookt. Ook 't nastoven en opwar men is heel schadelijk voor de voedingswaar de: tegen langdurig verhitten en aan de lucht blootstellen zijn immers de vitamines ln de groende niet bestand. Verschillende voedingsstoffen lossen boven dien gemakkelijk ln water op: om die reden is het groentenat van evenveel waarde als de groente zelf. Merr kan dit vocht bijbinden of in de jus verwerken of. nog beter, er een pittig soepje van maken om de volgende dag vooraf of bij de broodmaaltijd te geven. De goedkoopste èn de beste manier om van de jonge groenten te genieten is. ze rauw te gebruiken, als sla of in stamppot van rauwe groente. 100 k 125 gram per persoon is hier voor voldoende. Vrijwel alle bladgroenten zijn daarvoor geschikt. Rabarber koken. 1 k g. rabarber. 2' t dl. (l»/i kopje) water. theelepel zuiver wit krijt, suiker naar smaak (aardappelmeel). De rabarberstelen afsnijden, wassen, niet schillen en in stukjes snijden. Het water aan de kook brengen en de rabarberstukjes hierin gaar koken (onge veer 10 minuten). Zo nodig het moes bijbin den met wat aangemengd aardappelmeel. Het krijt met weinig water aanmengen en door het moes roeren. Vervolgens suiker naar smaak toevoegen. Het krijt verzacht de zure smaak, zodat minder suiker nodig is. Krijt geeft geen bijsmaak. Raapstelen koken. Twee raapstelen, melk. bloem, (nootmus kaat). zout, desgewenst een klontje boter of margarine. De raapstelen schoonmaken (de worteltjes afsnijden), snijden en wassen. Jon ge raapstelen zonder oude met zeer weinig kokend water en zout opzetten en vlug gaar koken. Als de raapstelen koken, de groente omleggen en in 15 k 20 minuten (afhankelijk van de ouderdom van de groente) gaar ko ken. De bloem aanmengen met wat melken hiermee naar verkiezing de groente binden. Bij het opdienen desgewenst iets nootmuskaat over de raapstelen raspen. gplnasletoap van versa spinaal#. Eén liter bouillon of water met bouillon blokjes. 260 gr. spinazie. 1/4 liter melk. 50 gr (5i I lepel) bloem, een klontje boter of margarine, wat nootmuskaat en zout. De spi nazie uitzoeken, wassen en opzettenmet aan hangend water. De groente laten slinken. d« bouillon toevoegen en de spinazie in vijf tien minuten gaar koken. De massa zeven. De bloem aanmengen met de melk en hiermee het vocht binden Een klnotje boter of mar garine toevoegen en de soep op smaak af- maken met nootmuskaart en zout. MELKWACHT. Dezer dagen zal een eenvoudig apparaatje in de handel gebracht worden, dat op zich neemt het euvel va noverkomende melk uit, £1? te bannen Het zal gebruikt kunnen worded in melkkoker of pan. waarin het door het tey# «tand brengen van circulatie overtollig schuimvorming op de melk tegengaet. OVER DE VOEDINGSWAARDE VAN MEl door prof. dr. B. C. P. Jansen. De nieuwere voedingsleer, heeft aan het liclÉt gebracht, dat onze voeding onvergelijkelKik veel samengestelder is dan wy vroeger ge meend hebben. Terwijl men in de vorige eqluw nog dacht, dat onze voeding slechts eiwitten, koolhydraten, vetten en zouten bevatte, waar bij omstreeks 1920 nog enkele vitamines jkwa- men, weet men nu, dat in ons dagelijks voed sel tenminste een 50-tal van de eenvoildigste bestanddelen moeten voorkomen, die men „nutriënten" noemt. Ongeveer 20 hiervan be horen tot de vitamines. Al deze nutriënten moeten regelmatig opge nomen worden en tevens ln de goede verhou ding. Indien men zich afvraag.t hoe het dan mogelijk is, dat een mens gezond blijft en dit alles bihnen krijgt, kunnen wij ter verklaring tenminste een tweetal feiten aanvoeren: in de eersté plaats eten wij geen afzonderlijke vita mines. zouten, aminozuren, enz., maar nemen wij voedingsmiddelen tot ons, die zelfs over vernieuwt en verbetert uw bloed het algemeen uit veel nutriënten bestaan, en in de tweede plaats heeft ona lichaam een verwonderlijk vermogen om zich aan slechte omstandgiheden aan te passen, al gaat dit op de lange duur dan ook ten koste van onze ge» zondheid. Wij kunnen de voedingsmiddelen verdelen in diegene, die slechts weinig of soms maar één nutriënt bevatten en diegene, die rijk lijn aan nutriënten. De eerste leveren over het algemeen het grootste deel van onze caloriën, de laatste zijn de z g. „beschermende voedings middelen". die ons voornamelijk voorzien wan vitamines en andere belangrijke nutriënten. Hiertoe behoren melk, vlees, eieren, groen» Een zeer bijzondere plaats neemt de melk die bijna alle nutriënten taevat en dit in uitstekende verhouding. De melk is dan ,jk in staat het jonge individu als uitsluitend ,/oedsel te dienen. Melk is tevens een van de weinige voedingsmiddelen, die rijk zijn aao kalk. In de laatste wereldoorlog is de voeding van het Engelse volk belangrijk verbeterd en hoogstwaarschijnlijk is als resultaat hiervan de gezondheidstoestand van die bevolking tijdens de oorlog vooruitgegaan. Het sterftecijfer van de burgerbevolking is gedurende die jaren af genomen en zelfs het sterftecijfer aan tuber culose is verminderd. Een gewichtig onderdeel van de verbetering van de Engelse voeding in oorlogstijd is de sterke toename (28 pCt.) van het melkverbruik geweest, vergeleken bij de voor-oorlogse jaren. De eiwitten van de melk behoren tot de biologisch hoogwaardige en zijn tevens de goedkoopste dierlijke eiwitten. Niet alleen, dat melk een buitengewoon voedingsmiddel is. het behoort tevens tot de goedkoopste, in aanmerking genomen de uitstekende samen» stelling. ROKKEN BLIJVEN 15 CENTIMETER VAN DE GROND. De Franse mode-ontwerper Jacques Fatb heeft in New York verklaard, dat bij de aan staande wintermode de rokken 35 centimetet van de grond zullen blijven. bi „Neen," klonk het ernstig. „Alles wat ik doe, is er op gericht om aan te tonen, dat el ke mogelijkheid van misdaad buitengesloten ls Hier is de knoop." Terwijl hij sprak, nam hij hem uit zijn zak. „Als deze van uw man ls, heb ik hem verder niet npdig. Maar weet u het zeker?" „Absoluut zeker." Freda's stem klonk vast. Ze vocht nuvocht voor Dorianen aij alleen kende de martelende angst van die strijd. „Hoe weet u dat zo zeker?" ,vHet is een ongewone knoop, vind u niet? En Mijn man had een jachtbuis met zulke kntóien." „Mag ik dat buis eens zien?" „Het spijt me. dat dat niet kan „Ik heb het weggegeven. Het was een oud ding." „Aan wie hebt u het gegeven?" „Ik weet het heus niet meer." „Toch zeker aan iemand uit de buurt? Tracht u het zich eens te herinneren. Het is misschien een dwaas idee, maar ik zou toch die knopen graag eens vergelijken." „Ik kan het mij met de beste wil niet meer te binnen brengen." verklaarde Freda met enige stemverheffing. „Mijn huishoud ster heeft het aan de een of ander wegge geven. ik was er zelf niet bij." „Missohien weet zij het nog. Mag ik het haas Wfeet' ..Ik heb haar niet meer. En ik weet ook niet. waar zij is heengegaan." Inspecteur Gourlay zweeg een ogenblik. „Dat is jammer." hernam hij toen. „Ziet u. het kon zijn. dat die knoop toch niet van uw man was, alleen er toevallig net zo uitzag als de knopen van dat jachtbuis of er veel op leek. Een vergissing van uw kant is niet uit gesloten, nietwaar? Ik zal nog eens op on derzoek uit moeten, maar ik zal u niet meer lastig vallen. Ik hoop, dat u mijn veront schuldiging wilt accepteren voor wat er gis teravond gebeurd is." Freda knikte. De inspecteur nam zijn hoed af en liep verder. Wat Freda vernomen had, was als een fel licht, dat de duisternis vaneenscheurt. Alsof het op een blad uitgeschreven was. lag het geheim voor haar. Geen enkele schakel inde keten der gebeurtenissen ontbrak. Op de avond, dat de vrouw .verongelukt was. was Dorian nog laat uitgegaan. Hij had haar dat verteld, maar ook zonder dat zou ze er een bewijs voor hebben gehad in het verregende jasje, hetzelfde waarvan hij de fatale knopen gesneden had. hetzelfde, dat hij in de koffer gestopt had en mee naar Londen genomen. En die vrouw? Wie kon dat anders zijn dan vroegere verloofde? Het fragment van Lewis Pryce's brief was daarvoor voldoende aanwijzing! Lewis Pryce wist de waarheid en Dorian was aan zijn genade overgeleverd. De vrouw was door de trein gegrepen gevolg van opzet of ongeluk Freda kon het niet •ween. maar m alle geval. Dorian was bane. dat hem de schuld zou worden ten laste ge legd. Dit was dus het spookbeeld, dat de sluier van vrees en onzekerheid over de toekomst wierp. Freda streed om haar kalmte te bewaren en overwon. Nu was het de tijd voorsnel en verstandig handelen. Dorian had het ge heim voor haar verborgen gehouden, maar ze had het ontdekt en ze was volkomen be- reid-i/hem te helpen als een trouwe, toege wijde kameraad. Hij was naar Londen ge gaan op verzoek van Lewis Prycenaar deze toegegaan om zijn zwijgen af te smeken of te kopen. Waarom had hij haar daar niets van gezegd? Was hij bang geweest, dat ze hem in de steek zou laten? Kende hij haar niet genoeg om te weten, dat ze naast hem zou staan wat er ook gebeurde? En toen doemde een vreselijke gedachte in haar geest op: was Dorian werkelijk r">ar Londen om met Lewis Pryce te spreken of kon het wezen, dat hij de gevaren hier uit de weg gegaan was? Gevlucht.... Alleen in haar kamer, die haar benauwde als een kerker, overdacht Freda de stiuatie. klemde zich aan haar moéd vast. zodat deze haar niet op het uiterste ogenblik zou ont glippen. Ieder uur was kostbaar. Als ze talm de. konden de machten, die tegen Dorian aan 't werk waren, wel onoverwinnelijk gewor den zijn. Zij wist zelfs niet of hij op de hoog te was van de verdenking van de politie. En in zijn onwetendheid zou hij wel eens zijn eigen ondergang kunnen bewerkstelligen. Terwijl Freda zon op een plan om Dorian te redden, zat inspecteur Gourlay met ge fronste wenkbrauwen in het vuur te staren. ..Ze loog natuurlijk." peinsde hij; „ze loog toen ze zei, dat ze die jas door de huishoud ster had laten weggeven. Ze Toog ook toen ze die huishoudster niet meer had en niet wist, wtéf die heengetrokken was. Natuur lijk heeikze al jaren dezelfde huishoudster! Maar waarom vertelde ze rae dan. die die knoop van haar man was? Was dat onnaden kendheid of bluf? In ieder geval schijnt er wel waarheid in Abel Netherby s beschuldi ging te schuilen. Ik moet zo gauw mogelijk een gesprek hebben met die oude heer." Gourlay klopte de as uit zijn pijp. „Er zit meer in die zaak dan ik eerst dacht." sponnen zijn gedachten verder. „Ik zal een telegram naar Londen sturen om de gangen van meneer Faversham te laten na gaan. Hij mag me niet door de vingers glip pen." Hij liet er geen gras over groeien en wei nige minuten later had hij aan het telegraaf kantoor een depêche aangeboden. waarvan de sobere inhoud de meedogenloze nolitje-ma- chineric tegen Donan Faversham Afin het werk zette. /.ir\ Lewis Pryce las nog eens en n,«/MP,s met triomfantelijke voldoening Dori|)p»/tele- gram. Hij had hem dus op de knieën! ®n zijn prooi zou zeker een lieve duit over hebben voor discretie Zijn slimme veronderstellingen en conclusies waren dus stuk voor stuk raak geweest be dacht hij met wreed plezier. En bestond nau welijks twijfel of de vrouw, die door de ex- prestrein overreden was. Mabel Dobson, Do rians vroegere verloofde was geweest. En met even grote waarschijnlijkheid zou Do rian wel tot op zekere hoogte aansprakelijk zijn voor haar dood! In ieder geval had zijn zorgvuldig opge stelde brief, dje niet te veel zei. maar ge noeg liet doorschemeren. Dorian onmiddellijk naar Londen gelokt. Dorian was door .angst bezeten en het lag niet in Pryce's bedoelirtg die angst te doen afnemen. Lewis Pryce ging zich nu bezighouden met het bouwen van luchtkastelen. Hij was van oordeel, dat een qerste betaling van. zeg vijf duizend pond geen te groot offer voor Dori an Faversham's veiligheid was, en met vijf duizend pond in zijn zak en nog meer in het vooruitzicht kon Lewis Pryce rustig zijn menslievende instelling aan haar lot over laten. Hij zou zich in een of andere rustige voorstad vestigen, waar hij een huis met een royale tuin zou nemen en rpzep kweken, om de ergernissen van zijn „hotel" te vergeten. Wat zou hij blij fijn. als hij het stof daarvan van zijn zolen kon schudden! Enige van de oude dametjes, die de Magdalenastichting fi nancierden. begonnen lastige vragen te doen. Hij vreesde, dat hij het niet veel langer zn" kunnen volhouden. Geen minuut te was Dorian Faversham in zijn hanut »r len. I I (Worr-

Schoonhovensche Courant | 1950 | | pagina 2